2018-12-11   05:37:03
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danmarksmesterskaber på Langbane DM-L

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:24   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    744  1:05.23  2:23.47  3:46.01    4:53.88   
  Sigma Swim Birkerød  4:50.99                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    737  1:04.70  2:22.67  3:48.93    4:54.81   
  Holstebro Svømme Club  4:50.40                 
                     
Katrine Bukh Villesen  2000    698  1:05.60  2:25.00  3:52.67    5:00.17   
  Aalborg Svømmeklub  4:48.66                 
                     
Maj Howardsen  1997    661  1:06.58  2:29.04  3:57.64    5:05.67   
  Sigma Swim Allerød  4:57.30                 
                     
Ellen Nielsen  2001    659  1:07.71  2:25.43  3:55.65    5:06.01   
  Esbjerg Svømmeklub  5:04.43                 
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    636  1:06.01  2:28.86  3:59.00    5:09.69   
  Lyngby Svømmeklub  5:03.07                 
                     
Anna Boutrup  1998    635  1:10.00  2:32.50  3:59.40    5:09.85   
  Sigma Swim Birkerød  4:57.02                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    603  1:10.83  2:32.95  4:03.11    5:15.22   
  Gentofte Svømme Klub  5:01.75                 
                     
Liva Schmid  2000    598  1:08.91  2:34.73  4:05.02    5:16.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:11.44                 
                     
10  Victoria Vorm  2001    598  1:08.72  2:31.09  4:06.16    5:16.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.37                 
                     
11  Kristine Mikkelsen  2000    593  1:10.32  2:31.99  4:04.15    5:16.87   
  Hvidovre Svømmeklub  5:05.38                 
                     
12  Laura Findahl Andersen  2001    592  1:11.82  2:33.73  4:02.32    5:17.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:55.76                 
                     
13  Freja A. Skov  2000    568  1:11.71  2:33.52  4:08.11    5:21.52   
  Helsingør Svømmeklub  5:20.02                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:24 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:26   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    772  1:05.17  2:22.95  3:43.22    4:50.25   
  Sigma Swim Birkerød  4:50.99                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    748  1:04.80  2:23.63  3:49.41    4:53.40   
  Holstebro Svømme Club  4:50.40                 
                     
Katrine Bukh Villesen  2000    747  1:05.18  2:22.73  3:48.64    4:53.48   
  Aalborg Svømmeklub  4:48.66                 
                     
Maj Howardsen  1997    695  1:06.11  2:27.21  3:55.71    5:00.59   
  Sigma Swim Allerød  4:57.30                 
                     
Ellen Nielsen  2001    684  1:08.29  2:25.17  3:53.57    5:02.18   
  Esbjerg Svømmeklub  5:04.43                 
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    657  1:04.27  2:26.13  3:56.33    5:06.26   
  Lyngby Svømmeklub  5:03.07                 
                     
Anna Boutrup  1998    651  1:10.33  2:32.51  3:59.20    5:07.18   
  Sigma Swim Birkerød  4:57.02                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    639  1:11.06  2:32.50  4:00.35    5:09.16   
  Gentofte Svømme Klub  5:01.75                 
                     
Liva Schmid  2000    629  1:07.81  2:31.19  3:59.60    5:10.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:11.44                 
                     
10  Laura Findahl Andersen  2001    622  1:11.88  2:33.29  3:59.83    5:12.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:55.76                 
                     
11  Victoria Vorm  2001    611  1:08.40  2:31.34  4:04.45    5:13.86   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.37                 
                     
12  Kristine Mikkelsen  2000    597  1:09.09  2:31.15  4:03.50    5:16.19   
  Hvidovre Svømmeklub  5:05.38                 
                     
13  Freja A. Skov  2000    582  1:12.46  2:34.82  4:07.34    5:18.99   
  Helsingør Svømmeklub  5:20.02                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:26 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:32   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 2, 400m Medley Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jacob M. Jørgensen  1997    749  1:00.81  2:12.94  3:26.74    4:28.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:21.84                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    724  1:02.17  2:12.25  3:30.44    4:31.45   
  Gentofte Svømme Klub  4:28.36                 
                     
Alexander Aslak Nørgaard  2000    721  1:01.14  2:12.28  3:32.54    4:31.82   
  Sigma Swim Birkerød  4:32.20                 
                     
Andreas Hansen  2000    697  1:01.12  2:11.40  3:31.95    4:34.89   
  Vejle Svømmeklub  4:34.18                 
                     
Alvi Hjelm  1996    689  1:02.37  2:14.38  3:33.73    4:36.01   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:26.71                 
                     
Viktor Holm  1996    662  1:04.14  2:14.96  3:35.80    4:39.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:37.65                 
                     
Magnus B. Høgild  1999    653  1:01.71  2:14.10  3:36.85    4:40.96   
  Esbjerg Svømmeklub  4:36.55                 
                     
Christian Rasmussen  1998    591  1:04.14  2:22.97  3:44.99    4:50.48   
  Holstebro Svømme Club  4:39.63                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:32 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:30   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 52.69 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Signe Bro  1999    809  27.09        55.87   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  54.62                 
                     
Emily Gantriis  1999    777  27.33        56.61   
  Helsinge Svømmeklub  56.01                 
                     
Snæfridur Sol  2000    769  27.42        56.82   
  Agfs Svømmeafdeling  58.18                 
                     
Caroline Erichsen  1998    747  27.63        57.37   
  Sigma Swim Birkerød  57.03                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    746  27.97        57.38   
  H2Odense  56.10                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    736  28.06        57.66   
  Gentofte Svømme Klub  56.84                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002    724  27.70        57.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.27                 
                     
Camilla Ottesen  2000    717  27.89        58.15   
  Aalborg Svømmeklub  57.92                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    716  27.82        58.17   
  Sigma Swim Allerød  57.98                 
                     
10  Sofia Altoft  1998    704  28.22        58.50   
  Farum Svømmeklub  58.57                 
                     
11  Kristina Thomsen  1991    704  28.15        58.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  59.83                 
                     
12  Amalie Bærentsen  2000    703  28.27        58.53   
  Aalborg Svømmeklub  58.37                 
                     
13  Marie Voigt Lauridsen  1995    701  28.26        58.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  58.15                 
                     
14  Line Jørgensen Bruun  1995    698  28.37        58.67   
  Aalborg Svømmeklub  58.74                 
                     
15  Clara Schade Cantby  2000    690  28.03        58.91   
  Slagelse Svømmeklub  1:00.05                 
                     
16  Luna Donde Feilberg  2000    665  29.19        59.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  59.85                 
                     
17  Camilla Dufour  1996    661  28.58        59.74   
  Sigma Swim Allerød  59.99                 
                     
18  Regitze Gaard  2001    657  29.07        59.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  59.58                 
                     
19  Nina Toft  2000    656  28.67        59.89   
  Gentofte Svømme Klub  1:00.01                 
                     
20  Amanda Højberg  1998    650  28.62        1:00.08   
  Gladsaxe Svømmeklub  59.03                 
                     
21  Alberte V. Bisgaard  2003    648  28.84        1:00.15   
  Gentofte Svømme Klub  1:00.27                 
                     
22  Annabelle Grønbech Ladik  1997    647  28.77        1:00.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  58.71                 
                     
23  Julie Krøyer Svendsen  2002    646  28.55        1:00.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.26                 
                     
24  Lisa Schøn  1999    639  28.73        1:00.43   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.09                 
                     
25  Freja Gram  1999    638  28.97        1:00.46   
  Gladsaxe Svømmeklub  58.85                 
                     
26  Anna Brandt Nielsen  1998    626  29.03        1:00.83   
  Lyngby Svømmeklub  58.06                 
                     
26  Johanna Berthelsen  2000    626  29.45        1:00.83  Deltager ikke i finalen 
  VAT Copenhagen-MK31  59.71                 
                     
28  Marie Christensen  2002    604  29.44        1:01.58   
  Odder Svømmeklub  1:01.48                 
                     
29  Cecilie Baraviec  2000    567  30.32        1:02.87   
  H2Odense  1:02.83                 
                     
30  Mia Wennecke  1999    552  29.72        1:03.43   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.32                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:30 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:50   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 52.69 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Signe Bro  1999    821  26.74        55.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  54.62                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    792  27.36        56.26   
  H2Odense  56.10                 
                     
Snæfridur Sol  2000    790  27.25        56.31   
  Agfs Svømmeafdeling  58.18                 
                     
Emily Gantriis  1999    785  26.97        56.43   
  Helsinge Svømmeklub  56.01                 
                     
Caroline Erichsen  1998    767  27.32        56.87   
  Sigma Swim Birkerød  57.03                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002    744  27.90        57.44   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.27                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    724  27.68        57.97   
  Gentofte Svømme Klub  56.84                 
                     
Camilla Ottesen  2000    720  27.89        58.08   
  Aalborg Svømmeklub  57.92                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    732  27.84        57.75   
  Sigma Swim Allerød  57.98                 
                     
10  Sofia Altoft  1998    716  27.99        58.18   
  Farum Svømmeklub  58.57                 
                     
11  Marie Voigt Lauridsen  1995    710  28.33        58.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  58.15                 
                     
12  Line Jørgensen Bruun  1995    707  28.53        58.43   
  Aalborg Svømmeklub  58.74                 
                     
13  Amalie Bærentsen  2000    704  28.69        58.51   
  Aalborg Svømmeklub  58.37                 
                     
13  Kristina Thomsen  1991    704  27.73        58.51   
  Gladsaxe Svømmeklub  59.83                 
                     
15  Luna Donde Feilberg  2000    681  29.08        59.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  59.85                 
                     
16  Clara Schade Cantby  2000    681  28.36        59.17   
  Slagelse Svømmeklub  1:00.05                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:50 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  14:28   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kevin Witt Christensen  1995    826  23.72        49.98   
  Farum Svømmeklub  49.80                 
                     
Mathias Zander Rysgaard  1998    786  24.39        50.81   
  Holbæk Svømme Klub  50.00                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    753  25.01        51.55   
  Sigma Swim Allerød  51.93                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    744  25.08        51.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  51.46                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    744  24.80        51.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  51.18                 
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    735  24.97        51.96   
  Sigma Swim Birkerød  51.11                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    728  25.55        52.14   
  Sigma Swim Birkerød  51.28                 
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    727  24.83        52.15   
  Esbjerg Svømmeklub  51.86                 
                     
Frans Johannessen  1992    722  25.58        52.28  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  52.16                 
                     
10  Jakob Juul  2000    718  25.31        52.38   
  Vejle Svømmeklub  52.03                 
                     
11  Jonas Nervil Kistorp  1997    713  25.01        52.49   
  Lyngby Svømmeklub  51.23                 
                     
12  Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    713  25.52        52.50   
  Hvidovre Svømmeklub  52.56                 
                     
13  Magnus Fallesen  1998    698  25.59        52.87   
  Agfs Svømmeafdeling  52.96                 
                     
14  Andreas Hansen  2000    696  25.44        52.92  Deltager ikke i finalen 
  Vejle Svømmeklub  52.07                 
                     
15  Jens Bach  1997    695  25.21        52.94   
  Aalborg Svømmeklub  51.29                 
                     
16  Anton Borring Andersen  1999    686  25.98        53.17   
  Sigma Swim Allerød  53.93                 
                     
17  Christian Holm Jørgensen  1999    676  25.62        53.45   
  Esbjerg Svømmeklub  53.12                 
                     
18  Andreas Vestergaard  1999    666  26.00        53.71   
  Vest-Brøndby  54.18                 
                     
19  Peter Vangsgaard  2000    655  25.62        53.99   
  Gentofte Svømme Klub  52.30                 
                     
20  Frederik O. Møller  1999    650  26.29        54.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  52.67                 
                     
21  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    646  26.04        54.24   
  Lyngby Svømmeklub  53.99                 
                     
22  Jonas M. Jørgensen  2001    642  26.11        54.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  54.51                 
                     
23  Martin H. Abel  2001    641  25.77        54.39   
  Esbjerg Svømmeklub  54.22                 
                     
24  Nicklas Rasmussen  1997    638  25.70        54.48   
  Agfs Svømmeafdeling  54.25                 
                     
25  Markus Bøjsen  1999    628  26.23        54.75   
  Holbæk Svømme Klub  54.48                 
                     
26  Marius Rasmussen  1999    624  26.35        54.88   
  Svømmeklubben Syd  54.27                 
                     
27  Mads Ottosen  1997    623  26.50        54.91   
  Holbæk Svømme Klub  54.58                 
                     
28  Lasse Dall  1997    608  26.39        55.36   
  Odder Svømmeklub  54.59                 
                     
29  Jacob Holst  1991    608  26.15        55.37   
  H2Odense  53.22                 
                     
30  Thomas Bech  1998    607  26.84        55.40   
  Farum Svømmeklub  54.99                 
                     
31  Roar Andersen  2001    599  26.71        55.64   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.75                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  14:28 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:55   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kevin Witt Christensen  1995    810  24.08        50.31   
  Farum Svømmeklub  49.80                 
                     
Mathias Zander Rysgaard  1998    806  24.32        50.39   
  Holbæk Svømme Klub  50.00                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    760  24.96        51.39   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  51.18                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    755  25.03        51.50   
  Sigma Swim Birkerød  51.28                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    744  25.41        51.75   
  Sigma Swim Allerød  51.93                 
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    737  25.06        51.91   
  Sigma Swim Birkerød  51.11                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    736  25.45        51.94   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  51.46                 
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    731  24.80        52.07   
  Esbjerg Svømmeklub  51.86                 
                     
Jakob Juul  2000    732  25.05        52.03   
  Vejle Svømmeklub  52.03                 
                     
10  Jens Bach  1997    710  25.20        52.57   
  Aalborg Svømmeklub  51.29                 
                     
11  Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    709  25.40        52.59   
  Hvidovre Svømmeklub  52.56                 
                     
12  Magnus Fallesen  1998    696  25.41        52.92   
  Agfs Svømmeafdeling  52.96                 
                     
13  Anton Borring Andersen  1999    692  25.75        53.01   
  Sigma Swim Allerød  53.93                 
                     
14  Jonas Nervil Kistorp  1997    688  25.05        53.12   
  Lyngby Svømmeklub  51.23                 
                     
15  Christian Holm Jørgensen  1999    686  25.79        53.17   
  Esbjerg Svømmeklub  53.12                 
                     
16  Andreas Vestergaard  1999    662  25.81        53.81   
  Vest-Brøndby  54.18                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:55 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:00   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Matilde Schrøder  1996    841          31.23   
  Berns Swim Team  31.81                 
Josefine B. Pedersen  1999    836          31.29   
  VAT Copenhagen-MK31  31.58                 
Rikke Møller Pedersen  1989    814          31.57   
  Kolding SK  31.29                 
Anna Wermuth  1996    746          32.50   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.43                 
Emma Bjørnholdt  2000    672          33.65   
  Lyngby Svømmeklub  34.21                 
Thea Blomsterberg  2002    670          33.68   
  Sigma Swim Birkerød  33.25                 
Emma D. Rasmussen  1996    654          33.95   
  Agfs Svømmeafdeling  34.02                 
Josephine Kruse  2002    649          34.04   
  Sigma Swim Allerød  32.65                 
Katrine V. Sørensen  1996    626          34.45   
  Vest-Brøndby  34.32                 
10  Johanna Berthelsen  2000    618          34.60   
  VAT Copenhagen-MK31  34.29                 
11  Anne-Sofie Lindblad  1997    616          34.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  33.81                 
12  Mia Steen Duus  2001    609          34.77  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  34.79                 
13  Julie D. Hald  1996    595          35.05   
  Aalborg Svømmeklub  34.81                 
14  Julie Bak  1997    588          35.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.31                 
14  Pernille Jensen  1998    588          35.18   
  Holbæk Svømme Klub  34.05                 
16  Freja Nicholas  2000    578          35.37   
  H2Odense  34.52                 
17  Helene Olesen  2000    578          35.38   
  Vejle Svømmeklub  35.18                 
18  Jessica Yu Mortensen  2000    577          35.41   
  Lyngby Svømmeklub  34.53                 
19  Regitze Gaard  2001    559          35.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.62                 
20  Laura Findahl Andersen  2001    526          36.51   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  35.03                 
21  Emilie Meng  2003    526          36.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  35.08                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:00 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:42   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Matilde Schrøder  1996    831          31.35   
  Berns Swim Team  31.81                 
Rikke Møller Pedersen  1989    819          31.50   
  Kolding SK  31.29                 
Josefine B. Pedersen  1999    811          31.61   
  VAT Copenhagen-MK31  31.58                 
Anna Wermuth  1996    740          32.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.43                 
Thea Blomsterberg  2002    698          33.23   
  Sigma Swim Birkerød  33.25                 
Emma Bjørnholdt  2000    676          33.58   
  Lyngby Svømmeklub  34.21                 
Emma D. Rasmussen  1996    664          33.78   
  Agfs Svømmeafdeling  34.02                 
Josephine Kruse  2002    659          33.87   
  Sigma Swim Allerød  32.65                 
Johanna Berthelsen  2000    642          34.17   
  VAT Copenhagen-MK31  34.29                 
10  Katrine V. Sørensen  1996    632          34.35   
  Vest-Brøndby  34.32                 
11  Julie Bak  1997    622          34.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.31                 
12  Freja Nicholas  2000    613          34.69   
  H2Odense  34.52                 
13  Julie D. Hald  1996    606          34.83   
  Aalborg Svømmeklub  34.81                 
14  Pernille Jensen  1998    599          34.96   
  Holbæk Svømme Klub  34.05                 
15  Helene Olesen  2000    598          34.99   
  Vejle Svømmeklub  35.18                 
16  Anne-Sofie Lindblad  1997    590          35.14   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  33.81                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:42 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:01   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.76 2018-04-12 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    823          28.19   
  Farum Svømmeklub  27.89                 
Niklas Hedegaard  1990    771          28.81   
  Farum Svømmeklub  28.60                 
Janus Meinert  1995    753          29.03   
  Aalborg Svømmeklub  28.70                 
Niels Ottosen  1998    708          29.64   
  Holbæk Svømme Klub  29.36                 
Mikkel Gadgaard  1999    670          30.18   
  Esbjerg Svømmeklub  29.48                 
Antoine Montier  1993    665          30.26   
  VAT Copenhagen-MK31  31.16                 
Nicklas Steen Hansen  1999    662          30.30   
  Horsens Svømmeklub  30.61                 
Esben Vad Arentoft  1999    658          30.37   
  Horsens Svømmeklub  30.82                 
Jakob Juul  2000    655          30.41   
  Vejle Svømmeklub  30.42                 
10  Lasse Kriegel Skovrup  1998    627          30.86   
  Farum Svømmeklub  31.18                 
11  Jon Kærsgaard  1984    625          30.89   
  Horsens Svømmeklub  31.17                 
12  Magnus Carstensen  1999    619          30.99   
  Ringsted Svømme Klub  31.08                 
13  Joakim Brønnum  1997    599          31.34   
  Sigma Swim Allerød  30.01                 
14  Claus Hansen  1995    595          31.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  30.25                 
15  Owais Hamid  2000    535          32.53   
  Hvidovre Svømmeklub  31.54                 
16  Christian Koch  1998    534          32.55   
  Horsens Svømmeklub  31.45                 
17  Emil Andersen  1992    520          32.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  32.12                 
18  Rune Friis Petersen  1996    515          32.96   
  Horsens Svømmeklub  31.83                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:01 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:47   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.76 2018-04-12 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    803          28.42   
  Farum Svømmeklub  27.89                 
Niklas Hedegaard  1990    765          28.88   
  Farum Svømmeklub  28.60                 
Janus Meinert  1995    752          29.05   
  Aalborg Svømmeklub  28.70                 
Mikkel Gadgaard  1999    743          29.16   
  Esbjerg Svømmeklub  29.48                 
Niels Ottosen  1998    715          29.54   
  Holbæk Svømme Klub  29.36                 
Nicklas Steen Hansen  1999    680          30.04   
  Horsens Svømmeklub  30.61                 
Antoine Montier  1993    670          30.19   
  VAT Copenhagen-MK31  31.16                 
Esben Vad Arentoft  1999    666          30.24   
  Horsens Svømmeklub  30.82                 
Jakob Juul  2000    672          30.16   
  Vejle Svømmeklub  30.42                 
10  Claus Hansen  1995    651          30.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  30.25                 
11  Lasse Kriegel Skovrup  1998    623          30.92   
  Farum Svømmeklub  31.18                 
12  Magnus Carstensen  1999    608          31.18   
  Ringsted Svømme Klub  31.08                 
13  Jon Kærsgaard  1984    605          31.23   
  Horsens Svømmeklub  31.17                 
14  Joakim Brønnum  1997    583          31.62   
  Sigma Swim Allerød  30.01                 
15  Owais Hamid  2000    543          32.38   
  Hvidovre Svømmeklub  31.54                 
16  Christian Koch  1998    528          32.68   
  Horsens Svømmeklub  31.45                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:47 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:07   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie Ø. Nielsen  1996    871          28.33   
  Aalborg Svømmeklub  28.00                 
Victoria Bierre  2000    799          29.16   
  Gladsaxe Svømmeklub  29.19                 
Isabella K. Sørensen  1994    790          29.26   
  Aalborg Svømmeklub  29.02                 
Sara Sylvest  2000    749          29.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.96                 
Pernille Rasmussen  1996    728          30.08   
  Agfs Svømmeafdeling  30.53                 
Caroline Erichsen  1998    722          30.15   
  Sigma Swim Birkerød  28.97                 
Sofie Hansen  2002    701          30.45   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.06                 
Kristina Thomsen  1991    695          30.54   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.74                 
Sophie Amalie Schøn  1999    669          30.93   
  Farum Svømmeklub  30.72                 
10  Anna Brandt Nielsen  1998    668          30.94   
  Lyngby Svømmeklub  28.46                 
11  Julie Krøyer Svendsen  2002    664          31.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.86                 
12  Frederikke Mertins  2000    654          31.16   
  Hvidovre Svømmeklub  31.13                 
12  Stine Knudsen  1999    654          31.16   
  Vejle Svømmeklub  30.22                 
14  Amalie Bach Nielsen  1999    647          31.28   
  Horsens Svømmeklub  30.24                 
15  Johanne Hingebjerg  2002    643          31.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.73                 
16  Alberte V. Bisgaard  2003    640          31.39   
  Gentofte Svømme Klub  31.37                 
17  Emma Maagøe  1999    636          31.45   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.47                 
18  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    624          31.66  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  31.66                 
19  Clara Schade Cantby  2000    623          31.67   
  Slagelse Svømmeklub  30.72                 
20  Cecilie Lykke Hansen  1999    623          31.68   
  Odder Svømmeklub  30.81                 
21  Jessica Yu Mortensen  2000    556          32.90   
  Lyngby Svømmeklub  31.43                 
22  Mia Wennecke  1999    509          33.89   
  Helsingør Svømmeklub  31.76                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:07 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:56   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie Ø. Nielsen  1996    889          28.14   
  Aalborg Svømmeklub  28.00                 
Isabella K. Sørensen  1994    804          29.10   
  Aalborg Svømmeklub  29.02                 
Victoria Bierre  2000    799          29.16   
  Gladsaxe Svømmeklub  29.19                 
Caroline Erichsen  1998    767          29.56   
  Sigma Swim Birkerød  28.97                 
Sara Sylvest  2000    743          29.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.96                 
Pernille Rasmussen  1996    741          29.90   
  Agfs Svømmeafdeling  30.53                 
Kristina Thomsen  1991    702          30.44   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.74                 
Sofie Hansen  2002    699          30.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.06                 
Anna Brandt Nielsen  1998    715          30.26   
  Lyngby Svømmeklub  28.46                 
10  Julie Krøyer Svendsen  2002    694          30.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.86                 
11  Stine Knudsen  1999    694          30.56   
  Vejle Svømmeklub  30.22                 
12  Amalie Bach Nielsen  1999    679          30.78   
  Horsens Svømmeklub  30.24                 
13  Sophie Amalie Schøn  1999    667          30.97   
  Farum Svømmeklub  30.72                 
14  Frederikke Mertins  2000    665          31.00   
  Hvidovre Svømmeklub  31.13                 
15  Alberte V. Bisgaard  2003    659          31.09   
  Gentofte Svømme Klub  31.37                 
16  Johanne Hingebjerg  2002    648          31.27   
  Hovedstadens Svømmeklub  29.73                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:56 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    756          26.38   
  Farum Svømmeklub  25.84                 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    739          26.58   
  Lyngby Svømmeklub  26.86                 
Gustav Friberg  1997    691          27.19   
  Sigma Swim Birkerød  27.17                 
Kasper Schultz  1995    688          27.23   
  Agfs Svømmeafdeling  26.94                 
Magnus Andersen  1995    673          27.43   
  Sigma Swim Allerød  27.41                 
Sebastian Bidstrup Lantz  1999    645          27.81   
  Vest-Brøndby  27.41                 
Frederik O. Møller  1999    610          28.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.25                 
Jakob Schmidt  1999    603          28.45   
  Holbæk Svømme Klub  27.95                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    602          28.47   
  Lyngby Svømmeklub  27.95                 
10  Arthur Dalén Ellegaard  2001    597          28.54   
  Lyngby Svømmeklub  27.57                 
11  Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    588          28.68   
  Hvidovre Svømmeklub  28.51                 
12  Lars Lyhne  1999    574          28.92   
  Aalborg Svømmeklub  28.13                 
13  Lars Thor Sørensen  1999    556          29.22   
  Vest-Brøndby  29.09                 
14  Bjørn Hansen  1998    549          29.35   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Tais Andkjær Kristensen  1999    544          29.44   
  Horsens Svømmeklub  28.48                 
16  Ralf Dalby  1995    495          30.38   
  Agfs Svømmeafdeling  29.70                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:09 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:33   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    804          25.85   
  Farum Svømmeklub  25.84                 
Andreas Kaas Elmgreen  1999    732          26.67   
  Lyngby Svømmeklub  26.86                 
Kasper Schultz  1995    709          26.95   
  Agfs Svømmeafdeling  26.94                 
Magnus Andersen  1995    692          27.17   
  Sigma Swim Allerød  27.41                 
Gustav Friberg  1997    666          27.52   
  Sigma Swim Birkerød  27.17                 
Sebastian Bidstrup Lantz  1999    657          27.64   
  Vest-Brøndby  27.41                 
Jakob Schmidt  1999    636          27.94   
  Holbæk Svømme Klub  27.95                 
Frederik O. Møller  1999    628          28.07   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.25                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    598          28.52   
  Lyngby Svømmeklub  27.95                 
10  Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    594          28.59   
  Hvidovre Svømmeklub  28.51                 
11  Lars Lyhne  1999    582          28.78   
  Aalborg Svømmeklub  28.13                 
12  Bjørn Hansen  1998    555          29.25   
  Ringsted Svømme Klub                   
13  Lars Thor Sørensen  1999    541          29.50   
  Vest-Brøndby  29.09                 
14  Ralf Dalby  1995    506          30.15   
  Agfs Svømmeafdeling  29.70                 
15  Tais Andkjær Kristensen  1999    503          30.22   
  Horsens Svømmeklub  28.48                 
Arthur Dalén Ellegaard  2001              DSQ  SW:6.3 sv uva m15m 
  Lyngby Svømmeklub  27.57                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  16:33 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:24   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 9, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Helena Rosendahl Bach  2000    766  1:04.87  2:12.39  3:19.89  4:27.80  16:51.43   
  Holstebro Svømme Club  16:46.62      5:35.64  6:43.35  7:51.03  8:58.58     
          10:05.99  11:13.60  12:21.22  13:29.15     
          14:36.87  15:44.70         
                     
Maria Grandt  1998    736  1:05.39  2:14.65  3:23.96  4:32.65  17:04.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:46.22      5:41.18  6:49.70  7:57.87  9:06.09     
          10:14.32  11:22.26  12:30.45  13:39.29     
          14:48.42  15:57.39         
                     
Jackie Gade  1998    676  1:06.09  2:16.13  3:26.37  4:36.52  17:34.13   
  Aalborg Svømmeklub  17:30.22      5:47.10  6:57.42  8:08.37  9:19.43     
          10:29.96  11:40.39  12:50.50  14:01.19     
          15:12.27  16:23.95         
                     
Anna Boutrup  1998    650  1:06.26  2:16.72  3:27.60  4:38.30  17:48.20   
  Sigma Swim Birkerød  17:13.02      5:49.62  7:00.51  8:11.79  9:23.13     
          10:34.51  11:46.14  12:58.78  14:11.16     
          15:23.60  16:36.49         
                     
Cecilie Baraviec  2000    609  1:07.19  2:18.60  3:30.70  4:43.15  18:11.62   
  H2Odense  18:17.33      5:55.80  7:08.78  8:21.49  9:34.56     
          10:48.20  12:01.79  13:15.81  14:30.22     
          15:44.62  16:58.81         
                     
Katja Kjær Nielsen  2002    584  1:08.35  2:21.28  3:35.13  4:49.29  18:27.13   
  Ringsted Svømme Klub  18:29.05      6:03.50  7:18.01  8:32.04  9:46.47     
          11:00.95  12:15.63  13:29.67  14:44.11     
          15:58.48  17:13.51         
                     
Mai Pallvi  2000    570  1:10.15  2:23.88  3:37.91  4:52.24  18:36.04   
  Holbæk Svømme Klub  18:32.27      6:06.75  7:22.43  8:38.31  9:53.45     
          11:08.58  12:23.74  13:39.08  14:54.06     
          16:08.93  17:23.16         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:24 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  12 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:39   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 10, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Alexander Aslak Nørgaard (2000) 15:10.88 2018-07-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    772  57.71  1:59.02  3:04.54  4:09.77  15:49.41   
  Sigma Swim Birkerød  15:26.97      5:14.81  6:20.66  7:25.69  8:29.11     
          9:33.52  10:37.18  11:40.81  12:44.29     
          13:48.19  14:49.31         
                     
Mads Holm  1998    768  1:00.68  2:04.25  3:08.13  4:12.11  15:51.08   
  Nakskov Svømme Klub  15:51.46      5:16.53  6:20.85  7:25.20  8:28.62     
          9:32.74  10:36.16  11:40.18  12:43.49     
          13:47.69  14:50.15         
                     
