2018-10-18   13:40:42
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP1 2017-2018, Karlskoga

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:34   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    32.34  1:08.52  1:45.24    2:20.82   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.34  1:08.21  1:45.79    2:20.88   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    34.79  1:11.29  1:50.27    2:26.60   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    33.56  1:10.64  1:48.91    2:27.12   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    32.96  1:09.76  1:48.57    2:28.23   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    33.62  1:11.24  1:50.98    2:30.09   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    34.75  1:13.83  1:52.60    2:31.50   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    33.88  1:11.97  1:51.61    2:30.03   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    36.09  1:15.76  1:56.55    2:34.32   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    35.51  1:15.51  1:55.10    2:35.00   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    36.57  1:17.05  1:58.35    2:37.14   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    36.09  1:17.55  1:59.81    2:40.79   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    38.00  1:22.88  2:08.39    2:53.07   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    39.90  1:26.47  2:15.25    3:02.22   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    33.00  1:09.44  1:46.48    2:21.98   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    34.79  1:13.42  1:55.17    2:34.49   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    35.91  1:15.95  1:57.41    2:36.82   
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    34.81  1:15.31  1:57.84    2:37.57   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    34.72  1:16.53  1:59.03    2:41.30   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    36.35  1:18.21  2:01.56    2:45.10   
Ebba Larsson  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    37.60  1:20.65  2:04.89    2:47.46   
Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    47.14  1:43.66  2:42.03    3:37.28   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    32.13  1:07.98  1:45.60    2:20.45   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    31.69  1:07.91  1:46.12    2:22.98   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    34.33  1:11.85  1:50.02    2:26.45   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    33.70  1:11.82  1:51.74    2:31.80   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    34.22  1:13.17  1:53.64    2:33.01   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    35.02  1:14.85  1:55.41    2:34.96   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    35.82  1:15.96  1:57.20    2:36.44   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    34.93  1:14.84  1:56.94    2:38.15   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    35.40  1:15.56  1:57.97    2:39.89   
10  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    36.31  1:17.98  2:00.91    2:41.46   
11  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    35.91  1:17.60  2:00.76    2:42.59   
12  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    38.42  1:22.54  2:07.90    2:52.00   
13  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    36.86  1:19.61  2:04.94    2:53.06   
14  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    42.44  1:30.20  2:19.95    3:08.31   
15  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    44.54  1:37.58  2:32.62    3:25.29   
Filippa Landström  2004  Örebro Simallians            DNF   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    33.01  1:09.68  1:47.43    2:24.50   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    33.78  1:11.29  1:49.68    2:26.98   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    34.21  1:12.78  1:53.52    2:30.27   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    36.39  1:16.15  1:56.46    2:30.91   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    34.00  1:12.59  1:52.93    2:30.99   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    34.40  1:13.70  1:56.19    2:36.92   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    34.37  1:14.41  1:57.45    2:37.08   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    36.40  1:16.70  1:56.88    2:37.77   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    36.78  1:17.72  1:59.38    2:40.45   
10  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    36.80  1:18.41  2:01.29    2:42.77   
11  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    39.06  1:24.56  2:09.60    2:50.31   
12  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    37.64  1:21.61  2:06.72    2:50.66   
13  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    39.83  1:24.91  2:10.33    2:53.78   
14  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    41.12  1:27.02  2:12.35    2:55.63   
15  Moa Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    40.85  1:25.68  2:13.11    2:58.98   
16  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    40.43  1:25.82  2:12.54    2:59.18   
17  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    43.52  1:31.99  2:21.83    3:09.17   
18  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    43.34  1:33.25  2:23.04    3:09.57   
19  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    42.87  1:31.05  2:20.76    3:09.59   
20  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    43.93  1:33.82  2:25.97    3:15.93   
Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:34 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:46   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    28.84        1:02.10   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    32.36        1:11.92   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    34.21        1:18.62   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    29.73        1:04.48   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.03        1:06.79   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    31.04        1:08.10   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    35.95        1:16.13   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    37.91        1:22.84   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    31.69        1:08.55   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    32.96        1:10.67   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    34.05        1:14.73   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    35.32        1:18.66   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    36.24        1:28.37   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    44.02        1:35.04   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.89        1:13.42   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    34.81        1:16.93   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    35.37        1:17.39   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    36.72        1:23.33   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    37.76        1:23.49   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    40.69        1:29.22   
Emils Daniels Dambis  2004  Örebro Simallians    37.92        1:29.84   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    43.52        1:34.21   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    43.47        1:34.88   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    35.50        1:19.19   
Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    38.04        1:26.22   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    39.46        1:27.32   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    47.99        1:39.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:46 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    37.79        1:19.18   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    37.63        1:19.46   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    39.65        1:22.65   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.23        1:23.05   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    39.98        1:24.56   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    40.49        1:25.02   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    40.58        1:25.55   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    39.04        1:23.87   
Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.47        1:28.39   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    41.74        1:28.67   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    41.93        1:29.13   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    45.61        1:33.73   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    45.88        1:38.38   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    48.11        1:39.38   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    49.58        1:45.59   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    40.17        1:26.42   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    41.78        1:28.40   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    42.92        1:31.52   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    43.14        1:32.07   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    43.37        1:32.47   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    51.02        1:47.20   
Ebba Larsson  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    50.11        1:47.81   
Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians    57.10        2:04.16   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap    40.52        1:26.47   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    40.87        1:27.93   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    43.32        1:30.24   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    43.43        1:30.29   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    43.43        1:30.73   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    42.94        1:31.99   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    44.21        1:32.68   
Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    44.88        1:33.32   
Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    44.85        1:36.20   
10  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    45.55        1:36.24   
11  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    46.77        1:39.62   
12  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    49.39        1:42.63   
13  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    51.68        1:47.67   
14  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    55.55        1:58.27   
15  Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians    56.97        2:02.57   
Filippa Landström  2004  Örebro Simallians            DNS   
Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    38.80        1:23.12   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    40.25        1:23.51   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    38.92        1:23.74   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    39.80        1:24.26   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    42.27        1:28.60   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    43.55        1:28.79   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    43.29        1:29.99   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    42.90        1:31.01   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    42.63        1:31.68   
10  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    42.51        1:31.91   
11  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    44.33        1:33.79   
12  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    46.05        1:35.34   
13  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    43.63        1:37.34   
13  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    46.52        1:37.34   
15  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    49.19        1:42.07   
16  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    49.13        1:43.06   
17  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    51.51        1:48.77   
18  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    53.91        1:51.67   
19  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    53.60        1:54.22   
20  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    56.53        1:55.59   
Maniya Malekpour  2005  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:07 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    33.81  1:12.85  1:52.73    2:32.83   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    37.63  1:19.74  2:02.71    2:43.73   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    36.64  1:17.62  2:00.71    2:43.82   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    37.54  1:20.21  2:04.29    2:48.99   
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    44.02  1:35.66  2:29.11    3:21.58   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    37.05  1:19.43  2:02.63    2:44.52   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    39.89  1:25.09  2:10.29    2:56.92   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    40.61  1:26.97  2:15.75    2:58.05   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    39.53  1:25.29  2:12.30    2:58.66   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    41.38  1:28.92  2:18.34    3:07.00   
Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    46.90  1:42.30  2:40.17    3:36.92   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    38.65  1:22.46  2:08.10    2:51.95   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    40.67  1:27.83  2:16.37    3:04.81   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    43.92  1:32.89  2:22.56    3:13.33   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    43.29  1:33.32  2:26.68    3:16.93   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.38  1:31.13  2:20.46    3:06.32   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    43.10  1:30.66  2:20.92    3:06.66   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    44.71  1:34.31  2:24.06    3:13.32   
Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    44.42  1:34.93  2:26.47    3:15.38   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    44.54  1:36.24  2:28.93    3:16.51   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    43.92  1:36.29  2:30.83    3:22.42   
Markuss Virats  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    44.76  1:36.84  2:27.76    3:18.19   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    51.50  1:50.47  2:49.34    3:46.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:00   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    1:27.51  3:03.80  4:55.48    6:19.76   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    1:10.95  2:39.70  4:05.15    5:20.11   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    1:21.52  2:49.65  4:29.65    5:48.65   
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    1:30.65  3:02.22  4:52.00    6:22.96   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:37.24  3:14.64  4:59.34    6:25.18   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    1:40.92  3:12.39  5:04.76    6:29.06   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    1:30.80  3:00.99  4:33.29    5:48.48   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    1:22.73  2:54.11  4:30.02    5:50.78   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:23.97  2:50.66  4:34.24    5:52.66   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    1:27.54  3:01.93  4:40.23    6:07.83   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    1:32.81  3:08.78  4:58.40    6:20.06   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:37.73  3:18.52  5:07.94    6:34.76   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    1:33.49  3:15.87  5:12.02    6:36.57   
Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:40.16  3:17.71  5:07.83    6:36.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:00 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:25   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    1:15.59  2:34.76  3:53.24  5:12.08  19:40.99   
          6:31.27  7:51.21  9:11.46  10:31.38     
          11:51.30  13:10.94  14:29.68  15:51.41     
          17:10.89  18:28.91         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:16.34  2:41.24  4:06.89  5:32.62  20:49.44   
          6:58.89  8:23.31  9:47.61  11:11.31     
          12:35.44  13:59.92  15:22.01  16:45.55     
          18:08.33  19:31.49         
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    1:26.49  3:01.42  4:38.03  6:18.16  24:26.55   
          7:58.23  9:38.54  11:18.23  12:57.67     
          14:37.76  16:18.60  17:58.14  19:37.58     
          21:16.15  23:44.50         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:14.07  2:37.04  4:00.16  5:23.77  20:28.62   
          6:46.90  8:09.29  9:32.24  10:55.51     
          12:17.69  13:39.88  15:02.00  16:23.81     
          17:46.99  19:10.19         
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:26.41  3:02.47  4:40.54  6:17.68  24:01.32   
          7:57.94  9:33.22  11:10.73  12:48.49     
          14:26.76  16:06.46  17:42.84  19:20.88     
          20:56.26  22:30.93         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
August Jansson  2005  Örebro Simallians    1:19.67  2:45.73  4:11.44  5:37.49  20:57.10   
          7:03.31  8:28.79  9:52.79  11:17.63     
          12:42.55  14:06.72  15:31.05  16:53.59     
          18:16.67  19:38.16         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:25 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    1:07.08  2:20.28  3:33.09  4:45.45  9:31.27   
          5:58.33  7:09.82  8:21.47       
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.34  2:43.09  4:07.69  5:30.04  10:56.85   
          6:48.43  8:10.42  9:33.48       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    1:05.73  2:16.40  3:27.41  4:39.02  9:15.40   
          5:49.42  7:00.08  8:09.16       
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:05.43  2:16.43  3:27.00  4:38.45  9:20.07   
          5:49.11  6:59.96  8:10.18       
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    1:19.23  2:44.81  4:11.53  5:37.98  11:20.00   
          7:04.19  8:30.91  9:58.16       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    1:18.65  2:41.51  4:05.41  5:27.07  10:40.73   
          6:48.10  8:08.40  9:27.06       
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:15.92  2:36.91  3:59.81  5:23.57  11:01.95   
          6:48.22  8:14.23  9:39.98       
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.07  2:48.06  4:18.22  5:48.67  11:42.20   
          7:19.10  8:48.00  10:17.23       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:16.33  2:37.35  4:00.03  5:22.90  10:50.42   
          6:45.23  8:06.73  9:29.19       
Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    1:17.07  2:42.24  4:08.06  5:33.72  11:11.37   
          7:00.03  8:26.25  9:51.56       
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:19.08  2:43.83  4:10.21  5:38.07  11:20.87   
          7:04.98  8:32.96  9:59.60       
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    1:25.23  3:02.58  4:41.61  6:22.01  12:50.63   
          8:04.90  9:46.01  11:24.74       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    1:13.78  2:34.53  3:54.27  5:14.42  10:34.14   
          6:34.71  7:55.73  9:17.60       
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:19.50  2:44.93  4:12.92  5:40.75  11:25.95   
          7:09.47  8:37.46  10:05.29       
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    1:25.38  2:55.73  4:27.60  5:58.27  11:59.56   
          7:29.88  9:00.81  10:31.78       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  13:01 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:50   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    34.45  1:14.64  1:57.97    2:42.58   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.05  1:21.20  2:08.29    2:55.42   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    41.81  1:36.00  2:31.13    3:20.21   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    43.00  1:34.12  2:25.45    3:15.60   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    40.03  1:25.14  2:13.87    3:00.91   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    37.91  1:27.23  2:18.06    3:08.65   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    41.34  1:30.85  2:21.70    3:11.93   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    42.07  1:32.62  2:26.07    3:20.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:50 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:50   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    30.76  1:09.50  1:48.13    2:21.48   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    29.72  1:11.53  1:53.36    2:26.12   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    32.04  1:12.75  1:56.05    2:29.87   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.69  1:24.32  2:04.26    2:41.21   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    35.57  1:18.67  2:04.36    2:41.32   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.31  1:04.91  1:47.37    2:19.67   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    31.29  1:08.61  1:52.02    2:27.56   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    31.94  1:13.54  1:56.93    2:33.75   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    37.16  1:18.86  2:02.40    2:39.45   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    30.66  1:08.79  2:02.88    2:41.61   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    35.58  1:18.00  2:06.24    2:42.59   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    35.69  1:19.38  2:08.57    2:47.97   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    39.15  1:23.44  2:12.33    2:51.54   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    37.27  1:25.49  2:15.14    2:55.03   
10  Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    44.11  1:36.95  2:35.68    3:24.30   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    32.05  1:10.11  1:56.11    2:28.71   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    32.33  1:09.89  1:55.50    2:29.73   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    34.38  1:17.85  2:04.80    2:42.38   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    33.37  1:15.44  2:04.07    2:43.02   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    36.71  1:21.41  2:09.20    2:47.72   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    39.49  1:23.99  2:16.34    2:55.17   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    36.13  1:20.10  2:12.28    2:55.18   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    35.83  1:18.55  2:04.59    2:39.68   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.64  1:18.62  2:06.28    2:42.91   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    38.88  1:23.87  2:13.46    2:50.44   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    39.08  1:26.73  2:15.44    2:55.74   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    43.40  1:27.79  2:22.84    3:00.30   
Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    43.53  1:31.39  2:20.73    3:00.89   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    42.39  1:28.43  2:20.57    3:01.04   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    40.02  1:29.36  2:21.47    3:01.44   
Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    42.42  1:31.88  2:28.19    3:09.41   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Emils Daniels Dambis  2004  Örebro Simallians            DSQ   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    38.61  1:23.74  2:17.24    2:56.55   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    49.38  1:38.16  2:34.06    3:12.62   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:50 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:10.58  2:26.05  3:41.15    4:56.11   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:10.94  2:27.76  3:43.94    4:57.21   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:13.31  2:33.98  3:55.52    5:13.40   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.47  2:36.83  3:58.56    5:17.49   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:12.63  2:32.60  3:52.27    5:11.84   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    1:13.35  2:34.73  3:56.96    5:17.30   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    1:17.61  2:40.71  4:03.36    5:23.51   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:18.87  2:44.27  4:06.42    5:24.55   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    1:18.92  2:45.32  4:12.60    5:36.07   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:29.74  3:08.79  4:49.85    6:26.12   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    1:27.62  3:09.18  4:51.67    6:29.43   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    1:13.46  2:36.07  3:59.85    5:21.91   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:19.73  2:44.02  4:07.17    5:24.63   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:16.92  2:40.75  4:05.47    5:26.25   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    1:19.10  2:46.36  4:11.41    5:35.55   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    1:20.45  2:50.14  4:19.50    5:47.99   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    1:08.73  2:23.06  3:37.32    4:49.18   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    1:14.25  2:36.56  3:56.94    5:11.30   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    1:12.31  2:33.12  3:56.04    5:18.34   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:18.46  2:42.97  4:07.49    5:27.68   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    1:16.86  2:40.81  4:05.51    5:28.70   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    1:17.81  2:42.03  4:07.05    5:29.17   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    1:20.23  2:46.41  4:10.24    5:30.09   
Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    1:19.33  2:46.89  4:14.13    5:36.68   
Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    1:20.28  2:47.60  4:16.69    5:43.74   
10  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    1:23.00  2:53.27  4:19.72    5:44.18   
11  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    1:22.47  2:51.37  4:22.40    5:48.91   
12  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:23.82  2:56.13  4:28.23    5:59.57   
13  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    1:25.61  3:01.81  4:38.32    6:11.82   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:15.88  2:35.11  3:53.36    5:10.19   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    1:14.20  2:35.20  3:56.86    5:14.25   
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    1:14.31  2:34.12  3:53.90    5:15.83   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:19.38  2:44.05  4:08.81    5:27.58   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    1:21.07  2:47.16  4:12.63    5:34.60   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    1:18.72  2:43.72  4:10.72    5:34.90   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    1:15.29  2:43.75  4:11.05    5:37.10   
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    1:20.55  2:47.69  4:16.97    5:44.80   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:21.78  2:49.30  4:18.13    5:45.31   
10  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    1:23.16  2:52.03  4:19.89    5:46.64   
11  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    1:24.29  2:56.47  4:28.02    5:56.33   
12  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:24.22  2:58.39  4:32.53    6:01.89   
13  Moa Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    1:28.45  3:01.89  4:36.38    6:12.85   
14  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    1:33.99  3:15.71  4:55.47    6:27.45   
15  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    1:34.08  3:14.88  4:54.17    6:27.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    43.57        1:29.78   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    30.22        1:01.35   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    31.85        1:04.71   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    32.60        1:08.88   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    33.36        1:07.86   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    33.53        1:08.23   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    36.57        1:15.35   
Linus Lindkvist  2003  Deje Simsällskap    38.96        1:20.25   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    39.97        1:21.59   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    41.76        1:24.07   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    43.24        1:29.59   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    45.71        1:32.35   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.01        1:10.24   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    36.81        1:17.28   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    39.77        1:21.41   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    39.59        1:21.74   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    41.59        1:26.33   
Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    43.39        1:26.96   
Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    42.02        1:27.15   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    43.75        1:30.11   
Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    46.03        1:34.42   
10  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    49.91        1:42.90   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    37.21        1:17.40   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    39.92        1:21.11   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    39.48        1:21.47   
Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    41.40        1:24.13   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    43.57        1:31.27   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    45.60        1:32.61   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    45.30        1:33.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    36.89  1:17.07  1:56.74    2:35.43   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    37.04  1:16.69  1:56.46    2:35.79   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    37.28  1:17.46  1:57.95    2:37.67   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    38.17  1:19.13  2:00.49    2:41.37   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    38.84  1:20.70  2:04.17    2:47.97   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    39.52  1:22.96  2:07.10    2:50.03   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    40.09  1:23.26  2:08.24    2:51.87   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    37.46  1:19.32  2:02.81    2:43.40   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    39.54  1:21.15  2:04.35    2:46.26   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    39.95  1:23.01  2:05.86    2:48.55   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    42.02  1:27.92  2:14.84    2:59.66   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    43.77  1:31.40  2:19.62    3:05.00   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.82  1:19.64  2:01.47    2:41.22   
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    38.33  1:20.42  2:04.37    2:46.45   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    38.84  1:22.59  2:08.73    2:53.61   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    42.81  1:30.25  2:16.63    3:00.01   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    42.88  1:29.44  2:16.20    3:02.50   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    42.65  1:30.90  2:19.60    3:04.83   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.03  1:31.55  2:19.01    3:05.39   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    36.91  1:18.37  2:00.33    2:39.22   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    39.23  1:23.39  2:08.62    2:51.15   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    41.76  1:25.19  2:09.18    2:53.18   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    41.83  1:27.25  2:13.23    2:55.09   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    41.16  1:26.11  2:12.45    2:55.77   
Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    44.05  1:31.46  2:21.12    3:07.18   
Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    42.06  1:29.53  2:18.55    3:10.44   
Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    47.97  1:38.95  2:32.38    3:22.57   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    38.21  1:20.19  2:02.95    2:43.84   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.55  1:19.78  2:01.67    2:44.42   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    39.51  1:22.09  2:05.46    2:47.97   
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    39.74  1:23.92  2:07.61    2:50.02   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    40.41  1:24.27  2:08.17    2:50.95   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    39.02  1:22.93  2:08.42    2:52.65   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    40.35  1:25.07  2:10.70    2:53.22   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    40.97  1:27.14  2:14.13    2:57.87   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    43.14  1:29.89  2:17.56    3:02.76   
10  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    44.47  1:32.86  2:20.88    3:05.71   
11  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    43.68  1:31.74  2:20.87    3:07.20   
12  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    44.12  1:31.40  2:20.68    3:09.14   
13  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    45.34  1:35.00  2:24.58    3:10.51   
14  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    47.43  1:40.33  2:33.23    3:22.15   
15  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    47.20  1:40.75  2:35.52    3:29.06   
16  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    50.50  1:45.41  2:41.70    3:34.42   
17  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    53.07  1:49.81  2:44.24    3:39.13   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap            DNS   
Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians            DNS   
Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    27.34        56.94   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    28.38        58.26   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    30.37        1:03.29   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    32.39        1:06.43   
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    37.59        1:20.21   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    27.65        57.32   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    27.37        57.48   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    28.43        57.85   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    27.82        59.42   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    28.69        59.68   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    30.26        1:03.10   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    30.73        1:04.18   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    30.35        1:04.65   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    32.58        1:08.13   
10  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    33.94        1:09.77   
11  Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    34.57        1:12.05   
12  Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    37.80        1:22.32   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    29.69        1:00.83   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    33.02        1:05.67   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    31.81        1:06.14   
Linus Lindkvist  2003  Deje Simsällskap    31.41        1:07.75   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    32.86        1:08.10   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    33.50        1:09.68   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    35.06        1:13.18   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    36.04        1:14.36   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    34.93        1:14.39   
10  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    36.69        1:16.11   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    30.43        1:03.22   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    30.89        1:03.79   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    31.70        1:05.37   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    32.02        1:06.41   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    33.44        1:09.35   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    35.43        1:10.89   
William Lindblom  2004  Arvika Simsällskap    34.17        1:11.36   
Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    35.04        1:12.63   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    35.45        1:12.65   
10  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    35.13        1:12.79   
11  Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    36.21        1:13.63   
12  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    36.55        1:13.98   
13  Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    36.74        1:16.87   
14  Emils Daniels Dambis  2004  Örebro Simallians    36.46        1:19.59   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Lukas Palmer  2004  Örebro Simallians            DNS   
Markuss Virats  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    31.39        1:06.11   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    33.33        1:09.74   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    33.16        1:10.00   
Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    33.91        1:11.01   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    35.73        1:18.05   
Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    38.59        1:20.53   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    39.37        1:20.67   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    41.58        1:26.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:22   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    28.52  59.61  1:31.31    2:03.43   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    29.96  1:02.56  1:35.53    2:07.27   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    28.88  1:01.55  1:35.42    2:08.26   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    31.92  1:08.00  1:44.90    2:20.83   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    31.50  1:06.96  1:45.75    2:23.45   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.58  1:15.83  1:56.67    2:36.82   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    29.25  1:00.91  1:33.23    2:05.18   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    29.41  1:01.74  1:34.42    2:05.99   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    28.46  1:00.73  1:33.90    2:06.09   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    30.06  1:04.52  1:41.94    2:17.49   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    31.02  1:06.81  1:44.22    2:17.78   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    31.98  1:08.82  1:46.70    2:22.88   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    33.19  1:10.27  1:48.38    2:25.80   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    35.54  1:15.40  1:56.79    2:36.07   
Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    40.47  1:27.81  2:21.06    3:13.57   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    29.50  1:02.17  1:36.25    2:10.61   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    30.74  1:04.80  1:39.53    2:13.40   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    32.70  1:09.73  1:47.66    2:25.50   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    35.32  1:14.42  1:53.85    2:32.58   
Linus Lindkvist  2003  Deje Simsällskap    37.53  1:18.03  1:59.87    2:38.96   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    34.52  1:15.45  1:58.53    2:39.53   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    37.47  1:19.16  2:05.47    2:50.25   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    37.60  1:24.07  2:11.34    2:54.98   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    32.94  1:09.66  1:46.19    2:20.47   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    33.76  1:10.70  1:47.97    2:23.85   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    33.79  1:12.70  1:52.61    2:30.13   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    33.81  1:11.97  1:53.22    2:31.46   
Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    35.33  1:15.26  1:55.63    2:34.19   
William Lindblom  2004  Arvika Simsällskap    36.29  1:16.92  1:57.17    2:35.83   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    36.65  1:18.34  1:59.72    2:37.88   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    35.61  1:17.33  2:01.15    2:40.29   
Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    37.11  1:18.42  2:01.09    2:40.52   
10  Lucas Wendborg  2004  Nyköpings Simsällskap    36.58  1:18.47  2:00.36    2:40.94   
11  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    38.19  1:20.53  2:05.21    2:44.21   
12  Emils Daniels Dambis  2004  Örebro Simallians    35.57  1:19.82  2:10.29    2:57.01   
Markuss Virats  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    34.56  1:14.63  1:54.87    2:31.55   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    35.56  1:16.70  1:57.84    2:35.90   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    39.26  1:21.60  2:04.18    2:45.02   
Tim Weghammar  2005  Säffle Simsällskap    39.02  1:23.57  2:10.80    2:57.53   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    42.89  1:31.93  2:24.85    3:16.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:22 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    32.87        1:11.11   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    33.68        1:12.86   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    33.93        1:13.21   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    35.04        1:16.80   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    35.36        1:18.89   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    34.51        1:16.36   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.11        1:16.84   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    36.56        1:21.54   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    38.30        1:22.09   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    39.59        1:28.59   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.74        1:14.14   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    40.23        1:22.21   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    39.73        1:26.52   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.30        1:15.39   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    34.75        1:16.79   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    34.70        1:20.71   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    37.82        1:22.43   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    37.97        1:23.44   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    38.07        1:24.70   
Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    37.73        1:26.95   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    38.43        1:27.72   
Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    43.88        1:35.60   
10  Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    43.10        1:35.89   
11  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    43.92        1:37.88   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Arena Reklam 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    36.47        1:19.68   
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    36.64        1:20.59   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    36.90        1:22.65   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.62        1:22.67   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    39.51        1:25.00   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    39.29        1:25.41   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    40.21        1:27.49   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    39.04        1:28.07   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    39.69        1:28.16   
10  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    41.99        1:29.21   
11  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    43.39        1:31.60   
12  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    41.85        1:33.88   
13  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    43.95        1:37.92   
14  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    42.49        1:39.91   
15  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    47.12        1:45.69   
16  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    51.41        1:54.59   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:51   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    33.86        1:11.95   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    35.07        1:13.92   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    36.15        1:16.06   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    36.92        1:18.02   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    35.54        1:17.34   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    36.50        1:17.90   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    36.97        1:18.08   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    37.20        1:18.87   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    37.30        1:19.55   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    41.23        1:27.30   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    42.66        1:29.51   
Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    49.46        1:40.33   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    39.48        1:22.95   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    40.43        1:25.79   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    40.35        1:26.69   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    41.51        1:27.45   
Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    42.44        1:28.71   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    44.17        1:33.83   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.97        1:16.86   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    39.11        1:22.17   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.07        1:28.50   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    43.29        1:31.45   
Lazar Jovancic  2004  Karlstads Simsällskap    44.26        1:31.73   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    42.77        1:31.86   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    44.44        1:34.87   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    49.18        1:39.21   
Lukas Palmer  2004  Örebro Simallians            DNS   
Markuss Virats  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Degerfors Laboratorium AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    45.86        1:38.19   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    46.29        1:41.85   
Gustav Larsson  2005  Örebro Simallians    49.34        1:44.44   
Tim Weghammar  2005  Säffle Simsällskap    49.38        1:45.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:51 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:11   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    39.56  1:23.63  2:09.04    2:52.67   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    40.30  1:26.51  2:12.83    2:58.11   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    41.43  1:27.56  2:14.38    3:00.84   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    40.54  1:25.90  2:12.58    3:00.99   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    41.61  1:28.65  2:17.93    3:07.90   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    42.24  1:30.58  2:20.16    3:10.52   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    43.33  1:31.52  2:21.09    3:11.82   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    45.03  1:34.67  2:25.16    3:13.95   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    49.47  1:44.61  2:40.80    3:35.94   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    43.68  1:31.98  2:22.21    3:10.83   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    44.13  1:35.65  2:26.69    3:15.41   
Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    47.68  1:41.87  2:37.77    3:32.50   
Ebba Larsson  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    48.42  1:46.66  2:46.91    3:45.59   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    42.82  1:30.61  2:20.15    3:09.20   
Lovisa Hodell  2004  Lindesbergs Simsällskap    42.35  1:31.09  2:21.37    3:11.56   
Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    47.08  1:41.90  2:36.96    3:31.00   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    49.79  1:44.97  2:40.19    3:33.64   
Linnea Eriksson  2004  Örebro Simallians    56.04  2:01.41  3:07.84    4:15.22   
Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    57.02  2:09.84  3:27.51    4:42.99   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: PBH Teknik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    40.56  1:25.52  2:11.09    2:56.02   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    40.95  1:26.38  2:11.97    2:57.24   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    40.52  1:25.66  2:12.62    2:57.40   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    41.11  1:26.65  2:13.67    3:00.29   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    40.18  1:25.51  2:13.57    3:01.71   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    44.60  1:35.52  2:27.24    3:17.02   
Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    44.83  1:36.19  2:28.43    3:20.54   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    44.25  1:35.57  2:28.80    3:20.68   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    44.25  1:34.44  2:28.18    3:22.52   
10  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    48.45  1:44.18  2:40.00    3:34.33   
11  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    47.39  1:43.80  2:41.75    3:38.75   
12  Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    48.49  1:46.00  2:45.20    3:43.32   
13  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    52.75  1:51.92  2:52.46    3:51.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:11 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:07.74  2:25.94  3:47.98    4:55.83   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:10.41  2:30.97  4:04.82    5:17.02   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:11.91  2:30.46  4:00.87    5:11.97   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:33.96  3:04.38  4:51.18    6:10.25   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:19.65  2:46.10  4:21.32    5:37.75   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:31.19  3:02.89  4:50.77    6:12.15   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Lunedet Camping Café Rest 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
August Jansson  2005  Örebro Simallians    1:30.10  3:05.84  4:51.09    6:09.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.73  2:42.70  4:07.91  5:34.32  21:19.69   
          6:59.81  8:25.58  9:52.07  11:17.86     
          12:43.63  14:09.78  15:35.56  17:02.82     
          18:28.69  19:55.30         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:16.06  2:38.50  4:00.70  5:22.88  20:56.06   
          6:45.99  8:09.79  9:33.92  10:57.77     
          12:22.12  13:47.42  15:12.17  16:38.08     
          18:03.58  19:30.43         
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:20.08  2:46.54  4:13.37  5:39.73  21:18.82   
          7:06.38  8:33.78  9:59.55  11:26.67     
          12:53.37  14:19.93  15:45.46  17:09.89     
          18:35.25  19:58.64         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.89  2:47.79  4:12.72  5:39.54  21:39.70   
          7:06.33  8:34.43  10:03.59  11:32.11     
          12:59.81  14:26.78  15:54.22  17:21.43     
          18:47.70  20:15.44         
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.75  2:51.43  4:20.32  5:50.06  22:14.92   
          7:20.42  8:51.84  10:21.70  11:50.64     
          13:20.68  14:51.33  16:22.28  17:52.07     
          19:23.03  20:49.91         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    1:22.08  2:53.54  4:25.27  5:59.26  23:19.82   
          7:32.46  9:06.25  10:41.59  12:17.46     
          13:54.10  15:30.52  17:06.18  18:41.82     
          20:16.73  21:51.13         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Ove P Karlsson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    1:17.76  2:40.74  4:03.91  5:26.41  20:36.63   
          6:49.84  8:12.74  9:35.72  10:58.61     
          12:21.89  13:45.00  15:07.73  16:31.00     
          17:53.89  19:16.69         
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    1:17.47  2:39.31  4:02.42  5:25.48  20:48.51   
          6:48.67  8:11.80  9:35.00  10:57.24     
          12:21.38  13:45.12  15:09.43  16:35.24     
          18:00.34  19:26.45         
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    1:18.46  2:44.33  4:09.45  5:34.89  20:50.84   
          7:00.09  8:26.06  9:51.35  11:16.47     
          12:38.92  14:01.51  15:25.84  16:50.00     
          18:13.67  19:35.90         
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    1:27.99  3:01.36  4:35.41  6:09.80  23:44.93   
          7:45.37  9:21.25  10:56.77  12:32.57     
          14:09.13  15:45.63  17:22.43  19:00.03     
          20:35.76  22:10.54         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:31   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:11.78  2:28.28  3:45.41  5:02.86  10:07.03   
          6:19.46  7:35.83  8:52.38       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:14.17  2:35.05  3:55.67  5:16.99  10:40.87   
          6:38.92  8:00.83  9:22.60       
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    1:15.82  2:38.12  3:59.52  5:20.34  10:49.32   
          6:42.54  8:06.35  9:29.16       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    1:10.70  2:26.71  3:42.00  4:57.31  9:53.50   
          6:12.37  7:27.38  8:41.06       
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    1:13.32  2:31.27  3:49.70  5:09.48  10:26.26   
          6:28.79  7:48.75  9:08.55       
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    1:15.08  2:38.24  4:03.06  5:27.76  11:08.15   
          6:54.09  8:20.63  9:46.30       
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:15.96  2:41.23  4:06.53  5:32.94  11:18.02   
          7:00.02  8:27.46  9:55.72       
Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    1:21.56  2:51.64  4:22.09  5:54.27  11:59.17   
          7:25.87  8:57.94  10:30.05       
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    1:17.41  2:46.60  4:18.47  5:51.62  12:05.56   
          7:25.54  9:00.16  10:34.96       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    1:17.71  2:42.76  4:09.18  5:37.62  11:24.85   
          7:05.30  8:34.14  10:02.22       
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    1:18.76  2:44.09  4:10.81  5:38.56  11:27.06   
          7:06.34  8:33.81  10:01.90       
Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    1:19.03  2:46.03  4:13.60  5:42.69  11:33.07   
          7:12.06  8:41.34  10:09.73       
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    1:22.96  2:51.80  4:23.28  5:55.53  12:06.86   
          7:28.66  9:03.16  10:38.24       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Saab Bofors Test Center A 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:16.08  2:36.48  3:57.03  5:19.71  10:46.41   
          6:42.41  8:05.71  9:27.77       
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:16.08  2:40.16  4:04.16  5:27.85  11:04.85   
          6:52.46  8:17.56  9:43.35       
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    1:19.93  2:49.08  4:18.64  5:47.66  11:41.44   
          7:15.84  8:46.14  10:17.58       
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:23.69  2:53.88  4:25.23  5:55.81  11:46.29   
          7:24.86  8:54.09  10:22.96       
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    1:24.43  2:55.38  4:25.68  5:56.28  11:48.08   
          7:26.35  8:57.13  10:24.09       
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    1:22.35  2:52.54  4:23.82  5:55.56  11:48.63   
          7:27.60  8:59.96  10:27.29       
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:22.29  2:51.92  4:22.63  5:54.19  11:57.82   
          7:26.25  8:58.31  10:29.41       
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    1:31.02  3:07.34  4:44.31  6:21.82  12:38.82   
          7:59.22  9:33.49  11:08.13       
Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    1:33.70  3:13.55  4:53.01  6:35.03  13:24.63   
          8:19.38  10:03.24  11:40.63       
10  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    1:36.07  3:19.56  5:03.91  6:49.72  13:29.81   
          8:33.65  10:17.99  11:57.93       
11  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:32.05  3:13.58  4:57.87  6:42.81  13:30.29   
          8:28.36  10:15.01  11:57.96       
12  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    1:33.53  3:16.20  5:00.32  6:43.54  13:31.56   
          8:26.70  10:09.86  11:53.72       
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:31 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:05   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    33.12  1:10.87  1:49.98    2:31.20   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    38.63  1:24.04  2:12.72    3:01.43   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    35.54  1:15.62  1:57.94    2:39.49   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    40.93  1:28.67  2:17.21    3:05.27   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    44.32  1:36.74  2:32.66    3:26.58   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Karlskogahem 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    43.00  1:33.70  2:26.56    3:16.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:05 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:41   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    35.00  1:16.45  2:01.50    2:38.47   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.42  1:16.55  2:02.24    2:39.84   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    34.59  1:17.39  2:01.65    2:40.14   
Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians    33.31  1:15.91  2:07.49    2:46.28   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    35.89  1:21.11  2:07.08    2:47.04   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    37.21  1:20.68  2:07.61    2:48.97   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    34.10  1:16.16  2:04.62    2:42.96   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.18  1:18.09  2:03.82    2:43.05   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    37.45  1:19.38  2:10.38    2:49.32   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    41.29  1:29.08  2:18.74    3:00.11   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    44.58  1:31.52  2:25.52    3:08.52   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    35.38  1:16.75  2:06.56    2:43.68   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    40.05  1:27.07  2:16.17    2:56.36   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    38.42  1:27.27  2:18.79    2:57.91   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    42.84  1:30.74  2:22.52    3:02.17   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    45.47  1:32.74  2:33.02    3:15.50   
Ebba Larsson  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    40.45  1:36.07  2:36.57    3:21.61   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.89  1:18.95  2:07.74    2:45.50   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    38.87  1:22.75  2:14.58    2:55.05   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    37.53  1:21.92  2:13.42    2:55.15   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    37.96  1:23.55  2:18.45    2:56.99   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    39.74  1:27.79  2:19.22    2:59.63   
Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    42.53  1:31.14  2:22.02    3:01.95   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    43.08  1:26.95  2:23.71    3:02.85   
Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    41.91  1:29.08  2:23.64    3:03.89   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    39.76  1:30.35  2:22.89    3:04.00   
10  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    43.63  1:29.26  2:26.24    3:09.56   
11  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    42.95  1:31.57  2:28.31    3:10.18   
12  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    43.21  1:35.41  2:29.81    3:10.52   
13  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    44.06  1:34.75  2:32.83    3:21.12   
14  Tove Oskarsson  2004  Örebro Simallians    1:03.38  2:08.16  3:22.17    4:21.60   
Filippa Landström  2004  Örebro Simallians            DNS   
Tess Fransson  2004  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Lindberg  2005  Karlstads Simsällskap    35.93  1:18.84  2:04.16    2:40.64   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    34.60  1:18.44  2:06.15    2:42.60   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    37.09  1:19.16  2:11.34    2:48.97   
Sammi Thai  2005  Eskilstuna Simklubb    36.87  1:20.61  2:08.94    2:50.85   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    37.66  1:24.23  2:11.05    2:51.29   
Linnea Larsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    38.98  1:25.61  2:16.19    2:51.52   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    35.96  1:20.15  2:13.90    2:51.79   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    37.72  1:23.27  2:13.69    2:52.51   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    40.98  1:28.53  2:16.95    2:55.00   
10  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    40.86  1:24.85  2:17.10    2:56.00   
11  Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    39.97  1:25.11  2:18.80    2:57.81   
12  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    40.82  1:28.99  2:18.57    3:01.43   
13  Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    40.28  1:26.66  2:20.49    3:01.73   
14  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    40.99  1:29.21  2:19.16    3:02.08   
15  Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    40.66  1:29.95  2:23.68    3:03.18   
16  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    41.30  1:31.03  2:23.39    3:03.65   
17  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    41.85  1:29.66  2:20.44    3:03.80   
18  Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    39.49  1:27.70  2:25.89    3:05.49   
19  Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    44.15  1:30.66  2:27.40    3:11.65   
20  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    42.39  1:33.78  2:29.26    3:11.85   
21  Philippa Lindkvist  2005  Eskilstuna Simklubb    45.21  1:40.94  2:40.63    3:28.26   
22  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    49.79  1:44.15  2:46.11    3:37.18   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb            DNF   
Moa Widing  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:41 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:02.46  2:09.44  3:17.63    4:23.68   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:02.82  2:10.01  3:17.78    4:24.11   
Uros Jovancic  2000  Karlstads Simsällskap    1:04.65  2:14.41  3:23.01    4:30.56   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    1:04.47  2:13.18  3:25.16    4:35.17   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:07.82  2:22.02  3:39.30    4:57.94   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    1:03.21  2:11.54  3:20.52    4:27.26   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:04.77  2:14.20  3:22.39    4:30.02   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    1:09.37  2:24.39  3:38.27    4:50.64   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:10.38  2:24.12  3:38.03    4:53.55   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    1:24.73  2:55.88  4:29.31    5:54.60   
Johannes Eriksson  2002  Eskilstuna Simklubb    1:30.60  3:12.23  4:54.26    6:32.07   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    1:11.97  2:28.37  3:44.56    4:57.86   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:10.32  2:29.14  3:50.09    5:10.14   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    1:17.41  2:44.29  4:12.46    5:38.66   
Linus Lindkvist  2003  Deje Simsällskap    1:21.68  2:52.54  4:24.74    6:00.11   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:10.62  2:26.90  3:44.22    4:58.34   
Fredrik Karlsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:12.86  2:30.96  3:48.43    5:03.92   
Hugo Koivumäki  2004  Säffle Simsällskap    1:16.46  2:39.02  4:00.53    5:19.19   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    1:15.46  2:37.47  4:00.31    5:19.72   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    1:15.66  2:38.56  4:02.79    5:26.10   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    1:18.26  2:41.74  4:06.14    5:26.86   
William Lindblom  2004  Arvika Simsällskap    1:17.00  2:40.57  4:06.52    5:29.85   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:18.83  2:45.58  4:13.97    5:39.20   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:23.35  2:55.93  4:32.38    6:09.28   
10  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    1:25.94  3:02.38  4:37.14    6:10.21   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Intersport Karlskoga 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:16.21  2:40.89  4:05.68    5:26.66   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    1:23.34  2:50.96  4:19.08    5:42.89   
Tim Weghammar  2005  Säffle Simsällskap    1:26.37  3:00.79  4:35.64    6:09.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:39   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    35.13        1:11.71   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    36.23        1:13.82   
Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians    37.62        1:16.62   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.88        1:18.41   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    37.98        1:18.68   
Miranda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    39.43        1:23.87   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    35.26        1:13.09   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    37.85        1:17.42   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    37.60        1:17.71   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    39.16        1:20.74   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    42.61        1:27.81   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    43.37        1:31.50   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    36.32        1:14.57   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    36.21        1:15.25   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    37.56        1:18.76   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    39.96        1:22.36   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    40.92        1:23.81   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    42.59        1:26.15   
Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    43.72        1:30.55   
Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    35.10        1:11.67   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    37.39        1:16.87   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    37.17        1:17.69   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    38.51        1:19.49   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    39.21        1:20.68   
Minea Dautbegovic  2004  Karlstads Simsällskap    39.41        1:20.94   
Erica Segerström  2004  Karlstads Simsällskap    39.79        1:21.61   
Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    41.45        1:26.24   
Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    42.54        1:28.33   
10  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    43.89        1:29.83   
11  Tess Fransson  2004  Örebro Simallians    50.19        1:42.20   
Filippa Landström  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Netto 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    37.72        1:16.04   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    37.97        1:18.61   
Linnéa Bruce-Holm  2005  Säffle Simsällskap    40.81        1:22.72   
Tilde Halldan  2005  Säffle Simsällskap    41.51        1:25.65   
Felicia Sobotka  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    41.96        1:26.08   
Wilma Åberg  2005  Örebro Simallians    43.33        1:28.07   
Alice Johnson  2005  Karlstads Simsällskap    42.63        1:28.93   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    44.35        1:29.03   
Amanda Orban  2005  Säffle Simsällskap    43.74        1:29.83   
10  Alma Mühr  2005  Örebro Simallians    43.55        1:30.92   
11  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    43.28        1:31.71   
12  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    43.86        1:33.09   
13  Runa Eriksson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    47.46        1:37.39   
14  Moa Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    49.87        1:38.35   
15  Hanna Dautbegovic  2005  Karlstads Simsällskap    49.76        1:41.77   
16  Sofie Leander  2005  Säffle Simsällskap    50.85        1:44.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:39 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:54   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    32.50  1:07.58  1:43.20    2:17.87   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    36.15  1:15.31  1:54.95    2:33.84   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    38.92  1:19.35  1:59.50    2:37.76   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.04  1:04.86  1:40.17    2:15.08   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    34.59  1:13.26  1:54.04    2:34.14   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    37.24  1:17.65  1:58.86    2:39.63   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    32.69  1:09.14  1:45.59    2:21.44   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    33.54  1:09.82  1:47.27    2:24.60   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    37.28  1:17.78  1:59.48    2:39.89   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    41.63  1:25.47  2:08.47    2:50.91   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    39.48  1:23.06  2:08.96    2:53.55   
Linus Lindkvist  2003  Deje Simsällskap    41.09  1:24.87  2:09.83    2:53.72   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    41.05  1:26.28  2:11.72    2:56.34   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    39.42  1:26.55  2:16.85    3:01.55   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.46  1:15.24  1:55.02    2:34.04   
Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    42.08  1:29.64  2:19.03    3:05.23   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    41.43  1:26.12  2:11.59    3:05.55   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    44.01  1:31.93  2:22.05    3:08.34   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    48.71  1:42.70  2:35.45    3:25.52   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Folkhögskolan 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
August Jansson  2005  Örebro Simallians    42.66  1:28.02  2:13.79    2:57.13   
Erik Pellfolk  2005  Karlstads Simsällskap    45.75  1:33.55  2:21.56    3:07.61   
Tim Weghammar  2005  Säffle Simsällskap    46.86  1:36.70  2:26.19    3:16.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:54 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 2017-2018 Karlskoga    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:15   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    29.20        1:01.30   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    31.01        1:04.07   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    31.45        1:04.78   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    31.79        1:06.30   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    31.47        1:06.70   
Julia Isacsson  2001  Örebro Simallians    32.25        1:07.43   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    32.00        1:07.72   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    33.71        1:10.43   
Miranda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    34.86        1:13.15   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    32.84        1:07.68   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    32.39        1:08.82   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    33.29        1:08.84   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    33.08        1:09.53   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.43        1:09.93   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    33.83        1:10.66   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    34.77        1:12.11   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    31.76        1:05.94   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    31.79        1:07.21   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    32.23        1:08.67   
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    34.45        1:10.60   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    34.34        1:12.02   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    34.87        1:12.10   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    34.93        1:12.51   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    35.36        1:13.46   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    35.07        1:13.74   
10  Ebba Larsson  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    34.88        1:15.10   
11  Emelie Höök  2003  Filipstads Simklubb    37.35        1:18.94   
Lydia Brättorp  2003  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: HG Design  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    31.12        1:03.76   
Elise Tegin  2004  Lindesbergs Simsällskap    31.37        1:04.81   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    31.22        1:05.64   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    31.15        1:05.71