2018-10-24   00:41:43
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Stævneafsnit

Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  13 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  23:37   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 13, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Simon Sjödin  1986    771  26.00  54.04  1:22.54    1:51.20   
  VAT Copenhagen-MK31  1:51.00                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    767  26.14  54.02  1:22.60    1:51.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:50.40                 
                     
Mathias Zander Rysgaard  1998    761  25.58  53.20  1:21.82    1:51.72   
  Holbæk Svømme Klub  1:52.16                 
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    752  26.62  54.80  1:23.56    1:52.14   
  Sigma Swim Birkerød  1:51.20                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    744  26.67  55.54  1:24.37    1:52.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:49.80                 
                     
Andreas Hansen  2000    740  26.86  55.73  1:24.40    1:52.73   
  Vejle Svømmeklub  1:51.07                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    738  26.56  55.00  1:23.90    1:52.83   
  Esbjerg Svømmeklub  1:51.31                 
                     
Ilia Rattsev  1998    738  27.02  55.76  1:24.46    1:52.84   
  Umbc  1:54.27                 
                     
Nicolas Blanch  1997    729  26.74  55.04  1:23.83    1:53.29   
  Aalborg Svømmeklub  1:53.70                 
                     
10  Rasmus Udbye  2000    703  26.52  55.52  1:25.19    1:54.69   
  Horsens Svømmeklub  1:52.26                 
                     
11  Jonas Nervil Kistorp  1997    699  25.74  54.07  1:23.91    1:54.91   
  Lyngby Svømmeklub  1:58.10                 
                     
12  Sebastian Tullberg  2000    686  27.27  56.64  1:26.17    1:55.65   
  Sigma Swim Birkerød  1:51.23                 
                     
13  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    680  27.28  56.69  1:26.28    1:55.95  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:55.30                 
                     
14  Oskar Lindholm  2001    674  27.39  57.15  1:27.10    1:56.30   
  Lyseng IF  1:53.92                 
                     
15  Christoffer H. Andersen  2002    673  27.84  57.10  1:26.90    1:56.38   
  Søllerød Svømmeklub  1:57.77                 
                     
16  Magnus Dyg Holme  2002    671  27.09  56.36  1:25.90    1:56.48   
  Ikast Svømmeklub  1:57.19                 
                     
17  Markus Kjeldsen  2000    669  27.13  56.89  1:26.89    1:56.61   
  Silkeborg Svømmeklub  1:57.79                 
                     
18  Simon Juul Henriksen  2001    662  27.74  57.88  1:27.66    1:56.98   
  H2Odense  1:59.27                 
                     
19  Rasmus Nørfjand  2000    662  26.72  55.66  1:26.10    1:57.00  Deltager ikke i finalen 
  Holstebro Svømme Club  1:54.94                 
                     
20  Jonas M. Jørgensen  2001    657  28.01  57.17  1:26.85    1:57.33  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:00.21                 
                     
21  Peter Vangsgaard  2000    656  26.91  56.26  1:26.38    1:57.39  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  1:53.13                 
                     
22  Christopher H. Brown  2002    653  27.58  56.53  1:26.84    1:57.53   
  Holbæk Svømme Klub  2:01.96                 
                     
23  Tomas Stensballe Larsen  2000    653  26.82  56.63  1:27.57    1:57.54   
  Gentofte Svømme Klub  1:58.31                 
                     
24  Leo Badaker  2002    652  26.35  56.06  1:27.26    1:57.57   
  Gentofte Svømme Klub  1:59.73                 
                     
25  Niklas Broch Thielemann  1994    651  26.85  56.08  1:26.43    1:57.66   
  Sigma Swim Birkerød  1:55.89                 
                     
26  Gustav Jørgensen  2000    651  27.39  56.97  1:27.52    1:57.69   
  Slagelse Svømmeklub  1:55.78                 
                     
27  Mads Rishøj  1999    650  27.74  57.39  1:27.77    1:57.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:57.54                 
                     
27  Viktor Holm  1996    650  27.06  55.98  1:26.46    1:57.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:58.92                 
                     
29  Anton Borring Andersen  1999    648  27.39  57.42  1:27.74    1:57.82   
  Sigma Swim Allerød  1:58.00                 
                     
30  Claus Lerche Iversen  1977    648  27.96  58.44  1:28.52    1:57.86   
  Sigma Swim Birkerød  1:55.75                 
                     
31  Christian Rasmussen  1998    648  27.87  57.69  1:28.02    1:57.87   
  Holstebro Svømme Club  1:56.69                 
                     
32  Magnus Fallesen  1998    643  27.71  57.51  1:27.89    1:58.14  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  1:55.81                 
                     
33  Marius Rasmussen  1999    643  27.68  57.23  1:27.45    1:58.15   
  Svømmeklubben Syd  1:55.58                 
                     
34  Jonah Pennington  1999    643  27.57  57.16  1:27.16    1:58.16   
  Umbc  1:56.99                 
                     
35  Jonas Gadegaard Hansen  1998    637  27.40  57.10  1:27.76    1:58.50   
  Vejle Svømmeklub  1:56.49                 
                     
35  Mads Tornow Rasmussen  2000    637  27.50  57.45  1:28.03    1:58.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:00.30                 
                     
37  Frederik O. Møller  1999    637  26.21  55.25  1:25.78    1:58.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:59.66                 
                     
38  Tobias Andersen  1998    636  27.51  57.63  1:28.33    1:58.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:57.34                 
                     
39  Oliver Jacobsen  1997    634  27.66  58.30  1:28.91    1:58.71   
  Hvidovre Svømme Klub  1:56.68                 
                     
40  Christian L H Frederiksen  2001    629  27.15  56.93  1:27.88    1:59.03   
  Agfs Svømmeafdeling  1:58.19                 
                     
41  Markus Bøjsen  1999    627  27.27  56.69  1:27.28    1:59.16   
  Holbæk Svømme Klub  1:57.06                 
                     
42  Rasmus Nickelsen  2003    626  28.00  57.42  1:28.20    1:59.20   
  Lyngby Svømmeklub  1:55.58                 
                     
43  William Textor Broch  2001    626  26.56  56.44  1:27.79    1:59.23   
  Lyngby Svømmeklub  1:58.82                 
                     
44  Mads Holm  1998    625  27.50  57.33  1:28.21    1:59.29   
  Nakskov Svømme Klub  1:55.60                 
                     
45  Oliver Nørgaard Frost  2002    623  28.09  58.15  1:29.15    1:59.38   
  Aalborg Svømmeklub  2:00.02                 
                     
46  Niels Paulli Sparholt  2000    620  27.43  57.28  1:28.20    1:59.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:59.33                 
                     
47  Joakim Brønnum  1997    612  28.04  58.07  1:29.44    2:00.12   
  Sigma Swim Allerød  1:56.34                 
                     
48  Mads Steen Petersen  1997    611  28.00  57.85  1:28.64    2:00.16   
  Helsinge Svømmeklub  2:00.39                 
                     
49  Alexander Fenger  1999    609  28.44  58.85  1:29.94    2:00.27   
  Vejle Svømmeklub  1:59.21                 
                     
50  Mads Toft  2001    608  27.89  57.86  1:28.74    2:00.35   
  Holbæk Svømme Klub  1:59.67                 
                     
51  Simon Brixner  2000    607  27.19  57.04  1:27.83    2:00.46   
  Holbæk Svømme Klub  1:55.49                 
                     
52  Malthe Burgaard  2000    604  26.94  57.95  1:29.58    2:00.63   
  H2Odense  1:57.49                 
                     
53  Mads Sørensen  2000    602  27.75  58.37  1:29.92    2:00.77   
  H2Odense  1:59.34                 
                     
54  Jens Riisgaard  2000    601  28.46  58.80  1:30.09    2:00.86   
  Silkeborg Svømmeklub  2:00.17                 
                     
55  Matthias Hansen  2001    600  28.63  58.71  1:29.76    2:00.90   
  Slagelse Svømmeklub  2:00.57                 
                     
56  Philip Krogh Brønnicke  2000    592  27.74  58.47  1:30.31    2:01.43   
  Køge Svømmeklub  1:58.31                 
                     
57  Mads Midtbøll  1998    589  27.76  58.43  1:30.21    2:01.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:59.84                 
                     
58  Frederik Eg Ibsen  2002    588  28.58  59.02  1:30.64    2:01.69   
  Sigma Swim Birkerød  2:01.84                 
                     
59  Ferdinand Wahl  2000    587  28.15  58.71  1:30.40    2:01.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:03.03                 
                     
60  William Houen  2001    587  28.05  58.62  1:30.01    2:01.82   
  Helsingør Svømmeklub  1:57.84                 
                     
61  Silas Storm Nielsen  2002    584  28.45  59.45  1:31.05    2:01.96   
  Dragsholm Svømmeklub  2:01.95                 
                     
62  Christian Andersen  1999    582  28.21  59.27  1:31.07    2:02.12   
  Søllerød Svømmeklub  2:00.53                 
                     
63  Marius Nørgaard  2001    580  28.82  59.54  1:30.65    2:02.30   
  Aalborg Svømmeklub  2:03.24                 
                     
64  Mads Ørsted Nielsen  1999    579  28.33  59.19  1:30.42    2:02.36   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:01.88                 
                     
65  Alexander Rendlev  2001    577  28.69  59.48  1:31.39    2:02.47   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:01.88                 
                     
66  Matthias Bach Mikkelsen  2000    572  28.83  1:00.47  1:32.22    2:02.82   
  Kolding SK  2:00.18                 
                     
67  Frederik Bojesen  2002    570  26.72  57.38  1:30.49    2:03.01   
  JGI Svømning  1:59.87                 
                     
68  Mads Ottosen  1997    562  28.40  58.95  1:30.76    2:03.54   
  Holbæk Svømme Klub  2:00.66                 
                     
69  Jannick Hansen  2001    560  28.78  59.85  1:32.06    2:03.74   
  Søllerød Svømmeklub  2:02.52                 
                     
70  Christian Boutrup  2003    558  29.22  1:00.64  1:32.93    2:03.85   
  Sigma Swim Birkerød  2:04.42                 
                     
71  Jakob Mose  2000    548  29.49  1:00.18  1:32.31    2:04.61   
  Esbjerg Svømmeklub  2:06.72                 
                     
72  Nicolai Wiuff  2002    546  29.90  1:01.57  1:33.41    2:04.78   
  Herlev Svømning  2:09.85                 
                     
73  Mads Sørensen  2001    538  27.78  58.00  1:31.18    2:05.35   
  Vejle Svømmeklub  1:59.74                 
                     
74  Andreas Vestergaard  1999    530  27.86  59.41  1:32.77    2:06.01   
  Vest-Brøndby  1:55.10                 
                     
75  Anton Borg Hjort  2000    496  28.73  1:01.71  1:35.74    2:08.83   
  Lyseng IF  1:57.56                 
                     
Daniel Skaaning  1993                Afmeldt 
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:48.98                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  13 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:37 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark