Results for Knattesimmet 2023
Below are all results from the competition shown by session.
Söndag fm
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Ålands Idrottscenter |
Arrangör: |
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
Bassäng: |
25m |
Tävlingsdatum: |
den 15 apr 2023 till den 16 apr 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 100m Fjärilsim/PU P13 - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Eetu Ääri |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:16.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Lauri Seppälä |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:17.15 |
+0.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Niilo Lappalainen |
2011 |
TaTu Tampere |
|
|
1:19.59 |
+2.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Eino Rantala |
2011 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:23.50 |
+6.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Wili Sauhula |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:24.02 |
+7.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Eino Kytöjoki |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:24.53 |
+7.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Aatu Satola |
2010 |
Rauman Uimaseura |
|
|
1:24.66 |
+7.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Eelis Kaila |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:26.18 |
+9.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Vincent Hellgren |
2010 |
Ålands Simförening |
|
|
1:27.66 |
+10.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Valtteri Saukko |
2010 |
TaTu Tampere |
|
|
1:28.97 |
+12.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Juuso Hurme |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:30.27 |
+13.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Elias Pirskanen |
2010 |
Porin Uimaseura |
|
|
1:30.50 |
+13.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Alex Pentamo |
2011 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:36.05 |
+19.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Toivo Huilla |
2010 |
TaTu Tampere |
|
|
1:36.84 |
+20.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Lauri Vuori |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:37.52 |
+20.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Eino Marela |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:41.56 |
+24.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Tiitus Sirola |
2011 |
Rauman Uimaseura |
|
|
1:41.82 |
+25.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Anton Boman |
2011 |
Ålands Simförening |
|
|
1:42.12 |
+25.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Justus Tikkanen |
2010 |
TaTu Tampere |
|
|
1:42.63 |
+25.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Venni Alho |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:43.32 |
+26.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Matias Holma |
2011 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:44.82 |
+28.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Akseli Tauluvuori |
2011 |
Rauman Uimaseura |
|
|
1:47.27 |
+30.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Eikka Laaksonen |
2011 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:47.36 |
+30.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Frans Friman |
2011 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
1:51.67 |
+34.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Alvar Herckman |
2011 |
TaTu Tampere |
|
|
2:02.79 |
+46.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Eemeli Mustajärvi |
2010 |
TaTu Tampere |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
SW8.2 Armarna förs inte framåt samtidigt över vattenytan |
|
|
|
|
- |
|
Elmer Eepo Mikael Wirth |
2010 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
|
|
DNF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-04-16 09:14:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-16 09:16:30 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|