2020-08-06   15:36:17
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Testtävling

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 10, 400m Medley Herrar - Försök
Sponsor: AGA
WR 4:03.84 Michael Phelps 1985 USA (USA) Peking (CHN) 2008-08-10
WJ 4:14.00 Sean Grieshop 1998 USA (USA) Omaha (USA) 2016-06-26
ER 4:06.16 Laszlo Cseh 1985 HUN (HUN) Peking (CHN) 2008-08-10
EJ 4:10.79 JEB 1900 2015-01-01
NR 4:13.29 Jani Sievinen 1974 FIN (FIN) Rom (ITA) 1994-09-08
SR 4:18.09 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg (SWE) Stockholm (SWE) 2018-04-07
SJ 4:19.82 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Eindhoven (NED) 2014-04-10
MR 4:19.68 Simon Sjödin 1986 SK Neptun (SWE) Borås (SWE) 2014-07-03
FM 4:21.17 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 4:29.27 William Lulek 1998 SK Neptun (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap +0.70 748 4:28.51 -
50m: 28.59
100m: 1:01.88
(33.29)
150m: 1:37.10
(35.22)
200m: 2:12.04
(34.94)
250m: 2:48.99
(36.95)
300m: 3:26.96
(37.97)
350m: 3:57.70
(30.74)
400m: 4:28.51
(30.81)
2 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim +0.75 713 4:32.91 +4.40 Q
50m: 28.71
100m: 1:00.99
(32.28)
150m: 1:36.19
(35.20)
200m: 2:10.69
(34.50)
250m: 2:49.67
(38.98)
300m: 3:28.23
(38.56)
350m: 4:01.62
(33.39)
400m: 4:32.91
(31.29)
3 Tor Leander 1999 Simklubben Neptun +0.77 712 4:33.00 +4.49 Q
50m: 29.05
100m: 1:01.65
(32.60)
150m: 1:38.87
(37.22)
200m: 2:15.30
(36.43)
250m: 2:53.24
(37.94)
300m: 3:31.43
(38.19)
350m: 4:03.18
(31.75)
400m: 4:33.00
(29.82)
4 William Lulek 1998 Simklubben Neptun +0.73 710 4:33.29 +4.78 Q
50m: 28.41
100m: 1:00.12
(31.71)
150m: 1:36.03
(35.91)
200m: 2:11.01
(34.98)
250m: 2:49.28
(38.27)
300m: 3:28.35
(39.07)
350m: 4:01.52
(33.17)
400m: 4:33.29
(31.77)
5 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim +0.71 701 4:34.41 +5.90 -
50m: 26.97
100m: 58.73
(31.76)
150m: 1:37.67
(38.94)
200m: 2:16.28
(38.61)
250m: 2:53.01
(36.73)
300m: 3:30.21
(37.20)
350m: 4:02.92
(32.71)
400m: 4:34.41
(31.49)
6 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap +0.81 679 4:37.41 +8.90 Q
50m: 29.12
100m: 1:03.37
(34.25)
150m: 1:39.97
(36.60)
200m: 2:15.35
(35.38)
250m: 2:54.80
(39.45)
300m: 3:35.10
(40.30)
350m: 4:07.53
(32.43)
400m: 4:37.41
(29.88)
7 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.70 670 4:38.55 +10.04 Q
50m: 29.61
100m: 1:04.14
(34.53)
150m: 1:39.34
(35.20)
200m: 2:13.85
(34.51)
250m: 2:53.16
(39.31)
300m: 3:33.02
(39.86)
350m: 4:06.36
(33.34)
400m: 4:38.55
(32.19)
8 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.81 653 4:40.94 +12.43 Q
50m: 29.48
100m: 1:02.51
(33.03)
150m: 1:37.68
(35.17)
200m: 2:12.41
(34.73)
250m: 2:54.66
(42.25)
300m: 3:37.55
(42.89)
350m: 4:09.77
(32.22)
400m: 4:40.94
(31.17)
9 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.71 644 4:42.25 +13.74 Q
50m: 28.06
100m: 1:00.50
(32.44)
150m: 1:37.98
(37.48)
200m: 2:14.68
(36.70)
250m: 2:55.47
(40.79)
300m: 3:37.26
(41.79)
350m: 4:11.24
(33.98)
400m: 4:42.25
(31.01)
10 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS +0.70 644 4:42.30 +13.79 Q
50m: 28.83
100m: 1:02.03
(33.20)
150m: 1:38.37
(36.34)
200m: 2:13.31
(34.94)
250m: 2:53.67
(40.36)
300m: 3:35.17
(41.50)
350m: 4:08.99
(33.82)
400m: 4:42.30
(33.31)
11 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim +0.66 625 4:45.13 +16.62
50m: 28.88
100m: 1:02.20
(33.32)
150m: 1:40.19
(37.99)
200m: 2:19.15
(38.96)
250m: 2:57.23
(38.08)
300m: 3:36.98
(39.75)
350m: 4:10.97
(33.99)
400m: 4:45.13
(34.16)
12 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.79 617 4:46.29 +17.78
50m: 29.18
100m: 1:03.70
(34.52)
150m: 1:41.43
(37.73)
200m: 2:18.62
(37.19)
250m: 2:58.91
(40.29)
300m: 3:39.84
(40.93)
350m: 4:13.65
(33.81)
400m: 4:46.29
(32.64)
13 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.77 616 4:46.44 +17.93
50m: 29.84
100m: 1:04.14
(34.30)
150m: 1:43.32
(39.18)
200m: 2:21.51
(38.19)
250m: 3:01.51
(40.00)
300m: 3:42.89
(41.38)
350m: 4:15.19
(32.30)
400m: 4:46.44
(31.25)
14 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 616 4:46.48 +17.97
50m: 29.48
100m: 1:03.58
(34.10)
150m: 1:42.25
(38.67)
200m: 2:19.88
(37.63)
250m: 2:59.59
(39.71)
300m: 3:39.48
(39.89)
350m: 4:13.42
(33.94)
400m: 4:46.48
(33.06)
15 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.70 611 4:47.22 +18.71
50m: 28.86
100m: 1:03.14
(34.28)
150m: 1:44.04
(40.90)
200m: 2:23.49
(39.45)
250m: 3:03.12
(39.63)
300m: 3:44.16
(41.04)
350m: 4:16.69
(32.53)
400m: 4:47.22
(30.53)
16 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.74 610 4:47.39 +18.88
50m: 29.63
100m: 1:03.88
(34.25)
150m: 1:42.20
(38.32)
200m: 2:19.86
(37.66)
250m: 3:00.16
(40.30)
300m: 3:42.00
(41.84)
350m: 4:15.07
(33.07)
400m: 4:47.39
(32.32)
17 Lucas Lindblom 2000 Landskrona Simsällskap +0.78 608 4:47.73 +19.22
50m: 31.00
100m: 1:07.42
(36.42)
150m: 1:46.21
(38.79)
200m: 2:24.56
(38.35)
250m: 3:03.07
(38.51)
300m: 3:41.93
(38.86)
350m: 4:15.77
(33.84)
400m: 4:47.73
(31.96)
18 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS +0.72 603 4:48.56 +20.05
50m: 28.30
100m: 1:00.87
(32.57)
150m: 1:38.98
(38.11)
200m: 2:16.62
(37.64)
250m: 2:58.65
(42.03)
300m: 3:41.08
(42.43)
350m: 4:15.21
(34.13)
400m: 4:48.56
(33.35)
19 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.68 596 4:49.61 +21.10
50m: 28.86
100m: 1:02.72
(33.86)
150m: 1:38.42
(35.70)
200m: 2:14.30
(35.88)
250m: 2:56.71
(42.41)
300m: 3:39.42
(42.71)
350m: 4:14.77
(35.35)
400m: 4:49.61
(34.84)
20 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.63 594 4:49.97 +21.46
50m: 29.79
100m: 1:04.85
(35.06)
150m: 1:43.59
(38.74)
200m: 2:21.75
(38.16)
250m: 3:01.64
(39.89)
300m: 3:42.95
(41.31)
350m: 4:16.44
(33.49)
400m: 4:49.97
(33.53)
21 Niklas Nyblom 1999 Täby Sim +0.65 582 4:51.98 +23.47
50m: 29.51
100m: 1:04.10
(34.59)
150m: 1:43.84
(39.74)
200m: 2:23.22
(39.38)
250m: 3:03.48
(40.26)
300m: 3:44.15
(40.67)
350m: 4:18.24
(34.09)
400m: 4:51.98
(33.74)
22 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap +0.69 576 4:53.00 +24.49
50m: 29.11
100m: 1:02.06
(32.95)
150m: 1:40.88
(38.82)
200m: 2:19.08
(38.20)
250m: 3:02.57
(43.49)
300m: 3:45.73
(43.16)
350m: 4:19.84
(34.11)
400m: 4:53.00
(33.16)
23 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap +0.72 575 4:53.16 +24.65
50m: 29.41
100m: 1:02.59
(33.18)
150m: 1:41.70
(39.11)
200m: 2:20.23
(38.53)
250m: 3:02.31
(42.08)
300m: 3:44.73
(42.42)
350m: 4:19.39
(34.66)
400m: 4:53.16
(33.77)
24 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon +0.72 570 4:54.08 +25.57
50m: 29.55
100m: 1:03.33
(33.78)
150m: 1:39.92
(36.59)
200m: 2:17.52
(37.60)
250m: 2:59.44
(41.92)
300m: 3:42.24
(42.80)
350m: 4:18.13
(35.89)
400m: 4:54.08
(35.95)
25 Ossian Arvidsson 1992 Kungälvs Simsällskap +0.78 568 4:54.30 +25.79
50m: 28.43
100m: 1:02.33
(33.90)
150m: 1:41.11
(38.78)
200m: 2:19.39
(38.28)
250m: 3:01.12
(41.73)
300m: 3:43.71
(42.59)
350m: 4:19.78
(36.07)
400m: 4:54.30
(34.52)
26 Karl Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.78 563 4:55.18 +26.67
50m: 31.01
100m: 1:05.38
(34.37)
150m: 1:43.41
(38.03)
200m: 2:20.08
(36.67)
250m: 3:03.43
(43.35)
300m: 3:46.86
(43.43)
350m: 4:22.96
(36.10)
400m: 4:55.18
(32.22)
27 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.77 554 4:56.79 +28.28
50m: 30.72
100m: 1:06.92
(36.20)
150m: 1:44.66
(37.74)
200m: 2:20.91
(36.25)
250m: 3:04.58
(43.67)
300m: 3:48.93
(44.35)
350m: 4:23.52
(34.59)
400m: 4:56.79
(33.27)
28 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap +0.72 537 4:59.85 +31.34
50m: 31.19
100m: 1:06.61
(35.42)
150m: 1:44.83
(38.22)
200m: 2:22.67
(37.84)
250m: 3:07.24
(44.57)
300m: 3:51.64
(44.40)
350m: 4:25.73
(34.09)
400m: 4:59.85
(34.12)
29 William Lernå 2002 Väsby Simsällskap +0.79 535 5:00.35 +31.84
50m: 30.68
100m: 1:07.73
(37.05)
150m: 1:46.24
(38.51)
200m: 2:23.87
(37.63)
250m: 3:07.15
(43.28)
300m: 3:50.33
(43.18)
350m: 4:26.01
(35.68)
400m: 5:00.35
(34.34)
30 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening +0.67 523 5:02.51 +34.00
50m: 30.87
100m: 1:06.76
(35.89)
150m: 1:46.99
(40.23)
200m: 2:27.67
(40.68)
250m: 3:09.41
(41.74)
300m: 3:51.75
(42.34)
350m: 4:27.95
(36.20)
400m: 5:02.51
(34.56)
Event official at: 2019-06-29 10:23:02
2020-07-01 11:50:55 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 11, 200m Ryggsim Damer - Försök
Sponsor: Baker Tilly
WR 2:04.06 Melissa Franklin 1995 USA (USA) London (BGR) 2012-08-03
WJ 2:06.43 Regan Smith 2002 USA (USA) Irvine (USA) 2018-07-26
ER 2:04.94 Anastasia Zueva 1990 RUS (RUS) Rom (ITA) 2009-08-01
EJ 2:06.62 JEB 1900 2015-01-01
NR 2:08.84 Eyglo Osk Gustafsdottir 1995 ISL (ISL) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-11
NJ 2:10.27 Pernille Larsen 1992 Denmark (DEN) Rom (ITA) 2009-07-31
SR 2:10.56 Michelle Coleman 1993 Spårvägen SF (SWE) Eindhoven (NED) 2014-04-10
SJ 2:12.64 Henriette Stenkvist 1994 Austin (USA) 2010-03-06
MR 2:11.59 Michelle Coleman 1993 Spårvägen SF (SWE) Norrköping (SWE) 2016-07-07
FM 2:16.22 Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 SK Neptun (ISL) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 2:17.98 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar SS (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap +0.70 732 2:17.61 QA
50m: 32.16
100m: 1:06.47
(34.31)
150m: 1:41.78
(35.31)
200m: 2:17.61
(35.83)
2 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap +0.57 708 2:19.18 +1.57 QA
50m: 32.46
100m: 1:07.08
(34.62)
150m: 1:43.05
(35.97)
200m: 2:19.18
(36.13)
3 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap +0.66 703 2:19.50 +1.89 QA
50m: 31.46
100m: 1:05.69
(34.23)
150m: 1:41.46
(35.77)
200m: 2:19.50
(38.04)
4 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap +0.67 695 2:20.05 +2.44 -
50m: 32.48
100m: 1:07.54
(35.06)
150m: 1:43.02
(35.48)
200m: 2:20.05
(37.03)
5 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap +0.60 679 2:21.14 +3.53 QA
50m: 33.60
100m: 1:09.57
(35.97)
150m: 1:45.92
(36.35)
200m: 2:21.14
(35.22)
6 Marlene Pavlu Lewin 1997 Simklubben Neptun +0.56 647 2:23.37 +5.76 QA
50m: 32.94
100m: 1:09.50
(36.56)
150m: 1:46.37
(36.87)
200m: 2:23.37
(37.00)
7 Annie Hegmegi 2003 Jönköpings Simsällskap +0.67 646 2:23.45 +5.84 QA
50m: 34.01
100m: 1:09.78
(35.77)
150m: 1:46.61
(36.83)
200m: 2:23.45
(36.84)
8 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim +0.63 625 2:25.05 +7.44 QA
50m: 34.39
100m: 1:11.74
(37.35)
150m: 1:49.35
(37.61)
200m: 2:25.05
(35.70)
9 Tea Winblad 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 623 2:25.25 +7.64 QA
50m: 34.57
100m: 1:11.73
(37.16)
150m: 1:49.43
(37.70)
200m: 2:25.25
(35.82)
10 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap +0.81 621 2:25.34 +7.73 QB
50m: 35.72
100m: 1:13.15
(37.43)
150m: 1:50.05
(36.90)
200m: 2:25.34
(35.29)
11 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.77 620 2:25.46 +7.85 -
50m: 34.67
100m: 1:11.35
(36.68)
150m: 1:48.77
(37.42)
200m: 2:25.46
(36.69)
12 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS +0.66 616 2:25.80 +8.19 QB
50m: 33.16
100m: 1:09.61
(36.45)
150m: 1:46.94
(37.33)
200m: 2:25.80
(38.86)
13 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap +0.73 609 2:26.35 +8.74 QB
50m: 33.14
100m: 1:09.95
(36.81)
150m: 1:48.05
(38.10)
200m: 2:26.35
(38.30)
14 Josefin Ossmyr 1999 Södertörns Simsällskap +0.70 606 2:26.56 +8.95 QB
50m: 34.72
100m: 1:13.03
(38.31)
150m: 1:51.44
(38.41)
200m: 2:26.56
(35.12)
15 Alice Persson 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.69 606 2:26.59 +8.98 QB
50m: 33.77
100m: 1:10.59
(36.82)
150m: 1:48.51
(37.92)
200m: 2:26.59
(38.08)
16 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.64 603 2:26.79 +9.18 -
50m: 34.33
100m: 1:10.82
(36.49)
150m: 1:48.30
(37.48)
200m: 2:26.79
(38.49)
17 Emilia Forsberg 2003 Täby Sim +0.78 593 2:27.62 +10.01 QB
50m: 33.97
100m: 1:10.63
(36.66)
150m: 1:48.20
(37.57)
200m: 2:27.62
(39.42)
18 Magdalena Hagsten Skarda 2003 Örebro Simallians +0.67 579 2:28.82 +11.21 QB
50m: 33.95
100m: 1:11.67
(37.72)
150m: 1:50.81
(39.14)
200m: 2:28.82
(38.01)
19 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.68 578 2:28.93 +11.32 QB
50m: 34.08
100m: 1:11.88
(37.80)
150m: 1:50.68
(38.80)
200m: 2:28.93
(38.25)
20 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS +0.69 575 2:29.18 +11.57
50m: 35.28
100m: 1:13.56
(38.28)
150m: 1:51.91
(38.35)
200m: 2:29.18
(37.27)
21 Siri Bokander 2003 Simklubben Triton +0.70 572 2:29.41 +11.80
50m: 34.61
100m: 1:12.96
(38.35)
150m: 1:51.41
(38.45)
200m: 2:29.41
(38.00)
22 Emelie Ek-Värn 2004 Landskrona Simsällskap +0.66 563 2:30.20 +12.59
50m: 33.85
100m: 1:12.01
(38.16)
150m: 1:51.22
(39.21)
200m: 2:30.20
(38.98)
23 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap +0.58 560 2:30.51 +12.90
50m: 35.28
100m: 1:13.41
(38.13)
150m: 1:52.15
(38.74)
200m: 2:30.51
(38.36)
24 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.70 552 2:31.20 +13.59
50m: 34.54
100m: 1:12.56
(38.02)
150m: 1:51.83
(39.27)
200m: 2:31.20
(39.37)
25 Alicia Johansson 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.74 541 2:32.19 +14.58
50m: 34.95
100m: 1:14.25
(39.30)
150m: 1:53.19
(38.94)
200m: 2:32.19
(39.00)
26 Tindra Aminoff 2003 Simklubben Elfsborg +0.64 540 2:32.29 +14.68
50m: 34.83
100m: 1:13.19
(38.36)
150m: 1:52.31
(39.12)
200m: 2:32.29
(39.98)
27 Davilda Lareva 2000 Föreningen Trelleborg Sim +0.57 532 2:33.05 +15.44
50m: 34.51
100m: 1:13.42
(38.91)
150m: 1:53.24
(39.82)
200m: 2:33.05
(39.81)
Event official at: 2019-06-29 10:40:59
2020-07-01 16:25:00 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 12, 100m Ryggsim Herrar - Försök
Sponsor: Beijer Bygg
WR 51.85 Ryan Murphy 1995 USA (USA) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-13
WJ 52.53 Kliment Kolesnikov 2000 RUS (RUS) Glasgow (GBR) 2018-08-06
ER 52.11 Camille Lacourt 1985 FRA (FRA) Budapest (HUN) 2010-08-10
EJ 52.53 Kliment Kolesnikov 2000 RUS (RUS) Glasgow (GBR) 2018-08-06
NR 54.41 Mathias Gydesen 1988 DEN (DEN) Indianapolis (USA) 2012-03-31
NJ 54.93 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Norway (NOR) Buenos Aires (ARG) 2018-10-07
SR 54.76 Gustav Hökfelt 1994 SK Neptun (SWE) Stockholm (SWE) 2018-04-07
SJ 55.54 Petter Fredriksson 1997 Malmö KK (SWE) Borås (SWE) 2017-07-02
MR 55.62 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla S (SWE) Halmstad (SWE) 2013-07-04
FM 56.57 Simon Sjödin 1986 SK Neptun (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 58.49 Olle Sköld 1999 Tyresö SS (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim +0.64 747 57.13 QA
50m: 27.47
100m: 57.13
(29.66)
2 Kristian Kron 1992 Simklubben Neptun +0.68 730 57.56 +0.43 QA
50m: 28.07
100m: 57.56
(29.49)
3 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.60 709 58.14 +1.01 QA
50m: 27.50
100m: 58.14
(30.64)
4 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.64 703 58.29 +1.16 QA
50m: 28.35
100m: 58.29
(29.94)
5 Fabian Bergman 1994 Simklubben Neptun +0.64 703 58.31 +1.18 QA
50m: 28.36
100m: 58.31
(29.95)
6 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg +0.62 700 58.38 +1.25 QA
50m: 28.51
100m: 58.38
(29.87)
7 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening +0.64 670 59.24 +2.11 QA
50m: 28.85
100m: 59.24
(30.39)
8 Olle Sköld 1999 Simklubben Neptun +0.58 666 59.35 +2.22 QA
50m: 28.25
100m: 59.35
(31.10)
9 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.64 665 59.39 +2.26 QB
50m: 28.53
100m: 59.39
(30.86)
10 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS +0.62 662 59.49 +2.36 QB
50m: 28.70
100m: 59.49
(30.79)
11 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim +0.76 644 1:00.03 +2.90 QB
50m: 28.77
100m: 1:00.03
(31.26)
12 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap +0.66 638 1:00.22 +3.09 QB
50m: 29.46
100m: 1:00.22
(30.76)
13 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap +0.68 636 1:00.29 +3.16 QB
50m: 29.04
100m: 1:00.29
(31.25)
14 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap +0.64 625 1:00.62 +3.49 QB
50m: 28.85
100m: 1:00.62
(31.77)
15 Gustav Ahlqvist 2003 Täby Sim +0.64 623 1:00.68 +3.55 QB
50m: 29.13
100m: 1:00.68
(31.55)
16 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb +0.77 621 1:00.76 +3.63 QB
50m: 28.72
100m: 1:00.76
(32.04)
17 Filip Grimberg 1998 Linköpings Allmänna SS +0.65 620 1:00.78 +3.65
50m: 29.52
100m: 1:00.78
(31.26)
18 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS +0.60 620 1:00.79 +3.66
50m: 29.36
100m: 1:00.79
(31.43)
19 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.65 619 1:00.81 +3.68
50m: 29.19
100m: 1:00.81
(31.62)
20 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim +0.61 616 1:00.91 +3.78
50m: 29.03
100m: 1:00.91
(31.88)
21 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.63 606 1:01.27 +4.14
50m: 29.53
100m: 1:01.27
(31.74)
22 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap +0.67 601 1:01.42 +4.29
50m: 29.98
100m: 1:01.42
(31.44)
23 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS +0.59 590 1:01.80 +4.67
50m: 29.91
100m: 1:01.80
(31.89)
24 Anton Witzell 2004 Simklubben Lödde +0.69 583 1:02.05 +4.92
50m: 30.04
100m: 1:02.05
(32.01)
25 Isak Larsson 2000 Simklubben Poseidon +0.67 571 1:02.48 +5.35
50m: 30.06
100m: 1:02.48
(32.42)
26 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.60 567 1:02.62 +5.49
50m: 30.60
100m: 1:02.62
(32.02)
27 Nils Wergeland 2002 Simklubben Poseidon +0.56 555 1:03.07 +5.94
50m: 30.97
100m: 1:03.07
(32.10)
28 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb +0.69 554 1:03.10 +5.97
50m: 29.70
100m: 1:03.10
(33.40)
29 Simon Brandt 2000 Väsby Simsällskap +0.62 553 1:03.14 +6.01
50m: 30.61
100m: 1:03.14
(32.53)
30 Philip Bentzer 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.64 549 1:03.32 +6.19
50m: 30.07
100m: 1:03.32
(33.25)
31 Albin Hedlund 2003 Sundsvalls Simsällskap +0.66 518 1:04.54 +7.41
50m: 30.61
100m: 1:04.54
(33.93)
32 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap +0.62 517 1:04.60 +7.47
50m: 30.24
100m: 1:04.60
(34.36)
33 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.66 516 1:04.64 +7.51
50m: 30.43
100m: 1:04.64
(34.21)
34 Hugo Vaide 2003 Ängelholms Simsällskap +0.77 508 1:04.95 +7.82
50m: 30.59
100m: 1:04.95
(34.36)
35 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.70 398 1:10.47 +13.34 PQ S14
50m: 33.18
100m: 1:10.47
(37.29)
36 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap +0.82 283 1:18.90 +21.77 PQ S14
50m: 36.32
100m: 1:18.90
(42.58)
37 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap +0.85 269 1:20.27 +23.14 PQ S14
50m: 39.83
100m: 1:20.27
(40.44)
38 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.97 202 1:28.27 +31.14 PQ S14
50m: 43.32
100m: 1:28.27
(44.95)
Event official at: 2019-06-29 10:54:18
2020-07-01 11:51:00 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 13, 50m Bröstsim Damer - Försök
Sponsor: AGA
WR 29.40 Lilly King 1997 USA (USA) Budapest (HUN) 2017-07-30
WJ 29.86 JWB 1900 2014-04-01
ER 29.48 Ruta Meilutyte 1997 LTU (LTU) Barcelona (ESP) 2013-08-03
EJ 29.48 JEB 1900 2015-01-01
NR 30.05 Jennie Johansson 1988 SWE (SWE) Kazan (RUS) 2015-08-09
NJ 31.18 Sophie Hansson 1998 Sweden (SWE) Singapore (SGP) 2015-08-26
SR 30.05 Jennie Johansson 1988 SK Neptun (SWE) Kazan (RUS) 2015-08-09
SJ 30.79 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs S (SWE) Glasgow (GBR) 2018-08-08
MR 30.32 Jennie Johansson 1988 SK Neptun (SWE) Borås (SWE) 2017-07-01
FM 31.49 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs S (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 31.59 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs S (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap +0.79 818 31.43 QA
2 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap +0.77 782 31.91 +0.48 QA
3 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim +0.69 776 31.98 +0.55 QA
4 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun +0.68 752 32.32 +0.89 QA
5 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.77 747 32.40 +0.97 QA
6 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap +0.68 741 32.48 +1.05 QA
7 Julia Månsson 2002 Örebro Simallians +0.63 736 32.55 +1.12 QA
8 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap +0.79 732 32.62 +1.19 QA
9 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.82 700 33.10 +1.67 QB
10 Edith Axelsson-Wiesel 2002 Simklubben Laxen +0.61 696 33.16 +1.73 QB
11 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.74 692 33.23 +1.80 QB
12 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen +0.71 691 33.25 +1.82 QB
13 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap +0.74 683 33.38 +1.95 QB
14 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.70 682 33.40 +1.97 QB
14 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 +0.73 682 33.40 +1.97 QB
16 Olivia Klint Ipsa 2005 Kristianstads SLS +0.72 670 33.59 +2.16
16 Emilia Rönningdal 2002 S 71 +0.72 670 33.59 +2.16 QB
18 Nelly Rasmusson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.69 663 33.71 +2.28
19 Linnéa Englund 2003 Föreningen Varberg Sim +0.70 655 33.84 +2.41
20 Elsa Bergh 2002 Njurunda Simsällskap +0.73 650 33.93 +2.50
21 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.78 643 34.05 +2.62
22 Lina Dahlgren 2005 Kungsbacka Simsällskap +0.82 642 34.08 +2.65
23 Hanna Bergman 2001 Simklubben Poseidon +0.72 641 34.09 +2.66
24 Matilda Stenberg 2001 Simklubben Elfsborg +0.72 638 34.14 +2.71
25 Anna Kubicka 1989 Simklubben Laxen +0.72 636 34.17 +2.74
26 Tea Gladher 2000 Linköpings Allmänna SS +0.72 636 34.18 +2.75
27 Cecilia Viberg 2003 Lidingö Simklubb +0.73 631 34.27 +2.84
28 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap +0.75 630 34.28 +2.85
29 Lovisa Alsop 2001 Föreningen Uddevalla Sim +0.63 626 34.35 +2.92
30 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap +0.74 619 34.48 +3.05
31 Tea Winblad 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 616 34.54 +3.11
32 Klara Juliusson 1997 Ängelholms Simsällskap +0.69 611 34.63 +3.20
33 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.71 610 34.65 +3.22
34 Lisa Bengtsson 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.69 609 34.67 +3.24
34 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.75 609 34.67 +3.24
36 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen +0.76 608 34.70 +3.27
36 Wilma Henriksson 2001 Umeå Simsällskap +0.64 608 34.70 +3.27
38 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 602 34.81 +3.38
39 Louise Ranevi 1999 Simklubben Lödde +0.68 601 34.83 +3.40
40 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS +0.77 598 34.88 +3.45
41 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon +0.76 594 34.96 +3.53
42 Olga Schubert 2000 Sjöbo Simsällskap +0.71 594 34.97 +3.54
43 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap +0.74 592 35.00 +3.57
44 Lina Maltesson 2000 Simklubben Elfsborg +0.68 577 35.31 +3.88
44 Elly Palm 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.82 577 35.31 +3.88
46 Adelina Walldén 2002 Västerås Simsällskap +0.72 565 35.55 +4.12
47 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen +0.74 562 35.62 +4.19
48 Stina Lindberg 2000 Simklubben Poseidon +0.61 531 36.30 +4.87
49 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim +0.80 407 39.64 +8.21 PQ SB14
50 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 161 53.98 +22.55 PQ SB6
51 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 146 55.74 +24.31 PQ SB14
52 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 121 59.28 +27.85 PQ SB9
53 Mathilda Einarsson 1996 Kungsbacka Simsällskap 5 2:49.21 +2:17.78 PQ SB3
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap DSQ SB3
- Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap DNS
Event official at: 2019-06-29 11:19:24
2020-07-01 11:51:04 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 14, 50m Fjärilsim Herrar - Försök
Sponsor: Novotek
WR 22.27 Andriy Govorov 1992 UKR (UKR) Rom (ITA) 2018-07-01
WJ 23.22 Michael Andrew 1999 USA (USA) Indianapolis (USA) 2017-08-27
ER 22.27 Andriy Govorov 1992 UKR (UKR) Rom (ITA) 2018-07-01
EJ 23.28 JEB 1900 2015-01-01
NR 22.93 Jakob Andkjaer 1985 DEN (DEN) Rom (ITA) 2009-07-27
NJ 23.59 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Norway (NOR) Helsinki (FIN) 2018-07-04
SR 23.56 Lars Frölander 1974 LASS (SWE) Norrköping (SWE) 2008-07-18
SJ 24.17 Robin Hanson 2001 Järfälla S (SWE) Stockholm (SWE) 2019-04-12
MR 23.56 Lars Frölander 1974 Linköpings ASS (SWE) Norrköping (SWE) 2008-07-18
FM 24.24 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs S (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 24.92 Eric Hinderup 1998 Malmö KK (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Jonathan Kling 1993 Örebro Simallians +0.68 768 24.49 QA
2 Sebastian Holmberg 1991 Täby Sim +0.71 764 24.53 +0.04 QA
3 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap +0.66 761 24.56 +0.07 QA
4 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap +0.70 760 24.57 +0.08 QA
5 Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap +0.73 759 24.58 +0.09 QA
5 Jesper Björk 1993 Helsingborgs Simsällskap +0.69 759 24.58 +0.09 QA
7 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS +0.69 756 24.62 +0.13 QA
8 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap +0.76 736 24.84 +0.35 QA
9 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb +0.73 736 24.84 +0.35 QB
10 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.68 726 24.95 +0.46 QB
11 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim +0.75 716 25.07 +0.58 QB
11 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap +0.74 716 25.07 +0.58 QB
13 Linus Kahl 2001 Landskrona Simsällskap +0.65 715 25.08 +0.59 QB
14 Erik Gissén 1992 Karlstads Simsällskap +0.67 714 25.09 +0.60 QB
15 Pontus Flodqvist 1988 Simklubben Neptun +0.62 709 25.15 +0.66 QB
16 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.74 706 25.18 +0.69 QB
17 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 705 25.19 +0.70
18 Linus Magnusson 1990 Täby Sim +0.68 698 25.28 +0.79
19 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.76 697 25.29 +0.80
20 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.70 695 25.32 +0.83
21 Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap +0.71 694 25.33 +0.84
22 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap +0.64 691 25.36 +0.87
23 Kalle Svensson 1997 Föreningen Uddevalla Sim +0.69 689 25.39 +0.90
24 William Myrlander 1997 Nässjö SLS +0.72 678 25.52 +1.03
25 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening +0.79 674 25.57 +1.08
26 Klaudius  Schreck 2001 Södertörns Simsällskap +0.70 673 25.59 +1.10
27 David Falk 2003 Simklubben Poseidon +0.67 671 25.62 +1.13
28 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun +0.74 664 25.70 +1.21
29 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.64 660 25.75 +1.26
29 Oskar Iwarsson 2000 Simklubben Neptun +0.74 660 25.75 +1.26
31 Marcus Ålenius 2001 Gävle Simsällskap +0.76 660 25.76 +1.27
31 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.70 660 25.76 +1.27
33 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.64 659 25.77 +1.28
33 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.74 659 25.77 +1.28
35 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap +0.66 654 25.83 +1.34
36 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap +0.62 654 25.84 +1.35
37 Malte Lundgren 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.64 651 25.88 +1.39
38 Isak Larsson 2000 Simklubben Poseidon +0.75 649 25.90 +1.41
39 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.67 648 25.91 +1.42
39 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb +0.64 648 25.91 +1.42
41 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.77 648 25.92 +1.43
42 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.66 645 25.95 +1.46
43 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap +0.65 642 25.99 +1.50
44 Gustav Frödeberg 1997 Väsby Simsällskap +0.74 638 26.05 +1.56
45 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap +0.75 637 26.06 +1.57
46 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap +0.74 635 26.09 +1.60
46 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.60 635 26.09 +1.60
48 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.70 623 26.25 +1.76
49 David Reinholdsson 2002 Simklubben Elfsborg +0.73 621 26.29 +1.80
50 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim +0.77 620 26.30 +1.81
51 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb +0.72 617 26.34 +1.85
51 Gustaf Hansson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.69 617 26.34 +1.85
53 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS +0.70 607 26.48 +1.99
54 Gustav Persson 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.67 605 26.51 +2.02
55 Christopher Andrén 2000 Södertörns Simsällskap +0.75 596 26.64 +2.15
56 Elias Persson 2002 Falu Simsällskap +0.70 593 26.69 +2.20
57 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon +0.70 590 26.73 +2.24
58 Gustav Henell 1999 Linköpings Allmänna SS +0.73 590 26.74 +2.25
58 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.73 590 26.74 +2.25
60 Noah Svensson 1999 Värnamo Simsällskap +0.75 589 26.75 +2.26
61 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.61 588 26.77 +2.28
62 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.69 581 26.88 +2.39
63 Andreas Wallén 2002 Spårvägen Simförening +0.67 578 26.92 +2.43
63 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap +0.70 578 26.92 +2.43
65 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap +0.78 484 28.56 +4.07 PQ S10
66 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap +0.76 398 30.49 +6.00 PQ S14 S14
67 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap +0.95 338 32.20 +7.71 PQ S14
68 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.83 335 32.28 +7.79 PQ S14
69 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap +0.81 326 32.59 +8.10 PQ S14
70 Yahia Mossa 1998 Växjö Simsällskap +0.99 292 33.80 +9.31 PQ S9 S9
71 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians +0.95 233 36.44 +11.95 PQ S14
72 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.90 166 40.80 +16.31 S9
73 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.94 123 45.08 +20.59 S14
74 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.68 83 51.23 +26.74 PQ S5 S5
75 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 72 53.77 +29.28 S6
- Johan Rydahl 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.37 DSQ
- Sebastian Bergenzaun 1991 Simklubben Poseidon +0.60 DSQ
- Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap DNS
- Daniel Kertes 1999 Helsingborgs Simsällskap DNS
Event official at: 2019-06-29 11:32:47
2020-07-01 11:51:06 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
SM/Para-SM/JSM (50m) 2019
Place: Lindängsbadet Organizer: Svensk Simidrott
Pool: 50m Competition Date: Jun 28, 2019 to Jul 2, 2019
Event 15, 100m Fjärilsim Damer - Försök
Sponsor: Baker Tilly
WR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-07
WJ 56.46 Penelope Oleksiak 2000 CAN (CAN) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-07
ER 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-07
EJ 56.06 JEB 1900 2015-01-01
NR 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-07
NJ 56.06 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Rom (ITA) 2009-07-27
SR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Rio de Janeiro (BRA) 2016-08-07
SJ 56.06 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Rom (ITA) 2009-07-27
MR 55.95 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Norrköping (SWE) 2016-07-07
FM 56.83 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
FJ 1:00.29 Sara Junevik 2000 Falu SS (SWE) Landskrona (SWE) 2018-07-05
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap +0.68 893 57.61 QA
50m: 26.40
100m: 57.61
(31.21)
2 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap +0.80 733 1:01.53 +3.92 QA
50m: 28.91
100m: 1:01.53
(32.62)
3 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.75 694