2024-02-26   09:23:10
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Silverdoppet 2023

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 1, 50m Fjärilsim Herrar A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Botvid Wiell 2005 Södertörns Simsällskap 526 26.94
2 Viggo Redlund 2005 Simklubben Ena 405 29.39 +2.45
3 Olle Nilsson 2004 Sala Simsällskap 384 29.91 +2.97
Grenen officiell:  2023-05-18 09:32:29
Gren 1, 50m Fjärilsim Herrar B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Asp Almström 2008 Simklubben Ena 438 28.63
2 Ludwig Lennartsson 2007 Sala Simsällskap 288 32.91 +4.28
Grenen officiell:  2023-05-18 09:32:29
Gren 1, 50m Fjärilsim Herrar C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap 245 34.72
2 Jino Atiwit Osman 2010 Simklubben Ena 148 41.05 +6.33
3 Fredrik Löfving 2009 Simklubben Ena 100 46.76 +12.04
- Anton Birelius 2010 Sala Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2023-05-18 09:32:29
2023-05-18 09:33:02 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Lindblom 2001 Sala Simsällskap 471 31.32
2 Thea Eriksson 2006 Simklubben Ena 464 31.47 +0.15
3 Tilde Svegårdh 2005 Simklubben Ena 306 36.14 +4.82
Grenen officiell:  2023-05-18 09:35:55
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Lundell 2008 Sala Simsällskap 379 33.66
2 Tyra Hållinder 2007 Norrtälje Simklubb 377 33.74 +0.08
3 Aziza Osman 2008 Simklubben Ena 345 34.76 +1.10
4 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap 309 36.05 +2.39
5 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap 296 36.57 +2.91
6 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap 268 37.80 +4.14
7 Emilia Bakas 2008 Simklubben Ena 218 40.50 +6.84
Grenen officiell:  2023-05-18 09:35:55
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lova Willför 2009 Västerås Simsällskap 227 39.95
2 Julia Hurtig 2009 Sala Simsällskap 206 41.23 +1.28
3 Selma Hjortvid 2009 Sala Simsällskap 161 44.77 +4.82
4 Inez Arosenius 2010 Simklubben Ena 128 48.31 +8.36
5 Ingeborg Wigren 2009 Simklubben Ena 111 50.58 +10.63
Grenen officiell:  2023-05-18 09:35:55
2023-05-18 09:36:10 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 3, 50m Fjärilsim Mixed - Final
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Julia Björner 2011 Sala Simsällskap 43.18
Hannes Bohlin 2011 Sala Simsällskap 48.34
Svea Burman 2011 Simklubben Ena 47.68
Molly Dalfjord 2011 Sala Simsällskap 48.67
Julia Danielsson 2011 Sala Simsällskap 44.78
Sally Drew 2012 Västerås Simsällskap 45.18
Naljirmaa Enktur 2012 Västerås Simsällskap 50.74
Elliot Fensbo 2011 Sala Simsällskap 50.20
Frida Färnlöf 2011 Borlänge Simsällskap 38.44
Amandus Grahn 2014 Västerås Simsällskap 49.17
Tilia Irestedt 2011 Simsällskapet Mora 52.48
My Lindblom 2011 Sala Simsällskap 41.12
Oscar Mörtstrand 2013 Västerås Simsällskap 50.28
Teidi Röjås 2011 Borlänge Simsällskap 52.18
Oscar Sjöman 2013 Västerås Simsällskap 57.97
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap 50.12
Meja Vilén 2011 Simklubben Ena 48.69
Tuva Vilén 2011 Simklubben Ena 44.22
2023-05-18 09:41:25 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 4, 50m Ryggsim Herrar A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Botvid Wiell 2005 Södertörns Simsällskap 470 28.57
Grenen officiell:  2023-05-18 09:50:19
Gren 4, 50m Ryggsim Herrar B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Asp Almström 2008 Simklubben Ena 394 30.29
2 Peter Löfving 2007 Simklubben Ena 129 43.87 +13.58
Grenen officiell:  2023-05-18 09:50:19
Gren 4, 50m Ryggsim Herrar C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap 217 36.94
2 Vilmer Rydebjörk 2009 Sala Simsällskap 198 38.11 +1.17
3 Jino Atiwit Osman 2010 Simklubben Ena 134 43.40 +6.46
4 Fredrik Löfving 2009 Simklubben Ena 122 44.71 +7.77
5 Alvin Borglund 2010 Sala Simsällskap 118 45.21 +8.27
6 Ture Klockar 2010 Simsällskapet Mora 113 45.87 +8.93
7 Anton Birelius 2010 Sala Simsällskap 93 49.04 +12.10
- Måns Eriksson 2010 Sala Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2023-05-18 09:50:19
2023-05-18 09:50:33 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 5, 50m Ryggsim Damer A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Thea Eriksson 2006 Simklubben Ena 433 33.40
2 Ida Lindblom 2001 Sala Simsällskap 388 34.64 +1.24
3 Ida Emilsson 2006 Nora Simsällskap 296 37.89 +4.49
4 Tilde Svegårdh 2005 Simklubben Ena 263 39.44 +6.04
Grenen officiell:  2023-05-18 09:56:04
Gren 5, 50m Ryggsim Damer B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Viola Blomberg 2007 Norrtälje Simklubb 373 35.08
2 Ida Lundell 2008 Sala Simsällskap 367 35.28 +0.20
3 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap 324 36.78 +1.70
4 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap 308 37.41 +2.33
5 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap 272 38.98 +3.90
6 Tyra Lampén 2007 Norrtälje Simklubb 272 39.00 +3.92
7 Emilia Bakas 2008 Simklubben Ena 225 41.50 +6.42
8 Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora 109 52.75 +17.67
Grenen officiell:  2023-05-18 09:56:04
Gren 5, 50m Ryggsim Damer C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lova Willför 2009 Västerås Simsällskap 294 37.99
2 Alice Agemalm-Westman 2009 Sala Simsällskap 287 38.27 +0.28
3 Sofiia Yelikhova 2010 Sala Simsällskap 255 39.84 +1.85
4 Inez Arosenius 2010 Simklubben Ena 202 43.00 +5.01
5 Alma Thorildsson 2010 Västerås Simsällskap 155 47.01 +9.02
6 Alice Zettergren 2009 Borlänge Simsällskap 154 47.08 +9.09
7 Selma Hjortvid 2009 Sala Simsällskap 132 49.59 +11.60
Grenen officiell:  2023-05-18 09:56:04
2023-05-18 09:56:21 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 6, 50m Ryggsim Mixed - Final
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Allie Abrahamsson 2012 Västerås Simsällskap 52.01
Mara Adascalului 2013 Västerås Simsällskap 1:02.74
Elias Agemalm-Westman 2011 Sala Simsällskap 47.34
Alice Andersson 2013 Västerås Simsällskap 47.39
Vincent Avås 2012 Simklubben Ena 57.27
Edda Barnekow 2013 Västerås Simsällskap 1:10.15
Herman Barrsäter 2012 Sala Simsällskap 50.13
Julia Björner 2011 Sala Simsällskap 40.98
Hannes Bohlin 2011 Sala Simsällskap 43.47
Svea Burman 2011 Simklubben Ena 47.45
Elsa Bäckstrand 2012 Västerås Simsällskap 52.72
Zoey Calder 2013 Simsällskapet Mora 47.56
Miran Ciftci 2011 Sala Simsällskap 1:03.70
Molly Dalfjord 2011 Sala Simsällskap 46.62
Julia Danielsson 2011 Sala Simsällskap 43.43
Sally Drew 2012 Västerås Simsällskap 47.76
Ronja Egehult 2014 Simklubben Ena 59.90
Naljirmaa Enktur 2012 Västerås Simsällskap 48.24
Elias Ervasti 2013 Västerås Simsällskap 52.84
Elliot Fensbo 2011 Sala Simsällskap 47.93
Agnes Forsberg 2012 Sala Simsällskap 58.31
Frida Färnlöf 2011 Borlänge Simsällskap 42.61
Olivia Garbergs 2013 Simsällskapet Mora 53.65
Amandus Grahn 2014 Västerås Simsällskap 48.56
Bella Grudd 2015 Simsällskapet Mora 47.77
Ebba Grudd 2013 Simsällskapet Mora 47.95
Elsa Haverstad 2014 Västerås Simsällskap 53.62
Elvira Herdenstam 2013 Västerås Simsällskap 1:12.95
Theodor Holmgren 2013 Simsällskapet Mora 55.67
Tilia Irestedt 2011 Simsällskapet Mora 43.91
Daga Johansson 2012 Sala Simsällskap 1:06.64
Clara Kallerman 2011 Sala Simsällskap 46.55
Lucas Kollman 2012 Simklubben Ena 47.99
My Lindblom 2011 Sala Simsällskap 41.87
Vilma Lundevall 2014 Borlänge Simsällskap 53.56
Oscar Mörtstrand 2013 Västerås Simsällskap 45.00
Ingrid Oldberg 2012 Västerås Simsällskap 50.82
Teidi Röjås 2011 Borlänge Simsällskap 52.12
Lage Sakar 2013 Västerås Simsällskap 58.52
Oscar Sjöman 2013 Västerås Simsällskap 46.86
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap 43.75
Enar Tanskanen 2013 Västerås Simsällskap 54.45
Ilta Thulin 2013 Västerås Simsällskap 1:00.38
Alva Tillenius 2012 Västerås Simsällskap 48.93
Meja Vilén 2011 Simklubben Ena 48.45
Tuva Vilén 2011 Simklubben Ena 42.99
Nike weinstock brunnberg 2012 Borlänge Simsällskap 53.11
Lisa Willför 2013 Västerås Simsällskap 55.92
Svea Åberg 2013 Västerås Simsällskap DNS
Linnea Överstam 2012 Västerås Simsällskap 1:00.37
2023-05-18 10:13:39 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 7, 100m Frisim Herrar A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Botvid Wiell 2005 Södertörns Simsällskap 544 54.92
50m: 26.35
100m: 54.92
(28.57)
2 Olle Nilsson 2004 Sala Simsällskap 450 58.50 +3.58
50m: 27.99
100m: 58.50
(30.51)
3 Mårten Emilsson 2004 Nora Simsällskap 397 1:00.98 +6.06
50m: 29.76
100m: 1:00.98
(31.22)
4 Viggo Redlund 2005 Simklubben Ena 354 1:03.37 +8.45
50m: 30.35
100m: 1:03.37
(33.02)
Grenen officiell:  2023-05-18 10:22:05
Gren 7, 100m Frisim Herrar B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Asp Almström 2008 Simklubben Ena 491 56.80
50m: 27.25
100m: 56.80
(29.55)
2 Noah Almén 2008 Norrtälje Simklubb 391 1:01.28 +4.48
50m: 29.17
100m: 1:01.28
(32.11)
3 Peter Löfving 2007 Simklubben Ena 110 1:33.45 +36.65
50m: 41.70
100m: 1:33.45
(51.75)
Grenen officiell:  2023-05-18 10:22:05
Gren 7, 100m Frisim Herrar C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hugo Hedqvist 2009 Norrtälje Simklubb 369 1:02.50
50m: 29.54
100m: 1:02.50
(32.96)
2 Erik Gröhn Singstedt 2009 Norrtälje Simklubb 280 1:08.53 +6.03
50m: 32.19
100m: 1:08.53
(36.34)
3 Vilmer Rydebjörk 2009 Sala Simsällskap 233 1:12.77 +10.27
50m: 33.14
100m: 1:12.77
(39.63)
4 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap 200 1:16.57 +14.07
50m: 34.33
100m: 1:16.57
(42.24)
5 Jino Atiwit Osman 2010 Simklubben Ena 191 1:17.85 +15.35
50m: 37.86
100m: 1:17.85
(39.99)
6 Anton Birelius 2010 Sala Simsällskap 141 1:26.14 +23.64
50m: 41.27
100m: 1:26.14
(44.87)
7 Fredrik Löfving 2009 Simklubben Ena 138 1:26.58 +24.08
50m: 42.14
100m: 1:26.58
(44.44)
8 Alvin Borglund 2010 Sala Simsällskap 132 1:27.93 +25.43
50m: 42.27
100m: 1:27.93
(45.66)
9 Måns Eriksson 2010 Sala Simsällskap 102 1:35.66 +33.16
50m: 42.91
100m: 1:35.66
(52.75)
- Ture Klockar 2010 Simsällskapet Mora DSQ
Grenen officiell:  2023-05-18 10:22:05
2023-05-18 10:22:15 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 8, 100m Frisim Damer A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Lindblom 2001 Sala Simsällskap 454 1:05.35
50m: 31.21
100m: 1:05.35
(34.14)
2 Tilde Svegårdh 2005 Simklubben Ena 320 1:13.40 +8.05
50m: 35.19
100m: 1:13.40
(38.21)
Grenen officiell:  2023-05-18 10:28:20
Gren 8, 100m Frisim Damer B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap 357 1:10.79
50m: 34.39
100m: 1:10.79
(36.40)
2 Aziza Osman 2008 Simklubben Ena 355 1:10.91 +0.12
50m: 34.60
100m: 1:10.91
(36.31)
3 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap 332 1:12.54 +1.75
50m: 34.71
100m: 1:12.54
(37.83)
4 Saga Wallebring 2008 Simklubben Ena 296 1:15.35 +4.56
50m: 36.81
100m: 1:15.35
(38.54)
5 Emilia Bakas 2008 Simklubben Ena 238 1:21.00 +10.21
50m: 39.44
100m: 1:21.00
(41.56)
6 Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora 112 1:44.04 +33.25
50m: 48.43
100m: 1:44.04
(55.61)
Grenen officiell:  2023-05-18 10:28:20
Gren 8, 100m Frisim Damer C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alice Agemalm-Westman 2009 Sala Simsällskap 317 1:13.62
50m: 35.24
100m: 1:13.62
(38.38)
2 Sofiia Yelikhova 2010 Sala Simsällskap 257 1:18.96 +5.34
50m: 36.50
100m: 1:18.96
(42.46)
3 Julia Hurtig 2009 Sala Simsällskap 248 1:19.96 +6.34
50m: 39.19
100m: 1:19.96
(40.77)
4 Ayda Berhane 2010 Simklubben Ena 181 1:28.78 +15.16
50m: 40.32
100m: 1:28.78
(48.46)
5 Selma Hjortvid 2009 Sala Simsällskap 181 1:28.79 +15.17
50m: 42.74
100m: 1:28.79
(46.05)
6 Alma Thorildsson 2010 Västerås Simsällskap 175 1:29.73 +16.11
50m: 44.77
100m: 1:29.73
(44.96)
7 Inez Arosenius 2010 Simklubben Ena 173 1:30.10 +16.48
50m: 43.89
100m: 1:30.10
(46.21)
8 Ingeborg Wigren 2009 Simklubben Ena 149 1:34.75 +21.13
50m: 44.02
100m: 1:34.75
(50.73)
Grenen officiell:  2023-05-18 10:28:20
2023-05-18 10:28:36 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 9, 100m Frisim Mixed - Final
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Allie Abrahamsson 2012 Västerås Simsällskap 1:44.40
50m: 48.59
100m: 1:44.40
(55.81)
Vincent Avås 2012 Simklubben Ena 1:47.48
50m: 49.96
100m: 1:47.48
(57.52)
Herman Barrsäter 2012 Sala Simsällskap 1:34.57
50m: 45.55
100m: 1:34.57
(49.02)
Julia Björner 2011 Sala Simsällskap 1:27.27
50m: 43.31
100m: 1:27.27
(43.96)
Hannes Bohlin 2011 Sala Simsällskap 1:20.70
50m: 39.06
100m: 1:20.70
(41.64)
Svea Burman 2011 Simklubben Ena 1:35.60
50m: 45.99
100m: 1:35.60
(49.61)
Zoey Calder 2013 Simsällskapet Mora 1:34.64
50m: 45.26
100m: 1:34.64
(49.38)
Miran Ciftci 2011 Sala Simsällskap 1:52.30
50m: 50.21
100m: 1:52.30
(1:02.09)
Molly Dalfjord 2011 Sala Simsällskap 1:35.53
50m: 44.25
100m: 1:35.53
(51.28)
Julia Danielsson 2011 Sala Simsällskap 1:23.26
50m: 40.67
100m: 1:23.26
(42.59)
Sally Drew 2012 Västerås Simsällskap 1:32.80
50m: 44.44
100m: 1:32.80
(48.36)
Naljirmaa Enktur 2012 Västerås Simsällskap 1:37.85
50m: 47.01
100m: 1:37.85
(50.84)
Elliot Fensbo 2011 Sala Simsällskap 1:32.74
50m: 44.65
100m: 1:32.74
(48.09)
Agnes Forsberg 2012 Sala Simsällskap 2:11.32
50m: 1:01.76
100m: 2:11.32
(1:09.56)
Frida Färnlöf 2011 Borlänge Simsällskap 1:23.47
50m: 38.52
100m: 1:23.47
(44.95)
Olivia Garbergs 2013 Simsällskapet Mora 1:47.68
50m: 49.60
100m: 1:47.68
(58.08)
Bella Grudd 2015 Simsällskapet Mora 1:36.65
50m: 46.58
100m: 1:36.65
(50.07)
Ebba Grudd 2013 Simsällskapet Mora 1:37.61
50m: 47.00
100m: 1:37.61
(50.61)
Elsa Haverstad 2014 Västerås Simsällskap 1:36.72
50m: 44.03
100m: 1:36.72
(52.69)
Theodor Holmgren 2013 Simsällskapet Mora 1:45.53
50m: 48.98
100m: 1:45.53
(56.55)
Tilia Irestedt 2011 Simsällskapet Mora 1:29.41
50m: 43.29
100m: 1:29.41
(46.12)
Daga Johansson 2012 Sala Simsällskap 1:59.84
50m: 55.12
100m: 1:59.84
(1:04.72)
Clara Kallerman 2011 Sala Simsällskap 1:34.71
50m: 44.34
100m: 1:34.71
(50.37)
Lucas Kollman 2012 Simklubben Ena 1:33.26
50m: 44.01
100m: 1:33.26
(49.25)
My Lindblom 2011 Sala Simsällskap 1:20.71
50m: 37.76
100m: 1:20.71
(42.95)
Vilma Lundevall 2014 Borlänge Simsällskap 1:46.10
50m: 51.94
100m: 1:46.10
(54.16)
Tuva-Li Lundin 2011 Sala Simsällskap 1:38.54
50m: 46.79
100m: 1:38.54
(51.75)
Oscar Mörtstrand 2013 Västerås Simsällskap 1:30.80
50m: 44.98
100m: 1:30.80
(45.82)
Oscar Sjöman 2013 Västerås Simsällskap 1:42.44
50m: 49.73
100m: 1:42.44
(52.71)
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap 1:26.06
50m: 41.47
100m: 1:26.06
(44.59)
Alva Tillenius 2012 Västerås Simsällskap 1:38.56
50m: 48.15
100m: 1:38.56
(50.41)
Meja Vilén 2011 Simklubben Ena 1:30.02
50m: 43.41
100m: 1:30.02
(46.61)
Tuva Vilén 2011 Simklubben Ena 1:24.18
50m: 40.40
100m: 1:24.18
(43.78)
Nike weinstock brunnberg 2012 Borlänge Simsällskap 1:36.17
50m: 44.14
100m: 1:36.17
(52.03)
Svea Åberg 2013 Västerås Simsällskap DNS
Linnea Överstam 2012 Västerås Simsällskap 1:57.31
50m: 55.46
100m: 1:57.31
(1:01.85)
2023-05-18 10:43:50 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 10, 4x50m Medley Herrar - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Simklubben Ena 18 Simklubben Ena 252 2:22.57
Peter Löfving 2007 AR8707 45.60 45.60
Pontus Asp Almström 2008 AD1908 34.18 1:19.78
Viggo Redlund 2005 AV2305 29.29 1:49.07
Jino Atiwit Osman 2010 AB7310 33.50 2:22.57
2 Sala Simsällskap 19 Sala Simsällskap 240 2:25.00 +2.43
Vilmer Rydebjörk 2009 BA0109 39.09 39.09
Anton Birelius 2010 AN7910 48.39 1:27.48
Olle Nilsson 2004 AL3104 29.22 1:56.70
Ludwig Lennartsson 2007 BP9907 28.30 2:25.00
3 Sala Simsällskap lag 3 12 Sala Simsällskap 120 3:02.44 +39.87
Herman Barrsäter 2012 AJ9712 52.48 52.48
Elliot Fensbo 2011 AM4311 50.19 1:42.67
Ola Kristoffersson 31.60 2:14.27
Miran Ciftci 2011 AO5711 48.17 3:02.44
4 Sala Simsällskap lag 2 13 Sala Simsällskap 115 3:05.17 +42.60
Elias Agemalm-Westman 2011 AH6711 48.33 48.33
Måns Eriksson 2010 AT3110 51.29 1:39.62
Hannes Bohlin 2011 AM5711 47.65 2:27.27
Alvin Borglund 2010 AR8110 37.90 3:05.17
Grenen officiell:  2023-05-18 11:04:40
2023-05-18 11:04:53 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 11, 4x50m Medley Damer - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Sala Simsällskap 22 Sala Simsällskap 399 2:19.05
Ida Lundell 2008 BE1808 35.27 35.27
Moa Lindblom 2008 AM8208 40.94 1:16.21
Ida Lindblom 2001 BJ8201 31.68 1:47.89
Alice Agemalm-Westman 2009 BC8409 31.16 2:19.05
2 Simklubben Ena 18 Simklubben Ena 392 2:19.86 +0.81
Thea Eriksson 2006 AB9606 33.29 33.29
Tilde Svegårdh 2005 BD5805 38.75 1:12.04
Aziza Osman 2008 AI3608 33.72 1:45.76
Emilia Bakas 2008 AC2408 34.10 2:19.86
3 Sala Simsällskap lag 2 12 Sala Simsällskap 237 2:45.40 +26.35
Julia Björner 2011 AL3611 40.51 40.51
Julia Danielsson 2011 AT2011 46.39 1:26.90
My Lindblom 2011 AL3811 40.19 2:07.09
Molly Dalfjord 2011 AW3811 38.31 2:45.40
4 Simklubben Ena lag 2 15 Simklubben Ena 205 2:53.48 +34.43
Ann-Sofi Guzman Wigren 2010 BA0610 50.18 50.18
Inez Arosenius 2010 AM6810 48.71 1:38.89
Saga Wallebring 2008 BA7008 36.03 2:14.92
Ayda Berhane 2010 BB4610 38.56 2:53.48
5 Sala Simsällskap lag 3 14 Sala Simsällskap 182 3:00.48 +41.43
Clara Kallerman 2011 AW4411 48.25 48.25
Selma Hjortvid 2009 BG9009 46.55 1:34.80
Julia Hurtig 2009 BC8809 40.42 2:15.22
Tuva-Li Lundin 2011 AW3611 45.26 3:00.48
6 Simklubben Ena lag 3 14 Simklubben Ena 160 3:08.57 +49.52
Tuva Vilén 2011 AS3211 44.79 44.79
Ingeborg Wigren 2009 BE8209 52.62 1:37.41
Meja Vilén 2011 AS3011 48.81 2:26.22
Svea Burman 2011 AR5811 42.35 3:08.57
7 SS Mora 12 Simsällskapet Mora 141 3:16.59 +57.54
Zoey Calder 2013 AH4613 47.62 47.62
Olivia Garbergs 2013 AH4413 53.72 1:41.34
Tilia Irestedt 2011 AL0211 53.54 2:34.88
Ebba Grudd 2013 AB5213 41.71 3:16.59
Grenen officiell:  2023-05-18 11:13:31
2023-05-18 11:13:45 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 12, 50m Bröstsim Herrar A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Botvid Wiell 2005 Södertörns Simsällskap 531 30.80
2 Mårten Emilsson 2004 Nora Simsällskap 376 34.55 +3.75
3 Viggo Redlund 2005 Simklubben Ena 296 37.43 +6.63
Grenen officiell:  2023-05-18 14:01:01
Gren 12, 50m Bröstsim Herrar B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Asp Almström 2008 Simklubben Ena 361 35.04
2 Peter Löfving 2007 Simklubben Ena 73 59.65 +24.61
Grenen officiell:  2023-05-18 14:01:01
Gren 12, 50m Bröstsim Herrar C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Gröhn Singstedt 2009 Norrtälje Simklubb 255 39.33
2 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap 220 41.32 +1.99
3 Jino Atiwit Osman 2010 Simklubben Ena 156 46.32 +6.99
4 Anton Birelius 2010 Sala Simsällskap 120 50.45 +11.12
5 Måns Eriksson 2010 Sala Simsällskap 117 50.98 +11.65
6 Ture Klockar 2010 Simsällskapet Mora 68 1:00.95 +21.62
Grenen officiell:  2023-05-18 14:01:01
2023-05-18 14:01:15 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 13, 50m Bröstsim Damer A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Thea Eriksson 2006 Simklubben Ena 437 37.62
2 Tilde Svegårdh 2005 Simklubben Ena 361 40.11 +2.49
3 Ida Emilsson 2006 Nora Simsällskap 281 43.59 +5.97
Grenen officiell:  2023-05-18 14:06:26
Gren 13, 50m Bröstsim Damer B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tyra Hållinder 2007 Norrtälje Simklubb 495 36.10
2 Saga Wallebring 2008 Simklubben Ena 395 38.91 +2.81
3 Aziza Osman 2008 Simklubben Ena 346 40.65 +4.55
4 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap 346 40.68 +4.58
5 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap 310 42.17 +6.07
6 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap 308 42.26 +6.16
7 Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora 138 55.22 +19.12
Grenen officiell:  2023-05-18 14:06:26
Gren 13, 50m Bröstsim Damer C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lova Willför 2009 Västerås Simsällskap 324 41.55
2 Sofiia Yelikhova 2010 Sala Simsällskap 254 45.06 +3.51
3 Selma Hjortvid 2009 Sala Simsällskap 251 45.26 +3.71
4 Julia Hurtig 2009 Sala Simsällskap 249 45.34 +3.79
5 Alice Zettergren 2009 Borlänge Simsällskap 235 46.26 +4.71
6 Alice Agemalm-Westman 2009 Sala Simsällskap 218 47.39 +5.84
7 Inez Arosenius 2010 Simklubben Ena 200 48.81 +7.26
8 Ayda Berhane 2010 Simklubben Ena 186 49.96 +8.41
9 Ingeborg Wigren 2009 Simklubben Ena 174 51.06 +9.51
Grenen officiell:  2023-05-18 14:06:26
2023-05-18 14:06:40 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 14, 50m Bröstsim Mixed - Final
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Allie Abrahamsson 2012 Västerås Simsällskap 52.77
Mara Adascalului 2013 Västerås Simsällskap 1:06.78
Irma Agemalm 2012 Sala Simsällskap 59.55
Elias Agemalm-Westman 2011 Sala Simsällskap 54.03
Alice Andersson 2013 Västerås Simsällskap 57.74
Edda Barnekow 2013 Västerås Simsällskap 1:21.79
Alfred Barrsäter 2014 Sala Simsällskap 1:04.63
Herman Barrsäter 2012 Sala Simsällskap 52.68
Julia Björner 2011 Sala Simsällskap 50.35
Hannes Bohlin 2011 Sala Simsällskap 46.65
Svea Burman 2011 Simklubben Ena 56.65
Elsa Bäckstrand 2012 Västerås Simsällskap 56.66
Zoey Calder 2013 Simsällskapet Mora 58.47
Miran Ciftci 2011 Sala Simsällskap 1:01.05
Molly Dalfjord 2011 Sala Simsällskap 53.85
Julia Danielsson 2011 Sala Simsällskap 45.60
Sally Drew 2012 Västerås Simsällskap 51.30
Naljirmaa Enktur 2012 Västerås Simsällskap 51.45
Elias Ervasti 2013 Västerås Simsällskap 1:06.85
Elliot Fensbo 2011 Sala Simsällskap 49.69
Frida Färnlöf 2011 Borlänge Simsällskap 45.05
Olivia Garbergs 2013 Simsällskapet Mora 56.74
Odysseas Giannaris 2012 Simklubben Ena 54.15
Amandus Grahn 2014 Västerås Simsällskap 53.34
Bella Grudd 2015 Simsällskapet Mora 57.30
Ebba Grudd 2013 Simsällskapet Mora 56.22
Elsa Haverstad 2014 Västerås Simsällskap 1:03.18
Elvira Herdenstam 2013 Västerås Simsällskap 1:19.63
Theodor Holmgren 2013 Simsällskapet Mora 57.68
Tilia Irestedt 2011 Simsällskapet Mora 55.45
Daga Johansson 2012 Sala Simsällskap 58.86
Sebastian Kingsler 2014 Simklubben Ena 59.95
Lucas Kollman 2012 Simklubben Ena 46.89
Anestis Konstantinidis 2013 Simklubben Ena 59.49
Stefan Kurzakov 2011 Nora Simsällskap 53.71
Saga Larsson 2011 Sala Simsällskap 57.55
My Lindblom 2011 Sala Simsällskap 44.15
Vilma Lundevall 2014 Borlänge Simsällskap 55.07
Tuva-Li Lundin 2011 Sala Simsällskap 54.68
Lamar Mallohi 2012 Sala Simsällskap 58.32
Oscar Mörtstrand 2013 Västerås Simsällskap 51.56
Ingrid Oldberg 2012 Västerås Simsällskap 1:06.59
Ester Proos 2013 Västerås Simsällskap 58.82
Teidi Röjås 2011 Borlänge Simsällskap 57.66
Lage Sakar 2013 Västerås Simsällskap 1:10.79
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap 47.38
Viktor Särås 2013 Simklubben Ena 1:04.35
Enar Tanskanen 2013 Västerås Simsällskap 59.84
Ilta Thulin 2013 Västerås Simsällskap 1:02.87
Alva Tillenius 2012 Västerås Simsällskap 57.51
Meja Vilén 2011 Simklubben Ena 47.50
Tuva Vilén 2011 Simklubben Ena 51.22
Nike weinstock brunnberg 2012 Borlänge Simsällskap 55.81
Lisa Willför 2013 Västerås Simsällskap 1:03.64
Linnea Överstam 2012 Västerås Simsällskap 1:04.01
2023-05-18 14:22:30 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 15, 50m Frisim Herrar A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Botvid Wiell 2005 Södertörns Simsällskap 497 25.44
2 Viggo Redlund 2005 Simklubben Ena 369 28.09 +2.65
3 Mårten Emilsson 2004 Nora Simsällskap 349 28.61 +3.17
Grenen officiell:  2023-05-18 14:33:39
Gren 15, 50m Frisim Herrar B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Asp Almström 2008 Simklubben Ena 469 25.93
2 Ludwig Lennartsson 2007 Sala Simsällskap 348 28.64 +2.71
3 Peter Löfving 2007 Simklubben Ena 126 40.11 +14.18
Grenen officiell:  2023-05-18 14:33:39
Gren 15, 50m Frisim Herrar C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Vilmer Rydebjörk 2009 Sala Simsällskap 241 32.36
2 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap 238 32.51 +0.15
3 Jino Atiwit Osman 2010 Simklubben Ena 199 34.51 +2.15
4 Fredrik Löfving 2009 Simklubben Ena 148 38.06 +5.70
5 Anton Birelius 2010 Sala Simsällskap 145 38.37 +6.01
6 Ture Klockar 2010 Simsällskapet Mora 136 39.20 +6.84
7 Måns Eriksson 2010 Sala Simsällskap 133 39.47 +7.11
Grenen officiell:  2023-05-18 14:33:39
2023-05-18 14:33:55 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 16, 50m Frisim Damer A - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Thea Eriksson 2006 Simklubben Ena 485 29.17
2 Ida Lindblom 2001 Sala Simsällskap 463 29.62 +0.45
3 Tilde Svegårdh 2005 Simklubben Ena 283 34.91 +5.74
Grenen officiell:  2023-05-18 14:38:46
Gren 16, 50m Frisim Damer B - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Lundell 2008 Sala Simsällskap 381 31.62
2 Aziza Osman 2008 Simklubben Ena 377 31.73 +0.11
3 Viola Blomberg 2007 Norrtälje Simklubb 373 31.85 +0.23
4 Tyra Lampén 2007 Norrtälje Simklubb 322 33.45 +1.83
5 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap 318 33.59 +1.97
6 Saga Wallebring 2008 Simklubben Ena 313 33.77 +2.15
7 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap 310 33.88 +2.26
8 Emilia Bakas 2008 Simklubben Ena 241 36.82 +5.20
9 Molly Larsson 2008 Simsällskapet Mora 143 43.84 +12.22
Grenen officiell:  2023-05-18 14:38:46
Gren 16, 50m Frisim Damer C - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alice Agemalm-Westman 2009 Sala Simsällskap 335 33.00
2 Lova Willför 2009 Västerås Simsällskap 293 34.52 +1.52
3 Sofiia Yelikhova 2010 Sala Simsällskap 275 35.23 +2.23
4 Julia Hurtig 2009 Sala Simsällskap 262 35.79 +2.79
5 Inez Arosenius 2010 Simklubben Ena 226 37.62 +4.62
6 Alice Zettergren 2009 Borlänge Simsällskap 225 37.66 +4.66
7 Ayda Berhane 2010 Simklubben Ena 221 37.87 +4.87
8 Selma Hjortvid 2009 Sala Simsällskap 185 40.17 +7.17
9 Alma Thorildsson 2010 Västerås Simsällskap 183 40.33 +7.33
10 Ann-Sofi Guzman Wigren 2010 Simklubben Ena 165 41.78 +8.78
Grenen officiell:  2023-05-18 14:38:46
2023-05-18 14:39:00 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Sala Sparbanks Silverdoppet 2023
Plats: Lärkans Sportcenter Arrangör: Sala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 maj 2023 till den 18 maj 2023
Gren 17, 50m Frisim Mixed - Final
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Allie Abrahamsson 2012 Västerås Simsällskap 43.97
Mara Adascalului 2013 Västerås Simsällskap 56.96
Irma Agemalm 2012 Sala Simsällskap 54.05
Elias Agemalm-Westman 2011 Sala Simsällskap 43.23
Alice Andersson 2013 Västerås Simsällskap 44.09
Vincent Avås 2012 Simklubben Ena 44.35
Edda Barnekow 2013 Västerås Simsällskap 1:06.49
Alfred Barrsäter 2014 Sala Simsällskap 51.91
Herman Barrsäter 2012 Sala Simsällskap 43.49
Julia Björner 2011 Sala Simsällskap 35.87