2021-10-16   13:41:35
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2021 New Zealand Division II Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Session One - Heats

Document
Results
2021 New Zealand Division II Swimming Championships
Place: Moana Pool Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: May 9, 2021 to May 13, 2021
Event 8, 800m Freestyle Men 13 years - Final
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 George Wyllie 13 Liz van Welie Aquatics 9:41.21
Entry time: 10:00.36 (-19.15)
50m: 32.97
100m: 1:09.37
(36.40)
150m: 1:46.06
(36.69)
200m: 2:22.67
(36.61)
250m: 2:59.24
(36.57)
300m: 3:35.20
(35.96)
350m: 4:11.91
(36.71)
400m: 4:48.59
(36.68)
450m: 5:24.74
(36.15)
500m: 6:00.77
(36.03)
550m: 6:38.19
(37.42)
600m: 7:15.36
(37.17)
650m: 7:52.01
(36.65)
700m: 8:29.25
(37.24)
750m: 9:05.37
(36.12)
800m: 9:41.21
(35.84)
2 Harrison James 13 Vikings Swim Club Inc 9:49.20 +7.99
Entry time: 10:01.09 (-11.89)
50m: 32.22
100m: 1:09.43
(37.21)
150m: 1:46.62
(37.19)
200m: 2:24.18
(37.56)
250m: 3:01.38
(37.20)
300m: 3:38.99
(37.61)
350m: 4:16.63
(37.64)
400m: 4:54.60
(37.97)
450m: 5:32.15
(37.55)
500m: 6:09.42
(37.27)
550m: 6:46.84
(37.42)
600m: 7:23.70
(36.86)
650m: 7:59.96
(36.26)
700m: 8:37.90
(37.94)
750m: 9:14.52
(36.62)
800m: 9:49.20
(34.68)
3 Matthew Cleverly 13 Wharenui Swim Club 10:03.47 +22.26
Entry time: 9:59.72 (+3.75)
50m: 32.68
100m: 1:09.08
(36.40)
150m: 1:46.59
(37.51)
200m: 2:24.23
(37.64)
250m: 3:01.86
(37.63)
300m: 3:39.35
(37.49)
350m: 4:17.34
(37.99)
400m: 4:55.50
(38.16)
450m: 5:33.61
(38.11)
500m: 6:12.06
(38.45)
550m: 6:50.27
(38.21)
600m: 7:29.18
(38.91)
650m: 8:08.05
(38.87)
700m: 8:47.59
(39.54)
750m: 9:26.12
(38.53)
800m: 10:03.47
(37.35)
Event official at: 9/05/2021 7:40:48 pm
Event 8, 800m Freestyle Men 14 years - Final
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Charles Heathcote 14 North Shore Swimming Club 9:11.70
Entry time: 9:39.43 (-27.73)
50m: 29.27
100m: 1:02.81
(33.54)
150m: 1:37.70
(34.89)
200m: 2:12.96
(35.26)
250m: 2:47.95
(34.99)
300m: 3:23.25
(35.30)
350m: 3:58.75
(35.50)
400m: 4:34.19
(35.44)
450m: 5:09.18
(34.99)
500m: 5:44.59
(35.41)
550m: 6:20.16
(35.57)
600m: 6:55.33
(35.17)
650m: 7:29.56
(34.23)
700m: 8:04.35
(34.79)
750m: 8:39.12
(34.77)
800m: 9:11.70
(32.58)
2 Joshua Carroll 14 Ice Breaker Aquatics 9:18.51 +6.81
Entry time: 9:41.40 (-22.89)
50m: 30.82
100m: 1:05.77
(34.95)
150m: 1:41.03
(35.26)
200m: 2:16.42
(35.39)
250m: 2:51.80
(35.38)
300m: 3:27.44
(35.64)
350m: 4:03.05
(35.61)
400m: 4:38.38
(35.33)
450m: 5:13.70
(35.32)
500m: 5:49.45
(35.75)
550m: 6:24.59
(35.14)
600m: 6:59.14
(34.55)
650m: 7:34.27
(35.13)
700m: 8:09.70
(35.43)
750m: 8:44.72
(35.02)
800m: 9:18.51
(33.79)
3 Julian Ling 14 Howick Pakuranga 9:24.63 +12.93
Entry time: 9:28.99 (-4.36)
50m: 29.34
100m: 1:02.78
(33.44)
150m: 1:37.79
(35.01)
200m: 2:13.68
(35.89)
250m: 2:49.53
(35.85)
300m: 3:25.62
(36.09)
350m: 4:01.49
(35.87)
400m: 4:37.49
(36.00)
450m: 5:13.68
(36.19)
500m: 5:50.08
(36.40)
550m: 6:26.40
(36.32)
600m: 7:02.81
(36.41)
650m: 7:39.08
(36.27)
700m: 8:15.47
(36.39)
750m: 8:51.53
(36.06)
800m: 9:24.63
(33.10)
4 Kinnon Broekhuizen 14 Hamilton Aquatics 9:32.50 +20.80
Entry time: 9:46.85 (-14.35)
50m: 31.47
100m: 1:06.31
(34.84)
150m: 1:42.28
(35.97)
200m: 2:18.43
(36.15)
250m: 2:54.62
(36.19)
300m: 3:31.76
(37.14)
350m: 4:07.73
(35.97)
400m: 4:43.82
(36.09)
450m: 5:20.57
(36.75)
500m: 5:56.82
(36.25)
550m: 6:33.21
(36.39)
600m: 7:09.59
(36.38)
650m: 7:46.01
(36.42)
700m: 8:21.84
(35.83)
750m: 8:58.14
(36.30)
800m: 9:32.50
(34.36)
5 Braith Swanberg 14 Mt Maunganui Swimming Club 9:34.49 +22.79
Entry time: 9:58.23 (-23.74)
50m: 32.89
100m: 1:09.10
(36.21)
150m: 1:45.67
(36.57)
200m: 2:22.46
(36.79)
250m: 2:58.61
(36.15)
300m: 3:34.89
(36.28)
350m: 4:10.63
(35.74)
400m: 4:46.99
(36.36)
450m: 5:23.41
(36.42)
500m: 5:59.34
(35.93)
550m: 6:35.65
(36.31)
600m: 7:11.66
(36.01)
650m: 7:47.88
(36.22)
700m: 8:24.24
(36.36)
750m: 9:00.40
(36.16)
800m: 9:34.49
(34.09)
6 Ryan Stott 14 Ice Breaker Aquatics 9:39.52 +27.82
Entry time: 9:51.44 (-11.92)
50m: 31.92
100m: 1:07.24
(35.32)
150m: 1:43.37
(36.13)
200m: 2:19.90
(36.53)
250m: 2:56.90
(37.00)
300m: 3:34.58
(37.68)
350m: 4:11.69
(37.11)
400m: 4:49.11
(37.42)
450m: 5:25.98
(36.87)
500m: 6:03.30
(37.32)
550m: 6:40.89
(37.59)
600m: 7:17.81
(36.92)
650m: 7:54.59
(36.78)
700m: 8:31.59
(37.00)
750m: 9:07.82
(36.23)
800m: 9:39.52
(31.70)
7 Jack Boorer-Lilley 14 Swim Timaru 9:40.27 +28.57
Entry time: 9:43.92 (-3.65)
50m: 31.29
100m: 1:06.15
(34.86)
150m: 1:41.97
(35.82)
200m: 2:17.97
(36.00)
250m: 2:54.45
(36.48)
300m: 3:31.61
(37.16)
350m: 4:08.76
(37.15)
400m: 4:46.00
(37.24)
450m: 5:23.32
(37.32)
500m: 6:00.92
(37.60)
550m: 6:38.85
(37.93)
600m: 7:16.32
(37.47)
650m: 7:53.79
(37.47)
700m: 8:30.87
(37.08)
750m: 9:07.29
(36.42)
800m: 9:40.27
(32.98)
8 Benjamin Jackson 14 Whakatane Swimming Club 9:43.39 +31.69
Entry time: 9:52.27 (-8.88)
50m: 30.32
100m: 1:05.11
(34.79)
150m: 1:41.02
(35.91)
200m: 2:17.32
(36.30)
250m: 2:54.13
(36.81)
300m: 3:31.41
(37.28)
350m: 4:09.39
(37.98)
400m: 4:47.58
(38.19)
450m: 5:26.31
(38.73)
500m: 6:04.28
(37.97)
550m: 6:42.07
(37.79)
600m: 7:20.31
(38.24)
650m: 7:55.53
(35.22)
700m: 8:32.52
(36.99)
750m: 9:09.15
(36.63)
800m: 9:43.39
(34.24)
9 Clark Jamieson 14 Hokonui Aquatics 9:46.33 +34.63
Entry time: 9:57.33 (-11.00)
50m: 32.04
100m: 1:08.08
(36.04)
150m: 1:45.25
(37.17)
200m: 2:22.86
(37.61)
250m: 3:00.51
(37.65)
300m: 3:37.88
(37.37)
350m: 4:15.75
(37.87)
400m: 4:54.05
(38.30)
450m: 5:31.29
(37.24)
500m: 6:08.10
(36.81)
550m: 6:45.69
(37.59)
600m: 7:23.19
(37.50)
650m: 8:00.17
(36.98)
700m: 8:36.14
(35.97)
750m: 9:11.64
(35.50)
800m: 9:46.33
(34.69)
10 Alexander Tudgey 14 Swim Timaru 10:00.70 +49.00
Entry time: 9:55.47 (+5.23)
50m: 32.40
100m: 1:08.60
(36.20)
150m: 1:45.61
(37.01)
200m: 2:23.29
(37.68)
250m: 3:01.23
(37.94)
300m: 3:39.46
(38.23)
350m: 4:17.46
(38.00)
400m: 4:55.56
(38.10)
450m: 5:33.97
(38.41)
500m: 6:12.09
(38.12)
550m: 6:50.30
(38.21)
600m: 7:29.10
(38.80)
650m: 8:08.15
(39.05)
700m: 8:47.10
(38.95)
750m: 9:24.85
(37.75)
800m: 10:00.70
(35.85)
11 Lucas Forbes 14 North Shore Swimming Club 10:02.30 +50.60
Entry time: 9:52.32 (+9.98)
50m: 30.78
100m: 1:06.02
(35.24)
150m: 1:43.29
(37.27)
200m: 2:20.30
(37.01)
250m: 2:57.47
(37.17)
300m: 3:35.23
(37.76)
350m: 4:12.43
(37.20)
400m: 4:50.18
(37.75)
450m: 5:27.76
(37.58)
500m: 6:05.54
(37.78)
550m: 6:44.71
(39.17)
600m: 7:23.24
(38.53)
650m: 8:02.98
(39.74)
700m: 8:42.97
(39.99)
750m: 9:23.05
(40.08)
800m: 10:02.30
(39.25)
Event official at: 9/05/2021 7:40:48 pm
Event 8, 800m Freestyle Men 15 years - Final
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Benjamin Kuggeleijn 15 Capital Swim Club 9:05.08
Entry time: 9:42.91 (-37.83)
50m: 29.87
100m: 1:02.70
(32.83)
150m: 1:36.67
(33.97)
200m: 2:11.00
(34.33)
250m: 2:45.43
(34.43)
300m: 3:20.17
(34.74)
350m: 3:54.74
(34.57)
400m: 4:29.53
(34.79)
450m: 5:04.07
(34.54)
500m: 5:38.86
(34.79)
550m: 6:13.73
(34.87)
600m: 6:48.47
(34.74)
650m: 7:23.23
(34.76)
700m: 7:58.12
(34.89)
750m: 8:32.60
(34.48)
800m: 9:05.08
(32.48)
2 Ethan Buchanan 15 Pirates Swim Team 9:12.32 +7.24
Entry time: 9:15.10 (-2.78)
50m: 29.21
100m: 1:02.77
(33.56)
150m: 1:37.13
(34.36)
200m: 2:11.52
(34.39)
250m: 2:46.09
(34.57)
300m: 3:21.29
(35.20)
350m: 3:56.45
(35.16)
400m: 4:31.90
(35.45)
450m: 5:07.26
(35.36)
500m: 5:42.47
(35.21)
550m: 6:17.69
(35.22)
600m: 6:53.14
(35.45)
650m: 7:28.33
(35.19)
700m: 8:03.75
(35.42)
750m: 8:39.24
(35.49)
800m: 9:12.32
(33.08)
3 Lawrence Reade 15 Bream Bay Swim Club 9:13.23 +8.15
Entry time: 9:29.81 (-16.58)
50m: 30.06
100m: 1:03.58
(33.52)
150m: 1:38.50
(34.92)
200m: 2:13.50
(35.00)
250m: 2:49.11
(35.61)
300m: 3:24.89
(35.78)
350m: 4:00.62
(35.73)
400m: 4:36.25
(35.63)
450m: 5:11.79
(35.54)
500m: 5:46.98
(35.19)
550m: 6:22.23
(35.25)
600m: 6:56.94
(34.71)
650m: 7:31.88
(34.94)
700m: 8:06.27
(34.39)
750m: 8:40.72
(34.45)
800m: 9:13.23
(32.51)
4 Kieran Thornton 15 North Canterbury Swim Club Inc 9:24.99 +19.91
Entry time: 9:29.27 (-4.28)
50m: 31.25
100m: 1:05.06
(33.81)
150m: 1:39.99
(34.93)
200m: 2:15.16
(35.17)
250m: 2:51.01
(35.85)
300m: 3:27.27
(36.26)
350m: 4:03.50
(36.23)
400m: 4:39.57
(36.07)
450m: 5:15.36
(35.79)
500m: 5:51.36
(36.00)
550m: 6:27.29
(35.93)
600m: 7:03.52
(36.23)
650m: 7:39.38
(35.86)
700m: 8:15.55
(36.17)
750m: 8:51.51
(35.96)
800m: 9:24.99
(33.48)
5 Timothy Cherry 15 SwimZone Racing 9:50.49 +45.41
Entry time: 9:36.15 (+14.34)
50m: 30.87
100m: 1:04.98
(34.11)
150m: 1:40.52
(35.54)
200m: 2:16.60
(36.08)
250m: 2:53.00
(36.40)
300m: 3:30.27
(37.27)
350m: 4:08.76
(38.49)
400m: 4:46.18
(37.42)
450m: 5:24.53
(38.35)
500m: 6:04.25
(39.72)
550m: 6:43.74
(39.49)
600m: 7:21.29
(37.55)
650m: 8:00.05
(38.76)
700m: 8:39.07
(39.02)
750m: 9:15.56
(36.49)
800m: 9:50.49
(34.93)
6 WooJin Song 15 Jasi Swim Club 10:04.84 +59.76
Entry time: 9:33.88 (+30.96)
50m: 32.32
100m: 1:06.82
(34.50)
150m: 1:42.45
(35.63)
200m: 2:19.21
(36.76)
250m: 2:55.86
(36.65)
300m: 3:32.81
(36.95)
350m: 4:10.21
(37.40)
400m: 4:48.27
(38.06)
450m: 5:27.17
(38.90)
500m: 6:05.74
(38.57)
550m: 6:44.76
(39.02)
600m: 7:24.07
(39.31)
650m: 8:03.56
(39.49)
700m: 8:43.72
(40.16)
750m: 9:24.66
(40.94)
800m: 10:04.84
(40.18)
- Mathew Peacock 15 St Peter's Swimming Club DNS
Event official at: 9/05/2021 7:40:48 pm
Event 8, 800m Freestyle Men 16-18 years - Final
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Gilbert 16 Neptune Swim Club 8:48.74
Entry time: 9:06.18 (-17.44)
50m: 29.20
100m: 1:01.43
(32.23)
150m: 1:34.54
(33.11)
200m: 2:08.21
(33.67)
250m: 2:41.81
(33.60)
300m: 3:15.64
(33.83)
350m: 3:49.45
(33.81)
400m: 4:23.07
(33.62)
450m: 4:56.70
(33.63)
500m: 5:30.36
(33.66)
550m: 6:04.04
(33.68)
600m: 6:37.85
(33.81)
650m: 7:11.68
(33.83)
700m: 7:44.47
(32.79)
750m: 8:18.36
(33.89)
800m: 8:48.74
(30.38)
2 Ben Isles 16 Aquagym Swimming Club 8:56.72 +7.98
Entry time: 8:59.41 (-2.69)
50m: 29.41
100m: 1:02.21
(32.80)
150m: 1:35.26
(33.05)
200m: 2:09.34
(34.08)
250m: 2:42.99
(33.65)
300m: 3:17.36
(34.37)
350m: 3:51.39
(34.03)
400m: 4:25.74
(34.35)
450m: 4:59.81
(34.07)
500m: 5:34.14
(34.33)
550m: 6:09.23
(35.09)
600m: 6:43.27
(34.04)
650m: 7:17.29
(34.02)
700m: 7:50.64
(33.35)
750m: 8:24.49
(33.85)
800m: 8:56.72
(32.23)
3 Oliver Mandeno 17 Blenheim Swimming Club 9:00.02 +11.28
Entry time: 9:03.71 (-3.69)
50m: 29.32
100m: 1:02.37
(33.05)
150m: 1:35.70
(33.33)
200m: 2:09.68
(33.98)
250m: 2:44.97
(35.29)
300m: 3:19.08
(34.11)
350m: 3:53.16
(34.08)
400m: 4:27.94
(34.78)
450m: 5:02.13
(34.19)
500m: 5:36.36
(34.23)
550m: 6:10.37
(34.01)
600m: 6:44.78
(34.41)
650m: 7:19.83
(35.05)
700m: 7:53.45
(33.62)
750m: 8:27.52
(34.07)
800m: 9:00.02
(32.50)
4 Benjamin Smith 16 Selwyn Swim Club 9:07.97 +19.23
Entry time: 9:22.15 (-14.18)
50m: 30.15
100m: 1:03.34
(33.19)
150m: 1:36.88
(33.54)
200m: 2:11.18
(34.30)
250m: 2:45.71
(34.53)
300m: 3:20.34
(34.63)
350m: 3:55.13
(34.79)
400m: 4:30.25
(35.12)
450m: 5:04.92
(34.67)
500m: 5:39.52
(34.60)
550m: 6:14.48
(34.96)
600m: 6:49.69
(35.21)
650m: 7:25.23
(35.54)
700m: 8:00.18
(34.95)
750m: 8:35.05
(34.87)
800m: 9:07.97
(32.92)
5 Daniel Coster 16 Pirates Swim Team 9:08.34 +19.60
Entry time: 9:12.31 (-3.97)
50m: 29.28
100m: 1:02.37
(33.09)
150m: 1:36.25
(33.88)
200m: 2:10.38
(34.13)
250m: 2:44.87
(34.49)
300m: 3:19.66
(34.79)
350m: 3:54.36
(34.70)
400m: 4:29.10
(34.74)
450m: 5:04.13
(35.03)
500m: 5:39.31
(35.18)
550m: 6:14.82
(35.51)
600m: 6:50.65
(35.83)
650m: 7:25.43
(34.78)
700m: 7:59.88
(34.45)
750m: 8:34.49
(34.61)
800m: 9:08.34
(33.85)
6 Sean O'Connor-Close 16 Pirates Swim Team 9:18.05 +29.31
Entry time: 9:31.59 (-13.54)
50m: 29.64
100m: 1:02.69
(33.05)
150m: 1:37.01
(34.32)
200m: 2:12.11
(35.10)
250m: 2:47.21
(35.10)
300m: 3:21.94
(34.73)
350m: 3:57.43
(35.49)
400m: 4:33.16
(35.73)
450m: 5:08.85
(35.69)
500m: 5:44.40
(35.55)
550m: 6:21.20
(36.80)
600m: 6:56.02
(34.82)
650m: 7:32.03
(36.01)
700m: 8:07.78
(35.75)
750m: 8:44.97
(37.19)
800m: 9:18.05
(33.08)
7 Halalova Asi 17 Jasi Swim Club 9:18.22 +29.48
Entry time: 9:02.87 (+15.35)
50m: 30.55
100m: 1:03.68
(33.13)
150m: 1:38.15
(34.47)
200m: 2:13.30
(35.15)
250m: 2:48.57
(35.27)
300m: 3:23.92
(35.35)
350m: 3:59.46
(35.54)
400m: 4:35.46
(36.00)
450m: 5:10.05
(34.59)
500m: 5:45.12
(35.07)
550m: 6:20.33
(35.21)
600m: 6:55.99
(35.66)
650m: 7:31.32
(35.33)
700m: 8:07.16
(35.84)
750m: 8:43.10
(35.94)
800m: 9:18.22
(35.12)
8 Mitchell Veix 16 Ashburton Swim Team 9:27.17 +38.43
Entry time: 9:13.46 (+13.71)
50m: 30.90
100m: 1:04.66
(33.76)
150m: 1:39.56
(34.90)
200m: 2:14.88
(35.32)
250m: 2:50.88
(36.00)
300m: 3:26.76
(35.88)
350m: 4:03.12
(36.36)
400m: 4:39.09
(35.97)
450m: 5:15.34
(36.25)
500m: 5:51.67
(36.33)
550m: 6:27.52
(35.85)
600m: 7:04.37
(36.85)
650m: 7:40.68
(36.31)
700m: 8:17.31
(36.63)
750m: 8:53.25
(35.94)
800m: 9:27.17
(33.92)
9 Ashton Rogers 16 Matamata Swim Club 9:46.46 +57.72
Entry time: 9:22.57 (+23.89)
50m: 30.81
100m: 1:05.49
(34.68)
150m: 1:41.31
(35.82)
200m: 2:17.53
(36.22)
250m: 2:53.75
(36.22)
300m: 3:29.97
(36.22)
350m: 4:06.51
(36.54)
400m: 4:43.26
(36.75)
450m: 5:20.39
(37.13)
500m: 5:58.00
(37.61)
550m: 6:36.38
(38.38)
600m: 7:14.59
(38.21)
650m: 7:52.94
(38.35)
700m: 8:31.12
(38.18)
750m: 9:09.15
(38.03)
800m: 9:46.46
(37.31)
Event official at: 9/05/2021 7:40:48 pm
2021-05-09 19:40:53 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand

Image
LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner