2017-12-13   04:43:56
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 3 2017, Eskilstuna

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:28   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    33.13  1:11.12  1:49.33    2:25.31   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    34.00  1:11.44  1:50.21    2:27.37   
Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    33.37  1:10.74  1:50.27    2:28.54   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    34.98  1:13.44  1:52.94    2:30.12   
Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    35.35  1:14.81  1:55.08    2:32.20   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    35.39  1:14.90  1:55.64    2:34.68   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    34.10  1:13.41  1:55.04    2:35.20   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    35.00  1:15.42  1:56.19    2:35.40   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    34.81  1:15.29  1:57.23    2:37.29   
10  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    35.16  1:15.71  1:56.41    2:37.89   
11  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    36.77  1:17.70  2:00.45    2:40.75   
12  Tea Persson  2004  Simklubben Ena    35.44  1:16.78  2:00.05    2:41.98   
13  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    38.94  1:21.14  2:05.82    2:46.55   
14  Julia Åkerstrand  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    37.75  1:21.20  2:05.59    2:47.53   
15  Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians    36.68  1:21.41  2:06.88    2:48.53   
16  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    37.86  1:22.27  2:09.82    2:57.38   
17  Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    41.13  1:28.78  2:18.59    3:08.92   
18  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    41.91  1:31.81  2:23.86    3:13.30   
Astrid Schankin_lembke  2004  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    31.73  1:08.27  1:44.32    2:19.64   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    32.74  1:09.38  1:47.22    2:23.85   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    34.37  1:11.91  1:49.31    2:25.83   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    33.69  1:11.46  1:51.49    2:31.48   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    35.18  1:15.62  1:57.35    2:34.84   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    35.63  1:15.44  1:56.86    2:35.16   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    35.56  1:15.76  1:57.41    2:36.45   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    34.96  1:14.95  1:57.45    2:39.92   
Carolina Modig  2003  Sala Simsällskap    35.10  1:17.13  2:00.83    2:42.78   
10  Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    37.42  1:18.75  2:01.86    2:42.83   
11  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    38.84  1:19.65  2:01.78    2:43.67   
12  Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    36.42  1:19.53  2:04.72    2:44.69   
13  Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    35.06  1:17.34  2:03.03    2:45.45   
14  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    38.73  1:22.31  2:06.58    2:47.22   
15  Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    36.66  1:19.36  2:05.47    2:48.89   
16  Elina Widén  2003  Gimo Simsällskap    36.37  1:19.00  2:05.99    2:53.89   
17  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    38.10  1:23.10  2:09.12    2:54.03   
18  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    40.13  1:25.17  2:11.29    2:56.21   
19  Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora    39.42  1:29.31  2:22.22    3:13.20   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    31.59  1:06.90  1:44.43    2:20.49   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    32.65  1:08.68  1:44.85    2:20.96   
Saga Bäckström  2002  Eskilstuna Simklubb    32.69  1:09.24  1:46.10    2:21.59   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    32.88  1:09.13  1:46.21    2:22.08   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    33.69  1:11.30  1:50.41    2:27.58   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    34.48  1:11.88  1:50.14    2:27.83   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    34.95  1:14.02  1:54.18    2:32.40   
Lovisa Königsson  2002  Simklubben Ena    35.30  1:14.42  1:53.85    2:32.98   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    34.72  1:14.23  1:54.76    2:32.99   
10  Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    35.40  1:15.10  1:55.81    2:36.84   
11  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    35.17  1:16.07  1:58.06    2:37.54   
12  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.63  1:18.51  2:01.61    2:40.69   
13  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.33  1:18.95  2:01.15    2:41.03   
14  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    37.31  1:19.21  2:01.79    2:42.85   
15  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    38.36  1:21.70  2:07.58    2:49.35   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    32.70  1:08.02  1:43.88    2:19.93   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    31.73  1:07.21  1:44.23    2:20.21   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    32.42  1:07.95  1:45.86    2:23.40   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    33.90  1:10.33  1:47.91    2:25.96   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    34.00  1:11.34  1:49.85    2:26.91   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.41  1:09.74  1:49.18    2:28.92   
Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    34.63  1:12.48  1:51.21    2:29.80   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    34.60  1:13.23  1:52.84    2:31.17   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    34.17  1:13.61  1:52.96    2:31.77   
10  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    32.99  1:11.47  1:52.18    2:33.21   
11  Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    34.56  1:13.52  1:54.66    2:34.33   
12  Anna Lithell  2001  Sala Simsällskap    35.18  1:14.82  1:56.79    2:38.25   
13  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    35.67  1:16.95  1:59.58    2:42.31   
14  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    37.40  1:19.43  2:01.19    2:43.07   
15  Nora Johansson  2001  Västerås Simsällskap    37.49  1:19.75  2:02.82    2:45.32   
16  Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    37.96  1:22.34  2:09.58    2:56.70   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb    30.57  1:04.70  1:39.46    2:12.41   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    31.57  1:06.16  1:41.45    2:15.08   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    32.01  1:07.52  1:43.52    2:19.31   
Adina Nyström  1999  Eskilstuna Simklubb    34.04  1:10.42  1:47.51    2:22.89   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    32.52  1:08.90  1:47.63    2:23.54   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    34.38  1:12.03  1:49.74    2:26.65   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    32.49  1:09.38  1:48.95    2:26.71   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    33.09  1:10.15  1:49.06    2:27.58   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    33.75  1:11.24  1:50.39    2:29.56   
10  Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    34.64  1:13.02  1:52.97    2:31.42   
11  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    35.39  1:13.46  1:53.18    2:33.27   
12  Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    35.83  1:16.76  1:58.02    2:38.26   
13  Klara Öhlin  1999  Simsällskapet Mora    33.66  1:13.68  1:56.78    2:40.17   
14  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    38.58  1:21.95  2:08.16    2:53.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:28 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    33.81        1:15.04   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    34.48        1:15.68   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    37.12        1:20.93   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    37.13        1:21.36   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    38.13        1:25.72   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    29.99        1:04.54   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    30.88        1:08.02   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    32.27        1:10.01   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    33.03        1:12.67   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    33.42        1:13.59   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    35.22        1:16.80   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    35.52        1:17.21   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    36.55        1:22.14   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    36.64        1:23.25   
10  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    41.90        1:32.42   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    29.74        1:04.43   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    30.71        1:05.06   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    30.59        1:06.82   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.23        1:08.54   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    32.63        1:10.83   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    34.64        1:15.59   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    34.84        1:18.32   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    35.70        1:18.47   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    38.97        1:25.47   
10  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    39.63        1:26.79   
11  Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    41.87        1:28.59   
12  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    44.41        1:38.18   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    28.87        1:01.76   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    29.77        1:05.61   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    31.47        1:07.65   
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    32.50        1:10.50   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    32.13        1:11.61   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    35.54        1:19.03   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    28.86        1:02.39   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    32.25        1:11.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:04   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.04        1:19.24   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    37.97        1:20.44   
Josefine Åkerman  2004  Södertörns Simsällskap    41.69        1:27.86   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    42.30        1:29.82   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    42.59        1:30.08   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    42.30        1:31.10   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    43.23        1:32.05   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    43.78        1:33.49   
Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    44.17        1:34.00   
10  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    44.98        1:36.04   
11  Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians    45.46        1:39.07   
12  Tea Persson  2004  Simklubben Ena    45.14        1:39.21   
13  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    48.47        1:39.46   
14  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    47.80        1:39.56   
15  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    49.18        1:40.31   
16  Astrid Schankin_lembke  2004  Västerås Simsällskap    47.90        1:41.35   
17  Julia Åkerstrand  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    47.93        1:41.38   
18  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    50.83        1:47.59   
19  Erika Carlén  2004  Eskilstuna Simklubb    53.20        1:51.31   
20  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    52.87        1:52.23   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    37.74        1:21.13   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    39.73        1:25.21   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    40.37        1:25.78   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    40.85        1:26.00   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    41.67        1:28.90   
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    43.74        1:30.81   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    43.64        1:31.63   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    45.63        1:37.77   
Carolina Modig  2003  Sala Simsällskap    46.99        1:38.91   
10  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    45.44        1:39.52   
11  Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    47.03        1:40.20   
12  Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    46.43        1:40.40   
13  Elina Widén  2003  Gimo Simsällskap    47.22        1:41.87   
14  Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora    47.96        1:44.91   
15  Kolbrún Jķnsdķttir  2003  Västerås Simsällskap    49.59        1:49.63   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    39.48        1:23.73   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    42.88        1:29.63   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    44.11        1:32.94   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    46.53        1:37.75   
Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    45.91        1:37.93   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    47.35        1:39.25   
Lovisa Königsson  2002  Simklubben Ena    47.25        1:39.62   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    46.98        1:39.76   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    48.79        1:41.40   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    40.37        1:24.69   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    40.10        1:24.78   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    40.64        1:25.53   
Clara Lönnberg  2001  Eskilstuna Simklubb    41.09        1:29.12   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    42.44        1:31.76   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    43.14        1:34.78   
Nora Johansson  2001  Västerås Simsällskap    45.74        1:35.41   
Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    44.92        1:36.29   
Magdalena Dahl  2001  Sandvikens Sim och Hoppklubb    44.98        1:36.69   
10  Anna Lithell  2001  Sala Simsällskap    47.10        1:39.09   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adina Nyström  1999  Eskilstuna Simklubb    37.59        1:18.84   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    38.33        1:19.91   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.98        1:21.33   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    38.92        1:21.57   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    40.31        1:26.57   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    42.27        1:28.12   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    41.87        1:29.23   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    42.97        1:30.62   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    44.95        1:34.42   
10  Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    45.58        1:34.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:04 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:26   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    36.79  1:19.56  2:03.75    2:46.99   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    39.90  1:25.37  2:11.98    2:56.74   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    39.48  1:24.41  2:10.80    2:56.81   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    41.34  1:28.30  2:15.93    3:00.27   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    45.33  1:36.11  2:27.12    3:15.61   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    49.51  1:43.70  2:38.59    3:34.03   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    49.56  1:47.24  2:46.40    3:41.68   
Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    52.81  1:57.46  3:02.14    4:05.28   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    35.42  1:16.46  1:57.71    2:38.82   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    38.76  1:23.97  2:10.07    2:55.96   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    38.88  1:25.17  2:11.42    2:56.09   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    40.79  1:28.14  2:15.27    3:00.18   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    39.87  1:25.84  2:13.62    3:00.67   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    41.27  1:28.30  2:17.99    3:07.81   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    42.64  1:33.34  2:24.88    3:15.59   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    44.01  1:35.22  2:28.92    3:22.85   
Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    46.87  1:41.61  2:39.46    3:33.94   
10  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    47.99  1:44.54  2:42.69    3:38.22   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    38.09  1:21.94  2:08.08    2:53.10   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    39.94  1:26.39  2:16.05    3:03.43   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    45.27  1:36.52  2:26.97    3:15.08   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    44.69  1:35.24  2:26.51    3:15.74   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    35.67  1:17.62  1:59.23    2:40.18   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    35.62  1:17.53  2:01.00    2:43.86   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    39.40  1:23.99  2:10.37    2:55.63   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.53  1:15.33  1:55.57    2:37.76   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    35.20  1:16.75  1:58.36    2:40.02   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    36.97  1:18.52  2:01.15    2:43.16   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    36.59  1:19.06  2:04.01    2:48.95   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    38.35  1:21.53  2:06.75    2:52.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:26 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    1:24.11  2:57.61  4:43.23    6:08.18   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:22.19  3:01.55  4:47.53    6:12.68   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:40.68  3:20.19  5:05.84    6:32.56   
Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    1:50.29  3:32.69  5:39.06    7:11.34   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:26.64  2:50.70  4:26.77    5:43.66   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:20.89  2:52.14  4:31.93    5:52.71   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:15.96  2:53.61  4:34.05    5:54.21   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    1:24.76  3:12.54  4:59.59    6:30.64   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:37.74  3:17.80  5:11.88    6:41.62   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:14.46  2:42.72  4:24.20    5:42.30   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:36.24  3:16.04  5:00.94    6:27.90   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:12.27  2:38.52  4:09.16    5:19.66   
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.81  2:43.63  4:21.23    5:30.39   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.79  2:44.05  4:19.10    5:36.36   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.89  2:42.36  4:25.06    5:39.05   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:22.30  2:59.24  4:53.56    6:05.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  12:12   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:04.15  2:14.14  3:24.68  4:35.44  17:38.04   
          5:46.93  6:58.45  8:09.27  9:20.46     
          10:32.15  11:43.88  12:56.16  14:07.86     
          15:19.36  16:30.24         
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:11.16  2:28.72  3:49.09  5:09.40  19:50.57   
          6:31.56  7:53.07  9:13.90  10:33.69     
          11:53.14  13:12.71  14:33.17  15:53.25     
          17:12.72  18:32.29         
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:18.93  2:43.47  4:09.96  5:36.99  21:52.12   
          7:03.18  8:29.36  9:58.20  11:23.92     
          12:51.78  14:14.40  15:45.90  17:24.69     
          18:56.45  20:26.49         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:04.30  2:14.56  3:25.28  4:36.09  17:42.38   
          5:47.07  6:58.50  8:09.50  9:20.78     
          10:32.27  11:43.72  12:56.49  14:08.11     
          15:19.79  16:31.93         
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:08.84  2:22.00  3:34.83  4:47.72  17:56.94   
          5:59.78  7:12.62  8:24.96  9:37.93     
          10:50.72  12:03.65  13:15.54  14:27.54     
          15:38.43  16:49.11         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  12:12 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  12:37   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:14.89  2:36.32  3:57.75  5:19.42  10:37.16   
          6:40.36  8:00.61  9:20.89       
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    1:26.03  3:00.45  4:36.40  6:14.07  12:38.37   
          7:51.25  9:28.77  11:05.54       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:11.06  2:27.84  3:46.53  5:05.71  10:13.71   
          6:24.63  7:43.61  9:00.62       
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    1:11.98  2:29.11  3:46.77  5:05.44  10:14.34   
          6:23.89  7:41.82  9:00.19       
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    1:16.75  2:41.73  4:07.91  5:32.69  11:11.23   
          6:59.02  8:25.72  9:50.96       
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:18.65  2:45.58  4:13.26  5:43.27  11:40.16   
          7:14.23  8:45.59  10:16.35       
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    1:25.57  2:57.84  4:31.35  6:05.02  12:15.53   
          7:39.85  9:15.25  10:48.49       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    1:07.87  2:21.57  3:34.08  4:47.36  9:38.67   
          6:00.97  7:14.38  8:27.67       
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    1:18.69  2:43.87  4:10.52  5:38.20  11:10.61   
          7:04.36  8:32.49  9:55.99       
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    1:19.56  2:46.04  4:15.25  5:45.87  11:49.17   
          7:18.07  8:50.44  10:22.44       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:08.32  2:23.85  3:37.93  4:52.43  9:47.08   
          6:06.29  7:21.13  8:35.70       
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:12.48  2:31.62  3:53.44  5:16.20  10:40.05   
          6:37.79  7:59.50  9:20.94       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:07.78  2:20.21  3:33.78  4:47.55  9:42.54   
          6:02.13  7:16.59  8:30.72       
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:07.40  2:22.04  3:37.57  4:52.63  9:46.59   
          6:07.56  7:22.43  8:36.48       
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.20  2:23.88  3:39.23  4:56.95  10:04.21   
          6:14.28  7:32.20  8:48.92       
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:16.42  2:37.17  3:59.61  5:21.82  10:45.73   
          6:44.91  8:07.24  9:29.01       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  12:37 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:35   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    36.16  1:20.09  2:03.71    2:48.31   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    38.18  1:25.37  2:17.90    3:07.14   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    35.90  1:15.96  1:56.54    2:36.49   
Saga Bäckström  2002  Eskilstuna Simklubb    35.65  1:17.84  2:00.36    2:43.31   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    35.90  1:20.12  2:06.52    2:54.67   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    41.07  1:27.54  2:15.03    3:00.52   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    38.66  1:24.25  2:14.42    3:02.79   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.31  1:16.67  1:59.47    2:43.65   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    37.33  1:21.02  2:07.46    2:55.42   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    34.09  1:12.22  1:50.75    2:28.06   
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb    33.51  1:12.59  1:53.24    2:32.19   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    37.28  1:22.12  2:08.45    2:53.26   
Adina Nyström  1999  Eskilstuna Simklubb    36.89  1:22.81  2:10.92    2:56.41   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    38.15  1:24.67  2:14.90    3:04.14   
Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    38.70  1:26.92  2:19.40    3:13.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:35 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:52   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    34.49  1:16.00  1:59.97    2:36.41   
Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    34.88  1:17.95  2:01.37    2:39.39   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    36.72  1:19.65  2:05.56    2:40.90   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    38.52  1:19.13  2:04.18    2:42.24   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    36.88  1:21.85  2:10.17    2:46.89   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    42.26  1:27.31  2:23.27    3:04.46   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    38.70  1:30.17  2:23.58    3:05.64   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    43.41  1:32.05  2:29.80    3:09.89   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    32.29  1:13.56  1:54.82    2:29.32   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    31.61  1:11.72  1:58.14    2:32.07   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    34.24  1:13.18  1:59.32    2:33.75   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    34.40  1:14.11  1:59.22    2:35.85   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    34.35  1:16.89  2:01.92    2:37.85   
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    35.90  1:18.31  2:03.13    2:38.31   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    35.54  1:19.46  2:04.74    2:41.14   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    37.68  1:20.78  2:10.02    2:45.56   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    35.63  1:20.87  2:08.91    2:46.87   
10  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    35.86  1:24.86  2:12.65    2:49.12   
11  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    39.80  1:25.00  2:12.55    2:50.26   
12  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    38.08  1:24.01  2:15.26    2:51.08   
13  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    42.81  1:35.60  2:31.61    3:18.24   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    34.17  1:13.05  1:58.16    2:34.11   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    36.48  1:19.27  2:08.15    2:43.45   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    36.52  1:20.90  2:11.48    2:46.59   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    36.80  1:20.49  2:11.59    2:50.18   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    39.21  1:26.39  2:14.54    2:51.35   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    40.06  1:24.15  2:12.65    2:53.90   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    38.24  1:27.53  2:14.73    2:55.81   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    28.93  1:04.05  1:45.96    2:18.30   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    30.31  1:13.76  1:55.62    2:29.68   
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    34.53  1:17.62  2:08.21    2:43.48   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    37.12  1:24.04  2:08.32    2:45.62   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.35  1:06.74  1:48.30    2:20.90   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    30.20  1:10.22  1:48.95    2:25.47   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    31.59  1:09.85  1:51.64    2:25.64   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    32.52  1:14.24  1:56.29    2:31.69   
Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    31.36  1:13.36  1:58.80    2:34.47   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    35.76  1:17.23  2:00.99    2:36.66   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    32.58  1:17.74  2:03.67    2:41.35   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    38.33  1:30.69  2:13.64    2:52.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:52 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:38   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    1:12.58  2:30.64  3:50.38    5:07.09   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:13.29  2:33.85  3:56.16    5:15.94   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    1:14.50  2:36.30  3:59.55    5:18.43   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:13.79  2:36.04  3:59.52    5:21.03   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    1:16.49  2:41.26  4:05.65    5:25.59   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:18.15  2:44.61  4:09.68    5:32.50   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    1:21.26  2:49.26  4:16.23    5:43.15   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    1:20.99  2:49.96  4:19.46    5:43.78   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena    1:21.26  2:49.81  4:18.99    5:48.02   
10  Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians    1:25.66  3:00.82  4:36.46    6:04.87   
11  Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    1:32.51  3:12.22  4:54.99    6:36.18   
12  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    1:34.31  3:19.50  5:06.62    6:45.90   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    1:10.02  2:25.17  3:41.44    4:56.96   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    1:11.52  2:30.08  3:51.01    5:08.26   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:15.65  2:36.59  3:58.92    5:17.69   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:16.27  2:40.13  4:04.10    5:23.00   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    1:16.42  2:41.99  4:07.11    5:29.20   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:18.73  2:43.52  4:08.32    5:31.24   
Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    1:18.97  2:47.23  4:15.74    5:43.03   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:23.38  2:55.44  4:26.92    5:51.56   
Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    1:27.03  2:58.31  4:30.44    5:59.73   
10  Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    1:25.40  2:58.98  4:32.96    6:01.66   
11  Elina Widén  2003  Gimo Simsällskap    1:26.77  3:01.20  4:37.20    6:08.42   
12  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    1:30.62  3:07.93  4:43.50    6:12.65   
13  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:30.91  3:08.55  4:43.98    6:15.38   
14  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    1:27.18  3:05.06  4:43.87    6:15.49   
15  Kolbrún Jķnsdķttir  2003  Västerås Simsällskap    1:28.99  3:08.13  4:49.83    6:23.47   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:10.48  2:25.67  3:40.30    4:53.35   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:09.69  2:25.49  3:41.60    4:55.58   
Saga Bäckström  2002  Eskilstuna Simklubb    1:12.67  2:30.05  3:47.13    5:01.20   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    1:12.62  2:29.28  3:46.02    5:01.30   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:11.95  2:28.62  3:47.02    5:03.66   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:19.12  2:45.44  4:09.25    5:31.50   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:19.49  2:45.78  4:13.06    5:35.88   
Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    1:21.96  2:51.01  4:16.39    5:39.58   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:20.93  2:48.34  4:16.12    5:42.05   
10  Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    1:19.84  2:46.91  4:15.90    5:43.86   
11  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    1:23.42  2:52.76  4:22.17    5:46.81   
12  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    1:32.47  3:09.07  4:45.81    6:12.21   
13  Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:31.94  3:14.64  5:00.08    6:42.08   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    1:10.38  2:25.68  3:41.37    4:55.68   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:10.00  2:26.67  3:43.83    4:59.83   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:13.32  2:30.34  3:47.66    5:04.13   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:12.92  2:31.09  3:48.41    5:07.25   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:14.63  2:36.89  3:59.56    5:16.77   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:15.23  2:36.34  3:59.33    5:21.27   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    1:16.87  2:41.56  4:05.39    5:26.60   
Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    1:14.51  2:37.46  4:03.11    5:26.65   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:16.61  2:42.31  4:09.65    5:35.13   
10  Anna Lithell  2001  Sala Simsällskap    1:16.55  2:42.85  4:10.92    5:37.48   
11  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:22.80  2:50.33  4:16.66    5:39.68   
12  Nora Johansson  2001  Västerås Simsällskap    1:22.14  2:51.20  4:19.86    5:45.35   
13  Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    1:23.50  2:57.16  4:32.55    6:07.08   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.51  2:22.03  3:36.55    4:51.13   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:08.98  2:24.93  3:41.48    4:54.36   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    1:10.36  2:27.84  3:46.77    5:00.16   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:13.03  2:32.56  3:54.62    5:15.29   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.59  2:37.40  3:58.41    5:17.91   
Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    1:15.30  2:37.74  4:01.42    5:23.16   
Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    1:27.18  3:00.15  4:34.90    6:02.46   
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:38 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    34.56        1:11.06   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.62        1:15.86   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    39.50        1:22.09   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    39.88        1:24.70   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    42.23        1:27.60   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    42.84        1:28.26   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    44.31        1:31.38   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    48.77        1:41.80   
Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    51.58        1:46.99   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    34.66        1:11.26   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    35.23        1:12.48   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    35.32        1:13.26   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    36.02        1:15.15   
Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    37.15        1:18.00   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    38.75        1:20.44   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    39.29        1:20.49   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    38.94        1:20.67   
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    40.67        1:22.88   
10  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    41.60        1:24.46   
11  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    43.32        1:27.62   
12  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    44.88        1:33.70   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.24        1:03.47   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    33.74        1:08.27   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    34.68        1:11.16   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    33.71        1:12.19   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    34.74        1:12.57   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    39.03        1:20.31   
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    41.35        1:25.72   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    30.63        1:02.57   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    34.54        1:10.86   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    32.30        1:06.75   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    32.33        1:07.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:20   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    40.72  1:26.37  2:12.64    2:56.26   
Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    40.29  1:25.11  2:11.48    2:57.19   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    41.28  1:26.91  2:14.24    2:59.60   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    42.53  1:29.26  2:16.59    3:01.49   
Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.56  1:30.54  2:20.01    3:07.41   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    45.17  1:34.02  2:21.87    3:07.50   
Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    45.75  1:36.09  2:26.33    3:13.83   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    47.33  1:37.97  2:29.58    3:18.54   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    47.85  1:40.97  2:35.61    3:25.51   
10  Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    48.44  1:46.67  2:47.66    3:43.35   
11  Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    53.97  1:54.84  2:56.33    3:52.94   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    39.04  1:21.04  2:05.26    2:47.59   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    42.10  1:27.97  2:14.19    2:59.66   
Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    43.94  1:31.42  2:19.37    3:03.26   
Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    43.44  1:30.26  2:17.97    3:04.62   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.10  1:29.41  2:19.58    3:05.15   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    43.61  1:31.56  2:20.62    3:05.59   
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    44.08  1:33.34  2:22.89    3:08.61   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    45.46  1:36.56  2:26.71    3:14.53   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lovisa Königsson  2002  Simklubben Ena    38.73  1:19.29  2:00.33    2:40.08   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    38.35  1:20.38  2:03.38    2:47.00   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    38.46  1:21.00  2:05.02    2:47.74   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    40.41  1:24.01  2:07.49    2:51.44   
Emilia Boberg  2002  Västerås Simsällskap    41.59  1:25.37  2:09.12    2:52.17   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    40.89  1:25.21  2:09.77    2:52.78   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    41.16  1:25.96  2:11.63    2:54.72   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    42.71  1:29.33  2:15.85    2:58.27   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.70  1:26.97  2:13.95    2:58.50   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    37.98  1:18.64  2:00.21    2:39.71   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    37.43  1:18.78  2:01.53    2:43.82   
Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    38.55  1:20.26  2:02.47    2:44.02   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    38.48  1:21.69  2:05.93    2:48.76   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    40.22  1:24.97  2:10.40    2:53.44   
Magdalena Dahl  2001  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.24  1:31.17  2:19.77    3:04.24   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    35.60  1:14.50  1:53.11    2:31.96   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    37.01  1:16.75  1:56.77    2:36.44   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.00  1:18.96  2:00.14    2:40.12   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    38.44  1:19.41  2:01.08    2:42.68   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.78  1:19.12  2:03.35    2:44.52   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    40.31  1:22.77  2:05.22    2:46.13   
Emma Widen  1999  Österby Simsällskap    40.20  1:25.44  2:10.35    2:50.31   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    41.48  1:25.86  2:10.93    2:55.43   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    43.53  1:30.36  2:18.55    3:03.58   
10  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    46.83  1:40.19  2:32.19    3:22.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:20 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  03 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adi Ramovic  2004  Upsala Simsällskap    30.10        1:02.91   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    30.21        1:03.48   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    31.03        1:04.72   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    32.52        1:07.01   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    32.67        1:09.95   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    33.85        1:10.00   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    36.28        1:16.24   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    37.17        1:16.67   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    37.90        1:19.51   
10  Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    40.57        1:23.35   
11  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    42.60        1:30.34   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    29.13        1:00.16   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    29.52        1:01.24   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    29.51        1:01.31   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    29.20        1:01.41   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    31.04        1:04.32   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    30.66        1:04.49   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    31.53        1:05.17   
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    31.95        1:05.50   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    31.77        1:05.50   
10  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    32.08        1:06.30   
11  Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    32.21        1:06.67   
12  Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    32.71        1:07.69   
13  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    33.86        1:08.95   
14  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    34.52        1:08.96   
15  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    33.13        1:10.23   
16  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    33.90        1:10.98   
17  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    35.15        1:11.55   
18  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    38.32        1:13.11   
19  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    36.35        1:14.52   
20  Qintin Bröms  2003  Simsällskapet Mora    36.26        1:16.99   
21  Samuel Norström  2003  Eskilstuna Simklubb    38.49        1:20.05   
22  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    38.44        1:21.77   
23  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    38.98        1:23.88   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    28.46        58.16   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    28.36        59.03   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    28.56        59.54   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    28.44        1:00.33   
Hannes Börjel  2002  Örebro Simallians    28.95        1:00.42   
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    31.48        1:05.35   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    30.56        1:05.82   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    31.57        1:05.96   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    30.87        1:06.04   
10  Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    34.17        1:09.16   
11  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    33.20        1:09.55   
12  Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    33.97        1:10.10   
13  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    35.31        1:12.80   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    28.80        59.95   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    28.97        1:00.62   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    28.95        1:00.92   
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    29.97        1:02.51   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    32.03        1:05.99   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    27.86        57.78   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    28.95        1:01.53   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    28.62        1:01.75   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    30.37        1:02.43   
Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    30.93        1:04.87   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.74        1:16.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:31 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:13   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    32.38  1:08.43  1:44.78    2:20.62   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    32.45  1:09.77  1:48.09    2:24.99   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    35.00  1:16.30  1:58.59    2:38.49   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    37.16  1:18.59  2:00.32    2:42.17   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    38.51  1:22.00  2:06.42    2:48.19   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    38.85  1:22.64  2:06.59    2:48.32   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    38.60  1:22.60  2:07.60    2:48.68   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap    38.74  1:23.35  2:09.26    2:53.10   
Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    41.98  1:30.53  2:21.93    3:11.38   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    30.64  1:04.45  1:39.53    2:14.23   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap    30.16  1:04.56  1:40.65    2:15.64   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    30.84  1:06.34  1:42.09    2:17.25   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    30.79  1:05.95  1:42.78    2:17.66   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.33  1:08.96  1:46.14    2:22.87   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    32.13  1:09.27  1:47.83    2:23.08   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    32.40  1:10.98  1:50.44    2:27.66   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.73  1:11.98  1:51.33    2:28.29   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    34.40  1:12.33  1:51.65    2:28.38   
10  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    37.77  1:19.04  2:00.17    2:40.10   
11  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    34.10  1:14.91  1:58.71    2:41.03   
12  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    38.86  1:23.34  2:09.50    2:52.68   
13  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    40.04  1:27.25  2:13.58    2:52.72   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    29.64  1:01.92  1:34.98    2:07.49   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    29.65  1:02.43  1:36.22    2:09.68   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    29.08  1:02.42  1:39.38    2:15.04   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    32.01  1:06.19  1:42.34    2:18.37   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    32.36  1:08.31  1:44.69    2:19.68   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    32.99  1:09.96  1:48.01    2:25.26   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    32.63  1:10.59  1:50.12    2:27.00   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    32.62  1:10.67  1:50.75    2:30.30   
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    33.41  1:13.20  1:53.49    2:32.50   
10  Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    35.67  1:14.73  1:55.50    2:33.92   
11  William Forsström  2002  Örebro Simallians    35.52  1:15.80  1:55.76    2:34.93   
12  Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    36.23  1:16.59  1:56.31    2:36.81   
13  Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    35.40  1:17.22  2:01.01    2:43.16   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    29.79  1:03.05  1:37.83    2:12.96   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    31.13  1:06.87  1:43.44    2:20.60   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    32.83  1:09.08  1:47.25    2:22.30   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:13 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:25   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    36.94        1:22.65   
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    37.77        1:27.27   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    41.20        1:29.24   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    50.70        1:50.98   
Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    34.71        1:15.28   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    34.82        1:18.22   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    35.91        1:18.84   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    37.62        1:22.95   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    38.47        1:24.42   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.50        1:25.72   
Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    38.58        1:26.85   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    39.34        1:29.07   
Sofi Holmberg  2003  Västerås Simsällskap    41.27        1:31.00   
10  Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    38.86        1:31.03   
11  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    42.63        1:33.46   
12  Kolbrún Jķnsdķttir  2003  Västerås Simsällskap    44.98        1:37.09   
13  Tuva Sikström  2003  Västerås Simsällskap    49.57        1:49.11   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    32.42        1:10.07   
Saga Bäckström  2002  Eskilstuna Simklubb    32.98        1:10.70   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    33.83        1:12.65   
Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    34.13        1:16.07   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.75        1:18.22   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    35.26        1:22.27   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.17        1:22.89   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    40.29        1:26.99   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    40.90        1:29.15   
10  Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    40.26        1:32.92   
11  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    43.71        1:36.22   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    31.66        1:09.39   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    33.70        1:12.45   
Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    33.93        1:13.87   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    35.03        1:14.72   
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    34.36        1:16.13   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    35.49        1:16.93   
Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    36.45        1:20.29   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    36.45        1:22.47   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    41.56        1:34.32   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb    29.59        1:03.37   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    30.92        1:07.89   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    31.66        1:08.51   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    32.02        1:09.32   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    34.57        1:13.68   
Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    32.23        1:16.02   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    34.21        1:16.24   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    34.59        1:16.93   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    35.81        1:16.98   
10  Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    37.78        1:25.05   
11  Klara Öhlin  1999  Simsällskapet Mora    36.02        1:26.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:25 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:40   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    37.33        1:17.69   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.56        1:17.80   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    40.49        1:24.29   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    40.76        1:26.68   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    43.11        1:30.03   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    48.49        1:43.13   
Max Antonsson  2004  Sala Simsällskap    49.52        1:45.10   
Haoija He  2004  Eskilstuna Simklubb    48.87        1:46.34   
Gustav Thorsén  2004  Eskilstuna Simklubb    49.26        1:46.38   
10  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    52.58        1:54.87   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    35.45        1:14.59   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    36.35        1:17.83   
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    37.41        1:19.80   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    37.92        1:20.89   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    37.82        1:22.10   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    39.62        1:22.79   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    39.52        1:22.86   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    40.65        1:25.05   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    40.35        1:25.87   
10  Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    40.37        1:25.91   
11  Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    44.05        1:32.59   
12  Qintin Bröms  2003  Simsällskapet Mora    43.33        1:34.19   
13  Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    45.17        1:35.02   
14  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    43.99        1:35.31   
15  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    45.43        1:35.80   
16  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    46.85        1:37.82   
17  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    47.43        1:39.66   
18  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    47.31        1:39.77   
19  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    50.75        1:49.64   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    35.32        1:17.50   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    39.13        1:22.03   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    39.65        1:23.73   
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    39.81        1:25.52   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    40.97        1:27.61   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    43.15        1:29.21   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    43.76        1:31.04   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    34.07        1:13.11   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    34.22        1:13.61   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    35.23        1:17.18   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    36.40        1:17.58   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    38.89        1:21.67   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    32.83        1:09.98   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    34.27        1:15.19   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    35.49        1:16.11   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    35.69        1:17.02   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    37.31        1:19.11   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    37.34        1:19.93   
Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    39.03        1:24.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  09:40 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:09   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.84  1:22.72  2:06.95    2:49.84   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    38.75  1:21.98  2:06.39    2:50.61   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    42.42  1:32.86  2:24.74    3:16.21   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    47.11  1:39.72  2:36.19    3:29.94   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    48.14  1:43.12  2:38.18    3:30.55   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena    46.33  1:39.38  2:36.57    3:32.44   
Astrid Schankin_lembke  2004  Västerås Simsällskap    48.73  1:44.82  2:41.28    3:35.64   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    52.59  1:53.63  2:54.45    3:53.36   
Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    52.06  1:52.95  2:55.53    3:55.36   
10  Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    52.68  1:54.29  3:01.39    4:09.47   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    39.62  1:24.44  2:10.98    2:58.06   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    42.56  1:30.47  2:20.14    3:07.63   
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    41.45  1:29.53  2:18.15    3:08.02   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    43.60  1:32.32  2:21.94    3:09.89   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.38  1:35.12  2:26.92    3:18.45   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    45.26  1:37.52  2:30.97    3:20.63   
Sofi Holmberg  2003  Västerås Simsällskap    44.87  1:37.28  2:30.29    3:22.59   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    45.34  1:40.19  2:35.87    3:29.18   
Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora    46.92  1:43.54  2:41.93    3:38.33   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    40.94  1:27.00  2:13.76    3:00.63   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    41.07  1:27.27  2:15.15    3:02.89   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    43.93  1:35.07  2:27.75    3:19.99   
Frida Lundström  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    52.24  1:48.34  2:45.35    3:40.94   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    49.59  1:47.17  2:46.04    3:44.23   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    40.89  1:26.29  2:13.69    3:01.63   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    40.65  1:26.46  2:15.17    3:04.22   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    43.18  1:33.76  2:27.48    3:20.73   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    43.50  1:34.84  2:29.51    3:23.01   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    46.44  1:39.65  2:34.34    3:29.18   
Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adina Nyström  1999  Eskilstuna Simklubb    40.01  1:25.47  2:11.06    2:55.36   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.01  1:24.19  2:11.04    2:55.84   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    41.00  1:26.66  2:12.57    2:58.59   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    42.50  1:29.78  2:18.58    3:07.15   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    44.09  1:32.40  2:20.54    3:08.19   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    42.66  1:31.18  2:21.83    3:11.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:09 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:27   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:34.77  3:03.16  4:42.88    6:12.19   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    1:22.15  2:50.22  4:22.57    5:36.90   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:22.59  2:46.57  4:24.14    5:40.21   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.11  2:46.17  4:23.32    5:43.36   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:24.68  3:07.65  4:49.04    6:11.25   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    1:31.13  3:05.17  4:47.97    6:13.33   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    1:30.98  3:03.33  4:45.94    6:00.53   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:13.79  2:30.39  3:57.42    5:04.32   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:07.56  2:26.22  3:55.73    5:05.16   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:12.10  2:34.36  3:59.12    5:10.66   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:18.79  2:41.16  4:11.78    5:27.23   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    1:25.38  3:03.55  4:37.28    5:57.17   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:27 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:20   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    1:18.02  2:44.61  4:11.67  5:37.33  21:24.48   
          7:04.26  8:31.52  9:59.10  11:26.41     
          12:53.32  14:20.52  15:49.21  17:14.91     
          18:41.27  20:04.51         
Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    1:18.08  2:43.62  4:10.31  5:37.46  21:39.32   
          7:04.54  8:31.70  9:59.09  11:27.04     
          12:55.42  14:23.39  15:51.07  17:19.71     
          18:47.59  20:14.68         
Elin Eriksson  2004  Lindesbergs Simsällskap    1:22.53  2:51.45  4:21.33  5:52.16  22:19.67   
          7:22.01  8:52.60  10:22.78  11:53.62     
          13:25.32  14:56.54  16:27.49  17:58.53     
          19:29.01  20:57.98         
Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    1:16.67  2:43.43  4:10.82  5:39.26  22:30.57   
          7:07.33  8:38.13  10:09.61  11:42.86     
          13:16.13  14:50.32  16:24.10  17:57.66     
          19:30.43  21:01.65         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:23.60  2:52.36  4:21.35  5:50.30  21:57.06   
          7:20.54  8:48.57  10:18.62  11:49.06     
          13:16.89  14:47.04  16:12.68  17:39.22     
          19:06.69  20:34.35         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:15.58  2:36.51  3:56.92  5:18.32  20:20.87   
          6:40.03  8:01.84  9:22.56  10:44.26     
          12:06.99  13:29.64  14:51.53  16:14.80     
          17:36.47  19:00.05         
Lovisa Königsson  2002  Simklubben Ena    1:16.11  2:37.26  3:59.92  5:23.62  20:47.13   
          6:46.65  8:10.51  9:33.56  10:58.78     
          12:23.65  13:48.57  15:14.21  16:40.49     
          18:04.09  19:28.48         
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:16.52  2:40.16  4:05.06  5:33.11  21:10.74   
          7:00.29  8:27.82  9:55.90  11:21.99     
          12:50.79  14:16.51  15:42.05  17:04.35     
          18:29.21  19:52.52         
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:19.90  2:45.83  4:13.40  5:41.78  21:49.86   
          7:09.24  8:38.52  10:04.86  11:31.30     
          12:58.95  14:28.32  15:57.18  17:27.46     
          18:57.42  20:25.47         
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:24.40  2:54.16  4:23.13  5:52.71  22:01.97   
          7:22.53  8:52.24  10:22.04  11:50.82     
          13:19.50  14:48.23  16:17.20  17:44.77     
          19:11.85  20:37.49         
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:23.93  2:53.26  4:23.34  5:56.46  22:51.79   
          7:28.56  8:59.98  10:32.51  12:04.57     
          13:38.26  15:11.86  16:43.82  18:18.47     
          19:52.03  21:24.78         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:24.18  2:53.83  4:22.78  5:52.07  22:17.97   
          7:22.53  8:52.38  10:22.14  11:50.54     
          13:18.27  14:46.86  16:15.55  17:47.21     
          19:18.12  20:50.05         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:11.63  2:27.52  3:43.62  4:59.17  18:41.69   
          6:14.24  7:28.85  8:44.13  9:59.27     
          11:14.59  12:29.80  13:44.67  14:59.83     
          16:15.06  17:29.68         
Anna Eriksson  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.88  2:27.80  3:44.42  5:00.87  19:07.12   
          6:19.33  7:37.76  8:55.84  10:13.92     
          11:31.89  12:50.26  14:07.56  15:25.02     
          16:42.31  17:58.46         
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:16.31  2:41.93  4:08.86  5:37.13  21:55.21   
          7:05.81  8:35.21  10:04.07  11:32.55     
          13:02.99  14:33.24  16:02.46  17:32.54     
          19:02.73  20:31.76         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:20 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  12:11   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    1:15.23  2:36.39  3:57.31  5:18.54  10:38.09   
          6:40.03  8:00.55  9:20.78       
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:16.50  2:40.88  4:06.50  5:34.78  11:26.99   
          7:03.16  8:33.21  10:02.61       
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    1:23.72  2:55.91  4:25.66  5:55.35  11:43.49   
          7:23.96  8:54.56  10:22.46       
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:22.38  2:52.97  4:24.73  5:55.73  11:45.32   
          7:26.54  8:54.59  10:22.17       
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    1:31.60  3:10.00  4:49.52  6:28.81  12:51.73   
          8:06.46  9:44.03  11:22.36       
Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    1:26.30  3:03.20  4:41.89  6:19.33  12:51.79   
          7:57.64  9:36.26  11:14.59       
Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    1:32.55  3:13.22  4:55.79  6:37.27  13:24.24   
          8:20.53  10:03.17  11:45.19       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    1:11.68  2:29.28  3:48.89  5:07.22  10:20.49   
          6:26.13  7:45.21  9:04.30       
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    1:15.77  2:37.01  3:58.21  5:18.89  10:37.91   
          6:39.55  7:59.85  9:19.96       
Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    1:15.84  2:36.94  3:58.40  5:20.14  10:49.20   
          6:41.80  8:04.17  9:26.73       
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:21.67  2:50.73  4:18.61  5:45.78  11:43.33   
          7:16.45  8:46.47  10:14.60       
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    1:26.76  3:00.20  4:32.85  6:05.88  12:14.32   
          7:39.54  9:13.28  10:46.80       
Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:29.74  3:07.46  4:46.58  6:24.99  12:57.22   
          8:05.22  9:44.67  11:24.31       
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    1:25.86  3:03.86  4:44.01  6:23.67  12:59.10   
          8:03.11  9:43.60  11:23.43       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    1:11.05  2:27.26  3:44.57  5:01.53  10:07.25   
          6:18.65  7:35.62  8:52.71       
Saga Bäckström  2002  Eskilstuna Simklubb    1:11.37  2:28.64  3:45.53  5:03.21  10:17.04   
          6:22.48  7:41.61  9:01.12       
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    1:14.97  2:35.19  3:55.03  5:14.17  10:28.51   
          6:33.20  7:52.23  9:11.12       
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:18.27  2:44.16  4:09.80  5:35.53  11:14.64   
          7:01.14  8:27.52  9:52.20       
Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    1:18.43  2:45.17  4:14.10  5:43.69  11:42.57   
          7:14.84  8:46.42  10:18.28       
Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    1:21.55  2:52.60  4:23.78  5:56.31  12:03.12   
          7:28.32  9:00.54  10:33.50       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Wilma Wennerberg  2001  Eskilstuna Simklubb    1:12.32  2:29.91  3:48.31  5:06.08  10:13.29   
          6:23.33  7:40.85  8:57.79       
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:11.10  2:30.41  3:50.35  5:10.88  10:31.67   
          6:31.15  7:51.87  9:12.91       
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:14.40  2:35.22  3:56.02  5:17.62  10:45.87   
          6:39.33  8:02.10  9:24.55       
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:15.02  2:36.52  3:58.15  5:19.71  10:46.51   
          6:42.03  8:03.76  9:26.48       
Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    1:15.84  2:35.98  3:56.98  5:19.66  10:47.73   
          6:41.64  8:04.80  9:27.34       
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:16.35  2:40.66  4:04.65  5:28.89  10:56.22   
          6:52.55  8:14.65  9:37.22       
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:18.38  2:41.57  4:05.66  5:29.87  11:12.50   
          6:55.37  8:21.51  9:47.81       
Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    1:16.68  2:41.00  4:07.08  5:33.75  11:18.72   
          7:00.18  8:27.64  9:54.27       
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:19.77  2:48.94  4:19.67  5:51.19  11:50.27   
          7:23.42  8:52.69  10:21.88       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.65  2:23.91  3:40.38  4:57.76  9:58.79   
          6:13.84  7:29.50  8:45.47       
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:08.13  2:23.15  3:39.95  4:57.22  10:10.63   
          6:16.15  7:35.01  8:55.25       
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.64  2:36.49  3:57.76  5:19.49  10:40.43   
          6:41.02  8:01.96  9:22.70       
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.47  2:39.32  4:02.45  5:26.00  10:58.41   
          6:49.98  8:14.42  9:38.02       
Amanda Lindgren  2000  Sala Simsällskap    1:15.38  2:37.77  4:02.08  5:25.98  11:05.18   
          6:50.89  8:16.03  9:41.41       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  12:11 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:06   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    36.77  1:23.42  2:12.76    3:01.51   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    35.83  1:20.24  2:06.88    2:51.01   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    39.16  1:23.39  2:09.22    2:57.88   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    37.87  1:23.71  2:14.56    3:06.47   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.02  1:06.94  1:50.48    2:37.76   
Jakob Hanson  2002  Sala Simsällskap    35.88  1:18.98  2:04.67    2:49.59   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    46.44  1:39.59  2:34.57    3:26.94   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    31.42  1:08.96  1:47.80    2:26.92   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    34.05  1:21.98  2:12.33    2:57.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:06 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:28   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    33.64  1:15.07  1:58.84    2:35.22   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.76  1:20.47  2:05.23    2:44.17   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    34.21  1:17.55  2:06.97    2:45.10   
Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    36.66  1:24.03  2:14.53    2:53.49   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    36.73  1:21.75  2:13.51    2:53.84   
Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    40.35  1:29.08  2:22.17    2:58.58   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    40.20  1:30.00  2:22.65    3:01.71   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    40.29  1:26.71  2:21.99    3:03.21   
Julia Åkerstrand  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    41.42  1:29.12  2:24.72    3:06.39   
10  Astrid Schankin_lembke  2004  Västerås Simsällskap    43.42  1:33.15  2:30.08    3:13.80   
11  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    48.00  1:41.24  2:45.37    3:28.68   
12  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    47.32  1:40.60  2:41.20    3:28.88   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    35.09  1:21.96  2:09.07    2:47.42   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    36.68  1:24.27  2:10.55    2:47.89   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    36.33  1:24.52  2:11.30    2:48.00   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    37.72  1:24.27  2:11.68    2:51.00   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    42.78  1:31.07  2:21.44    3:02.48   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    42.06  1:30.79  2:25.79    3:05.73   
Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    40.67  1:27.41  2:24.46    3:06.11   
Carolina Modig  2003  Sala Simsällskap    39.01  1:30.24  2:27.27    3:06.75   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    43.39  1:33.17  2:24.90    3:06.85   
10  Sofi Holmberg  2003  Västerås Simsällskap    40.06  1:32.30  2:25.08    3:10.23   
11  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    43.81  1:34.48  2:36.09    3:21.69   
12  Alexandra Allert  2003  Eskilstuna Simklubb    48.46  1:46.30  2:50.34    3:43.96   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    36.63  1:17.70  2:04.01    2:39.38   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    37.28  1:25.33  2:11.59    2:49.62   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    34.21  1:21.99  2:11.92    2:49.64   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    35.39  1:24.47  2:12.78    2:54.04   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    37.91  1:22.03  2:16.12    2:55.22   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    37.02  1:24.10  2:17.07    2:56.73   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    39.50  1:25.89  2:18.21    2:58.44   
Lovisa Königsson  2002  Simklubben Ena    40.26  1:25.26  2:20.57    2:59.64   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    41.24  1:27.86  2:22.90    3:05.11   
10  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    43.10  1:33.89  2:25.59    3:06.36   
11  Mira Myllylä  2002  Västerås Simsällskap    42.63  1:32.92  2:27.40    3:08.21   
12  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    46.69  1:36.22  2:36.01    3:22.91   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 16 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    35.27  1:20.54  2:07.57    2:44.98   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    37.98  1:20.89  2:12.20    2:47.07   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    35.61  1:17.14  2:09.59    2:48.17   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    39.09  1:27.09  2:14.21    2:53.08   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    36.28  1:26.98  2:16.91    2:56.75   
Anna Lithell  2001  Sala Simsällskap    38.50  1:28.44  2:23.83    3:05.50   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    43.17  1:33.92  2:27.11    3:14.37   
Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    40.55  1:36.35  2:28.67    3:14.76   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    32.12  1:14.75  1:59.36    2:33.43   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    34.32  1:17.27  2:03.53    2:41.94   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    36.06  1:18.68  2:07.11    2:42.46   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    33.16  1:17.36  2:05.47    2:43.19   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    35.17  1:19.96  2:06.95    2:44.57   
Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    32.79  1:13.92  2:05.08    2:47.12   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    38.83  1:23.44  2:11.62    2:52.67   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    40.48  1:28.08  2:24.11    3:02.22   
Sandra Metzsch  1999  Örebro Simallians    38.99  1:31.38  2:36.59    3:20.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:28 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  15:53   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: YGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:10.66  2:27.07  3:44.77    4:59.84   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:11.94  2:30.76  3:52.11    5:06.93   
Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    1:13.46  2:33.80  3:56.10    5:14.31   
Axel Andersson  2004  Lindesbergs Simsällskap    1:17.70  2:43.66  4:10.32    5:33.80   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    1:19.91  2:47.47  4:16.31    5:41.82   
Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    1:26.54  3:00.47  4:34.93    6:04.33   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: YGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    1:06.23  2:18.17  3:31.00    4:42.17   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:07.37  2:19.36  3:32.65    4:45.84   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    1:09.03  2:24.02  3:39.69    4:52.30   
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    1:10.23  2:26.10  3:42.37    4:55.66   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:10.56  2:25.19  3:41.45    4:57.35   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    1:11.37  2:32.21  3:52.21    5:08.67   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    1:15.57  2:37.79  4:00.91    5:16.60   
Axel Thorsén  2003  Eskilstuna Simklubb    1:13.49  2:36.95  4:00.74    5:21.63   
Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    1:19.07  2:42.58  4:05.97    5:25.54   
10  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:18.39  2:45.24  4:08.50    5:28.74   
11  Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:19.59  2:46.89  4:13.60    5:38.68   
12  Felix Mårvad  2003  Sala Simsällskap    1:24.18  2:59.81  4:35.69    6:06.14   
13  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    1:28.36  3:06.71  4:44.66    6:07.48   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: YGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    1:04.94  2:14.42  3:24.54    4:34.38   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:11.85  2:30.11  3:49.48    5:03.71   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    1:12.81  2:33.75  3:53.16    5:10.60   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    1:17.28  2:40.98  4:06.43    5:24.74   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    1:17.77  2:41.96  4:07.30    5:24.77   
Arman Tumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    1:19.57  2:46.60  4:13.07    5:35.14   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    1:19.49  2:47.05  4:14.60    5:39.20   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
Sponsor: YGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:07.82  2:21.02  3:36.48    4:51.71   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    1:08.41  2:24.59  3:41.48    4:52.85   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:08.68  2:25.56  3:45.57    5:03.95   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
Sponsor: YGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:06.25  2:17.37  3:29.41    4:40.53   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    1:05.17  2:17.04  3:30.53    4:45.94   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.10  2:22.37  3:38.65    4:52.73   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:10.34  2:25.93  3:43.20    4:58.73   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:23.54  2:51.89  4:21.65    5:49.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  04 juni 2017 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  15:53 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 3 2017 Eskilstuna    Utskriftsdatum  04 juni 2017   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:17   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  03 juni 2017         
 
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    36.54        1:14.76   
Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    37.60        1:18.34   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    39.27        1:21.39   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    40.84        1:23.14   
Julia Åkerstrand  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.23        1:24.88   
Sarah von der Burg  2004  Västerås Simsällskap    41.78        1:25.12   
Evelina Killiner  2004  Västerås Simsällskap    42.47        1:29.22   
Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    44.87        1:32.44   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    46.84        1:34.85   
10  Cornelia Johansson  2004  Eskilstuna Simklubb    47.31        1:40.85   
11  Linnea Andersson  2004  Örebro Simallians    50.21        1:42.98   
12  Terese Lundberg  2004  Västerås Simsällskap    50.58        1:47.24   
Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stella Verner  2003  Eskilstuna Simklubb    37.58        1:15.27   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.84        1:20.95   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    39.37        1:21.54   
Alice Nordén  2003  Lindesbergs Simsällskap    39.01        1:22.59   
Ebba Wolfbrandt  2003  Västerås Simsällskap    41.75        1:26.59   
Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    43.24