Resultat för Bergen Swim Festival
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Saturday Heats
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
Bergen Swim Festival 2018
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Organizer: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Alexander Dale Oen Arena |
Hordaland Svømmekrets |
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 13, 2018 to Apr 15, 2018 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 15, 200m Breaststroke Men Seniors - Heats |
|
BSF: 2:08.58 Daniel Gyurta |
|
|
|
WR: 2:06.67 Ippei Watanabe |
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Erik Persson |
1994 |
Kungsbacka SS |
+0.72 |
772 |
2:18.04 |
|
|
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Giedrius Titenis |
1989 |
Lithuania |
+0.75 |
765 |
2:18.49 |
+0.45 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Patric Ridell |
1993 |
Simklubben Neptun |
+0.72 |
759 |
2:18.83 |
+0.79 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Karl Frylmark |
1999 |
Väsby Simsällskap |
+0.67 |
728 |
2:20.78 |
+2.74 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Gergely Gyurta |
1991 |
Hungary |
+0.69 |
717 |
2:21.49 |
+3.45 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Hugo Swanepoel |
1998 |
Järfälla SS |
+0.71 |
710 |
2:21.95 |
+3.91 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Robert Palosaari |
1992 |
Väsby Simsällskap |
+0.72 |
707 |
2:22.17 |
+4.13 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Róland Toftum |
1998 |
Færøyene |
+0.64 |
621 |
2:28.43 |
+10.39 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Eivind Aalstad Laakso |
1999 |
Hamar IL |
+0.65 |
618 |
2:28.64 |
+10.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Ådne Viken Refseth |
1997 |
BS/Delfana |
+0.64 |
569 |
2:32.83 |
+14.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Andreas Heimnes |
1999 |
BS/Åstveit |
+0.70 |
568 |
2:32.92 |
+14.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Daniel Farahani |
1998 |
SK Speed |
+0.75 |
459 |
2:44.15 |
+26.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Ole Jørmeland |
1998 |
Tromsø SK |
+0.72 |
455 |
2:44.68 |
+26.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Petter Basmo Bjerkli |
1999 |
SK Speed |
+0.72 |
452 |
2:45.05 |
+27.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Bengt Vang |
1999 |
OI Svømming |
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 15, 200m Breaststroke Men Juniors - Heats |
|
BSF: 2:08.58 Daniel Gyurta |
|
|
|
WR: 2:06.67 Ippei Watanabe |
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Andre Klippenberg Grindheim |
2000 |
Hamar IL |
+0.70 |
730 |
2:20.65 |
|
|
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Rókur Trygvason |
2000 |
Færøyene |
+0.72 |
652 |
2:26.03 |
+5.38 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Nikolai Sørebø |
2001 |
BS/Åstveit |
+0.76 |
646 |
2:26.53 |
+5.88 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Nickolai Fredheim |
2000 |
Hamar IL |
+0.67 |
625 |
2:28.10 |
+7.45 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Yann Van Den Bossche |
2001 |
Luxembourg |
+0.68 |
615 |
2:28.91 |
+8.26 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Tobias Bang Mikkelsen |
2002 |
Asker SK |
+0.62 |
571 |
2:32.66 |
+12.01 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Theodor Myklebusthaug |
2001 |
Glitre SK/RSK |
+0.72 |
566 |
2:33.08 |
+12.43 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Sebastian Thorsen |
2001 |
Stavanger SC |
+0.76 |
564 |
2:33.28 |
+12.63 |
|
Q |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Erling Flåm Krogsrud |
2000 |
BS/Arna |
+0.68 |
559 |
2:33.70 |
+13.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Vemund Hoset |
2002 |
Ullensakersv |
+0.60 |
555 |
2:34.07 |
+13.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Magnus Kobbevik Mikalsen |
2004 |
Volda TIL |
+0.74 |
544 |
2:35.14 |
+14.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Sander Olai Antun |
2000 |
Vestkantsvømmerne |
+0.66 |
543 |
2:35.21 |
+14.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Øystein Breivik |
2002 |
Bergens SC |
+0.79 |
537 |
2:35.77 |
+15.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Peter Walløe |
2002 |
BS/Delfana |
+0.75 |
531 |
2:36.42 |
+15.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Rani Jacobsen |
2001 |
Færøyene |
+0.74 |
529 |
2:36.61 |
+15.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
William Lernå |
2002 |
Väsby Simsällskap |
+0.75 |
526 |
2:36.89 |
+16.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Mathias Somogyi Hoseth |
2003 |
Ullensakersv |
+0.68 |
524 |
2:37.10 |
+16.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Adam Kasper Hvass |
2002 |
Asker SK |
+0.73 |
509 |
2:38.60 |
+17.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Theodor Skold |
2001 |
Väsby Simsällskap |
+0.68 |
497 |
2:39.81 |
+19.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Vetle Sørdal |
2001 |
Egersund SK |
+0.69 |
495 |
2:40.09 |
+19.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Kevin Nguyen |
2001 |
Skjetten Svømming |
+0.71 |
493 |
2:40.24 |
+19.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Simon Slettevold |
2002 |
Stavanger SC |
+0.71 |
480 |
2:41.77 |
+21.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Agmund Riiser |
2001 |
Bærumsvømmerne |
+0.71 |
475 |
2:42.30 |
+21.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Naveen Asas |
2004 |
SK Speed |
+0.78 |
474 |
2:42.35 |
+21.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Andreas Getz Bjartland |
2003 |
Vestkantsvømmerne |
+0.69 |
471 |
2:42.71 |
+22.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Feliks Falk |
2001 |
Kolbotn IL |
+0.66 |
454 |
2:44.77 |
+24.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Aleksander Sørebø |
2003 |
BS/Åstveit |
+0.70 |
436 |
2:47.00 |
+26.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Snorre Skjæveland |
2000 |
BS/Åstveit |
+0.68 |
427 |
2:48.13 |
+27.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Mathias Saltnes Urdal |
2003 |
Delfana |
+0.73 |
427 |
2:48.20 |
+27.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Tord Pagani Vavik |
2002 |
BS/Delfana |
+0.77 |
422 |
2:48.77 |
+28.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Theodoros Xenakis |
2003 |
Bergens SC |
+0.67 |
418 |
2:49.32 |
+28.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Kristian Olaisen |
2004 |
Haugesund SK |
+0.72 |
414 |
2:49.92 |
+29.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Hugo Seemann |
2003 |
Stockholmspolisens IF |
+0.75 |
412 |
2:50.11 |
+29.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Isak Årnes |
2003 |
Kolbotn IL |
+0.75 |
408 |
2:50.73 |
+30.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Reinert Solheim Erland |
2004 |
Førde IL |
+0.72 |
404 |
2:51.27 |
+30.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Nikolai Svelland |
2004 |
Egersund SK |
+0.84 |
400 |
2:51.88 |
+31.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Henrik Stubhaug |
2003 |
Førde IL |
+0.69 |
398 |
2:52.07 |
+31.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
|
Oliver Dragland |
2002 |
Kolbotn IL |
+0.74 |
397 |
2:52.25 |
+31.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
Axel Lewander |
2004 |
Stockholmspolisens IF |
+0.67 |
388 |
2:53.58 |
+32.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
|
Henning Soelberg |
2003 |
Skjetten Svømming |
+0.79 |
387 |
2:53.68 |
+33.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Brede Sørdal |
2004 |
Egersund SK |
+0.80 |
387 |
2:53.70 |
+33.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
|
Kristoffer Syvertsen |
2003 |
Mandal SK |
+0.74 |
387 |
2:53.73 |
+33.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
|
Knut Fredrik Sogn |
2004 |
Kristiansund SK |
+0.84 |
385 |
2:53.99 |
+33.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
|
Svenn Torje Helleren Haugstad |
2000 |
Mandal SK |
+0.77 |
382 |
2:54.43 |
+33.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
|
Christian Svan Østgård |
2001 |
Kolbotn IL |
+0.81 |
377 |
2:55.22 |
+34.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
|
Amund Helleren Haugstad |
2004 |
Mandal SK |
+0.80 |
365 |
2:57.12 |
+36.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
|
Eirik Vinje Olsen |
2003 |
Poseidon |
+0.76 |
363 |
2:57.53 |
+36.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
|
Simen Løvås |
2003 |
Orkanger IF |
+0.70 |
359 |
2:58.12 |
+37.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
|
Leo Strand |
2003 |
Asker SK |
+0.67 |
358 |
2:58.34 |
+37.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
|
Iver Heltne |
2002 |
Volda TIL |
+0.84 |
325 |
3:04.05 |
+43.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
|
August Wallenius Kjevik |
2003 |
Asker SK |
+0.71 |
320 |
3:05.13 |
+44.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
|
Mathias Løvold Husevåg |
2003 |
Eid SK |
+0.82 |
320 |
3:05.13 |
+44.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
53 |
|
Arn S. Andreassen |
2004 |
Bergens SLK |
+0.80 |
309 |
3:07.30 |
+46.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
|
Thomas Efskind |
2004 |
Asker SK |
+0.85 |
308 |
3:07.42 |
+46.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55 |
|
Daniel Schulz |
2003 |
Kolbotn IL |
+0.70 |
297 |
3:09.69 |
+49.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
|
Nikolai Johan Dale |
2005 |
Vestkantsvømmerne |
+0.74 |
290 |
3:11.22 |
+50.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
57 |
|
Lukas Krohn-Dale |
2005 |
Øyane SK |
+0.84 |
288 |
3:11.60 |
+50.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
58 |
|
Adrian Larsen Hammer |
2005 |
Vestkantsvømmerne |
+0.86 |
286 |
3:12.16 |
+51.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59 |
|
Joseph-Haakon Kititi |
2003 |
Vestkantsvømmerne |
+0.99 |
270 |
3:15.79 |
+55.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
60 |
|
Oskar Råen |
2004 |
Stord IL |
+0.90 |
246 |
3:21.89 |
+1:01.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
61 |
|
Ask Moum |
2003 |
Arna SLK |
+0.74 |
243 |
3:22.82 |
+1:02.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
|
Elias Nordfonn |
2004 |
Stord IL |
+0.94 |
236 |
3:24.73 |
+1:04.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
63 |
|
Olav Irgens Henanger |
2002 |
Delfana |
+0.88 |
235 |
3:24.98 |
+1:04.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
64 |
|
Magnus L Larsen |
2004 |
Sørreisa SK |
+0.89 |
208 |
3:33.53 |
+1:12.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Kristian Myntevik |
2001 |
Vestkantsvømmerne |
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2018-04-14 12.22.48 |
Datahandling: WinGrodan 2.0 |
Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|