2020-07-13   23:38:39
Vślg stśvne:

Vślg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM-H 2019 1. Division

Her vises alle stśvnets resultater opdelt i stśvneafsnit.

Resultat LÝb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:02   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 1, 200m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Christoffer Carlsen (1992) 1:43.32 03-11-2017 
Dansk Rekord Senior: Anders Lie Nielsen (1991) 1:43.69 07-12-2016 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 13-12-2009 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m  150m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel Gadgaard  1999    790  25.39  52.60  1:19.94    1:47.46   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Marcus KrÝyer Svendsen  1997    782  25.42  52.56  1:20.08    1:47.83   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Alexander Aslak NÝrgaard  2000    776  25.81  53.26  1:21.11    1:48.09   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Nicolas Blanch  1997    759  25.50  52.82  1:20.71    1:48.89   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Valdemar BrÝns  2003    732  25.92  53.61  1:21.67    1:50.21   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Christian L H Frederiksen  2001    720  25.84  53.81  1:22.14    1:50.82   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Mads Holm  1998    710  26.50  54.59  1:23.01    1:51.34   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Jonas M. JÝrgensen  2001    701  26.52  54.25  1:22.85    1:51.81   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    700  25.38  53.63  1:22.86    1:51.90   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
10  Frederik Eg Ibsen  2002    694  26.13  54.17  1:23.04    1:52.22   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
11  Mads Tornow Rasmussen  2000    666  25.93  54.89  1:23.85    1:53.77   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
12  Marcus SkÝtt Haslev  2002    657  26.91  55.68  1:24.75    1:54.25   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
13  Leo Badaker  2002    620  26.42  55.60  1:26.19    1:56.52   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
14  Niels Paulli Sparholt  2000    613  27.03  56.32  1:26.10    1:56.92   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
15  SÝren Villumsen  1998    607  26.55  56.08  1:26.57    1:57.31   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
16  Christoffer Weiss  2001    605  26.88  56.65  1:27.07    1:57.44   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
17  William Textor Broch  2001    542  27.53  57.69  1:29.46    2:01.84   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
18  Phillip Niemann Madsen  2004    525  28.94  59.99  1:31.41    2:03.15   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:02 
 
Resultat LÝb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:30   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 2, 200m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah SjŲstrŲm (1993) 1:50.43 12-08-2017 
Dansk Rekord Senior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 1:55.04 15-12-2013 
Dansk Rekord Junior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 1:56.70 27-11-2011 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m  150m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pernille Blume  1994    806  26.57  55.86  1:27.07    1:58.66   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Line JÝrgensen Bruun  1995    794  29.04  59.24  1:29.18    1:59.21   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Snśfridur Sol  2000    787  27.68  57.56  1:28.19    1:59.60   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    776  27.49  57.80  1:28.94    2:00.15   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Signe Bro  1999    773  27.74  58.48  1:29.71    2:00.31   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
Maria Grandt  1998    772  29.03  1:00.27  1:30.67    2:00.33   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    763  27.70  57.79  1:28.87    2:00.84   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    750  28.20  59.20  1:30.25    2:01.49   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Sara Sylvest  2000    750  28.86  59.13  1:30.20    2:01.49   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
10  Liva Stjernholm  2004    743  28.43  59.36  1:30.64    2:01.87   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
11  Tine Petersen  2003    729  28.65  59.90  1:31.39    2:02.69   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
12  Camilla Ottesen  2000    721  29.65  1:01.15  1:32.36    2:03.12   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
13  Sofia Norre Bendt  2003    691  28.91  1:00.18  1:32.21    2:04.88   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
14  Julie K Rose  2003    687  29.58  1:00.68  1:32.32    2:05.15   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
15  Marie Christensen  2002    653  29.49  1:01.46  1:34.34    2:07.24   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
16  Alberte V. Bisgaard  2003    649  29.48  1:01.89  1:34.87    2:07.54   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
17  Anna Myhre Rottensten  2003    632  29.69  1:02.46  1:35.72    2:08.66   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  SÝs Freund  2004    581  30.54  1:04.35  1:38.55    2:12.28   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:30 
 
Resultat LÝb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:07   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 3, 100m BrystsvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Anton Sveinn McKee (1993) 56.79 07-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 56.98 07-12-2019 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 59.23 20-12-2015 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tobias B. Bjerg  1998    856  27.47        58.55   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Frederik RindshÝj  1999    787  28.34        1:00.22   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Jacob M. JÝrgensen  1997    730  29.37        1:01.74   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Lucas Bruun StrÝbek  2001    712  29.36        1:02.25   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Janus Meinert  1995    708  29.41        1:02.38   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Frans Johannessen  1992    707  29.10        1:02.41   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Joakim BrÝnnum  1997    690  29.66        1:02.91   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Andreas Hougaard  2000    672  29.52        1:03.47   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
Lawrence Langley  2001    665  29.58        1:03.68   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
10  Carl Emil LÝnborg  2002    663  29.44        1:03.77   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
11  Gustav Klit Stjernholm  2002    645  30.14        1:04.33   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
12  Bertram Dreyer Riis  2002    637  30.49        1:04.62   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
13  Magnus Carstensen  1999    632  30.72        1:04.80   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
14  Ferdinand Wahl  2000    605  30.63        1:05.72   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
15  Elias Marius Elsgaard  2004    603  30.97        1:05.80   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
16  Mikkel S. Hansen  2000    574  31.19        1:06.91   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
17  Kasper Thorn  2004    458  33.40        1:12.12   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  Bror Textor-Broch  2003    448  33.52        1:12.65   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:07 
 
Resultat LÝb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  22:03   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 4, 100m BrystsvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Rikke MÝller Pedersen (1989) 1:03.74 10-08-2013 
Dansk Rekord Senior: Rikke MÝller Pedersen (1989) 1:03.74 10-08-2013 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 1:06.79 08-11-2018 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Clara Rybak-Andersen  2003    814  31.91        1:06.78   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    796  31.65        1:07.28   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Astrid Nielsen  2002    741  32.55        1:08.89   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Anna Wermuth  1996    734  32.79        1:09.10   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Josephine Kruse  2002    722  32.67        1:09.50   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Victoria Haahr Pallesen  2002    691  33.34        1:10.52   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Katrine Liljedahl  1995    672  33.61        1:11.16   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Emma D. Rasmussen  1996    662  33.77        1:11.55   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    661  33.39        1:11.58   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
10  Emilie Meng  2003    653  33.11        1:11.85   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
11  Emma BjÝrnholdt  2000    648  33.41        1:12.04   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
12  Emilie Nyegaard  2001    638  34.09        1:12.42   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
13  Amanda Busk Olesen  2005    622  34.10        1:13.03   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
14  Maiken Hougaard  2002    614  34.59        1:13.33   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
15  Ana Rosa Kragh  2005    609  34.44        1:13.55   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
16  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    602  34.42        1:13.83   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
17  Josephine G. Lauridsen  2001    596  34.19        1:14.06   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
18  Karoline Kjelstrup  2006    594  34.31        1:14.17   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  22:03 
 
Resultat LÝb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:09   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 5, 100m RygsvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Markus Lie (1995) 51.02 07-08-2017 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 19-12-2009 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 29-11-2012 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jakob Strunge Nissen  2002    706  27.03        54.87   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Kasper Schultz  1995    700  26.40        55.04   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Gustav Friberg  1997    690  26.41        55.29   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    672  26.94        55.79   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
Sofus Bolwig Balladone  2002    655  26.93        56.26   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
Rasmus Warberg  2004    653  27.11        56.33   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    641  27.57        56.68   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Oliver SÝgaard-Andersen  2003    632  27.37        56.93   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Martin H. Abel  2001    619  27.59        57.33   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
10  Christoffer Vang-Jensen  2001    614  27.53        57.50   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
11  Valdemar BrÝns  2003    613  28.23        57.53   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
12  Mikkel Hjelm  2003    610  27.91        57.62   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
13  Frederik DalhÝj Paulsen  1998    590          58.26  DisklÝb 
  Sigma Swim                   
                     
