2021-01-19   02:28:16
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sparbanken Skåne Cup

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 1, 100m Bröstsim Herrar - Final
Sponsor: Sparbanken Skåne
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linus Forsgren 2003 SK Triton 1:04.28
100m: 1:04.28
(1:04.28)
2 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:05.86 +1.58
100m: 1:05.86
(1:05.86)
3 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb 1:06.57 +2.29
100m: 1:06.57
(1:06.57)
4 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.37 +3.09
100m: 1:07.37
(1:07.37)
5 Axel Andrén 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.68 +3.40
100m: 1:07.68
(1:07.68)
6 Ahmed Sadoon 2002 Kristianstads SLS 1:08.87 +4.59
100m: 1:08.87
(1:08.87)
7 Oskar Lövberg 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:10.29 +6.01
100m: 1:10.29
(1:10.29)
8 Daniel Olsson-Shirazi 1997 Simklubben Sydsim 1:12.89 +8.61
100m: 1:12.89
(1:12.89)
9 Svante Vilhelmsson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:12.90 +8.62
100m: 1:12.90
(1:12.90)
10 Petter Jörud 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:13.59 +9.31
100m: 1:13.59
(1:13.59)
11 Hampus Olsson 2003 Sjöbo Simsällskap 1:13.60 +9.32
100m: 1:13.60
(1:13.60)
12 Vilhelm Andersson 2002 Simklubben Sydsim 1:13.82 +9.54
100m: 1:13.82
(1:13.82)
13 Jakob Strömland 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:14.69 +10.41
100m: 1:14.69
(1:14.69)
14 Arvid Axelsson 2003 Simklubben Ran 1:16.42 +12.14
100m: 1:16.42
(1:16.42)
15 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 1:17.66 +13.38
100m: 1:17.66
(1:17.66)
16 Jacob Hansson 2002 Simklubben Hajen 1:19.84 +15.56
100m: 1:19.84
(1:19.84)
- Felix Nilsson 1990 Simklubben Laxen DSQ
Grenen officiell:  2020-09-18 19:13:57
2020-09-18 19:20:28 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 2, 100m Bröstsim Damer - Final
Sponsor: Hummel/Bareko Sport
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Thea Dahlqvist 2003 Simklubben Hajen 1:14.77
100m: 1:14.77
(1:14.77)
2 Olga Schubert 2000 Sjöbo Simsällskap 1:16.74 +1.97
100m: 1:16.74
(1:16.74)
3 Antonia Sandblom 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:18.39 +3.62
100m: 1:18.39
(1:18.39)
4 Belinda Vedlugaite 2000 Klippans Simsällskap 1:22.85 +8.08
100m: 1:22.85
(1:22.85)
5 Emilia Eek 2001 Simklubben Sydsim 1:25.60 +10.83
100m: 1:25.60
(1:25.60)
6 Moa Järnegren 2003 SK Triton 1:26.07 +11.30
100m: 1:26.07
(1:26.07)
7 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran 1:30.47 +15.70
100m: 1:30.47
(1:30.47)
8 Isabella Frykholm 2001 Simklubben Ran 1:30.63 +15.86
100m: 1:30.63
(1:30.63)
Grenen officiell:  2020-09-18 19:17:40
2020-09-18 19:20:52 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 3, 50m Frisim Herrar - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 22.88
2 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 24.05 +1.17
3 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 24.44 +1.56
4 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 24.55 +1.67
5 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 24.77 +1.89
6 Emil Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 25.00 +2.12
7 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 25.24 +2.36
8 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 25.33 +2.45
9 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 25.41 +2.53
10 Nicolas Nolén 2000 SK Triton 25.62 +2.74
11 Jonatan Wede 1988 Landskrona Simsällskap 25.68 +2.80
12 Tomislav Corluka 2003 Kristianstads SLS 25.91 +3.03
13 Fredrik Nilsson 2002 SK Triton 25.92 +3.04
14 Sebastian Mickelsson 2001 SK Triton 26.18 +3.30
15 Oscar Nordström 2003 Kiviks Simklubb 26.21 +3.33
16 Gabriel Agardh 2003 Simklubben Hajen 26.26 +3.38
17 Marcus Skog 1996 Klippans Simsällskap 26.51 +3.63
18 Daniel Olsson-Shirazi 1997 Simklubben Sydsim 26.53 +3.65
19 Tim Hagerström 1999 Malmö Kappsimningsklubb 26.77 +3.89
20 Jakob Strömland 2003 Malmö Kappsimningsklubb 27.11 +4.23
21 Carl Ewertz 2002 Malmö Kappsimningsklubb 27.19 +4.31
22 Haris Jazavac 2002 Kristianstads SLS 27.29 +4.41
23 Casper Aadli 2000 Klippans Simsällskap 27.34 +4.46
24 Melvin Andersson 2003 Simklubben Sydsim 27.61 +4.73
25 Herman Modig 2003 Kristianstads SLS 27.93 +5.05
26 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim 28.38 +5.50
27 Jacob Hansson 2002 Simklubben Hajen 29.88 +7.00
- Martin Tran 2002 Simklubben Ran DNS
- Philip Primetta 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 19:21:01
2020-09-18 19:24:26 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 4, 50m Frisim Damer - Final
Sponsor: HP Holding AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magdalena Kuras 1988 Malmö Kappsimningsklubb 639 26.61
2 Lovisa Klarén 1992 Malmö Kappsimningsklubb 631 26.73 +0.12
3 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb 615 26.96 +0.35
4 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 584 27.43 +0.82
5 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 575 27.56 +0.95
6 Sara Nobrell 2002 Simklubben Hajen 556 27.87 +1.26
7 Linnéa Lindh 2003 Landskrona Simsällskap 556 27.88 +1.27
8 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap 540 28.15 +1.54
9 Ester Eilertsson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 518 28.54 +1.93
10 Isabella Lagnerup 2000 Simklubben Sydsim 511 28.68 +2.07
11 Johanna Ingner 2002 Malmö Kappsimningsklubb 507 28.74 +2.13
12 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen 503 28.83 +2.22
13 Lina Ostreus 2002 Malmö Kappsimningsklubb 498 28.92 +2.31
14 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap 487 29.14 +2.53
15 Elin Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 473 29.41 +2.80
16 Viktoria Dellhede 2003 Landskrona Simsällskap 473 29.42 +2.81
17 Klara Rödin 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 471 29.47 +2.86
18 Annie Thulin 2003 Kristianstads SLS 468 29.52 +2.91
19 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb 463 29.63 +3.02
20 Johanna Melin 2003 Simklubben Sydsim 461 29.68 +3.07
21 Cornelia Forsgren 2000 SK Triton 454 29.82 +3.21
22 Freja Werker 2003 Simklubben Hajen 451 29.89 +3.28
23 Antonia Sandblom 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 445 30.02 +3.41
24 Isabell Tretinjak 2003 Simklubben Hajen 442 30.09 +3.48
25 Maja Åkesson 2002 Ystads Simsällskap 428 30.42 +3.81
26 Elvira Eriksson 2003 Ystads Simsällskap 400 31.12 +4.51
27 Agnes Gustafson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 379 31.67 +5.06
28 Julia Stenström 2002 SK Triton 291 34.59 +7.98
29 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 173 41.11 +14.50 S7
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
- Irma Nilsson 2001 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 19:27:08
2020-09-20 16:44:05 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 5, 100m Fjärilsim Herrar - Final
Sponsor: Länsförsäkringar
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 54.06
50m: 24.99
100m: 54.06
(29.07)
2 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 56.74 +2.68
50m: 26.58
100m: 56.74
(30.16)
3 Erik Nicklasson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 58.19 +4.13
50m: 27.03
100m: 58.19
(31.16)
4 Markus Rydgren 2003 Landskrona Simsällskap 59.77 +5.71
50m: 27.71
100m: 59.77
(32.06)
5 Alfred Rosberg 2003 Sjöbo Simsällskap 1:00.75 +6.69
50m: 27.86
100m: 1:00.75
(32.89)
6 Noel Persson 2002 SK Triton 1:02.80 +8.74
50m: 28.68
100m: 1:02.80
(34.12)
7 Carl Ewertz 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.56 +9.50
50m: 29.74
100m: 1:03.56
(33.82)
8 Arvid Axelsson 2003 Simklubben Ran 1:06.39 +12.33
50m: 31.06
100m: 1:06.39
(35.33)
9 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 1:08.38 +14.32
50m: 31.86
100m: 1:08.38
(36.52)
Grenen officiell:  2020-09-18 19:31:04
2020-09-18 19:31:54 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 6, 100m Fjärilsim Damer - Final
Sponsor: ALITE International
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:06.70
50m: 31.02
100m: 1:06.70
(35.68)
2 Isabella Frykholm 2001 Simklubben Ran 1:09.49 +2.79
50m: 32.62
100m: 1:09.49
(36.87)
3 Klara Rödin 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:09.68 +2.98
50m: 31.99
100m: 1:09.68
(37.69)
4 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap 1:14.23 +7.53
50m: 34.03
100m: 1:14.23
(40.20)
5 Emilia Eek 2001 Simklubben Sydsim 1:22.63 +15.93
50m: 38.61
100m: 1:22.63
(44.02)
- Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran DSQ
Grenen officiell:  2020-09-18 19:33:40
2020-09-18 19:35:43 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar - Final
Sponsor: Ystads Rörtjänst
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 27.35
2 Sten Ludvigsson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 27.87 +0.52
3 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 28.82 +1.47
4 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 28.86 +1.51
5 Bo Beckman 2002 Malmö Kappsimningsklubb 29.06 +1.71
6 Karl Hydén Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb 29.11 +1.76
7 Oscar Nordström 2003 Kiviks Simklubb 29.75 +2.40
8 Gabriel Agardh 2003 Simklubben Hajen 29.76 +2.41
9 Jonatan Wede 1988 Landskrona Simsällskap 30.23 +2.88
10 Tim Hagerström 1999 Malmö Kappsimningsklubb 30.80 +3.45
11 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim 32.62 +5.27
Grenen officiell:  2020-09-18 19:37:41
2020-09-18 19:39:15 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 8, 50m Ryggsim Damer - Final
Sponsor: Otto Olsson Bil AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magdalena Kuras 1988 Malmö Kappsimningsklubb 28.90
2 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 29.31 +0.41
3 Davilda Lareva 2000 Malmö Kappsimningsklubb 29.41 +0.51
4 Lovisa Klarén 1992 Malmö Kappsimningsklubb 29.61 +0.71
5 Olivia Jarl Halvarsson 2003 Kristianstads SLS 31.16 +2.26
6 Linnéa Lindh 2003 Landskrona Simsällskap 31.51 +2.61
7 Viktoria Dellhede 2003 Landskrona Simsällskap 31.77 +2.87
8 Matilda Hoff 2003 Landskrona Simsällskap 31.95 +3.05
9 Annie Thulin 2003 Kristianstads SLS 32.75 +3.85
10 Isabella Lagnerup 2000 Simklubben Sydsim 32.93 +4.03
11 Cornelia Forsgren 2000 SK Triton 33.22 +4.32
12 Thea Dahlqvist 2003 Simklubben Hajen 33.44 +4.54
13 Emilia Frederiksen 2000 Ystads Simsällskap 33.91 +5.01
14 Frida Jarl Halvarsson 2003 Kristianstads SLS 33.97 +5.07
15 Isabell Tretinjak 2003 Simklubben Hajen 34.41 +5.51
16 Johanna Melin 2003 Simklubben Sydsim 34.93 +6.03
17 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb 36.73 +7.83
18 Maja Åkesson 2002 Ystads Simsällskap 37.26 +8.36
19 Hanna Björnsdotter 2002 Ystads Simsällskap 37.33 +8.43
20 Elvira Eriksson 2003 Ystads Simsällskap 37.47 +8.57
Grenen officiell:  2020-09-18 19:46:02
2020-09-18 19:46:25 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 9, 100m Medley Herrar - Final