Mads Rishøj  1999    707  1:02.62  2:07.85  3:13.90  4:20.07  16:17.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  16:21.19      5:25.98  6:31.09  7:36.22  8:41.65     
          9:46.62  10:52.20  11:57.51  13:02.82     
          14:07.91  15:12.99         
                     
Christian Rasmussen  1998    694  1:01.07  2:05.91  3:11.21  4:16.68  16:23.65   
  Holstebro Svømme Club  16:02.44      5:22.21  6:27.59  7:32.87  8:38.54     
          9:44.19  10:50.05  11:56.30  13:03.02     
          14:10.23  15:17.17         
                     
Mads Midtbøll  1998    640  1:01.04  2:07.10  3:14.26  4:22.17  16:50.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  16:20.48      5:29.77  6:37.86  7:46.15  8:53.94     
          10:02.29  11:11.10  12:19.94  13:29.36     
          14:38.48  15:45.28         
                     
Alexander Fenger  1999    638  1:01.62  2:07.00  3:12.86  4:18.54  16:51.37   
  Vejle Svømmeklub  16:18.77      5:24.69  6:30.11  7:36.41  8:42.48     
          9:49.05  10:57.76  12:07.42  13:17.94     
          14:29.99  15:41.47         
                     
Ferdinand Wahl  2000    636  1:01.32  2:07.01  3:13.52  4:20.95  16:52.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  16:52.75      5:28.91  6:37.10  7:45.68  8:54.28     
          10:02.29  11:11.03  12:19.72  13:28.69     
          14:38.27  15:46.99         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:39 
 
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:20   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 11, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:27.83 2018-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rikke Møller Pedersen  1989    818  34.35  1:12.35  1:50.27    2:28.69   
  Kolding SK  2:24.51                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    748  35.02  1:14.09  1:53.27    2:33.20   
  Sigma Swim Birkerød  2:28.15                 
                     
Josefine B. Pedersen  1999    728  34.96  1:14.30  1:54.05    2:34.58   
  VAT Copenhagen-MK31  2:29.41                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    727  35.18  1:14.72  1:54.46    2:34.64   
  Gentofte Svømme Klub  2:35.45                 
                     
Anna Wermuth  1996    716  37.91  1:19.65  1:57.28    2:35.47   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.35                 
                     
Emma D. Rasmussen  1996    647  36.28  1:17.09  1:59.34    2:40.77   
  Agfs Svømmeafdeling  2:37.32                 
                     
Emma Bjørnholdt  2000    617  37.07  1:19.41  2:01.49    2:43.33   
  Lyngby Svømmeklub  2:43.59                 
                     
Johanna Berthelsen  2000    605  37.36  1:18.89  2:01.11    2:44.42   
  VAT Copenhagen-MK31  2:38.94                 
                     
Ellen Nielsen  2001    604  37.83  1:20.16  2:02.22    2:44.56  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub  2:43.69                 
                     
10  Laura Findahl Andersen  2001    590  37.31  1:19.21  2:02.28    2:45.82   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:36.48                 
                     
11  Pernille Jensen  1998    585  37.68  1:19.94  2:02.60    2:46.28   
  Holbæk Svømme Klub  2:40.05                 
                     
12  Julie D. Hald  1996    583  37.36  1:19.94  2:02.75    2:46.47   
  Aalborg Svømmeklub  2:43.67                 
                     
13  Anne-Sofie Lindblad  1997    580  37.57  1:19.40  2:03.08    2:46.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:37.78                 
                     
14  Julie Bak  1997    567  37.21  1:20.10  2:03.64    2:48.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:41.08                 
                     
15  Freja Nicholas  2000    563  37.20  1:19.89  2:03.90    2:48.40   
  H2Odense  2:44.00                 
                     
16  Katrine V. Sørensen  1996    537  37.64  1:21.31  2:05.15    2:51.09   
  Vest-Brøndby  2:47.39                 
                     
17  Helene Olesen  2000    527  37.11  1:20.26  2:04.67    2:52.19   
  Vejle Svømmeklub  2:44.89                 
                     
18  Emilie Meng  2003    518  37.82  1:21.79  2:07.27    2:53.17   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:43.08                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:20 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 11, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:27.83 2018-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rikke Møller Pedersen  1989    882  33.17  1:09.72  1:47.31    2:25.01   
  Kolding SK  2:24.51                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    785  35.04  1:13.00  1:51.83    2:30.78   
  Sigma Swim Birkerød  2:28.15                 
                     
Anna Wermuth  1996    777  35.28  1:14.18  1:52.61    2:31.29   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.35                 
                     
Josefine B. Pedersen  1999    752  34.60  1:14.10  1:53.75    2:32.95   
  VAT Copenhagen-MK31  2:29.41                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    737  35.35  1:14.72  1:54.02    2:33.95   
  Gentofte Svømme Klub  2:35.45                 
                     
Emma D. Rasmussen  1996    671  35.56  1:16.88  1:57.60    2:38.88   
  Agfs Svømmeafdeling  2:37.32                 
                     
Emma Bjørnholdt  2000    636  36.83  1:17.83  1:59.57    2:41.68   
  Lyngby Svømmeklub  2:43.59                 
                     
Johanna Berthelsen  2000    619  36.73  1:18.05  1:59.75    2:43.21   
  VAT Copenhagen-MK31  2:38.94                 
                     
Laura Findahl Andersen  2001    633  37.19  1:18.11  1:59.78    2:41.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:36.48                 
                     
10  Pernille Jensen  1998    610  36.64  1:18.14  2:00.62    2:43.95   
  Holbæk Svømme Klub  2:40.05                 
                     
11  Julie D. Hald  1996    597  37.10  1:18.79  2:01.37    2:45.15   
  Aalborg Svømmeklub  2:43.67                 
                     
12  Julie Bak  1997    576  36.22  1:18.43  2:02.05    2:47.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:41.08                 
                     
13  Freja Nicholas  2000    566  37.05  1:20.95  2:04.10    2:48.12   
  H2Odense  2:44.00                 
                     
14  Anne-Sofie Lindblad  1997    561  37.70  1:20.64  2:04.58    2:48.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:37.78                 
                     
15  Katrine V. Sørensen  1996    551  37.90  1:20.71  2:04.82    2:49.59   
  Vest-Brøndby  2:47.39                 
                     
16  Helene Olesen  2000    549  37.23  1:20.44  2:04.10    2:49.81   
  Vejle Svømmeklub  2:44.89                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:10 
 
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:25   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 12, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jacob M. Jørgensen  1997    701  32.07  1:08.37  1:45.50    2:22.95   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:15.21                 
                     
Niels Ottosen  1998    671  33.06  1:10.87  1:47.24    2:25.03   
  Holbæk Svømme Klub  2:20.52                 
                     
Magnus Carstensen  1999    667  32.67  1:10.02  1:47.36    2:25.33   
  Ringsted Svømme Klub  2:21.76                 
                     
Esben Vad Arentoft  1999    644  33.25  1:10.49  1:48.17    2:27.07   
  Horsens Svømmeklub  2:22.37                 
                     
Joakim Brønnum  1997    634  33.20  1:10.85  1:49.16    2:27.80   
  Sigma Swim Allerød  2:27.26                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    615  33.17  1:11.22  1:50.17    2:29.28   
  Gentofte Svømme Klub  2:23.94                 
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    612  33.18  1:11.80  1:50.69    2:29.54   
  Farum Svømmeklub  2:32.25                 
                     
Janus Meinert  1995    606  32.96  1:11.34  1:50.32    2:30.05   
  Aalborg Svømmeklub  2:21.47                 
                     
Nicklas Steen Hansen  1999    592  32.60  1:11.80  1:51.12    2:31.20   
  Horsens Svømmeklub  2:25.52                 
                     