14  Jonas Kjśr  2003    568  28.55        59.01   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
15  Mathias Lindberg Laursen  2003    567  28.38        59.03   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
16  Silas Waterval  2004    547  28.68        59.75   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
17  Thomas Schiby  2001    539  29.45        1:00.04   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    534  28.88        1:00.23   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Magnus Andersen  1995              DSQ  sw6.4 ejfbv v75m 
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:09 
 
Resultat LÝb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:29   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 55.99 13-12-2013 
Dansk Rekord Senior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 55.99 13-12-2013 
Dansk Rekord Junior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 57.57 09-12-2011 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie ō. Nielsen  1996    820  28.61        58.78   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Liva Palmund  2002    755  29.33        1:00.41   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
Kristine Nilsson Norby  2005    696  30.55        1:02.08   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Melanie Eggertsen  2002    665  30.41        1:03.03   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Sofie Hansen  2002    663  30.98        1:03.08   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Fenja Romanski  2005    656  30.19        1:03.31   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Ella Stenholt  2003    649  30.24        1:03.54   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Alma Heyn Stage  2004    648  30.44        1:03.57   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Katrine Bonefeld  2004    643  31.47        1:03.75   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
10  Julie Stampe  2002    638  30.87        1:03.89   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
11  Mia RindshÝj  2003    633  31.00        1:04.08   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
12  Anna Brandt Nielsen  1998    632  30.67        1:04.12   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
13  Emma MaagÝe  1999    630  30.80        1:04.18   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
14  Signe Bro  1999    622  31.27        1:04.44   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
15  Esther Else Grubert  2003    621  31.53        1:04.49   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
16  Pernille Rasmussen  1996    615  31.12        1:04.70   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
17  Ida Jacobsen  2005    594  31.34        1:05.43   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  Frida Saks Justesen  2004    578  31.99        1:06.06   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:29 
 
Resultat LÝb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:10   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 7, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjśr (1985) 22.79 13-12-2009 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjśr (1985) 22.79 13-12-2009 
Dansk Rekord Junior: Rasmus Nickelsen (2003) 22.98 07-12-2019 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Lasse Dall  1997    765          23.78   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Sebastian Ovesen  1994    686          24.65   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Frederik DalhÝj Paulsen  1998    673          24.81   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Kasper Bonnichsen  2002    669          24.86   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
Nicklas Rasmussen  1997    666          24.90   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
David Hjort  2000    659          24.99   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
Christian Holm JÝrgensen  1999    652          25.08   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
Joakim KÝhn  2003    642          25.20   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
Mads Tornow Rasmussen  2000    633          25.33   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
10  Joakim BrÝnnum  1997    627          25.40   
  Sigma Swim  59:59.03                 
11  Sebastian Strandberg  1994    619          25.51   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
12  Oliver NÝrgaard Frost  2002    590          25.92   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
13  Emil KayerÝd-Rasmussen  2002    580          26.08   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
14  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    576          26.13   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
15  Anders MÝller  1991    565          26.30   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
16  Giano Grillo  1998    563          26.34   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
17  Christopher G. Trandum  2003    539          26.71   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
18  Tobias Gammelvind  2004    506          27.28  DisklÝb 
  Hovedstadens SvÝmmeklub                   
Joshua P. Sidebotham  2003              DSQ  sw8.1 afsśt ryg 25m 
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:10 
 
Resultat LÝb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  13 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:46   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 8, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.38 22-11-2009 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.71 05-12-2014 
Dansk Rekord Junior: Karoline Barrett (2002) 26.34 04-11-2017 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Erichsen  1998    792          26.34   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Pernille Blume  1994    753          26.79   
  Sigma Swim  59:59.03                 
Regitze Gaard  2001    720          27.20   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Isabella K. SÝrensen  1994    687          27.62   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Lisa Rijkhoff  2001    685          27.65   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
Vera Staun Hansen  1999    675          27.78   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
Christina Kaas Elmgreen  1996    666          27.91   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
Marie Voigt Lauridsen  1995    651          28.12   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
Liva Schmid  2000    647          28.18   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
10  Katrine Holm SÝrensen  1992    631          28.41   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
11  Asta Poulsen Dolan  2004    627          28.47   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
12  Astrid M. ōstergaard  2004    625          28.50   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
13  Ellen Nielsen  2001    625          28.51   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
14  Jessica Yu Mortensen  2000    618          28.62   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
15  Megan Forslund Hansen  1997    602          28.86   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
16  Signe Villumsen  2001    591          29.05   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
17  Line Petersen  1991    541          29.92   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
18  Camilla Hougaard  2002    507          30.56   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  13 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:46 
 
Resultat LÝb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  14:55   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 9, 4X50m Medley Mix, Finaler 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Aalborg SvÝmmeklub - Mix  1993    883          1:46.69   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Isabella K. SÝrensen  1994      28.92        28.92   
  Janus Meinert  1995      28.00        56.92   
  Viktor B. Bromer  1993      23.92        1:20.84   
  Camilla Ottesen  2000      25.85        1:46.69   
                     
Agf 1. Div. - Mix  1991    883          1:46.71   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.54                 
  Pernille Rasmussen  1996      29.46        29.46   
  Tobias B. Bjerg  1998      26.38        55.84   
  Mia Borgensgaard  2003      28.15        1:23.99   
  Nicklas Rasmussen  1997      22.72        1:46.71   
                     
Kvik - Mix  1994    872          1:47.16   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.54                 
  Sofie Hansen  2002      28.89        28.89   
  Jacob M. JÝrgensen  1997      28.06        56.95   
  Sebastian Ovesen  1994      23.89        1:20.84   
  Emilie Meng  2003      26.32        1:47.16   
                     
Sigma Swim - Mix  1994    868          1:47.32   
  Sigma Swim  59:59.54                 
  Gustav Friberg  1997      25.86        25.86   
  Thea Blomsterberg  2002      31.01        56.87   
  Caroline Erichsen  1998      26.48        1:23.35   
  Alfred HÝjberg  2002      23.97        1:47.32   
                     
Esbjerg SvÝmmeklub - Mix  1997    855          1:47.83   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Melanie Eggertsen  2002      29.54        29.54   
  Astrid Nielsen  2002      31.83        1:01.37   
  Lasse Dall  1997      23.33        1:24.70   
  Christian Holm JÝrgensen  1999      23.13        1:47.83   
                     
Gentofte - Mix  2001    826          1:49.09   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.54                 
  Christoffer Vang-Jensen  2001      26.61        26.61   
  Clara Rybak-Andersen  2003      31.08        57.69   
  Leo Badaker  2002      25.58        1:23.27   
  Cecilie CarÝe Helmark  2005      25.82        1:49.09   
                     
Hovedstadens SvÝmmeklub - Mix  1995    826          1:49.10   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Oliver SÝgaard-Andersen  2003      26.69        26.69   
  Anna Wermuth  1996      31.69        58.38   
  Magnus Carstensen  1999      25.20        1:23.58   
  Johanne Hingebjerg  2002      25.52        1:49.10   
                     
Triton Ballerup Dhm - Mix  1989    799          1:50.31   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.54                 
  Liva Palmund  2002      28.77        28.77   
  Mikkel S. Hansen  2000      30.28        59.05   
  Kasper Bonnichsen  2002      24.69        1:23.74   
  Megan Forslund Hansen  1997      26.57        1:50.31   
                     
Lyngby SvÝmmeklub - Mix  1999    734          1:53.46   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Ella Stenholt  2003      28.96        28.96   
  Emma BjÝrnholdt  2000      33.01        1:01.97   
  Emil KayerÝd-Rasmussen  2002      26.49        1:28.46   
  Kasper Aagaard Jeppesen  2003      25.00        1:53.46   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til Dansk SvÝmmeunion  Udskriftstidspunkt  14:55 
 
Resultat LÝb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:13   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 10, 200m Medley Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Tomoe Zenimoto Hvas (2000) 1:51.74 06-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.86 14-11-2013 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 09-04-2011 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m  150m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel Gadgaard  1999    764  25.86  57.44  1:31.24    1:59.90   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Viktor B. Bromer  1993    763  25.87  56.76  1:31.62    1:59.94   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Jacob M. JÝrgensen  1997    758  26.44  57.69  1:31.99    2:00.21   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Lucas Bruun StrÝbek  2001    731  26.59  57.08  1:33.25    2:01.68   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Christian L H Frederiksen  2001    718  26.93  56.83  1:33.62    2:02.41   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
Arthur Dalťn Ellegaard  2001    711  26.54  57.52  1:34.03    2:02.80   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    702  26.75  56.83  1:34.51    2:03.31   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Kasper Schultz  1995    690  26.49  57.02  1:33.92    2:04.04   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Alexander Aslak NÝrgaard  2000    680  26.68  59.26  1:36.04    2:04.63   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
10  Kasper Bonnichsen  2002    677  25.85  55.91  1:33.40    2:04.80   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
11  Gustav Klit Stjernholm  2002    677  26.88  58.05  1:34.99    2:04.85   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
12  Valdemar BrÝns  2003    673  26.76  58.60  1:35.95    2:05.09   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
13  Bertram Dreyer Riis  2002    669  27.15  1:00.69  1:36.12    2:05.32   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
14  Andreas Kaas Elmgreen  1999    624  28.29  1:00.45  1:36.99    2:08.27   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
15  Mathias Lindberg Laursen  2003    612  27.99  1:01.30  1:37.79    2:09.06   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
16  Jonas Kjśr  2003    603  27.67  59.76  1:38.18    2:09.73   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
17  Oskar Luckow Larsen  2004    510  27.91  1:02.96  1:46.33    2:17.19   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
18  Bror Textor-Broch  2003    456  31.59  1:07.87  1:47.69    2:22.33   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:13 
 
Resultat LÝb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:24   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 11, 200m Medley Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Julia Hjort-Hansen (1984) 2:07.08 18-04-2009 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 18-04-2009 
Dansk Rekord Junior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 2:11.33 25-11-2011 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m  150m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Clara Rybak-Andersen  2003    774  29.33  1:03.64  1:40.22    2:12.67   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Regitze Gaard  2001    760  28.98  1:04.43  1:42.14    2:13.49   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Mia Steen Duus  2001    740  29.32  1:04.45  1:42.74    2:14.70   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Line JÝrgensen Bruun  1995    739  29.92  1:04.49  1:43.71    2:14.76   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Maria Grandt  1998    721  29.20  1:04.61  1:43.78    2:15.88   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Lisa Rijkhoff  2001    710  29.13  1:04.53  1:44.95    2:16.59   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Mia Borgensgaard  2003    698  30.17  1:04.91  1:45.38    2:17.31   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    686  30.27  1:05.54  1:45.10    2:18.16   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Sofie Hansen  2002    668  30.36  1:05.25  1:46.16    2:19.40   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
10  Anna Wermuth  1996    667  30.43  1:08.50  1:46.21    2:19.47   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
11  Julie K Rose  2003    666  30.89  1:06.76  1:45.99    2:19.53   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
12  Ellen Nielsen  2001    656  30.35  1:06.11  1:46.27    2:20.23   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
13  Liva Palmund  2002    642  30.48  1:04.30  1:47.85    2:21.22   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
14  Ella Stenholt  2003    636  31.18  1:06.54  1:48.48    2:21.70   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
15  Frederikke Echardt  2002    620  30.92  1:07.36  1:48.11    2:22.85   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
16  Amalie StaghÝj Andersen  2004    617  30.73  1:07.65  1:48.65    2:23.08   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
17  Mia RindshÝj  2003    606  31.07  1:06.99  1:49.43    2:24.00   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
18  Emma D. Rasmussen  1996    601  32.01  1:09.87  1:49.92    2:24.35   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:24 
 
Resultat LÝb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:32   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 12, 100m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 45.54 10-11-2009 
Dansk Rekord Senior: Mathias Z. Rysgaard (1998) 47.37 07-12-2019 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 05-12-2009 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik RindshÝj  1999    764  23.32        49.15   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Marcus KrÝyer Svendsen  1997    759  23.56        49.25   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Martin H. Abel  2001    721  24.05        50.11   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Nicolas Blanch  1997    714  24.16        50.27   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Jonas M. JÝrgensen  2001    685  24.53        50.97   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Jet Li Fuhrmann  2004    675  24.56        51.23   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Tobias Andersen  1998    674  24.68        51.24   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
Frederik Eg Ibsen  2002    668  24.99        51.40   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Mads Tornow Rasmussen  2000    660  24.67        51.60   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
10  Christian Holm JÝrgensen  1999    641  25.02        52.11   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
11  Nicklas Rasmussen  1997    634  24.84        52.29   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
12  Magnus Fallesen  1998    634  24.95        52.31   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
13  Leo Badaker  2002    623  25.08        52.60   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
14  William Textor Broch  2001    611  25.06        52.94   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
15  Christoffer Vang-Jensen  2001    604  25.19        53.14   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
16  Marcus SkÝtt Haslev  2002    592  25.67        53.52   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
17  SÝren Villumsen  1998    591  25.47        53.55   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  Tom DÝi  1993    467  26.83        57.91   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:32 
 
Resultat LÝb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:40   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 13, 100m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah SjŲstrŲm (1993) 50.58 11-08-2017 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.58 09-10-2016 
Dansk Rekord Junior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 53.55 26-11-2011 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pernille Blume  1994    825  25.31        53.56   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Mie ō. Nielsen  1996    782  26.08        54.52   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Signe Bro  1999    771  26.52        54.78   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    724  26.86        55.94   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Snśfridur Sol  2000    722  26.96        56.00   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Camilla Ottesen  2000    706  27.29        56.42   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002    706  27.17        56.43   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    689  27.28        56.88   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Sara Sylvest  2000    677  27.56        57.21   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
10  Anna Brandt Nielsen  1998    660  27.78        57.70   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
11  Marie Voigt Lauridsen  1995    652  27.88        57.93   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
12  Sarah Sirek Hansen  2003    646  27.88        58.12   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
13  Megan Forslund Hansen  1997    636  28.04        58.42   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
14  Caroline Buhl SchrÝder  2003    625  28.12        58.76   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
15  Cecilie CarÝe Helmark  2005    617  28.51        59.00   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
16  Katrine Holm SÝrensen  1992    613  28.04        59.15   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
17  Pernille Rasmussen  1996    610  28.08        59.22   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
18  Anna Myhre Rottensten  2003    588  28.84        59.97   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:40 
 
Resultat LÝb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:46   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 14, 50m BrystsvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 26.14 04-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 26.14 04-12-2019 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.09 20-12-2015 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tobias B. Bjerg  1998    841          26.75   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
Andreas Hougaard  2000    729          28.05   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
Janus Meinert  1995    724          28.11   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Frans Johannessen  1992    701          28.42   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Peter Vangsgaard  2000    689          28.58   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
Joakim BrÝnnum  1997    618          29.63   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Lawrence Langley  2001    616          29.67   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
Gustav Klit Stjernholm  2002    612          29.73   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
SÝrin Martin Johannessen  1991    609          29.78   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
10  Ferdinand Wahl  2000    607          29.82   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
11  Giano Grillo  1998    592          30.07   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
12  Jet Li Fuhrmann  2004    590          30.09   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Magnus Andersen  1995    565          30.53   
  Sigma Swim  59:59.03                 
14  Mikkel S. Hansen  2000    562          30.59   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
15  Christian Rasmussen  1998    559          30.65   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
16  Anders MÝller  1991    525          31.28   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
17  Bror Textor-Broch  2003    453          32.86   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
18  Johan Feld SÝrensen  1999    449          32.97   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:46 
 