Sponsor: Jens Lundgren Redovisning AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 56.60
50m: 26.31
100m: 56.60
(30.29)
2 Linus Forsgren 2003 SK Triton 58.09 +1.49
50m: 28.30
100m: 58.09
(29.79)
3 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 58.96 +2.36
50m: 27.01
100m: 58.96
(31.95)
4 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb 1:00.37 +3.77
50m: 28.49
100m: 1:00.37
(31.88)
5 Erik Nicklasson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 1:00.54 +3.94
50m: 28.40
100m: 1:00.54
(32.14)
6 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 1:01.15 +4.55
50m: 27.74
100m: 1:01.15
(33.41)
7 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 1:01.28 +4.68
50m: 28.58
100m: 1:01.28
(32.70)
8 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb 1:02.00 +5.40
50m: 28.24
100m: 1:02.00
(33.76)
9 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:02.17 +5.57
50m: 29.94
100m: 1:02.17
(32.23)
10 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.10 +6.50
50m: 29.30
100m: 1:03.10
(33.80)
11 Bo Beckman 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.79 +7.19
50m: 29.28
100m: 1:03.79
(34.51)
12 Fredrik Nilsson 2002 SK Triton 1:04.63 +8.03
50m: 31.22
100m: 1:04.63
(33.41)
13 Daniel Olsson-Shirazi 1997 Simklubben Sydsim 1:05.18 +8.58
50m: 30.34
100m: 1:05.18
(34.84)
14 Oskar Lövberg 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:05.38 +8.78
50m: 30.79
100m: 1:05.38
(34.59)
15 Petter Jörud 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:06.82 +10.22
50m: 30.63
100m: 1:06.82
(36.19)
16 Haris Jazavac 2002 Kristianstads SLS 1:11.19 +14.59
50m: 31.49
100m: 1:11.19
(39.70)
- Vilhelm Andersson 2002 Simklubben Sydsim DSQ
- Philip Primetta 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 19:51:16
2020-09-18 19:52:08 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 10, 100m Frisim Damer - Final
Sponsor: Ystad Saltsjöbad
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 645 58.13
50m: 28.19
100m: 58.13
(29.94)
2 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap 577 1:00.33 +2.20
50m: 29.26
100m: 1:00.33
(31.07)
3 Linnéa Lindh 2003 Landskrona Simsällskap 559 1:00.97 +2.84
50m: 29.21
100m: 1:00.97
(31.76)
4 Sara Nobrell 2002 Simklubben Hajen 555 1:01.13 +3.00
50m: 29.55
100m: 1:01.13
(31.58)
5 Ester Eilertsson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 543 1:01.58 +3.45
50m: 30.12
100m: 1:01.58
(31.46)
6 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen 521 1:02.41 +4.28
50m: 29.86
100m: 1:02.41
(32.55)
7 Johanna Ingner 2002 Malmö Kappsimningsklubb 499 1:03.34 +5.21
50m: 30.30
100m: 1:03.34
(33.04)
8 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap 496 1:03.46 +5.33
50m: 30.53
100m: 1:03.46
(32.93)
9 Lina Ostreus 2002 Malmö Kappsimningsklubb 488 1:03.79 +5.66
50m: 30.45
100m: 1:03.79
(33.34)
10 Freja Werker 2003 Simklubben Hajen 482 1:04.05 +5.92
50m: 31.17
100m: 1:04.05
(32.88)
11 Elin Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 479 1:04.22 +6.09
50m: 30.16
100m: 1:04.22
(34.06)
12 Johanna Melin 2003 Simklubben Sydsim 453 1:05.41 +7.28
50m: 31.77
100m: 1:05.41
(33.64)
13 Isabell Tretinjak 2003 Simklubben Hajen 430 1:06.54 +8.41
50m: 32.28
100m: 1:06.54
(34.26)
14 Linnea Nimander 2002 Simklubben Ran 427 1:06.69 +8.56
50m: 31.94
100m: 1:06.69
(34.75)
15 Isabella Frykholm 2001 Simklubben Ran 426 1:06.77 +8.64
50m: 32.75
100m: 1:06.77
(34.02)
16 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran 308 1:14.39 +16.26
50m: 35.35
100m: 1:14.39
(39.04)
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
- Irma Nilsson 2001 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 20:06:37
2020-09-20 16:44:00 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 11, 100m Frisim Herrar - Final
Sponsor: Stoby Måleri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 50.27
50m: 24.01
100m: 50.27
(26.26)
2 Emil Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 53.75 +3.48
50m: 25.62
100m: 53.75
(28.13)
3 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 54.21 +3.94
50m: 26.01
100m: 54.21
(28.20)
4 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 55.15 +4.88
50m: 26.20
100m: 55.15
(28.95)
5 Alfred Rosberg 2003 Sjöbo Simsällskap 55.19 +4.92
50m: 26.38
100m: 55.19
(28.81)
6 Karl Hydén Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb 55.25 +4.98
50m: 26.83
100m: 55.25
(28.42)
7 Nicolas Nolén 2000 SK Triton 55.31 +5.04
50m: 26.78
100m: 55.31
(28.53)
8 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 55.93 +5.66
50m: 27.03
100m: 55.93
(28.90)
9 Markus Rydgren 2003 Landskrona Simsällskap 56.50 +6.23
50m: 27.10
100m: 56.50
(29.40)
10 Harry Petersson 2002 Kristianstads SLS 56.63 +6.36
50m: 27.32
100m: 56.63
(29.31)
11 Tomislav Corluka 2003 Kristianstads SLS 56.67 +6.40
50m: 27.40
100m: 56.67
(29.27)
12 Jonatan Wede 1988 Landskrona Simsällskap 56.73 +6.46
50m: 26.41
100m: 56.73
(30.32)
13 Oscar Nordström 2003 Kiviks Simklubb 57.45 +7.18
50m: 27.63
100m: 57.45
(29.82)
14 Sebastian Mickelsson 2001 SK Triton 58.04 +7.77
50m: 28.15
100m: 58.04
(29.89)
15 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 58.49 +8.22
50m: 28.05
100m: 58.49
(30.44)
16 Noel Persson 2002 SK Triton 58.56 +8.29
50m: 28.23
100m: 58.56
(30.33)
17 Tim Hagerström 1999 Malmö Kappsimningsklubb 58.82 +8.55
50m: 27.60
100m: 58.82
(31.22)
18 Arvid Axelsson 2003 Simklubben Ran 58.89 +8.62
50m: 28.37
100m: 58.89
(30.52)
19 Fredrik Nilsson 2002 SK Triton 58.96 +8.69
50m: 28.45
100m: 58.96
(30.51)
20 Jakob Strömland 2003 Malmö Kappsimningsklubb 59.65 +9.38
50m: 28.40
100m: 59.65
(31.25)
21 Casper Aadli 2000 Klippans Simsällskap 1:00.05 +9.78
50m: 28.17
100m: 1:00.05
(31.88)
22 Gabriel Agardh 2003 Simklubben Hajen 1:00.21 +9.94
50m: 28.14
100m: 1:00.21
(32.07)
23 Hampus Olsson 2003 Sjöbo Simsällskap 1:00.33 +10.06
50m: 28.54
100m: 1:00.33
(31.79)
24 Herman Modig 2003 Kristianstads SLS 1:00.57 +10.30
50m: 29.12
100m: 1:00.57
(31.45)
25 Haris Jazavac 2002 Kristianstads SLS 1:01.05 +10.78
50m: 29.36
100m: 1:01.05
(31.69)
26 Melvin Andersson 2003 Simklubben Sydsim 1:02.07 +11.80
50m: 29.96
100m: 1:02.07
(32.11)
27 Jacob Hansson 2002 Simklubben Hajen 1:04.10 +13.83
50m: 30.99
100m: 1:04.10
(33.11)
- Philip Primetta 2002 Vellinge-Näsets Simklubb DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 20:14:40
2020-09-18 20:15:33 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 12, 50m Bröstsim Damer - Final
Sponsor: YBB Ystad Bilbesiktning
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olga Schubert 2000 Sjöbo Simsällskap 609 33.68
2 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 575 34.33 +0.65
3 Antonia Sandblom 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 541 35.04 +1.36
4 Thea Dahlqvist 2003 Simklubben Hajen 537 35.12 +1.44
5 Isabella Lagnerup 2000 Simklubben Sydsim 486 36.31 +2.63
6 Agnes Gustafson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 434 37.70 +4.02
7 Belinda Vedlugaite 2000 Klippans Simsällskap 428 37.89 +4.21
8 Moa Järnegren 2003 SK Triton 390 39.09 +5.41
9 Emilia Eek 2001 Simklubben Sydsim 375 39.57 +5.89
10 Julia Stenström 2002 SK Triton 340 40.91 +7.23
11 Hanna Björnsdotter 2002 Ystads Simsällskap 324 41.54 +7.86
12 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 163 52.21 +18.53 SB6
- Irma Nilsson 2001 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 20:18:35
2020-09-20 16:43:55 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 13, 50m Bröstsim Herrar - Final
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 28.27
2 Linus Forsgren 2003 SK Triton 29.74 +1.47
3 Axel Andrén 2001 Malmö Kappsimningsklubb 30.04 +1.77
4 Felix Nilsson 1990 Simklubben Laxen 30.54 +2.27
5 Erik Nicklasson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 30.71 +2.44
6 Ahmed Sadoon 2002 Kristianstads SLS 31.41 +3.14
7 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb 31.43 +3.16
8 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 31.61 +3.34
9 Marcus Skog 1996 Klippans Simsällskap 32.17 +3.90
9 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 32.17 +3.90
11 Vilhelm Andersson 2002 Simklubben Sydsim 32.53 +4.26
12 Svante Vilhelmsson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 33.51 +5.24
13 Jakob Strömland 2003 Malmö Kappsimningsklubb 34.68 +6.41
- Martin Tran 2002 Simklubben Ran DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 20:21:58
2020-09-18 20:22:41 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 14, 100m Ryggsim Damer - Final
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet TL
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Viktoria Dellhede 2003 Landskrona Simsällskap 1:06.40
50m: 32.84
100m: 1:06.40
(33.56)
2 Olivia Jarl Halvarsson 2003 Kristianstads SLS 1:07.43 +1.03
50m: 32.78
100m: 1:07.43
(34.65)
3 Frida Jarl Halvarsson 2003 Kristianstads SLS 1:12.56 +6.16
50m: 35.50
100m: 1:12.56
(37.06)
4 Emilia Frederiksen 2000 Ystads Simsällskap 1:13.53 +7.13
50m: 35.00
100m: 1:13.53
(38.53)
5 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap 1:15.23 +8.83
50m: 36.41
100m: 1:15.23
(38.82)
6 Isabella Frykholm 2001 Simklubben Ran 1:15.90 +9.50
50m: 37.45
100m: 1:15.90
(38.45)
7 Linnea Nimander 2002 Simklubben Ran 1:20.75 +14.35
50m: 38.82
100m: 1:20.75
(41.93)
8 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran 1:29.25 +22.85
50m: 43.28
100m: 1:29.25
(45.97)
Grenen officiell:  2020-09-18 20:25:26
2020-09-18 20:27:23 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar - Final
Sponsor: Ystads Allehanda
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 59.04
50m: 28.73
100m: 59.04
(30.31)
2 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 1:00.41 +1.37
50m: 28.69
100m: 1:00.41
(31.72)
3 Karl Hydén Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.06 +2.02
50m: 30.59
100m: 1:01.06
(30.47)
4 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 1:01.19 +2.15
50m: 30.38
100m: 1:01.19
(30.81)
5 Emil Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 1:01.91 +2.87
50m: 29.96
100m: 1:01.91
(31.95)
6 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.98 +2.94
50m: 30.75
100m: 1:01.98
(31.23)
7 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:02.42 +3.38
50m: 29.45
100m: 1:02.42
(32.97)
8 Bo Beckman 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.18 +4.14
50m: 30.47
100m: 1:03.18
(32.71)
9 Gabriel Agardh 2003 Simklubben Hajen 1:04.87 +5.83
50m: 30.63
100m: 1:04.87
(34.24)
10 Petter Jörud 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 1:05.88 +6.84
50m: 32.06
100m: 1:05.88
(33.82)
11 Harry Petersson 2002 Kristianstads SLS 1:07.77 +8.73
50m: 32.32
100m: 1:07.77
(35.45)
12 Arvid Axelsson 2003 Simklubben Ran 1:09.48 +10.44
50m: 34.61
100m: 1:09.48
(34.87)
13 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 1:10.23 +11.19
50m: 34.58
100m: 1:10.23
(35.65)
Grenen officiell:  2020-09-18 20:30:00
2020-09-18 20:30:54 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer - Final
Sponsor: XL Hans Anders Bygg AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magdalena Kuras 1988 Malmö Kappsimningsklubb 646 28.20
2 Lovisa Klarén 1992 Malmö Kappsimningsklubb 616 28.64 +0.44
3 Matilda Hoff 2003 Landskrona Simsällskap 565 29.49 +1.29
4 Linnéa Lindh 2003 Landskrona Simsällskap 534 30.05 +1.85
5 Sara Nobrell 2002 Simklubben Hajen 522 30.27 +2.07
6 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 492 30.88 +2.68
7 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen 482 31.09 +2.89
8 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap 480 31.13 +2.93
9 Johanna Ingner 2002 Malmö Kappsimningsklubb 460 31.57 +3.37
10 Lina Ostreus 2002 Malmö Kappsimningsklubb 454 31.71 +3.51
11 Mimmi Cassé 2002 Ystads Simsällskap 442 31.99 +3.79
12 Freja Werker 2003 Simklubben Hajen 441 32.02 +3.82
12 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap 441 32.02 +3.82
14 Elin Svensson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 415 32.68 +4.48
15 Hanna Björnsdotter 2002 Ystads Simsällskap 361 34.22 +6.02
16 Julia Stenström 2002 SK Triton 300 36.40 +8.20
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
- Irma Nilsson 2001 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2020-09-18 20:34:11
2020-09-20 16:43:48 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar - Final
Sponsor: Teleservice
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 24.29
2 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 25.26 +0.97
3 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 26.30 +2.01
4 Axel Andrén 2001 Malmö Kappsimningsklubb 27.07 +2.78
5 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 27.20 +2.91
6 Oscar Nordström 2003 Kiviks Simklubb 27.76 +3.47
7 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 27.91 +3.62
7 Vilhelm Andersson 2002 Simklubben Sydsim 27.91 +3.62
9 Carl Ewertz 2002 Malmö Kappsimningsklubb 28.14 +3.85
10 Casper Aadli 2000 Klippans Simsällskap 28.29 +4.00
11 Nicolas Nolén 2000 SK Triton 28.47 +4.18
12 Daniel Olsson-Shirazi 1997 Simklubben Sydsim 28.63 +4.34
13 Oskar Lövberg 2003 Malmö Kappsimningsklubb 28.78 +4.49
14 Ahmed Sadoon 2002 Kristianstads SLS 29.19 +4.90
15 Tomislav Corluka 2003 Kristianstads SLS 29.39 +5.10
16 Fredrik Nilsson 2002 SK Triton 29.58 +5.29
17 Melvin Andersson 2003 Simklubben Sydsim 30.14 +5.85
18 Herman Modig 2003 Kristianstads SLS 30.49 +6.20
19 Svante Vilhelmsson 2003 Malmö Kappsimningsklubb 30.58 +6.29
20 Jesper Hansson 1998 Föreningen Trelleborg Sim 31.38 +7.09
Grenen officiell:  2020-09-18 20:38:51
2020-09-18 20:39:38 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Sparbanken Skåne Cup
Plats: Ystad Arena Arrangör: Ystad Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 18 sep 2020 till den 20 sep 2020
Gren 18, 100m Medley Damer - Final
Sponsor: Sparbanksstiftelsen Färs & Frosta
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 638 1:05.62
50m: 29.69
100m: 1:05.62
(35.93)
2 Davilda Lareva 2000 Malmö Kappsimningsklubb 622 1:06.18 +0.56
50m: 29.91
100m: 1:06.18
(36.27)
3 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb 587 1:07.49 +1.87
50m: 30.90
100m: 1:07.49
(36.59)
4 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 536 1:09.54 +3.92
50m: 32.32
100m: 1:09.54
(37.22)
5 Thea Dahlqvist 2003 Simklubben Hajen 520 1:10.23 +4.61
50m: 32.84
100m: 1:10.23
(37.39)
6 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 519 1:10.31 +4.69
50m: 32.53
100m: 1:10.31
(37.78)
7 Matilda Hoff 2003 Landskrona Simsällskap 516 1:10.45 +4.83
50m: 31.51