2018-11-21   21:12:00
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for European Junior Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Results Event 1 (Heats) - Official
Results Event 1 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  07:55   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 
CR: Yuliya EFIMOVA 31.45 2007-07-18 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Sara L Lougher  1994  Great Britain            32.27Q   
Josephina Bartela  1994  Denmark            32.57Q   
Lina Rathsack  1994  Germany            32.60Q   
Lisa Fissneider  1994  Italy            32.60Q   
Tjasa Vozel  1994  Slovenia            32.65Q   
Ana Pinho Rodrigues  1994  Portugal            32.72Q   
Jenna Laukkanen  1995  Finland            33.19Q   
Veera Kivirinta  1995  Finland            33.23Q   
Laura Simon  1994  Germany            33.24Q   
10  Elizaveta Bazarova  1995  Russia            33.32Q   
11  Tina Meza  1994  Slovenia            33.88Q   
12  Kinga Cichowska  1994  Poland            33.90Q   
13  Sofya Zhigunova  1995  Russia            33.93Q   
14  Claire Polit  1995  France            33.94Q   
15  Malin Westman  1995  Sweden            33.96Q   
16  Fanny Deberghes  1994  France            34.05Q   
17  Lina Westerlund  1995  Sweden            34.21Q   
18  Pamela Gabrieli  1994  Italy            34.35Q   
19  Christina Nothdurfter  1994  Austria            34.46Q   
20  Neza Marcun  1995  Slovenia            34.51   
21  Ana Radic  1994  Croatia            34.63Q   
22  Diana Sarichev  1994  Israel            34.94R   
23  Vita Rehberger  1995  Slovenia            34.97   
24  Stefanija Draganov C  1994  Serbia            34.98R   
25  Stefania Recchia  1995  Italy            35.04   
26  Michaela Altova  1994  Czech Republic            35.14   
27  Luna Elisabeth Soegaard  1994  Norway            35.25   
28  Kati Vesala  1995  Finland            35.31   
29  Anna Maekinen  1995  Finland            35.48   
30  Diana Kirs  1995  Estonia            36.02   
31  Nicole Pichler  1995  Austria            36.03   
32  Sara Ottosson-Bixo  1995  Sweden            36.08   
33  Monika Puchla  1994  Slovakia            37.15   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  07:55 
 
Results Event 1 (Semifinals) - Official
Results Event 1 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:08   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Semifinals 
CR: Yuliya EFIMOVA 31.45 2007-07-18 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Lisa Fissneider  1994  Italy            32.28Q   
Sara L Lougher  1994  Great Britain            32.46Q   
Ana Pinho Rodrigues  1994  Portugal            32.49Q   
Tjasa Vozel  1994  Slovenia            32.66Q   
Jenna Laukkanen  1995  Finland            32.68Q   
Veera Kivirinta  1995  Finland            32.76Q   
Lina Rathsack  1994  Germany            32.80Q   
Josephina Bartela  1994  Denmark            32.82Q   
Laura Simon  1994  Germany            33.03Q   
10  Kinga Cichowska  1994  Poland            33.30Q   
11  Tina Meza  1994  Slovenia            33.45R   
12  Elizaveta Bazarova  1995  Russia            33.49R   
13  Fanny Deberghes  1994  France            33.66   
14  Sofya Zhigunova  1995  Russia            33.84   
15  Claire Polit  1995  France            33.88   
16  Ana Radic  1994  Croatia            33.89   
17  Malin Westman  1995  Sweden            34.07   
18  Lina Westerlund  1995  Sweden            34.11   
19  Pamela Gabrieli  1994  Italy            34.13   
20  Christina Nothdurfter  1994  Austria            34.39   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:08 
 
Results Event 1 (Finals) - Official
Results Event 1 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:43   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 
CR: Yuliya EFIMOVA 31.45 2007-07-18 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Lisa Fissneider  1994  Italy            32.20   
Lina Rathsack  1994  Germany            32.37   
Sara L Lougher  1994  Great Britain            32.48   
Ana Pinho Rodrigues  1994  Portugal            32.50   
Jenna Laukkanen  1995  Finland            32.51   
Tjasa Vozel  1994  Slovenia            32.62   
Veera Kivirinta  1995  Finland            32.66   
Josephina Bartela  1994  Denmark            32.79   
Laura Simon  1994  Germany            33.24   
10  Kinga Cichowska  1994  Poland            33.53   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:43 
 
Results Event 2 (Heats) - Official
Results Event 2 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:06   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 2, 50m Butterfly Men, Heats 
CR: Andriy GOVOROV 23.63 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Andriy Govorov  1992  Ukraine            23.80Q   
Mehdy Metella  1992  France            24.73Q   
Tommaso Romani  1992  Italy            24.81Q   
Dmitry Pokotylo  1992  Russia            24.86Q   
Yahor Dodaleu  1993  Belarus            25.03Q   
Nil Vidal Vila  1992  Spain            25.14Q   
Kevin Leithold  1992  Germany            25.16Q   
Mateusz Zawada  1992  Poland            25.18Q   
Lyubomyr Lemeshko  1992  Ukraine            25.22Q   
10  Christos Katrantzis  1992  Greece            25.32Q   
11  Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium            25.34Q   
12  Karl-Richard Hennebach  1992  Germany            25.35Q   
12  Melvin Herrmann  1992  Germany            25.35   
14  Jesper Jonsson  1993  Sweden            25.43Q   
15  Valtteri Halonen  1992  Finland            25.50Q   
16  David Ernstsson  1992  Sweden            25.53Q   
17  Mario Rusnak  1992  Slovakia            25.60Q   
18  Simone Geni  1992  Italy            25.61Q   
19  Eduard Galdeano Castillo  1992  Spain            25.62Q   
20  Alexey Atsapkin  1992  Russia            25.64Q   
21  Oleg Kuznyetsov  1992  Ukraine            25.69   
22  Artem Lazarev  1992  Russia            25.73   
23  Cameron Brodie  1992  Great Britain            25.74Q   
23  Lovro Ljevar  1993  Croatia            25.74   
25  Alin Coste  1992  Romania            25.75   
26  Bastian Vollmer  1993  Germany            25.77   
27  Oskar Krupecki  1992  Poland            25.90   
28  Velimir Stjepanovic  1993  Serbia            25.91   
29  Almog Olshtein  1993  Israel            25.97   
29  Harry Needs  1992  Great Britain            25.97   
31  Alexander Linge  1992  Sweden            25.99   
32  Konstantinos Markozis  1992  Greece            26.00   
32  Olexandr Shul´ga  1993  Ukraine            26.00   
34  Sami Juopperi  1992  Finland            26.08   
35  Bence Biczo  1993  Hungary            26.12   
36  Orri Freyr Gudmundsson  1992  Iceland            26.33   
37  Bence Bagameri  1992  Hungary            26.36   
38  Stefan Georgiev  1992  Bulgaria            26.43   
39  Bogdan Ionov  1993  Russia            26.49   
40  Oleg Solovjov  1992  Estonia            26.53   
41  Marius Radu  1992  Romania            26.54   
42  Matjaz Zorman  1992  Slovenia            26.55   
43  Pavels Gribovskis  1993  Latvia            26.68   
44  Ozan Gider  1992  Turkey            26.72   
45  Tuomas Kiviluoma  1993  Finland            27.01   
46  Allan Malleus  1992  Estonia            27.13   
47  Gunnar Olafsson  1992  Iceland            27.70   
48  Pjotr Degtjarjov  1993  Estonia            28.07   
49  Sami Aaltomaa  1992  Finland            28.62   
Serhei Golban  1993  Moldova            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Suomen Uimaliitto  Print Time  10:06 
 
Results Event 2 (Semifinals) - Official
Results Event 2 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:14   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 2, 50m Butterfly Men, Semifinals 
CR: Andriy GOVOROV 23.63 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Andriy Govorov  1992  Ukraine            23.57Q  CR 
Mehdy Metella  1992  France            24.69Q   
Dmitry Pokotylo  1992  Russia            24.71Q   
Tommaso Romani  1992  Italy            24.86Q   
Yahor Dodaleu  1993  Belarus            24.97Q   
Kevin Leithold  1992  Germany            25.04Q   
Valtteri Halonen  1992  Finland            25.04Q   
Karl-Richard Hennebach  1992  Germany            25.05Q   
Christos Katrantzis  1992  Greece            25.07Q   
10  Jesper Jonsson  1993  Sweden            25.13Q   
11  Lyubomyr Lemeshko  1992  Ukraine            25.20R   
12  Nil Vidal Vila  1992  Spain            25.21R   
13  Mateusz Zawada  1992  Poland            25.29   
14  Alexey Atsapkin  1992  Russia            25.30   
15  David Ernstsson  1992  Sweden            25.43   
16  Lovro Ljevar  1993  Croatia            25.53   
17  Mario Rusnak  1992  Slovakia            25.56   
18  Cameron Brodie  1992  Great Britain            25.58   
19  Eduard Galdeano Castillo  1992  Spain            25.61   
20  Simone Geni  1992  Italy            25.69   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:14 
 
Results Event 2 (Finals) - Official
Results Event 2 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  19:32   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 2, 50m Butterfly Men, Finals 
CR: Andriy GOVOROV 23.63 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club            Finish  Status 











 
Andriy Govorov  1992  Ukraine            23.58   
Dmitry Pokotylo  1992  Russia            24.50   
Mehdy Metella  1992  France            24.62   
Valtteri Halonen  1992  Finland            25.02   
Kevin Leithold  1992  Germany            25.07   
Yahor Dodaleu  1993  Belarus            25.12   
Karl-Richard Hennebach  1992  Germany            25.19   
Christos Katrantzis  1992  Greece            25.21   
Jesper Jonsson  1993  Sweden            25.26   
10  Tommaso Romani  1992  Italy            26.10   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  19:32 
 
Results Event 3 (Heats) - Official
Results Event 3 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:07   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 3, 400m Medley Women, Heats 
CR: Grainne MURPHY 4:40.88 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Sophie Smith  1994  Great Britain    1:04.20  2:17.43  3:39.66    4:48.62Q   
Beatriz Gomez Cortes  1994  Spain    1:06.86  2:22.78  3:42.43    4:50.16Q   
Claudia Dasca Romeu  1994  Spain    1:04.44  2:19.08  3:45.89    4:51.45Q   
Cristina Garcia Mauri  1995  Spain    1:05.04  2:19.10  3:44.14    4:52.06   
Alessia Polieri  1994  Italy    1:04.28  2:18.59  3:44.81    4:52.14Q   
Juliane Reinhold  1994  Germany    1:05.65  2:19.68  3:44.25    4:54.80Q   
Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    1:05.94  2:22.85  3:47.84    4:55.38Q   
Jolien Vermeylen  1994  Belgium    1:08.06  2:25.99  3:47.78    4:55.89Q   
Lisa Zaiser  1994  Austria    1:06.99  2:23.81  3:48.99    4:56.61Q   
10  Spela Bohinc  1995  Slovenia    1:06.93  2:26.13  3:51.07    4:57.15Q   
11  Kristina Krasyukova  1995  Russia    1:07.96  2:23.26  3:48.61    4:58.14Q   
12  Julia Mas Sayos  1994  Spain    1:09.00  2:26.72  3:50.46    4:59.23   
13  Dora Kiss  1994  Hungary    1:05.52  2:20.43  3:51.81    4:59.99R   
14  Patricia Aschan  1994  Finland    1:08.47  2:25.50  3:52.61    5:00.83R   
15  Alexandra Wenk  1995  Germany    1:06.59  2:22.69  3:51.36    5:00.85   
16  Julie Berthier  1994  France    1:08.62  2:26.49  3:53.46    5:00.94   
17  Sophie Pyatt  1995  Great Britain    1:08.29  2:25.06  3:50.67    5:01.05   
18  Camille Amardeilh  1995  France    1:09.56  2:28.82  3:55.36    5:03.94   
19  Frida Berggren  1994  Sweden    1:07.67  2:25.28  3:54.85    5:03.98   
20  Stella Pasalidou  1995  Greece    1:09.89  2:27.78  3:54.93    5:04.08   
21  Marjolijn Delno  1994  Netherlands    1:09.40  2:26.65  3:54.74    5:04.59   
22  Franziska Wohlert  1994  Germany    1:08.95  2:26.26  3:57.65    5:06.60   
23  Marina Heller Hansen  1994  Denmark    1:08.06  2:23.98  3:57.23    5:07.21   
24  Sara Traven  1995  Slovenia    1:09.11  2:28.30  3:58.43    5:10.73   
25  Mathilde Huss-Hansen  1994  Denmark    1:09.44  2:32.39  4:03.14    5:13.86   
26  Anais De Marchi  1995  Switzerland    1:10.23  2:29.67  4:00.18    5:15.70   
Ellis Jackson  1994  Great Britain            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Suomen Uimaliitto  Print Time  10:07 
 
Results Event 3 (Finals) - Official
Results Event 3 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:22   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 3, 400m Medley Women, Finals 
CR: Grainne MURPHY 4:40.88 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Sophie Smith  1994  Great Britain    1:04.45  2:19.29  3:40.60    4:44.46   
Beatriz Gomez Cortes  1994  Spain    1:06.03  2:21.67  3:40.31    4:44.87   
Alessia Polieri  1994  Italy    1:03.43  2:16.69  3:41.61    4:46.71   
Claudia Dasca Romeu  1994  Spain    1:04.97  2:20.13  3:44.17    4:47.91   
Juliane Reinhold  1994  Germany    1:04.61  2:17.51  3:42.49    4:48.77   
Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    1:05.25  2:22.14  3:45.83    4:51.03   
Lisa Zaiser  1994  Austria    1:06.24  2:22.17  3:47.29    4:52.78   
Spela Bohinc  1995  Slovenia    1:07.46  2:25.26  3:50.33    4:56.15   
Jolien Vermeylen  1994  Belgium    1:08.94  2:26.81  3:48.53    4:56.33   
10  Kristina Krasyukova  1995  Russia    1:08.36  2:24.71  3:50.48    4:59.46   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:22 
 
Results Event 4 (Heats) - Official
Results Event 4 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:54   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 4, 400m Freestyle Men, Heats 
CR: Yannick AGNEL 3:48.17 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Yannick Agnel  1992  France    56.14  1:54.81  2:53.93    3:52.30Q   
Sergiy Frolov  1992  Ukraine    57.52  1:58.16  2:58.42    3:56.85Q   
Ward Bauwens  1993  Belgium    56.53  1:56.41  2:56.88    3:56.87Q   
Gustavo Manuel Santa  1993  Portugal    57.23  1:58.61  2:59.16    3:57.99Q   
Adrian Mantas Mota  1992  Spain    57.39  1:57.68  2:58.72    3:58.01Q   
Frans Johannessen  1992  Denmark    56.68  1:57.29  2:58.70    3:58.05Q   
Ediz Yildirimer  1993  Turkey    57.11  1:57.31  2:58.80    3:58.12Q   
Egor Degtyarev  1992  Russia    56.57  1:57.05  2:57.19    3:58.41Q   
Alin Alexandru Artimon  1992  Romania    57.92  1:58.47  2:58.76    3:58.82Q   
10  Lorys Bourelly  1992  France    56.85  1:57.26  2:58.73    3:59.67Q   
11  Alfie Howes  1992  Great Britain    57.28  1:58.33  2:59.80    3:59.68R   
12  Daniel Phillips  1993  Great Britain    57.54  1:58.65  2:59.74    3:59.75R   
13  Balazs Zambo  1992  Hungary    57.00  1:57.76  2:59.10    4:00.20   
14  Pawel Pulwin  1992  Poland    56.84  1:57.92  3:00.28    4:01.01   
15  Uladzimir Zhyharau  1992  Belarus    58.56  2:00.05  3:01.41    4:01.19   
16  Dion Dreesens  1993  Netherlands    57.62  1:59.37  3:00.49    4:01.50   
17  Viktor B. Bromer  1993  Denmark    58.09  1:58.74  3:00.21    4:01.54   
18  Damien Joly  1992  France    57.18  1:58.58  3:01.01    4:01.56   
19  Nikita Belyaev  1993  Russia    57.52  1:58.62  3:00.39    4:01.61   
20  Zsombor Szana  1992  Hungary    58.25  1:59.81  3:01.39    4:01.62   
21  S. Borowicz-Skoneczny  1992  Poland    58.39  1:59.56  3:00.83    4:01.63   
22  Florian Angert  1992  Germany    57.98  1:59.01  3:00.86    4:01.65   
23  Ken Cortens  1993  Belgium    58.73  2:01.24  3:02.77    4:01.75   
24  Peter Bernek  1992  Hungary    56.28  1:57.65  3:00.22    4:02.29   
25  Stefan Sorak  1992  Serbia    57.03  1:58.39  3:00.35    4:02.36   
26  Matej Golob  1993  Slovenia    58.38  2:00.36  3:03.65    4:03.79   
27  Ivan Trofimov  1992  Russia    58.13  1:59.55  3:02.47    4:03.80   
28  Bertug Coskun  1993  Turkey    58.02  1:59.77  3:01.95    4:03.83   
29  Pavol Jelenak  1992  Slovakia    57.23  1:58.96  3:01.63    4:04.01   
30  Gustav Aberg Lejdstroem  1992  Sweden    57.75  1:59.50  3:01.82    4:05.06   
31  Anton Popov  1992  Russia    57.73  1:59.46  3:02.87    4:06.06   
32  Anton Sveinn McKee  1993  Iceland    58.17  2:00.41  3:04.05    4:07.65   
33  Lauri Kaei  1992  Estonia    59.39  2:01.91  3:05.48    4:07.75   
34  Gabriel Bertrand  1992  Sweden    58.45  2:01.59  3:05.77    4:08.62   
35  Karsten Vedel  1992  Denmark    57.98  1:59.66  3:03.90    4:08.80   
36  Marko Blazevski  1992  FYROM    59.11  2:01.65  3:05.08    4:08.84   
37  Miguel Monteiro Diogo  1993  Portugal    59.40  2:02.57  3:06.45    4:09.75   
38  Pavel Naroshkin  1992  Estonia    59.32  2:04.17  3:09.66    4:10.64   
39  Richard Nagy  1993  Slovakia    59.00  2:02.79  3:07.76    4:10.94   
40  Nejc Jurjevcic  1993  Slovenia    1:00.08  2:03.97  3:08.64    4:11.03   
41  Tobias Horn  1993  Germany    58.53  2:01.26  3:05.76    4:11.05   
42  Tal Hanani  1993  Israel    58.89  2:03.06  3:08.00    4:11.20   
Joern Nygard  1992  Norway            DNS   
Ole Martin Ree  1992  Norway            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  10:54 
 
Results Event 4 (Finals) - Official
Results Event 4 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:00   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 4, 400m Freestyle Men, Finals 
CR: Yannick AGNEL 3:48.17 2009-07-08 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Yannick Agnel  1992  France    55.29  1:52.62  2:49.97    3:46.26  CR 
Sergiy Frolov  1992  Ukraine    57.49  1:57.85  2:58.43    3:55.70   
Alfie Howes  1992  Great Britain    56.37  1:56.46  2:56.70    3:56.11   
Gustavo Manuel Santa  1993  Portugal    57.42  1:58.77  2:58.84    3:57.15   
Ediz Yildirimer  1993  Turkey    57.24  1:57.75  2:58.58    3:57.87   
Egor Degtyarev  1992  Russia    56.91  1:58.87  2:59.03    3:58.25   
Lorys Bourelly  1992  France    57.78  1:59.24  3:00.37    4:00.34   
Alin Alexandru Artimon  1992  Romania    57.85  1:59.04  3:00.75    4:01.28   
Adrian Mantas Mota  1992  Spain    57.15  1:57.91  2:59.83    4:01.54   
10  Frans Johannessen  1992  Denmark    57.17  1:58.96  3:01.26    4:02.69   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:00 
 
Results Event 5 (Heats) - Official
Results Event 5 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:56   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 5, 200m Butterfly Women, Heats 
CR: Emese KOVACS 2:08.55 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Judit Ignacio Sorribes  1994  Spain    30.35  1:04.46  1:39.58    2:15.57Q   
Alessia Polieri  1994  Italy    30.58  1:05.29  1:40.69    2:16.35Q   
Paula Beyer  1995  Germany    31.10  1:06.00  1:41.76    2:17.46Q   
Eva Chavez-Diaz  1995  Austria    30.67  1:05.26  1:40.97    2:17.92Q   
Beatrice Fassone  1994  Italy    31.58  1:06.76  1:42.86    2:18.03Q   
Shir Wasserman  1995  Israel    30.76  1:05.26  1:41.70    2:18.22Q   
Manuela Foggia  1994  Italy    31.15  1:05.78  1:41.75    2:18.39   
Tina Rueger  1994  Germany    31.29  1:06.84  1:43.36    2:18.44Q   
Rachael Kelly  1994  Great Britain    30.67  1:06.09  1:42.46    2:18.54Q   
10  Alisa Trukhanovich  1994  Russia    30.23  1:04.63  1:40.80    2:18.81Q   
11  Hanna Schaberl  1994  Austria    31.29  1:06.23  1:42.59    2:19.16Q   
12  Rachael Williamson  1995  Great Britain    30.93  1:06.14  1:42.81    2:20.14Q   
13  Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    31.88  1:07.70  1:43.83    2:20.25Q   
14  Diana Ramos Rocha  1994  Portugal    31.88  1:07.39  1:43.51    2:20.68Q   
15  Yuliya Kyselyova  1995  Ukraine    31.94  1:07.75  1:44.40    2:21.39Q   
16  Lenka Lukasova  1994  Czech Republic    31.52  1:06.97  1:44.30    2:21.83Q   
17  Goezde Tekin  1994  Turkey    31.74  1:08.00  1:45.27    2:21.88Q   
18  Spela Bohinc  1995  Slovenia    31.83  1:08.19  1:45.53    2:22.79Q   
19  Laura Tolmats  1994  Estonia    31.12  1:07.66  1:45.90    2:23.28Q   
20  Kia Hansen  1995  Denmark    31.39  1:07.08  1:44.28    2:23.69Q   
21  Khrystyna Yurchenko  1995  Ukraine    31.76  1:07.04  1:44.48    2:23.76Q   
22  Mila Jovanov  1995  Serbia    31.89  1:08.64  1:45.50    2:24.20R   
23  Emilie N Loevberg  1995  Norway    32.42  1:08.66  1:45.62    2:24.32R   
24  Siina-Karoliina Suominen  1994  Finland    32.73  1:09.56  1:49.08    2:29.63   
25  Oona Laukkanen  1995  Finland    33.10  1:11.01  1:50.77    2:30.95   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  10:56 
 
Results Event 5 (Semifinals) - Official
Results Event 5 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:44   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 5, 200m Butterfly Women, Semifinals 
CR: Emese KOVACS 2:08.55 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Judit Ignacio Sorribes  1994  Spain    30.05  1:03.66  1:38.35    2:13.75Q   
Rachael Kelly  1994  Great Britain    30.97  1:04.96  1:39.28    2:13.96Q   
Tina Rueger  1994  Germany    30.72  1:06.05  1:41.64    2:16.01Q   
Alisa Trukhanovich  1994  Russia    30.90  1:06.23  1:40.89    2:16.20Q   
Paula Beyer  1995  Germany    30.45  1:05.20  1:40.91    2:16.31Q   
Eva Chavez-Diaz  1995  Austria    30.73  1:05.45  1:41.33    2:17.22Q   
Beatrice Fassone  1994  Italy    31.16  1:06.54  1:42.35    2:18.09Q   
Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    31.01  1:06.34  1:42.56    2:18.88Q   
Shir Wasserman  1995  Israel    31.21  1:06.32  1:42.76    2:19.29Q   
10  Rachael Williamson  1995  Great Britain    31.09  1:06.39  1:42.97    2:19.93Q   
11  Hanna Schaberl  1994  Austria    31.65  1:07.15  1:43.81    2:20.03R   
12  Khrystyna Yurchenko  1995  Ukraine    31.14  1:07.00  1:43.20    2:20.62R   
13  Goezde Tekin  1994  Turkey    31.12  1:06.36  1:42.78    2:20.75   
14  Yuliya Kyselyova  1995  Ukraine    32.39  1:08.40  1:45.40    2:20.79   
15  Lenka Lukasova  1994  Czech Republic    31.03  1:06.17  1:42.92    2:21.10   
16  Diana Ramos Rocha  1994  Portugal    31.50  1:07.01  1:43.82    2:21.70   
17  Kia Hansen  1995  Denmark    32.14  1:08.28  1:44.82    2:22.35   
18  Laura Tolmats  1994  Estonia    31.87  1:09.06  1:47.59    2:24.72   
19  Mila Jovanov  1995  Serbia    32.77  1:10.47  1:47.33    2:25.84   
Alessia Polieri  1994  Italy    30.56  1:05.80  1:41.99    DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:44 
 
Results Event 5 (Finals) - Official
Results Event 5 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:35   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 5, 200m Butterfly Women, Finals 
CR: Emese KOVACS 2:08.55 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Judit Ignacio Sorribes  1994  Spain    29.82  1:03.45  1:37.81    2:12.30   
Rachael Kelly  1994  Great Britain    30.72  1:05.31  1:39.71    2:13.43   
Alisa Trukhanovich  1994  Russia    30.34  1:04.58  1:38.77    2:15.03   
Eva Chavez-Diaz  1995  Austria    30.30  1:05.21  1:39.40    2:15.54   
Beatrice Fassone  1994  Italy    31.05  1:05.64  1:40.95    2:16.37   
Tina Rueger  1994  Germany    31.03  1:06.01  1:41.46    2:16.39   
Paula Beyer  1995  Germany    30.72  1:05.28  1:40.82    2:17.30   
Shir Wasserman  1995  Israel    30.87  1:05.99  1:41.81    2:18.15   
Hanna Schaberl  1994  Austria    30.99  1:06.10  1:42.09    2:19.28   
10  Rachael Williamson  1995  Great Britain    30.95  1:07.44  1:44.45    2:22.00   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:35 
 
Results Event 6 (Heats) - Official
Results Event 6 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  11:04   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 6, 100m Backstroke Men, Heats 
CR: Laszlo CSEH 55.06 2003-08-03 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yakov-Yan Toumarkin  1992  Israel    27.77        56.59Q   
Christian Diener  1993  Germany    28.02        56.95Q   
Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium    27.51        56.95Q   
Andriy Kovbasa  1992  Ukraine    28.34        57.48Q   
Peter Bernek  1992  Hungary    28.86        57.50Q   
David Gamburg  1993  Israel    28.32        57.54Q   
David Gregory  1992  Great Britain    28.35        57.54Q   
Alexis Manacas Santos  1992  Portugal    28.24        57.63Q   
Mikhail Zvyagin  1992  Russia    28.29        57.69Q   
10  Lavrans Veieroe Solli  1992  Norway    28.21        57.80Q   
11  Max Claussen  1993  Germany    27.96        57.90Q   
12  Andreas Schiellerup  1993  Denmark    28.14        57.98Q   
13  Ivan Biondic  1992  Croatia    28.26        58.00Q   
14  Grant Halsall  1993  Great Britain    28.40        58.01Q   
14  Matas Andriekus  1992  Lithuania    28.02        58.01Q   
16  Alexandros Theocharidis  1993  Greece    28.32        58.07Q   
17  Mans Hjelm  1992  Sweden    28.06        58.12Q   
18  Kristian Kron  1992  Sweden    28.25        58.13Q   
19  Julian Sobon  1992  Poland    27.73        58.15Q   
20  Charlie Boldison  1992  Great Britain    28.43        58.16   
21  Alexey Stepin  1992  Russia    28.08        58.17Q   
22  Marko Krce-Rabar  1992  Croatia    28.10        58.22R   
23  Matthew Mcmanemy Barrera  1993  Spain    27.93        58.23R   
23  Serhei Golban  1993  Moldova    27.88        58.23   
25  Alex Vera Gomez  1992  Spain    28.53        58.35   
26  Calum Jarvis  1992  Great Britain    28.28        58.37   
27  Julien Pierre Goyetche  1993  France    27.98        58.38   
28  Mateusz Wysoczynski  1993  Poland    28.37        58.39   
29  Sverre Eschweiler  1992  Netherlands    28.53        58.47   
30  Daniele Di Deodato  1993  Italy    28.78        58.49   
31  Richard Bohus  1993  Hungary    28.58        58.56   
32  Goncalo Filipe Gregorio  1993  Portugal    28.35        58.59   
33  Raphael Stacchiotti  1992  Luxembourg    28.18        58.67   
34  Jakub Jonczyk  1992  Poland    28.29        58.81   
35  Maciej Sudenis  1993  Poland    28.43        58.85   
36  Elijah Stolz  1993  Switzerland    28.73        58.95   
37  Justinas Bilis  1992  Lithuania    28.42        59.01   
38  Vasily Grishin  1992  Russia    28.67        59.04   
39  Dario Lackovic  1992  Croatia    27.85        59.08   
40  Karel Benicek  1992  Czech Republic    28.99        59.22   
41  Karl-Richard Hennebach  1992  Germany    28.92        59.26   
42  Ondrej Palatka  1992  Czech Republic    28.52        59.31   
43  Giuseppe Bellocchio  1992  Italy    28.72        59.39   
44  Ilias Verykokidis  1992  Greece    29.18        59.83   
45  Goekbert Pala  1993  Turkey    29.43        59.89   
46  Tibor Lukacovsky  1993  Czech Republic    28.76        59.93   
47  Lukas Nattmann  1992  Germany    28.59        59.94   
48  Mateo Muzek  1992  Croatia    29.10        1:00.57   
49  Deniss Jariga  1992  Latvia    29.03        1:00.59   
50  Charles Navarre  1993  Belgium    29.04        1:00.68   
51  Igor Vulesevic  1992  Serbia    29.20        1:00.71   
51  Miroslav Udicki  1993  Serbia    29.13        1:00.71   
53  Martin Fakla  1993  Slovakia    29.14        1:00.74   
54  Marko Spasov  1992  Serbia    29.23        1:00.96   
55  Lyubomir Aleksiev  1993  Bulgaria    29.84        1:01.83   
56  Gorazd Cepisevski  1993  FYROM    30.33        1:02.04   
57  Atilla Ugur Erdogan  1993  Turkey    30.47        1:02.19   
58  Girts Feldbergs  1993  Latvia    30.67        1:02.41   
59  Lauri Leinonen  1992  Finland    30.64        1:03.59   
Daniel Skaaning  1993  Denmark            DNS   
Nathan Bonnel  1993  Belgium            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  11:04 
 
Results Event 6 (Semifinals) - Official
Results Event 6 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:17   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 6, 100m Backstroke Men, Semifinals 
CR: Laszlo CSEH 55.06 2003-08-03 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yakov-Yan Toumarkin  1992  Israel    27.34        55.59Q   
David Gamburg  1993  Israel    27.30        56.51Q   
Christian Diener  1993  Germany    27.75        56.69Q   
Peter Bernek  1992  Hungary    27.75        56.75Q   
Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium    27.94        56.89Q   
Andriy Kovbasa  1992  Ukraine    28.14        57.23Q   
Matas Andriekus  1992  Lithuania    27.75        57.26Q   
David Gregory  1992  Great Britain    28.17        57.38Q   
Lavrans Veieroe Solli  1992  Norway    28.25        57.57Q   
10  Mikhail Zvyagin  1992  Russia    28.41        57.58Q   
11  Max Claussen  1993  Germany    27.85        57.62R   
12  Kristian Kron  1992  Sweden    28.33        57.64R   
13  Ivan Biondic  1992  Croatia    28.61        57.82   
14  Alexis Manacas Santos  1992  Portugal    27.99        57.84   
15  Alexey Stepin  1992  Russia    28.21        57.88   
16  Alexandros Theocharidis  1993  Greece    28.36        57.91   
17  Julian Sobon  1992  Poland    27.62        58.02   
18  Grant Halsall  1993  Great Britain    28.16        58.18   
19  Mans Hjelm  1992  Sweden    28.05        58.32   
20  Andreas Schiellerup  1993  Denmark    28.82        58.57   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:17 
 
Results Event 6 (Finals) - Official
Results Event 6 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:06   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 6, 100m Backstroke Men, Finals 
CR: Laszlo CSEH 55.06 2003-08-03 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yakov-Yan Toumarkin  1992  Israel    27.10        55.20   
Peter Bernek  1992  Hungary    27.59        56.16   
David Gamburg  1993  Israel    27.77        56.58   
Christian Diener  1993  Germany    27.17        56.59   
Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium    27.97        56.84   
Andriy Kovbasa  1992  Ukraine    27.80        57.04   
David Gregory  1992  Great Britain    28.09        57.18   
Mikhail Zvyagin  1992  Russia    28.36        57.36   
Matas Andriekus  1992  Lithuania    27.98        57.39   
10  Lavrans Veieroe Solli  1992  Norway    28.01        57.71   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:06 
 
Results Event 7 (Heats) - Official
Results Event 7 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  11:04   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 7, 100m Freestyle Women, Heats 
CR: Silke LIPPOK 55.02 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Mathilde Cini  1994  France    27.42        56.70Q   
Alizee Merdy  1994  France    27.94        56.76Q   
Nadiya Koba  1995  Ukraine    27.23        57.03Q   
Emma Saunders  1994  Great Britain    27.89        57.04Q   
Silke Lippok  1994  Germany    27.10        57.04Q   
Charlotte Bonnet  1995  France    27.81        57.18   
Mariya Reznikova  1994  Russia    27.88        57.46Q   
Valeriya Podlesna  1994  Ukraine    27.63        57.56Q   
Giada Trentin  1995  Italy    27.79        57.59Q   
10  Themida Iakovidou  1994  Greece    27.60        57.64Q   
11  Sara Hamilton  1994  Great Britain    28.03        57.69Q   
12  Teresa Baerens  1994  Germany    27.85        57.71Q   
13  Assia Touati  1995  France    27.95        57.96   
13  Pernille Blume  1994  Denmark    28.08        57.96Q   
15  Juliane Reinhold  1994  Germany    28.33        57.98   
16  Elizaveta Marchenkova  1994  Russia    28.15        58.12Q   
16  Nicol Samsonyk  1994  Israel    28.07        58.12Q   
18  Giorgia Crocione  1994  Italy    28.46        58.24Q   
19  Katarina Simonovic  1994  Serbia    27.91        58.25Q   
20  Aglaia Pezzato  1994  Italy    28.17        58.32   
21  Lotta Nevalainen  1994  Finland    28.03        58.36Q   
22  Laura Galvez Sole  1995  Spain    27.90        58.38Q   
23  Jessica Lloyd  1995  Great Britain    28.25        58.51   
24  Tamara Vliet  1994  Netherlands    27.54        58.54Q   
25  Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    28.53        58.58Q   
26  Julia Jagoda  1995  Poland    28.07        58.60R   
27  Maartje Wit  1995  Netherlands    28.25        58.70R   
28  Yne Dom  1995  Belgium    28.47        58.72   
29  Celine Bertrand  1995  Sweden    28.24        58.76   
30  Giedre Grigonyte  1995  Lithuania    27.40        58.79   
30  Pernille Juel  1994  Denmark    28.43        58.79   
32  Jovanna Koens  1995  Netherlands    28.62        58.83   
32  Martina marks  1995  Israel    28.41        58.83   
34  Albina Fateeva  1994  Russia    28.52        58.84   
35  Oksana Marchuk  1994  Ukraine    28.22        58.88   
36  Vaiva Gimbutyte  1995  Lithuania    28.57        58.95   
37  Laura Kurki  1994  Finland    28.31        59.04   
38  Sara Joo  1995  Hungary    28.59        59.05   
39  Hanna Upolauneva  1995  Belarus    27.80        59.06   
40  Victoria Merkulova  1995  Russia    28.17        59.09   
41  Femke Leenstra  1995  Netherlands    28.45        59.10   
42  Ludovica Leoni  1994  Italy    28.63        59.13   
43  Johanna Friedrich  1995  Germany    28.51        59.23   
44  Yuliya Zayats  1994  Belarus    28.40        59.25   
45  Tessa Nurminen  1994  Finland    28.32        59.43   
46  Anna Rosen  1994  Sweden    28.32        59.48   
46  Maria Carolina Rosa  1994  Portugal    28.62        59.48   
48  Julie Broendum Petersen  1994  Denmark    28.77        59.52   
49  Gabriela Nikitina  1994  Latvia    28.54        59.60   
50  Annamaria Zombai  1994  Hungary    28.88        59.67   
51  Yuliya Halavach  1994  Belarus    29.27        59.69   
52  Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    29.01        59.82   
53  Halime Zulal Zeren  1995  Turkey    29.34        59.87   
54  Tess Grossmann  1994  Estonia    28.11        59.97   
55  Galyna Ivanenko  1994  Ukraine    28.83        59.98   
56  Andreia Catarina Gomes  1994  Portugal    29.03        1:00.45   
57  Linnea Bielicz  1994  Sweden    28.60        1:00.51   
58  Jurate Scerbinskaite  1994  Lithuania    29.36        1:00.61   
59  Diana Kirs  1995  Estonia    28.79        1:00.75   
60  Rania Pavlou  1994  Cyprus    28.51        1:00.91   
61  Rebeka Repman  1994  Serbia    28.88        1:00.92   
62  Spela Skufca  1994  Slovenia    29.49        1:01.06   
63  Tiana Tasevska  1994  FYROM    29.60        1:01.16   
64  Anni Hirvelae  1995  Finland    29.32        1:01.30   
65  Katriin Kersa  1994  Estonia    29.13        1:02.06   
Veronica Orheim Bjoerlykk  1994  Norway            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  11:04 
 
Results Event 7 (Semifinals) - Official
Results Event 7 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:11   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 7, 100m Freestyle Women, Semifinals 
CR: Silke LIPPOK 55.02 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Silke Lippok  1994  Germany    27.01        56.21Q   
Alizee Merdy  1994  France    27.65        56.68Q   
Mathilde Cini  1994  France    27.13        56.76Q   
Emma Saunders  1994  Great Britain    27.87        56.80Q   
Valeriya Podlesna  1994  Ukraine    27.51        56.96Q   
Nadiya Koba  1995  Ukraine    27.40        57.02Q   
Giorgia Crocione  1994  Italy    27.61        57.18Q   
Teresa Baerens  1994  Germany    27.96        57.42Q   
Giada Trentin  1995  Italy    27.36        57.55Q   
10  Sara Hamilton  1994  Great Britain    27.79        57.76Q   
11  Elizaveta Marchenkova  1994  Russia    28.27        57.87R   
12  Mariya Reznikova  1994  Russia    27.96        57.90R   
13  Lotta Nevalainen  1994  Finland    27.83        58.00   
14  Nicol Samsonyk  1994  Israel    27.91        58.01   
15  Pernille Blume  1994  Denmark    28.02        58.02   
16  Katarina Simonovic  1994  Serbia    27.76        58.08   
16  Themida Iakovidou  1994  Greece    27.86        58.08   
18  Tamara Vliet  1994  Netherlands    27.98        58.18   
19  Laura Galvez Sole  1995  Spain    28.18        58.37   
20  Julia Jagoda  1995  Poland    27.72        58.58   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:11 
 
