2023-09-24   12:43:53
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Solensim 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 1, 400m Frisim Damer S6-S14 + N - Final
Sponsor: Scandic City
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb +0.98 542 6:18.22 S7
25m: 20.19
50m: 41.80
(21.61)
75m: 1:03.95
(22.15)
100m: 1:27.60
(23.65)
125m: 1:51.03
(23.43)
150m: 2:15.21
(24.18)
175m: 2:39.09
(23.88)
200m: 3:03.87
(24.78)
225m: 3:28.12
(24.25)
250m: 3:52.50
(24.38)
275m: 4:16.72
(24.22)
300m: 4:41.08
(24.36)
325m: 5:05.27
(24.19)
350m: 5:30.63
(25.36)
375m: 5:54.63
(24.00)
400m: 6:18.22
(23.59)
2 Anna Philipsson 2003 Gävle Simsällskap +0.94 322 6:41.82 +23.60 S14
25m: 19.20
50m: 41.51
(22.31)
75m: 1:04.49
(22.98)
100m: 1:28.55
(24.06)
125m: 1:53.30
(24.75)
150m: 2:18.96
(25.66)
175m: 2:44.88
(25.92)
200m: 3:10.93
(26.05)
225m: 3:37.41
(26.48)
250m: 4:03.56
(26.15)
275m: 4:29.76
(26.20)
300m: 4:56.49
(26.73)
325m: 5:22.93
(26.44)
350m: 5:49.34
(26.41)
375m: 6:16.09
(26.75)
400m: 6:41.82
(25.73)
3 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening +0.71 183 8:04.85 +1:46.63 S14
25m: 26.10
50m: 56.36
(30.26)
75m: 1:27.10
(30.74)
100m: 1:58.20
(31.10)
125m: 2:29.12
(30.92)
150m: 3:00.41
(31.29)
175m: 3:28.86
(28.45)
200m: 3:59.28
(30.42)
225m: 4:29.70
(30.42)
250m: 4:59.87
(30.17)
275m: 5:31.24
(31.37)
300m: 6:02.17
(30.93)
325m: 6:33.04
(30.87)
350m: 7:03.62
(30.58)
375m: 7:35.13
(31.51)
400m: 8:04.85
(29.72)
- Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb DNS S7
Grenen officiell:  2022-05-14 10:08:58
2022-05-14 10:18:47 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 2, 400m Frisim Herrar S6-S14 + N - Final
Sponsor: Colorama
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.89 531 4:59.33 S14
25m: 15.60
50m: 33.55
(17.95)
75m: 51.92
(18.37)
100m: 1:10.96
(19.04)
125m: 1:30.18
(19.22)
150m: 1:49.48
(19.30)
175m: 2:08.35
(18.87)
200m: 2:27.65
(19.30)
225m: 2:46.87
(19.22)
250m: 3:06.00
(19.13)
275m: 3:25.14
(19.14)
300m: 3:45.14
(20.00)
325m: 4:04.40
(19.26)
350m: 4:23.89
(19.49)
375m: 4:42.37
(18.48)
400m: 4:59.33
(16.96)
2 Gustav Ljungberg 1991 Solens Idrottsförening +0.80 444 5:17.70 +18.37 S14
25m: 16.44
50m: 34.95
(18.51)
75m: 53.99
(19.04)
100m: 1:13.79
(19.80)
125m: 1:33.73
(19.94)
150m: 1:53.87
(20.14)
175m: 2:14.28
(20.41)
200m: 2:34.70
(20.42)
225m: 2:55.18
(20.48)
250m: 3:15.44
(20.26)
275m: 3:36.01
(20.57)
300m: 3:56.34
(20.33)
325m: 4:17.09
(20.75)
350m: 4:37.59
(20.50)
375m: 4:58.63
(21.04)
400m: 5:17.70
(19.07)
3 Edvin Söderlind 2005 Värnamo Simsällskap +0.53 331 6:48.57 +1:49.24 S6
25m: 23.25
50m: 48.72
(25.47)
75m: 1:15.01
(26.29)
100m: 1:41.11
(26.10)
125m: 2:06.87
(25.76)
150m: 2:32.86
(25.99)
175m: 2:59.27
(26.41)
200m: 3:25.78
(26.51)
225m: 3:51.62
(25.84)
250m: 4:17.77
(26.15)
275m: 4:44.25
(26.48)
300m: 5:09.76
(25.51)
325m: 5:34.11
(24.35)
350m: 5:58.98
(24.87)
375m: 6:24.01
(25.03)
400m: 6:48.57
(24.56)
4 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.93 303 5:15.77 +16.44 N
25m: 16.20
50m: 34.78
(18.58)
75m: 54.01
(19.23)
100m: 1:13.71
(19.70)
125m: 1:33.59
(19.88)
150m: 1:53.72
(20.13)
175m: 2:13.95
(20.23)
200m: 2:34.47
(20.52)
225m: 2:54.91
(20.44)
250m: 3:15.35
(20.44)
275m: 3:35.78
(20.43)
300m: 3:56.31
(20.53)
325m: 4:16.56
(20.25)
350m: 4:37.07
(20.51)
375m: 4:56.60
(19.53)
400m: 5:15.77
(19.17)
Grenen officiell:  2022-05-14 10:16:36
2022-05-15 08:02:58 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 3, 25m Fjärilsim Damer K1-K4 - Final
Sponsor: HSB
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
=1 Vilma Mellegård 2009 Kungsbacka Simsällskap +0.99 39.50 K2
=1 Sara Norrblom 2005 Luleå Simsällskap +0.99 46.22 +6.72 K1
Grenen officiell:  2022-05-14 10:19:08
2022-05-14 10:50:37 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 4, 25m Fjärilsim Herrar K1-K4 - Final
Sponsor: Kraftteknik
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Axel Andersson 1992 Krokom Parasport IF 53.25 K1
- Hannes Toma 2011 Spårvägen Simförening +0.90 DSQ K1
Grenen officiell:  2022-05-14 10:23:20
2022-05-14 10:52:04 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 5, 100m Frisim Damer S1-S14 + N - Final
Sponsor: Bussgods
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb +0.85 644 1:19.36 S7
25m: 17.68
50m: 37.56
(19.88)
75m: 58.42
(20.86)
100m: 1:19.36
(20.94)
2 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.58 591 1:10.88 -8.48 S10
25m: 16.46
50m: 34.27
(17.81)
75m: 52.59
(18.32)
100m: 1:10.88
(18.29)
3 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.85 428 1:16.77 -2.59 S14
25m: 17.08
50m: 36.20
(19.12)
75m: 56.84
(20.64)
100m: 1:16.77
(19.93)
4 Anna Philipsson 2003 Gävle Simsällskap +0.90 321 1:24.44 +5.08 S14
25m: 18.68
50m: 39.62
(20.94)
75m: 1:02.50
(22.88)
100m: 1:24.44
(21.94)
5 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians +0.81 234 1:33.87 +14.51 S14
25m: 20.98
50m: 43.73
(22.75)
75m: 1:08.60
(24.87)
100m: 1:33.87
(25.27)
6 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.70 214 1:36.61 +17.25 S14
25m: 20.13
50m: 44.92
(24.79)
75m: 1:10.91
(25.99)
100m: 1:36.61
(25.70)
7 Ellenor Engberg 1982 Solens Idrottsförening 181 1:42.12 +22.76 S14
25m: 21.94
50m: 47.25
(25.31)
75m: 1:14.01
(26.76)
100m: 1:42.12
(28.11)
8 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 171 1:47.07 +27.71 S10
25m: 22.32
50m: 48.47
(26.15)
75m: 1:17.71
(29.24)
100m: 1:47.07
(29.36)
9 Therese Mattsson 1998 Solens Idrottsförening +0.95 152 1:48.37 +29.01 S14
25m: 21.18
50m: 47.31
(26.13)
75m: 1:17.46
(30.15)
100m: 1:48.37
(30.91)
10 Caroline  Näslund 1988 KFUK-KFUM Kometerna +0.56 151 1:48.46 +29.10 S14
25m: 23.06
50m: 51.29
(28.23)
75m: 1:20.31
(29.02)
100m: 1:48.46
(28.15)
11 Jennie Eskilsson 1987 Krokom Parasport IF 104 2:02.66 +43.30 S14
25m: 24.74
50m: 54.10
(29.36)
75m: 1:28.01
(33.91)
100m: 2:02.66
(34.65)
12 Stina Rothoff 1985 Krokom Parasport IF 97 2:05.89 +46.53 S14
25m: 26.21
50m: 57.72
(31.51)
75m: 1:31.17
(33.45)
100m: 2:05.89
(34.72)
13 Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 55 2:31.58 +1:12.22 S14
25m: 33.39
50m: 1:09.79
(36.40)
75m: 1:49.40
(39.61)
100m: 2:31.58
(42.18)
14 Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 47 2:40.05 +1:20.69 S14
25m: 31.76
50m: 1:14.51
(42.75)
75m: 1:57.18
(42.67)
100m: 2:40.05
(42.87)