Resultat LÝb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:52   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 15, 50m BrystsvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Jenna Laukkanen (1995) 29.54 13-12-2017 
Dansk Rekord Senior: Rikke MÝller Pedersen (1989) 29.87 12-12-2013 
Dansk Rekord Junior: Clara Rybak-Andersen (2003) 31.40 04-12-2019 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Thea Blomsterberg  2002    752          31.40   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Astrid Nielsen  2002    728          31.74   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Anna Wermuth  1996    725          31.79   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
Clara Rybak-Andersen  2003    719          31.87   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
Josephine Kruse  2002    690          32.32   
  Sigma Swim  59:59.03                 
Emilie Meng  2003    668          32.66   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    665          32.72   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Katrine Liljedahl  1995    664          32.73   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
Sara Krog Christoffersen  1996    663          32.75   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
10  Emma BjÝrnholdt  2000    634          33.24   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
11  Emma D. Rasmussen  1996    627          33.36   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
12  Amanda Busk Olesen  2005    617          33.54   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Ana Rosa Kragh  2005    614          33.59   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
14  Emilie Nyegaard  2001    603          33.80   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
15  Karoline Kjelstrup  2006    597          33.91   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
16  Maiken Hougaard  2002    589          34.06   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
17  Josephine G. Lauridsen  2001    584          34.15   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
18  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    567          34.50   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:52 
 
Resultat LÝb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:51   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 16, 1500m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Henrik Christiansen (1996) 14:18.15 06-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Mads Glśsner (1988) 14:26.74 12-12-2009 
Dansk Rekord Junior: Mads Glśsner (1988) 14:50.72 28-10-2006 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alexander Aslak NÝrgaard  2000    835  57.37  1:57.66  2:58.66  3:59.41  15:00.47   
  Sigma Swim  59:59.03      5:00.52  6:01.88  7:03.17  8:04.20     
          9:05.25  10:05.99  11:05.54  12:04.63     
          13:04.12  14:03.64         
                     
Mads RishÝj  1999    793  57.90  1:58.68  2:59.45  4:00.39  15:15.86   
  Sigma Swim  59:59.04      5:01.39  6:02.33  7:03.55  8:04.66     
          9:06.06  10:07.29  11:08.87  12:10.62     
          13:12.96  14:15.06         
                     
Mads Holm  1998    746  58.57  2:00.59  3:02.34  4:03.89  15:34.72   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03      5:05.82  6:08.63  7:11.32  8:14.08     
          9:17.40  10:20.66  11:23.30  12:26.56     
          13:29.96  14:33.50         
                     
Christian Rasmussen  1998    730  59.54  2:02.34  3:05.52  4:08.56  15:41.79   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03      5:11.95  6:15.13  7:17.70  8:20.71     
          9:23.27  10:26.31  11:29.55  12:32.72     
          13:36.06  14:39.27         
                     
Carl Emil LÝnborg  2002    722  57.67  1:58.53  3:00.20  4:01.85  15:45.13   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04      5:04.39  6:07.47  7:11.12  8:14.35     
          9:17.64  10:21.54  11:26.24  12:31.47     
          13:36.53  14:41.56         
                     
”li Mortensen  1996    706  59.42  2:01.84  3:04.35  4:07.08  15:52.15   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04      5:10.36  6:13.88  7:17.46  8:20.85     
          9:24.86  10:29.02  11:33.41  12:38.49     
          13:43.69  14:48.91         
                     
Jakob Mose  2000    696  1:00.74  2:04.90  3:08.87  4:13.24  15:56.62   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04      5:17.52  6:21.37  7:25.38  8:29.17     
          9:33.18  10:37.29  11:41.55  12:45.73     
          13:50.21  14:54.69         
                     
Marcus SkÝtt Haslev  2002    641  1:01.52  2:06.23  3:10.86  4:15.58  16:23.24   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03      5:21.27  6:27.00  7:32.74  8:38.78     
          9:44.94  10:51.48  11:58.18  13:04.66     
          14:11.29  15:17.48         
                     
Mathias Lund Hansen  2002    633  1:02.18  2:08.69  3:14.62  4:21.35  16:27.55   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04      5:28.09  6:34.09  7:40.10  8:46.13     
          9:51.55  10:57.32  12:03.20  13:09.14     
          14:15.84  15:22.23         
                     
10  Lasse Darlem Brandt  2003    628  1:01.69  2:06.72  3:12.39  4:18.40  16:29.79   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04      5:24.57  6:30.08  7:35.64  8:41.31     
          9:47.54  10:54.19  12:00.92  13:08.10     
          14:15.48  15:22.77         
                     
11  Jens Bomgaard  2002    628  1:00.92  2:05.30  3:10.10  4:15.39  16:29.80   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04      5:20.90  6:26.80  7:32.71  8:39.28     
          9:45.95  10:52.82  12:00.44  13:08.36     
          14:15.72  15:23.09         
                     
12  Simon B. Jeppesen  1997    621  57.21  2:02.20  3:07.37  4:12.85  16:33.64   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03      5:18.69  6:25.37  7:32.53  8:40.19     
          9:47.77  10:56.13  12:03.92  13:12.14     
          14:19.56  15:27.55         
                     
13  Christoffer P. Voldbjerg  2005    615  1:01.62  2:06.45  3:11.91  4:17.27  16:36.76   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03      5:24.18  6:31.32  7:38.88  8:46.57     
          9:54.43  11:01.55  12:10.05  13:17.27     
          14:24.04  15:32.40         
                     
14  Rune NÝrgaard  2000    600  1:03.08  2:09.96  3:16.48  4:22.79  16:45.21   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04      5:29.28  6:35.70  7:43.08  8:50.48     
          9:58.09  11:06.11  12:14.42  13:22.19     
          14:29.68  15:37.71         
                     
15  Kasper Aagaard Jeppesen  2003    580  1:02.57  2:09.74  3:16.95  4:24.77  16:56.85   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03      5:32.98  6:40.82  7:48.91  8:56.88     
          10:05.15  11:13.35  12:21.57  13:30.68     
          14:39.95  15:49.25         
                     
16  William Studsgaard  2004    563  1:03.01  2:10.30  3:18.50  4:26.80  17:06.74   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03      5:35.29  6:43.83  7:52.68  9:01.82     
          10:10.92  11:20.19  12:29.19  13:38.83     
          14:48.17  15:57.82         
                     
17  Valdemar Birn-Bringgaard  2004    530  1:03.16  2:10.94  3:19.61  4:28.69  17:27.83   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03      5:38.02  6:48.14  7:58.74  9:09.52     
          10:21.25  11:32.68  12:44.29  13:56.50     
          15:08.84  16:20.62         
                     
18  Phillip Niemann Madsen  2004    500  1:01.71  2:08.68  3:17.63  4:26.96  17:47.87   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04      5:38.47  6:51.04  8:04.70  9:18.68     
          10:31.98  11:46.00  12:59.32  14:11.99     
          15:24.45  16:36.93         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:51 
 
Resultat LÝb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:25   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 17, 800m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 14-11-2009 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 14-11-2009 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 10-12-2004 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Maria Grandt  1998    746  1:02.94  2:09.24  3:15.62  4:21.95  8:48.38   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04      5:27.79  6:34.31  7:41.41       
                     
Mia Steen Duus  2001    716  1:02.53  2:09.03  3:15.82  4:23.34  8:55.74   
  Sigma Swim  59:59.03      5:30.88  6:39.20  7:48.16       
                     
Jackie Gade  1998    700  1:02.61  2:08.82  3:15.93  4:23.78  8:59.78   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03      5:31.93  6:40.90  7:50.60       
                     
Liva Stjernholm  2004    696  1:04.46  2:12.16  3:20.38  4:29.31  9:00.85   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03      5:38.02  6:47.22  7:56.15       
                     
Tine Petersen  2003    695  1:04.36  2:11.75  3:19.47  4:28.09  9:01.14   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03      5:36.79  6:45.50  7:54.15       
                     
Camilla BrÝgger-Andersen  2002    686  1:04.87  2:13.00  3:21.15  4:29.10  9:03.49   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04      5:37.69  6:46.57  7:55.88       
                     
Emilie Krog  2002    685  1:04.32  2:12.05  3:19.80  4:28.46  9:03.62   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03      5:37.16  6:46.08  7:55.52       
                     
Kristine Nilsson Norby  2005    682  1:05.57  2:14.58  3:22.87  4:31.74  9:04.37   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04      5:39.79  6:48.43  7:56.81       
                     
Maria Lund  2003    675  1:03.40  2:11.31  3:20.19  4:29.37  9:06.42   
  Sigma Swim  59:59.04      5:38.68  6:48.22  7:57.95       
                     
10  Sofia Norre Bendt  2003    659  1:04.53  2:12.84  3:21.92  4:31.94  9:10.71   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04      5:41.64  6:52.10  8:01.97       
                     
11  Marie Christensen  2002    616  1:04.91  2:14.02  3:23.90  4:35.13  9:23.16   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04      5:46.78  6:58.90  8:11.10       
                     
12  Julie Darlem Brandt  2001    616  1:05.35  2:14.99  3:25.28  4:35.99  9:23.18   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04      5:47.68  6:59.79  8:11.77       
                     
13  Emilia C. R. Olsen  2004    602  1:05.55  2:15.22  3:24.71  4:36.25  9:27.65   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04      5:48.64  7:01.87  8:14.78       
                     
14  Alberte V. Bisgaard  2003    592  1:05.49  2:16.22  3:27.53  4:39.73  9:30.61   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03      5:52.77  7:06.61  8:20.07       
                     
15  Fiona Andrea Have  2004    584  1:08.33  2:20.77  3:32.57  4:44.83  9:33.45   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03      5:57.39  7:10.16  8:22.31       
                     
16  Ane Kirstine Granild  2004    560  1:05.92  2:16.25  3:27.48  4:41.69  9:41.49   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03      5:55.53  7:11.55  8:27.78       
                     
17  SÝs Freund  2004    557  1:07.03  2:20.85  3:35.12  4:49.06  9:42.31   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03      6:03.57  7:17.13  8:31.81       
                     
18  Melanie Eggertsen  2002    542  1:05.45  2:16.43  3:29.96  4:45.59  9:47.57   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04      6:01.29  7:18.17  8:35.55       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:25 
 
Resultat LÝb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:37   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 18, 4X100m Medley Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:28.03 11-12-2016 
Dansk Rekord Senior: Farum Guns (1900) 3:32.00 17-12-2016 
Dansk Rekord Junior: Elite SvÝm Esbjerg (1900) 3:41.71 19-12-2009 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m      OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Agf 1. Div. - Herrer  1993    753          3:38.89   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.54                 
  Kasper Schultz  1995      26.68  55.27      55.27   
  Tobias B. Bjerg  1998      26.90  57.62      1:52.89   
  David Hjort  2000      24.86  54.48      2:47.37   
  Nicklas Rasmussen  1997      23.77  51.52      3:38.89   
                     
Kvik - Herrer  1994    752          3:39.00   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.54                 
  Jakob Strunge Nissen  2002      27.20  55.38      55.38   
  Jacob M. JÝrgensen  1997      28.42  1:00.94      1:56.32   
  Sebastian Ovesen  1994      24.60  53.45      2:49.77   
  Marcus KrÝyer Svendsen  1997      23.43  49.23      3:39.00   
                     
Sigma Swim - Herrer  1994    730          3:41.16   
  Sigma Swim  59:59.54                 
  Gustav Friberg  1997      26.91  55.09      55.09   
  Frederik RindshÝj  1999      27.86  59.69      1:54.78   
  Arthur Dalťn Ellegaard  2001      26.00  55.84      2:50.62   
  Frederik Eg Ibsen  2002      24.47  50.54      3:41.16   
                     
Esbjerg SvÝmmeklub - Herrer  1992    709          3:43.27   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Jonas Kjśr  2003      28.71  58.89      58.89   
  Mikkel Gadgaard  1999      27.77  1:00.30      1:59.19   
  Lasse Dall  1997      24.84  54.29      2:53.48   
  Frans Johannessen  1992      23.79  49.79      3:43.27   
                     
Aalborg SvÝmmeklub - Herrer  1993    699          3:44.40   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Sebastian Strandberg  1994      27.98  59.50      59.50   
  Janus Meinert  1995      29.21  1:02.57      2:02.07   
  Viktor B. Bromer  1993      24.33  52.32      2:54.39   
  Nicolas Blanch  1997      23.92  50.01      3:44.40   
                     
Triton Ballerup Dhm - Herrer  1998    694          3:44.91   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.54                 
  Mikkel Hjelm  2003      27.43  57.18      57.18   
  Gustav Klit Stjernholm  2002      28.67  1:02.61      1:59.79   
  Kasper Bonnichsen  2002      25.05  54.36      2:54.15   
  Tobias Andersen  1998      23.91  50.76      3:44.91   
                     
Gentofte - Herrer  2000    686          3:45.74   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.54                 
  Peter Vangsgaard  2000      27.29  55.45      55.45   
  Carl Emil LÝnborg  2002      28.82  1:03.40      1:58.85   
  Leo Badaker  2002      26.03  56.71      2:55.56   
  Lucas Bruun StrÝbek  2001      23.96  50.18      3:45.74   
                     
Hovedstadens SvÝmmeklub - Herrer  1998    664          3:48.25   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Valdemar BrÝns  2003      28.04  56.87      56.87   
  Magnus Carstensen  1999      30.33  1:04.79      2:01.66   
  Bertram Dreyer Riis  2002      25.79  55.55      2:57.21   
  Jet Li Fuhrmann  2004      24.19  51.04      3:48.25   
                     
Lyngby SvÝmmeklub - Herrer  1999    575          3:59.42   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Andreas Kaas Elmgreen  1999      28.03  57.83      57.83   
  Bror Textor-Broch  2003      34.00  1:12.58      2:10.41   
  Mikkel-Emil Rosenbom  1999      26.42  56.51      3:06.92   
  William Textor Broch  2001      24.82  52.50      3:59.42   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:37 
 
Resultat LÝb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  13:05   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 3:48.86 07-12-2014 
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 3:59.47 05-04-2014 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 4:07.98 05-11-2017 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m  100m      OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sigma Swim - Damer  1994    795          4:03.08   
  Sigma Swim  59:59.54                 
  Julie Stampe  2002      30.49  1:03.65      1:03.65   
  Thea Blomsterberg  2002      31.79  1:07.23      2:10.88   
  Caroline Erichsen  1998      27.13  58.50      3:09.38   
  Pernille Blume  1994      25.07  53.70      4:03.08   
                     
Aalborg SvÝmmeklub - Damer  1995    756          4:07.18   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Mie ō. Nielsen  1996      28.83  58.89      58.89   
  Victoria Haahr Pallesen  2002      32.99  1:10.49      2:09.38   
  Lisa Rijkhoff  2001      28.25  1:01.28      3:10.66   
  Line JÝrgensen Bruun  1995      27.28  56.52      4:07.18   
                     
Kvik - Damer  1995    753          4:07.53   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.54                 
  Sara Sylvest  2000      29.86  1:01.45      1:01.45   
  Katrine Liljedahl  1995      32.77  1:09.78      2:11.23   
  Regitze Gaard  2001      27.28  58.45      3:09.68   
  Sarah Sirek Hansen  2003      27.48  57.85      4:07.53   
                     
Gentofte Damer - DisklÝb  1900    750          4:07.83   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
  Mia RindshÝj  2003      31.09  1:03.94      1:03.94   
  Clara Rybak-Andersen  2003      31.12  1:06.06      2:10.00   
  Asta Poulsen Dolan  2004      29.36  1:02.67      3:12.67   
  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002      26.16  55.16      4:07.83   
                     
Hovedstadens SvÝmmeklub - Damer  1994    736          4:09.34   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Emma MaagÝe  1999      30.84  1:03.30      1:03.30   
  Anna Wermuth  1996      32.37  1:08.52      2:11.82   
  Marina Heller Hansen  1994      28.12  1:00.92      3:12.74   
  Maria Grandt  1998      27.58  56.60      4:09.34   
                     
Esbjerg SvÝmmeklub - Damer  1992    707          4:12.72   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Ida Jacobsen  2005      31.21  1:04.70      1:04.70   
  Astrid Nielsen  2002      32.66  1:09.61      2:14.31   
  Katrine Holm SÝrensen  1992      28.68  1:02.66      3:16.97   
  Laura Glerup Jensen  1998      27.03  55.75      4:12.72   
                     
Agf 1. Div. - Damer  1996    700          4:13.55   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.54                 
  Pernille Rasmussen  1996      30.80  1:04.06      1:04.06   
  Emma D. Rasmussen  1996      33.77  1:11.15      2:15.21   
  Signe Villumsen  2001      28.37  1:02.67      3:17.88   
  Snśfridur Sol  2000      26.71  55.67      4:13.55   
                     
Triton Ballerup Dhm - Damer  1997    696          4:14.02   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.54                 
  Liva Palmund  2002      29.58  1:01.02      1:01.02   
  Emilie Nyegaard  2001      33.47  1:12.19      2:13.21   
  Frederikke Echardt  2002      29.62  1:05.52      3:18.73   
  Signe Bro  1999      26.44  55.29      4:14.02   
                     
Lyngby SvÝmmeklub - Damer  1998    689          4:14.97   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Ella Stenholt  2003      30.23  1:03.30      1:03.30   
  Emma BjÝrnholdt  2000      33.55  1:12.20      2:15.50   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      28.33  1:02.28      3:17.78   
  Anna Brandt Nielsen  1998      27.33  57.19      4:14.97   
                     
Gentofte - Damer  2002              DSQ  sw6.2 mavel. ef 50m 
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.54                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  13:05 
 
Resultat LÝb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:39   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 20, 4X50m FrisvÝmning Mix, Finaler 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sigma Swim - Mix  1994              1:36.77   
  Sigma Swim  59:59.54                 
  Frederik RindshÝj  1999      22.95        22.95   
  Joakim BrÝnnum  1997      23.06        46.01   
  Pernille Blume  1994      24.27        1:10.28   
  Caroline Buhl SchrÝder  2003      26.49        1:36.77   
                     
Triton Ballerup Dhm - Mix  1989              1:39.55   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.54                 
  Mads Tornow Rasmussen  2000      24.20        24.20   
  Rasmus JÝrgensen  1989      23.87        48.07   
  Liva Stjernholm  2004      26.21        1:14.28   
  Signe Bro  1999      25.27        1:39.55   
                     
Hovedstadens SvÝmmeklub - Mix  1995              1:39.72   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Jet Li Fuhrmann  2004      23.92        23.92   
  Giano Grillo  1998      23.72        47.64   
  Johanne Hingebjerg  2002      25.91        1:13.55   
  Marie Voigt Lauridsen  1995      26.17        1:39.72   
                     
Kvik - Mix  1994              1:40.62   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.54                 
  Jonas M. JÝrgensen  2001      23.62        23.62   
  Carl Heyn Stage  2003      24.12        47.74   
  Sarah Sirek Hansen  2003      26.57        1:14.31   
  Emilie Meng  2003      26.31        1:40.62   
                     
Agf 1. Div. - Mix  1991              1:40.63   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.54                 
  Tobias B. Bjerg  1998      22.33        22.33   
  Magnus Fallesen  1998      23.80        46.13   
  Pernille Rasmussen  1996      27.15        1:13.28   
  Line Petersen  1991      27.35        1:40.63   
                     
Aalborg SvÝmmeklub - Mix  1993              1:40.63   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Lawrence Langley  2001      24.50        24.50   
  SÝren Villumsen  1998      23.91        48.41   
  Camilla Ottesen  2000      26.04        1:14.45   
  Fenja Romanski  2005      26.18        1:40.63   
                     
Esbjerg SvÝmmeklub - Mix  1997              1:41.78   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Martin H. Abel  2001      23.52        23.52   
  Christian Holm JÝrgensen  1999      23.39        46.91   
  Astrid Nielsen  2002      26.81        1:13.72   
  Amanda Busk Olesen  2005      28.06        1:41.78   
                     
Gentofte - Mix  2001              1:42.51   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.54                 
  Christoffer Weiss  2001      24.79        24.79   
  Christoffer Vang-Jensen  2001      23.33        48.12   
  Alberte V. Bisgaard  2003      26.79        1:14.91   
  Mia RindshÝj  2003      27.60        1:42.51   
                     
Lyngby SvÝmmeklub - Mix  1999              1:43.20   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Emil KayerÝd-Rasmussen  2002      23.74        23.74   
  Mads Ejdrup Hansen  1999      24.74        48.48   
  Jessica Yu Mortensen  2000      27.53        1:16.01   
  Laura Borre Jacobsen  2004      27.19        1:43.20   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:39 
 
Resultat LÝb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 21, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Tomoe Zenimoto Hvas (2000) 49.88 04-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Daniel Steen Andersen (1995) 51.14 06-04-2014 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 02-12-2012 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Viktor B. Bromer  1993    746  25.26        53.00   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Lasse Dall  1997    702  25.24        54.09   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    691  25.52        54.37   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002    680  25.36        54.66   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
Frederik DalhÝj Paulsen  1998    676  25.37        54.76   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Oliver SÝgaard-Andersen  2003    675  25.44        54.79   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Gustav Friberg  1997    664  25.23        55.09   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Joakim KÝhn  2003    657  26.15        55.30   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    646  25.78        55.59   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
10  David Hjort  2000    636  25.67        55.88   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
11  Magnus Carstensen  1999    631  26.24        56.05   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
12  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    630  26.37        56.06   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
13  Jakob Mose  2000    618  26.26        56.44   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
14  Mikkel S. Hansen  2000    610  26.53        56.69   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
15  Leo Badaker  2002    588  26.65        57.36   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
16  Oliver NÝrgaard Frost  2002    581  26.82        57.59   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
17  Christopher G. Trandum  2003    546  27.56        58.80   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
18  Kasper Thorn  2004    443  29.26        1:03.05   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat LÝb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:52   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 22, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah SjŲstrŲm (1993) 54.61 07-12-2014 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.10 11-12-2015 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 59.18 10-11-2016 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Erichsen  1998    817  27.16        58.41   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Regitze Gaard  2001    795  27.48        58.94   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    704  28.93        1:01.36   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Isabella K. SÝrensen  1994    702  28.91        1:01.42   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    702  28.88        1:01.42   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    672  29.23        1:02.33   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    667  29.69        1:02.48   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Cecilie CarÝe Helmark  2005    665  29.80        1:02.54   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Katrine Holm SÝrensen  1992    665  29.11        1:02.56   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
10  Jessica Yu Mortensen  2000    653  30.23        1:02.94   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
11  Liva Schmid  2000    644  29.60        1:03.22   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
12  Snśfridur Sol  2000    641  29.47        1:03.31   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
13  Signe Villumsen  2001    635  29.82        1:03.52   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
14  Camilla NÝrgaard Frost  2005    630  29.77        1:03.69   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
15  Astrid M. ōstergaard  2004    630  29.43        1:03.70   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
16  Thilde Timmermand  2002    602  30.32        1:04.66   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
17  Frederikke Echardt  2002    577  30.54        1:05.58   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
18  Megan Forslund Hansen  1997    572  30.35        1:05.75   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:52 
 
Resultat LÝb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:13   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 23, 400m Medley Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Simon SjŲdin (1986) 4:05.06 03-12-2015 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 11-12-2009 
Dansk Rekord Junior: Mikkel Gadgaard (1999) 4:16.13 11-11-2016 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  100m  200m  300m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Anton ōrskov Ipsen  1994    851  57.80  2:01.02  3:10.85    4:08.49   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    790  58.84  2:05.91  3:16.66    4:14.68   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Jacob M. JÝrgensen  1997    754  59.55  2:06.02  3:18.06    4:18.74   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Lucas Bruun StrÝbek  2001    750  59.88  2:05.65  3:20.13    4:19.20   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    735  1:00.30  2:05.59  3:21.98    4:20.89   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
Arthur Dalťn Ellegaard  2001    734  59.73  2:07.64  3:22.86    4:21.06   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
Nicolas Blanch  1997    712  59.76  2:07.51  3:21.97    4:23.69   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Christian L H Frederiksen  2001    701  59.86  2:07.09  3:24.51    4:25.06   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Carl Emil LÝnborg  2002    696  1:01.12  2:08.23  3:23.98    4:25.73   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
10  Bertram Dreyer Riis  2002    690  58.85  2:09.32  3:24.48    4:26.38   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
11  Mathias Lindberg Laursen  2003    591  1:01.87  2:13.30  3:32.47    4:40.47   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
12  Sebastian Greisen  2004    586  1:03.84  2:15.39  3:35.80    4:41.28   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
13  Jonas Kjśr  2003    571  1:04.06  2:13.75  3:36.37    4:43.74   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
14  Daniel Berg Wenk  2000    554  1:02.74  2:16.50  3:41.04    4:46.72   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
15  Mathias Lund Hansen  2002    553  1:05.19  2:20.79  3:40.44    4:46.86   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
16  Lasse Darlem Brandt  2003    524  1:04.40  2:19.74  3:48.65    4:51.95   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
17  Kasper Aagaard Jeppesen  2003    493  1:05.16  2:20.16  3:46.27    4:57.92   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
18  Phillip Niemann Madsen  2004    465  1:07.42  2:24.84  3:54.39    5:03.96   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:13 
 
Resultat LÝb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:32   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 24, 400m Medley Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Stina Gardell (1990) 4:31.70 13-12-2009 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 18-04-2009 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:40.42 19-11-2016 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  100m  200m  300m    OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    762  1:04.52  2:19.45  3:38.23    4:43.40   
  Sigma Swim  59:59.04                 
                     
Line JÝrgensen Bruun  1995    733  1:06.64  2:19.92  3:42.18    4:47.10   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
Mia Borgensgaard  2003    716  1:05.47  2:19.47  3:42.49    4:49.44   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
                     
Lisa Rijkhoff  2001    687  1:04.77  2:22.13  3:46.19    4:53.38   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
Kristine Nilsson Norby  2005    681  1:08.81  2:19.76  3:46.35    4:54.23   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
                     
Asta Poulsen Dolan  2004    670  1:04.90  2:19.36  3:46.85    4:55.80   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
                     
Emilie Krog  2002    668  1:09.33  2:24.68  3:50.89    4:56.09   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
MarŪa Fanney KristjŠnsdůttir  2000    658  1:06.83  2:24.12  3:48.74    4:57.59   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
                     
Frederikke Echardt  2002    658  1:09.49  2:26.49  3:49.86    4:57.64   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
                     
10  Tine Petersen  2003    649  1:09.05  2:24.23  3:51.31    4:58.93   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
                     
11  Sofie MaagÝe  2003    630  1:07.55  2:26.52  3:53.67    5:01.93   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
12  Amalie StaghÝj Andersen  2004    625  1:08.81  2:26.56  3:51.81    5:02.81   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
13  Caroline Buhl SchrÝder  2003    624  1:09.87  2:27.10  3:54.89    5:03.00   
  Sigma Swim  59:59.03                 
                     
14  Ellen Nielsen  2001    613  1:07.02  2:25.04  3:51.34    5:04.71   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
15  Emma BjÝrnholdt  2000    610  1:10.22  2:33.81  3:57.08    5:05.18   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
                     
16  Line Strandby  2001    592  1:11.10  2:29.57  3:57.91    5:08.26   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
                     
17  Anna Myhre Rottensten  2003    592  1:12.33  2:32.46  3:59.29    5:08.34   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
                     
18  Ane Kirstine Granild  2004    580  1:10.76  2:30.72  3:59.02    5:10.33   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:32 
 
Resultat LÝb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:38   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 25, 50m RygsvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 23.33 05-12-2014 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jakupsson (1994) 23.84 06-12-2015 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 30-11-2012 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Lasse Dall  1997    675          25.33   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Peter Vangsgaard  2000    664          25.46   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
Kasper Schultz  1995    651          25.63   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
Gustav Friberg  1997    644          25.73   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Sofus Bolwig Balladone  2002    629          25.93   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
Christoffer Vang-Jensen  2001    603          26.30   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
Casper Puggaard  2005    593          26.44   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
Mikkel Hjelm  2003    590          26.49   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
Martin H. Abel  2001    588          26.51   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
10  Lukas Gustafson  1999    587          26.53   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
11  Magnus Andersen  1995    585          26.56   
  Sigma Swim  59:59.03                 
12  Andreas Kaas Elmgreen  1999    582          26.61   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Oliver SÝgaard-Andersen  2003    579          26.65   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
14  Rasmus Warberg  2004    575          26.71   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
15  Sebastian Strandberg  1994    551          27.09   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
16  Mads Ejdrup Hansen  1999    481          28.34   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
17  Thomas Schiby  2001    481          28.35   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
18  Joshua P. Sidebotham  2003    454          28.89   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:38 
 
Resultat LÝb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:45   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 26, 50m RygsvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Julie Kepp Jensen (2000) 26.31 07-12-2019 
Dansk Rekord Senior: Julie Kepp Jensen (2000) 26.31 07-12-2019 
Dansk Rekord Junior: Mie ōstergaard Nielsen (1996) 26.98 31-03-2012 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie ō. Nielsen  1996    823          27.39   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Caroline Erichsen  1998    750          28.25   
  Sigma Swim  59:59.03                 
Liva Palmund  2002    722          28.61   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
Sofie Hansen  2002    699          28.92   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
Isabella K. SÝrensen  1994    693          29.00   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
Sara Sylvest  2000    687          29.09   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Pernille Rasmussen  1996    672          29.30   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
Ella Stenholt  2003    668          29.36   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
Anna Brandt Nielsen  1998    660          29.47   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
10  Emma MaagÝe  1999    657          29.52   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
11  Ida Jacobsen  2005    650          29.62   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
12  Melanie Eggertsen  2002    649          29.64   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Alberte V. Bisgaard  2003    637          29.82   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
14  Mia RindshÝj  2003    630          29.93   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
15  Julie Stampe  2002    621          30.08   
  Sigma Swim  59:59.04                 
16  Esther Else Grubert  2003    593          30.54   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
17  Frida Saks Justesen  2004    565          31.04   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
18  Camilla Hougaard  2002    499          32.35   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:45 
 
Resultat LÝb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:53   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 27, 50m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 20.70 15-11-2009 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjśr (1985) 21.26 13-12-2009 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 02-12-2012 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tobias B. Bjerg  1998    737          22.42   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
Lasse Dall  1997    687          22.96   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
Frederik DalhÝj Paulsen  1998    667          23.18   
  Sigma Swim  59:59.03                 
Nicklas Rasmussen  1997    665          23.21   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
Jonas M. JÝrgensen  2001    624          23.70   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Anders MÝller  1991    613          23.84   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
Christian Holm JÝrgensen  1999    610          23.88   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Jet Li Fuhrmann  2004    607          23.92   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
Tobias Andersen  1998    607          23.92   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
10  Giano Grillo  1998    606          23.94   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
11  Joakim KÝhn  2003    603          23.97   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
12  Emil KayerÝd-Rasmussen  2002    599          24.03   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Alfred HÝjberg  2002    580          24.28   
  Sigma Swim  59:59.04                 
14  SÝren Villumsen  1998    572          24.40   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
15  Oskar Luckow Larsen  2004    559          24.58   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
16  Rasmus JÝrgensen  1989    558          24.60   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
17  Lawrence Langley  2001    551          24.71   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
18  Mads Ejdrup Hansen  1999    492          25.65   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:53 
 
Resultat LÝb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:59   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 28, 50m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah SjŲstrŲm (1993) 23.00 07-08-2017 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.49 12-12-2015 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 24.76 11-12-2016 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA          OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pernille Blume  1994    789          24.81   
  Sigma Swim  59:59.04                 
Signe Bro  1999    700          25.82   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.04                 
Johanne Hingebjerg  2002    693          25.91   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.03                 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    691          25.93   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.04                 
Camilla Ottesen  2000    671          26.19   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.04                 
Emilie Meng  2003    661          26.31   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.03                 
Marie Voigt Lauridsen  1995    636          26.66   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.04                 
Anna Brandt Nielsen  1998    632          26.71   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.03                 
Cecilie CarÝe Helmark  2005    627          26.78   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.03                 
10  Fenja Romanski  2005    620          26.88   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.03                 
10  Sarah Sirek Hansen  2003    620          26.88   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.04                 
12  Astrid Nielsen  2002    618          26.91   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.03                 
13  Megan Forslund Hansen  1997    605          27.10   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.03                 
14  Julie K Rose  2003    603          27.13   
  Sigma Swim  59:59.03                 
15  Laura Borre Jacobsen  2004    570          27.64   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.04                 
16  Line Petersen  1991    564          27.74   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.03                 
17  Ane Kirstine Granild  2004    559          27.82   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.04                 
18  Amanda Busk Olesen  2005    525          28.42   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.14  Udskriftsdato  14 december 2019 
Licens til SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:59 
 
Resultat LÝb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat LÝb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  DM Hold - 1. DIVISION    Udskriftsdato  14 december 2019   
  Stśvne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  19:14   
  ArrangÝr  KVIK Kastrup & Dansk SvÝmmeunion         
  Bassin  25m         
  Stśvne dato  13 december 2019         
 
 
LÝb 29, 10X50m (200+150+100+50) H, Finaler 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sigma Swim - Herrer  1994              4:19.40   
  Sigma Swim  59:59.54                 
  Alexander Aslak NÝrgaard  2000      25.47        25.47   
  Anton ōrskov Ipsen  1994      27.47        52.94   
  Frederik RindshÝj  1999      28.16        1:21.10   
  Frederik DalhÝj Paulsen  1998      27.15        1:48.25   
        25.03        2:13.28   
        27.10        2:40.38   
        26.93        3:07.31   
        22.91        3:30.22   
        26.04        3:56.26   
        23.14        4:19.40   
                     
Kvik - Herrer  1994              4:22.38   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup  59:59.54                 
  Marcus KrÝyer Svendsen  1997      24.91        24.91   
  Sebastian Ovesen  1994      27.22        52.13   
  Carl Heyn Stage  2003      28.18        1:20.31   
  Jonas M. JÝrgensen  2001      28.61        1:48.92   
        25.06        2:13.98   
        26.67        2:40.65   
        27.18        3:07.83   
        24.65        3:32.48   
        27.18        3:59.66   
        22.72        4:22.38   
                     
Esbjerg SvÝmmeklub - Herrer  1992              4:22.45   
  Esbjerg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Frans Johannessen  1992      25.64        25.64   
  Mikkel Gadgaard  1999      28.54        54.18   
  Martin H. Abel  2001      28.81        1:22.99   
  Christian Holm JÝrgensen  1999      27.95        1:50.94   
        24.38        2:15.32   
        26.97        2:42.29   
        27.21        3:09.50   
        23.63        3:33.13   
        26.12        3:59.25   
        23.20        4:22.45   
                     
Gentofte - Herrer  2000              4:23.83   
  Gentofte SvÝmme Klub  59:59.54                 
  Lucas Bruun StrÝbek  2001      25.32        25.32   
  Carl Emil LÝnborg  2002      27.63        52.95   
  Peter Vangsgaard  2000      28.07        1:21.02   
  Christoffer Vang-Jensen  2001      27.53        1:48.55   
        25.43        2:13.98   
        27.88        2:41.86   
        28.35        3:10.21   
        24.11        3:34.32   
        25.66        3:59.98   
        23.85        4:23.83   
                     
Aalborg SvÝmmeklub - Herrer  1993              4:24.97   
  Aalborg SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Nicolas Blanch  1997      25.70        25.70   
  Viktor B. Bromer  1993      28.05        53.75   
  Oliver NÝrgaard Frost  2002      28.11        1:21.86   
  Mathias Lindberg Laursen  2003      28.33        1:50.19   
        24.47        2:14.66   
        26.88        2:41.54   
        26.88        3:08.42   
        25.43        3:33.85   
        27.99        4:01.84   
        23.13        4:24.97   
                     
Agf 1. Div. - Herrer  1993              4:28.50   
  Agfs SvÝmmeafdeling  59:59.54                 
  Christian L H Frederiksen  2001      26.13        26.13   
  Jesper Stilling Julius  1993      28.04        54.17   
  Kasper Schultz  1995      28.02        1:22.19   
  Nicklas Rasmussen  1997      28.23        1:50.42   
        25.36        2:15.78   
        28.86        2:44.64   
        30.79        3:15.43   
        23.97        3:39.40   
        26.45        4:05.85   
        22.65        4:28.50   
                     
Hovedstadens SvÝmmeklub - Herrer  1998              4:29.84   
  Hovedstadens SvÝmmeklub  59:59.54                 
  Marcus SkÝtt Haslev  2002      26.84        26.84   
  Valdemar BrÝns  2003      28.40        55.24   
  Oliver SÝgaard-Andersen  2003      29.48        1:24.72   
  Giano Grillo  1998      30.00        1:54.72   
        25.15        2:19.87   
        26.94        2:46.81   
        27.75        3:14.56   
        24.43        3:38.99   
        27.03        4:06.02   
        23.82        4:29.84   
                     
Triton Ballerup Dhm - Herrer  1998              4:30.03   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup  59:59.54                 
  Gustav Klit Stjernholm  2002      26.05        26.05   
  Mads Tornow Rasmussen  2000      27.92        53.97   
  Tobias Andersen  1998      28.65        1:22.62   
  Mikkel S. Hansen  2000      29.20        1:51.82   
        25.19        2:17.01   
        27.96        2:44.97   
        29.34        3:14.31   
        24.16        3:38.47   
        27.20        4:05.67   
        24.36        4:30.03   
                     
Lyngby SvÝmmeklub - Herrer  1999              4:45.57   
  Lyngby SvÝmmeklub  59:59.54