Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Öppna Masters-SM (25m) 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Stenungsund Arena |
Arrangör: |
Simklubben S77 Stenungsund |
|
|
|
|
|
|
Bassäng: |
25m |
Tävlingsdatum: |
den 17 mar 2023 till den 19 mar 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 80-84 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Matthias Kroner |
1943 |
Hellas Simklubb |
1.00 |
489 |
47.99 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Christian Tollstoy |
1943 |
Hellas Simklubb |
0.95 |
475 |
48.45 |
+0.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 75-79 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Ulf Gabrielsson |
1948 |
Simklubben Neptun |
0.83 |
613 |
39.87 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Fin Biering-Sørensen |
1948 |
KU Svømning og Vandpolo |
0.74 |
558 |
41.14 |
+1.27 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Sonny Modig |
1948 |
Kristianstads SLS |
0.80 |
550 |
41.33 |
+1.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 70-74 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Glen Bengtsson |
1949 |
Göteborg Sim |
0.72 |
642 |
38.34 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Bo Hellsing |
1952 |
Göteborg Sim |
0.74 |
615 |
38.91 |
+0.57 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Reinhold Zoll |
1952 |
Simklubben Elfsborg |
0.93 |
401 |
44.85 |
+6.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 65-69 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Karl Justh |
1957 |
Göteborg Sim |
0.68 |
597 |
36.02 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Lars Ekdahl |
1954 |
Västerås Simsällskap |
0.92 |
246 |
48.38 |
+12.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 60-64 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Joakim Sjöholm |
1963 |
Stockholmspolisens IF Simföreni |
0.69 |
741 |
32.52 |
|
|
SR |
|
|
|
|
2 |
|
Rune Larsen |
1963 |
Trondhjems Svomme & Livredni |
0.78 |
723 |
32.80 |
+0.28 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Rolf Gustafsson |
1960 |
Simklubben Neptun |
0.71 |
669 |
33.66 |
+1.14 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Lennart Mentor |
1960 |
Göteborg Sim |
0.86 |
592 |
35.05 |
+2.53 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Harri Mossmyr |
1962 |
Stockholmspolisens IF Simföreni |
0.77 |
520 |
36.61 |
+4.09 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Robert Jakubek |
1959 |
Växjö Simsällskap |
0.78 |
516 |
36.70 |
+4.18 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Dave Schardt |
1959 |
Simklubben Neptun |
0.65 |
504 |
36.97 |
+4.45 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Anders Gustafson |
1959 |
Göteborg Sim |
0.81 |
497 |
37.16 |
+4.64 |
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Lars Hennert |
1961 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
0.66 |
496 |
37.19 |
+4.67 |
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Paul Westerberg |
1961 |
Swim Power Simidrottsförening |
0.82 |
469 |
37.87 |
+5.35 |
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Christopher Wall |
1961 |
Linköpings Allmänna SS |
0.75 |
387 |
40.38 |
+7.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 55-59 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Torbjörn Wolffram |
1964 |
Göteborg Sim |
0.87 |
594 |
33.14 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Hans-Peter Magnusson |
1964 |
Linköpings Allmänna SS |
0.77 |
574 |
33.51 |
+0.37 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mats Norlin |
1965 |
Stockholms Kappsimningsklubb |
0.76 |
513 |
34.79 |
+1.65 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Jorgen Berg |
1965 |
Haldens Svommeklub |
0.81 |
506 |
34.95 |
+1.81 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Lars Sandberg |
1965 |
Kungsbacka Simsällskap |
0.87 |
465 |
35.94 |
+2.80 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Nicholaus Lundbohm |
1968 |
Linköpings Allmänna SS |
0.86 |
398 |
37.85 |
+4.71 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Johan Andrén |
1968 |
Mölndals Allmänna Simsällskap |
0.91 |
259 |
43.70 |
+10.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 50-54 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Dennis Fredriksson |
1971 |
S 77 Stenungsund |
0.65 |
635 |
31.05 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Christer Abrahamsson |
1972 |
Göteborg Sim |
0.77 |
537 |
32.82 |
+1.77 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mats Einarsson |
1970 |
Örebro Simallians |
0.78 |
466 |
34.41 |
+3.36 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Thiemo Voigt |
1970 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
0.61 |
461 |
34.54 |
+3.49 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Johan Meurling |
1973 |
S 77 Stenungsund |
0.73 |
363 |
37.39 |
+6.34 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Christian Borresen |
1970 |
Haldens Svommeklub |
1.36 |
328 |
38.70 |
+7.65 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Henrik Andersson |
1973 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
0.88 |
309 |
39.46 |
+8.41 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Per Lundholm |
1970 |
Örebro Simallians |
0.82 |
181 |
47.15 |
+16.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 45-49 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Stefano Prestinoni |
1977 |
Simklubben Neptun |
0.67 |
808 |
28.16 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Tarjei Konningen Aarrestad |
1977 |
OI Svømming |
0.90 |
609 |
30.93 |
+2.77 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lenny Persson |
1977 |
Malmö Kappsimningsklubb |
0.72 |
584 |
31.37 |
+3.21 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Johan Törnhult |
1975 |
Väsby Simsällskap |
0.76 |
569 |
31.65 |
+3.49 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Joakim Ohlsson |
1977 |
Södertörns Simsällskap |
0.74 |
528 |
32.45 |
+4.29 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Jean-Gabriel Pannolie |
1976 |
Göteborg Sim |
1.00 |
486 |
33.35 |
+5.19 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Lars Pettersson |
1974 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
0.74 |
461 |
33.94 |
+5.78 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Claes Frederic Antonsson |
1977 |
Föreningen Varbergs Sim |
0.78 |
455 |
34.08 |
+5.92 |
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Andreas Rilvén |
1977 |
Örebro Simallians |
0.70 |
350 |
37.21 |
+9.05 |
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Robert Westman |
1975 |
Dalregementets IF |
0.77 |
306 |
38.92 |
+10.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 40-44 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Anders Westlund |
1980 |
Skuru Idrottsklubb |
0.68 |
526 |
31.55 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Pär Gustavsson |
1979 |
Växjö Simsällskap |
0.76 |
486 |
32.40 |
+0.85 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
David Lindahl |
1982 |
Linköpings Allmänna SS |
0.82 |
362 |
35.74 |
+4.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 35-39 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Robin Andréasson |
1988 |
Mölndals Allmänna Simsällskap |
0.68 |
721 |
27.29 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Jonas Ulfskans |
1986 |
Simklubben Laxen |
0.66 |
700 |
27.57 |
+0.28 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Eric Elfving |
1987 |
Linköpings Allmänna SS |
0.74 |
298 |
36.64 |
+9.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 30-34 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Oskar Johansson |
1993 |
Kungsbacka Simsällskap |
0.64 |
635 |
27.75 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Daniel Lundahl |
1991 |
Klippans Simsällskap |
0.74 |
601 |
28.26 |
+0.51 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Anton Björck-Teuscher |
1993 |
Simklubben S02 |
0.62 |
496 |
30.14 |
+2.39 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Christian Helgesson |
1989 |
Göteborg Sim |
0.74 |
445 |
31.25 |
+3.50 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Filip Nedin |
1990 |
Göteborg Sim |
0.73 |
411 |
32.07 |
+4.32 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Robin Sarenvik |
1991 |
Ängelholms Simsällskap |
0.78 |
389 |
32.66 |
+4.91 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Filip Christensson |
1991 |
Simklubben Laxen |
0.76 |
361 |
33.48 |
+5.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 25-29 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Martin Isaksson |
1998 |
Kungälvs Simsällskap |
0.73 |
393 |
32.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 20-24 år - Final |
|
|
Sponsor: |
Bästkuststäd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
|
Namn |
Född |
Förening |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
- |
|
William Larsson |
1999 |
Växjö Simsällskap |
1.00 |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grenen officiell: 2023-03-18 10:45:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-03-19 10:12:00 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: S 77 Stenungsund |
|
|
|
|
|
|