15 Lova Johansson 2004 Kungsbacka Simsällskap 45 4:41.70 +3:22.34 S3
25m: 1:06.93
50m: 2:20.13
(1:13.20)
75m: 3:31.68
(1:11.55)
100m: 4:41.70
(1:10.02)
16 Elin Lindberg 1975 Krokom Parasport IF 19 3:34.63 +2:15.27 S14
25m: 48.35
50m: 1:41.46
(53.11)
75m: 2:37.72
(56.26)
100m: 3:34.63
(56.91)
Grenen officiell:  2022-05-14 10:35:17
2022-05-14 10:37:26 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 6, 100m Frisim Herrar S1-S14 + N - Final
Sponsor: Sundsvalls Energi
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.68 652 1:00.04 S14
25m: 13.10
50m: 27.57
(14.47)
75m: 43.51
(15.94)
100m: 1:00.04
(16.53)
2 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians +0.89 438 1:08.53 +8.49 S14
25m: 15.25
50m: 32.31
(17.06)
75m: 50.04
(17.73)
100m: 1:08.53
(18.49)
3 Robin Håkansson 1989 Sundsvalls Simsällskap 417 1:10.61 +10.57 S9
25m: 16.36
50m: 34.26
(17.90)
75m: 52.60
(18.34)
100m: 1:10.61
(18.01)
4 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.90 365 1:13.79 +13.75 S9
25m: 16.27
50m: 35.63
(19.36)
75m: 55.29
(19.66)
100m: 1:13.79
(18.50)
5 Edvin Söderlind 2005 Värnamo Simsällskap +0.63 362 1:29.69 +29.65 S6
25m: 20.71
50m: 43.58
(22.87)
75m: 1:06.81
(23.23)
100m: 1:29.69
(22.88)
6 Jimmy Norin 1983 Solens Idrottsförening +0.77 352 1:13.70 +13.66 S14
25m: 16.07
50m: 33.85
(17.78)
75m: 53.55
(19.70)
100m: 1:13.70
(20.15)
7 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.84 192 1:30.12 +30.08 S14
25m: 18.83
50m: 41.68
(22.85)
75m: 1:07.27
(25.59)
100m: 1:30.12
(22.85)
8 Ludvig Båving 2000 Luleå Simsällskap +0.92 178 1:47.26 +47.22 S7
25m: 24.40
50m: 51.03
(26.63)
75m: 1:19.40
(28.37)
100m: 1:47.26
(27.86)
9 Melvin Flink 2005 Spårvägen Simförening +0.81 174 1:47.94 +47.90 S7
25m: 24.34
50m: 51.61
(27.27)
75m: 1:20.11
(28.50)
100m: 1:47.94
(27.83)
10 Gustav Dahlberg 2006 Spårvägen Simförening 156 1:52.07 +52.03 S7
25m: 22.71
50m: 49.63
(26.92)
75m: 1:20.76
(31.13)
100m: 1:52.07
(31.31)
11 Erik Söderlund 1994 Krokom Parasport IF 67 2:07.75 +1:07.71 S14
25m: 27.58
50m: 59.83
(32.25)
75m: 1:33.37
(33.54)
100m: 2:07.75
(34.38)
12 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening 64 2:48.02 +1:47.98 S5
25m: 36.09
50m: 1:18.44
(42.35)
75m: 2:02.91
(44.47)
100m: 2:48.02
(45.11)
- Henrik Axelsson Örberg 1999 Kungsbacka Simsällskap DNS K1
Grenen officiell:  2022-05-14 10:44:45
2022-05-14 10:45:48 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 7, 50m Frisim Damer K1-K4 - Final
Sponsor: ICA Kvantum, Nacksta
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Alice Johansson-Brodén 2010 Kungsbacka Simsällskap 2:08.36 K2
25m: 59.29
50m: 2:08.36
(1:09.07)
- Selma Melinder 2012 Kungsbacka Simsällskap 1:01.79 -1:06.57 K1
25m: 27.65
50m: 1:01.79
(34.14)
- Vilma Mellegård 2009 Kungsbacka Simsällskap 1:12.69 -55.67 K2
25m: 34.02
50m: 1:12.69
(38.67)
- Sara Norrblom 2005 Luleå Simsällskap +0.96 1:20.44 -47.92 K1
25m: 38.17
50m: 1:20.44
(42.27)
- Ellinor Svan 1978 Krokom Parasport IF 1:41.67 -26.69 K1
25m: 48.27
50m: 1:41.67
(53.40)
- Anna Thuresson 1993 Krokom Parasport IF 2:01.44 -6.92 K1
25m: 59.64
50m: 2:01.44
(1:01.80)
Grenen officiell:  2022-05-14 11:02:48
2022-05-16 08:33:10 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 8, 50m Frisim Herrar K1-K4 - Final
Sponsor: Åkerigrus AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Sandestål 2007 Luleå Simsällskap +0.87 47.83 K2
25m: 23.03
50m: 47.83
(24.80)
2 Hannes Toma 2011 Spårvägen Simförening 54.31 +6.48 K1
25m: 25.78
50m: 54.31
(28.53)
3 Axel Andersson 1992 Krokom Parasport IF 57.38 +9.55 K1
25m: 27.22
50m: 57.38
(30.16)
4 Gabriel Sjöström 2006 Solens Idrottsförening 58.85 +11.02 K1
25m: 26.61
50m: 58.85
(32.24)
5 Andreas Liv 1992 Krokom Parasport IF 1:38.95 +51.12 K1
25m: 38.52
50m: 1:38.95
(1:00.43)
Grenen officiell:  2022-05-14 11:06:18
2022-05-14 11:06:23 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 9, 50m Frisim Damer S1-S14 + N - Final
Sponsor: Swerock AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 655 37.04 S7
25m: 17.72
50m: 37.04
(19.32)
2 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 610 32.48 -4.56 S14
25m: 15.70
50m: 32.48
(16.78)
3 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening 561 32.99 -4.05 S10
25m: 16.15
50m: 32.99
(16.84)
4 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening 554 33.54 -3.50 S14
25m: 16.34
50m: 33.54
(17.20)
5 Anna Philipsson 2003 Gävle Simsällskap 405 37.21 +0.17 S14
25m: 18.08
50m: 37.21
(19.13)
6 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians 263 43.00 +5.96 S14
25m: 21.64
50m: 43.00
(21.36)
7 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 242 44.15 +7.11 S14
25m: 20.45
50m: 44.15
(23.70)
=8 Ellenor Engberg 1982 Solens Idrottsförening +0.76 219 45.69 +8.65 S14
25m: 21.48
50m: 45.69
(24.21)
=8 Therese Mattsson 1998 Solens Idrottsförening 219 45.69 +8.65 S14
25m: 21.33
50m: 45.69
(24.36)
10 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 205 46.67 +9.63 S14
25m: 22.62
50m: 46.67
(24.05)
11 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 199 46.61 +9.57 S10
25m: 22.79
50m: 46.61
(23.82)
12 Caroline  Näslund 1988 KFUK-KFUM Kometerna 175 49.23 +12.19 S14
25m: 22.67
50m: 49.23
(26.56)
13 Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 57 1:11.54 +34.50 S14
25m: 32.15
50m: 1:11.54
(39.39)
14 Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 51 1:13.87 +36.83 S14
25m: 35.69
50m: 1:13.87
(38.18)
15 Lova Johansson 2004 Kungsbacka Simsällskap 36 2:21.91 +1:44.87 S3
25m: 1:10.23
50m: 2:21.91
(1:11.68)
16 Elin Lindberg 1975 Krokom Parasport IF 18 1:43.31 +1:06.27 S14
25m: 49.57
50m: 1:43.31
(53.74)
Grenen officiell:  2022-05-14 11:13:54
2022-05-14 11:14:38 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 10, 50m Frisim Herrar S1-S14 + N - Final
Sponsor: Cirkle-K
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 740 27.18 S14
25m: 12.98
50m: 27.18
(14.20)
2 Mikael Fredriksson 1990 Kungsbacka Simsällskap 599 59.00 +31.82 S3
25m: 27.86
50m: 59.00
(31.14)
3 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 512 30.73 +3.55 S14
25m: 15.01
50m: 30.73
(15.72)
4 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 496 31.06 +3.88 S14
25m: 15.30
50m: 31.06
(15.76)
5 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap 490 30.92 +3.74 S9
25m: 15.23
50m: 30.92
(15.69)
6 Gustav Ljungberg 1991 Solens Idrottsförening 478 31.44 +4.26 S14
25m: 15.43
50m: 31.44
(16.01)
7 Jimmy Norin 1983 Solens Idrottsförening 399 33.40 +6.22 S14
25m: 16.15
50m: 33.40
(17.25)
8 Robin Håkansson 1989 Sundsvalls Simsällskap 395 33.20 +6.02 S9
25m: 16.31
50m: 33.20
(16.89)
9 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening 298 30.18 +3.00 N
25m: 14.55
50m: 30.18
(15.63)
10 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna 281 37.51 +10.33 S14
25m: 17.91
50m: 37.51
(19.60)
11 Conrad Hildebrant 1995 Södertälje Simsällskap +0.88 238 1:37.42 +1:10.24 S2
25m: 47.33
50m: 1:37.42
(50.09)
12 Ludvig Båving 2000 Luleå Simsällskap 177 48.51 +21.33 S7
25m: 24.28
50m: 48.51
(24.23)
13 Gustav Dahlberg 2006 Spårvägen Simförening +0.60 164 49.83 +22.65 S7
25m: 23.04
50m: 49.83
(26.79)
14 Melvin Flink 2005 Spårvägen Simförening 144 51.96 +24.78 S7
25m: 24.80
50m: 51.96
(27.16)
15 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening +0.87 65 1:18.30 +51.12 S5
25m: 37.63
50m: 1:18.30
(40.67)
Grenen officiell:  2022-05-14 11:21:16
2022-05-15 08:03:18 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 11, 4x50m Medley Mixed - Final
Sponsor: Kiwa
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
- Delfinerna 40 Solens Idrottsförening 3:47.81
Klara Hafvenström 1995 BZ0695 1:15.91 2:18.23 2:18.23
Linnéa Bäckman 1989 BT6289 +0.77 44.04 1:29.58 3:47.81
Maria Carlsson 1983 AF6883
Ellenor Engberg 1982 AD3682
- Krokom Parasport IF 37 Krokom Parasport IF 4:14.54 +26.73
Maria Karlsson 1987 BA1687 +0.89 1:13.62 1:43.68 1:43.68
Stina Rothoff 1985 AM0285 33.48 2:30.86 4:14.54
Jennie Eskilsson 1987 BA1487
Erik Söderlund 1994 BC3194
- Luleå Simsällskap 22 Luleå Simsällskap 3:44.67 -3.14
Eric Sandestål 2007 AJ9107 +0.65 51.17 2:11.70 2:11.70
Sara Norrblom 2005 BY5605 +0.69 1:00.72 1:32.97 3:44.67
Ludvig Båving 2000 AZ6700
Elias Alm 2003 AQ4703
- Spårvägen Simförening 42 Spårvägen Simförening 3:41.73 -6.08
Gustav Dahlberg 2006 AV1106 +0.66 1:03.51 2:01.99 2:01.99
Agnes Munters 1996 BV4896 +0.48 46.44 1:39.74 3:41.73
Helena Fältman 1980 AB1680
Melvin Flink 2005 AX1305
- Späckhuggarna 39 Solens Idrottsförening 3:12.55 -35.26
Manfred Åsman 2005 AX2305 +0.62 1:27.80 2:05.76 2:05.76
Rasmus Lindström 1992 AD1592 +0.58 33.42 1:06.79 3:12.55
Gustav Ljungberg 1991 BA5391
Jimmy Norin 1983 AE9783
- Krokom Parasport IF Lag 2 0 Krokom Parasport IF DNS
Grenen officiell:  2022-05-14 11:50:10
2022-05-14 11:50:22 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 12, 200m Frisim Damer S1-S14 + N - Final
Sponsor: SPV
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anna Philipsson 2003 Gävle Simsällskap +0.92 295 3:05.63 S14
25m: 18.66
50m: 40.01
(21.35)
75m: 1:02.78
(22.77)
100m: 1:27.48
(24.70)
125m: 1:50.93
(23.45)
150m: 2:15.42
(24.49)
175m: 2:40.37
(24.95)
200m: 3:05.63
(25.26)
2 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians +0.80 215 3:26.47 +20.84 S14
25m: 23.35
50m: 47.58
(24.23)
75m: 1:12.66
(25.08)
100m: 1:38.91
(26.25)
125m: 2:05.42
(26.51)
150m: 2:31.65
(26.23)
175m: 2:59.17
(27.52)
200m: 3:26.47
(27.30)
3 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.65 199 3:31.56 +25.93 S14
25m: 21.36
50m: 47.06
(25.70)
75m: 1:14.41
(27.35)
100m: 1:41.86
(27.45)
125m: 2:09.23
(27.37)
150m: 2:36.85
(27.62)
175m: 3:04.97
(28.12)
200m: 3:31.56
(26.59)
4 Ellenor Engberg 1982 Solens Idrottsförening 163 3:46.06 +40.43 S14
25m: 23.14
50m: 49.72
(26.58)
75m: 1:18.04
(28.32)
100m: 1:47.41
(29.37)
125m: 2:16.66
(29.25)
150m: 2:46.76
(30.10)
175m: 3:16.75
(29.99)
200m: 3:46.06
(29.31)
5 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 150 3:52.38 +46.75 S14
25m: 25.16
50m: 52.75
(27.59)
75m: 1:21.92
(29.17)
100m: 1:52.74
(30.82)
125m: 2:22.37
(29.63)
150m: 2:52.06
(29.69)
175m: 3:22.05
(29.99)
200m: 3:52.38
(30.33)
Grenen officiell:  2022-05-14 16:03:34
2022-05-14 16:18:24 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 13, 200m Frisim Herrar S1-S14 + N - Final
Sponsor: Scandic City
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.74 611 2:13.51 S14
25m: 14.39
50m: 30.72
(16.33)
75m: 47.85
(17.13)
100m: 1:05.80
(17.95)
125m: 1:22.53
(16.73)
150m: 1:39.44
(16.91)
175m: 1:56.52
(17.08)
200m: 2:13.51
(16.99)
2 Robin Håkansson 1989 Sundsvalls Simsällskap +0.82 509 2:32.04 +18.53 S9
25m: 16.75
50m: 35.14
(18.39)
75m: 54.11
(18.97)
100m: 1:13.55
(19.44)
125m: 1:33.15
(19.60)
150m: 1:53.16
(20.01)
175m: 2:13.19
(20.03)
200m: 2:32.04
(18.85)
3 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.88 466 2:26.13 +12.62 S14
25m: 15.80
50m: 33.92
(18.12)
75m: 52.35
(18.43)
100m: 1:12.02
(19.67)
125m: 1:30.78
(18.76)
150m: 1:49.38
(18.60)
175m: 2:08.43
(19.05)
200m: 2:26.13
(17.70)
4 Gustav Ljungberg 1991 Solens Idrottsförening +0.79 422 2:30.97 +17.46 S14
25m: 15.56
50m: 32.81
(17.25)
75m: 51.20
(18.39)
100m: 1:10.98
(19.78)
125m: 1:30.87
(19.89)
150m: 1:51.58
(20.71)
175m: 2:11.57
(19.99)
200m: 2:30.97
(19.40)
5 Conrad Hildebrant 1995 Södertälje Simsällskap 326 6:54.94 +4:41.43 S2
25m: 47.86
50m: 1:40.48
(52.62)
75m: 2:33.38
(52.90)
100m: 3:24.65
(51.27)
125m: 4:17.67
(53.02)
150m: 5:09.70
(52.03)
175m: 6:03.53
(53.83)
200m: 6:54.94
(51.41)
6 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.93 302 2:28.02 +14.51 N
25m: 15.34
50m: 32.80
(17.46)
75m: 51.68
(18.88)
100m: 1:11.01
(19.33)
125m: 1:30.82
(19.81)
150m: 1:50.73
(19.91)
175m: 2:09.65
(18.92)
200m: 2:28.02
(18.37)
7 Melvin Flink 2005 Spårvägen Simförening 196 3:55.52 +1:42.01 S7
25m: 24.90
50m: 53.78
(28.88)
75m: 1:23.40
(29.62)
100m: 1:54.30
(30.90)
125m: 2:07.55
(13.25)
150m: 2:56.60
(49.05)
175m: 2:24.79
()
200m: 3:55.52
(1:30.73)
Grenen officiell:  2022-05-14 16:15:50
2022-05-15 08:03:38 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 14, 100m Frisim Damer K1-K4 - Final
Sponsor: Colorama
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Vilma Mellegård 2009 Kungsbacka Simsällskap +0.91 2:38.65 K2
25m: 34.08
50m: 1:16.01
(41.93)
75m: 1:57.08
(41.07)
100m: 2:38.65
(41.57)
2 Ellinor Svan 1978 Krokom Parasport IF 3:41.39 +1:02.74 K1
25m: 48.31
50m: 1:43.41
(55.10)
75m: 2:44.65
(1:01.24)
100m: 3:41.39
(56.74)
Grenen officiell:  2022-05-14 16:21:04
2022-05-14 16:25:04 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 15, 100m Frisim Herrar K1-K4 - Final
Sponsor: HSB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hannes Toma 2011 Spårvägen Simförening +0.96 1:58.10 K1
25m: 25.53
50m: 55.50
(29.97)
75m: 1:27.12
(31.62)
100m: 1:58.10
(30.98)
Grenen officiell:  2022-05-14 16:25:51
2022-05-14 16:26:15 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 16, 100m Medley Damer S1-S14 + N - Final
Sponsor: Kraftteknik
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.82 544 1:27.47 SM14
25m: 18.14
50m: 40.92
(22.78)
75m: 1:06.24
(25.32)
100m: 1:27.47
(21.23)
2 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 472 1:46.62 +19.15 SM7
25m: 26.25
50m: 52.99
(26.74)
75m: 1:23.29
(30.30)
100m: 1:46.62
(23.33)
3 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.71 316 1:35.37 +7.90 SM10
25m: 19.05
50m: 41.32
(22.27)
75m: 1:16.40
(35.08)
100m: 1:35.37
(18.97)
4 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.56 253 1:52.90 +25.43 SM14
25m: 23.27
50m: 50.95
(27.68)
75m: 1:26.53
(35.58)
100m: 1:52.90
(26.37)
5 Caroline  Näslund 1988 KFUK-KFUM Kometerna +0.76 208 2:00.42 +32.95 SM14
25m: 24.12
50m: 57.94
(33.82)
75m: 1:32.49
(34.55)
100m: 2:00.42
(27.93)
6 Jennie Eskilsson 1987 Krokom Parasport IF 160 2:11.50 +44.03 SM14
25m: 29.24
50m: 1:01.72
(32.48)
75m: 1:39.98
(38.26)
100m: 2:11.50
(31.52)
- Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening DSQ SM10
- Stina Rothoff 1985 Krokom Parasport IF DSQ SM14
Grenen officiell:  2022-05-14 16:32:07
2022-05-14 16:32:42 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 17, 100m Medley Herrar S1-S14 + N - Final
Sponsor: Bussgods
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mikael Fredriksson 1990 Kungsbacka Simsällskap +0.92 738 2:26.81 SM3
25m: 30.88
50m: 1:06.13
(35.25)
75m: 1:49.79
(43.66)
100m: 2:26.81
(37.02)
2 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.77 683 1:11.74 -1:15.07 SM14
25m: 15.07
50m: 32.53
(17.46)
75m: 54.86
(22.33)
100m: 1:11.74
(16.88)
3 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians +0.90 489 1:20.17 -1:06.64 SM14
25m: 16.03
50m: 36.81
(20.78)
75m: 1:01.94
(25.13)
100m: 1:20.17
(18.23)
4 Jimmy Norin 1983 Solens Idrottsförening +0.79 365 1:28.34 -58.47 SM14
25m: 16.70
50m: 39.09
(22.39)
75m: 1:07.75
(28.66)
100m: 1:28.34
(20.59)
5 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.91 257 1:39.26 -47.55 SM14
25m: 20.30
50m: 46.32
(26.02)
75m: 1:15.65
(29.33)
100m: 1:39.26
(23.61)
6 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.89 237 1:19.59 -1:07.22 N
25m: 15.60
50m: 36.61
(21.01)
75m: 1:00.94
(24.33)
100m: 1:19.59
(18.65)
7 Gustav Dahlberg 2006 Spårvägen Simförening 95 2:35.74 +8.93 SM7
25m: 36.10
50m: 1:09.46
(33.36)
75m: 2:07.54
(58.08)
100m: 2:35.74
(28.20)
Grenen officiell:  2022-05-14 16:38:26
2022-05-15 08:04:43 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 18, 25m Frisim Damer K1-K4 - Final
Sponsor: Sundsvalls Energi
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Matilda Kylmämaa 2009 Luleå Simsällskap 21.66 K1
2 Selma Melinder 2012 Kungsbacka Simsällskap 26.84 +5.18 K1
3 Vilma Mellegård 2009 Kungsbacka Simsällskap +0.60 34.29 +12.63 K2
4 Emmelie Mellajärvi 1996 IF Rycket 36.29 +14.63 K1
5 Ellinor Svan 1978 Krokom Parasport IF 47.57 +25.91 K1
6 Anna Thuresson 1993 Krokom Parasport IF 52.60 +30.94 K1
7 Alice Johansson-Brodén 2010 Kungsbacka Simsällskap 1:07.76 +46.10 K2
Grenen officiell:  2022-05-14 16:56:41
2022-05-14 16:58:44 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 19, 25m Frisim Herrar K1-K4 - Final
Sponsor: ICA Kvantum, Nacksta
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Sandestål 2007 Luleå Simsällskap +0.78 20.94 K2
2 Hannes Toma 2011 Spårvägen Simförening 24.04 +3.10 K1
3 Gabriel Sjöström 2006 Solens Idrottsförening 26.34 +5.40 K1
4 Axel Andersson 1992 Krokom Parasport IF 27.57 +6.63 K1
5 Andreas Liv 1992 Krokom Parasport IF 38.82 +17.88 K1
6 Bashit Mehair 1994 IF Rycket 42.46 +21.52 K1
Grenen officiell:  2022-05-14 16:59:27
2022-05-14 17:00:01 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 20, 50m Ryggsim Damer S1-S14 + N - Final
Sponsor: Åkerigrus AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb +0.80 602 42.66 S7
25m: 21.50
50m: 42.66
(21.16)
2 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.88 504 38.30 -4.36 S10
25m: 19.25
50m: 38.30
(19.05)
3 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.97 377 43.40 +0.74 S14
25m: 21.54
50m: 43.40
(21.86)
4 Anna Philipsson 2003 Gävle Simsällskap +0.81 266 48.75 +6.09 S14
25m: 24.70
50m: 48.75
(24.05)
5 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.71 195 54.04 +11.38 S14
25m: 25.09
50m: 54.04
(28.95)
6 Therese Mattsson 1998 Solens Idrottsförening +0.81 186 54.87 +12.21 S14
25m: 26.19
50m: 54.87
(28.68)
7 Ellenor Engberg 1982 Solens Idrottsförening +0.98 158 57.99 +15.33 S14
25m: 27.56
50m: 57.99
(30.43)
8 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening +0.76 155 56.76 +14.10 S10
25m: 28.42
50m: 56.76
(28.34)
9 Jennie Eskilsson 1987 Krokom Parasport IF +0.87 134 1:01.26 +18.60 S14
25m: 29.19
50m: 1:01.26
(32.07)
10 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians +0.84 122 1:03.08 +20.42 S14
25m: 29.64
50m: 1:03.08
(33.44)
11 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening +0.77 116 1:04.26 +21.60 S14
25m: 31.12
50m: 1:04.26
(33.14)
12 Maria Karlsson 1987 Krokom Parasport IF +0.87 86 1:10.82 +28.16 S14
25m: 32.32
50m: 1:10.82
(38.50)
13 Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening +0.97 79 1:12.87 +30.21 S14
25m: 33.34
50m: 1:12.87
(39.53)
14 Elin Lindberg 1975 Krokom Parasport IF +0.79 29 1:41.87 +59.21 S14
25m: 49.40
50m: 1:41.87
(52.47)
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening +0.76 DSQ S14
Grenen officiell:  2022-05-14 17:07:51
2022-05-14 17:08:46 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Solensim 2022
Plats: Himlabadet Arrangör: Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 maj 2022 till den 15 maj 2022
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar S1-S14 + N - Final
Sponsor: Swerock AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.70 843 30.38 S14
25m: 15.16
50m: 30.38
(15.22)
2 Gustav Ljungberg 1991 Solens Idrottsförening +0.91 428 38.07 +7.69 S14
25m: 19.14
50m: 38.07
(18.93)
3 Edvin Söderlind 2005 Värnamo Simsällskap +0.70 343 51.08