Resultat för DM Junior Kortbane 2016
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Løb 25 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | DMJ Kortbane | Udskriftsdato | 12 november 2016 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 11:12 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 10 november 2016 |
Løb 25, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 |
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 51.33 2014-12-03 |
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 |
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | 645 | 27.20 | 56.63 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 55.35 | |||||||||
2 | Lukas Gustafson | 1999 | 634 | 28.44 | 56.96 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 57.47 | |||||||||
3 | Mads Ejdrup Hansen | 1999 | 608 | 28.25 | 57.76 | |||||
Helsingør Svømmeklub | 58.88 | |||||||||
4 | Rasmus Nørfjand | 2000 | 602 | 28.36 | 57.93 | |||||
Holstebro Svømme Club | 59.56 | |||||||||
5 | Marcus Mantzius Mosegaard | 2001 | 599 | 27.89 | 58.03 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 57.91 | |||||||||
6 | Rasmus Udbye | 2000 | 596 | 28.33 | 58.13 | |||||
Horsens Svømmeklub | 58.74 | |||||||||
7 | Linus Koefoed Weiss | 1999 | 593 | 28.02 | 58.25 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 59.27 | |||||||||
8 | Nikolai Hougaard | 1999 | 589 | 28.54 | 58.37 | |||||
Swim Team Taastrup | 1:01.11 | |||||||||
9 | Jakob Schmidt | 1999 | 588 | 28.28 | 58.39 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 58.69 | |||||||||
10 | Anton Borg Hjort | 2000 | 587 | 28.86 | 58.45 | |||||
Lyseng IF | 59.93 | |||||||||
11 | Gustav Westerlin Larsen | 1999 | 586 | 28.28 | 58.48 | |||||
O.S.L.F. | 59.93 | |||||||||
12 | Lars Lyhne | 1999 | 579 | 28.62 | 58.71 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 59.66 | |||||||||
13 | Sebastian Bidstrup Lantz | 1999 | 578 | 28.26 | 58.73 | |||||
Vest-Brøndby | 59.94 | |||||||||
14 | Frederik Riedel Lentz | 2001 | 575 | 28.72 | 58.82 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:00.10 | |||||||||
15 | Magnus B. Høgild | 1999 | 573 | 28.81 | 58.90 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 1:00.44 | |||||||||
16 | Thor Nilsson Pedersen | 2000 | 572 | 28.94 | 58.93 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:00.88 | |||||||||
17 | Mikkel Henriksen | 1999 | 572 | 28.59 | 58.95 | |||||
Holbæk Svømme Klub | 59.66 | |||||||||
18 | Alfred August Grubert | 2001 | 560 | 29.17 | 59.37 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 59.52 | |||||||||
18 | Mathias Immerkjær | 1999 | 560 | 28.93 | 59.37 | |||||
Swim Team Taastrup | 59.76 | |||||||||
20 | Filip Bækgaard | 2000 | 555 | 28.78 | 59.54 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 1:00.24 | |||||||||
21 | Frederik Oxenvad | 1999 | 551 | 29.10 | 59.67 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 59.74 | |||||||||
22 | Markus Kjeldsen | 2000 | 540 | 29.41 | 1:00.09 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | 1:00.06 | |||||||||
23 | David Hjort | 2000 | 538 | 28.98 | 1:00.14 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | 1:00.05 | |||||||||
24 | Mads Raaby Jensen | 2001 | 534 | 29.02 | 1:00.29 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:01.22 | |||||||||
25 | Gustav Jørgensen | 2000 | 525 | 29.76 | 1:00.63 | |||||
SVØM Korsør | 1:02.62 | |||||||||
26 | Thomas Frederiksen | 2000 | 525 | 29.47 | 1:00.65 | |||||
Odder Svømmeklub | 1:01.32 | |||||||||
27 | Benjamin Perruchon | 2001 | 524 | 29.87 | 1:00.68 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 1:02.80 | |||||||||
28 | Frederik Hatting Petersen | 2000 | 522 | 29.36 | 1:00.75 | |||||
Swim Team Taastrup | 1:01.52 | |||||||||
29 | Kristoffer Desmareth | 2000 | 521 | 29.70 | 1:00.80 | |||||
Ringe Svømme Klub | 1:02.12 | |||||||||
30 | Magnus Stender Berg | 1999 | 518 | 29.36 | 1:00.90 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 59.37 | |||||||||
31 | Mads Witthøft | 2000 | 517 | 29.50 | 1:00.95 | |||||
Kalundborg SK | 1:00.84 | |||||||||
32 | Mathias Vestergaard | 2001 | 515 | 30.30 | 1:01.02 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:02.96 | |||||||||
33 | Luccas Dam Brenner | 2001 | 511 | 29.91 | 1:01.21 | |||||
Glostrup Svømmeklub | 1:02.39 | |||||||||
34 | Jakob Bjerre Eriksen | 2000 | 508 | 29.52 | 1:01.30 | |||||
Hillerød Svømmeklub | 1:02.05 | |||||||||
35 | Victor Grandjean | 2001 | 505 | 29.11 | 1:01.42 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 1:03.76 | |||||||||
36 | Mikkel Thagaard Jakobsen | 2000 | 504 | 30.13 | 1:01.49 | |||||
Vejle Svømmeklub | 1:01.92 | |||||||||
37 | Jacob Funch Jørgensen | 1999 | 503 | 29.53 | 1:01.52 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | 1:01.10 | |||||||||
38 | Marius Nørgaard | 2001 | 502 | 29.82 | 1:01.55 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:02.45 | |||||||||
39 | Rasmus Skare Hald | 2001 | 500 | 30.63 | 1:01.66 | |||||
Kolding SK | 1:02.76 | |||||||||
40 | Lucas Alexander Meng | 2000 | 497 | 30.08 | 1:01.76 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:03.22 | |||||||||
41 | Jonas Hansen | 2001 | 491 | 29.71 | 1:02.00 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:04.36 | |||||||||
42 | Nicolaj Løth Andersen | 2001 | 491 | 29.95 | 1:02.01 | |||||
Horsens Svømmeklub | 1:01.71 | |||||||||
43 | Anders Rasmussen | 2001 | 486 | 30.28 | 1:02.21 | |||||
Vejle Svømmeklub | 1:01.57 | |||||||||
44 | Matthias Hansen | 2001 | 486 | 30.39 | 1:02.23 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:04.78 | |||||||||
45 | Thomas Schiby | 2001 | 481 | 30.47 | 1:02.46 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:03.20 | |||||||||
46 | Anders Vestergaard | 2001 | 466 | 30.04 | 1:03.08 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:03.09 | |||||||||
47 | Aksel Munksgaard-Ottosen | 2001 | 465 | 30.76 | 1:03.17 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | 1:05.90 | |||||||||
48 | Oliver Frølund | 2001 | 460 | 31.06 | 1:03.37 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | 1:04.35 | |||||||||
49 | August Becktor | 2001 | 459 | 30.62 | 1:03.43 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 1:05.40 | |||||||||
50 | Magnus Bækgaard Andersen | 2001 | 456 | 30.43 | 1:03.57 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | 1:05.62 | |||||||||
51 | Tobias Daniel Larsen | 2001 | 455 | 31.09 | 1:03.62 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:05.56 | |||||||||
52 | Malthe Letting | 2001 | 454 | 30.47 | 1:03.63 | |||||
Farum Svømmeklub | 1:03.55 | |||||||||
53 | Jeppe Vestergaard Jensen | 2001 | 450 | 30.95 | 1:03.86 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | 1:05.86 | |||||||||
54 | Simon Juul Henriksen | 2001 | 447 | 31.05 | 1:04.00 | |||||
Odense Svømme Klub | 1:05.47 | |||||||||
55 | Magnus Funder | 2001 | 442 | 31.14 | 1:04.20 | |||||
Vejle Svømmeklub | 1:03.54 | |||||||||
56 | Oliver Widemann Bache | 2001 | 436 | 30.99 | 1:04.50 | |||||
Viborg Svømme Klub | 1:04.35 | |||||||||
57 | Lukas Jeppesen | 2001 | 432 | 31.71 | 1:04.71 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | 1:05.48 | |||||||||
58 | Frederik S. Løwe | 2001 | 432 | 31.46 | 1:04.73 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:04.53 | |||||||||
59 | Victor Bendix Beiter | 2001 | 431 | 31.54 | 1:04.78 | |||||
Herlev Svømning | 1:03.04 | |||||||||
60 | Rasmus Nielsen | 2001 | 424 | 31.49 | 1:05.10 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:10.94 | |||||||||
61 | Oscar Fischer Kokholm | 2000 | 412 | 32.27 | 1:05.74 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:06.88 | |||||||||
62 | Jacob Schelde Jensen | 2001 | 385 | 32.55 | 1:07.24 | |||||
Kolding SK | 1:09.80 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 | Udskriftsdato | 12 november 2016 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 11:12 |