2018-09-24   00:08:44
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Onsdag 4 juli 2018 kl. 10:00

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 4, 100m Frisim Herrar Senior - Försök
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30
ER: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30
WJ: Kyle Chalmers (1998) 47.58 2016-08-10
EJ:  JEB 48.45 2015-01-01
NR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30
SJ: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26
FM: Christoffer Carlsen (1992) 49.96
FJ: Daniel Forndal (1997) 51.31
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap +0.75 823 50.05 QA
50m: 23.90
100m: 50.05
(26.15)
2 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.74 787 50.79 +0.74 QA
50m: 24.40
100m: 50.79
(26.39)
3 Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap +0.70 784 50.86 +0.81 QA
50m: 24.42
100m: 50.86
(26.44)
4 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap +0.69 775 51.05 +1.00 QA
50m: 24.44
100m: 51.05
(26.61)
5 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening 765 51.28 +1.23 QA
50m: 25.48
100m: 51.28
(25.80)
6 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap +0.66 759 51.42 +1.37 QA
50m: 24.58
100m: 51.42
(26.84)
7 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap +0.62 752 51.57 +1.52 QA
50m: 24.93
100m: 51.57
(26.64)
8 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 743 51.77 +1.72 QA
50m: 25.08
100m: 51.77
(26.69)
9 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS +0.71 735 51.96 +1.91 QB
50m: 25.09
100m: 51.96
(26.87)
10 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap +0.65 732 52.05 +2.00 QB
50m: 25.09
100m: 52.05
(26.96)
11 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 731 52.06 +2.01 QB
50m: 24.74
100m: 52.06
(27.32)
12 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS +0.70 731 52.07 +2.02 -
50m: 25.11
100m: 52.07
(26.96)
13 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS +0.72 721 52.30 +2.25 QB
50m: 25.28
100m: 52.30
(27.02)
14 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap +0.69 719 52.36 +2.31 QB
50m: 25.37
100m: 52.36
(26.99)
15 Mats Westergren 1994 Malmö Kappsimningsklubb +0.71 710 52.57 +2.52 QB
50m: 25.22
100m: 52.57
(27.35)
16 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg +0.73 709 52.60 +2.55 QB
50m: 25.74
100m: 52.60
(26.86)
17 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.63 708 52.63 +2.58 QB
50m: 25.16
100m: 52.63
(27.47)
17 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.62 708 52.63 +2.58 -
50m: 25.49
100m: 52.63
(27.14)
19 Filip Svedberg 1997 Helsingborgs Simsällskap +0.68 705 52.69 +2.64
50m: 25.43
100m: 52.69
(27.26)
19 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap +0.72 705 52.69 +2.64
50m: 25.60
100m: 52.69
(27.09)
21 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap +0.69 699 52.85 +2.80
50m: 25.60
100m: 52.85
(27.25)
22 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap +0.65 687 53.14 +3.09
50m: 25.02
100m: 53.14
(28.12)
22 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.69 687 53.14 +3.09
50m: 25.39
100m: 53.14
(27.75)
24 William Myrlander 1997 Nässjö SLS +0.69 685 53.21 +3.16
50m: 25.61
100m: 53.21
(27.60)
25 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb +0.79 684 53.23 +3.18
50m: 25.65
100m: 53.23
(27.58)
25 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap +0.63 684 53.23 +3.18
50m: 24.87
100m: 53.23
(28.36)
27 Jonathan Kling 1993 Örebro Simallians +0.66 681 53.30 +3.25
50m: 25.26
100m: 53.30
(28.04)
28 Samuel Rudqvist 1999 Simklubben Elfsborg +0.71 681 53.31 +3.26
50m: 25.84
100m: 53.31
(27.47)
29 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.72 676 53.43 +3.38
50m: 25.20
100m: 53.43
(28.23)
30 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS +0.78 676 53.45 +3.40
50m: 25.67
100m: 53.45
(27.78)
31 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap +0.71 675 53.47 +3.42
50m: 26.10
100m: 53.47
(27.37)
31 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF +0.66 675 53.47 +3.42
50m: 25.31
100m: 53.47
(28.16)
33 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.86 668 53.65 +3.60
50m: 26.61
100m: 53.65
(27.04)
34 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.68 666 53.69 +3.64
50m: 25.35
100m: 53.69
(28.34)
35 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap +0.68 666 53.70 +3.65
50m: 25.72
100m: 53.70
(27.98)
36 Anes Cavka 1999 Simklubben Elfsborg +0.66 665 53.72 +3.67
50m: 25.83
100m: 53.72
(27.89)
37 John Brolin 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.67 662 53.80 +3.75
50m: 26.15
100m: 53.80
(27.65)
38 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg +0.75 662 53.82 +3.77
50m: 26.19
100m: 53.82
(27.63)
39 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun +0.66 660 53.87 +3.82
50m: 25.96
100m: 53.87
(27.91)
40 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap +0.68 652 54.09 +4.04
50m: 25.40
100m: 54.09
(28.69)
41 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 647 54.22 +4.17
50m: 26.14
100m: 54.22
(28.08)
42 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF +0.67 642 54.35 +4.30
50m: 26.36
100m: 54.35
(27.99)
43 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon +0.67 636 54.53 +4.48
50m: 25.84
100m: 54.53
(28.69)
44 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.69 635 54.56 +4.51
50m: 26.35
100m: 54.56
(28.21)
45 William Lindblom 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 635 54.57 +4.52
50m: 25.93
100m: 54.57
(28.64)
46 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap +0.73 634 54.59 +4.54
50m: 26.35
100m: 54.59
(28.24)
47 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap +0.70 628 54.75 +4.70
50m: 26.26
100m: 54.75
(28.49)
48 Malte Lundgren 2002 Lidköpings Gymnastik o SS +0.63 621 54.97 +4.92
50m: 26.34
100m: 54.97
(28.63)
49 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim 617 55.08 +5.03
50m: 26.37
100m: 55.08
(28.71)
50 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun +0.63 614 55.19 +5.14
50m: 26.16
100m: 55.19
(29.03)
51 Filip Dolk 1996 Helsingborgs Simsällskap +0.59 599 55.64 +5.59
50m: 26.31
100m: 55.64
(29.33)
52 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap +0.70 510 58.69 +8.64 PQ S10
50m: 28.12
100m: 58.69
(30.57)
53 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap +0.78 448 1:01.30 +11.25 PQ S14
50m: 29.11
100m: 1:01.30
(32.19)
54 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.60 424 1:02.40 +12.35 PQ S14
50m: 28.50
100m: 1:02.40
(33.90)
55 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap +0.79 383 1:04.58 +14.53 PQ S14
50m: 30.47
100m: 1:04.58
(34.11)
56 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap +0.92 338 1:07.30 +17.25 PQ S14
50m: 31.34
100m: 1:07.30
(35.96)
57 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians +0.93 308 1:09.42 +19.37 PQ S14
50m: 32.56
100m: 1:09.42
(36.86)
58 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna +0.83 297 1:10.27 +20.22 S14
50m: 33.22
100m: 1:10.27
(37.05)
59 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap +0.75 293 1:10.55 +20.50 PQ S9
50m: 33.69
100m: 1:10.55
(36.86)
60 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.88 286 1:11.15 +21.10 S14
50m: 34.32
100m: 1:11.15
(36.83)
61 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim +0.91 232 1:16.28 +26.23 PQ S7
50m: 34.08
100m: 1:16.28
(42.20)
62 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 133 1:31.87 +41.82 S6
50m: 42.93
100m: 1:31.87
(48.94)
63 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 124 1:33.91 +43.86 S6
50m: 44.41
100m: 1:33.91
(49.50)
2018-07-04 12:58:00 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner