2018-10-17   05:21:34
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 1, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Simon Sjödin  1986    794  27.13        55.98   
  VAT Copenhagen-MK31  55.93                 
                     
Alexander Gliese  1997    761  28.05        56.78   
  Sigma Swim Birkerød  56.57                 
                     
Nicklas Östman Pedersen  2002    713  27.52        58.03   
  Herlev Svømning  57.09                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    706  28.95        58.21   
  Lyngby Svømmeklub  56.80                 
                     
Gustav Jørgensen  2000    688  28.66        58.72   
  Slagelse Svømmeklub  58.44                 
                     
Lukas Gustafson  1999    688  27.99        58.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  57.24                 
                     
Kasper Schultz  1995    677  28.80        59.03   
  Agfs Svømmeafdeling  57.27                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    662  28.92        59.47   
  Gentofte Svømme Klub  59.36                 
                     
Luccas Dam Brenner  2001    650  29.09        59.84   
  Herlev Svømning  1:00.29                 
                     
10  Frederik Riedel Lentz  2001    646  28.90        59.95   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:00.02                 
                     
11  Malthe Lindeblad  2001    641  28.90        1:00.12   
  DeltaSwim  1:01.20                 
                     
12  Oliver Degn  1996    639  28.90        1:00.17   
  Odder Svømmeklub  58.18                 
                     
13  Jakob Strunge Nissen  2002    638  29.46        1:00.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:01.31                 
                     
14  Rasmus Nørfjand  2000    633  29.42        1:00.36  Deltager ikke i finalen 
  Holstebro Svømme Club  57.67                 
                     
15  Frederik O. Møller  1999    625  29.05        1:00.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  58.22                 
                     
16  Alfred August Grubert  2001    622  29.66        1:00.72   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:00.79                 
                     
17  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    620  29.66        1:00.78   
  Holstebro Svømme Club  1:01.22                 
                     
18  Mads Kloster  2002    618  29.52        1:00.85   
  Thisted Svømmeklub  59.31                 
                     
19  Mads Ejdrup Hansen  1999    614  29.37        1:00.98   
  Lyngby Svømmeklub  1:00.57                 
                     
20  Alexander Mundt  1994    611  29.96        1:01.09   
  Herlev Svømning  58.46                 
                     
21  Jon Riedel Pedersen  1998    611  29.96        1:01.10   
  VAT Copenhagen-MK31  1:01.04                 
                     
22  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    599  29.41        1:01.48   
  Vest-Brøndby  58.99                 
                     
23  Viktor Holm  1996    596  29.99        1:01.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.87                 
                     
24  Jakob Schmidt  1999    586  29.57        1:01.93   
  Holbæk Svømme Klub  1:00.14                 
                     
25  Lars Lyhne  1999    575  30.11        1:02.35   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.10                 
                     
26  Christian L H Frederiksen  2001    570  30.21        1:02.50   
  Agfs Svømmeafdeling  1:00.84                 
                     
27  Nicolaj Løth Andersen  2001    557  30.51        1:03.00   
  Horsens Svømmeklub  1:01.30                 
                     
28  Filip Bækgaard  2000    555  29.82        1:03.08   
  Herlufsholm Svømmeklub  59.53                 
                     
29  Marius Nørgaard  2001    554  30.31        1:03.12   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.45                 
                     
30  Gustaf Hansson  2001    551  30.51        1:03.21   
  Helsingborgs Simsällskap  59.89                 
                     
31  Jacob Funch Jørgensen  1999    544  30.77        1:03.50   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:01.45                 
                     
32  Anton Borg Hjort  2000    543  29.98        1:03.52   
  Lyseng IF  59.59                 
                     
33  Thomas Schiby  2001    532  31.30        1:03.95   
  Aalborg Svømmeklub  1:05.22                 
                     
34  Anders Engtorp Olesen  1999    522  31.32        1:04.37   
  Roskilde Svømning  1:04.75                 
                     
35  Heine Reime Løge  1999    489  31.82        1:05.80   
  Bryne SK  1:02.58                 
                     
36  Gustav Stahl  2002    486  31.34        1:05.93   
  H2Odense  1:04.77                 
                     
Linus Koefoed Weiss  1999              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  59.35                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 1, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Simon Sjödin  1986    816  27.30        55.47   
  VAT Copenhagen-MK31  55.93                 
                     
Alexander Gliese  1997    778  27.64        56.37   
  Sigma Swim Birkerød  56.57                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    738  27.63        57.36   
  Lyngby Svømmeklub  56.80                 
                     
Nicklas Östman Pedersen  2002    718  27.70        57.90   
  Herlev Svømning  57.09                 
                     
Kasper Schultz  1995    681  28.23        58.92   
  Agfs Svømmeafdeling  57.27                 
                     
Lukas Gustafson  1999    678  28.07        59.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  57.24                 
                     
Gustav Jørgensen  2000    675  28.68        59.09   
  Slagelse Svømmeklub  58.44                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    662  28.84        59.49   
  Gentofte Svømme Klub  59.36                 
                     
Luccas Dam Brenner  2001    657  29.28        59.64   
  Herlev Svømning  1:00.29                 
                     
10  Frederik Riedel Lentz  2001    653  28.97        59.76   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:00.02                 
                     
11  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    632  29.42        1:00.40   
  Holstebro Svømme Club  1:01.22                 
                     
12  Alfred August Grubert  2001    630  29.65        1:00.48   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:00.79                 
                     
13  Oliver Degn  1996    626  29.26        1:00.61   
  Odder Svømmeklub  58.18                 
                     
14  Jakob Strunge Nissen  2002    625  29.67        1:00.64   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:01.31                 
                     
15  Malthe Lindeblad  2001    618  29.55        1:00.85   
  DeltaSwim  1:01.20                 
                     
16  Frederik O. Møller  1999    610  29.14        1:01.13   
  Hovedstadens Svømmeklub  58.22                 
                     
17  Mads Kloster  2002    667  28.67        59.33   
  Thisted Svømmeklub  59.31                 
                     
18  Alexander Mundt  1994    627  29.84        1:00.56   
  Herlev Svømning  58.46                 
                     
19  Mads Ejdrup Hansen  1999    618  29.54        1:00.85   
  Lyngby Svømmeklub  1:00.57                 
                     
20  Jakob Schmidt  1999    605  30.11        1:01.29   
  Holbæk Svømme Klub  1:00.14                 
                     
21  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    596  29.39        1:01.61   
  Vest-Brøndby  58.99                 
                     
22  Jon Riedel Pedersen  1998    588  30.14        1:01.86   
  VAT Copenhagen-MK31  1:01.04                 
                     
23  Viktor Holm  1996    579  30.36        1:02.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.87                 
                     
24  Lars Lyhne  1999    575  30.05        1:02.35   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.10                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:10 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 2, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie Ø. Nielsen  1996    885  30.30        1:00.51   
  Aalborg Svømmeklub  59.63                 
                     
Victoria Bierre  2000    809  31.16        1:02.34   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:02.06                 
                     
Sarah Bro  1996    741  31.35        1:04.19   
  Holbæk Svømme Klub  1:03.07                 
                     
Sofie Hansen  2002    738  30.95        1:04.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:04.15                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    734  31.03        1:04.39   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.19                 
                     
Sara Sylvest  2000    720  31.68        1:04.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.02                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    720  31.13        1:04.82   
  Gentofte Svømme Klub  1:02.57                 
                     
Karoline Sørensen  2002    712  31.18        1:05.05   
  Thisted Svømmeklub  1:03.85                 
                     
Liva Palmund  2002    705  31.41        1:05.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.55                 
                     
10  Anna Brandt Nielsen  1998    703  31.66        1:05.34   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.96                 
                     
11  Cecilie Grøndal  2002    694  31.84        1:05.61   
  Horsens Svømmeklub  1:04.40                 
                     
12  Rebecca E. Jacobsen  2003    689  31.70        1:05.77   
  Viborg Svømme Klub  1:06.24                 
                     
13  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    675  32.22        1:06.23   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.76                 
                     
14  Katharina Nekhorochko  2000    674  32.32        1:06.26  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  1:03.83                 
                     
15  Nina Toft  2000    672  32.03        1:06.33  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  1:05.72                 
                     
16  Mia Rindshøj  2003    647  32.15        1:07.17   
  Gentofte Svømme Klub  1:05.70                 
                     
17  Melanie Eggertsen  2002    646  32.49        1:07.19   
  Nakskov Svømme Klub  1:05.85                 
                     
18  Zenia Aarestrup  2001    638  32.79        1:07.47   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:06.43                 
                     
19  Sophie Amalie Schøn  1999    635  32.53        1:07.57   
  Farum Svømmeklub  1:06.91                 
                     
20  Alberte V. Bisgaard  2003    634  32.19        1:07.60   
  Gentofte Svømme Klub  1:06.48                 
                     
21  Alma Heyn Stage  2004    630  32.61        1:07.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:07.61                 
                     
22  Emma Anne Ljungstrøm  1999    623  33.23        1:08.00   
  Holbæk Svømme Klub  1:06.24                 
                     
23  Anna Tørnæs  1994    622  31.95        1:08.04   
  Horsens Svømmeklub  1:06.79                 
                     
24  Sofie Louise Nimb  2001    622  33.48        1:08.06   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.27                 
                     
25  Asta Poulsen Dolan  2004    615  33.12        1:08.29   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.46                 
                     
25  Sofie Trekær Klausen  2003    615  32.87        1:08.29   
  Brædstrup Svømmeklub  1:07.55                 
                     
27  Julie Stampe  2002    615  33.25        1:08.30   
  Sigma Swim Allerød  1:07.44                 
                     
28  Cecilie Lykke Hansen  1999    615  33.09        1:08.31   
  Odder Svømmeklub  1:07.40                 
                     
29  Maria Lund  2003    612  33.33        1:08.41   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.94                 
                     
30  Amalie Nielsen  2003    611  32.66        1:08.45   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:10.65                 
                     
31  Anna Emile Skjerning  1999    610  32.59        1:08.50   
  Vejle Svømmeklub  1:06.58                 
                     
32  Stine Knudsen  1999    608  32.66        1:08.58   
  Vejle Svømmeklub  1:04.89                 
                     
33  Nicoline Ingeman-Petersen  2002    606  32.89        1:08.65   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:07.22                 
                     
34  Josefine Due Christensen  2001    599  33.69        1:08.92   
  Horsens Svømmeklub  1:08.18                 
                     
35  Ella Stenholt  2003    595  32.77        1:09.06   
  Lyngby Svømmeklub  1:07.23                 
                     
36  Mette Flaskager  1999    592  33.19        1:09.18   
  Ikast Svømmeklub  1:07.62                 
                     
37  Emma Maagøe  1999    591  33.14        1:09.21   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.00                 
                     
38  Karina Høybye Olesen  2001    590  32.91        1:09.27  Deltager ikke i finalen 
  Nyborg Svømmeklub  1:06.40                 
                     
39  Louise Jensen  2003    589  33.23        1:09.31   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:08.00                 
                     
40  Zara Wendel  2002    586  33.12        1:09.40   
  Holbæk Svømme Klub  1:07.26                 
                     
41  Caroline Laursen  2002    579  34.06        1:09.67   
  Esbjerg Svømmeklub  1:07.63                 
                     
42  Cecilie Elkjær  2001    567  33.12        1:10.19   
  Hvidovre Svømme Klub  1:07.50                 
                     
43  Jennifer Thorius Bek  2000    566  33.93        1:10.23   
  Horsens Svømmeklub  1:06.99                 
                     
44  Katrine Bonefeld  2004    565  34.35        1:10.26   
  Sigma Swim Birkerød  1:09.12                 
                     
45  Ida S Olesen  2003    558  34.17        1:10.55   
  Aalborg Svømmeklub  1:11.84                 
                     
46  Caroline P. Mathiesen  2001    550  33.61        1:10.90   
  Albertslund IF  1:05.41                 
                     
47  Mille Moeslund Lausen  2002    541  34.38        1:11.29   
  Aalborg Svømmeklub  1:07.18                 
                     
48  Matilde Mantzius Mosegård  2003    534  33.72        1:11.58   
  Slagelse Svømmeklub  1:09.53                 
                     
49  Celia Puggaard  2003    531  33.70        1:11.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:11.96                 
                     
50  Pernille Pedersen  2001    528  34.79        1:11.88   
  Køge Svømmeklub  1:08.72                 
                     
51  Katja Skovdal Lorentzen  2003    521  34.13        1:12.16   
  Køge Svømmeklub  1:08.31                 
                     
52  Emma Hansen  2004    505  33.84        1:12.92   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:07.57                 
                     
Cecilie B. Andersen  2001              DNS   
  Vejle Svømmeklub  1:06.56                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 2, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mie Ø. Nielsen  1996    920  29.18        59.73   
  Aalborg Svømmeklub  59.63                 
                     
Victoria Bierre  2000    833  30.53        1:01.74   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:02.06                 
                     
Sara Sylvest  2000    771  30.83        1:03.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.02                 
                     
Sarah Bro  1996    768  31.17        1:03.43   
  Holbæk Svømme Klub  1:03.07                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    767  30.75        1:03.46   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.19                 
                     
Sofie Hansen  2002    759  30.78        1:03.67   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:04.15                 
                     
Karoline Sørensen  2002    743  30.86        1:04.12   
  Thisted Svømmeklub  1:03.85                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    724  30.98        1:04.70   
  Gentofte Svømme Klub  1:02.57                 
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    722  30.83        1:04.75   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.96                 
                     
10  Rebecca E. Jacobsen  2003    701  32.15        1:05.39   
  Viborg Svømme Klub  1:06.24                 
                     
11  Cecilie Grøndal  2002    694  31.42        1:05.61   
  Horsens Svømmeklub  1:04.40                 
                     
12  Liva Palmund  2002    681  31.68        1:06.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.55                 
                     
13  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    679  31.98        1:06.10   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.76                 
                     
14  Mia Rindshøj  2003    666  32.08        1:06.50   
  Gentofte Svømme Klub  1:05.70                 
                     
15  Melanie Eggertsen  2002    649  32.35        1:07.10   
  Nakskov Svømme Klub  1:05.85                 
                     
16  Zenia Aarestrup  2001    643  32.54        1:07.29   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:06.43                 
                     
17  Alberte V. Bisgaard  2003    658  32.61        1:06.79   
  Gentofte Svømme Klub  1:06.48                 
                     
18  Emma Anne Ljungstrøm  1999    646  33.05        1:07.20   
  Holbæk Svømme Klub  1:06.24                 
                     
19  Anna Tørnæs  1994    644  32.19        1:07.25   
  Horsens Svømmeklub  1:06.79                 
                     
20  Sofie Louise Nimb  2001    634  33.38        1:07.63   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.27                 
                     
21  Alma Heyn Stage  2004    631  32.44        1:07.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:07.61                 
                     
22  Sofie Trekær Klausen  2003    601  33.28        1:08.83   
  Brædstrup Svømmeklub  1:07.55                 
                     
23  Asta Poulsen Dolan  2004    594  33.78        1:09.09   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.46                 
                     
24  Sophie Amalie Schøn  1999    571  32.82        1:10.02   
  Farum Svømmeklub  1:06.91                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:10 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kevin Witt Christensen  1995    733          23.19   
  Farum Svømmeklub  23.71                 
Tobias B. Bjerg  1998    719          23.34   
  Agfs Svømmeafdeling  23.09                 
Simon Vingolf Larsen  1998    711          23.42   
  Esbjerg Svømmeklub  23.87                 
Frederik Rindshøj  1999    708          23.46   
  Lyngby Svømmeklub  23.69                 
Ilia Rattsev  1998    708          23.46   
  Umbc  23.76                 
Jonas Nervil Kistorp  1997    693          23.62   
  Lyngby Svømmeklub  23.25                 
Daniel Steen Andersen  1995    692          23.63   
  Horsens Svømmeklub  23.61                 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    692          23.64   
  Sigma Swim Birkerød  23.78                 
Jakob Juul  2000    676          23.82   
  Vejle Svømmeklub  24.12                 
10  Jens Bach  1997    669          23.90   
  Aalborg Svømmeklub  23.37                 
11  Sebastian Ovesen  1994    663          23.98  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.81                 
12  Oliver Jacobsen  1997    653          24.09   
  Hvidovre Svømme Klub  23.79                 
13  Andreas Bui  2000    648          24.16   
  H2Odense  24.12                 
14  Sebastian Tullberg  2000    647          24.17   
  Sigma Swim Birkerød  23.72                 
15  William Textor Broch  2001    643          24.22   
  Lyngby Svømmeklub  24.36                 
16  Peter Vangsgaard  2000    637          24.30   
  Gentofte Svømme Klub  24.19                 
17  Rasmus Nickelsen  2003    631          24.37   
  Lyngby Svømmeklub  24.93                 
18  Rasmus Udbye  2000    630          24.39   
  Horsens Svømmeklub  24.40                 
19  Alexander Eggers  1999    629          24.40   
  Sigma Swim Birkerød  24.03                 
19  Christian Holm Jørgensen  1999    629          24.40   
  Esbjerg Svømmeklub  24.33                 
21  Viktor Christensen  1995    623          24.48  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub  23.81                 
22  Felix Lund  2001    622          24.49   
  Herlev Svømning  24.17                 
23  Kristoffer Moos  1996    616          24.57   
  Aalborg Svømmeklub  24.51                 
24  Matthias Bach Mikkelsen  2000    612          24.62   
  Kolding SK  24.70                 
25  Malthe Burgaard  2000    611          24.63   
  H2Odense  24.63                 
26  Jacob M. Jørgensen  1997    608          24.67   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.88                 
27  Magnus Fallesen  1998    603          24.74   
  Agfs Svømmeafdeling  24.66                 
27  Rasmus Nørfjand  2000    603          24.74   
  Holstebro Svømme Club  24.59                 
29  Mathias Vestergaard  2001    600          24.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  24.90                 
30  Jesper Stilling Julius  1993    597          24.82   
  Agfs Svømmeafdeling  24.62                 
31  Jonas M. Jørgensen  2001    596          24.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.40                 
32  Karl Lindekrantz  1999    595          24.86   
  Helsingborgs Simsällskap  24.86                 
33  Oliver Vang  1994    592          24.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  25.05                 
34  Laurits Kenskov  2001    591          24.91   
  Herlev Svømning  25.23                 
34  Tobias Andersen  1998    591          24.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  24.54                 
36  Marcus Krøyer Svendsen  1997    590          24.92  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.40                 
37  Simon Brixner  2000    589          24.94   
  Holbæk Svømme Klub  24.68                 
38  Magnus Dyg Holme  2002    587          24.96   
  Ikast Svømmeklub  25.31                 
39  Malthe Lindeblad  2001    583          25.03   
  DeltaSwim  24.61                 
40  Jonas Gadegaard Hansen  1998    579          25.08   
  Vejle Svømmeklub  25.28                 
41  Jonah Pennington  1999    577          25.11   
  Umbc  25.68                 
42  Michael Terp Olesen  1999    575          25.14   
  Esbjerg Svømmeklub  25.37                 
43  Claus Hansen  1995    572          25.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  24.86                 
44  Christian Crone  2001    569          25.23   
  Gladsaxe Svømmeklub  24.86                 
44  Lasse Dall  1997    569          25.23   
  Odder Svømmeklub  24.98                 
46  Mads Toft  2001    566          25.27   
  Holbæk Svømme Klub  25.52                 
47  Mathias Immerkjær  1999    564          25.30   
  Vest-Brøndby  24.99                 
47  Tomas Stensballe Larsen  2000    564          25.30   
  Gentofte Svømme Klub  25.30                 
49  Mads Tornow Rasmussen  2000    561          25.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  25.14                 
50  Anders Vestergaard  2001    561          25.35   
  Aalborg Svømmeklub  25.83                 
51  Jannick Hansen  2001    554          25.45   
  Søllerød Svømmeklub  25.68                 
52  Andreas Vestergaard  1999    553          25.46   
  Vest-Brøndby  24.72                 
53  Emil Mølholm Johansen  2000    552          25.48   
  Slagelse Svømmeklub  25.63                 
54  Markus Bøjsen  1999    550          25.51   
  Holbæk Svømme Klub  25.61                 
54  Rasmus Danielsen  2001    550          25.51   
  Køge Svømmeklub  25.41                 
56  Mads Ørsted Nielsen  1999    550          25.52   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  25.60                 
56  Nicklas Andersen  2001    550          25.52   
  Helsinge Svømmeklub  25.65                 
58  Mads Steen Petersen  1997    546          25.58   
  Helsinge Svømmeklub  25.26                 
59  Mads Raaby Jensen  2001    541          25.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  25.43                 
60  Lars Lyhne  1999    541          25.66   
  Aalborg Svømmeklub  24.83                 
61  Marius Rasmussen  1999    539          25.68   
  Svømmeklubben Syd  25.40                 
62  Emil Blomgaard  1999    538          25.70   
  Roskilde Svømning  25.68                 
63  Valdemar Mariegaard  1999    533          25.78   
  Vest-Brøndby  25.24                 
64  Mads Ottosen  1997    531          25.81   
  Holbæk Svømme Klub  25.35                 
65  Rasmus Steenberg  2000    526          25.90   
  Gladsaxe Svømmeklub  25.26                 
66  Rune Friis Petersen  1996    517          26.04   
  Horsens Svømmeklub  25.42                 
67  Rasmus Thode Møller  2002    515          26.08   
  Farum Svømmeklub  25.59                 
68  Erling Johansen  2000    500          26.33   
  Nakskov Svømme Klub  25.52                 
69  Jacob Funch Jørgensen  1999    491          26.50   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  25.99                 
70  Mads Ejdrup Hansen  1999    444          27.40   
  Lyngby Svømmeklub  25.66                 
Linus Koefoed Weiss  1999              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.65                 
Filip Bækgaard  2000              DSQ  sw4.4 
  Herlufsholm Svømmeklub  25.40                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 3, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kevin Witt Christensen  1995    734          23.17   
  Farum Svømmeklub  23.71                 
Ilia Rattsev  1998    733          23.19   
  Umbc  23.76                 
Tobias B. Bjerg  1998    731          23.21   
  Agfs Svømmeafdeling  23.09                 
Jonas Nervil Kistorp  1997    721          23.31   
  Lyngby Svømmeklub  23.25                 
Frederik Rindshøj  1999    711          23.42   
  Lyngby Svømmeklub  23.69                 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    704          23.50   
  Sigma Swim Birkerød  23.78                 
Simon Vingolf Larsen  1998    701          23.53   
  Esbjerg Svømmeklub  23.87                 
Daniel Steen Andersen  1995    692          23.64   
  Horsens Svømmeklub  23.61                 
Jens Bach  1997    679          23.78   
  Aalborg Svømmeklub  23.37                 
10  Jakob Juul  2000    668          23.92   
  Vejle Svømmeklub  24.12                 
11  Sebastian Tullberg  2000    667          23.93   
  Sigma Swim Birkerød  23.72                 
12  Andreas Bui  2000    658          24.04   
  H2Odense  24.12                 
13  Oliver Jacobsen  1997    651          24.12   
  Hvidovre Svømme Klub  23.79                 
14  William Textor Broch  2001    647          24.17   
  Lyngby Svømmeklub  24.36                 
15  Peter Vangsgaard  2000    637          24.30   
  Gentofte Svømme Klub  24.19                 
16  Rasmus Nickelsen  2003    627          24.43   
  Lyngby Svømmeklub  24.93                 
17  Christian Holm Jørgensen  1999    657          24.05   
  Esbjerg Svømmeklub  24.33                 
18  Felix Lund  2001    644          24.21   
  Herlev Svømning  24.17                 
19  Alexander Eggers  1999    634          24.33   
  Sigma Swim Birkerød  24.03                 
20  Jacob M. Jørgensen  1997    630          24.39   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.88                 
21  Matthias Bach Mikkelsen  2000    616          24.57   
  Kolding SK  24.70                 
22  Rasmus Udbye  2000    615          24.58   
  Horsens Svømmeklub  24.40                 
23  Malthe Burgaard  2000    613          24.61   
  H2Odense  24.63                 
24  Kristoffer Moos  1996    611          24.64   
  Aalborg Svømmeklub  24.51                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:10 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 23.67 2017-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 23.67 2017-07-29 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 24.00 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.21 2017-07-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Julie Kepp Jensen  2000    851          24.97   
  JGI Svømning  25.32                 
Emily Gantriis  1999    754          26.00   
  Helsinge Svømmeklub  25.88                 
Karoline Barrett  2002    742          26.14   
  Greve Svømmeklub  25.91                 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    731          26.27   
  Gentofte Svømme Klub  26.55                 
Sarah Bro  1996    730          26.28  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub  26.12                 
Laura Glerup Jensen  1998    703          26.61   
  H2Odense  26.55                 
Johanne Hingebjerg  2002    702          26.63   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.56                 
Amalie Mikkelsen  1997    699          26.66   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.58                 
Amalie Søby Mortensen  2001    694          26.73   
  Holbæk Svømme Klub  26.57                 
10  Camilla Ottesen  2000    688          26.80   
  Aalborg Svømmeklub  27.21                 
11  Amanda Højberg  1998    685          26.85   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.56                 
12  Marie Voigt Lauridsen  1995    670          27.04   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.42                 
13  Sofia Altoft  1998    661          27.16   
  Farum Svømmeklub  27.02                 
14  Andrea Paaske  2001    651          27.30   
  Roskilde Svømning  27.12                 
15  Snæfridur Sol  2000    651          27.31   
  Agfs Svømmeafdeling  27.00                 
16  Amalie Bærentsen  2000    648          27.34   
  Aalborg Svømmeklub  27.35                 
16  Helena V. Elling  2000    648          27.34   
  Silkeborg Svømmeklub  27.35                 
18  Clara Schade Cantby  2000    646          27.37   
  Slagelse Svømmeklub  27.46                 
19  Line Jørgensen Bruun  1995    643          27.41   
  Aalborg Svømmeklub  27.36                 
20  My Phuong Bui  2003    642          27.43   
  H2Odense  27.70                 
21  Julie Darlem Brandt  2001    640          27.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.43                 
21  Julie Krøyer Svendsen  2002    640          27.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.32                 
23  Line J. V. Hededal  2001    635          27.53   
  Vejle Svømmeklub  27.29                 
24  Sarah Sirek Hansen  2003    632          27.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.10                 
25  Camilla Rask  1999    628          27.64   
  Farum Svømmeklub  27.45                 
26  Liva Stjernholm  2004    627          27.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.40                 
26  Martha Vitus Tversted  2002    627          27.65   
  Søllerød Svømmeklub  28.26                 
28  Marina Nissen Jakobsen  2000    623          27.70   
  Hørsholm Svømmeforening  27.84                 
29  Karoline Sørensen  2002    619          27.77   
  Thisted Svømmeklub  27.70                 
30  Johanna Berthelsen  2000    618          27.78  Deltager ikke i finalen 
  VAT Copenhagen-MK31  27.75                 
31  Amalie Bach Nielsen  1999    616          27.81   
  Horsens Svømmeklub  27.90                 
32  Iben Bak  2001    613          27.85  Deltager ikke i finalen 
  Nyborg Svømmeklub  27.70                 
33  Frederikke Marie Hansen  2003    612          27.87   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.85                 
34  Astrid Nielsen  2002    611          27.88   
  Esbjerg Svømmeklub  27.74                 
35  Rebecca E. Jacobsen  2003    609          27.91   
  Viborg Svømme Klub  27.59                 
36  Caroline Hørlykke  2000    608          27.94   
  Gentofte Svømme Klub  27.73                 
36  Freja Gram  1999    608          27.94   
  Gladsaxe Svømmeklub  27.36                 
38  Louise D. Liboriussen  2002    604          27.99   
  Viborg Svømme Klub  27.28                 
39  Camilla Brøgger-Andersen  2002    601          28.04   
  Aalborg Svømmeklub  27.94                 
40  Katja Korbo Petersson  2001    598          28.08   
  JGI Svømning  27.75                 
40  Stine Saaby Schmidt  2002    598          28.08   
  Farum Svømmeklub  27.82                 
42  Lisa Schøn  1999    597          28.11   
  Aalborg Svømmeklub  27.41                 
43  Amalie W. Olsen  2001    590          28.21   
  Herlufsholm Svømmeklub  27.98                 
44  Alberte V. Bisgaard  2003    589          28.23   
  Gentofte Svømme Klub  27.85                 
45  Freja Stenbækgård  2003    586          28.28   
  Helsingør Svømmeklub  27.83                 
46  Cecilie B. Andersen  2001    583          28.33   
  Vejle Svømmeklub  27.44                 
47  Sarah Missing  2001    573          28.49   
  Vest-Brøndby  27.75                 
48  Sandra Lendt  2000    566          28.60   
  Helsingborgs Simsällskap  27.87                 
49  Johanne Marie Poulsen  2001    559          28.72   
  Aalborg Svømmeklub  28.88                 
50  Ida Maria Nielsen  2000    557          28.76   
  Holbæk Svømme Klub  27.99                 
51  Louise Jensen  2003    520          29.43   
  Erritsø Gymnastik Og IF  28.32                 
Caroline Erichsen  1998              DSQ  sw.4.4 
  Sigma Swim Birkerød  26.50                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 23.67 2017-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 23.67 2017-07-29 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 24.00 2017-07-30 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.21 2017-07-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Julie Kepp Jensen  2000    851          24.97   
  JGI Svømning  25.32                 
Emily Gantriis  1999    784          25.67   
  Helsinge Svømmeklub  25.88                 
Karoline Barrett  2002    750          26.05   
  Greve Svømmeklub  25.91                 
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    741          26.15   
  Gentofte Svømme Klub  26.55                 
Johanne Hingebjerg  2002    720          26.40   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.56                 
Laura Glerup Jensen  1998    717          26.44   
  H2Odense  26.55                 
Amalie Søby Mortensen  2001    706          26.58   
  Holbæk Svømme Klub  26.57                 
Amalie Mikkelsen  1997    688          26.81   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.58                 
Camilla Ottesen  2000    691          26.77   
  Aalborg Svømmeklub  27.21                 
10  Amanda Højberg  1998    681          26.90   
  Gladsaxe Svømmeklub  26.56                 
10  Andrea Paaske  2001    681          26.90   
  Roskilde Svømning  27.12                 
12  Marie Voigt Lauridsen  1995    679          26.93   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.42                 
13  Snæfridur Sol  2000    665          27.11   
  Agfs Svømmeafdeling  27.00                 
14  Sofia Altoft  1998    663          27.14   
  Farum Svømmeklub  27.02                 
15  Amalie Bærentsen  2000    661          27.16   
  Aalborg Svømmeklub  27.35                 
16  Helena V. Elling  2000    643          27.42   
  Silkeborg Svømmeklub  27.35                 
17  Line Jørgensen Bruun  1995    674          26.99   
  Aalborg Svømmeklub  27.36                 
18  Julie Krøyer Svendsen  2002    667          27.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.32                 
19  Clara Schade Cantby  2000    664          27.12   
  Slagelse Svømmeklub  27.46                 
20  Line J. V. Hededal  2001    646          27.38   
  Vejle Svømmeklub  27.29                 
21  Julie Darlem Brandt  2001    636          27.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.43                 
22  Camilla Rask  1999    636          27.52   
  Farum Svømmeklub  27.45                 
23  My Phuong Bui  2003    628          27.63   
  H2Odense  27.70                 
24  Sarah Sirek Hansen  2003    622          27.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  28.10                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:10 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 5, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Viktor B. Bromer  1993    863  26.91  57.38  1:27.03    1:57.12   
  Aalborg Svømmeklub  1:55.13                 
                     
Nicolas Blanch  1997    753  27.86  58.95  1:30.14    2:02.56   
  Aalborg Svømmeklub  2:03.13                 
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    728  27.42  58.74  1:31.09    2:03.93   
  Lyngby Svømmeklub  2:03.26                 
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    695  28.32  59.72  1:32.47    2:05.84  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:05.23                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    685  27.27  58.76  1:31.86    2:06.48   
  Agfs Svømmeafdeling  2:04.32                 
                     
Mats Fjogstad Tobiassen  2002    665  28.37  1:00.18  1:33.80    2:07.70   
  Bryne SK  2:05.86                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    655  28.77  1:01.68  1:35.09    2:08.34   
  Sigma Swim Allerød  2:07.73                 
                     
Magnus Carstensen  1999    655  28.76  1:01.74  1:35.44    2:08.34   
  Ringsted Svømme Klub  2:04.65                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002    632  29.38  1:02.21  1:35.89    2:09.92   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.14                 
                     
10  Oliver Thor Sørensen  2000    627  27.96  1:00.50  1:34.55    2:10.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:08.01                 
                     
11  Frederik Nerving  1997    622  29.32  1:02.68  1:36.63    2:10.58   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.65                 
                     
12  Magnus B. Høgild  1999    619  29.17  1:01.89  1:36.05    2:10.83   
  Esbjerg Svømmeklub  2:10.34                 
                     
13  Kasper Bonnichsen  2002    608  28.60  1:01.43  1:35.81    2:11.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:09.16                 
                     
14  Andreas Rasmussen  2000    595  30.12  1:04.51  1:38.44    2:12.54   
  Horsens Svømmeklub  2:11.86                 
                     
15  Daniel Berg Wenk  2000    592  28.93  1:02.84  1:37.99    2:12.77   
  Roskilde Svømning  2:13.74                 
                     
16  Philip Krogh Brønnicke  2000    588  28.31  1:00.73  1:35.73    2:13.07   
  Køge Svømmeklub  2:12.19                 
                     
17  Jakob Mose  2000    584  29.53  1:02.72  1:37.65    2:13.34   
  Esbjerg Svømmeklub  2:13.45                 
                     
18  Matthias Hansen  2001    584  29.50  1:02.98  1:37.45    2:13.38   
  Slagelse Svømmeklub  2:12.09                 
                     
19  Laurits Kenskov  2001    583  29.13  1:03.42  1:38.34    2:13.46   
  Herlev Svømning  2:14.18                 
                     
20  Bertram Dreyer Riis  2002    578  29.07  1:02.05  1:36.47    2:13.82   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.99                 
                     
21  Jonas Hansen  2001    572  29.66  1:03.05  1:38.22    2:14.31   
  Slagelse Svømmeklub  2:13.82                 
                     
22  Frederik Eg Ibsen  2002    571  28.82  1:02.06  1:37.25    2:14.38   
  Sigma Swim Birkerød  2:13.47                 
                     
23  David Hjort  2000    560  29.17  1:03.04  1:38.40    2:15.28   
  Agfs Svømmeafdeling  2:07.92                 
                     
24  Gustav Jørgensen  2000    559  29.00  1:03.16  1:38.93    2:15.31  Deltager ikke i finalen 
  Slagelse Svømmeklub  2:12.32                 
                     
25  Thomas Bech  1998    559  29.56  1:02.74  1:38.24    2:15.32   
  Farum Svømmeklub  2:22.66                 
                     
26  Nicolai Andersen  1998    556  29.72  1:04.49  1:40.96    2:15.53   
  Nyborg Svømmeklub  2:17.68                 
                     
27  Carl Emil Hertz Bugge  2003    554  30.63  1:05.12  1:40.69    2:15.73   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.74                 
                     
28  David Arneskov  2002    553  29.74  1:03.80  1:39.64    2:15.85   
  Holbæk Svømme Klub  2:14.67                 
                     
29  Jakob Schmidt  1999    552  30.54  1:05.37  1:40.67    2:15.88   
  Holbæk Svømme Klub  2:14.60                 
                     
30  Anders Dam Frandsen  2000    545  29.31  1:03.67  1:39.09    2:16.45   
  Slagelse Svømmeklub  2:13.85                 
                     
31  Alexander Rendlev  2001    544  30.06  1:03.73  1:39.20    2:16.53   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:16.83                 
                     
32  Tais Andkjær Kristensen  1999    541  29.07  1:03.00  1:38.80    2:16.85   
  Horsens Svømmeklub  2:13.70                 
                     
33  Rune Nørgaard  2000    537  30.40  1:05.93  1:42.07    2:17.14   
  Aalborg Svømmeklub  2:15.06                 
                     
34  Nicolai Wiuff  2002    529  30.63  1:05.10  1:40.43    2:17.80   
  Herlev Svømning  2:17.64                 
                     
35  Ulrik Blach Petersen  2001    527  29.97  1:04.99  1:41.42    2:18.01   
  Sigma Swim Birkerød  2:20.25                 
                     
36  August Schade Cantby  2002    515  29.43  1:03.89  1:40.04    2:19.04   
  Slagelse Svømmeklub  2:20.59                 
                     
37  Christopher H. Brown  2002    514  30.61  1:05.19  1:41.58    2:19.18   
  Holbæk Svømme Klub  2:20.62                 
                     
38  Erling Johansen  2000    504  30.99  1:07.01  1:43.75    2:20.04   
  Nakskov Svømme Klub  2:16.34                 
                     
39  Martin Wahlberg  1999    504  30.86  1:05.54  1:42.48    2:20.06   
  Helsingborgs Simsällskap  2:15.33                 
                     
40  André Iversen  2001    496  30.15  1:05.13  1:42.06    2:20.84   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:19.93                 
                     
41  Christopher G. Trandum  2003    480  31.28  1:07.31  1:44.61    2:22.35   
  Gentofte Svømme Klub  2:18.11                 
                     
42  Martin Szokody  1999    479  29.91  1:05.12  1:42.81    2:22.44   
  Ringsted Svømme Klub  2:19.24                 
                     
43  Daniel Jensen  2001    476  29.76  1:05.28  1:45.63    2:22.72   
  DeltaSwim  2:15.86                 
                     
44  Rasmus Langvad  2000    471  30.12  1:05.95  1:44.07    2:23.28   
  Vest-Brøndby  2:15.26                 
                     
45  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    456  29.73  1:04.40  1:41.86    2:24.86   
  Vest-Brøndby  2:21.18                 
                     
46  Sebastian Jensen  2001    436  30.63  1:06.99  1:46.13    2:27.01   
  Nakskov Svømme Klub  2:18.72                 
                     
Mads Midtbøll  1998              DNS   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:17.97                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:11   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 5, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Viktor B. Bromer  1993    876  26.21  55.78  1:25.99    1:56.50   
  Aalborg Svømmeklub  1:55.13                 
                     
Nicolas Blanch  1997    770  27.31  58.12  1:29.33    2:01.66   
  Aalborg Svømmeklub  2:03.13                 
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    750  27.08  58.05  1:30.20    2:02.69   
  Lyngby Svømmeklub  2:03.26                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    707  27.30  58.53  1:31.34    2:05.13   
  Agfs Svømmeafdeling  2:04.32                 
                     
Magnus Carstensen  1999    677  28.67  1:01.06  1:34.23    2:06.99   
  Ringsted Svømme Klub  2:04.65                 
                     
Mats Fjogstad Tobiassen  2002    675  28.19  1:00.48  1:33.69    2:07.09   
  Bryne SK  2:05.86                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002    639  29.26  1:01.91  1:35.42    2:09.41   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.14                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    637  28.86  1:02.00  1:35.47    2:09.56   
  Sigma Swim Allerød  2:07.73                 
                     
Oliver Thor Sørensen  2000    657  27.38  58.91  1:33.06    2:08.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:08.01                 
                     
10  Frederik Nerving  1997    649  29.03  1:02.06  1:35.00    2:08.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.65                 
                     
11  Magnus B. Høgild  1999    639  28.76  1:01.13  1:35.09    2:09.45   
  Esbjerg Svømmeklub  2:10.34                 
                     
12  Kasper Bonnichsen  2002    610  27.90  1:00.13  1:34.79    2:11.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:09.16                 
                     
13  Andreas Rasmussen  2000    598  30.07  1:03.83  1:37.99    2:12.35   
  Horsens Svømmeklub  2:11.86                 
                     
14  Jakob Mose  2000    590  29.71  1:03.41  1:38.12    2:12.94   
  Esbjerg Svømmeklub  2:13.45                 
                     
15  Daniel Berg Wenk  2000    581  28.79  1:03.05  1:38.35    2:13.62   
  Roskilde Svømning  2:13.74                 
                     
16  Philip Krogh Brønnicke  2000    580  28.87  1:02.20  1:37.17    2:13.68   
  Køge Svømmeklub  2:12.19                 
                     
17  Laurits Kenskov  2001    619  28.29  1:00.98  1:35.78    2:10.79   
  Herlev Svømning  2:14.18                 
                     
18  David Hjort  2000    608  28.36  1:01.52  1:36.10    2:11.58   
  Agfs Svømmeafdeling  2:07.92                 
                     
19  Matthias Hansen  2001    577  29.51  1:03.37  1:37.93    2:13.90   
  Slagelse Svømmeklub  2:12.09                 
                     
20  Thomas Bech  1998    576  29.88  1:03.48  1:38.78    2:14.01   
  Farum Svømmeklub  2:22.66                 
                     
21  Frederik Eg Ibsen  2002    574  29.89  1:03.66  1:38.18    2:14.13   
  Sigma Swim Birkerød  2:13.47                 
                     
22  Bertram Dreyer Riis  2002    570  29.63  1:03.50  1:38.72    2:14.43   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.99                 
                     
23  Nicolai Andersen  1998    562  29.45  1:03.89  1:39.52    2:15.05   
  Nyborg Svømmeklub  2:17.68                 
                     
24  Jonas Hansen  2001    554  29.65  1:02.71  1:38.27    2:15.76   
  Slagelse Svømmeklub  2:13.82                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:11 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 6, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:09.41 2017-06-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Helena Rosendahl Bach  2000    750  30.33  1:03.66  1:38.31    2:14.03   
  Holstebro Svømme Club  2:14.00                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    744  30.33  1:04.87  1:39.46    2:14.38   
  Sigma Swim Allerød  2:12.84                 
                     
Katrine Bukh Villesen  2000    741  30.14  1:03.91  1:38.69    2:14.59   
  Aalborg Svømmeklub  2:09.41                 
                     
Maj Howardsen  1997    732  30.84  1:04.67  1:39.77    2:15.15   
  Sigma Swim Allerød  2:12.43                 
                     
Regitze Gaard  2001    706  30.22  1:04.52  1:40.17    2:16.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:16.51                 
                     
Mia Steen Duus  2001    678  30.57  1:05.15  1:41.84    2:18.59   
  Sigma Swim Birkerød  2:18.58                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    668  32.06  1:07.48  1:43.63    2:19.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.03                 
                     
Anne Føyn  2002    644  30.41  1:04.80  1:41.85    2:21.01  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  2:21.52                 
                     
Camilla Dufour  1996    633  30.88  1:05.93  1:42.91    2:21.82   
  Sigma Swim Allerød  2:20.55                 
                     
10  Cecilie Wiuff  2000    628  30.55  1:05.90  1:43.79    2:22.22  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  2:14.76                 
                     
11  Victoria Vorm  2001    612  32.51  1:09.47  1:46.03    2:23.46   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:24.44                 
                     
12  Thyra Jørgensen  2002    608  31.59  1:07.84  1:46.22    2:23.73   
  Svømmeklubben Syd  2:20.50                 
                     
13  Katrine Tetzschner Madsen  2000    597  31.90  1:08.09  1:46.08    2:24.66   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:21.85                 
                     
14  Anna Aavang Brendstrup  2000    590  32.90  1:09.73  1:47.16    2:25.23  Deltager ikke i finalen 
  Roskilde Svømning  2:28.70                 
                     
15  Ellen Nielsen  2001    587  31.00  1:07.21  1:45.61    2:25.44   
  Esbjerg Svømmeklub  2:24.41                 
                     
16  Mia Borgensgaard  2003    584  31.95  1:08.60  1:46.22    2:25.66   
  Agfs Svømmeafdeling  2:26.78                 
                     
17  Katja Kjær Nielsen  2002    573  32.32  1:08.96  1:46.79    2:26.62   
  Ringsted Svømme Klub  2:27.46                 
                     
18  Thea Søe Bach  2002    571  31.68  1:09.22  1:47.69    2:26.76   
  Thisted Svømmeklub  2:27.19                 
                     
19  Ingrid Bo Andersen  2001    562  31.50  1:07.57  1:46.37    2:27.52   
  Roskilde Svømning  2:27.63                 
                     
20  Lisa Rijkhoff  2001    561  31.30  1:08.30  1:47.03    2:27.64   
  Aalborg Svømmeklub  2:25.56                 
                     
21  Liva Schmid  2000    560  31.86  1:09.16  1:47.41    2:27.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:25.73                 
                     
22  Sofie Maagøe  2003    560  32.62  1:09.65  1:47.11    2:27.75   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.77                 
                     
23  Michelle Mortensen  2002    543  32.34  1:09.83  1:48.85    2:29.28   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:28.86                 
                     
24  Amalie Kruse Enemærke  2003    540  31.86  1:09.25  1:48.16    2:29.51   
  Herlev Svømning  2:28.59                 
                     
25  Sarah Missing  2001    538  32.75  1:10.65  1:49.83    2:29.68   
  Vest-Brøndby  2:22.59                 
                     
26  Emma Stecher  2003    538  32.49  1:10.28  1:49.53    2:29.75   
  Aalborg Svømmeklub  2:29.38                 
                     
27  Freya Nørlund Wentzel  2003    518  32.64  1:11.77  1:51.92    2:31.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:41.50                 
                     
28  Sofie Nielsen  2001    490  33.31  1:11.78  1:51.89    2:34.43   
  Slagelse Svømmeklub  2:26.81                 
                     
29  Mitzi D. Jensen  2002    485  34.03  1:14.66  1:54.16    2:35.00   
  Aalborg Svømmeklub  2:29.17                 
                     
30  Kajsa G. Christensen  2004    476  32.08  1:11.98  1:53.70    2:35.90   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.06                 
                     
31  Cecilie Christiansen  2003    474  34.57  1:13.25  1:53.18    2:36.14   
  Holstebro Svømme Club  2:29.57                 
                     
32  Laura Lange  2001    473  33.17  1:12.51  1:53.41    2:36.25   
  Hvidovre Svømme Klub  2:27.71                 
                     
33  Sofie Hertzberg  2002    449  32.79  1:10.93  1:53.49    2:39.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:34.34                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:11   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 6, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:09.41 2017-06-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Katrine Bukh Villesen  2000    762  29.68  1:03.24  1:37.76    2:13.31   
  Aalborg Svømmeklub  2:09.41                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    757  30.04  1:04.15  1:38.89    2:13.62   
  Sigma Swim Allerød  2:12.84                 
                     
Maj Howardsen  1997    750  30.87  1:04.97  1:39.22    2:14.04   
  Sigma Swim Allerød  2:12.43                 
                     
Regitze Gaard  2001    733  30.26  1:04.58  1:39.20    2:15.06   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:16.51                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    728  31.09  1:05.51  1:40.36    2:15.37   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.03                 
                     
Mia Steen Duus  2001    678  30.56  1:05.59  1:41.60    2:18.63   
  Sigma Swim Birkerød  2:18.58                 
                     
Helena Rosendahl Bach  2000    660  31.28  1:06.74  1:43.01    2:19.85   
  Holstebro Svømme Club  2:14.00                 
                     
Camilla Dufour  1996    631  30.91  1:06.23  1:43.86    2:22.01   
  Sigma Swim Allerød  2:20.55                 
                     
Ellen Nielsen  2001    614  30.90  1:06.34  1:44.21    2:23.30   
  Esbjerg Svømmeklub  2:24.41                 
                     
10  Victoria Vorm  2001    613  32.51  1:09.52  1:46.20    2:23.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:24.44                 
                     
11  Thyra Jørgensen  2002    594  31.94  1:08.86  1:47.18    2:24.86   
  Svømmeklubben Syd  2:20.50                 
                     
12  Mia Borgensgaard  2003    594  32.72  1:09.31  1:46.78    2:24.88   
  Agfs Svømmeafdeling  2:26.78                 
                     
13  Thea Søe Bach  2002    592  32.35  1:09.15  1:47.57    2:25.06   
  Thisted Svømmeklub  2:27.19                 
                     
14  Katrine Tetzschner Madsen  2000    579  32.05  1:08.38  1:46.59    2:26.13   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:21.85                 
                     
15  Katja Kjær Nielsen  2002    564  32.06  1:08.71  1:47.02    2:27.43   
  Ringsted Svømme Klub  2:27.46                 
                     
16  Ingrid Bo Andersen  2001    560  31.49  1:08.11  1:46.84    2:27.72   
  Roskilde Svømning  2:27.63                 
                     
17  Sarah Missing  2001    626  31.90  1:08.34  1:45.54    2:22.38   
  Vest-Brøndby  2:22.59                 
                     
18  Sofie Maagøe  2003    609  32.14  1:08.75  1:46.35    2:23.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.77                 
                     
19  Lisa Rijkhoff  2001    600  30.78  1:07.21  1:45.60    2:24.40   
  Aalborg Svømmeklub  2:25.56                 
                     
20  Amalie Kruse Enemærke  2003    590  32.56  1:10.29  1:48.45    2:25.23   
  Herlev Svømning  2:28.59                 
                     
21  Liva Schmid  2000    563  31.54  1:08.49  1:46.99    2:27.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:25.73                 
                     
22  Emma Stecher  2003    532  32.49  1:10.19  1:49.51    2:30.28   
  Aalborg Svømmeklub  2:29.38                 
                     
23  Freya Nørlund Wentzel  2003    509  33.50  1:13.23  1:52.63    2:32.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:41.50                 
                     
24  Michelle Mortensen  2002    508  33.00  1:11.87  1:52.53    2:32.64   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:28.86                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:11 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Adam Peaty (1994) 25.95 2017-07-25 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.02 2017-07-25 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.89 2017-07-06 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tobias B. Bjerg  1998    803          27.91   
  Agfs Svømmeafdeling  27.57                 
Philip Greve  1998    780          28.19   
  Farum Svømmeklub  27.89                 
Niklas Hedegaard  1990    746          28.60   
  Farum Svømmeklub  29.00                 
Janus Meinert  1995    739          28.70   
  Aalborg Svømmeklub  29.05                 
Mikkel Gadgaard  1999    662          29.77   
  Esbjerg Svømmeklub  30.39                 
Niels Ottosen  1998    661          29.78   
  Holbæk Svømme Klub  29.36                 
Andreas Hougaard  2000    657          29.84   
  Agfs Svømmeafdeling  30.42                 
Lawrence Langley  2001    635          30.19   
  Aalborg Svømmeklub  31.07                 
Nikola Trajkovic  1994    633          30.21   
  Umbc  30.17                 
10  Nicklas Steen Hansen  1999    633          30.22   
  Horsens Svømmeklub  30.61                 
11  Viktor Christensen  1995    625          30.35   
  Køge Svømmeklub  30.24                 
12  Esben Vad Arentoft  1999    618          30.46   
  Horsens Svømmeklub  30.82                 
13  Malthe Burgaard  2000    617          30.47   
  H2Odense  30.68                 
14  Aksel Skrydstrup  2001    614          30.52   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.26                 
14  Gustav Klit Stjernholm  2002    614          30.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.09                 
16  Jonas Bruun Sleiman  1998    602          30.73   
  Esbjerg Svømmeklub  30.52                 
17  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    594          30.86   
  Horsens Svømmeklub  31.55                 
17  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    594          30.86   
  Holstebro Svømme Club  31.35                 
19  Niklas Broch Thielemann  1994    594          30.87   
  Sigma Swim Birkerød  30.40                 
20  Rasmus Steenberg  2000    593          30.88   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.23                 
21  Riyan Salem  1998    592          30.89   
  Roskilde Svømning  30.98                 
22  Asger Væver Hartvig  2002    589          30.95   
  Hørsholm Svømmeforening  31.68                 
23  Jonas Gadegaard Hansen  1998    583          31.06   
  Vejle Svømmeklub  30.68                 
24  Casper Mørkhøj Hartington  2002    582          31.07   
  Greve Svømmeklub  31.34                 
25  Joakim Brønnum  1997    580          31.11   
  Sigma Swim Allerød  30.01                 
26  Emil Toft  1998    576          31.18   
  Holbæk Svømme Klub  31.47                 
26  Lasse Kriegel Skovrup  1998    576          31.18   
  Farum Svømmeklub  31.62                 
28  Filip Cederstrøm  2002    564          31.40   
  Holstebro Svømme Club  31.50                 
28  Magnus Mikkelsen  2001    564          31.40   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  31.45                 
30  Christian Crone  2001    558          31.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.56                 
31  Oliver Hallenborg  2002    554          31.59   
  H2Odense  32.34                 
32  Rasmus Udbye  2000    550          31.66   
  Horsens Svømmeklub  31.00                 
33  Alexander Eggers  1999    549          31.69   
  Sigma Swim Birkerød  31.08                 
34  Andreas L. Damgård  2000    548          31.70   
  Køge Svømmeklub  31.67                 
34  Martin Vennick Haugbølle  2001    548          31.70   
  Hørsholm Svømmeforening  31.61                 
36  Gustav Fløche Fuglsang  2002    547          31.72   
  Silkeborg Svømmeklub  32.23                 
37  Magnus Nygaard  2000    543          31.80   
  Slagelse Svømmeklub  32.16                 
38  Frederik Junker Neldeberg  2000    538          31.90   
  Helsinge Svømmeklub  32.13                 
39  Claus Hansen  1995    535          31.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  30.25                 
39  Mads Raaby Jensen  2001    535          31.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.69                 
41  Christian Koch  1998    532          32.01   
  Horsens Svømmeklub  31.45                 
42  Alexander Søgaard  2002    530          32.05   
  Ringsted Svømme Klub  31.87                 
43  Owais Hamid  2000    526          32.14   
  Hvidovre Svømme Klub  31.11                 
44  Mikkel S. Hansen  2000    525          32.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.19                 
45  Emil Kragh  2001    522          32.21   
  Vejle Svømmeklub  32.34                 
46  Emil Andersen  1992    519          32.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  32.18                 
47  Rune Friis Petersen  1996    516          32.35   
  Horsens Svømmeklub  31.83                 
48  Viktor Anfinnsen  2002    489          32.93   
  Bryne SK  33.69                 
49  Daniel Garne Larsen  2003    468          33.41   
  Sigma Swim Allerød  32.71                 
Hans Mølbak Petersen  2001                Akut syg 
  Greve Svømmeklub  31.22                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:11   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Adam Peaty (1994) 25.95 2017-07-25 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.02 2017-07-25 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.89 2017-07-06 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Tobias B. Bjerg  1998    816          27.76  Dansk Rekord - Senior 
  Agfs Svømmeafdeling  27.57                 
Philip Greve  1998    764          28.38   
  Farum Svømmeklub  27.89                 
Janus Meinert  1995    721          28.93   
  Aalborg Svømmeklub  29.05                 
Niklas Hedegaard  1990    710          29.08   
  Farum Svømmeklub  29.00                 
Mikkel Gadgaard  1999    682          29.48   
  Esbjerg Svømmeklub  30.39                 
Niels Ottosen  1998    660          29.80   
  Holbæk Svømme Klub  29.36                 
Andreas Hougaard  2000    654          29.89   
  Agfs Svømmeafdeling  30.42                 
Lawrence Langley  2001    610          30.59   
  Aalborg Svømmeklub  31.07                 
Viktor Christensen  1995    656          29.86   
  Køge Svømmeklub  30.24                 
10  Nicklas Steen Hansen  1999    643          30.06   
  Horsens Svømmeklub  30.61                 
11  Aksel Skrydstrup  2001    636          30.16   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.26                 
12  Jonas Bruun Sleiman  1998    628          30.30   
  Esbjerg Svømmeklub  30.52                 
13  Esben Vad Arentoft  1999    627          30.31   
  Horsens Svømmeklub  30.82                 
14  Nikola Trajkovic  1994    621          30.41   
  Umbc  30.17                 
15  Gustav Klit Stjernholm  2002    610          30.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.09                 
16  Malthe Burgaard  2000    592          30.90   
  H2Odense  30.68                 
17  Riyan Salem  1998    608          30.63   
  Roskilde Svømning  30.98                 
18  Niklas Broch Thielemann  1994    602          30.73   
  Sigma Swim Birkerød  30.40                 
19  Asger Væver Hartvig  2002    595          30.84   
  Hørsholm Svømmeforening  31.68                 
20  Rasmus Steenberg  2000    591          30.92   
  Gladsaxe Svømmeklub  30.23                 
21  Casper Mørkhøj Hartington  2002    586          31.00   
  Greve Svømmeklub  31.34                 
22  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    584          31.03   
  Horsens Svømmeklub  31.55                 
23  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    581          31.09   
  Holstebro Svømme Club  31.35                 
24  Jonas Gadegaard Hansen  1998    577          31.17   
  Vejle Svømmeklub  30.68                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:11 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josefine B. Pedersen  1999    806          31.58   
  VAT Copenhagen-MK31  31.68                 
Rikke Møller Pedersen  1989    806          31.58   
  Holbæk Svømme Klub  31.29                 
Matilde Schrøder  1996    789          31.81   
  Berns Swim Team  31.70                 
Anna Wermuth  1996    733          32.60   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.87                 
Josephine Kruse  2002    726          32.71   
  Sigma Swim Allerød  32.76                 
Laura Fogh  2003    700          33.11   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin  33.12                 
Thea Blomsterberg  2002    691          33.25   
  Sigma Swim Birkerød  33.63                 
Emilie Egerup  2003    683          33.38   
  Silkeborg Svømmeklub  34.24                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    668          33.63   
  Aalborg Svømmeklub  33.74                 
10  Astrid Nielsen  2002    663          33.70   
  Esbjerg Svømmeklub  34.33                 
11  Emma Bjørnholdt  2000    636          34.18   
  Lyngby Svømmeklub  33.85                 
12  Johanna Berthelsen  2000    626          34.35   
  VAT Copenhagen-MK31  34.90                 
13  Clara Rybak-Andersen  2003    622          34.44   
  Gentofte Svømme Klub  34.58                 
14  Pernille Elm Jensen  2003    611          34.64   
  JGI Svømning  35.48                 
15  Pernille Jensen  1998    608          34.70   
  Holbæk Svømme Klub  34.05                 
16  Freja Nicholas  2000    604          34.77   
  H2Odense  35.00                 
17  Amalie H. Falck-Schmith  1989    599          34.87   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.43                 
18  Katrine V. Sørensen  1996    597          34.91   
  Vest-Brøndby  33.77                 
19  Sandra Lendt  2000    596          34.93  Deltager ikke i finalen 
  Helsingborgs Simsällskap  33.80                 
20  Dagmar Boeck  2004    595          34.94   
  Farum Svømmeklub  33.45                 
20  Julie D. Hald  1996    595          34.94   
  Aalborg Svømmeklub  35.44                 
22  Nanna Bjørk Barkardottir  1998    594          34.97   
  Esbjerg Svømmeklub  34.44                 
23  Julie Bak  1997    592          35.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.31                 
24  Laura Mathilde Elkjær  1998    585          35.15   
  Vejle Svømmeklub  34.78                 
25  Caroline Brink  2003    580          35.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.91                 
26  Kirstine Mørk Rasmussen  2003    571          35.42   
  Holbæk Svømme Klub  34.65                 
27  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    568          35.48   
  Lyngby Svømmeklub  35.18                 
28  Julia Harpøth  2002    567          35.52   
  Brædstrup Svømmeklub  34.96                 
29  Cecilie Batz  2003    566          35.54   
  Kolding SK  35.48                 
29  Liva Buchholt Johansen  2003    566          35.54   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.78                 
31  Alberte Kjærsgaard  2001    565          35.56   
  Slangerup Svømmeklub  35.52                 
32  Emma Stoltz  2004    563          35.59   
  Sigma Swim Allerød  34.81                 
33  Maria Bebe Hansen  2004    555          35.77   
  Nyborg Svømmeklub  37.08                 
34  Emilie Meng  2003    549          35.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.48                 
35  Celine Termark Brock  2000    545          35.98   
  Herlev Svømning  35.06                 
36  Ida Jensdottir Fremming  2002    538          36.13   
  Herlev Svømning  35.30                 
36  Isabel Mass  1998    538          36.13   
  JGI Svømning  35.52                 
38  Maiken Hougaard  2002    531          36.29   
  Auning Svømmeklub  36.88                 
39  Clara Toft  2004    516          36.64   
  Gentofte Svømme Klub  37.09                 
40  Johanne A Andersson  2003    510          36.79   
  Frem Odense  36.82                 
41  Kristin Nygård Magnussen  2002    501          37.01   
  Bryne SK  37.19                 
42  Line Strandby  2001    491          37.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  38.05                 
43  Sarah Wallin  2000    490          37.27   
  Helsingborgs Simsällskap  35.02                 
44  Elisabeth Sølvkjær  2002    484          37.44   
  Thisted Svømmeklub  36.13                 
45  Katharina N Møller  2001    479          37.55   
  Vest-Brøndby  35.59                 
46  Diane Gussing  2004    474          37.70   
  Bryne SK  36.18                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:11   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rikke Møller Pedersen  1989    790          31.80   
  Holbæk Svømme Klub  31.29                 
Matilde Schrøder  1996    782          31.91   
  Berns Swim Team  31.70                 
Josefine B. Pedersen  1999    776          31.98   
  VAT Copenhagen-MK31  31.68                 
Josephine Kruse  2002    730          32.65   
  Sigma Swim Allerød  32.76                 
Anna Wermuth  1996    712          32.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  32.87                 
Laura Fogh  2003    685          33.34   
  Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin  33.12                 
Emilie Egerup  2003    677          33.48   
  Silkeborg Svømmeklub  34.24                 
Thea Blomsterberg  2002    671          33.58   
  Sigma Swim Birkerød  33.63                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    690          33.26   
  Aalborg Svømmeklub  33.74                 
10  Astrid Nielsen  2002    672          33.55   
  Esbjerg Svømmeklub  34.33                 
11  Clara Rybak-Andersen  2003    630          34.29   
  Gentofte Svømme Klub  34.58                 
11  Johanna Berthelsen  2000    630          34.29   
  VAT Copenhagen-MK31  34.90                 
13  Pernille Elm Jensen  2003    629          34.31   
  JGI Svømning  35.48                 
14  Emma Bjørnholdt  2000    622          34.44   
  Lyngby Svømmeklub  33.85                 
15  Freja Nicholas  2000    617          34.52   
  H2Odense  35.00                 
16  Pernille Jensen  1998    583          35.18   
  Holbæk Svømme Klub  34.05                 
17  Katrine V. Sørensen  1996    617          34.53   
  Vest-Brøndby  33.77                 
18  Dagmar Boeck  2004    612          34.62   
  Farum Svømmeklub  33.45                 
19  Caroline Brink  2003    608          34.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  34.91                 
20  Nanna Bjørk Barkardottir  1998    603          34.79   
  Esbjerg Svømmeklub  34.44                 
21  Julie D. Hald  1996    602          34.81   
  Aalborg Svømmeklub  35.44                 
22  Amalie H. Falck-Schmith  1989    601          34.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  34.43                 
23  Julie Bak  1997    583          35.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  34.31                 
24  Laura Mathilde Elkjær  1998    574          35.37   
  Vejle Svømmeklub  34.78                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:11 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 9, 800m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Gabriele Detti (1994) 7:40.77 2017-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Henrik Christiansen (1996) 7:44.21 2017-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:51.24 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    818  58.13  1:59.33  3:01.04  4:02.82  8:03.37  Dansk Rekord - Junior 
  Sigma Swim Birkerød  8:09.10      5:03.72  6:04.37  7:04.90       
                     
Óli Mortensen  1996    777  59.09  2:00.53  3:02.27  4:03.84  8:11.77   
  Svimjusamband Føroyar  8:13.52      5:05.51  6:07.81  7:10.26       
                     
Mads Holm  1998    756  58.93  2:01.20  3:03.69  4:06.39  8:16.26   
  Nakskov Svømme Klub  8:11.76      5:09.16  6:11.98  7:15.15       
                     
Oskar Lindholm  2001    752  58.39  2:00.19  3:02.71  4:05.97  8:17.14   
  Lyseng IF  8:13.06      5:09.44  6:12.48  7:15.61       
                     
Andreas Hansen  2000    722  58.15  1:59.48  3:01.88  4:04.84  8:23.97   
  Vejle Svømmeklub  8:09.43      5:08.81  6:14.14  7:20.61       
                     
Markus Kjeldsen  2000    710  59.54  2:02.11  3:05.50  4:08.93  8:26.64   
  Silkeborg Svømmeklub  8:40.45      5:13.65  6:19.09  7:23.88       
                     
Frederik Jessen  1998    697  58.96  2:02.29  3:06.77  4:11.31  8:29.77   
  Lyseng IF  8:28.33      5:15.82  6:20.73  7:25.94       
                     
Simon Juul Henriksen  2001    686  59.35  2:02.31  3:06.49  4:11.80  8:32.62   
  H2Odense  8:30.20      5:17.19  6:22.90  7:29.12       
                     
Christoffer H. Andersen  2002    682  59.39  2:01.94  3:05.63  4:10.50  8:33.47   
  Søllerød Svømmeklub  8:33.31      5:16.12  6:23.15  7:29.91       
                     
10  Christian Rasmussen  1998    682  1:00.37  2:03.67  3:07.48  4:12.10  8:33.55   
  Holstebro Svømme Club  8:19.99      5:16.84  6:22.53  7:28.53       
                     
11  Jon Jøntvedt  2003    680  59.85  2:04.66  3:09.91  4:14.92  8:33.91   
  Bryne SK  8:21.21      5:19.81  6:25.41  7:30.59       
                     
12  Viktor Holm  1996    678  59.39  2:03.33  3:08.08  4:13.56  8:34.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:44.89      5:18.61  6:24.52  7:30.94       
                     
13  Mads Sørensen  2000    659  1:00.39  2:04.91  3:10.41  4:16.25  8:39.30   
  H2Odense  8:29.49      5:21.68  6:28.08  7:34.15       
                     
14  Frederik Bornemann  2001    659  1:01.93  2:07.61  3:13.90  4:20.28  8:39.33   
  Sigma Swim Allerød  8:42.41      5:26.66  6:32.60  7:37.58       
                     
15  Mads Midtbøll  1998    647  1:00.09  2:04.83  3:10.99  4:17.67  8:42.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:42.36      5:24.39  6:30.90  7:37.02       
                     
16  Alexander Fenger  1999    644  1:01.99  2:08.71  3:14.80  4:21.68  8:43.52   
  Vejle Svømmeklub  8:33.92      5:28.51  6:34.58  7:40.19       
                     
17  Alexander Wildenschild  1997    644  1:02.52  2:09.12  3:14.85  4:20.97  8:43.54   
  Esbjerg Svømmeklub  8:33.09      5:26.45  6:33.02  7:39.83       
                     
18  Christopher Kristiansen  2000    639  1:00.86  2:05.89  3:12.28  4:19.54  8:44.85   
  Svømmeklubben Sønderborg  8:38.35      5:26.25  6:33.61  7:40.34       
                     
19  Søren Villumsen  1998    636  59.31  2:04.73  3:11.15  4:17.83  8:45.57   
  Aalborg Svømmeklub  8:14.08      5:25.06  6:32.97  7:39.81       
                     
20  Frederik Bojesen  2002    625  1:03.34  2:06.83  3:12.13  4:18.62  8:48.71   
  JGI Svømning  8:51.33      5:26.22  6:34.51  7:42.34       
                     
21  Philip Krogh Brønnicke  2000    621  1:00.64  2:06.87  3:13.89  4:22.13  8:49.79   
  Køge Svømmeklub  8:44.79      5:29.45  6:36.26  7:44.08       
                     
22  Mads Sørensen  2001    610  1:01.92  2:07.60  3:13.96  4:21.79  8:53.10   
  Vejle Svømmeklub  8:46.33      5:29.23  6:37.32  7:46.07       
                     
23  Mathias Rasmussen  2001    602  1:03.15  2:10.19  3:16.93  4:24.40  8:55.16   
  Holstebro Svømme Club  8:45.65      5:31.79  6:39.90  7:48.22       
                     
23  Philip Andersen Ravn  2002    602  1:01.38  2:06.66  3:13.24  4:21.14  8:55.16   
  Svømmeklubben Sønderborg  8:40.09      5:29.86  6:39.42  7:48.41       
                     
25  Jens Riisgaard  2000    600  1:01.42  2:07.44  3:14.57  4:22.36  8:55.86   
  Silkeborg Svømmeklub  8:38.22      5:30.68  6:39.47  7:48.16       
                     
26  Peter Mandrup Madsen  1997    587  1:03.14  2:10.65  3:18.41  4:26.82  8:59.78   
  Agfs Svømmeafdeling  8:51.12      5:34.79  6:42.97  7:51.98       
                     
27  Andreas Rasmussen  2000    554  1:04.11  2:12.56  3:22.00  4:31.35  9:10.24   
  Horsens Svømmeklub  8:51.03      5:41.87  6:51.56  8:01.41       
                     
28  André Iversen  2001    508  1:05.37  2:15.53  3:26.77  4:38.80  9:26.53   
  Svømmeklubben Sønderborg  9:20.84      5:51.08  7:03.63  8:16.06       
                     
Dennis Dukic  2000              DNS   
  Helsingborgs Simsällskap  8:44.81                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  12 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:10 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  12 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  20:10   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 9, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Gabriele Detti (1994) 7:40.77 2017-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Henrik Christiansen (1996) 7:44.21 2017-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:51.24 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    818  58.13  1:59.33  3:01.04  4:02.82  8:03.37  Dansk Rekord - Junior 
  Sigma Swim Birkerød  8:09.10      5:03.72  6:04.37  7:04.90       
                     
Óli Mortensen  1996    777  59.09  2:00.53  3:02.27  4:03.84  8:11.77   
  Svimjusamband Føroyar  8:13.52      5:05.51  6:07.81  7:10.26       
                     
Mads Holm  1998    756  58.93  2:01.20  3:03.69  4:06.39  8:16.26   
  Nakskov Svømme Klub  8:11.76      5:09.16  6:11.98  7:15.15       
                     
Oskar Lindholm  2001    752  58.39  2:00.19  3:02.71  4:05.97  8:17.14   
  Lyseng IF  8:13.06      5:09.44  6:12.48  7:15.61       
                     
Andreas Hansen  2000    722  58.15  1:59.48  3:01.88  4:04.84  8:23.97   
  Vejle Svømmeklub  8:09.43      5:08.81  6:14.14  7:20.61       
                     
Markus Kjeldsen  2000    710  59.54  2:02.11  3:05.50  4:08.93  8:26.64   
  Silkeborg Svømmeklub  8:40.45      5:13.65  6:19.09  7:23.88       
                     
Frederik Jessen  1998    697  58.96  2:02.29  3:06.77  4:11.31  8:29.77   
  Lyseng IF  8:28.33      5:15.82  6:20.73  7:25.94       
                     
Simon Juul Henriksen  2001    686  59.35