Resultater for DM Kortbane
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Fredag 09.30
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM kortbane |
|
Udskriftsdato |
08 november 2019 |
|
|
Stævne by |
Esbjerg |
|
Udskriftstidspunkt |
11:25 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
07 november 2019 |
|
|
|
|
|
|
Løb 19, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Kirill Prigoda (1990) 2:00.16 13-12-2018 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 13-12-2009 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 13-12-2009 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
|
738 |
30.17 |
1:03.86 |
1:38.04 |
|
2:12.93 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:10.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Berkay Omer Ogretir |
1998 |
|
738 |
29.59 |
1:03.51 |
1:37.79 |
|
2:12.96 |
|
|
Turkish Swimming Team |
2:07.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Aksel Skrydstrup |
2001 |
|
720 |
30.55 |
1:04.54 |
1:38.69 |
|
2:14.03 |
|
|
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling |
2:14.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esben Vad Arentoft |
1999 |
|
696 |
30.41 |
1:04.55 |
1:39.53 |
|
2:15.53 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:20.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Joakim Brønnum |
1997 |
|
695 |
30.61 |
1:04.67 |
1:39.80 |
|
2:15.63 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:17.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Mikkel Thagaard Jakobsen |
2000 |
|
660 |
30.80 |
1:05.06 |
1:40.73 |
|
2:17.98 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
2:18.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lawrence Langley |
2001 |
|
658 |
30.38 |
1:05.04 |
1:40.77 |
|
2:18.09 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:19.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Frederik Junker Neldeberg |
2000 |
|
647 |
31.24 |
1:05.63 |
1:41.92 |
|
2:18.88 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
2:21.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Magnus Carstensen |
1999 |
|
641 |
32.29 |
1:07.75 |
1:43.53 |
|
2:19.33 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:17.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Krestian Gelmark-Sørensen |
2001 |
|
640 |
30.75 |
1:05.46 |
1:41.82 |
|
2:19.37 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:20.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Niels Ottosen |
1998 |
|
637 |
31.44 |
1:06.76 |
1:43.16 |
|
2:19.64 |
Deltager ikke i finalen |
|
Holbæk Svømme Klub |
2:14.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Jeppe Vestergaard Jensen |
2001 |
|
627 |
31.69 |
1:06.92 |
1:42.94 |
|
2:20.37 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
2:19.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Andreas Hougaard |
2000 |
|
626 |
30.11 |
1:05.21 |
1:42.26 |
|
2:20.41 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:20.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Mathias Christensen |
2004 |
|
624 |
32.29 |
1:08.09 |
1:44.44 |
|
2:20.54 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:21.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mads Ingeman Hansen |
1997 |
|
587 |
31.15 |
1:06.33 |
1:43.98 |
|
2:23.50 |
Deltager ikke i finalen |
|
Næstved IF |
2:24.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Emil Kragh |
2001 |
|
572 |
31.82 |
1:08.67 |
1:46.32 |
|
2:24.67 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
2:22.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Gustav Nissen |
2001 |
|
564 |
32.63 |
1:08.89 |
1:46.42 |
|
2:25.36 |
|
|
Herlufsholm Svømmeklub |
2:28.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Nicklas Steen Hansen |
1999 |
|
562 |
30.26 |
1:04.90 |
1:43.01 |
|
2:25.59 |
Deltager ikke i finalen |
|
Horsens Svømmeklub |
2:17.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Casper Krohn |
2001 |
|
558 |
31.70 |
1:08.47 |
1:46.84 |
|
2:25.95 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:31.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Carl Terp Larsen |
2001 |
|
551 |
32.91 |
1:09.62 |
1:47.34 |
|
2:26.50 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
2:26.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Oliver Bak Jensen |
2002 |
|
544 |
32.31 |
1:10.12 |
1:47.94 |
|
2:27.18 |
Deltager ikke i finalen |
|
Helsingør Svømmeklub |
2:26.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Marcus Christiansen |
2001 |
|
541 |
32.52 |
1:09.71 |
1:48.65 |
|
2:27.41 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Mads Haugård Hansen |
2000 |
|
500 |
32.74 |
1:10.70 |
1:49.90 |
|
2:31.32 |
|
|
Hvidovre Svømmeklub |
2:30.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Jonas Ejby |
2000 |
|
472 |
33.67 |
1:12.67 |
1:53.41 |
|
2:34.29 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
2:34.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Andreas L. Damgård |
2000 |
|
461 |
32.39 |
1:11.64 |
1:53.36 |
|
2:35.54 |
Deltager ikke i finalen |
|
Køge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.14 |
Udskriftsdato |
08 november 2019 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
11:25 |
|