2018-12-16   13:49:03
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Umestänket 2016

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:00   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap    2:49.22        2:49.22   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    46.31  1:34.48  2:34.67    3:16.40   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    3:42.91        3:42.91   
Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    3:44.94        3:44.94   
Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap    3:45.56        3:45.56   
Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elise Öberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    31.47  1:09.02  1:52.80    2:30.05   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    32.94  1:14.91  2:01.81    2:38.19   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.96  1:18.94  2:08.41    2:46.36   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    34.68  1:19.02  2:06.47    2:48.08   
Molly Grace Storm  2003  Umeå Simsällskap    35.29  1:18.28  2:07.32    2:48.46   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.17  1:18.95  2:09.27    2:50.18   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    37.85  1:20.45  2:13.21    2:53.15   
Alva Gonzalez-Glanberg  2002  Luleå Simsällskap    38.13  1:25.75  2:19.35    2:55.80   
Tuva Larsson  2002  Luleå Simsällskap    39.44  1:24.67  2:15.32    2:56.74   
10  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    40.37  1:29.18  2:18.12    2:57.14   
11  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    2:57.32        2:57.32   
12  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    38.10  1:27.45  2:20.36    3:01.34   
13  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    40.07  1:26.35  2:19.95    3:02.85   
14  Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34    42.01  1:32.66  2:21.54    3:03.53   
15  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    39.95  1:28.43  2:20.72    3:03.55   
16  Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    41.52  1:30.95  2:27.04    3:11.95   
17  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    44.88  1:37.24  2:30.09    3:12.51   
18  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    44.28  1:34.79  2:30.34    3:12.87   
19  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    3:17.15        3:17.15   
20  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    41.17  1:31.62  2:33.30    3:17.28   
21  Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34    50.68  1:41.90  2:48.18    3:38.83   
Astrid Gustafsson  2002  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    34.61  1:16.99  2:06.79    2:44.37   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    36.44  1:18.96  2:08.97    2:48.39   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap    37.10  1:20.39  2:08.83    2:48.47   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.68  1:17.31  2:11.59    2:49.98   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    38.08  1:25.62  2:13.56    2:54.12   
Alva Nilsson  2000  Skellefte Simsällskap 34    37.88  1:26.12  2:17.63    2:59.48   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    40.80  1:28.14  2:21.59    3:03.43   
Sofia Lövby  2001  Umeå Simsällskap    3:21.87        3:21.87   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sanna Stenberg  1999  Piteå Sim    35.02  1:16.39  2:04.19    2:42.02   
Clara Hedman  1999  Umeå Simsällskap    34.91  1:21.16  2:09.15    2:49.88   
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    3:31.70        3:31.70   
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning              pÅ LÄKARES INRÅDAN 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:00 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 2, 200m Medley Herrar ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.55  1:29.15  2:16.92    2:59.80   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    39.74  1:28.12  2:26.11    3:08.23   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    44.79  1:32.83  2:28.29    3:12.26   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    44.98  1:37.32  2:40.29    3:28.04   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            DSQ   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    34.66  1:14.45  2:07.72    2:43.18   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    32.30  1:18.07  2:10.50    2:49.84   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    38.74  1:23.17  2:14.99    2:54.95   
Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34    36.90  1:24.59  2:20.27    2:58.70   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    43.23  1:31.21  2:22.34    3:01.59   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    38.78  1:26.24  2:21.39    3:03.67   
Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34    39.10  1:26.99  2:24.77    3:04.32   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    40.68  1:26.15  2:22.28    3:06.33   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    46.08  1:42.61  2:38.53    3:27.07   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.01  1:11.34  1:59.67    2:37.70   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    38.74  1:25.22  2:21.01    3:03.29   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar ABCD, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.44  1:03.39  1:42.68    2:14.40   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    29.66  1:04.13  1:43.09    2:15.37   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    28.72  1:06.50  1:49.62    2:23.66   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    31.97  1:11.42  1:54.54    2:29.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 3, 200m Medley Mixed Masters, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adrian Bengtson  1976  Umeå Simsällskap    31.77  1:13.19  1:56.06    2:31.24   
Peder Larsson  1972  IKSU Simning    34.02  1:19.34  2:09.62    2:49.60   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Mixed Masters, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christer Granström  1965  Umeå Simsällskap    32.99  1:14.15  2:05.09    2:43.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 4, 25m Frisim Damer E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            17.46   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            19.03   
Lilli Jonsson  2006  Umeå Simsällskap            19.77   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            19.91   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            20.15   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            20.83   
Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            22.58   
Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            23.64   
Milla Lindberg  2006  Umeå Simsällskap            23.84   
10  Stina Koskenniemi  2006  Umeå Simsällskap            25.41   
11  Isa Eliasson Nilsson  2006  Umeå Simsällskap            26.69   
12  Stina Westerlund  2007  Skellefte Simsällskap 34            27.92   
13  Nike Bogseth  2007  Hörnefors Idrottsförening            32.94   
14  Minea Luthman  2008  Umeå Simsällskap            35.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:51 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:53   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 5, 25m Frisim Herrar E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Hallgren  2006  Umeå Simsällskap            19.34   
Lukas Thorén  2007  Umeå Simsällskap            22.38   
Philip Sandström  2006  Skellefte Simsällskap 34            22.49   
Axel Lindberg  2006  Umeå Simsällskap            23.43   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            26.09   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:53 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap    37.96        1:18.74   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.24        1:22.23   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    41.26        1:26.43   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap    42.10        1:27.24   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    44.31        1:28.75   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    44.18        1:30.19   
Alva Andersson  2004  Luleå Simsällskap    44.10        1:31.52   
Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    45.79        1:33.80   
Moa Fastborg  2005  Umeå Simsällskap    48.48        1:41.58   
10  Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap    48.31        1:42.24   
11  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    52.13        1:44.88   
12  Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap    51.53        1:46.05   
13  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    52.93        1:47.64   
14  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap    53.47        1:49.62   
15  Selma Westerlund  2004  Skellefte Simsällskap 34    55.82        1:57.30   
16  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    57.61        2:00.65   
17  Felicia Hopkins  2005  Skellefte Simsällskap 34    1:03.57        2:15.74   
18  Linnea Forsman  2005  Skellefte Simsällskap 34    1:04.42        2:20.19   
Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.31        1:15.23   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.01        1:17.04   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.98        1:18.02   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    40.22        1:20.65   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    39.20        1:20.70   
Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    40.22        1:25.53   
Tuva Larsson  2002  Luleå Simsällskap    40.87        1:25.93   
Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning    42.15        1:27.72   
Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    43.30        1:28.43   
10  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    42.51        1:28.73   
11  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    43.02        1:29.65   
12  Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34    44.35        1:30.15   
13  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    44.37        1:30.82   
14  Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    44.77        1:31.50   
15  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    45.45        1:34.29   
16  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    48.00        1:36.71   
17  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    49.74        1:41.05   
18  Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34    47.31        1:43.19   
19  Alice Granström  2003  Umeå Simsällskap    58.09        1:58.43   
Astrid Gustafsson  2002  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
Elma Olofsson  2003  Umeå Simsällskap            DNS   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DNS   
Cecilia Östman  2002  IKSU Simning            DSQ   
Elina Gullehag  2002  IKSU Simning            DSQ   
Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    32.51        1:08.02   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.66        1:14.58   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    37.99        1:17.98   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    37.42        1:18.69   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    40.19        1:23.18   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    41.17        1:25.02   
Sara Bonnedahl  2001  Umeå Simsällskap    41.47        1:27.85   
Ellen Larsson  2001  Skellefte Simsällskap 34    44.08        1:32.20   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    48.44        1:36.46   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    34.35        1:11.32   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap    36.14        1:15.44   
Sanna Stenberg  1999  Piteå Sim    38.37        1:18.78   
Molly Ångström  1997  Umeå Simsällskap    40.19        1:22.07   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Camilla Johansson Sponseller  1974  Umeå Simsällskap    34.13        1:09.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:43 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:02   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magnus Lindström  2004  Skellefte Simsällskap 34    36.02        1:15.05   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    41.72        1:24.60   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    44.43        1:29.92   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    44.35        1:30.09   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    45.02        1:31.68   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34    45.82        1:31.82   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    48.99        1:39.48   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    50.57        1:39.67   
Måns Hallgren  2006  Umeå Simsällskap    57.05        1:56.58   
Melwin Magnusson  2005  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.97        1:10.33   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    34.75        1:12.09   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    37.89        1:18.63   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap    37.19        1:18.89   
Ji An Wang  2003  Luleå Simsällskap    37.52        1:19.36   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    39.09        1:20.97   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    39.79        1:22.23   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    40.93        1:23.04   
Anton Krogh-Vennemo  2002  Luleå Simsällskap    41.14        1:25.29   
10  Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    43.30        1:27.66   
11  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    42.93        1:27.68   
12  Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34    43.34        1:28.43   
13  Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    43.33        1:28.51   
14  Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34    43.46        1:29.54   
15  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    44.60        1:29.89   
16  David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    48.70        1:38.49   
17  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap    50.42        1:44.53   
18  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    55.27        1:52.61   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
Oliver Thorén  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Boström  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.44        1:13.41   
Edvin Johnsson  2001  Luleå Simsällskap    39.78        1:23.00   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    42.50        1:27.93   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    31.14        1:02.57   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    30.78        1:02.81   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    33.21        1:07.93   
Johan Bonnedahl  1997  Umeå Simsällskap    34.92        1:13.51   
Filip Orre Sandström  1999  Umeå Simsällskap    35.57        1:13.84   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christer Granström  1965  Umeå Simsällskap    34.40        1:11.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:02 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:34   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 8, 25m Fjärilsim Damer DE, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            20.17   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            23.04   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            25.07   
Stina Koskenniemi  2006  Umeå Simsällskap            25.68   
Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            27.43   
Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Isa Eliasson Nilsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 25m Fjärilsim Damer DE, Finaler 11 - 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            20.48   
Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            21.52   
Nora Sehlström  2005  IKSU Simning            21.69   
Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            24.26   
Elsa Lindgren  2005  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:34 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:35   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 9, 25m Fjärilsim Herrar DE, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lukas Thorén  2007  Umeå Simsällskap            30.72   
Axel Lindberg  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:35 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 10, 200m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Lindqvist  2005  Luleå Simsällskap    44.39  1:36.49  2:30.13    3:22.37   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    46.31  1:38.63  2:33.67    3:26.29   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    50.82  1:48.39  2:47.51    3:41.94   
Randi Arnesen  2005  Luleå Simsällskap    51.05  1:48.90  2:47.21    3:43.44   
Selma Westerlund  2004  Skellefte Simsällskap 34    54.04  1:54.31  2:56.65    3:56.61   
Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    53.76  1:54.36  2:55.97    3:56.92   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    55.36  1:58.43  3:02.23    4:02.86   
Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    54.18  1:57.21  3:01.11    4:06.33   
Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    57.26  2:01.47  3:04.87    4:08.29   
10  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    55.21  2:00.32  3:05.54    4:08.41   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Felicia Hopkins  2005  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elise Öberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    35.98  1:17.89  2:02.60    2:48.48   
Märta Lindström  2002  Skellefte Simsällskap 34    40.26  1:26.72  2:15.86    3:04.53   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    39.55  1:27.68  2:17.68    3:06.26   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    42.35  1:30.13  2:18.72    3:06.44   
Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34    43.75  1:32.49  2:21.97    3:09.85   
Molly Grace Storm  2003  Umeå Simsällskap    42.39  1:31.03  2:22.21    3:13.36   
Sanja Lind  2002  IKSU Simning    43.23  1:33.26  2:25.25    3:14.49   
Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    47.87  1:43.72  2:39.77    3:33.22   
Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    45.80  1:40.24  2:36.71    3:34.62   
10  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    53.92  1:53.89  2:53.56    3:48.38   
11  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    51.32  1:50.50  2:52.34    3:53.32   
12  Elin Thomas  2003  Skellefte Simsällskap 34    56.82  2:00.19  3:03.76    4:05.10   
13  Alice Granström  2003  Umeå Simsällskap    1:01.12  2:09.70  3:18.42    4:25.49   
Elma Olofsson  2003  Umeå Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning              pÅ LÄKares inrådan 
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erika Luthman  1976  Umeå Simsällskap    44.60  1:34.18  2:27.77    3:22.54   
                     
 
Gren 10, 200m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap    44.21  1:33.99  2:27.43    3:21.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:37 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:48   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    51.89  1:49.99  2:46.53    3:42.36   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    55.61  1:57.60  3:01.42    4:02.31   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    41.52  1:28.48  2:16.25    3:02.74   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    42.08  1:30.26  2:18.87    3:06.24   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap    42.08  1:30.73  2:19.97    3:07.12   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    42.42  1:31.77  2:23.15    3:13.10   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    47.72  1:41.44  2:35.89    3:28.62   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    48.19  1:41.84  2:36.16    3:29.37   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    46.91  1:43.45  2:40.01    3:33.62   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    48.11  1:44.33  2:42.20    3:38.79   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    49.39  1:46.91  2:45.24    3:42.72   
10  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    50.30  1:49.16  2:48.81    3:47.75   
11  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap    50.38  1:48.82  2:52.05    3:53.87   
Otto Forslund  2002  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    46.59  1:40.46  2:36.17    3:29.11   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    33.78  1:11.82  1:50.80    2:30.14   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    37.92  1:20.46  2:05.26    2:51.57   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Andersson  1989  Umeå Simsällskap    35.49  1:18.60  2:05.89    2:49.41   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adrian Bengtson  1976  Umeå Simsällskap    37.55  1:20.62  2:04.62    2:47.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:48 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  13:33   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 12, 800m Frisim Damer ABC, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sabina Alman  2003  Luleå Simsällskap    1:08.68  2:23.52  3:39.14  4:55.10  9:56.69   
          6:11.15  7:27.50  8:43.46       
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    1:12.50  2:29.49  3:47.69  5:05.83  10:20.73   
          6:24.92  7:44.20  9:03.76       
Tina Ylipää  2002  Luleå Simsällskap    1:14.82  2:38.49  4:01.90  5:26.07  10:56.18   
          6:49.69  8:13.57  9:36.87       
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:20.04  2:45.11  4:10.59  5:34.75  11:03.92   
          6:57.96  8:21.52  9:43.80       
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    1:17.85  2:43.76  4:10.12  5:35.96  11:19.86   
          7:02.47  8:28.83  9:55.08       
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    1:21.48  2:48.25  4:16.62  5:44.61  11:28.36   
          7:12.41  8:39.38  10:05.66       
Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:22.49  2:49.22  4:19.76  5:50.52  11:36.41   
          7:19.49  8:46.91  10:14.68       
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:22.46  2:53.11  4:25.08  5:58.56  11:59.86   
          7:31.07  9:02.57  10:34.00       
Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    1:23.85  2:55.78  4:29.51  6:02.53  12:02.78   
          7:34.60  9:05.24  10:36.16       
10  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:26.18  2:55.68  4:28.21  6:00.69  12:04.05   
          7:32.61  9:04.87  10:37.29       
11  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    1:26.54  3:02.30  4:42.49  6:22.24  12:49.97   
          8:00.80  9:39.01  11:16.53       
12  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap    1:24.31  3:02.43  4:42.46  6:22.60  13:01.36   
          8:04.10  9:45.91  11:25.62       
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Damer ABC, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sara Brännström  2001  Luleå Simsällskap    1:06.96  2:20.87  3:36.32  4:52.38  10:01.87   
          6:09.57  7:27.64  8:45.38       
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap    1:13.96  2:32.12  3:50.36  5:09.04  10:20.25   
          6:28.28  7:45.96  9:03.45       
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    1:13.23  2:31.67  3:50.93  5:10.56  10:31.10   
          6:31.26  7:52.54  9:13.19       
Moa Gustavsson  2001  Luleå Simsällskap    1:11.82  2:31.18  3:50.61  5:10.05  10:42.28   
          6:32.67  7:56.61  9:20.65       
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    1:17.82  2:43.21  4:07.83  5:33.21  11:03.25   
          6:58.07  8:22.35  9:45.58       
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Damer ABC, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emmy Johansen  1999  Skellefte Simsällskap 34    1:16.57  2:41.13  4:04.90  5:28.44  10:59.92   
          6:52.16  8:14.78  9:37.19       
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap    1:17.41  2:44.61  4:11.56  5:39.29  11:26.99   
          7:08.24  8:35.60  10:02.92       
Clara Hedman  1999  Umeå Simsällskap    1:20.48  2:48.46  4:17.93  5:49.24  11:55.98   
          7:21.21  8:53.85  10:23.70       
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    1:32.67  3:16.38  5:00.87  6:45.09  13:46.27   
          8:30.91  10:17.91  12:04.57       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  13:33 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  16:58   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap    41.21        1:26.68   
Klara Lindqvist  2005  Luleå Simsällskap    44.93        1:33.87   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    44.34        1:35.03   
Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS    49.28        1:42.49   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    47.94        1:43.13   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    49.61        1:44.42   
Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    50.46        1:47.43   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    50.22        1:47.50   
Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning    51.90        1:48.91   
10  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS    53.97        1:49.36   
11  Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap    53.52        1:52.21   
12  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap    54.68        1:52.81   
13  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    53.17        1:53.66   
14  Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    54.16        1:55.39   
15  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    55.21        1:56.35   
16  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    56.27        1:56.83   
17  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    56.08        1:56.91   
18  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    55.73        1:57.47   
19  Felicia Hopkins  2005  Skellefte Simsällskap 34    56.97        1:58.89   
20  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap    57.29        1:59.46   
21  Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap    57.92        2:01.90   
22  Elsa Lindgren  2005  Skellefte Simsällskap 34    58.48        2:02.93   
23  Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap    1:00.50        2:12.60   
24  Stina Westerlund  2007  Skellefte Simsällskap 34    1:04.44        2:13.21   
25  Emma Gustafsson  2004  Umeå Simsällskap    1:03.67        2:15.80   
26  Stina Koskenniemi  2006  Umeå Simsällskap    1:08.43        2:32.77   
Linnea Forsman  2005  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
Nora Sehlström  2005  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elise Öberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    34.89        1:16.72   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    39.27        1:23.57   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap    39.53        1:25.70   
Märta Lindström  2002  Skellefte Simsällskap 34    40.49        1:26.17   
Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34    40.88        1:26.18   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    41.94        1:26.70   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    41.58        1:27.67   
Molly Grace Storm  2003  Umeå Simsällskap    39.75        1:28.15   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    41.58        1:28.32   
10  Sanja Lind  2002  IKSU Simning    41.50        1:30.08   
11  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    43.68        1:31.71   
12  Tuva Larsson  2002  Luleå Simsällskap    44.50        1:34.12   
13  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    45.00        1:35.26   
14  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap    45.46        1:35.70   
15  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    46.30        1:37.46   
16  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    44.83        1:38.55   
17  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    48.91        1:43.26   
18  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    51.14        1:46.98   
19  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    51.25        1:48.14   
20  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    51.89        1:50.37   
21  Elin Thomas  2003  Skellefte Simsällskap 34    56.65        1:58.34   
22  Alice Granström  2003  Umeå Simsällskap    58.91        2:02.08   
Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    35.15        1:16.26   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap    38.82        1:22.78   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    38.88        1:24.28   
Sarah Jonsson  2001  Luleå Simsällskap    39.30        1:25.10   
Alva Nilsson  2000  Skellefte Simsällskap 34    41.68        1:29.92   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    46.84        1:39.23   
Sofia Lövby  2001  Umeå Simsällskap    48.21        1:46.80   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    55.33        1:56.56   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Hedman  1999  Umeå Simsällskap    40.24        1:25.83   
Emmy Johansen  1999  Skellefte Simsällskap 34    43.19        1:32.66   
Molly Ångström  1997  Umeå Simsällskap    45.25        1:34.76   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erika Luthman  1976  Umeå Simsällskap    42.93        1:29.66   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap    41.79        1:29.70   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  16:58 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:08   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.66        1:25.08   
Magnus Lindström  2004  Skellefte Simsällskap 34    43.59        1:31.37   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    49.63        1:44.87   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    50.86        1:45.34   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    53.93        1:53.83   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34    54.80        1:54.79   
Melwin Magnusson  2005  Skellefte Simsällskap 34    55.20        1:57.62   
Johan Dellbring  2005  Umeå Simsällskap    56.31        1:58.96   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.09        1:20.35   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap    39.11        1:24.37   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    41.22        1:26.11   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    40.79        1:27.45   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap    42.61        1:30.22   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    42.83        1:30.83   
Anton Krogh-Vennemo  2002  Luleå Simsällskap    42.87        1:32.57   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    45.86        1:36.32   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    45.87        1:37.16   
10  David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    45.97        1:38.45   
11  Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34    46.68        1:38.47   
12  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    46.64        1:39.53   
13  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    47.88        1:41.16   
14  Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.00        1:42.04   
15  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    48.93        1:45.02   
16  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap    49.37        1:46.36   
17  Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    52.52        1:50.95   
18  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning    57.74        2:04.37   
19  Oliver Thorén  2002  Umeå Simsällskap    58.81        2:11.79   
Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
Otto Forslund  2002  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    44.06        1:33.92   
Alexander Israelsson  2001  Umeå Simsällskap    49.14        1:48.78   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    31.46        1:07.48   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herr ABCDM, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Peter Lundberg  1991  Umeå Simsällskap    44.20        1:36.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:08 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 15, 25m Ryggsim Damer E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            20.23   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            21.67   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            21.89   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            24.56   
Stina Koskenniemi  2006  Umeå Simsällskap            27.70   
Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            28.40   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            30.13   
Minea Luthman  2008  Umeå Simsällskap            31.36   
Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            31.38   
10  Stina Westerlund  2007  Skellefte Simsällskap 34            31.40   
Nike Bogseth  2007  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 16, 25m Ryggsim Herrar E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Hallgren  2006  Umeå Simsällskap            23.81   
Axel Lindberg  2006  Umeå Simsällskap            26.58   
Philip Sandström  2006  Skellefte Simsällskap 34            27.03   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            27.79   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            29.12   
Lukas Thorén  2007  Umeå Simsällskap            29.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:37 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:28   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 17, 400m Medley Damer ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    1:30.10  3:09.15  4:49.97    6:10.16   
Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    1:33.58  3:13.32  5:05.30    6:35.81   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:44.44  3:31.40  5:22.51    6:48.89   
Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    1:34.78  3:23.83  5:26.27    6:57.32   
Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34    1:50.38  3:41.79  5:53.18    7:30.78   
                     
 
Gren 17, 400m Medley Damer ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sanna Stenberg  1999  Piteå Sim    1:19.79  2:49.23  4:26.79    5:43.17   
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:28 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:44   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    1:44.22  3:27.09  5:25.18    6:52.42   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    1:49.67  3:29.92  5:25.97    6:53.22   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap    1:26.13  2:54.45  4:31.22    5:46.11   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    1:39.94  3:17.39  5:13.31    6:45.75   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    1:31.15  3:17.31  5:20.65    6:49.14   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap            DNS   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:06.21  2:18.86  3:41.11    4:47.29   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    1:08.30  2:25.43  3:45.70    4:51.59   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    1:15.93  2:46.67  4:23.34    5:37.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:44 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 19, 25m Bröstsim Damer E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            22.24   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            27.36   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            27.91   
Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            28.61   
Stina Westerlund  2007  Skellefte Simsällskap 34            28.95   
Stina Koskenniemi  2006  Umeå Simsällskap            29.29   
Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            29.75   
Nike Bogseth  2007  Hörnefors Idrottsförening            37.36   
Ida Vändin  2006  IKSU Simning            DNS   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Minea Luthman  2008  Umeå Simsällskap            DSQ   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:04 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:05   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 20, 25m Bröstsim Herrar E, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Philip Sandström  2006  Skellefte Simsällskap 34            23.99   
Axel Lindberg  2006  Umeå Simsällskap            28.73   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            32.82   
Lukas Thorén  2007  Umeå Simsällskap            34.51   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:05 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 21, 200m Frisim Damer ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    37.26  1:18.84  2:01.33    2:40.31   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    36.88  1:18.18  2:00.63    2:40.50   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    38.21  1:21.28  2:05.31    2:47.31   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap    38.98  1:23.26  2:09.66    2:54.68   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    39.27  1:27.53  2:16.98    2:59.44   
Klara Lindqvist  2005  Luleå Simsällskap    39.66  1:25.81  2:08.61    3:01.63   
Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    42.87  1:31.09  2:20.77    3:04.94   
Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap    45.86  1:38.43  2:35.06    3:23.97   
Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap    44.96  1:39.15  2:33.51    3:26.07   
10  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    48.74  1:45.82  2:44.19    3:38.90   
11  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap    49.12  1:48.68  2:47.63    3:42.01   
12  Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap    51.33  1:50.48  2:50.43    3:44.29   
13  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    50.04  1:49.36  2:48.62    3:45.03   
14  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    49.48  1:52.40  2:54.86    3:54.08   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Damer ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    32.18  1:07.28  1:43.79    2:18.96   
Sabina Alman  2003  Luleå Simsällskap    31.81  1:07.93  1:44.00    2:19.08   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.28  1:09.75  1:48.04    2:25.78   
Alva Gonzalez-Glanberg  2002  Luleå Simsällskap    32.71  1:11.33  1:50.37    2:27.14   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.23  1:13.77  1:53.46    2:28.85   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap    33.88  1:11.86  1:51.14    2:29.56   
Tuva Larsson  2002  Luleå Simsällskap    33.48  1:11.55  1:50.97    2:30.10   
Cecilia Östman  2002  IKSU Simning    34.07  1:11.70  1:50.29    2:30.29   
Tina Ylipää  2002  Luleå Simsällskap    33.99  1:12.81  1:52.92    2:32.58   
10  Elina Gullehag  2002  IKSU Simning    33.19  1:11.23  1:52.20    2:34.96   
11  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    35.53  1:14.62  1:55.06    2:35.08   
12  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    36.32  1:16.32  1:57.42    2:37.04   
13  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.39  1:19.39  2:02.18    2:40.04   
14  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.93  1:18.28  2:01.68    2:40.32   
15  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.46  1:17.87  2:01.13    2:40.54   
16  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    35.81  1:16.58  1:58.87    2:41.15   
17  Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning    38.16  1:19.59  2:02.49    2:44.29   
18  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    36.30  1:17.61  2:01.44    2:44.37   
19  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    38.52  1:20.30  2:04.60    2:46.95   
20  Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    38.29  1:22.77  2:08.42    2:50.58   
21  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    39.57  1:23.54  2:08.73    2:51.42   
22  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    39.25  1:23.29  2:09.94    2:54.73   
23  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap    38.33  1:23.55  2:10.23    2:55.26   
24  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    39.73  1:25.23  2:13.24    2:59.24   
25  Alice Granström  2003  Umeå Simsällskap    46.93  1:41.65  2:39.14    3:31.70   
26  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    49.23  1:45.10  2:42.31    3:32.77   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Damer ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Brännström  2001  Luleå Simsällskap    30.55  1:04.58  1:39.60    2:14.40   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    32.57  1:08.80  1:45.90    2:23.05   
Moa Gustavsson  2001  Luleå Simsällskap    31.75  1:08.44  1:46.84    2:24.96   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    32.95  1:10.59  1:49.30    2:25.74   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap    33.60  1:11.45  1:50.27    2:27.03   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    33.64  1:11.39  1:50.30    2:28.45   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    35.85  1:17.18  1:59.87    2:41.23   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap    35.42  1:16.64  2:00.65    2:42.00   
Sofia Lövby  2001  Umeå Simsällskap    37.84  1:23.26  2:09.22    2:52.86   
10  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    42.01  1:29.83  2:18.70    3:05.12   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Damer ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap    33.69  1:12.65  1:53.98    2:34.97   
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    44.36  1:34.61  2:26.36    3:14.84   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Damer ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap    33.15  1:10.69  1:52.34    2:34.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Magnus Lindström  2004  Skellefte Simsällskap 34    34.63  1:12.22  1:50.85    2:29.41   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    34.82  1:13.12  1:53.46    2:33.81   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    38.67  1:23.12  2:08.16    2:46.68   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    38.62  1:21.30  2:06.80    2:46.75   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    38.23  1:22.95  2:08.89    2:52.24   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    42.20  1:27.03  2:09.22    2:57.87   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    43.03  1:30.77  2:20.00    3:06.83   
Johan Dellbring  2005  Umeå Simsällskap    45.40  1:40.37  2:38.45    3:30.12   
Måns Hallgren  2006  Umeå Simsällskap    44.96  1:41.96  2:39.13    3:33.51   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ji An Wang  2003  Luleå Simsällskap    30.72  1:05.59  1:40.97    2:16.27   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    31.11  1:06.28  1:42.82    2:17.77   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    33.23  1:10.51  1:47.55    2:21.86   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    36.92  1:17.66  1:58.49    2:37.97   
Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34    36.37  1:17.94  2:01.09    2:40.20   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.84  1:20.13  2:04.60    2:45.81   
Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    38.55  1:23.87  2:08.24    2:48.08   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    39.89  1:25.32  2:11.23    2:54.39   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    39.17  1:25.42  2:13.29    2:58.43   
10  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    45.09  1:36.13  2:23.65    3:09.96   
11  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    44.40  1:34.41  2:24.38    3:11.69   
12  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap    42.31  1:30.89  2:24.29    3:14.36   
13  Oliver Thorén  2002  Umeå Simsällskap    45.17  1:41.71  2:40.57    3:38.81   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    28.42  1:00.14  1:32.11    2:02.95   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.76  1:05.87  1:40.18    2:12.79   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.43  1:09.23  1:47.17    2:24.89   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    35.20  1:14.83  1:56.58    2:36.52   
Edvin Johnsson  2001  Luleå Simsällskap    35.07  1:16.16  1:59.18    2:40.08   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    28.36  59.52  1:30.82    2:01.06   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.11  59.63  1:31.63    2:02.89   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    31.87  1:05.91  1:39.89    2:13.79   
Johan Bonnedahl  1997  Umeå Simsällskap    31.66  1:07.32  1:42.76    2:17.33   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning    32.37  1:08.86  1:46.65    2:24.46   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Magnus Rölin  1984  Umeå Simsällskap    28.69  59.89  1:32.02    2:05.47   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap    31.01  1:04.09  1:38.17    2:11.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:37 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:57   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            32.73   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            40.22   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            41.88   
Alva Andersson  2004  Luleå Simsällskap            42.30   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap            45.71   
Moa Fastborg  2005  Umeå Simsällskap            46.82   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            47.45   
Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            48.05   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            48.63   
10  Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.77   
11  Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            50.38   
12  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            50.58   
13  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            51.23   
14  Selma Westerlund  2004  Skellefte Simsällskap 34            52.39   
15  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            53.21   
16  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            54.86   
17  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            57.67   
18  Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            1:05.76   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Felicia Hopkins  2005  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap            DSQ   
Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            DSQ   
Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            32.72   
Hilda Larsson  2002  IKSU Simning            34.02   
Molly Grace Storm  2003  Umeå Simsällskap            34.06   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap            34.16   
Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap            34.79   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap            35.33   
Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap            36.85   
Märta Lindström  2002  Skellefte Simsällskap 34            36.92   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            37.24   
10  Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34            38.78   
11  Elina Gullehag  2002  IKSU Simning            38.98   
12  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.95   
13  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.37   
14  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap            40.46   
15  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            40.53   
16  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            40.62   
17  Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning            41.88   
18  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            42.40   
19  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap            44.16   
20  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            44.95   
21  Sanja Lind  2002  IKSU Simning            45.02   
22  Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34            45.47   
23  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            46.08   
Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap            30.28   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap            33.41   
Sarah Jonsson  2001  Luleå Simsällskap            33.87   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            35.17   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap            35.72   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap            36.21   
Ellen Larsson  2001  Skellefte Simsällskap 34            37.03   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap            37.05   
Sofia Lövby  2001  Umeå Simsällskap            38.05   
10  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            38.60   
11  Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap            38.89   
Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            29.36   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap            32.48   
Sanna Stenberg  1999  Piteå Sim            32.63   
Molly Ångström  1997  Umeå Simsällskap            32.71   
Clara Hedman  1999  Umeå Simsällskap            33.76   
Emmy Johansen  1999  Skellefte Simsällskap 34            36.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:57 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:02   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 24, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.13   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.73   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap            41.83   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34            42.22   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            42.58   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap            43.48   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            47.55   
Johan Dellbring  2005  Umeå Simsällskap            52.91   
                     
 
Gren 24, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap            29.35   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap            32.00   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap            33.02   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap            34.30   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap            34.39   
Arvid Strömbro  2002  Umeå Simsällskap            35.92   
Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34            36.12   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap            36.29   
Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34            36.84   
10  Anton Krogh-Vennemo  2002  Luleå Simsällskap            38.61   
11  Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap            39.15   
12  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap            42.62   
13  Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            42.75   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Otto Forslund  2002  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 24, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap            31.45   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap            34.03   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap            35.25   
Edvin Käck  2000  Hörnefors Idrottsförening            36.52   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap            39.19   
Alexander Israelsson  2001  Umeå Simsällskap            49.54   
                     
 
Gren 24, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Gilliusson  1993  Örnsköldsviks Allmänna SS            26.88   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            26.89   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap            27.71   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap            30.44   
Johan Bonnedahl  1997  Umeå Simsällskap            30.54   
Peter Lundberg  1991  Umeå Simsällskap            34.15   
Kristoffer Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34            36.80   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  19:02 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  27 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  19:04   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Mix Masters, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Martin Lindvall  1981  Umeå Simsällskap            34.15   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Mix Masters, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peder Larsson  1972  IKSU Simning            33.54   
Erika Luthman  1976  Umeå Simsällskap            37.20   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Mix Masters, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap            28.45   
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap            34.68   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  27 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  19:04 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:12   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Herr ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    38.98        1:25.77   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    45.88        1:38.77   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    45.58        1:39.36   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Herr ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    29.80        1:04.67   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    37.11        1:21.36   
Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34    38.22        1:21.61   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    40.58        1:22.22   
Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Herr ABCD, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    26.59        56.23   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    28.49        1:00.71   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    27.74        1:00.73   
Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    28.27        1:00.74   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    29.17        1:02.25   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    30.62        1:10.14   
Peter Lundberg  1991  Umeå Simsällskap    37.85        1:24.63   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:12 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:12   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 27, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    50.71        1:51.25   
Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap    57.67        2:07.45   
Moa Fastborg  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.05        1:14.14   
Sabina Alman  2003  Luleå Simsällskap    36.55        1:19.75   
Molly Grace Storm  2003  Umeå Simsällskap    35.80        1:20.15   
Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap    39.29        1:24.02   
Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    40.46        1:29.33   
Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap    41.83        1:31.78   
Astrid Lövgren  2002  Skellefte Simsällskap 34    41.42        1:33.27   
Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34    48.66        1:45.91   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 27, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    34.72        1:15.25   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.01        1:23.25   
Ellen Larsson  2001  Skellefte Simsällskap 34    38.60        1:27.19   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    42.47        1:34.76   
Alva Nilsson  2000  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Molly Ångström  1997  Umeå Simsällskap    33.09        1:10.27   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.22        1:18.85   
Clara Hedman  1999  Umeå Simsällskap    36.38        1:23.94   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:12 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:15   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 28, 100m Fjärilsim Mix Master, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christer Granström  1965  Umeå Simsällskap    32.27        1:12.16   
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap    36.22        1:21.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:15 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:30   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Hallgren  2006  Umeå Simsällskap            42.54   
Lukas Thorén  2007  Umeå Simsällskap            53.43   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            53.75   
Wilmer Hansson  2006  Umeå Simsällskap            58.36   
Philip Sandström  2006  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 11 - 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap            31.19   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap            33.28   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap            34.50   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            34.65   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34            35.84   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap            36.12   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap            36.25   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            36.58   
Johan Dellbring  2005  Umeå Simsällskap            41.97   
10  Melwin Magnusson  2005  Skellefte Simsällskap 34            47.47   
11  Erik Westman  2005  IKSU Simning            59.03   
12  Anton Rutfors  2005  IKSU Simning            1:07.69   
Casper Ärletun  2005  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap            27.44   
