2020-09-27   19:00:50
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM (50m) 2018, Stockholm

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 1 Lördag 2 juni

Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 5, 400m Frisim Herrar - Final
SR: Anders Holmertz           (1968) 3:46.77 1992-07-29
SR Juniorer: Victor Johansson          (1998) 3:49.82 2017-04-08
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 3:46.77 1992-07-29
Distriktrekord Juniorer: Robin Hanson 4:02.43 2017-04-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening +0.77 724 4:04.98
50m: 27.77
100m: 58.78
(31.01)
150m: 1:30.28
(31.50)
200m: 2:01.63
(31.35)
250m: 2:32.98
(31.35)
300m: 3:03.98
(31.00)
350m: 3:35.53
(31.55)
400m: 4:04.98
(29.45)
2 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.59 683 4:09.83 +4.85
50m: 29.11
100m: 1:00.83
(31.72)
150m: 1:32.38
(31.55)
200m: 2:04.37
(31.99)
250m: 2:35.74
(31.37)
300m: 3:07.74
(32.00)
350m: 3:38.95
(31.21)
400m: 4:09.83
(30.88)
3 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap +0.59 665 4:12.01 +7.03
50m: 28.33
100m: 59.86
(31.53)
150m: 1:33.10
(33.24)
200m: 2:05.80
(32.70)
250m: 2:37.98
(32.18)
300m: 3:10.06
(32.08)
350m: 3:41.71
(31.65)
400m: 4:12.01
(30.30)
4 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap +0.71 653 4:13.66 +8.68
50m: 29.20
100m: 1:00.90
(31.70)
150m: 1:33.21
(32.31)
200m: 2:05.59
(32.38)
250m: 2:38.07
(32.48)
300m: 3:10.48
(32.41)
350m: 3:42.54
(32.06)
400m: 4:13.66
(31.12)
5 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun +0.66 636 4:15.81 +10.83
50m: 29.13
100m: 1:00.35
(31.22)
150m: 1:31.77
(31.42)
200m: 2:04.04
(32.27)
250m: 2:36.94
(32.90)
300m: 3:09.81
(32.87)
350m: 3:43.43
(33.62)
400m: 4:15.81
(32.38)
6 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap +0.70 624 4:17.44 +12.46
50m: 29.60
100m: 1:02.70
(33.10)
150m: 1:35.10
(32.40)
200m: 2:07.76
(32.66)
250m: 2:39.94
(32.18)
300m: 3:12.81
(32.87)
350m: 3:45.78
(32.97)
400m: 4:17.44
(31.66)
7 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.62 619 4:18.20 +13.22
50m: 28.49
100m: 1:00.43
(31.94)
150m: 1:33.58
(33.15)
200m: 2:06.93
(33.35)
250m: 2:39.77
(32.84)
300m: 3:13.49
(33.72)
350m: 3:47.02
(33.53)
400m: 4:18.20
(31.18)
8 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.80 603 4:20.35 +15.37
50m: 28.80
100m: 1:00.16
(31.36)
150m: 1:32.74
(32.58)
200m: 2:05.96
(33.22)
250m: 2:39.83
(33.87)
300m: 3:13.87
(34.04)
350m: 3:47.40
(33.53)
400m: 4:20.35
(32.95)
9 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.71 583 4:23.39 +18.41
50m: 29.10
100m: 1:01.25
(32.15)
150m: 1:34.12
(32.87)
200m: 2:07.86
(33.74)
250m: 2:42.19
(34.33)
300m: 3:16.61
(34.42)
350m: 3:51.43
(34.82)
400m: 4:23.39
(31.96)
10 Gabriel Henkel 2001 Skuru Idrottsklubb +0.73 583 4:23.43 +18.45
50m: 29.45
100m: 1:01.61
(32.16)
150m: 1:35.08
(33.47)
200m: 2:08.89
(33.81)
250m: 2:42.82
(33.93)
300m: 3:17.03
(34.21)
350m: 3:51.43
(34.40)
400m: 4:23.43
(32.00)
11 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.69 580 4:23.75 +18.77
50m: 30.32
100m: 1:03.16
(32.84)
150m: 1:36.36
(33.20)
200m: 2:09.65
(33.29)
250m: 2:43.14
(33.49)
300m: 3:16.53
(33.39)
350m: 3:50.97
(34.44)
400m: 4:23.75
(32.78)
12 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.72 563 4:26.51 +21.53
50m: 29.88
100m: 1:02.08
(32.20)
150m: 1:35.01
(32.93)
200m: 2:08.69
(33.68)
250m: 2:42.58
(33.89)
300m: 3:18.11
(35.53)
350m: 3:52.72
(34.61)
400m: 4:26.51
(33.79)
13 Wilhelm Muzikants 2001 Täby Sim +0.75 561 4:26.78 +21.80
50m: 29.66
100m: 1:02.97
(33.31)
150m: 1:37.47
(34.50)
200m: 2:11.28
(33.81)
250m: 2:45.48
(34.20)
300m: 3:19.49
(34.01)
350m: 3:53.76
(34.27)
400m: 4:26.78
(33.02)
14 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.60 545 4:29.41 +24.43
50m: 30.73
100m: 1:04.20
(33.47)
150m: 1:38.14
(33.94)
200m: 2:12.53
(34.39)
250m: 2:47.00
(34.47)
300m: 3:21.82
(34.82)
350m: 3:56.80
(34.98)
400m: 4:29.41
(32.61)
15 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.69 540 4:30.13 +25.15
50m: 30.73
100m: 1:05.16
(34.43)
150m: 1:39.12
(33.96)
200m: 2:14.03
(34.91)
250m: 2:48.05
(34.02)
300m: 3:22.66
(34.61)
350m: 3:57.28
(34.62)
400m: 4:30.13
(32.85)
16 Erik Ahlqvist 2001 Täby Sim +0.72 528 4:32.22 +27.24
50m: 30.01
100m: 1:05.07
(35.06)
150m: 1:39.94
(34.87)
200m: 2:15.28
(35.34)
250m: 2:50.42
(35.14)
300m: 3:25.10
(34.68)
350m: 3:59.55
(34.45)
400m: 4:32.22
(32.67)
17 Otto Reithner 2003 Stockholms Kappsimningsklubb +0.72 526 4:32.55 +27.57
50m: 30.43
100m: 1:05.50
(35.07)
150m: 1:40.04
(34.54)
200m: 2:15.63
(35.59)
250m: 2:50.52
(34.89)
300m: 3:25.48
(34.96)
350m: 3:59.98
(34.50)
400m: 4:32.55
(32.57)
18 Rasmus Hanson 2003 Järfälla Simsällskap +0.66 525 4:32.66 +27.68
50m: 29.99
100m: 1:03.71
(33.72)
150m: 1:37.86
(34.15)
200m: 2:13.04
(35.18)
250m: 2:48.21
(35.17)
300m: 3:23.90
(35.69)
350m: 3:59.13
(35.23)
400m: 4:32.66
(33.53)
19 Victor Halldén 2000 Väsby Simsällskap +0.72 522 4:33.26 +28.28
50m: 29.81
100m: 1:02.46
(32.65)
150m: 1:36.44
(33.98)
200m: 2:11.05
(34.61)
250m: 2:45.79
(34.74)
300m: 3:20.54
(34.75)
350m: 3:56.97
(36.43)
400m: 4:33.26
(36.29)
20 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 469 4:43.14 +38.16
50m: 31.08
100m: 1:06.68
(35.60)
150m: 1:42.62
(35.94)
200m: 2:18.72
(36.10)
250m: 2:54.72
(36.00)
300m: 3:31.31
(36.59)
350m: 4:07.85
(36.54)
400m: 4:43.14
(35.29)
21 Leo Jakobsson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.73 458 4:45.39 +40.41
50m: 30.37
100m: 1:04.42
(34.05)
150m: 1:39.23
(34.81)
200m: 2:14.28
(35.05)
250m: 2:50.20
(35.92)
300m: 3:29.26
(39.06)
350m: 4:07.35
(38.09)
400m: 4:45.39
(38.04)
22 Oscar Mogard Linden 2002 Simklubben Neptun +0.72 456 4:45.90 +40.92
50m: 30.17
100m: 1:04.25
(34.08)
150m: 1:39.37
(35.12)
200m: 2:15.86
(36.49)
250m: 2:53.32
(37.46)
300m: 3:31.61
(38.29)
350m: 4:10.10
(38.49)
400m: 4:45.90
(35.80)
- Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun -.-- DNS
2018-06-02 10:57:57 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner