2018-11-21   13:59:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Onsdag 4 juli 2018 kl. 10:00

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 6, 200m Bröstsim Herrar Senior - Försök
WR: Ippei Watanabe (1997) 2:06.67 2017-01-29
ER: Anton Chupkov (1997) 2:06.96 2017-07-28
WJ: Haiyang Qin (1999) 2:09.39 2017-07-27
EJ: JEB 2:09.64 2015-01-01
NR: Erik Persson (1994) 2:07.85 2017-04-08
SR: Erik Persson (1994) 2:07.85 2017-04-08
SJ: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12
MR: Erik Persson (1994) 2:10.802 2017-06-30
FM: Erik Persson (1994) 2:10.02
FJ: Karl Arvidsson (1998) 2:18.42
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap +0.72 820 2:15.31 QA
50m: 30.92
100m: 1:05.33
(34.41)
150m: 1:39.93
(34.60)
200m: 2:15.31
(35.38)
2 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap +0.65 789 2:17.03 +1.72 QA
50m: 31.11
100m: 1:05.76
(34.65)
150m: 1:41.38
(35.62)
200m: 2:17.03
(35.65)
3 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim +0.66 782 2:17.46 +2.15 QA
50m: 31.02
100m: 1:06.45
(35.43)
150m: 1:42.09
(35.64)
200m: 2:17.46
(35.37)
4 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap +0.63 778 2:17.68 +2.37 QA
50m: 31.30
100m: 1:05.91
(34.61)
150m: 1:41.48
(35.57)
200m: 2:17.68
(36.20)
5 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg +0.71 772 2:18.03 +2.72 QA
50m: 31.65
100m: 1:07.33
(35.68)
150m: 1:42.47
(35.14)
200m: 2:18.03
(35.56)
6 William Lulek 1998 Simklubben Neptun +0.72 771 2:18.11 +2.80 QA
50m: 32.30
100m: 1:07.70
(35.40)
150m: 1:43.18
(35.48)
200m: 2:18.11
(34.93)
7 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.67 754 2:19.11 +3.80 QA
50m: 32.12
100m: 1:07.92
(35.80)
150m: 1:43.68
(35.76)
200m: 2:19.11
(35.43)
8 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.72 752 2:19.27 +3.96 QA
50m: 31.14
100m: 1:06.48
(35.34)
150m: 1:42.63
(36.15)
200m: 2:19.27
(36.64)
9 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.63 747 2:19.57 +4.26 QB
50m: 31.40
100m: 1:06.96
(35.56)
150m: 1:43.16
(36.20)
200m: 2:19.57
(36.41)
10 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap +0.70 747 2:19.58 +4.27 QB
50m: 31.96
100m: 1:07.28
(35.32)
150m: 1:43.20
(35.92)
200m: 2:19.58
(36.38)
11 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap +0.66 738 2:20.16 +4.85 QB
50m: 32.02
100m: 1:07.67
(35.65)
150m: 1:43.91
(36.24)
200m: 2:20.16
(36.25)
12 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap +0.78 730 2:20.64 +5.33 QB
50m: 31.78
100m: 1:06.89
(35.11)
150m: 1:42.76
(35.87)
200m: 2:20.64
(37.88)
13 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun +0.74 706 2:22.24 +6.93 QB
50m: 31.59
100m: 1:07.47
(35.88)
150m: 1:44.70
(37.23)
200m: 2:22.24
(37.54)
14 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.68 692 2:23.17 +7.86 QB
50m: 32.43
100m: 1:08.89
(36.46)
150m: 1:45.47
(36.58)
200m: 2:23.17
(37.70)
15 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.69 688 2:23.45 +8.14 QB
50m: 31.90
100m: 1:07.81
(35.91)
150m: 1:44.76
(36.95)
200m: 2:23.45
(38.69)
16 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS +0.66 677 2:24.23 +8.92 QB
50m: 32.92
100m: 1:09.85
(36.93)
150m: 1:46.98
(37.13)
200m: 2:24.23
(37.25)
17 Markus Charlton 2001 Södertörns Simsällskap +0.77 648 2:26.36 +11.05
50m: 34.03
100m: 1:11.51
(37.48)
150m: 1:48.79
(37.28)
200m: 2:26.36
(37.57)
18 Lucas Lindblom 2000 Landskrona Simsällskap +0.66 641 2:26.86 +11.55
50m: 32.08
100m: 1:09.06
(36.98)
150m: 1:47.65
(38.59)
200m: 2:26.86
(39.21)
19 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap +0.66 639 2:27.03 +11.72
50m: 33.46
100m: 1:10.86
(37.40)
150m: 1:49.22
(38.36)
200m: 2:27.03
(37.81)
20 Isak Alin 1999 Täby Sim +0.65 629 2:27.79 +12.48
50m: 32.56
100m: 1:09.44
(36.88)
150m: 1:47.54
(38.10)
200m: 2:27.79
(40.25)
21 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap +0.73 622 2:28.36 +13.05
50m: 32.60
100m: 1:10.01
(37.41)
150m: 1:48.67
(38.66)
200m: 2:28.36
(39.69)
22 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap +0.74 621 2:28.41 +13.10
50m: 32.77
100m: 1:10.26
(37.49)
150m: 1:48.90
(38.64)
200m: 2:28.41
(39.51)
23 Edvin Torlakovic 2001 Västerviks Simsällskap +0.72 621 2:28.47 +13.16
50m: 33.64
100m: 1:12.14
(38.50)
150m: 1:50.85
(38.71)
200m: 2:28.47
(37.62)
24 Johan Dahlgren 1986 Simklubben Neptun +0.71 619 2:28.58 +13.27
50m: 33.73
100m: 1:11.27
(37.54)
150m: 1:49.28
(38.01)
200m: 2:28.58
(39.30)
25 Oskar Robertsson 2000 Föreningen Uddevalla Sim +0.73 619 2:28.59 +13.28
50m: 32.40
100m: 1:09.34
(36.94)
150m: 1:48.10
(38.76)
200m: 2:28.59
(40.49)
26 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb +0.71 618 2:28.70 +13.39
50m: 33.96
100m: 1:11.20
(37.24)
150m: 1:49.04
(37.84)
200m: 2:28.70
(39.66)
27 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.71 614 2:29.03 +13.72
50m: 33.64
100m: 1:11.53
(37.89)
150m: 1:50.38
(38.85)
200m: 2:29.03
(38.65)
28 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap +0.72 601 2:30.09 +14.78
50m: 33.46
100m: 1:12.13
(38.67)
150m: 1:51.24
(39.11)
200m: 2:30.09
(38.85)
29 Oskar Gustafson 2002 Föreningen Uddevalla Sim +0.77 600 2:30.15 +14.84
50m: 33.87
100m: 1:12.36
(38.49)
150m: 1:51.40
(39.04)
200m: 2:30.15
(38.75)
30 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb +0.76 599 2:30.26 +14.95
50m: 34.38
100m: 1:12.83
(38.45)
150m: 1:51.55
(38.72)
200m: 2:30.26
(38.71)
31 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.66 596 2:30.51 +15.20
50m: 33.18
100m: 1:11.31
(38.13)
150m: 1:50.64
(39.33)
200m: 2:30.51
(39.87)
32 Anton Dahlgren 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.70 595 2:30.52 +15.21
50m: 33.93
100m: 1:11.74
(37.81)
150m: 1:50.74
(39.00)
200m: 2:30.52
(39.78)
33 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 592 2:30.79 +15.48
50m: 34.37
100m: 1:12.52
(38.15)
150m: 1:51.19
(38.67)
200m: 2:30.79
(39.60)
34 David Neuhardt 2003 Spårvägen Simförening +0.73 583 2:31.59 +16.28
50m: 34.56
100m: 1:12.70
(38.14)
150m: 1:52.03
(39.33)
200m: 2:31.59
(39.56)
35 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap +0.68 582 2:31.68 +16.37
50m: 33.59
100m: 1:12.09
(38.50)
150m: 1:52.30
(40.21)
200m: 2:31.68
(39.38)
36 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap +0.66 580 2:31.86 +16.55
50m: 33.41
100m: 1:11.96
(38.55)
150m: 1:51.72
(39.76)
200m: 2:31.86
(40.14)
37 Martin Schön 2003 Bollnäs Simsällskap +0.68 572 2:32.55 +17.24
50m: 33.83
100m: 1:12.28
(38.45)
150m: 1:52.49
(40.21)
200m: 2:32.55
(40.06)
38 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.73 572 2:32.59 +17.28
50m: 32.84
100m: 1:11.72
(38.88)
150m: 1:51.94
(40.22)
200m: 2:32.59
(40.65)
39 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg +0.70 567 2:33.01 +17.70
50m: 33.75
100m: 1:13.29
(39.54)
150m: 1:53.31
(40.02)
200m: 2:33.01
(39.70)
40 Axel Witt 2000 Eskilstuna Simklubb +0.70 564 2:33.30 +17.99
50m: 34.42
100m: 1:13.13
(38.71)
150m: 1:52.71
(39.58)
200m: 2:33.30
(40.59)
41 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap +0.66 561 2:33.56 +18.25
50m: 34.64
100m: 1:13.52
(38.88)
150m: 1:53.57
(40.05)
200m: 2:33.56
(39.99)
42 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.74 556 2:34.01 +18.70
50m: 33.76
100m: 1:12.54
(38.78)
150m: 1:52.39
(39.85)
200m: 2:34.01
(41.62)
- Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 DSQ
2018-07-04 12:21:57 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner