2021-10-16   14:29:19
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2021 New Zealand Division II Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Session One - Heats

Document
Results
2021 New Zealand Division II Swimming Championships
Place: Moana Pool Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: May 9, 2021 to May 13, 2021
Event 2, 100m Butterfly Men 13 years - Heat
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Lucas Perceval 13 Central Hawkes Bay Swimming 1:04.19 Q
Entry time: 1:11.23 (-7.04)
50m: 28.67
100m: 1:04.19
(35.52)
2 Kenneth Wang 13 Coast Swimming Club 1:06.89 +2.70 Q
Entry time: 1:11.62 (-4.73)
50m: 30.47
100m: 1:06.89
(36.42)
3 Neighton Fraser 13 Oamaru Swimming Club 1:07.45 +3.26 Q
Entry time: 1:11.30 (-3.85)
50m: 31.21
100m: 1:07.45
(36.24)
4 Devlin Langton 13 Evolution Aquatics Tauranga 1:07.78 +3.59 Q
Entry time: 1:14.51 (-6.73)
50m: 30.86
100m: 1:07.78
(36.92)
5 Max Downey 13 St Peter's Swimming Club 1:08.95 +4.76 Q
Entry time: 1:14.40 (-5.45)
50m: 32.08
100m: 1:08.95
(36.87)
6 Leo Flynn 13 Coast Swimming Club 1:09.24 +5.05 Q
Entry time: 1:12.25 (-3.01)
50m: 31.08
100m: 1:09.24
(38.16)
7 Lucas Hanson 13 SwimZone Racing 1:09.90 +5.71 Q
Entry time: 1:14.98 (-5.08)
50m: 32.28
100m: 1:09.90
(37.62)
8 Tom Kenny 13 TBSS Central City Swimming 1:10.75 +6.56 Q
Entry time: 1:12.63 (-1.88)
50m: 32.26
100m: 1:10.75
(38.49)
9 Nick Reeder 13 Evolution Aquatics Tauranga 1:11.07 +6.88
Entry time: 1:15.48 (-4.41)
50m: 33.99
100m: 1:11.07
(37.08)
10 Yohann Savry 13 North Canterbury Swim Club Inc 1:11.68 +7.49
Entry time: 1:12.50 (-0.82)
50m: 32.31
100m: 1:11.68
(39.37)
11 Asher Hales 13 Aquabladz New Plymouth Swim 1:11.71 +7.52
Entry time: 1:15.70 (-3.99)
50m: 32.20
100m: 1:11.71
(39.51)
11 Jasper Stevenson 13 TBSS Central City Swimming 1:11.71 +7.52
Entry time: 1:11.84 (-0.13)
50m: 32.26
100m: 1:11.71
(39.45)
13 Harrison James 13 Vikings Swim Club Inc 1:11.76 +7.57
Entry time: 1:15.38 (-3.62)
50m: 32.70
100m: 1:11.76
(39.06)
14 Henry Oliver 13 Masterton Swimming Club 1:12.08 +7.89
Entry time: 1:15.36 (-3.28)
50m: 32.91
100m: 1:12.08
(39.17)
15 Finlay McCullough 13 Jasi Swim Club 1:12.15 +7.96
Entry time: 1:12.87 (-0.72)
50m: 33.08
100m: 1:12.15
(39.07)
16 Mun Jager 13 Jasi Swim Club 1:13.13 +8.94
Entry time: 1:14.99 (-1.86)
50m: 33.04
100m: 1:13.13
(40.09)
17 George Wyllie 13 Liz van Welie Aquatics 1:13.98 +9.79
Entry time: 1:14.80 (-0.82)
50m: 33.86
100m: 1:13.98
(40.12)
18 Coast Morland 13 Wanaka Swimming Club 1:15.51 +11.32
Entry time: 1:15.57 (-0.06)
50m: 33.32
100m: 1:15.51
(42.19)
19 William Delamare 13 Coast Swimming Club 1:16.61 +12.42
Entry time: 1:15.77 (+0.84)
50m: 33.71
100m: 1:16.61
(42.90)
- Sam Whitehead-Kai 13 Masterton Swimming Club DSQ
Event official at: 9/05/2021 10:11:31 am
Event 2, 100m Butterfly Men 14 years - Heat
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Kyan Potter 14 Pukekohe Swimming Club 1:03.77 Q
Entry time: 1:07.07 (-3.30)
50m: 29.33
100m: 1:03.77
(34.44)
2 Harrison Renner 14 Aquagym Swimming Club 1:04.44 +0.67 Q
Entry time: 1:07.10 (-2.66)
50m: 29.57
100m: 1:04.44
(34.87)
3 Charles Heathcote 14 North Shore Swimming Club 1:05.77 +2.00 Q
Entry time: 1:07.10 (-1.33)
50m: 30.07
100m: 1:05.77
(35.70)
4 Finn Lock 14 United Swimming Club 1:06.07 +2.30 Q
Entry time: 1:12.06 (-5.99)
50m: 30.54
100m: 1:06.07
(35.53)
5 Jack Forsman 14 North Shore Swimming Club 1:06.47 +2.70 Q
Entry time: 1:11.51 (-5.04)
50m: 31.24
100m: 1:06.47
(35.23)
6 Jack Love 14 Blenheim Swimming Club 1:06.58 +2.81 Q
Entry time: 1:10.85 (-4.27)
50m: 30.83
100m: 1:06.58
(35.75)
7 Joshua Carroll 14 Ice Breaker Aquatics 1:06.67 +2.90 Q
Entry time: 1:11.23 (-4.56)
50m: 29.80
100m: 1:06.67
(36.87)
8 Miles Julian 14 St Peter's Swimming Club 1:07.81 +4.04 Q
Entry time: 1:09.63 (-1.82)
50m: 30.31
100m: 1:07.81
(37.50)
9 Adam Roman 14 Fulton Amateur Swimming Tea 1:08.76 +4.99
Entry time: 1:08.65 (+0.11)
50m: 31.07
100m: 1:08.76
(37.69)
10 Olli McDiarmid-Jones 14 Oamaru Swimming Club 1:08.86 +5.09
Entry time: 1:10.94 (-2.08)
50m: 32.53
100m: 1:08.86
(36.33)
10 Kinnon Broekhuizen 14 Hamilton Aquatics 1:08.86 +5.09
Entry time: 1:10.97 (-2.11)
50m: 31.84
100m: 1:08.86
(37.02)
12 Sam Hewlett 14 TBSS Central City Swimming 1:08.87 +5.10
Entry time: 1:09.94 (-1.07)
50m: 31.52
100m: 1:08.87
(37.35)
13 Liam Woods 14 St Paul's Swimming Club 1:08.99 +5.22
Entry time: 1:10.27 (-1.28)
50m: 31.37
100m: 1:08.99
(37.62)
14 Clayton Fell 14 Mt Eden Swimming 1:09.08 +5.31
Entry time: 1:11.30 (-2.22)
50m: 31.69
100m: 1:09.08
(37.39)
15 Henry King 14 Ashburton Swim Team 1:09.38 +5.61
Entry time: 1:10.11 (-0.73)
50m: 31.59
100m: 1:09.38
(37.79)
16 Braith Swanberg 14 Mt Maunganui Swimming Club 1:09.59 +5.82
Entry time: 1:11.92 (-2.33)
50m: 31.78
100m: 1:09.59
(37.81)
17 Oliver Morton 14 Nelson South Swim Club 1:09.78 +6.01
Entry time: 1:11.11 (-1.33)
50m: 31.24
100m: 1:09.78
(38.54)
18 Yeonsu Na 14 Evolution Aquatics Tauranga 1:10.17 +6.40
Entry time: 1:11.91 (-1.74)
50m: 32.99
100m: 1:10.17
(37.18)
19 Vardan Sims 14 Temuka Swimming Club 1:11.07 +7.30
Entry time: 1:10.10 (+0.97)
50m: 31.36
100m: 1:11.07
(39.71)
20 Bailie Schick 14 Dargaville Swim Club 1:11.10 +7.33
Entry time: 1:09.54 (+1.56)
50m: 30.60
100m: 1:11.10
(40.50)
21 Zach Edwards 14 Tawa Swimming Club 1:11.36 +7.59
Entry time: 1:12.34 (-0.98)
50m: 31.44
100m: 1:11.36
(39.92)
22 Daniel Read 14 Stratford Amateur Swimming Cl 1:11.67 +7.90
Entry time: 1:10.85 (+0.82)
50m: 32.17
100m: 1:11.67
(39.50)
- Lukas Bayer 14 Bay of Islands Swimming Club DSQ
Event official at: 9/05/2021 10:11:31 am
Event 2, 100m Butterfly Men 15 years - Heat
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Louis Oliver 15 Masterton Swimming Club 1:02.61 Q
Entry time: 1:04.17 (-1.56)
50m: 28.22
100m: 1:02.61
(34.39)
2 Ethan Buchanan 15 Pirates Swim Team 1:02.70 +0.09 Q
Entry time: 1:06.09 (-3.39)
50m: 29.05
100m: 1:02.70
(33.65)
3 Harrison Summers 15 Taieri Swimming Club 1:04.27 +1.66 Q
Entry time: 1:05.49 (-1.22)
50m: 28.97
100m: 1:04.27
(35.30)
4 Tommy Travers 15 Masterton Swimming Club 1:04.87 +2.26 Q
Entry time: 1:06.80 (-1.93)
50m: 28.85
100m: 1:04.87
(36.02)
5 Ethan Blair 15 North Canterbury Swim Club Inc 1:05.33 +2.72 Q
Entry time: 1:07.46 (-2.13)
50m: 29.79
100m: 1:05.33
(35.54)
6 James O'Brien 15 Pirates Swim Team 1:05.52 +2.91 Q
Entry time: 1:07.19 (-1.67)
50m: 29.29
100m: 1:05.52
(36.23)
7 Henry Sewell 15 Masterton Swimming Club 1:05.91 +3.30 Q
Entry time: 1:06.37 (-0.46)
50m: 29.72
100m: 1:05.91
(36.19)
8 Jett Curteis 15 Coast Swimming Club 1:06.15 +3.54 Q
Entry time: 1:05.43 (+0.72)
50m: 30.57
100m: 1:06.15
(35.58)
9 Fidel Poulsen 15 Bream Bay Swim Club 1:06.53 +3.92
Entry time: 1:07.43 (-0.90)
50m: 30.86
100m: 1:06.53
(35.67)
10 Ethan Limmer 15 Ice Breaker Aquatics 1:06.65 +4.04
Entry time: 1:05.65 (+1.00)
50m: 29.33
100m: 1:06.65
(37.32)
11 Kylan Ellis 15 Liz van Welie Aquatics 1:07.72 +5.11
Entry time: 1:08.97 (-1.25)
50m: 30.64
100m: 1:07.72
(37.08)
12 Yug Tyagi 15 Mt Eden Swimming 1:07.73 +5.12
Entry time: 1:08.17 (-0.44)
50m: 31.06
100m: 1:07.73
(36.67)
13 Lawrence Reade 15 Bream Bay Swim Club 1:09.18 +6.57
Entry time: 1:09.50 (-0.32)
50m: 31.44
100m: 1:09.18
(37.74)
14 Mathew Peacock 15 St Peter's Swimming Club 1:12.33 +9.72
Entry time: 1:10.07 (+2.26)
50m: 32.32
100m: 1:12.33
(40.01)
Event official at: 9/05/2021 10:11:31 am
Event 2, 100m Butterfly Men 16-18 years - Heat
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Gilbert 16 Neptune Swim Club 1:00.82 Q
Entry time: 1:00.55 (+0.27)
50m: 28.39
100m: 1:00.82
(32.43)
2 William Waters 17 Howick Pakuranga 1:01.77 +0.95 Q
Entry time: 1:03.31 (-1.54)
50m: 28.99
100m: 1:01.77
(32.78)
3 Ryan Andrews 16 Bream Bay Swim Club 1:01.89 +1.07 Q
Entry time: 1:04.56 (-2.67)
50m: 28.11
100m: 1:01.89
(33.78)
4 Eli Wilson 16 Aquagym Swimming Club 1:02.84 +2.02 Q
Entry time: 1:03.55 (-0.71)
50m: 28.83
100m: 1:02.84
(34.01)
5 Ryan Roche 16 Hamilton Aquatics 1:03.48 +2.66 Q
Entry time: 1:06.41 (-2.93)
50m: 29.37
100m: 1:03.48
(34.11)
6 Haidyn Pringle 18 Alexandra Swimming Club 1:03.96 +3.14 Q
Entry time: 1:04.15 (-0.19)
50m: 29.49
100m: 1:03.96
(34.47)
7 Caleb Douglas 16 Tasman Swim Club 1:04.03 +3.21 Q
Entry time: 1:08.46 (-4.43)
50m: 29.50
100m: 1:04.03
(34.53)
8 Oliver Mandeno 17 Blenheim Swimming Club 1:04.56 +3.74 Q
Entry time: 1:06.03 (-1.47)
50m: 29.81
100m: 1:04.56
(34.75)
9 Leo Duncan 16 Raumati Swimming Club 1:05.02 +4.20
Entry time: 1:06.65 (-1.63)
50m: 29.57
100m: 1:05.02
(35.45)
10 Marcus Sisam 16 Heretaunga Sundevils 1:05.65 +4.83
Entry time: 1:08.04 (-2.39)
50m: 29.92
100m: 1:05.65
(35.73)
11 Mitchell Veix 16 Ashburton Swim Team 1:05.92 +5.10
Entry time: 1:05.05 (+0.87)
50m: 29.75
100m: 1:05.92
(36.17)
12 Oscar Baggaley 16 Vikings Swim Club Inc 1:06.01 +5.19
Entry time: 1:06.48 (-0.47)
50m: 30.71
100m: 1:06.01
(35.30)
13 Jackson Kingi 17 Whangarei Swim Club 1:06.61 +5.79
Entry time: 1:06.56 (+0.05)
50m: 30.27
100m: 1:06.61
(36.34)
14 Maesyn Koia 16 Enterprise Swim Team 1:06.81 +5.99
Entry time: 1:08.37 (-1.56)
50m: 30.97
100m: 1:06.81
(35.84)
15 Lachlan Stewart 17 Aquabladz New Plymouth Swim 1:06.90 +6.08
Entry time: 1:08.22 (-1.32)
50m: 31.17
100m: 1:06.90
(35.73)
16 Ashton Rogers 16 Matamata Swim Club 1:07.24 +6.42
Entry time: 1:07.27 (-0.03)
50m: 30.75
100m: 1:07.24
(36.49)
17 Nathan Joe 16 Manurewa Swimming Club 1:07.44 +6.62
Entry time: 1:09.62 (-2.18)
50m: 30.85
100m: 1:07.44
(36.59)
18 Ian Chen 16 St Paul's Swimming Club 1:07.93 +7.11
Entry time: 1:08.25 (-0.32)
50m: 32.09
100m: 1:07.93
(35.84)
19 Arun Dunn 16 Papakura Swimming Club 1:08.93 +8.11
Entry time: 1:09.30 (-0.37)
50m: 30.86
100m: 1:08.93
(38.07)
20 Hunter Butler 16 Jasi Swim Club 1:09.23 +8.41
Entry time: 1:09.27 (-0.04)
50m: 31.40
100m: 1:09.23
(37.83)
21 Keyah Tana 17 Bream Bay Swim Club 1:09.58 +8.76
Entry time: 1:09.60 (-0.02)
50m: 30.99
100m: 1:09.58
(38.59)
22 Henry Ludbrook 17 Bream Bay Swim Club 1:09.72 +8.90
Entry time: 1:09.48 (+0.24)
50m: 32.13
100m: 1:09.72
(37.59)
23 Toby Taylor 16 Geraldine Swimming Club 1:09.79 +8.97
Entry time: 1:08.56 (+1.23)
50m: 32.03
100m: 1:09.79
(37.76)
24 Cameron Baker 16 Dannevirke Swimming Club 1:10.48 +9.66
Entry time: 1:08.36 (+2.12)
50m: 31.10
100m: 1:10.48
(39.38)
25 Damian Robertson 16 Te Arawa Swimming 1:11.02 +10.20
Entry time: 1:10.37 (+0.65)
50m: 31.70
100m: 1:11.02
(39.32)
26 Aron McKeefry 17 Manurewa Swimming Club 1:11.18 +10.36
Entry time: 1:09.52 (+1.66)
50m: 32.26
100m: 1:11.18
(38.92)
Event official at: 9/05/2021 10:11:31 am
2021-05-09 10:12:29 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand

Image
LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner