2019-12-16   08:37:19
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Jubileumscupen 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 1, 200m Medley Damer A, B A 16 och äldre - Final
Sponsor: Hüllert Maskin AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap -.-- 532 2:30.36
50m: 31.67
100m: 1:10.22
(38.55)
150m: 1:56.20
(45.98)
200m: 2:30.36
(34.16)
2 Francesca Clark 2001 Falköpings Simsällskap -.-- 466 2:37.16 +6.80
50m: 33.55
100m: 1:13.41
(39.86)
150m: 1:59.96
(46.55)
200m: 2:37.16
(37.20)
3 Sofia Wallengren 2002 Mariestads Simsällskap -.-- 375 2:48.84 +18.48
50m: 36.34
100m: 1:20.53
(44.19)
150m: 2:08.70
(48.17)
200m: 2:48.84
(40.14)
4 Josefine Stensson 2003 Falköpings Simsällskap -.-- 350 2:52.83 +22.47
50m: 35.79
100m: 1:22.53
(46.74)
150m: 2:11.63
(49.10)
200m: 2:52.83
(41.20)
5 Rebecka Larsson 2003 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 298 3:02.26 +31.90
50m: 39.45
100m: 1:27.99
(48.54)
150m: 2:23.80
(55.81)
200m: 3:02.26
(38.46)
6 Elsa Olsson 2003 Mariestads Simsällskap -.-- 295 3:02.93 +32.57
50m: 39.21
100m: 1:28.89
(49.68)
150m: 2:20.26
(51.37)
200m: 3:02.93
(42.67)
Grenen officiell:  2019-12-08 09:14:50
Gren 1, 200m Medley Damer A, B B 14-15 år - Final
Sponsor: Hüllert Maskin AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elin Salegård 2005 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 454 2:38.45
50m: 34.52
100m: 1:14.58
(40.06)
150m: 2:00.28
(45.70)
200m: 2:38.45
(38.17)
2 Julia Jonsson 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 424 2:42.20 +3.75
50m: 34.65
100m: 1:17.54
(42.89)
150m: 2:05.04
(47.50)
200m: 2:42.20
(37.16)
3 Clara Westh 2004 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 398 2:45.58 +7.13
50m: 35.71
100m: 1:18.06
(42.35)
150m: 2:04.60
(46.54)
200m: 2:45.58
(40.98)
4 Filippa Lind 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 387 2:47.12 +8.67
50m: 37.16
100m: 1:18.96
(41.80)
150m: 2:06.79
(47.83)
200m: 2:47.12
(40.33)
5 Ellen Persson 2004 Mariestads Simsällskap -.-- 332 2:55.86 +17.41
50m: 39.18
100m: 1:24.07
(44.89)
150m: 2:17.08
(53.01)
200m: 2:55.86
(38.78)
6 Gabriella Björkdahl 2004 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 328 2:56.56 +18.11
50m: 39.32
100m: 1:24.04
(44.72)
150m: 2:15.22
(51.18)
200m: 2:56.56
(41.34)
7 Juliette Erixon 2005 Simklubben Alingsås -.-- 287 3:04.72 +26.27
50m: 40.17
100m: 1:29.61
(49.44)
150m: 2:21.56
(51.95)
200m: 3:04.72
(43.16)
8 Belinda Partanen 2005 Skövde Simsällskap -.-- 263 3:10.07 +31.62
50m: 39.48
100m: 1:28.70
(49.22)
150m: 2:27.22
(58.52)
200m: 3:10.07
(42.85)
9 Sara Vendel Gunnarsson 2005 Skövde Simsällskap -.-- 259 3:10.93 +32.48
50m: 38.95
100m: 1:26.41
(47.46)
150m: 2:27.38
(1:00.97)
200m: 3:10.93
(43.55)
10 Alicia Miteva 2004 Skövde Simsällskap -.-- 242 3:15.34 +36.89
50m: 42.79
100m: 1:30.04
(47.25)
150m: 2:28.90
(58.86)
200m: 3:15.34
(46.44)
11 Ida Vizlin 2004 Skövde Simsällskap -.-- 222 3:21.04 +42.59
50m: 38.36
100m: 1:27.30
(48.94)
150m: 2:33.35
(1:06.05)
200m: 3:21.04
(47.69)
12 Tove Öjersson 2005 Simklubben Götene -.-- 221 3:21.45 +43.00
50m: 43.73
100m: 1:31.15
(47.42)
150m: 2:34.17
(1:03.02)
200m: 3:21.45
(47.28)
13 Mira Löfgren 2005 Simklubben Alingsås -.-- 188 3:32.48 +54.03
50m: 49.31
100m: 1:47.19
(57.88)
150m: 2:44.51
(57.32)
200m: 3:32.48
(47.97)
14 Paulina Hultberg 2005 Simklubben Alingsås -.-- 178 3:36.58 +58.13
50m: 43.69
100m: 1:35.61
(51.92)
150m: 2:45.21
(1:09.60)
200m: 3:36.58
(51.37)
- Vanja Emanuelsson Fransson 2005 Skövde Simsällskap -.-- DSQ
- Hanna Andrén 2004 Simklubben Alingsås -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-12-08 09:14:50
2019-12-08 09:16:17 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 2, 200m Medley Herrar A, B B 14-15 år - Final
Sponsor: LRF Konsult AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jibbe Schimmel 2004 Skövde Simsällskap -.-- 408 2:27.70
50m: 32.13
100m: 1:10.54
(38.41)
150m: 1:52.76
(42.22)
200m: 2:27.70
(34.94)
2 Daniel Lönnquist 2005 Mariestads Simsällskap -.-- 302 2:43.30 +15.60
50m: 35.62
100m: 1:19.19
(43.57)
150m: 2:02.85
(43.66)
200m: 2:43.30
(40.45)
3 Alex Karlsson 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 291 2:45.36 +17.66
50m: 35.23
100m: 1:18.86
(43.63)
150m: 2:05.41
(46.55)
200m: 2:45.36
(39.95)
4 Christoffer Larsson 2005 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 272 2:49.04 +21.34
50m: 37.65
100m: 1:18.86
(41.21)
150m: 2:09.91
(51.05)
200m: 2:49.04
(39.13)
- Oskar André 2004 Skövde Simsällskap -.-- DSQ
- Martin von Knorring 2005 Mariestads Simsällskap -.-- DSQ
- Jacob Haggård 2005 Mariestads Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 09:27:19
Gren 2, 200m Medley Herrar A, B A 16 och äldre - Final
Sponsor: LRF Konsult AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Simon Svedberg 2001 Falköpings Simsällskap -.-- 439 2:24.17
50m: 29.60
100m: 1:06.38
(36.78)
150m: 1:50.83
(44.45)
200m: 2:24.17
(33.34)
2 Alexander Lundberg 2002 Simklubben Vänersborg -.-- 433 2:24.86 +0.69
50m: 28.92
100m: 1:05.76
(36.84)
150m: 1:51.66
(45.90)
200m: 2:24.86
(33.20)
3 Marcus Leijon 2002 Mariestads Simsällskap -.-- 385 2:30.67 +6.50
50m: 32.82
100m: 1:12.80
(39.98)
150m: 1:55.37
(42.57)
200m: 2:30.67
(35.30)
4 Ludvig Johansson 2003 Skövde Simsällskap -.-- 372 2:32.38 +8.21
50m: 32.10
100m: 1:09.90
(37.80)
150m: 1:58.17
(48.27)
200m: 2:32.38
(34.21)
5 Simon Hassel 2003 Skövde Simsällskap -.-- 307 2:42.36 +18.19
50m: 36.16
100m: 1:18.94
(42.78)
150m: 2:04.90
(45.96)
200m: 2:42.36
(37.46)
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg -.-- 226 2:59.76 +35.59 SM14
50m: 43.57
100m: 1:27.44
(43.87)
150m: 2:20.64
(53.20)
200m: 2:59.76
(39.12)
7 Edvin Agic 2003 Skövde Simsällskap -.-- 220 3:01.35 +37.18
50m: 38.00
100m: 1:24.88
(46.88)
150m: 2:19.20
(54.32)
200m: 3:01.35
(42.15)
- Isak Helgesson 2003 Skövde Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 09:27:19
2019-12-08 09:27:25 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 3, 100m Medley Damer C, E D 10-11 år - Final
Sponsor: Sporttorget Cykelcentralen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kerstin Landahl 2008 Skövde Simsällskap -.-- 334 1:21.42
25m: 37.14
50m: 1:21.42
(44.28)
2 Esther Olsson 2008 Mariestads Simsällskap -.-- 277 1:26.60 +5.18
25m: 40.28
50m: 1:26.60
(46.32)
3 Saga Jukic 2008 Skövde Simsällskap -.-- 263 1:28.16 +6.74
25m: 41.46
50m: 1:28.16
(46.70)
4 Nicole Lönnquist 2008 Mariestads Simsällskap -.-- 253 1:29.25 +7.83
25m: 41.16
50m: 1:29.25
(48.09)
5 Ebba Öjersson 2008 Simklubben Götene -.-- 200 1:36.54 +15.12
25m: 42.34
50m: 1:36.54
(54.20)
6 Emelia Jönsson 2009 Åsundens Simsällskap -.-- 162 1:43.65 +22.23
25m: 50.15
50m: 1:43.65
(53.50)
7 Josefin Larsson 2008 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 158 1:44.39 +22.97
25m: 50.31
50m: 1:44.39
(54.08)
8 Jill Larsson 2009 Varabygdens Simsällskap -.-- 138 1:49.22 +27.80
25m: 48.26
50m: 1:49.22
(1:00.96)
9 Linnea  Edström 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 131 1:51.11 +29.69
25m: 50.20
50m: 1:51.11
(1:00.91)
10 Tea Lindberg 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 123 1:53.41 +31.99
25m: 57.82
50m: 1:53.41
(55.59)
11 Matilda Johannesson 2009 Alingsås SLS -.-- 112 1:57.20 +35.78
25m: 58.00
50m: 1:57.20
(59.20)
- Olivia Ljungström 2008 Simklubben Alingsås -.-- DSQ
- Emilia Skybro Wilhelmsson 2008 Simklubben Vänersborg -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 09:40:04
Gren 3, 100m Medley Damer C, E C 12-13 år - Final
Sponsor: Sporttorget Cykelcentralen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Carlsson-Djerf 2006 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 392 1:17.20
25m: 35.02
50m: 1:17.20
(42.18)
2 Emma Sunnerdahl 2006 Skara Simsällskap -.-- 343 1:20.68 +3.48
25m: 36.95
50m: 1:20.68
(43.73)
3 Lilly Axelsson 2006 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 335 1:21.29 +4.09
25m: 37.85
50m: 1:21.29
(43.44)
4 Ella Winqvist 2007 Skövde Simsällskap -.-- 307 1:23.70 +6.50
25m: 39.06
50m: 1:23.70
(44.64)
5 Isabelle Gereonsson 2007 Skövde Simsällskap -.-- 307 1:23.74 +6.54
25m: 39.48
50m: 1:23.74
(44.26)
6 Emilia Höglund 2007 Skövde Simsällskap -.-- 272 1:27.16 +9.96
25m: 40.29
50m: 1:27.16
(46.87)
7 Alma Haknert 2007 Simklubben Alingsås -.-- 259 1:28.55 +11.35
25m: 43.31
50m: 1:28.55
(45.24)
8 Saga Leo 2006 Skövde Simsällskap -.-- 250 1:29.63 +12.43
25m: 42.60
50m: 1:29.63
(47.03)
9 Stella Andersson 2007 Skövde Simsällskap -.-- 248 1:29.85 +12.65
25m: 42.68
50m: 1:29.85
(47.17)
10 Tilda Mildh 2006 Melleruds Simklubb -.-- 228 1:32.44 +15.24
25m: 39.73
50m: 1:32.44
(52.71)
11 Mona Fransson 2006 Melleruds Simklubb -.-- 222 1:33.31 +16.11
25m: 42.82
50m: 1:33.31
(50.49)
12 Fanny Gunnarsmo 2006 Varabygdens Simsällskap -.-- 195 1:37.29 +20.09
25m: 45.85
50m: 1:37.29
(51.44)
13 Elin Lindblom 2007 Varabygdens Simsällskap -.-- 192 1:37.83 +20.63
25m: 44.51
50m: 1:37.83
(53.32)
14 Hanna Haggård 2007 Mariestads Simsällskap -.-- 156 1:44.87 +27.67
25m: 53.06
50m: 1:44.87
(51.81)
15 Julia Andersson 2007 Varabygdens Simsällskap -.-- 139 1:49.09 +31.89
25m: 51.05
50m: 1:49.09
(58.04)
- Clara Jonsson 2006 Falköpings Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 09:40:04
2019-12-08 09:45:52 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 4, 100m Medley Herrar C, E D 10-11 år - Final
Sponsor: Lekextra Håkans Leksaker
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Björn Johansson 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 226 1:22.49
50m: 37.18
100m: 1:22.49
(45.31)
2 Max Schimmel 2009 Skövde Simsällskap -.-- 206 1:24.99 +2.50
50m: 40.91
100m: 1:24.99
(44.08)
3 Edvin Pettersson 2008 Simklubben Alingsås -.-- 156 1:33.32 +10.83
50m: 43.61
100m: 1:33.32
(49.71)
4 Viktor Alfredsson 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 107 1:45.65 +23.16
50m: 49.67
100m: 1:45.65
(55.98)
5 Jonathan Hellberg 2009 Simklubben Alingsås -.-- 68 2:02.65 +40.16
50m: 54.68
100m: 2:02.65
(1:07.97)
- Elias Kvarnstedt 2008 Skövde Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 09:46:34
Gren 4, 100m Medley Herrar C, E C 12-13 år - Final
Sponsor: Lekextra Håkans Leksaker
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Viktor Larsson 2006 Varabygdens Simsällskap -.-- 214 1:23.98
50m: 39.46
100m: 1:23.98
(44.52)
2 Max Lind 2007 Falköpings Simsällskap -.-- 209 1:24.57 +0.59
50m: 38.46
100m: 1:24.57
(46.11)
3 Leo Partanen 2007 Skövde Simsällskap -.-- 196 1:26.48 +2.50
50m: 39.05
100m: 1:26.48
(47.43)
4 Andreas Caspersen 2007 Simklubben Alingsås -.-- 189 1:27.48 +3.50
50m: 40.83
100m: 1:27.48
(46.65)
Grenen officiell:  2019-12-08 09:46:34
2019-12-08 09:54:25 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, A, B, C C 12-13 år - Final
Sponsor: Götenehus
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Carlsson-Djerf 2006 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 411 1:23.86
50m: 39.70
100m: 1:23.86
(44.16)
2 Emma Sunnerdahl 2006 Skara Simsällskap -.-- 296 1:33.49 +9.63
50m: 43.70
100m: 1:33.49
(49.79)
3 Lilly Axelsson 2006 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 288 1:34.33 +10.47
50m: 45.77
100m: 1:34.33
(48.56)
4 Stella Andersson 2007 Skövde Simsällskap -.-- 268 1:36.65 +12.79
50m: 45.70
100m: 1:36.65
(50.95)
5 Emilia Höglund 2007 Skövde Simsällskap -.-- 234 1:41.12 +17.26
50m: 48.49
100m: 1:41.12
(52.63)
6 Saga Leo 2006 Skövde Simsällskap -.-- 233 1:41.20 +17.34
50m: 48.00
100m: 1:41.20
(53.20)
7 Ellen Rodal 2007 Skara Simsällskap -.-- 217 1:43.66 +19.80
50m: 48.50
100m: 1:43.66
(55.16)
8 Fanny Gunnarsmo 2006 Varabygdens Simsällskap -.-- 189 1:48.55 +24.69
50m: 51.62
100m: 1:48.55
(56.93)
9 Linn Salén 2007 Varabygdens Simsällskap -.-- 188 1:48.75 +24.89
50m: 51.14
100m: 1:48.75
(57.61)
10 Mona Fransson 2006 Melleruds Simklubb -.-- 158 1:55.27 +31.41
50m: 55.98
100m: 1:55.27
(59.29)
11 Hanna Haggård 2007 Mariestads Simsällskap -.-- 151 1:57.05 +33.19
50m: 55.72
100m: 1:57.05
(1:01.33)
12 Tilda Mildh 2006 Melleruds Simklubb -.-- 150 1:57.36 +33.50
50m: 55.73
100m: 1:57.36
(1:01.63)
- Alma Haknert 2007 Simklubben Alingsås -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 10:07:28
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, A, B, C B 14-15 år - Final
Sponsor: Götenehus
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elin Salegård 2005 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 475 1:19.88
50m: 37.61
100m: 1:19.88
(42.27)
2 Clara Westh 2004 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 430 1:22.61 +2.73
50m: 39.47
100m: 1:22.61
(43.14)
3 Filippa Lind 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 388 1:25.49 +5.61
50m: 40.56
100m: 1:25.49
(44.93)
4 Julia Jonsson 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 385 1:25.69 +5.81
50m: 40.24
100m: 1:25.69
(45.45)
5 Hanna Andrén 2004 Simklubben Alingsås -.-- 365 1:27.25 +7.37
50m: 40.81
100m: 1:27.25
(46.44)
6 Juliette Erixon 2005 Simklubben Alingsås -.-- 288 1:34.38 +14.50
50m: 44.30
100m: 1:34.38
(50.08)
7 Gabriella Björkdahl 2004 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 281 1:35.18 +15.30
50m: 44.90
100m: 1:35.18
(50.28)
8 Ellen Persson 2004 Mariestads Simsällskap -.-- 275 1:35.82 +15.94
50m: 45.19
100m: 1:35.82
(50.63)
9 Alicia Miteva 2004 Skövde Simsällskap -.-- 241 1:40.08 +20.20
50m: 46.60
100m: 1:40.08
(53.48)
10 Vanja Emanuelsson Fransson 2005 Skövde Simsällskap -.-- 238 1:40.60 +20.72
50m: 46.98
100m: 1:40.60
(53.62)
11 Lisa Andersson 2005 Simklubben Götene -.-- 236 1:40.85 +20.97
50m: 45.51
100m: 1:40.85
(55.34)
12 Mira Löfgren 2005 Simklubben Alingsås -.-- 217 1:43.66 +23.78
50m: 49.63
100m: 1:43.66
(54.03)
13 Nora Forsdahl 2005 Melleruds Simklubb -.-- 185 1:49.40 +29.52
50m: 50.18
100m: 1:49.40
(59.22)
14 Tove Öjersson 2005 Simklubben Götene -.-- 181 1:50.19 +30.31
50m: 51.02
100m: 1:50.19
(59.17)
15 Paulina Hultberg 2005 Simklubben Alingsås -.-- 162 1:54.20 +34.32
50m: 53.72
100m: 1:54.20
(1:00.48)
- Florence Schneider 2004 Melleruds Simklubb -.-- DSQ
- Ruslana Hasselberg 2004 Melleruds Simklubb -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 10:07:28
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, A, B, C A 16 och äldre - Final
Sponsor: Götenehus
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josefine Stensson 2003 Falköpings Simsällskap -.-- 378 1:26.24
50m: 41.20
100m: 1:26.24
(45.04)
2 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap -.-- 377 1:26.26 +0.02
50m: 40.87
100m: 1:26.26
(45.39)
3 Sofia Wallengren 2002 Mariestads Simsällskap -.-- 360 1:27.60 +1.36
50m: 40.73
100m: 1:27.60
(46.87)
4 Emilia Eliaeson 2000 Varabygdens Simsällskap -.-- 342 1:29.16 +2.92
50m: 41.25
100m: 1:29.16
(47.91)
5 Thea Andersson 2003 Varabygdens Simsällskap -.-- 279 1:35.41 +9.17
50m: 44.53
100m: 1:35.41
(50.88)