Results Event 7 (Finals) - Official
Results Event 7 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:54   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 7, 100m Freestyle Women, Finals 
CR: Silke LIPPOK 55.02 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Silke Lippok  1994  Germany    26.41        55.31   
Mathilde Cini  1994  France    27.04        56.41   
Alizee Merdy  1994  France    27.46        56.55   
Emma Saunders  1994  Great Britain    27.90        56.62   
Sara Hamilton  1994  Great Britain    27.37        56.75   
Valeriya Podlesna  1994  Ukraine    27.50        56.86   
Giada Trentin  1995  Italy    27.29        57.05   
Nadiya Koba  1995  Ukraine    27.63        57.10   
Giorgia Crocione  1994  Italy    27.70        57.36   
10  Teresa Baerens  1994  Germany    27.80        57.75   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:54 
 
Results Event 8 (Heats) - Official
Results Event 8 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  11:15   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 8, 200m Breaststroke Men, Heats 
CR: Daniel GYURTA 2:10.71 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Flavio Bizzarri  1993  Italy    30.78  1:05.16  1:40.46    2:15.14Q   
Christian vom Lehn  1992  Germany    30.73  1:05.16  1:40.40    2:15.18Q   
Yaroslav Parakhin  1992  Ukraine    30.68  1:05.48  1:40.11    2:15.52Q   
Anton Blednykh  1992  Russia    30.51  1:04.44  1:39.79    2:15.53Q   
Oleg Kostin  1992  Russia    30.92  1:05.48  1:40.53    2:16.44Q   
Anton Lobanov  1992  Russia    31.01  1:05.93  1:41.38    2:16.91   
Maxym Shemberyev  1993  Ukraine    31.68  1:06.35  1:41.46    2:17.07Q   
Mateusz Pacholczyk  1992  Poland    31.65  1:07.26  1:42.62    2:17.85Q   
Raf Vandevelde  1993  Belgium    31.21  1:06.41  1:41.96    2:17.88Q   
10  Matti Mattsson  1993  Finland    30.53  1:04.54  1:40.41    2:17.90Q   
11  Yannick Kaeser  1992  Switzerland    31.52  1:06.35  1:42.04    2:17.91Q   
12  Panagiotis Samilidis  1993  Greece    31.28  1:05.94  1:41.41    2:17.97Q   
13  Olexiy Rozhkov  1993  Ukraine    31.87  1:07.03  1:42.86    2:18.62   
14  Imri Ganiel  1992  Israel    31.36  1:06.22  1:42.34    2:18.87Q   
15  Yves Mauron  1992  Switzerland    32.41  1:07.59  1:42.98    2:18.92Q   
16  Sverre Naess  1992  Norway    30.75  1:06.31  1:43.06    2:19.02Q   
17  Christopher Steeples  1992  Great Britain    32.06  1:07.61  1:43.31    2:19.05Q   
18  Thibaut Capitaine  1993  France    31.52  1:06.65  1:42.23    2:19.29Q   
19  Igor Kozlovskij  1992  Lithuania    31.01  1:06.06  1:42.09    2:19.30Q   
20  Morten Klarskov  1992  Denmark    31.36  1:06.08  1:41.70    2:19.37Q   
21  Eric Wald  1992  Germany    31.96  1:07.36  1:43.24    2:19.57Q   
22  Eduardo Solaeche Gomez  1993  Spain    31.38  1:06.50  1:42.72    2:19.58Q   
23  Thomas Rabeisen  1992  France    31.09  1:06.33  1:42.96    2:19.63R   
24  Joseph Parker  1993  Great Britain    32.07  1:08.01  1:43.95    2:20.08R   
25  Xander Alari-Williams  1993  Great Britain    30.97  1:06.53  1:42.84    2:20.54   
26  Robert Palosaari  1992  Sweden    32.15  1:07.77  1:43.68    2:20.56   
27  Johannes Dietrich  1993  Austria    31.25  1:07.63  1:43.52    2:20.72   
28  Nicholas Chanal  1992  France    31.84  1:07.44  1:43.91    2:20.98   
29  Petros Katsampanis  1992  Greece    31.77  1:07.20  1:43.47    2:20.99   
30  Gulliver Koch  1992  Sweden    31.63  1:06.66  1:43.08    2:21.06   
31  Lachezar Shumkov  1992  Bulgaria    31.87  1:07.83  1:44.61    2:21.83   
32  Hrafn Traustason  1992  Iceland    32.21  1:07.93  1:45.08    2:22.76   
33  Ioannis Karpouzlis  1992  Greece    31.67  1:07.61  1:45.10    2:23.96   
34  Timur Dellaloglu  1992  Turkey    32.52  1:07.86  1:45.21    2:24.35   
35  Kacper Mucha  1992  Poland    30.87  1:07.85  1:45.47    2:24.45   
36  Radomir Asceric  1993  Serbia    32.90  1:09.65  1:47.33    2:25.38   
37  Dejan Perisic  1993  Serbia    32.70  1:09.39  1:47.24    2:25.91   
38  Alar Lodi  1992  Estonia    32.66  1:10.24  1:49.13    2:27.56   
39  Tudor Galin  1992  Moldova    33.28  1:09.32  1:47.85    2:27.99   
40  Daniel Vacval  1992  Slovakia    32.45  1:09.58  1:49.19    2:30.39   
Damjan Petrovski  1993  FYROM            DNS   
Timo Vaimann  1992  Estonia            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  11:15 
 
Results Event 8 (Semifinals) - Official
Results Event 8 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:33   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 8, 200m Breaststroke Men, Semifinals 
CR: Daniel GYURTA 2:10.71 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Christian vom Lehn  1992  Germany    30.52  1:04.37  1:39.26    2:13.85Q   
Anton Blednykh  1992  Russia    30.23  1:04.36  1:39.00    2:13.98Q   
Flavio Bizzarri  1993  Italy    30.31  1:04.52  1:39.85    2:14.55Q   
Oleg Kostin  1992  Russia    30.97  1:05.72  1:40.73    2:15.27Q   
Eric Wald  1992  Germany    30.85  1:05.11  1:40.56    2:15.86Q   
Sverre Naess  1992  Norway    30.26  1:04.83  1:40.03    2:15.90Q   
Maxym Shemberyev  1993  Ukraine    31.48  1:06.13  1:41.07    2:16.19Q   
Yannick Kaeser  1992  Switzerland    31.48  1:06.40  1:41.82    2:16.45Q   
Yaroslav Parakhin  1992  Ukraine    30.79  1:05.36  1:40.25    2:16.72Q   
10  Mateusz Pacholczyk  1992  Poland    31.52  1:06.65  1:41.92    2:16.82Q   
11  Thibaut Capitaine  1993  France    31.81  1:07.14  1:42.85    2:17.46R   
12  Panagiotis Samilidis  1993  Greece    31.40  1:06.15  1:41.71    2:17.86R   
13  Christopher Steeples  1992  Great Britain    31.55  1:07.28  1:42.83    2:18.41   
14  Morten Klarskov  1992  Denmark    31.40  1:06.44  1:41.68    2:18.44   
15  Raf Vandevelde  1993  Belgium    31.74  1:07.12  1:42.89    2:18.99   
16  Igor Kozlovskij  1992  Lithuania    30.80  1:06.48  1:42.55    2:19.30   
17  Eduardo Solaeche Gomez  1993  Spain    31.39  1:06.61  1:42.54    2:19.39   
18  Yves Mauron  1992  Switzerland    31.85  1:07.28  1:43.22    2:19.63   
19  Matti Mattsson  1993  Finland    30.60  1:04.95  1:41.62    2:20.24   
20  Imri Ganiel  1992  Israel    31.22  1:06.82  1:44.05    2:20.39   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:33 
 
Results Event 8 (Finals) - Official
Results Event 8 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:00   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 8, 200m Breaststroke Men, Finals 
CR: Daniel GYURTA 2:10.71 2007-07-19 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Christian vom Lehn  1992  Germany    30.30  1:04.10  1:38.04    2:12.93   
Sverre Naess  1992  Norway    29.94  1:03.91  1:38.88    2:13.77   
Flavio Bizzarri  1993  Italy    30.37  1:04.31  1:39.13    2:13.93   
Eric Wald  1992  Germany    30.76  1:04.62  1:39.57    2:14.40   
Oleg Kostin  1992  Russia    30.51  1:04.66  1:39.51    2:14.56   
Anton Blednykh  1992  Russia    30.07  1:03.78  1:38.55    2:15.76   
Yaroslav Parakhin  1992  Ukraine    30.41  1:04.87  1:39.58    2:16.10   
Maxym Shemberyev  1993  Ukraine    31.46  1:06.36  1:41.18    2:16.12   
Mateusz Pacholczyk  1992  Poland    31.30  1:06.43  1:41.44    2:16.92   
10  Yannick Kaeser  1992  Switzerland    31.22  1:06.46  1:42.04    2:17.70   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:00 
 
Results Event 9 (Heats) - Official
Results Event 9 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  11:29   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 9, 200m Backstroke Women, Heats 
CR: Daryna ZEVINA 2:10.08 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Karley Mann  1994  Great Britain    31.26  1:04.30  1:38.23    2:12.23Q   
Georgia Hohmann  1994  Great Britain    31.99  1:05.91  1:40.07    2:14.94Q   
Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    32.12  1:05.83  1:40.56    2:15.05Q   
Silvia Scalia  1995  Italy    31.87  1:05.35  1:40.34    2:15.07Q   
Daryna Zevina  1994  Ukraine    32.18  1:06.17  1:41.25    2:15.91Q   
Natasha Hofton  1995  Great Britain    31.63  1:06.07  1:41.21    2:15.92   
Nadiya Gumenyuk  1995  Ukraine    32.30  1:07.24  1:42.97    2:17.39Q   
Phoebe Lenderyou  1995  Great Britain    31.43  1:05.62  1:42.02    2:17.66   
Federica Meloni  1995  Italy    32.29  1:05.91  1:41.75    2:17.70Q   
10  Sarah Rolko  1994  Luxembourg    32.23  1:07.22  1:42.71    2:18.08Q   
11  Kleio Baxevani  1994  Greece    32.75  1:07.14  1:42.56    2:18.09Q   
12  Lidon Munoz Del Campo  1995  Spain    32.04  1:06.61  1:42.63    2:18.45Q   
13  Paula Beyer  1995  Germany    32.78  1:07.72  1:43.23    2:18.58Q   
14  Rachele Qualla  1994  Italy    32.01  1:06.53  1:42.69    2:18.91   
15  Maria Bobrovnik  1994  Russia    32.23  1:07.21  1:43.23    2:19.34Q   
16  Ludwika Szynal  1994  Poland    33.24  1:08.47  1:45.92    2:19.47Q   
17  Ida Lindborg  1994  Sweden    32.20  1:07.16  1:43.50    2:19.74Q   
18  Eyglo Osk Gustafsdottir  1995  Iceland    33.32  1:08.65  1:44.40    2:19.86Q   
19  Annemarie Worst  1995  Netherlands    33.03  1:08.37  1:44.55    2:19.93Q   
20  Matea Samardzic  1995  Croatia    32.52  1:07.69  1:44.14    2:20.19Q   
21  Ekaterina Kudinova  1995  Russia    31.60  1:06.90  1:43.12    2:20.25Q   
22  Eileen Diener  1995  Germany    32.26  1:07.59  1:44.13    2:20.44Q   
23  Jera Majeric  1995  Slovenia    32.67  1:07.93  1:44.16    2:20.81Q   
24  Adriana Crovetto  1995  Switzerland    32.64  1:08.95  1:45.64    2:21.15R   
25  Franziska Wohlert  1994  Germany    33.65  1:09.76  1:46.47    2:21.27   
26  Catia Raquel Martinheira  1995  Portugal    32.70  1:08.18  1:45.02    2:21.95R   
27  Iulia Olari  1995  Moldova    32.58  1:07.50  1:45.03    2:22.28   
28  Ursa Bezan  1994  Slovenia    32.82  1:07.98  1:44.78    2:22.30   
29  Martina Peschiera  1995  Italy    33.16  1:08.56  1:45.55    2:22.45   
30  Carina Bianca Macavei  1994  Romania    33.48  1:10.36  1:46.84    2:23.21   
31  Katarzyna Gorniak  1995  Poland    32.16  1:07.96  1:46.07    2:23.22   
32  Line Gregersen  1994  Denmark    34.11  1:09.55  1:46.22    2:24.10   
33  Mafalda Gomes Beleza  1994  Portugal    33.29  1:10.55  1:47.58    2:24.21   
34  Linnea Olsson  1994  Sweden    33.24  1:10.05  1:47.76    2:24.64   
35  Sevval Sengul  1995  Turkey    34.94  1:12.38  1:50.31    2:26.48   
36  Birita Debes  1995  Faroe Islands    34.09  1:11.67  1:51.10    2:30.54   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  11:29 
 
Results Event 9 (Semifinals) - Official
Results Event 9 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  19:12   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 9, 200m Backstroke Women, Semifinals 
CR: Daryna ZEVINA 2:10.08 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Karley Mann  1994  Great Britain    31.36  1:04.58  1:38.70    2:12.69Q   
Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    31.79  1:05.52  1:39.84    2:13.40Q   
Daryna Zevina  1994  Ukraine    32.58  1:06.15  1:40.95    2:14.48Q   
Georgia Hohmann  1994  Great Britain    32.14  1:06.30  1:40.69    2:15.86Q   
Nadiya Gumenyuk  1995  Ukraine    32.68  1:06.95  1:42.13    2:16.09Q   
Paula Beyer  1995  Germany    32.60  1:07.00  1:42.26    2:17.07Q   
Federica Meloni  1995  Italy    32.45  1:06.42  1:42.16    2:17.32Q   
Silvia Scalia  1995  Italy    31.97  1:06.27  1:42.14    2:17.46Q   
Maria Bobrovnik  1994  Russia    32.46  1:07.15  1:43.11    2:18.11Q   
10  Sarah Rolko  1994  Luxembourg    31.74  1:06.74  1:42.68    2:18.36Q   
11  Annemarie Worst  1995  Netherlands    32.70  1:07.80  1:44.19    2:18.69R   
12  Matea Samardzic  1995  Croatia    33.47  1:08.92  1:44.41    2:18.76R   
13  Eyglo Osk Gustafsdottir  1995  Iceland    33.17  1:08.02  1:43.81    2:18.83   
14  Kleio Baxevani  1994  Greece    32.95  1:07.80  1:43.82    2:19.05   
15  Ludwika Szynal  1994  Poland    33.28  1:08.77  1:45.32    2:19.07   
16  Eileen Diener  1995  Germany    32.31  1:07.76  1:43.57    2:19.09   
17  Lidon Munoz Del Campo  1995  Spain    32.57  1:08.19  1:44.01    2:19.28   
18  Ida Lindborg  1994  Sweden    32.28  1:07.41  1:43.24    2:19.55   
19  Ekaterina Kudinova  1995  Russia    31.68  1:07.27  1:43.74    2:21.22   
20  Jera Majeric  1995  Slovenia    33.07  1:09.03  1:45.40    2:21.65   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  19:12 
 
Results Event 9 (Finals) - Official
Results Event 9 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:13   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 9, 200m Backstroke Women, Finals 
CR: Daryna ZEVINA 2:10.08 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Karley Mann  1994  Great Britain    31.30  1:04.09  1:37.96    2:11.48   
Daryna Zevina  1994  Ukraine    30.82  1:03.52  1:37.84    2:11.82   
Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    31.57  1:04.93  1:39.23    2:13.38   
Georgia Hohmann  1994  Great Britain    31.99  1:05.58  1:39.73    2:14.57   
Silvia Scalia  1995  Italy    31.38  1:05.45  1:40.92    2:16.21   
Nadiya Gumenyuk  1995  Ukraine    32.58  1:06.78  1:41.85    2:16.30   
Federica Meloni  1995  Italy    32.51  1:06.69  1:42.06    2:16.78   
Sarah Rolko  1994  Luxembourg    32.20  1:07.47  1:42.92    2:17.95   
Paula Beyer  1995  Germany    32.57  1:07.21  1:43.32    2:19.70   
10  Maria Bobrovnik  1994  Russia    32.09  1:07.28  1:43.25    2:19.79   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:13 
 
Results Event 10 (Heats) - Official
Results Event 10 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  12:03   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 10, 4X100m Freestyle Men, Heats 
CR Senior: ITALY 3:16.58 2009-07-08 (Donin, Leonardi, Gimondi, Pizzamiglio) 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m      Finish  Status 











 
Great Britain 1  Great Britain            3:25.02Q   
  James Disney-May  1992      24.46  51.63      51.63   
  Braxston Timm  1992      24.52  51.10      1:42.73   
  Liam Selby  1992      24.61  52.00      2:34.73   
  James Young  1992      24.03  50.29      3:25.02Q   
                     
France 1  France            3:25.43Q   
  Matthieu Burtez  1993      24.73  52.34      52.34   
  Clement Mignon  1993      24.11  50.64      1:42.98   
  Lorys Bourelly  1992      24.04  50.68      2:33.66   
  Julien Pierre Goyetche  1993      24.64  51.77      3:25.43Q   
                     
Italy 1  Italy            3:25.89Q   
  Alessio Torlai  1992      25.04  52.25      52.25   
  Francesco Martelli  1992      24.27  51.05      1:43.30   
  Matteo Fraschi  1992      25.02  52.64      2:35.94   
  Mattia Schirru  1992      23.38  49.95      3:25.89Q   
                     
Croatia 1  Croatia            3:26.01Q   
  Ivan Levaj  1992      24.71  51.51      51.51   
  Dujam Sablic  1992      24.22  51.67      1:43.18   
  Ivan Kristo  1992      24.12  50.91      2:34.09   
  Luka Sever  1992      24.79  51.92      3:26.01Q   
                     
Belgium 1  Belgium            3:26.09Q   
  Jasper Aerents  1992      24.43  50.72      50.72   
  Cedric Delvoie  1992      24.24  51.60      1:42.32   
  Marnik Dekoninck  1993      24.49  53.14      2:35.46   
  Emmanuel Vanluchene  1992      23.92  50.63      3:26.09Q   
                     
Russia 1  Russia            3:26.14Q   
  Nikita Kitaev  1993      25.12  52.13      52.13   
  Dmitry Ermakov  1993      24.41  50.72      1:42.85   
  Denis Medvedev  1992      24.49  51.56      2:34.41   
  Viacheslav Andrusenko  1992      24.50  51.73      3:26.14Q   
                     
Germany 1  Germany            3:27.05Q   
  Philipp Wolf  1992      25.08  51.95      51.95   
  Max Mral  1993      24.17  50.85      1:42.80   
  Florian Angert  1992      25.50  52.54      2:35.34   
  Tobias Horn  1993      24.49  51.71      3:27.05Q   
                     
Sweden 1  Sweden            3:27.50Q   
  Mans Hjelm  1992      25.35  52.84      52.84   
  Alexander Linge  1992      24.59  51.73      1:44.57   
  Gustav Aberg Lejdstroem  1992      24.46  51.95      2:36.52   
  David Ernstsson  1992      23.89  50.98      3:27.50Q   
                     
Poland 1  Poland            3:27.77Q   
  Pawel Werner  1993      25.03  51.84      51.84   
  Marcin Suzin  1993      24.76  52.30      1:44.14   
  Kacper Majchrzak  1992      23.82  51.45      2:35.59   
  Marcin Cieslak  1992      25.21  52.18      3:27.77Q   
                     
10  Spain 1  Spain            3:27.79Q   
  Aitor Martinez Rodriguez  1993      24.76  51.98      51.98   
  Gerard Rodriguez Lopez  1992      24.61  51.45      1:43.43   
  Yerai Lebon Iriarte  1992      24.44  51.46      2:34.89   
  Adrian Mantas Mota  1992      24.84  52.90      3:27.79Q   
                     
11  Denmark 1  Denmark            3:28.02R   
  Daniel Skaaning  1993      24.79  51.88      51.88   
  Emil Skovfoged Gregersen  1992      24.27  51.44      1:43.32   
  Andreas Schiellerup  1993      24.83  52.21      2:35.53   
  Frans Johannessen  1992      25.07  52.49      3:28.02R   
                     
12  Norway 1  Norway            3:30.09R   
  Sverre Naess  1992      25.26  52.21      52.21   
  Joern Nygard  1992      25.05  52.41      1:44.62   
  Ole Martin Ree  1992      25.06  53.05      2:37.67   
  Marco Aldabe Bomstad  1993      24.96  52.42      3:30.09R   
                     
13  Turkey 1  Turkey            3:31.76   
  Ozan Gider  1992      25.91  53.58      53.58   
  Ozan Kemer  1993      24.88  53.27      1:46.85   
  Ediz Yildirimer  1993      25.30  52.82      2:39.67   
  Bertug Coskun  1993      24.90  52.09      3:31.76   
                     
14  Estonia 1  Estonia            3:33.00   
  Fred Karu  1993      25.89  53.39      53.39   
  Kristjan Juerisoo  1993      25.31  53.57      1:46.96   
  Lauri Kaei  1992      25.18  52.88      2:39.84   
  Pjotr Degtjarjov  1993      25.02  53.16      3:33.00   
                     
15  Serbia 1  Serbia            3:33.29   
  Vladislav Paskas  1992      25.76  53.68      53.68   
  Stefan Sorak  1992      24.88  52.22      1:45.90   
  Marko Spasov  1992      26.40  55.36      2:41.26   
  Velimir Stjepanovic  1993      24.28  52.03      3:33.29   
                     
16  Finland 1  Finland            3:33.47   
  Valtteri Halonen  1992      25.87  53.82      53.82   
  Sami Juopperi  1992      24.91  52.29      1:46.11   
  Tim Jarnvik  1992      25.15  53.94      2:40.05   
  Samuli Heino  1992      25.14  53.42      3:33.47   
                     
FYROM 1  FYROM            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.13  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  12:03 
 
Results Event 10 (Finals) - Official
Results Event 10 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  19:29   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 10, 4X100m Freestyle Men, Finals 
CR Senior: ITALY 3:16.58 2009-07-08 (Donin, Leonardi, Gimondi, Pizzamiglio) 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m      Finish  Status 











 
France 1  France            3:19.65   
  Yannick Agnel  1992      24.26  49.08      49.08   
  Clement Mignon  1993      23.92  50.21      1:39.29   
  Lorys Bourelly  1992      24.09  50.37      2:29.66   
  Mehdy Metella  1992      23.72  49.99      3:19.65   
                     
Great Britain 1  Great Britain            3:23.97   
  James Disney-May  1992      24.55  51.02      51.02   
  Braxston Timm  1992      24.23  50.96      1:41.98   
  Liam Selby  1992      24.55  51.49      2:33.47   
  James Young  1992      24.05  50.50      3:23.97   
                     
Croatia 1  Croatia            3:24.54   
  Ivan Levaj  1992      24.62  51.57      51.57   
  Ivan Kristo  1992      24.22  50.88      1:42.45   
  Luka Sever  1992      24.01  51.33      2:33.78   
  Dujam Sablic  1992      24.05  50.76      3:24.54   
                     
Italy 1  Italy            3:24.66   
  Alessio Torlai  1992      24.83  52.15      52.15   
  Mattia Schirru  1992      23.58  50.09      1:42.24   
  Tommaso Romani  1992      24.77  51.80      2:34.04   
  Francesco Martelli  1992      24.00  50.62      3:24.66   
                     
Germany 1  Germany            3:24.89   
  Philipp Wolf  1992      24.53  51.51      51.51   
  Max Mral  1993      24.20  50.79      1:42.30   
  Kevin Leithold  1992      24.32  50.55      2:32.85   
  Tobias Horn  1993      24.98  52.04      3:24.89   
                     
Belgium 1  Belgium            3:25.13   
  Jasper Aerents  1992      24.45  50.64      50.64   
  Cedric Delvoie  1992      24.54  51.35      1:41.99   
  Marnik Dekoninck  1993      24.80  52.47      2:34.46   
  Emmanuel Vanluchene  1992      24.29  50.67      3:25.13   
                     
Spain 1  Spain            3:26.72   
  Aitor Martinez Rodriguez  1993      24.12  51.83      51.83   
  Gerard Rodriguez Lopez  1992      24.27  51.15      1:42.98   
  Yerai Lebon Iriarte  1992      24.10  51.77      2:34.75   
  Adrian Mantas Mota  1992      24.66  51.97      3:26.72   
                     
Sweden 1  Sweden            3:27.03   
  David Ernstsson  1992      24.78  52.29      52.29   
  Mans Hjelm  1992      24.11  51.51      1:43.80   
  Alexander Linge  1992      24.04  51.02      2:34.82   
  Gustav Aberg Lejdstroem  1992      24.59  52.21      3:27.03   
                     
Poland 1  Poland            3:27.76   
  Marcin Cieslak  1992      24.99  52.20      52.20   
  Pawel Werner  1993      24.36  51.26      1:43.46   
  Mateusz Wysoczynski  1993      24.89  52.46      2:35.92   
  Kacper Majchrzak  1992      24.56  51.84      3:27.76   
                     
Russia 1  Russia            DSQ   
                     
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  19:29 
 
Results Event 11 (Finals) - Official
Results Event 11 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  14 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  19:05   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 11, 1500m Freestyle Women, Finals 
CR: Elena SOKOLOVA 16:24.12 2007-07-18 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m  400m  Finish  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Claudia Dasca Romeu  1994  Spain    1:02.91  2:09.08  3:15.00  4:21.19  16:27.97   
          5:27.27  6:33.52  7:39.72  8:45.06     
          9:50.36  10:56.05  12:01.85  13:08.50     
          14:15.01  15:22.00         
Tjasa Oder  1994  Slovenia    1:01.40  2:07.00  3:13.08  4:19.46  16:37.98   
          5:25.54  6:32.34  7:38.73  8:46.05     
          9:53.70  11:01.00  12:08.49  13:15.86     
          14:23.56  15:31.36         
Donata Kilijanska  1995  Poland    1:02.71  2:09.11  3:15.61  4:22.19  16:39.03   
          5:28.60  6:35.23  7:41.96  8:48.92     
          9:56.14  11:03.75  12:11.23  13:19.29     
          14:27.30  15:34.65         
Amalie Emma Thomsen  1994  Denmark    1:01.92  2:08.05  3:14.96  4:22.12  16:47.59   
          5:29.86  6:37.36  7:44.96  8:52.25     
          10:00.33  11:08.16  12:16.00  13:23.97     
          14:32.11  15:40.47         
Sarah Koehler  1994  Germany    1:03.26  2:10.13  3:17.44  4:25.23  16:59.57   
          5:33.09  6:41.42  7:49.70  8:58.10     
          10:06.09  11:14.58  12:23.02  13:31.90     
          14:41.46  15:51.12         
Elisa Thimm  1994  Germany    1:03.21  2:09.98  3:17.10  4:25.09  17:04.60   
          5:32.89  6:41.04  7:50.23  8:59.59     
          10:09.19  11:18.75  12:28.13  13:38.22     
          14:47.77  15:56.66         
Morgane Rothon  1994  France    1:03.63  2:10.16  3:17.69  4:25.76  17:05.65   
          5:34.31  6:43.51  7:52.76  9:02.19     
          10:11.28  11:20.40  12:29.72  13:39.02     
          14:48.39  15:57.97         
Danielle Hall-Jackson  1994  Great Britain    1:03.13  2:09.76  3:16.82  4:24.01  17:06.80   
          5:31.30  6:39.10  7:47.31  8:55.85     
          10:04.79  11:14.17  12:24.38  13:34.99     
          14:46.35  15:56.81         
Rachael Williamson  1995  Great Britain    1:03.71  2:11.03  3:18.17  4:26.08  17:09.95   
          5:35.02  6:43.37  7:52.44  9:01.79     
          10:11.05  11:21.11  12:31.10  13:41.56     
          14:51.92  16:01.58         
10  Simona Marinova  1994  FYROM    1:05.44  2:14.04  3:23.61  4:33.54  17:15.97   
          5:43.08  6:51.81  8:00.46  9:09.76     
          10:19.15  11:29.13  12:38.78  13:48.70     
          14:58.51  16:07.87         
11  Ida Marie Vedel  1994  Denmark    1:06.58  2:16.18  3:26.16  4:36.83  17:29.39   
          5:47.19  6:57.25  8:07.80  9:17.94     
          10:28.44  11:38.77  12:49.21  14:00.11     
          15:10.06  16:20.40         
12  Barbara Wasilewska  1994  Poland    1:06.46  2:16.11  3:26.58  4:36.84  17:32.44   
          5:46.98  6:57.22  8:07.80  9:18.86     
          10:29.58  11:40.79  12:51.23  14:01.41     
          15:11.78  16:22.42         
13  Vasiliki Pappa  1994  Greece    1:04.83  2:12.62  3:21.73  4:31.66  17:33.78   
          5:41.93  6:51.93  8:02.04  9:13.09     
          10:24.26  11:35.95  12:47.85  13:59.82     
          15:12.16  16:23.92         
14  Natacha Delvoie  1995  Belgium    1:04.80  2:13.13  3:21.68  4:31.11  17:36.06   
          5:41.19  6:52.48  8:03.60  9:15.72     
          10:27.75  11:40.07  12:52.08  14:04.61     
          15:16.87  16:28.81         
15  Merve Eroglu  1994  Turkey    1:05.49  2:14.84  3:24.74  4:34.84  17:36.28   
          5:45.34  6:56.12  8:06.96  9:18.69     
          10:30.46  11:42.33  12:53.70  14:04.97     
          15:16.60  16:27.74         
16  Inga Virtanen  1994  Finland    1:06.87  2:17.19  3:27.99  4:39.34  17:39.47   
          5:50.91  7:02.35  8:11.44  9:21.69     
          10:33.05  11:44.59  12:56.28  14:08.64     
          15:19.96  16:31.00         
17  Aino Erkinaro  1995  Finland    1:06.60  2:17.33  3:28.16  4:39.40  17:44.10   
          5:51.04  7:02.54  8:13.13  9:24.38     
          10:35.96  11:47.44  12:59.36  14:10.95     
          15:22.28  16:33.93         
18  Lise Sand Syversen  1995  Norway    1:05.99  2:16.57  3:28.03  4:40.24  18:11.25   
          5:52.10  7:04.57  8:18.18  9:31.25     
          10:44.77  11:58.56  13:12.79  14:27.48     
          15:42.52  16:56.78         
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.15  Print Date  14 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  19:05 
 
Results Event 12 (Heats) - Official
Results Event 12 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  09:13   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 12, 200m Butterfly Men, Heats 
CR: Marcin CIESLAK 1:56.13 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Jordan Coelho  1992  France    26.24  56.42  1:28.62    2:00.93Q   
Konstantinos Markozis  1992  Greece    26.96  57.55  1:29.20    2:00.94Q   
Bence Biczo  1993  Hungary    27.43  58.15  1:29.43    2:01.24Q   
Sam Van De Schootbrugge  1993  Great Britain    26.88  57.29  1:28.79    2:01.43Q   
Eduard Galdeano Castillo  1992  Spain    27.51  58.62  1:30.61    2:01.73Q   
Cameron Brodie  1992  Great Britain    27.45  58.52  1:30.11    2:01.77Q   
Viktor B. Bromer  1993  Denmark    28.49  59.49  1:30.23    2:01.86Q   
Artem Lazarev  1992  Russia    27.27  58.28  1:30.00    2:02.82Q   
Lyubomyr Lemeshko  1992  Ukraine    27.55  58.57  1:30.36    2:02.86Q   
10  Braxston Timm  1992  Great Britain    27.21  58.58  1:30.40    2:02.93   
11  Ilya Lemaev  1993  Russia    26.94  58.18  1:30.11    2:02.97Q   
12  Nil Vidal Vila  1992  Spain    27.78  59.32  1:31.16    2:03.11Q   
13  Zsombor Szana  1992  Hungary    28.26  59.41  1:31.08    2:03.12Q   
14  Melvin Herrmann  1992  Germany    27.26  59.12  1:31.33    2:03.56Q   
15  Marcin Cieslak  1992  Poland    27.64  59.22  1:31.63    2:04.11Q   
16  Matjaz Zorman  1992  Slovenia    27.38  58.29  1:30.12    2:04.36Q   
17  Velimir Stjepanovic  1993  Serbia    27.68  58.88  1:31.73    2:04.66Q   
18  Jesper Jonsson  1993  Sweden    28.00  59.23  1:31.53    2:05.00Q   
19  Bastian Vollmer  1993  Germany    27.43  59.16  1:31.92    2:05.02Q   
20  Lukas Nattmann  1992  Germany    27.72  59.57  1:32.37    2:05.36   
21  Bogdan Ionov  1993  Russia    28.07  59.59  1:32.09    2:05.48   
22  Olexandr Shul´ga  1993  Ukraine    27.97  1:00.63  1:33.27    2:06.13Q   
23  Miguel Monteiro Diogo  1993  Portugal    28.12  1:00.51  1:33.64    2:06.89Q   
24  Pavel Naroshkin  1992  Estonia    28.18  1:01.14  1:34.02    2:07.41R   
25  Marko Blazevski  1992  FYROM    29.12  1:01.54  1:34.34    2:07.83R   
26  Nejc Jurjevcic  1993  Slovenia    29.21  1:02.19  1:36.00    2:10.65   
27  Ilja Jefimov  1993  Estonia    29.38  1:03.59  1:39.90    2:17.81   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.16  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  09:13 
 
Results Event 12 (Semifinals) - Official
Results Event 12 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:24   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 12, 200m Butterfly Men, Semifinals 
CR: Marcin CIESLAK 1:56.13 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Bence Biczo  1993  Hungary    26.54  56.70  1:26.16    1:57.13Q   
Konstantinos Markozis  1992  Greece    26.74  56.62  1:27.30    1:58.73Q   
Marcin Cieslak  1992  Poland    26.42  55.82  1:26.90    1:58.97Q   
Jordan Coelho  1992  France    26.27  56.91  1:27.88    1:59.93Q   
Eduard Galdeano Castillo  1992  Spain    26.88  57.40  1:28.77    2:00.69Q   
Cameron Brodie  1992  Great Britain    27.20  58.09  1:29.49    2:01.41Q   
Lyubomyr Lemeshko  1992  Ukraine    27.74  58.47  1:29.33    2:01.41Q   
Artem Lazarev  1992  Russia    27.15  57.32  1:28.78    2:01.64Q   
Ilya Lemaev  1993  Russia    26.87  57.47  1:29.34    2:01.81Q   
10  Zsombor Szana  1992  Hungary    27.98  58.64  1:30.08    2:01.84Q   
11  Nil Vidal Vila  1992  Spain    26.95  57.94  1:29.93    2:01.96R   
12  Viktor B. Bromer  1993  Denmark    27.86  58.79  1:29.61    2:02.49R   
13  Sam Van De Schootbrugge  1993  Great Britain    27.14  57.80  1:29.95    2:02.84   
14  Velimir Stjepanovic  1993  Serbia    27.55  58.56  1:30.36    2:03.07   
15  Melvin Herrmann  1992  Germany    27.19  58.52  1:30.87    2:04.06   
16  Matjaz Zorman  1992  Slovenia    27.16  58.65  1:31.04    2:04.95   
17  Jesper Jonsson  1993  Sweden    27.10  58.78  1:31.71    2:05.54   
18  Olexandr Shul´ga  1993  Ukraine    27.28  59.06  1:33.07    2:06.40   
19  Miguel Monteiro Diogo  1993  Portugal    28.00  59.92  1:33.13    2:06.68   
20  Bastian Vollmer  1993  Germany    27.58  59.65  1:33.18    2:06.74   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:24 
 
Results Event 12 (Finals) - Official
Results Event 12 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  16 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:25   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 12, 200m Butterfly Men, Finals 
CR: Marcin CIESLAK 1:56.13 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Bence Biczo  1993  Hungary    26.48  55.76  1:25.65    1:55.82  CR 
Marcin Cieslak  1992  Poland    26.08  55.53  1:25.61    1:56.76   
Jordan Coelho  1992  France    26.03  56.01  1:26.70    1:57.57   
Konstantinos Markozis  1992  Greece    26.50  56.42  1:27.36    1:59.20   
Cameron Brodie  1992  Great Britain    26.90  56.98  1:27.99    2:00.16   
Eduard Galdeano Castillo  1992  Spain    26.77  57.40  1:28.86    2:01.19   
Artem Lazarev  1992  Russia    27.12  57.78  1:29.53    2:02.03   
Ilya Lemaev  1993  Russia    27.05  58.08  1:30.05    2:02.91   
Lyubomyr Lemeshko  1992  Ukraine    27.30  58.37  1:30.06    2:03.28   
10  Zsombor Szana  1992  Hungary    28.07  59.23  1:31.32    2:03.95   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  16 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:25 
 
Results Event 13 (Heats) - Official
Results Event 13 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  09:43   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 13, 400m Freestyle Women, Heats 
CR: Heidi GREIN 4:10.54 1986-07-25 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    1:02.51  2:07.93  3:13.34    4:17.81Q   
Chiara Giacone  1994  Italy    1:02.36  2:07.71  3:14.57    4:18.69Q   
Claudia Dasca Romeu  1994  Spain    1:02.40  2:08.43  3:14.66    4:18.84Q   
Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    1:03.40  2:09.83  3:15.85    4:18.91Q   
Donata Kilijanska  1995  Poland    1:02.64  2:08.75  3:14.83    4:19.28Q   
Federica Iele  1995  Italy    1:03.03  2:09.24  3:15.76    4:19.90Q   
Johanna Friedrich  1995  Germany    1:01.20  2:06.81  3:13.39    4:20.01Q   
Amalie Emma Thomsen  1994  Denmark    1:03.05  2:08.99  3:15.31    4:20.51Q   
Fiona Donnelly  1995  Great Britain    1:02.78  2:08.16  3:14.17    4:20.58Q   
10  Rocio Gomez Narros  1994  Spain    1:03.18  2:09.29  3:15.33    4:20.62Q   
11  Rachael Williamson  1995  Great Britain    1:03.08  2:10.02  3:15.89    4:21.36R   
12  Sian Morgan  1994  Great Britain    1:02.46  2:09.17  3:15.88    4:21.56   
13  Maria Borrella Garcia  1995  Spain    1:03.03  2:09.52  3:16.32    4:22.36   
14  Valeriya Podlesna  1994  Ukraine    1:01.31  2:08.42  3:16.18    4:22.58R   
15  Dora Kiss  1994  Hungary    1:03.25  2:09.54  3:16.33    4:22.99   
16  Elisa Thimm  1994  Germany    1:01.77  2:09.27  3:16.50    4:23.05   
16  Sarah Koehler  1994  Germany    1:02.63  2:08.74  3:15.88    4:23.05   
18  Eyglo Osk Gustafsdottir  1995  Iceland    1:02.65  2:10.13  3:17.96    4:23.24   
19  Marina Heller Hansen  1994  Denmark    1:05.53  2:12.31  3:18.13    4:23.39   
20  Spela Skufca  1994  Slovenia    1:03.67  2:09.97  3:17.29    4:24.19   
21  Beatrice Magagnoli  1994  Italy    1:03.21  2:09.89  3:17.72    4:24.49   
22  Tamara Miler  1994  Slovenia    1:04.55  2:10.65  3:16.41    4:24.69   
23  Danielle Hall-Jackson  1994  Great Britain    1:02.68  2:09.99  3:17.88    4:25.49   
24  Charlotte Van Andringa  1995  France    1:02.79  2:09.97  3:18.15    4:26.79   
25  Vasiliki Pappa  1994  Greece    1:02.88  2:09.94  3:18.50    4:27.15   
26  Maria Trubitsina  1994  Russia    1:03.09  2:10.49  3:18.59    4:27.22   
27  Ursa Bezan  1994  Slovenia    1:03.43  2:10.71  3:19.25    4:27.27   
28  Spela Bohinc  1995  Slovenia    1:03.97  2:11.47  3:19.65    4:27.30   
29  Annamaria Zombai  1994  Hungary    1:03.39  2:11.82  3:19.94    4:27.71   
30  Merve Eroglu  1994  Turkey    1:03.74  2:11.68  3:20.15    4:28.29   
31  Aliona Adamovich  1994  Belarus    1:03.32  2:10.51  3:20.31    4:28.32   
32  Natacha Delvoie  1995  Belgium    1:04.33  2:11.71  3:19.97    4:29.60   
33  Lenka Lukasova  1994  Czech Republic    1:03.66  2:11.51  3:21.02    4:30.68   
34  Veronica Orheim Bjoerlykk  1994  Norway    1:03.27  2:12.10  3:22.79    4:31.39   
35  Jurate Scerbinskaite  1994  Lithuania    1:05.15  2:14.40  3:24.33    4:31.49   
36  Andreia Catarina Gomes  1994  Portugal    1:04.60  2:12.90  3:22.18    4:31.50   
37  Vilma Ekstroem  1994  Sweden    1:03.60  2:11.99  3:22.00    4:31.70   
38  Frida Berggren  1994  Sweden    1:05.16  2:14.39  3:23.79    4:32.20   
39  Mathilde Huss-Hansen  1994  Denmark    1:04.76  2:13.50  3:23.37    4:33.62   
40  Linnea Bielicz  1994  Sweden    1:03.69  2:13.02  3:23.90    4:33.79   
41  Simona Marinova  1994  FYROM    1:05.30  2:14.47  3:24.92    4:33.83   
42  Lise Sand Syversen  1995  Norway    1:04.48  2:14.51  3:25.35    4:35.69   
43  Inga Virtanen  1994  Finland    1:03.53  2:13.33  3:25.43    4:36.30   
44  Aino Erkinaro  1995  Finland    1:06.12  2:16.11  3:26.69    4:36.45   
45  Anni Hirvelae  1995  Finland    1:06.44  2:16.75  3:28.15    4:37.57   
46  Martina marks  1995  Israel    1:04.60  2:15.17  3:27.15    4:39.03   
47  Ida Marie Vedel  1994  Denmark    1:05.37  2:16.26  3:27.87    4:39.09   
48  Rebeka Repman  1994  Serbia    1:04.20  2:15.24  3:29.34    4:42.68   
49  Josefiina Vaelimaeki  1995  Finland    1:06.78  2:18.56  3:31.14    4:44.00   
Giorgia Crocione  1994  Italy            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.16  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  09:43 
 
Results Event 13 (Finals) - Official
Results Event 13 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:15   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 13, 400m Freestyle Women, Finals 
CR: Heidi GREIN 4:10.54 1986-07-25 
 
 
Place  Name  Born  Club    100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Henrietta Stenkvist  1994  Sweden    1:02.31  2:06.84  3:10.79    4:13.69   
Amalie Emma Thomsen  1994  Denmark    1:01.03  2:04.69  3:09.69    4:14.61   
Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    1:01.61  2:06.55  3:11.96    4:15.92   
Claudia Dasca Romeu  1994  Spain    1:02.79  2:07.97  3:13.51    4:16.22   
Chiara Giacone  1994  Italy    1:02.84  2:08.22  3:13.58    4:16.60   
Donata Kilijanska  1995  Poland    1:02.39  2:07.63  3:13.12    4:16.70   
Johanna Friedrich  1995  Germany    1:02.23  2:07.67  3:13.30    4:16.95   
Federica Iele  1995  Italy    1:02.39  2:08.18  3:14.30    4:19.02   
Fiona Donnelly  1995  Great Britain    1:02.81  2:08.63  3:15.17    4:22.00   
10  Rocio Gomez Narros  1994  Spain    1:02.76  2:09.37  3:16.84    4:23.53   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:15 
 
Results Event 14 (Heats) - Official
Results Event 14 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:01   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Heats 
CR: Daniil IZOTOV 48.48 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yannick Agnel  1992  France    24.37        49.88Q   
Andrey Ushakov  1992  Russia    24.68        50.75Q   
Andriy Govorov  1992  Ukraine    25.02        50.78Q   
Kevin Leithold  1992  Germany    24.89        51.07Q   
Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium    24.63        51.09Q   
Marius Radu  1992  Romania    24.72        51.09Q   
Mehdy Metella  1992  France    25.09        51.09Q   
James Disney-May  1992  Great Britain    24.70        51.29Q   
Daniel Skaaning  1993  Denmark    24.83        51.37Q   
10  James Young  1992  Great Britain    25.05        51.50Q   
10  Mikhail Ukrainskiy  1993  Russia    24.91        51.50Q   
12  Jasper Aerents  1992  Belgium    25.11        51.53Q   
13  Lorys Bourelly  1992  France    24.90        51.60   
14  Francesco Martelli  1992  Italy    24.92        51.72Q   
15  Denis Medvedev  1992  Russia    25.00        51.78   
16  Philipp Wolf  1992  Germany    24.84        51.80Q   
17  Clement Mignon  1993  France    24.85        51.81   
17  Pawel Werner  1993  Poland    25.01        51.81Q   
19  Alessio Torlai  1992  Italy    24.99        51.82Q   
20  Mattia Schirru  1992  Italy    24.74        51.93   
21  Yerai Lebon Iriarte  1992  Spain    25.15        51.97Q   
22  David Ernstsson  1992  Sweden    25.12        51.99Q   
23  Ivan Levaj  1992  Croatia    24.96        52.04Q   
24  Simonas Bilis  1993  Lithuania    24.69        52.06Q   
25  Kacper Majchrzak  1992  Poland    24.70        52.08R   
26  Emil Skovfoged Gregersen  1992  Denmark    24.97        52.14R   
26  Max Mral  1993  Germany    25.17        52.14   
28  Christos Katrantzis  1992  Greece    25.31        52.19   
28  Liam Selby  1992  Great Britain    25.34        52.19   
30  Gerard Rodriguez Lopez  1992  Spain    25.21        52.22   
31  Illya Glazunov  1992  Ukraine    25.24        52.24   
32  Markus Scheruebl  1992  Austria    25.52        52.34   
33  Viacheslav Andrusenko  1992  Russia    25.49        52.40   
34  Alexander Linge  1992  Sweden    25.05        52.41   
35  Bertug Coskun  1993  Turkey    25.22        52.43   
36  Almog Olshtein  1993  Israel    25.67        52.51   
37  Florian Angert  1992  Germany    25.71        52.52   
38  Velimir Stjepanovic  1993  Serbia    25.36        52.53   
39  Uvis Kalnins  1993  Latvia    25.32        52.55   
40  Cedric Delvoie  1992  Belgium    25.05        52.56   
41  Dion Dreesens  1993  Netherlands    25.47        52.77   
42  Alin Coste  1992  Romania    24.87        52.78   
43  Aitor Martinez Rodriguez  1993  Spain    24.86        52.79   
44  Mihail Kachaunov  1992  Bulgaria    25.57        52.80   
45  Mans Hjelm  1992  Sweden    25.25        52.81   
46  Pjotr Degtjarjov  1993  Estonia    24.36        52.83   
47  Orri Freyr Gudmundsson  1992  Iceland    25.03        52.89   
48  Ozan Gider  1992  Turkey    25.49        52.94   
49  Serhei Golban  1993  Moldova    25.87        52.98   
50  Mateo Muzek  1992  Croatia    25.10        53.05   
51  Vladislav Paskas  1992  Serbia    25.56        53.11   
52  Justinas Bilis  1992  Lithuania    24.89        53.17   
53  Fred Karu  1993  Estonia    25.12        53.18   
54  Luka Sever  1992  Croatia    25.85        53.20   
55  Gustav Aberg Lejdstroem  1992  Sweden    25.62        53.40   
56  Matej Golob  1993  Slovenia    25.80        53.58   
56  Pavels Gribovskis  1993  Latvia    25.48        53.58   
58  Joern Nygard  1992  Norway    26.14        53.73   
59  Martin Hammer  1993  Norway    26.13        53.74   
60  Adrian Mantas Mota  1992  Spain    25.85        53.82   
61  Karel Benicek  1992  Czech Republic    25.93        53.87   
62  Ozan Kemer  1993  Turkey    25.66        53.94   
63  Samuli Heino  1992  Finland    26.07        54.19   
64  Rok Sagmeister  1992  Slovenia    25.97        54.29   
65  Ole Martin Ree  1992  Norway    26.17        54.36   
66  Valtteri Halonen  1992  Finland    26.60        54.37   
67  Oleg Solovjov  1992  Estonia    25.79        54.38   
68  Mladen Senicar  1993  Serbia    25.52        54.49   
69  Tim Jarnvik  1992  Finland    25.99        54.82   
70  Gunnar Olafsson  1992  Iceland    26.55        55.17   
71  Eemil Ekdahl  1993  Finland    26.20        55.26   
Gustavo Manuel Santa  1993  Portugal            DNS   
Tommaso Romani  1992  Italy            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.16  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  10:01 
 
Results Event 14 (Semifinals) - Official
Results Event 14 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:21   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Semifinals 
CR: Daniil IZOTOV 48.48 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yannick Agnel  1992  France    24.32        49.51Q   
Andrey Ushakov  1992  Russia    24.70        50.41Q   
Andriy Govorov  1992  Ukraine    24.76        50.45Q   
Jasper Aerents  1992  Belgium    24.32        50.46Q   
Mehdy Metella  1992  France    25.00        50.50Q   
Kevin Leithold  1992  Germany    24.40        50.68Q   
Marius Radu  1992  Romania    25.21        50.86Q   
James Disney-May  1992  Great Britain    24.59        50.91Q   
Mikhail Ukrainskiy  1993  Russia    24.65        50.96Q   
10  James Young  1992  Great Britain    24.57        51.08Q   
11  Daniel Skaaning  1993  Denmark    24.71        51.18R   
12  Francesco Martelli  1992  Italy    25.01        51.36R   
13  Philipp Wolf  1992  Germany    24.89        51.40   
14  Emmanuel Vanluchene  1992  Belgium    24.92        51.44   
15  Ivan Levaj  1992  Croatia    24.69        51.65   
16  Alessio Torlai  1992  Italy    24.83        51.72   
17  Pawel Werner  1993  Poland    24.91        51.82   
18  David Ernstsson  1992  Sweden    25.04        52.02   
19  Yerai Lebon Iriarte  1992  Spain    25.07        52.06   
20  Simonas Bilis  1993  Lithuania    25.07        52.34   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:21 
 
Results Event 14 (Finals) - Official
Results Event 14 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  16 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:01   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 14, 100m Freestyle Men, Finals 
CR: Daniil IZOTOV 48.48 2009-07-10 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m        Finish  Status 











 
Yannick Agnel  1992  France    23.83        48.80   
Mehdy Metella  1992  France    24.41        49.89   
Jasper Aerents  1992  Belgium    24.30        50.23   
Andrey Ushakov  1992  Russia    24.41        50.28   
Marius Radu  1992  Romania    24.89        50.62   
Andriy Govorov  1992  Ukraine    24.85        51.03   
Kevin Leithold  1992  Germany    24.60        51.08   
James Young  1992  Great Britain    24.55        51.12   
Mikhail Ukrainskiy  1993  Russia    24.76        51.32   
10  James Disney-May  1992  Great Britain    24.49        51.63   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  16 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:01 
 
Results Event 15 (Heats) - Official
Results Event 15 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:17   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 15, 200m Breaststroke Women, Heats 
CR: Olga DETENYUK 2:24.70 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Sofya Zhigunova  1995  Russia    34.61  1:13.35  1:52.75    2:32.51Q   
Carlotta Toni  1995  Italy    35.51  1:15.11  1:53.97    2:32.89Q   
Marina Garcia Urzainqui  1994  Spain    34.47  1:13.70  1:53.19    2:33.22Q   
Stefania Recchia  1995  Italy    35.60  1:14.87  1:53.70    2:33.33Q   
Neza Marcun  1995  Slovenia    35.52  1:14.04  1:53.65    2:33.42Q   
Jolien Vermeylen  1994  Belgium    35.77  1:14.54  1:54.69    2:33.73Q   
Jenna Laukkanen  1995  Finland    35.62  1:15.11  1:54.35    2:33.92Q   
Fanny Deberghes  1994  France    35.71  1:15.04  1:54.60    2:34.47Q   
Kinga Cichowska  1994  Poland    35.42  1:14.98  1:54.81    2:35.50Q   
10  Shani Stallard  1994  Ireland    35.38  1:14.13  1:54.99    2:35.99Q   
11  Vita Rehberger  1995  Slovenia    36.19  1:15.61  1:55.56    2:36.18Q   
12  Anastasia Sineva  1995  Russia    35.65  1:15.47  1:56.41    2:36.26Q   
13  Beatriz Gomez Cortes  1994  Spain    36.01  1:15.93  1:57.01    2:36.89Q   
14  Camille Amardeilh  1995  France    36.43  1:16.30  1:56.37    2:36.98Q   
15  Malin Westman  1995  Sweden    35.45  1:14.76  1:56.17    2:39.22Q   
16  Lina Rathsack  1994  Germany    35.05  1:15.79  1:57.92    2:39.34Q   
17  Sophie Pyatt  1995  Great Britain    37.11  1:17.10  1:58.06    2:39.64Q   
18  Ana Radic  1994  Croatia    35.92  1:15.84  1:56.90    2:39.83Q   
19  Sycerika Mc Mahon  1995  Ireland    36.67  1:18.12  1:59.07    2:39.91Q   
20  Pamela Gabrieli  1994  Italy    35.98  1:16.03  1:57.05    2:40.29   
21  Sara Ottosson-Bixo  1995  Sweden    36.84  1:18.37  1:59.25    2:41.06Q   
22  Veera Kivirinta  1995  Finland    36.24  1:17.33  2:00.09    2:41.22R   
23  Eva Garrigues  1994  France    35.72  1:15.94  1:58.36    2:41.52   
24  Tjasa Vozel  1994  Slovenia    35.90  1:17.77  1:59.95    2:42.27   
25  Lina Westerlund  1995  Sweden    36.46  1:17.31  1:59.89    2:42.32   
26  Nicole Pichler  1995  Austria    36.46  1:18.16  2:00.07    2:42.40R   
27  Stefanija Draganov C  1994  Serbia    37.02  1:17.25  1:59.68    2:42.89   
28  Josephina Bartela  1994  Denmark    37.26  1:17.34  1:58.82    2:42.90   
29  Luna Elisabeth Soegaard  1994  Norway    37.38  1:19.32  2:01.15    2:43.80   
30  Monika Puchla  1994  Slovakia    36.73  1:17.90  2:00.52    2:43.84   
31  Michaela Altova  1994  Czech Republic    36.99  1:18.54  2:00.76    2:44.84   
32  Diana Sarichev  1994  Israel    37.43  1:20.60  2:03.03    2:47.42   
33  Kati Vesala  1995  Finland    37.61  1:20.38  2:03.78    2:49.42   
Laura Simon  1994  Germany            DNS   
Katja Pyoeraelae  1994  Finland            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.16  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  10:17 
 
Results Event 15 (Semifinals) - Official
Results Event 15 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  18:38   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 15, 200m Breaststroke Women, Semifinals 
CR: Olga DETENYUK 2:24.70 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Marina Garcia Urzainqui  1994  Spain    33.45  1:10.81  1:49.61    2:28.37Q   
Sofya Zhigunova  1995  Russia    34.38  1:12.35  1:51.25    2:30.93Q   
Beatriz Gomez Cortes  1994  Spain    34.80  1:13.45  1:52.28    2:31.32Q   
Anastasia Sineva  1995  Russia    34.85  1:13.33  1:52.44    2:31.78Q   
Jolien Vermeylen  1994  Belgium    35.53  1:14.45  1:52.80    2:31.99Q   
Neza Marcun  1995  Slovenia    34.87  1:13.64  1:52.90    2:32.73Q   
Carlotta Toni  1995  Italy    34.86  1:14.00  1:53.38    2:32.74Q   
Jenna Laukkanen  1995  Finland    34.19  1:12.32  1:52.31    2:33.33Q   
Stefania Recchia  1995  Italy    35.52  1:14.77  1:53.98    2:33.97Q   
10  Kinga Cichowska  1994  Poland    35.17  1:13.88  1:53.84    2:34.35Q   
11  Fanny Deberghes  1994  France    35.12  1:14.76  1:54.67    2:35.21R   
12  Shani Stallard  1994  Ireland    35.64  1:14.69  1:54.87    2:35.37R   
13  Lina Rathsack  1994  Germany    33.95  1:13.58  1:54.70    2:35.85   
14  Vita Rehberger  1995  Slovenia    36.08  1:15.86  1:56.42    2:37.24   
15  Camille Amardeilh  1995  France    35.85  1:15.00  1:55.89    2:37.53   
16  Sara Ottosson-Bixo  1995  Sweden    36.87  1:17.73  1:58.12    2:39.41   
17  Veera Kivirinta  1995  Finland    35.43  1:16.57  1:58.55    2:40.19   
18  Sophie Pyatt  1995  Great Britain    36.95  1:17.46  1:58.51    2:40.72   
19  Malin Westman  1995  Sweden    36.59  1:17.14  1:58.88    2:40.76   
20  Ana Radic  1994  Croatia    34.91  1:15.03  1:57.55    2:42.44   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  18:38 
 
Results Event 15 (Finals) - Official
Results Event 15 (Finals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  16 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:57   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 15, 200m Breaststroke Women, Finals 
CR: Olga DETENYUK 2:24.70 2009-07-09 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Marina Garcia Urzainqui  1994  Spain    33.35  1:10.20  1:48.18    2:27.12   
Jenna Laukkanen  1995  Finland    34.10  1:12.25  1:50.50    2:29.67   
Anastasia Sineva  1995  Russia    34.95  1:13.12  1:51.93    2:30.00   
Beatriz Gomez Cortes  1994  Spain    34.95  1:13.25  1:52.40    2:31.30   
Carlotta Toni  1995  Italy    34.42  1:13.10  1:52.17    2:31.63   
Neza Marcun  1995  Slovenia    35.04  1:13.56  1:52.57    2:31.66   
Sofya Zhigunova  1995  Russia    34.00  1:12.06  1:50.97    2:31.91   
Jolien Vermeylen  1994  Belgium    35.34  1:13.57  1:53.18    2:33.57   
Kinga Cichowska  1994  Poland    34.59  1:13.48  1:53.29    2:34.26   
10  Stefania Recchia  1995  Italy    34.92  1:14.43  1:53.81    2:34.78   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.17  Print Date  16 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  17:57 
 
Results Event 16 (Heats) - Official
Results Event 16 (Heats) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  10:37   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 16, 200m Medley Men, Heats 
CR: Xavier MOHAMMED 2:00.73 2008-08-01 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Raphael Stacchiotti  1992  Luxembourg    26.46  58.97  1:34.57    2:03.90Q   
Yakov-Yan Toumarkin  1992  Israel    26.26  57.07  1:33.96    2:03.98Q   
Ieuan Lloyd  1993  Great Britain    26.59  57.59  1:34.40    2:04.04Q   
Ganesh Pedurand  1992  France    26.76  58.63  1:34.18    2:04.18Q   
Dan Wallace  1993  Great Britain    26.90  57.96  1:33.33    2:04.40Q   
Jakub Maly  1992  Austria    26.77  59.08  1:34.52    2:04.67Q   
Alexey Atsapkin  1992  Russia    26.67  58.41  1:34.43    2:04.74Q   
Mike Marissen  1992  Netherlands    26.45  58.15  1:35.17    2:05.09Q   
Morten Klarskov  1992  Denmark    27.28  59.24  1:35.05    2:05.17Q   
10  Sergey Kashperskiy  1992  Russia    26.93  58.96  1:35.47    2:05.49Q   
11  Eduardo Solaeche Gomez  1993  Spain    26.86  59.74  1:35.88    2:05.76Q   
12  Paul Wudtke  1992  Germany    27.27  59.67  1:35.56    2:06.01Q   
13  Alexis Manacas Santos  1992  Portugal    27.77  59.27  1:35.98    2:06.02Q   
14  Lewis Coleman  1992  Great Britain    27.39  59.72  1:36.19    2:06.04   
15  Bence Bagameri  1992  Hungary    26.67  58.78  1:35.91    2:06.28Q   
16  Marcin Suzin  1993  Poland    26.69  59.85  1:36.53    2:06.52Q   
17  Zsombor Szana  1992  Hungary    27.53  59.56  1:37.37    2:06.91Q   
18  Simone Geni  1992  Italy    27.57  59.22  1:36.07    2:07.04Q   
19  Sami Juopperi  1992  Finland    26.82  59.64  1:35.77    2:07.44Q   
20  David Gregory  1992  Great Britain    27.31  58.66  1:35.85    2:07.47   
21  Pawel Trenda  1992  Poland    27.26  1:01.35  1:37.41    2:07.59Q   
22  Pavol Jelenak  1992  Slovakia    27.54  1:01.06  1:38.15    2:07.97Q   
23  Maximilian Krueger  1992  Germany    27.14  58.89  1:36.76    2:08.05R   
24  Petros Katsampanis  1992  Greece    27.56  1:00.95  1:36.64    2:08.21R   
25  Robert Bigelmann  1992  Germany    27.13  1:00.04  1:37.36    2:08.25   
26  Elijah Stolz  1993  Switzerland    28.25  1:00.38  1:38.01    2:08.36   
27  Tal Hanani  1993  Israel    27.49  1:00.93  1:37.49    2:08.55   
28  Stefanos Chalintei-Christ  1993  Greece    27.77  1:00.76  1:39.31    2:09.20   
29  Ismael Rahmuni Del Pozo  1992  Spain    26.88  1:00.65  1:38.23    2:09.33   
30  Kristian Kron  1992  Sweden    27.62  59.75  1:39.20    2:09.59   
31  Vitaliy Alpatov  1993  Ukraine    27.85  1:02.08  1:39.35    2:09.67   
32  Jere Laukkanen  1993  Finland    27.79  1:01.87  1:38.98    2:10.36   
33  Dujam Sablic  1992  Croatia    27.69  59.98  1:40.37    2:10.38   
34  Mario Rusnak  1992  Slovakia    27.58  1:01.39  1:39.92    2:10.62   
35  Alar Lodi  1992  Estonia    29.29  1:03.07  1:40.60    2:11.42   
36  Marco Aldabe Bomstad  1993  Norway    27.54  59.46  1:39.39    2:11.78   
37  Kristjan Juerisoo  1993  Estonia    28.53  1:03.09  1:41.58    2:12.57   
38  Igor Vulesevic  1992  Serbia    28.32  1:01.02  1:41.09    2:13.31   
39  Lauri Leinonen  1992  Finland    28.13  1:02.60  1:43.17    2:15.00   
40  Sami Aaltomaa  1992  Finland    29.93  1:09.04  1:47.64    2:20.96   
41  Peter Bernek  1992  Hungary    30.17  1:04.15  1:48.54    2:22.04   
Nenad Tasevski  1993  FYROM            DNS   
Sverre Naess  1992  Norway            DNS   
Viktor B. Bromer  1993  Denmark            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.16  Print Date  15 July 2010 
Licensed to: Tampereen Seurat  Print Time  10:37 
 
Results Event 16 (Semifinals) - Official
Results Event 16 (Semifinals) - Official 
 
  Competition name  European Junior Swimming Champ    Print Date  15 July 2010   
  Competition place  Helsinki, Finland    Print Time  17:46   
  Organizer  LEN         
  Pool  50m         
  Competition date  14 July 2010         
 
 
Event 16, 200m Medley Men, Semifinals 
CR: Xavier MOHAMMED 2:00.73 2008-08-01 
 
 
Place  Name  Born  Club    50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Raphael Stacchiotti  1992  Luxembourg    26.47  58.52  1:34.64    2:03.25Q   
Ieuan Lloyd  1993  Great Britain    26.96  58.60  1:34.02    2:03.26Q   
Yakov-Yan Toumarkin  1992  Israel    26.78  57.63  1:34.30    2:03.32Q   
Ganesh Pedurand  1992  France    26.62  58.52  1:33.68    2:03.63Q   
Alexey Atsapkin  1992  Russia    26.71  59.01  1:34.44    2:03.70Q   
Dan Wallace  1993  Great Britain    27.07  58.72  1:34.24    2:04.36Q   
Jakub Maly  1992  Austria    26.72  58.40  1:34.31    2:04.40Q   
Eduardo Solaeche Gomez  1993  Spain    26.85  59.12  1:34.48    2:04.42Q   
Alexis Manacas Santos  1992  Portugal    27.16  58.47  1:35.00    2:05.04Q   
10  Mike Marissen  1992  Netherlands    26.77  58.90  1:36.07    2:05.22Q   
11  Sergey Kashperskiy  1992  Russia    26.93  58.63  1:35.36    2:05.26R   
12  Marcin Suzin  1993  Poland    26.69  59.46  1:35.73    2:05.62R   
13  Bence Bagameri  1992  Hungary    26.89  59.18  1:35.92    2:05.88   
14  Paul Wudtke  1992  Germany    27.41  59.98  1:36.98    2:07.23   
15  Sami Juopperi  1992  Finland    26.97  59.70  1:36.22    2:07.27   
16  Pawel Trenda  1992  Poland    27.25  1:01.63  1:38.03    2:07.98   
17  Simone Geni  1992  Italy    27.14  59.16  1:36.68    2:08.41   
18  Pavol Jelenak  1992  Slovakia    27.71  1:01.76  1:39.08    2:09.32   
19  Zsombor Szana  1992  Hungary    27.81  1:01.26  1:39.24    2:09.44   
Morten Klarskov  1992  Denmark    26.90  59.42  1:35.53    DSQ