2018-08-20   09:12:55
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Täby Sim KM 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 1, 25m Fjäril Dam (E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Anna Sandäng -96 16.06 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emmy Hällkvist  2008              15.94  0-10 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  15.25                 
Emma Alsén  2007              16.83   
  Täby Sim  16.62                 
Beatrice Hlawatsch  2007              20.06   
  Täby Sim                   
Stina Pedersen  2007              20.14   
  Täby Sim  20.56                 
Hanna Gong  2007              20.45   
  Täby Sim  20.28                 
Emma Wahlqvist  2007              22.21   
  Täby Sim  22.84                 
Molly Ju  2007              23.78   
  Täby Sim                   
Matilda Elofsson  2007              25.02   
  Täby Sim                   
Isabelle Isulfi Berlin  2008              DNS   
  Täby Sim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 2, 25m Fjäril Herr (E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Oskar Ericsson -97 16.22 (2005) 
Sean Zhong -98 16.22 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Ersson  2007              17.14   
  Täby Sim  18.45                 
Jan Danovskij  2007              17.17   
  Täby Sim  16.73                 
Danil Kim  2009              19.49   
  Täby Sim  20.43                 
Troy Sevonen  2008              19.94   
  Täby Sim  20.06                 
Edward Watson  2008              20.58   
  Täby Sim  19.04                 
Tor Carlén  2008              22.34   
  Täby Sim                   
Viggo Törnqvist  2008              22.97   
  Täby Sim                   
Yichen Sun  2007              24.08   
  Täby Sim  24.95                 
Erik Talipov  2007              27.45   
  Täby Sim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  10:53   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 3, 50m Fjäril Dam (D), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Emelie Johansson -96 30.87 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mathilda Sandberg  2005    328          35.35   
  Täby Sim  35.71                 
Louise Franks  2005    308          36.09   
  Täby Sim  36.89                 
Amanda Björklund  2006    273          37.55   
  Täby Sim  35.18                 
Agnes Gustavsson  2005    273          37.56   
  Täby Sim  36.33                 
Tuva Lundberg  2006    194          42.07   
  Täby Sim  42.78                 
Nora Sundberg  2005    193          42.16   
  Täby Sim  43.76                 
Filippa Emtemo  2005    164          44.53   
  Täby Sim  48.44                 
Clara Westerdahl  2005    154          45.46   
  Täby Sim  49.53                 
Linnea Wiberg  2006    154          45.46   
  Täby Sim  46.23                 
10  Ida Lindqvist  2005    127          48.44   
  Täby Sim  53.11                 
11  Deniz Degerbalkan  2006    109          50.89   
  Täby Sim  48.74                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  10:53 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 4, 50m Fjäril Herr (D), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Sean Zhong -98 30.55 (2010) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    306          32.32   
  Täby Sim  32.80                 
Leo Güleryüz  2006    236          35.24   
  Täby Sim  34.95                 
Oliver Haux  2005    153          40.74   
  Täby Sim  41.18                 
Daniel Bebenek  2006    150          40.94   
  Täby Sim  42.56                 
Ludvig Berndtsson  2005    132          42.76   
  Täby Sim  42.27                 
Benjamin Todorovac Hallongren  2006    114          44.89   
  Täby Sim  44.43                 
Arvid Thoresson  2005    107          45.90   
  Täby Sim                   
William Zhao  2006    105          46.18   
  Täby Sim  46.76                 
Alexandros Ladis  2005    99          47.01   
  Täby Sim                   
Noah Juhlin Fredriksson  2005              DNS   
  Täby Sim  36.32                 
Caspian Humble  2005              DSQ   
  Täby Sim  37.14                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  10:50   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 5, 100m Fjäril Dam (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Cecilia Rasmusson -89 1:02.40 (2007) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 58.91 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:02.48 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Smilla Malm  2003    532  31.18        1:07.39   
  Täby Sim  1:14.06                 
                     
Jennifer Nyblom  2003    479  31.93        1:09.76   
  Täby Sim  1:07.67                 
                     
Thilda Ström  2003    424  34.27        1:12.65   
  Täby Sim  1:12.36                 
                     
Ingrid Franks  2003    386  33.86        1:15.00   
  Täby Sim  1:17.25                 
                     
Izabelle Lindberg  2003    376  33.61        1:15.62   
  Täby Sim  1:18.09                 
                     
Filippa Bolling  2004    356  35.17        1:17.01   
  Täby Sim  1:15.44                 
                     
Elina Hellgren  2004    349  35.38        1:17.54   
  Täby Sim  1:16.33                 
                     
Emilia Forsberg  2003    344  36.45        1:17.92   
  Täby Sim  1:23.71                 
                     
Amanda Sandberg  2003    332  34.72        1:18.83   
  Täby Sim  1:17.78                 
                     
10  Elin Andersson  2003    323  35.93        1:19.57   
  Täby Sim  1:20.89                 
                     
11  Tindra Håbro Karjanmaa  2004    287  36.01        1:22.71   
  Täby Sim  1:20.62                 
                     
12  Clara Ersson  2004    263  36.61        1:25.13   
  Täby Sim  1:21.82                 
                     
13  Hannah Haux  2004    256  38.88        1:26.00   
  Täby Sim  1:25.28                 
                     
14  Amanda Borgfors  2004    223  40.95        1:29.95   
  Täby Sim                   
                     
15  Engla Ellbrant  2004    203  38.90        1:32.90   
  Täby Sim  1:38.60                 
                     
16  Nina Takolander  2003    201  39.11        1:33.21   
  Täby Sim  1:36.92                 
                     
17  Maja Lingham  2004    199  39.63        1:33.52   
  Täby Sim  1:45.74                 
                     
18  Alice Davies  2004    192  41.20        1:34.52   
  Täby Sim  1:34.98                 
                     
19  Rebecka Hedbeck  2004    171  43.21        1:38.32   
  Täby Sim  1:36.40                 
                     
20  Junie Lindgren  2004    152  45.16        1:42.32   
  Täby Sim  1:42.43                 
                     
Emma Sommar  2004              DNS   
  Täby Sim  1:48.71                 
                     
Tove Pettersson  2004              DNS   
  Täby Sim  1:18.93                 
                     
Matilda Schibbye  2004              DNF   
  Täby Sim  1:50.35                 
                     
Darcey Mae Bailey  2004              DSQ   
  Täby Sim  1:38.08                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjäril Dam (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Cecilia Rasmusson -89 1:02.40 (2007) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 58.91 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:02.48 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexandra Jensen  2001    498  32.25        1:08.86   
  Täby Sim  1:08.33                 
                     
Embla Börjesson  2002    456  32.27        1:10.94   
  Täby Sim  1:08.43                 
                     
Esther Rydbeck Nordén  2001    431  33.30        1:12.27   
  Täby Sim  1:17.62                 
                     
Kristina Isacson  2001    424  33.37        1:12.67   
  Täby Sim  1:15.94                 
                     
Smilla Hedlund  2001    376  35.08        1:15.64   
  Täby Sim  1:15.70                 
                     
Josephine Junehed  2002    364  34.70        1:16.44   
  Täby Sim  1:13.88                 
                     
Anna Ladis  2001    274  37.98        1:24.02   
  Täby Sim  1:21.16                 
                     
Malin Sangfelt  2001    266  36.95        1:24.88   
  Täby Sim  1:20.77                 
                     
Ida Svensson  2002    218  39.78        1:30.63   
  Täby Sim  1:30.28                 
                     
Emelie Liljeblad  2002              DNS   
  Täby Sim  1:18.62                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjäril Dam (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Cecilia Rasmusson -89 1:02.40 (2007) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 58.91 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:02.48 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Frida Berglund  1998    486  31.90        1:09.44   
  Täby Sim  1:09.66                 
                     
Cornelia Jerresand  2000    420  33.28        1:12.91   
  Täby Sim  1:11.29                 
                     
Emelie Rudert  1999    416  33.89        1:13.10   
  Täby Sim  1:14.09                 
                     
Karin Thorén  1999    363  35.15        1:16.52   
  Täby Sim  1:12.40                 
                     
Julia Franks  2000    333  35.70        1:18.77   
  Täby Sim  1:15.04                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  10:50 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:00   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 6, 100m Fjäril Herr (A, B,C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 53.39 (2009) 
Klass B Filip Falkenborn -90 57.65 (2006) 
Klass C Jacob Thulin -91 1:01.20 (2005) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Ahlqvist  2003    419  28.72        1:04.73   
  Täby Sim  1:06.31                 
                     
Isac Rune  2003    369  31.39        1:07.53   
  Täby Sim  1:06.22                 
                     
Isac Persson Taylor  2003    301  32.53        1:12.24   
  Täby Sim  1:10.36                 
                     
Erik Åstrand  2003    281  31.90        1:13.88   
  Täby Sim  1:09.83                 
                     
David Alonso  2003    275  33.06        1:14.47   
  Täby Sim  1:12.52                 
                     
Samuel Nilsson  2003    256  34.94        1:16.21   
  Täby Sim  1:19.28                 
                     
Simon Seel  2003    248  35.21        1:17.04   
  Täby Sim  1:19.12                 
                     
Hugo Westholm  2004    246  36.59        1:17.28   
  Täby Sim  1:16.73                 
                     
Tor Stein  2003    238  35.31        1:18.06   
  Täby Sim  1:17.64                 
                     
10  Albin Kappling  2003    189  38.11        1:24.33   
  Täby Sim  1:25.61                 
                     
Jousef Hanna  2003              DSQ   
  Täby Sim  1:26.13                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjäril Herr (A, B,C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 53.39 (2009) 
Klass B Filip Falkenborn -90 57.65 (2006) 
Klass C Jacob Thulin -91 1:01.20 (2005) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonas Al-Khalili  2002    479  28.85        1:01.87   
  Täby Sim  1:01.90                 
                     
Wilhelm Muzikants  2001    467  28.92        1:02.42   
  Täby Sim  1:04.00                 
                     
Lukas Roosmark  2002    464  28.06        1:02.56   
  Täby Sim  1:04.03                 
                     
Julius Gustavsson  2002    453  29.07        1:03.06   
  Täby Sim  1:04.38                 
                     
Andres Pöllänen  2001    437  29.59        1:03.79   
  Täby Sim  1:03.55                 
                     
Erik Ahlqvist  2001    414  30.47        1:04.97   
  Täby Sim  1:05.21                 
                     
Axel von Goës  2002    390  29.97        1:06.27   
  Täby Sim  1:04.04                 
                     
Axel Nordén  2001    384  30.52        1:06.60   
  Täby Sim  1:10.42                 
                     
Anton Forsberg  2001    313  31.42        1:11.28   
  Täby Sim  1:14.15                 
                     
10  Alexander Bergström  2002    272  34.72        1:14.76   
  Täby Sim  1:19.21                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjäril Herr (A, B,C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 53.39 (2009) 
Klass B Filip Falkenborn -90 57.65 (2006) 
Klass C Jacob Thulin -91 1:01.20 (2005) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Mattsson  1977    679  26.02        55.09   
  Täby Sim  56.00                 
                     
Daniel Räisänen  1999    612  26.54        57.03   
  Täby Sim  57.06                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    542  27.55        59.40   
  Täby Sim  58.10                 
                     
Isak Alin  1999    505  27.94        1:00.82   
  Täby Sim  1:02.32                 
                     
Tobias Fernandez  1999    494  28.45        1:01.27   
  Täby Sim  1:00.93                 
                     
Martin Magnusson  1995    490  28.32        1:01.44   
  Täby Sim  1:00.97                 
                     
Anton Sandberg  1999    408  28.24        1:05.30   
  Täby Sim  1:03.50                 
                     
Daniel Coleman  2000    369  29.04        1:07.51   
  Täby Sim  1:02.86                 
                     
Marcus Pellfolk  1986    362  30.98        1:07.94   
  Täby Sim  1:05.70                 
                     
10  Victor Simic  2000    360  29.84        1:08.09   
  Täby Sim  1:04.17                 
                     
11  Gustav Barnå  1999    356  31.07        1:08.34   
  Täby Sim  1:06.07                 
                     
12  Oliver Simic  1998    288  30.94        1:13.31   
  Täby Sim  1:08.63                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:00 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:02   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 7, 50m Fjäril Dam Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Christine Uhrlander-Lindblom -71 30.98 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gunilla Rasmuson  1957    290          36.81   
  Täby Sim  37.50                 
Caroline Magnusson  1956    217          40.55   
  Täby Sim  41.16                 
Anna Lindegren  1985    102          52.12   
  Täby Sim  52.00                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:02 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 8, 50m Fjäril Herr Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Jan Karlsson -68 25.40 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Carlén  1976    436          28.74   
  Täby Sim  29.44                 
Stefan Scherling  1972    436          28.74   
  Täby Sim  28.61                 
Matthias Seel  1970    402          29.52   
  Täby Sim  29.00                 
Håkan Persson  1963    395          29.71   
  Täby Sim  29.00                 
Bengt Olsson  1956    281          33.25   
  Täby Sim  32.20                 
Per Strand  1961    278          33.39   
  Täby Sim  34.55                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:03 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 9, 50m Rygg Dam (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Linnéa Gustavsson -96 34.67 (2008) 
Klass E Anna Sandäng -96 37.62 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emmy Hällkvist  2008    245          41.02   
  Täby Sim  40.89                 
Emma Alsén  2007    228          42.01   
  Täby Sim  43.00                 
Stina Pedersen  2007    218          42.59   
  Täby Sim  42.86                 
Beatrice Hlawatsch  2007    151          48.18   
  Täby Sim  47.12                 
Emma Wahlqvist  2007    148          48.51   
  Täby Sim                   
Hanna Gong  2007    134          50.14   
  Täby Sim  49.64                 
Molly Ju  2007    106          54.18   
  Täby Sim                   
Isabelle Isulfi Berlin  2008              DNS   
  Täby Sim                   
Alexandra Sandberg  2009              DSQ   
  Täby Sim                   
Hannah Sommar  2007              DSQ   
  Täby Sim  49.32                 
 
Gren 9, 50m Rygg Dam (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Linnéa Gustavsson -96 34.67 (2008) 
Klass E Anna Sandäng -96 37.62 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mathilda Sandberg  2005    382          35.37   
  Täby Sim  37.83                 
Agnes Gustavsson  2005    365          35.91   
  Täby Sim  36.11                 
Louise Franks  2005    332          37.06   
  Täby Sim  38.19                 
Amanda Björklund  2006    306          38.08   
  Täby Sim  37.83                 
Tuva Lundberg  2006    250          40.73   
  Täby Sim  41.83                 
Filippa Emtemo  2005    249          40.75   
  Täby Sim  44.65                 
Clara Westerdahl  2005    247          40.88   
  Täby Sim  45.89                 
Nora Sundberg  2005    218          42.65   
  Täby Sim  45.62                 
Linnea Wiberg  2006    199          43.93   
  Täby Sim  44.77                 
10  Ida Lindqvist  2005    184          45.09   
  Täby Sim  43.94                 
11  Emma Olsson Sande  2005    184          45.10   
  Täby Sim  45.75                 
12  Deniz Degerbalkan  2006    167          46.53   
  Täby Sim  42.42                 
13  Jessica Atran  2006    109          53.72   
  Täby Sim                   
14  Elsa Samuelsson  2006    105          54.32   
  Täby Sim                   
15  Astrid Enbom  2006    89          57.49   
  Täby Sim                   
Tyra Törnqvist  2006              DNS   
  Täby Sim  51.33                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:26   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 10, 50m Rygg Herr (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Filip Hedman -98 31.79 (2010) 
Klass E Sebastian Holmberg -91 35.87 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Ersson  2007    157          41.12   
  Täby Sim  41.39                 
Troy Sevonen  2008    127          44.10   
  Täby Sim  45.34                 
Jan Danovskij  2007    122          44.80   
  Täby Sim  43.33                 
Danil Kim  2009    109          46.47   
  Täby Sim  49.39                 
Edward Watson  2008    105          47.04   
  Täby Sim  45.64                 
Tor Carlén  2008    84          50.69   
  Täby Sim                   
Viggo Törnqvist  2008    72          53.19   
  Täby Sim                   
Erik Talipov  2007              DSQ   
  Täby Sim                   
 
Gren 10, 50m Rygg Herr (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Filip Hedman -98 31.79 (2010) 
Klass E Sebastian Holmberg -91 35.87 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    280          33.95   
  Täby Sim  36.32                 
Leo Güleryüz  2006    252          35.15   
  Täby Sim  35.47                 
Ludvig Berndtsson  2005    207          37.55   
  Täby Sim  37.81                 
Caspian Humble  2005    199          38.03   
  Täby Sim  40.64                 
Benjamin Todorovac Hallongren  2006    169          40.12   
  Täby Sim  41.13                 
Daniel Bebenek  2006    163          40.64   
  Täby Sim  41.08                 
Alexandros Ladis  2005    150          41.73   
  Täby Sim                   
Oliver Haux  2005    127          44.20   
  Täby Sim  44.23                 
William Zhao  2006    125          44.38   
  Täby Sim  49.40                 
10  Louie Gabrielsson  2005    97          48.30   
  Täby Sim  52.05                 
11  Arvid Thoresson  2005    95          48.53   
  Täby Sim  47.92                 
12  Filip Norlin  2005    85          50.39   
  Täby Sim  52.17                 
13  Stanislav Shabaltas  2005    67          54.47   
  Täby Sim  53.30                 
Noah Juhlin Fredriksson  2005              DNS   
  Täby Sim  35.28                 
Erik Stein  2005              DSQ   
  Täby Sim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:26 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:42   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 11, 100m Rygg Dam (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Lovisa Ericsson -93 1:05.21 (2012) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:01.22 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:04.27 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tove Pettersson  2004    492  33.70        1:09.69   
  Täby Sim  1:11.85                 
                     
Emilia Forsberg  2003    482  33.94        1:10.15   
  Täby Sim  1:11.42                 
                     
Smilla Malm  2003    454  34.35        1:11.56   
  Täby Sim  1:12.47                 
                     
Izabelle Lindberg  2003    451  35.26        1:11.74   
  Täby Sim  1:08.69                 
                     
Jennifer Nyblom  2003    440  35.18        1:12.35   
  Täby Sim  1:10.86                 
                     
Thilda Ström  2003    440  35.03        1:12.35   
  Täby Sim  1:15.34                 
                     
Ingrid Franks  2003    409  35.93        1:14.11   
  Täby Sim  1:17.88                 
                     
Dina Larsson  2004    391  35.27        1:15.25   
  Täby Sim  1:13.16                 
                     
Tindra Håbro Karjanmaa  2004    390  36.34        1:15.26   
  Täby Sim  1:14.48                 
                     
10  Clara Ersson  2004    383  36.38        1:15.72   
  Täby Sim  1:14.79                 
                     
11  Filippa Bolling  2004    356  37.47        1:17.59   
  Täby Sim  1:21.36                 
                     
12  Hannah Haux  2004    349  38.30        1:18.16   
  Täby Sim  1:19.20                 
                     
13  Amanda Sandberg  2003    340  37.93        1:18.82   
  Täby Sim                   
                     
14  Elin Andersson  2003    337  1:19.05        1:19.05   
  Täby Sim  1:17.84                 
                     
15  Nina Takolander  2003    326  38.82        1:19.91   
  Täby Sim  1:20.02                 
                     
16  Amanda Borgfors  2004    305  39.37        1:21.73   
  Täby Sim  1:24.98                 
                     
17  Elina Hellgren  2004    282  40.21        1:23.87   
  Täby Sim  1:30.67                 
                     
18  Maja Lingham  2004    268  42.08        1:25.31   
  Täby Sim  1:23.84                 
                     
19  Engla Ellbrant  2004    266  42.12        1:25.56   
  Täby Sim  1:27.02                 
                     
20  Emma Sommar  2004    253  41.72        1:26.99   
  Täby Sim  1:27.16                 
                     
21  Saga Mattsson  2004    250  43.11        1:27.28   
  Täby Sim  1:34.63                 
                     
22  Alice Davies  2004    233  42.96        1:29.31   
  Täby Sim  1:27.93                 
                     
23  Darcey Mae Bailey  2004    215  44.15        1:31.75   
  Täby Sim  1:32.17                 
                     
24  Junie Lindgren  2004    170  47.33        1:39.28   
  Täby Sim  1:38.73                 
                     
25  Matilda Schibbye  2004    161  48.93        1:40.96   
  Täby Sim  1:38.04                 
                     
Irma Malmström  2004              DSQ   
  Täby Sim  1:25.87                 
                     
Rebecka Hedbeck  2004              DSQ   
  Täby Sim  1:36.80                 
                     
 
Gren 11, 100m Rygg Dam (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Lovisa Ericsson -93 1:05.21 (2012) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:01.22 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:04.27 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ellen Banestig  2002    521  32.48        1:08.38   
  Täby Sim  1:05.55                 
                     
Kristina Isacson  2001    509  33.15        1:08.92   
  Täby Sim  1:08.87                 
                     
Esther Rydbeck Nordén  2001    481  34.76        1:10.21   
  Täby Sim  1:10.14                 
                     
Josephine Junehed  2002    440  34.38        1:12.33   
  Täby Sim  1:08.16                 
                     
Alexandra Jensen  2001    412  36.16        1:13.91   
  Täby Sim  1:17.46                 
                     
Malin Sangfelt  2001    402  36.00        1:14.52   
  Täby Sim  1:10.45                 
                     
Anna Ladis  2001    392  36.01        1:15.14   
  Täby Sim  1:14.28                 
                     
Smilla Hedlund  2001    390  36.91        1:15.29   
  Täby Sim  1:15.25                 
                     
Stella Alin  2002    384  37.36        1:15.70   
  Täby Sim  1:15.84                 
                     
10  Embla Börjesson  2002    373  36.80        1:16.40   
  Täby Sim  1:14.08                 
                     
11  Viktoria Nylund  2001    346  38.16        1:18.32   
  Täby Sim  1:16.25                 
                     
12  Ida Svensson  2002    334  38.76        1:19.29   
  Täby Sim  1:21.03                 
                     
Emelie Liljeblad  2002              DNS   
  Täby Sim  1:24.89                 
                     
 
Gren 11, 100m Rygg Dam (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Lovisa Ericsson -93 1:05.21 (2012) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:01.22 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 1:04.27 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Cornelia Jerresand  2000    551  32.74        1:07.10   
  Täby Sim  1:07.38                 
                     
Frida Berglund  1998    488  34.16        1:09.85   
  Täby Sim  1:09.22                 
                     
Amanda Strömdahl  2000    453  34.95        1:11.64   
  Täby Sim  1:10.36                 
                     
Karin Thorén  1999    402  36.34        1:14.56   
  Täby Sim  1:09.78                 
                     
Emelie Rudert  1999    396  36.42        1:14.88   
  Täby Sim  1:14.72                 
                     
Julia Franks  2000    395  35.78        1:15.00   
  Täby Sim  1:10.21                 
                     
Gunnel Sköld  2000    355  36.75        1:17.70   
  Täby Sim  1:16.06                 
                     
Linda Brännlund  1998    328  37.91        1:19.77   
  Täby Sim  1:11.74                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:42 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  11:53   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 12, 100m Rygg Herr (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Oskar Ericsson -97 56.07 (2016) 
Klass B Sebastian Holmberg -91 59.46 (2007) 
Klass C Michael Jacobsson -79 1:02.70 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Ahlqvist  2003    502  29.57        1:01.54  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  1:00.59                 
                     
Isac Persson Taylor  2003    377  32.58        1:07.67   
  Täby Sim  1:11.21                 
                     
Erik Åstrand  2003    343  33.28        1:09.88   
  Täby Sim  1:06.43                 
                     
Tor Stein  2003    314  35.02        1:11.90   
  Täby Sim  1:15.21                 
                     
Hugo Westholm  2004    258  37.59        1:16.84   
  Täby Sim  1:16.69                 
                     
Samuel Nilsson  2003    253  37.98        1:17.26   
  Täby Sim  1:20.06                 
                     
Simon Seel  2003    237  38.98        1:18.96   
  Täby Sim  1:23.70                 
                     
Jousef Hanna  2003    203  40.50        1:23.15   
  Täby Sim  1:21.07                 
                     
Albin Kappling  2003    188  41.60        1:25.26   
  Täby Sim  1:25.04                 
                     
David Alonso  2003              DSQ   
  Täby Sim  1:23.16                 
                     
Isac Rune  2003              DSQ   
  Täby Sim  1:13.62                 
                     
 
Gren 12, 100m Rygg Herr (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Oskar Ericsson -97 56.07 (2016) 
Klass B Sebastian Holmberg -91 59.46 (2007) 
Klass C Michael Jacobsson -79 1:02.70 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonas Al-Khalili  2002    439  31.62        1:04.33   
  Täby Sim  1:05.51                 
                     
Julius Gustavsson  2002    422  31.71        1:05.21   
  Täby Sim  1:08.39                 
                     
Lukas Roosmark  2002    421  31.80        1:05.26   
  Täby Sim  1:06.34                 
                     
Wilhelm Muzikants  2001    412  32.15        1:05.73   
  Täby Sim  1:05.48                 
                     
Erik Ahlqvist  2001    411  31.30        1:05.78   
  Täby Sim  1:26.46                 
                     
Andres Pöllänen  2001    356  32.87        1:08.99   
  Täby Sim  1:10.65                 
                     
Anton Forsberg  2001    345  33.09        1:09.71   
  Täby Sim  1:07.29                 
                     
Axel Nordén  2001    322  34.65        1:11.33   
  Täby Sim  1:12.53                 
                     
Axel von Goës  2002    305  34.67        1:12.65   
  Täby Sim  1:14.21                 
                     
Alexander Bergström  2002              DSQ   
  Täby Sim  1:20.67                 
                     
 
Gren 12, 100m Rygg Herr (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Oskar Ericsson -97 56.07 (2016) 
Klass B Sebastian Holmberg -91 59.46 (2007) 
Klass C Michael Jacobsson -79 1:02.70 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Mattsson  1977    692  26.96        55.29  17-99 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  57.00                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    510  29.97        1:01.22   
  Täby Sim  1:00.43                 
                     
Victor Simic  2000    483  30.06        1:02.33   
  Täby Sim  1:01.37                 
                     
Anton Sandberg  1999    479  30.71        1:02.50   
  Täby Sim  1:00.90                 
                     
Daniel Räisänen  1999    471  30.32        1:02.87   
  Täby Sim  1:01.83                 
                     
Isak Alin  1999    461  31.20        1:03.30   
  Täby Sim  1:03.22                 
                     
Martin Magnusson  1995    453  30.83        1:03.67   
  Täby Sim  1:02.99                 
                     
Tobias Fernandez  1999    393  31.60        1:06.76   
  Täby Sim  1:04.45                 
                     
Marcus Pellfolk  1986    374  32.48        1:07.86   
  Täby Sim  1:03.43                 
                     
10  Oliver Simic  1998    349  33.34        1:09.45   
  Täby Sim  1:10.03                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  11:53 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  12:05   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 13, 50m Rygg Dam Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Christine Uhrlander-Lindblom -71 33.30 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gunilla Rasmuson  1957    328          37.19   
  Täby Sim  37.20                 
Helena Fältman  1980    321          37.47   
  Täby Sim  39.02                 
Caroline Magnusson  1956    140          49.32   
  Täby Sim  49.45                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  12:05 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  12:09   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 14, 50m Rygg Herr Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Jan Karlsson -68 27.95 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Stefan Scherling  1972    312          32.73   
  Täby Sim  33.18                 
Bengt Olsson  1956    174          39.73   
  Täby Sim  40.00                 
Håkan Persson  1963              DSQ   
  Täby Sim  33.00                 
Per Strand  1961              DSQ   
  Täby Sim  36.65                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  12:09 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  12:15   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 15, 3x50m Familjelagkapp, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ahlqvists              1:22.31   
  Täby Sim                   
  Erik Ahlqvist  2001      25.51        25.51   
  Krister Ahlqvist  1968                 
  Gustav Ahlqvist  2003      1:22.31        1:22.31   
                     
Gustavssons Lag 1              1:27.68   
  Täby Sim                   
  Göran Gustavsson  1968      26.21        26.21   
  Leia Gustavsson  2005                 
  Julius Gustavsson  2002      1:27.68        1:27.68   
                     
Lag Seel              1:39.17   
  Täby Sim                   
  Simon Seel  2003      29.27        29.27   
  Matthias Seel  1970                 
  Jesper Seel  2006      1:39.17        1:39.17   
                     
Gustavssons Lag 2              2:00.85   
  Täby Sim                   
  Peter Gustavsson  1969      30.47        30.47   
  Klara Gustavsson  2007                 
  Agnes Gustavsson  2005      2:00.85        2:00.85   
                     
Carléns              2:05.28   
  Täby Sim                   
  Tage Carlén  2010      59.05        59.05   
  Johan Carlén  1976                 
  Tor Carlén  2008      2:05.28        2:05.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  12:15 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  12:14   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 16, 3X50m Tränarlagkapp, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Fa(s)t Boys              1:17.72   
  Täby Sim                   
  Stefan Scherling  1972      26.26        26.26   
  Peter Perklo  1971      25.73        51.99   
  Marcus Pellfolk  1986      25.73        1:17.72   
                     
Knatte, Fnatte Och Tjatte              1:23.30   
  Täby Sim                   
  Jennie Ewerbring  2003      26.96        26.96   
  Smilla Hedlund  2001      29.41        56.37   
  Calle Westberg  1995      26.93        1:23.30   
                     
Powerpuffpinglorna              1:25.79   
  Täby Sim                   
  Embla Börjesson  2002      28.75        28.75   
  Josephine Junehed  2002      30.80        59.55   
  Tobias Fernandez  1999      26.24        1:25.79   
                     
Emmas Änglar              1:29.39   
  Täby Sim                   
  Gustav Barnå  1999      26.64        26.64   
  Alexandra Jensen  2001      28.87        55.51   
  Emma Alsén  2007      33.88        1:29.39   
                     
Mackans Änglar              1:30.03   
  Täby Sim                   
  Sofia Lennerthson  1999      30.10        30.10   
  Karin Thorén  1999      30.32        1:00.42   
  Sigrid Loid  1999      29.61        1:30.03   
                     
Räddingspatrullen              1:35.12   
  Täby Sim                   
  Daniel Coleman  2000      25.94        25.94   
  Beatrice Hlawatsch  2007      37.24        1:03.18   
  Emmy Hällkvist  2008      31.94        1:35.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  12:14 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:10   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 17, 50m Bröst Dam (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Emelie Johansson -96 35.25 (2008) 
Klass E Julia Ewerbring -98 39.99 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emmy Hällkvist  2008    249          45.72   
  Täby Sim  47.12                 
Hanna Gong  2007    230          46.97   
  Täby Sim  46.50                 
Stina Pedersen  2007    194          49.74   
  Täby Sim  49.34                 
Emma Alsén  2007    191          49.99   
  Täby Sim  50.55                 
Hannah Sommar  2007    180          50.94   
  Täby Sim  50.17                 
Emma Wahlqvist  2007    164          52.51   
  Täby Sim  50.82                 
Molly Ju  2007    160          52.94   
  Täby Sim  51.33                 
Alexandra Sandberg  2009    131          56.63   
  Täby Sim                   
Isabelle Isulfi Berlin  2008              DNS   
  Täby Sim                   
Astrid Toresson  2007              DSQ   
  Täby Sim                   
Beatrice Hlawatsch  2007              DSQ   
  Täby Sim  48.22                 
Emilia Rylander  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
Mimmi Rosdahl  2007              DSQ   
  Täby Sim                   
 
Gren 17, 50m Bröst Dam (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Emelie Johansson -96 35.25 (2008) 
Klass E Julia Ewerbring -98 39.99 (2008) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mathilda Sandberg  2005    397          39.17   
  Täby Sim  40.59                 
Amanda Björklund  2006    343          41.12   
  Täby Sim  40.69                 
Clara Westerdahl  2005    328          41.72   
  Täby Sim  43.64                 
Agnes Gustavsson  2005    284          43.78   
  Täby Sim  49.77                 
Louise Franks  2005    265          44.83   
  Täby Sim  46.56                 
Linnea Wiberg  2006    233          46.78   
  Täby Sim  45.12                 
Tuva Lundberg  2006    203          48.94   
  Täby Sim  49.90                 
Emma Olsson Sande  2005    188          50.22   
  Täby Sim  49.52                 
Jessica Atran  2006    170          51.96   
  Täby Sim                   
10  Deniz Degerbalkan  2006    160          53.00   
  Täby Sim  51.39                 
11  Ellie Söderholm  2005    159          53.13   
  Täby Sim                   
Astrid Enbom  2006              DNF   
  Täby Sim  54.04                 
Anneli Gonsalves  2006              DSQ   
  Täby Sim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:10 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:16   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 18, 50m Bröst Herr (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Daniel Räisänen -99 34.54 (2011) 
Klass E Hugo Westholm -04 39.59 (2014) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Ersson  2007    185          44.24   
  Täby Sim  44.55                 
Jan Danovskij  2007    184          44.33   
  Täby Sim  43.73                 
Edward Watson  2008    117          51.54   
  Täby Sim  52.51                 
Noel Lundström  2007    108          52.93   
  Täby Sim                   
Tor Carlén  2008    89          56.49   
  Täby Sim  56.30                 
Danil Kim  2009    79          58.73   
  Täby Sim  1:02.32                 
Yichen Sun  2007    72          1:00.43   
  Täby Sim  59.36                 
Erik Talipov  2007              DSQ   
  Täby Sim  55.64                 
 
Gren 18, 50m Bröst Herr (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Daniel Räisänen -99 34.54 (2011) 
Klass E Hugo Westholm -04 39.59 (2014) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    350          35.81   
  Täby Sim  37.36                 
Daniel Bebenek  2006    240          40.60   
  Täby Sim  40.83                 
Caspian Humble  2005    234          40.95   
  Täby Sim  43.93                 
Leo Güleryüz  2006    211          42.35   
  Täby Sim  42.09                 
Benjamin Todorovac Hallongren  2006    184          44.39   
  Täby Sim  43.63                 
Ludvig Berndtsson  2005    170          45.51   
  Täby Sim                   
Oliver Haux  2005    144          48.12   
  Täby Sim  50.40                 
Alexandros Ladis  2005    130          49.82   
  Täby Sim  51.94                 
Stanislav Shabaltas  2005    127          50.13   
  Täby Sim  54.37                 
10  William Zhao  2006    126          50.24   
  Täby Sim  54.77                 
11  Louie Gabrielsson  2005    126          50.26   
  Täby Sim  53.20                 
12  Erik Stein  2005    99          54.43   
  Täby Sim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:16 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:30   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 19, 100m Bröst Dam (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Rebecca Ejdervik -87 1:08.35 (2009) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:09.72 (2009) 
Klass C Emelie Johansson -96 1:12.61 (2010) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Smilla Malm  2003    581  35.47        1:14.73   
  Täby Sim  1:13.67                 
                     
Ingrid Franks  2003    560  35.86        1:15.65   
  Täby Sim  1:15.55                 
                     
Izabelle Lindberg  2003    525  36.52        1:17.28   
  Täby Sim  1:18.26                 
                     
Jennifer Nyblom  2003    504  37.04        1:18.34   
  Täby Sim  1:16.02                 
                     
Thilda Ström  2003    457  38.25        1:20.94   
  Täby Sim  1:22.48                 
                     
Engla Ellbrant  2004    447  38.01        1:21.50   
  Täby Sim  1:21.93                 
                     
Amanda Sandberg  2003    434  38.70        1:22.33   
  Täby Sim  1:23.43                 
                     
Tindra Håbro Karjanmaa  2004    434  38.84        1:22.35   
  Täby Sim  1:22.88                 
                     
Tove Pettersson  2004    429  38.50        1:22.67   
  Täby Sim  1:25.21                 
                     
10  Dina Larsson  2004    371  40.36        1:26.76   
  Täby Sim  1:25.57                 
                     
11  Clara Ersson  2004    371  41.55        1:26.78   
  Täby Sim  1:28.03                 
                     
12  Amanda Borgfors  2004    361  41.57        1:27.57   
  Täby Sim  1:28.24                 
                     
13  Filippa Bolling  2004    344  41.94        1:28.99   
  Täby Sim  1:30.86                 
                     
14  Emilia Forsberg  2003    339  42.07        1:29.35   
  Täby Sim  1:37.14                 
                     
15  Elin Andersson  2003    330  42.20        1:30.16   
  Täby Sim  1:33.00                 
                     
16  Nina Takolander  2003    321  42.57        1:31.02   
  Täby Sim  1:31.79                 
                     
17  Elina Hellgren  2004    293  44.39        1:33.87   
  Täby Sim  1:36.63                 
                     
18  Alice Davies  2004    292  43.70        1:33.93   
  Täby Sim  1:33.68                 
                     
19  Maja Lingham  2004    287  44.16        1:34.52   
  Täby Sim  1:39.24                 
                     
20  Hannah Haux  2004    248  47.35        1:39.19   
  Täby Sim  1:38.24                 
                     
21  Clara Taberman  2004    233  45.94        1:41.30   
  Täby Sim  1:41.04                 
                     
22  Junie Lindgren  2004    226  47.65        1:42.26   
  Täby Sim  1:42.25                 
                     
23  Rebecka Hedbeck  2004    189  50.16        1:48.54   
  Täby Sim  1:46.88                 
                     
24  Irma Malmström  2004    159  52.69        1:54.89   
  Täby Sim  1:55.77                 
                     
Darcey Mae Bailey  2004              DSQ   
  Täby Sim  1:39.96                 
                     
 
Gren 19, 100m Bröst Dam (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Rebecca Ejdervik -87 1:08.35 (2009) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:09.72 (2009) 
Klass C Emelie Johansson -96 1:12.61 (2010) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Smilla Hedlund  2001    488  38.14        1:19.18   
  Täby Sim  1:17.27                 
                     
Embla Börjesson  2002    480  37.22        1:19.59   
  Täby Sim  1:14.10                 
                     
Kristina Isacson  2001    474  38.06        1:19.96   
  Täby Sim  1:21.52                 
                     
Ellen Banestig  2002    456  37.58        1:20.98   
  Täby Sim  1:23.31                 
                     
Esther Rydbeck Nordén  2001    456  38.39        1:20.98   
  Täby Sim  1:28.92                 
                     
Stella Alin  2002    415  39.50        1:23.55   
  Täby Sim  1:25.71                 
                     
Alexandra Jensen  2001    383  40.05        1:25.82   
  Täby Sim  1:26.82                 
                     
Josephine Junehed  2002    339  42.18        1:29.35   
  Täby Sim  1:26.16                 
                     
Ida Svensson  2002    315  43.85        1:31.64   
  Täby Sim  1:31.43                 
                     
Anna Ladis  2001              DSQ   
  Täby Sim  1:29.44                 
                     
 
Gren 19, 100m Bröst Dam (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Rebecca Ejdervik -87 1:08.35 (2009) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 1:09.72 (2009) 
Klass C Emelie Johansson -96 1:12.61 (2010) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julia Franks  2000    476  37.33        1:19.86   
  Täby Sim  1:15.28                 
                     
Cornelia Jerresand  2000    469  38.01        1:20.23   
  Täby Sim  1:21.02                 
                     
Frida Berglund  1998    445  38.50        1:21.65   
  Täby Sim  1:22.78                 
                     
Fanny Kruthammar  1999    385  39.70        1:25.66   
  Täby Sim  1:17.98                 
                     
Karin Thorén  1999    362  40.81        1:27.49   
  Täby Sim  1:25.06                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:30 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:41   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 20, 100m Bröst Herr (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Daniel Räisänen -99 1:03.73 (2016) 
Klass B Daniel Räisänen -99 1:03.55 (2015) 
Klass C Daniel Räisänen -99 1:08.27 (2012) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Isac Persson Taylor  2003    412  35.31        1:14.70   
  Täby Sim  1:17.16                 
                     
Gustav Ahlqvist  2003    405  35.17        1:15.14   
  Täby Sim  1:26.48                 
                     
Simon Seel  2003    403  35.85        1:15.27   
  Täby Sim  1:17.30                 
                     
Isac Rune  2003    402  35.67        1:15.30   
  Täby Sim  1:21.36                 
                     
Hugo Westholm  2004    375  36.61        1:17.09   
  Täby Sim  1:14.49                 
                     
Tor Stein  2003    355  37.06        1:18.47   
  Täby Sim  1:19.08                 
                     
Erik Åstrand  2003    312  38.14        1:21.95   
  Täby Sim  1:20.28                 
                     
David Alonso  2003    285  38.84        1:24.48   
  Täby Sim  1:26.33                 
                     
Albin Kappling  2003    259  40.38        1:27.17   
  Täby Sim  1:27.65                 
                     
Jousef Hanna  2003              DNS   
  Täby Sim  1:50.39                 
                     
Samuel Nilsson  2003              DNS   
  Täby Sim  1:45.44                 
                     
 
Gren 20, 100m Bröst Herr (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Daniel Räisänen -99 1:03.73 (2016) 
Klass B Daniel Räisänen -99 1:03.55 (2015) 
Klass C Daniel Räisänen -99 1:08.27 (2012) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002    530  32.41        1:08.70   
  Täby Sim  1:05.81                 
                     
Lukas Roosmark  2002    463  33.39        1:11.84   
  Täby Sim  1:15.42                 
                     
Axel Nordén  2001    443  33.96        1:12.90   
  Täby Sim  1:11.09                 
                     
Wilhelm Muzikants  2001    438  34.45        1:13.22   
  Täby Sim  1:12.85                 
                     
Erik Ahlqvist  2001    437  34.59        1:13.28   
  Täby Sim  1:17.27                 
                     
Andres Pöllänen  2001    403  35.47        1:15.24   
  Täby Sim  1:13.75                 
                     
Alexander Bergström  2002    358  36.88        1:18.28   
  Täby Sim  1:19.82                 
                     
Anton Forsberg  2001    291  39.14        1:23.87   
  Täby Sim  1:24.40                 
                     
Jonas Al-Khalili  2002              DSQ   
  Täby Sim  1:15.37                 
                     
 
Gren 20, 100m Bröst Herr (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Daniel Räisänen -99 1:03.73 (2016) 
Klass B Daniel Räisänen -99 1:03.55 (2015) 
Klass C Daniel Räisänen -99 1:08.27 (2012) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Räisänen  1999    678  29.71        1:03.29  17-99 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  1:01.45                 
                     
Johan Mattsson  1977    650  30.48        1:04.18   
  Täby Sim  1:07.00                 
                     
Isak Alin  1999    592  30.98        1:06.21   
  Täby Sim  1:05.68                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    518  32.83        1:09.21   
  Täby Sim  1:09.25                 
                     
Victor Simic  2000    514  32.09        1:09.38   
  Täby Sim  1:09.28                 
                     
Martin Magnusson  1995    499  32.01        1:10.07   
  Täby Sim  1:09.62                 
                     
Tobias Fernandez  1999    439  34.68        1:13.14   
  Täby Sim  1:12.64                 
                     
Marcus Pellfolk  1986    421  34.03        1:14.17   
  Täby Sim  1:11.58                 
                     
Oliver Simic  1998    396  34.65        1:15.69   
  Täby Sim  1:14.85                 
                     
10  Daniel Coleman  2000    395  34.78        1:15.79   
  Täby Sim  1:09.59                 
                     
Anton Sandberg  1999              DSQ   
  Täby Sim  1:16.67                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:41 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:45   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 21, 50m Bröst Dam Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Christine Uhrlander-Lindblom -71 38.32 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Annica Åberg  1966    371          40.05   
  Täby Sim  40.00                 
Gunilla Rasmuson  1957    363          40.36   
  Täby Sim  40.50                 
Caroline Magnusson  1956    299          43.04   
  Täby Sim  41.94                 
Mimmi Kvissberg  1962    259          45.14   
  Täby Sim  43.96                 
Anna Lindegren  1985              DSQ   
  Täby Sim  50.00                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:45 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  15:45   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 22, 50m Bröst Herr Masters, Finaler 25 - 99 år 
MR: 
Stefan Scherling -72 29.84 (2016) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Stefan Scherling  1972    612          29.74  25-99 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  29.55                 
Johan Carlén  1976    454          32.85   
  Täby Sim  34.76                 
Håkan Persson  1963    441          33.16   
  Täby Sim  32.87                 
Matthias Seel  1970    365          35.31   
  Täby Sim  35.00                 
Tor Wildenstam  1975    361          35.44   
  Täby Sim  36.00                 
Bengt Olsson  1956    266          39.25   
  Täby Sim  41.00                 
Håkan Blonde  1958    215          42.09   
  Täby Sim  42.59                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  15:45 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  16:05   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 23, 50m Crawl Dam (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Emelie Johansson -96 29.26 (2008) 
Klass E Anna Sandäng -96 31.85 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emmy Hällkvist  2008    332          33.55   
  Täby Sim  32.40                 
Emma Alsén  2007    322          33.88   
  Täby Sim  34.89                 
Beatrice Hlawatsch  2007    199          39.77   
  Täby Sim  38.73                 
Stina Pedersen  2007    194          40.12   
  Täby Sim  38.78                 
Hanna Gong  2007    185          40.77   
  Täby Sim  38.25                 
Hannah Sommar  2007    177          41.37   
  Täby Sim  42.10                 
Emma Wahlqvist  2007    158          42.97   
  Täby Sim  42.15                 
Emilia Rylander  2008    137          44.98   
  Täby Sim                   
Alexandra Sandberg  2009    131          45.71   
  Täby Sim                   
10  Molly Ju  2007    114          47.88   
  Täby Sim                   
11  Nina Zhang  2008    98          50.26   
  Täby Sim                   
12  Tianjao Luo  2008    87          52.35   
  Täby Sim                   
13  Matilda Elofsson  2007    87          52.37   
  Täby Sim  50.54                 
14  Astrid Toresson  2007    72          55.70   
  Täby Sim                   
Isabelle Isulfi Berlin  2008              DNS   
  Täby Sim                   
Ellen Franzén  2009              DSQ   
  Täby Sim                   
 
Gren 23, 50m Crawl Dam (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Emelie Johansson -96 29.26 (2008) 
Klass E Anna Sandäng -96 31.85 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mathilda Sandberg  2005    427          30.85   
  Täby Sim  31.05                 
Louise Franks  2005    369          32.39   
  Täby Sim  32.53                 
Agnes Gustavsson  2005    368          32.43   
  Täby Sim  32.50                 
Amanda Björklund  2006    313          34.22   
  Täby Sim  33.42                 
Clara Westerdahl  2005    301          34.65   
  Täby Sim  38.33                 
Filippa Emtemo  2005    294          34.93   
  Täby Sim  38.64                 
Tuva Lundberg  2006    278          35.60   
  Täby Sim  38.08                 
Ellie Söderholm  2005    251          36.83   
  Täby Sim  39.09                 
Linnea Wiberg  2006    214          38.82   
  Täby Sim  37.99                 
10  Deniz Degerbalkan  2006    206          39.33   
  Täby Sim  38.38                 
11  Emma Olsson Sande  2005    187          40.63   
  Täby Sim  40.27                 
12  Elsa Samuelsson  2006    118          47.34   
  Täby Sim  48.36                 
13  Astrid Enbom  2006    112          48.08   
  Täby Sim  47.32                 
14  Embla Thorgrimsdottir  2006    76          54.78   
  Täby Sim                   
Jessica Atran  2006              DSQ   
  Täby Sim  43.18                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  16:05 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  16:12   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 24, 50m Crawl Herr (D, E), Finaler 10 år och yngre 
MR: 
Klass D Oskar Ericsson -97 27.94 (2009) 
Klass E Sebastian Holmberg -91 31.54 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jan Danovskij  2007    200          34.63   
  Täby Sim  34.05                 
Sixten Ersson  2007    199          34.70   
  Täby Sim  33.66                 
Edward Watson  2008    156          37.59   
  Täby Sim  38.09                 
Troy Sevonen  2008    144          38.57   
  Täby Sim  40.12                 
Danil Kim  2009    115          41.56   
  Täby Sim  41.35                 
Yichen Sun  2007    105          42.85   
  Täby Sim  40.42                 
Erik Talipov  2007    97          43.98   
  Täby Sim                   
Tor Carlén  2008    97          44.04   
  Täby Sim  44.49                 
Arvid Larsson  2007    95          44.40   
  Täby Sim                   
10  August Svensson  2007    50          54.77   
  Täby Sim                   
11  Elis Bergman  2007    43          57.71   
  Täby Sim                   
Julian Watson  2010              DSQ   
  Täby Sim                   
 
Gren 24, 50m Crawl Herr (D, E), Finaler 11 - 12 år 
MR: 
Klass D Oskar Ericsson -97 27.94 (2009) 
Klass E Sebastian Holmberg -91 31.54 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    387          27.79  11-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim  28.51                 
Leo Güleryüz  2006    294          30.46   
  Täby Sim  31.45                 
Caspian Humble  2005    224          33.32   
  Täby Sim  34.02                 
Daniel Bebenek  2006    219          33.58   
  Täby Sim  35.34                 
Ludvig Berndtsson  2005    212          33.94   
  Täby Sim  34.56                 
Benjamin Todorovac Hallongren  2006    198          34.75   
  Täby Sim  33.98                 
Oliver Haux  2005    166          36.84   
  Täby Sim  37.99                 
Alexandros Ladis  2005    160          37.28   
  Täby Sim                   
Louie Gabrielsson  2005    155          37.66   
  Täby Sim  40.62                 
10  Stanislav Shabaltas  2005    132          39.77   
  Täby Sim                   
11  William Zhao  2006    109          42.32   
  Täby Sim  45.57                 
12  Erik Stein  2005    97          44.03   
  Täby Sim  46.36                 
Arvid Thoresson  2005              DSQ   
  Täby Sim  41.06                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  16:12 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  16:25   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 25, 100m Crawl Dam (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Sandra Jacobson -89 57.96 (2006) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 55.51 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 57.09 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilda Ström  2003    581  29.58        1:01.00   
  Täby Sim  1:00.12                 
                     
Tindra Håbro Karjanmaa  2004    533  29.80        1:02.78   
  Täby Sim  1:01.96                 
                     
Smilla Malm  2003    512  30.41        1:03.62   
  Täby Sim  1:03.33                 
                     
Tove Pettersson  2004    489  30.75        1:04.61   
  Täby Sim  1:02.96                 
                     
Ingrid Franks  2003    462  31.90        1:05.82   
  Täby Sim  1:05.99                 
                     
Izabelle Lindberg  2003    454  31.78        1:06.20   
  Täby Sim  1:02.55                 
                     
Jennifer Nyblom  2003    452  31.84        1:06.30   
  Täby Sim  1:03.41                 
                     
Emilia Forsberg  2003    452  32.06        1:06.31   
  Täby Sim  1:05.44                 
                     
Amanda Sandberg  2003    451  31.98        1:06.37   
  Täby Sim  1:05.39                 
                     
10  Filippa Bolling  2004    442  31.71        1:06.80   
  Täby Sim  1:06.12                 
                     
11  Elin Andersson  2003    392  33.45        1:09.54   
  Täby Sim  1:07.77                 
                     
12  Hannah Haux  2004    380  32.77        1:10.26   
  Täby Sim  1:09.67                 
                     
13  Clara Ersson  2004    374  33.58        1:10.64   
  Täby Sim  1:07.90                 
                     
14  Elina Hellgren  2004    356  33.95        1:11.78   
  Täby Sim  1:11.52                 
                     
15  Nina Takolander  2003    349  33.81        1:12.25   
  Täby Sim  1:09.61                 
                     
16  Amanda Borgfors  2004    340  34.80        1:12.89   
  Täby Sim  1:12.05                 
                     
17  Dina Larsson  2004    332  34.25        1:13.51   
  Täby Sim  1:14.47                 
                     
18  Alice Davies  2004    329  34.74        1:13.70   
  Täby Sim  1:14.57                 
                     
19  Maja Lingham  2004    329  35.51        1:13.72   
  Täby Sim  1:16.42                 
                     
20  Engla Ellbrant  2004    313  35.49        1:14.95   
  Täby Sim  1:12.75                 
                     
21  Saga Mattsson  2004    282  35.92        1:17.63   
  Täby Sim  1:18.05                 
                     
22  Darcey Mae Bailey  2004    268  37.67        1:18.95   
  Täby Sim  1:17.50                 
                     
23  Irma Malmström  2004    257  37.53        1:19.98   
  Täby Sim  1:20.70                 
                     
24  Rebecka Hedbeck  2004    253  38.28        1:20.46   
  Täby Sim  1:20.54                 
                     
25  Clara Taberman  2004    227  39.27        1:23.39   
  Täby Sim  1:24.95                 
                     
26  Junie Lindgren  2004    220  38.50        1:24.27   
  Täby Sim  1:23.76                 
                     
 
Gren 25, 100m Crawl Dam (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Sandra Jacobson -89 57.96 (2006) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 55.51 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 57.09 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexandra Jensen  2001    552  29.97        1:02.06   
  Täby Sim  1:00.65                 
                     
Ellen Banestig  2002    550  29.71        1:02.10   
  Täby Sim  1:00.79                 
                     
Esther Rydbeck Nordén  2001    547  30.49        1:02.23   
  Täby Sim  1:01.39                 
                     
Kristina Isacson  2001    523  30.04        1:03.16   
  Täby Sim  1:02.68                 
                     
Embla Börjesson  2002    492  30.86        1:04.48   
  Täby Sim  1:02.49                 
                     
Anna Ladis  2001    483  30.54        1:04.86   
  Täby Sim  1:03.40                 
                     
Smilla Hedlund  2001    452  31.74        1:06.32   
  Täby Sim  1:06.54                 
                     
Josephine Junehed  2002    424  32.24        1:07.72   
  Täby Sim  1:04.84                 
                     
Malin Sangfelt  2001    416  32.28        1:08.17   
  Täby Sim  1:04.17                 
                     
10  Ida Svensson  2002    367  33.91        1:11.05   
  Täby Sim  1:09.37                 
                     
11  Viktoria Nylund  2001    353  34.73        1:12.00   
  Täby Sim  1:08.42                 
                     
 
Gren 25, 100m Crawl Dam (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Sandra Jacobson -89 57.96 (2006) 
Klass B Lovisa Ericsson -93 55.51 (2009) 
Klass C Lovisa Ericsson -93 57.09 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Cornelia Jerresand  2000    630  28.64        59.37   
  Täby Sim  58.13                 
                     
Frida Berglund  1998    585  29.30        1:00.87   
  Täby Sim  1:00.45                 
                     
Emelie Rudert  1999    520  30.51        1:03.29   
  Täby Sim  1:02.64                 
                     
Karin Thorén  1999    448  31.47        1:06.50   
  Täby Sim  1:02.42                 
                     
Amanda Strömdahl  2000    439  31.65        1:06.96   
  Täby Sim                   
                     
Fanny Kruthammar  1999    425  32.00        1:07.67   
  Täby Sim  1:02.46                 
                     
Gunnel Sköld  2000    394  32.71        1:09.42   
  Täby Sim  1:07.36                 
                     
Julia Franks  2000    393  32.22        1:09.46   
  Täby Sim  1:05.31                 
                     
Linda Brännlund  1998    364  33.47        1:11.26   
  Täby Sim  1:02.97                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  16:25 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Täby Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  17 december 2017         
 
 
Gren 26, 100m Crawl Herr (A, B, C), Finaler 13 - 14 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 48.78 (2009) 
Klass B Johan Johansson -91 52.06 (2006) 
Klass C Mats Forslund -79 55.00 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Ahlqvist  2003    477  27.30        57.50   
  Täby Sim  56.09                 
                     
David Alonso  2003    412  28.08        1:00.35   
  Täby Sim  1:03.58                 
                     
Isac Persson Taylor  2003    412  28.57        1:00.39   
  Täby Sim  1:02.30                 
                     
Isac Rune  2003    394  29.32        1:01.28   
  Täby Sim  1:02.92                 
                     
Simon Seel  2003    365  30.43        1:02.84   
  Täby Sim  1:03.80                 
                     
Tor Stein  2003    361  30.61        1:03.11   
  Täby Sim  1:02.05                 
                     
Erik Åstrand  2003    347  29.78        1:03.90   
  Täby Sim  1:00.79                 
                     
Hugo Westholm  2004    313  31.67        1:06.15   
  Täby Sim  1:04.79                 
                     
Albin Kappling  2003    259  34.50        1:10.45   
  Täby Sim  1:07.72                 
                     
 
Gren 26, 100m Crawl Herr (A, B, C), Finaler 15 - 16 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 48.78 (2009) 
Klass B Johan Johansson -91 52.06 (2006) 
Klass C Mats Forslund -79 55.00 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002    546  26.24        54.98   
  Täby Sim  54.27                 
                     
Lukas Roosmark  2002    522  26.97        55.79   
  Täby Sim  56.18                 
                     
Erik Ahlqvist  2001    492  27.82        56.89   
  Täby Sim  55.95                 
                     
Jonas Al-Khalili  2002    464  27.98        58.03   
  Täby Sim  58.58                 
                     
Wilhelm Muzikants  2001    457  28.19        58.31   
  Täby Sim  57.80                 
                     
Andres Pöllänen  2001    424  28.46        59.81   
  Täby Sim  57.30                 
                     
Anton Forsberg  2001    421  28.28        59.95   
  Täby Sim  59.16                 
                     
Axel Nordén  2001    419  29.20        1:00.03   
  Täby Sim  59.74                 
                     
Alexander Bergström  2002    340  30.95        1:04.36   
  Täby Sim  1:03.98                 
                     
 
Gren 26, 100m Crawl Herr (A, B, C), Finaler 17 - 99 år 
MR: 
Klass A Jacob Thulin -91 48.78 (2009) 
Klass B Johan Johansson -91 52.06 (2006) 
Klass C Mats Forslund -79 55.00 (1993) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Mattsson  1977    645  25.58        52.00   
  Täby Sim  52.00                 
                     
Daniel Räisänen  1999    604  25.67        53.16   
  Täby Sim  52.28                 
                     
Martin Magnusson  1995    594  25.75        53.44   
  Täby Sim  53.73                 
                     
Isak Alin  1999    530  26.96        55.53   
  Täby Sim  55.88                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    512  26.61        56.14   
  Täby Sim  54.45                 
                     
Victor Simic  2000    479  27.58        57.43   
  Täby Sim  57.53                 
                     
Anton Sandberg  1999    478  25.38        57.46   
  Täby Sim  54.88                 
                     
Johan Carlén  1976    454  28.11        58.44   
  Täby Sim  59.16                 
                     
Marcus Pellfolk  1986    451  27.58        58.58   
  Täby Sim  56.06                 
                     
10  Daniel Coleman  2000    450  28.50        58.62   
  Täby Sim  56.14                 
                     
11  Oliver Simic  1998    449  28.03        58.65   
  Täby Sim  58.09                 
                     
12  Tobias Fernandez  1999    433  28.41        59.37   
  Täby Sim  58.57                 
                     
13  Edwin Häger  1999    328  29.97        1:05.12   
  Täby Sim                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  17 december 2017 
Licensierad till: Täby Sim  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Täby Sim Klubbmästerskap 2017    Utskriftsdatum  17 december 2017   
  Tävlingsort  Täby    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  Täby Sim