Resultat för Vattenfall Swim Cup 2010 Morning CVU
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Friday Morning
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 23:07 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | |
Club | ||||||||||
1 | Oliver Sørensen | 1996 | 9 | 552 | 29.07 | 1:00.80 | 1:33.00 | 2:04.56 | ||
Delta Svøm | ||||||||||
2 | Alexander Morgan | 1996 | 7 | 546 | 29.18 | 1:01.02 | 1:34.07 | 2:05.02 | ||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
3 | Thomas Schultz Nielsen | 1996 | 6 | 539 | 29.12 | 1:00.71 | 1:33.11 | 2:05.54 | ||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
4 | Magnus Yde | 1996 | 5 | 534 | 29.19 | 1:00.93 | 1:33.62 | 2:05.94 | ||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
5 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 4 | 466 | 31.38 | 1:04.68 | 1:38.52 | 2:11.76 | ||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Chris Johansen | 1996 | 3 | 449 | 29.70 | 1:02.93 | 1:38.22 | 2:13.45 | ||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Jakob Brinkmann | 1996 | 2 | 448 | 30.31 | 1:03.57 | 1:38.30 | 2:13.49 | ||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
8 | Roope Lehtonen | 1996 | 1 | 422 | 32.65 | 1:07.11 | 1:42.12 | 2:16.19 | ||
Raision Urheilijat | ||||||||||
9 | Jens Frederik Vittrup | 1996 | 420 | 32.26 | 1:06.82 | 1:41.98 | 2:16.42 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
10 | Martin Nielsen | 1996 | 393 | 31.13 | 1:06.49 | 1:44.29 | 2:19.44 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
11 | Jacob Adolfsen | 1996 | 392 | 32.56 | 1:08.91 | 1:45.29 | 2:19.64 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
12 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 369 | 33.09 | 1:09.19 | 1:46.50 | 2:22.41 | |||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
13 | Peter Schmidt Sørensen | 1996 | 369 | 33.81 | 1:11.24 | 1:47.88 | 2:22.43 | |||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
14 | Morten Baxter | 1996 | 334 | 34.04 | 1:12.51 | 1:51.66 | 2:27.29 | |||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
15 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | 321 | 34.07 | 1:11.69 | 1:50.20 | 2:29.20 | |||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Steffen Møller Jürgensen | 1996 | 315 | 34.54 | 1:11.68 | 1:50.90 | 2:30.11 | |||
Odder IGF | ||||||||||
17 | Kim Daniel Jakobsen | 1996 | 307 | 34.77 | 1:13.16 | 1:52.58 | 2:31.50 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
18 | Christoph Lorenzen | 1996 | 296 | 34.60 | 1:13.75 | 1:54.84 | 2:33.29 | |||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
19 | Malthe Lindquist | 1996 | 267 | 36.15 | 1:16.65 | 1:58.24 | 2:38.64 | |||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
20 | Johannes Wagner | 1996 | 261 | 33.96 | 1:14.62 | 1:57.07 | 2:39.86 | |||
Team Westsachsen | ||||||||||
21 | Jeppe Komdeur | 1996 | 255 | 35.65 | 1:17.24 | 2:00.49 | 2:41.09 | |||
de Waalstroom | ||||||||||
22 | Daniel Thörnqvist | 1996 | 255 | 36.39 | 1:16.64 | 1:59.05 | 2:41.16 | |||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
23 | Stefan Abildtrup | 1996 | 227 | 37.86 | 1:21.39 | 2:05.60 | 2:47.45 | |||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
24 | Nicolai Bøving | 1996 | 217 | 37.52 | 1:22.12 | 2:08.67 | 2:49.98 | |||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
25 | Rune Kay | 1996 | 213 | 35.78 | 1:19.36 | 2:04.99 | 2:51.03 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
26 | Felix Koenecke | 1996 | 151 | 43.53 | 1:32.38 | 2:23.87 | 3:12.02 | |||
Tsv Over/bullenhausen | ||||||||||
- | Jesper Hansen | 1996 | DSQ | touch of poolside | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | |
Club | ||||||||||
1 | Onni Vuorinen | 1997 | 9 | 464 | 31.41 | 1:04.91 | 1:38.68 | 2:11.96 | ||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 7 | 463 | 30.79 | 1:04.43 | 1:38.70 | 2:12.08 | ||
Odder IGF | ||||||||||
3 | Maxim Davydytchev | 1997 | 6 | 382 | 30.81 | 1:06.66 | 1:44.18 | 2:20.82 | ||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Nikolaj Borup | 1997 | 5 | 362 | 33.09 | 1:09.93 | 1:47.45 | 2:23.35 | ||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
5 | Kristian Seehuusen Juhl | 1997 | 4 | 357 | 34.27 | 1:11.95 | 1:48.60 | 2:24.03 | ||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
6 | Paul Wohlrabe | 1997 | 3 | 357 | 32.96 | 1:10.20 | 1:48.47 | 2:24.04 | ||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Frederik Knudsen | 1997 | 2 | 348 | 33.52 | 1:10.29 | 1:47.83 | 2:25.19 | ||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
8 | Nils Gernat | 1997 | 1 | 338 | 33.27 | 1:10.37 | 1:49.24 | 2:26.72 | ||
Berliner Tsc | ||||||||||
9 | Emil Deleuran Hansen | 1997 | 333 | 33.79 | 1:11.58 | 1:50.69 | 2:27.36 | |||
Delta Svøm | ||||||||||
10 | Jacob Weberg | 1997 | 331 | 35.40 | 1:11.69 | 1:49.51 | 2:27.72 | |||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
11 | Rasmus Larsen | 1997 | 316 | 35.09 | 1:12.85 | 1:51.84 | 2:30.01 | |||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Tom Heilmann | 1997 | 311 | 33.84 | 1:12.04 | 1:51.32 | 2:30.86 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
13 | Jackie Hartvig Jensen | 1997 | 302 | 35.26 | 1:13.87 | 1:52.93 | 2:32.34 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
14 | Lucas Hachmann | 1997 | 292 | 34.18 | 1:13.36 | 1:53.86 | 2:33.93 | |||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
15 | Victor Jensen | 1997 | 289 | 33.80 | 1:13.01 | 1:55.12 | 2:34.51 | |||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
16 | Josef Isaksson | 1997 | 251 | 36.30 | 1:18.30 | 2:01.46 | 2:42.04 | |||
S71 | ||||||||||
17 | Christian Arsberg Iversen | 1997 | 235 | 39.04 | 1:22.64 | 2:05.31 | 2:45.64 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
18 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 230 | 36.57 | 1:20.21 | 2:21.96 | 2:46.71 | |||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
19 | Julian Wolf | 1997 | 223 | 37.69 | 1:21.02 | 2:06.80 | 2:48.56 | |||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
20 | Frederik Linck | 1997 | 217 | 38.45 | 1:21.66 | 2:06.58 | 2:50.08 | |||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
21 | Bosse Feddersen | 1997 | 202 | 39.44 | 1:23.40 | 2:09.50 | 2:54.25 | |||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
22 | Frederik Rasmussen | 1997 | 144 | 40.63 | 1:30.01 | 2:21.96 | 3:14.84 | |||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
23 | John-Paul Vollert | 1997 | 143 | 42.61 | 1:33.66 | 3:15.23 | 3:15.23 | |||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
24 | Mark Simonsen | 1997 | 142 | 42.27 | 1:32.05 | 2:25.33 | 3:15.59 | |||
Odder IGF | ||||||||||
25 | Bastian Kristensen | 1997 | 128 | 2:32.50 | 3:22.65 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
26 | Philipp Ort | 1997 | 117 | 48.99 | 1:43.12 | 3:29.00 | ||||
Tsv Over/bullenhausen | ||||||||||
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | |
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 390 | 31.56 | 1:06.42 | 1:43.42 | 2:19.78 | ||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 7 | 365 | 34.18 | 1:11.82 | 1:47.92 | 2:22.96 | ||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
3 | Jonathan Kristensen | 1998 | 6 | 345 | 33.43 | 1:10.37 | 1:48.25 | 2:25.62 | ||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Gregor Gottschalk | 1998 | 5 | 330 | 34.76 | 1:12.29 | 1:51.15 | 2:27.81 | ||
Hamburger Sc | ||||||||||
5 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 4 | 328 | 34.13 | 1:11.44 | 1:50.40 | 2:28.20 | ||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Maurice Rothkegel | 1998 | 3 | 312 | 32.94 | 1:11.12 | 1:51.49 | 2:30.60 | ||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 2 | 305 | 34.77 | 1:13.87 | 1:53.64 | 2:31.70 | ||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 1 | 293 | 35.72 | 1:15.28 | 1:55.65 | 2:33.84 | ||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
9 | Manuel Moors | 1998 | 280 | 35.68 | 1:15.61 | 1:56.43 | 2:36.21 | |||
Potsdamer Sv | ||||||||||
10 | Hannes Hötzel | 1998 | 279 | 34.12 | 1:14.19 | 1:56.34 | 2:36.36 | |||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Mads Holm | 1998 | 239 | 36.39 | 1:20.96 | 2:05.81 | 2:44.58 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
12 | Frederik Knudsen | 1998 | 229 | 39.65 | 1:22.97 | 2:06.22 | 2:47.04 | |||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
13 | Stefan Martin Lara | 1998 | 202 | 36.32 | 1:20.59 | 2:06.34 | 2:54.16 | |||
Odder IGF | ||||||||||
14 | Carl Filip Ottosen | 1998 | 201 | 39.43 | 1:25.12 | 2:10.99 | 2:54.52 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
15 | Christian Kaul | 1998 | 197 | 39.85 | 1:23.94 | 2:10.51 | 2:55.54 | |||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
16 | Nils Beyer | 1998 | 142 | 42.91 | 1:35.09 | 2:26.88 | 3:15.82 | |||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
17 | Andreas Krogstrup | 1998 | 85 | 48.24 | 1:47.88 | 2:54.95 | 3:52.60 | |||
Odder IGF | ||||||||||
- | Oskar Jørgensen | 1998 | DSQ | False start | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | 100m | 150m | Finish | Status | |
Club | ||||||||||
1 | Tim Wilsdorf | 1999 | 9 | 230 | 36.16 | 1:19.59 | 2:05.04 | 2:46.74 | ||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
2 | Gustav Yde | 2000 | 7 | 211 | 38.04 | 1:23.21 | 2:08.80 | 2:51.61 | ||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
3 | Nils Linka | 1999 | 6 | 209 | 40.52 | 1:25.10 | 2:10.49 | 2:52.06 | ||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
4 | Benjamin Larsen | 2000 | 5 | 205 | 38.06 | 1:22.73 | 2:07.27 | 2:53.13 | ||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
5 | Patrick Elvers | 2000 | 4 | 191 | 38.70 | 1:23.98 | 2:10.80 | 2:57.27 | ||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
6 | Vincent Radach | 1999 | 3 | 179 | 40.41 | 1:26.23 | 2:13.64 | 3:01.26 | ||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
7 | Daniel Furman | 1999 | 2 | 178 | 38.45 | 1:26.60 | 2:15.63 | 3:01.73 | ||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Oliver Schiellerup | 2000 | 1 | 177 | 39.34 | 1:25.30 | 2:13.67 | 3:01.93 | ||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
9 | Philipp Albert | 1999 | 170 | 41.60 | 1:30.22 | 2:19.54 | 3:04.29 | |||
Team Westsachsen | ||||||||||
10 | Lasse Eckert | 1999 | 170 | 41.27 | 1:30.67 | 2:20.25 | 3:04.33 | |||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Kasper Petersen | 2000 | 169 | 43.30 | 1:31.16 | 2:19.99 | 3:04.72 | |||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
12 | Valdemar Mariegaard | 1999 | 152 | 44.45 | 1:34.50 | 2:24.11 | 3:11.44 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
13 | Justin Ehser | 2000 | 129 | 44.01 | 1:37.28 | 2:33.00 | 3:22.24 | |||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
14 | Sebastian Møller Jürgense | 2001 | 124 | 43.36 | 1:35.74 | 2:31.08 | 3:24.63 | |||
Odder IGF | ||||||||||
15 | Thorben Richert | 2000 | 124 | 46.17 | 1:39.78 | 2:33.52 | 3:24.72 | |||
Team Westsachsen | ||||||||||
16 | Mikkel Ørbæk Lysemose | 1999 | 124 | 44.02 | 1:37.27 | 2:31.41 | 3:24.97 | |||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
17 | Macus Buus Nielsen | 2000 | 109 | 48.82 | 1:44.78 | 2:40.13 | 3:33.91 | |||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
18 | Bjørn Kristensen | 1999 | 101 | 47.70 | 1:45.01 | 2:40.11 | 3:39.54 | |||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
19 | Thomas Frederiksen | 2000 | 86 | 53.57 | 1:57.12 | 2:57.90 | 3:51.44 | |||
Odder IGF | ||||||||||
- | Florian Haselbach | 1999 | DNS | |||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 23:07 |