10  Casper Davidsen  1999    583  33.71  1:12.56  1:52.22    2:31.97   
  Vest-Brøndby  2:28.64                 
                     
11  Christian Koch  1998    513  34.83  1:14.29  1:55.63    2:38.64   
  Horsens Svømmeklub  2:29.13                 
                     
12  Emil Andersen  1992    482  35.50  1:16.50  1:58.07    2:41.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:37.96                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:25 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:18   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 12, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jacob M. Jørgensen  1997    777  32.33  1:07.79  1:43.69    2:18.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:15.21                 
                     
Niels Ottosen  1998    694  31.59  1:07.72  1:44.33    2:23.45   
  Holbæk Svømme Klub  2:20.52                 
                     
Magnus Carstensen  1999    692  32.62  1:09.17  1:46.38    2:23.59   
  Ringsted Svømme Klub  2:21.76                 
                     
Joakim Brønnum  1997    663  32.67  1:09.50  1:47.32    2:25.61   
  Sigma Swim Allerød  2:27.26                 
                     
Esben Vad Arentoft  1999    651  32.77  1:09.79  1:47.25    2:26.53   
  Horsens Svømmeklub  2:22.37                 
                     
Janus Meinert  1995    640  32.67  1:10.79  1:48.74    2:27.37   
  Aalborg Svømmeklub  2:21.47                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    603  33.46  1:11.74  1:50.39    2:30.27   
  Gentofte Svømme Klub  2:23.94                 
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    600  33.31  1:11.54  1:50.86    2:30.57   
  Farum Svømmeklub  2:32.25                 
                     
Nicklas Steen Hansen  1999    625  34.13  1:12.46  1:50.89    2:28.49   
  Horsens Svømmeklub  2:25.52                 
                     
10  Casper Davidsen  1999    584  34.95  1:12.71  1:53.43    2:31.88   
  Vest-Brøndby  2:28.64                 
                     
11  Christian Koch  1998    506  34.49  1:14.36  1:56.50    2:39.34   
  Horsens Svømmeklub  2:29.13                 
                     
12  Emil Andersen  1992    490  34.54  1:14.98  1:56.98    2:41.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:37.96                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:18 
 
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:40   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 13, 400m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Helena Rosendahl Bach  2000    742  1:03.13  2:09.26  3:14.97    4:21.09   
  Holstebro Svømme Club  4:15.07                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    732  1:03.13  2:10.89  3:18.39    4:22.36   
  Sigma Swim Allerød  4:14.47                 
                     
Maria Grandt  1998    730  1:05.42  2:13.78  3:20.15    4:22.57   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:19.80                 
                     
Mia Steen Duus  2001    716  1:03.47  2:10.19  3:17.85    4:24.29   
  Sigma Swim Birkerød  4:23.37                 
                     
Klara Reeh  1999    704  1:03.71  2:11.40  3:18.77    4:25.75   
  Lyngby Svømmeklub  4:20.28                 
                     
Josephine Kruse  2002    669  1:04.20  2:12.41  3:22.34    4:30.27   
  Sigma Swim Allerød  4:29.50                 
                     
Jackie Gade  1998    635  1:06.05  2:15.55  3:25.53    4:35.01   
  Aalborg Svømmeklub  4:28.35                 
                     
Anna Boutrup  1998    621  1:05.09  2:15.21  3:26.26    4:37.08   
  Sigma Swim Birkerød  4:24.22                 
                     
Amanda Højberg  1998    610  1:07.46  2:17.69  3:27.88    4:38.81   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:36.19                 
                     
10  Mai Pallvi  2000    598  1:07.87  2:19.33  3:30.56    4:40.58   
  Holbæk Svømme Klub  4:35.50                 
                     
11  Laura Findahl Andersen  2001    554  1:08.55  2:20.98  3:34.94    4:47.85  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:32.93                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:40 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:36   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 13, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Helena Rosendahl Bach  2000    780  1:02.52  2:08.03  3:12.32    4:16.87   
  Holstebro Svømme Club  4:15.07                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    757  1:02.15  2:08.85  3:15.99    4:19.34   
  Sigma Swim Allerød  4:14.47                 
                     
Maria Grandt  1998    753  1:03.02  2:09.45  3:15.63    4:19.80   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:19.80                 
                     
Mia Steen Duus  2001    714  1:04.24  2:11.77  3:18.84    4:24.53   
  Sigma Swim Birkerød  4:23.37                 
                     
Klara Reeh  1999    709  1:04.02  2:11.39  3:18.97    4:25.16   
  Lyngby Svømmeklub  4:20.28                 
                     
Jackie Gade  1998    672  1:05.18  2:13.32  3:22.32    4:29.94   
  Aalborg Svømmeklub  4:28.35                 
                     
Anna Boutrup  1998    665  1:04.98  2:14.33  3:24.03    4:30.80   
  Sigma Swim Birkerød  4:24.22                 
                     
Josephine Kruse  2002    664  1:04.76  2:13.87  3:23.49    4:31.01   
  Sigma Swim Allerød  4:29.50                 
                     
Mai Pallvi  2000    643  1:06.90  2:16.77  3:26.57    4:33.84   
  Holbæk Svømme Klub  4:35.50                 
                     
10  Amanda Højberg  1998    623  1:06.68  2:16.59  3:26.44    4:36.73   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:36.19                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:36 
 
Resultat Løb 14 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 14 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  10:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 14, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Alexander Aslak Nørgaard (2000) 3:53.78 2018-07-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    768  57.00  1:58.07  2:59.43    4:00.30   
  Sigma Swim Birkerød  3:54.10                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    757  56.41  1:56.86  2:59.31    4:01.45   
  Esbjerg Svømmeklub  3:57.39                 
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    727  59.64  2:03.22  3:03.76    4:04.64   
  Lyngby Svømmeklub  4:06.14                 
                     
Mads Holm  1998    723  59.87  2:02.16  3:04.05    4:05.18   
  Nakskov Svømme Klub  4:02.90                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    721  58.51  2:01.78  3:05.41    4:05.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:57.91                 
                     
Viktor Holm  1996    703  58.60  2:01.23  3:04.88    4:07.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:05.30                 
                     
Alexander Fenger  1999    691  1:00.91  2:03.91  3:06.56    4:08.83   
  Vejle Svømmeklub  4:10.26                 
                     
Alvi Hjelm  1996    691  1:00.19  2:04.18  3:06.33    4:08.90   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:01.37                 
                     
Mads Rishøj  1999    664  1:01.81  2:06.17  3:10.64    4:12.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:06.88                 
                     
10  Anders Nielsen  2001    659  59.28  2:02.78  3:07.40    4:12.84   
  Ringsted Svømme Klub  4:12.45                 
                     
11  Christian Rasmussen  1998    653  1:01.05  2:05.46  3:10.26    4:13.57   
  Holstebro Svømme Club  4:03.17                 
                     
12  Søren Villumsen  1998    643  1:01.30  2:06.72  3:11.32    4:14.90   
  Aalborg Svømmeklub  4:09.54                 
                     
13  Ferdinand Wahl  2000    631  1:01.75  2:06.44  3:11.61    4:16.45   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:12.54                 
                     
14  Marius Rasmussen  1999    627  1:01.69  2:07.13  3:11.98    4:17.04   
  Svømmeklubben Syd  4:12.97                 
                     
15  Mads Midtbøll  1998    597  1:00.95  2:06.89  3:14.29    4:21.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:13.30                 
                     
16  Markus Bøjsen  1999    580  1:01.59  2:08.61  3:15.15    4:23.84  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub  4:12.73                 
                     
17  Mads Ørsted Nielsen  1999    562  1:01.33  2:08.10  3:16.78    4:26.59  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Taastrup - VATCPH  4:17.55                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  10:51 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:52   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 14, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Alexander Aslak Nørgaard (2000) 3:53.78 2018-07-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    825  56.53  1:56.06  2:56.27    3:54.60   
  Sigma Swim Birkerød  3:54.10                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    819  56.55  1:56.05  2:56.20    3:55.17   
  Esbjerg Svømmeklub  3:57.39                 
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    758  57.97  1:59.53  3:01.36    4:01.36   
  Lyngby Svømmeklub  4:06.14                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    749  57.05  1:58.14  3:00.56    4:02.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:57.91                 
                     
Mads Holm  1998    722  58.73  2:00.83  3:03.54    4:05.22   
  Nakskov Svømme Klub  4:02.90                 
                     
Alvi Hjelm  1996    708  59.38  2:01.55  3:04.70    4:06.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:01.37                 
                     
Viktor Holm  1996    702  59.08  2:01.36  3:04.75    4:07.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:05.30                 
                     
Alexander Fenger  1999    692  1:00.40  2:03.07  3:06.39    4:08.73   
  Vejle Svømmeklub  4:10.26                 
                     
Mads Rishøj  1999    716  1:00.78  2:04.01  3:05.47    4:05.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:06.88                 
                     
10  Søren Villumsen  1998    692  58.44  2:01.93  3:05.98    4:08.73   
  Aalborg Svømmeklub  4:09.54                 
                     
11  Anders Nielsen  2001    686  1:00.33  2:03.15  3:06.88    4:09.41   
  Ringsted Svømme Klub  4:12.45                 
                     
12  Christian Rasmussen  1998    674  1:00.19  2:03.58  3:07.30    4:10.95   
  Holstebro Svømme Club  4:03.17                 
                     
13  Ferdinand Wahl  2000    667  1:00.35  2:04.17  3:08.44    4:11.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:12.54                 
                     
14  Marius Rasmussen  1999    630  59.89  2:05.12  3:11.12    4:16.63   
  Svømmeklubben Syd  4:12.97                 
                     
15  Mads Midtbøll  1998    617  1:01.58  2:07.32  3:13.34    4:18.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:13.30                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  17:52 
 
Resultat Løb 15 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 15 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 56.51 2014-08-22 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 59.15 2017-06-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emilie Beckmann  1997    807  28.03        59.75   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  58.95                 
                     
Caroline Erichsen  1998    787  28.18        1:00.24   
  Sigma Swim Birkerød  59.19                 
                     
Katrine Bukh Villesen  2000    741  28.78        1:01.46   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.85                 
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    723  29.97        1:01.98   
  Lyngby Svømmeklub  1:00.79                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    723  28.80        1:01.98   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.50                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    711  29.54        1:02.32   
  Holstebro Svømme Club  1:02.32                 
                     
Regitze Gaard  2001    711  29.14        1:02.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.87                 
                     
Ellen Nielsen  2001    679  29.79        1:03.29   
  Esbjerg Svømmeklub  1:02.76                 
                     
Maj Howardsen  1997    679  29.71        1:03.30   
  Sigma Swim Allerød  1:03.30                 
                     
10  Cecilie Wiuff  2000    678  29.92        1:03.33   
  JGI Svømning  1:02.95                 
                     
11  Luna Donde Feilberg  2000    674  30.13        1:03.44   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.16                 
                     
12  Marie Voigt Lauridsen  1995    673  29.65        1:03.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:02.19                 
                     
13  Lisa Schøn  1999    654  29.82        1:04.08   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.28                 
                     
14  Camilla Dufour  1996    647  29.66        1:04.33   
  Sigma Swim Allerød  1:02.94                 
                     
15  Liva Schmid  2000    638  29.85        1:04.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:04.03                 
                     
16  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    631  29.75        1:04.85  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  1:02.47                 
                     
17  Julie Krøyer Svendsen  2002    622  30.15        1:05.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.44                 
                     
18  Signe Villumsen  2001    620  30.68        1:05.23   
  Agfs Svømmeafdeling  1:02.95                 
                     
19  Katrine Tetzschner Madsen  2000    603  30.32        1:05.84   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:05.37                 
                     
20  Cecilie Lykke Hansen  1999    601  30.90        1:05.90   
  Odder Svømmeklub  1:06.35                 
                     
21  Ida Maria Nielsen  2000    598  30.13        1:06.01   
  Holbæk Svømme Klub  1:04.13                 
                     
22  Victoria Vorm  2001    596  30.64        1:06.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.03                 
                     
23  Clara Schade Cantby  2000    595  29.91        1:06.12   
  Slagelse Svømmeklub  1:06.01                 
                     
24  Amalie Bærentsen  2000    576  30.41        1:06.84  Deltager ikke i finalen 
  Aalborg Svømmeklub  1:04.13                 
                     
25  Helena V. Elling  2000    563  30.36        1:07.35   
  Silkeborg Svømmeklub  1:07.59                 
                     
26  Katja Kjær Nielsen  2002    555  31.43        1:07.69   
  Ringsted Svømme Klub  1:07.41                 
                     
27  Freja Gram  1999    543  31.39        1:08.18   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:07.65                 
                     
28  Alma Bendix Dahl  2005    532  31.81        1:08.65   
  Helsingør Svømmeklub  1:07.42                 
                     
29  Kristine Mikkelsen  2000    527  31.58        1:08.88   
  Hvidovre Svømmeklub  1:07.18                 
                     
30  Freja A. Skov  2000    485  32.17        1:10.79   
  Helsingør Svømmeklub  1:09.66                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002              DSQ  SW4.4 tyvstart 
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.41                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:12 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  15 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  13:22   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 56.51 2014-08-22 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 59.15 2017-06-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Erichsen  1998    813  28.50        59.60   
  Sigma Swim Birkerød  59.19                 
                     
Emilie Beckmann  1997    805  27.59        59.80   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  58.95                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    760  28.33        1:00.95   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.50                 
                     
Katrine Bukh Villesen  2000    759  28.38        1:00.99   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.85                 
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    751  28.78        1:01.20   
  Lyngby Svømmeklub  1:00.79                 
                     
Regitze Gaard  2001    733  29.10        1:01.69   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.87                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    716  29.62        1:02.19   
  Holstebro Svømme Club  1:02.32                 
                     
Ellen Nielsen  2001    695  29.56        1:02.81   
  Esbjerg Svømmeklub  1:02.76                 
                     
Marie Voigt Lauridsen  1995    703  29.36        1:02.55   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:02.19                 
                     
10  Luna Donde Feilberg  2000    699  29.89        1:02.68   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.16                 
                     
11  Maj Howardsen  1997    693  29.88        1:02.87   
  Sigma Swim Allerød  1:03.30                 
                     
12  Lisa Schøn  1999    665  29.68        1:03.74   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.28                 
                     
13  Camilla Dufour  1996    663  29.61        1:03.80   
  Sigma Swim Allerød  1:02.94                 
                     
14  Liva Schmid  2000    656  29.74        1:04.02   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:04.03                 
                     
15  Julie Krøyer Svendsen  2002    644  29.59        1:04.43   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.44                 
                     
16  Cecilie Wiuff  2000    632  30.61        1:04.81   
  JGI Svømning  1:02.95                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  15 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  13:22 
 
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:21   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 16, 100m Butterfly Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    717  26.29        55.66   
  Lyngby Svømmeklub  55.34                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    711  26.52        55.80   
  Sigma Swim Allerød  55.96                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    709  26.19        55.85   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.51                 
                     
Niklas Hedegaard  1990    703  26.23        56.01   
  Farum Svømmeklub  56.23                 
                     
Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    675  26.10        56.77   
  Hvidovre Svømmeklub  58.66                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    670  26.54        56.92   
  Agfs Svømmeafdeling  56.09                 
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    669  25.82        56.95   
  Lyngby Svømmeklub  55.43                 
                     
Magnus Carstensen  1999    668  26.60        56.97   
  Ringsted Svømme Klub  56.63                 
                     
Nicolas Blanch  1997    665  26.63        57.05   
  Aalborg Svømmeklub  56.34                 
                     
10  Anton Borring Andersen  1999    661  26.93        57.19   
  Sigma Swim Allerød  56.62                 
                     
11  Lasse Dall  1997    653  26.54        57.42   
  Odder Svømmeklub  56.18                 
                     
12  Frederik Nerving  1997    649  26.82        57.53   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  57.36                 
                     
13  Christian Holm Jørgensen  1999    634  26.50        57.99  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub  59.21                 
                     
13  Thomas Bech  1998    634  26.98        57.99   
  Farum Svømmeklub  58.34                 
                     
15  Jonas M. Jørgensen  2001    633  27.50        58.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.57                 
                     
16  Tomas Stensballe Larsen  2000    621  26.68        58.37   
  Gentofte Svømme Klub  58.89                 
                     
17  Tais Andkjær Kristensen  1999    621  26.62        58.39   
  Horsens Svømmeklub  58.07                 
                     
18  Nicklas Rasmussen  1997    611  26.36        58.70  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  59.12                 
                     
19  Magnus B. Høgild  1999    608  27.33        58.78   
  Esbjerg Svømmeklub  58.60                 
                     
20  Frederik O. Møller  1999    602  27.47        58.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  58.61                 
                     
21  Martin H. Abel  2001    600  27.24        59.05   
  Esbjerg Svømmeklub  58.92                 
                     
22  Peter Vangsgaard  2000    598  27.38        59.13   
  Gentofte Svømme Klub  59.19                 
                     
23  Nicolai Andersen  1998    564  27.93        1:00.29   
  Nyborg Svømmeklub  1:00.71                 
                     
24  Martin Szokody  1999    563  27.87        1:00.31   
  Ringsted Svømme Klub  1:00.44                 
                     
25  Mads Ottosen  1997    551  28.08        1:00.74   
  Holbæk Svømme Klub  1:02.97                 
                     
26  Lars Thor Sørensen  1999    532  28.50        1:01.46   
  Vest-Brøndby  58.85                 
                     
Frans Johannessen  1992              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  57.44                 
                     
Sebastian Tullberg  2000              DSQ  SW4.4 tyvstart 
  Sigma Swim Birkerød  56.87                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:21 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:24   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 16, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sebastian Ovesen  1994    746  25.77        54.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.51                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    727  26.30        55.39   
  Sigma Swim Allerød  55.96                 
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    726  26.08        55.43   
  Lyngby Svømmeklub  55.43                 
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    721  26.27        55.55   
  Lyngby Svømmeklub  55.34                 
                     
Niklas Hedegaard  1990    699  25.85        56.13   
  Farum Svømmeklub  56.23                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    699  26.33        56.13   
  Agfs Svømmeafdeling  56.09                 
                     
Lorenzo Ortiz Aneiros  1995    693  26.12        56.28   
  Hvidovre Svømmeklub  58.66                 
                     
Magnus Carstensen  1999    679  26.68        56.66   
  Ringsted Svømme Klub  56.63                 
                     
Nicolas Blanch  1997    694  26.27        56.26   
  Aalborg Svømmeklub  56.34                 
                     
10  Frederik Nerving  1997    656  26.99        57.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  57.36                 
                     
11  Anton Borring Andersen  1999    654  27.40        57.37   
  Sigma Swim Allerød  56.62                 
                     
12  Lasse Dall  1997    645  26.10        57.66   
  Odder Svømmeklub  56.18                 
                     
13  Thomas Bech  1998    641  27.41        57.77   
  Farum Svømmeklub  58.34                 
                     
14  Jonas M. Jørgensen  2001    633  27.54        58.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.57                 
                     
15  Tais Andkjær Kristensen  1999    629  27.01        58.14   
  Horsens Svømmeklub  58.07                 
                     
16  Tomas Stensballe Larsen  2000    628  26.78        58.16   
  Gentofte Svømme Klub  58.89                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:24 
 
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:26   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 17, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victoria Bierre  2000    702  32.74  1:08.37  1:44.13    2:19.54   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:15.37                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    687  33.14  1:09.35  1:45.14    2:20.59   
  H2Odense  2:17.32                 
                     
Sara Sylvest  2000    679  33.36  1:09.24  1:45.49    2:21.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.71                 
                     
Cæcilie Buchholt Johansen  2001    666  33.17  1:08.95  1:45.31    2:22.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.01                 
                     
Nina Toft  2000    656  33.11  1:09.35  1:46.20    2:22.74   
  Gentofte Svømme Klub  2:17.93                 
                     
Sofie Hansen  2002    653  33.74  1:10.80  1:46.93    2:22.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.42                 
                     
Clara Rybak-Andersen  2003    636  34.30  1:10.61  1:47.69    2:24.25  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:20.43                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003    629  33.66  1:09.72  1:47.01    2:24.79   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.96                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    621  35.19  1:12.07  1:48.63    2:25.37   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.72                 
                     
10  Stine Knudsen  1999    613  34.51  1:11.35  1:47.81    2:26.02   
  Vejle Svømmeklub  2:19.97                 
                     
11  Kristine Mikkelsen  2000    552  35.95  1:14.33  1:53.16    2:31.15   
  Hvidovre Svømmeklub  2:21.59                 
                     
12  Marie Christensen  2002    549  35.22  1:13.56  1:52.15    2:31.47  Deltager ikke i finalen 
  Odder Svømmeklub  2:28.43                 
                     
13  Frederikke Mertins  2000    544  33.82  1:11.69  1:51.46    2:31.92   
  Hvidovre Svømmeklub  2:27.18                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  11:26 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 17, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victoria Bierre  2000    765  32.45  1:07.11  1:41.63    2:15.61   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:15.37                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    730  32.72  1:07.91  1:42.80    2:17.74   
  H2Odense  2:17.32                 
                     
Sara Sylvest  2000    716  32.77  1:07.69  1:42.61    2:18.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.71                 
                     
Sofie Hansen  2002    700  32.65  1:08.02  1:43.70    2:19.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.42                 
                     
Nina Toft  2000    688  32.85  1:08.05  1:44.07    2:20.47   
  Gentofte Svømme Klub  2:17.93                 
                     
Cæcilie Buchholt Johansen  2001    659  33.35  1:09.29  1:45.81    2:22.50   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.01                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003    628  34.35  1:10.39  1:47.87    2:24.85   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.96                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    625  35.08  1:11.91  1:48.57    2:25.05   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.72                 
                     
Stine Knudsen  1999    636  33.49  1:09.50  1:46.57    2:24.22   
  Vejle Svømmeklub  2:19.97                 
                     
10  Kristine Mikkelsen  2000    590  34.73  1:11.71  1:49.87    2:27.86   
  Hvidovre Svømmeklub  2:21.59                 
                     
11  Frederikke Mertins  2000    544  34.55  1:13.48  1:52.76    2:31.88   
  Hvidovre Svømmeklub  2:27.18                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 juli 2018 
Licens til H2Odense  Udskriftstidspunkt  18:44 
 
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danmarksmesterskaber Langbane    Udskriftsdato  13 juli 2018   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:31   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & H2Odense         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 juli 2018         
 
 
Løb 18, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Alexander Gliese (1997) 2:01.10 2018-04-14 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Andersen  1995    701  30.66  1:02.96  1:35.44    2:05.95   
  Sigma Swim Allerød  2:07.63                 
                     
Gustav Friberg  1997