2020-08-04   12:59:15
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 3 (50m) 2017-2018, Eskilstuna

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    31.46  1:05.72  1:41.35    2:17.75   
Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    33.31  1:08.44  1:46.26    2:23.02   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora    33.42  1:09.91  1:46.78    2:23.35   
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    32.10  1:08.74  1:46.82    2:23.43   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    33.84  1:10.33  1:48.13    2:24.49   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.18  1:09.48  1:47.51    2:24.76   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    33.58  1:10.25  1:48.33    2:25.57   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.37  1:10.21  1:48.40    2:25.78   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    33.51  1:10.56  1:49.04    2:27.00   
10  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    35.22  1:13.81  1:54.13    2:34.15   
11  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.94  1:14.87  1:55.56    2:36.74   
12  Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    35.82  1:16.07  1:57.94    2:38.74   
13  Moa Alden  2000  Avesta Simsällskap    36.54  1:20.89  2:09.20    2:55.52   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maja Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    32.49  1:08.19  1:44.78    2:19.87   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    32.27  1:07.92  1:44.48    2:20.50   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    32.32  1:08.21  1:45.45    2:22.61   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    31.94  1:08.83  1:46.62    2:22.93   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    32.39  1:08.40  1:45.03    2:23.24   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    31.58  1:06.65  1:44.91    2:23.60   
Sophie Bladin  2002  Simklubben Neptun    31.36  1:07.85  1:45.80    2:23.93   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    32.16  1:08.11  1:46.70    2:25.57   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    33.79  1:11.58  1:49.53    2:26.84   
10  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.70  1:11.81  1:50.81    2:28.95   
11  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    34.60  1:12.25  1:51.05    2:29.72   
12  Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    33.91  1:11.82  1:51.48    2:29.88   
13  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    33.91  1:11.84  1:51.23    2:30.12   
14  Lovisa Königsson  2002  Sala Simsällskap    33.94  1:12.94  1:53.68    2:33.98   
15  Nike Bölja-Strandlund  2002  Fagersta Simklubb    32.25  1:10.59  1:52.85    2:36.50   
16  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    35.58  1:16.17  1:57.90    2:38.43   
17  Wilma Nääf  2002  Västerås Simsällskap    35.49  1:15.66  1:57.90    2:39.71   
18  Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    35.74  1:16.10  1:59.69    2:42.52   
19  Engla Andersson  2002  Fagersta Simklubb    41.21  1:29.19  2:18.93    3:08.36   
20  Maya Owetz  2002  Avesta Simsällskap    42.02  1:30.71  2:21.83    3:12.74   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    31.61  1:05.81  1:40.48    2:14.83   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    31.09  1:07.05  1:43.19    2:18.81   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    32.96  1:09.38  1:46.55    2:21.56   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    32.41  1:08.04  1:45.24    2:21.68   
Elsa Djuphammar  2003  Simklubben Neptun    32.11  1:08.09  1:47.08    2:25.05   
Freja Nordeman  2003  Simklubben Neptun    32.56  1:09.19  1:47.19    2:25.71   
Vendela Hillström  2003  Simklubben Neptun    33.16  1:09.46  1:48.58    2:26.02   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    33.75  1:11.21  1:50.76    2:29.45   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    33.70  1:13.43  1:54.13    2:32.96   
10  Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.24  1:14.53  1:55.77    2:34.15   
11  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    37.36  1:17.97  1:58.24    2:39.71   
12  Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    35.54  1:17.41  2:00.70    2:41.90   
13  Elin Nylander  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.03  1:17.80  2:00.43    2:44.18   
14  Lovis Westman  2003  Strängnäs Simklubb    36.30  1:18.06  2:01.71    2:44.29   
15  Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    37.91  1:22.56  2:08.48    2:53.87   
16  Elsa Zachrisson  2003  Fagersta Simklubb    39.00  1:25.16  2:14.48    2:58.31   
17  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    40.68  1:30.12  2:22.02    3:10.02   
18  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    47.44  1:42.17  2:40.39    3:35.13   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    30.28  1:04.41  1:40.28    2:14.81   
Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.81  1:06.60  1:41.85    2:16.76   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    32.68  1:09.18  1:46.60    2:21.94   
Anna Wainikka  2004  Simklubben Neptun    32.01  1:08.13  1:45.81    2:23.59   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    32.21  1:09.66  1:48.64    2:26.36   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    33.46  1:11.27  1:50.32    2:27.33   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    33.72  1:11.17  1:50.08    2:27.65   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    34.80  1:13.38  1:52.78    2:29.27   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    33.97  1:12.49  1:51.89    2:30.84   
10  Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    33.75  1:12.56  1:52.99    2:32.20   
11  Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    36.06  1:15.95  1:56.52    2:36.44   
12  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    35.95  1:16.48  1:57.79    2:36.98   
13  Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    36.06  1:16.99  1:58.74    2:37.20   
14  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    33.92  1:14.01  1:56.83    2:38.82   
15  Maja Rehn  2004  Simklubben Neptun    36.04  1:18.05  2:01.27    2:40.33   
16  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    37.25  1:19.59  2:01.71    2:41.42   
17  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    36.75  1:18.34  2:01.90    2:44.28   
18  Li Elveskog  2004  Simklubben Neptun    36.53  1:18.68  2:02.10    2:44.35   
19  Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.73  1:18.75  2:03.24    2:44.60   
20  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    38.21  1:20.50  2:05.60    2:49.69   
21  Julia Blennrot  2004  Säffle Simsällskap    37.45  1:21.75  2:06.83    2:49.88   
22  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    38.41  1:23.86  2:09.57    2:53.16   
23  Moa Westerberg  2004  Strängnäs Simklubb    37.82  1:22.80  2:11.13    2:57.54   
24  Lora Encheva  2004  Strängnäs Simklubb    36.64  1:23.41  2:14.26    3:03.48   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tara Klarbo Egan  2005  Västerås Simsällskap    31.74  1:07.56  1:44.48    2:21.30   
Elin Logander  2005  Strängnäs Simklubb    32.68  1:09.79  1:48.72    2:24.62   
Iris Martinsson  2005  Simklubben Neptun    34.11  1:11.15  1:48.55    2:25.02   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    33.98  1:12.84  1:51.59    2:25.98   
Nike Johnston  2005  Simklubben Neptun    33.80  1:11.32  1:50.03    2:26.82   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    33.80  1:12.22  1:51.65    2:30.13   
Molly Rantil  2005  Simklubben Neptun    33.02  1:11.24  1:52.32    2:30.34   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    34.86  1:13.95  1:54.05    2:31.08   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    35.70  1:15.69  1:55.42    2:33.29   
10  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    35.97  1:17.15  1:59.49    2:41.14   
11  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    36.44  1:20.31  2:03.58    2:44.83   
12  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    36.77  1:21.45  2:06.42    2:49.43   
13  Vera Romin  2005  Strängnäs Simklubb    38.36  1:20.98  2:06.37    2:50.07   
14  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    38.25  1:20.73  2:05.85    2:50.35   
15  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    37.66  1:21.79  2:09.10    2:52.27   
16  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    38.86  1:24.19  2:11.85    2:56.24   
17  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    41.13  1:27.80  2:14.81    2:59.34   
18  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.17  1:24.18  2:14.67    3:01.52   
19  Nilea Ahlström  2005  Avesta Simsällskap    41.63  1:28.18  2:16.73    3:02.59   
20  Linnéa Magnusson  2005  Eskilstuna Simklubb    39.71  1:25.69  2:15.44    3:03.60   
21  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    42.80  1:31.22  2:20.21    3:06.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    28.24        1:00.35   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.32        1:01.53   
Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap    28.62        1:03.94   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    28.97        1:03.95   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    30.97        1:07.05   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    31.05        1:08.72   
Hemming Gong  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.80        1:15.09   
Joakim Sühl  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.02        1:20.61   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    30.29        1:05.33   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    31.69        1:07.50   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    33.77        1:13.02   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    33.47        1:14.12   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    38.77        1:24.98   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    29.82        1:08.40   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    31.08        1:08.54   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    31.50        1:08.64   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    31.51        1:09.75   
Julius Grell  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    31.18        1:10.20   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    32.21        1:10.68   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.62        1:13.10   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.06        1:13.89   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    33.20        1:15.37   
10  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    34.23        1:15.44   
11  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    35.18        1:17.10   
12  Oliver Edoff  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.38        1:18.55   
13  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    36.52        1:19.47   
14  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    34.15        1:20.76   
15  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    37.96        1:22.99   
16  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    38.30        1:24.15   
17  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    41.15        1:30.28   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    31.36        1:08.54   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.17        1:13.79   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    33.84        1:14.55   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    33.53        1:15.05   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.88        1:15.24   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    34.75        1:15.25   
Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    35.04        1:15.86   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    35.62        1:16.85   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    36.60        1:19.19   
10  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.99        1:21.15   
11  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    38.28        1:25.51   
12  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    44.38        1:35.13   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    33.41        1:13.39   
Oliver Albinzon  2005  Simklubben Neptun    33.54        1:14.20   
David Ullstrand  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.33        1:17.49   
Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.05        1:20.07   
Gustav Edman  2005  Simklubben Neptun    35.34        1:21.07   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    37.50        1:25.08   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    42.18        1:29.58   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    44.37        1:33.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:05   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    38.80        1:21.20   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    38.23        1:22.05   
Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    39.69        1:25.86   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    40.05        1:26.10   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    39.46        1:27.28   
Clara Lönnberg  2001  Eskilstuna Simklubb    40.75        1:28.78   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    42.37        1:29.74   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    43.04        1:30.37   
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    42.97        1:31.60   
10  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    43.80        1:32.94   
11  Moa Alden  2000  Avesta Simsällskap    47.55        1:47.54   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    33.72        1:11.47   
Erica Sundholm  2002  Simklubben Neptun    37.20        1:19.74   
Elma Starrost  2002  Simklubben Neptun    38.47        1:21.67   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.43        1:27.51   
Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    42.41        1:31.52   
Nike Bölja-Strandlund  2002  Fagersta Simklubb    43.93        1:34.26   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    47.11        1:40.02   
Engla Andersson  2002  Fagersta Simklubb    48.68        1:44.24   
Maya Owetz  2002  Avesta Simsällskap    54.21        1:59.82   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    36.11        1:18.84   
Isabelle Brodd  2003  Simklubben Neptun    37.14        1:19.04   
Alva Hagström  2003  Simklubben Neptun    37.61        1:20.36   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    40.38        1:24.73   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    39.41        1:25.57   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    40.67        1:26.35   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    41.40        1:28.56   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    41.75        1:29.59   
Lovis Westman  2003  Strängnäs Simklubb    43.24        1:33.42   
10  Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.64        1:34.43   
11  Alice Johansson  2003  Bålsta Simklubb    44.96        1:36.02   
12  Elsa Zachrisson  2003  Fagersta Simklubb    48.34        1:43.87   
13  Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    48.94        1:45.29   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.92        1:17.94   
Liv Jonsson  2004  Simsällskapet Mora    37.44        1:20.99   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    37.53        1:21.41   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    38.23        1:22.10   
Matilda Olausson  2004  Västerås Simsällskap    37.90        1:24.18   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    40.22        1:24.78   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    39.82        1:24.91   
Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    41.54        1:28.15   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    41.93        1:28.36   
10  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    41.33        1:28.63   
11  Kasandra Svan  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.16        1:30.60   
12  Clara Berner  2004  Karlstads Simsällskap    42.40        1:31.01   
13  Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    42.58        1:31.21   
14  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    42.19        1:31.41   
15  Li Elveskog  2004  Simklubben Neptun    42.72        1:32.17   
16  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    44.12        1:33.39   
17  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    45.11        1:34.94   
18  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    45.29        1:35.85   
19  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    45.46        1:36.57   
20  Dione Bölja-Strandlund  2004  Fagersta Simklubb    46.07        1:36.97   
21  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    45.94        1:37.80   
22  Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    46.94        1:38.09   
23  Moa Westerberg  2004  Strängnäs Simklubb    45.05        1:38.12   
24  Maja Rehn  2004  Simklubben Neptun    45.63        1:38.58   
25  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    45.50        1:38.66   
26  Lora Encheva  2004  Strängnäs Simklubb    45.78        1:39.84   
27  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    46.81        1:40.17   
28  Kajsa Ejdvinsson  2004  Katrineholms Simsällskap    48.22        1:40.37   
29  Fanny Andersson  2004  Västerås Simsällskap    50.43        1:47.30   
30  Terese Lundberg  2004  Västerås Simsällskap    54.59        1:53.42   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    38.11        1:21.33   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    39.10        1:22.79   
Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.68        1:24.51   
Iris Martinsson  2005  Simklubben Neptun    40.23        1:25.00   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    40.68        1:26.75   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    42.65        1:31.24   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    43.16        1:31.92   
Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    45.10        1:34.04   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    45.60        1:36.23   
10  Malvina Walldén  2005  Västerås Simsällskap    45.06        1:37.00   
11  Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.78        1:38.45   
12  Lovisa Ramsten  2005  Simklubben Neptun    45.70        1:38.69   
13  Selma Hasanbegovic  2005  Eskilstuna Simklubb    48.12        1:39.50   
14  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    46.89        1:39.95   
15  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    48.43        1:41.44   
16  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    49.05        1:42.38   
17  Emilia Romberg  2005  Västerås Simsällskap    48.96        1:43.86   
18  Vera Romin  2005  Strängnäs Simklubb    48.06        1:44.49   
19  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    49.33        1:45.43   
20  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    50.20        1:45.62   
21  Nilea Ahlström  2005  Avesta Simsällskap    52.80        1:51.91   
22  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    56.70        1:57.74   
23  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    55.51        2:00.61   
24  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    56.65        2:00.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:05 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    35.23  1:14.36  1:53.48    2:33.41   
Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    35.66  1:15.54  1:56.90    2:40.27   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    35.35  1:16.27  1:59.08    2:41.08   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    36.99  1:20.45  2:06.66    2:54.20   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    41.81  1:29.37  2:17.82    3:07.82   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    37.19  1:19.71  2:03.85    2:48.61   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    40.85  1:26.49  2:13.37    2:58.71   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    39.45  1:24.48  2:10.87    2:59.81   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    37.37  1:21.13  2:05.35    2:50.75   
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    38.77  1:22.86  2:07.51    2:52.03   
Isak Wallström-Blomgren  2003  Simklubben Neptun    37.71  1:21.77  2:07.39    2:52.38   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.17  1:20.83  2:06.77    2:53.06   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    38.84  1:24.52  2:11.15    2:55.84   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    39.43  1:24.52  2:11.72    2:58.63   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    40.85  1:29.04  2:18.55    3:08.00   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    42.23  1:30.24  2:19.78    3:11.13   
Sergej Basov  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.97  1:30.81  2:23.84    3:13.17   
10  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    45.62  1:38.19  2:32.15    3:25.58   
11  Gustav Forslund  2003  Eskilstuna Simklubb    47.14  1:40.12  2:35.90    3:30.92   
12  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    48.21  1:41.96  2:38.16    3:32.27   
13  William Österberg  2003  Fagersta Simklubb    44.49  1:39.33  2:38.18    3:39.01   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    36.89  1:18.57  2:01.33    2:44.01   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.71  1:26.68  2:13.19    2:58.10   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    41.43  1:27.58  2:13.94    3:00.88   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    40.63  1:27.39  2:16.58    3:05.93   
Markus Hasselkvist  2004  Eskilstuna Simklubb    46.39  1:41.50  2:39.48    3:37.08   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Rasmus Falk  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    37.76  1:21.06  2:03.93    2:45.17   
Ferdinand Bang  2005  Simklubben Neptun    40.85  1:26.65  2:12.48    2:57.67   
Gustav Edman  2005  Simklubben Neptun    43.60  1:34.21  2:25.40    3:12.90   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    46.03  1:37.71  2:31.28    3:24.77   
Milton Dalin  2005  Sala Simsällskap    47.34  1:41.96  2:38.09    3:30.96   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    46.42  1:41.96  2:38.60    3:33.93   
Gustav Löfqvist  2005  Västerås Simsällskap    46.98  1:44.60  2:41.80    3:41.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:35 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:56   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:12.48  2:38.98  4:10.13    5:22.75   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:15.24  2:40.30  4:10.16    5:27.45   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:11.98  2:39.47  4:18.95    5:36.23   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    1:18.16  2:47.87  4:30.19    5:45.73   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:20.31  2:52.39  4:31.86    5:51.02   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora    1:18.15  2:48.09  4:36.34    5:56.02   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.89  2:50.70  4:39.10    5:57.15   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:21.87  2:54.20  4:40.39    6:01.84   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:26.42  3:05.63  4:40.04    6:07.70   
10  Clara Lönnberg  2001  Eskilstuna Simklubb    1:27.70  3:01.87  4:45.60    6:11.74   
11  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:28.01  3:05.95  4:46.07    6:12.52   
12  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    1:20.93  3:00.84  4:57.12    6:24.54   
13  Moa Alden  2000  Avesta Simsällskap    1:53.15  3:49.81  5:49.27    7:24.00   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:21.91  2:47.38  4:23.35    5:40.85   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:12.58  2:49.68  4:31.76    5:54.25   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:28.36  3:02.93  4:52.00    6:15.12   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    1:21.32  3:04.19  4:52.55    6:25.12   
Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    1:30.97  3:13.12  5:00.86    6:28.79   
Ulrika Jansson  2002  Västerås Simsällskap    1:28.43  3:13.81  5:00.45    6:31.87   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:17.10  2:41.32  4:19.56    5:33.14   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    1:12.17  2:44.03  4:19.55    5:39.25   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    1:12.00  2:31.56  4:04.62    5:19.66   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    1:17.72  2:46.68  4:26.10    5:46.46   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:21.59  3:01.39  4:49.16    6:08.19   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    1:27.62  3:05.89  4:45.88    6:08.99   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:28.12  3:04.66  4:55.01    6:21.53   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:26.38  2:53.49  4:39.88    5:58.01   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    1:28.58  3:08.34  4:45.24    6:13.82   
Maja Wallberg  2005  Simklubben Neptun    1:27.28  3:06.52  4:52.58    6:16.63   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:31.64  3:10.14  4:54.25    6:23.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:56 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  12:31   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    1:10.91  2:25.75  3:42.46  4:58.07  18:54.29   
          6:12.83  7:28.27  8:45.03  10:00.92     
          11:17.49  12:33.84  13:50.45  15:07.79     
          16:25.33  17:40.82         
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:08.46  2:23.39  3:40.05  4:57.22  19:28.98   
          6:15.15  7:34.01  8:53.46  10:13.18     
          11:32.04  12:50.68  14:10.48  15:30.47     
          16:50.29  18:10.36         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    1:03.66  2:13.74  3:23.07  4:33.31  17:33.85   
          5:43.31  6:53.64  8:04.57  9:15.45     
          10:26.54  11:38.50  12:49.54  14:01.55     
          15:13.42  16:24.48         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    1:14.87  2:37.64  4:02.19  5:25.68  20:37.03   
          6:51.79  8:14.43  9:39.12  11:04.69     
          12:29.08  13:52.63  15:15.11  16:38.58     
          18:01.16  19:22.14         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    1:24.56  2:55.28  4:29.15  6:02.92  23:18.34   
          7:37.52  9:12.70  10:47.92  12:22.22     
          13:58.30  15:33.42  17:08.32  18:43.83     
          20:17.64  21:49.20         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  12:31 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  13:13   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    1:02.94  2:09.03  3:16.06  4:24.15  9:02.25   
          5:33.38  6:43.17  7:53.21       
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:03.92  2:15.50  3:29.26  4:42.95  9:33.54   
          5:56.77  7:09.72  8:22.88       
Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    1:03.70  2:14.24  3:26.98  4:41.38  9:34.68   
          5:55.94  7:11.28  8:25.25       
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:13.16  2:36.97  4:05.01  5:35.68  11:38.83   
          7:06.55  8:37.90  10:08.99       
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:21.92  2:53.69  4:28.14  6:01.00  12:10.02   
          7:34.46  9:06.49  10:38.95       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oscar Mogard Linden  2002  Simklubben Neptun    1:06.43  2:22.33  3:37.06  4:52.95  10:01.83   
          6:09.06  7:28.00  8:47.25       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:05.11  2:17.64  3:31.30  4:46.29  9:45.19   
          6:01.76  7:17.15  8:32.13       
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:16.42  2:42.65  4:09.13  5:34.61  10:56.13   
          6:56.40  8:20.91  9:40.63       
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    1:14.65  2:38.28  4:01.77  5:23.75  10:57.19   
          6:46.77  8:09.45  9:33.47       
Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    1:15.23  2:37.45  3:59.92  5:24.68  11:02.00   
          6:50.86  8:16.87  9:43.02       
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:14.52  2:37.25  4:02.03  5:27.88  11:15.63   
          6:56.95  8:25.46  9:53.95       
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:15.05  2:38.52  4:02.92  5:29.84  11:15.83   
          6:58.50  8:27.31  9:53.43       
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    1:17.69  2:48.00  4:22.00  5:58.33  12:11.26   
          7:34.51  9:10.20  10:42.31       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:14.87  2:34.45  3:54.74  5:14.77  10:35.01   
          6:35.26  7:55.80  9:16.44       
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:10.71  2:29.02  3:50.26  5:11.76  10:37.72   
          6:33.14  7:55.36  9:16.81       
Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    1:15.39  2:36.31  3:56.96  5:17.81  10:39.53   
          6:38.09  8:00.13  9:20.71       
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:15.06  2:38.24  4:02.33  5:25.79  10:50.43   
          6:49.16  8:11.86  9:32.49       
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    1:19.53  2:49.06  4:20.73  5:51.82  11:40.28   
          7:23.19  8:53.33  10:19.19       
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    1:27.44  3:08.17  4:52.12  6:37.23  13:33.22   
          8:22.89  10:10.15  11:53.25       
Haoija He  2004  Eskilstuna Simklubb    1:27.76  3:07.62  4:53.67  6:40.10  13:41.13   
          8:26.24  10:14.97  12:02.99       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:19.89  2:48.25  4:18.91  5:49.80  11:40.76   
          7:20.76  8:52.02  10:19.88       
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    1:21.26  2:52.03  4:24.27  5:57.55  12:04.75   
          7:31.35  9:04.84  10:36.87       
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    1:25.82  2:57.78  4:32.78  6:07.48  12:11.55   
          7:40.69  9:13.01  10:44.04       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  13:13 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:37   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    33.58  1:12.19  1:51.14    2:31.79   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.02  1:14.67  1:58.31    2:39.90   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    36.60  1:19.57  2:04.26    2:48.50   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    37.05  1:19.76  2:04.48    2:48.65   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    33.80  1:11.37  1:50.76    2:30.07   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    35.59  1:17.03  2:00.72    2:43.45   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    36.44  1:19.02  2:03.93    2:50.60   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    37.49  1:21.76  2:11.34    3:01.54   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    38.02  1:23.44  2:12.82    3:02.30   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.36  1:09.55  1:48.72    2:29.61   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    34.34  1:15.53  1:59.12    2:39.85   
Lova Gottberg  2003  Simklubben Neptun    36.96  1:19.78  2:05.20    2:50.82   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.07  1:22.16  2:11.71    3:01.15   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    39.45  1:27.59  2:17.45    3:07.19   
Lovisa Edman  2003  Simklubben Neptun    37.17  1:24.54  2:15.95    3:09.46   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    34.35  1:16.36  2:02.04    2:47.86   
Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    41.46  1:36.58  2:34.72    3:32.91   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    41.16  1:30.31  2:19.02    3:05.69   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    40.54  1:29.66  2:22.65    3:14.70   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:37 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:57   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    31.00  1:07.62  1:47.91    2:20.09   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    30.25  1:10.96  1:54.33    2:29.10   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    31.49  1:12.00  1:58.48    2:31.71   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    31.59  1:13.14  1:56.62    2:32.43   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    35.97  1:24.72  2:08.61    2:48.39   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    38.38  1:29.78  2:20.17    3:05.12   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62  1:04.75  1:49.32    2:22.57   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    31.09  1:12.91  1:59.37    2:34.12   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    33.65  1:17.76  2:03.89    2:38.38   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    36.35  1:20.86  2:07.62    2:42.51   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    38.84  1:25.65  2:11.25    2:51.74   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    33.12  1:14.16  1:57.99    2:33.12   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    31.86  1:12.82  2:00.24    2:34.89   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    34.06  1:16.90  1:59.14    2:35.28   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    31.38  1:15.27  2:00.92    2:36.14   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    35.53  1:17.24  2:01.88    2:36.65   
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    36.37  1:19.25  2:03.51    2:39.11   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.66  1:18.75  2:04.57    2:40.81   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    36.06  1:20.94  2:05.94    2:43.71   
Oliver Edoff  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.34  1:18.26  2:08.01    2:44.76   
10  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    35.20  1:20.58  2:08.71    2:45.60   
11  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    35.20  1:18.90  2:08.84    2:45.79   
12  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    38.81  1:23.17  2:11.65    2:48.98   
13  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    37.96  1:21.58  2:14.02    2:49.68   
14  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    37.52  1:22.90  2:15.05    2:54.93   
15  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    39.20  1:27.85  2:21.98    3:03.36   
16  Marcus Ardanius  2003  Bålsta Simklubb    42.07  1:34.88  2:32.73    3:12.34   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    31.69  1:10.04  1:52.11    2:26.60   
Hjalmar Mueller  2004  Simklubben Neptun    33.71  1:15.03  1:59.68    2:33.84   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    34.74  1:18.15  2:02.87    2:37.73   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.38  1:15.75  2:01.91    2:38.53   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    35.98  1:20.16  2:06.73    2:41.42   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.43  1:16.57  2:03.01    2:41.53   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    34.84  1:16.84  2:06.05    2:41.79   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    37.39  1:17.44  2:04.94    2:42.40   
Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    36.32  1:18.74  2:07.07    2:44.47   
10  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    35.75  1:18.37  2:06.66    2:45.48   
11  Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.59  1:20.74  2:09.24    2:47.47   
12  Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    34.77  1:17.04  2:08.39    2:48.15   
13  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    38.15  1:21.33  2:15.12    2:51.34   
14  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    43.17  1:34.61  2:28.51    3:08.41   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    33.53  1:15.05  1:59.51    2:32.99   
Oliver Albinzon  2005  Simklubben Neptun    33.88  1:16.77  2:06.15    2:41.78   
Ferdinand Bang  2005  Simklubben Neptun    36.05  1:19.83  2:06.51    2:42.36   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    34.29  1:20.50  2:14.15    2:50.89   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    37.39  1:20.40  2:13.36    2:51.53   
Gustav Edman  2005  Simklubben Neptun    35.60  1:23.92  2:14.70    2:54.12   
Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.17  1:22.29  2:14.14    2:55.44   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    44.16  1:30.47  2:29.12    3:08.45   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    42.98  1:35.71  2:29.97    3:10.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:57 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:47   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.67  2:23.17  3:39.19    4:54.72   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:11.31  2:27.65  3:42.68    4:56.57   
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    1:11.26  2:27.97  3:44.11    4:58.54   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:12.41  2:30.46  3:49.12    5:06.91   
Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    1:12.25  2:30.87  3:50.45    5:07.43   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:14.00  2:32.69  3:51.51    5:08.20   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.48  2:34.19  3:53.99    5:09.22   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora    1:13.59  2:33.58  3:54.40    5:13.27   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:16.16  2:37.66  3:58.41    5:13.28   
10  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.49  2:38.34  4:03.59    5:24.82   
11  Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:15.31  2:40.40  4:06.17    5:27.77   
12  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    1:16.87  2:39.40  4:04.27    5:30.83   
13  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:20.59  2:48.12  4:16.17    5:40.91   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:10.54  2:27.74  3:43.22    4:56.62   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:10.83  2:27.89  3:44.66    4:59.30   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    1:10.71  2:27.38  3:45.26    5:04.32   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    1:11.99  2:29.87  3:48.41    5:06.43   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    1:15.35  2:35.03  3:54.29    5:11.91   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:13.80  2:33.30  3:52.43    5:15.59   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:17.07  2:38.02  3:59.07    5:17.66   
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:13.77  2:34.74  3:57.56    5:18.59   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    1:09.47  2:23.72  3:37.96    4:50.51   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:11.01  2:27.57  3:43.18    4:55.97   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    1:13.15  2:30.43  3:46.14    5:00.73   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    1:12.11  2:29.39  3:47.61    5:03.18   
Vendela Hillström  2003  Simklubben Neptun    1:12.69  2:31.21  3:50.08    5:06.76   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:14.81  2:35.64  3:55.73    5:11.36   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    1:15.89  2:39.37  4:02.84    5:25.66   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:16.33  2:41.46  4:05.87    5:27.47   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:19.48  2:47.19  4:12.99    5:38.52   
10  Alice Johansson  2003  Bålsta Simklubb    1:19.33  2:47.26  4:17.52    5:44.53   
11  Lovis Westman  2003  Strängnäs Simklubb    1:20.23  2:50.15  4:21.58    5:51.22   
12  Elin Nylander  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:22.12  2:53.51  4:26.12    5:54.22   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.50  2:23.92  3:38.86    4:52.24   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    1:10.26  2:25.92  3:41.94    4:55.75   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    1:12.35  2:30.11  3:47.13    5:03.95   
Anna Wainikka  2004  Simklubben Neptun    1:12.60  2:30.17  3:48.21    5:04.06   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    1:13.28  2:32.37  3:52.81    5:10.08   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:13.86  2:33.99  3:54.38    5:11.37   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:13.40  2:33.72  3:55.46    5:14.25   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:17.16  2:40.25  4:01.07    5:18.58   
Matilda Olausson  2004  Västerås Simsällskap    1:16.28  2:38.22  3:59.01    5:18.90   
10  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    1:11.13  2:35.01  4:00.81    5:23.92   
11  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    1:15.75  2:38.15  4:02.15    5:24.98   
12  Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    1:16.79  2:40.21  4:04.60    5:25.27   
13  Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    1:17.66  2:41.39  4:04.80    5:26.30   
14  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    1:19.71  2:45.16  4:10.19    5:32.35   
15  Kasandra Svan  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:17.53  2:43.94  4:12.38    5:35.32   
16  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    1:19.00  2:46.53  4:14.24    5:37.18   
17  Clara Berner  2004  Karlstads Simsällskap    1:18.16  2:45.12  4:13.38    5:38.50   
18  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    1:22.69  2:54.09  4:25.33    5:52.48   
19  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    1:23.71  3:02.15  4:44.13    6:17.37   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tara Klarbo Egan  2005  Västerås Simsällskap    1:10.43  2:28.21  3:45.10    4:59.82   
Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:16.52  2:37.16  3:57.31    5:14.23   
Elin Logander  2005  Strängnäs Simklubb    1:12.43  2:34.56  3:56.89    5:14.52   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    1:16.28  2:39.54  4:02.60    5:18.82   
Molly Rantil  2005  Simklubben Neptun    1:17.79  2:41.74  4:03.75    5:20.91   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:17.62  2:40.66  4:05.73    5:25.69   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:15.54  2:39.82  4:04.82    5:27.52   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    1:18.32  2:42.70  4:07.00    5:30.03   
Lovisa Ramsten  2005  Simklubben Neptun    1:19.31  2:45.39  4:13.58    5:36.40   
10  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:20.06  2:47.56  4:16.61    5:42.89   
11  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    1:19.97  2:48.90  4:19.14    5:47.29   
12  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:25.45  2:59.11  4:33.89    5:58.11   
13  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    1:25.12  3:01.16  4:38.47    6:12.04   
14  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    1:29.41  3:06.17  4:42.11    6:16.94   
15  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    1:27.66  3:04.06  4:43.49    6:19.18   
16  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    1:33.09  3:14.76  4:55.81    6:35.02   
17  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:30.73  3:12.89  4:55.84    6:36.61   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:47 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:09   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    32.74        1:07.51   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    33.09        1:10.55   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    43.51        1:31.59   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    33.75        1:08.85   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    34.73        1:12.29   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    32.93        1:07.14   
Julius Grell  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.26        1:09.84   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    34.19        1:10.06   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    34.52        1:10.86   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    34.85        1:11.11   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    37.43        1:16.37   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    37.41        1:16.70   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    40.52        1:22.51   
William Österberg  2003  Fagersta Simklubb    49.38        1:45.10   
Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    32.13        1:06.47   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    36.40        1:14.14   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.05        1:14.60   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    37.19        1:16.80   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    38.27        1:20.00   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    39.23        1:20.60   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    39.30        1:20.61   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    42.73        1:30.47   
Markus Hasselkvist  2004  Eskilstuna Simklubb    44.23        1:32.46   
10  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    46.21        1:37.03   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    37.15        1:14.67   
Oliver Albinzon  2005  Simklubben Neptun    36.80        1:16.00   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    38.16        1:18.13   
Hampus Bengtsson  2005  Simklubben Neptun    41.01        1:24.48   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    43.45        1:27.93   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    44.25        1:28.97   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    44.74        1:32.57   
Linus Wigh  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.47        1:34.04   
Viam Assadi  2005  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:09 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:39   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.13  1:14.62  1:55.09    2:34.33   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    38.32  1:19.62  2:01.37    2:42.90   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    39.08  1:21.14  2:03.30    2:44.66   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    39.06  1:20.65  2:03.67    2:46.00   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    39.99  1:23.22  2:06.44    2:48.58   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    42.63  1:28.26  2:14.95    3:00.05   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    41.52  1:27.74  2:16.81    3:02.16   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    36.66  1:15.61  1:55.82    2:35.33   
Sophie Bladin  2002  Simklubben Neptun    36.68  1:16.44  1:57.95    2:37.37   
Lovisa Königsson  2002  Sala Simsällskap    37.79  1:17.86  1:59.25    2:39.67   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    37.43  1:18.61  2:00.94    2:43.08   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    40.83  1:24.26  2:08.90    2:52.26   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    41.49  1:26.97  2:12.77    2:55.69   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    41.50  1:26.97  2:14.26    2:59.27   
Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    43.32  1:30.59  2:18.80    3:05.91   
Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    44.94  1:32.60  2:21.23    3:06.85   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    35.45  1:14.40  1:53.51    2:31.59   
Freja Nordeman  2003  Simklubben Neptun    36.56  1:16.96  1:59.17    2:40.73   
Elsa Djuphammar  2003  Simklubben Neptun    38.19  1:19.76  2:02.67    2:41.63   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    39.98  1:21.98  2:03.74    2:42.50   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    38.92  1:22.25  2:05.27    2:46.14   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.43  1:25.00  2:10.48    2:54.63   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    41.25  1:28.37  2:16.83    2:59.08   
Elin Nylander  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.07  1:26.85  2:14.13    2:59.40   
Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.57  1:28.44  2:16.04    3:02.22   
10  Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    43.14  1:30.18  2:17.82    3:03.66   
11  Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    43.71  1:31.34  2:22.19    3:09.64   
12  Lovis Westman  2003  Strängnäs Simklubb    43.63  1:32.24  2:21.97    3:10.41   
13  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.18  1:31.71  2:22.46    3:12.15   
14  Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    50.14  1:44.23  2:41.24    3:35.50   
15  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    54.57  1:53.93  2:54.59    3:49.59   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    34.12  1:11.53  1:49.98    2:26.94   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    37.75  1:19.02  2:00.02    2:40.17   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    39.06  1:20.47  2:03.15    2:43.22   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    39.36  1:22.40  2:06.07    2:47.94   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    39.05  1:22.22  2:06.69    2:49.22   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    40.79  1:25.02  2:09.42    2:51.64   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    39.30  1:23.66  2:09.16    2:53.81   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    41.79  1:26.49  2:11.41    2:53.94   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    40.87  1:26.91  2:13.51    2:55.12   
10  Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    41.77  1:26.68  2:11.80    2:56.08   
11  Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    41.72  1:27.94  2:13.37    2:56.15   
12  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.62  1:28.33  2:14.28    2:56.31   
13  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    43.35  1:28.99  2:14.10    2:57.58   
14  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    40.59  1:26.54  2:14.85    3:00.91   
15  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    40.95  1:28.76  2:17.22    3:01.81   
16  Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.10  1:30.01  2:18.00    3:04.15   
17  Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    41.59  1:29.29  2:18.29    3:04.75   
18  Julia Blennrot  2004  Säffle Simsällskap    42.40  1:31.88  2:22.94    3:10.75   
19  Moa Westerberg  2004  Strängnäs Simklubb    45.09  1:37.90  2:30.90    3:23.03   
20  Fanny Andersson  2004  Västerås Simsällskap    49.41  1:43.88  2:39.24    3:29.43   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nike Johnston  2005  Simklubben Neptun    38.37  1:19.53  2:01.62    2:42.93   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    38.76  1:21.66  2:04.07    2:44.98   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.51  1:20.32  2:04.11    2:46.78   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    40.18  1:24.16  2:08.79    2:52.02   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    40.97  1:28.01  2:14.00    2:57.69   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    42.24  1:27.44  2:14.01    2:59.73   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    42.28  1:28.20  2:15.22    2:59.83   
Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.40  1:28.71  2:15.92    3:01.10   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    44.55  1:32.70  2:20.40    3:05.78   
10  Maja Wallberg  2005  Simklubben Neptun    45.42  1:33.86  2:21.70    3:06.69   
11  Molly Rantil  2005  Simklubben Neptun    44.92  1:34.16  2:23.67    3:07.85   
12  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    43.07  1:30.75  2:20.08    3:08.44   
13  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    46.02  1:36.47  2:27.39    3:16.53   
14  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    45.16  1:36.20  2:28.49    3:17.62   
15  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    49.01  1:40.57  2:31.18    3:18.59   
16  Linnéa Magnusson  2005  Eskilstuna Simklubb    47.64  1:38.80  2:30.63    3:21.54   
17  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    49.69  1:43.24  2:36.69    3:30.29   
18  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    49.55  1:44.17  2:39.88    3:32.56   
19  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    50.09  1:47.83  2:44.60    3:38.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:39 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  10 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:53   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    26.38        55.49   
Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap    27.14        55.80   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    28.06        57.35   
Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    27.48        58.77   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    28.94        58.94   
Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    27.64        58.98   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    28.50        59.58   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    28.98        1:00.60   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    29.89        1:00.83   
10  Joakim Sühl  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.68        1:03.93   
11  Hemming Gong  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.44        1:04.69   
12  Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    32.06        1:06.96   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.30        54.65   
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.57        57.49   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    27.80        58.22   
Oscar Mogard Linden  2002  Simklubben Neptun    28.86        59.16   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    29.80        1:00.86   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    28.89        1:01.15   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    30.49        1:02.92   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    29.96        1:03.78   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    31.66        1:06.39   
10  William Forsström  2002  Örebro Simallians    33.71        1:10.98   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    27.25        56.11   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    29.10        58.89   
Malte Haargaard  2003  Simklubben Neptun    28.94        1:00.42   
Isak Wallström-Blomgren  2003  Simklubben Neptun    29.42        1:01.09   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    29.56        1:01.34   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    30.01        1:01.54   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    29.63        1:01.66   
Sergej Basov  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.86        1:01.70   
Julius Grell  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    29.98        1:01.98   
10  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    29.28        1:02.11   
11  Oliver Edoff  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.92        1:03.53   
12  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    30.56        1:03.82   
13  Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    31.05        1:05.09   
14  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    31.28        1:05.24   
15  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    31.73        1:06.07   
15  Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    30.64        1:06.07   
17  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    32.07        1:06.13   
18  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    32.00        1:07.26   
19  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    31.93        1:08.04   
20  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    33.75        1:10.06   
21  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    34.07        1:10.18   
22  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    36.00        1:10.56   
23  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    34.49        1:11.59   
24  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    35.75        1:14.76   
25  William Österberg  2003  Fagersta Simklubb    36.14        1:17.95   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    29.67        1:01.82   
Morris Martin  2004  Simklubben Neptun    30.96        1:03.50   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    30.94        1:03.60   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.41        1:04.24   
Hjalmar Mueller  2004  Simklubben Neptun    31.61        1:04.60   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    31.80        1:06.42   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    32.17        1:06.80   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    31.57        1:07.14   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    31.81        1:07.88   
10  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    33.15        1:08.40   
11  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    32.96        1:08.57   
12  Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    32.99        1:09.56   
13  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    34.78        1:15.37   
14  Haoija He  2004  Eskilstuna Simklubb    35.85        1:15.83   
15  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    36.54        1:18.32   
16  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    38.50        1:20.30   
17  Johan Widén  2004  Västerås Simsällskap    38.37        1:22.95   
18  Elias Jakobsson  2004  Västerås Simsällskap    42.47        1:25.81   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    31.25        1:02.96   
David Ullstrand  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.74        1:04.74   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    31.70        1:06.20   
Ferdinand Bang  2005  Simklubben Neptun    32.27        1:06.42   
Hampus Bengtsson  2005  Simklubben Neptun    34.80        1:11.96   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    35.69        1:15.06   
Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.77        1:15.13   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    35.28        1:16.68   
Milton Dalin  2005  Sala Simsällskap    36.51        1:17.22   
10  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    38.58        1:20.35   
11  Linus Wigh  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.80        1:22.60   
12  Gustav Löfqvist  2005  Västerås Simsällskap    39.73        1:24.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:53 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:16   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    27.71  57.27  1:28.27    1:59.71   
Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap    28.35  1:00.25  1:34.23    2:06.97   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    29.74  1:03.28  1:38.14    2:12.37   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    30.62  1:05.33  1:40.32    2:14.18   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    32.32  1:09.58  1:49.61    2:30.02   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    28.94  1:01.18  1:33.96    2:05.72   
Oscar Mogard Linden  2002  Simklubben Neptun    29.32  1:01.48  1:35.33    2:08.25   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.76  1:00.89  1:35.68    2:08.84   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    29.36  1:01.73  1:35.92    2:10.23   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    30.28  1:04.74  1:41.54    2:18.98   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    31.84  1:08.57  1:46.74    2:23.04   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap            DNS   
Samuel Edebrink  2002  Strängnäs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    28.97  1:01.01  1:33.84    2:06.64   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    29.08  1:01.72  1:36.91    2:12.26   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    30.38  1:03.13  1:37.89    2:12.37   
Malte Haargaard  2003  Simklubben Neptun    30.24  1:04.31  1:39.24    2:13.13   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    30.50  1:05.06  1:40.92    2:15.35   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.75  1:05.54  1:41.87    2:16.58   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    30.28  1:04.88  1:41.51    2:18.26   
Julius Grell  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    31.85  1:07.18  1:43.10    2:18.59   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    30.42  1:06.30  1:45.05    2:22.11   
10  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    32.97  1:09.54  1:47.79    2:23.81   
11  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    33.52  1:10.89  1:47.48    2:24.17   
12  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    36.29  1:17.91  1:58.08    2:35.63   
13  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    34.92  1:14.64  1:56.26    2:35.73   
14  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    35.99  1:16.25  1:58.54    2:38.32   
15  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    36.04  1:17.64  2:02.29    2:46.45   
16  Gustav Forslund  2003  Eskilstuna Simklubb    36.85  1:19.35  2:03.71    2:48.55   
17  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    39.01  1:23.54  2:09.90    2:54.15   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    31.46  1:06.80  1:43.29    2:18.57   
Morris Martin  2004  Simklubben Neptun    32.51  1:09.34  1:46.50    2:22.02   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    32.03  1:07.92  1:45.06    2:22.52   
Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    33.41  1:09.84  1:47.40    2:24.18   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    32.30  1:10.24  1:48.59    2:26.89   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    33.77  1:11.09  1:50.38    2:28.68   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    34.22  1:13.27  1:53.08    2:29.71   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    35.09  1:14.07  1:52.76    2:30.53   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    32.99  1:11.95  1:51.82    2:30.56   
10  Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    36.53  1:17.69  2:00.38    2:42.01   
11  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    35.80  1:17.50  2:02.94    2:46.76   
Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    31.76  1:07.76  1:45.30    2:21.29   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    33.01  1:11.71  1:51.45    2:31.36   
Hampus Bengtsson  2005  Simklubben Neptun    35.84  1:15.79  1:57.34    2:36.07   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    38.00  1:20.05  2:04.22    2:47.26   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    38.89  1:22.10  2:05.61    2:49.42   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    37.36  1:22.34  2:08.10    2:53.29   
Elias Arvidsson  2005  Strängnäs Simklubb    39.75  1:25.75  2:14.44    2:57.52   
Viggo Redlund  2005  Simklubben Ena    39.36  1:25.67  2:12.82    2:59.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:16 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:30   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    31.84        1:08.67   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    31.78        1:09.42   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.25        1:13.01   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians    33.48        1:15.06   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    34.36        1:15.15   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    34.24        1:16.75   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    34.85        1:16.82   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora    34.56        1:17.27   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    33.93        1:17.33   
10  Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.43        1:18.71   
11  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    36.29        1:21.19   
12  Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    36.26        1:23.11   
Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    32.66        1:10.90   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    34.05        1:13.11   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    32.77        1:13.36   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    35.19        1:17.61   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.66        1:18.35   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    36.11        1:19.38   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    36.11        1:19.41   
Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    40.46        1:29.80   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    31.71        1:08.40   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    32.61        1:10.57   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    34.63        1:16.52   
Lovisa Edman  2003  Simklubben Neptun    34.50        1:18.49   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    35.91        1:20.93   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    37.84        1:21.04   
Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.26        1:21.60   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    38.96        1:26.76   
Alice Johansson  2003  Bålsta Simklubb    38.72        1:27.57   
10  Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.73        1:27.91   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    31.98        1:08.28   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    33.61        1:13.71   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    35.00        1:16.00   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    35.38        1:19.95   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    34.49        1:19.97   
Anna Wainikka  2004  Simklubben Neptun    36.13        1:21.36   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    37.97        1:22.98   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    38.40        1:24.05   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    39.50        1:25.15   
10  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    38.78        1:26.77   
11  Maja Rehn  2004  Simklubben Neptun    40.52        1:30.72   
12  Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    41.69        1:37.28   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    36.03        1:19.77   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    38.18        1:21.11   
Nike Johnston  2005  Simklubben Neptun    36.87        1:21.52   
Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.35        1:21.54   
Lovisa Ramsten  2005  Simklubben Neptun    36.72        1:22.39   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    38.56        1:22.69   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    36.55        1:23.05   
Iris Martinsson  2005  Simklubben Neptun    35.84        1:23.40   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    38.10        1:25.24   
10  Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    39.31        1:28.76   
11  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.00        1:30.90   
12  Malvina Walldén  2005  Västerås Simsällskap    41.32        1:32.30   
13  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    40.02        1:32.81   
14  Selma Hasanbegovic  2005  Eskilstuna Simklubb    42.58        1:34.90   
15  Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.73        1:38.82   
16  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    48.28        1:51.05   
Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:30 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    32.47        1:10.47   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    34.04        1:12.46   
Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap    34.98        1:13.20   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    34.25        1:14.53   
Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    35.04        1:15.51   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    35.52        1:17.23   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    37.68        1:20.78   
Viktor Malysjev  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.92        1:15.03   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    35.84        1:16.14   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    35.12        1:17.48   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    36.20        1:19.07   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    37.80        1:20.84   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    39.38        1:24.09   
Viktor Wiktorsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.56        1:30.82   
Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    44.93        1:37.31   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Alexander Törnqvist  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Wallström-Blomgren  2003  Simklubben Neptun    35.30        1:17.30   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    35.26        1:17.87   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    38.43        1:20.10   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    37.77        1:20.28   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    38.40        1:21.87   
Gustaf Walldén  2003  Västerås Simsällskap    38.77        1:22.14   
Sergej Basov  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.57        1:26.17   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    40.81        1:26.76   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    42.57        1:29.97   
10  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    43.36        1:30.13   
11  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    44.11        1:32.75   
12  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    43.71        1:33.09   
13  Gustav Ulfvebrand  2003  Västerås Simsällskap    43.67        1:33.16   
14  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    46.67        1:36.09   
15  Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    46.37        1:39.14   
16  Gustav Forslund  2003  Eskilstuna Simklubb    47.22        1:40.48   
17  William Österberg  2003  Fagersta Simklubb    45.82        1:41.41   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    34.35        1:13.18   
Hjalmar Mueller  2004  Simklubben Neptun    37.65        1:19.85   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.52        1:20.42   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.34        1:20.83   
Aldin Mandzo  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.48        1:23.21   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    40.78        1:25.21   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    41.60        1:27.47   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    41.39        1:27.91   
Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap    41.41        1:29.33   
10  Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    42.25        1:30.78   
11  David Malm  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.90        1:31.23   
12  Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    43.55        1:33.85   
13  Haoija He  2004  Eskilstuna Simklubb    45.73        1:40.38   
14  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    48.57        1:41.47   
15  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    51.73        1:48.69   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    36.57        1:16.59   
Ferdinand Bang  2005  Simklubben Neptun    38.41        1:21.67   
David Ullstrand  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.58        1:27.31   
Gustav Edman  2005  Simklubben Neptun    41.61        1:27.60   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    43.14        1:32.37   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    45.40        1:35.84   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    43.82        1:37.30   
Gustav Löfqvist  2005  Västerås Simsällskap    45.98        1:40.00   
Hampus Bengtsson  2005  Simklubben Neptun    47.28        1:40.17   
10  Elias Arvidsson  2005  Strängnäs Simklubb    48.79        1:43.79   
11  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    51.42        1:48.70   
12  Viggo Redlund  2005  Simklubben Ena    53.92        1:54.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    40.12  1:24.45  2:08.08    2:52.79   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    41.06  1:27.34  2:15.66    3:05.08   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    42.95  1:30.57  2:21.93    3:13.77   
Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    45.64  1:36.11  2:27.75    3:18.76   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    34.11  1:12.62  1:52.45    2:33.86   
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    38.84  1:22.76  2:08.26    2:52.98   
Erica Sundholm  2002  Simklubben Neptun    38.64  1:21.66  2:07.45    2:53.28   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    39.19  1:22.93  2:08.93    2:55.29   
Elma Starrost  2002  Simklubben Neptun    40.35  1:26.18  2:12.63    2:59.44   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    40.15  1:25.65  2:13.79    3:02.28   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    43.77  1:34.98  2:26.85    3:15.82   
Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    42.26  1:32.64  2:24.92    3:17.43   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    37.71  1:19.42  2:03.11    2:46.44   
Isabelle Brodd  2003  Simklubben Neptun    38.91  1:23.09  2:07.45    2:50.79   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    38.36  1:22.33  2:08.55    2:55.11   
Alva Hagström  2003  Simklubben Neptun    39.79  1:24.75  2:12.55    2:59.41   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    43.51  1:32.14  2:22.14    3:11.26   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    42.65  1:32.99  2:25.93    3:17.71   
Alice Johansson  2003  Bålsta Simklubb    45.66  1:38.80  2:34.24    3:30.07   
Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.84  1:39.93  2:36.60    3:32.98   
Jessica Sandström  2003  Örebro Simallians    57.52  2:07.15  3:16.89    4:26.81   
10  Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    1:01.40  2:11.21  3:22.77    4:30.71   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.10  1:21.35  2:06.24    2:49.46   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    39.97  1:26.09  2:13.12    3:00.11   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    39.61  1:26.09  2:14.82    3:02.08   
Matilda Olausson  2004  Västerås Simsällskap    42.27  1:30.30  2:18.65    3:08.20   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    43.12  1:31.59  2:21.21    3:09.79   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    43.10  1:31.71  2:23.50    3:14.88   
Li Elveskog  2004  Simklubben Neptun    44.21  1:34.54  2:26.06    3:16.38   
Clara Berner  2004  Karlstads Simsällskap    44.37  1:34.88  2:28.32    3:20.66   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    47.20  1:39.74  2:33.94    3:27.00   
10  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    47.29  1:40.27  2:35.24    3:27.66   
11  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    44.89  1:38.35  2:33.60    3:28.37   
12  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    47.09  1:42.05  2:38.54    3:34.15   
13  Kajsa Ejdvinsson  2004  Katrineholms Simsällskap    48.13  1:44.45  2:40.44    3:34.37   
14  Fanny Andersson  2004  Västerås Simsällskap    50.07  1:49.20  2:50.52    3:45.47   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    39.48  1:24.09  2:09.60    2:54.67   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    40.58  1:24.77  2:11.15    2:57.44   
Elin Logander  2005  Strängnäs Simklubb    42.32  1:30.86  2:21.49    3:10.20   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    41.65  1:31.20  2:21.09    3:12.16   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    44.23  1:34.74  2:25.83    3:15.77   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    44.95  1:36.04  2:29.56    3:22.89   
Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    46.32  1:39.93  2:33.37    3:25.96   
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    44.98  1:38.59  2:32.76    3:26.72   
Maja Wallberg  2005  Simklubben Neptun    49.31  1:44.12  2:38.84    3:31.16   
10  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    51.47  1:50.59  2:47.95    3:44.02   
11  Emilia Romberg  2005  Västerås Simsällskap    50.48  1:48.65  2:47.93    3:45.25   
12  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    57.71  2:01.56  3:06.43    4:10.65   
Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.70  2:28.27  3:53.04    5:02.82   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:10.11  2:35.44  3:59.27    5:10.35   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:11.09  2:34.78  4:12.56    5:21.18   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    1:07.73  2:36.59  4:07.65    5:21.41   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:18.62  2:44.59  4:18.77    5:31.22   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:15.76  2:40.12  4:19.76    5:33.75   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.60  2:56.11  4:31.60    5:47.15   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:22.52  2:59.29  4:40.02    6:01.57   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb            DNF   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:15.74  2:35.53  4:02.82    5:14.59   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:21.61  2:50.42  4:29.51    5:47.10   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:25.22  2:54.06  4:33.91    5:58.25   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:31.00  3:03.19  4:53.73    6:13.11   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Theo Djuphammar  2005  Simklubben Neptun    1:17.08  2:43.61  4:13.17    5:26.96   
Oliver Albinzon  2005  Simklubben Neptun    1:17.41  2:44.14  4:26.68    5:44.67   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    1:17.29  2:52.05  4:36.97    5:50.98   
Gustav Edman  2005  Simklubben Neptun    1:23.53  3:05.08  4:51.94    6:14.76   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    1:43.85  3:21.77  5:19.99    6:48.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:08   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emelie Hellgren  2001  Västerås Simsällskap    1:12.82  2:32.03  3:50.09  5:09.09  19:50.29   
          6:28.98  7:49.80  9:10.68  10:31.66     
          11:51.98  13:12.46  14:33.17  15:53.90     
          17:13.80  18:34.46         
Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    1:17.50  2:43.28  4:09.98  5:37.35  21:49.41   
          7:04.90  8:32.97  10:01.15  11:30.53     
          12:58.28  14:26.58  15:55.85  17:24.89     
          18:55.27  20:24.13         
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:15.89  2:43.91  4:12.89  5:45.08  22:39.19   
          7:17.54  8:50.53  10:24.50  11:55.14     
          13:29.79  15:03.92  16:35.58  18:07.92     
          19:39.65  21:10.00         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:14.95  2:36.80  4:00.49  5:25.68  20:46.19   
          6:51.31  8:15.23  9:39.30  11:04.29     
          12:29.12  13:53.44  15:16.59  16:40.73     
          18:03.82  19:26.67         
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:16.77  2:39.90  4:04.20  5:29.84  20:54.57   
          6:54.39  8:18.36  9:43.62  11:07.85     
          12:33.40  13:58.04  15:21.72  16:46.09     
          18:08.99  19:32.71         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    1:17.04  2:42.61  4:08.94  5:34.65  20:59.91   
          7:01.51  8:26.83  9:52.63  11:18.63     
          12:44.97  14:08.84  15:32.47  16:56.38     
          18:19.88  19:41.81         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:21.37  2:49.40  4:19.24  5:50.39  22:40.39   
          7:21.56  8:53.75  10:26.15  11:58.11     
          13:30.65  15:02.77  16:35.50  18:07.54     
          19:39.66  21:11.45         
Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    1:30.23  3:09.33  4:49.91  6:32.41  25:17.66   
          8:14.75  9:57.55  11:40.77  13:23.56     
          15:07.50  16:53.97  18:39.65  20:23.61     
          22:04.21  23:41.97         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  11 mars 2018 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:08 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 (50m) 2017-2018 Eskilstu    Utskriftsdatum  11 mars 2018   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  14:42   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 mars 2018         
 
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:10.37  2:26.58  3:43.44  5:01.00  10:07.11   
          6:17.58  7:34.98  8:52.27       
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora    1:10.78  2:27.96  3:46.52  5:05.68  10:25.24   
          6:25.19  7:45.66  9:06.19       
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:11.88  2:30.75  3:50.04  5:09.24  10:29.60   
          6:29.44  7:50.17  9:11.47       
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:12.84  2:32.63  3:53.62  5:14.84  10:37.16   
          6:36.62  7:58.09  9:19.15       
Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    1:13.32  2:32.66  3:54.14  5:16.21  10:42.03   
          6:38.66  8:00.94  9:22.39       
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.06  2:36.69  3:59.05  5:21.91  10:46.12   
          6:44.56  8:07.61  9:28.94       
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:15.27  2:39.09  4:00.96  5:24.28  10:49.70   
          6:47.20  8:09.71  9:31.79       
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:17.30  2:39.21  4:03.29  5:27.28  11:04.06   
          6:52.15  8:17.61  9:42.92       
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.12  2:41.97  4:07.59  5:33.65  11:19.91   
          6:59.67  8:27.02  9:54.05       
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb            DNF   
                     
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:12.68  2:30.82  3:48.64  5:07.21  10:15.32   
          6:25.67  7:43.10  8:59.92       
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:10.79  2:26.97  3:43.96  5:01.92  10:18.36   
          6:21.77  7:41.85  9:00.61       
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:13.30  2:34.02  3:54.70  5:14.40  10:27.19   
          6:33.91  7:53.88  9:12.96       
Adelina Walldén  2002  Västerås Simsällskap    1:10.68  2:27.64  3:46.69  5:09.85  10:38.32   
          6:34.03  7:57.92  9:20.19       
Lovisa Königsson  2002  Sala Simsällskap    1:15.70  2:38.33  4:03.52  5:28.86  11:06.98   
          6:55.59  8:20.66  9:44.65       
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    1:17.72  2:44.64  4:13.59  5:41.45  11:31.18   
          7:09.93  8:38.89  10:06.67       
Ulrika Jansson  2002  Västerås Simsällskap    1:29.99  3:13.60  4:54.38  6:38.39  13:08.24   
          8:19.27  10:00.61  11:37.64       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    1:11.93  2:28.38  3:45.27  5:01.35  10:05.41   
          6:18.02  7:35.37  8:51.62       
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:11.89  2:28.65  3:45.83  5:02.86  10:06.78   
          6:20.17  7:37.58  8:54.58       
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    1:11.31  2:27.82  3:45.18  5:03.76  10:28.01   
          6:24.73  7:46.17  9:08.02       
Vendela Hillström  2003  Simklubben Neptun    1:14.03  2:33.49  3:54.09  5:15.11  10:41.69   
          6:36.90  7:59.10  9:20.82       
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    1:14.73  2:38.89  4:04.09  5:29.39  11:09.53   
          6:55.86  8:21.32  9:46.84       
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:15.41  2:39.97  4:04.85  5:31.50  11:15.70   
          6:59.01  8:26.14  9:52.99       
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:19.80  2:48.92  4:19.04  5:47.11  11:47.82   
          7:16.71  8:48.43  10:20.60       
Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:19.24  2:48.54  4:20.68  5:53.43  11:58.81   
          7:25.23  8:57.34  10:28.90       
Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    1:28.06  3:03.11  4:38.59  6:16.25  12:46.42   
          7:51.92  9:30.48  11:07.49       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 3 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    1:09.16  2:24.53  3:39.70  4:54.60  9:50.94   
          6:09.33  7:24.08  8:39.20       
Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimning