2016-10-01   14:02:48
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Nordic Open Masters 2011

Below are all results from the competition shown by session.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  18:56   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Lauri Malk  1937  Cetus    1:24.17  2:56.92  4:31.54    6:02.50   
Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    1:31.62  3:06.91  4:42.95    6:17.17   
Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    1:40.79  3:40.24  5:41.08    7:42.91   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon    1:27.27  3:04.75  4:44.32    6:25.78   
Anders Backlund  1946  Kungsbacka Simsällskap    1:24.22  3:04.02  4:45.58    6:26.91   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm    1:16.73  2:38.44  4:02.11    5:23.69   
Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    1:17.13  2:42.26  4:06.14    5:24.26   
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    1:16.51  2:43.00  4:10.58    5:34.65   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    1:22.12  2:52.73  4:25.41    5:56.23   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    1:13.57  2:34.93  3:57.25    5:17.83   
Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet    1:26.19  2:58.55  4:33.51    6:05.41   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit            DNF   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    1:05.19  2:14.54  3:22.14    4:30.74   
Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    1:10.06  2:29.82  3:54.91    5:23.19   
Anders M. Pedersen  1961  Delta Svøm            DNS   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    1:04.38  2:13.95  3:23.90    4:33.62   
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    1:04.96  2:15.34  3:26.23    4:37.25   
Leif Götesson  1966  Elmhult Sport Club    1:07.94  2:23.83  3:42.96    5:03.19   
Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub    1:14.73  2:36.95  3:59.81    5:20.30   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    1:16.15  2:40.36  4:05.79    5:32.51   
Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    1:21.53  2:50.25  4:21.15    5:48.43   
Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    1:24.41  2:59.07  4:35.23    6:11.15   
Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb    1:24.42  2:58.54  4:37.16    6:15.29   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    1:04.76  2:14.93  3:25.70    4:33.68   
Christian Petersen  1971  Næstved IF    1:07.93  2:20.82  3:34.50    4:49.40   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    1:11.24  2:27.56  3:42.97    4:57.94   
Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    1:11.62  2:28.40  3:46.18    5:05.96   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    1:12.98  2:33.85  3:58.20    5:19.51   
Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    1:18.25  2:44.46  4:11.55    5:37.55   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    1:10.08  2:27.81  3:45.11    5:02.84   
Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    1:09.14  2:26.56  3:49.18    5:15.32   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    57.01  1:58.41  3:01.28    4:02.13   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    1:10.96  2:28.89  3:48.40    5:07.77   
Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    1:14.30  2:38.49  4:07.17    5:35.25   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G    1:05.33  2:16.95  3:32.55    4:48.61   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  18:56 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  18:56   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    2:25.76  4:59.75  7:41.81    10:29.70   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    1:27.10  3:01.21  4:36.74    6:11.09   
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb    1:31.98  3:13.53  4:56.73    6:39.37   
Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    1:46.18  3:46.80  5:40.79    7:37.22   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    1:46.77  3:50.69  5:52.96    7:51.26   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    1:33.68  3:13.65  4:52.40    6:28.26   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    1:17.08  2:43.31  4:09.85    5:35.07   
Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    1:20.70  2:47.62  4:15.60    5:44.48   
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    1:32.99  3:13.93  4:54.16    6:33.26   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    1:14.98  2:35.98  3:57.33    5:17.05   
Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    1:17.32  2:42.14  4:05.61    5:27.13   
Sari Eronen  1965  Cetus    1:17.90  2:43.13  4:08.76    5:32.97   
Ulla Olin  1963  U.S.G    1:22.03  2:50.54  4:19.58    5:46.24   
Sarah Buckley  1964  Fjolnir    1:20.27  2:50.13  4:21.79    5:53.39   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    1:08.53  2:21.33  3:34.86    4:50.50   
Trine Aa. Sekkesæter  1967  Roma Idrottsförening    1:12.00  2:31.06  3:50.28    5:06.94   
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    1:14.89  2:36.10  3:57.64    5:16.52   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    1:19.03  2:41.93  4:04.61    5:25.36   
Birgit Raagaard  1969  Ringsted Svømme Klub    1:20.11  2:51.49  4:26.80    6:01.00   
Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    1:29.74  3:13.29  4:58.98    6:42.86   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Laura Cankar  1973  Cetus    1:26.75  3:01.59  4:38.94    6:16.29   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Johanna Johansson  1978  Täby Sim    1:07.62  2:22.14  3:38.58    4:56.43   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    1:05.27  2:14.06  3:24.73    4:35.09   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    1:08.23  2:21.94  3:37.35    4:52.36   
Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    1:09.53  2:24.20  3:40.14    4:54.90   
Ann Sophie C. Lønnberg  1983  U.S.G    1:07.96  2:22.93  3:39.54    4:55.60   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    1:06.18  2:17.57  3:32.74    4:48.17   
Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    1:12.45  2:31.22  3:49.27    5:08.50   
Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    1:13.82  2:37.29  4:03.65    5:30.03   
Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub    1:24.09  2:57.02  4:26.27    5:53.47   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  18:56 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  18:37   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            38.44   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb            34.63   
Igor Andreev  1946  Neva Stars            34.91   
Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit            1:09.13   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            28.76   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap            36.97   
Matti Väätänen  1947  Cetus            50.53   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Martti Laajus  1952  Simmis Wanda            32.27   
Carsten Wangsmo  1953  Bergen og Omegn Masters            35.21   
Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            37.75   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Karl Justh  1957  Göteborg Sim            30.33   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            30.87   
Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde            31.03   
Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub            32.88   
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb            33.08   
Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb            35.13   
Bjørn von Ryberg  1960  Birkerød Svømmeklub            35.65   
Jens Kjærum  1957  Roskilde Svømning            35.86   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Erik Røbech  1964  Lørenskog-Rælingen KK            29.70   
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            30.08   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb            30.35   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.38   
Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde            32.44   
Marko Lysmä  1965  Cetus            32.58   
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            34.34   
Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            34.57   
Jahn O. Ruud  1962  Agfs Svømmeafdeling            34.67   
10  Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            35.84   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK            27.15   
Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            29.30   
Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub            29.56   
Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura            30.16   
Vladimir Predkin  1969  Neva Stars            DNS   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            DSQ  false start 
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat            DSQ  false start 
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anders Kilen  1975  U.S.G            26.53   
Andreas Lidholm  1975  Trollhättans Simsällskap            29.77   
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            29.90   
Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb            30.51   
Ossi Ilveskoski  1976  Cetus            30.75   
Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            30.90   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            31.62   
Thomas Sønderskov  1974  Randers GF Neptun            31.81   
Søren Buhl  1973  Glostrup Svømme Klub            32.37   
10  Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            32.39   
11  Lars Dam Jensen  1972  Helsingør Svømmeklub            34.55   
Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub            DSQ  1 hand at end 
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            26.17   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            29.24   
Rune Solvang  1980  U.S.G            30.15   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            30.22   
Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb            30.48   
Erik Molander  1979  Hellas Simklubb            35.37   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G            25.49   
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G            26.47   
Kris Kristensen  1985  Aalborg Svømmeklub            27.36   
Tim Olsen  1986  U.S.G            28.45   
Michael Rasmussen  1984  Aalborg Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb            25.71   
Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb            26.79   
Jens Petter Loe  1989  Øvre Eiker Svømmeklubb            27.05   
Andreas Mortensen  1988  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            28.81   
Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G            29.77   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  18:37 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  18:46   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura            49.78   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus            40.95   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub            47.24   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap            34.70   
Gina Berliner  1956  Växjö Simsällskap            37.34   
Kaarina Markkula  1952  Cetus            41.66   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            41.86   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Janne Urdal Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            30.48   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            30.71   
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            30.84   
Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            32.51   
Sanne Juel  1965  Næstved IF            32.75   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.17   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            34.13   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            39.41   
Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub            30.92   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            33.34   
Annah Helgadottir  1968  Fjolnir            47.37   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.79   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            29.27   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS            30.97   
Maria Lövberg  1973  Simklubben Triton            34.66   
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            36.70   
Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub            39.57   
Jaana Lattunen  1973  Cetus            40.95   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Louise Friis  1981  Agfs Svømmeafdeling            32.37   
Madoka Christensen  1977  Vordingborg Svømme Klub            32.50   
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            32.52   
Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            34.73   
Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja            37.95   
Lise Føns  1978  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub            28.75   
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.62   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G            30.21   
Astrid Eliasen  1986  U.S.G            30.57   
Frida Persson  1986  Simklubben Ran            31.54   
Anja Bøjesen  1986  Næstved IF            31.93   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            32.51   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            32.99   
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb            33.63   
10  Hannah Gustafsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb            34.45   
11  Pimmie Oesten  1983  U.S.G            38.80   
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes            30.01   
Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock            34.75   
Amalie Esberg  1987  Aarhus Studenternes Svømmeafde            34.80   
Tenna Olin  1991  U.S.G            35.11   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  18:46 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  18:58   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hans Christian Blom  1940  Nedre Eiker Svømmeklubb    48.65        1:43.08   
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    50.02        1:49.73   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pertti Laaksonen  1943  Helsingin Uimarit    41.51        1:25.73   
Olle Burebo  1944  Hellas Simklubb    45.62        1:37.53   
Gunnar Kaudern  1943  Simklubben Ran    46.31        1:40.80   
Mogens Halby  1944  Roskilde Svømning    53.16        1:51.77   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    54.76        1:57.17   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Alexander Kharchenko  1947  Neva Stars    40.67        1:25.59   
Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap    40.67        1:28.99   
Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    48.90        1:44.83   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes    39.77        1:24.48   
Erik Andersen  1956  Odense Svømme Klub    41.19        1:28.22   
Ossi Vallemaa  1954  Cetus    41.70        1:30.99   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torbjorn Berger  1961  Moss Svømmeklubb    35.42        1:16.16   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL    32.79        1:10.72   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    35.61        1:15.06   
Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    35.29        1:15.13   
Jan Johansson  1966  Cetus    36.89        1:17.28   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.26        1:19.42   
Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    39.96        1:24.46   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    40.44        1:24.57   
Morten Borup Harning  1966  U.S.G    41.13        1:27.75   
Thomas Bruchhausen  1965  Föreningen Sim Team Engelholm    46.21        1:48.29   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    32.04        1:08.45   
Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    35.47        1:15.66   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    36.18        1:15.87   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    35.44        1:17.24   
Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    36.68        1:22.39   
Jan Farving  1970  Agfs Svømmeafdeling    37.95        1:23.09   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    40.00        1:24.14   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb    32.34        1:09.23   
Yngve Walle  1972  Lørenskog-Rælingen KK    35.23        1:17.15   
Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund    38.25        1:21.31   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap            DSQ  Kicks before pull 
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christian A. Frederiksen  1981  Næstved IF    32.68        1:09.63   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    33.17        1:11.78   
Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb    33.49        1:11.87   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G    34.60        1:14.09   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G    34.87        1:16.61   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    38.18        1:19.66   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G    31.38        1:06.32   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    33.34        1:10.14   
Tim Olsen  1986  U.S.G    33.54        1:11.98   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Steffen Skjødt  1987  Silkeborg Svømmeklub    31.70        1:08.90   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  18:58 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  19:14   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes    1:21.67        2:48.49   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus    51.63        1:50.20   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    59.93        2:04.67   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub    48.14        1:41.45   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap    43.94        1:34.20   
Winnie Grønbech  1953  GI-40 Hermes    50.55        1:47.76   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    37.45        1:19.58   
Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti    47.85        1:41.82   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    48.24        1:43.39   
Galina Nilsson  1960  Trollhättans Simsällskap    50.27        1:45.89   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Johanna Kara  1965  Cetus    37.84        1:21.72   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    40.36        1:25.92   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    40.75        1:27.47   
Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub    57.58        2:00.84   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.79        1:15.27   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    37.51        1:18.41   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    39.91        1:25.28   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton    40.48        1:26.30   
Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap    42.18        1:30.12   
Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit    43.43        1:31.92   
Tine Broksø  1971  GI-40 Hermes    46.48        1:37.18   
Linda Björk Ólafsdóttir  1968  Sundfelag Hafnarfjardar    44.95        1:38.70   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap    33.59        1:12.88   
Marina Perepelkina  1972  Neva Stars    38.48        1:22.20   
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub    41.22        1:26.68   
Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub    43.50        1:30.28   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja    48.79        1:40.02   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G    36.99        1:17.86   
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb    38.41        1:19.86   
Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G    39.31        1:23.36   
Anette Als  1986  Agfs Svømmeafdeling    40.67        1:25.72   
Christina Madsen  1983  Odense Svømme Klub    1:00.44        2:09.70   
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Dorette Wenzel  1990  Hsg Uni Rostock    41.81        1:27.46   
Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    41.03        1:28.62   
Didde Haslund  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    43.13        1:32.87   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  19:14 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  19:34   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kai Christiansen  1935  Vordingborg Svømme Klub    51.16        1:48.28   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    45.64        1:33.62   
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes    46.33        1:35.96   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Yury Marenkov  1943  Ass. Masters Swimm Clubs    45.45        1:28.35   
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    42.55        1:28.78   
Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon    46.74        1:33.97   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    59.12        2:02.95   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    37.42        1:15.89   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Martti Laajus  1952  Simmis Wanda    35.85        1:15.01   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm    19.19        1:24.08   
Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    45.17        1:33.80   
Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit            2:34.14   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.81        1:10.36   
Karl Justh  1957  Göteborg Sim    34.74        1:11.49   
Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    34.09        1:12.79   
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb    37.30        1:16.66   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub    47.81        1:38.15   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    35.08        1:15.17   
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub    38.72        1:21.66   
Jan Råsø Rasmussen  1962  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    40.08        1:25.02   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    29.50        1:00.49   
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat    34.14        1:10.21   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    33.55        1:09.55   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G    34.51        1:12.22   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    35.23        1:12.81   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anders Borkmann  1979  Aalborg Svømmeklub    30.79        1:05.45   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pelle Ømark  1984  GI-40 Hermes    31.45        1:05.56   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  19:34 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  19:47   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    57.10        1:58.40   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF    38.40        1:18.81  World record 
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    53.17        1:48.08   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    55.12        1:59.37   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kirsti Kanerva  1952  Porin Uimaseura    48.44        1:40.38   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    44.21        1:31.72   
Taina Tuulikki Miekka  1959  Porin Uimaseura    46.96        1:36.49   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    34.56        1:11.52   
Johanna Kara  1965  Cetus    37.06        1:15.68   
Sanne Juel  1965  Næstved IF    38.11        1:17.36   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap    37.93        1:19.52   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    38.72        1:19.90   
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    38.78        1:20.53   
Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening    47.22        1:37.26   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    35.02        1:13.89   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Trine Jensen  1981  Silkeborg Svømmeklub    38.27        1:20.18   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.48        1:10.78   
Astrid Eliasen  1986  U.S.G    34.06        1:11.98   
Nina Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    36.83        1:16.14   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes    33.37        1:09.83   
Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock    40.06        1:22.40   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  19:47 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  19:49   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Lauri Malk  1937  Cetus    37.56  1:20.46  2:04.53    2:47.89   
Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    39.71  1:23.61  2:10.46    2:57.58   
Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    50.83  1:47.08  2:44.21    3:35.24   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    37.39  1:19.81  2:01.93    2:40.34   
Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit    45.10  1:38.21  2:36.44    3:33.45   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04    32.35  1:08.35  1:47.38    2:26.36   
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    33.01  1:09.87  1:48.89    2:27.38   
Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    34.44  1:13.85  1:54.21    2:31.23   
Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    39.24  1:25.43  2:13.59    3:01.21   
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Oleg Petkau  1947  Neva Stars            DNS   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    33.88  1:11.39  1:52.89    2:36.73   
Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit    54.54  1:55.22  2:58.26    3:58.23   
Seppo Juhani Hytönen  1956  Swimming Jyväskylä            DNS   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    29.71  1:02.20  1:34.34    2:06.29   
Jens Bro Holmen  1961  Aalborg Svømmeklub    31.78  1:07.06  1:42.94    2:18.19   
Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    32.17  1:07.48  1:45.11    2:22.50   
Ahti Uusivuori  1960  Cetus    32.02  1:08.74  1:46.71    2:23.56   
Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    32.43  1:08.29  1:46.42    2:24.41   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap    30.33  1:02.48  1:34.37    2:06.48   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    28.73  1:00.70  1:34.16    2:06.83   
Jan Johansson  1966  Cetus    31.31  1:05.42  1:39.37    2:12.60   
Leif Götesson  1966  Elmhult Sport Club    32.36  1:08.18  1:45.53    2:22.99   
Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    33.22  1:09.80  1:48.08    2:24.61   
Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    31.98  1:09.31  1:48.46    2:29.46   
Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub    33.92  1:13.42  1:53.73    2:32.18   
Marko Lysmä  1965  Cetus    33.62  1:12.33  1:53.01    2:33.58   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    33.26  1:11.37  1:52.22    2:34.95   
10  Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    37.59  1:19.32  2:02.66    2:41.60   
11  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    36.87  1:18.02  2:01.39    2:44.79   
12  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb    38.91  1:22.26  2:08.36    2:53.52   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    30.12  1:02.32  1:35.32    2:07.49   
Christian Petersen  1971  Næstved IF    31.15  1:05.29  1:39.86    2:15.62   
Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    30.62  1:03.64  1:39.65    2:17.75   
Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    31.17  1:06.14  1:42.94    2:18.23   
Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    30.04  1:04.22  1:41.75    2:21.66   
Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    37.28  1:17.71  2:00.29    2:41.55   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    29.72  1:03.61  1:39.09    2:14.63   
Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    31.36  1:05.92  1:42.78    2:21.11   
Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    31.50  1:07.13  1:44.57    2:21.19   
Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    32.22  1:07.82  1:45.07    2:22.66   
Søren Buhl  1973  Glostrup Svømme Klub    32.61  1:08.59  1:45.98    2:24.03   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    29.07  1:00.70  1:32.21    2:03.21   
Rune Solvang  1980  U.S.G    29.50  1:02.41  1:36.42    2:10.24   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    31.74  1:06.68  1:44.78    2:23.60   
Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    34.35  1:12.80  1:51.90    2:29.69   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub    26.35  55.25  1:24.11    1:52.91   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb    29.86  1:03.69  1:38.47    2:07.62   
Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G    29.38  1:02.87  1:38.16    2:13.27   
Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb    30.27  1:04.08  1:39.53    2:15.42   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  19:49 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  30 september 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:13   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    1:10.39  2:29.37  3:50.92    5:03.73   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura    50.17  1:48.33  2:46.30    3:39.65   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    40.05  1:25.53  2:11.77    2:55.68   
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb    42.38  1:30.75  2:20.56    3:07.81   
Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    49.01  1:47.08  2:47.59    3:42.52   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    42.94  1:31.04  2:19.26    3:02.16   
Kaarina Markkula  1952  Cetus    40.98  1:28.84  2:18.32    3:08.27   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    35.32  1:15.58  1:58.31    2:39.78   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap    41.48  1:28.90  2:17.88    3:02.11   
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    41.82  1:28.48  2:17.11    3:04.78   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    43.25  1:32.40  2:23.03    3:15.92   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS    32.76  1:10.37  1:50.04    2:30.12   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    33.89  1:12.02  1:51.45    2:30.40   
Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    34.00  1:13.12  1:53.84    2:34.18   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    34.13  1:12.82  1:54.60    2:36.65   
Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    35.52  1:16.01  1:58.29    2:38.73   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap    39.66  1:24.38  2:07.70    2:50.22   
Sarah Buckley  1964  Fjolnir    37.74  1:20.70  2:06.26    2:51.33   
Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.82  1:28.51  2:22.53    3:18.45   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    31.57  1:05.78  1:40.36    2:14.74   
Birgit Raagaard  1969  Ringsted Svømme Klub    37.68  1:20.68  2:05.85    2:49.46   
Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    40.73  1:29.53  2:21.45    3:11.78   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    31.91  1:06.76  1:42.60    2:18.66   
Jaana Lattunen  1973  Cetus    40.58  1:28.76  2:19.02    3:07.15   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Anne Dalgaard  1979  Agfs Svømmeafdeling    30.45  1:03.98  1:39.08    2:13.91   
Johanna Johansson  1978  Täby Sim    31.48  1:06.58  1:43.40    2:20.26   
Sidsel Homann  1978  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.66  1:12.95  1:55.45    2:38.41   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    31.14  1:04.42  1:38.54    2:11.26   
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    31.47  1:05.69  1:40.18    2:12.98   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    31.61  1:06.09  1:41.25    2:16.44   
Lærke Dideriksen  1984  Farum Svømmeklub    32.49  1:07.89  1:43.99    2:19.55   
Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    33.56  1:10.05  1:47.23    2:24.36   
Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G    34.15  1:11.20  1:49.72    2:27.47   
Stine Lyngby  1982  Birkerød Svømmeklub    35.15  1:14.73  1:58.38    2:43.58   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    32.07  1:06.21  1:41.38    2:16.34   
Heidi L. Thranum  1987  Aalborg Svømmeklub    32.20  1:06.85  1:42.24    2:17.32   
Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    33.05  1:09.60  1:48.10    2:26.15   
Henriette S. Jørgensen  1989  Agfs Svømmeafdeling    33.10  1:10.07  1:48.79    2:27.13   
Louise Buhl Borg  1987  U.S.G    34.81  1:13.60  1:53.25    2:30.79   
Tenna Olin  1991  U.S.G    35.57  1:15.25  1:55.62    2:35.93   
Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    36.27  1:16.27  1:57.87    2:39.30   
Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub    37.57  1:21.26  2:05.81    2:48.24   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  30 september 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  20:13 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  12:03   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Herrer 160+ Gi40Hermes  243  GI-40 Hermes            1:55.21   
  Bo Hyllested  1949      30.28        30.28   
  Kim Schilling Hansen  1966      33.21        1:03.49   
  Jan Boier  1983      24.69        1:28.18   
  Pelle Ømark  1984      27.03        1:55.21   
                     
Hellas  261  Hellas Simklubb            2:12.07   
  Erik Forslund  1937      35.40        35.40   
  Olle Burebo  1944      34.34        1:09.74   
  Bosse Ljungberg  1945      32.35        1:42.09   
  Bosse Fogelberg  1957      29.98        2:12.07   
                     
                     
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
SS04  200  Solna Sundbyberg SS 04            1:50.28   
  Lars Hennert  1961      27.85        27.85   
  Jörgen Tisell  1961      28.17        56.02   
  Ulf Gabrielsson  1948      28.68        1:24.70   
  Lars Winkler Pettersson  1974      25.58        1:50.28   
                     
Usg Mænd D  200  U.S.G            1:51.35   
  Henrik Pedersen  1965      26.66        26.66   
  Ebbe Rasmussen  1949      28.97        55.63   
  Fin Biering-Sørensen  1948      30.86        1:26.49   
  Anders Krygell  1982      24.86        1:51.35   
                     
Sim Team Engelholm  200  Föreningen Sim Team Engelholm            2:04.09   
  Joakim Olofsson  1970      27.56        27.56   
  Anders Lunström  1958      30.12        57.68   
  Thomas Bruchhausen  1965      34.03        1:31.71   
  Kent Hamberg  1951      32.38        2:04.09   
                     
Herr Kungsbacka SS  224  Kungsbacka Simsällskap            2:04.45   
  Niclas Renman  1966      29.73        29.73   
  Anders Backlund  1946      35.29        1:05.02   
  Lars Backlund  1949      30.59        1:35.61   
  Peter Lundin  1959      28.84        2:04.45   
                     
Agf 11 D  202  Agfs Svømmeafdeling            2:04.67   
  Henrik Egekvist  1967      28.68        28.68   
  Søren Winther Larsen  1957      30.84        59.52   
  Jahn O. Ruud  1962      32.13        1:31.65   
  Peter Faunø  1956      33.02        2:04.67   
                     
Fri Herrer 2 Birkerød  204  Birkerød Svømmeklub            2:05.78   
  Lars Peder Haahr  1959      33.60        33.60   
  Bjørn von Ryberg  1960      31.74        1:05.34   
  Lars J Christensen  1960      30.41        1:35.75   
  Ulrik Schäfer  1962      30.03        2:05.78   
                     
Cetus D  206  Cetus            2:08.45   
  Jan Johansson  1966      27.09        27.09   
  Ahti Uusivuori  1960      31.07        58.16   
  Marko Lysmä  1965      29.29        1:27.45   
  Matti Väätänen  1947      41.00        2:08.45   
                     
                     
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
SK Triton Lag 1  165  Simklubben Triton            1:50.96   
  Lennart Fritzon  1968      27.75        27.75   
  Peter Ahlgren  1968      28.12        55.87   
  Dan Liljeroth  1957      29.81        1:25.68   
  Göran Eriksson  1986      25.28        1:50.96   
                     
Bask C  185  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            1:51.12   
  Jens Aage Pedersen  1969      27.41        27.41   
  Peter Conrad Holgersen  1967      29.63        57.04   
  Tim Molbæk  1971      27.70        1:24.74   
  Frederik Bille  1973      26.38        1:51.12   
                     
Usg Mænd C  161  U.S.G            1:56.18   
  Rune Solvang  1980      27.86        27.86   
  Morten Borup Harning  1966      30.95        58.81   
  Henrik Jeppesen  1966      27.75        1:26.56   
  Martin Pock  1971      29.62        1:56.18   
                     
                     
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Race Club  125  U.S.G            1:34.42   
  Anders Kilen  1975      23.91        23.91   
  Johan Bergendorff  1978      23.76        47.67   
  Ronnie Dalsgaard  1983      23.49        1:11.16   
  Andreas Overbeck Petersen  1983      23.26        1:34.42   
                     
Fri Herrer I Birkerød  141  Birkerød Svømmeklub            1:39.56   
  Anders Dalsgaard  1970      26.61        26.61   
  Mads Gjerløv  1972      26.10        52.71   
  Claus Lerche Iversen  1977      23.51        1:16.22   
  Jacob Lercke Skytte  1984      23.34        1:39.56   
                     
Mkk B  156  Malmö Kappsimningsklubb            1:42.97   
  Thomas Ibsen Nielsen  1986      24.15        24.15   
  Thomas Brorson  1958      27.41        51.56   
  Pontus Mark  1978      26.08        1:17.64   
  Henrik Jangvall  1966      25.33        1:42.97   
                     
Agf 11 B  142  Agfs Svømmeafdeling            1:50.89   
  Jan Farving  1970      29.81        29.81   
  Kristian Voldsgaard  1979      25.07        54.88   
  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971      28.42        1:23.30   
  Caspar Anker Storr  1982      27.59        1:50.89   
                     
                     
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Aalborg Masters A  114  Aalborg Svømmeklub            1:42.75   
  Martin Hansen  1984      26.95        26.95   
  Kris Kristensen  1985      25.89        52.84   
  Aleks Danmark  1977      24.36        1:17.20   
  Kristian Qvistgaard  1984      25.55        1:42.75   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:03 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  13:42   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 12, 4x50m Free, Women, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pus  249  Porin Uimaseura            2:38.24   
  Taina Tuulikki Miekka  1959      36.92        36.92   
  Pirkko Helena Siikarla  1946      43.42        1:20.34   
  Kirsti Kanerva  1952      37.61        1:57.95   
  Heli Paalosalo  1938      40.29        2:38.24   
                     
Damer 240+ Gi40Hermes  243  GI-40 Hermes            3:17.72   
  Hanne Møller  1958      38.94        38.94   
  Ulla Vallø  1927      1:15.67        1:54.61   
  Majken Johansen  1958      42.16        2:36.77   
  Else Møller  1958      40.95        3:17.72   
                     
Osk Damerne Gruppe E  257  Odense Svømme Klub            3:29.48   
  Grethe Vang Nielsen  1950      51.77        51.77   
  Annie Metzsch  1945      44.58        1:36.35   
  Annelise Madsen  1945      56.75        2:33.10   
  Laila Larsen  1947      56.38        3:29.48   
                     
                     
 
Løb 12, 4x50m Free, Women, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Næstved Women Power  162  Næstved IF            2:01.72   
  Anja Bøjesen  1986      29.53        29.53   
  Sanne Juel  1965      30.28        59.81   
  Tine Carstensen  1962      29.48        1:29.29   
  Michelle Kjærsgaard  1969      32.43        2:01.72   
                     
Cetus C  162  Cetus            2:13.65   
  Johanna Kara  1965      31.29        31.29   
  Minna Aalto  1979      34.31        1:05.60   
  Jaana Lattunen  1973      36.35        1:41.95   
  Sari Eronen  1965      31.70        2:13.65   
                     
Helsingør Chicks  179  Helsingør Svømmeklub            2:19.80   
  Inger Riber  1963      34.94        34.94   
  Pernille Bruun  1966      36.16        1:11.10   
  Camilla Kerrn  1971      34.61        1:45.71   
  Tine Ottosen  1965      34.09        2:19.80   
                     
Ksl Damer 1  199  Korsør Sv & Livr. Klub            2:38.01   
  Connie Wiuff  1973      37.12        37.12   
  Kirsten Haugaard  1965      43.63        1:20.75   
  Bente Sørensen  1947      42.21        2:02.96   
  Hanne Klausen  1960      35.05        2:38.01   
                     
                     
 
Løb 12, 4x50m Free, Women, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ksls  158  Kristianstads SLS            1:56.50   
  Malin Svensson  1985      30.09        30.09   
  Karin Elmberg  1965      30.47        1:00.56   
  Mia Jonsson  1973      28.22        1:28.78   
  Maria Norberg  1963      27.72        1:56.50   
                     
Mkk B 1  157  Malmö Kappsimningsklubb            1:57.07   
  Cecilia Kentell  1975      30.43        30.43   
  Ulrika Feldtman  1967      30.59        1:01.02   
  Anna Lohmann  1975      27.58        1:28.60   
  Johanna Feldtman  1970      28.47        1:57.07   
                     
Agf 12 B  132  Agfs Svømmeafdeling            1:58.83   
  Louise Friis  1981      29.17        29.17   
  Anne Dalgaard  1979      27.56        56.73   
  Anette Als  1986      31.33        1:28.06   
  Rita Hauge  1965      30.77        1:58.83   
                     
Mkk B 2  135  Malmö Kappsimningsklubb            2:08.03   
  Jenni Svensson  1982      31.37        31.37   
  Susanna Nörmark  1981      29.63        1:01.00   
  Hannah Gustafsson  1983      31.55        1:32.55   
  Lena Tronde  1963      35.48        2:08.03   
                     
                     
 
Løb 12, 4x50m Free, Women, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Kvinder A  107  U.S.G            2:03.01   
  Mette Friis-Olsen  1985      29.29        29.29   
  Katrine Høg Hansen  1986      31.14        1:00.43   
  Karen T. Andersen  1981      34.31        1:34.74   
  Henriette S. Frederiksen  1985      28.27        2:03.01   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  13:42 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  09:50   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran    48.55        1:51.47   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lauri Malk  1937  Cetus    35.81        1:15.69   
Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    38.37        1:19.85   
Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    46.15        1:34.67   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    34.00        1:10.04   
Jørn Lorich  1946  Allerød Svømmeklub    36.93        1:16.85   
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    36.41        1:17.77   
Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit    43.51        1:33.30   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim    28.29        59.47   
Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04    31.39        1:05.07   
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm    33.20        1:07.24   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    36.65        1:14.52   
Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    37.25        1:19.64   
Matti Väätänen  1947  Cetus    46.19        1:35.05   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    20.84        1:07.69   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup    33.26        1:10.47   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub    32.76        1:10.83   
Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    35.59        1:15.86   
Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit    46.33        1:37.63   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    27.12        56.66   
Konstantin Bublikov  1959  Neva Stars    28.47        57.99   
Jens Bro Holmen  1961  Aalborg Svømmeklub    29.48        1:01.64   
Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    28.81        1:02.37   
Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    29.93        1:02.75   
Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    31.23        1:04.31   
Ahti Uusivuori  1960  Cetus    31.27        1:05.74   
Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb    32.90        1:07.01   
Jens Kjærum  1957  Roskilde Svømning    34.97        1:12.31   
10  Lars Peder Haahr  1959  Birkerød Svømmeklub    39.00        1:19.98   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        56.61   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    27.87        57.75   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    30.34        1:03.41   
Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    30.10        1:03.84   
Marko Lysmä  1965  Cetus    30.96        1:05.07   
Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    30.44        1:05.27   
Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    31.61        1:05.58   
Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap    31.51        1:05.90   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    32.58        1:08.23   
10  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    33.66        1:09.95   
11  Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    35.22        1:11.15   
12  Matthew Blurton  1964  Agfs Svømmeafdeling    36.39        1:18.33   
Jan Andersen  1966  Birkerød Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    28.80        58.80   
Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    28.23        59.27   
Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes    28.59        59.69   
Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    28.93        1:00.62   
Michael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening    29.15        1:00.67   
Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    29.04        1:01.56   
Jens Aage Pedersen  1969  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    29.99        1:02.66   
Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    29.70        1:04.28   
Martin Pock  1971  U.S.G    31.83        1:06.55   
10  Peter Conrad Holgersen  1967  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    31.96        1:07.00   
11  Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    34.49        1:12.86   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    28.12        58.33   
Frederik Bille  1973  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    28.61        59.30   
Mads Gjerløv  1972  Birkerød Svømmeklub    28.31        59.63   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    29.14        1:01.18   
Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund    29.01        1:01.51   
Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    29.64        1:02.01   
Jannick Ajslev  1974  Allerød Svømmeklub    28.86        1:02.05   
Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    30.92        1:03.62   
Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    30.33        1:03.84   
10  Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    31.18        1:04.86   
11  Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub    32.25        1:10.59   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    24.75        51.75   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    27.19        56.16   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G    27.12        56.23   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    28.52        58.70   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub    28.58        59.66   
Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb    28.81        1:00.65   
Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.62        1:02.91   
Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    32.10        1:04.83   
Bjarke Dalslet  1979  U.S.G    31.47        1:06.80   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G    26.24        53.06   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton    27.35        55.86   
Tim Olsen  1986  U.S.G    27.21        58.26   
Martin Hansen  1984  Aalborg Svømmeklub    28.46        1:00.87   
Caspar Anker Storr  1982  Agfs Svømmeafdeling    30.00        1:01.42   
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jonas Korsholt  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    26.24        55.83   
Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb    27.39        59.05   
Jesper Lindstrøm Nielsen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    27.70        59.79   
Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    29.21        1:02.86   
Jens Petter Loe  1989  Øvre Eiker Svømmeklubb            DSQ  Tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  09:50 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  10:01   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    1:04.59        2:12.85   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    37.92        1:19.79   
Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    47.86        1:39.53   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub    58.82        2:10.83   
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Karin Stenström  1950  Föreningen Sim Team Engelholm    42.85        1:32.03   
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    45.42        1:38.76   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    49.39        1:45.80   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub    54.44        1:58.94   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gina Berliner  1956  Växjö Simsällskap    34.92        1:14.52   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    20.53        1:21.95   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    34.86        1:13.33   
Hanne Klausen  1960  Korsør Sv & Livr. Klub    37.07        1:16.90   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    23.60        1:27.84   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    28.82        1:01.19   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF    31.48        1:05.62   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    33.15        1:08.26   
Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim    32.21        1:08.65   
Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.80        1:09.83   
Rita Hauge  1965  Agfs Svømmeafdeling    33.45        1:10.47   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    33.80        1:10.59   
Karin Bergh  1966  Landskrona Simsällskap    33.10        1:10.62   
Sari Eronen  1965  Cetus    34.21        1:11.64   
10  Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    34.89        1:12.06   
11  Tine Ottosen  1965  Helsingør Svømmeklub    35.04        1:14.52   
12  Inger Riber  1963  Helsingør Svømmeklub    36.03        1:16.75   
13  Pernille Bruun  1966  Helsingør Svømmeklub    37.26        1:17.81   
14  Sarah Buckley  1964  Fjolnir    37.30        1:20.18   
15  Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.20        1:28.94   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    29.89        1:02.72   
Trine Aa. Sekkesæter  1967  Roma Idrottsförening    31.00        1:05.23   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    31.06        1:05.60   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb    32.71        1:07.99   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    32.97        1:08.95   
Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap    33.59        1:10.74   
Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit    33.41        1:10.78   
Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF    35.28        1:13.55   
Camilla Kerrn  1971  Helsingør Svømmeklub    36.24        1:16.30   
10  Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub    36.66        1:16.68   
11  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    41.11        1:26.96   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS    30.85        1:04.50   
Connie Wiuff  1973  Korsør Sv & Livr. Klub    38.35        1:20.71   
Laura Cankar  1973  Cetus    39.28        1:20.78   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Madoka Christensen  1977  Vordingborg Svømme Klub    32.42        1:07.71   
Sidsel Homann  1978  Aarhus Studenternes Svømmeafde    32.78        1:08.76   
Minna Aalto  1979  Cetus    36.41        1:19.02   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    28.83        1:00.09   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    29.86        1:01.89   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    30.28        1:02.81   
Nina Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    31.06        1:04.25   
Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    33.43        1:08.68   
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gudrun Ildstad  1989  Trondhjem SLK    31.69        1:05.89   
Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    31.93        1:06.52   
Tenna Olin  1991  U.S.G    32.92        1:08.61   
Henriette S. Jørgensen  1989  Agfs Svømmeafdeling    32.74        1:08.63   
Lea Lorentzen  1987  U.S.G    34.15        1:10.78   
Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock    35.62        1:13.42   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:01 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  10:19   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lauri Malk  1937  Cetus    42.17        1:33.46   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Igor Andreev  1946  Neva Stars    38.79        1:23.77   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim    32.17        1:08.37   
Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    37.71        1:21.23   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    39.85        1:25.13   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.56        1:11.08   
Ingmar Hedvall  1958  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap    29.63        1:02.36   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    31.73        1:08.73   
Stig Nielsen  1963  Allerød Svømmeklub    35.78        1:18.70   
Marko Lysmä  1965  Cetus    37.48        1:21.95   
Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes    37.57        1:23.18   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    27.90        59.69   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    28.43        59.96   
Henrik Egekvist  1967  Agfs Svømmeafdeling    31.81        1:07.76   
Christian Petersen  1971  Næstved IF    32.01        1:08.39   
Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    34.43        1:15.91   
Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub    35.04        1:25.02   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb    33.95        1:15.39   
Lars Dam Jensen  1972  Helsingør Svømmeklub    38.10        1:25.92   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    29.80        1:05.20   
Hans Martin Johansen  1980  Helsingør Svømmeklub    30.63        1:07.38   
Rune Solvang  1980  U.S.G    31.23        1:08.33   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G    26.31        56.49   
Kris Kristensen  1985  Aalborg Svømmeklub    28.81        1:01.28   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton    30.26        1:05.55   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:19 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  10:12   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus    44.79        1:39.49   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    52.84        1:53.13   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    36.82        1:21.01   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Urdal Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    31.99        1:09.06   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    33.72        1:10.58   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    35.34        1:15.69   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    35.22        1:16.26   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.92        1:04.60   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.35        1:05.61   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Louise Friis  1981  Agfs Svømmeafdeling    33.88        1:13.08   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    32.16        1:07.38   
Frida Persson  1986  Simklubben Ran    32.72        1:10.76   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    33.58        1:13.16   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    33.12        1:10.25   
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes    32.39        1:10.63   
Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    36.07        1:21.51   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:12 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  10:33   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            46.07   
Erik Pock  1936  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            47.08   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Olle Burebo  1944  Hellas Simklubb            40.94   
Yury Marenkov  1943  Ass. Masters Swimm Clubs            41.26   
Anders Backlund  1946  Kungsbacka Simsällskap            43.42   
Gunnar Kaudern  1943  Simklubben Ran            44.39   
Mogens Halby  1944  Roskilde Svømning            48.25   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            52.15   
Pertti Laaksonen  1943  Helsingin Uimarit            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap            37.68   
Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit            46.66   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Stefan Andersson  1955  Blå Sim&Hoppklubb            37.61   
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            38.46   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            39.78   
Erik Andersen  1956  Odense Svømme Klub            40.18   
Ossi Vallemaa  1954  Cetus            41.21   
Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            45.04   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            33.91   
Torbjorn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            34.11   
Harald Hannerz  1961  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            36.23   
Svein Erik Nymo  1959  Oslo Idrettslag            37.81   
Dan Liljeroth  1957  Simklubben Triton            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            31.63   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim            34.08   
Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu            35.06   
Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            37.88   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            39.05   
Morten Borup Harning  1966  U.S.G            40.01   
Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb            45.40   
Thomas Bruchhausen  1965  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK            30.67   
Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            34.33   
Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971  Agfs Svømmeafdeling            34.47   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton            34.64   
Joakim Olofsson  1970  Föreningen Sim Team Engelholm            35.87   
Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura            36.86   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            37.14   
Jan Farving  1970  Agfs Svømmeafdeling            37.18   
Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura            37.50   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb            31.78   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap            33.57   
Yngve Walle  1972  Lørenskog-Rælingen KK            35.13   
Thomas Sønderskov  1974  Randers GF Neptun            35.35   
Daniel Söderström  1973  Kungsbacka Simsällskap            36.39   
Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund            36.40   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christian A. Frederiksen  1981  Næstved IF            31.56   
Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb            31.60   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            32.16   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit            32.64   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            34.87   
Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.35   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G            30.23   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub            30.56   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes            32.54   
Tim Olsen  1986  U.S.G            33.72   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            37.63   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:33 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  10:55   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            2:08.38   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes            1:18.51   
Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb            1:26.72   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus            48.97   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub            1:06.03   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub            45.27   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:00.34   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            1:03.70   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap            43.51   
Kirsti Kanerva  1952  Porin Uimaseura            46.61   
Kaarina Markkula  1952  Cetus            46.88   
Winnie Grønbech  1953  GI-40 Hermes            49.09   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            36.85   
Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti            44.72   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            45.21   
Galina Nilsson  1960  Trollhättans Simsällskap            46.91   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            37.04   
Johanna Kara  1965  Cetus            38.17   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund            39.51   
Marie Dahlbom  1965  Blå Sim&Hoppklubb            42.14   
Sarah Buckley  1964  Fjolnir            43.54   
Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            55.38   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            34.40   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub            35.46   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb            39.02   
Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap            41.60   
Linda Björk Ólafsdóttir  1968  Sundfelag Hafnarfjardar            46.48   
Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit            DSQ  Tystart 
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap            33.26   
Marina Perepelkina  1972  Neva Stars            37.46   
Maarit Nilsson  1974  Föreningen Sim Team Engelholm            39.25   
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            39.28   
Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub            41.90   
Jaana Lattunen  1973  Cetus            46.45   
Laura Cankar  1973  Cetus            50.66   
Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja            46.18   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Malin Svensson  1985  Kristianstads SLS            35.78   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G            36.14   
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb            36.24   
Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G            38.18   
Anette Als  1986  Agfs Svømmeafdeling            38.65   
Sylvia Yang  1986  U.S.G            39.83   
Christina Madsen  1983  Odense Svømme Klub            1:00.08   
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Dorette Wenzel  1990  Hsg Uni Rostock            39.78   
Tenna Olin  1991  U.S.G            41.18   
Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub            42.72   
Tanja Rosenberg Nielsen  1990  U.S.G            46.97   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:55 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  11:07   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes    40.09        1:28.97   
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    43.63        1:30.31   
Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    48.71        1:45.45   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    39.38        1:22.16   
Roland Hellborg  1946  Simklubben Ran    53.51        1:53.65   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    35.34        1:15.02   
Alexander Kharchenko  1947  Neva Stars    38.03        1:19.79   
Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    48.37        1:38.08   
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            DNS   
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            DSQ  Kick before pull 
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Martti Laajus  1952  Simmis Wanda    34.04        1:15.39   
Stefan Andersson  1955  Blå Sim&Hoppklubb    36.26        1:16.77   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm    37.97        1:22.00   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup    38.76        1:24.12   
Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    42.76        1:33.21   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    32.47        1:10.12   
Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.01        1:11.59   
Dan Liljeroth  1957  Simklubben Triton    35.26        1:16.46   
Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub    38.14        1:21.35   
Harald Hannerz  1961  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    41.27        1:21.54   
Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb    39.23        1:22.39   
Bjørn von Ryberg  1960  Birkerød Svømmeklub    42.82        1:29.04   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub    46.36        1:34.77   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL    30.97        1:04.97   
Jan Johansson  1966  Cetus    32.27        1:07.10   
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    31.04        1:07.18   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    34.44        1:11.04   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.42        1:11.81   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    34.10        1:12.18   
Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    37.80        1:18.58   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    37.98        1:21.30   
Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    40.97        1:22.99   
10  Anders Thule  1962  Hørsholm Svømmeforening    42.78        1:31.03   
Morten Borup Harning  1966  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    29.08        1:01.61   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    28.97        1:01.98   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    33.40        1:09.90   
Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971  Agfs Svømmeafdeling    33.44        1:09.99   
Joakim Olofsson  1970  Föreningen Sim Team Engelholm    32.38        1:10.57   
Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    33.69        1:10.98   
Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub    32.84        1:12.01   
Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    35.84        1:14.83   
Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    35.39        1:14.93   
10  Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    39.24        1:21.11   
11  Steen Hasselbalch  1969  Hørsholm Svømmeforening    38.41        1:23.29   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anders Kilen  1975  U.S.G    28.05        1:01.68   
Henrik Cleverdal  1972  Helsingborgs Simsällskap    30.01        1:05.69   
Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb    33.00        1:07.57   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    33.22        1:08.86   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    32.87        1:10.25   
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    32.09        1:10.33   
Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund    34.79        1:13.97   
Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    34.90        1:14.04   
Daniel Söderström  1973  Kungsbacka Simsällskap    38.26        1:17.90   
10  Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub    40.28        1:27.42   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    30.07        1:04.94   
Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb    33.43        1:08.83   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    35.72        1:11.70   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    34.10        1:13.08   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub    26.80        58.37   
Thomas Ibsen Nielsen  1986  Malmö Kappsimningsklubb    27.78        1:00.19   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    29.91        1:03.00   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub    30.67        1:04.10   
Tim Olsen  1986  U.S.G    30.58        1:05.46   
Kristian Qvistgaard  1984  Aalborg Svømmeklub    29.38        1:05.75   
Dennis Graversen  1983  U.S.G    30.25        1:06.26   
Pelle Ømark  1984  GI-40 Hermes    30.41        1:08.28   
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Steffen Skjødt  1987  Silkeborg Svømmeklub    29.97        1:03.56   
Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb            DNS   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  01 oktober 2011 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  11:07 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 20 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  11:07   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura    53.87        1:46.59   
                     
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    49.33        1:46.11   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    59.50        2:03.47   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub    1:08.50        2:15.45   
                     
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    38.35        1:25.25   
Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap    42.91        1:28.76   
Kaarina Markkula  1952  Cetus    46.73        1:35.95   
                     
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    36.88        1:16.24   
Hanne Klausen  1960  Korsør Sv & Livr. Klub    45.26        1:36.57   
Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti </