Resultat för Umestänket 2009
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 11:43 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 1, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:09.64 | 2:28.33 | 3:48.60 | 5:09.66 | 10:30.80 | ||
6:30.58 | 7:50.94 | 9:11.85 | ||||||||
2 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 1:23.83 | 2:56.66 | 4:30.44 | 6:04.79 | 12:09.04 | ||
7:39.58 | 9:12.84 | 10:45.42 | ||||||||
3 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 1:23.76 | 2:56.30 | 4:30.73 | 6:06.80 | 12:26.18 | ||
7:43.97 | 9:21.25 | 10:57.58 | ||||||||
Gren 1, 800m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Moa Sällström | 1995 | Umeå Simsällskap | 1:13.76 | 2:36.05 | 4:00.47 | 5:25.70 | 11:08.20 | ||
6:52.82 | 8:19.20 | 9:44.77 | ||||||||
Gren 1, 800m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Josefina Lockner | 1988 | Sundsvalls Simsällskap | 1:11.48 | 2:25.39 | 3:39.56 | 4:54.54 | 9:56.28 | ||
6:10.21 | 7:25.62 | 8:41.16 | ||||||||
2 | Maria Lundberg | 1988 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:11.43 | 2:24.53 | 3:38.66 | 4:54.83 | 10:02.90 | ||
6:11.14 | 7:27.95 | 8:46.06 | ||||||||
3 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:12.25 | 2:31.07 | 3:49.92 | 5:09.38 | 10:26.38 | ||
6:28.74 | 7:48.92 | 9:08.96 | ||||||||
4 | Therese Klockare | 1991 | Luleå Simsällskap | 1:12.90 | 2:30.90 | 3:49.72 | 5:09.42 | 10:27.09 | ||
6:29.70 | 7:50.49 | 9:10.17 | ||||||||
5 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 1:11.95 | 2:31.61 | 3:51.72 | 5:11.17 | 10:28.24 | ||
6:31.06 | 7:51.44 | 9:10.30 | ||||||||
6 | Tini Fagermo | 1991 | Narvik Svømmeklubb | 1:13.90 | 2:35.02 | 3:55.62 | 5:17.03 | 10:37.73 | ||
6:37.88 | 7:59.45 | 9:20.59 | ||||||||
7 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:11.99 | 2:31.68 | 3:54.14 | 5:17.34 | 10:44.32 | ||
6:41.40 | 8:04.74 | 9:26.81 | ||||||||
8 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:12.64 | 2:35.05 | 3:59.94 | 5:23.70 | 10:55.17 | ||
6:47.85 | 8:12.36 | 9:35.67 | ||||||||
9 | Frida Bladin | 1993 | Härnösands Simsällskap | 1:16.57 | 2:39.30 | 4:03.33 | 5:28.25 | 11:02.14 | ||
6:53.08 | 8:16.25 | 9:39.54 | ||||||||
10 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:16.49 | 2:41.19 | 4:50.33 | 6:15.42 | 11:09.35 | ||
7:40.67 | 9:06.85 | 10:29.52 | ||||||||
11 | Zandra Lindgren | 1988 | IKSU Simning | 1:22.38 | 2:54.11 | 4:26.77 | 6:00.39 | 12:09.27 | ||
7:34.27 | 9:07.70 | 10:39.81 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 11:46 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 33.80 | 1:11.59 | 1:51.91 | 2:30.99 | |||
2 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 36.02 | 1:16.12 | 1:56.21 | 2:34.91 | |||
3 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 34.44 | 1:13.01 | 1:53.70 | 2:35.62 | |||
4 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 37.09 | 1:19.00 | 2:01.31 | 2:39.80 | |||
5 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 38.16 | 1:21.67 | 2:05.51 | 2:48.05 | |||
6 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 38.78 | 1:21.27 | 2:05.67 | 2:48.84 | |||
7 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 38.34 | 1:24.25 | 2:11.72 | 2:55.95 | |||
- | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | DSQ | ||||||
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 27.93 | 58.61 | 1:30.50 | 2:01.10 | |||
2 | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 30.62 | 1:05.01 | 1:41.10 | 2:16.85 | |||
3 | Oskar Wing | 1995 | Umeå Simsällskap | 31.48 | 1:06.51 | 1:42.82 | 2:17.79 | |||
4 | Malik Novo | 1994 | Umeå Simsällskap | 31.62 | 1:07.23 | 1:44.77 | 2:20.68 | |||
5 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 31.29 | 1:06.80 | 1:44.32 | 2:21.14 | |||
6 | Sebastian Stenman | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 32.91 | 1:08.99 | 1:45.65 | 2:21.69 | |||
7 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 32.29 | 1:08.80 | 1:47.31 | 2:25.03 | |||
8 | Fredrik Bäcklund | 1994 | Umeå Simsällskap | 32.90 | 1:10.25 | 1:51.10 | 2:31.07 | |||
9 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.32 | 1:14.71 | 1:55.60 | 2:34.67 | |||
10 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 35.15 | 1:15.27 | 1:57.34 | 2:38.79 | |||
11 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 35.54 | 1:17.12 | 2:00.44 | 2:42.31 | |||
12 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 37.13 | 1:19.31 | 2:48.12 | 2:48.12 | |||
13 | Ludvig Sjödin | 1995 | Luleå Simsällskap | 36.99 | 1:19.52 | 2:04.29 | 2:49.52 | |||
14 | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | 48.42 | 1:43.23 | 2:41.32 | 3:34.35 | |||
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 28.63 | 59.97 | 1:31.49 | 2:02.07 | |||
2 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 30.66 | 1:02.95 | 1:36.43 | 2:10.01 | |||
3 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 30.54 | 1:03.26 | 1:37.31 | 2:10.14 | |||
4 | Jonatan Ovesson | 1991 | Umeå Simsällskap | 28.29 | 1:01.10 | 1:36.20 | 2:11.37 | |||
5 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 30.75 | 1:05.34 | 1:41.20 | 2:17.34 | |||
6 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 30.64 | 1:04.68 | 1:41.40 | 2:19.06 | |||
7 | Didrik Forsberg | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 34.83 | 1:13.98 | 1:54.54 | 2:31.18 | |||
8 | Johan Svensson | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 35.38 | 1:16.48 | 2:00.67 | 2:44.16 | |||
9 | Christopher Boghos | 1993 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.13 | 1:13.31 | 2:00.40 | 2:49.46 | |||
- | Lars Rydberg | 1993 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 12:05 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 37.30 | 1:21.58 | 2:16.87 | 2:57.55 | |||
2 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 38.63 | 1:24.40 | 2:17.13 | 3:01.94 | |||
3 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 42.50 | 1:30.31 | 2:26.10 | 3:08.02 | |||
4 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 44.15 | 1:36.81 | 2:31.27 | 3:15.00 | |||
5 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 42.34 | 1:34.75 | 2:28.23 | 3:15.29 | |||
6 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 38.60 | 1:32.91 | 2:30.94 | 3:16.20 | |||
7 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 47.79 | 1:41.64 | 2:34.41 | 3:21.83 | |||
8 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 48.25 | 1:43.58 | 2:45.27 | 3:32.03 | |||
9 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 47.30 | 1:43.71 | 2:41.97 | 3:32.87 | |||
10 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 49.90 | 1:47.65 | 2:45.38 | 3:33.86 | |||
11 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 50.48 | 1:48.51 | 2:50.70 | 3:40.27 | |||
12 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 58.42 | 1:54.79 | 3:01.41 | 3:53.32 | |||
13 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 47.88 | 1:44.97 | 3:03.63 | 3:57.73 | |||
- | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
- | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 4, 200m Medley Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 40.98 | 1:27.90 | 2:26.12 | 3:09.74 | |||
2 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 47.00 | 1:39.57 | 2:38.74 | 3:21.37 | |||
3 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.57 | 1:42.42 | 2:37.69 | 3:22.03 | |||
4 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 56.37 | 1:53.01 | 2:53.68 | 3:44.44 | |||
- | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | DNF | ||||||
- | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:11 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emelie Finell | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 40.94 | 1:27.44 | |||||
2 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 45.06 | 1:34.60 | |||||
3 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 45.97 | 1:37.09 | |||||
4 | Molly Bollbring | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 46.89 | 1:38.66 | |||||
5 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 48.68 | 1:39.94 | |||||
6 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 47.02 | 1:40.02 | |||||
7 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 47.03 | 1:40.09 | |||||
8 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 48.39 | 1:41.68 | |||||
9 | Mathilda Bergström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 48.37 | 1:42.07 | |||||
10 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 48.25 | 1:42.59 | |||||
11 | Fanny Asbaghi | 1996 | Umeå Simsällskap | 49.15 | 1:45.00 | |||||
12 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 51.05 | 1:48.97 | |||||
13 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 52.54 | 1:49.27 | |||||
14 | Josefin Evaldsson | 1996 | Hörnefors Idrottsförening | 51.60 | 1:52.65 | |||||
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Stephanie Johansson | 1994 | Umeå Simsällskap | 36.32 | 1:17.75 | |||||
2 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 40.20 | 1:26.49 | |||||
3 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 42.18 | 1:29.93 | |||||
4 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 43.01 | 1:31.21 | |||||
5 | Moa Sällström | 1995 | Umeå Simsällskap | 44.20 | 1:32.76 | |||||
6 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 44.23 | 1:32.86 | |||||
7 | Jennifer Frid | 1994 | Sundsvalls Simsällskap | 44.43 | 1:34.50 | |||||
8 | Elin Lindblom | 1995 | Härnösands Simsällskap | 48.63 | 1:41.60 | |||||
9 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 49.46 | 1:43.32 | |||||
10 | Elin Jonsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 51.09 | 1:46.68 | |||||
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 35.30 | 1:14.98 | |||||
2 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 35.67 | 1:16.98 | |||||
3 | Malin Håmås | 1988 | IKSU Simning | 36.86 | 1:18.77 | |||||
4 | Linda Holmgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.23 | 1:18.84 | |||||
5 | Micaela Ödling | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.86 | 1:24.38 | |||||
6 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 40.90 | 1:24.72 | |||||
7 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 40.62 | 1:25.68 | |||||
8 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 42.20 | 1:29.45 | |||||
9 | Olivia Sandgren | 1993 | Umeå Simsällskap | 42.04 | 1:29.79 | |||||
10 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 42.03 | 1:30.48 | |||||
11 | Miriam Erixon | 1993 | Härnösands Simsällskap | 43.47 | 1:31.46 | |||||
12 | Chrissa Karambotis | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 43.60 | 1:33.40 | |||||
13 | Kaisa Raminen | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 48.76 | 1:45.22 | |||||
14 | Rebecka Fors | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 48.69 | 1:46.44 | |||||
15 | Johanna Rath | 1993 | Hörnefors Idrottsförening | 50.97 | 1:49.08 | |||||
16 | Malin Bergqvist | 1993 | Simklubben Ägir | 53.15 | 1:53.45 | |||||
17 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 51.63 | 1:54.72 | |||||
18 | Julia Sandqvist | 1987 | IKSU Simning | 1:07.66 | 2:20.11 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 40.10 | 1:26.55 | |||||
2 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 41.79 | 1:27.97 | |||||
3 | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | 42.96 | 1:31.42 | |||||
4 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 45.46 | 1:35.82 | |||||
5 | Gustav Vosveld | 1996 | Härnösands Simsällskap | 47.50 | 1:42.72 | |||||
6 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 47.62 | 1:42.94 | |||||
7 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 50.38 | 1:46.66 | |||||
- | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | DSQ | ||||||
- | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | DSQ | ||||||
- | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 32.59 | 1:10.44 | |||||
2 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 34.03 | 1:11.50 | |||||
3 | Malik Novo | 1994 | Umeå Simsällskap | 35.37 | 1:15.62 | |||||
4 | Fredrik Bäcklund | 1994 | Umeå Simsällskap | 38.77 | 1:22.97 | |||||
5 | Christoffer Andersson | 1995 | Umeå Simsällskap | 38.90 | 1:23.02 | |||||
6 | Sebastian Eriksson | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 39.27 | 1:24.56 | |||||
7 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 40.38 | 1:26.45 | |||||
8 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 41.55 | 1:28.37 | |||||
9 | Ludvig Sjödin | 1995 | Luleå Simsällskap | 42.72 | 1:32.42 | |||||
10 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 45.28 | 1:36.24 | |||||
11 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 46.03 | 1:36.82 | |||||
12 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 46.24 | 1:36.90 | |||||
13 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 50.30 | 1:44.04 | |||||
14 | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | 56.21 | 1:57.43 | |||||
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johan Dahlgren | 1986 | Sundsvalls Simsällskap | 30.70 | 1:06.62 | |||||
2 | Mikael Ögren | 1987 | IKSU Simning | 32.09 | 1:08.60 | |||||
3 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.60 | 1:15.14 | |||||
4 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 34.34 | 1:15.43 | |||||
5 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.62 | 1:15.63 | |||||
6 | David Karlsson | 1987 | IKSU Simning | 34.86 | 1:16.79 | |||||
7 | Kim Westerberg | 1989 | Luleå Simsällskap | 37.12 | 1:21.04 | |||||
8 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 42.47 | 1:30.03 | |||||
9 | Christopher Boghos | 1993 | Solna Sundbyberg SS 04 | 44.32 | 1:33.76 | |||||
10 | Daniel Sjöberg | 1993 | Umeå Simsällskap | 45.07 | 1:37.12 | |||||
11 | Johan Svensson | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 46.22 | 1:38.79 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 7, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 36.56 | ||||||
2 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 37.68 | ||||||
3 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 38.36 | ||||||
4 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 39.11 | ||||||
5 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 41.25 | ||||||
6 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 41.50 | ||||||
7 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 43.53 | ||||||
8 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 44.16 | ||||||
9 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 44.22 | ||||||
10 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 44.35 | ||||||
11 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 44.41 | ||||||
12 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 44.84 | ||||||
13 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 45.72 | ||||||
14 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 47.25 | ||||||
15 | Fanny Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 47.52 | ||||||
16 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 49.17 | ||||||
17 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 49.49 | ||||||
18 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 50.71 | ||||||
19 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 53.95 | ||||||
20 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 55.38 | ||||||
21 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 56.64 | ||||||
- | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | DSQ | ||||||
- | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 39.63 | ||||||
2 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 39.92 | ||||||
3 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 41.58 | ||||||
4 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 44.37 | ||||||
5 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 46.11 | ||||||
6 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 46.27 | ||||||
7 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 48.07 | ||||||
8 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 49.57 | ||||||
9 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 50.04 | ||||||
- | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | DSQ | ||||||
- | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Emilie Elise Woll | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 1:28.77 | 3:08.44 | 5:04.96 | 6:32.31 | |||
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 1:25.10 | 3:00.48 | 4:45.68 | 6:09.49 | |||
2 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 1:35.07 | 3:12.56 | 4:55.88 | 6:20.08 | |||
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 1:14.90 | 2:37.45 | 4:04.15 | 5:18.44 | |||
2 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:19.08 | 2:43.01 | 4:24.31 | 5:45.63 | |||
3 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 1:19.62 | 2:56.68 | 4:45.33 | 6:07.80 | |||
4 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:35.76 | 3:09.97 | 4:52.90 | 6:21.10 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 10, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 1:25.49 | 2:55.34 | 4:37.37 | 5:56.80 | |||
Gren 10, 400m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 1:03.85 | 2:20.56 | 3:41.34 | 4:45.98 | |||
2 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:17.80 | 2:49.08 | 4:32.43 | 5:49.55 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 11, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 37.91 | 1:19.09 | |||||
2 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 40.30 | 1:22.71 | |||||
3 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 1:28.34 | 1:28.34 | |||||
4 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 43.47 | 1:28.82 | |||||
5 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 42.62 | 1:29.42 | |||||
6 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 45.04 | 1:29.79 | |||||
7 | Linnea Sehlin | 1999 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 43.50 | 1:33.33 | |||||
8 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 1:37.95 | 1:37.95 | |||||
9 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 48.63 | 1:38.91 | |||||
10 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 48.81 | 1:39.21 | |||||
11 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 51.67 | 1:42.50 | |||||
12 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 53.40 | 1:46.65 | |||||
13 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 1:47.32 | 1:47.32 | |||||
14 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 53.83 | 1:47.57 | |||||
15 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:49.00 | 1:49.00 | |||||
16 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 54.98 | 1:51.53 | |||||
17 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 54.58 | 1:51.81 | |||||
18 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 52.65 | 1:52.31 | |||||
19 | Evelina Israelsson | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 50.76 | 1:52.35 | |||||
20 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 55.47 | 1:54.65 | |||||
21 | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 54.55 | 2:00.57 | |||||
22 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 57.22 | 2:01.93 | |||||
23 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:02.63 | 2:03.72 | |||||
24 | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | 2:09.85 | 2:09.85 | |||||
25 | Tuva Orre Sandström | 2001 | Umeå Simsällskap | 1:03.64 | 2:15.39 | |||||
26 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 1:06.37 | 2:16.44 | |||||
27 | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:05.69 | 2:21.39 | |||||
- | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | DNS | ||||||
- | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | DNF | ||||||
- | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 15:39 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 41.55 | 1:24.00 | |||||
2 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 41.39 | 1:24.89 | |||||
3 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 43.60 | 1:30.01 | |||||
4 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 48.82 | 1:38.90 | |||||
5 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.99 | 1:39.00 | |||||
6 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 52.34 | 1:48.82 | |||||
7 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 55.52 | 1:55.31 | |||||
8 | Andreas Falk | 1997 | Umeå Simsällskap | 50.11 | 1:57.53 | |||||
9 | Filip Orre Sandström | 1999 | Umeå Simsällskap | 57.37 | 2:00.94 | |||||
10 | Amadeus Lindberg | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:07.71 | 2:20.26 | |||||
- | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 17:56 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 32.53 | 1:09.74 | 1:49.16 | 2:27.80 | |||
2 | Emilie Elise Woll | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 34.34 | 1:12.79 | 1:53.24 | 2:32.69 | |||
3 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 35.15 | 1:15.35 | 1:57.02 | 2:37.47 | |||
4 | Mathilda Bergström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 37.22 | 1:17.66 | 1:58.51 | 2:38.16 | |||
5 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 35.72 | 1:17.56 | 1:59.98 | 2:40.69 | |||
6 | Molly Bollbring | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 36.77 | 1:18.68 | 2:02.35 | 2:44.35 | |||
7 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 36.77 | 1:18.39 | 2:01.84 | 2:44.97 | |||
8 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 38.62 | 1:21.88 | 2:06.18 | 2:46.51 | |||
9 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 37.77 | 1:21.67 | 2:08.08 | 2:53.11 | |||
10 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 40.73 | 1:27.53 | 2:15.31 | 2:57.64 | |||
11 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 40.09 | 1:26.65 | 2:14.02 | 2:58.97 | |||
12 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 40.29 | 1:27.67 | 2:16.94 | 3:02.74 | |||
13 | Fanny Asbaghi | 1996 | Umeå Simsällskap | 40.43 | 1:27.24 | 2:18.13 | 3:05.33 | |||
14 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 43.43 | 1:33.97 | 2:24.43 | 3:11.63 | |||
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Stephanie Johansson | 1994 | Umeå Simsällskap | 31.04 | 1:04.99 | 1:39.50 | 2:13.27 | |||
2 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 32.61 | 1:09.07 | 1:46.97 | 2:23.99 | |||
3 | Moa Sällström | 1995 | Umeå Simsällskap | 34.28 | 1:12.56 | 1:53.04 | 2:33.12 | |||
4 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 36.48 | 1:16.87 | 1:58.86 | 2:38.70 | |||
5 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 35.85 | 1:16.34 | 1:58.72 | 2:39.85 | |||
6 | Johanna Landgren | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.75 | 1:19.98 | 2:03.84 | 2:45.50 | |||
7 | Jennifer Frid | 1994 | Sundsvalls Simsällskap | 40.45 | 1:24.86 | 2:11.28 | 2:57.97 | |||
8 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 41.11 | 1:26.50 | 2:14.55 | 2:59.59 | |||
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 28.96 | 1:01.75 | 1:35.29 | 2:08.64 | |||
2 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 31.66 | 1:06.06 | 1:41.49 | 2:16.61 | |||
3 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 31.67 | 1:06.71 | 1:42.41 | 2:18.01 | |||
4 | Therese Klockare | 1991 | Luleå Simsällskap | 32.36 | 1:08.53 | 1:45.83 | 2:21.61 | |||
5 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 33.78 | 1:09.90 | 1:46.62 | 2:22.21 | |||
6 | Malin Håmås | 1988 | IKSU Simning | 32.27 | 1:08.16 | 1:45.43 | 2:22.25 | |||
7 | Emma Näsholm | 1991 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 32.52 | 1:09.16 | 1:47.00 | 2:24.34 | |||
8 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.77 | 1:10.51 | 1:50.18 | 2:29.27 | |||
9 | Frida Bladin | 1993 | Härnösands Simsällskap | 34.89 | 1:13.73 | 1:52.34 | 2:30.17 | |||
10 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 32.92 | 1:11.23 | 1:51.08 | 2:30.30 | |||
11 | Tini Fagermo | 1991 | Narvik Svømmeklubb | 34.53 | 1:12.71 | 1:52.41 | 2:30.67 | |||
12 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 35.67 | 1:16.32 | 1:58.57 | 2:37.94 | |||
13 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 40.06 | 2:25.06 | 3:17.95 | 3:17.95 | |||
14 | Malin Bergqvist | 1993 | Simklubben Ägir | 45.15 | 1:34.95 | 2:26.78 | 3:20.02 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:04 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 14, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:19.53 | 2:44.05 | 4:09.77 | 5:33.65 | 11:07.90 | ||
6:57.91 | 8:21.96 | 9:45.94 | ||||||||
Gren 14, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 1:03.93 | 2:11.88 | 3:21.08 | 4:29.32 | 8:57.13 | ||
5:37.28 | 6:45.37 | 7:51.97 | ||||||||
2 | Sebastian Stenman | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 1:49.94 | 3:07.56 | 4:27.44 | 5:48.79 | 10:31.12 | ||
7:10.07 | 8:32.14 | 9:53.01 | ||||||||
3 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 1:14.00 | 2:36.27 | 3:56.01 | 5:16.62 | 10:45.61 | ||
6:40.62 | 8:03.78 | 9:25.26 | ||||||||
Gren 14, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Johan Dahlgren | 1986 | Sundsvalls Simsällskap | 1:02.45 | 2:08.66 | 3:16.52 | 4:26.59 | 9:12.83 | ||
5:37.42 | 6:48.23 | 8:00.74 | ||||||||
2 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 1:03.71 | 2:12.46 | 3:22.59 | 4:34.60 | 9:24.15 | ||
5:47.36 | 7:01.01 | 8:13.49 | ||||||||
3 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 1:11.39 | 2:26.53 | 3:42.24 | 4:58.92 | 10:02.69 | ||
6:16.67 | 7:33.77 | 8:50.56 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:04 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 43.79 | 1:36.18 | |||||
- | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:04 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 42.61 | 1:32.73 | |||||
2 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 43.16 | 1:33.81 | |||||
3 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 43.41 | 1:34.19 | |||||
4 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 50.00 | 1:49.97 | |||||
5 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 49.60 | 1:54.29 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:03 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 38.42 | 1:21.06 | 2:05.63 | 2:46.03 | |||
2 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 44.79 | 1:32.81 | 2:20.89 | 3:07.14 | |||
3 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 44.07 | 1:32.81 | 2:19.38 | 3:09.64 | |||
4 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 3:18.74 | ||||||
5 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 4:05.43 | 4:05.43 | |||||
- | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | DSQ | ||||||
- | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 38.58 | 1:20.78 | 2:04.88 | 2:47.87 | |||
2 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 41.96 | 1:29.28 | 2:16.21 | 3:00.35 | |||
3 | Johanna Landgren | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 43.33 | 1:30.37 | 2:17.26 | 3:02.04 | |||
4 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 44.94 | 1:31.08 | 2:19.67 | 3:05.69 | |||
5 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 51.03 | 1:45.73 | 2:43.87 | 3:40.03 | |||
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 34.27 | 1:11.83 | 1:49.54 | 2:26.02 | |||
2 | Micaela Ödling | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.01 | 1:11.69 | 1:49.53 | 2:26.59 | |||
3 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 36.05 | 1:13.54 | 1:51.16 | 2:27.00 | |||
4 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.13 | 1:13.36 | 1:53.00 | 2:32.05 | |||
5 | Linda Holmgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 36.74 | 1:15.59 | 1:55.38 | 2:34.23 | |||
6 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 38.19 | 1:21.23 | 2:05.25 | 2:46.20 | |||
7 | Chrissa Karambotis | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.64 | 1:21.75 | 2:06.13 | 2:47.98 | |||
8 | Hanna Sandgren | 1993 | Umeå Simsällskap | 40.11 | 1:23.00 | 2:09.76 | 2:56.93 | |||
9 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.83 | 1:27.54 | 2:15.25 | 2:59.99 | |||
10 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 48.30 | 1:44.27 | 2:43.60 | 3:38.43 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 18, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 37.03 | 1:17.39 | 1:59.25 | 2:40.18 | |||
2 | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 41.60 | 1:26.11 | 2:11.58 | 2:52.62 | |||
3 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 45.50 | 1:33.21 | 2:22.72 | 3:08.93 | |||
4 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 48.65 | 1:41.76 | 2:33.97 | 3:25.09 | |||
5 | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | 49.47 | 1:43.08 | 2:39.88 | 3:36.33 | |||
- | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 18, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.73 | 1:12.54 | 1:51.53 | 2:30.31 | |||
2 | Oskar Wing | 1995 | Umeå Simsällskap | 34.36 | 1:12.90 | 1:52.28 | 2:31.16 | |||
3 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 39.31 | 1:22.55 | 2:06.19 | 2:45.83 | |||
4 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 40.48 | 1:25.15 | 2:10.65 | 2:53.93 | |||
5 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 46.53 | 1:36.37 | 2:27.74 | 3:15.85 | |||
Gren 18, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.34 | 1:11.39 | 1:48.79 | 2:23.87 | |||
2 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.43 | 1:13.06 | 1:52.38 | 2:30.24 | |||
3 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 35.28 | 1:14.22 | 1:54.47 | 2:32.42 | |||
4 | Lars Rydberg | 1993 | Sundsvalls Simsällskap | 39.98 | 1:23.62 | 2:09.00 | 2:52.36 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 19, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 40.62 | ||||||
2 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 42.95 | ||||||
3 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 43.24 | ||||||
4 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 43.81 | ||||||
5 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 45.30 | ||||||
5 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 45.30 | ||||||
7 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 45.59 | ||||||
8 | Emma Sundkvist | 1997 | Umeå Simsällskap | 46.27 | ||||||
9 | Kajsa Olofsson | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 46.28 | ||||||
10 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 46.97 | ||||||
11 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 47.15 | ||||||
12 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 47.18 | ||||||
13 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 47.25 | ||||||
14 | Stina Olofsson | 1998 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 47.72 | ||||||
15 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 47.99 | ||||||
16 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.10 | ||||||
17 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 49.50 | ||||||
18 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 49.65 | ||||||
19 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 49.71 | ||||||
20 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 49.91 | ||||||
21 | Fanny Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 50.49 | ||||||
22 | Molly Ångström | 1997 | Umeå Simsällskap | 52.35 | ||||||
23 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 52.48 | ||||||
24 | Emmy Sandberg | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 52.79 | ||||||
25 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 52.98 | ||||||
26 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 53.42 | ||||||
27 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 54.22 | ||||||
28 | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 55.60 | ||||||
29 | Elin Ingvarsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 56.39 | ||||||
30 | Sanna Kollberg | 2000 | Umeå Simsällskap | 56.45 | ||||||
31 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 56.71 | ||||||
32 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 56.72 | ||||||
33 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 57.41 | ||||||
34 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 58.63 | ||||||
35 | My Bergqvist | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 59.80 | ||||||
36 | Lisa Forslund | 2000 | Nordmalings Simsällskap | 1:03.79 | ||||||
37 | Thea Granström | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:04.27 | ||||||
38 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:04.64 | ||||||
39 | Evelina Israelsson | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 1:04.76 | ||||||
40 | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:10.17 | ||||||
41 | Tuva Orre Sandström | 2001 | Umeå Simsällskap | 1:11.28 | ||||||
- | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
- | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 20, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 43.51 | ||||||
2 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 49.50 | ||||||
3 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 49.59 | ||||||
4 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 49.76 | ||||||
5 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 49.85 | ||||||
6 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 50.15 | ||||||
7 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 51.14 | ||||||
8 | Leo Sandström | 1997 | Umeå Simsällskap | 52.46 | ||||||
9 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 53.45 | ||||||
10 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 54.63 | ||||||
11 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 55.91 | ||||||
12 | William Hägglund | 1999 | Umeå Simsällskap | 55.92 | ||||||
13 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 56.27 | ||||||
14 | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 56.92 | ||||||
15 | Amadeus Lindberg | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 59.88 | ||||||
16 | Filip Orre Sandström | 1999 | Umeå Simsällskap | 1:00.65 | ||||||
17 | William Säfström | 1998 | Nordmalings Simsällskap | 1:01.84 | ||||||
18 | Erik Kärrlander | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:10.39 | ||||||
- | Andreas Falk | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Johan Bonnedahl | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 34.24 | 1:18.06 | |||||
2 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 38.78 | 1:24.80 | |||||
3 | Emelie Finell | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 37.65 | 1:29.55 | |||||
4 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 41.62 | 1:30.23 | |||||
5 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 49.29 | 1:46.32 | |||||
6 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 55.32 | 1:56.42 | |||||
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Stephanie Johansson | 1994 | Umeå Simsällskap | 32.88 | 1:09.99 | |||||
2 | Moa Sällström | 1995 | Umeå Simsällskap | 38.04 | 1:24.20 | |||||
3 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 38.65 | 1:25.01 | |||||
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefina Lockner | 1988 | Sundsvalls Simsällskap | 29.94 | 1:05.11 | |||||
2 | Emma Näsholm | 1991 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 33.18 | 1:10.29 | |||||
3 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 33.76 | 1:14.77 | |||||
4 | Elisabeth Olivius | 1983 | IKSU Simning | 34.67 | 1:15.67 | |||||
5 | Elisabeth Bergh | 1985 | IKSU Simning | 34.96 | 1:15.69 | |||||
6 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.54 | 1:16.36 | |||||
7 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 36.61 | 1:18.34 | |||||
8 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 37.10 | 1:20.86 | |||||
9 | Tini Fagermo | 1991 | Narvik Svømmeklubb | 36.02 | 1:21.89 | |||||
10 | Miriam Erixon | 1993 | Härnösands Simsällskap | 38.70 | 1:23.44 | |||||
11 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 40.15 | 1:28.15 | |||||
12 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 47.88 | 1:48.92 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 37.51 | 1:22.13 | |||||
2 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 40.68 | 1:26.20 | |||||
3 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 41.47 | 1:32.61 | |||||
4 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 45.10 | 1:42.60 | |||||
5 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 47.20 | 1:45.05 | |||||
6 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 49.37 | 1:45.94 | |||||
- | Gustav Vosveld | 1996 | Härnösands Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 28.30 | 59.56 | |||||
2 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 31.39 | 1:11.74 | |||||
3 | Oskar Wing | 1995 | Umeå Simsällskap | 32.83 | 1:12.57 | |||||
4 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 35.94 | 1:19.74 | |||||
5 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.42 | 1:22.16 | |||||
6 | Erik Karlsson | 1995 | Umeå Simsällskap | 36.18 | 1:22.64 | |||||
7 | Sebastian Eriksson | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 35.87 | 1:25.07 | |||||
8 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 38.56 | 1:27.00 | |||||
9 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 43.42 | 1:33.87 | |||||
10 | Ludvig Sjödin | 1995 | Luleå Simsällskap | 41.13 | 1:34.48 | |||||
11 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 43.12 | 1:34.50 | |||||
- | Bovey Zhao | 1994 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Andreas Hulander | 1988 | Umeå Simsällskap | 27.05 | 1:02.90 | |||||
2 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 29.91 | 1:04.46 | |||||
3 | Andreas Jönsson | 1986 | IKSU Simning | 30.59 | 1:06.49 | |||||
4 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 32.29 | 1:10.29 | |||||
5 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 33.67 | 1:14.63 | |||||
6 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 35.76 | 1:18.11 | |||||
7 | Johan Svensson | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 37.86 | 1:26.68 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:28 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 23, 400m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:15.29 | 2:40.04 | 4:06.78 | 5:32.02 | |||
2 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:19.26 | 2:46.80 | 4:14.32 | 5:39.67 | |||
3 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 1:23.67 | 2:55.32 | 4:27.36 | 5:59.87 | |||
4 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:26.01 | 2:57.99 | 4:32.20 | 6:01.74 | |||
5 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 1:29.13 | 3:07.84 | 4:44.56 | 6:09.49 | |||
6 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 1:31.90 | 3:09.64 | 4:43.95 | 6:15.07 | |||
7 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:25.99 | 3:01.18 | 4:41.27 | 6:18.11 | |||
8 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 2:40.06 | 6:21.35 | 7:09.44 | ||||
9 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 1:37.99 | 3:29.65 | 5:21.77 | 7:12.53 | |||
10 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:42.35 | 6:25.36 | 7:17.90 | ||||
11 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:45.20 | 4:35.49 | 6:28.89 | 7:19.04 | |||
12 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:45.79 | 3:41.35 | 5:36.43 | 7:28.51 | |||
- | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | DNF | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 16 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 20:29 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 24, 400m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:19.97 | 2:45.66 | 4:11.69 | 5:34.87 | |||
2 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 1:19.08 | 2:48.38 | 5:06.45 | 5:47.83 | |||
3 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 1:27.37 | 3:04.06 | 4:40.11 | 6:08.30 | |||
4 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 1:31.48 | 3:09.18 | 4:41.57 | 6:09.46 | |||
5 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 1:27.55 | 3:05.65 | 4:44.30 | 6:18.62 | |||
6 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 1:34.15 | 3:14.48 | 4:55.31 | 6:30.52 | |||
7 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:34.23 | 3:19.76 | 5:04.57 | 6:39.48 | |||
8 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 1:37.19 | 3:20.84 | 5:05.87 | 6:42.31 | |||
9 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:40.44 | 3:33.86 | 5:29.61 | 7:16.17 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 09:48 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:10.52 | 2:28.72 | 3:47.95 | 5:01.43 | |||
2 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:19.38 | 2:42.68 | 4:07.78 | 5:29.50 | |||
3 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 1:17.21 | 2:42.49 | 4:08.95 | 5:34.27 | |||
4 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 1:21.29 | 2:53.57 | 4:25.38 | 5:48.44 | |||
5 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 1:24.50 | 3:00.43 | 4:39.67 | 6:10.96 | |||
6 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:29.58 | 3:07.41 | 4:46.96 | 6:21.73 | |||
7 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 1:30.64 | 3:10.40 | 4:50.59 | 6:22.55 | |||
- | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | DSQ | ||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 1:11.52 | 2:32.37 | 3:57.27 | 5:20.05 | |||
2 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 1:15.93 | 2:40.37 | 4:05.96 | 5:30.00 | |||
3 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 1:19.62 | 2:44.39 | 4:09.35 | 5:30.07 | |||
4 | Johanna Landgren | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:20.04 | 2:46.81 | 4:15.07 | 5:41.98 | |||
5 | Vilde Sk†lvold | 1995 | Narvik Svømmeklubb | 1:25.18 | 3:02.74 | 4:43.05 | 6:18.27 | |||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 1:07.21 | 2:19.58 | 3:28.79 | 4:40.34 | |||
2 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 1:08.52 | 2:21.47 | 3:34.23 | 4:45.98 | |||
3 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:09.95 | 2:27.38 | 3:45.52 | 5:01.20 | |||
4 | Therese Klockare | 1991 | Luleå Simsällskap | 1:13.14 | 2:30.72 | 3:46.63 | 5:01.58 | |||
5 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:10.67 | 2:28.23 | 3:46.81 | 5:03.06 | |||
6 | Malin Håmås | 1988 | IKSU Simning | 1:09.80 | 2:28.24 | 3:47.93 | 5:03.37 | |||
7 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 1:15.11 | 2:33.97 | 3:49.87 | 5:03.47 | |||
8 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 1:13.43 | 2:32.65 | 3:50.66 | 5:06.67 | |||
9 | Erika Pantzar | 1981 | IKSU Simning | 1:15.75 | 2:35.34 | 3:53.16 | 5:12.23 | |||
10 | Frida Bladin | 1993 | Härnösands Simsällskap | 1:17.94 | 2:40.20 | 4:43.94 | 5:22.44 | |||
11 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:17.20 | 2:42.52 | 4:07.26 | 5:25.69 | |||
12 | Anna Lundell-Samuelsson | 1991 | Lycksele Idrottsförening | 1:15.75 | 2:44.24 | 4:16.80 | 5:46.60 | |||
13 | Zandra Lindgren | 1988 | IKSU Simning | 1:25.49 | 2:56.11 | 4:27.88 | 5:57.71 | |||
14 | Marlene Bergqvist | 1987 | IKSU Simning | 1:42.14 | 3:34.17 | 5:25.98 | 7:15.50 | |||
- | Julia Sandqvist | 1987 | IKSU Simning | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 09:51 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 1:13.35 | 2:32.12 | 3:51.60 | 5:10.69 | |||
2 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 1:20.70 | 2:46.64 | 4:13.56 | 5:37.61 | |||
3 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 1:19.61 | 2:46.55 | 4:13.71 | 5:37.81 | |||
4 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 1:23.82 | 2:55.24 | 4:29.87 | 6:04.03 | |||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 1:03.38 | 2:10.80 | 3:17.54 | 4:21.62 | |||
2 | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:08.49 | 2:24.40 | 3:41.04 | 4:56.41 | |||
3 | Sebastian Stenman | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 1:11.66 | 2:26.46 | 3:43.40 | 5:01.07 | |||
4 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 1:11.96 | 2:29.38 | 3:49.78 | 5:09.70 | |||
5 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 1:14.07 | 2:35.85 | 3:56.98 | 5:11.57 | |||
6 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 1:16.59 | 2:41.97 | 4:06.75 | 5:30.12 | |||
7 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:15.79 | 2:40.62 | 4:06.63 | 5:30.72 | |||
8 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 1:21.71 | 2:52.70 | 4:24.48 | 5:51.57 | |||
9 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 1:22.58 | 2:56.29 | 4:32.02 | 6:02.86 | |||
10 | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | 1:50.30 | 3:50.88 | 5:53.58 | 7:45.12 | |||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Johan Dahlgren | 1986 | Sundsvalls Simsällskap | 1:03.21 | 2:10.56 | 3:18.13 | 4:27.31 | |||
2 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:04.64 | 2:14.10 | 3:22.00 | 4:29.30 | |||
3 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 1:03.75 | 2:13.82 | 3:24.94 | 4:35.70 | |||
4 | Andreas Jönsson | 1986 | IKSU Simning | 1:04.39 | 2:14.77 | 3:26.48 | 4:40.12 | |||
5 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:06.31 | 2:17.75 | 3:30.29 | 4:40.52 | |||
6 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:08.28 | 2:21.68 | 3:35.09 | 4:46.31 | |||
7 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 1:08.60 | 2:22.63 | 3:38.48 | 4:51.00 | |||
8 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 1:07.69 | 2:24.12 | 3:41.44 | 4:58.20 | |||
9 | Lars Rydberg | 1993 | Sundsvalls Simsällskap | 1:14.97 | 2:37.44 | 4:00.19 | 5:21.59 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 12:12 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 27, 100m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 36.46 | 1:21.16 | |||||
2 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 37.51 | 1:22.33 | |||||
3 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 39.92 | 1:26.26 | |||||
4 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 41.49 | 1:26.59 | |||||
5 | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.81 | 1:27.25 | |||||
6 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 42.17 | 1:28.23 | |||||
7 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 42.44 | 1:29.23 | |||||
8 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 43.98 | 1:29.43 | |||||
9 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 43.73 | 1:29.92 | |||||
10 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 42.31 | 1:31.26 | |||||
11 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 43.02 | 1:31.33 | |||||
12 | Emma Sundkvist | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.24 | 1:35.48 | |||||
13 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 46.24 | 1:35.80 | |||||
14 | Hanna Ekengren | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 46.26 | 1:36.32 | |||||
15 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 47.67 | 1:36.53 | |||||
16 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 46.22 | 1:36.61 | |||||
17 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 48.75 | 1:36.92 | |||||
18 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 48.98 | 1:37.17 | |||||
19 | Stina Olofsson | 1998 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 48.30 | 1:37.67 | |||||
20 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 47.59 | 1:38.06 | |||||
21 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 47.37 | 1:38.48 | |||||
22 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 49.35 | 1:39.91 | |||||
23 | Linnea Sehlin | 1999 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 45.96 | 1:40.22 | |||||
24 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 45.24 | 1:40.56 | |||||
25 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 50.78 | 1:41.21 | |||||
26 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 47.54 | 1:41.58 | |||||
27 | Fanny Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.19 | 1:41.68 | |||||
28 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 45.21 | 1:47.49 | |||||
29 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 51.25 | 1:49.41 | |||||
30 | Moa Lindberg | 1997 | Lycksele Idrottsförening | 51.65 | 1:51.13 | |||||
31 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 54.47 | 1:55.57 | |||||
32 | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | 59.93 | 1:57.99 | |||||
- | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
- | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 28, 100m Medley Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 40.21 | 1:24.65 | |||||
2 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 40.35 | 1:25.46 | |||||
3 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 39.45 | 1:26.38 | |||||
4 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 40.55 | 1:27.41 | |||||
5 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 46.89 | 1:32.52 | |||||
6 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 44.13 | 1:35.03 | |||||
7 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 45.16 | 1:35.58 | |||||
8 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 46.39 | 1:37.55 | |||||
9 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 1:37.99 | 1:37.99 | |||||
10 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 45.73 | 1:39.39 | |||||
11 | Gustav Marklund | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 50.16 | 1:39.78 | |||||
12 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 50.72 | 1:45.02 | |||||
- | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | DSQ | ||||||
- | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 29, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 43.68 | 1:32.93 | 2:24.19 | 3:16.92 | |||
2 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 48.01 | 1:41.11 | 2:35.29 | 3:26.23 | |||
3 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 47.55 | 1:41.33 | 2:35.69 | 3:28.81 | |||
4 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 48.01 | 1:41.29 | 2:36.65 | 3:29.88 | |||
5 | Emilie Elise Woll | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 47.27 | 1:42.21 | 2:37.96 | 3:31.42 | |||
6 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 49.66 | 1:46.49 | 2:44.23 | 3:39.45 | |||
7 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 50.48 | 1:47.34 | 2:45.06 | 3:40.93 | |||
8 | Fanny Asbaghi | 1996 | Umeå Simsällskap | 49.73 | 1:48.22 | 2:47.88 | 3:47.39 | |||
- | Michaela Drake | 1996 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 29, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 40.85 | 1:27.57 | 2:15.53 | 3:04.27 | |||
2 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 43.54 | 1:32.56 | 2:23.16 | 3:13.55 | |||
3 | Jennifer Frid | 1994 | Sundsvalls Simsällskap | 46.94 | 1:40.61 | 2:36.03 | 3:32.52 | |||
4 | Emma Karlsson | 1994 | Hörnefors Idrottsförening | 50.30 | 1:45.83 | 2:42.33 | 3:34.87 | |||
5 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 50.41 | 1:47.56 | 2:45.56 | 3:40.88 | |||
6 | Elin Lindblom | 1995 | Härnösands Simsällskap | 50.97 | 1:47.14 | 2:44.57 | 3:41.09 | |||
Gren 29, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Linda Holmgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.86 | 1:20.00 | 2:03.16 | 2:46.89 | |||
2 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 41.75 | 1:27.41 | 2:14.35 | 3:00.11 | |||
3 | Micaela Ödling | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.31 | 1:28.66 | 2:16.92 | 3:04.51 | |||
4 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 42.52 | 1:31.33 | 2:21.40 | 3:11.35 | |||
5 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 51.31 | 1:52.09 | 2:55.20 | 3:57.79 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 30, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 40.35 | 1:26.23 | 2:12.73 | 2:57.88 | |||
2 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 44.03 | 1:34.00 | 2:25.22 | 3:16.17 | |||
3 | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | 43.71 | 1:34.37 | 2:26.95 | 3:21.31 | |||
4 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 47.18 | 1:40.15 | 2:32.53 | 3:24.48 | |||
5 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 47.33 | 1:44.52 | 2:43.59 | 3:41.10 | |||
6 | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | 51.06 | 1:53.42 | 2:58.37 | 4:00.69 | |||
Gren 30, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 36.15 | 1:17.38 | 1:58.07 | 2:37.22 | |||
2 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 34.62 | 1:14.37 | 1:57.28 | 2:39.26 | |||
3 | Christoffer Andersson | 1995 | Umeå Simsällskap | 40.91 | 1:28.00 | 2:16.12 | 3:03.49 | |||
4 | Fredrik Bäcklund | 1994 | Umeå Simsällskap | 39.82 | 1:26.15 | 2:15.13 | 3:03.99 | |||
5 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 43.29 | 1:32.82 | 2:23.68 | 3:14.02 | |||
6 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 45.94 | 1:37.98 | 2:31.51 | 3:23.83 | |||
7 | Ludvig Sjödin | 1995 | Luleå Simsällskap | 43.25 | 1:35.43 | 2:30.25 | 3:25.34 | |||
8 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 46.98 | 1:40.15 | 2:34.06 | 3:26.99 | |||
9 | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | 58.47 | 2:02.70 | 3:06.72 | 4:08.53 | |||
Gren 30, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Mikael Ögren | 1987 | IKSU Simning | 33.46 | 1:12.53 | 1:52.95 | 2:34.55 | |||
2 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 36.47 | 1:17.17 | 1:56.87 | 2:36.00 | |||
3 | David Karlsson | 1987 | IKSU Simning | 35.63 | 1:16.75 | 1:58.82 | 2:44.54 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 14:18 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 35.69 | ||||||
2 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 38.15 | ||||||
3 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 39.91 | ||||||
4 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 41.86 | ||||||
4 | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.86 | ||||||
6 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 42.00 | ||||||
7 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 42.60 | ||||||
7 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 42.60 | ||||||
9 | Linnea Sehlin | 1999 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 42.88 | ||||||
10 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 44.23 | ||||||
11 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 45.04 | ||||||
12 | Kajsa Olofsson | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 45.11 | ||||||
13 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 45.52 | ||||||
14 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 46.55 | ||||||
15 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 46.70 | ||||||
16 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 46.96 | ||||||
17 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 47.19 | ||||||
18 | Hanna Ekengren | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 47.23 | ||||||
19 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 47.46 | ||||||
20 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 47.51 | ||||||
21 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 47.52 | ||||||
22 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 48.10 | ||||||
23 | Evelina Israelsson | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 48.12 | ||||||
24 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.24 | ||||||
25 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 48.58 | ||||||
26 | Fanny Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.79 | ||||||
27 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 49.75 | ||||||
28 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 49.87 | ||||||
29 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 50.33 | ||||||
30 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 51.09 | ||||||
31 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 52.37 | ||||||
32 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 52.51 | ||||||
33 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 52.81 | ||||||
34 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 59.10 | ||||||
35 | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | 59.14 | ||||||
36 | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | 59.17 | ||||||
37 | Thea Granström | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:00.36 | ||||||
38 | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:00.60 | ||||||
39 | Tuva Orre Sandström | 2001 | Umeå Simsällskap | 1:05.19 | ||||||
40 | Cecilia Fransson | 1998 | Umeå Simsällskap | 1:05.80 | ||||||
41 | Emmy Sandberg | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 1:08.89 | ||||||
- | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 14:19 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 39.11 | ||||||
2 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 39.70 | ||||||
3 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 40.10 | ||||||
4 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 42.08 | ||||||
5 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 44.27 | ||||||
6 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 46.16 | ||||||
7 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 46.51 | ||||||
8 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 46.68 | ||||||
9 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 47.23 | ||||||
10 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 48.79 | ||||||
11 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.89 | ||||||
12 | Gustav Marklund | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 49.76 | ||||||
13 | Andreas Falk | 1997 | Umeå Simsällskap | 50.46 | ||||||
14 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 51.29 | ||||||
15 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 51.64 | ||||||
16 | William Hägglund | 1999 | Umeå Simsällskap | 53.85 | ||||||
17 | Filip Orre Sandström | 1999 | Umeå Simsällskap | 57.70 | ||||||
18 | Amadeus Lindberg | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:00.74 | ||||||
- | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 14:19 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 33, 200m Medley Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 34.56 | 1:17.23 | 2:10.07 | 2:46.90 | |||
2 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 38.92 | 1:29.46 | 2:21.58 | 3:03.73 | |||
3 | Michaela Drake | 1996 | Umeå Simsällskap | 41.83 | 1:33.41 | 2:23.31 | 3:06.71 | |||
4 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 43.92 | 1:30.92 | 2:25.99 | 3:07.10 | |||
5 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 42.73 | 1:31.66 | 2:28.12 | 3:08.06 | |||
6 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 39.86 | 1:31.37 | 2:30.01 | 3:10.91 | |||
7 | Molly Bollbring | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 40.52 | 1:33.42 | 2:28.89 | 3:11.46 | |||
8 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 42.20 | 1:33.78 | 2:31.88 | 3:17.23 | |||
9 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 46.63 | 1:37.16 | 2:31.74 | 3:18.77 | |||
10 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 49.12 | 1:40.42 | 2:34.62 | 3:19.99 | |||
11 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 47.89 | 1:39.80 | 2:39.20 | 3:22.38 | |||
12 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 50.24 | 1:44.16 | 2:45.71 | 3:31.53 | |||
13 | Fanny Asbaghi | 1996 | Umeå Simsällskap | 50.31 | 1:46.96 | 2:45.34 | 3:32.25 | |||
14 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 55.20 | 1:55.76 | 3:00.35 | 3:51.82 | |||
- | Mathilda Bergström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 33, 200m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Stephanie Johansson | 1994 | Umeå Simsällskap | 31.83 | 1:12.30 | 1:56.42 | 2:31.79 | |||
2 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 38.88 | 1:22.95 | 2:10.69 | 2:50.69 | |||
3 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 38.21 | 1:22.95 | 2:14.55 | 2:53.53 | |||
4 | Emma Karlsson | 1994 | Hörnefors Idrottsförening | 45.10 | 1:38.25 | 2:37.06 | 3:20.90 | |||
5 | Jennifer Frid | 1994 | Sundsvalls Simsällskap | 46.84 | 1:42.95 | 2:37.45 | 3:23.97 | |||
6 | Elin Lindblom | 1995 | Härnösands Simsällskap | 1:00.50 | 3:01.86 | 3:56.31 | 3:56.31 | |||
- | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 33, 200m Medley Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 32.23 | 1:10.92 | 1:51.61 | 2:25.79 | |||
2 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 30.61 | 1:08.61 | 1:53.67 | 2:26.64 | |||
3 | Linda Holmgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.34 | 1:15.62 | 1:59.31 | 2:34.82 | |||
4 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 34.01 | 1:17.03 | 2:01.32 | 2:38.84 | |||
5 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.68 | 1:13.26 | 2:03.12 | 2:42.17 | |||
6 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.23 | 1:19.06 | 2:05.72 | 2:42.48 | |||
7 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 35.58 | 1:20.64 | 2:08.16 | 2:45.36 | |||
8 | Emma Näsholm | 1991 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 33.09 | 1:17.96 | 2:06.83 | 2:46.24 | |||
9 | Olivia Sandgren | 1993 | Umeå Simsällskap | 35.55 | 1:22.75 | 2:11.49 | 2:52.28 | |||
10 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 36.47 | 1:21.70 | 2:13.12 | 2:52.66 | |||
11 | Chrissa Karambotis | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 36.72 | 1:20.32 | 2:14.44 | 2:54.61 | |||
12 | Tini Fagermo | 1991 | Narvik Svømmeklubb | 37.09 | 1:24.63 | 2:15.26 | 2:55.42 | |||
13 | Frida Bladin | 1993 | Härnösands Simsällskap | 40.02 | 1:25.68 | 2:19.03 | 2:58.10 | |||
14 | Miriam Erixon | 1993 | Härnösands Simsällskap | 38.27 | 1:29.23 | 2:20.37 | 3:03.20 | |||
15 | Malin Bergqvist | 1993 | Simklubben Ägir | 52.45 | 1:52.36 | 2:55.03 | 3:46.98 | |||
- | Anna Lundell-Samuelsson | 1991 | Lycksele Idrottsförening | DNS | ||||||
- | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 14:19 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 34, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 37.68 | 1:19.21 | 2:08.64 | 2:46.81 | |||
2 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 39.96 | 1:28.63 | 2:19.53 | 2:57.80 | |||
3 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 45.26 | 1:35.46 | 2:24.50 | 3:02.39 | |||
4 | Gustav Vosveld | 1996 | Härnösands Simsällskap | 38.84 | 1:28.69 | 2:23.94 | 3:07.90 | |||
5 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 48.89 | 1:40.64 | 2:34.17 | 3:14.71 | |||
6 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 45.44 | 1:38.76 | 2:33.22 | 3:16.06 | |||
7 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 50.01 | 1:38.20 | 2:37.90 | 3:18.51 | |||
8 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 46.77 | 1:39.73 | 2:38.09 | 3:19.68 | |||
- | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | DNS | ||||||
- | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | DSQ | ||||||
Gren 34, 200m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 29.59 | 1:06.61 | 1:46.54 | 2:18.12 | |||
2 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 35.00 | 1:17.57 | 2:07.13 | 2:42.11 | |||
3 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.43 | 1:23.17 | 2:11.21 | 2:50.55 | |||
4 | Christoffer Andersson | 1995 | Umeå Simsällskap | 39.88 | 1:27.27 | 2:16.95 | 2:56.41 | |||
5 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 39.71 | 1:29.43 | 2:19.47 | 2:58.07 | |||
6 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.62 | 1:25.31 | 2:19.71 | 2:58.76 | |||
7 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 44.54 | 1:29.87 | 2:22.63 | 3:01.82 | |||
8 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 42.73 | 1:30.61 | 2:26.91 | 3:09.40 | |||
- | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | DNS | ||||||
- | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | DSQ | ||||||
Gren 34, 200m Medley Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.08 | 1:08.73 | 1:51.46 | 2:24.77 | |||
2 | Jonatan Ovesson | 1991 | Umeå Simsällskap | 29.89 | 1:09.08 | 1:53.44 | 2:27.32 | |||
3 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 30.80 | 1:10.98 | 1:55.04 | 2:27.33 | |||
4 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 32.68 | 1:13.93 | 1:56.23 | 2:33.23 | |||
5 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 35.28 | 1:15.72 | 2:05.22 | 2:41.28 | |||
6 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 33.90 | 1:15.27 | 2:08.72 | 2:45.63 | |||
7 | Johan Svensson | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 38.50 | 1:26.95 | 2:22.25 | 3:06.21 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 18:58 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 35, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 33.05 | 1:09.76 | |||||
2 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 35.21 | 1:13.12 | |||||
3 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.83 | 1:13.23 | |||||
4 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 35.78 | 1:14.68 | |||||
5 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 35.60 | 1:15.99 | |||||
6 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 36.25 | 1:16.91 | |||||
7 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 36.66 | 1:17.59 | |||||
8 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 37.44 | 1:20.06 | |||||
9 | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.27 | 1:20.94 | |||||
10 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 39.66 | 1:22.42 | |||||
11 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 38.84 | 1:23.30 | |||||
12 | Linnea Sehlin | 1999 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 39.70 | 1:24.00 | |||||
13 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 39.83 | 1:24.32 | |||||
14 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 41.69 | 1:25.76 | |||||
15 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.73 | 1:25.85 | |||||
16 | Hanna Ekengren | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 41.28 | 1:25.97 | |||||
17 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 40.22 | 1:26.32 | |||||
18 | Emma Sundkvist | 1997 | Umeå Simsällskap | 42.35 | 1:27.56 | |||||
19 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 41.50 | 1:27.77 | |||||
20 | Stina Olofsson | 1998 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 41.58 | 1:28.96 | |||||
21 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 44.83 | 1:29.19 | |||||
22 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 43.30 | 1:29.66 | |||||
23 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 41.99 | 1:30.83 | |||||
24 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 43.26 | 1:32.01 | |||||
25 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 44.96 | 1:35.09 | |||||
26 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.19 | 1:35.71 | |||||
27 | Evelina Israelsson | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 47.95 | 1:35.74 | |||||
28 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 44.15 | 1:35.76 | |||||
29 | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 45.30 | 1:36.76 | |||||
30 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 44.55 | 1:37.13 | |||||
31 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 47.27 | 1:38.88 | |||||
32 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 45.30 | 1:39.02 | |||||
33 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 47.71 | 1:39.34 | |||||
34 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 48.05 | 1:41.21 | |||||
35 | Emmy Sandberg | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 47.83 | 1:45.77 | |||||
36 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 51.93 | 1:47.80 | |||||
37 | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | 51.66 | 1:49.02 | |||||
38 | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | 50.90 | 1:49.62 | |||||
39 | Sanna Kollberg | 2000 | Umeå Simsällskap | 53.68 | 1:56.82 | |||||
40 | Cecilia Fransson | 1998 | Umeå Simsällskap | 53.89 | 2:01.20 | |||||
41 | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | 58.71 | 2:04.96 | |||||
42 | Tuva Orre Sandström | 2001 | Umeå Simsällskap | 59.06 | 2:06.09 | |||||
- | Moa Lindberg | 1997 | Lycksele Idrottsförening | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 18:59 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 36, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 34.93 | 1:14.01 | |||||
2 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 36.27 | 1:14.57 | |||||
3 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 36.18 | 1:14.95 | |||||
4 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 37.13 | 1:19.54 | |||||
5 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 38.25 | 1:21.35 | |||||
6 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 39.14 | 1:23.24 | |||||
7 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 39.00 | 1:23.70 | |||||
8 | Gustav Marklund | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:26.03 | 1:26.03 | |||||
9 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 40.06 | 1:26.18 | |||||
10 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 41.67 | 1:26.49 | |||||
11 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.84 | 1:27.90 | |||||
12 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 42.98 | 1:28.40 | |||||
13 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 43.36 | 1:31.44 | |||||
14 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 42.17 | 1:32.24 | |||||
15 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 44.00 | 1:35.95 | |||||
16 | Andreas Falk | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.32 | 1:40.62 | |||||
17 | Leo Sandström | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.54 | 1:40.68 | |||||
18 | Amadeus Lindberg | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 53.13 | 1:52.80 | |||||
19 | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 53.16 | 1:59.89 | |||||
- | Filip Orre Sandström | 1999 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Rasmus Karlsson | 1997 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 18:59 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 37, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 43.31 | 1:32.39 | 2:25.02 | 3:19.90 | |||
Gren 37, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Josefina Lockner | 1988 | Sundsvalls Simsällskap | 32.05 | 1:09.04 | 1:47.17 | 2:26.14 | |||
2 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 36.11 | 1:19.20 | 2:05.45 | 2:48.97 | |||
3 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.99 | 1:20.11 | 2:06.81 | 2:53.29 | |||
4 | Sofie Goodwin | 1988 | IKSU Simning | 35.92 | 1:20.39 | 2:07.76 | 2:53.69 | |||
5 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 39.10 | 1:26.45 | 2:15.73 | 3:02.99 | |||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 18:59 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 38, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 29.88 | 1:03.55 | 1:37.78 | 2:11.06 | |||
- | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 38, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 33.78 | 1:14.77 | 1:55.80 | 2:37.18 | |||
- | Adrian Bengtson | 1976 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 39, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 42.85 | 1:30.58 | |||||
2 | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 45.38 | 1:33.98 | |||||
3 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 44.86 | 1:36.16 | |||||
4 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 45.33 | 1:36.73 | |||||
5 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 46.14 | 1:38.17 | |||||
6 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 47.12 | 1:38.74 | |||||
7 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 47.53 | 1:40.10 | |||||
8 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 47.98 | 1:40.26 | |||||
9 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 47.39 | 1:40.28 | |||||
10 | Emma Sundkvist | 1997 | Umeå Simsällskap | 48.51 | 1:42.06 | |||||
11 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 48.98 | 1:43.72 | |||||
12 | Hanna Ekengren | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 49.96 | 1:43.96 | |||||
13 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 49.99 | 1:44.34 | |||||
14 | Kajsa Olofsson | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 48.89 | 1:44.45 | |||||
15 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 49.38 | 1:44.64 | |||||
16 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 50.99 | 1:46.47 | |||||
17 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 49.44 | 1:46.94 | |||||
18 | Stina Olofsson | 1998 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 49.34 | 1:47.27 | |||||
19 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 52.86 | 1:50.78 | |||||
20 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 53.14 | 1:54.66 | |||||
21 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 53.58 | 1:55.17 | |||||
22 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 56.30 | 1:55.82 | |||||
23 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 56.31 | 1:55.96 | |||||
24 | Emmy Sandberg | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 54.55 | 1:56.52 | |||||
25 | Elin Ingvarsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 56.69 | 1:59.64 | |||||
26 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 57.97 | 2:00.41 | |||||
27 | Cecilia Fransson | 1998 | Umeå Simsällskap | 58.51 | 2:02.47 | |||||
28 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 57.82 | 2:03.70 | |||||
29 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 1:00.01 | 2:03.72 | |||||
30 | Sanna Kollberg | 2000 | Umeå Simsällskap | 59.47 | 2:04.74 | |||||
31 | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | 1:00.43 | 2:11.60 | |||||
32 | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:13.11 | 2:29.78 | |||||
- | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | DSQ | ||||||
- | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 40, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 46.65 | 1:38.33 | |||||
2 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 48.37 | 1:41.41 | |||||
3 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 49.42 | 1:41.70 | |||||
4 | Johan Bonnedahl | 1997 | Umeå Simsällskap | 47.25 | 1:41.75 | |||||
5 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 50.04 | 1:44.57 | |||||
6 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 49.28 | 1:45.89 | |||||
7 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 53.15 | 1:51.90 | |||||
8 | Ron Maslo | 1998 | Lycksele Idrottsförening | 53.45 | 1:52.41 | |||||
9 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 52.73 | 1:54.27 | |||||
10 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 56.85 | 1:56.57 | |||||
11 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 54.29 | 1:56.61 | |||||
12 | Leo Sandström | 1997 | Umeå Simsällskap | 55.60 | 1:57.77 | |||||
13 | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 55.01 | 1:58.91 | |||||
14 | Amadeus Lindberg | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 1:00.39 | 2:07.54 | |||||
15 | William Säfström | 1998 | Nordmalings Simsällskap | 1:01.24 | 2:10.62 | |||||
16 | Erik Kärrlander | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:06.71 | 2:21.22 | |||||
- | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 41 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 41, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 38.74 | 1:19.69 | |||||
2 | Emilie Elise Woll | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 40.25 | 1:23.58 | |||||
3 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 42.28 | 1:28.70 | |||||
4 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 44.65 | 1:29.62 | |||||
5 | Rebecca Dahl | 1996 | Narvik Svømmeklubb | 44.74 | 1:29.87 | |||||
6 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 45.70 | 1:30.42 | |||||
7 | Michaela Drake | 1996 | Umeå Simsällskap | 44.11 | 1:31.28 | |||||
8 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 44.11 | 1:31.58 | |||||
9 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 46.40 | 1:32.22 | |||||
10 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 44.97 | 1:32.33 | |||||
11 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 45.35 | 1:34.88 | |||||
12 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 47.94 | 1:36.57 | |||||
13 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 55.58 | 1:52.89 | |||||
- | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Gren 41, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 38.82 | 1:19.88 | |||||
2 | Johanna Landgren | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.99 | 1:22.54 | |||||
3 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 40.59 | 1:23.51 | |||||
4 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 42.02 | 1:27.28 | |||||
5 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 48.83 | 1:40.11 | |||||
Gren 41, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Micaela Ödling | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.63 | 1:07.23 | |||||
2 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 32.56 | 1:07.54 | |||||
3 | Bitte Fagermo | 1993 | Narvik Svømmeklubb | 34.99 | 1:11.55 | |||||
4 | Linnea Landgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 35.51 | 1:13.47 | |||||
5 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 35.14 | 1:14.07 | |||||
6 | Therese Klockare | 1991 | Luleå Simsällskap | 36.71 | 1:14.82 | |||||
7 | Chrissa Karambotis | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.11 | 1:18.48 | |||||
8 | Hanna Sandgren | 1993 | Umeå Simsällskap | 38.48 | 1:20.28 | |||||
9 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 46.21 | 1:38.18 | |||||
- | Cecilia Jonsson | 1993 | Hörnefors Idrottsförening | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 42 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 42, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 36.26 | 1:13.99 | |||||
2 | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 38.99 | 1:20.53 | |||||
3 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 42.80 | 1:25.76 | |||||
4 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 44.40 | 1:28.21 | |||||
5 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 43.25 | 1:29.14 | |||||
6 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 46.58 | 1:33.38 | |||||
7 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 47.26 | 1:34.69 | |||||
8 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 47.62 | 1:37.35 | |||||
9 | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | 49.40 | 1:40.44 | |||||
- | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 42, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 32.09 | 1:04.70 | |||||
2 | Oskar Wing | 1995 | Umeå Simsällskap | 33.38 | 1:10.67 | |||||
3 | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.23 | 1:10.87 | |||||
4 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 37.68 | 1:15.80 | |||||
5 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.44 | 1:20.31 | |||||
6 | Sebastian Stenman | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 39.40 | 1:20.43 | |||||
7 | Sebastian Eriksson | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 39.20 | 1:21.21 | |||||
8 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 39.69 | 1:23.88 | |||||
9 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 1:25.51 | 1:25.51 | |||||
10 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 44.52 | 1:30.60 | |||||
11 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 44.60 | 1:33.05 | |||||
- | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Christoffer Andersson | 1995 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 42, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Andreas Hulander | 1988 | Umeå Simsällskap | 28.61 | 1:01.72 | |||||
2 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.32 | 1:05.55 | |||||
3 | Charlie Bostedt | 1986 | Umeå Simsällskap | 28.17 | 1:07.04 | |||||
4 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 34.73 | 1:11.21 | |||||
5 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.55 | 1:12.15 | |||||
6 | Kim Westerberg | 1989 | Luleå Simsällskap | 35.04 | 1:13.47 | |||||
7 | Lars Rydberg | 1993 | Sundsvalls Simsällskap | 37.85 | 1:17.90 | |||||
8 | Didrik Forsberg | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 39.76 | 1:19.93 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 43 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 43, 50m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Eveline Westberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.16 | ||||||
2 | Cecilia Svensson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 32.34 | ||||||
3 | Lovisa Mannela | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 33.27 | ||||||
4 | Elin Sandberg | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 33.52 | ||||||
5 | Elin Rydberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.26 | ||||||
6 | Mikaela Nilsson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 34.59 | ||||||
7 | Lina Bergqvist | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 35.43 | ||||||
8 | Cassandra Magnusson | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 35.82 | ||||||
9 | Maria Mäklin | 1997 | Luleå Simsällskap | 36.44 | ||||||
10 | Linnea Sehlin | 1999 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 36.52 | ||||||
11 | Emilia Lindmark | 1997 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 36.60 | ||||||
12 | Kelly Hultgren | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 36.64 | ||||||
13 | Fanny Lindblom | 1997 | Härnösands Simsällskap | 36.80 | ||||||
14 | Gabriella Nordlander | 1997 | Umeå Simsällskap | 37.01 | ||||||
15 | Isabel Degerman | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.03 | ||||||
16 | Maja Bollbring | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 37.16 | ||||||
17 | Sofia Johansson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 37.21 | ||||||
18 | Amanda Wigren | 1997 | Luleå Simsällskap | 37.23 | ||||||
19 | Alva Häggblad | 1999 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 38.35 | ||||||
19 | Ronja Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.35 | ||||||
21 | Arezo Shamsgovara | 1998 | Umeå Simsällskap | 38.43 | ||||||
22 | Amelia Lundblom | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 38.53 | ||||||
23 | Emma Sundkvist | 1997 | Umeå Simsällskap | 38.68 | ||||||
24 | Moa Lindberg | 1997 | Lycksele Idrottsförening | 39.02 | ||||||
25 | Kajsa Olofsson | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 39.08 | ||||||
26 | Cecilia Lindmark | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | 39.17 | ||||||
27 | Frida Hedlund | 1999 | Sundsvalls Simsällskap | 39.98 | ||||||
28 | Hanna Ekengren | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 40.00 | ||||||
29 | Fanny Eriksson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.97 | ||||||
30 | Molly Ångström | 1997 | Umeå Simsällskap | 42.25 | ||||||
31 | Pia Jonsson | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 42.61 | ||||||
32 | Linn Nilsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 42.89 | ||||||
33 | Melisa Nikmanesh | 1997 | Umeå Simsällskap | 43.29 | ||||||
34 | Lisa Forslund | 2000 | Nordmalings Simsällskap | 43.72 | ||||||
35 | Lovisa Andersson | 1998 | Burträsk Simpolare | 44.00 | ||||||
36 | Saga Sandström | 2000 | Umeå Simsällskap | 44.09 | ||||||
37 | Julia Hedberg | 1997 | Skellefte Simsällskap 34 | 44.45 | ||||||
38 | Ann Brännlund | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 44.76 | ||||||
39 | Clara Hedman | 1999 | Umeå Simsällskap | 44.98 | ||||||
40 | Moa Elebro | 1997 | Umeå Simsällskap | 45.47 | ||||||
41 | Sofia Sund | 1999 | Umeå Simsällskap | 47.04 | ||||||
42 | Emmy Sandberg | 1999 | Sandviks Idrottsklubb | 47.13 | ||||||
43 | Catarina Edlund | 1998 | Sandviks Idrottsklubb | 47.68 | ||||||
44 | Elin Ingvarsson | 1999 | Umeå Simsällskap | 51.10 | ||||||
45 | Thea Granström | 2000 | Umeå Simsällskap | 51.91 | ||||||
46 | Sanna Kollberg | 2000 | Umeå Simsällskap | 53.25 | ||||||
47 | Johanna Luise Eriksson | 2000 | Umeå Simsällskap | 59.10 | ||||||
- | Evelina Israelsson | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 44 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 44, 50m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Emil Ekwall | 1997 | Njurunda Simsällskap | 33.28 | ||||||
2 | Filip Svedberg | 1997 | Burträsk Simpolare | 34.07 | ||||||
3 | Emil Dahlberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 34.75 | ||||||
4 | Filip Sund | 1997 | Umeå Simsällskap | 34.97 | ||||||
5 | Jonathan Bäck | 1997 | Njurunda Simsällskap | 35.46 | ||||||
6 | Fredrik Levin | 1998 | Umeå Simsällskap | 35.71 | ||||||
7 | Johan Bonnedahl | 1997 | Umeå Simsällskap | 37.03 | ||||||
8 | Gustav Marklund | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.15 | ||||||
9 | Isak Wikström | 1999 | Umeå Simsällskap | 38.17 | ||||||
10 | Gustav Lindström | 1998 | Skellefte Simsällskap 34 | 38.54 | ||||||
11 | Johan Strandberg | 1997 | Sundsvalls Simsällskap | 38.87 | ||||||
12 | Erik Björklund | 1998 | Njurunda Simsällskap | 39.16 | ||||||
13 | Rasmus Karlsson | 1997 | Umeå Simsällskap | 40.29 | ||||||
14 | Johan Björklund | 1999 | Njurunda Simsällskap | 40.66 | ||||||
15 | Marcus Degerman | 2000 | Skellefte Simsällskap 34 | 41.10 | ||||||
16 | Jonathan Backman | 1998 | Timrå Simklubb | 42.09 | ||||||
17 | Viktor Pettersson | 1998 | Sundsvalls Simsällskap | 42.12 | ||||||
18 | Leo Sandström | 1997 | Umeå Simsällskap | 43.73 | ||||||
19 | William Hägglund | 1999 | Umeå Simsällskap | 43.87 | ||||||
20 | Andreas Falk | 1997 | Umeå Simsällskap | 44.12 | ||||||
21 | Ron Maslo | 1998 | Lycksele Idrottsförening | 44.74 | ||||||
22 | Erik Kärrlander | 2000 | Umeå Simsällskap | 1:11.29 | ||||||
- | Oskar Rydman | 1997 | Sandviks Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 45 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 45, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Tilda Blick | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 32.16 | 1:08.26 | |||||
2 | Ronja Wikström | 1996 | Umeå Simsällskap | 34.73 | 1:11.67 | |||||
3 | Emelie Finell | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 34.68 | 1:12.00 | |||||
4 | Molly Bollbring | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 34.81 | 1:12.90 | |||||
5 | Mathilda Bergström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 35.44 | 1:13.11 | |||||
6 | Elvira Magnusson | 1996 | Nordmalings Simsällskap | 36.82 | 1:13.84 | |||||
7 | Matilda Vestberg | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 35.45 | 1:14.44 | |||||
8 | Michaela Drake | 1996 | Umeå Simsällskap | 35.45 | 1:15.59 | |||||
9 | Am Moström | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 36.44 | 1:16.97 | |||||
10 | Cecilia Borg-Pettersson | 1996 | Njurunda Simsällskap | 36.02 | 1:17.14 | |||||
11 | Therese Högberg | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 39.24 | 1:21.52 | |||||
12 | Saga Samuelsson | 1996 | Umeå Simsällskap | 39.70 | 1:21.55 | |||||
13 | Sara Nilsson | 1996 | Sandviks Idrottsklubb | 40.08 | 1:23.18 | |||||
14 | Fanny Asbaghi | 1996 | Umeå Simsällskap | 40.51 | 1:26.62 | |||||
15 | Martina Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 43.13 | 1:28.07 | |||||
16 | Julia Lindgren | 1996 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 45.61 | 1:34.10 | |||||
17 | Josefin Evaldsson | 1996 | Hörnefors Idrottsförening | 45.71 | 1:40.64 | |||||
- | Julia Lundberg | 1996 | Umeå Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 45, 100m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Stephanie Johansson | 1994 | Umeå Simsällskap | 29.32 | 59.97 | |||||
2 | Isabelle Nyström | 1995 | Umeå Simsällskap | 31.68 | 1:05.76 | |||||
3 | Christina Bengtsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 33.37 | 1:10.85 | |||||
4 | Rebecca Wiklund | 1994 | Njurunda Simsällskap | 34.41 | 1:11.56 | |||||
5 | Saga Tjernberg | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 34.75 | 1:11.91 | |||||
6 | Johanna Landgren | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 36.34 | 1:16.28 | |||||
7 | Jennifer Frid | 1994 | Sundsvalls Simsällskap | 38.15 | 1:18.69 | |||||
8 | Elin Ödmark | 1995 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 39.31 | 1:22.10 | |||||
9 | Elin Jonsson | 1994 | Umeå Simsällskap | 40.00 | 1:24.55 | |||||
10 | Elin Lindblom | 1995 | Härnösands Simsällskap | 43.52 | 1:32.77 | |||||
Gren 45, 100m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Hardeland | 1990 | Umeå Simsällskap | 28.51 | 59.57 | |||||
2 | Linda Holmgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 30.25 | 1:02.09 | |||||
3 | Malin Håmås | 1988 | IKSU Simning | 31.02 | 1:04.32 | |||||
4 | Julia Jakobsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 30.96 | 1:04.43 | |||||
5 | Amanda Rosberg | 1992 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 30.73 | 1:04.65 | |||||
6 | Elisabeth Nyström | 1988 | IKSU Simning | 30.62 | 1:05.12 | |||||
7 | Therese Klockare | 1991 | Luleå Simsällskap | 31.71 | 1:05.55 | |||||
8 | Emma Näsholm | 1991 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 31.57 | 1:05.81 | |||||
9 | Amanda Wikander | 1993 | Simklubben Ägir | 32.44 | 1:06.14 | |||||
9 | Elisabeth Olivius | 1983 | IKSU Simning | 32.16 | 1:06.14 | |||||
11 | Ronja Nilsson | 1993 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 33.04 | 1:07.96 | |||||
12 | Anna Lundell-Samuelsson | 1991 | Lycksele Idrottsförening | 1:07.97 | ||||||
13 | Felicia Lövgren | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.79 | 1:08.92 | |||||
14 | Frida Bladin | 1993 | Härnösands Simsällskap | 33.56 | 1:09.31 | |||||
15 | Ann Dernstedt | 1993 | Byske Simklubb | 33.59 | 1:10.06 | |||||
16 | Chrissa Karambotis | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 34.13 | 1:10.58 | |||||
17 | Tini Fagermo | 1991 | Narvik Svømmeklubb | 33.37 | 1:10.74 | |||||
18 | Olivia Sandgren | 1993 | Umeå Simsällskap | 33.61 | 1:11.05 | |||||
19 | Miriam Erixon | 1993 | Härnösands Simsällskap | 35.35 | 1:13.95 | |||||
20 | Cecilia Jonsson | 1993 | Hörnefors Idrottsförening | 40.25 | 1:26.84 | |||||
21 | Caroline Lindgren | 1991 | Nordmalings Simsällskap | 39.51 | 1:27.32 | |||||
22 | Malin Bergqvist | 1993 | Simklubben Ägir | 42.88 | 1:30.99 | |||||
23 | Marlene Bergqvist | 1987 | IKSU Simning | 46.09 | 1:36.36 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
Resultat Gren 46 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Umestänket 2009 | Utskriftsdatum | 17 maj 2009 | |||
Tävlingsort | Umeå | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Umeå Simsällskap |
Gren 46, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Joel Westerlind | 1996 | Härnösands Simsällskap | 31.74 | 1:07.83 | |||||
2 | Oskar Tronde | 1996 | Simklubben Ägir | 35.54 | 1:11.32 | |||||
3 | Marcus Åsberg | 1996 | Simklubben Ägir | 34.69 | 1:11.40 | |||||
4 | Daniel Edmark | 1996 | Härnösands Simsällskap | 36.13 | 1:13.61 | |||||
5 | Gustav Vosveld | 1996 | Härnösands Simsällskap | 35.96 | 1:15.22 | |||||
6 | Eric Lundström | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 34.61 | 1:15.68 | |||||
7 | Samuel Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 36.78 | 1:17.17 | |||||
8 | Anton Lindgren | 1996 | Burträsk Simpolare | 38.01 | 1:17.59 | |||||
9 | Jonathan Lundgren | 1996 | Simklubben Ägir | 37.26 | 1:18.16 | |||||
10 | Dominik Jackiewicz | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | 37.49 | 1:20.02 | |||||
11 | Jelle Kranenbarg | 1996 | Härnösands Simsällskap | 38.62 | 1:24.75 | |||||
- | Jakob Westrin | 1996 | Sundsvalls Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 46, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Eric Smedlund | 1994 | Umeå Simsällskap | 27.40 | 56.64 | |||||
2 | Johannes Skagius | 1995 | Sundsvalls Simsällskap | 28.52 | 59.47 | |||||
3 | Oskar Mikaelsson | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 29.84 | 1:03.35 | |||||
4 | Fredrik Bäcklund | 1994 | Umeå Simsällskap | 29.96 | 1:03.48 | |||||
5 | Oskar Wing | 1995 | Umeå Simsällskap | 30.81 | 1:04.46 | |||||
6 | Adam Gereberg | 1994 | Örnsköldsviks Allmänna SS | 31.29 | 1:04.89 | |||||
7 | Sebastian Eriksson | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 31.44 | 1:05.67 | |||||
8 | Jonatan Urpiala | 1994 | IKSU Simning | 31.77 | 1:05.84 | |||||
9 | Sebastian Stenman | 1994 | Lycksele Idrottsförening | 32.58 | 1:07.01 | |||||
10 | Benjamin Lindberg | 1995 | Skellefte Simsällskap 34 | 32.34 | 1:07.69 | |||||
11 | Erik Karlsson | 1995 | Umeå Simsällskap | 32.57 | 1:08.00 | |||||
12 | Christoffer Andersson | 1995 | Umeå Simsällskap | 33.75 | 1:09.00 | |||||
13 | Erik Johansson | 1994 | Skellefte Simsällskap 34 | 33.02 | 1:10.07 | |||||
14 | Niklas Block | 1995 | Simklubben Ägir | 34.43 | 1:12.54 | |||||
15 | Henrik Pettersson | 1995 | Timrå Simklubb | 34.96 | 1:13.34 | |||||
16 | Ludvig Sjödin | 1995 | Luleå Simsällskap | 36.27 | 1:15.99 | |||||
17 | Andreas Lindmark | 1995 | Burträsk Simpolare | 37.60 | 1:17.47 | |||||
18 | Arman Shamsgovara | 1994 | Umeå Simsällskap | 46.69 | 1:36.67 | |||||
Gren 46, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Andreas Hulander | 1988 | Umeå Simsällskap | 25.45 | 54.37 | |||||
2 | Johan Dahlgren | 1986 | Sundsvalls Simsällskap | 26.27 | 55.38 | |||||
3 | Andreas Jönsson | 1986 | IKSU Simning | 26.46 | 55.59 | |||||
4 | Philip Nordenberg | 1992 | Skellefte Simsällskap 34 | 26.90 | 55.87 | |||||
5 | Mikael Ögren | 1987 | IKSU Simning | 27.49 | 57.23 | |||||
6 | Anton Mikaelsson | 1993 | Skellefte Simsällskap 34 | 27.92 | 57.28 | |||||
7 | Mattias Lindgren | 1990 | Skellefte Simsällskap 34 | 27.64 | 58.21 | |||||
8 | Erik Westerlind | 1991 | Härnösands Simsällskap | 29.56 | 1:01.25 | |||||
9 | Johannes Erixon | 1992 | Härnösands Simsällskap | 29.58 | 1:01.34 | |||||
10 | David Karlsson | 1987 | IKSU Simning | 28.50 | 1:01.99 | |||||
11 | Peder Westerlind | 1993 | Härnösands Simsällskap | 30.50 | 1:03.75 | |||||
12 | Kim Westerberg | 1989 | Luleå Simsällskap | 30.06 | 1:04.33 | |||||
13 | Didrik Forsberg | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 31.68 | 1:05.11 | |||||
14 | Lars Rydberg | 1993 | Sundsvalls Simsällskap | 32.74 | 1:08.85 | |||||
15 | Johan Svensson | 1993 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 34.48 | 1:12.95 | |||||
16 | Emil Carstensen | 1992 | Umeå Simsällskap | 33.78 | 1:14.92 | |||||
- | Charlie Bostedt | 1986 | Umeå Simsällskap | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.16.12 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |