2018-07-17   17:16:09
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DANSKE JUNIORMESTERSKABER LANGBANE (DMJ-L)

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  13:19   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Anne Føyn  2002    649  1:04.15  2:26.27  3:54.57    5:07.62   
  Sigma Swim Birkerød  5:00.81                 
                     
Victoria Haahr Pallesen  2002    632  1:11.08  2:29.69  3:56.42    5:10.37   
  Aalborg Svømmeklub  5:00.69                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    630  1:09.74  2:29.94  3:59.17    5:10.56   
  Gentofte Svømme Klub  5:08.72                 
                     
Frederikke Echardt  2002    622  1:13.57  2:34.39  3:59.08    5:11.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:03.65                 
                     
Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    617  1:12.61  2:33.68  4:02.50    5:12.74   
  Roskilde Svømning  5:01.37                 
                     
Cecilie Grøndal  2002    614  1:07.81  2:30.07  4:00.93    5:13.31   
  Horsens Svømmeklub  5:05.78                 
                     
Thea Søe Bach  2002    607  1:11.01  2:30.24  4:04.84    5:14.54   
  Thisted Svømmeklub  5:09.90                 
                     
Mia Borgensgaard  2003    606  1:09.25  2:29.62  4:01.82    5:14.74   
  Agfs Svømmeafdeling  5:11.17                 
                     
Victoria Vorm  2001    599  1:08.82  2:31.49  4:05.17    5:15.95   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.37                 
                     
10  Laura Findahl Andersen  2001    576  1:13.13  2:35.87  4:05.40    5:20.03  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:55.76                 
                     
11  Sofie Nielsen  2001    565  1:12.16  2:33.22  4:09.15    5:22.11   
  Slagelse Svømmeklub  5:07.32                 
                     
12  Esther Else Grubert  2003    564  1:10.90  2:32.30  4:07.94    5:22.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:26.68                 
                     
13  Regitze Gotthard  2002    563  1:13.12  2:39.00      5:22.51   
  Slagelse Svømmeklub  5:19.93                 
                     
14  Emma Stecher  2003    561  1:12.58  2:35.44  4:09.95    5:22.89   
  Aalborg Svømmeklub  5:22.02                 
                     
15  Amalie Kruse Enemærke  2003    557  1:09.69  2:33.07  4:06.77    5:23.59  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  5:15.40                 
                     
16  Zenia Aarestrup  2001    557  1:14.08  2:36.76  4:07.06    5:23.70   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:17.88                 
                     
17  Louise Hvarre  2001    541  1:14.08  2:39.79  4:14.68    5:26.87   
  Vejle Svømmeklub  5:20.99                 
                     
18  Michelle Mortensen  2002    540  1:10.11  2:34.46  4:15.23    5:27.07   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:28.02                 
                     
19  Emilie Nyegaard  2001    530  1:13.60  2:44.71  4:12.28    5:28.98  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:20.31                 
                     
20  Amalie Nielsen  2003    529  1:13.16  2:37.98  4:08.32    5:29.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:15.46                 
                     
21  Anna Myhre Rottensten  2003    528  1:16.40  2:42.72  4:14.68    5:29.35   
  Lyngby Svømmeklub  5:30.54                 
                     
22  Sofie Hertzberg  2002    527  1:13.92  2:41.70  4:15.95    5:29.64   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:21.64                 
                     
23  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    524  1:14.68  2:41.36  4:15.99    5:30.30  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  5:02.10                 
                     
24  Line Lyskjær  2003    520  1:10.94  2:42.62  4:15.97    5:31.14   
  Silkeborg Svømmeklub  5:40.52                 
                     
25  Cecilie Christiansen  2003    519  1:13.75  2:33.30  4:13.53    5:31.24  Deltager ikke i finalen 
  Holstebro Svømme Club  5:19.39                 
                     
26  Freya Nørlund Wentzel  2003    506  1:09.64  2:34.94  4:15.63    5:34.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:27.71                 
                     
27  Clara Carlquist  2003    504  1:15.98  2:40.24  4:20.36    5:34.60   
  Gentofte Svømme Klub  5:23.53                 
                     
28  Amalie Michelsen  2003    503  1:11.66  2:42.34  4:13.10    5:34.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:32.08                 
                     
29  Elisabeth Sølvkjær  2002    498  1:15.35  2:43.93  4:15.74    5:35.95   
  Thisted Svømmeklub  5:32.52                 
                     
30  Emma Mikkelsen  2001    498  1:16.82  2:49.04  4:20.09    5:35.95   
  Vest-Brøndby  5:25.79                 
                     
31  Alberte Fie Petersen  2002    495  1:12.91  2:38.43  4:22.03    5:36.54   
  Roskilde Svømning  5:25.21                 
                     
32  Karoline L. Kristensen  2003    483  1:12.49  2:41.11  4:23.30    5:39.45   
  Aalborg Svømmeklub  5:32.58                 
                     
33  Mikala Ravn Borch  2003    480  1:17.24  2:44.17  4:26.37    5:40.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:37.34                 
                     
34  Cassandra G. Nygaard  2003    479  1:17.61  2:43.27  4:21.97    5:40.23   
  Sigma Swim Allerød  5:31.34                 
                     
35  Clara Tolderlund  2002    472  1:15.00  2:40.81  4:21.58    5:41.88   
  Silkeborg Svømmeklub  5:26.31                 
                     
36  Sarah Bundgaard  2003    469  1:19.42  2:45.80  4:25.40    5:42.73   
  Viborg Svømme Klub  5:34.15                 
                     
37  Amalie Schou  2003    468  1:17.99  2:47.28  4:25.71    5:42.96   
  Gentofte Svømme Klub  5:39.25                 
                     
38  Nikoline Skovly Larsen  2003    465  1:20.96  2:51.76  4:24.79    5:43.66   
  Næstved IF  5:31.67                 
                     
39  Maibritt Skjoldborg  2002    465  1:18.42  2:44.48  4:25.08    5:43.74   
  H2Odense  5:33.64                 
                     
40  Viktoria Bæts Kristensen  2002    454  1:20.49  2:53.11  4:32.02    5:46.43   
  Næstved IF  5:31.42                 
                     
41  Alberte Hedevang Petersen  2003    443  1:25.45  2:51.42  4:33.35    5:49.25   
  Haderslev Svømme Klub  5:39.41                 
                     
42  Luna Fyller Jacobsen  2003    440  1:20.60  2:51.11  4:29.64    5:50.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:33.85                 
                     
43  Emilie Johanna Bülow  2003    433  1:20.64  2:54.61  4:33.50    5:51.86   
  Vejle Svømmeklub  5:39.06                 
                     
Ella Stenholt  2003              DNF   
  Lyngby Svømmeklub  5:25.58                 
                     
Freja Romanski  2003              DSQ  flere flyben v250m 
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  5:39.99                 
                     
Ida S Olesen  2003              DSQ  Asynk ben v75m sw8.3 
  Aalborg Svømmeklub  5:24.76                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:19 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  18:13   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victoria Haahr Pallesen  2002    688  1:09.45  2:29.08  3:54.34    5:01.65   
  Aalborg Svømmeklub  5:00.69                 
                     
Anne Føyn  2002    684  1:04.10  2:25.35  3:54.48    5:02.25   
  Sigma Swim Birkerød  5:00.81                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    680  1:08.03  2:27.27  3:55.44    5:02.76   
  Gentofte Svømme Klub  5:08.72                 
                     
Frederikke Echardt  2002    663  1:11.81  2:32.46  3:55.15    5:05.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:03.65                 
                     
Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    638  1:14.36  2:34.21  3:59.70    5:09.31   
  Roskilde Svømning  5:01.37                 
                     
Cecilie Grøndal  2002    616  1:10.05  2:32.46  4:02.22    5:13.01   
  Horsens Svømmeklub  5:05.78                 
                     
Thea Søe Bach  2002    613  1:12.09  2:31.51  4:04.38    5:13.44   
  Thisted Svømmeklub  5:09.90                 
                     
Mia Borgensgaard  2003    596  1:10.09  2:30.86  4:03.10    5:16.34   
  Agfs Svømmeafdeling  5:11.17                 
                     
Zenia Aarestrup  2001    610  1:12.15  2:30.18  4:00.59    5:13.99   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:17.88                 
                     
10  Victoria Vorm  2001    602  1:08.77  2:30.47  4:04.87    5:15.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.37                 
                     
11  Sofie Nielsen  2001    602  1:11.46  2:30.47  4:05.53    5:15.39   
  Slagelse Svømmeklub  5:07.32                 
                     
12  Esther Else Grubert  2003    570  1:11.57  2:33.46  4:08.13    5:21.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:26.68                 
                     
13  Louise Hvarre  2001    560  1:13.53  2:39.36  4:12.30    5:23.07   
  Vejle Svømmeklub  5:20.99                 
                     
14  Emma Stecher  2003    557  1:13.17  2:37.55  4:12.01    5:23.70   
  Aalborg Svømmeklub  5:22.02                 
                     
15  Regitze Gotthard  2002    555  1:13.17  2:39.67  4:09.23    5:23.97   
  Slagelse Svømmeklub  5:19.93                 
                     
16  Michelle Mortensen  2002    527  1:12.50  2:37.71  4:18.02    5:29.76   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:28.02                 
                     
17  Amalie Nielsen  2003    561  1:11.90  2:34.69  4:03.67    5:22.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:15.46                 
                     
18  Anna Myhre Rottensten  2003    532  1:15.98  2:43.08  4:14.32    5:28.71   
  Lyngby Svømmeklub  5:30.54                 
                     
19  Clara Carlquist  2003    528  1:13.81  2:38.19  4:15.29    5:29.45   
  Gentofte Svømme Klub  5:23.53                 
                     
20  Line Lyskjær  2003    526  1:12.20  2:44.65  4:17.27    5:29.81   
  Silkeborg Svømmeklub  5:40.52                 
                     
21  Elisabeth Sølvkjær  2002    495  1:14.78  2:44.41  4:15.60    5:36.58   
  Thisted Svømmeklub  5:32.52                 
                     
22  Freya Nørlund Wentzel  2003    461  1:09.17  2:44.54  4:21.17    5:44.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:27.71                 
                     
Amalie Michelsen  2003              DSQ  rygl v afsl rygsw9.4 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:32.08                 
                     
Sofie Hertzberg  2002              DSQ  ej samt ber300msw9.4 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:21.64                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:13 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 2, 400m Medley Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jakob Strunge Nissen  2002    649  1:01.81  2:12.26  3:35.63    4:41.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:38.59                 
                     
Alfred August Grubert  2001    633  1:05.44  2:16.93  3:39.45    4:43.93   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:38.50                 
                     
David Arneskov  2002    631  1:03.36  2:17.17  3:38.68    4:44.27   
  Holbæk Svømme Klub  4:40.31                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002    621  59.88  2:11.75  3:37.62    4:45.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:43.91                 
                     
Mads Sørensen  2000    618  1:03.89  2:23.29  3:44.29    4:46.17   
  H2Odense  4:49.98                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    612  1:03.80  2:17.74  3:39.48    4:47.15   
  Sigma Swim Birkerød  4:41.90                 
                     
Christian L H Frederiksen  2001    569  1:04.88  2:21.05  3:49.33    4:54.17  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  4:53.01                 
                     
Christopher H. Brown  2002    558  1:05.36  2:23.54  3:49.71    4:56.08   
  Holbæk Svømme Klub  4:58.22                 
                     
Jeppe Vestergaard Jensen  2001    557  1:06.62  2:27.64  3:46.89    4:56.27   
  Vejle Svømmeklub  4:52.54                 
                     
10  Philip Krogh Brønnicke  2000    555  1:03.88  2:22.67  3:51.27    4:56.65   
  Køge Svømmeklub  4:45.79                 
                     
11  Oliver Thor Sørensen  2000    552  1:00.83  2:19.40  3:47.23    4:57.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:53.25                 
                     
12  Mathias Rasmussen  2001    552  1:04.93  2:23.99  3:51.35    4:57.24   
  Holstebro Svømme Club  4:51.91                 
                     
13  Oliver Steenberg  2002    550  1:06.98  2:26.61  3:47.63    4:57.50   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:07.45                 
                     
14  Nicolaj Løth Andersen  2001    547  1:02.55  2:18.42  3:47.07    4:58.06   
  Horsens Svømmeklub  4:50.81                 
                     
15  Mads Sørensen  2001    547  1:05.97  2:26.31  3:51.65    4:58.09   
  Vejle Svømmeklub  4:53.60                 
                     
16  Morten Østergaard  2002    527  1:04.59  2:22.75  3:48.03    5:01.77   
  Svømmeklubben Laksen  5:08.89                 
                     
17  Christoffer Weiss  2002    510  1:05.49  2:25.39  3:55.18    5:05.00  Deltager ikke i finalen 
  Søllerød Svømmeklub  4:57.04                 
                     
18  Elias Hanghøj Jonsson  2002    505  1:04.69  2:26.24  3:59.18    5:06.10   
  Svømmeklubben S 68  5:10.24                 
                     
19  Emil Kildahl Døssing  2002    504  1:06.61  2:23.26  3:55.42    5:06.39   
  Sigma Swim Birkerød  5:02.38                 
                     
20  Christian Bonde  2001    476  1:11.19  2:32.88      5:12.20   
  Aalborg Svømmeklub  5:00.88                 
                     
21  Gustav Haugård Hansen  2002    448  1:07.31  2:30.68  4:05.72    5:18.49   
  Hvidovre Svømme Klub  5:07.00                 
                     
Daniel Berg Wenk  2000              DSQ  Gå på bnd330m sw10.5 
  Roskilde Svømning  4:49.44                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  18:33   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 2, 400m Medley Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Jakob Strunge Nissen  2002    674  1:01.38  2:10.68  3:33.26    4:37.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:38.59                 
                     
Alfred August Grubert  2001    656  1:04.46  2:16.55  3:36.97    4:40.63   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:38.50                 
                     
David Arneskov  2002    655  1:03.39  2:15.73  3:37.15    4:40.66   
  Holbæk Svømme Klub  4:40.31                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    622  1:04.14  2:17.35  3:39.57    4:45.53   
  Sigma Swim Birkerød  4:41.90                 
                     
Mads Sørensen  2000    591  1:06.62  2:28.74  3:49.57    4:50.47   
  H2Odense  4:49.98                 
                     
Jeppe Vestergaard Jensen  2001    584  1:07.79  2:24.87  3:44.19    4:51.72   
  Vejle Svømmeklub  4:52.54                 
                     
Christopher H. Brown  2002    553  1:06.70  2:28.06  3:51.79    4:57.06   
  Holbæk Svømme Klub  4:58.22                 
                     
Oliver Thor Sørensen  2000    586  1:00.09  2:17.77  3:43.71    4:51.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:53.25                 
                     
Nicolaj Løth Andersen  2001    577  1:04.85  2:19.06  3:47.72    4:52.80   
  Horsens Svømmeklub  4:50.81                 
                     
10  Philip Krogh Brønnicke  2000    541  1:03.97  2:25.93  3:51.12    4:59.13   
  Køge Svømmeklub  4:45.79                 
                     
11  Mads Sørensen  2001    536  1:06.87  2:28.00  3:52.68    5:00.17   
  Vejle Svømmeklub  4:53.60                 
                     
12  Mathias Rasmussen  2001    531  1:04.24  2:24.73  3:54.05    5:01.03   
  Holstebro Svømme Club  4:51.91                 
                     
13  Elias Hanghøj Jonsson  2002    529  1:05.31  2:24.90  3:55.26    5:01.41   
  Svømmeklubben S 68  5:10.24                 
                     
14  Morten Østergaard  2002    516  1:08.64  2:27.61  3:53.51    5:04.00   
  Svømmeklubben Laksen  5:08.89                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002              DSQ  sw9.4 ej afsl ryg200 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:43.91                 
                     
Oliver Steenberg  2002              DSQ  sw6.4ej forts bev 
  Gladsaxe Svømmeklub  5:07.45                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:33 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 52.69 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Andrea Paaske  2001    679  28.44        59.22   
  Roskilde Svømning  58.98                 
                     
Naya Modin Thomsen  2003    675  29.00        59.34   
  Køge Svømmeklub  59.22                 
                     
Louise Bach Andersen  2001    673  28.98        59.40   
  Aalborg Svømmeklub  58.85                 
                     
Sarah Missing  2001    665  28.75        59.63   
  Vest-Brøndby  59.12                 
                     
Iben Bak  2001    663  29.41        59.69   
  Nyborg Svømmeklub  59.64                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    661  28.67        59.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.26                 
                     
Line J. V. Hededal  2001    654  28.54        59.96   
  Vejle Svømmeklub  59.26                 
                     
Martha Vitus Tversted  2002    654  28.72        59.96   
  Søllerød Svømmeklub  1:01.75                 
                     
Julie Darlem Brandt  2001    646  29.13        1:00.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.77                 
                     
10  Caroline Laursen  2002    645  29.53        1:00.25   
  Esbjerg Svømmeklub  59.39                 
                     
11  Josefine Due Christensen  2001    640  29.42        1:00.38   
  Horsens Svømmeklub  1:00.12                 
                     
12  Sofie Theophil Petersen  2003    636  28.99        1:00.51   
  Vejle Svømmeklub  59.47                 
                     
13  My Phuong Bui  2003    631  29.39        1:00.67   
  H2Odense  1:00.11                 
                     
14  Karla Louise Balle  2001    630  29.35        1:00.72   
  Helsingør Svømmeklub  59.03                 
                     
15  Karina Høybye Olesen  2001    627  29.63        1:00.81   
  Nyborg Svømmeklub  59.95                 
                     
16  Liva Palmund  2002    624  28.89        1:00.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.97                 
                     
17  Lisa Rijkhoff  2001    621  29.22        1:00.99   
  Aalborg Svømmeklub  59.57                 
                     
18  Tine Petersen  2003    619  29.91        1:01.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.40                 
                     
19  Sarah Sirek Hansen  2003    618  29.34        1:01.10   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.41                 
                     
20  Rebecca E. Jacobsen  2003    617  29.59        1:01.15   
  Viborg Svømme Klub  59.71                 
                     
21  Sofie Andersen  2001    615  29.30        1:01.19   
  Slagelse Svømmeklub  1:01.34                 
                     
22  Freja Stenbækgård  2003    612  29.55        1:01.29   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.65                 
                     
23  Camilla Brøgger-Andersen  2002    612  29.45        1:01.30   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.18                 
                     
24  Louise D. Liboriussen  2002    610  29.62        1:01.37   
  Viborg Svømme Klub  1:00.25                 
                     
25  Gro Grinda Rasmussen  2003    610  29.73        1:01.38   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:00.73                 
                     
26  Anna Wrist-Elkjær  2003    608  29.42        1:01.45   
  Herlev Svømning  1:02.00                 
                     
27  Mille Moeslund Lausen  2002    607  29.87        1:01.47   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.79                 
                     
28  Alberte V. Bisgaard  2003    605  29.80        1:01.53   
  Gentofte Svømme Klub  1:01.73                 
                     
29  Cecilie B. Andersen  2001    603  29.75        1:01.59   
  Vejle Svømmeklub  1:00.86                 
                     
30  Anna Pave Ottesen  2003    595  29.83        1:01.87   
  DeltaSwim  1:02.59                 
                     
31  Lærke Rask Sander  2002    595  29.58        1:01.88   
  VAT Copenhagen-MK31  1:02.12                 
                     
32  Frederikke Marie Hansen  2003    593  29.83        1:01.95   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:01.28                 
                     
33  Mathilde Menck Nielsen  2002    591  29.74        1:02.01   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.28                 
                     
34  Marie Christensen  2002    591  29.85        1:02.02   
  Odder Svømmeklub  1:01.48                 
                     
34  Michelle Kramer Andersen  2003    591  29.40        1:02.02   
  Esbjerg Svømmeklub  1:00.25                 
                     
36  Alberte Ehrenreich-Birn  2003    591  29.24        1:02.03   
  Vejle Svømmeklub  1:01.12                 
                     
37  Caroline Gøttrup Bagge  2003    590  29.71        1:02.07   
  Køge Svømmeklub  1:01.80                 
                     
38  Chastine Melhede  2002    588  29.93        1:02.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.66                 
                     
38  Julie Stampe  2002    588  29.73        1:02.13   
  Sigma Swim Allerød  1:01.38                 
                     
40  Thippe de Neergaard  2003    588  29.86        1:02.14   
  VAT Copenhagen-MK31  1:02.31                 
                     
41  Stine Saaby Schmidt  2002    586  29.60        1:02.21   
  Farum Svømmeklub  1:01.20                 
                     
42  Lærke Schelde-Mollerup  2003    582  30.27        1:02.35   
  Svømmeklubben Laksen  1:01.29                 
                     
43  Ingrid Bo Andersen  2001    580  29.93        1:02.42   
  Roskilde Svømning  1:01.46                 
                     
44  Anne Dybro Nielsen  2003    579  30.60        1:02.43   
  Herning Svømmeklub  1:03.54                 
                     
45  Isabella Bach  2002    577  29.64        1:02.51   
  Holstebro Svømme Club  1:02.38                 
                     
46  Caroline Broholm  2003    577  29.75        1:02.53   
  Ringe Svømme Klub  1:01.29                 
                     
47  Melanie Eggertsen  2002    572  30.28        1:02.69   
  Nakskov Svømme Klub  1:02.08                 
                     
48  Johanne Marie Poulsen  2001    571  30.16        1:02.72   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.68                 
                     
49  Emma Fjordside Jensen  2003    571  30.27        1:02.75   
  Holstebro Svømme Club  1:02.02                 
                     
50  Mia Rindshøj  2003    569  29.90        1:02.80   
  Gentofte Svømme Klub  1:02.50                 
                     
51  Karoline Lagoni  2003    566  30.08        1:02.91   
  Horsens Svømmeklub  1:01.96                 
                     
52  Sofia Norre Bendt  2003    566  30.19        1:02.93   
  Lyngby Svømmeklub  1:02.42                 
                     
53  Katja Korbo Petersson  2001    565  29.62        1:02.97   
  JGI Svømning  1:00.84                 
                     
54  Ida Holm Hansen  2002    562  30.30        1:03.06   
  Værløse Svømmeklub  1:02.25                 
                     
55  Sofie Trekær Klausen  2003    562  30.26        1:03.08   
  Brædstrup Svømmeklub  1:03.91                 
                     
56  Therese Sand Frederiksen  2003    560  30.27        1:03.15   
  Sigma Swim Allerød  1:02.54                 
                     
57  Cecilie Christensen  2002    559  30.60        1:03.18   
  Esbjerg Svømmeklub  1:01.84                 
                     
58  Signe Villumsen  2001    557  30.20        1:03.25   
  Agfs Svømmeafdeling  1:01.25                 
                     
59  Mie Buch Nielsen  2001    557  30.61        1:03.26   
  Horsens Svømmeklub  1:03.93                 
                     
60  Claudia Sperling  2002    547  30.14        1:03.64   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.24                 
                     
61  Caroline Brink  2003    545  29.95        1:03.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.17                 
                     
62  Mie Bidsted Hansen  2003    543  30.84        1:03.79   
  Hvidovre Svømme Klub  1:02.74                 
                     
63  Caroline Veggerby  2003    535  30.78        1:04.09   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:03.08                 
                     
64  Caroline Buhl Schrøder  2003    531  31.21        1:04.25   
  Sigma Swim Allerød  1:03.93                 
                     
65  Cathrine Toftelund Larsen  2003    530  30.63        1:04.30   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.43                 
                     
66  Line Nøhr Petersen  2003    528  30.70        1:04.40   
  Køge Svømmeklub  1:03.40                 
                     
67  Josephine B. U. Danielsen  2003    527  30.80        1:04.44   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:03.92                 
                     
68  Luna Gammelgaard  2003    522  30.93        1:04.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:02.94                 
                     
69  Emilia Naledi Madonsela  2003    520  31.37        1:04.70   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.80                 
                     
70  Maria Mehlsen  2003    519  31.02        1:04.77   
  Agfs Svømmeafdeling  1:04.94                 
                     
71  Pernille Thastrup Hansen  2003    515  31.12        1:04.92   
  Haderslev Svømme Klub  1:04.96                 
                     
72  Luna Emilie Olsen  2003    514  31.00        1:04.95   
  Slangerup Svømmeklub  1:03.91                 
                     
73  Maria Szokody  2002    499  30.88        1:05.62   
  Ringsted Svømme Klub  1:03.21                 
                     
74  Viktoria Bæts Kristensen  2002    496  31.62        1:05.73   
  Næstved IF  1:04.59                 
                     
75  Emma Jørgensen  2001    485  31.05        1:06.24   
  Esbjerg Svømmeklub  1:02.50                 
                     
76  Freja Romanski  2003    480  31.46        1:06.45   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  1:04.09                 
                     
77  Anna Skovmand  2003    469  32.02        1:06.99   
  H2Odense  1:06.00                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  17:36   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 52.69 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Andrea Paaske  2001    688  28.75        58.97   
  Roskilde Svømning  58.98                 
                     
Naya Modin Thomsen  2003    679  29.06        59.21   
  Køge Svømmeklub  59.22                 
                     
Sarah Missing  2001    677  28.96        59.27   
  Vest-Brøndby  59.12                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    674  28.67        59.37   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.26                 
                     
Iben Bak  2001    666  29.29        59.59   
  Nyborg Svømmeklub  59.64                 
                     
Louise Bach Andersen  2001    650  29.23        1:00.09   
  Aalborg Svømmeklub  58.85                 
                     
Martha Vitus Tversted  2002    645  28.57        1:00.25   
  Søllerød Svømmeklub  1:01.75                 
                     
Line J. V. Hededal  2001    634  28.22        1:00.57   
  Vejle Svømmeklub  59.26                 
                     
Caroline Laursen  2002    658  29.18        59.84   
  Esbjerg Svømmeklub  59.39                 
                     
10  Julie Darlem Brandt  2001    651  29.48        1:00.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.77                 
                     
11  My Phuong Bui  2003    645  29.26        1:00.23   
  H2Odense  1:00.11                 
                     
12  Josefine Due Christensen  2001    644  29.55        1:00.26   
  Horsens Svømmeklub  1:00.12                 
                     
13  Sofie Theophil Petersen  2003    643  29.25        1:00.29   
  Vejle Svømmeklub  59.47                 
                     
14  Karla Louise Balle  2001    636  29.49        1:00.53   
  Helsingør Svømmeklub  59.03                 
                     
15  Karina Høybye Olesen  2001    635  29.49        1:00.54   
  Nyborg Svømmeklub  59.95                 
                     
16  Liva Palmund  2002    606  29.55        1:01.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.97                 
                     
17  Lisa Rijkhoff  2001    661  28.79        59.76   
  Aalborg Svømmeklub  59.57                 
                     
18  Tine Petersen  2003    643  29.43        1:00.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.40                 
                     
19  Freja Stenbækgård  2003    633  29.07        1:00.62   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.65                 
                     
20  Rebecca E. Jacobsen  2003    620  28.97        1:01.03   
  Viborg Svømme Klub  59.71                 
                     
21  Sarah Sirek Hansen  2003    616  29.55        1:01.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.41                 
                     
22  Sofie Andersen  2001    605  29.53        1:01.55   
  Slagelse Svømmeklub  1:01.34                 
                     
23  Louise D. Liboriussen  2002    600  29.63        1:01.71   
  Viborg Svømme Klub  1:00.25                 
                     
24  Camilla Brøgger-Andersen  2002    574  29.77        1:02.61   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.18                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:36 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  13:20   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rasmus Udbye  2000    695  25.25        52.94   
  Horsens Svømmeklub  51.52                 
                     
Malthe Lindeblad  2001    685  25.94        53.21   
  DeltaSwim  54.03                 
                     
Frederik Riedel Lentz  2001    680  26.11        53.34   
  Gladsaxe Svømmeklub  53.87                 
                     
William Textor Broch  2001    679  25.72        53.35   
  Lyngby Svømmeklub  53.62                 
                     
Gustav Jørgensen  2000    668  26.05        53.66   
  Slagelse Svømmeklub  54.02                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    665  25.76        53.74   
  Gentofte Svømme Klub  52.30                 
                     
Andreas Bui  2000    661  25.65        53.83   
  H2Odense  53.11                 
                     
Malthe Burgaard  2000    661  25.80        53.85   
  H2Odense  53.73                 
                     
Nicklas Östman Pedersen  2002    660  25.98        53.87  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  54.40                 
                     
10  Martin H. Abel  2001    656  26.11        53.97   
  Esbjerg Svømmeklub  54.22                 
                     
11  Julius Munk  2000    654  26.00        54.03   
  Helsingør Svømmeklub  54.28                 
                     
12  Chris Lund Rasmussen  2001    648  25.57        54.20   
  Viborg Svømme Klub  53.60                 
                     
13  Felix Lund  2001    646  26.64        54.24   
  Herlev Svømning  53.54                 
                     
14  Matthias Bach Mikkelsen  2000    646  26.39        54.25   
  Kolding SK  54.20                 
                     
15  Leo Badaker  2002    642  25.94        54.35   
  Gentofte Svømme Klub  55.30                 
                     
16  Tomas Stensballe Larsen  2000    642  25.91        54.36   
  Gentofte Svømme Klub  55.21                 
                     
17  Jonas M. Jørgensen  2001    641  25.95        54.38   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  54.51                 
                     
18  Simon Brixner  2000    639  25.85        54.46   
  Holbæk Svømme Klub  53.07                 
                     
19  Christoffer H. Andersen  2002    626  26.51        54.81  Deltager ikke i finalen 
  Søllerød Svømmeklub  54.71                 
                     
20  Laurits Kenskov  2001    624  26.57        54.89   
  Herlev Svømning  54.36                 
                     
21  Lukas Jeppesen  2001    619  26.08        55.02   
  Erritsø Gymnastik Og IF  55.70                 
                     
22  Simon Juul Henriksen  2001    615  26.75        55.16   
  H2Odense  55.22                 
                     
23  Mads Tornow Rasmussen  2000    612  26.37        55.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  54.78                 
                     
23  Magnus Dyg Holme  2002    612  26.20        55.24   
  Ikast Svømmeklub  54.93                 
                     
25  Rasmus Danielsen  2001    611  26.91        55.27   
  Køge Svømmeklub  54.71                 
                     
26  Patrick Zakaryan Olsen  2002    606  26.70        55.41   
  Horsens Svømmeklub  57.19                 
                     
27  Mads Toft  2001    606  26.80        55.41   
  Holbæk Svømme Klub  55.19                 
                     
28  Oliver Nørgaard Frost  2002    604  27.20        55.47   
  Aalborg Svømmeklub  56.05                 
                     
29  Lawrence Langley  2001    603  27.01        55.50  Deltager ikke i finalen 
  Aalborg Svømmeklub  56.19                 
                     
30  Christian Crone  2001    600  26.89        55.60  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  54.78                 
                     
31  Mathias Vestergaard  2001    600  26.61        55.61   
  Hovedstadens Svømmeklub  54.91                 
                     
32  Oliver Frølund  2001    598  26.83        55.65   
  Silkeborg Svømmeklub  55.69                 
                     
33  Matthias Hansen  2001    598  27.06        55.66   
  Slagelse Svømmeklub  55.27                 
                     
34  Magnus Løhr  2001    596  26.61        55.74   
  Herlufsholm Svømmeklub  56.40                 
                     
35  Anders Vestergaard  2001    595  26.81        55.77   
  Aalborg Svømmeklub  55.64                 
                     
36  Niels Paulli Sparholt  2000    590  26.87        55.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  55.29                 
                     
36  Roar Andersen  2001    590  26.73        55.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.68                 
                     
38  August Ryom  2002    589  26.65        55.94   
  Køge Svømmeklub  55.59                 
                     
39  Tobias Dan Hansen  2002    588  25.41        55.98  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  54.80                 
                     
40  August Schade Cantby  2002    587  26.56        56.01   
  Slagelse Svømmeklub  56.05                 
                     
40  Christoffer Weiss  2001    587  27.23        56.01   
  Gentofte Svømme Klub  56.04                 
                     
42  Nicolai Andersen  2001    583  26.86        56.15   
  Gladsaxe Svømmeklub  55.29                 
                     
43  Marius Nørgaard  2001    581  27.28        56.20   
  Aalborg Svømmeklub  56.34                 
                     
44  Frederik Eg Ibsen  2002    579  27.12        56.28   
  Sigma Swim Birkerød  56.04                 
                     
45  Nicklas Andersen  2001    576  27.15        56.37   
  Helsinge Svømmeklub  55.86                 
                     
46  Mads Kloster  2002    566  27.41        56.70   
  Thisted Svømmeklub  56.69                 
                     
47  Valdemar Kjærgaard  2001    564  27.40        56.75   
  Agfs Svømmeafdeling  56.27                 
                     
48  Alfred Højberg  2002    562  26.98        56.82   
  Sigma Swim Birkerød  56.67                 
                     
49  Theodor L Munch-Jensen  2002    559  27.14        56.92   
  Solrød Svømmeklub  57.39                 
                     
50  Marcus Skøtt Haslev  2002    554  27.73        57.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  56.76                 
                     
51  Jacob Sanchez Witthøfft  2001    553  27.49        57.12   
  Nakskov Svømme Klub  56.58                 
                     
52  Julius Henriksen  2002    552  26.81        57.18   
  Holstebro Svømme Club  56.75                 
                     
53  Magnus Aasberg  2001    551  27.29        57.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  56.57                 
                     
54  Andreas Kronborg  2002    550  27.57        57.23   
  Vejle Svømmeklub  57.96                 
                     
55  Rasmus Petersen  2002    550  27.29        57.25   
  Haderslev Svømme Klub  56.55                 
                     
56  Silas Storm Nielsen  2002    545  27.90        57.42   
  Dragsholm Svømmeklub  57.44                 
                     
57  Gustav Stahl  2002    544  26.71        57.45   
  H2Odense  56.54                 
                     
58  Oliver Mølby  2001    543  27.11        57.49   
  Esbjerg Svømmeklub  56.77                 
                     
59  Daniel Gallacher  2002    541  27.60        57.55   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  57.15                 
                     
60  Jens Bomgaard  2002    540  27.52        57.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  56.85                 
                     
61  Malthe Letting  2001    535  27.71        57.75   
  Farum Svømmeklub  56.54                 
                     
62  Tobias Boström  2002    535  27.79        57.76   
  Esbjerg Svømmeklub  57.60                 
                     
63  Gustav Fabiansen  2002    534  27.54        57.81   
  Lyngby Svømmeklub  59.13                 
                     
64  Johan Bendixen Nissen  2002    528  28.34        58.01   
  Skanderborg Svømmeklub  57.98                 
                     
65  Emil Mølholm Johansen  2000    523  27.25        58.19   
  Slagelse Svømmeklub  58.05                 
                     
66  Wilfred Hove Lasthein  2002    521  27.49        58.27   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  58.12                 
                     
67  Gustav Haugård Hansen  2002    515  27.88        58.50   
  Hvidovre Svømme Klub  57.21                 
                     
68  Anders Skousen  2002    514  27.32        58.56   
  Hvidovre Svømme Klub  57.99                 
                     
69  Mikkel Juul Pedersen  2002    512  27.85        58.61   
  Svømmeklubben Nord  57.04                 
                     
70  Simon Blidarevic  2002    512  28.29        58.62   
  Hillerød Svømmeklub  59.24                 
                     
71  August Hertz Bugge  2000    508  27.80        58.77   
  VAT Copenhagen-MK31  58.62                 
                     
72  André Iversen  2001    507  28.03        58.82   
  Svømmeklubben Sønderborg  1:00.40                 
                     
73  Mads Frydenholm  2001    500  28.23        59.09   
  Esbjerg Svømmeklub  58.26                 
                     
74  Altin Misimi  2002    498  28.27        59.17   
  Herlev Svømning  1:02.24                 
                     
75  Mads Baltzer  2002    483  28.83        59.76   
  Greve Svømmeklub  1:03.38                 
                     
76  Frederik Dumstrei  2002    479  28.25        59.92   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:00.52                 
                     
77  Sander Linde  2002    475  27.75        1:00.10   
  Ringe Svømme Klub  1:01.63                 
                     
78  Janus Rosholm  2002    474  28.43        1:00.16   
  Søllerød Svømmeklub  58.16                 
                     
79  Emil Frydenholm  2002    461  28.94        1:00.71   
  Esbjerg Svømmeklub  1:00.11                 
                     
80  Artúr Jegesi  2002    459  28.64        1:00.77   
  Agfs Svømmeafdeling  57.50                 
                     
Jannick Hansen  2001              DSQ  Tyvstart 
  Søllerød Svømmeklub  55.69                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:20 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rasmus Udbye  2000    715  25.12        52.46   
  Horsens Svømmeklub  51.52                 
                     
Malthe Lindeblad  2001    706  25.11        52.68   
  DeltaSwim  54.03                 
                     
Frederik Riedel Lentz  2001    701  25.75        52.79   
  Gladsaxe Svømmeklub  53.87                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    680  25.86        53.32   
  Gentofte Svømme Klub  52.30                 
                     
Gustav Jørgensen  2000    661  26.17        53.84   
  Slagelse Svømmeklub  54.02                 
                     
William Textor Broch  2001    659  25.58        53.88   
  Lyngby Svømmeklub  53.62                 
                     
Andreas Bui  2000    653  26.43        54.06   
  H2Odense  53.11                 
                     
Malthe Burgaard  2000    653  26.32        54.07   
  H2Odense  53.73                 
                     
Leo Badaker  2002    684  25.55        53.23   
  Gentofte Svømme Klub  55.30                 
                     
10  Chris Lund Rasmussen  2001    662  26.35        53.80   
  Viborg Svømme Klub  53.60                 
                     
11  Martin H. Abel  2001    659  25.93        53.88   
  Esbjerg Svømmeklub  54.22                 
                     
12  Julius Munk  2000    656  26.28        53.97   
  Helsingør Svømmeklub  54.28                 
                     
13  Felix Lund  2001    649  26.27        54.17   
  Herlev Svømning  53.54                 
                     
14  Matthias Bach Mikkelsen  2000    633  26.33        54.63   
  Kolding SK  54.20                 
                     
15  Tomas Stensballe Larsen  2000    632  26.14        54.65   
  Gentofte Svømme Klub  55.21                 
                     
16  Jonas M. Jørgensen  2001    624  26.04        54.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  54.51                 
                     
17  Laurits Kenskov  2001    657  25.67        53.94   
  Herlev Svømning  54.36                 
                     
18  Simon Brixner  2000    638  26.33        54.49   
  Holbæk Svømme Klub  53.07                 
                     
19  Magnus Dyg Holme  2002    633  26.44        54.62   
  Ikast Svømmeklub  54.93                 
                     
20  Lukas Jeppesen  2001    624  26.18        54.87   
  Erritsø Gymnastik Og IF  55.70                 
                     
21  Rasmus Danielsen  2001    616  26.77        55.11   
  Køge Svømmeklub  54.71                 
                     
22  Mads Tornow Rasmussen  2000    615  27.11        55.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  54.78                 
                     
23  Patrick Zakaryan Olsen  2002    592  26.64        55.86   
  Horsens Svømmeklub  57.19                 
                     
24  Simon Juul Henriksen  2001    439  30.17        1:01.71   
  H2Odense  55.22                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Astrid Nielsen  2002    693          33.30   
  Esbjerg Svømmeklub  33.55                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    641          34.18   
  Aalborg Svømmeklub  33.26                 
Julie K Rose  2003    634          34.31   
  Sigma Swim Allerød  35.34                 
Emilie Egerup  2003    623          34.51   
  Silkeborg Svømmeklub  33.38                 
Caroline Lysgaard  2003    611          34.73   
  Lyseng IF  35.15                 
Pernille Elm Jensen  2003    611          34.73   
  JGI Svømning  34.31                 
Cecilie Batz  2003    603          34.88   
  Kolding SK  35.48                 
Martha Vitus Tversted  2002    597          35.01   
  Søllerød Svømmeklub  35.90                 
Caroline Brink  2003    596          35.02   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.70                 
10  Kirstine Mørk Rasmussen  2003    587          35.19   
  Holbæk Svømme Klub  34.65                 
11  Emilie Nyegaard  2001    583          35.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  35.40                 
12  Thilde Rud Iversen  2001    581          35.31   
  Holstebro Svømme Club  36.13                 
13  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    579          35.35   
  Lyngby Svømmeklub  35.18                 
14  Sofie Villum Færch  2002    570          35.54   
  Helsingør Svømmeklub  36.05                 
15  Michelle Kramer Andersen  2003    565          35.64   
  Esbjerg Svømmeklub  36.66                 
16  Emilie Meng  2003    565          35.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.48                 
17  Emma Bruhn  2002    564          35.66   
  Herlufsholm Svømmeklub  35.83                 
18  Ida Jensdottir Fremming  2002    563          35.70   
  Herlev Svømning  35.29                 
19  Regitze Gotthard  2002    559          35.78   
  Slagelse Svømmeklub  35.49                 
20  Liva Buchholt Johansen  2003    557          35.82   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.78                 
21  Victoria K. Jespersen  2001    549          35.99   
  IHF Svømning  36.26                 
22  Julia Harpøth  2002    549          36.00   
  Brædstrup Svømmeklub  34.96                 
23  Karoline Lagoni  2003    545          36.07   
  Horsens Svømmeklub  35.68                 
24  Lærke Blond  2003    542          36.15   
  Vallensbæk IF Af 1939  37.57                 
25  Louise Sjørup Jensen  2003    540          36.19   
  Vejle Svømmeklub  37.34                 
26  Alberte Kjærsgaard  2001    537          36.26   
  Slangerup Svømmeklub  35.23                 
27  Maiken Hougaard  2002    536          36.29   
  Agfs Svømmeafdeling  36.29                 
28  Ida-Marie Frydenlund  2003    534          36.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  36.14                 
29  Ditte Toft Ibsen  2001    532          36.36   
  Hobro Svømmeklub  36.73                 
30  Josephine G. Lauridsen  2001    525          36.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  35.89                 
31  Malea Benediktson  2001    525          36.54   
  H2Odense  36.00                 
32  Esther Marie Heunicke  2003    524          36.56   
  Sigma Swim Birkerød  36.49                 
33  Viola Demuth Andersen  2003    522          36.60   
  Gentofte Svømme Klub  35.89                 
34  Sara Bundgaard  2003    520          36.65   
  Svømmeklubben S 68  35.65                 
35  Mira Emilie Schmidt  2003    517          36.72   
  Haderslev Svømme Klub  37.57                 
36  Amanda Hietala  2002    514          36.79   
  Helsingør Svømmeklub  38.05                 
37  Alberte Schnieber Klausen  2002    513          36.81   
  Herning Svømmeklub  37.33                 
38  Amalie Averhoff Møbes  2002    501          37.11   
  Haderslev Svømme Klub  36.37                 
39  Emilia Naledi Madonsela  2003    498          37.19   
  Hovedstadens Svømmeklub  36.72                 
40  Christine Henriksen  2003    497          37.20   
  JGI Svømning  37.37                 
41  Amalie Michelsen  2003    495          37.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  35.31                 
42  Maja Volke  2002    487          37.47   
  Swim Team Neptun  35.88                 
43  Jannie Eickhardt  2001    484          37.53   
  Esbjerg Svømmeklub  37.88                 
44  Mia Mørk Kuramoto  2003    483          37.55   
  Helsingør Svømmeklub  37.52                 
45  Clara Lynggaard  2002    482          37.59   
  Erritsø Gymnastik Og IF  38.33                 
46  Elisabeth Sølvkjær  2002    481          37.60   
  Thisted Svømmeklub  36.54                 
47  Signe Frits Nielsen  2002    480          37.65   
  Haderslev Svømme Klub  37.43                 
48  Barbara Ammentorp  2003    478          37.69   
  Nyborg Svømmeklub  37.47                 
49  Clara Carlquist  2003    463          38.08   
  Gentofte Svømme Klub  37.50                 
50  Anna Myhre Rottensten  2003    461          38.15   
  Lyngby Svømmeklub  36.81                 
51  Katharina N Møller  2001    454          38.35   
  Vest-Brøndby  35.59                 
52  Johanne A Andersson  2003    452          38.41   
  Frem Odense  36.79                 
53  Ida Kjærgaard  2003    412          39.59   
  Skanderborg Svømmeklub  37.54                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  18:47   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Astrid Nielsen  2002    714          32.98   
  Esbjerg Svømmeklub  33.55                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    651          34.00   
  Aalborg Svømmeklub  33.26                 
Julie K Rose  2003    644          34.13   
  Sigma Swim Allerød  35.34                 
Emilie Egerup  2003    633          34.32   
  Silkeborg Svømmeklub  33.38                 
Pernille Elm Jensen  2003    628          34.42   
  JGI Svømning  34.31                 
Caroline Lysgaard  2003    597          35.01   
  Lyseng IF  35.15                 
Cecilie Batz  2003    585          35.23   
  Kolding SK  35.48                 
Martha Vitus Tversted  2002    581          35.32   
  Søllerød Svømmeklub  35.90                 
Emilie Nyegaard  2001    591          35.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  35.40                 
10  Caroline Brink  2003    586          35.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.70                 
11  Thilde Rud Iversen  2001    584          35.25   
  Holstebro Svømme Club  36.13                 
12  Kirstine Mørk Rasmussen  2003    578          35.37   
  Holbæk Svømme Klub  34.65                 
13  Michelle Kramer Andersen  2003    556          35.85   
  Esbjerg Svømmeklub  36.66                 
13  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    556          35.85   
  Lyngby Svømmeklub  35.18                 
15  Sofie Villum Færch  2002    553          35.91   
  Helsingør Svømmeklub  36.05                 
16  Emilie Meng  2003    533          36.34   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.48                 
17  Karoline Lagoni  2003    573          35.49   
  Horsens Svømmeklub  35.68                 
18  Victoria K. Jespersen  2001    568          35.58   
  IHF Svømning  36.26                 
19  Regitze Gotthard  2002    554          35.89   
  Slagelse Svømmeklub  35.49                 
20  Emma Bruhn  2002    534          36.32   
  Herlufsholm Svømmeklub  35.83                 
21  Ida Jensdottir Fremming  2002    529          36.44   
  Herlev Svømning  35.29                 
22  Lærke Blond  2003    527          36.48   
  Vallensbæk IF Af 1939  37.57                 
23  Julia Harpøth  2002    525          36.54   
  Brædstrup Svømmeklub  34.96                 
24  Liva Buchholt Johansen  2003    505          37.01   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.78                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:47 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  13:20   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.76 2018-04-12 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Andreas Hougaard  2000    689          29.91   
  Agfs Svømmeafdeling  30.42                 
Rasmus Steenberg  2000    657          30.39   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.23                 
Aksel Skrydstrup  2001    656          30.40   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.16                 
Asger Væver Hartvig  2002    654          30.43   
  Hørsholm Svømmeforening  30.84                 
Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    633          30.76   
  Holstebro Svømme Club  30.86                 
Lawrence Langley  2001    626          30.88   
  Aalborg Svømmeklub  30.19                 
Gustav Klit Stjernholm  2002    624          30.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.20                 
Filip Cederstrøm  2002    601          31.30   
  Holstebro Svømme Club  31.40                 
Martin Vennick Haugbølle  2001    601          31.30   
  Hørsholm Svømmeforening  31.61                 
10  Casper Mørkhøj Hartington  2002    596          31.39   
  Greve Svømmeklub  31.00                 
11  Peter Vangsgaard  2000    593          31.44  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  30.59                 
12  Carl Terp Larsen  2001    587          31.54   
  VAT Copenhagen-MK31  32.58                 
13  Carl Emil Lønborg  2002    587          31.55   
  Gentofte Svømme Klub  32.79                 
13  Simon Perzynski  2002    587          31.55   
  Svømmeklubben Sønderborg  32.76                 
15  Andreas L. Damgård  2000    586          31.57   
  Køge Svømmeklub  31.67                 
16  Oliver Hallenborg  2002    577          31.72   
  H2Odense  32.92                 
17  Jeppe Seelig Larsen  2002    574          31.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.65                 
18  Casper Koch Henriksen  2002    572          31.82   
  Lyngby Svømmeklub  33.53                 
19  Christian Crone  2001    569          31.87   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.52                 
20  Malthe Burgaard  2000    567          31.92   
  H2Odense  30.68                 
21  Viktor Bull Kramer  2000    561          32.02   
  Horsens Svømmeklub  31.81                 
22  Hans Christian L. Thomsen  2001    560          32.05   
  Svømmeklubben Opnør  32.29                 
23  Alexander Søgaard  2002    553          32.17   
  Ringsted Svømme Klub  31.89                 
24  Mikkel S. Hansen  2000    552          32.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.72                 
24  Oliver Steenberg  2002    552          32.20   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.16                 
26  Gustav Fløche Fuglsang  2002    551          32.21   
  Silkeborg Svømmeklub  31.72                 
26  Mingus Okkerholm  2002    551          32.21   
  Nyborg Svømmeklub  32.83                 
28  Mathias Lund Hansen  2002    549          32.25   
  Agfs Svømmeafdeling  33.22                 
29  Frederik Junker Neldeberg  2000    548          32.27   
  Helsinge Svømmeklub  32.13                 
30  Magnus Nygaard  2000    546          32.31   
  Slagelse Svømmeklub  31.80                 
31  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    545          32.33   
  Horsens Svømmeklub  31.90                 
32  Casper Krohn  2001    538          32.47   
  Agfs Svømmeafdeling  33.21                 
33  Ferdinand Wahl  2000    528          32.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.47                 
34  Jacob Christensen  2002    520          32.84   
  Vejle Svømmeklub  33.00                 
35  Albert Voldum Krog  2001    519          32.86   
  Vest-Brøndby  32.65                 
36  Mathias Hatting Petersen  2000    514          32.97   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  32.97                 
37  Victor Bendix Beiter  2001    513          32.99   
  Herlev Svømning  33.16                 
38  Mads Lund  2002    508          33.11   
  Holstebro Svømme Club  34.12                 
39  Magnus V. Ancker  2001    507          33.12   
  Agfs Svømmeafdeling  33.46                 
40  Zacharias H. Svendsen  2002    504          33.18   
  Rødding Svømmeklub  34.34                 
41  Martin Broch  2001    503          33.20   
  DeltaSwim  34.40                 
42  Emil Kragh  2001    502          33.23   
  Vejle Svømmeklub  32.21                 
43  Oskar Allerslev  2002    502          33.24   
  Holstebro Svømme Club  32.91                 
44  Oliver Bak Jensen  2002    501          33.26   
  Helsingør Svømmeklub  32.78                 
45  Gustav Nissen  2001    490          33.49   
  Herlufsholm Svømmeklub  34.04                 
46  Andreas Hansen  2001    489          33.52   
  Brædstrup Svømmeklub  33.26                 
47  Christian Hovmark  2001    486          33.60   
  Thisted Svømmeklub  33.04                 
47  Valdemar D. Pedersen  2002    486          33.60   
  Horsens Svømmeklub  34.16                 
49  Jeppe Vestergaard Jensen  2001    483          33.66   
  Vejle Svømmeklub  32.26                 
50  Mert Kaya  2001    478          33.78   
  Køge Svømmeklub  33.31                 
51  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    471          33.95   
  Vest-Brøndby  33.09                 
52  Mikkel Riis  2002    469          33.99   
  Viborg Svømme Klub  33.33                 
53  Joakim Mortensen  2002    456          34.31   
  Ringsted Svømme Klub  34.24                 
54  Anders Eenberg  2001    453          34.39   
  Esbjerg Svømmeklub  34.13                 
55  Wilfred Hove Lasthein  2002    446          34.57   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  33.96                 
56  Oliver Mølby  2001    434          34.87   
  Esbjerg Svømmeklub  33.09                 
57  Esben F. Buchwaldt  2002    433          34.92   
  Esbjerg Svømmeklub  33.40                 
58  Emil Mølholm Johansen  2000    423          35.18   
  Slagelse Svømmeklub  34.28                 
59  Mads Enghave  2002    400          35.85   
  Ishøj Svømme Klub  34.22                 
60  Frederik Emil Bækgaard  2002    384          36.32   
  Vest-Brøndby  34.78                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:20 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  18:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.76 2018-04-12 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Andreas Hougaard  2000    684          29.98   
  Agfs Svømmeafdeling  30.42                 
Aksel Skrydstrup  2001    654          30.43   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.16                 
Asger Væver Hartvig  2002    648          30.53   
  Hørsholm Svømmeforening  30.84                 
Rasmus Steenberg  2000    632          30.78   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.23                 
Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    623          30.93   
  Holstebro Svømme Club  30.86                 
Lawrence Langley  2001    622          30.94   
  Aalborg Svømmeklub  30.19                 
Filip Cederstrøm  2002    597          31.37   
  Holstebro Svømme Club  31.40                 
Gustav Klit Stjernholm  2002    586          31.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.20                 
Casper Mørkhøj Hartington  2002    600          31.31   
  Greve Svømmeklub  31.00                 
10  Martin Vennick Haugbølle  2001    596          31.38   
  Hørsholm Svømmeforening  31.61                 
11  Carl Emil Lønborg  2002    595          31.40   
  Gentofte Svømme Klub  32.79                 
12  Simon Perzynski  2002    587          31.54   
  Svømmeklubben Sønderborg  32.76                 
13  Andreas L. Damgård  2000    584          31.59   
  Køge Svømmeklub  31.67                 
14  Carl Terp Larsen  2001    578          31.71   
  VAT Copenhagen-MK31  32.58                 
15  Oliver Hallenborg  2002    537          32.50   
  H2Odense  32.92                 
16  Jeppe Seelig Larsen  2002    531          32.61   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.65                 
17  Christian Crone  2001    604          31.25   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.52                 
18  Hans Christian L. Thomsen  2001    563          31.98   
  Svømmeklubben Opnør  32.29                 
19  Casper Koch Henriksen  2002    559          32.07   
  Lyngby Svømmeklub  33.53                 
20  Alexander Søgaard  2002    558          32.08   
  Ringsted Svømme Klub  31.89                 
21  Viktor Bull Kramer  2000    555          32.14   
  Horsens Svømmeklub  31.81                 
22  Mikkel S. Hansen  2000    550          32.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.72                 
23  Malthe Burgaard  2000    513          33.00   
  H2Odense  30.68                 
24  Oliver Steenberg  2002    494          33.42   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.16                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  18:54 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Palmund  2002    712          30.30   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.31                 
Cecilie Grøndal  2002    670          30.91   
  Horsens Svømmeklub  30.01                 
Cæcilie Buchholt Johansen  2001    661          31.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  31.66                 
Julie Krøyer Svendsen  2002    659          31.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.86                 
Frederikke Marie Hansen  2003    658          31.11   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.22                 
Nicoline Ingeman-Petersen  2002    655          31.15   
  Herlev Svømning  30.47                 
Mia Rindshøj  2003    654          31.17   
  Gentofte Svømme Klub  30.51                 
Melanie Eggertsen  2002    653          31.18   
  Nakskov Svømme Klub  31.02                 
Zenia Aarestrup  2001    653          31.18   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.08                 
10  Rebecca E. Jacobsen  2003    641          31.38   
  Viborg Svømme Klub  30.93                 
11  Alberte V. Bisgaard  2003    638          31.42   
  Gentofte Svømme Klub  31.37                 
12  Louise Jensen  2003    635          31.48   
  Erritsø Gymnastik Og IF  31.32                 
13  Sofie Trekær Klausen  2003    633          31.50   
  Brædstrup Svømmeklub  31.77                 
14  Zara Wendel  2002    606          31.96   
  Holbæk Svømme Klub  30.91                 
15  Cecilie B. Andersen  2001    604          32.01   
  Vejle Svømmeklub  31.28                 
16  Carla Lyhne Weiner  2003    586          32.33   
  Søllerød Svømmeklub  33.77                 
17  Cecilie Elkjær  2001    580          32.44   
  Hvidovre Svømme Klub  31.26                 
18  Marlene Reitan  2003    576          32.52   
  Agfs Svømmeafdeling  32.62                 
19  Josefine Due Christensen  2001    575          32.54   
  Horsens Svømmeklub  32.29                 
20  Sofie Lund-Scherbeck  2003    572          32.58   
  Værløse Svømmeklub  32.71                 
21  Matilde Mantzius Mosegård  2003    569          32.64   
  Slagelse Svømmeklub  32.19                 
22  Karina Høybye Olesen  2001    568          32.67   
  Nyborg Svømmeklub  31.38                 
23  Isabella Bach  2002    563          32.76   
  Holstebro Svømme Club  31.97                 
24  Ditte Toft Ibsen  2001    563          32.77   
  Hobro Svømmeklub  32.80                 
25  Maria Lund  2003    556          32.89   
  Sigma Swim Birkerød  32.09                 
26  Mette Bruun-Petersen  2001    553          32.96   
  Nyborg Svømmeklub  32.69                 
27  Celia Puggaard  2003    549          33.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.09                 
28  Ella Stenholt  2003    549          33.04   
  Lyngby Svømmeklub  31.43                 
29  Sofie Nielsen  2001    548          33.06   
  Slagelse Svømmeklub  32.35                 
30  Emma Bruhn  2002    547          33.08   
  Herlufsholm Svømmeklub  33.38                 
31  Thea F. Johansen  2003    546          33.10   
  Herlev Svømning  32.27                 
32  Amalie Nielsen  2003    545          33.11   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.09                 
33  Lærke Rask Sander  2002    545          33.12   
  VAT Copenhagen-MK31  32.08                 
34  Claudia Sperling  2002    544          33.13   
  Lyngby Svømmeklub  32.53                 
35  Esther Else Grubert  2003    539          33.24   
  Hovedstadens Svømmeklub  33.47                 
35  Ida S Olesen  2003    539          33.24   
  Aalborg Svømmeklub  33.39                 
37  Mille C. Berg  2001    538          33.26   
  Horsens Svømmeklub  32.67                 
38  Caroline Broholm  2003    535          33.33   
  Ringe Svømme Klub  32.84                 
39  Pernille Pedersen  2001    533          33.37   
  Køge Svømmeklub  32.47                 
40  Emilie Knudsen  2002    530          33.43   
  Ikast Svømmeklub  33.06                 
41  Emilia Lønborg  2002    524          33.55   
  Herlufsholm Svømmeklub  32.98                 
42  Lærke Asmussen  2003    520          33.65   
  Svømmeklubben S 68  33.26                 
43  Anna Skovmand  2003    518          33.69   
  H2Odense  33.38                 
44  Josephine G. Lauridsen  2001    517          33.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.72                 
45  Sille Andersen  2003    516          33.73   
  Frederikssund Svømmeklub  34.19                 
46  Clara Tolderlund  2002    514          33.78   
  Silkeborg Svømmeklub  33.21                 
47  Louise Houe Andersen  2003    510          33.85   
  Viborg Svømme Klub  33.49                 
48  Lise Lindemann-Larsen  2002    509          33.87   
  Thisted Svømmeklub  32.90                 
48  Viola Demuth Andersen  2003    509          33.87   
  Gentofte Svømme Klub  33.65                 
50  Katja Skovdal Lorentzen  2003    509          33.88   
  Solrød Svømmeklub  32.61                 
51  Freja Gjerløv  2003    503          34.02   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  33.70                 
52  Maj Jensen  2003    502          34.04   
  Farum Svømmeklub  33.87                 
53  Caroline Buhl Schrøder  2003    501          34.07   
  Sigma Swim Allerød  33.56                 
54  Alberte Kjærsgaard  2001    495          34.19   
  Slangerup Svømmeklub  32.52                 
55  My Phuong Bui  2003    493          34.24   
  H2Odense  32.83                 
56  Selma Pruzljanin  2003    488          34.35   
  Thisted Svømmeklub  33.71                 
57  Emma Bækgaard  2002    486          34.41   
  Herlufsholm Svømmeklub  33.69                 
58  Cassandra G. Nygaard  2003    485          34.44   
  Sigma Swim Allerød  34.05                 
59  Sofia Norre Bendt  2003    482          34.51   
  Lyngby Svømmeklub  34.02                 
60  Sofie Bach Nielsen  2003    480          34.54   
  Horsens Svømmeklub  33.36                 
61  Sarah Sirek Hansen  2003    476          34.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.08                 
62  Mikala Ravn Borch  2003    472          34.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.15                 
63  Pil Sylvander  2003    464          34.95   
  Helsingør Svømmeklub  33.79                 
64  Caroline Veggerby  2003    463          34.97   
  Vallensbæk IF Af 1939  32.89                 
65  Luna Gammelgaard  2003    458          35.08   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.12                 
66  Kathrine Sofie Jensen  2003    456          35.14   
  Køge Svømmeklub  34.24                 
67  Pernille Thastrup Hansen  2003    456          35.15   
  Haderslev Svømme Klub  33.92                 
68  Alberte Hedevang Petersen  2003    453          35.23   
  Haderslev Svømme Klub  36.58                 
69  Emma Hebsgaard Nielsen  2003    442          35.51   
  Ishøj Svømme Klub  35.29                 
70  Fiona Burmester  2003    441          35.54   
  Helsingør Svømmeklub  37.20                 
71  Natascha Laigaard  2002    434          35.73   
  Farum Svømmeklub  33.23                 
72  Nikoline Skovly Larsen  2003    413          36.32   
  Næstved IF  33.74                 
Johanna Juul Bay-Smidt  2002                Akut syg 
  Helsingør Svømmeklub  33.09                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  19:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Palmund  2002    722          30.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.31                 
Cecilie Grøndal  2002    692          30.59   
  Horsens Svømmeklub  30.01                 
Cæcilie Buchholt Johansen  2001    685          30.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  31.66                 
Julie Krøyer Svendsen  2002    684          30.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.86                 
Frederikke Marie Hansen  2003    679          30.78   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.22                 
Mia Rindshøj  2003    637          31.44   
  Gentofte Svømme Klub  30.51                 
Nicoline Ingeman-Petersen  2002    635          31.48   
  Herlev Svømning  30.47                 
Melanie Eggertsen  2002    623          31.67   
  Nakskov Svømme Klub  31.02                 
Rebecca E. Jacobsen  2003    657          31.12   
  Viborg Svømme Klub  30.93                 
10  Sofie Trekær Klausen  2003    646          31.29   
  Brædstrup Svømmeklub  31.77                 
11  Zenia Aarestrup  2001    641          31.37   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.08                 
12  Alberte V. Bisgaard  2003    640          31.39   
  Gentofte Svømme Klub  31.37                 
13  Louise Jensen  2003    623          31.68   
  Erritsø Gymnastik Og IF  31.32                 
14  Cecilie B. Andersen  2001    610          31.89   
  Vejle Svømmeklub  31.28                 
15  Carla Lyhne Weiner  2003    551          33.00   
  Søllerød Svømmeklub  33.77                 
16  Zara Wendel  2002    527          33.48   
  Holbæk Svømme Klub  30.91                 
17  Josefine Due Christensen  2001    606          31.97   
  Horsens Svømmeklub  32.29                 
18  Sofie Lund-Scherbeck  2003    592          32.22   
  Værløse Svømmeklub  32.71                 
19  Karina Høybye Olesen  2001    590          32.25   
  Nyborg Svømmeklub  31.38                 
19  Matilde Mantzius Mosegård  2003    590          32.25   
  Slagelse Svømmeklub  32.19                 
21  Cecilie Elkjær  2001    589          32.28   
  Hvidovre Svømme Klub  31.26                 
22  Marlene Reitan  2003    583          32.39   
  Agfs Svømmeafdeling  32.62                 
23  Isabella Bach  2002    575          32.54   
  Holstebro Svømme Club  31.97                 
Ditte Toft Ibsen  2001              DNS   
  Hobro Svømmeklub  32.80                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  19:06 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nicklas Östman Pedersen  2002    699          27.08   
  Herlev Svømning  26.52                 
Frederik Riedel Lentz  2001    674          27.41   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.57                 
Luccas Dam Brenner  2001    672          27.44   
  Herlev Svømning  28.07                 
Tobias Dan Hansen  2002    657          27.64   
  Herlev Svømning  27.06                 
Filip Bækgaard  2000    648          27.78   
  Herlufsholm Svømmeklub  27.71                 
Mads Kloster  2002    644          27.83   
  Thisted Svømmeklub  27.63                 
Malthe Lindeblad  2001    643          27.84   
  DeltaSwim  28.11                 
Rasmus Udbye  2000    618          28.21   
  Horsens Svømmeklub  27.07                 
Gustav Jørgensen  2000    616          28.25   
  Slagelse Svømmeklub  28.14                 
10  Markus Kjeldsen  2000    598          28.53  Deltager ikke i finalen 
  Silkeborg Svømmeklub  28.53                 
11  Jakob Strunge Nissen  2002    596          28.56  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.81                 
12  Christoffer Vang-Jensen  2001    583          28.77   
  Gentofte Svømme Klub  29.54                 
12  Julius Munk  2000    583          28.77  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  28.13                 
14  Marius Nørgaard  2001    574          28.91   
  Aalborg Svømmeklub  29.28                 
15  Kristoffer Desmareth  2000    566          29.05   
  Ringe Svømme Klub  28.89                 
16  David Hjort  2000    560          29.15   
  Agfs Svømmeafdeling  27.83                 
17  Jakob Bjerre Eriksen  2000    560          29.16   
  Hillerød Svømmeklub  28.19                 
18  Patrick Zakaryan Olsen  2002    558          29.19   
  Horsens Svømmeklub  29.02                 
19  Oliver Thor Sørensen  2000    543          29.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.25                 
20  Sofus Bolwig Balladone  2002    542          29.48   
  Agfs Svømmeafdeling  30.43                 
21  Lukas Jeppesen  2001    535          29.61   
  Erritsø Gymnastik Og IF  29.35                 
22  Matthias Hansen  2001    530          29.70   
  Slagelse Svømmeklub  29.20                 
23  Jonas Hansen  2001    529          29.71   
  Slagelse Svømmeklub  29.16                 
24  Frederik Møller  2002    523          29.83   
  Ringsted Svømme Klub  28.71                 
25  Tobias Daniel Larsen  2001    521          29.87   
  Slagelse Svømmeklub  29.68                 
26  Johan Heeno Rasmussen  2002    518          29.92   
  Helsingør Svømmeklub  29.71                 
27  Anders Vestergaard  2001    518          29.93   
  Aalborg Svømmeklub  29.49                 
28  Thor Malmby Jørgin  2001    516          29.97   
  Dragsholm Svømmeklub  30.03                 
29  Daniel Berg Wenk  2000    515          29.98   
  Roskilde Svømning  28.88                 
30  Thomas Schiby  2001    515          29.99   
  Aalborg Svømmeklub  29.65                 
31  Theodor L Munch-Jensen  2002    513          30.03   
  Solrød Svømmeklub  30.19                 
32  Anders Rasmussen  2001    500          30.28   
  Vejle Svømmeklub  29.01                 
32  Janus Rosholm  2002    500          30.28   
  Søllerød Svømmeklub  29.72                 
34  Emil Carstensen  2002    499          30.29   
  Ringsted Svømme Klub  30.91                 
35  Rasmus Danielsen  2001    497          30.34   
  Køge Svømmeklub  28.65                 
36  Villads Bomholt Larsen  2001    495          30.37   
  Helsingør Svømmeklub  29.00                 
37  Nicklas Andersen  2001    489          30.50   
  Helsinge Svømmeklub  29.51                 
38  Anders Skousen  2002    483          30.63   
  Hvidovre Svømme Klub  29.10                 
39  Nicolai Andersen  2001    479          30.71   
  Gladsaxe Svømmeklub  29.64                 
40  Mert Kaya  2001    477          30.76   
  Køge Svømmeklub  29.71                 
41  Valdemar Kjærgaard  2001    470          30.90   
  Agfs Svømmeafdeling  29.82                 
42  Daniel Gallacher  2002    469          30.92   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  29.07                 
43  Mikkel Podiss Petersen  2002    468          30.95   
  Frem Odense  31.46                 
44  Marcus Skøtt Haslev  2002    465          31.01   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.04                 
45  Magnus Funder  2001    465          31.03   
  Vejle Svømmeklub  30.24                 
46  Aksel Munksgaard-Ottosen  2001    457          31.21   
  Vejle Svømmeklub  30.10                 
47  Alexander Korsager Elkjær  2001    453          31.30   
  Lyseng IF  30.87                 
48  Gustav Stahl  2002    442          31.54   
  H2Odense  30.36                 
49  Ejnar Truelsen  2002    438          31.64   
  Herning Svømmeklub  31.00                 
50  Oskar Allerslev  2002    424          31.98   
  Holstebro Svømme Club  30.99                 
51  Vilhelm Damm Thorsell  2002    421          32.06   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.89                 
52  Lucas Hagbarth Jørgensen  2002    418          32.13   
  Roskilde Svømning  31.21                 
53  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    399          32.64   
  Vest-Brøndby  30.87                 
54  Mads Frydenholm  2001    395          32.74   
  Esbjerg Svømmeklub  32.17                 
55  Mathias Riff Alexandersen  2001    395          32.76   
  Sigma Swim Birkerød  31.84                 
Frederik Eg Ibsen  2002              DNS   
  Sigma Swim Birkerød  29.75                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.08  Udskriftsdato  05 juli 2018 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  05 juli 2018   
  Stævne by  Nørresundby    Udskriftstidspunkt  19:13   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  05 juli 2018         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09