Tulokset Masters Mestaruusuinnit 2019
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters-mestaruuskilpailut | Utskriftsdatum | 30 mars 2019 | |||
Tävlingsort | Godby | Utskriftstid | 10:06 | |||
Arrangör | ÅSF | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 29 mars 2019 |
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 39.28 | |||||||
Cetus Espoo | 39.76 | |||||||||
2 | Pekka Sortila | 1935 | 51.10 | |||||||
Hämeenlinnan Uimaseura | 50.23 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Pekka Siltanen | 1949 | 44.90 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 42.91 | |||||||||
2 | Heikki Asell | 1947 | 46.91 | |||||||
S.C.Pingviinit | 41.13 | |||||||||
3 | Rafik Neuman | 1948 | 51.98 | |||||||
S.C.Pingviinit | 48.96 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Juha Iivonen | 1959 | 32.87 | |||||||
Lappeenrannan Uimarit | 30.14 | |||||||||
2 | Jouni Liljander | 1959 | 40.00 | |||||||
Octopus Lohja | 38.06 | |||||||||
3 | Ari Hakala | 1956 | 47.37 | |||||||
Aurajoen Uinti | 43.59 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Petri Heikkilä | 1960 | 29.89 | |||||||
Speedo Masters Finland | 29.46 | |||||||||
2 | Simo-Pekka Torsti | 1960 | 32.40 | |||||||
Cetus Espoo | 31.18 | |||||||||
3 | Leif Blomfelt | 1960 | 34.25 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 33.77 | |||||||||
4 | Antti Wihanto | 1962 | 35.63 | |||||||
Aurajoen Uinti | 33.98 | |||||||||
5 | Jarmo Virkkunen | 1962 | 38.63 | |||||||
Uintiklubi Nereus | 37.08 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Tommy Rundgren | 1968 | 27.84 | |||||||
Speedo Masters Finland | 25.90 | |||||||||
2 | Kari Koivisto | 1969 | 30.98 | |||||||
Hydra Platypus | 32.68 | |||||||||
3 | Juha Viitanen | 1967 | 31.79 | |||||||
Simmis Wanda | 30.47 | |||||||||
4 | Mika Pöyhölä | 1966 | 32.09 | |||||||
S.C.Pingviinit | 30.35 | |||||||||
5 | Kare-Petri Kaukomaa | 1965 | 32.87 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 32.44 | |||||||||
6 | Kai Mustonen | 1966 | 33.30 | |||||||
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls | 34.21 | |||||||||
7 | Tero Nordström | 1968 | 34.26 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
8 | Jarkko Mikkola | 1969 | 35.72 | |||||||
Hyvinkään Uimaseura | 36.72 | |||||||||
9 | Alex Pakaslahti | 1965 | 40.17 | |||||||
Vanders | 36.63 | |||||||||
10 | Esa Mangeloja | 1968 | 43.32 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 44.86 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Pasi Rönkkö | 1970 | 27.30 | |||||||
S.C.Pingviinit | 27.19 | |||||||||
2 | Mikko Porali | 1971 | 28.80 | |||||||
Kuopion Uimaseura | 29.25 | |||||||||
3 | Ville Alopaeus | 1971 | 29.40 | |||||||
Cetus Espoo | 28.47 | |||||||||
4 | Tapio Mäkitalo | 1970 | 30.03 | |||||||
Speedo Masters Finland | 29.59 | |||||||||
5 | Jouni Kelkka | 1974 | 38.11 | |||||||
Uimaseura Aquila | ||||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Jouni Leimukoski | 1979 | 28.46 | |||||||
Octopus Lohja | 27.63 | |||||||||
2 | Jon Berndtsson | 1976 | 28.91 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 28.89 | |||||||||
3 | Jaakko Lyytinen | 1976 | 32.28 | |||||||
Helsingin Uimarit | 31.49 | |||||||||
4 | Teemu Torvikoski | 1976 | 35.04 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 33.21 | |||||||||
5 | Aarne Hakanen | 1977 | 36.43 | |||||||
Swimming Team Rauma | 35.83 | |||||||||
6 | Aarni Oinonen | 1976 | 39.19 | |||||||
Hyvinkään Uimaseura | 43.13 | |||||||||
7 | Johan Carlson | 1978 | 44.81 | |||||||
Kempeleen Pyrintö | ||||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Jarkko Sipiläinen | 1980 | 27.56 | |||||||
Uinti Tampere | ||||||||||
2 | Kai Poutanen | 1980 | 30.57 | |||||||
Speedo Masters Finland | 30.14 | |||||||||
3 | Eero Judin | 1981 | 37.47 | |||||||
ORCA Helsinki | 38.36 | |||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Tuomas Lähdetluoma | 1985 | 27.21 | |||||||
Speedo Masters Finland | 27.01 | |||||||||
2 | Matti Hienonen | 1985 | 28.19 | |||||||
Uintiklubi Nereus | 26.87 | |||||||||
3 | Mikko Nihtilä | 1985 | 29.10 | |||||||
Uimaseura Aquila | 28.67 | |||||||||
4 | Daniele David | 1989 | 33.17 | |||||||
Swimming Team Rauma | ||||||||||
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Henri Kyynäräinen | 1994 | 27.59 | |||||||
Aurajoen Uinti | 26.69 | |||||||||
2 | Rene Rokka | 1992 | 27.89 | |||||||
Aurajoen Uinti | 26.28 | |||||||||
3 | Konsta Kuusento | 1994 | 27.98 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
4 | Eetu Päivärinta | 1994 | 29.57 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
5 | Tuomas Virtanen | 1992 | 31.96 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 29.93 | |||||||||
6 | Niklas Aaltonen | 1994 | 32.96 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.08 | Utskriftsdatum | 30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening | Utskriftstid | 10:06 |