Resultat för Speedo Cup 2021
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
|
Organizer: |
Cetus |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
25m |
Competition Date: |
Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 54, 100m Vapaauinti Pojat 12 years - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Severi Tammihovi |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.72 |
344 |
1:04.10 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:03.35 |
(+0.75) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Paul Pasonen |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.79 |
275 |
1:09.06 |
+4.96 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.86 |
(+1.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Julius Mäntylä |
2009 |
Cetus Espoo |
|
270 |
1:09.48 |
+5.38 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.88 |
(-1.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Aarni Rahkonen |
2009 |
Simmis Grani |
+0.78 |
220 |
1:14.37 |
+10.27 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.60 |
(+1.77) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Justus Lipiäinen |
2009 |
Vanders |
|
192 |
1:17.85 |
+13.75 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:22.07 |
(-4.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Moritz Kull |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.86 |
191 |
1:18.02 |
+13.92 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:16.84 |
(+1.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Kevin Hartman |
2009 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
|
135 |
1:27.59 |
+23.49 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:25.03 |
(+2.56) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Noa Kojonen |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.92 |
108 |
1:34.29 |
+30.19 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:28.58 |
(+5.71) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
AHAN KOMALI |
2009 |
Cetus Espoo |
|
104 |
1:35.40 |
+31.30 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:35.12 |
(+0.28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Henrik Pihlaja |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.62 |
98 |
1:37.39 |
+33.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Rasmus Karm |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.90 |
49 |
2:02.34 |
+58.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 26/09/2021 19.55.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 54, 100m Vapaauinti Pojat 13 and younger - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Alex Stickler |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.73 |
429 |
59.57 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:01.15 |
(-1.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Esa Währn |
2008 |
Vanders |
|
371 |
1:02.49 |
+2.92 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.09 |
(-2.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Elias Nord |
2008 |
Vanders |
|
318 |
1:05.81 |
+6.24 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:06.80 |
(-0.99) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Nico Jääskeläinen |
2008 |
Simmis Wanda ry |
+0.85 |
287 |
1:08.11 |
+8.54 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.60 |
(-1.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Kivi Kontinen |
2008 |
Cetus Espoo |
|
287 |
1:08.12 |
+8.55 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:17.17 |
(-9.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Elias Manskinen |
2008 |
Heinolan Isku |
+0.69 |
262 |
1:10.15 |
+10.58 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:16.40 |
(-6.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Veikka Savonen |
2008 |
Cetus Espoo |
|
259 |
1:10.45 |
+10.88 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.37 |
(-4.92) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Eino Lantto |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.74 |
249 |
1:11.42 |
+11.85 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.82 |
(+0.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Atte Malinen |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.90 |
220 |
1:14.43 |
+14.86 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:14.68 |
(-0.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Jere Pasanen |
2008 |
Vanders |
+0.80 |
216 |
1:14.84 |
+15.27 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.17 |
(-0.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Taavi Tedresaar |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.72 |
213 |
1:15.24 |
+15.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:20.55 |
(-5.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Otso Tuisku |
2008 |
Simmis Wanda ry |
+0.45 |
207 |
1:15.96 |
+16.39 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.05 |
(-3.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Joona Salminen |
2008 |
Cetus Espoo |
|
202 |
1:16.54 |
+16.97 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.74 |
(+3.80) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 26/09/2021 19.55.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 54, 100m Vapaauinti Pojat 14 years - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Lauri Valtanen |
2007 |
Simmis Wanda ry |
|
454 |
58.47 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:01.33 |
(-2.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Carl-Victor Nykvist |
2007 |
Simmis Grani |
|
440 |
59.05 |
+0.58 |
|
|
|
|
|
Entry time: 58.25 |
(+0.80) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Oiva Koppelmäki |
2007 |
Hyvinkään Uimaseura |
|
421 |
59.96 |
+1.49 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:00.45 |
(-0.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Leo Mannonen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.67 |
420 |
59.99 |
+1.52 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:02.44 |
(-2.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Roope Liimatainen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.77 |
420 |
1:00.00 |
+1.53 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:00.86 |
(-0.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Teemu Lehtinen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.85 |
304 |
1:06.83 |
+8.36 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:04.86 |
(+1.97) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Altti Sormunen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.69 |
303 |
1:06.86 |
+8.39 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.25 |
(-2.39) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Patrik Ventus |
2007 |
Simmis Grani |
+0.73 |
268 |
1:09.68 |
+11.21 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.72 |
(-2.04) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Lenni Nevalainen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.86 |
265 |
1:09.88 |
+11.41 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.17 |
(-1.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Aleksanteri Hakala |
2007 |
Simmis Grani |
+0.77 |
248 |
1:11.51 |
+13.04 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.84 |
(-8.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Elmeri Lajolinna |
2007 |
Cetus Espoo |
|
229 |
1:13.35 |
+14.88 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.25 |
(+4.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Eemil Hujala |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.85 |
228 |
1:13.53 |
+15.06 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.94 |
(+5.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Mikael Suni |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.96 |
217 |
1:14.69 |
+16.22 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.12 |
(+1.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Henri Koskela |
2007 |
Cetus Espoo |
|
204 |
1:16.27 |
+17.80 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.35 |
(+0.92) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Emil Kokki |
2007 |
Simmis Wanda ry |
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 26/09/2021 19.55.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-09-26 20.14.25 |
Datahandling: WinGrodan 2.8 |
Licensed to: Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|