2017-12-16   02:37:56
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 1 2017/2018, Södertälje

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Stockholms Simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    30.54  1:03.80  1:37.53    2:10.85   
Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    30.91  1:04.33  1:38.06    2:10.88   
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    31.98  1:06.50  1:41.22    2:16.00   
Fanny Odin  2000  Spårvägen Simförening    32.10  1:06.95  1:42.89    2:19.26   
Kristin Jansson  2001  Spårvägen Simförening    31.18  1:05.33  1:41.49    2:19.37   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    30.81  1:05.11  1:42.60    2:21.11   
Zafira Vaamonde  2001  Spårvägen Simförening    32.54  1:08.23  1:45.71    2:24.20   
Anna Ladis  2001  Täby Sim    33.51  1:11.58  1:49.62    2:26.58   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    32.72  1:09.70  1:48.25    2:26.69   
10  Linnea Lindqvist  2001  Spårvägen Simförening    33.36  1:10.59  1:49.18    2:27.15   
11  Ella Langell Högblom  2001  Skuru Idrottsklubb    32.99  1:09.82  1:50.15    2:30.75   
12  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    34.04  1:12.68  1:53.33    2:34.28   
13  Maike Kuhlins  2000  Spårvägen Simförening    35.02  1:14.79  1:56.25    2:37.44   
14  Pernilla Hemmälin  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    34.71  1:14.82  1:57.03    2:37.46   
15  Linda Svensson  2000  Spårvägen Simförening    36.47  1:17.82  2:00.45    2:42.69   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alwa Widmark  2002  Södertörns Simsällskap    31.69  1:05.71  1:39.73    2:13.06   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    31.80  1:06.08  1:40.32    2:14.54   
Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    32.19  1:07.10  1:42.36    2:16.85   
Lovisa Malm  2002  Spårvägen Simförening    31.13  1:05.42  1:41.23    2:17.58   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim    31.64  1:06.85  1:42.99    2:17.67   
Jenny Virtanen  2002  Södertörns Simsällskap    31.51  1:06.93  1:43.41    2:19.79   
Stella Alin  2002  Täby Sim    33.51  1:10.68  1:47.94    2:22.96   
Sofia Holmberg  2002  Spårvägen Simförening    32.47  1:09.07  1:47.35    2:25.08   
Naomi Sterling  2002  Solna Sundbyberg SS 04    32.69  1:09.24  1:47.49    2:25.28   
10  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägen Simförening    32.44  1:08.90  1:47.21    2:25.72   
11  Ioana Danes  2002  Spårvägen Simförening    33.62  1:11.05  1:49.40    2:27.30   
12  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    34.10  1:11.76  1:50.63    2:28.22   
13  Jemina Granholm  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    33.75  1:11.46  1:51.06    2:30.68   
14  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    34.02  1:12.38  1:52.01    2:30.80   
15  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    34.01  1:13.41  1:54.40    2:32.34   
16  Emma Parsons  2002  Tyresö Simsällskap    33.87  1:12.27  1:52.75    2:32.71   
17  Michelle Aspberg  2002  Södertörns Simsällskap    34.74  1:12.52  1:52.48    2:32.84   
18  Ida Svensson  2002  Täby Sim    34.00  1:11.75  1:52.75    2:34.38   
19  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    35.39  1:15.74  1:57.41    2:38.95   
20  Anna Jonsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    37.02  1:17.17  1:58.73    2:39.66   
21  Alexandra Eriksson  2002  Spårvägen Simförening    36.00  1:17.73  2:00.90    2:44.23   
22  Johanna Granhällen  2002  Spårvägen Simförening    37.11  1:19.06  2:02.99    2:46.03   
23  Linn Claesson  2002  Ösmo Simsällskap    38.26  1:21.45  2:06.79    2:49.55   
24  Deborah Araya  2002  Älvsjö AIK Simförening    42.39  1:31.74  2:24.89    3:17.87   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Thilda Ström  2003  Täby Sim    31.63  1:05.38  1:39.88    2:13.61   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    31.21  1:05.37  1:40.34    2:14.23   
Linnea Gipperth  2003  Saltsjöbadens Idrottsförening    31.74  1:05.92  1:40.85    2:14.51   
Smilla Malm  2003  Täby Sim    31.45  1:06.22  1:41.44    2:16.56   
Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim    31.88  1:06.65  1:42.99    2:18.38   
Eliane Westermark  2003  Spårvägen Simförening    32.11  1:07.48  1:43.94    2:19.42   
Ella Törnqvist  2003  Tyresö Simsällskap    31.94  1:07.36  1:43.41    2:20.02   
Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    32.90  1:08.88  1:46.13    2:22.02   
Emilia Forsberg  2003  Täby Sim    31.80  1:07.51  1:44.81    2:22.71   
10  Zeline Bengtson  2003  Södertörns Simsällskap    32.51  1:08.49  1:45.76    2:22.88   
11  Ingrid Franks  2003  Täby Sim    33.32  1:09.17  1:46.40    2:23.42   
12  Elvira Schei  2003  Spårvägen Simförening    31.64  1:07.87  1:46.24    2:23.68   
13  Veronica Lythell  2003  Spårvägen Simförening    33.61  1:10.38  1:47.55    2:24.03   
14  Matilda Ringbom  2003  Tyresö Simsällskap    33.21  1:09.55  1:46.92    2:24.12   
15  Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim    32.62  1:09.52  1:47.23    2:24.94   
16  Hilma Hagberg Moberg  2003  Södertörns Simsällskap    31.68  1:07.97  1:47.16    2:25.53   
17  Emelie Bergvall  2003  Täby Sim    33.86  1:11.28  1:49.91    2:28.02   
18  Olivia Östlund  2003  Skuru Idrottsklubb    34.29  1:13.49  1:52.49    2:29.85   
19  Elin Andersson  2003  Täby Sim    33.28  1:11.17  1:51.30    2:32.45   
20  Klara Hjalt  2003  Skuru Idrottsklubb    34.61  1:14.41  1:55.39    2:35.84   
21  Alice Persson  2003  Södertörns Simsällskap    35.21  1:16.39  1:58.74    2:39.26   
22  Maja Berngrim  2003  Solna Sundbyberg SS 04    36.56  1:17.43  2:00.44    2:39.28   
23  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    35.18  1:16.30  2:00.40    2:44.64   
24  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    36.36  1:17.68  2:01.78    2:44.93   
25  Elin Nygren  2003  Södertörns Simsällskap    37.35  1:19.72  2:03.72    2:47.50   
26  Adéla Darvish  2003  Solna Sundbyberg SS 04    37.14  1:21.16  2:09.56    2:55.19   
27  Beata Liljeberg  2003  Lidingö Simklubb    37.47  1:28.07  2:15.07    3:02.48   
28  Jennifer Brodin  2003  Spårvägen Simförening    41.14  1:31.27  2:26.44    3:21.06   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nina Pavlovic Cano  2004  Södertörns Simsällskap    31.86  1:06.89  1:42.44    2:17.02   
Thea Birgoth  2004  Södertörns Simsällskap    32.07  1:08.14  1:44.82    2:19.94   
Maja Frejd  2004  Södertörns Simsällskap    32.48  1:08.60  1:47.93    2:25.99   
Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb    32.40  1:09.77  1:48.29    2:26.00   
Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb    33.40  1:10.86  1:50.14    2:28.07   
Stella Brinne Roos  2004  Älvsjö AIK Simförening    35.04  1:14.90  1:56.35    2:35.06   
Lovisa Klingberg  2004  Lidingö Simklubb    35.76  1:16.02  1:57.35    2:36.68   
Emilia Long  2004  Solna Sundbyberg SS 04    35.84  1:16.60  1:57.94    2:37.00   
Ella Sörensen  2004  Södertälje Simsällskap    35.02  1:15.98  1:57.13    2:37.04   
10  Hannah Haux  2004  Täby Sim    36.14  1:17.24  1:58.99    2:39.05   
11  Lovisa Niska Söderqvist  2004  Skuru Idrottsklubb    36.30  1:17.10  1:59.57    2:40.73   
12  Ida Edvinsson  2004  Skuru Idrottsklubb    35.87  1:16.49  1:58.99    2:41.55   
13  Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    35.60  1:16.40  2:00.01    2:43.11   
14  Isabelle Persson  2004  Skuru Idrottsklubb    35.26  1:17.20  2:01.39    2:44.46   
15  Cornelia Dahlén  2004  Saltsjöbadens Idrottsförening    36.30  1:18.33  2:01.80    2:44.51   
16  Felicia Camacho  2004  Södertörns Simsällskap    36.15  1:18.78  2:01.88    2:44.78   
17  Alice Davies  2004  Täby Sim    36.28  1:18.88  2:01.81    2:44.94   
18  Emma Sommar  2004  Täby Sim    37.10  1:19.41  2:04.03    2:46.81   
19  Stella Nelson  2004  Skuru Idrottsklubb    36.04  1:19.84  2:06.83    2:49.28   
20  Frida Nilsson  2004  Skuru Idrottsklubb    38.31  1:22.16  2:07.17    2:50.09   
21  Ida Nygren  2004  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    36.86  1:20.82  2:06.35    2:51.47   
22  Elin Glifberg  2004  Lidingö Simklubb    38.49  1:21.91  2:07.53    2:51.73   
23  Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap    37.42  1:22.78  2:11.06    2:58.56   
24  Emma Wärn  2004  Solna Sundbyberg SS 04    40.45  1:26.67  2:15.88    3:02.82   
25  Elsa Jonsson  2004  Älvsjö AIK Simförening    38.70  1:25.60  2:15.05    3:02.88   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Åhlen  2005  Skuru Idrottsklubb    32.12  1:07.71  1:44.30    2:20.23   
Wilma Eld  2005  Spårvägen Simförening    34.04  1:10.69  1:47.41    2:23.54   
Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    32.80  1:10.67  1:49.47    2:28.90   
Emma Montelius  2005  Solna Sundbyberg SS 04    35.53  1:14.23  1:52.93    2:29.17   
Alma Thunberg  2005  Spårvägen Simförening    35.08  1:13.75  1:53.92    2:32.30   
Lollobelle Nordström-Renlund  2005  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    36.18  1:16.18  1:58.07    2:38.26   
Emilia Karlsson Bertoli  2005  Tyresö Simsällskap    36.26  1:17.47  1:59.68    2:41.03   
Alice Velden  2005  Solna Sundbyberg SS 04    35.72  1:15.75  1:58.65    2:43.51   
Julia Kantoluoto  2005  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    38.01  1:21.40  2:04.14    2:45.60   
10  Lisa Uddeholt  2005  Spårvägen Simförening    37.84  1:21.69  2:07.87    2:51.29   
11  Veronica Olsson  2005  Spårvägen Simförening    35.99  1:17.39  2:04.17    2:51.47   
12  Jennifer Geaney  2005  Spårvägen Simförening    41.11  1:26.87  2:14.16    3:00.97   
13  Karolina Nivenius  2005  Spårvägen Simförening    42.42  1:33.87  2:27.77    3:18.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  Stockholms Simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    26.70        58.81   
Kalle Voigt  2001  Solna Sundbyberg SS 04    29.83        1:03.17   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    29.53        1:04.00   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    29.81        1:05.10   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    30.70        1:05.21   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    29.73        1:05.72   
Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    30.88        1:06.37   
Tim Lundwall  2001  Tyresö Simsällskap    33.17        1:10.07   
Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap    34.59        1:15.04   
10  Nils Bergman  2001  Skuru Idrottsklubb    33.86        1:16.55   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    28.73        1:01.89   
Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap    28.66        1:02.33   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    29.52        1:02.85   
Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    29.48        1:04.03   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    29.86        1:04.60   
Axel von Goës  2002  Täby Sim    29.63        1:04.81   
Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    31.36        1:05.44   
Herman Nilsson  2002  Spårvägen Simförening    30.20        1:05.81   
Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    29.70        1:05.92   
10  Gustav Henriksen  2002  Spårvägen Simförening    29.95        1:06.04   
11  Arvid Hallenborg  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.51        1:06.05   
12  Kevin Cheng  2002  Södertörns Simsällskap    30.85        1:06.89   
13  William Bernhardsson  2002  Spårvägen Simförening    30.11        1:07.64   
14  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    31.92        1:08.74   
15  Edvin Eskilsson  2002  Skuru Idrottsklubb    30.87        1:09.40   
16  Isac Böschen  2002  Solna Sundbyberg SS 04    31.93        1:10.51   
17  Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    31.62        1:10.71   
18  Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    34.43        1:13.50   
19  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    35.24        1:15.70   
20  Simon Hallgren  2002  Gustavsbergs Simsällskap    33.88        1:16.37   
21  Pontus Hedman  2002  Tyresö Simsällskap    38.66        1:29.87   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    30.28        1:05.47   
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    30.28        1:05.49   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    31.70        1:06.94   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    30.08        1:07.14   
Isac Rune  2003  Täby Sim    32.61        1:07.80   
Simon Lörinc  2003  Täby Sim    31.02        1:08.25   
Jonathan Sandqvist  2003  Södertörns Simsällskap    30.46        1:09.94   
Jannis Siotis  2003  Spårvägen Simförening    32.58        1:10.54   
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    31.79        1:10.86   
10  Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    32.65        1:11.99   
11  Jesper Holmström  2003  Spårvägen Simförening    33.40        1:12.27   
12  Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    33.75        1:13.08   
13  David Alonso  2003  Täby Sim    33.06        1:13.89   
14  Liam Gabrielsson  2003  Täby Sim    34.17        1:14.46   
15  Simon Brouzell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    35.01        1:15.01   
16  Tim Carlberg  2003  Solna Sundbyberg SS 04    36.31        1:18.82   
17  Samuel Nilsson  2003  Täby Sim    37.54        1:19.28   
18  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    37.97        1:22.64   
19  Albin Kappling  2003  Täby Sim    38.56        1:25.61   
20  Jousef Hanna  2003  Täby Sim    38.65        1:26.13   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simon Brunn  2004  Tyresö Simsällskap    34.30        1:13.63   
Edvin Jonsson  2004  Södertörns Simsällskap    31.86        1:15.28   
Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    34.77        1:15.87   
Hugo Westholm  2004  Täby Sim    35.96        1:19.04   
Axel Hallenborg  2004  Saltsjöbadens Idrottsförening    38.28        1:22.35   
Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    38.25        1:22.72   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    39.67        1:28.36   
Ludvig Alverfors  2004  Spårvägen Simförening    40.68        1:30.01   
Love Lundvall  2004  Tyresö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    31.63        1:08.42   
David Holmberg  2005  Spårvägen Simförening    35.76        1:14.95   
Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    36.25        1:17.05   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap    35.84        1:17.57   
Carl Malm  2005  Spårvägen Simförening    36.70        1:18.82   
Max Ringbom  2005  Tyresö Simsällskap    44.27        1:34.82   
Alan Eriksson  2005  Spårvägen Simförening    43.69        1:37.17   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    42.89        1:37.62   
Joakim Johansson  2005  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör  Stockholms Simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    36.73        1:17.67   
Fanny Odin  2000  Spårvägen Simförening    38.76        1:21.96   
Isabel Nordström  2001  Solna Sundbyberg SS 04    40.81        1:25.23   
Linnea Lindqvist  2001  Spårvägen Simförening    41.22        1:26.67   
Maria Tavemark  2001  Täby Sim    41.28        1:27.06   
Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    43.89        1:31.04   
Sandra Öberg  2001  Tyresö Simsällskap    43.66        1:32.76   
Zafira Vaamonde  2001  Spårvägen Simförening    43.64        1:33.33   
Linda Svensson  2000  Spårvägen Simförening    44.10        1:34.34   
10  Wilma Öberg  2001  Tyresö Simsällskap    44.13        1:37.38   
Maja Palmqvist  2001  Solna Sundbyberg SS 04            DNS   
Maike Kuhlins  2000  Spårvägen Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Embla Börjesson  2002  Täby Sim    35.78        1:15.92   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    36.25        1:16.41   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    37.13        1:19.36   
Sofia Björkman  2002  Tyresö Simsällskap    37.01        1:19.45   
Ioana Danes  2002  Spårvägen Simförening    39.69        1:23.93   
Emma Parsons  2002  Tyresö Simsällskap    39.51        1:24.18   
Anna Jonsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    43.27        1:30.40   
Alexandra Eriksson  2002  Spårvägen Simförening    42.07        1:30.83   
Ida Svensson  2002  Täby Sim    43.65        1:31.43   
10  Johanna Granhällen  2002  Spårvägen Simförening    43.79        1:31.63   
11  Linn Claesson  2002  Ösmo Simsällskap    44.94        1:34.61   
12  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    45.59        1:37.17   
13  Amna Hojlas  2002  Älvsjö AIK Simförening    46.32        1:40.44   
14  Sylvia Manoukian  2002  Älvsjö AIK Simförening    51.70        1:52.57   
15  Karolina Bolander  2002  Älvsjö AIK Simförening    51.28        1:57.67   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cecilia Viberg  2003  Lidingö Simklubb    35.27        1:15.87   
Ingrid Franks  2003  Täby Sim    36.14        1:16.40   
Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim    36.82        1:18.26   
Emilia Wullrich  2003  Spårvägen Simförening    37.30        1:20.07   
Lisa Candelius  2003  Solna Sundbyberg SS 04    38.43        1:21.34   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    38.95        1:23.43   
Rebecka Axelmalm  2003  Södertörns Simsällskap    39.65        1:24.20   
Elvira Schei  2003  Spårvägen Simförening    41.02        1:26.07   
Veronica Lythell  2003  Spårvägen Simförening    42.11        1:27.84   
10  Rebecka Ishaq  2003  Solna Sundbyberg SS 04    41.42        1:28.20   
11  Zeline Bengtson  2003  Södertörns Simsällskap    41.93        1:28.45   
12  Hilma Hagberg Moberg  2003  Södertörns Simsällskap    41.71        1:28.55   
13  Gabriella Ehn  2003  Södertörns Simsällskap    41.49        1:28.90   
14  Alice Persson  2003  Södertörns Simsällskap    43.32        1:31.93   
15  Filippa Tottie-Håkansson  2003  Tyresö Simsällskap    44.28        1:32.86   
16  Elin Andersson  2003  Täby Sim    43.93        1:33.00   
17  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    43.83        1:37.02   
18  Maja Berngrim  2003  Solna Sundbyberg SS 04    46.27        1:37.74   
19  Laura Somers  2003  Södertörns Simsällskap    46.15        1:37.92   
20  Thilde Brandt  2003  Spårvägen Simförening    45.73        1:38.32   
21  Beata Liljeberg  2003  Lidingö Simklubb    45.52        1:39.24   
22  Jennifer Brodin  2003  Spårvägen Simförening    54.17        1:54.92   
Josefine Zoubairi  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Veronika Hiram  2004  Södertörns Simsällskap    38.69        1:22.24   
Tindra Håbro Karjanmaa  2004  Täby Sim    39.32        1:23.02   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    39.59        1:23.50   
Dina Larsson  2004  Täby Sim    40.03        1:25.57   
Emilia Long  2004  Solna Sundbyberg SS 04    42.01        1:27.49   
Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    40.82        1:28.24   
Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb    42.02        1:29.49   
Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb    42.86        1:30.21   
Emma Sommar  2004  Täby Sim    44.10        1:33.59   
10  Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap    44.52        1:34.92   
11  Ida Edvinsson  2004  Skuru Idrottsklubb    44.26        1:36.60   
12  Alice Davies  2004  Täby Sim    45.23        1:36.93   
13  Elin Glifberg  2004  Lidingö Simklubb    46.00        1:37.24   
14  Oliwia Lange  2004  Södertälje Simsällskap    45.67        1:38.06   
15  Hannah Haux  2004  Täby Sim    45.96        1:38.24   
16  Isabelle Persson  2004  Skuru Idrottsklubb    45.97        1:40.46   
17  Felicia Camacho  2004  Södertörns Simsällskap    47.09        1:41.09   
18  Lovisa Klingberg  2004  Lidingö Simklubb    46.80        1:41.49   
19  Ida Nygren  2004  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    47.38        1:42.66   
20  Emma Wärn  2004  Solna Sundbyberg SS 04    49.01        1:44.11   
21  Stella Nelson  2004  Skuru Idrottsklubb    48.13        1:46.13   
22  Jenny Yelda Bibo  2004  Södertälje Simsällskap    48.59        1:47.65   
Sara Torstensson  2004  Spårvägen Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olivia Bäckström  2005  Södertörns Simsällskap    36.66        1:16.87   
Alva Barrios  2005  Södertörns Simsällskap    37.70        1:20.74   
Alma Thunberg  2005  Spårvägen Simförening    40.99        1:26.73   
Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    41.67        1:26.82   
Veronica Olsson  2005  Spårvägen Simförening    46.46        1:35.45   
Alicia Söderlind  2005  Tyresö Simsällskap    45.31        1:36.03   
Karolina Nivenius  2005  Spårvägen Simförening    45.73        1:37.40   
Lisa Uddeholt  2005  Spårvägen Simförening    47.54        1:39.62   
Elvira Lannér  2005  Gustavsbergs Simsällskap    46.09        1:40.75   
10  Alva Jacobsson  2005  Tyresö Simsällskap    46.66        1:41.00   
11  Emma Lundberg  2005  Skuru Idrottsklubb    46.95        1:41.14   
12  Tilda Hägbom  2005  Skuru Idrottsklubb    48.33        1:43.94   
13  Emilia Karlsson Bertoli  2005  Tyresö Simsällskap    50.44        1:44.13   
14  Hanne-Lore Somers  2005  Södertörns Simsällskap    48.48        1:47.20   
15  Jennifer Geaney  2005  Spårvägen Simförening    52.30        1:53.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:24 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  Stockholms Simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Charlton  2001  Södertörns Simsällskap    32.99  1:09.59  1:47.17    2:26.03   
Sebastian Soume  2001  Södertälje Simsällskap    34.90  1:14.64  1:55.09    2:36.75   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    35.32  1:16.17  1:58.52    2:40.96   
Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap    38.94  1:23.46  2:09.55    2:55.41   
Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    39.93  1:25.46  2:12.83    3:00.64   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    35.54  1:16.18  1:57.24    2:37.91   
Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    36.80  1:18.72  2:00.91    2:42.07   
William Bernhardsson  2002  Spårvägen Simförening    38.06  1:20.59  2:04.13    2:49.35   
Alexander Bergström  2002  Täby Sim    40.28  1:24.30  2:09.10    2:53.36   
Alexander Lehtonen Hebert  2002  Spårvägen Simförening    39.27  1:23.62  2:09.83    2:54.96   
Samuel Ekström  2002  Gustavsbergs Simsällskap    40.73  1:27.54  2:17.08    3:05.32   
Pontus Hedman  2002  Tyresö Simsällskap    42.58  1:32.08  2:23.97    3:15.69   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    36.81  1:18.95  2:02.93    2:45.32   
Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    35.90  1:17.65  2:01.74    2:45.48   
Isac Rune  2003  Täby Sim    39.24  1:22.17  2:05.53    2:46.69   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    37.01  1:20.43  2:04.57    2:47.11   
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    38.51  1:22.86  2:07.35    2:50.65   
Tor Stein  2003  Täby Sim    38.53  1:22.36  2:07.24    2:50.75   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    39.55  1:23.13  2:07.69    2:52.24   
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    38.10  1:22.18  2:09.92    2:54.67   
Tim Carlberg  2003  Solna Sundbyberg SS 04    39.87  1:26.03  2:12.59    2:59.29   
10  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    39.98  1:28.01  2:18.12    3:08.61   
11  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    42.13  1:33.54  2:27.20    3:19.96   
12  Joel Herlitz  2003  Skuru Idrottsklubb    46.38  1:37.97  2:29.72    3:20.21   
Simon Seel  2003  Täby Sim            DNF   
Jannis Siotis  2003  Spårvägen Simförening            DSQ   
Simon Lörinc  2003  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    36.09  1:17.23  1:59.04    2:40.35   
Markus Annas  2004  Spårvägen Simförening    40.10  1:25.46  2:13.29    3:00.17   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    42.93  1:30.82  2:21.89    3:11.66   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    45.06  1:35.43  2:26.31    3:17.67   
Filip Hägglund  2004  Södertörns Simsällskap    45.45  1:36.96  2:29.30    3:21.28   
Artjoms Ponomarjous  2004  Solna Sundbyberg SS 04    44.09  1:35.65  2:30.61    3:23.18   
Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap    45.43  1:38.44  2:33.34    3:27.85   
Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    46.99  1:41.05  2:36.63    3:30.96   
Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Einar Styrman  2005  Spårvägen Simförening    40.52  1:26.85  2:13.82    2:59.93   
Alan Eriksson  2005  Spårvägen Simförening    47.64  1:42.46  2:36.93    3:27.36   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    46.75  1:40.42  2:34.93    3:28.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  11:14   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    1:12.23  2:33.94  4:00.88    5:11.75   
Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    1:19.33  2:42.15  4:23.55    5:45.49   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josephine Junehed  2002  Täby Sim    1:18.97  2:38.08  4:13.05    5:28.25   
Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägen Simförening    1:19.90  2:48.70  4:26.73    5:47.45   
Emelie Karlsson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    1:31.45  3:19.32  5:19.50    6:53.26   
Ella Pettersson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    1:36.17  3:20.96  5:25.03    7:00.40   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Saliha Colic  2003  Södertörns Simsällskap    1:11.71  2:33.52  4:00.38    5:11.53   
Linnea Gipperth  2003  Saltsjöbadens Idrottsförening    1:20.11  2:38.80  4:13.21    5:23.91   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    1:16.85  2:39.73  4:13.69    5:24.50   
Emilia Wullrich  2003  Spårvägen Simförening    1:18.19  2:45.85  4:15.85    5:31.26   
Thilda Ström  2003  Täby Sim    1:17.87  2:47.19  4:23.12    5:37.31   
Eliane Westermark  2003  Spårvägen Simförening    1:20.91  2:48.64  4:24.83    5:41.06   
Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:14.21  2:40.76  4:27.95    5:53.02   
Emelie Bergvall  2003  Täby Sim    1:22.95  2:56.63  4:38.00    6:01.17   
Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    1:21.36  3:02.95  4:56.82    6:28.84   
Lisa Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    1:17.26  2:44.01  4:14.12    5:32.54   
Elina Hellgren  2004  Täby Sim    1:23.67  3:03.63  4:50.57    6:17.84   
Oliwia Lange  2004  Södertälje Simsällskap    1:35.61  3:39.03  5:33.53    7:05.12   
Jenny Yelda Bibo  2004  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Tindra Håbro Karjanmaa  2004  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    1:17.55  2:48.16  4:39.47    6:01.74   
Cheyenne Bäckstrand  2005  Södertälje Simsällskap    1:37.88  3:18.30  5:16.06    6:51.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  11:14 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  11:36   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    1:02.68  2:09.15  3:16.37  4:23.37  16:44.34   
          5:30.70  6:38.29  7:46.23  8:53.62     
          10:02.04  11:09.94  12:17.56  13:24.46     
          14:32.35  15:39.80         
Anton Forsberg  2001  Täby Sim    1:08.85  2:22.29  3:34.18  4:46.19  18:19.31   
          5:58.82  7:12.43  8:25.99  9:39.13     
          10:52.45  12:05.52  13:19.24  14:34.80     
          15:49.22  17:04.84         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kevin Cheng  2002  Södertörns Simsällskap    1:09.70  2:24.02  3:38.17  4:52.53  18:09.69   
          6:05.80  7:19.34  8:33.18  9:46.98     
          11:00.45  12:13.46  13:25.59  14:36.92     
          15:48.51  17:00.39         
Theodor Fridh  2002  Södertörns Simsällskap    1:08.61  2:22.59  3:37.18  4:51.94  18:30.84   
          6:06.56  7:20.82  8:34.94  9:48.78     
          11:03.47  12:17.69  13:32.05  14:46.51     
          16:01.49  17:16.48         
Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:07.08  2:20.10  3:35.41  4:51.97  19:09.97   
          6:08.67  7:26.86  8:44.84  10:02.54     
          11:20.23  12:38.79  13:56.85  15:15.89     
          16:35.07  17:52.87         
Rasmus Neuman  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    1:07.82  2:23.64  3:41.05  5:00.04  19:42.74   
          6:19.38  7:39.67  9:00.39  10:20.29     
          11:40.78  13:01.22  14:22.34  15:44.46     
          17:05.79  18:26.91         
Alexander Lehtonen Hebert  2002  Spårvägen Simförening    1:15.38  2:37.10  4:02.49  5:28.78  21:15.20   
          6:55.09  8:22.05  9:47.91  11:14.14     
          12:40.85  14:07.58  15:34.20  17:00.11     
          18:26.54  19:51.82         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hugo Westholm  2004  Täby Sim    1:14.19  2:34.17  3:56.27  5:19.65  20:32.44   
          6:43.99  8:07.98  9:31.53  10:54.88     
          12:18.14  13:41.67  15:04.77  16:27.93     
          17:50.70  19:13.30         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  11:36 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  12:12   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    1:05.50  2:14.40  3:23.69  4:32.75  9:04.75   
          5:40.93  6:49.44  7:57.76       
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    1:04.82  2:15.75  3:29.43  4:43.59  9:44.05   
          5:59.85  7:15.06  8:30.58       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    1:07.22  2:20.29  3:35.34  4:50.40  9:48.80   
          6:05.69  7:20.81  8:36.48       
Edvin Eskilsson  2002  Skuru Idrottsklubb    1:06.53  2:21.80  3:38.54  4:57.32  10:18.48   
          6:17.03  7:38.09  8:59.94       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jakub Majta  2003  Södertörns Simsällskap    1:03.73  2:12.05  3:21.33  4:31.66  9:15.47   
          5:42.36  6:54.82  8:06.43       
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    1:01.60  2:10.23  3:20.54  4:31.05  9:17.22   
          5:42.22  6:55.23  8:07.50       
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    1:05.78  2:17.69  3:32.04  4:46.18  9:42.82   
          6:02.70  7:18.09  8:31.41       
Tor Stein  2003  Täby Sim    1:07.30  2:21.49  3:36.68  4:52.13  9:45.46   
          6:07.41  7:22.02  8:35.78       
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:11.11  2:26.68  3:43.32  4:58.80  9:50.77   
          6:13.66  7:27.85  8:40.88       
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    1:06.19  2:21.52  3:38.05  4:54.55  9:56.82   
          6:10.93  7:27.55  8:44.00       
Simon Seel  2003  Täby Sim    1:08.56  2:24.30  3:40.87  4:57.32  9:59.96   
          6:13.97  7:30.14  8:46.41       
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    1:10.21  2:26.94  3:44.62  5:00.07  10:00.26   
          6:16.36  7:33.51  8:48.83       
Marcus Larsson  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:10.07  2:27.17  3:44.23  5:01.15  10:02.01   
          6:17.37  7:34.04  8:49.36       
10  Siavash Vatani  2003  Skuru Idrottsklubb    1:11.28  2:28.68  3:47.96  5:08.30  10:26.00   
          6:28.96  7:49.43  9:09.42       
11  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    1:12.10  2:34.31  3:55.83  5:18.04  10:42.56   
          6:42.19  8:03.92  9:27.21       
12  Liam Gabrielsson  2003  Täby Sim    1:12.74  2:32.39  3:55.14  5:18.76  10:44.50   
          6:41.58  8:04.08  9:26.84       
13  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    1:15.73  2:41.07  4:10.18  5:40.80  11:28.40   
          7:11.10  8:40.05  10:08.06       
David Alonso  2003  Täby Sim            DSQ   
                     
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    1:09.34  2:27.93  3:47.04  5:06.26  10:17.57   
          6:25.93  7:45.46  9:02.81       
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    1:15.33  2:39.67  4:06.87  5:34.77  11:22.55   
          7:02.44  8:31.06  9:59.10       
Spencer Huerta  2004  Södertälje Simsällskap    1:19.10  2:50.04  4:20.27  5:51.72  11:53.40   
          7:22.62  8:55.71  10:26.56       
Lennon Köndell  2004  Södertälje Simsällskap    1:22.99  2:55.91  4:29.62  6:03.53  12:17.75   
          7:39.28  9:15.05  10:50.35       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  12:12 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  15:06   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Dellmark  2001  Älvsjö AIK Simförening    34.85  1:18.92  2:08.56    3:00.04   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    31.28  1:08.37  1:47.59    2:26.99   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    32.73  1:11.68  1:53.39    2:36.54   
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    34.76  1:15.90  2:00.59    2:46.84   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olivia Bäckström  2005  Södertörns Simsällskap    32.55  1:10.22  1:49.05    2:27.58   
Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    35.97  1:19.03  2:11.45    3:04.01   
Elin Björklund  2005  Älvsjö AIK Simförening    39.81  1:32.11  2:29.74    3:24.07   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  15:06 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  15:33   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    27.88  1:02.99  1:43.63    2:15.23   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    30.56  1:07.45  1:49.19    2:20.25   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    30.20  1:07.31  1:47.93    2:20.28   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    30.23  1:08.16  1:51.10    2:25.98   
Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    31.51  1:09.42  1:54.47    2:27.49   
Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Henriksen  2002  Spårvägen Simförening    30.45  1:04.38  1:45.56    2:16.82   
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    29.78  1:06.33  1:47.72    2:20.29   
Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    31.02  1:06.90  1:47.80    2:21.86   
Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    30.92  1:10.24  1:51.08    2:24.76   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    30.19  1:08.64  1:52.13    2:24.85   
Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    30.00  1:10.28  1:53.70    2:27.06   
Herman Nilsson  2002  Spårvägen Simförening    30.76  1:12.47  1:59.72    2:32.68   
Theodor Fridh  2002  Södertörns Simsällskap    34.16  1:16.66  1:57.74    2:33.27   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    33.28  1:14.82  1:59.89    2:35.09   
10  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    34.47  1:13.98  1:59.64    2:35.93   
11  Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    32.53  1:13.05  2:01.24    2:36.76   
12  Alexander Bergström  2002  Täby Sim    35.63  1:17.76  2:03.68    2:39.40   
13  Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    33.96  1:15.88  2:05.18    2:41.57   
14  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    33.56  1:14.68  2:05.95    2:43.95   
15  Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    37.36  1:18.41  2:06.63    2:44.81   
16  Simon Hallgren  2002  Gustavsbergs Simsällskap    34.46  1:20.09  2:13.75    2:52.29   
17  Daniel Agarwal  2002  Södertälje Simsällskap    39.70  1:26.87  2:19.81    3:03.88   
Edvin Eskilsson  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    30.11  1:08.03  1:48.73    2:20.30   
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    29.78  1:06.74  1:49.07    2:22.12   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    30.82  1:06.79  1:50.61    2:22.84   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    30.64  1:07.49  1:50.51    2:23.05   
Simon Lörinc  2003  Täby Sim    31.89  1:10.54  1:53.66    2:28.92   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    31.45  1:10.55  1:54.43    2:29.71   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    33.38  1:12.90  1:57.23    2:33.27   
Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    32.98  1:14.00  1:56.73    2:34.12   
Jannis Siotis  2003  Spårvägen Simförening    32.25  1:12.76  1:58.96    2:35.24   
10  Jesper Holmström  2003  Spårvägen Simförening    33.75  1:14.74  2:02.28    2:36.88   
11  Simon Seel  2003  Täby Sim    35.46  1:19.54  2:03.56    2:37.75   
12  Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägen Simförening    34.39  1:17.14  2:04.63    2:40.55   
13  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    35.12  1:18.92  2:07.60    2:42.35   
14  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    37.81  1:22.80  2:13.51    2:54.65   
15  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    36.48  1:23.75  2:18.56    2:56.10   
16  Max Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    37.56  1:24.36  2:16.41    2:58.51   
Albin Kappling  2003  Täby Sim            DSQ   
Isac Rune  2003  Täby Sim            DSQ   
Simon Brouzell  2003  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    34.19  1:14.62  1:55.81    2:32.64   
Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    34.55  1:15.61  2:02.59    2:39.01   
Hugo Westholm  2004  Täby Sim    37.09  1:20.17  2:01.98    2:39.25   
Simon Brunn  2004  Tyresö Simsällskap    34.72  1:17.25  2:05.93    2:41.77   
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    38.78  1:20.49  2:10.42    2:47.10   
Lucas Vainio  2004  Södertörns Simsällskap    36.58  1:22.00  2:10.56    2:49.19   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    38.87  1:24.67  2:10.85    2:49.26   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    42.79  1:24.72  2:16.94    2:55.62   
Markus Annas  2004  Spårvägen Simförening    40.05  1:25.89  2:14.12    2:59.65   
10  Ludvig Alverfors  2004  Spårvägen Simförening    40.51  1:26.56  2:18.38    2:59.98   
11  Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap    39.65  1:27.20  2:21.28    3:02.71   
12  Spencer Huerta  2004  Södertälje Simsällskap    37.41  1:25.35  2:22.14    3:04.00   
13  Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    37.13  1:23.02  2:22.28    3:08.60   
Adrian Cabanne  2004  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    32.56  1:10.83  1:53.93    2:29.84   
Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    36.10  1:15.61  2:02.54    2:39.24   
Einar Styrman  2005  Spårvägen Simförening    36.45  1:19.60  2:06.63    2:45.39   
Carl Malm  2005  Spårvägen Simförening    35.15  1:17.35  2:09.58    2:45.66   
David Holmberg  2005  Spårvägen Simförening    35.48  1:19.34  2:10.34    2:49.25   
Alan Eriksson  2005  Spårvägen Simförening    39.61  1:24.03  2:15.67    2:56.06   
Wilmer Räni  2005  Spårvägen Simförening    37.98  1:24.75  2:17.81    3:00.67   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    44.26  1:34.34  2:29.57    3:12.53   
Arvid Engqvist  2005  Södertälje Simsällskap    44.00  1:32.98  2:33.76    3:19.47   
Adrian Hellberg  2005  Spårvägen Simförening            DSQ   
Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap            DSQ   
Joakim Johansson  2005  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap            DSQ   
Viktor Dahlberg  2005  Spårvägen Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  15:33 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  16:17   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    1:04.34  2:13.17  3:22.53    4:31.53   
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    1:09.22  2:21.80  3:33.94    4:45.92   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    1:09.63  2:23.71  3:39.32    4:54.63   
Fanny Odin  2000  Spårvägen Simförening    1:09.76  2:24.56  3:41.03    4:58.25   
Kristin Jansson  2001  Spårvägen Simförening    1:08.31  2:22.71  3:39.77    5:00.65   
Ella Langell Högblom  2001  Skuru Idrottsklubb    1:10.41  2:28.75  3:50.20    5:10.37   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    1:08.52  2:19.63  3:31.21    4:42.59   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    1:08.98  2:21.68  3:34.14    4:47.08   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim    1:10.69  2:26.21  3:36.48    4:49.58   
Lovisa Malm  2002  Spårvägen Simförening    1:09.35  2:23.58  3:36.87    4:52.24   
Sofia Holmberg  2002  Spårvägen Simförening    1:11.85  2:29.43  3:45.75    5:01.33   
Stella Alin  2002  Täby Sim    1:11.92  2:29.93  3:47.64    5:02.28   
Thea Boij Du Rietz  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    1:10.43  2:28.07  3:48.79    5:05.50   
Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägen Simförening    1:12.02  2:30.35  3:48.02    5:06.75   
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    1:17.13  2:39.87  4:01.42    5:23.08   
10  Ida Svensson  2002  Täby Sim    1:14.67  2:35.86  4:01.29    5:26.65   
11  Emelie Karlsson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    1:18.68  2:46.44  4:16.06    5:40.83   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Thilda Ström  2003  Täby Sim    1:06.52  2:16.31  3:26.98    4:37.44   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    1:07.43  2:19.36  3:31.65    4:41.95   
Eliane Westermark  2003  Spårvägen Simförening    1:10.99  2:27.76  3:44.68    5:00.33   
Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    1:09.05  2:25.50  3:44.35    5:02.12   
Zeline Bengtson  2003  Södertörns Simsällskap    1:12.64  2:30.86  3:48.79    5:04.48   
Emelie Bergvall  2003  Täby Sim    1:14.99  2:35.95  3:56.06    5:13.92   
Mira Burmeister  2003  Saltsjöbadens Idrottsförening    1:14.45  2:37.28  3:58.68    5:20.65   
Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    1:19.78  2:51.27  4:23.80    5:53.72   
Emilia Forsberg  2003  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    1:09.66  2:24.11  3:38.17    4:51.97   
Tindra Håbro Karjanmaa  2004  Täby Sim    1:11.98  2:29.90  3:48.48    5:05.26   
Elvira Montes  2004  Solna Sundbyberg SS 04    1:10.75  2:28.54  3:48.51    5:07.98   
Tea Angerfelt  2004  Tyresö Simsällskap    1:11.21  2:29.70  3:50.36    5:09.23   
Filippa Bolling  2004  Täby Sim    1:12.04  2:32.05  3:52.52    5:12.32   
Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb    1:10.94  2:30.61  3:52.35    5:13.14   
Stella Brinne Roos  2004  Älvsjö AIK Simförening    1:14.04  2:37.82  4:01.87    5:21.21   
Clara Ersson  2004  Täby Sim    1:14.14  2:36.30  4:02.21    5:29.42   
Lovisa Niska Söderqvist  2004  Skuru Idrottsklubb    1:17.74  2:43.14  4:08.86    5:32.76   
10  Ella Sörensen  2004  Södertälje Simsällskap    1:18.12  2:44.70  4:10.48    5:32.86   
11  Elsa Wennerstrand  2004  Älvsjö AIK Simförening    1:19.62  2:48.42  4:17.59    5:41.18   
12  Elina Hellgren  2004  Täby Sim    1:19.36  2:47.12  4:16.89    5:41.19   
13  Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    1:23.93  2:57.73  4:30.89    5:57.39   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Wilma Åhlen  2005  Skuru Idrottsklubb    1:09.82  2:25.68  3:42.04    4:54.57   
Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    1:14.51  2:36.57  3:59.44    5:19.93   
Alma Thunberg  2005  Spårvägen Simförening    1:17.96  2:40.90  4:03.74    5:21.65   
Olivia Lyrberg  2005  Älvsjö AIK Simförening    1:17.67  2:41.54  4:05.95    5:26.58   
Emilia Teglöf  2005  Södertälje Simsällskap    1:25.37  3:03.16  4:44.11    6:23.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  16:17 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    29.78        1:01.42   
Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    30.61        1:03.11   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim    33.07        1:07.74   
Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    33.56        1:10.70   
Nicolas Jernberg  2001  Älvsjö AIK Simförening    34.86        1:11.72   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Henriksen  2002  Spårvägen Simförening    29.23        59.59   
Kevin Cheng  2002  Södertörns Simsällskap    33.72        1:09.39   
Shane Falk  2002  Tyresö Simsällskap    33.50        1:10.32   
Per Levander  2002  Solna Sundbyberg SS 04    34.90        1:10.44   
William Bernhardsson  2002  Spårvägen Simförening    33.63        1:10.81   
Isac Böschen  2002  Solna Sundbyberg SS 04    33.76        1:11.03   
Nicholas Weis Shore  2002  Solna Sundbyberg SS 04    34.10        1:11.60   
Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    35.47        1:12.28   
Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    35.54        1:13.41   
10  Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    36.85        1:15.68   
11  Alexander Johem  2002  Tyresö Simsällskap    38.20        1:18.39   
12  Gustav Dahlberg  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    39.60        1:21.96   
13  Samuel Ekström  2002  Gustavsbergs Simsällskap    40.31        1:23.09   
14  Daniel Agarwal  2002  Södertälje Simsällskap    40.18        1:23.20   
Pontus Hedman  2002  Tyresö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    29.86        1:01.28   
Jonathan Sandqvist  2003  Södertörns Simsällskap    31.86        1:05.50   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    32.46        1:06.28   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    33.40        1:08.42   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    35.36        1:12.29   
Jannis Siotis  2003  Spårvägen Simförening    35.37        1:13.14   
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    35.95        1:14.00   
Pijus Guvenius  2003  Älvsjö AIK Simförening    37.14        1:16.16   
Siavash Vatani  2003  Skuru Idrottsklubb    37.66        1:17.39   
10  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    38.01        1:18.22   
11  Jousef Hanna  2003  Täby Sim    39.08        1:21.07   
12  Max Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    44.36        1:31.05   
13  Joel Herlitz  2003  Skuru Idrottsklubb    44.42        1:32.91   
14  Ludvig Johansson  2003  Södertälje Simsällskap    45.94        1:35.87   
Samuel Nilsson  2003  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    35.09        1:13.71   
Markus Annas  2004  Spårvägen Simförening    36.14        1:16.48   
Hugo Westholm  2004  Täby Sim    37.80        1:16.91   
Simon Brunn  2004  Tyresö Simsällskap    38.52        1:18.18   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    38.54        1:19.58   
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    38.53        1:19.87   
Artjoms Ponomarjous  2004  Solna Sundbyberg SS 04    40.46        1:21.95   
Filip Hägglund  2004  Södertörns Simsällskap    40.73        1:22.73   
Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    41.67        1:24.03   
10  Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    41.29        1:24.57   
11  Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap    42.57        1:27.36   
12  Love Lundvall  2004  Tyresö Simsällskap    41.98        1:27.75   
13  Gustav Aglert  2004  Solna Sundbyberg SS 04    46.42        1:37.33   
14  Sebastian Frisch  2004  Södertälje Simsällskap    46.18        1:37.56   
15  Adrian Cabanne  2004  Södertälje Simsällskap    49.60        1:38.83   
Lennon Köndell  2004  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    34.38        1:11.91   
Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    35.74        1:13.40   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap    35.95        1:14.50   
David Holmberg  2005  Spårvägen Simförening    40.20        1:23.09   
Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap    41.24        1:24.38   
Viktor Dahlberg  2005  Spårvägen Simförening    42.33        1:25.59   
Arvid Engqvist  2005  Södertälje Simsällskap    43.75        1:31.12   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    44.55        1:31.50   
Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    45.44        1:31.81   
10  Max Ringbom  2005  Tyresö Simsällskap    45.52        1:33.23   
11  Mikael Lanestrand  2005  Skuru Idrottsklubb    46.30        1:35.01   
12  Maximus Brandt  2005  Tyresö Simsällskap    48.39        1:39.56   
13  Joakim Johansson  2005  Södertälje Simsällskap    53.90        1:51.09   
Adi Holjas  2005  Älvsjö AIK Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Zafira Vaamonde  2001  Spårvägen Simförening    34.55  1:11.41  1:49.74    2:28.83   
Linnea Lindqvist  2001  Spårvägen Simförening    35.15  1:13.47  1:53.24    2:31.02   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    35.71  1:13.82  1:52.88    2:31.63   
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    36.74  1:15.70  1:54.39    2:33.26   
Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    35.85  1:15.11  1:55.65    2:36.29   
Kristin Jansson  2001  Spårvägen Simförening    37.89  1:20.53  2:05.46    2:51.32   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alwa Widmark  2002  Södertörns Simsällskap    33.77  1:09.09  1:45.59    2:21.08   
Jenny Virtanen  2002  Södertörns Simsällskap    34.65  1:11.80  1:49.66    2:27.51   
Josephine Junehed  2002  Täby Sim    35.18  1:13.02  1:50.94    2:28.92   
Thea Boij Du Rietz  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.77  1:14.05  1:53.86    2:33.31   
Lovisa Malm  2002  Spårvägen Simförening    37.15  1:16.49  1:56.90    2:37.22   
Andrea Mitrovic  2002  Solna Sundbyberg SS 04    37.02  1:18.37  2:02.63    2:45.53   
Naomi Sterling  2002  Solna Sundbyberg SS 04    37.77  1:19.54  2:04.55    2:48.65   
Linn Claesson  2002  Ösmo Simsällskap    43.96  1:32.85  2:24.10    3:11.58   
Michelle Aspberg  2002  Södertörns Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Gipperth  2003  Saltsjöbadens Idrottsförening    34.19  1:10.77  1:46.39    2:20.75   
Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim    36.77  1:15.68  1:55.44    2:33.13   
Sofia Voigt  2003  Solna Sundbyberg SS 04    36.13  1:16.13  1:57.41    2:37.43   
Emilia Forsberg  2003  Täby Sim    37.27  1:16.63  1:57.32    2:37.90   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    36.16  1:16.24  1:57.68    2:38.19   
Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    36.12  1:15.86  1:57.42    2:38.51   
Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim    37.20  1:17.32  1:58.35    2:39.00   
Ella Törnqvist  2003  Tyresö Simsällskap    37.52  1:18.40  2:00.02    2:41.37   
Cornelia Lythell  2003  Spårvägen Simförening    37.74  1:18.79  2:00.80    2:41.53   
10  Hilma Hagberg Moberg  2003  Södertörns Simsällskap    38.57  1:19.26  2:01.53    2:43.46   
11  Alice Persson  2003  Södertörns Simsällskap    38.46  1:19.68  2:03.78    2:47.54   
12  Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    38.46  1:20.36  2:02.73    2:48.82   
13  Olivia Östlund  2003  Skuru Idrottsklubb    39.31  1:22.35  2:06.84    2:50.51   
14  Gabriella Ehn  2003  Södertörns Simsällskap    37.85  1:20.47  2:07.97    2:51.17   
15  Elin Andersson  2003  Täby Sim    38.74  1:21.88  2:07.14    2:52.99   
16  Lisa Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    42.61  1:29.51  2:17.63    3:04.53   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Veronika Hiram  2004  Södertörns Simsällskap    36.34  1:15.09  1:54.12    2:33.37   
Elvira Montes  2004  Solna Sundbyberg SS 04    35.44  1:14.41  1:54.69    2:34.57   
Thea Birgoth  2004  Södertörns Simsällskap    37.17  1:16.45  1:56.65    2:35.33   
Dina Larsson  2004  Täby Sim    37.50  1:17.78  1:59.70    2:39.39   
Belize Vaamonde  2004  Spårvägen Simförening    38.72  1:18.60  1:59.61    2:41.18   
Ida Edvinsson  2004  Skuru Idrottsklubb    39.59  1:23.05  2:07.25    2:52.16   
Hannah Haux  2004  Täby Sim    41.26  1:25.68  2:11.09    2:54.29   
Felicia Camacho  2004  Södertörns Simsällskap    42.19  1:28.08  2:16.20    2:58.52   
Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    41.24  1:26.69  2:14.47    3:02.10   
10  Alice Davies  2004  Täby Sim    42.98  1:31.45  2:21.14    3:09.05   
11  Elsa Jonsson  2004  Älvsjö AIK Simförening    48.65  1:40.40  2:33.03    3:20.61   
Emma Sommar  2004  Täby Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  17:05 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  21 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Koufakis  2000  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    25.90        55.06   
Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    26.54        55.28   
Sebastian Soume  2001  Södertälje Simsällskap    27.34        56.58   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    27.46        57.41   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    27.98        57.54   
Kalle Voigt  2001  Solna Sundbyberg SS 04    28.19        57.94   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    28.17        58.15   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    28.62        59.97   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim    28.94        1:00.40   
10  Noah Sjöborg  2001  Skuru Idrottsklubb    28.53        1:00.57   
11  Nicolas Jernberg  2001  Älvsjö AIK Simförening    28.88        1:01.30   
12  Daniel Karlsson  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    29.12        1:01.35   
13  Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    28.83        1:01.73   
14  Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap    29.50        1:02.29   
15  Adam Sjöborg  2001  Skuru Idrottsklubb    29.81        1:03.16   
16  Gustav Sjöqvist  2001  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.75        1:03.33   
17  Tim Lundwall  2001  Tyresö Simsällskap    31.04        1:05.19   
18  Nils Bergman  2001  Skuru Idrottsklubb    31.00        1:06.22   
19  Robin Serti  2001  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    31.24        1:06.73   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap    26.96        56.05   
Gustav Henriksen  2002  Spårvägen Simförening    27.20        56.24   
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    27.53        56.95   
Herman Nilsson  2002  Spårvägen Simförening    27.42        57.22   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    27.43        57.29   
Arvid Hallenborg  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.74        57.81   
Axel von Goës  2002  Täby Sim    27.62        57.81   
Juan Esbjörnsson  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    27.89        58.57   
Kevin Cheng  2002  Södertörns Simsällskap    28.38        58.72   
10  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    28.58        58.97   
11  Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    28.44        59.17   
12  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    28.57        59.32   
13  Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    29.02        59.43   
14  Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    28.60        59.66   
15  Edvin Eskilsson  2002  Skuru Idrottsklubb    28.87        59.68   
16  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    28.35        59.72   
17  Isac Böschen  2002  Solna Sundbyberg SS 04    28.71        59.80   
18  Shane Falk  2002  Tyresö Simsällskap    28.64        1:00.61   
19  Theodor Fridh  2002  Södertörns Simsällskap    29.59        1:01.51   
20  William Bernhardsson  2002  Spårvägen Simförening    29.52        1:02.43   
21  Nicholas Weis Shore  2002  Solna Sundbyberg SS 04    30.62        1:02.97   
22  Rasmus Neuman  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.30        1:03.00   
23  Per Levander  2002  Solna Sundbyberg SS 04    30.40        1:03.69   
24  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    31.04        1:03.75   
25  Alexander Bergström  2002  Täby Sim    30.62        1:03.98   
26  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    30.75        1:05.15   
27  Tiger Khan  2002  Solna Sundbyberg SS 04    32.25        1:06.92   
28  Mattias Moreno  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    32.51        1:07.11   
29  Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    31.97        1:07.27   
30  Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    33.26        1:09.26   
31  Samuel Ekström  2002  Gustavsbergs Simsällskap    33.70        1:09.69   
32  Alexander Johem  2002  Tyresö Simsällskap    34.32        1:11.47   
33  Daniel Agarwal  2002  Södertälje Simsällskap    34.68        1:11.78   
34  Pontus Hedman  2002  Tyresö Simsällskap    34.25        1:13.08   
35  Gustav Dahlberg  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.09        1:13.24   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    27.33        56.43   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    27.10        56.48   
Jakub Majta  2003  Södertörns Simsällskap    27.55        57.47   
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    28.34        59.63   
Jesper Holmström  2003  Spårvägen Simförening    29.13        1:00.91   
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    29.31        1:01.25   
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    29.34        1:01.41   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    29.73        1:01.65   
Tor Stein  2003  Täby Sim    30.37        1:02.05   
10  Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägen Simförening    29.63        1:02.29   
11  Isac Rune  2003  Täby Sim    30.04        1:02.92   
12  David Alonso  2003  Täby Sim    29.74        1:03.58   
13  Simon Seel  2003  Täby Sim    31.07        1:03.80   
14  Jannis Siotis  2003  Spårvägen Simförening    30.52        1:04.51   
15  Simon Lörinc  2003  Täby Sim    30.96        1:04.69   
16  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    30.95        1:04.76   
17  Albin Åslund  2003  Södertörns Simsällskap    31.26        1:04.81   
18  Siavash Vatani  2003  Skuru Idrottsklubb    32.21        1:06.31   
19  Pijus Guvenius  2003  Älvsjö AIK Simförening    31.99        1:06.32   
20  Simon Brouzell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    32.22        1:06.62   
21  Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    31.96        1:07.01   
22  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    32.07        1:07.38   
23  Albin Kappling  2003  Täby Sim    32.75        1:07.72   
24  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    32.55        1:08.25   
25  Samuel Nilsson  2003  Täby Sim    33.51        1:08.64   
26  Jousef Hanna  2003  Täby Sim    32.77        1:08.88   
27  Felix Noe Glaser  2003  Södertörns Simsällskap    35.14        1:15.32   
28  Ludvig Johansson  2003  Södertälje Simsällskap    35.48        1:16.08   
29  Joel Herlitz  2003  Skuru Idrottsklubb    37.96        1:20.48   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Edvin Jonsson  2004  Södertörns Simsällskap    28.52        59.50   
Simon Brunn  2004  Tyresö Simsällskap    31.44        1:04.48   
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    32.24        1:07.07   
Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    32.37        1:07.85   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    33.57        1:09.87   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    33.58        1:09.90   
Lucas Vainio  2004  Södertörns Simsällskap    33.39        1:10.39   
Artjoms Ponomarjous  2004  Solna Sundbyberg SS 04    34.59        1:11.59   
Ludvig Alverfors  2004  Spårvägen Simförening    34.78        1:13.89   
10  Axel Hallenborg  2004  Saltsjöbadens Idrottsförening    34.43        1:14.43   
11  Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    36.71        1:16.09   
12  Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap    36.79        1:16.52   
13  Filip Hägglund  2004  Södertörns Simsällskap    37.00        1:17.80   
14  Love Lundvall  2004  Tyresö Simsällskap    37.17        1:18.62   
15  Sebastian Frisch  2004  Södertälje Simsällskap    37.39        1:19.48   
16  Gustav Aglert  2004  Solna Sundbyberg SS 04    40.49        1:27.77   
17  Adrian Cabanne  2004  Södertälje Simsällskap    43.62        1:29.88   
Lennon Köndell  2004  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    28.92        59.91   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap    31.39        1:04.40   
Carl Malm  2005  Spårvägen Simförening    32.35        1:07.95   
Einar Styrman  2005  Spårvägen Simförening    33.77        1:09.89   
David Holmberg  2005  Spårvägen Simförening    33.70        1:10.27   
Alan Eriksson  2005  Spårvägen Simförening    34.39        1:11.53   
Viktor Dahlberg  2005  Spårvägen Simförening    35.26        1:13.52   
Elliot Wennerström  2005  Södertörns Simsällskap    36.88        1:15.40   
Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    37.61        1:16.00   
10  Adrian Hellberg  2005  Spårvägen Simförening    35.56        1:16.27   
11  Wilmer Räni  2005  Spårvägen Simförening    37.12        1:16.35   
12  Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    37.03        1:18.69   
13  Max Ringbom  2005  Tyresö Simsällskap    38.65        1:20.12   
14  Arvid Engqvist  2005  Södertälje Simsällskap    38.19        1:22.11   
15  Adi Holjas  2005  Älvsjö AIK Simförening    42.08        1:32.00   
16  Mikael Lanestrand  2005  Skuru Idrottsklubb    44.61        1:33.38   
17  Maximus Brandt  2005  Tyresö Simsällskap    44.92        1:33.74   
18  Joakim Johansson  2005  Södertälje Simsällskap    46.44        1:39.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  17:31 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  09:26   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    29.77  1:02.15  1:34.14    2:05.20   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    29.30  1:00.77  1:33.77    2:06.34   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    29.07  1:00.67  1:33.94    2:07.54   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    29.89  1:02.45  1:36.31    2:09.45   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim    29.80  1:02.58  1:36.79    2:10.58   
Oskar Mikker  2000  Södertörns Simsällskap    29.85  1:02.01  1:35.68    2:10.65   
Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    29.70  1:03.42  1:38.35    2:12.47   
Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    29.91  1:03.23  1:39.99    2:18.22   
Gustav Sjöqvist  2001  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.97  1:06.19  1:42.90    2:19.51   
10  Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap    32.70  1:09.72  1:47.62    2:25.67   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Henriksen  2002  Spårvägen Simförening    27.95  59.01  1:30.74    2:01.72   
Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap    28.85  59.77  1:31.84    2:03.98   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    29.55  1:01.20  1:33.86    2:05.27   
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    29.54  1:03.02  1:35.29    2:07.65   
Axel von Goës  2002  Täby Sim    28.37  1:00.43  1:33.84    2:07.67   
Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    29.13  1:02.04  1:36.13    2:09.12   
Herman Nilsson  2002  Spårvägen Simförening    29.76  1:02.80  1:36.61    2:09.61   
Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    29.92  1:02.74  1:36.58    2:09.80   
Arvid Hallenborg  2002  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.47  1:02.80  1:36.99    2:09.90   
10  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    30.19  1:05.53  1:41.08    2:16.75   
11  Nicholas Weis Shore  2002  Solna Sundbyberg SS 04    30.80  1:06.84  1:45.63    2:23.60   
12  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    31.94  1:07.65  1:46.14    2:25.31   
13  Karl Lingham  2002  Täby Sim    31.71  1:08.33  1:47.10    2:25.64   
14  Simon Hallgren  2002  Gustavsbergs Simsällskap    33.78  1:11.46  1:51.15    2:30.05   
15  Daniel Agarwal  2002  Södertälje Simsällskap    35.02  1:16.11  2:01.95    2:47.15   
Edvin Eskilsson  2002  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    26.87  57.41  1:29.48    2:02.18   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    28.04  59.79  1:32.87    2:05.75   
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    29.49  1:02.98  1:37.77    2:11.54   
Jesper Holmström  2003  Spårvägen Simförening    29.68  1:02.83  1:37.48    2:11.55   
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    29.99  1:05.16  1:40.63    2:14.43   
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    30.00  1:04.38  1:40.53    2:16.41   
Tor Stein  2003  Täby Sim    30.24  1:04.97  1:41.11    2:16.65   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    31.01  1:05.61  1:41.95    2:17.43   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    30.49  1:05.68  1:42.56    2:19.62   
10  David Alonso  2003  Täby Sim    31.24  1:06.98  1:44.43    2:19.66   
11  Marcus Larsson  2003  Solna Sundbyberg SS 04    31.59  1:07.37  1:44.55    2:19.90   
12  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    31.27  1:07.08  1:44.42    2:20.45   
13  Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägen Simförening    30.71  1:05.94  1:43.25    2:20.70   
14  Albin Åslund  2003  Södertörns Simsällskap    32.26  1:08.24  1:46.94    2:23.70   
15  Simon Brouzell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    33.60  1:11.08  1:48.76    2:26.06   
16  Samuel Nilsson  2003  Täby Sim    34.79  1:13.83  1:53.10    2:31.76   
17  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    33.68  1:12.22  1:53.35    2:32.25   
18  Jousef Hanna  2003  Täby Sim    33.48  1:12.11  1:53.87    2:35.27   
19  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    33.73  1:14.63  1:58.63    2:39.06   
20  Ludvig Johansson  2003  Södertälje Simsällskap    38.32  1:20.84  2:03.99    2:48.47   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    31.97  1:07.34  1:44.65    2:21.66   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    33.72  1:10.91  1:50.59    2:29.53   
Lucas Vainio  2004  Södertörns Simsällskap    34.44  1:14.46  1:54.09    2:33.13   
Axel Hallenborg  2004  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.78  1:17.43  2:00.86    2:40.99   
Markus Annas  2004  Spårvägen Simförening    36.08  1:17.24  2:00.64    2:41.82   
Ludvig Alverfors  2004  Spårvägen Simförening    35.92  1:17.20  2:00.42    2:42.94   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    35.38  1:16.33  2:01.42    2:44.01   
Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap    37.49  1:20.24  2:02.67    2:45.60   
Filip Hägglund  2004  Södertörns Simsällskap    36.91  1:20.86  2:07.16    2:54.66   
10  Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    36.78  1:20.54  2:09.80    2:56.59   
11  Sebastian Frisch  2004  Södertälje Simsällskap    39.23  1:25.07  2:11.69    2:56.80   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap    32.19  1:07.96  1:43.94    2:19.11   
Carl Malm  2005  Spårvägen Simförening    32.57  1:10.16  1:50.07    2:29.18   
Viktor Dahlberg  2005  Spårvägen Simförening    35.97  1:15.84  1:54.84    2:32.43   
Adrian Hellberg  2005  Spårvägen Simförening    37.12  1:20.97  2:05.43    2:46.54   
Wilmer Räni  2005  Spårvägen Simförening    37.60  1:20.46  2:04.61    2:47.93   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    38.72  1:24.23  2:09.23    2:52.62   
Max Ringbom  2005  Tyresö Simsällskap    39.95  1:24.15  2:10.33    2:53.58   
Maxim Jelagin  2005  Lidingö Simklubb    37.76  1:23.05  2:09.63    2:55.41   
Adi Holjas  2005  Älvsjö AIK Simförening    43.16  1:36.38  2:31.37    3:22.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  09:26 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  09:47   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    31.62        1:08.69   
Isabel Nordström  2001  Solna Sundbyberg SS 04    32.60        1:11.24   
Fanny Odin  2000  Spårvägen Simförening    33.44        1:11.88   
Julia Augustsson  2000  Spårvägen Simförening    33.02        1:11.91   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    33.47        1:13.13   
Matilda Hägesten  2000  Älvsjö AIK Simförening    35.21        1:19.37   
Anna Ladis  2001  Täby Sim    36.57        1:22.86   
Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    37.01        1:24.18   
Anna Viinapuu  2000  Spårvägen Simförening            DNS   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    30.11        1:04.74   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    31.50        1:08.33   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    32.84        1:10.37   
Lovisa Malm  2002  Spårvägen Simförening    32.89        1:10.49   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim    32.76        1:10.68   
Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägen Simförening    33.37        1:12.20   
Amanda Nilsson  2002  Södertörns Simsällskap    33.06        1:12.60   
Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    32.99        1:12.89   
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    34.30        1:14.72   
10  Ioana Danes  2002  Spårvägen Simförening    34.96        1:16.88   
11  Sofia Holmberg  2002  Spårvägen Simförening    35.11        1:18.22   
12  Alexandra Eriksson  2002  Spårvägen Simförening    35.96        1:21.33   
13  Emelie Karlsson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    40.09        1:30.46   
14  Linn Claesson  2002  Ösmo Simsällskap    42.03        1:31.94   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Possman  2003  Södertörns Simsällskap    31.25        1:06.71   
Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim    32.89        1:09.86   
Matilda Ringbom  2003  Tyresö Simsällskap    33.58        1:11.75   
Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    32.78        1:12.07   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    33.43        1:12.80   
Alice Jönsson  2003  Södertörns Simsällskap    35.13        1:16.76   
Veronica Lythell  2003  Spårvägen Simförening    34.95        1:16.86   
Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    34.08        1:16.99   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    33.65        1:17.78   
10  Rebecka Axelmalm  2003  Södertörns Simsällskap    35.63        1:18.62   
11  Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    36.54        1:18.85   
12  Eliane Westermark  2003  Spårvägen Simförening    36.38        1:18.87   
13  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    36.31        1:21.30   
14  Elin Andersson  2003  Täby Sim    36.68        1:21.97   
15  Klara Hjalt  2003  Skuru Idrottsklubb    38.19        1:26.73   
16  Lisa Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    40.66        1:28.79   
17  Olivia Östlund  2003  Skuru Idrottsklubb    42.07        1:32.25   
18  Nicola St. Clair Maitland  2003  Södertälje Simsällskap    54.05        2:05.04   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nina Pavlovic Cano  2004  Södertörns Simsällskap    31.97        1:08.91   
Johanna Bagelius  2004  Spårvägen Simförening    33.15        1:12.06   
Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb    33.58        1:12.60   
Thea Birgoth  2004  Södertörns Simsällskap    33.26        1:12.82   
Tea Angerfelt  2004  Tyresö Simsällskap    33.94        1:13.47   
Elin Johansson  2004  Saltsjöbadens Idrottsförening    33.29        1:13.90   
Belize Vaamonde  2004  Spårvägen Simförening    33.80        1:14.59   
Elvira Montes  2004  Solna Sundbyberg SS 04    34.01        1:15.92   
Elina Hellgren  2004  Täby Sim    35.88        1:16.33   
10  Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb    34.80        1:16.49   
11  Filippa Bolling  2004  Täby Sim    34.40        1:16.63   
12  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    34.51        1:16.72   
13  Stella Brinne Roos  2004  Älvsjö AIK Simförening    35.63        1:19.82   
14  Clara Ersson  2004  Täby Sim    35.50        1:21.82   
15  Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb    38.18        1:22.63   
16  Hannah Haux  2004  Täby Sim    39.88        1:25.28   
17  Isabelle Persson  2004  Skuru Idrottsklubb    40.88        1:31.34   
18  Elin Glifberg  2004  Lidingö Simklubb    41.44        1:32.90   
19  Lovisa Niska Söderqvist  2004  Skuru Idrottsklubb    40.62        1:33.08   
20  Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap    43.44        1:34.50   
21  Alice Davies  2004  Täby Sim    40.25        1:34.98   
22  Rebecka Hedbeck  2004  Täby Sim    40.51        1:36.40   
Tyra Marsten  2004  Ösmo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    32.67        1:11.62   
Nova Morota  2005  Spårvägen Simförening    33.92        1:13.56   
Emma Montelius  2005  Solna Sundbyberg SS 04    36.21        1:19.17   
Alma Thunberg  2005  Spårvägen Simförening    37.06        1:21.04   
Cheyenne Bäckstrand  2005  Södertälje Simsällskap    42.55        1:30.38   
Freya Ebert Westerberg  2005  Tyresö Simsällskap    44.33        1:36.07   
Frida Wallman  2005  Tyresö Simsällskap    43.52        1:37.81   
Alina Färm  2005  Spårvägen Simförening    44.35        1:41.63   
Alice Englund  2005  Södertälje Simsällskap            DNS   
Wilma Åhlen  2005  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Olivia Bäckström  2005  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  09:47 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  10:02   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Markus Charlton  2001  Södertörns Simsällskap    32.33        1:08.58   
Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    32.41        1:09.98   
Sebastian Soume  2001  Södertälje Simsällskap    33.59        1:11.26   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    34.90        1:13.07   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    34.34        1:13.15   
Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    34.90        1:15.16   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    35.47        1:16.20   
Zain Mardeni  2001  Ösmo Simsällskap    37.47        1:19.35   
Tobias Eknor  2000  Solna Sundbyberg SS 04    39.09        1:22.19   
10  Max Lundberg  2001  Södertörns Simsällskap    38.92        1:24.55   
Gustav Sjöqvist  2001  Saltsjöbadens Idrottsförening            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Theodor Fridh  2002  Södertörns Simsällskap    34.26        1:11.70   
Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    33.80        1:11.86   
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening    34.17        1:12.13   
Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    34.31        1:13.31   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    35.95        1:15.37   
William Bernhardsson  2002  Spårvägen Simförening    35.88        1:16.61   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    36.48        1:17.87   
Isac Böschen  2002  Solna Sundbyberg SS 04    36.48        1:18.61   
Alexander Bergström  2002  Täby Sim    38.07        1:19.82   
10  Gordon Ölund  2002  Spårvägen Simförening    38.84        1:23.57   
11  Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    40.52        1:25.33   
12  Nicholas Weis Shore  2002  Solna Sundbyberg SS 04    39.73        1:25.52   
13  Daniel Agarwal  2002  Södertälje Simsällskap    45.70        1:35.99   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    33.57        1:10.78   
Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    34.41        1:13.78   
Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    35.67        1:16.36   
Simon Seel  2003  Täby Sim    36.62        1:17.30   
Liam Björklund  2003  Ösmo Simsällskap    36.81        1:18.87   
Tor Stein  2003  Täby Sim    37.72        1:19.08   
Oscar Fällman  2003  Södertälje Simsällskap    38.81        1:21.98   
Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägen Simförening    40.71        1:24.35   
Albin Kappling  2003  Täby Sim    41.15        1:27.65   
10  Victor Bäckström  2003  Skuru Idrottsklubb    40.96        1:28.40   
11  Rafael Pyötsiä  2003  Södertälje Simsällskap    42.48        1:32.01   
12  Alexander Kilander  2003  Södertörns Simsällskap    44.45        1:37.09   
Joel Herlitz  2003  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    34.93        1:14.49   
Hugo Westholm  2004  Täby Sim    36.30        1:14.85   
Emil Gunnarsson  2004  Södertörns Simsällskap    37.73        1:21.13   
Markus Annas  2004  Spårvägen Simförening    39.78        1:24.58   
Max Claesson  2004  Ösmo Simsällskap    40.18        1:26.38   
Lucas Vainio  2004  Södertörns Simsällskap    42.42        1:29.88   
Ludvig Alverfors  2004  Spårvägen Simförening    44.40        1:31.82   
Artjoms Ponomarjous  2004  Solna Sundbyberg SS 04    43.65        1:32.92   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    44.77        1:33.42   
10  Filip Hägglund  2004  Södertörns Simsällskap    45.80        1:36.21   
11  Michael Andrée  2004  Ösmo Simsällskap    44.79        1:37.34   
12  Love Lundvall  2004  Tyresö Simsällskap    47.19        1:40.96   
13  Adrian Cabanne  2004  Södertälje Simsällskap    47.72        1:41.17   
Alvin Hamzehnejad  2004  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    35.31        1:15.54   
Einar Styrman  2005  Spårvägen Simförening    39.73        1:22.37   
Kevin Hellman  2005  Södertörns Simsällskap    39.87        1:23.39   
Tobias Lindberg  2005  Södertörns Simsällskap    42.19        1:28.49   
David Holmberg  2005  Spårvägen Simförening    43.55        1:33.08   
Wilmer Räni  2005  Spårvägen Simförening    46.44        1:36.25   
Manfred Bränström  2005  Skuru Idrottsklubb    46.18        1:39.80   
Maxim Jelagin  2005  Lidingö Simklubb    48.38        1:44.75   
Joakim Johansson  2005  Södertälje Simsällskap    49.81        1:47.97   
10  Adrian Hellberg  2005  Spårvägen Simförening    52.88        1:50.63   
11  Mikael Lanestrand  2005  Skuru Idrottsklubb    53.33        1:54.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:02 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Augustsson  2000  Spårvägen Simförening    36.15  1:16.34  1:58.16    2:40.19   
Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    38.84  1:22.48  2:06.20    2:50.96   
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    39.04  1:22.40  2:06.35    2:52.27   
Maria Tavemark  2001  Täby Sim    41.37  1:27.89  2:15.33    3:03.13   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    37.56  1:19.82  2:02.45    2:44.60   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim    36.63  1:18.06  2:01.58    2:45.43   
Sofia Björkman  2002  Tyresö Simsällskap    37.92  1:21.52  2:06.40    2:50.74   
Andrea Mitrovic  2002  Solna Sundbyberg SS 04    40.68  1:27.36  2:16.74    3:06.27   
Johanna Granhällen  2002  Spårvägen Simförening    43.31  1:31.89  2:22.36    3:11.34   
Alexandra Eriksson  2002  Spårvägen Simförening    44.63  1:36.51  2:29.43    3:22.93   
Linn Claesson  2002  Ösmo Simsällskap    47.02  1:41.09  2:34.97    3:26.95   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Cecilia Viberg  2003  Lidingö Simklubb    36.89  1:19.66  2:03.06    2:45.57   
Ingrid Franks  2003  Täby Sim    39.05  1:21.82  2:04.12    2:46.96   
Emilia Wullrich  2003  Spårvägen Simförening    38.10  1:21.25  2:05.73    2:50.80   
Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim    37.25  1:21.11  2:07.86    2:53.53   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    40.67  1:26.01  2:11.94    2:58.02   
Lisa Candelius  2003  Solna Sundbyberg SS 04    40.17  1:25.27  2:11.67    2:58.88   
Rebecka Axelmalm  2003  Södertörns Simsällskap    41.12  1:26.94  2:14.24    2:59.58   
Elin Lundgren  2003  Södertörns Simsällskap    42.30  1:29.11  2:16.03    3:03.09   
Klara Hjalt  2003  Skuru Idrottsklubb    42.10  1:32.15  2:25.27    3:17.35   
10  Olivia Nyberg Borgelin  2003  Skuru Idrottsklubb    49.90  1:47.61  2:48.09    3:47.93   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Torstensson  2004  Spårvägen Simförening    39.43  1:25.29  2:10.84    2:58.00   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    40.85  1:27.58  2:15.35    3:02.06   
Dina Larsson  2004  Täby Sim    41.28  1:28.45  2:16.95    3:06.02   
Emilia Long  2004  Solna Sundbyberg SS 04    42.62  1:30.64  2:18.92    3:07.54   
Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    41.44  1:29.54  2:20.28    3:11.20   
Emma Sommar  2004  Täby Sim    43.33  1:31.21  2:21.73    3:12.63   
Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap    45.35  1:38.50  2:32.16    3:24.69   
Julia Zwinkels  2004  Solna Sundbyberg SS 04    44.52  1:36.73  2:30.66    3:25.27   
Elin Glifberg  2004  Lidingö Simklubb    46.25  1:37.53  2:31.64    3:25.61   
10  Tyra Marsten  2004  Ösmo Simsällskap    44.37  1:37.95  2:34.68    3:30.16   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alva Barrios  2005  Södertörns Simsällskap    39.35  1:23.38  2:09.01    2:54.86   
Alina Färm  2005  Spårvägen Simförening    47.65  1:41.56  2:36.77    3:29.95   
Freya Ebert Westerberg  2005  Tyresö Simsällskap    49.84  1:44.39  2:40.50    3:35.73   
Cheyenne Bäckstrand  2005  Södertälje Simsällskap    50.80  1:48.11  2:46.20    3:44.32   
Tilda Hägbom  2005  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  10:58   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    1:05.08  2:19.64  3:42.85    4:48.97   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    1:09.70  2:28.46  3:52.97    5:02.11   
Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    1:06.77  2:32.76  4:05.90    5:16.69   
Nils Backlund  2002  Spårvägen Simförening    1:18.84  2:48.12  4:26.14    5:44.26   
Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    1:19.45  2:47.34  4:31.04    5:52.32   
Simon Hallgren  2002  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oliver Erneholm  2003  Spårvägen Simförening    1:08.38  2:28.15  3:53.82    5:02.30   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    1:12.95  2:28.32  3:59.92    5:05.61   
Simon Lörinc  2003  Täby Sim    1:08.29  2:29.12  3:56.70    5:10.98   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    1:09.41  2:30.20  4:00.83    5:12.40   
Oskar Fridsell  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:11.44  2:33.15  4:04.24    5:19.15   
Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    1:14.89  2:41.42  4:10.22    5:29.70   
Marcus Larsson  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:20.18  2:44.79  4:16.38    5:31.86   
Simon Seel  2003  Täby Sim    1:24.45  3:00.80  4:37.84    5:51.49   
Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    1:27.16  3:11.43  5:04.87    6:24.76   
10  Max Eriksson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    1:25.54  3:05.83  4:55.37    6:25.83   
Isac Rune  2003  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ted Wiker  2004  Gustavsbergs Simsällskap    1:28.34  2:58.37  4:40.02    5:55.46   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    1:37.21  3:05.89  4:53.15    6:14.78   
Spencer Huerta  2004  Södertälje Simsällskap    1:30.24  3:25.58  5:24.13    6:59.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  10:58 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ella Langell Högblom  2001  Skuru Idrottsklubb    1:12.57  2:33.03  3:55.64  5:21.10  21:11.69   
          6:45.43  8:13.49  9:39.49  11:08.68     
          12:35.30  14:02.60  15:28.41  17:00.59     
          18:29.01  19:50.62         
Anna Viinapuu  2000  Spårvägen Simförening            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    1:10.95  2:25.13  3:39.52  4:53.43  18:30.06   
          6:07.97  7:21.53  8:35.61  9:49.75     
          11:04.15  12:17.99  13:32.41  14:47.20     
          16:01.99  17:16.92         
Lovisa Malm  2002  Spårvägen Simförening    1:10.82  2:25.81  3:40.45  4:55.39  18:56.31   
          6:11.50  7:28.04  8:44.55  10:00.70     
          11:16.79  12:33.67  13:50.28  15:07.11     
          16:24.09  17:40.84         
Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägen Simförening    1:13.47  2:33.98  3:55.60  5:17.40  20:20.08   
          6:39.44  8:00.86  9:22.89  10:44.89     
          12:07.53  13:29.66  14:52.59  16:15.31     
          17:37.95  18:59.01         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 oktober 2017 
Licensierad till: Södertälje Simsällskap  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  U-GP 1 2017/2018    Utskriftsdatum  22 oktober 2017   
  Tävlingsort  Södertälje    Utskriftstid  12:07   
  Arrangör  Stockholms Simförbund/Södertälje SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 oktober 2017         
 
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    1:10.17  2:24.99  3:40.41  4:56.79  10:05.04   
          6:13.75  7:31.41  8:49.54       
Matilda Hägesten  2000  Älvsjö AIK Simförening    1:15.13  2:40.77  4:08.00  5:37.11  11:31.54   
          7:07.12  8:38.05  10:08.03       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap    1:05.53  2:15.00  3:25.98  4:37.48  9:31.24   
          5:50.22  7:03.29  8:17.48       
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    1:19.43  2:43.81  4:06.05  5:29.20  11:06.31   
          6:54.46  8:19.55  9:44.26       
Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    1:18.25  2:44.35  4:11.18  5:38.90  11:23.66   
          7:06.78  8:33.94  10:01.02       
Emma Stråhle  2002  Tyresö Simsällskap    1:15.91  2:42.94  4:11.68  5:40.94  11:36.57   
          7:09.68  8:39.69  10:09.25       
Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    1:17.03  2:43.49  4:13.34  5:43.21  11:40.63   
          7:11.89  8:42.08  10:12.17       
Emelie Karlsson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    1:21.91  2:52.51  4:23.31  5:53.69  11:56.16   
          7:23.73  8:55.37  10:26.58       
Ella Pettersson  2002  Gustavsbergs Simsällskap    1:19.92  2:48.86  4:20.19  5:52.05  12:02.41   
          7:24.63  8:58.30  10:31.79       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Thilda Ström  2003  Täby Sim    1:06.03  2:17.72  3:29.57  4:42.39  9:27.35   
          5:53.84  7:04.49  8:16.47       
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    1:08.19  2:20.79  3:34.53  4:48.78  9:41.78   
          6:02.59  7:16.17  8:29.97       
Ella Törnqvist  2003  Tyresö Simsällskap    1:09.31  2:25.27  3:41.42  4:58.82  10:01.40   
          6:15.30  7:31.65  8:46.93       
Klara Possman  2003  Södertörns Simsällskap    1:13.64  2:31.38  3:49.03  5:07.23  10:18.13   
          6:25.56  7:43.80  9:01.84       
Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    1:13.34  2:31.88  3:51.63  5:10.78  10:19.29   
          6:29.71  7:48.67  9:05.86       
Eliane Westermark  2003  Spårvägen Simförening    1:11.80  2:30.01  3:49.71  5:09.68  10:20.26   
          6:29.34  7:48.17  9:06.32       
Emilia Wullrich  2003  Spårvägen Simförening    1:13.59  2:32.41  3:51.62  5:10.63  10:24.01   
          6:29.61  7:49.13  9:06.27       
Emelie Bergvall  2003  Täby Sim    1:15.23  2:36.25  3:57.90  5:20.91  10:51.76   
          6:44.14  8:07.42  9:30.51       
Emma Lundmark  2003  Solna Sundbyberg SS 04    1:15.53  2:36.29  3:58.75  5:21.12  10:55.80   
          6:44.92  8:09.74  9:33.80       
10  Olivia Östlund  2003  Skuru Idrottsklubb    1:13.73  2:36.17  3:58.75  5:22.21  10:57.06   
          6:47.49  8:12.76  9:37.55       
11  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    1:20.93  2:52.63  4:25.37  5:58.41  11:58.42   
          7:30.41  9:01.58  10:32.08       
12