2021-10-25   22:12:59
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Sparbanken Skåne Cup

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 1, 4x50m Medley Damer - Final
Sponsor: Alltid i Farten AB
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Malmö Kappsimningsklubb 20 Malmö Kappsimningsklubb 530 2:07.60
Tove Lennartsson 2000 AM1800 +0.73 33.87 33.87
Johanna Andersson 2002 AK8202 -0.04 35.24 1:09.11
Emma Vileus 2001 AW1401 +0.13 29.45 1:38.56
Olivia Torres 1999 BL9299 +0.41 29.04 2:07.60
2 Haslev SK 15 Haslev Svømmeklub 508 2:09.37 +1.77
Anna Lind Petersen 2004 0488AE +0.73 32.63 32.63
Lærke Møller 2005 0578AN +0.05 37.07 1:09.70
Sisse Berg Olesen 2005 0514AB +0.35 30.71 1:40.41
Petrine R. E. Sørensen 2005 0512AB +0.19 28.96 2:09.37
3 SK Triton 19 Simklubben Triton 493 2:10.71 +3.11
Ida Jeppsson 2004 AW5804 +0.76 33.45 33.45
Moa Järnegren 2003 BK6803 +0.52 36.75 1:10.20
Cornelia Forsgren 2000 AC2800 +0.32 30.79 1:40.99
Emma Ramic 2004 AJ2804 +0.29 29.72 2:10.71
4 Ystads SS lag 2 16 Ystads Simsällskap 463 2:13.40 +5.80
Felicia Leo 2006 AE8606 +0.72 33.93 33.93
Tea Stark Friis 2006 AE6406 +0.49 36.79 1:10.72
Elvira Eriksson 2003 AJ5803 +0.45 32.08 1:42.80
Alice Strömberg 2007 AB4207 +0.54 30.60 2:13.40
5 Ystad SS lag 1 20 Ystads Simsällskap 447 2:14.97 +7.37
Linn Martinsson 2004 BB8604 +0.64 35.02 35.02
Elin Kjellberg 2003 AJ7803 +0.33 38.88 1:13.90
Matilda Åkesson 1999 AL9699 +0.41 32.09 1:45.99
Irma Nilsson 2004 AD5204 +0.12 28.98 2:14.97
6 Ystads SS lag 3 17 Ystads Simsällskap 380 2:22.51 +14.91
Maja Åkesson 2002 AJ6402 +0.66 35.79 35.79
Nellie Emilsson 2005 AN8205 +0.20 40.13 1:15.92
Sara Melgar 2002 AA8602 33.68 1:49.60
Liv Martinsson 2004 BB7604 32.91 2:22.51
7 Ystads SS lag 5 17 Ystads Simsällskap 316 2:31.48 +23.88
Anna Melgar 2004 AD6204 +0.67 42.60 42.60
Elsa Lundstedt 2007 AN1607 42.53 1:25.13
Mimmi Cassé 2002 BR6202 34.03 1:59.16
Marina Jönsson 2004 BB0804 32.32 2:31.48
8 Ystads SS lag 4 17 Ystads Simsällskap 299 2:34.33 +26.73
Johanna Jönsson 2005 AN5205 +0.78 37.98 37.98
Olivia Malmborg 2006 AE0806 +0.45 46.66 1:24.64
Elize Jönsson 2006 AE2606 +0.70 37.32 2:01.96
Hanna Björnsdotter 2002 AW7402 +0.39 32.37 2:34.33
2019-09-20 19:11:42 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 2, 4x50m Medley Herrar - Final
Sponsor: HP Holding
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Haslev Lag 1 18 Haslev Svømmeklub 489 1:54.78
Holger Flytkjær-Hansen 2004 0479AE +0.69 29.30 29.30
Frederik Kongstad Hansen 2001 0169AL +0.20 31.27 1:00.57
Viktor Eibye 2001 0175AS +0.22 27.48 1:28.05
Christopher Vejlbo Hansen 2005 0581AH -0.01 26.73 1:54.78
2 SK Triton 19 Simklubben Triton 459 1:57.16 +2.38
Gustaf Palmqvist 2001 AC5101 +0.70 29.71 29.71
Oscar Palmqvist 2000 AF9300 +0.27 33.66 1:03.37
Fredrik Nilsson 2002 AA8302 +0.44 28.62 1:31.99
Sebastian Mickelsson 2001 AM0501 +0.41 25.17 1:57.16
3 Ystads SS lag 1 20 Ystads Simsällskap 426 2:00.16 +5.38
Alexander Silow 2005 AF1505 +0.72 34.64 34.64
Aron Persson 2004 AM4504 +0.25 33.95 1:08.59
Sebastian Lundgren 1999 AH8199 +0.17 27.25 1:35.84
Gustaf Persson 2001 AJ4301 +0.22 24.32 2:00.16
4 Haslev Lag 2 21 Haslev Svømmeklub 295 2:15.83 +21.05
Jonas P. Dahrup 2004 0469AD +0.69 35.19 35.19
Laurits Thøfner 2004 0417AM +0.51 37.39 1:12.58
Kristian Svendstrup 1998 -0.00 27.94 1:40.52
Theodor Kongstad 2006 0613AE +0.01 35.31 2:15.83
- Malmö Kappsimningsklubb 21 Malmö Kappsimningsklubb DSQ
Gustav Englund 2001 AO6701 +0.73 29.87 29.87
Primus Olsson 2000 AV7100 -0.07
Erik Nicklasson 1998 AG2598 +0.33
Axel Andrén 2001 AD6301 +0.38
2019-09-20 19:11:35 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 3, 50m Bröstsim Damer - Final
Sponsor: Hummel
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olga Schubert 2000 Sjöbo Simsällskap +0.71 581 34.32
2 Alicia Sjögren 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.68 534 35.29 +0.97
3 Nicola Lindell 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 503 36.01 +1.69
4 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.72 494 36.21 +1.89
5 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 486 36.42 +2.10
6 Tea Stark Friis 2006 Ystads Simsällskap +0.70 477 36.65 +2.33
7 Kristina Kulcsar 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 466 36.93 +2.61
8 Moa Järnegren 2003 Simklubben Triton +0.80 464 36.99 +2.67
9 Emma Ramic 2004 Simklubben Triton +0.77 441 37.61 +3.29
10 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.72 435 37.78 +3.46
11 Lærke Møller 2005 Haslev Svømmeklub +0.73 417 38.32 +4.00
12 Linn Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.67 412 38.46 +4.14
13 Julia Stenström 2002 Simklubben Triton +0.66 379 39.57 +5.25
14 Tova Kjellberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.69 376 39.65 +5.33
15 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap +0.69 353 40.49 +6.17
16 Hanna Björnsdotter 2002 Ystads Simsällskap +0.71 314 42.10 +7.78
17 Mimmi Cassé 2002 Ystads Simsällskap +0.67 308 42.37 +8.05
18 Elsa Lundstedt 2007 Ystads Simsällskap +0.68 280 43.75 +9.43
19 Liv Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.75 267 44.46 +10.14
20 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap +0.75 250 45.41 +11.09
21 Celie Rosén 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.75 245 45.75 +11.43
21 Tindra Karlsson 2006 Ystads Simsällskap +0.79 245 45.75 +11.43
23 Ida Viberg Mårtensson 2005 Ystads Simsällskap 220 47.44 +13.12
24 Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap +0.76 204 48.64 +14.32
Grenen officiell:  2019-09-20 19:19:17
2019-09-20 19:21:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar - Final
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.74 546 30.89
2 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 534 31.11 +0.22
3 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb +0.67 518 31.42 +0.53
4 Axel Andrén 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 507 31.66 +0.77
5 Erik Nicklasson 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 496 31.88 +0.99
6 Frederik Kongstad Hansen 2001 Haslev Svømmeklub +0.60 495 31.90 +1.01
7 Joaquin Diaz 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 475 32.35 +1.46
8 Ludwig Wemlén 1997 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 440 33.19 +2.30
9 Fredrik Nilsson 2002 Simklubben Triton +0.70 439 33.22 +2.33
10 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.68 431 33.41 +2.52
11 Oscar Palmqvist 2000 Simklubben Triton +0.63 419 33.72 +2.83
12 Aron Persson 2004 Ystads Simsällskap +0.65 413 33.88 +2.99
13 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.71 393 34.45 +3.56
14 Christopher Vejlbo Hansen 2005 Haslev Svømmeklub +0.58 370 35.15 +4.26
15 Laurits Thøfner 2004 Haslev Svømmeklub +0.69 297 37.83 +6.94
16 Maximilian Silow 2007 Ystads Simsällskap +0.86 163 46.13 +15.24
17 Benjamin Rosewall 2006 Ystads Simsällskap +0.72 105 53.51 +22.62
- Lukas Aagaard Sørensen 2006 Haslev Svømmeklub DNS
Grenen officiell:  2019-09-20 19:24:08
2019-09-20 19:25:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 5, 50m Frisim Damer - Final
Sponsor: Stoby Måleri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton +0.68 684 26.02
2 Johanna Ingner 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 550 27.97 +1.95
3 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.68 537 28.21 +2.19
4 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap +0.75 499 28.89 +2.87
5 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.70 484 29.19 +3.17
6 Irma Nilsson 2004 Ystads Simsällskap +0.70 479 29.29 +3.27
6 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap +0.70 479 29.29 +3.27
8 Olivia Torres 1999 Malmö Kappsimningsklubb +0.68 470 29.49 +3.47
9 Petrine R. E. Sørensen 2005 Haslev Svømmeklub +0.71 456 29.77 +3.75
10 Felicia Leo 2006 Ystads Simsällskap +0.77 456 29.79 +3.77
11 Cornelia Forsgren 2000 Simklubben Triton +0.85 439 30.17 +4.15
12 Julia Ström 1997 Föreningen Trelleborg Sim +0.70 438 30.19 +4.17
13 Tova Kjellberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.73 433 30.30 +4.28
14 Tove Lennartsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.73 428 30.42 +4.40
15 Alice Strömberg 2007 Ystads Simsällskap +0.67 424 30.51 +4.49
16 Linn Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.67 423 30.53 +4.51
17 Anna Lind Petersen 2004 Haslev Svømmeklub +0.71 423 30.54 +4.52
18 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.70 413 30.79 +4.77
19 Kristina Kulcsar 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.68 411 30.84 +4.82
20 Ida Jeppsson 2004 Simklubben Triton +0.84 408 30.91 +4.89
20 Elin Kjellberg 2003 Ystads Simsällskap +0.70 408 30.91 +4.89
22 Emma Ramic 2004 Simklubben Triton +0.82 400 31.12 +5.10
22 Maja Åkesson 2002 Ystads Simsällskap +0.80 400 31.12 +5.10
24 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap 379 31.66 +5.64
25 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap +0.66 370 31.92 +5.90
26 Mathilde Hjort Lodstrup 2005 Haslev Svømmeklub +0.71 366 32.04 +6.02
27 Liv Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.74 362 32.15 +6.13
28 Olivia Malmborg 2006 Ystads Simsällskap +0.80 353 32.43 +6.41
29 Moa Järnegren 2003 Simklubben Triton +0.81 337 32.92 +6.90
30 Johanna Jönsson 2005 Ystads Simsällskap +0.81 325 33.32 +7.30
31 Celie Rosén 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.79 313 33.74 +7.72
32 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap +0.76 310 33.86 +7.84
33 Elize Jönsson 2006 Ystads Simsällskap +0.72 304 34.09 +8.07
34 Tindra Karlsson 2006 Ystads Simsällskap +0.85 261 35.84 +9.82
35 Molly Emilsson 2008 Ystads Simsällskap +0.72 248 36.47 +10.45
36 Ida Viberg Mårtensson 2005 Ystads Simsällskap +0.88 189 39.91 +13.89
37 Wilma Michanek 2007 Ystads Simsällskap 92 50.76 +24.74
Grenen officiell:  2019-09-20 19:32:33
2019-09-20 19:33:40 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 6, 50m Frisim Herrar - Final
Sponsor: YBB Ystad Bilbesiktning
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon +0.65 583 24.25
2 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.70 531 25.01 +0.76
3 Gustaf Palmqvist 2001 Simklubben Triton +0.65 517 25.23 +0.98
4 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.63 512 25.31 +1.06
5 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim +0.64 510 25.35 +1.10
6 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 502 25.48 +1.23
7 Sten Ludvigsson 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 489 25.71 +1.46
8 Jonathan Palminger 2004 Simklubben Triton +0.65 485 25.77 +1.52
9 Sebastian Mickelsson 2001 Simklubben Triton +0.73 481 25.85 +1.60
10 Holger Flytkjær-Hansen 2004 Haslev Svømmeklub +0.78 479 25.88 +1.63
11 Fredrik Nilsson 2002 Simklubben Triton +0.69 466 26.12 +1.87
12 Viktor Eibye 2001 Haslev Svømmeklub +0.63 463 26.17 +1.92
13 Frederik Kongstad Hansen 2001 Haslev Svømmeklub +0.62 461 26.21 +1.96
14 Emil Jespersen 2001 Ystads Simsällskap +0.77 461 26.22 +1.97
15 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.67 455 26.34 +2.09
16 Sebastian Lundgren 1999 Ystads Simsällskap +0.75 444 26.54 +2.29
17 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 443 26.57 +2.32
18 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.74 440 26.63 +2.38
19 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.67 439 26.65 +2.40
20 Adam Ringdahl 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 422 26.99 +2.74
21 Joaquin Diaz 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 406 27.35 +3.10
22 Christopher Vejlbo Hansen 2005 Haslev Svømmeklub +0.58 391 27.69 +3.44
23 Jonas P. Dahrup 2004 Haslev Svømmeklub +0.69 346 28.84 +4.59
24 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim +0.74 343 28.92 +4.67
25 Laurits Thøfner 2004 Haslev Svømmeklub +0.75 313 29.82 +5.57
26 Alexander Silow 2005 Ystads Simsällskap +0.75 291 30.57 +6.32
27 Theodor Kongstad 2006 Haslev Svømmeklub +0.59 153 37.81 +13.56
28 Isak Lundgren 2009 Kiviks Simklubb +0.74 143 38.69 +14.44
29 Benjamin Rosewall 2006 Ystads Simsällskap +0.75 103 43.19 +18.94
- Lukas Aagaard Sørensen 2006 Haslev Svømmeklub DNS
- Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-09-20 19:38:36
2019-09-20 19:39:33 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 7, 50m Fjärilsim Damer - Final
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton +0.71 675 27.79
2 Nicola Lindell 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 521 30.28 +2.49
3 Johanna Ingner 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.71 519 30.33 +2.54
4 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.71 517 30.36 +2.57
5 Emma Vileus 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.81 512 30.46 +2.67
6 Sisse Berg Olesen 2005 Haslev Svømmeklub +0.77 508 30.54 +2.75
7 Alicia Sjögren 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.68 503 30.64 +2.85
8 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.70 471 31.32 +3.53
9 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap +0.76 447 31.88 +4.09
10 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.73 440 32.03 +4.24
11 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap +0.69 440 32.04 +4.25
12 Tea Stark Friis 2006 Ystads Simsällskap +0.69 438 32.10 +4.31
13 Irma Nilsson 2004 Ystads Simsällskap +0.71 421 32.52 +4.73
14 Elvira Eriksson 2003 Ystads Simsällskap +0.79 414 32.69 +4.90
15 Felicia Leo 2006 Ystads Simsällskap +0.81 403 32.98 +5.19
16 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap +0.75 394 33.24 +5.45
17 Tove Lennartsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 382 33.59 +5.80
18 Tova Kjellberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.64 357 34.36 +6.57
19 Hanna Björnsdotter 2002 Ystads Simsällskap +0.71 348 34.63 +6.84
20 Olivia Torres 1999 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 342 34.83 +7.04
21 Mimmi Cassé 2002 Ystads Simsällskap +0.75 340 34.93 +7.14
22 Alice Strömberg 2007 Ystads Simsällskap +0.67 326 35.42 +7.63
23 Julia Ström 1997 Föreningen Trelleborg Sim +0.71 321 35.57 +7.78
24 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.75 286 36.98 +9.19
25 Johanna Jönsson 2005 Ystads Simsällskap +0.79 278 37.35 +9.56
26 Olivia Malmborg 2006 Ystads Simsällskap +0.86 277 37.36 +9.57
27 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap +0.73 264 37.99 +10.20
28 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap +0.73 248 38.76 +10.97
29 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb +0.82 238 39.34 +11.55
30 Mathilde Hjort Lodstrup 2005 Haslev Svømmeklub +0.68 232 39.65 +11.86
31 Elize Jönsson 2006 Ystads Simsällskap +0.74 226 39.98 +12.19
32 Liv Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.80 222 40.24 +12.45
33 Tindra Karlsson 2006 Ystads Simsällskap +0.87 154 45.40 +17.61
- Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-09-20 19:53:54
2019-09-20 19:54:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar - Final
Sponsor: Sparbanken Skåne
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon +0.63 566 26.34
2 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 525 27.02 +0.68
3 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim +0.64 523 27.05 +0.71
4 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.63 522 27.06 +0.72
5 Erik Nicklasson 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.67 490 27.64 +1.30
6 Sebastian Lundgren 1999 Ystads Simsällskap +0.74 483 27.78 +1.44
7 Viktor Eibye 2001 Haslev Svømmeklub +0.64 470 28.02 +1.68
8 Adam Ringdahl 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 464 28.14 +1.80
9 Axel Andrén 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 463 28.16 +1.82
10 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.64 424 29.01 +2.67
11 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.71 398 29.62 +3.28
12 Joaquin Diaz 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.54 388 29.88 +3.54
13 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 364 30.53 +4.19
14 Aron Persson 2004 Ystads Simsällskap +0.65 359 30.65 +4.31
15 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim +0.74 349 30.96 +4.62
16 Jonas P. Dahrup 2004 Haslev Svømmeklub +0.68 268 33.79 +7.45
17 Jacob Lundgren 2006 Kiviks Simklubb +0.66 245 34.83 +8.49
18 Alexander Silow 2005 Ystads Simsällskap +0.71 181 38.48 +12.14
19 Maximilian Silow 2007 Ystads Simsällskap +0.92 81 50.33 +23.99
- Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-09-20 19:58:38
2019-09-20 20:00:26 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 9, 50m Ryggsim Damer - Final
Sponsor: Ystads Rörtjänst
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton +0.83 611 30.24
2 Anna Lind Petersen 2004 Haslev Svømmeklub +0.79 488 32.60 +2.36
3 Cornelia Forsgren 2000 Simklubben Triton +0.85 481 32.75 +2.51
4 Ida Jeppsson 2004 Simklubben Triton +0.74 474 32.92 +2.68
5 Sisse Berg Olesen 2005 Haslev Svømmeklub +0.68 459 33.27 +3.03
6 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.70 455 33.36 +3.12
7 Tove Lennartsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.80 419 34.29 +4.05
8 Petrine R. E. Sørensen 2005 Haslev Svømmeklub +0.87 414 34.44 +4.20
9 Julia Ström 1997 Föreningen Trelleborg Sim +0.78 361 36.03 +5.79
10 Elin Kjellberg 2003 Ystads Simsällskap +0.77 336 36.91 +6.67
11 Maja Åkesson 2002 Ystads Simsällskap +0.65 334 36.99 +6.75
12 Lærke Møller 2005 Haslev Svømmeklub +0.86 331 37.10 +6.86
13 Olivia Malmborg 2006 Ystads Simsällskap +0.74 312 37.83 +7.59
14 Tea Stark Friis 2006 Ystads Simsällskap +0.83 307 38.04 +7.80
15 Tova Kjellberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.74 301 38.29 +8.05
16 Johanna Jönsson 2005 Ystads Simsällskap +0.87 294 38.59 +8.35
17 Elize Jönsson 2006 Ystads Simsällskap +0.69 282 39.13 +8.89
18 Alice Strömberg 2007 Ystads Simsällskap +0.81 281 39.19 +8.95
19 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb +0.70 249 40.79 +10.55
20 Elsa Lundstedt 2007 Ystads Simsällskap +0.72 231 41.79 +11.55
21 Liv Martinsson 2004 Ystads Simsällskap +0.75 201 43.75 +13.51
22 Celie Rosén 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.78 188 44.76 +14.52
- Wilma Michanek 2007 Ystads Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-09-20 20:04:11
2019-09-20 20:04:37 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar - Final
Sponsor: Bareko Sport
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sten Ludvigsson 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.57 495 28.08
2 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim +0.71 428 29.48 +1.40
3 Holger Flytkjær-Hansen 2004 Haslev Svømmeklub +0.66 398 30.19 +2.11
4 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.78 337 31.91 +3.83
5 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim +0.71 257 34.94 +6.86
- Theodor Kongstad 2006 Haslev Svømmeklub +0.30 DSQ
- Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-09-20 20:08:00
2019-09-20 20:08:39 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 11, 4x50m Frisim Damer - Final
Sponsor: Otto Olssons Bil
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 SK Triton 34 Simklubben Triton 514 1:57.21
Cornelia Forsgren 2000 AC2800 +0.86 29.65 29.65
Ida Jeppsson 2004 AW5804 +0.43 30.92 1:00.57
Ida Marko-Varga 1985 AB2285 +0.34 25.98 1:26.55
Emma Ramic 2004 AJ2804 +0.52 30.66 1:57.21
2 Ystad SS lag 1 20 Ystads Simsällskap 505 1:57.91 +0.70
Linn Martinsson 2004 BB8604 +0.66 30.12 30.12
Elin Kjellberg 2003 AJ7803 +0.29 30.23 1:00.35
Irma Nilsson 2004 AD5204 +0.43 28.68 1:29.03
Matilda Åkesson 1999 AL9699 +0.38 28.88 1:57.91
3 Föreningen Trelleborg Sim 22 Föreningen Trelleborg Sim 489 1:59.14 +1.93
Alicia Sjögren 2005 AA8205 +0.70 29.15 29.15
Julia Ström 1997 BR4497 +0.22 29.71 58.86
Tova Kjellberg 2004 AF5204 -0.04 29.82 1:28.68
Jacquline Rengbrandt 2005 BF6605 +0.24 30.46 1:59.14
4 Haslev SK 15 Haslev Svømmeklub 469 2:00.87 +3.66
Sisse Berg Olesen 2005 0514AB +0.78 29.32 29.32
Petrine R. E. Sørensen 2005 0512AB +0.28 29.76 59.08
Anna Lind Petersen 2004 0488AE +0.02 30.78 1:29.86
Lærke Møller 2005 0578AN +0.13 31.01 2:00.87
5 Ystads SS lag 2 17 Ystads Simsällskap 439 2:03.48 +6.27
Maja Åkesson 2002 AJ6402 +0.79 30.77 30.77
Sara Melgar 2002 AA8602 +0.31 31.53 1:02.30
Elvira Eriksson 2003 AJ5803 +0.33 30.35 1:32.65
Alice Strömberg 2007 AB4207 +0.57 30.83 2:03.48
6 Ystads SS lag 3 17 Ystads Simsällskap 423 2:05.05 +7.84
Felicia Leo 2006 AE8606 +0.78 30.30 30.30
Tea Stark Friis 2006 AE6406 +0.37 31.26 1:01.56
Hanna Björnsdotter 2002 AW7402 +0.32 31.94 1:33.50
Liv Martinsson 2004 BB7604 +0.38 31.55 2:05.05
7 Ystads SS lag 4 15 Ystads Simsällskap 359 2:12.02 +14.81
Olivia Malmborg 2006 AE0806 +0.83 33.02 33.02
Nellie Emilsson 2005 AN8205 +0.03 31.69 1:04.71
Marina Jönsson 2004 BB0804 33.42 1:38.13
Johanna Jönsson 2005 AN5205 +0.66 33.89 2:12.02
8 Ystads SS lag 5 17 Ystads Simsällskap 304 2:19.57 +22.36
Elsa Lundstedt 2007 AN1607 +0.70 34.26 34.26
Elize Jönsson 2006 AE2606 +0.41 34.49 1:08.75
Anna Melgar 2004 AD6204 +0.24 36.80 1:45.55
Mimmi Cassé 2002 BR6202 +0.70 34.02 2:19.57
2019-09-20 20:16:33 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 12, 4x50m Frisim Herrar - Final
Sponsor: Redovisningskonsult Jens Lundgren AB
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 SK Triton 18 Simklubben Triton 531 1:42.00
Jonathan Palminger 2004 AB6504 +0.68 25.52 25.52
Gustaf Palmqvist 2001 AC5101 +0.39 24.95 50.47
Fredrik Nilsson 2002 AA8302 +0.44 26.05 1:16.52
Sebastian Mickelsson 2001 AM0501 +0.42 25.48 1:42.00
2 Haslev Lag 1 18 Haslev Svømmeklub 493 1:44.54 +2.54
Frederik Kongstad Hansen 2001 0169AL +0.61 25.94 25.94
Viktor Eibye 2001 0175AS +0.20 25.75 51.69
Holger Flytkjær-Hansen 2004 0479AE +0.43 25.69 1:17.38
Christopher Vejlbo Hansen 2005 0581AH +0.10 27.16 1:44.54
3 Ystads SS lag 1 20 Ystads Simsällskap 481 1:45.35 +3.35
Sebastian Lundgren 1999 AH8199 +0.78 26.44 26.44
Emil Jespersen 2001 AI9901 +0.33 26.04 52.48
Gustaf Persson 2001 AJ4301 +0.33 24.88 1:17.36
Aron Persson 2004 AM4504 +0.37 27.99 1:45.35
4 Föreningen Trelleborg Sim 23 Föreningen Trelleborg Sim 462 1:46.83 +4.83
Victor Lloyd 1996 AH8796 +0.63 25.81 25.81
Max Ringström 2004 AA8304 +0.36 26.51 52.32
Ludvig Romare 2004 AA2704 +0.29 26.02 1:18.34
Jesper Hansson 1998 AD8198 +0.35 28.49 1:46.83
5 Haslev Lag 2 21 Haslev Svømmeklub 302 2:03.07 +21.07
Jonas P. Dahrup 2004 0469AD +0.69 29.40 29.40
Laurits Thøfner 2004 0417AM +0.09 29.76 59.16
Kristian Svendstrup 1998 +0.25 27.01 1:26.17
Theodor Kongstad 2006 0613AE +0.17 36.90 2:03.07
2019-09-20 20:20:00 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Arrangör:
Plats: Ystads Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 20 sep 2019 till den 22 sep 2019
Gren 13, 200m Medley Damer 12 år - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sofie Jönsson 2007 Sjöbo Simsällskap +0.80 442 2:39.91
50m: 33.79
100m: 1:15.66
(41.87)
150m: 2:03.37
(47.71)
200m: 2:39.91
(36.54)
2 Vicky Luc 2007 Kristianstads SLS +0.65 394 2:46.16 +6.25
50m: 36.22
100m: 1:21.00
(44.78)
150m: 2:07.16
(46.16)
200m: 2:46.16
(39.00)
3 Nellie Björkqvist 2007 Sjöbo Simsällskap +0.69 388 2:47.01 +7.10
50m: 34.90
100m: 1:18.97
(44.07)
150m: 2:07.80
(48.83)
200m: 2:47.01
(39.21)
4 Julia Bruér 2007 Simklubben Hajen +0.63 332 2:55.87 +15.96
50m: 40.82
100m: 1:24.03
(43.21)
150m: 2:13.98
(49.95)
200m: 2:55.87
(41.89)
5 Elin Törnqvist 2007 Vellinge-Näsets Simklubb +0.90 318 2:58.39 +18.48
50m: 38.83
100m: 1:24.36
(45.53)
150m: 2:16.68
(52.32)
200m: 2:58.39
(41.71)
6 Alicia Ekelund 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.74 317 2:58.65 +18.74
50m: 41.28
100m: 1:26.94
(45.66)
150m: 2:18.37
(51.43)
200m: 2:58.65
(40.28)
7 Malva Collvin 2007 Malmö Kappsimningsklubb 308 3:00.29 +20.38
50m: 40.50
100m: 1:26.40
(45.90)
150m: 2:19.35
(52.95)
200m: 3:00.29
(40.94)
8 Freja Härstedt 2007 Föreningen Trelleborg Sim +0.66 304 3:01.20 +21.29
50m: 38.62
100m: 1:25.77
(47.15)
150m: 2:20.77
(55.00)
200m: 3:01.20
(40.43)
9 Tova Jönsson 2007 Simklubben Ran +0.81 304 3:01.21 +21.30
50m: 45.01
100m: 1:30.27
(45.26)
150m: 2:21.29
(51.02)
200m: 3:01.21
(39.92)
10 Charlotte Krüger 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 298 3:02.34 +22.43
50m: 40.39
100m: 1:28.85
(48.46)
150m: 2:19.74
(50.89)
200m: 3:02.34
(42.60)
11 Anna Jörgensen 2007 Simklubben Triton +0.72 268 3:08.97 +29.06
50m: 42.70
100m: 1:28.22
(45.52)
150m: 2:27.10
(58.88)
200m: 3:08.97
(41.87)
12 Wilma Sonesson 2007 Simklubben Ran +0.83 264 3:09.90 +29.99
50m: 45.00
100m: 1:34.98
(49.98)
150m: 2:28.90
(53.92)
200m: 3:09.90
(41.00)
13 Alice Strömberg 2007 Ystads Simsällskap +0.78 249 3:13.60 +33.69
50m: 41.75
100m: 1:32.33
(50.58)
150m: 2:29.50
(57.17)
200m: 3:13.60
(44.10)
14 Fanny Paulsson 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.54 248 3:13.91 +34.00
50m: 42.79
100m: 1:33.33
(50.54)
150m: 2:29.47
(56.14)
200m: 3:13.91
(44.44)
15 Eira Frentzell 2007 Malmö Kappsimningsklubb +0.64 238 3:16.43 +36.52
50m: 42.51
100m: 1:34.13
(51.62)
150m: 2:32.41
(58.28)
200m: 3:16.43
(44.02)
16 Minna Carlsson 2007 Sjöbo Simsällskap +0.76 227 3:19.75 +39.84
50m: 44.24
100m: 1:34.30
(50.06)
150m: 2:31.98
(57.68)
200m: 3:19.75
(47.77)
17 Matilda Kryger 2007 Sjöbo Simsällskap +0.63 193 3:30.57 +50.66
50m: 46.33
100m: 1:38.21
(51.88)
150m: 2:39.12
(1:00.91)
200m: 3:30.57
(51.45)
Grenen officiell:  2019-09-21 09:30:21
Gren 13, 200m Medley Damer 13 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erma Duratovic 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.69 561 2:27.75
50m: 30.85
100m: 1:09.20
(38.35)
150m: 1:52.82
(43.62)
200m: 2:27.75
(34.93)
2 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.73 542 2:29.41 +1.66
50m: 32.78
100m: 1:12.46
(39.68)
150m: 1:53.22
(40.76)
200m: 2:29.41
(36.19)
3 Olivia Klint Ipsa 2005 Kristianstads SLS +0.69 521 2:31.37 +3.62
50m: 32.47
100m: 1:13.93
(41.46)
150m: 1:53.40
(39.47)
200m: 2:31.37
(37.97)
4 Olivia Jarl Halvarsson 2003 Kristianstads SLS +0.77 503 2:33.22 +5.47
50m: 32.38
100m: 1:10.94
(38.56)
150m: 1:55.57
(44.63)
200m: 2:33.22
(37.65)
5 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.75 499 2:33.61 +5.86
50m: 32.13
100m: 1:13.84
(41.71)
150m: 1:58.83
(44.99)
200m: 2:33.61
(34.78)
6 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS +0.53 485 2:35.07 +7.32
50m: 34.19
100m: 1:15.43
(41.24)
150m: 1:57.11
(41.68)
200m: 2:35.07
(37.96)
7 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap +0.68 418 2:42.93 +15.18
50m: 34.96
100m: 1:16.75
(41.79)
150m: 2:05.27
(48.52)
200m: 2:42.93
(37.66)
8 Elly Petersson 2005 Kristianstads SLS +0.68 403 2:44.89 +17.14
50m: 37.01
100m: 1:20.89
(43.88)
150m: 2:06.91
(46.02)
200m: 2:44.89
(37.98)
9 Linnea Ranvert 2005 Kristianstads SLS +0.74 395 2:45.95 +18.20
50m: 37.34
100m: 1:20.71
(43.37)
150m: 2:07.71
(47.00)
200m: 2:45.95
(38.24)
10 Julia Primetta 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.84 382 2:47.94 +20.19
50m: 35.66
100m: 1:18.49
(42.83)
150m: 2:07.49
(49.00)
200m: 2:47.94
(40.45)
11 Ella Bodell 2005 Simklubben Sydsim +0.80 381 2:48.09 +20.34
50m: 36.97
100m: 1:20.39
(43.42)
150m: 2:10.81
(50.42)
200m: 2:48.09
(37.28)
12 Emilia Eek 2001 Simklubben Sydsim +0.80 373 2:49.26 +21.51
50m: 35.86
100m: 1:20.02
(44.16)
150m: 2:06.72
(46.70)
200m: 2:49.26
(42.54)
13 Maja Rödin 2006 Vellinge-Näsets Simklubb +0.79 368 2:50.01 +22.26
50m: 37.12
100m: 1:21.44
(44.32)
150m: 2:11.06
(49.62)
200m: 2:50.01
(38.95)
14 Filippa Molin 2005 Kristianstads SLS +0.59 359 2:51.46 +23.71
50m: 37.64
100m: 1:21.18
(43.54)
150m: 2:13.02
(51.84)
200m: 2:51.46
(38.44)
15 Lina Malmgren 2004 Simklubben Ran +0.78 355 2:52.09 +24.34
50m: 36.93
100m: 1:20.60
(43.67)
150m: 2:09.90
(49.30)
200m: 2:52.09
(42.19)
16 Elena Seitzberg 2005 Simklubben Ran +0.62 339 2:54.61 +26.86
50m: 38.61
100m: 1:24.03
(45.42)
150m: 2:15.13
(51.10)
200m: 2:54.61
(39.48)
17 Jennie Christiansen 2004 Simklubben Sydsim +0.78 333 2:55.71 +27.96
50m: 35.56
100m: 1:23.83
(48.27)
150m: 2:16.67
(52.84)
200m: 2:55.71
(39.04)
18 Ellie Petersson 2005 Kristianstads SLS +0.71 332 2:55.83 +28.08
50m: 38.58
100m: 1:26.72
(48.14)
150m: 2:15.31
(48.59)
200m: 2:55.83
(40.52)
19 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap +0.67 332 2:55.97 +28.22
50m: 38.92
100m: 1:24.22
(45.30)
150m: 2:16.04
(51.82)
200m: 2:55.97
(39.93)
20 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran +0.77 295 3:03.01 +35.26
50m: 40.95
100m: 1:28.15
(47.20)
150m: 2:21.26
(53.11)
200m: 3:03.01
(41.75)
21 Elsa Winberg 2006 Simklubben Hajen +0.74 291 3:03.69 +35.94
50m: 42.51
100m: 1:29.75
(47.24)
150m: 2:20.11
(50.36)
200m: 3:03.69
(43.58)
22 Lava Piuva 2006 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 288 3:04.39 +36.64
50m: 41.02
100m: 1:30.01
(48.99)
150m: 2:20.34
(50.33)
200m: 3:04.39
(44.05)
23 Amelia Johansson Lindkvist 2006 Simklubben Ran +0.93 287 3:04.58 +36.83
50m: 37.96
100m: 1:26.97
(49.01)
150m: 2:24.60
(57.63)
200m: 3:04.58
(39.98)
24 Nellie Siöland 2005 Simklubben Triton +0.63 287 3:04.64 +36.89
50m: 37.35
100m: 1:23.21
(45.86)
150m: 2:20.02
(56.81)
200m: 3:04.64
(44.62)
25 Alexandra Engström 2006 Simklubben Ran +0.80 279 3:06.44 +38.69
50m: 43.02
100m: 1:32.38
(49.36)
150m: 2:26.32
(53.94)
200m: 3:06.44
(40.12)
26 Lisa Harde 2006 Simklubben Ran 277 3:06.83 +39.08
50m: 44.10
100m: 1:30.95
(46.85)
150m: 2:25.17
(54.22)
200m: 3:06.83
(41.66)
27 Elin Adler 2006 Kristianstads SLS +0.85 255 3:12.14 +44.39
50m: 42.19
100m: 1:33.09
(50.90)
150m: 2:27.99
(54.90)
200m: 3:12.14
(44.15)
28 Wilma Nameus 2005 Kristianstads SLS +0.77 249 3:13.51 +45.76
50m: 43.11
100m: 1:32.25
(49.14)
150m: 2:29.02
(56.77)
200m: 3:13.51
(44.49)
29 Hanna Olsson 2004 Simklubben Sydsim +0.95 240 3:15.93 +48.18
50m: 41.89
100m: 1:34.58
(52.69)
150m: 2:29.67
(55.09)
200m: 3:15.93
(46.26)
30 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap 232 3:18.14 +50.39
50m: 42.28
100m: 1:34.85
(52.57)
150m: 2:33.22