2018-09-26   05:15:27
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sum-Sim Regionsfinal 6, Ystad

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:13   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 1, 200m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Ystad TV Antenn & Service 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.05  59.63  1:35.60    2:05.63   
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    27.54  1:01.03  1:37.50    2:07.78   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    27.97  1:00.17  1:38.49    2:10.12   
Philip Chen  2000  S71    27.64  1:02.19  1:39.48    2:11.69   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    28.85  1:02.88  1:41.45    2:12.42   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.34  1:03.69  1:41.15    2:13.14   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.47  1:02.60  1:42.82    2:14.87   
Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    28.93  1:03.11  1:42.77    2:15.16   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.31  1:04.05  1:44.81    2:17.39   
10  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.54  1:02.51  1:45.15    2:19.24   
11  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.22  1:06.84  1:46.55    2:19.48   
12  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    31.01  1:05.19  1:46.97    2:19.66   
13  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    30.19  1:07.45  1:46.76    2:20.33   
14  Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.67  1:08.49  1:47.23    2:20.66   
15  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.18  1:05.16  1:48.66    2:21.21   
16  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    30.40  1:06.93  1:47.43    2:22.47   
17  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen    31.57  1:08.82  1:48.10    2:22.53   
18  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    29.91  1:07.08  1:50.84    2:23.41   
19  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    30.00  1:04.98  1:50.23    2:23.48   
20  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    31.01  1:10.06  1:51.38    2:24.56   
21  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    29.66  1:07.65  1:52.99    2:25.75   
22  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.76  1:06.95  1:51.76    2:26.11   
23  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon    31.49  1:09.20  1:52.04    2:26.61   
24  Simon Bonnevier  2001  Landskrona Simsällskap    29.86  1:07.52  1:52.17    2:27.85   
25  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    30.20  1:08.33  1:53.66    2:28.37   
26  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    31.58  1:09.89  1:53.80    2:28.42   
27  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.36  1:10.39  1:55.98    2:29.22   
28  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.07  1:11.09  1:54.51    2:29.49   
29  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.51  1:07.43  1:55.55    2:30.00   
30  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.45  1:11.58  1:56.11    2:30.25   
31  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.43  1:09.75  1:56.11    2:32.73   
32  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    30.84  1:11.33  1:57.21    2:36.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:13 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:21   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Flamsprutarna 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.06  1:09.04  1:46.89    2:25.44   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.45  1:10.87  1:51.09    2:31.24   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    32.98  1:11.47  1:51.67    2:33.42   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    33.61  1:12.81  1:52.98    2:33.56   
Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    34.75  1:14.60  1:55.95    2:37.39   
Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.90  1:11.65  1:53.45    2:37.85   
Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.96  1:13.03  1:55.48    2:39.02   
Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    34.19  1:13.77  1:55.35    2:39.07   
Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    35.27  1:17.33  2:00.73    2:47.57   
10  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    35.65  1:19.21  2:06.72    2:56.66   
11  Elvira Lundqvist  2000  Simklubben Ran    36.06  1:19.90  2:08.76    2:59.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:21 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 3, 200m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Bo-Hus Bosses Bygg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.06  59.27  1:31.52    2:02.41   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    28.54  59.46  1:31.73    2:02.85   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.44  59.90  1:31.98    2:04.22   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    27.69  59.12  1:32.32    2:05.05   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.39  1:00.17  1:33.04    2:05.06   
Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap    28.40  1:00.21  1:33.16    2:05.63   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    28.46  1:00.55  1:34.37    2:06.35   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    28.36  1:00.17  1:33.25    2:06.49   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    29.52  1:02.04  1:35.19    2:07.48   
10  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    29.37  1:01.51  1:34.66    2:07.98   
11  Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    29.06  1:01.27  1:35.70    2:08.78   
12  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    29.23  1:01.76  1:36.06    2:10.28   
13  Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap    29.30  1:02.27  1:36.74    2:12.37   
14  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    29.78  1:02.87  1:37.58    2:12.42   
15  Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    29.59  1:03.06  1:37.99    2:12.92   
16  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.58  1:04.24  1:39.71    2:14.97   
17  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    29.73  1:03.69  1:39.46    2:15.04   
18  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.37  1:04.40  1:40.44    2:16.95   
19  Marcus Barkrot  2002  Karlskrona Simsällskap    30.28  1:04.27  1:40.76    2:17.92   
20  Isak Paulsson  2002  Simklubben Lödde    31.58  1:06.55  1:42.80    2:18.17   
21  Pontus Andersson  2002  Ronneby Simsällskap    31.39  1:07.16  1:45.18    2:20.28   
22  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS    32.47  1:08.98  1:45.58    2:21.08   
23  Maximilian Brink  2002  Kiviks Simklubb    32.80  1:09.71  1:46.04    2:21.18   
24  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    31.18  1:06.17  1:44.26    2:21.83   
25  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.41  1:07.30  1:45.76    2:22.15   
26  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.10  1:08.99  1:46.42    2:22.55   
27  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    30.73  1:07.28  1:45.40    2:22.84   
28  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap    32.38  1:08.92  1:46.77    2:24.65   
29  Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.21  1:11.11  1:48.25    2:25.48   
30  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.93  1:09.30  1:48.41    2:27.02   
31  Ahmed Sadoon  2002  Kristianstads SLS    31.22  1:08.35  1:47.57    2:28.05   
32  Melker Svensson  2002  Ystads Simsällskap    32.56  1:11.06  1:52.16    2:32.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 4, 200m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Roomexpo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    28.75  1:01.40  1:34.65    2:07.38   
Moa Karlsson  2002  S71    30.09  1:02.71  1:36.23    2:09.82   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    30.17  1:03.34  1:38.05    2:12.24   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    30.48  1:04.33  1:38.97    2:12.29   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    29.88  1:02.96  1:37.83    2:12.79   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    30.93  1:04.78  1:38.88    2:13.09   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.46  1:03.77  1:38.99    2:14.75   
Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    31.14  1:05.47  1:40.86    2:15.27   
Ella Simander  2002  Karlskrona Simsällskap    31.22  1:05.62  1:40.44    2:15.47   
10  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.70  1:04.70  1:40.76    2:15.53   
11  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    31.60  1:05.65  1:41.06    2:15.70   
12  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    31.36  1:06.02  1:40.78    2:15.72   
13  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.18  1:05.14  1:40.58    2:15.74   
14  Tilda Ericsson  2002  S71    31.49  1:05.83  1:41.04    2:15.78   
15  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.70  1:06.54  1:42.59    2:18.23   
16  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.00  1:07.35  1:43.15    2:18.29   
17  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.91  1:07.54  1:43.57    2:18.89   
18  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    32.49  1:07.75  1:43.82    2:19.28   
19  Isabelle Odén  2002  Ystads Simsällskap    31.12  1:06.35  1:43.03    2:19.71   
20  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.57  1:08.10  1:44.22    2:19.72   
21  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.96  1:08.51  1:44.56    2:19.77   
22  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen    32.43  1:07.92  1:44.43    2:20.50   
23  Emma Cerutti  2002  Simklubben Sydsim    31.85  1:07.36  1:44.12    2:20.79   
24  Felicia Lejox  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.84  1:06.82  1:43.76    2:20.81   
25  Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.44  1:07.79  1:44.49    2:21.30   
26  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    31.52  1:08.45  1:46.23    2:21.74   
27  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    33.10  1:09.26  1:45.82    2:21.76   
28  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    31.40  1:07.51  1:45.25    2:22.85   
29  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    31.92  1:09.13  1:48.43    2:26.90   
30  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.38  1:10.05  1:48.89    2:27.55   
31  Annie Johansson  2002  Karlshamns Simklubb    33.87  1:11.45  1:50.91    2:29.06   
32  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    34.03  1:12.02  1:51.02    2:29.68   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 5, 1500m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:03.74  2:11.15  3:18.61  4:25.87  16:27.41   
          5:32.94  6:40.08  7:43.83  8:48.53     
          9:54.77  11:01.25  12:08.04  13:14.62     
          14:20.78  15:26.58         
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:04.75  2:12.68  3:19.83  4:27.04  17:01.92   
          5:34.32  6:42.33  7:50.19  8:58.72     
          10:07.46  11:16.81  12:26.04  13:35.18     
          14:44.48  15:54.09         
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:05.80  2:16.24  3:26.85  4:38.55  17:19.63   
          5:48.69  6:58.89  8:08.05  9:17.76     
          10:26.88  11:36.39  12:46.15  13:56.20     
          15:05.20  16:13.94         
Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:05.30  2:15.49  3:25.53  4:35.55  17:24.26   
          5:45.78  6:55.59  8:05.19  9:15.50     
          10:25.54  11:35.51  12:45.65  13:55.72     
          15:05.73  16:15.71         
Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.61  2:11.95  3:23.59  4:35.85  18:03.10   
          5:48.85  7:01.30  8:14.45  9:27.41     
          10:40.80  11:55.15  13:10.13  14:24.80     
          15:38.56  16:53.23         
Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    1:03.76  2:15.28  3:27.04  4:39.26  18:11.62   
          5:52.31  7:05.43  8:18.92  9:33.21     
          10:47.62  12:02.00  13:16.39  14:31.08     
          15:45.23  16:59.26         
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:04.88  2:14.96  3:24.85  4:36.00  18:18.38   
          5:47.45  7:00.42  8:13.66  9:27.89     
          10:42.33  11:58.52  13:14.51  14:30.82     
          15:46.88  17:03.71         
Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:08.54  2:21.89  3:37.02  4:53.38  18:44.11   
          6:07.92  7:22.22  8:37.63  9:52.49     
          11:07.90  12:24.32  13:40.94  14:56.46     
          16:13.20  17:30.32         
Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran    1:10.59  2:25.51  3:40.93  4:55.64  18:54.08   
          6:10.85  7:24.99  8:40.37  11:12.05     
          12:26.99  13:42.49  14:58.81  16:17.30     
          17:36.35  18:54.08         
10  Filip Tanaskovic  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:10.45  2:25.83  3:43.34  5:00.08  19:01.36   
          6:18.16  7:35.29  8:52.35  10:09.27     
          11:25.86  12:43.64  14:01.22  15:16.97     
          16:33.58  17:48.66         
11  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:10.57  2:26.34  3:43.17  5:01.02  19:02.94   
          6:17.98  7:34.97  8:52.31  10:09.39     
          11:26.17  12:43.84  13:59.97  15:16.67     
          16:33.14  17:49.74         
12  Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:06.47  2:20.56  3:35.74  4:51.90  19:05.20   
          6:07.74  7:23.96  8:42.00  11:18.56     
          12:37.04  13:55.30  15:14.40  16:33.04     
          17:51.27  19:05.20         
13  Albin Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap    1:09.49  2:25.91  3:43.82  5:02.15  19:21.61   
          6:20.53  7:39.05  8:57.00  10:54.20     
          12:12.70  13:31.28  14:49.95  16:09.00     
          17:28.27  18:46.59         
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton            DNS   
                     
                     
                     
Sebastian Mickelsson  2001  Simklubben Triton            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 6, 200m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Danone 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.08  1:02.35  1:34.70    2:05.91   
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.60  1:01.58  1:34.08    2:06.14   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    29.73  1:01.76  1:35.10    2:06.63   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    29.30  1:01.58  1:34.59    2:07.03   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    29.51  1:01.70  1:35.30    2:08.82   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.60  1:01.55  1:35.02    2:08.93   
Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.92  1:02.84  1:37.11    2:11.43   
Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    30.34  1:02.97  1:37.22    2:11.99   
Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.87  1:03.43  1:38.03    2:12.07   
10  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    31.08  1:04.81  1:38.88    2:12.09   
11  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    31.48  1:05.44  1:40.09    2:13.45   
12  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    30.33  1:04.18  1:39.17    2:14.10   
13  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    31.52  1:05.95  1:40.92    2:14.51   
14  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    30.50  1:04.53  1:39.70    2:14.76   
15  Micaela Jönsson  2001  S71    31.22  1:05.71  1:40.51    2:15.36   
16  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    30.45  1:04.82  1:40.62    2:16.46   
17  Sarah Wallin  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.80  1:06.75  1:42.37    2:17.60   
18  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    31.67  1:07.01  1:42.80    2:17.80   
19  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    31.38  1:05.77  1:41.90    2:17.96   
20  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    30.18  1:05.77  1:42.03    2:19.06   
21  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    31.90  1:07.23  1:44.35    2:20.15   
22  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    31.21  1:06.50  1:43.04    2:20.33   
23  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    32.83  1:08.68  1:44.85    2:20.50   
24  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    31.21  1:06.18  1:43.36    2:20.55   
25  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap    32.12  1:07.81  1:44.68    2:20.62   
26  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    31.05  1:05.99  1:43.12    2:20.67   
27  Hedda Nilsson-Halvardsson  2001  Sjöbo Simsällskap    31.03  1:06.71  1:43.98    2:21.12   
28  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.01  1:05.78  1:43.10    2:21.15   
29  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    31.63  1:06.32  1:43.31    2:21.39   
30  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    32.45  1:08.47  1:45.67    2:22.61   
31  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    32.63  1:08.63  1:46.94    2:24.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:02   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 7, 400m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Ystads Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.98  2:10.36  3:18.54    4:25.10   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:03.64  2:12.98  3:23.01    4:31.12   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    1:03.03  2:12.55  3:23.06    4:34.04   
Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.56  2:13.47  3:25.37    4:37.65   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:05.61  2:18.13  3:31.47    4:44.51   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:05.90  2:18.09  3:31.32    4:45.13   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    1:05.76  2:18.48  3:33.28    4:46.91   
William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    1:09.09  2:22.13  3:35.81    4:47.58   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    1:08.17  2:22.06  3:34.87    4:48.00   
10  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.92  2:20.03  3:34.89    4:48.71   
11  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde    1:06.97  2:21.15  3:36.01    4:49.89   
12  Jacob Baxmann  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.47  2:22.83  3:38.61    4:52.25   
13  Noah Malmgren  2004  S71    1:07.72  2:22.49  3:38.69    4:53.27   
14  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    1:09.47  2:24.70  3:39.55    4:54.43   
15  Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    1:08.58  2:24.50  3:41.10    4:56.33   
16  William Svensson  2003  Karlskrona Simsällskap    1:06.73  2:21.82  3:39.52    4:56.99   
17  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    1:07.87  2:23.73  3:41.16    4:59.92   
18  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.85  2:24.59  3:42.81    5:00.37   
19  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    1:06.74  2:23.36  3:42.32    5:00.86   
20  Alfred Rosberg  2003  Sjöbo Simsällskap    1:10.58  2:28.95  3:48.04    5:04.27   
21  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.74  2:26.16  3:44.76    5:04.39   
22  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:09.07  2:26.63  3:46.54    5:06.77   
23  Tomislav Corluka  2003  Kristianstads SLS    1:10.86  3:09.94  4:30.46    5:09.43   
24  Vincent Möller  2003  Simsällskapet Delfin    1:13.11  2:36.01  3:59.37    5:21.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:02 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:15   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 8, 200m Medley F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Ystads Rörtjänst 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    32.57  1:11.98  1:57.98    2:33.53   
Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    33.30  1:12.13  2:00.20    2:36.07   
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.21  1:14.36  2:00.25    2:36.40   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.56  1:15.13  2:01.24    2:36.58   
Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    31.52  1:12.17  2:00.69    2:36.61   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.23  1:14.08  2:00.27    2:36.70   
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    33.27  1:14.14  2:00.10    2:36.99   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton    34.22  1:14.58  2:00.88    2:37.09   
Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    35.87  1:13.55  2:00.76    2:38.20   
10  Alice Tufvesson  2003  Höganäs Simsällskap    33.94  1:12.86  2:03.35    2:39.50   
11  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    33.52  1:15.18  2:03.92    2:39.58   
12  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.63  1:14.78  2:03.20    2:39.61   
13  Alma Torkelsson  2003  Osby Simsällskap    32.64  1:13.30  2:02.40    2:39.86   
14  Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    35.44  1:17.03  2:02.85    2:40.29   
15  Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen    34.04  1:14.59  2:03.08    2:40.36   
16  Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    36.14  1:18.98  2:05.38    2:40.44   
17  Matilda Liljekvist  2004  Ystads Simsällskap    33.93  1:14.36  2:02.27    2:40.84   
18  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    34.64  1:16.52  2:04.21    2:41.17   
19  Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    32.41  1:13.05  2:02.56    2:41.43   
20  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton    33.81  1:15.20  2:03.01    2:42.06   
21  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.18  1:18.30  2:05.87    2:42.74   
22  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    34.78  1:17.24  2:05.47    2:43.06   
23  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.38  1:16.13  2:05.10    2:43.50   
24  Frida Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    35.61  1:17.10  2:04.72    2:44.28   
25  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    35.91  1:20.05  2:08.82    2:44.64   
26  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap    36.65  1:19.94  2:08.36    2:44.73   
27  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.08  1:16.96  2:08.16    2:45.43   
28  Clara Steen  2003  Sjöbo Simsällskap    33.71  1:17.22  2:06.92    2:46.77   
29  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap    37.20  1:18.58  2:06.04    2:46.91   
30  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    36.63  1:18.81  2:08.40    2:47.42   
31  Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap    35.06  1:19.40  2:05.90    2:47.50   
Isabel Smideberg  2004  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:15 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:29   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 9, 200m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: MAX Hamburgare 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.40  1:06.74  1:42.60    2:19.41   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.92  1:07.72  1:44.33    2:21.21   
Philip Chen  2000  S71    32.05  1:09.17  1:47.40    2:25.83   
Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.52  1:09.14  1:47.57    2:27.44   
Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    33.07  1:10.75  1:49.90    2:29.32   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.82  1:11.71  1:51.08    2:29.59   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.25  1:11.35  1:50.72    2:30.21   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.93  1:11.19  1:50.60    2:30.35   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    33.69  1:11.95  1:51.22    2:31.28   
10  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    34.89  1:13.09  1:53.62    2:33.53   
11  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.90  1:17.04  1:59.11    2:41.04   
12  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    34.69  1:15.50  1:57.91    2:41.15   
13  Georg Emmanouilidis  2000  Simklubben Sydsim    35.33  1:16.39  1:58.09    2:41.92   
14  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim    36.85  1:19.79  2:03.58    2:45.47   
15  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden    35.88  1:17.33  2:00.91    2:45.60   
16  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb    36.59  1:18.29  2:03.01    2:47.56   
17  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    35.44  1:17.56  2:01.98    2:48.15   
18  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    36.39  1:18.72  2:03.05    2:48.20   
19  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    35.81  1:18.53  2:03.97    2:49.56   
20  Oscar Palmqvist  2000  Simklubben Triton    36.51  1:19.46  2:05.52    2:54.30   
21  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    37.71  1:21.78  2:08.24    2:56.75   
22  Douglas Romare  2001  Malmö Kappsimningsklubb    39.62  1:24.62  2:12.45    2:58.89   
23  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    40.96  1:26.74  2:13.37    2:58.92   
24  Oliver Pavkovic  2001  Kristianstads SLS    40.42  1:26.93  2:14.48    3:01.22   
Nicodemos Abraha  2000  Simklubben Poseidon            DNS   
Sebastian Mickelsson  2001  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:29 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:37   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: PMC Group 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.32        1:04.94   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    31.88        1:05.45   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    32.80        1:06.62   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    32.26        1:07.00   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.21        1:07.03   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    32.01        1:07.09   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    32.71        1:07.89   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    33.04        1:08.26   
Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.34        1:08.41   
10  Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    33.15        1:08.50   
11  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    32.35        1:08.53   
12  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    32.73        1:08.90   
13  Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.43        1:09.17   
14  Sasa Podric  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.98        1:10.02   
15  Amanda Björkman  2001  Simklubben Poseidon    34.09        1:10.15   
16  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    33.94        1:10.36   
17  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    33.68        1:10.41   
18  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    34.04        1:11.06   
19  Josefine Rosengren  2000  Kristianstads SLS    33.54        1:11.14   
20  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.64        1:11.19   
21  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    34.06        1:11.28   
22  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    34.60        1:11.51   
23  Karin Björkman  2001  Simklubben Triton    34.55        1:11.79   
24  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    34.35        1:12.44   
25  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap    35.27        1:13.39   
26  Cornelia Forsgren  2000  Simklubben Triton    35.48        1:13.89   
27  Amalia Degler  2001  Simklubben Triton    35.47        1:14.04   
28  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    36.89        1:15.39   
29  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    36.73        1:15.44   
30  Josefine Arvidsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.22        1:15.48   
31  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    36.89        1:15.64   
32  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap    38.18        1:18.02   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:37 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 11, 100m Fjärilsim P 14, Finaler 
Sponsor: Bil-Bengtsson AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.23        1:00.46   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    28.20        1:01.31   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.32        1:03.55   
Lukas Patzer  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.44        1:04.03   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.54        1:04.89   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    29.95        1:05.34   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.55        1:05.34   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.16        1:05.90   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.58        1:06.18   
10  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    30.72        1:07.71   
11  Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    30.86        1:07.74   
12  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.47        1:08.45   
13  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.77        1:11.31   
14  Isak Paulsson  2002  Simklubben Lödde    32.89        1:11.93   
15  Maximilian Brink  2002  Kiviks Simklubb    33.95        1:12.18   
16  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    32.58        1:12.61   
17  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.31        1:12.94   
18  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    34.44        1:13.55   
19  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    32.51        1:14.21   
20  Pontus Andersson  2002  Ronneby Simsällskap    34.32        1:14.68   
21  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    35.03        1:15.98   
22  Ahmed Sadoon  2002  Kristianstads SLS    34.78        1:17.06   
23  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    36.28        1:21.91   
24  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.14        1:22.23   
25  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS    38.19        1:22.91   
26  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    37.23        1:25.45   
27  Philip Primetta  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    36.20        1:26.69   
28  Johan Rauer  2002  Simklubben Poseidon    40.69        1:28.11   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:46 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim F 14, Finaler 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    30.26        1:05.59   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    30.35        1:05.66   
Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    30.06        1:06.21   
Emilia Rönningdal  2002  S71    30.89        1:07.02   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.78        1:07.06   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    30.86        1:07.37   
Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    31.45        1:07.79   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    32.26        1:08.81   
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.50        1:09.32   
10  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.51        1:09.60   
11  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.80        1:11.50   
12  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.96        1:12.14   
13  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    33.79        1:12.15   
14  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    34.17        1:12.38   
15  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    34.99        1:13.48   
15  Emma Cerutti  2002  Simklubben Sydsim    33.65        1:13.48   
17  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    34.48        1:14.93   
17  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    35.43        1:14.93   
19  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    34.12        1:14.97   
20  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsällskap    34.23        1:15.00   
21  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.56        1:15.56   
22  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap    34.28        1:15.73   
23  Enya Holgersson  2002  Osby Simsällskap    35.53        1:16.53   
24  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.04        1:16.71   
25  Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.68        1:16.74   
26  Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon    33.99        1:17.27   
27  Lucie Ghanem  2002  Ystads Simsällskap    36.27        1:17.50   
28  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap    36.72        1:17.60   
29  Malin Pålsson  2002  Simklubben Triton    35.80        1:18.10   
30  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.36        1:18.22   
31  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.68        1:19.41   
Aurora Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:52 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:14   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 13, 4X100m Medley P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs SS  2001  Helsingborgs Simsällskap            3:56.19   
  Stefan Varga  2000      28.36  58.53      58.53   
  Gustav Persson  2000      30.14  1:04.77      2:03.30   
  Dante Vollmer  2001      26.91  59.17      3:02.47   
  Dennis Dukic  2000      25.51  53.72      3:56.19   
                     
Landskrona SS  2000  Landskrona Simsällskap            4:03.46   
  Christoffer Dellhede  2001      28.92  59.66      59.66   
  Emil Hassling  2000      29.33  1:03.02      2:02.68   
  Simon Bonnevier  2001      27.80  1:02.46      3:05.14   
  Lucas Lindblom  2000      27.29  58.32      4:03.46   
                     
Malmö KK  2000  Malmö Kappsimningsklubb            4:05.97   
  Filip Hinderup  2001      30.64  1:03.59      1:03.59   
  Samuel Wiktor  2001      30.98  1:07.02      2:10.61   
  Robin Falk  2001      27.58  1:00.64      3:11.25   
  Anders Ludvigsson  2000      25.66  54.72      4:05.97   
                     
SK Poseidon  2000  Simklubben Poseidon            4:06.76   
  Victor Bergstrand  2000      29.21  1:01.28      1:01.28   
  Linus Ljunghusen  2000      32.53  1:09.38      2:10.66   
  Oscar Johansson  2000      28.89  1:03.38      3:14.04   
  Gustav Östlund  2000      24.78  52.72      4:06.76   
                     
Helsingborgs SS 2  2001  Helsingborgs Simsällskap            4:09.34   
  Gustaf Hansson  2001      30.73  1:03.11      1:03.11   
  Albin Edvardsson  2000      31.03  1:07.50      2:10.61   
  Khalil Al Said  2000      27.65  1:01.60      3:12.21   
  Hampus Olsson  2000      27.06  57.13      4:09.34   
                     
Ystads SS  2000  Ystads Simsällskap            4:17.65   
  Emil Jespersen  2001      32.13  1:08.10      1:08.10   
  Gustaf Persson  2001      31.88  1:09.69      2:17.79   
  Max Persson  2001      28.09  1:01.50      3:19.29   
  Felix Hansson  2000      27.88  58.36      4:17.65   
                     
SK Triton  2000  Simklubben Triton            4:18.59   
  Gustaf Palmqvist  2001      31.03  1:05.00      1:05.00   
  Samuel Kvist  2000      33.69  1:14.84      2:19.84   
  Nicolas Nolén  2000      28.48  1:02.10      3:21.94   
  Felix Wetterborg  2001      26.56  56.65      4:18.59   
                     
Malmö KK 2  2000  Malmö Kappsimningsklubb            4:23.68   
  Karl Liljegren  2001      31.75  1:05.36      1:05.36   
  Gustav Englund  2001      32.71  1:09.84      2:15.20   
  Douglas Romare  2001      32.20  1:10.07      3:25.27   
  Simon Ghidini  2001      27.35  58.41      4:23.68   
                     
Helsingborgs SS 3  2001  Helsingborgs Simsällskap            4:29.99   
  Isac Lindén  2001      33.78  1:10.93      1:10.93   
  Johan Alderbrink  2001      33.44  1:12.24      2:23.17   
  Måns Segerlund  2000      30.29  1:07.39      3:30.56   
  Filip Tanaskovic  2000      28.12  59.43      4:29.99   
                     
10  Ystads SS  2000  Ystads Simsällskap            4:59.18   
  Martin Stoltz  2000      34.66  1:14.25      1:14.25   
  Herman Nilsson  2002      33.99  1:16.57      2:30.82   
  Anton Jansson  2002      34.42  1:17.81      3:48.63   
  Melker Svensson  2002      32.55  1:10.55      4:59.18   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:14 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:32   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 14, 4X100m Frisim F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs SS  2001  Helsingborgs Simsällskap            3:56.67   
  Alicia Lundblad  2001      28.58  58.80      58.80   
  Olivia Ülger  2000      27.85  58.16      1:56.96   
  Ebba Hallbäck  2000      29.26  1:01.05      2:58.01   
  Sandra Lendt  2000      28.15  58.66      3:56.67   
                     
SK Poseidon  2000  Simklubben Poseidon            4:01.66   
  Elin Melin  2000      29.74  1:02.09      1:02.09   
  Mary Lagoguez  2001      29.08  1:01.01      2:03.10   
  Jenny Le  2000      29.23  1:02.20      3:05.30   
  Hanna Bergman  2001      27.04  56.36      4:01.66   
                     
Trelleborg Sim  2000  Trelleborg Sim            4:05.89   
  Davilda Lareva  2000      29.21  1:01.62      1:01.62   
  Nicola Parfitt  2000      28.33  59.70      2:01.32   
  Isabelle Sering  2002      29.46  1:01.79      3:03.11   
  Linn Olsson  2002      29.58  1:02.78      4:05.89   
                     
Karlskrona SS  2000  Karlskrona Simsällskap            4:06.51   
  Ida Rosenius  2000      29.23  1:28.07      1:28.07   
  Tea Gladher  2000      31.54  1:01.10      2:29.17   
  Sofie Karlsson  2000      33.12  1:03.22      3:32.39   
  Emma Ljungcrantz  2001      34.12  34.12      4:06.51   
                     
Helsingborgs SS 2  2001  Helsingborgs Simsällskap            4:07.19   
  Clara Thomasson  2001      29.41  1:01.36      1:01.36   
  Julia Stenhård  2000      29.38  1:02.45      2:03.81   
  Kajsa Gustavsson  2001      28.82  1:00.91      3:04.72   
  Nelly Rasmusson  2001      29.52  1:02.47      4:07.19   
                     
Malmö KK  2000  Malmö Kappsimningsklubb            4:07.73   
  Nicola Lindell  2001      29.04  1:01.57      1:01.57   
  Klara Johansson  2001      28.60  1:00.45      2:02.02   
  Sara Stenberg  2001      29.61  1:02.32      3:04.34   
  Tove Lennartsson  2000      29.77  1:03.39      4:07.73   
                     
Osby SS  2000  Osby Simsällskap            4:08.10   
  Simone Karlsson  2001      29.27  1:00.40      1:00.40   
  Andrea Prai  2001      29.31  1:02.06      2:02.46   
  Moa Olofsson  2002      30.00  1:02.82      3:05.28   
  Agnes Cato  2001      29.25  1:02.82      4:08.10   
                     