6 Elsa Olsson 2003 Mariestads Simsällskap -.-- 277 1:35.66 +9.42
50m: 44.88
100m: 1:35.66
(50.78)
Grenen officiell:  2019-12-08 10:07:28
2019-12-08 10:18:29 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar A, B, C C 12-13 år - Final
Sponsor: Grahns konfektyr
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Bogensberger 2007 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 218 1:32.36
50m: 43.78
100m: 1:32.36
(48.58)
2 Max Lind 2007 Falköpings Simsällskap -.-- 177 1:38.99 +6.63
50m: 47.17
100m: 1:38.99
(51.82)
3 Andreas Caspersen 2007 Simklubben Alingsås -.-- 159 1:42.55 +10.19
50m: 48.15
100m: 1:42.55
(54.40)
- Alvin Brink-Sorby 2006 Varabygdens Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 10:19:38
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar A, B, C B 14-15 år - Final
Sponsor: Grahns konfektyr
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jibbe Schimmel 2004 Skövde Simsällskap -.-- 398 1:15.60
50m: 35.89
100m: 1:15.60
(39.71)
2 Alex Karlsson 2004 Falköpings Simsällskap -.-- 385 1:16.40 +0.80
50m: 36.31
100m: 1:16.40
(40.09)
3 Daniel Lönnquist 2005 Mariestads Simsällskap -.-- 383 1:16.54 +0.94
50m: 35.94
100m: 1:16.54
(40.60)
4 Elias Eriksson Hejmar 2005 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 338 1:19.76 +4.16
50m: 37.10
100m: 1:19.76
(42.66)
5 Jacob Haggård 2005 Mariestads Simsällskap -.-- 215 1:32.72 +17.12
50m: 43.32
100m: 1:32.72
(49.40)
6 Christoffer Larsson 2005 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 206 1:34.10 +18.50
50m: 44.53
100m: 1:34.10
(49.57)
7 Axel Hedman 2005 Skövde Simsällskap -.-- 201 1:34.83 +19.23
50m: 44.22
100m: 1:34.83
(50.61)
8 Martin von Knorring 2005 Mariestads Simsällskap -.-- 199 1:35.21 +19.61
50m: 44.77
100m: 1:35.21
(50.44)
9 Simon Magnerfelt 2005 Falköpings Simsällskap -.-- 132 1:48.99 +33.39
50m: 47.76
100m: 1:48.99
(1:01.23)
- Hugo Johansson 2005 Simklubben Vänersborg -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-12-08 10:19:38
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar A, B, C A 16 och äldre - Final
Sponsor: Grahns konfektyr
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Marcus Leijon 2002 Mariestads Simsällskap -.-- 448 1:12.65
50m: 33.82
100m: 1:12.65
(38.83)
2 Simon Svedberg 2001 Falköpings Simsällskap -.-- 349 1:18.97 +6.32
50m: 37.22
100m: 1:18.97
(41.75)
3 Simon Hassel 2003 Skövde Simsällskap -.-- 297 1:23.29 +10.64
50m: 40.21
100m: 1:23.29
(43.08)
4 Isak Helgesson 2003 Skövde Simsällskap -.-- 292 1:23.77 +11.12
50m: 40.10
100m: 1:23.77
(43.67)
5 Filip Dahlqvist 1997 Simklubben Vänersborg -.-- 173 1:39.78 +27.13
50m: 46.52
100m: 1:39.78
(53.26)
- Shah Mehmood 2001 Varabygdens Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 10:19:38
2019-12-08 10:19:43 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 7, 50m Bröstsim Damer D, E E 9 och yngre - Final
Sponsor: Kvänum Energi
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa Pettersson 2011 Simklubben Alingsås -.-- 124 57.18
2 Nelly Zetterdahl 2010 Alingsås SLS -.-- 108 59.97 +2.79
3 Isabella Gilbertsson 2010 Varabygdens Simsällskap -.-- 103 1:00.75 +3.57
4 Tuva Arnfjorden 2011 Simklubben Alingsås -.-- 103 1:00.89 +3.71
5 Anni Ramberg Sundin 2010 Mariestads Simsällskap -.-- 86 1:04.46 +7.28
6 Klara Holm 2010 Skara Simsällskap -.-- 74 1:07.77 +10.59
7 Adelia Erixon 2011 Alingsås SLS -.-- 65 1:10.87 +13.69
- Thelma Hindström 2010 Varabygdens Simsällskap -.-- DNS
- Moa Nordesäter 2010 Skara Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-12-08 10:30:38
Gren 7, 50m Bröstsim Damer D, E D 10-11 år - Final
Sponsor: Kvänum Energi
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kerstin Landahl 2008 Skövde Simsällskap -.-- 289 43.17
2 Esther Olsson 2008 Mariestads Simsällskap -.-- 275 43.91 +0.74
3 Ida Berlin 2009 Simklubben Alingsås -.-- 235 46.22 +3.05
4 Nicole Lönnquist 2008 Mariestads Simsällskap -.-- 188 49.85 +6.68
5 Johanna Stenmark 2009 Simklubben Vänersborg -.-- 176 50.91 +7.74
6 Victoria Drew 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 170 51.51 +8.34
7 Emelia Jönsson 2009 Åsundens Simsällskap -.-- 170 51.55 +8.38
8 Elicia Hovbrink 2008 Mariestads Simsällskap -.-- 166 51.94 +8.77
9 Olivia Ljungström 2008 Simklubben Alingsås -.-- 165 52.02 +8.85
10 Ebba Öjersson 2008 Simklubben Götene -.-- 159 52.68 +9.51
11 Linnea  Edström 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 158 52.73 +9.56
12 Alicia Nyberg 2009 Falköpings Simsällskap 157 52.92 +9.75
13 Matilda Johannesson 2009 Alingsås SLS -.-- 154 53.18 +10.01
14 Emilia Skybro Wilhelmsson 2008 Simklubben Vänersborg 146 54.20 +11.03
15 Josefin Larsson 2008 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 141 54.82 +11.65
16 Alva Bramer 2009 Alingsås SLS 141 54.85 +11.68
17 Alice Stang 2008 Melleruds Simklubb 126 56.87 +13.70
18 Nova Svensson 2009 Simklubben Götene 124 57.16 +13.99
19 Tea Lindberg 2008 Simklubben Vänersborg 123 57.30 +14.13
20 Molly Johansson 2009 Skara Simsällskap -.-- 121 57.72 +14.55
21 Mariam Akil 2008 Varabygdens Simsällskap -.-- 119 57.94 +14.77
22 Alva Helgesson 2009 Varabygdens Simsällskap -.-- 116 58.49 +15.32
23 Amanda Drevik 2009 Simklubben Alingsås -.-- 77 1:06.96 +23.79
- Elina Månsson 2008 Simklubben Vänersborg -.-- DSQ
- Indra Norman 2008 Simklubben Götene -.-- DSQ
- Hilma Sundh 2008 Falköpings Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-12-08 10:30:38
2019-12-08 10:32:05 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar D, E E 9 och yngre - Final
Sponsor: Flexus Balasystem
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sebastian Salegård 2010 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 103 53.85
2 William Walther 2010 Simklubben Vänersborg -.-- 92 55.81 +1.96
3 Erdi Gosalci 2010 Falköpings Simsällskap -.-- 74 1:00.00 +6.15
4 William Gilbertsson 2012 Varabygdens Simsällskap -.-- 48 1:09.10 +15.25
Grenen officiell:  2019-12-08 10:38:05
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar D, E D 10-11 år - Final
Sponsor: Flexus Balasystem
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Schimmel 2009 Skövde Simsällskap -.-- 213 42.24
2 Björn Johansson 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 177 44.91 +2.67
3 Elias Kvarnstedt 2008 Skövde Simsällskap -.-- 162 46.25 +4.01
4 Edvin Pettersson 2008 Simklubben Alingsås -.-- 123 50.64 +8.40
5 Xavier Schneider 2008 Melleruds Simklubb -.-- 110 52.64 +10.40
6 Herman Axelsson 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 92 55.86 +13.62
7 Hilding Jonson 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 88 56.69 +14.45
8 Viktor Alfredsson 2008 Simklubben Vänersborg -.-- 85 57.33 +15.09
9 Malte Gustafsson Nylén 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 78 58.88 +16.64
10 Benjamin Andersson 2009 Lidköpings Gymnastik o SS -.-- 69 1:01.38 +19.14
- Nils Bergqvist 2008 Skara Simsällskap -.-- DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 10:38:05
2019-12-08 10:38:10 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 9, 100m Ryggsim Damer A, B, C C 12-13 år - Final
Sponsor: PELLE - Per Larsson Lantbruk & Entreprenad
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Carlsson-Djerf 2006 Lidköpings Gymnastik o SS +0.74 361 1:17.26
50m: 37.31
100m: 1:17.26
(39.95)
2 Lilly Axelsson 2006 Lidköpings Gymnastik o SS +0.23 309 1:21.38 +4.12
50m: 39.56
100m: 1:21.38
(41.82)
3 Ella Winqvist 2007 Skövde Simsällskap +0.73 302 1:21.98 +4.72
50m: 41.05
100m: 1:21.98
(40.93)
4 Isabelle Gereonsson 2007 Skövde Simsällskap +0.60 264 1:25.76 +8.50
50m: 41.82
100m: 1:25.76
(43.94)
5 Saga Leo 2006 Skövde Simsällskap +0.67 235 1:29.12 +11.86
50m: 42.77
100m: 1:29.12
(46.35)
6 Stella Andersson 2007 Skövde Simsällskap +0.70 203 1:33.54 +16.28
50m: 44.97
100m: 1:33.54
(48.57)
7 Mona Fransson 2006 Melleruds Simklubb +0.69 194 1:35.04 +17.78
50m: 46.89
100m: 1:35.04
(48.15)
8 Alma Haknert 2007 Simklubben Alingsås +0.68 178 1:37.65 +20.39
50m: 47.50
100m: 1:37.65
(50.15)
9 Fanny Gunnarsmo 2006 Varabygdens Simsällskap +0.62 168 1:39.65 +22.39
50m: 48.40
100m: 1:39.65
(51.25)
10 Elin Lindblom 2007 Varabygdens Simsällskap +0.77 166 1:40.01 +22.75
50m: 48.71
100m: 1:40.01
(51.30)
11 Hanna Haggård 2007 Mariestads Simsällskap +0.80 98 1:59.29 +42.03
50m: 56.07
100m: 1:59.29
(1:03.22)
- Clara Jonsson 2006 Falköpings Simsällskap +0.74 DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 11:07:34
Gren 9, 100m Ryggsim Damer A, B, C B 14-15 år - Final
Sponsor: PELLE - Per Larsson Lantbruk & Entreprenad
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elin Salegård 2005 Lidköpings Gymnastik o SS +0.63 410 1:14.02
50m: 35.96
100m: 1:14.02
(38.06)
2 Hanna Andrén 2004 Simklubben Alingsås +0.58 389 1:15.38 +1.36
50m: 36.57
100m: 1:15.38
(38.81)
3 Filippa Lind 2004 Falköpings Simsällskap +0.61 341 1:18.73 +4.71
50m: 38.64
100m: 1:18.73
(40.09)
4 Clara Westh 2004 Lidköpings Gymnastik o SS +0.67 317 1:20.65 +6.63
50m: 40.12
100m: 1:20.65
(40.53)
5 Agnes Bennehed 2005 Simklubben Vänersborg +0.69 278 1:24.26 +10.24
50m: 40.23
100m: 1:24.26
(44.03)
6 Alicia Miteva 2004 Skövde Simsällskap +0.71 270 1:25.13 +11.11
50m: 40.90
100m: 1:25.13
(44.23)
7 Sara Vendel Gunnarsson 2005 Skövde Simsällskap +0.79 265 1:25.63 +11.61
50m: 41.19
100m: 1:25.63
(44.44)
8 Belinda Partanen 2005 Skövde Simsällskap +0.80 261 1:26.08 +12.06
50m: 42.12
100m: 1:26.08
(43.96)
9 Gabriella Björkdahl 2004 Lidköpings Gymnastik o SS +0.67 260 1:26.18 +12.16
50m: 41.84
100m: 1:26.18
(44.34)
10 Ruslana Hasselberg 2004 Melleruds Simklubb +0.75 246 1:27.82 +13.80
50m: 42.74
100m: 1:27.82
(45.08)
11 Lisa Andersson 2005 Simklubben Götene +0.76 228 1:29.96 +15.94
50m: 44.05
100m: 1:29.96
(45.91)
12 Tove Öjersson 2005 Simklubben Götene +0.71 223 1:30.71 +16.69
50m: 42.90
100m: 1:30.71
(47.81)
13 Juliette Erixon 2005 Simklubben Alingsås +0.69 222 1:30.87 +16.85
50m: 44.06
100m: 1:30.87
(46.81)
14 Ida Vizlin 2004 Skövde Simsällskap +0.63 219 1:31.17 +17.15
50m: 44.04
100m: 1:31.17
(47.13)
15 Florence Schneider 2004 Melleruds Simklubb +0.66 209 1:32.68 +18.66
50m: 46.53
100m: 1:32.68
(46.15)
16 Nora Forsdahl 2005 Melleruds Simklubb +0.77 155 1:42.38 +28.36
50m: 49.08
100m: 1:42.38
(53.30)
17 Mira Löfgren 2005 Simklubben Alingsås +0.72 146 1:44.35 +30.33
50m: 51.40
100m: 1:44.35
(52.95)
- Ellen Persson 2004 Mariestads Simsällskap +0.64 DSQ
- Paulina Hultberg 2005 Simklubben Alingsås +0.73 DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 11:07:34
Gren 9, 100m Ryggsim Damer A, B, C A 16 och äldre - Final
Sponsor: PELLE - Per Larsson Lantbruk & Entreprenad
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap +0.67 473 1:10.61
50m: 34.43
100m: 1:10.61
(36.18)
2 Lina Watz 1996 Karlstads Simsällskap -0.94 424 1:13.25 +2.64 S9 SR
50m: 35.91
100m: 1:13.25
(37.34)
3 Francesca Clark 2001 Falköpings Simsällskap +0.75 423 1:13.28 +2.67
50m: 35.85
100m: 1:13.28
(37.43)
4 Sofia Wallengren 2002 Mariestads Simsällskap +0.67 326 1:19.93 +9.32
50m: 39.00
100m: 1:19.93
(40.93)
5 Emilia Eliaeson 2000 Varabygdens Simsällskap +0.74 305 1:21.68 +11.07
50m: 40.01
100m: 1:21.68
(41.67)
6 Jessica Sagré 1980 Alingsås SLS +0.54 281 1:24.00 +13.39
50m: 40.79
100m: 1:24.00
(43.21)
7 Thea Andersson 2003 Varabygdens Simsällskap +0.61 263 1:25.87 +15.26
50m: 41.43
100m: 1:25.87
(44.44)
8 Rebecka Larsson 2003 Lidköpings Gymnastik o SS +0.97 246 1:27.77 +17.16
50m: 42.62
100m: 1:27.77
(45.15)
9 Elsa Olsson 2003 Mariestads Simsällskap +0.63 233 1:29.38 +18.77
50m: 43.62
100m: 1:29.38
(45.76)
Grenen officiell:  2019-12-08 11:07:34
2019-12-08 13:21:49 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar A, B, C C 12-13 år - Final
Sponsor: Toveks Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Lind 2007 Falköpings Simsällskap +0.57 205 1:22.87
50m: 40.83
100m: 1:22.87
(42.04)
2 Viktor Larsson 2006 Varabygdens Simsällskap +0.74 184 1:25.89 +3.02
50m: 41.13
100m: 1:25.89
(44.76)
3 Leo Partanen 2007 Skövde Simsällskap +0.84 175 1:27.29 +4.42
50m: 43.63
100m: 1:27.29
(43.66)
4 Andreas Caspersen 2007 Simklubben Alingsås +0.69 131 1:36.23 +13.36
50m: 47.93
100m: 1:36.23
(48.30)
- Nils Weihard 2007 Varabygdens Simsällskap +0.80 DSQ
Grenen officiell:  2019-12-08 11:20:25
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar A, B, C B 14-15 år - Final
Sponsor: Toveks Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar André 2004 Skövde Simsällskap +0.68 277 1:14.97
50m: 36.09
100m: 1:14.97
(38.88)
2 Christoffer Larsson 2005 Lidköpings Gymnastik o SS +0.73 270 1:15.59 +0.62
50m: 36.72
100m: 1:15.59
(38.87)
3 Alex Karlsson 2004 Falköpings Simsällskap +0.64 260 1:16.54 +1.57
50m: 36.98
100m: 1:16.54
(39.56)
4 Daniel Lönnquist 2005 Mariestads Simsällskap +0.67 250 1:17.59 +2.62
50m: 37.67
100m: 1:17.59
(39.92)
5 Tommy Lundberg 2005 Simklubben Vänersborg +0.61 208 1:22.48 +7.51
50m: 39.62
100m: 1:22.48
(42.86)
6 Axel Hedman 2005 Skövde Simsällskap +0.71 158 1:30.29 +15.32
50m: 1:30.29
7 Jacob Haggård 2005 Mariestads Simsällskap +0.75 131 1:36.03 +21.06
50m: 46.67
100m: 1:36.03
(49.36)
8 Martin von Knorring 2005 Mariestads Simsällskap +0.36 127 1:37.09 +22.12
50m: 47.01
100m: 1:37.09
(50.08)
- Simon Magnerfelt 2005 Falköpings Simsällskap +0.67 DNF
- Hugo Johansson 2005 Simklubben Vänersborg -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-12-08 11:20:25
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar A, B, C A 16 och äldre - Final
Sponsor: Toveks Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Simon Svedberg 2001 Falköpings Simsällskap +0.58 435 1:04.51
50m: 31.84
100m: 1:04.51
(32.67)
2 Alexander Lundberg 2002 Simklubben Vänersborg +0.56 406 1:06.01 +1.50
50m: 31.87
100m: 1:06.01
(34.14)
3 Ludvig Johansson 2003 Skövde Simsällskap +0.57 344 1:09.75 +5.24
50m: 34.36
100m: 1:09.75
(35.39)
4 Marcus Leijon 2002 Mariestads Simsällskap -.-- 275 1:15.09 +10.58
50m: 36.30
100m: 1:15.09
(38.79)
5 Edvin Agic 2003 Skövde Simsällskap +0.68 214 1:21.71 +17.20
50m: 38.61
100m: 1:21.71
(43.10)
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.75 209 1:22.25 +17.74 S14
50m: 39.92
100m: 1:22.25
(42.33)
7 Simon Hassel 2003 Skövde Simsällskap +0.63 209 1:22.27 +17.76
50m: 41.13
100m: 1:22.27
(41.14)
8 Isak Helgesson 2003 Skövde Simsällskap +0.77 205 1:22.89 +18.38
50m: 40.58
100m: 1:22.89
(42.31)
9 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.66 131 1:36.17 +31.66 S7
50m: 45.79
100m: 1:36.17
(50.38)
Grenen officiell:  2019-12-08 11:20:25
2019-12-08 11:20:35 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Simklubben Götene
Document
Resultat
Jubileumscupen 2019
Plats: Vara Badhus Arrangör: Varabygdens Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 8 dec 2019 till den 8 dec 2019
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, D, E E 9 och yngre - Final
Sponsor: Träningskonsulten AB