2019-11-17   06:06:17
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Umeracet 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 1, 25m Ryggsim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap +0.66 14.02
2 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.70 17.48 +3.46
3 Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF +0.73 19.81 +5.79
4 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.54 20.22 +6.20
5 Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.61 20.23 +6.21
6 Elliot Petrusson 2005 Umeå Simsällskap +0.78 22.68 +8.66
- Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.76 DSQ
Event 1, 25m Ryggsim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Måns  Hallgren 2006 Umeå Simsällskap +0.65 17.86
2 Khaled Ahmed Saad Ahmed 2007 Piteå Sim +0.72 21.02 +3.16
3 Albert Björk 2006 Idrottsklubben Studenterna i U +0.82 21.79 +3.93
4 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap +0.79 22.98 +5.12
5 Johan Stoltz 2006 Idrottsklubben Studenterna i U +0.76 27.52 +9.66
Event 1, 25m Ryggsim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap +0.54 19.91
2 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap +0.64 21.11 +1.20
3 Tim Danielsson 2008 Umeå Simsällskap +0.82 23.00 +3.09
4 Jack Nyroos 2008 Skellefteå Simklubb +0.79 23.10 +3.19
5 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb +0.85 23.17 +3.26
6 Gunnar Ekström 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.72 25.16 +5.25
7 Arne Björk 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.68 25.90 +5.99
8 Milo Lindvall 2009 Umeå Simsällskap +0.67 27.49 +7.58
9 August Grundberg 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.96 29.80 +9.89
10 Cewin Nilsson 2011 Piteå Sim +0.62 34.54 +14.63
2018-09-22 19:15:42 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 2, 25m Ryggsim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Moa Hallberg 2004 Bureå Simsällskap +0.67 16.40
2 Emilia Sponseller 2005 Umeå Simsällskap +0.64 16.82 +0.42
3 Agnes Landfors 2004 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.62 17.02 +0.62
4 Tyra Östberg 2004 Umeå Simsällskap +0.68 17.68 +1.28
5 Agnes Löfgren 2005 Umeå Simsällskap +0.67 17.95 +1.55
6 Heidi Nilsson 2005 Piteå Sim +0.70 18.06 +1.66
7 Lilly Cramer Johnsson 2005 Umeå Simsällskap +0.81 18.57 +2.17
8 Linnea Sandström 2004 Höga Kustens Simsällskap +0.81 19.81 +3.41
9 Ingrid Grahn 2004 Umeå Simsällskap +0.69 19.83 +3.43
10 Jonna Hellgren 2004 Idrottsklubben Studenterna i U +0.81 20.10 +3.70
11 Elsa Hennig-Jakobsson 2004 Umeå Simsällskap +0.64 21.30 +4.90
12 Isa Söderlind 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.61 22.87 +6.47
13 Emelie Bingebo 2004 Umeå Simsällskap +0.80 30.05 +13.65
Event 2, 25m Ryggsim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Gustavsson 2006 Umeå Simsällskap +0.70 16.76
2 Ida Hällman 2007 Idrottsklubben Studenterna i U +0.66 17.89 +1.13
3 Vera Wall 2006 Umeå Simsällskap +0.70 19.13 +2.37
4 Olivia Lindmark 2006 Bureå Simsällskap +0.96 20.41 +3.65
5 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.71 20.56 +3.80
6 Myrna Gidlund 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.64 20.72 +3.96
7 Milla Vestberg 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.83 22.27 +5.51
8 Vilde Johansson Lindström 2007 Umeå Simsällskap +0.87 22.69 +5.93
9 Elsa Åström 2006 Umeå Simsällskap +0.84 22.70 +5.94
10 Wilma Nordin 2007 Höga Kustens Simsällskap +1.13 22.78 +6.02
11 Josephine Lindmark 2007 Bureå Simsällskap +0.86 23.07 +6.31
12 Adina Persson 2007 Bureå Simsällskap +0.75 24.46 +7.70
13 Klara Dahlgren 2006 Umeå Simsällskap +0.84 24.52 +7.76
14 Molly Arnlund 2007 Umeå Simsällskap +0.72 25.74 +8.98
Event 2, 25m Ryggsim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap +0.73 21.72
2 Majken Gidlund 2008 Höga Kustens Simsällskap +0.72 22.55 +0.83
3 Bella Prytz 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.74 22.63 +0.91
4 Alva Löfgren 2008 Umeå Simsällskap +0.68 23.04 +1.32
5 Klara Ekström 2008 Umeå Simsällskap +0.73 23.06 +1.34
6 Mira Stegmayr 2008 Umeå Simsällskap +0.80 23.22 +1.50
7 Hanna Svan 2009 Bureå Simsällskap +0.71 23.42 +1.70
8 Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap +0.64 23.47 +1.75
9 Emelie Wiberg 2008 Umeå Simsällskap +0.65 25.08 +3.36
9 Iris Löfgren 2008 Umeå Simsällskap +0.74 25.08 +3.36
11 Maia Lillieroth 2008 Umeå Simsällskap +0.71 25.71 +3.99
12 Jonna Westin 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.84 28.24 +6.52
13 Wilma Mostén 2008 Umeå Simsällskap +0.97 28.30 +6.58
- Edith Danielsson 2010 Umeå Simsällskap +0.13 DSQ
2018-09-22 19:15:45 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 3, 200m Medley Herrar 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adrian Bengtson 1976 Umeå Simsällskap +0.79 2:31.85
25m: 14.40
50m: 31.94
(17.54)
75m: 52.77
(20.83)
100m: 1:12.92
(20.15)
125m: 1:34.72
(21.80)
150m: 1:56.80
(22.08)
175m: 2:15.25
(18.45)
200m: 2:31.85
(16.60)
Event 3, 200m Medley Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap +0.61 2:15.23
25m: 12.47
50m: 27.66
(15.19)
75m: 45.89
(18.23)
100m: 1:03.99
(18.10)
125m: 1:23.97
(19.98)
150m: 1:43.79
(19.82)
175m: 2:00.23
(16.44)
200m: 2:15.23
(15.00)
2 Ji An Wang 2003 Luleå Simsällskap +0.71 2:27.78 +12.55
25m: 14.45
50m: 31.20
(16.75)
75m: 51.32
(20.12)
100m: 1:10.20
(18.88)
125m: 1:32.24
(22.04)
150m: 1:54.47
(22.23)
175m: 2:12.09
(17.62)
200m: 2:27.78
(15.69)
3 Robin  Andersson 2003 Umeå Simsällskap +0.70 2:31.25 +16.02
25m: 13.71
50m: 30.45
(16.74)
75m: 49.82
(19.37)
100m: 1:07.87
(18.05)
125m: 1:31.86
(23.99)
150m: 1:55.35
(23.49)
175m: 2:13.86
(18.51)
200m: 2:31.25
(17.39)
Event 3, 200m Medley Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathias Martinussen 2004 Fauske Svømmeklubb +0.71 2:19.08
25m: 13.44
50m: 29.19
(15.75)
75m: 47.36
(18.17)
100m: 1:04.47
(17.11)
125m: 1:24.61
(20.14)
150m: 1:45.06
(20.45)
175m: 2:02.97
(17.91)
200m: 2:19.08
(16.11)
2 Felix Luthman 2004 Umeå Simsällskap +0.62 2:45.85 +26.77
25m: 15.47
50m: 35.21
(19.74)
75m: 57.89
(22.68)
100m: 1:19.38
(21.49)
125m: 1:42.45
(23.07)
150m: 2:06.36
(23.91)
175m: 2:27.17
(20.81)
200m: 2:45.85
(18.68)
3 Johan Dellbring 2005 Umeå Simsällskap +0.68 3:11.26 +52.18
25m: 18.87
50m: 42.98
(24.11)
75m: 1:09.76
(26.78)
100m: 1:33.96
(24.20)
125m: 2:00.33
(26.37)
150m: 2:27.99
(27.66)
175m: 2:51.50
(23.51)
200m: 3:11.26
(19.76)
Event 3, 200m Medley Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap +0.83 3:36.92
25m: 20.88
50m: 47.59
(26.71)
75m: 1:17.02
(29.43)
100m: 1:44.22
(27.20)
125m: 2:14.94
(30.72)
150m: 2:47.55
(32.61)
175m: 3:14.23
(26.68)
200m: 3:36.92
(22.69)
2 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap 4:15.01 +38.09
25m: 30.03
50m: 1:09.81
(39.78)
75m: 1:40.39
(30.58)
100m: 2:11.58
(31.19)
125m: 2:43.50
(31.92)
150m: 3:19.27
(35.77)
175m: 3:48.02
(28.75)
200m: 4:15.01
(26.99)
2018-09-22 11:24:52 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Inofficiella resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 4, 800m Frisim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Gonzalez-Glanberg 2002 Luleå Simsällskap +0.74 9:36.71
50m: 31.34
100m: 1:06.01
(34.67)
150m: 1:41.05
(35.04)
200m: 2:16.88
(35.83)
250m: 2:52.45
(35.57)
300m: 3:28.89
(36.44)
350m: 4:05.49
(36.60)
400m: 4:42.01
(36.52)
450m: 5:18.38
(36.37)
500m: 5:55.08
(36.70)
550m: 6:33.14
(38.06)
600m: 7:09.77
(36.63)
650m: 7:46.75
(36.98)
700m: 8:23.77
(37.02)
750m: 9:01.22
(37.45)
800m: 9:36.71
(35.49)
2 Astrid Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap +0.74 10:20.86 +44.15
50m: 33.76
100m: 1:11.96
(38.20)
150m: 1:50.90
(38.94)
200m: 2:30.22
(39.32)
250m: 3:09.38
(39.16)
300m: 3:48.95
(39.57)
350m: 4:28.48
(39.53)
400m: 5:07.90
(39.42)
450m: 5:47.67
(39.77)
500m: 6:27.45
(39.78)
550m: 7:06.84
(39.39)
600m: 7:46.15
(39.31)
650m: 8:24.96
(38.81)
700m: 9:03.82
(38.86)
750m: 9:43.07
(39.25)
800m: 10:20.86
(37.79)
3 Lea Edvardsson 2003 Umeå Simsällskap +0.80 11:13.39 +1:36.68
50m: 34.60
100m: 1:13.98
(39.38)
150m: 1:54.78
(40.80)
200m: 2:36.61
(41.83)
250m: 3:19.25
(42.64)
300m: 4:01.76
(42.51)
350m: 4:44.67
(42.91)
400m: 5:27.74
(43.07)
450m: 6:11.73
(43.99)
500m: 6:55.39
(43.66)
550m: 7:39.14
(43.75)
600m: 8:22.83
(43.69)
650m: 9:05.92
(43.09)
700m: 9:49.37
(43.45)
750m: 10:32.33
(42.96)
800m: 11:13.39
(41.06)
4 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap +0.90 11:40.60 +2:03.89
50m: 37.75
100m: 1:20.85
(43.10)
150m: 2:04.73
(43.88)
200m: 2:49.14
(44.41)
250m: 3:33.58
(44.44)
300m: 4:18.54
(44.96)
350m: 5:03.06
(44.52)
400m: 5:48.01
(44.95)
450m: 6:33.03
(45.02)
500m: 7:17.37
(44.34)
550m: 8:03.36
(45.99)
600m: 8:48.60
(45.24)
650m: 9:32.12
(43.52)
700m: 10:15.49
(43.37)
750m: 10:59.08
(43.59)
800m: 11:40.60
(41.52)
5 Ella Barnoin 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.70 11:44.79 +2:08.08
50m: 37.37
100m: 1:19.88
(42.51)
150m: 2:03.38
(43.50)
200m: 2:47.81
(44.43)
250m: 3:32.87
(45.06)
300m: 4:17.69
(44.82)
350m: 5:02.46
(44.77)
400m: 5:47.80
(45.34)
450m: 6:32.95
(45.15)
500m: 7:18.27
(45.32)
550m: 8:03.48
(45.21)
600m: 8:49.07
(45.59)
650m: 9:32.89
(43.82)
700m: 10:17.55
(44.66)
750m: 11:02.49
(44.94)
800m: 11:44.79
(42.30)
6 Elvira Ögren 2002 Umeå Simsällskap +0.69 11:52.35 +2:15.64
50m: 37.72
100m: 1:21.30
(43.58)
150m: 2:06.12
(44.82)
200m: 2:50.91
(44.79)
250m: 3:35.69
(44.78)
300m: 4:20.95
(45.26)
350m: 5:06.27
(45.32)
400m: 5:51.31
(45.04)
450m: 6:36.44
(45.13)
500m: 7:21.60
(45.16)
550m: 8:06.99
(45.39)
600m: 8:52.49
(45.50)
650m: 9:38.17
(45.68)
700m: 10:23.26
(45.09)
750m: 11:09.07
(45.81)
800m: 11:52.35
(43.28)
Event 4, 800m Frisim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tyra Östberg 2004 Umeå Simsällskap +0.73 11:23.41
50m: 35.72
100m: 1:17.82
(42.10)
150m: 2:00.93
(43.11)
200m: 2:44.59
(43.66)
250m: 3:27.07
(42.48)
300m: 4:10.52
(43.45)
350m: 4:55.31
(44.79)
400m: 5:38.98
(43.67)
450m: 6:22.89
(43.91)
500m: 7:06.95
(44.06)
550m: 7:50.36
(43.41)
600m: 8:33.54
(43.18)
650m: 9:17.53
(43.99)
700m: 10:00.95
(43.42)
750m: 10:43.18
(42.23)
800m: 11:23.41
(40.23)
2 Sandra Trigell 2005 Umeå Simsällskap +0.71 11:42.78 +19.37
50m: 38.42
100m: 1:22.18
(43.76)
150m: 2:06.62
(44.44)
200m: 2:51.10
(44.48)
250m: 3:35.50
(44.40)
300m: 4:20.68
(45.18)
350m: 5:05.84
(45.16)
400m: 5:50.79
(44.95)
450m: 6:35.31
(44.52)
500m: 7:20.34
(45.03)
550m: 8:04.42
(44.08)
600m: 8:50.22
(45.80)
650m: 9:34.19
(43.97)
700m: 10:17.27
(43.08)
750m: 11:01.24
(43.97)
800m: 11:42.78
(41.54)
3 Amanda Hedberg 2004 Bureå Simsällskap +0.77 13:09.59 +1:46.18
50m: 40.84
100m: 1:27.52
(46.68)
150m: 2:16.48
(48.96)
200m: 3:07.08
(50.60)
250m: 3:56.97
(49.89)
300m: 4:47.91
(50.94)
350m: 5:38.81
(50.90)
400m: 6:29.58
(50.77)
450m: 7:21.32
(51.74)
500m: 8:11.47
(50.15)
550m: 9:02.33
(50.86)
600m: 9:53.34
(51.01)
650m: 10:44.05
(50.71)
700m: 11:34.02
(49.97)
750m: 12:22.81
(48.79)
800m: 13:09.59
(46.78)
Event 4, 800m Frisim Damer 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lovisa Nyman 1994 Umeå Simsällskap +0.82 9:28.63
50m: 31.40
100m: 1:05.88
(34.48)
150m: 1:41.06
(35.18)
200m: 2:16.64
(35.58)
250m: 2:52.61
(35.97)
300m: 3:28.77
(36.16)
350m: 4:04.90
(36.13)
400m: 4:41.13
(36.23)
450m: 5:16.83
(35.70)
500m: 5:53.30
(36.47)
550m: 6:30.02
(36.72)
600m: 7:06.36
(36.34)
650m: 7:42.49
(36.13)
700m: 8:18.97
(36.48)
750m: 8:54.91
(35.94)
800m: 9:28.63
(33.72)
2 Camilla Johansson-Sponseller 1974 Umeå Simsällskap +0.88 10:15.55 +46.92
50m: 32.94
100m: 1:09.55
(36.61)
150m: 1:47.46
(37.91)
200m: 2:25.60
(38.14)
250m: 3:04.25
(38.65)
300m: 3:42.93
(38.68)
350m: 4:21.97
(39.04)
400m: 5:00.89
(38.92)
450m: 5:39.85
(38.96)
500m: 6:19.23
(39.38)
550m: 6:58.72
(39.49)
600m: 7:38.48
(39.76)
650m: 8:18.36
(39.88)
700m: 8:58.02
(39.66)
750m: 9:37.57
(39.55)
800m: 10:15.55
(37.98)
Event 4, 800m Frisim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Gustavsson 2006 Umeå Simsällskap +0.75 10:45.30
50m: 35.25
100m: 1:15.20
(39.95)
150m: 1:55.97
(40.77)
200m: 2:37.22
(41.25)
250m: 3:19.60
(42.38)
300m: 4:00.56
(40.96)
350m: 4:41.96
(41.40)
400m: 5:23.16
(41.20)
450m: 6:03.93
(40.77)
500m: 6:45.08
(41.15)
550m: 7:26.49
(41.41)
600m: 8:07.09
(40.60)
650m: 8:48.14
(41.05)
700m: 9:28.60
(40.46)
750m: 10:08.05
(39.45)
800m: 10:45.30
(37.25)
2 Millie Eriksson 2007 Skellefteå Simklubb +0.74 12:04.43 +1:19.13
50m: 39.86
100m: 1:24.12
(44.26)
150m: 2:09.69
(45.57)
200m: 2:56.48
(46.79)
250m: 3:41.63
(45.15)
300m: 4:27.48
(45.85)
350m: 5:14.06
(46.58)
400m: 6:00.09
(46.03)
450m: 6:47.11
(47.02)
500m: 7:34.60
(47.49)
550m: 8:21.20
(46.60)
600m: 9:08.57
(47.37)
650m: 9:55.69
(47.12)
700m: 10:40.00
(44.31)
750m: 11:24.43
(44.43)
800m: 12:04.43
(40.00)
2018-09-22 18:46:42 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 5, 50m Frisim Herrar 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Simen Engan 2001 Fauske Svømmeklubb +0.73 25.97
25m: 25.97
2 Emil Dahlberg 1997 Idrottsklubben Studenterna i U +0.77 26.15 +0.18
25m: 26.15
3 Örjan Olsson 1972 Idrottsklubben Studenterna i U +0.76 29.33 +3.36
25m: 29.33
4 Håvard Strand Brustad 2000 Fauske Svømmeklubb +0.73 30.11 +4.14 S10
25m: 30.11
5 Alexander Israelsson 2001 Umeå Simsällskap +0.79 32.32 +6.35
25m: 32.32
6 Sandu Seres 1988 Idrottsklubben Studenterna i U +0.79 33.06 +7.09
25m: 33.06
7 Lennart Flygare 1961 Umeå Simsällskap +1.12 41.67 +15.70
25m: 41.67
- Daniel Söderlind 1976 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.77 DSQ pga Masters
- André Leo 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.78 DSQ pga Masters
- Gustav Wigren 1993 Idrottsklubben Studenterna i U DNS
Event 5, 50m Frisim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap +0.62 24.08
25m: 24.08
2 Albin Eriksson 2003 Luleå Simsällskap +0.70 25.35 +1.27
25m: 25.35
3 Loke Rene Andersson Øvrevoll 2003 Fauske Svømmeklubb +0.73 25.92 +1.84
25m: 25.92
4 Ji An Wang 2003 Luleå Simsällskap +0.68 25.98 +1.90
25m: 25.98
5 Arvid Strömbro 2002 Umeå Simsällskap +0.72 26.76 +2.68
25m: 26.76
6 Robin  Andersson 2003 Umeå Simsällskap +0.72 27.46 +3.38
25m: 27.46
7 Jonathan Olsson 2003 Dorotea IF +0.65 27.48 +3.40
25m: 27.48
8 Peter Sundström 2002 Umeå Simsällskap +0.70 27.65 +3.57
25m: 27.65
9 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.71 28.24 +4.16
25m: 28.24
10 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap +0.76 28.87 +4.79
25m: 28.87
11 Ville Ohlsson 2003 Umeå Simsällskap +0.65 29.10 +5.02
25m: 29.10
12 Ståle Danemyr 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.73 30.02 +5.94
25m: 30.02
13 Unai Izarra 2003 Umeå Simsällskap +0.67 30.12 +6.04
25m: 30.12
14 David Sundström 2003 Umeå Simsällskap +0.66 30.31 +6.23
25m: 30.31
Event 5, 50m Frisim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theo Ylipää 2004 Luleå Simsällskap +0.71 26.50
25m: 26.50
2 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap +0.72 26.62 +0.12
25m: 26.62
3 Sverre Jakobsen 2004 Fauske Svømmeklubb +0.77 28.39 +1.89
25m: 28.39
4 Viktor Nyström 2004 Umeå Simsällskap +0.76 28.90 +2.40
25m: 28.90
5 Endre Wikevand Normann 2004 Tverlandet IL +0.86 29.27 +2.77
25m: 29.27
6 Vincent Wall 2004 Umeå Simsällskap +0.68 29.32 +2.82
25m: 29.32
7 Felix Luthman 2004 Umeå Simsällskap +0.62 29.41 +2.91
25m: 29.41
8 Axel Andersson 2004 Umeå Simsällskap +0.69 30.91 +4.41
25m: 30.91
9 Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.76 31.85 +5.35
25m: 31.85
10 Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF +0.81 32.12 +5.62
25m: 32.12
11 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.77 32.79 +6.29
25m: 32.79
12 Melwin Magnusson 2005 Skellefteå Simklubb +0.83 35.72 +9.22
25m: 35.72
13 Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap 36.88 +10.38
25m: 36.88
14 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.72 37.39 +10.89
25m: 37.39
Event 5, 50m Frisim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Måns  Hallgren 2006 Umeå Simsällskap +0.70 31.77
25m: 31.77
2 Filip Ness 2006 Tverlandet IL +0.90 32.93 +1.16
25m: 32.93
3 Erik Østvik 2006 Tverlandet IL +0.79 33.28 +1.51
25m: 33.28
4 Wilmer Hansson 2006 Umeå Simsällskap +0.21 35.33 +3.56
25m: 35.33
5 Albert Björk 2006 Idrottsklubben Studenterna i U +0.75 38.18 +6.41
25m: 38.18
6 Khaled Ahmed Saad Ahmed 2007 Piteå Sim +0.61 38.51 +6.74
25m: 38.51
7 Robin Westberg 2007 Idrottsklubben Studenterna i U +0.71 43.30 +11.53
25m: 43.30
8 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap +0.90 45.21 +13.44
25m: 45.21
- Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap +0.29 DSQ Felaktig ST
- Philip Sandström 2006 Skellefteå Simklubb +0.21 DSQ Felaktig ST
- Johan Stoltz 2006 Idrottsklubben Studenterna i U DSQ Felaktig ST
Event 5, 50m Frisim Herrar 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap +0.63 39.21
25m: 39.21
2 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb +0.93 40.67 +1.46
25m: 40.67
3 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap +0.82 42.09 +2.88
25m: 42.09
4 Jack Nyroos 2008 Skellefteå Simklubb +0.76 42.32 +3.11
25m: 42.32
5 Tim Danielsson 2008 Umeå Simsällskap +0.71 43.38 +4.17
25m: 43.38
6 Gunnar Ekström 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.95 51.96 +12.75
25m: 51.96
7 August Grundberg 2008 Idrottsklubben Studenterna i U 53.35 +14.14
25m: 53.35
- Bjarne Ness 2008 Tverlandet IL +0.27 DSQ Felaktig ST
- Arne Björk 2008 Idrottsklubben Studenterna i U DSQ Felaktig ST
- Milo Lindvall 2009 Umeå Simsällskap DNS
2018-09-22 11:25:08 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 6, 50m Frisim Damer 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Öhlund 2001 Umeå Simsällskap +0.73 28.88
25m: 28.88
2 Wilma Henriksson 2001 Umeå Simsällskap +0.66 29.82 +0.94
25m: 29.82
3 Linn Lidström 2001 Umeå Simsällskap +0.68 31.59 +2.71
25m: 31.59
4 Petra Andersson 2001 Bureå Simsällskap +0.64 32.01 +3.13
25m: 32.01
5 Ebba Vestberg 2000 Höga Kustens Simsällskap +0.93 34.34 +5.46
25m: 34.34
- Jennie Hagman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.80 DSQ pga Masters
Event 6, 50m Frisim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap +0.59 27.44
25m: 27.44
2 Maja Byström 2003 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.65 27.71 +0.27
25m: 27.71
3 Tindra Norling 2003 Umeå Simsällskap +0.66 28.19 +0.75
25m: 28.19
4 Eika Ness 2003 Fauske Svømmeklubb +0.72 29.17 +1.73
25m: 29.17
5 Wilma Wenden 2002 Bureå Simsällskap +0.73 29.26 +1.82
25m: 29.26
6 Marie-Chantal Ballnus 2002 Umeå Simsällskap +0.82 29.32 +1.88
25m: 29.32
7 Elida Hansson 2002 Umeå Simsällskap +0.68 29.64 +2.20
25m: 29.64
8 Hilda Larsson 2002 Idrottsklubben Studenterna i U +0.68 29.81 +2.37
25m: 29.81
9 Lea Edvardsson 2003 Umeå Simsällskap +0.76 30.02 +2.58
25m: 30.02
10 Tora  Jakobsen 2002 Fauske Svømmeklubb +0.72 30.88 +3.44
25m: 30.88
11 Kajsa Söderlind 2003 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.69 31.12 +3.68
25m: 31.12
12 Astrid Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap +0.67 31.24 +3.80
25m: 31.24
12 Nellie Karppinen 2002 Idrottsklubben Studenterna i U +0.66 31.24 +3.80
25m: 31.24
14 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap +0.73 31.63 +4.19
25m: 31.63
15 Ella Hietala 2003 Umeå Simsällskap +0.73 32.13 +4.69
25m: 32.13
16 Emelie Ohlin 2003 Umeå Simsällskap +0.56 32.45 +5.01
25m: 32.45
17 Ella Barnoin 2002 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.69 32.71 +5.27
25m: 32.71
18 Alice Granström 2003 Umeå Simsällskap +0.66 32.72 +5.28
25m: 32.72
19 Alice Moberg 2003 Höga Kustens Simsällskap +0.75 33.01 +5.57
25m: 33.01
20 Elina Fors 2003 Umeå Simsällskap +0.52 33.53 +6.09
25m: 33.53
21 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap +0.97 33.58 +6.14
25m: 33.58
22 Mia Denman 2003 Umeå Simsällskap +0.69 34.30 +6.86
25m: 34.30
23 linn vestin edman 2003 Umeå Simsällskap +0.84 35.15 +7.71
25m: 35.15
24 Tua Holmström 2003 Umeå Simsällskap +0.58 35.78 +8.34
25m: 35.78
25 Alva Semb 2003 Umeå Simsällskap +0.79 36.09 +8.65
25m: 36.09
26 Ana Karimi 2003 Umeå Simsällskap +0.76 36.18 +8.74
25m: 36.18
27 Jonna Egelskog 2003 Umeå Simsällskap +0.75 36.50 +9.06
25m: 36.50
- Hilda Tegström 2003 Umeå Simsällskap +0.40 DSQ Felaktig ST
Event 6, 50m Frisim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Randi Arnesen 2005 Luleå Simsällskap +0.76 28.37
25m: 28.37
2 Klara Lindqvist 2005 Luleå Simsällskap +0.69 28.59 +0.22
25m: 28.59
3 Nea Hjortsberg 2004 Södertörns Simsällskap +0.70 28.72 +0.35
25m: 28.72
4 Agnes Olsson 2004 Bureå Simsällskap 28.92 +0.55
25m: 28.92
5 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap +0.81 30.11 +1.74
25m: 30.11
6 Agnes Landfors 2004 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.70 30.66 +2.29
25m: 30.66
7 Moa Krekus 2004 Luleå Simsällskap +0.54 31.89 +3.52
25m: 31.89
8 Heidi Nilsson 2005 Piteå Sim +0.77 32.04 +3.67
25m: 32.04
9 Johanne Ronaldsdatter Fostad 2005 Fauske Svømmeklubb +0.72 32.60 +4.23
25m: 32.60
10 Julia Blomqvist 2005 Umeå Simsällskap +0.70 32.78 +4.41
25m: 32.78
11 Moa Hallberg 2004 Bureå Simsällskap +0.71 32.79 +4.42
25m: 32.79
12 Tyra Östberg 2004 Umeå Simsällskap +0.54 32.91 +4.54
25m: 32.91
13 Marie Fagerheim 2004 Fauske Svømmeklubb +0.55 33.29 +4.92
25m: 33.29
14 Ella Ohlsson 2005 Umeå Simsällskap +0.76 33.37 +5.00
25m: 33.37
15 Lilly Cramer Johnsson 2005 Umeå Simsällskap +0.90 33.50 +5.13
25m: 33.50
16 Vendela Eriksson 2004 Umeå Simsällskap +0.83 33.63 +5.26
25m: 33.63
17 Agnes Löfgren 2005 Umeå Simsällskap +0.79 33.64 +5.27
25m: 33.64
18 Elin Öberg 2004 Umeå Simsällskap +0.75 34.06 +5.69
25m: 34.06
19 Emilia Sponseller 2005 Umeå Simsällskap +0.77 34.45 +6.08
25m: 34.45
20 Linnea Sandström 2004 Höga Kustens Simsällskap +0.72 34.55 +6.18
25m: 34.55
21 Selma Westerlund 2004 Skellefteå Simklubb +0.72 34.78 +6.41
25m: 34.78
22 Jonna Hellgren 2004 Idrottsklubben Studenterna i U +0.79 35.85 +7.48
25m: 35.85
23 Elsa Hennig-Jakobsson 2004 Umeå Simsällskap +0.79 36.31 +7.94
25m: 36.31
24 Ingrid Grahn 2004 Umeå Simsällskap +0.87 36.43 +8.06
25m: 36.43
25 Felicia Hopkins 2005 Skellefteå Simklubb +0.59 37.79 +9.42
25m: 37.79
26 Isa Söderlind 2005 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.68 38.01 +9.64
25m: 38.01
27 Selma Westman 2005 Umeå Simsällskap +0.84 39.07 +10.70
25m: 39.07
28 Emelie Bingebo 2004 Umeå Simsällskap +1.00 49.42 +21.05
25m: 49.42
Event 6, 50m Frisim Damer 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elena Henze 2006 Umeå Simsällskap +0.65 32.01
25m: 32.01
2 Alma Bäckström 2006 Idrottsklubben Studenterna i U +0.70 32.13 +0.12
25m: 32.13
3 Olivia Lindmark 2006 Bureå Simsällskap +0.72 34.76 +2.75
25m: 34.76
4 Elma Lundström 2006 Skellefteå Simklubb +0.73 35.15 +3.14
25m: 35.15
5 Vera Wall 2006 Umeå Simsällskap +0.56 35.22 +3.21
25m: 35.22
6 Stina Koskenniemi 2006 Umeå Simsällskap +0.82 36.08 +4.07
25m: 36.08
7 Marilyn Devismes 2006 Bureå Simsällskap +0.82 37.08 +5.07
25m: 37.08
8 Ida Hällman 2007 Idrottsklubben Studenterna i U +0.86 37.54 +5.53
25m: 37.54
9 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.75 38.38 +6.37
25m: 38.38
10 Linnea Larsson 2006 Skellefteå Simklubb +0.57 39.54 +7.53
25m: 39.54
11 Myrna Gidlund 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.67 40.32 +8.31
25m: 40.32
12 Elma Moberg 2007 Höga Kustens Simsällskap +0.84 40.79 +8.78
25m: 40.79
13 Elsa Åström 2006 Umeå Simsällskap +1.05 41.16 +9.15
25m: 41.16
14 Josephine Lindmark 2007 Bureå Simsällskap +0.76 41.66 +9.65
25m: 41.66
15 Milla Vestberg 2006 Höga Kustens Simsällskap +0.87 41.82 +9.81
25m: 41.82
16 Vilde Johansson Lindström 2007 Umeå Simsällskap +0.71 42.46 +10.45
25m: 42.46
17 Olga Schwartz 2006 Umeå Simsällskap 43.04 +11.03
25m: 43.04
18 Wilma Nordin 2007 Höga Kustens Simsällskap +0.96 45.55 +13.54
25m: 45.55
19 Adina Persson 2007 Bureå Simsällskap +0.95 45.88 +13.87
25m: 45.88
- Tuva Lindvall 2006 Umeå Simsällskap +0.17 DSQ Fealktig ST
- Tindra Arvidsson 2007 Umeå Simsällskap +1.07 DSQ Felaktig VÄ
Event 6, 50m Frisim Damer 10 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Löfgren 2008 Umeå Simsällskap +0.86 40.07
25m: 40.07
2 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 40.84 +0.77
25m: 40.84
3 Mira Stegmayr 2008 Umeå Simsällskap +1.07 41.66 +1.59
25m: 41.66
4 Hanna Svan 2009 Bureå Simsällskap +0.64 42.89 +2.82
25m: 42.89
5 Bella Prytz 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.71 44.11 +4.04
25m: 44.11
6 Ellen Persson 2008 Umeå Simsällskap +0.84 45.12 +5.05
25m: 45.12
7 Majken Gidlund 2008 Höga Kustens Simsällskap +0.84 45.34 +5.27
25m: 45.34
8 Iris Löfgren 2008 Umeå Simsällskap +0.99 45.69 +5.62
25m: 45.69
9 Emelie Wiberg 2008 Umeå Simsällskap +0.75 48.27 +8.20
25m: 48.27
10 Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap +0.66 51.26 +11.19
25m: 51.26
11 Wilma Mostén 2008 Umeå Simsällskap +0.97 53.27 +13.20
25m: 53.27
12 Jonna Westin 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +1.05 58.81 +18.74
25m: 58.81
13 Maia Lillieroth 2008 Umeå Simsällskap 1:03.86 +23.79
25m: 1:03.86
2018-09-22 11:25:17 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 7, 200m Bröstsim Herrar 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adrian Bengtson 1976 Umeå Simsällskap +0.84 2:46.50
25m: 37.98
50m: 1:20.86
(42.88)
75m: 2:04.17
(43.31)
100m: 2:46.50
(42.33)
Event 7, 200m Bröstsim Herrar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 David Sundström 2003 Umeå Simsällskap +0.64 2:55.57
25m: 39.05
50m: 1:23.51
(44.46)
75m: 2:09.54
(46.03)
100m: 2:55.57
(46.03)
2 Unai Izarra 2003 Umeå Simsällskap +0.71 3:06.35 +10.78
25m: 39.97
50m: 1:27.94
(47.97)
75m: 2:17.72
(49.78)
100m: 3:06.35
(48.63)
3 Trym  Didriksen Tverbakk 2003 Tverlandet IL +0.58 3:27.47 +31.90
25m: 46.45
50m: 1:39.16
(52.71)
75m: 2:33.35
(54.19)
100m: 3:27.47
(54.12)
Event 7, 200m Bröstsim Herrar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Magnus Lindström 2004 Luleå Simsällskap +0.72 2:43.44
25m: 35.31
50m: 1:16.40
(41.09)
75m: 1:59.24
(42.84)
100m: 2:43.44
(44.20)
2 Felix Luthman 2004 Umeå Simsällskap +0.64 3:04.82 +21.38
25m: 40.15
50m: 1:27.19
(47.04)
75m: 2:16.52
(49.33)
100m: 3:04.82
(48.30)
3 Endre Wikevand Normann 2004 Tverlandet IL +0.93 3:26.45 +43.01
25m: 45.51
50m: 1:38.48
(52.97)
75m: 2:33.11
(54.63)
100m: 3:26.45
(53.34)
4 Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.74 3:30.11 +46.67
25m: 46.91
50m: 1:40.75
(53.84)
75m: 2:35.85
(55.10)
100m: 3:30.11
(54.26)
5 Melwin Magnusson 2005 Skellefteå Simklubb +0.80 3:37.96 +54.52
25m: 47.50
50m: 1:44.23
(56.73)
75m: 2:43.09
(58.86)
100m: 3:37.96
(54.87)
Event 7, 200m Bröstsim Herrar 11-12 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Frank Sienkiewicz 2006 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.86 3:16.62
25m: 44.44
50m: 1:34.73
(50.29)
75m: 2:25.72
(50.99)
100m: 3:16.62
(50.90)
2 Erik Østvik 2006 Tverlandet IL +0.83 3:31.30 +14.68
25m: 45.89
50m: 1:41.03
(55.14)
75m: 2:37.19
(56.16)
100m: 3:31.30
(54.11)
3 Filip Ness 2006 Tverlandet IL +0.89 3:44.98 +28.36
25m: 49.83
50m: 1:47.68
(57.85)
75m: 2:46.96
(59.28)
100m: 3:44.98
(58.02)
4 Wilmer Hansson 2006 Umeå Simsällskap +0.80 3:48.98 +32.36
25m: 50.41
50m: 1:49.75
(59.34)
75m: 2:49.96
(1:00.21)
100m: 3:48.98
(59.02)
5 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap +0.83 4:24.07 +1:07.45
25m: 59.26
50m: 2:07.18
(1:07.92)
75m: 3:15.84
(1:08.66)
100m: 4:24.07
(1:08.23)
6 Robin Westberg 2007 Idrottsklubben Studenterna i U 4:29.58 +1:12.96
25m: 1:03.46
50m: 2:11.55
(1:08.09)
75m: 3:15.59
(1:04.04)
100m: 4:29.58
(1:13.99)
2018-09-22 11:49:02 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Umeå Simsällskap
Document
Resultat
Umeracet 2018
Arrangör:
Plats: Navet Umeå Simsälskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 22 sep 2018 till den 23 sep 2018
Event 8, 200m Bröstsim Damer 17-118 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wilma Henriksson 2001 Umeå Simsällskap +0.68 2:53.52
50m: 38.47
100m: 1:22.59
(44.12)
150m: 2:08.29
(45.70)
200m: 2:53.52
(45.23)
Grenen officiell:  2018-10-08 10:50:35
Event 8, 200m Bröstsim Damer 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nellie Luthman 2002 Umeå Simsällskap +0.48 2:40.83
50m: 35.38
100m: 1:15.89
(40.51)
150m: 1:58.69
(42.80)
200m: 2:40.83
(42.14)
2 Alice Moberg 2003 Höga Kustens Simsällskap +0.78 3:11.01 +30.18
50m: 41.41
100m: 1:29.75
(48.34)
150m: 2:20.29
(50.54)
200m: 3:11.01
(50.72)
3 Mia Denman 2003 Umeå Simsällskap +0.53 3:36.02 +55.19
50m: 48.56
100m: 1:44.53
(55.97)
150m: 2:40.72
(56.19)
200m: 3:36.02
(55.30)
4 Elina Fors 2003 Umeå Simsällskap +0.77 3:45.26 +1:04.43
50m: 49.13
100m: 1:46.54
(57.41)
150m: 2:45.29
(58.75)
200m: 3:45.26
(59.97)
5 Tua Holmström 2003 Umeå Simsällskap +0.64 3:48.02 +1:07.19
50m: 51.73
100m: 1:51.21
(59.48)
150m: 2:51.38
(1:00.17)
200m: 3:48.02
(56.64)
6 Ana Karimi 2003 Umeå Simsällskap +0.80 4:04.59 +1:23.76
50m: 53.86
100m: 1:55.83
(1:01.97)
150m: 3:02.24
(1:06.41)
200m: 4:04.59
(1:02.35)
- Hilda Tegström 2003 Umeå Simsällskap +0.56 DSQ Felaktig ST
Grenen officiell:  2018-10-08 10:50:35
Event 8, 200m Bröstsim Damer 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Klara Lindqvist 2005 Luleå Simsällskap +0.65 2:53.97
50m: 37.49
100m: 1:21.71
(44.22)
150m: 2:08.11
(46.40)
200m: 2:53.97
(45.86)
2 Randi Arnesen 2005 Luleå Simsällskap +0.72 2:54.39 +0.42
50m: 39.59
100m: 1:23.80
(44.21)
150m: 2:09.92
(46.12)
200m: 2:54.39
(44.47)
3 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna Simsälls +0.82 3:02.59 +8.62
50m: 39.48
100m: 1:26.33
(46.85)
150m: 2:14.65