Vellinge-Näsets SK  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            4:09.25   
  Ebba Löfgren  2001      30.16  1:02.27      1:02.27   
  Ida Larsson  2002      29.40  1:01.87      2:04.14   
  Frida Rödin  2000      29.48  1:02.20      3:06.34   
  Emma Vileus  2001      30.29  1:02.91      4:09.25   
                     
Helsingborgs SS 3  2001  Helsingborgs Simsällskap            4:11.40   
  Sarah Wallin  2000      30.55  1:03.95      1:03.95   
  Maja Jönsson  2001      29.26  1:02.50      2:06.45   
  Emmie Lennberger  2000      30.57  1:03.15      3:09.60   
  Alva Ericsson  2000      29.13  1:01.80      4:11.40   
                     
10  Ksls  2000  Kristianstads SLS            4:13.04   
  Josefine Rosengren  2000      30.53  1:04.54      1:04.54   
  Thilde Lantz  2001      29.40  1:01.87      2:06.41   
  Saga Nyborg  2003      30.69  1:03.72      3:10.13   
  Annie Thulin  2003      29.37  1:02.91      4:13.04   
                     
11  Höganäs SS  2001  Höganäs Simsällskap            4:16.03   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      29.50  1:02.54      1:02.54   
  Ida Widén  2001      30.50  1:04.84      2:07.38   
  Alice Tufvesson  2003      30.05  1:03.37      3:10.75   
  Tilda Johansson  2002      30.95  1:05.28      4:16.03   
                     
12  Ängelholms SS  2000  Ängelholms Simsällskap            4:17.29   
  Miranda Ingvarsson  2001      30.12  1:02.05      1:02.05   
  Alma Sandberg  2002      31.41  1:07.46      2:09.51   
  Filippa Sundström  2001      30.11  1:03.67      3:13.18   
  Ellen Thunberg  2001      30.72  1:04.11      4:17.29   
                     
13  SK Poseidon 2  2000  Simklubben Poseidon            4:21.43   
  Annamaria Bontidean  2000      30.55  1:04.57      1:04.57   
  Amanda Björkman  2001      30.96  1:05.71      2:10.28   
  Linn Tufvesson  2001      31.62  1:06.42      3:16.70   
  Sara Jendbro  2000      30.84  1:04.73      4:21.43   
                     
14  Ystads SS  2000  Ystads Simsällskap            4:22.29   
  Tilde Larsson  2001      30.24  1:05.01      1:05.01   
  Emilia Frederiksen  2000      31.19  1:05.73      2:10.74   
  Julia Frederiksen  2001      30.90  1:05.24      3:15.98   
  Emma Stanciu  2000      30.63  1:06.31      4:22.29   
                     
15  SK Triton  2000  Simklubben Triton            4:23.93   
  Thea Lindström  2000      29.97  1:03.40      1:03.40   
  Cornelia Forsgren  2000      31.32  1:06.76      2:10.16   
  Karin Björkman  2001      31.10  1:07.46      3:17.62   
  Wilma Ohlsson  2000      30.80  1:06.31      4:23.93   
                     
16  Landskrona SS  2000  Landskrona Simsällskap            4:24.33   
  Isabelle Moreau  2001      29.51  1:04.84      1:04.84   
  Elsa Assarsson  2001      32.11  1:08.59      2:13.43   
  Emelie Ek-Värn  2004      32.78  1:11.19      3:24.62   
  Ida Sandwång  2001      28.31  59.71      4:24.33   
                     
17  Osby SS 2  2000  Osby Simsällskap            4:29.89   
  Alma Torkelsson  2003      30.82  1:04.48      1:04.48   
  Ellen Torkelsson  2000      30.16  1:05.08      2:09.56   
  Enya Holgersson  2002      33.55  1:09.96      3:19.52   
  Evelina Håkansson  2002      33.12  1:10.37      4:29.89   
                     
Helsingborgs SS 4  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Sjöbo SS  2000  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:32 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:14   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 15, 200m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: Jörnelius Media 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    30.10  1:07.90  1:48.97    2:22.10   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.21  1:11.00  1:52.60    2:23.80   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    30.35  1:07.28  1:49.75    2:24.67   
Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    31.34  1:08.17  1:50.93    2:25.25   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    32.45  1:10.00  1:52.85    2:26.73   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    31.67  1:09.67  1:55.11    2:30.00   
Felicia Huynh  2000  S71    30.72  1:09.42  1:53.01    2:30.28   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.84  1:11.37  1:55.97    2:30.45   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.73  1:11.53  1:56.31    2:30.53   
10  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    33.76  1:13.36  1:55.40    2:30.60   
11  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    32.36  1:13.05  1:55.71    2:31.52   
12  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.43  1:09.42  1:56.06    2:31.53   
13  Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    32.33  1:12.98  1:57.44    2:31.99   
14  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    33.77  1:14.72  1:57.00    2:33.99   
15  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.67  1:11.59  1:56.13    2:34.20   
16  Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.65  1:13.41  1:58.00    2:34.21   
17  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    34.53  1:14.37  1:58.81    2:34.86   
18  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    32.64  1:11.68  2:00.46    2:35.05   
19  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    33.28  1:12.08  1:59.06    2:35.88   
20  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap    33.47  1:13.63  1:59.93    2:36.08   
21  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    33.27  1:16.02  2:00.77    2:36.28   
22  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    31.88  1:12.31  1:59.44    2:36.29   
23  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.04  1:13.93  2:01.87    2:38.53   
24  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    34.55  1:17.03  2:01.41    2:38.87   
25  Amanda Björkman  2001  Simklubben Poseidon    34.85  1:14.85  2:03.48    2:39.79   
26  Hedda Nilsson-Halvardsson  2001  Sjöbo Simsällskap    33.24  1:15.99  2:04.88    2:39.84   
27  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    31.64  1:11.95  2:03.15    2:39.86   
28  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    33.69  1:16.07  2:03.44    2:40.05   
29  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    33.02  1:14.22  2:01.24    2:40.83   
30  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    35.81  1:17.15  2:05.38    2:41.71   
31  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    33.14  1:17.05  2:05.49    2:43.49   
32  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    35.33  1:18.35  2:05.52    2:44.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:14 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 16, 200m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: YBB Ystad Bilbesiktning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.30  1:03.33  1:37.64    2:10.49   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    28.64  1:02.18  1:36.78    2:11.51   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.62  1:03.92  1:38.39    2:13.42   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    30.57  1:04.71  1:39.63    2:15.10   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.28  1:04.12  1:41.62    2:20.81   
Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    32.55  1:09.04  1:47.31    2:22.98   
Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    32.12  1:08.43  1:45.53    2:23.26   
Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    30.71  1:06.19  1:45.45    2:25.98   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    31.93  1:10.01  1:50.16    2:27.18   
10  Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.04  1:10.83  1:50.04    2:27.73   
11  Simon Bonnevier  2001  Landskrona Simsällskap    30.73  1:08.03  1:48.65    2:29.29   
12  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    31.30  1:08.83  1:49.41    2:29.78   
13  Douglas Romare  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.79  1:10.80  1:50.97    2:32.24   
14  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    32.94  1:10.96  1:51.50    2:33.89   
15  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    32.84  1:12.77  1:54.04    2:37.01   
Jacob El Mokri  2001  Kristianstads SLS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 17, 100m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Restaurang Zara 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.67        1:01.20   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim    29.72        1:01.64   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    30.16        1:01.91   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    30.19        1:02.39   
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    30.50        1:02.56   
Alice Tufvesson  2003  Höganäs Simsällskap    30.23        1:02.66   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    29.69        1:02.71   
Tuva Pålsson  2003  Karlskrona Simsällskap    29.91        1:03.27   
Alma Torkelsson  2003  Osby Simsällskap    30.37        1:03.31   
10  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    30.15        1:03.43   
11  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    30.23        1:03.90   
12  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton    30.98        1:04.14   
13  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    30.61        1:04.20   
14  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton    30.80        1:04.39   
15  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    31.09        1:04.45   
16  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    30.53        1:04.53   
17  Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    31.43        1:04.64   
18  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap    30.66        1:05.00   
19  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.15        1:05.07   
20  Cornelia Bernspång  2003  Tyringe Simsällskap    31.01        1:05.16   
21  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    31.80        1:05.40   
22  Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton    30.37        1:05.44   
23  Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    31.53        1:05.45   
24  Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen    31.57        1:05.64   
25  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    31.58        1:06.02   
26  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.62        1:06.09   
27  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    31.45        1:06.11   
28  Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap    31.04        1:06.45   
29  Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.86        1:06.46   
30  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    31.82        1:07.07   
31  Filippa Dihle  2003  Simklubben Lödde    32.31        1:07.18   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:27 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 18, 100m Ryggsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Lindsténs Elektriska AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.95        1:05.42   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    32.56        1:06.71   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    32.10        1:07.99   
Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    32.82        1:08.00   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.09        1:09.09   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    33.36        1:09.15   
Anton Witzell  2004  Simklubben Lödde    33.65        1:10.01   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.18        1:10.74   
Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    34.32        1:10.92   
10  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    35.17        1:11.80   
11  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    34.76        1:12.27   
12  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    34.92        1:12.29   
13  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb    35.36        1:12.59   
14  Alan Jovic  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.08        1:12.76   
15  Tomislav Corluka  2003  Kristianstads SLS    35.60        1:13.15   
16  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    35.51        1:13.89   
17  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    35.15        1:13.95   
18  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    36.12        1:14.26   
19  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    36.53        1:14.42   
20  Alfred Rosberg  2003  Sjöbo Simsällskap    36.05        1:14.61   
21  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim    36.70        1:14.62   
22  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.96        1:14.63   
23  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen    36.01        1:14.88   
24  Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    36.28        1:15.58   
24  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    36.38        1:15.58   
26  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    36.21        1:15.71   
27  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    36.87        1:15.80   
28  Noah Malmgren  2004  S71    36.33        1:15.85   
29  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    37.52        1:16.23   
30  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    36.19        1:16.30   
31  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde    36.15        1:16.76   
Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  16:50   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 19, 200m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Bareko Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Wallin  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.54  1:15.73  1:56.92    2:38.09   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    36.17  1:16.23  1:57.19    2:38.54   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    34.91  1:15.04  1:57.71    2:40.25   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.03  1:16.67  1:58.61    2:41.17   
Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.76  1:16.62  1:58.96    2:41.94   
Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    36.56  1:17.53  2:00.21    2:42.88   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    36.86  1:18.37  2:00.91    2:43.19   
Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap    37.77  1:20.22  2:03.45    2:46.02   
Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap    37.29  1:18.70  2:01.20    2:46.28   
10  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    36.74  1:19.55  2:03.79    2:47.51   
11  Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon    36.52  1:18.63  2:02.78    2:47.77   
12  Felicia Huynh  2000  S71    37.34  1:20.22  2:04.51    2:49.02   
13  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    38.41  1:21.37  2:06.01    2:50.53   
14  Micaela Jönsson  2001  S71    38.04  1:21.11  2:05.77    2:51.32   
15  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap    37.17  1:19.97  2:04.76    2:51.75   
16  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    37.68  1:21.04  2:06.89    2:52.64   
17  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    38.95  1:23.37  2:08.35    2:52.65   
18  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    39.38  1:24.02  2:08.58    2:53.36   
19  Belinda Vedlugaite  2000  Klippans Simsällskap    40.12  1:24.22  2:09.21    2:54.22   
20  Ellen Torkelsson  2000  Osby Simsällskap    39.58  1:24.50  2:10.86    2:56.71   
21  Felicia Schubert  2001  Trelleborg Sim    41.27  1:27.36  2:13.05    2:58.08   
22  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    39.73  1:25.36  2:12.41    3:00.66   
23  Andrea Prai  2001  Osby Simsällskap    40.83  1:26.75  2:14.46    3:01.67   
24  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim    40.23  1:26.60  2:14.72    3:02.30   
25  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap    40.79  1:26.76  2:15.04    3:03.41   
26  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb    41.47  1:29.53  2:16.98    3:04.23   
27  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    39.58  1:25.28  2:14.30    3:04.59   
28  Alice Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap    41.14  1:28.67  2:17.98    3:06.58   
29  Amalia Degler  2001  Simklubben Triton    42.83  1:30.93  2:19.93    3:07.58   
30  Felicia Jartelius  2001  Simklubben Triton    42.00  1:33.24  2:25.82    3:16.13   
Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap            DNS   
Victoria Segerdahl  2001  Simklubben Lödde            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  16:50 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 20, 200m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Teleservice Skåne AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    25.49  54.12  1:23.74    1:53.46   
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    27.01  57.03  1:27.57    1:57.30   
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    27.17  57.08  1:27.46    1:57.31   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    27.38  57.48  1:28.49    1:59.16   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    27.30  57.24  1:28.74    1:59.27   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    27.43  57.60  1:28.32    1:59.28   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    27.49  57.51  1:28.97    1:59.68   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    26.57  56.50  1:28.40    2:00.60   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    27.00  57.79  1:29.55    2:01.00   
10  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    28.76  1:00.09  1:31.52    2:02.32   
11  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    27.96  58.91  1:30.42    2:02.34   
12  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    28.34  59.21  1:31.66    2:03.62   
13  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    28.66  1:00.63  1:33.07    2:04.86   
14  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    29.67  1:01.58  1:33.74    2:05.02   
15  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.54  58.31  1:31.32    2:05.37   
16  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    28.23  1:00.63  1:33.24    2:05.88   
17  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.56  1:02.13  1:35.40    2:06.49   
18  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim    30.10  1:03.69  1:36.97    2:06.76   
19  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    29.35  1:01.06  1:33.62    2:07.00   
20  Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.78  1:01.49  1:34.22    2:07.20   
21  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.87  1:02.07  1:34.95    2:08.16   
22  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.29  1:00.65  1:33.83    2:08.38   
23  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    28.63  1:01.00  1:34.53    2:08.47   
24  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.67  1:02.58  1:36.34    2:09.18   
25  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    28.86  1:02.01  1:36.34    2:09.54   
26  Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    29.39  1:02.54  1:36.66    2:09.62   
27  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.58  1:03.88  1:38.23    2:09.82   
28  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.12  1:02.07  1:36.84    2:10.08   
29  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    30.13  1:03.29  1:37.35    2:10.70   
30  Simon Bonnevier  2001  Landskrona Simsällskap    30.22  1:03.90  1:39.33    2:15.02   
31  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon    29.35  1:03.78  1:39.88    2:15.41   
32  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.81  1:05.30  1:40.94    2:15.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:30   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 21, 400m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Otto Olssons Bil AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    1:10.83  2:28.62  3:54.51    5:02.71   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    1:11.97  2:35.56  3:59.04    5:09.70   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.64  2:34.62  4:01.71    5:13.98   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.78  2:33.60  4:09.04    5:19.48   
Moa Karlsson  2002  S71    1:17.84  2:39.24  4:12.74    5:20.28   
Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    1:12.28  2:36.88  4:08.77    5:20.84   
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:13.69  2:38.81  4:08.14    5:22.21   
Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:14.55  2:38.55  4:09.68    5:23.14   
Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:19.21  2:43.10  4:12.75    5:28.49   
10  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:17.78  2:45.80  4:16.22    5:30.63   
11  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:19.95  2:48.42  4:18.87    5:32.39   
12  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:14.71  2:42.81  4:22.35    5:34.17   
13  Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon    1:19.30  2:47.26  4:20.67    5:36.66   
14  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    1:17.70  2:43.70  4:27.51    5:42.76   
15  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    1:19.95  2:46.37  4:25.26    5:47.22   
16  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:20.92  2:48.34  4:27.32    5:48.04   
17  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap    1:20.48  2:47.32  4:28.76    5:49.41   
18  Enya Holgersson  2002  Osby Simsällskap    1:22.37  2:54.55  4:31.54    5:52.47   
19  Siri Hägg  2002  Simklubben Poseidon    1:29.43  2:58.52  4:42.44    6:01.44   
20  Aurora Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    1:23.60  2:59.37  4:43.91    6:05.42   
21  Michelle Nguyen  2002  Kristianstads SLS    1:21.63  3:01.60  4:42.99    6:09.14   
Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Mathilda Kamper-Johnsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:30 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:43   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 22, 400m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: iKi Assistans AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:09.26  2:24.20  3:51.39    4:54.02   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    1:07.50  2:23.53  3:49.10    4:54.04   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:09.21  2:25.73  3:52.46    4:58.70   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.21  2:27.27  3:50.32    4:59.27   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    1:09.14  2:30.47  3:56.28    5:05.98   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:12.70  2:30.06  4:00.85    5:09.97   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    1:07.38  2:28.66  4:03.02    5:11.90   
Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:16.13  2:32.93  4:01.33    5:12.45   
Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    1:10.95  2:38.35  4:13.40    5:25.53   
10  Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:11.63  2:44.56  4:18.75    5:34.16   
11  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    1:17.46  2:39.76  4:19.39    5:40.31   
12  Isak Paulsson  2002  Simklubben Lödde    1:18.70  2:46.69  4:30.46    5:47.40   
13  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:21.50  2:56.65  4:35.70    5:51.13   
14  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    1:24.97  2:54.58  4:33.86    5:52.31   
15  Philip Primetta  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:29.83  3:12.56  4:57.68    6:25.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:43 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  17:55   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 23, 100m Fjärilsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Hemrex 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alma Torkelsson  2003  Osby Simsällskap    31.13        1:07.36   
Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    31.02        1:07.68   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.45        1:10.24   
Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    33.04        1:11.74   
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.47        1:11.78   
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    33.29        1:12.12   
Isabel Smideberg  2004  Simklubben Lödde    33.53        1:12.37   
Clara Steen  2003  Sjöbo Simsällskap    33.07        1:13.43   
Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    34.20        1:13.49   
10  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.24        1:13.59   
11  Elsa Andersson  2004  Helsingborgs Simsällskap    34.36        1:14.21   
12  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    34.38        1:14.46   
13  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    34.22        1:14.61   
14  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    33.96        1:14.96   
15  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.57        1:15.19   
16  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.98        1:15.36   
17  Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.49        1:15.53   
18  Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    35.09        1:15.83   
19  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen    34.71        1:16.90   
20  Alice Tufvesson  2003  Höganäs Simsällskap    34.74        1:16.95   
21  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.34        1:17.49   
22  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton    35.38        1:17.62   
23  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.14        1:17.73   
24  Cornelia Bernspång  2003  Tyringe Simsällskap    35.64        1:18.34   
25  Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    36.43        1:18.70   
26  Olga Kertzscher Erlandsson  2004  Ystads Simsällskap    34.72        1:18.93   
27  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim    35.18        1:18.95   
28  Hanna Pettersson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.24        1:19.15   
29  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap    36.88        1:19.48   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Nicole Ahlbeck  2003  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:55 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:01   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 24, 100m Bröstsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Ystad Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.75        1:15.06   
Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    35.69        1:15.74   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.60        1:17.54   
Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap    37.26        1:19.45   
Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    37.38        1:19.48   
Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    37.57        1:19.48   
Hannes Wrenne  2004  Ronneby Simsällskap    37.24        1:19.63   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    37.64        1:19.96   
Noah Malmgren  2004  S71    37.79        1:20.39   
10  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    38.09        1:20.73   
11  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    38.59        1:21.31   
12  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    38.38        1:21.73   
13  Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.62        1:21.99   
14  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    38.00        1:22.29   
15  William Svensson  2003  Karlskrona Simsällskap    38.92        1:22.30   
16  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    38.63        1:22.74   
17  Alan Jovic  2004  Helsingborgs Simsällskap    38.41        1:22.87   
18  Alexander Larsson  2003  Helsingborgs Simsällskap    38.39        1:23.03   
19  Anthon Huasson  2004  Hörby SK    38.91        1:23.47   
20  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    40.34        1:23.49   
21  Hampus Olsson  2003  Sjöbo Simsällskap    38.83        1:23.66   
22  Niels Kwant  2003  Tyringe Simsällskap    39.61        1:24.83   
23  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim    39.74        1:25.51   
24  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde    39.99        1:25.70   
25  Malte Laurén  2004  Simklubben Hajen    41.61        1:26.76   
26  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    41.68        1:26.99   
27  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    41.35        1:27.56   
28  Vincent Hua  2004  Hörby SK    40.91        1:27.96   
29  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim    41.93        1:28.74   
30  William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    42.46        1:29.30   
31  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon    43.32        1:31.97   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:01 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:43   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 25, 1500m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:06.90  2:17.38  3:28.00  4:37.80  17:18.66   
          5:48.06  6:58.35  8:07.14  9:15.52     
          10:23.97  11:33.27  12:42.82  13:52.59     
          15:01.37  16:10.89         
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.93  2:15.11  3:24.71  4:34.54  17:33.92   
          5:44.80  6:54.95  8:05.40  9:15.44     
          10:26.03  11:36.85  12:48.47  13:59.56     
          15:10.96  16:22.71         
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:07.00  2:17.53  3:28.78  4:40.54  18:03.51   
          5:52.47  7:05.24  8:17.91  9:30.97     
          10:44.21  11:57.52  13:10.81  14:24.04     
          15:37.78  16:50.95         
Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:07.66  2:21.49  3:35.58  4:50.01  18:32.62   
          6:04.96  7:20.04  8:35.58  9:49.75     
          11:03.33  12:19.28  13:34.50  14:49.86     
          16:05.44  17:19.88         
Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:10.99  2:25.66  3:40.72  4:55.24  18:32.65   
          6:09.94  7:24.59  8:39.02  9:53.68     
          11:07.86  12:22.63  13:37.42  14:52.04     
          16:06.23  17:20.68         
Josefine Rosengren  2000  Kristianstads SLS    1:09.53  2:25.33  3:41.06  4:57.52  19:01.49   
          6:12.91  7:30.37  8:47.47  10:04.80     
          11:21.70  12:39.47  13:56.62  15:14.60     
          16:31.24  17:47.22         
Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    1:10.68  2:25.53  3:41.16  4:57.27  19:04.60   
          6:13.36  7:30.74  8:48.02  10:05.49     
          11:22.83  12:40.43  13:56.84  15:14.92     
          16:32.11  17:48.61         
Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    1:11.00  2:28.13  3:45.99  5:03.73  19:04.94   
          6:22.15  7:39.76  8:57.59  10:14.78     
          11:31.28  12:47.23  14:03.25  15:19.48     
          16:35.84  17:51.69         
Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    1:11.37  2:26.79  3:43.71  5:01.77  19:16.23   
          6:19.35  7:37.63  8:55.49  10:13.09     
          11:30.19  12:47.91  14:05.32  15:23.63     
          16:40.69  17:59.00         
10  Emma Palmquist  2000  Ängelholms Simsällskap    1:10.57  2:29.28  3:48.35  5:07.48  19:47.59   
          6:27.89  7:48.18  9:08.05  10:28.01     
          11:49.09  13:09.60  14:30.18  15:50.67     
          17:10.15  18:29.47         
11  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    1:11.95  2:33.01  3:54.13  5:14.84  19:52.95   
          6:35.63  7:55.67  9:15.83  10:36.45     
          11:56.26  13:15.68  14:35.76  15:55.84     
          17:14.96  18:35.35         
12  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    1:13.62  2:32.40  3:52.07  5:12.35  20:00.05   
          6:32.31  7:53.06  9:14.43  10:35.66     
          11:56.62  13:17.31  14:38.31  15:59.18     
          17:20.30  18:40.95         
13  Amanda Trägårdh  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:12.10  2:31.70  3:51.43  5:12.18  20:17.75   
          6:34.17  7:58.00  9:21.22  10:43.15     
          12:03.34  13:24.63  14:46.29  16:08.95     
          17:32.18  18:54.99         
14  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap    1:13.32  2:34.62  3:57.18  5:21.08  20:48.98   
          6:45.17  8:09.63  9:33.61  10:58.40     
          12:22.51  13:46.92  15:11.21  16:36.12     
          18:01.59  19:26.46         
Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:43 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 26, 100m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Danone 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stefan Varga  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.25        58.00   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.24        58.09   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    28.62        59.28   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    28.99        59.80   
Philip Chen  2000  S71    29.50        1:01.37   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    29.90        1:01.97   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    30.58        1:02.86   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.50        1:02.90   
Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.89        1:02.97   
10  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    30.37        1:03.08   
11  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    31.39        1:04.58   
12  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.59        1:04.70   
13  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.84        1:05.31   
14  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.68        1:07.68   
15  Oscar Johansson  2000  Simklubben Poseidon    32.20        1:07.76   
16  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    32.62        1:08.13   
17  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon    32.89        1:08.61   
18  Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap    32.99        1:08.81   
19  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    33.99        1:09.14   
20  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.03        1:09.38   
21  Elliot Larsson  2000  Simklubben Lödde    33.20        1:09.82   
22  Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap    34.48        1:10.73   
23  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.45        1:10.96   
24  Jakob Werner  2000  Karlskrona Simsällskap    34.89        1:11.18   
25  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    34.52        1:11.41   
26  Jacob Engström  2000  Höganäs Simsällskap    34.44        1:11.57   
27  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim    34.50        1:11.99   
28  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    35.39        1:12.30   
29  Oscar Palmqvist  2000  Simklubben Triton    35.43        1:13.25   
Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:15   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 27, 4X100m Frisim F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Ystads Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
S 71  2002  S71            4:06.47   
  Emilia Rönningdal  2002      28.29  59.54      59.54   
  Moa Karlsson  2002      29.47  1:01.23      2:00.77   
  Anna-Luisa Permarker  2002      30.35  1:03.76      3:04.53   
  Tilda Ericsson  2002      29.18  1:01.94      4:06.47   
                     
Helsingborgs SS  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:08.33   
  Lisa Bengtsson  2002      29.48  1:01.28      1:01.28   
  Angelina Agrell  2003      29.42  1:01.72      2:03.00   
  Emilia Nordén  2003      29.80  1:02.89      3:05.89   
  Ellen Rosdahl  2002      29.47  1:02.44      4:08.33   
                     
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:10.14   
  Lovisa Bjurnemark  2003      29.65  1:03.02      1:03.02   
  Johanna Ingner  2002      29.73  1:01.62      2:04.64   
  Ester Eilertsson  2003      30.06  1:02.36      3:07.00   
  Josephine Mikkelsen  2002      30.39  1:03.14      4:10.14   
                     
Karlskrona SS  2002  Karlskrona Simsällskap            4:11.29   
  Linn Rosenius  2002      28.72  1:00.14      1:00.14   
  Disa Gladher  2002      30.17  1:04.44      2:04.58   
  Ella Simander  2002      29.18  1:01.91      3:06.49   
  Tove Lindén  2002      30.38  1:04.80      4:11.29   
                     
KK Karpen  2002  Kappsimningsklubben Karpen            4:16.94   
  Linnéa Persson  2002      30.16  1:02.81      1:02.81   
  Clara Aronsson  2002      29.96  1:03.18      2:05.99   
  Vilma Rudolf  2002      30.55  1:04.00      3:09.99   
  Emilia Olsson  2002      31.80  1:06.95      4:16.94   
                     
Malmö KK 2  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:17.62   
  Ida Björkdahl  2002      30.10  1:04.47      1:04.47   
  Mollie Morfelt  2003      30.81  1:05.97      2:10.44   
  Johanna Andersson  2002      30.53  1:03.78      3:14.22   
  Felicia Lejox  2002      29.87  1:03.40      4:17.62   
                     
SK Hajen  2002  Simklubben Hajen            4:19.66   
  Sara Nobrell  2002      29.56  1:01.29      1:01.29   
  Elsa Bitzén  2003      31.52  1:06.63      2:07.92   
  Linnea Dolmark  2002      31.04  1:05.67      3:13.59   
  Ella Gutenwik  2004      30.98  1:06.07      4:19.66   
                     
SK Triton  2002  Simklubben Triton            4:19.75   
  Siri Bokander  2003      30.67  1:04.26      1:04.26   
  Antonia Sandblom  2003      30.32  1:05.16      2:09.42   
  Nina Nolén  2002      32.78  1:08.31      3:17.73   
  Gabriella Wivsätter  2003      30.14  1:02.02      4:19.75   
                     
Ystads SS  2002  Ystads Simsällskap            4:20.01   
  Isabelle Odén  2002      30.21  1:02.25      1:02.25   
  Maja Åkesson  2002      30.92  1:04.39      2:06.64   
  Elin Kjellberg  2003      31.49  1:08.11      3:14.75   
  Matilda Liljekvist  2004      30.82  1:05.26      4:20.01   
                     
10  Helsingborgs SS 2  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:20.79   
  Ebba Jälminger  2002      30.70  1:04.15      1:04.15   
  Tyra Littorin  2004      30.37  1:04.75      2:08.90   
  Wilma Svensson  2002      31.43  1:04.51      3:13.41   
  Elsa Andersson  2004      31.38  1:07.38      4:20.79   
                     
11  Helsingborgs SS 3  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:22.63   
  Sara Kjellnäs  2002      31.41  1:05.84      1:05.84   
  Karla Stjepanetic  2003      31.25  1:05.27      2:11.11   
  Alicia Johansson  2003      30.80  1:05.99      3:17.10   
  Ingrid Norstedt  2002      31.38  1:05.53      4:22.63   
                     
