2018-09-23   20:14:11
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Onsdag 4 juli 2018 kl. 10:00

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 5, 200m Bröstsim Damer Senior - Försök
WR: Rikke Möller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
ER: Rikke Möller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
WJ: Viktoria Zeynep Gunes (1998) 2:19.64 2015-08-30
EJ: JEB 2:19.64 2015-01-01
NR: Rikke Möller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30
SJ: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08
MR: Jennie Johansson (1988) 2:26.16 2016-07-06
FM: Sophie Hansson (1998) 2:28.09
FJ: Sophie Hansson (1998) 2:31.02
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap +0.83 782 2:30.95 QA
50m: 34.00
100m: 1:12.16
(38.16)
150m: 1:51.09
(38.93)
200m: 2:30.95
(39.86)
2 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim +0.74 745 2:33.45 +2.50 QA
50m: 34.85
100m: 1:13.99
(39.14)
150m: 1:53.74
(39.75)
200m: 2:33.45
(39.71)
3 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 726 2:34.77 +3.82 QA
50m: 35.07
100m: 1:14.41
(39.34)
150m: 1:54.28
(39.87)
200m: 2:34.77
(40.49)
4 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon +0.80 707 2:36.12 +5.17 QA
50m: 35.34
100m: 1:14.71
(39.37)
150m: 1:55.70
(40.99)
200m: 2:36.12
(40.42)
5 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap +0.74 693 2:37.16 +6.21 QA
50m: 35.33
100m: 1:15.07
(39.74)
150m: 1:56.09
(41.02)
200m: 2:37.16
(41.07)
6 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap +0.74 686 2:37.67 +6.72 QA
50m: 35.27
100m: 1:14.85
(39.58)
150m: 1:55.95
(41.10)
200m: 2:37.67
(41.72)
7 Lina Maltesson 2000 Simklubben Elfsborg +0.70 685 2:37.74 +6.79 QA
50m: 36.53
100m: 1:16.11
(39.58)
150m: 1:56.86
(40.75)
200m: 2:37.74
(40.88)
8 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun +0.74 675 2:38.53 +7.58 QA
50m: 34.32
100m: 1:14.72
(40.40)
150m: 1:56.19
(41.47)
200m: 2:38.53
(42.34)
9 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.85 668 2:39.12 +8.17 -
50m: 35.71
100m: 1:15.96
(40.25)
150m: 1:57.18
(41.22)
200m: 2:39.12
(41.94)
10 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap +0.81 650 2:40.58 +9.63 QB
50m: 35.87
100m: 1:17.11
(41.24)
150m: 1:58.97
(41.86)
200m: 2:40.58
(41.61)
11 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon +0.81 646 2:40.85 +9.90 QB
50m: 35.80
100m: 1:16.53
(40.73)
150m: 1:58.62
(42.09)
200m: 2:40.85
(42.23)
12 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap +0.76 639 2:41.46 +10.51 QB
50m: 36.94
100m: 1:17.49
(40.55)
150m: 1:59.04
(41.55)
200m: 2:41.46
(42.42)
13 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.76 639 2:41.48 +10.53 QB
50m: 35.97
100m: 1:17.18
(41.21)
150m: 1:58.99
(41.81)
200m: 2:41.48
(42.49)
14 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap +0.68 627 2:42.46 +11.51 QB
50m: 37.53
100m: 1:19.12
(41.59)
150m: 2:00.69
(41.57)
200m: 2:42.46
(41.77)
15 Johanna Holm 1996 Helsingborgs Simsällskap +0.78 622 2:42.94 +11.99 QB
50m: 37.02
100m: 1:18.04
(41.02)
150m: 2:00.29
(42.25)
200m: 2:42.94
(42.65)
16 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.72 621 2:43.02 +12.07 QB
50m: 36.65
100m: 1:17.90
(41.25)
150m: 2:00.42
(42.52)
200m: 2:43.02
(42.60)
17 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.67 617 2:43.38 +12.43 QB
50m: 35.65
100m: 1:16.66
(41.01)
150m: 1:59.43
(42.77)
200m: 2:43.38
(43.95)
18 Telma Maltesjö 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.69 617 2:43.40 +12.45
50m: 37.85
100m: 1:19.15
(41.30)
150m: 2:01.34
(42.19)
200m: 2:43.40
(42.06)
19 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS +0.76 615 2:43.52 +12.57
50m: 37.38
100m: 1:18.21
(40.83)
150m: 2:00.22
(42.01)
200m: 2:43.52
(43.30)
20 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb +0.76 608 2:44.15 +13.20
50m: 37.90
100m: 1:20.64
(42.74)
150m: 2:01.66
(41.02)
200m: 2:44.15
(42.49)
21 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap +0.77 605 2:44.45 +13.50
50m: 37.45
100m: 1:19.39
(41.94)
150m: 2:01.97
(42.58)
200m: 2:44.45
(42.48)
22 Lovisa Alsop 2001 Föreningen Uddevalla Sim +0.71 601 2:44.78 +13.83
50m: 35.17
100m: 1:16.17
(41.00)
150m: 2:00.34
(44.17)
200m: 2:44.78
(44.44)
23 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun +0.68 596 2:45.28 +14.33
50m: 36.06
100m: 1:18.29
(42.23)
150m: 2:01.91
(43.62)
200m: 2:45.28
(43.37)
24 Mikaela Bergh 1999 Simklubben Neptun +0.71 588 2:45.99 +15.04
50m: 37.38
100m: 1:18.95
(41.57)
150m: 2:01.92
(42.97)
200m: 2:45.99
(44.07)
25 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap +0.77 586 2:46.18 +15.23
50m: 37.22
100m: 1:19.64
(42.42)
150m: 2:03.29
(43.65)
200m: 2:46.18
(42.89)
26 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.80 585 2:46.32 +15.37
50m: 38.47
100m: 1:21.23
(42.76)
150m: 2:04.35
(43.12)
200m: 2:46.32
(41.97)
27 Louise Ranevi 1999 Simklubben Lödde +0.74 582 2:46.58 +15.63
50m: 37.01
100m: 1:19.00
(41.99)
150m: 2:02.39
(43.39)
200m: 2:46.58
(44.19)
28 Saliha Colic 2003 Södertörns Simsällskap +0.75 580 2:46.74 +15.79
50m: 36.94
100m: 1:19.18
(42.24)
150m: 2:02.57
(43.39)
200m: 2:46.74
(44.17)
29 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap +0.82 578 2:46.95 +16.00
50m: 37.00
100m: 1:19.20
(42.20)
150m: 2:02.64
(43.44)
200m: 2:46.95
(44.31)
30 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap +0.78 574 2:47.36 +16.41
50m: 37.84
100m: 1:20.91
(43.07)
150m: 2:04.57
(43.66)
200m: 2:47.36
(42.79)
31 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap +0.75 568 2:47.91 +16.96
50m: 37.60
100m: 1:19.90
(42.30)
150m: 2:03.71
(43.81)
200m: 2:47.91
(44.20)
32 Malin Vestman 2003 Skövde Simsällskap +0.82 567 2:48.01 +17.06
50m: 37.49
100m: 1:19.57
(42.08)
150m: 2:03.71
(44.14)
200m: 2:48.01
(44.30)
33 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap +0.82 564 2:48.30 +17.35
50m: 36.64
100m: 1:19.28
(42.64)
150m: 2:03.25
(43.97)
200m: 2:48.30
(45.05)
34 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim +0.74 564 2:48.31 +17.36
50m: 37.88
100m: 1:20.18
(42.30)
150m: 2:04.09
(43.91)
200m: 2:48.31
(44.22)
35 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap +0.71 564 2:48.36 +17.41
50m: 39.20
100m: 1:22.29
(43.09)
150m: 2:05.13
(42.84)
200m: 2:48.36
(43.23)
36 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.73 558 2:48.92 +17.97
50m: 37.01
100m: 1:19.52
(42.51)
150m: 2:04.24
(44.72)
200m: 2:48.92
(44.68)
37 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.74 557 2:49.01 +18.06
50m: 37.76
100m: 1:20.46
(42.70)
150m: 2:04.28
(43.82)
200m: 2:49.01
(44.73)
38 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen +0.69 545 2:50.29 +19.34
50m: 36.74
100m: 1:19.03
(42.29)
150m: 2:03.79
(44.76)
200m: 2:50.29
(46.50)
39 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.74 528 2:52.06 +21.11
50m: 38.62
100m: 1:21.56
(42.94)
150m: 2:05.86
(44.30)
200m: 2:52.06
(46.20)
40 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap +0.93 522 2:52.67 +21.72
50m: 38.71
100m: 1:23.34
(44.63)
150m: 2:07.25
(43.91)
200m: 2:52.67
(45.42)
41 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap +0.67 501 2:55.11 +24.16
50m: 38.48
100m: 1:23.50
(45.02)
150m: 2:09.32
(45.82)
200m: 2:55.11
(45.79)
42 Lina Nederman 2000 Örebro Simallians +0.83 489 2:56.51 +25.56
50m: 39.34
100m: 1:23.65
(44.31)
150m: 2:09.27
(45.62)
200m: 2:56.51
(47.24)
43 Linnea Edgren 2002 Föreningen Göteborg Sim +0.79 476 2:58.15 +27.20
50m: 39.41
100m: 1:25.07
(45.66)
150m: 2:11.03
(45.96)
200m: 2:58.15
(47.12)
2018-07-04 12:01:44 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner