2020-05-30   19:59:24
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för 100-åringen

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 1, 50m Fjärilsim Herrar 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 566 26.34
2 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 476 27.92 +1.58
3 Eryk Do 2002 Sollefteå Allmänna Simsällskap 441 28.64 +2.30
4 Gustaf Norén Vosveld 1996 Härnösands Simsällskap 414 29.24 +2.90
5 Arvid Strömbro 2002 Umeå Simsällskap 403 29.51 +3.17
6 Jonathan Olsson 2003 Dorotea IF 400 29.57 +3.23
7 Hannes Olsson 1990 IKSU Simning 384 29.98 +3.64
8 Peter Sundström 2002 Umeå Simsällskap 336 31.33 +4.99
9 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening 334 31.39 +5.05
10 Josef Nordén 2003 Sundsvalls Simsällskap 325 31.68 +5.34
11 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 319 31.89 +5.55
12 Mattias Gillgren 2003 Njurunda Simsällskap 295 32.73 +6.39
13 Erik Fahlander 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 273 33.59 +7.25
14 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap 272 33.61 +7.27
15 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening 252 34.48 +8.14
16 Jonatan Urpiala 1994 IKSU Simning 249 34.61 +8.27
17 Jimmy Norin 1983 Solens Idrottsförening 236 35.24 +8.90
18 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna 142 41.78 +15.44
19 Teo Renlund 1997 Solens Idrottsförening 134 42.58 +16.24
Grenen officiell:  2018-12-15 10:16:17
Event 1, 50m Fjärilsim Herrar 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap 400 29.57
2 Ludvig Utterström 2004 Njurunda Simsällskap 355 30.76 +1.19
3 Reijk Rombouts 2004 Härnösands Simsällskap 354 30.79 +1.22
4 Frank Sienkiewicz 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS 257 34.25 +4.68
5 Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF 227 35.72 +6.15
6 Edvin Lideskog 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 200 37.27 +7.70
7 Joppe  Berglin 2006 Njurunda Simsällskap 185 38.22 +8.65
8 Ante Kristensson 2005 Simklubben Ägir 184 38.29 +8.72
9 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap 167 39.52 +9.95
10 Albert Björk 2006 IKSU Simning 114 44.93 +15.36
11 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap 61 55.21 +25.64
- Tim Danielsson 2008 Umeå Simsällskap DSQ
- Olle Grahn 2008 Umeå Simsällskap DSQ
- Robin Westberg 2007 IKSU Simning DSQ
- Simon Ryd 2005 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap DSQ
- Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS DSQ
- Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2018-12-15 10:16:17
2018-12-15 10:17:26 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 2, 50m Fjärilsim Damer 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Sundholm 2005 Njurunda Simsällskap 424 32.45
2 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 389 33.38 +0.93
3 Ida Nyberg 2004 Simklubben Ägir 386 33.48 +1.03
4 Alice Eriksson 2004 Simklubben Ägir 373 33.84 +1.39
5 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 372 33.87 +1.42
6 Ella Heed 2005 Härnösands Simsällskap 368 34.01 +1.56
7 Ida Eriksson 2005 Härnösands Simsällskap 354 34.46 +2.01
8 Elena Henze 2006 Umeå Simsällskap 348 34.65 +2.20
9 Nadja Rautiainen 2004 Sundsvalls Simsällskap 331 35.22 +2.77
10 Nike Norlander 2007 Sundsvalls Simsällskap 306 36.16 +3.71
11 Alma Bäckström 2006 IKSU Simning 294 36.63 +4.18
12 Leia Beijron 2004 Sundsvalls Simsällskap 288 36.91 +4.46
13 Agnes Landfors 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 287 36.96 +4.51
14 Ronja Widell 2004 Härnösands Simsällskap 285 37.02 +4.57
15 Nova Norlander 2004 Sundsvalls Simsällskap 278 37.32 +4.87
16 Kajsa Burman 2007 Sundsvalls Simsällskap 275 37.49 +5.04
17 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap 266 37.89 +5.44
18 Ella Wesslau 2004 Simklubben Ägir 262 38.07 +5.62
19 Linnea Sandström 2004 Höga Kustens Simsällskap 255 38.42 +5.97
20 Agnes Pettersson 2004 Sundsvalls Simsällskap 244 38.97 +6.52
21 Clara Renström Halling 2004 Sundsvalls Simsällskap 243 39.02 +6.57
22 Linnea Jansson 2005 Timrå Simklubb 240 39.19 +6.74
23 Ina Björk Hedberg 2004 Simklubben Ägir 228 39.90 +7.45
24 Moa Berglund 2004 Härnösands Simsällskap 227 39.96 +7.51
25 Tova Persson 2005 Njurunda Simsällskap 219 40.44 +7.99
26 Elin Clarin 2005 Njurunda Simsällskap 217 40.56 +8.11
27 Nellie Edbom Wounder 2005 Sundsvalls Simsällskap 213 40.77 +8.32
28 Isabelle Åström 2004 Timrå Simklubb 202 41.51 +9.06
29 Alva Sjödin 2006 Sundsvalls Simsällskap 199 41.69 +9.24
30 Tilde Sjöberg 2006 Sundsvalls Simsällskap 188 42.53 +10.08
31 Linnea Sjöberg 2006 Härnösands Simsällskap 184 42.82 +10.37
32 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap 180 43.11 +10.66
32 Maija Andersson 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 180 43.11 +10.66
34 Molly Linder 2006 Höga Kustens Simsällskap 178 43.34 +10.89
35 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 163 44.60 +12.15
36 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 148 46.06 +13.61
37 Wilma Nordin 2007 Höga Kustens Simsällskap 77 57.23 +24.78
38 Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap 61 1:01.67 +29.22
- Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning DSQ
- Noelia Frank 2007 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Lo Hartvik 2008 IKSU Simning DSQ
- Anna Öberg 2006 Sundsvalls Simsällskap DNS
- Lena Svedberg 2004 Sundsvalls Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2018-12-15 10:30:43
Event 2, 50m Fjärilsim Damer 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Cornelia Norén Vosveld 2001 Sundsvalls Simsällskap 468 31.40
1 Linnea Öhlund 2001 Umeå Simsällskap 468 31.40 =
3 Johanna Persson 2003 Härnösands Simsällskap 464 31.49 +0.09
4 Wilma Henriksson 2001 Umeå Simsällskap 462 31.52 +0.12
5 Melina Sundström 2002 Sundsvalls Simsällskap 457 31.63 +0.23
6 Elida Hansson 2002 Umeå Simsällskap 449 31.83 +0.43
7 Kajsa Söderlind 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 447 31.87 +0.47
8 Isabel Åhrström 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 430 32.29 +0.89
9 Ebba Vedman 2002 Höga Kustens Simsällskap 423 32.46 +1.06
10 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap 419 32.58 +1.18
11 Maja Jakobsson 2000 Njurunda Simsällskap 414 32.69 +1.29
12 Hedda Ferm 2002 Umeå Simsällskap 388 33.40 +2.00
13 Isa Forsberg 2002 Simklubben Ägir 356 34.39 +2.99
14 Linn Lidström 2001 Umeå Simsällskap 347 34.68 +3.28
15 Lea Edvardsson 2003 Umeå Simsällskap 344 34.79 +3.39
16 Lotta Larsson Wermelin 2002 Njurunda Simsällskap 334 35.12 +3.72
17 Emelie Ohlin 2003 Umeå Simsällskap 319 35.65 +4.25
18 Cornelia Åström 2002 Timrå Simklubb 301 36.35 +4.95
19 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening 296 36.57 +5.17
20 Alice Moberg 2003 Höga Kustens Simsällskap 287 36.92 +5.52
21 Tindra Olavi 2003 Timrå Simklubb 280 37.25 +5.85
22 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap 270 37.70 +6.30
23 Nellie Karppinen 2002 IKSU Simning 250 38.69 +7.29
24 Josefin Karlsson 2003 Härnösands Simsällskap 205 41.34 +9.94
25 Caroline  Näslund 1988 KFUK-KFUM Kometerna 82 56.03 +24.63
- Hilda Larsson 2002 IKSU Simning DSQ
- Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening DSQ
Grenen officiell:  2018-12-15 10:30:43
2018-12-15 10:32:55 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 4, 400m Medley Damer 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julia Hellström 2006 Umeå Simsällskap 296 6:28.36
50m: 40.77
100m: 1:31.29
(50.52)
150m: 2:21.34
(50.05)
200m: 3:08.93
(47.59)
250m: 4:03.99
(55.06)
300m: 4:59.64
(55.65)
350m: 5:44.40
(44.76)
400m: 6:28.36
(43.96)
2 Ida Eriksson 2005 Härnösands Simsällskap 277 6:36.77 +8.41
50m: 40.79
100m: 1:30.01
(49.22)
150m: 2:22.57
(52.56)
200m: 3:14.78
(52.21)
250m: 4:10.04
(55.26)
300m: 5:06.17
(56.13)
350m: 5:53.92
(47.75)
400m: 6:36.77
(42.85)
- Alva Gustavsson 2006 Umeå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2018-12-15 10:42:11
Event 4, 400m Medley Damer 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lovisa Nyman 1994 Umeå Simsällskap 503 5:25.46
50m: 32.84
100m: 1:11.27
(38.43)
150m: 1:55.14
(43.87)
200m: 2:39.22
(44.08)
250m: 3:24.55
(45.33)
300m: 4:12.94
(48.39)
350m: 4:50.30
(37.36)
400m: 5:25.46
(35.16)
2 Linnea Öhlund 2001 Umeå Simsällskap 434 5:41.75 +16.29
50m: 35.78
100m: 1:18.70
(42.92)
150m: 2:04.52
(45.82)
200m: 2:48.90
(44.38)
250m: 3:36.16
(47.26)
300m: 4:23.69
(47.53)
350m: 5:03.81
(40.12)
400m: 5:41.75
(37.94)
Grenen officiell:  2018-12-15 10:42:11
2018-12-15 10:42:37 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 5, 100m Frisim Herrar 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap 460 58.20
50m: 28.49
100m: 58.20
(29.71)
2 Ludvig Utterström 2004 Njurunda Simsällskap 371 1:02.53 +4.33
50m: 30.03
100m: 1:02.53
(32.50)
3 Reijk Rombouts 2004 Härnösands Simsällskap 315 1:06.02 +7.82
50m: 30.67
100m: 1:06.02
(35.35)
4 Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 297 1:07.33 +9.13
50m: 32.55
100m: 1:07.33
(34.78)
4 Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF 297 1:07.33 +9.13
50m: 32.30
100m: 1:07.33
(35.03)
6 Edvin Johansson 2005 Simklubben Ägir 274 1:09.12 +10.92
50m: 32.41
100m: 1:09.12
(36.71)
7 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap 257 1:10.68 +12.48
50m: 34.69
100m: 1:10.68
(35.99)
8 Edvin Lideskog 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 251 1:11.24 +13.04
50m: 33.63
100m: 1:11.24
(37.61)
9 Ante Kristensson 2005 Simklubben Ägir 209 1:15.63 +17.43
50m: 36.25
100m: 1:15.63
(39.38)
10 Joppe  Berglin 2006 Njurunda Simsällskap 202 1:16.51 +18.31
50m: 36.48
100m: 1:16.51
(40.03)
11 Erik Persson 2005 Härnösands Simsällskap 198 1:16.99 +18.79
50m: 35.48
100m: 1:16.99
(41.51)
12 Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap 180 1:19.57 +21.37
50m: 38.75
100m: 1:19.57
(40.82)
13 Albert Björk 2006 IKSU Simning 169 1:21.23 +23.03
50m: 40.02
100m: 1:21.23
(41.21)
14 Hampus Johansson 2005 Sundsvalls Simsällskap 165 1:21.90 +23.70
50m: 36.96
100m: 1:21.90
(44.94)
15 Simon Ryd 2005 Sundsvalls Simsällskap 161 1:22.45 +24.25
50m: 39.40
100m: 1:22.45
(43.05)
16 Robin Westberg 2007 IKSU Simning 142 1:26.02 +27.82
50m: 42.47
100m: 1:26.02
(43.55)
17 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 137 1:27.05 +28.85
50m: 41.28
100m: 1:27.05
(45.77)
18 Melvin Hellström 2008 Umeå Simsällskap 132 1:28.18 +29.98
50m: 41.88
100m: 1:28.18
(46.30)
19 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap 129 1:28.84 +30.64
50m: 43.08
100m: 1:28.84
(45.76)
20 Oscar Hägglund 2006 Sundsvalls Simsällskap 109 1:34.07 +35.87
50m: 43.47
100m: 1:34.07
(50.60)
21 Jonas Lidén 2007 Sundsvalls Simsällskap 95 1:38.37 +40.17
50m: 46.91
100m: 1:38.37
(51.46)
22 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap 86 1:41.55 +43.35
50m: 47.41
100m: 1:41.55
(54.14)
23 Tim Danielsson 2008 Umeå Simsällskap 79 1:44.53 +46.33
50m: 48.34
100m: 1:44.53
(56.19)
24 August Grundberg 2008 IKSU Simning 73 1:47.30 +49.10
50m: 50.17
100m: 1:47.30
(57.13)
25 Arvid Edholm 2005 Härnösands Simsällskap 64 1:52.20 +54.00
50m: 47.55
100m: 1:52.20
(1:04.65)
26 Olle Grahn 2008 Umeå Simsällskap 56 1:56.97 +58.77
50m: 56.94
100m: 1:56.97
(1:00.03)
27 Dante Rombouts 2006 Härnösands Simsällskap 53 1:59.61 +1:01.41
50m: 51.37
100m: 1:59.61
(1:08.24)
28 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening 8 3:36.68 +2:38.48
50m: 1:42.61
100m: 3:36.68
(1:54.07)
- Arne Björk 2008 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2018-12-15 10:59:04
Event 5, 100m Frisim Herrar 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 592 53.51
50m: 25.49
100m: 53.51
(28.02)
2 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 531 55.47 +1.96
50m: 26.46
100m: 55.47
(29.01)
3 Simon Lundgren 2001 Simklubben Ägir 505 56.42 +2.91
50m: 27.28
100m: 56.42
(29.14)
4 Arvid Strömbro 2002 Umeå Simsällskap 474 57.61 +4.10
50m: 27.71
100m: 57.61
(29.90)
5 Peter Sundström 2002 Umeå Simsällskap 426 59.69 +6.18
50m: 28.54
100m: 59.69
(31.15)
6 Eryk Do 2002 Sollefteå Allmänna Simsällskap 422 59.88 +6.37
50m: 28.41
100m: 59.88
(31.47)
7 Hannes Olsson 1990 IKSU Simning 411 1:00.41 +6.90
50m: 29.58
100m: 1:00.41
(30.83)
8 Josef Nordén 2003 Sundsvalls Simsällskap 401 1:00.90 +7.39
50m: 28.98
100m: 1:00.90
(31.92)
9 Mattias Gillgren 2003 Njurunda Simsällskap 384 1:01.78 +8.27
50m: 28.97
100m: 1:01.78
(32.81)
9 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap 384 1:01.78 +8.27
50m: 29.87
100m: 1:01.78
(31.91)
11 Hannes Wikström 2003 Härnösands Simsällskap 383 1:01.87 +8.36
50m: 29.18
100m: 1:01.87
(32.69)
12 Jonathan Olsson 2003 Dorotea IF 374 1:02.34 +8.83
50m: 29.52
100m: 1:02.34
(32.82)
13 Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening 368 1:02.70 +9.19
50m: 30.27
100m: 1:02.70
(32.43)
14 Gustaf Norén Vosveld 1996 Härnösands Simsällskap 349 1:03.79 +10.28
50m: 30.33
100m: 1:03.79
(33.46)
15 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 334 1:04.72 +11.21
50m: 31.46
100m: 1:04.72
(33.26)
16 Jakob Flykt 2002 Simklubben Ägir 325 1:05.31 +11.80
50m: 31.59
100m: 1:05.31
(33.72)
17 Erik Fahlander 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 321 1:05.59 +12.08
50m: 31.44
100m: 1:05.59
(34.15)
18 Zacharias Andersson 2001 Simklubben Ägir 293 1:07.65 +14.14
50m: 32.04
100m: 1:07.65
(35.61)
19 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening 291 1:07.81 +14.30
50m: 32.44
100m: 1:07.81
(35.37)
20 Jonatan Urpiala 1994 IKSU Simning 288 1:07.98 +14.47
50m: 32.60
100m: 1:07.98
(35.38)
21 Olle Lööf 2002 Simklubben Ägir 281 1:08.59 +15.08
50m: 32.93
100m: 1:08.59
(35.66)
22 Jimmy Norin 1983 Solens Idrottsförening 249 1:11.36 +17.85
50m: 33.94
100m: 1:11.36
(37.42)
23 Teo Renlund 1997 Solens Idrottsförening 232 1:13.10 +19.59
50m: 35.26
100m: 1:13.10
(37.84)
24 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna 124 1:29.99 +36.48
50m: 41.46
100m: 1:29.99
(48.53)
25 Daniel Söderlind 1976 Örnsköldsviks Allmänna SS 94 1:38.52 +45.01
50m: 44.99
100m: 1:38.52
(53.53)
Grenen officiell:  2018-12-15 10:59:04
2018-12-15 10:59:28 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 6, 100m Frisim Damer 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tove Rehnstedt 2005 Simklubben Ägir 489 1:03.77
50m: 31.20
100m: 1:03.77
(32.57)
2 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 480 1:04.16 +0.39
50m: 31.09
100m: 1:04.16
(33.07)
3 Ida Sundholm 2005 Njurunda Simsällskap 477 1:04.29 +0.52
50m: 31.53
100m: 1:04.29
(32.76)
4 Isabelle Grönlund 2004 Njurunda Simsällskap 433 1:06.40 +2.63
50m: 31.99
100m: 1:06.40
(34.41)
5 Nadja Rautiainen 2004 Sundsvalls Simsällskap 421 1:07.01 +3.24
50m: 31.93
100m: 1:07.01
(35.08)
6 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 402 1:08.07 +4.30
50m: 32.48
100m: 1:08.07
(35.59)
7 Leia Beijron 2004 Sundsvalls Simsällskap 387 1:08.94 +5.17
50m: 33.90
100m: 1:08.94
(35.04)
8 Nike Norlander 2007 Sundsvalls Simsällskap 375 1:09.64 +5.87
50m: 33.57
100m: 1:09.64
(36.07)
9 Agnes Landfors 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 372 1:09.84 +6.07
50m: 32.99
100m: 1:09.84
(36.85)
10 Kajsa Burman 2007 Sundsvalls Simsällskap 367 1:10.16 +6.39
50m: 33.78
100m: 1:10.16
(36.38)
11 Ella Heed 2005 Härnösands Simsällskap 366 1:10.22 +6.45
50m: 34.98
100m: 1:10.22
(35.24)
12 Ida Eriksson 2005 Härnösands Simsällskap 365 1:10.25 +6.48
50m: 34.41
100m: 1:10.25
(35.84)
13 Nova Norlander 2004 Sundsvalls Simsällskap 362 1:10.48 +6.71
50m: 33.95
100m: 1:10.48
(36.53)
14 Alice Eriksson 2004 Simklubben Ägir 361 1:10.52 +6.75
50m: 33.83
100m: 1:10.52
(36.69)
15 Elena Henze 2006 Umeå Simsällskap 356 1:10.87 +7.10
50m: 34.73
100m: 1:10.87
(36.14)
16 Alma Bäckström 2006 IKSU Simning 354 1:11.00 +7.23
50m: 33.71
100m: 1:11.00
(37.29)
17 Tilde Sjöberg 2006 Sundsvalls Simsällskap 337 1:12.16 +8.39
50m: 34.43
100m: 1:12.16
(37.73)
18 Clara Renström Halling 2004 Sundsvalls Simsällskap 332 1:12.56 +8.79
50m: 34.73
100m: 1:12.56
(37.83)
19 Agnes Pettersson 2004 Sundsvalls Simsällskap 330 1:12.69 +8.92
50m: 34.45
100m: 1:12.69
(38.24)
20 Ronja Widell 2004 Härnösands Simsällskap 330 1:12.70 +8.93
50m: 35.20
100m: 1:12.70
(37.50)
21 Ida Nyberg 2004 Simklubben Ägir 329 1:12.78 +9.01
50m: 34.51
100m: 1:12.78
(38.27)
22 Elin Clarin 2005 Njurunda Simsällskap 327 1:12.93 +9.16
50m: 34.30
100m: 1:12.93
(38.63)
23 Linnea Sjöberg 2006 Härnösands Simsällskap 310 1:14.21 +10.44
50m: 35.09
100m: 1:14.21
(39.12)
24 Linnea Jansson 2005 Timrå Simklubb 298 1:15.17 +11.40
50m: 36.97
100m: 1:15.17
(38.20)
25 Kristina Kannegiesser 2004 Simklubben Ägir 296 1:15.35 +11.58
50m: 36.84
100m: 1:15.35
(38.51)
26 Evelina Hansson 2006 Njurunda Simsällskap 269 1:17.76 +13.99
50m: 35.99
100m: 1:17.76
(41.77)
27 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 264 1:18.24 +14.47
50m: 37.87
100m: 1:18.24
(40.37)
28 Kristina Vestman 2004 Härnösands Simsällskap 259 1:18.77 +15.00
50m: 37.62
100m: 1:18.77
(41.15)
29 Ina Björk Hedberg 2004 Simklubben Ägir 259 1:18.82 +15.05
50m: 37.92
100m: 1:18.82
(40.90)
30 Linnea Sandström 2004 Höga Kustens Simsällskap 258 1:18.92 +15.15
50m: 36.30
100m: 1:18.92
(42.62)
31 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap 257 1:18.94 +15.17
50m: 37.41
100m: 1:18.94
(41.53)
32 Alva Sjödin 2006 Sundsvalls Simsällskap 244 1:20.31 +16.54
50m: 38.93
100m: 1:20.31
(41.38)
33 Linnea Drewes 2004 Simklubben Ägir 239 1:20.97 +17.20
50m: 38.90
100m: 1:20.97
(42.07)
34 Maija Andersson 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 236 1:21.24 +17.47
50m: 38.36
100m: 1:21.24
(42.88)
35 Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning 204 1:25.23 +21.46
50m: 38.34
100m: 1:25.23
(46.89)
36 Freja Engström 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap 193 1:26.86 +23.09
50m: 40.30
100m: 1:26.86
(46.56)
37 Molly Linder 2006 Höga Kustens Simsällskap 188 1:27.70 +23.93
50m: 40.75
100m: 1:27.70
(46.95)
38 Elma Moberg 2007 Höga Kustens Simsällskap 188 1:27.71 +23.94
50m: 40.02
100m: 1:27.71
(47.69)
39 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap 178 1:29.27 +25.50
50m: 41.32
100m: 1:29.27
(47.95)
40 Linnea Olsén 2007 Örnsköldsviks Allmänna SS 175 1:29.70 +25.93
50m: 41.88
100m: 1:29.70
(47.82)
41 Linnea  Ljung 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 170 1:30.68 +26.91
50m: 42.16
100m: 1:30.68
(48.52)
42 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 167 1:31.24 +27.47
50m: 44.22
100m: 1:31.24
(47.02)
43 Signe Domeij 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 166 1:31.27 +27.50
50m: 43.66
100m: 1:31.27
(47.61)
44 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 162 1:32.01 +28.24
50m: 43.94
100m: 1:32.01
(48.07)
45 Milla Vestberg 2006 Höga Kustens Simsällskap 162 1:32.06 +28.29
50m: 45.91
100m: 1:32.06
(46.15)
46 Lo Hartvik 2008 IKSU Simning 153 1:33.79 +30.02
50m: 44.54
100m: 1:33.79
(49.25)
47 Alva Stenerås Strand 2007 Umeå Simsällskap 145 1:35.45 +31.68
50m: 41.81
100m: 1:35.45
(53.64)
48 Majken  Gidlund 2008 Höga Kustens Simsällskap 145 1:35.47 +31.70
50m: 46.28
100m: 1:35.47
(49.19)
49 Noelia Frank 2007 Sundsvalls Simsällskap 133 1:38.42 +34.65
50m: 46.61
100m: 1:38.42
(51.81)
50 Marie Nilsson 2006 Umeå Simsällskap 120 1:41.70 +37.93
50m: 45.46
100m: 1:41.70
(56.24)
51 Wilma Nordin 2007 Höga Kustens Simsällskap 111 1:44.54 +40.77
50m: 48.93
100m: 1:44.54
(55.61)
52 Susanna Wahlqvist 2007 Umeå Simsällskap 107 1:45.81 +42.04
50m: 50.02
100m: 1:45.81
(55.79)
53 Jennielee Oppgård 2008 Sundsvalls Simsällskap 104 1:46.72 +42.95
50m: 48.84
100m: 1:46.72
(57.88)
54 Molly Arnlund 2007 Umeå Simsällskap 99 1:48.44 +44.67
50m: 50.29
100m: 1:48.44
(58.15)
55 Klara Ekström 2008 Umeå Simsällskap 98 1:48.79 +45.02
50m: 49.12
100m: 1:48.79
(59.67)
56 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap 87 1:53.34 +49.57
50m: 50.02
100m: 1:53.34
(1:03.32)
57 Samira Benjari 2005 Härnösands Simsällskap 80 1:56.39 +52.62
50m: 51.01
100m: 1:56.39
(1:05.38)
58 Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap 76 1:58.12 +54.35
50m: 54.38
100m: 1:58.12
(1:03.74)
- Tova Persson 2005 Njurunda Simsällskap DSQ
- Nellie Edbom Wounder 2005 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Anna Öberg 2006 Sundsvalls Simsällskap DNS
- Lena Svedberg 2004 Sundsvalls Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2018-12-15 11:24:28
Event 6, 100m Frisim Damer 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tindra Norling 2003 Umeå Simsällskap 540 1:01.69
50m: 29.02
100m: 1:01.69
(32.67)
2 Melina Sundström 2002 Sundsvalls Simsällskap 507 1:03.01 +1.32
50m: 30.34
100m: 1:03.01
(32.67)
3 Sofia Boije 2003 Simklubben Ägir 482 1:04.06 +2.37
50m: 30.32
100m: 1:04.06
(33.74)
4 Frida Bladin 1993 Göteborg Sim 473 1:04.45 +2.76
50m: 30.99
100m: 1:04.45
(33.46)
5 Wilma Henriksson 2001 Umeå Simsällskap 470 1:04.63 +2.94
50m: 30.98
100m: 1:04.63
(33.65)
6 Elida Hansson 2002 Umeå Simsällskap 467 1:04.73 +3.04
50m: 30.77
100m: 1:04.73
(33.96)
7 Hedda Ferm 2002 Umeå Simsällskap 452 1:05.43 +3.74
50m: 31.93
100m: 1:05.43
(33.50)
8 Isabel Åhrström 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 446 1:05.73 +4.04
50m: 31.40
100m: 1:05.73
(34.33)
9 Maja Jakobsson 2000 Njurunda Simsällskap 436 1:06.24 +4.55
50m: 31.78
100m: 1:06.24
(34.46)
10 Johanna Persson 2003 Härnösands Simsällskap 435 1:06.28 +4.59
50m: 30.45
100m: 1:06.28
(35.83)
11 Isa Forsberg 2002 Simklubben Ägir 413 1:07.45 +5.76
50m: 32.27
100m: 1:07.45
(35.18)
12 Kajsa Söderlind 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 400 1:08.18 +6.49
50m: 32.83
100m: 1:08.18
(35.35)
13 Ebba Vedman 2002 Höga Kustens Simsällskap 399 1:08.25 +6.56
50m: 32.44
100m: 1:08.25
(35.81)
14 Selma Zachrisson 2003 Simklubben Ägir 397 1:08.32 +6.63
50m: 31.72
100m: 1:08.32
(36.60)
15 Tindra Olavi 2003 Timrå Simklubb 393 1:08.59 +6.90
50m: 32.90
100m: 1:08.59
(35.69)
16 Ella Hietala 2003 Umeå Simsällskap 370 1:09.99 +8.30
50m: 33.76
100m: 1:09.99
(36.23)
17 Nellie Karppinen 2002 IKSU Simning 368 1:10.06 +8.37
50m: 33.59
100m: 1:10.06
(36.47)
18 Lotta Larsson Wermelin 2002 Njurunda Simsällskap 367 1:10.14 +8.45
50m: 33.91
100m: 1:10.14
(36.23)
19 Linn Lidström 2001 Umeå Simsällskap 367 1:10.17 +8.48
50m: 33.84
100m: 1:10.17
(36.33)
20 Emelie Ohlin 2003 Umeå Simsällskap 360 1:10.62 +8.93
50m: 34.26
100m: 1:10.62
(36.36)
21 Lea Edvardsson 2003 Umeå Simsällskap 359 1:10.66 +8.97
50m: 33.86
100m: 1:10.66
(36.80)
22 Alice Moberg 2003 Höga Kustens Simsällskap 337 1:12.16 +10.47
50m: 34.66
100m: 1:12.16
(37.50)
23 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap 321 1:13.37 +11.68
50m: 35.06
100m: 1:13.37
(38.31)
24 Cornelia Åström 2002 Timrå Simklubb 310 1:14.21 +12.52
50m: 34.58
100m: 1:14.21
(39.63)
25 Lovisa Lundblad 2003 Njurunda Simsällskap 308 1:14.37 +12.68
50m: 35.12
100m: 1:14.37
(39.25)
26 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening 296 1:15.39 +13.70
50m: 35.70
100m: 1:15.39
(39.69)
27 Josefin Karlsson 2003 Härnösands Simsällskap 271 1:17.63 +15.94
50m: 36.54
100m: 1:17.63
(41.09)
28 Lovisa Brynger 2003 Simklubben Ägir 256 1:19.06 +17.37
50m: 36.99
100m: 1:19.06
(42.07)
29 Malin Nyberg 2003 Umeå Simsällskap 205 1:25.17 +23.48
50m: 38.94
100m: 1:25.17
(46.23)
30 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 112 1:44.01 +42.32
50m: 49.98
100m: 1:44.01
(54.03)
31 Lotta Aksnés 1995 Solens Idrottsförening 112 1:44.04 +42.35
50m: 47.89
100m: 1:44.04
(56.15)
32 Julia Nyberg 1997 Solens Idrottsförening 107 1:45.56 +43.87
50m: 47.20
100m: 1:45.56
(58.36)
- Alma Enarsson 2003 Simklubben Ägir DNS
Grenen officiell:  2018-12-15 11:24:28
2018-12-15 11:24:54 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 7, 200m Ryggsim Herrar 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Frank Sienkiewicz 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS 257 2:46.00
50m: 38.19
100m: 1:20.60
(42.41)
150m: 2:04.05
(43.45)
200m: 2:46.00
(41.95)
2 Reijk Rombouts 2004 Härnösands Simsällskap 252 2:47.09 +1.09
50m: 36.57
100m: 1:18.58
(42.01)
150m: 2:04.21
(45.63)
200m: 2:47.09
(42.88)
3 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap 106 3:43.09 +57.09
50m: 52.65
100m: 1:49.09
(56.44)
150m: 2:47.23
(58.14)
200m: 3:43.09
(55.86)
- Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2018-12-15 11:58:14
Event 7, 200m Ryggsim Herrar 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 499 2:13.17
50m: 30.89
100m: 1:04.25
(33.36)
150m: 1:38.63
(34.38)
200m: 2:13.17
(34.54)
2 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 432 2:19.68 +6.51
50m: 31.71
100m: 1:06.26
(34.55)
150m: 1:42.94
(36.68)
200m: 2:19.68
(36.74)
3 Mattias Gillgren 2003 Njurunda Simsällskap 329 2:32.87 +19.70
50m: 34.85
100m: 1:13.41
(38.56)
150m: 1:53.24
(39.83)
200m: 2:32.87
(39.63)
Grenen officiell:  2018-12-15 11:58:14
2018-12-15 11:58:34 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Härnösands Simsällskap
Document
Resultat
100-åringen
Arrangör:
Plats: Härnösands simhall Härnösands simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 15 dec 2018 till den 16 dec 2018
Event 8, 200m Ryggsim Damer 14 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elena Henze 2006 Umeå Simsällskap 361 2:47.35
50m: 40.34
100m: 1:23.11
(42.77)
150m: 2:06.03
(42.92)
200m: 2:47.35
(41.32)
2 Ella Wesslau 2004 Simklubben Ägir 337 2:51.22 +3.87
50m: 40.45
100m: 1:24.00
(43.55)
150m: 2:08.26
(44.26)
200m: 2:51.22
(42.96)
3 Nova Norlander 2004 Sundsvalls Simsällskap 329 2:52.62 +5.27
50m: 39.90
100m: 1:24.23
(44.33)
150m: 2:09.09
(44.86)
200m: 2:52.62
(43.53)
4 Moa Berglund 2004 Härnösands Simsällskap 280 3:02.13 +14.78
50m: 44.28
100m: 1:30.99
(46.71)
150m: 2:17.42
(46.43)
200m: 3:02.13
(44.71)
5 Agnes Pettersson 2004 Sundsvalls Simsällskap 261 3:06.43 +19.08
50m: 42.37
100m: 1:29.58
(47.21)
150m: 2:18.66
(49.08)
200m: 3:06.43
(47.77)
6 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 254 3:08.14 +20.79
50m: 44.69
100m: 1:33.42
(48.73)
150m: 2:22.50
(49.08)
200m: 3:08.14
(45.64)
7 Julia Hellström 2006 Umeå Simsällskap 249 3:09.32 +21.97
50m: 42.79
100m: 1:29.59
(46.80)
150m: 2:20.14
(50.55)
200m: 3:09.32
(49.18)
8 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 184 3:29.42 +42.07
50m: 48.92
100m: 1:44.37
(55.45)
150m: 2:37.62
(53.25)
200m: 3:29.42
(51.80)
9 Linnea Olsén 2007 Örnsköldsviks Allmänna SS 179 3:31.17 +43.82
50m: 47.42
100m: 1:43.55
(56.13)
150m: 2:39.29
(55.74)
200m: 3:31.17
(51.88)
10 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap 178 3:31.61 +44.26
50m: 48.65
100m: 1:42.86
(54.21)
150m: 2:39.88
(57.02)
200m: 3:31.61
(51.73)
Grenen officiell:  2018-12-15 12:14:34
Event 8, 200m Ryggsim Damer 15 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabel Åhrström 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 494 2:30.81
50m: 34.50
100m: 1:12.79
(38.29)
150m: 1:52.65
(39.86)
200m: 2:30.81
(38.16)
2 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap 489 2:31.31 +0.50
50m: 35.76
100m: 1:13.72
(37.96)
150m: 1:52.89
(39.17)
200m: 2:31.31
(38.42)
3 Melina Sundström 2002 Sundsvalls Simsällskap 419 2:39.30 +8.49
50m: 36.51
100m: 1:16.52
(40.01)
150m: 1:58.33
(41.81)
200m: 2:39.30
(40.97)
4 Maja Jakobsson 2000 Njurunda Simsällskap 390 2:43.08 +12.27
50m: 38.01
100m: 1:19.38
(41.37)
150m: 2:01.49
(42.11)
200m: 2:43.08
(41.59)
5 Johanna Persson 2003 Härnösands Simsällskap 366 2:46.55 +15.74
50m: 38.51
100m: 1:21.08
(42.57)
150m: 2:03.82
(42.74)
200m: 2:46.55
(42.73)
6 Lea Edvardsson 2003 Umeå Simsällskap 332 2:52.02 +21.21
50m: 38.41
100m: 1:21.86
(43.45)
150m: 2:06.75
(44.89)
200m: 2:52.02
(45.27)
7 Lotta Larsson Wermelin 2002 Njurunda Simsällskap 332 2:52.14 +21.33
50m: 38.64
100m: 1:22.67
(44.03)
150m: 2:08.36
(45.69)
200m: 2:52.14
(43.78)
8 Ebba Vedman 2002 Höga Kustens Simsällskap 305 2:56.94 +26.13
50m: 41.40
100m: 1:27.29
(45.89)
150m: 2:13.29
(46.00)
200m: 2:56.94
(43.65)
9 Lovisa Lundblad 2003 Njurunda Simsällskap 294 2:59.16 +28.35
50m: 40.95
100m: 1:26.33
(45.38)
150m: 2:13.10
(46.77)
200m: 2:59.16
(46.06)
10 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap 246 3:10.28 +39.47
50m: 45.36
100m: 1:34.06
(48.70)