2019-12-07   02:53:55
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Borås Speedo Meet 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Lördag kl 09.00

Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Borås Speedo Meet 2017    Utskriftsdatum  25 februari 2017   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:32   
  Arrangör  Simklubben Elfsborg och Speedo         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 februari 2017         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: TERRY&FRIENDS 
14 år och yngre: Andreas Wallén (2002) 2:16.16 2016-02-27 
15 - 16 år: Melker Olsson (2000) 2:00.89 2016-02-27 
17 år och äldre: Robin Andréasson (1988) 1:53.24 2016-02-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Malmström  2003  Skuru Idrottsklubb    29.25  1:02.41  1:38.52    2:16.07  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    31.18  1:05.59  1:41.39    2:16.19   
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    32.61  1:07.36  1:42.84    2:17.54   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    32.14  1:08.15  1:44.73    2:20.03   
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    32.35  1:08.38  1:45.55    2:21.73   
Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    33.12  1:10.01  1:47.10    2:23.45   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    32.83  1:10.51  1:49.46    2:27.71   
Filip Klefsjö  2004  Trollhättans Simsällskap    36.31  1:19.31  2:03.71    2:44.17   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    36.52  1:20.54  2:05.61    2:48.65   
10  William Dahlqvist  2005  Simklubben Elfsborg    39.07  1:24.96  2:14.07    3:00.33   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: TERRY&FRIENDS 
14 år och yngre: Andreas Wallén (2002) 2:16.16 2016-02-27 
15 - 16 år: Melker Olsson (2000) 2:00.89 2016-02-27 
17 år och äldre: Robin Andréasson (1988) 1:53.24 2016-02-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    28.52  59.29  1:31.46    2:03.67   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    29.22  1:01.92  1:34.22    2:06.20   
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    29.09  1:00.97  1:34.04    2:09.19   
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    29.31  1:02.12  1:36.79    2:11.38   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    30.88  1:04.45  1:39.09    2:13.86   
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    30.82  1:05.32  1:40.83    2:15.77   
Albert Madurel  2001  Jönköpings Simsällskap    30.14  1:04.51  1:40.93    2:15.83   
Jesper Granath  2002  Wisby Simsällskap    31.04  1:05.81  1:41.06    2:16.33   
Lorand Vari  2002  Göteborg Sim    30.62  1:06.46  1:43.03    2:19.65   
10  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    31.51  1:06.82  1:43.89    2:20.32   
11  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.87  1:05.43  1:43.20    2:20.72   
12  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.42  1:05.98  1:43.86    2:21.19   
13  Ricky Bergwall  2002  Jönköpings Simsällskap    31.99  1:08.98  1:46.95    2:24.74   
14  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    31.08  1:07.07  1:46.00    2:24.88   
15  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    32.30  1:10.52  1:50.46    2:28.93   
16  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim    33.71  1:12.53  1:52.55    2:31.34   
17  Jonathan Zachrisson  2002  Kungsbacka Simsällskap    35.11  1:15.37  1:57.69    2:37.25   
18  Oskar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    31.66  1:10.98  1:54.34    2:38.37   
19  William Olsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    34.36  1:14.52  1:57.37    2:38.90   
20  Hugo Hilmersson  2002  Kungsbacka Simsällskap    37.33  1:19.58  2:03.97    2:45.69   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: TERRY&FRIENDS 
14 år och yngre: Andreas Wallén (2002) 2:16.16 2016-02-27 
15 - 16 år: Melker Olsson (2000) 2:00.89 2016-02-27 
17 år och äldre: Robin Andréasson (1988) 1:53.24 2016-02-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.51  54.82  1:23.69    1:52.31  17-999 Åldersgrupp Rekord 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.77  55.49  1:24.60    1:52.98   
Frederik Rindshoj  1999  Gladsaxe Svømmeklub    27.82  57.26  1:27.15    1:57.27   
Miro Torola  1995  Göteborg Sim    27.83  57.38  1:27.92    1:58.24   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.65  57.91  1:28.22    1:58.58   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.12  58.26  1:29.12    1:58.96   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.84  57.54  1:28.02    1:59.15   
Peter Vangsgaard  2000  Gentofte Svømme Klub    27.29  56.96  1:27.93    1:59.38   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    28.11  58.93  1:29.42    2:00.34   
10  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.69  59.51  1:30.84    2:01.79   
11  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    28.52  59.64  1:31.35    2:03.01   
12  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.68  59.54  1:32.13    2:03.64   
13  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.78  58.47  1:31.41    2:03.98   
14  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    28.60  1:01.00  1:32.98    2:05.03   
15  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    28.22  59.24  1:31.08    2:05.06   
16  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    28.51  59.30  1:32.31    2:05.13   
17  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.69  1:01.27  1:34.38    2:05.98   
18  Sietse Halbertsma  1999  Nordlysbyen Swomme Og Triathlo    27.75  59.03  1:33.06    2:06.83   
19  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.03  1:01.07  1:34.40    2:07.93   
20  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.56  1:01.26  1:35.66    2:10.46   
21  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap    28.45  1:00.32  1:34.43    2:10.67   
22  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.23  1:03.94  1:38.21    2:12.28   
23  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    29.31  1:03.20  1:38.96    2:14.78   
24  Fredrick Castillo Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.40  1:05.15  1:41.12    2:15.21   
25  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.69  1:04.90  1:40.93    2:15.68   
26  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    31.00  1:04.37  1:40.48    2:15.81   
27  William Yttergren  2000  Wisby Simsällskap    30.01  1:04.47  1:41.68    2:17.19   
28  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.66  1:04.66  1:41.13    2:17.91   
29  Rickard Thillman  1997  Kungälvs Simsällskap    31.32  1:07.11  1:43.94    2:20.94   
30  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    30.73  1:05.90  1:43.45    2:22.18   
31  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap    30.72  1:05.76  1:44.00    2:23.32   
32  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    32.21  1:08.93  1:47.54    2:25.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 februari 2017 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  11:32 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner