Resultater for Danish Open 2022
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Fredag Indledende A-Flights
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultater |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Bellahøj Svømmestadion |
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & Hovedstadens Svøm |
|
|
|
|
|
|
Svømmeh |
50m |
Stævne dato: |
15. apr 2022 to 19. apr 2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 200m Brystsvømning Herrer - Indledende |
|
|
DR |
2:11.41 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
|
Rom (ITA) |
30-07-2009 |
|
|
|
|
ER |
2:06.12 |
|
|
|
Anton Chupkov |
1997 |
(RUS) |
Gwangju (KOR) |
26-07-2019 |
|
|
|
|
NR |
2:07.13 |
|
|
|
Matti Mattsson |
1993 |
(FIN) |
Tokyo (JPN) |
29-07-2021 |
|
|
|
|
DJR |
2:15.72 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
|
Palma (ESP) |
09-07-2006 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.66 |
758 |
2:18.27 |
|
|
|
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:14.05 |
(+4.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Mathias Christensen |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.65 |
743 |
2:19.20 |
+0.93 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:15.50 |
(+3.70) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Rajmund Koska |
2003 |
Svøm Slagelse Korsør |
+0.72 |
730 |
2:20.03 |
+1.76 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:23.78 |
(-3.75) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Oliver Hallenborg |
2002 |
Swim Team Odense |
+0.61 |
721 |
2:20.63 |
+2.36 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:18.27 |
(+2.36) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Frederik Junker Neldeberg |
2000 |
Helsinge Svømmeklub |
+0.73 |
691 |
2:22.59 |
+4.32 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:19.67 |
(+2.92) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Alfred August Grubert |
2001 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.72 |
690 |
2:22.67 |
+4.40 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:18.15 |
(+4.52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Joakim Brønnum |
1997 |
Sigma Swim Allerød |
+0.67 |
690 |
2:22.71 |
+4.44 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:19.79 |
(+2.92) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Mikkel Thagaard Jakobsen |
2000 |
Agfs Svømmeafdeling |
+0.61 |
687 |
2:22.90 |
+4.63 |
|
DI |
|
|
|
|
Entry time: 2:21.07 |
(+1.83) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Jonas Kjær |
2003 |
Esbjerg Svømmeklub |
+0.71 |
631 |
2:27.00 |
+8.73 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 2:29.72 |
(-2.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Robert E Falborg Pedersen |
2005 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.66 |
629 |
2:27.19 |
+8.92 |
|
DI |
|
|
|
|
Entry time: 2:23.08 |
(+4.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
David Kilsgaard Andersen |
2005 |
Aarhus Swim - Skovbakken |
+0.58 |
624 |
2:27.56 |
+9.29 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:26.94 |
(+0.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Magnus Jacobsen |
2006 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.71 |
617 |
2:28.10 |
+9.83 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:25.94 |
(+2.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Aksel Thuesen Güsmer |
2006 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.68 |
616 |
2:28.17 |
+9.90 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:26.77 |
(+1.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Joshua P. Sidebotham |
2003 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.72 |
614 |
2:28.31 |
+10.04 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:23.53 |
(+4.78) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Mads Sander Andersen |
2004 |
Thisted Svømmeklub |
+0.61 |
594 |
2:29.99 |
+11.72 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:31.10 |
(-1.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Frederik Venø Elling |
2003 |
Silkeborg Svømmeklub |
+0.72 |
584 |
2:30.85 |
+12.58 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:22.54 |
(+8.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Sebastian Eliasen |
2006 |
Svømmeklubben Nord |
+0.70 |
562 |
2:32.75 |
+14.48 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:31.59 |
(+1.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Valdemar Vind Sejr |
2003 |
Aarhus Swim - Lyseng |
+0.68 |
550 |
2:33.85 |
+15.58 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 2:28.85 |
(+5.00) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Alexander Marcus Englev |
2004 |
GTI - Greve |
+0.59 |
549 |
2:33.97 |
+15.70 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:26.52 |
(+7.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Nicholas H. Hansen |
2005 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.63 |
537 |
2:35.10 |
+16.83 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:33.16 |
(+1.94) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Simon Kruse Holm |
2004 |
Odder Svømmeklub |
+0.62 |
533 |
2:35.49 |
+17.22 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:35.46 |
(+0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Mads Mørkhøj Hartington |
2006 |
Solrød Svømmeklub |
+0.49 |
524 |
2:36.41 |
+18.14 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:35.25 |
(+1.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Gustav Nissen |
2001 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.75 |
512 |
2:37.56 |
+19.29 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:30.81 |
(+6.75) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Jacob Aagaard Andersen |
2004 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.75 |
511 |
2:37.67 |
+19.40 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:35.24 |
(+2.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Anders K. Kortegaard |
2004 |
A6 JGI-Swim |
+0.61 |
493 |
2:39.59 |
+21.32 |
|
DI |
|
|
|
|
Entry time: 2:28.54 |
(+11.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Jannik Jørgensen |
2004 |
Svøm Slagelse Korsør |
+0.61 |
491 |
2:39.82 |
+21.55 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:30.79 |
(+9.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Lucas Linderoth |
2007 |
Sigma Swim Allerød |
+0.69 |
477 |
2:41.31 |
+23.04 |
|
QC |
|
|
|
|
Entry time: 2:30.35 |
(+10.96) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Inas Ilic |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.86 |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Starting before the starting signal |
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 15-04-2022 12:22:41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15-04-2022 12:25.55 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licens til: Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|