2018-10-24   00:41:05
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open 2017

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Lørdag Finaler kl. 17.30

Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2017    Udskriftsdato  01 april 2017   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  11:59   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstadens Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  01 april 2017         
 
 
Løb 2, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Anton Ørskov Ipsen  1994    876  56.13  1:54.19  2:52.59    3:49.99   
  Sigma Swim Birkerød  3:49.45                 
                     
Óli Mortensen  1996    757  58.69  2:00.11  3:01.76    4:01.44   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:56.13                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    755  57.27  1:57.50  2:59.59    4:01.63   
  Esbjerg Svømmeklub  3:56.74                 
                     
Andreas Hansen  2000    749  58.37  2:00.26  3:02.26    4:02.22   
  Vejle Svømmeklub  4:02.02                 
                     
Nicolas Blanch  1997    749  58.56  2:00.40  3:01.89    4:02.31   
  Aalborg Svømmeklub  3:57.07                 
                     
Mads Holm  1998    740  58.57  2:00.39  3:02.39    4:03.28   
  Nakskov Svømme Klub  4:03.04                 
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    732  58.33  2:00.11  3:02.33    4:04.08   
  Sigma Swim Birkerød  4:01.60                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    730  56.90  1:57.40  3:00.37    4:04.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:57.20                 
                     
Oskar Lindholm  2001    707  59.66  2:02.61  3:05.35    4:06.93   
  Lyseng IF  4:11.35                 
                     
10  Søren Villumsen  1998    705  58.21  2:00.32  3:03.95    4:07.22   
  Aalborg Svømmeklub  4:08.23                 
                     
11  Andreas Vestergaard  1999    700  58.39  2:00.45  3:03.88    4:07.75   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:01.90                 
                     
12  Arthur Dalén Ellegaard  2001    694  1:00.56  2:02.41  3:05.45    4:08.46   
  Lyngby Svømmeklub  4:07.04                 
                     
13  Mads Rishøj  1999    683  57.21  2:00.33  3:06.08    4:09.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:09.54                 
                     
14  Christian Rasmussen  1998    683  1:00.11  2:02.77  3:06.30    4:09.84   
  Holstebro Svømme Club  4:04.50                 
                     
15  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    677  58.74  2:01.75  3:05.52    4:10.62  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  4:02.85                 
                     
16  Alexander Wildenschild  1997    674  59.66  2:02.93  3:06.85    4:10.94   
  Esbjerg Svømmeklub  4:05.89                 
                     
17  Mads Midtbøll  1998    665  58.83  2:02.94  3:08.07    4:12.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:10.28                 
                     
18  Rasmus Steenberg  2000    662  59.03  2:02.62  3:07.78    4:12.42   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:07.04                 
                     
19  Lukas Storm  1999    659  59.42  2:02.97  3:07.91    4:12.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:05.57                 
                     
19  Rasmus Udbye  2000    659  57.61  1:59.66  3:05.62    4:12.84   
  Horsens Svømmeklub  4:03.24                 
                     
21  Frederik Jessen  1998    659  59.96  2:03.91  3:08.25    4:12.87   
  Thisted Svømmeklub  4:12.48                 
                     
22  Andreas Mårtensson  1997    656  59.54  2:03.98  3:08.68    4:13.27   
  Sigma Swim Allerød  4:09.02                 
                     
23  Markus Kjeldsen  2000    654  58.96  2:03.07  3:08.49    4:13.51   
  Silkeborg Svømmeklub  4:06.93                 
                     
24  Marius Rasmussen  1999    648  58.11  2:02.72  3:07.73    4:14.20   
  Svømmeklubben Syd  4:10.78                 
                     
25  Niels Paulli Sparholt  2000    639  1:02.05  2:06.58  3:11.47    4:15.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:14.31                 
                     
26  Alexander Fenger  1999    634  1:00.97  2:06.07  3:11.93    4:16.17   
  Vejle Svømmeklub  4:13.93                 
                     
27  Matthias Bach Mikkelsen  2000    632  58.79  2:03.02  3:10.10    4:16.36   
  Kolding SK  4:16.10                 
                     
28  Mads Steen Petersen  1997    629  1:00.55  2:04.92  3:10.40    4:16.82   
  Helsinge Svømmeklub  4:11.93                 
                     
29  Peter Mandrup Madsen  1997    627  1:01.51  2:07.16  3:12.13    4:17.09   
  Agfs Svømmeafdeling  4:15.72                 
                     
30  Mads Sørensen  2000    625  1:00.57  2:06.89  3:12.26    4:17.26   
  H2Odense  4:15.33                 
                     
31  Mads Sørensen  2001    619  1:01.07  2:07.36  3:13.11    4:18.22   
  Vejle Svømmeklub  4:13.92                 
                     
32  Christoffer H. Andersen  2002    614  1:00.69  2:06.79  3:14.20    4:18.92   
  Søllerød Svømmeklub  4:12.05                 
                     
33  Anders Nielsen  2001    612  1:00.58  2:05.70  3:12.46    4:19.08   
  Ringsted Svømme Klub  4:19.15                 
                     
34  Mads Ørsted Nielsen  1999    607  1:01.13  2:07.58  3:14.38    4:19.78   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  4:12.55                 
                     
35  Bertram Dreyer Riis  2002    596  1:01.68  2:07.38  3:14.04    4:21.45   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:14.39                 
                     
36  Simon Juul Henriksen  2001    591  1:00.78  2:06.82  3:14.30    4:22.15   
  H2Odense  4:14.92                 
                     
37  Markus Bøjsen  1999    584  58.79  2:05.00  3:14.58    4:23.22   
  Holbæk Svømme Klub  4:09.44                 
                     
38  Emil Engels Henriksen  1999    583  1:01.01  2:07.84  3:15.23    4:23.39   
  Sigma Swim Allerød  4:17.20                 
                     
39  Philip Krogh Brønnicke  2000    581  59.28  2:04.94  3:14.47    4:23.62   
  Køge Svømmeklub  4:07.90                 
                     
40  Mads Toft  2001    569  59.63  2:05.08  3:13.95    4:25.51   
  Holbæk Svømme Klub  4:17.24                 
                     
41  Emil Hedegaard  1999    557  1:00.56  2:07.68  3:18.33    4:27.47   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:13.38                 
                     
42  Simon Brixner  2000    539  58.75  2:05.63  3:17.82    4:30.30   
  Holbæk Svømme Klub  4:27.36                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  01 april 2017 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:59 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark