2018-09-24   17:50:01
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/Para-SM/JSM (50m) 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Onsdag 4 juli 2018 kl. 10:00

Document
Resultat
SM/Para-SM/JSM (50m) 2018
Arrangör:
Plats: Citadellbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 4 jul 2018 till den 8 jul 2018
Event 1, 200m Frisim Damer Senior - Försök
WR: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29
ER: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29
WJ: Duo Shen (1997) 1:56.12 2014-08-20
EJ: JEB 1:56.78 2015-01-01
NR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09
SJ: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.34 2016-07-06
FM:Sarah Sjöström (1993) 1:56.44
FJ: Hanna Eriksson (1999) 2:02.58
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 816 2:00.89 QA
50m: 28.50
100m: 58.66
(30.16)
150m: 1:29.62
(30.96)
200m: 2:00.89
(31.27)
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap +0.39 783 2:02.55 +1.66 QA
50m: 27.81
100m: 58.41
(30.60)
150m: 1:30.60
(32.19)
200m: 2:02.55
(31.95)
3 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun +0.71 761 2:03.72 +2.83 QA
50m: 28.88
100m: 1:00.04
(31.16)
150m: 1:31.75
(31.71)
200m: 2:03.72
(31.97)
4 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.76 730 2:05.43 +4.54 QA
50m: 29.08
100m: 1:00.02
(30.94)
150m: 1:32.59
(32.57)
200m: 2:05.43
(32.84)
5 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap +0.70 721 2:05.95 +5.06 QA
50m: 29.49
100m: 1:00.74
(31.25)
150m: 1:33.26
(32.52)
200m: 2:05.95
(32.69)
6 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.79 718 2:06.13 +5.24 QA
50m: 29.50
100m: 1:01.45
(31.95)
150m: 1:34.23
(32.78)
200m: 2:06.13
(31.90)
7 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.77 714 2:06.37 +5.48 QA
50m: 29.76
100m: 1:01.84
(32.08)
150m: 1:34.63
(32.79)
200m: 2:06.37
(31.74)
8 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S02 +0.80 708 2:06.76 +5.87 QA
50m: 29.47
100m: 1:01.16
(31.69)
150m: 1:33.95
(32.79)
200m: 2:06.76
(32.81)
9 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS +0.73 699 2:07.30 +6.41 QB
50m: 29.25
100m: 1:01.29
(32.04)
150m: 1:34.67
(33.38)
200m: 2:07.30
(32.63)
10 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.78 696 2:07.45 +6.56 QB
50m: 29.92
100m: 1:02.29
(32.37)
150m: 1:35.17
(32.88)
200m: 2:07.45
(32.28)
11 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.71 694 2:07.57 +6.68 QB
50m: 29.23
100m: 1:00.95
(31.72)
150m: 1:33.95
(33.00)
200m: 2:07.57
(33.62)
12 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap +0.69 691 2:07.79 +6.90 QB
50m: 30.36
100m: 1:02.71
(32.35)
150m: 1:35.42
(32.71)
200m: 2:07.79
(32.37)
13 Johanna Pettersson 1996 Jönköpings Simsällskap +0.78 685 2:08.16 +7.27 -
50m: 29.77
100m: 1:02.17
(32.40)
150m: 1:35.22
(33.05)
200m: 2:08.16
(32.94)
14 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap +0.70 680 2:08.42 +7.53 QB
50m: 29.97
100m: 1:02.00
(32.03)
150m: 1:34.91
(32.91)
200m: 2:08.42
(33.51)
15 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim +0.71 671 2:09.05 +8.16 QB
50m: 30.18
100m: 1:03.21
(33.03)
150m: 1:36.39
(33.18)
200m: 2:09.05
(32.66)
16 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.76 669 2:09.13 +8.24 QB
50m: 30.45
100m: 1:02.94
(32.49)
150m: 1:36.54
(33.60)
200m: 2:09.13
(32.59)
17 Ebba  Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.77 667 2:09.26 +8.37 QB
50m: 29.78
100m: 1:02.70
(32.92)
150m: 1:36.26
(33.56)
200m: 2:09.26
(33.00)
18 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.74 665 2:09.41 +8.52
50m: 30.75
100m: 1:03.65
(32.90)
150m: 1:36.70
(33.05)
200m: 2:09.41
(32.71)
19 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening +0.78 662 2:09.59 +8.70
50m: 30.13
100m: 1:02.38
(32.25)
150m: 1:36.44
(34.06)
200m: 2:09.59
(33.15)
20 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.48 661 2:09.68 +8.79
50m: 29.71
100m: 1:02.72
(33.01)
150m: 1:36.52
(33.80)
200m: 2:09.68
(33.16)
21 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.72 657 2:09.96 +9.07
50m: 29.49
100m: 1:02.29
(32.80)
150m: 1:36.04
(33.75)
200m: 2:09.96
(33.92)
22 Emilia Rönningdal 2002 S 71 +0.22 656 2:09.98 +9.09
50m: 30.00
100m: 1:02.90
(32.90)
150m: 1:36.38
(33.48)
200m: 2:09.98
(33.60)
23 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap +0.80 655 2:10.06 +9.17
50m: 28.87
100m: 1:01.57
(32.70)
150m: 1:35.83
(34.26)
200m: 2:10.06
(34.23)
24 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.77 651 2:10.35 +9.46
50m: 30.44
100m: 1:03.72
(33.28)
150m: 1:37.93
(34.21)
200m: 2:10.35
(32.42)
25 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb +0.71 650 2:10.40 +9.51
50m: 29.89
100m: 1:02.42
(32.53)
150m: 1:36.45
(34.03)
200m: 2:10.40
(33.95)
26 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb +0.74 648 2:10.54 +9.65
50m: 29.70
100m: 1:02.73
(33.03)
150m: 1:36.73
(34.00)
200m: 2:10.54
(33.81)
27 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb +0.66 645 2:10.74 +9.85
50m: 29.77
100m: 1:02.44
(32.67)
150m: 1:36.39
(33.95)
200m: 2:10.74
(34.35)
28 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap +0.67 641 2:11.01 +10.12
50m: 30.45
100m: 1:03.14
(32.69)
150m: 1:37.28
(34.14)
200m: 2:11.01
(33.73)
29 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap +0.74 624 2:12.21 +11.32
50m: 29.84
100m: 1:02.44
(32.60)
150m: 1:37.36
(34.92)
200m: 2:12.21
(34.85)
30 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap +0.58 616 2:12.75 +11.86
50m: 29.92
100m: 1:03.48
(33.56)
150m: 1:38.38
(34.90)
200m: 2:12.75
(34.37)
31 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap +0.80 607 2:13.39 +12.50
50m: 30.71
100m: 1:03.79
(33.08)
150m: 1:38.67
(34.88)
200m: 2:13.39
(34.72)
32 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap +0.70 604 2:13.61 +12.72
50m: 30.59
100m: 1:04.07
(33.48)
150m: 1:38.26
(34.19)
200m: 2:13.61
(35.35)
33 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS +0.73 597 2:14.14 +13.25
50m: 29.86
100m: 1:03.52
(33.66)
150m: 1:38.32
(34.80)
200m: 2:14.14
(35.82)
2018-07-04 13:24:45 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner