Resultat för Vattenfall Swim Cup 2011 Finals SD
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 19 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (Fin) | Print Date | 05 June 2011 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 22:32 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 03 June 2011 |
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Elisabeth Grösel | 1998 | 9 | 481 | 31.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Kim Losensky | 1998 | 7 | 472 | 31.32 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
3 | Rosa Marie Eckert | 1998 | 6 | 446 | 31.92 | |||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
4 | Victoria Ruhmland | 1998 | 5 | 405 | 32.94 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 4 | 384 | 33.55 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Susanne Reeg | 1998 | 3 | 369 | 33.98 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Helle Dohn | 1998 | 2 | 364 | 34.16 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
8 | Anouk Nellestijn | 1998 | 1 | 363 | 34.19 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sandra Ericsson | 1999 | 9 | 375 | 33.80 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Delia Lübcke | 1999 | 7 | 373 | 33.86 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
3 | Emma la Cour | 1999 | 6 | 363 | 34.18 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
4 | Merete Toft Jensen | 1999 | 5 | 349 | 34.64 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
5 | Frida Frydendal | 1999 | 4 | 336 | 35.07 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
6 | Jasmin Bahr | 1999 | 3 | 318 | 35.70 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Eva Sperlich | 1999 | 2 | 317 | 35.75 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Alicia Peters | 1999 | 1 | 305 | 36.22 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 473 | 31.29 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Alicia Nickel | 2000 | 7 | 391 | 33.34 | |||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
3 | Clara Lucie Kempe | 2000 | 6 | 375 | 33.80 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Charlotte Bohner | 2000 | 5 | 368 | 34.03 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Michelle Thiele | 2000 | 4 | 363 | 34.18 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Frederike Weber | 2000 | 3 | 281 | 37.23 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Vanessa Städter | 2000 | 2 | 274 | 37.53 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
- | Nele Wöstenberg | 2000 | DSQ | false start | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Beth Mcneese | 2001 | 9 | 253 | 38.53 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
2 | Sara Stenberg | 2001 | 7 | 224 | 40.12 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Ronja Windoffer | 2001 | 6 | 209 | 41.09 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Kyra Schubert | 2001 | 5 | 203 | 41.51 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Theresa Lohberg | 2001 | 4 | 202 | 41.58 | |||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
6 | Agnes Cato | 2001 | 3 | 196 | 41.99 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Fiedkiewicz Kornelia | 2001 | 2 | 175 | 43.55 | |||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
8 | Ciesiul Karolina | 2001 | 1 | 166 | 44.39 | |||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Vivien Budek | 2002 | 9 | 176 | 43.53 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
2 | Lucy Fritzsche | 2002 | 7 | 163 | 44.65 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Charlotte Horn | 2002 | 6 | 144 | 46.56 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
4 | Mozdzan Milena | 2003 | 5 | 126 | 48.62 | |||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
5 | Lene Malin Lotze | 2002 | 4 | 104 | 51.87 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Emily Langer | 2002 | 3 | 103 | 52.08 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Julia Prochaska | 2003 | 2 | 90 | 54.49 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Sophie Lindner | 2002 | 1 | 69 | 59.38 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.26 | Print Date | 05 June 2011 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 22:32 |