12  SK Poseidon  2002  Simklubben Poseidon            4:23.16   
  Ditte Oredsson  2003      30.43  1:04.38      1:04.38   
  Tova Hegardt  2002      29.55  1:03.56      2:07.94   
  Boel Bergquist  2003      32.16  1:09.24      3:17.18   
  Isabelle Bengtsson  2002      30.58  1:05.98      4:23.16   
                     
13  SK Lödde  2002  Simklubben Lödde            4:23.71   
  Carolina Åsberg  2002      31.86  1:06.36      1:06.36   
  Filippa Dihle  2003      30.59  1:05.36      2:11.72   
  Olivia Skog  2002      30.68  1:05.81      3:17.53   
  Isabel Smideberg  2004      31.88  1:06.18      4:23.71   
                     
14  Landskrona SS  2002  Landskrona Simsällskap            4:24.95   
  Viktoria Dellhede  2003      31.87  1:06.06      1:06.06   
  Josefin Dellhede  2003      32.41  1:07.45      2:13.51   
  Linnéa Lindh  2003      31.30  1:07.28      3:20.79   
  Matilda Hoff  2003      30.48  1:04.16      4:24.95   
                     
15  Helsingborgs SS 4  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:27.87   
  Nina Podric  2004      31.97  1:06.47      1:06.47   
  Alice Persson  2003      31.84  1:06.57      2:13.04   
  Emilia Cokalic  2002      30.72  1:06.68      3:19.72   
  Hanna Pettersson  2003      31.77  1:08.15      4:27.87   
                     
16  Ängelholms SS  2003  Ängelholms Simsällskap            4:30.44   
  Ebba Hellzén  2003      31.59  1:06.92      1:06.92   
  Emmie Andersson  2003      32.50  1:08.11      2:15.03   
  Nelly Hansson  2004      33.31  1:09.68      3:24.71   
  Bianca Jarbsjö  2003      31.30  1:05.73      4:30.44   
                     
17  Vellinge-Näsets SK  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            4:31.91   
  Alice Skoglund  2003      32.06  1:08.45      1:08.45   
  Klara Rödin  2003      31.46  1:05.91      2:14.36   
  Hanna Paulsson  2002      32.96  1:10.11      3:24.47   
  Malin Bothén  2002      32.05  1:07.44      4:31.91   
                     
18  SK Hajen 2  2002  Simklubben Hajen            4:33.72   
  Ella Jeppsson  2003      31.22  1:05.88      1:05.88   
  Thea Dahlqvist  2003      31.82  1:08.30      2:14.18   
  Freja Werker  2003      32.83  1:09.41      3:23.59   
  Hanna Barnell  2003      32.65  1:10.13      4:33.72   
                     
19  SK Triton 2  2002  Simklubben Triton            4:34.20   
  Mica Nolén  2004      31.67  1:07.28      1:07.28   
  Malin Pålsson  2002      33.25  1:08.75      2:16.03   
  Maja Björnström  2005      33.29  1:10.63      3:26.66   
  Maja Blomliden  2004      31.60  1:07.54      4:34.20   
                     
20  Trelleborg Sim  2002  Trelleborg Sim            4:34.30   
  Hannah Olsson-Lindhé  2003      32.47  1:07.57      1:07.57   
  Alicia Sjögren  2005      32.73  1:09.21      2:16.78   
  Erma Duratovic  2005      33.60  1:11.81      3:28.59   
  Vilma Andersson  2004      30.61  1:05.71      4:34.30   
                     
21  Landskrona SS  2003  Landskrona Simsällskap            4:35.32   
  Wilma Rundblad  2003      32.88  1:09.27      1:09.27   
  Emma Hassling  2004      32.64  1:10.30      2:19.57   
  Tilde Röiseth  2003      32.17  1:08.22      3:27.79   
  Katja Haglund  2003      31.86  1:07.53      4:35.32   
                     
22  Ystads SS 2  2002  Ystads Simsällskap            4:40.96   
  Sara Melgar  2002      32.67  1:08.98      1:08.98   
  Irma Nilsson  2004      32.22  1:08.13      2:17.11   
  Frida Jansson  2006      34.09  1:11.67      3:28.78   
  Olga Kertzscher Erlandsson  2004      33.67  1:12.18      4:40.96   
                     
23  Ksls  2002  Kristianstads SLS            4:41.64   
  Frida Jarl Halvarsson  2003      32.64  1:07.63      1:07.63   
  Olivia Jarl Halvarsson  2003      32.80  1:09.86      2:17.49   
  Michelle Nguyen  2002      34.16  1:12.08      3:29.57   
  Astrid Olsson  2002      33.35  1:12.07      4:41.64   
                     
24  Ystads SS 3  2002  Ystads Simsällskap            4:59.83   
  Elvira Eriksson  2003      33.99  1:13.86      1:13.86   
  Lucie Ghanem  2002      33.18  1:10.24      2:24.10   
  Liv Martinsson  2004      36.42  1:17.40      3:41.50   
  Anna Melgar  2004      36.14  1:18.33      4:59.83   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:15 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  12 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:28   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 28, 4X100m Medley P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Ystads Rörtjänst AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:17.87   
  David Falk  2003      32.08  1:05.54      1:05.54   
  Carl Gerstenfeld  2002      34.21  1:12.80      2:18.34   
  Lukas Patzer  2002      28.98  1:03.66      3:22.00   
  Elias Persson  2002      26.65  55.87      4:17.87   
                     
Vellinge-Näsets SK  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            4:24.01   
  Johannes Strömberg  2002      29.49  1:00.50      1:00.50   
  Jonatan Holmquist  2003      34.50  1:17.33      2:17.83   
  Hugo Stenskepp  2003      28.99  1:03.78      3:21.61   
  Lucas Örmon  2003      29.45  1:02.40      4:24.01   
                     
Helsingborgs SS  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:24.50   
  Gustav Lind  2002      31.48  1:06.06      1:06.06   
  Oliver Stålbrand  2002      34.38  1:16.13      2:22.19   
  Jacob Söderberg  2003      31.22  1:06.87      3:29.06   
  Daniel Fischer  2002      26.19  55.44      4:24.50   
                     
SK Lödde  2002  Simklubben Lödde            4:29.37   
  Nils Wergeland  2002      30.53  1:02.32      1:02.32   
  Isak Paulsson  2002      38.34  1:25.16      2:27.48   
  Ian Hangård  2002      28.86  1:03.45      3:30.93   
  Lukas Miderbäck  2003      27.68  58.44      4:29.37   
                     
SK Triton  2002  Simklubben Triton            4:34.74   
  Arvid Nilsson  2003      33.29  1:08.23      1:08.23   
  Linus Forsgren  2003      37.73  1:21.35      2:29.58   
  Thor Grandin  2002      29.94  1:05.67      3:35.25   
  Fredrik Nilsson  2002      28.18  59.49      4:34.74   
                     
Malmö KK 2  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:35.11   
  Bo Beckman  2002      32.64  1:07.33      1:07.33   
  Hugo Lennartsson  2004      35.23  1:16.13      2:23.46   
  Carl Ewertz  2002      32.58  1:12.49      3:35.95   
  Liam Bech  2003      27.77  59.16      4:35.11   
                     
SK Poseidon  2002  Simklubben Poseidon            4:36.34   
  Joel Henriksson  2003      33.80  1:08.94      1:08.94   
  Daniel Li  2002      36.47  1:19.28      2:28.22   
  Nils Tired  2003      31.75  1:09.27      3:37.49   
  Axel Hörestrand  2002      28.04  58.85      4:36.34   
                     
Helsingborgs SS 2  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:41.45   
  David Sandström  2002      35.12  1:12.01      1:12.01   
  Kalle Edelhamre  2003      37.58  1:19.19      2:31.20   
  William Lundblad  2004      33.63  1:12.32      3:43.52   
  Henning Cederlund  2003      27.70  57.93      4:41.45   
                     
SK Sydsim  2003  Simklubben Sydsim            4:43.50   
  Felix Rosenkvist  2004      37.85  1:18.23      1:18.23   
  Jonathan Seanderdahl  2002      35.99  1:19.23      2:37.46   
  Dennie Halilovic  2002      28.87  1:04.22      3:41.68   
  Vilhelm Andersson  2002      29.11  1:01.82      4:43.50   
                     
10  Vellinge-Näsets SK 2  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            4:53.60   
  Gustav Conradsen  2003      35.69  1:13.67      1:13.67   
  Petter Jörud  2003      40.00  1:26.94      2:40.61   
  Viktor Hansson  2003      31.36  1:08.82      3:49.43   
  Emil Svensson  2002      30.24  1:04.17      4:53.60   
                     
11  Malmö KK 3  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:56.16   
  Jacob Baxmann  2003      37.71  1:17.87      1:17.87   
  Alexander Kulagowski  2002      38.02  1:20.48      2:38.35   
  Ludvig Romare  2004      34.21  1:13.62      3:51.97   
  Jakob Strömland  2003      30.36  1:04.19      4:56.16   
                     
12  Helsingborgs SS 3  2004  Helsingborgs Simsällskap            4:56.46   
  Alan Jovic  2004      35.87  1:14.98      1:14.98   
  Alexander Larsson  2003      38.75  1:24.15      2:39.13   
  Vlad Lupu  2003      32.61  1:16.14      3:55.27   
  Oscar Elfers  2002      29.23  1:01.19      4:56.46   
                     
13  Ksls  2002  Kristianstads SLS            4:58.26   
  Harry Petersson  2002      35.38  1:13.43      1:13.43   
  Ahmed Sadoon  2002      35.42  1:16.58      2:30.01   
  Herman Modig  2003      37.08  1:23.19      3:53.20   
  Tomislav Corluka  2003      30.38  1:05.06      4:58.26   
                     
14  SK Triton 2  2002  Simklubben Triton            5:25.69   
  Noel Persson  2002      38.73  1:19.46      1:19.46   
  Markus Qvarfordh  2004      40.69  1:28.20      2:47.66   
  Max Alm  2003      39.53  1:30.82      4:18.48   
  Jonathan Palminger  2004      31.96  1:07.21      5:25.69   
                     
15  Trelleborg Sim  2002  Trelleborg Sim            5:32.88   
  Erik Olsson  2002      1:27.40  2:10.12      2:10.12   
  Daniel Choinski Nielsen  2005      50.24  1:26.72      3:36.84   
  Max Ringström  2004      46.88  1:19.85      4:56.69   
  Mattias Andersson  2003      36.19  36.19      5:32.88   
                     
Ystads SS  2002  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  12 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:28 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  13 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:18   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 29, 400m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: MAX Hamburgare 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:03.41  2:10.59  3:17.74    4:25.42   
Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:04.20  2:11.76  3:19.61    4:26.53   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:03.49  2:11.15  3:20.57    4:31.59   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:05.66  2:15.27  3:24.92    4:34.11   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:06.33  2:16.71  3:26.45    4:35.42   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    1:05.00  2:14.75  3:26.74    4:37.67   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    1:05.40  2:16.57  3:29.79    4:41.59   
Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:05.82  2:17.66  3:30.58    4:42.30   
Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.28  2:20.99  3:32.79    4:43.58   
10  Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:07.33  2:19.55  3:32.64    4:43.66   
11  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:08.68  2:22.07  3:36.58    4:47.46   
12  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    1:09.11  2:23.04  3:36.70    4:48.10   
13  Micaela Jönsson  2001  S71    1:08.90  2:22.86  3:37.10    4:51.40   
14  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    1:08.88  2:23.59  3:38.97    4:53.39   
15  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    1:09.56  2:24.94  3:40.41    4:54.29   
16  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    1:07.84  2:21.84  3:38.42    4:55.21   
17  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    1:09.20  2:24.53  3:41.06    4:57.29   
18  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    1:09.02  2:25.38  3:43.33    5:00.57   
19  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.04  2:26.92  3:45.13    5:01.79   
20  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    1:10.69  2:27.96  3:45.86    5:02.41   
21  Amanda Trägårdh  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:11.00  2:28.34  3:46.15    5:02.58   
22  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap    1:09.86  2:26.75  3:44.81    5:02.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  13 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:18 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  13 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:24   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 30, 100m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Yrev 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    24.75        51.86   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    25.13        53.03   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    26.22        53.77   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    25.22        53.79   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    25.67        54.18   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    25.94        54.94   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    26.28        55.43   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    26.90        55.67   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    26.88        55.78   
10  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    27.14        55.95   
11  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    26.89        56.03   
12  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.23        56.28   
13  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    27.91        56.86   
14  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    27.29        56.90   
15  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    26.70        56.95   
16  Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    27.31        57.01   
17  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    27.11        57.26   
18  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    27.56        57.73   
19  Simon Bonnevier  2001  Landskrona Simsällskap    27.97        58.29   
20  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    27.77        58.30   
21  Oscar Johansson  2000  Simklubben Poseidon    27.71        58.39   
22  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    27.99        58.51   
23  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim    28.69        58.68   
24  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon    27.77        58.78   
25  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.78        58.82   
26  Måns Segerlund  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.21        58.83   
27  Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.57        58.89   
28  Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    28.32        59.21   
29  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    28.01        59.25   
30  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    28.33        59.43   
31  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran    29.41        1:02.49   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  13 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:24 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  13 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:40   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 31, 200m Ryggsim F 14, Finaler 
Sponsor: PMC Group 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    33.47  1:08.81  1:45.76    2:24.90   
Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    34.44  1:11.82  1:50.22    2:27.89   
Emilia Rönningdal  2002  S71    34.88  1:13.45  1:51.53    2:28.00   
Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.87  1:14.13  1:53.35    2:31.86   
Moa Karlsson  2002  S71    36.49  1:14.90  1:54.11    2:33.63   
Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    35.88  1:14.90  1:55.70    2:35.12   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    36.57  1:16.55  1:57.16    2:36.08   
Tilda Ericsson  2002  S71    37.19  1:16.49  1:57.21    2:36.95   
Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.23  1:17.20  1:57.80    2:37.03   
10  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    35.07  1:16.33  1:58.80    2:37.73   
11  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.58  1:15.26  1:57.67    2:38.01   
12  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.33  1:17.41  1:58.45    2:38.20   
13  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    37.40  1:18.19  1:59.34    2:39.15   
14  Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon    36.26  1:16.68  1:58.73    2:40.06   
15  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    35.80  1:16.10  1:57.88    2:40.18   
16  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.23  1:18.07  1:59.87    2:40.19   
17  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap    37.90  1:18.95  2:01.32    2:42.32   
18  Lina Ostreus  2002  Simklubben Sydsim    37.60  1:18.61  2:00.85    2:42.49   
19  Linnea Dolmark  2002  Simklubben Hajen    38.16  1:19.52  2:01.40    2:43.03   
20  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    38.19  1:19.36  2:01.82    2:43.77   
21  Julia Larsson  2002  Simklubben Hajen    37.30  1:17.72  2:00.70    2:43.81   
22  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    37.23  1:18.66  2:01.74    2:44.30   
23  Felicia Lejox  2002  Malmö Kappsimningsklubb    38.26  1:19.74  2:02.42    2:44.94   
24  Ellen Johansson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.84  1:19.84  2:04.25    2:46.90   
25  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    38.35  1:20.27  2:03.79    2:47.00   
26  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen    39.11  1:21.54  2:05.56    2:48.29   
27  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    38.49  1:21.28  2:05.67    2:48.69   
28  Agnes Delen Abrahamsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    40.05  1:22.20  2:06.33    2:49.71   
29  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap    39.66  1:21.90  2:06.00    2:50.78   
Nina Nolén  2002  Simklubben Triton            DNS   
Anna-Luisa Permarker  2002  S71            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  13 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:40 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  13 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:53   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 32, 200m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Bil-Bengtsson AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    29.00  1:04.55  1:45.63    2:16.63   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.09  1:05.21  1:45.82    2:17.83   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.65  1:06.15  1:45.87    2:18.00   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    30.95  1:05.03  1:45.85    2:19.09   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.93  1:07.71  1:51.16    2:23.22   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    30.73  1:09.24  1:51.69    2:25.18   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    29.59  1:08.13  1:52.68    2:26.06   
Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.17  1:09.87  1:52.23    2:26.86   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.91  1:08.76  1:54.73    2:28.04   
10  Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    31.61  1:09.12  1:56.13    2:29.63   
11  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    33.22  1:10.96  1:57.22    2:30.17   
12  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    32.95  1:56.44  2:30.77    2:30.77   
13  Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.26  1:12.82  1:58.30    2:32.37   
14  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.35  1:12.89  1:59.06    2:34.12   
14  Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap    33.02  1:13.49  1:57.48    2:34.12   
16  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    33.24  1:12.88  1:58.32    2:34.64   
17  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.68  1:13.29  2:00.65    2:34.69   
18  Pontus Andersson  2002  Ronneby Simsällskap    34.12  1:14.94  1:59.40    2:35.87   
19  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.30  1:12.73  2:02.15    2:37.58   
20  Isak Paulsson  2002  Simklubben Lödde    32.30  1:12.23  2:02.05    2:37.96   
21  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    34.62  1:17.23  2:04.94    2:40.98   
22  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    34.60  1:13.54  2:01.99    2:41.49   
23  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.01  1:16.81  2:04.80    2:41.53   
24  Elias Nilsson  2002  Karlskrona Simsällskap    33.36  1:15.04  2:03.68    2:42.88   
25  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS    39.18  1:18.94  2:06.94    2:43.21   
26  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    37.11  1:21.39  2:07.31    2:44.66   
27  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap    35.89  1:18.71  2:08.67    2:45.08   
28  Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.76  1:23.57  2:09.72    2:47.85   
Philip Primetta  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            DNS   
Ahmed Sadoon  2002  Kristianstads SLS            DSQ   
Nikolaos Tarnanidis  2002  Klippans Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  13 november 2016 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:53 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim region 6    Utskriftsdatum  13 november 2016   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:07   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 november 2016         
 
 
Gren 33, 200m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.94  1:08.63  1:44.58    2:20.60   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    32.77  1:08.71  1:47.23    2:23.11   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    35.29  1:12.58  1:49.07    2:25.19   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    34.50  1:11.48  1:48.39    2:25.26   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    34.12  1:11.43  1:50.35    2:27.73   
Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.61  1:10.63  1:49.48    2:28.11   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.15  1:11.24  1:50.03    2:29.20   
Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.39  1:10.84  1:50.87    2:30.64   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    34.65  1:12.43  1:52.29    2:30.70   
10  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    34.14  1:12.66  1:52.18    2:30.98   
11  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    34.19  1:12.12  1:51.72    2:31.22   
12  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.55  1:13.71  1:53.25    2:31.84   
13  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    35.39  1:14.49  1:54.62    2:32.38   
14  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.84  1:15.83  1:55.51    2:33.13   
15  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    34.96  1:13.49  1:53.21    2:33.29   
16  Amanda Björkman  2001  Simklubben Poseidon    35.71  1:14.28  1:54.05    2:33.75   
17  Josefine Rosengren  2000  Kristianstads SLS    35.51  1:13.71  1:54.99    2:35.32   
18  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    35.54  1:14.30  1:55.35    2:35.45   
19  Amalia Degler  2001  Simklubben Triton    36.84  1:16.80  1:57.23    2:36.97   
20  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    34.73  1:14.32  1:55.82    2:37.50   
21  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    37.43  1:18.27  1:59.62    2:39.17   
22  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    37.85  1:18.73  1:59.73    2:40.34   
23  Karin Björkman  2001  Simklubben Triton    36.02  1:15.93  1:58.02    2:40.37   
24  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    37.66  1:17.71  1:59.26    2:40.92   
25  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    38.63  1:18.65  1:59.91    2:41.35   
26  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    38.85  1:20.01  2:00.79    2:41.36   
27  Cornelia Forsgren  2000  Simklubben Triton    36.68  1:18.31  2:00.74    2:41.41   
28  Josefine Arvidsson