Resultat för Speedo Helsinki Swim Meet 2023
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Day 1 A heats
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Speedo Helsinki Swim Meet 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Mäkelänrinne Swimming Centre |
Organizer: |
Suomen Uimaliitto |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 8, 2023 to Apr 9, 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 21, 200m Breaststroke Men - Heats |
|
|
WR |
2:05.95 |
|
|
|
Zac STUBBLETY-COOK |
|
AUS |
|
|
|
|
|
|
ER |
2:06.12 |
|
|
|
Anton CHUPKOV |
|
RUS |
|
|
|
|
|
|
SE |
2:07.13 |
|
|
|
Matti Mattsson |
1993 |
PUS |
|
|
|
|
|
|
OQT |
2:09.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
2:10.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
2:10.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:14.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:15.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:14.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Matti Mattsson |
1993 |
Porin Uimaseura |
+0.48 |
884 |
2:11.22 |
|
|
|
|
QA |
WAC - B |
|
|
|
Entry time: 2:07.13 |
(+4.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Marco Koch |
1990 |
SG Frankfurt |
+0.61 |
793 |
2:16.05 |
+4.83 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:09.50 |
(+6.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lars Sebastian Antoniak |
2005 |
Kalevi Ujumiskool |
+0.61 |
777 |
2:16.96 |
+5.74 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:18.84 |
(-1.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Oliver Bauer Skymoen |
2006 |
Lørenskog og Rælingen Kappsvø |
+0.54 |
733 |
2:19.65 |
+8.43 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:22.94 |
(-3.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Ralf Roose |
2004 |
TUK |
+0.51 |
718 |
2:20.62 |
+9.40 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:16.25 |
(+4.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Halvor Arne Borgstrøm |
1997 |
Randaberg IL |
+0.69 |
711 |
2:21.10 |
+9.88 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:19.93 |
(+1.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Alan Gritsok |
2003 |
Spordiklubi Garant |
|
702 |
2:21.65 |
+10.43 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:21.88 |
(-0.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Jami Ihalainen |
2003 |
TaTu Tampere |
|
683 |
2:23.00 |
+11.78 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:20.56 |
(+2.44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Hjalmar Mueller |
2004 |
Simklubben Neptun |
|
677 |
2:23.38 |
+12.16 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:21.21 |
(+2.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Anton Hegmegi |
2005 |
Jönköpings Simsällskap |
+0.54 |
667 |
2:24.13 |
+12.91 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:24.17 |
(-0.04) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Artjom Alteberg |
2006 |
Ujumise Spordiklubi |
+0.46 |
655 |
2:25.02 |
+13.80 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:25.20 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Martin Partel |
2008 |
Spordiklubi Garant |
+0.50 |
623 |
2:27.40 |
+16.18 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:31.35 |
(-3.95) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Robin Aloe |
2000 |
Keila Swimclub |
+0.76 |
620 |
2:27.64 |
+16.42 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:28.35 |
(-0.71) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Artur Skolnõi |
2005 |
Kalevi Ujumiskool |
+0.44 |
611 |
2:28.40 |
+17.18 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:31.58 |
(-3.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Karl Frylmark |
1999 |
Väsby Simsällskap |
+0.65 |
611 |
2:28.42 |
+17.20 |
|
- |
|
|
|
|
Entry time: 2:17.01 |
(+11.41) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Aleksander Roosimaa |
2001 |
Audentese Spordiklubi |
+0.63 |
598 |
2:29.44 |
+18.22 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:25.22 |
(+4.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Allan Zabotin |
2006 |
Kalevi Ujumiskool |
|
577 |
2:31.24 |
+20.02 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:29.69 |
(+1.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Malte Svensson |
2005 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
555 |
2:33.24 |
+22.02 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:30.96 |
(+2.28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Carl-Victor Nykvist |
2007 |
Simmis Grani |
|
548 |
2:33.82 |
+22.60 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.10 |
(+4.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Jakob Matthias Lindma |
2005 |
Orca Swim Club |
+0.56 |
523 |
2:36.23 |
+25.01 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:34.83 |
(+1.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Samuel Sainio |
2005 |
Uinti Tampere |
+0.62 |
520 |
2:36.58 |
+25.36 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:32.43 |
(+4.15) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Tuomas Heikkilä |
2008 |
Uimaseura Aquila |
+0.37 |
513 |
2:37.33 |
+26.11 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:39.99 |
(-2.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Nicolas Nyström |
2008 |
Espoon Kilpauinti |
+0.59 |
512 |
2:37.34 |
+26.12 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:31.14 |
(+6.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Aarne Nuutinen |
2006 |
Cetus Espoo |
+0.55 |
506 |
2:38.04 |
+26.82 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.50 |
(-0.46) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Aleksandr Vysotskiy |
2006 |
ORCA Helsinki |
+0.40 |
501 |
2:38.49 |
+27.27 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.63 |
(+4.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Ragnar Simonsson |
2004 |
Väsby Simsällskap |
+0.68 |
498 |
2:38.81 |
+27.59 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.62 |
(+11.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Ilmari Nieminen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.65 |
481 |
2:40.72 |
+29.50 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.56 |
(+11.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Jüri Robin Tiidus |
2007 |
Orca Swim Club |
|
473 |
2:41.63 |
+30.41 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:43.17 |
(-1.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Leo Mannonen |
2007 |
Cetus Espoo |
|
472 |
2:41.68 |
+30.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.70 |
(+2.98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Edgar- Robin Kozhenkov |
2007 |
Spordiklubi Garant |
|
471 |
2:41.77 |
+30.55 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:37.42 |
(+4.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Urho Käkelä |
2005 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
|
468 |
2:42.21 |
+30.99 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:36.01 |
(+6.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Airon Pajula |
2007 |
Kalevi Ujumiskool |
|
456 |
2:43.61 |
+32.39 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.78 |
(+13.83) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Niklas Töyrylä |
2006 |
Uinti Tampere |
+0.29 |
454 |
2:43.86 |
+32.64 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:31.85 |
(+12.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Alex Wiksten |
2008 |
Nurmijärven Uinti |
+0.73 |
449 |
2:44.37 |
+33.15 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:37.75 |
(+6.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Tommi Mosconi |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.87 |
444 |
2:45.05 |
+33.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:42.23 |
(+2.82) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Vilho Tikkanen |
2005 |
Jyväskylän Aalto |
+0.52 |
438 |
2:45.77 |
+34.55 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:35.48 |
(+10.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Lassi Lahtinen |
2004 |
Kokkolan Uimaseura |
|
437 |
2:45.93 |
+34.71 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:36.31 |
(+9.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
|
Mark Pokidko |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.86 |
429 |
2:46.87 |
+35.65 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:39.28 |
(+7.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
Samuli Liikamaa |
2008 |
Vanders |
+0.59 |
424 |
2:47.65 |
+36.43 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:36.31 |
(+11.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
|
Glen Marcus Villems |
2004 |
Orca Swim Club |
|
422 |
2:47.90 |
+36.68 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.32 |
(+9.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Aaron Tikkanen |
2006 |
Race Club Sveitsi |
+0.43 |
408 |
2:49.76 |
+38.54 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:37.53 |
(+12.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
|
Aleksi Rissanen |
2004 |
Simmis Wanda ry |
+0.41 |
374 |
2:54.67 |
+43.45 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:39.06 |
(+15.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Tristan Scott Hansalu |
2009 |
Audentese Spordiklubi |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 10.2 A swimmer did not cover the whole distance - DNF |
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 1:28:55 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-08 13:29:47 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|