Ji An Wang  2003  Luleå Simsällskap            27.62   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap            28.79   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap            29.03   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap            29.22   
Anton Krogh-Vennemo  2002  Luleå Simsällskap            30.00   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            31.45   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap            31.87   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap            33.04   
10  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap            33.27   
11  Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap            33.56   
12  Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            33.57   
13  Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34            33.68   
14  Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap            33.86   
15  Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34            35.01   
16  David Sundström  2003  Umeå Simsällskap            35.71   
17  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            35.93   
18  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap            36.74   
19  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            38.73   
20  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.25   
21  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning            39.72   
22  Otto Forslund  2002  Skellefte Simsällskap 34            40.46   
23  Alfred Mattsson  2002  Umeå Simsällskap            40.87   
Victor Eriksson  2003  IKSU Simning            DNS   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap            26.99   
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap            28.44   
Edvin Käck  2000  Hörnefors Idrottsförening            29.40   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap            30.30   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap            30.56   
Maximilian Schmitt-Egenolf  2001  Umeå Simsällskap            31.85   
Alexander Israelsson  2001  Umeå Simsällskap            36.97   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Herman Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34            24.29   
Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            24.95   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            25.22   
Johan Bonnedahl  1997  Umeå Simsällskap            26.63   
Filip Sund  1997  IKSU Simning            27.36   
Isak Viklund  1998  Skellefte Simsällskap 34            27.82   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap            28.00   
Jimie Klum  1993  IKSU Simning            29.10   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning            29.69   
10  Joel Steinvall  1996  Skellefte Simsällskap 34            30.03   
11  Kristoffer Lindström  1996  Skellefte Simsällskap 34            30.76   
12  Filip Orre Sandström  1999  Umeå Simsällskap            30.96   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magnus Rölin  1984  Umeå Simsällskap            25.64   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Örjan Olsson  1972  IKSU Simning            28.79   
Peder Larsson  1972  IKSU Simning            30.05   
                     
 
Gren 29, 50m Frisim Herrar ABCDEM, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Edstedt  1936  Umeå Simsällskap            42.63   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:30 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:50   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 10 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            39.68   
Alva Gustavsson  2006  Umeå Simsällskap            43.38   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            45.25   
Fanny Olofsson  2006  Umeå Simsällskap            46.11   
Moa Jakobsson  2006  Umeå Simsällskap            56.83   
Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            57.47   
Ida Vändin  2006  IKSU Simning            1:05.09   
Stina Westerlund  2007  Skellefte Simsällskap 34            1:05.59   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 11 - 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap            30.73   
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap            33.01   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap            33.14   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap            33.20   
Klara Lindqvist  2005  Luleå Simsällskap            33.80   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            35.42   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            35.44   
Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            35.50   
Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            36.50   
10  Ingrid Grahn  2004  Umeå Simsällskap            38.30   
11  Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.69   
12  Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            40.43   
13  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.49   
13  Isabella Wänman  2004  Umeå Simsällskap            40.49   
15  Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.55   
16  Ella Ohlsson  2005  Umeå Simsällskap            41.17   
17  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            41.26   
17  Thea Damlin  2005  Umeå Simsällskap            41.26   
19  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            41.44   
20  Nora Sehlström  2005  IKSU Simning            42.31   
21  Moa Fastborg  2005  Umeå Simsällskap            42.71   
22  Jonna Hellgren  2004  IKSU Simning            42.99   
23  Selma Westerlund  2004  Skellefte Simsällskap 34            43.42   
24  Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            43.71   
25  Sandra Trigell  2005  Umeå Simsällskap            45.52   
26  Ellen Johansson  2004  IKSU Simning            45.94   
27  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            47.24   
28  Elsa Lindgren  2005  Skellefte Simsällskap 34            52.59   
29  Linnea Forsman  2005  Skellefte Simsällskap 34            1:05.66   
Felicia Hopkins  2005  Skellefte Simsällskap 34            DNS   
Ally Lindvall  2005  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            30.27   
Melina Sundström  2002  Sundsvalls Simsällskap            30.79   
Nathalie Pettersson  2002  Sundsvalls Simsällskap            31.04   
Elina Gullehag  2002  IKSU Simning            31.20   
Tina Ylipää  2002  Luleå Simsällskap            31.70   
Tuva Larsson  2002  Luleå Simsällskap            32.21   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            32.55   
Märta Lindström  2002  Skellefte Simsällskap 34            32.74   
Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            33.13   
10  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap            33.22   
11  Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning            33.42   
12  Hilda Larsson  2002  IKSU Simning            33.47   
13  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            33.57   
14  Sofia Lindkvist  2002  Sundsvalls Simsällskap            33.66   
15  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            33.68   
16  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            33.75   
17  Wilma Wenden  2002  Bureå Simsällskap            33.79   
18  Sanja Lind  2002  IKSU Simning            33.88   
19  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap            33.91   
20  Petra Wennberg  2002  Sundsvalls Simsällskap            33.92   
21  Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap            33.99   
22  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap            34.01   
23  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            34.07   
24  Line Björlin  2003  Härnösands Simsällskap            35.20   
25  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            35.65   
26  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap            36.25   
27  Ruth Risberg  2002  Skellefte Simsällskap 34            36.91   
28  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap            36.92   
29  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            37.56   
30  Alice Granström  2003  Umeå Simsällskap            38.44   
31  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap            39.36   
32  Elin Thomas  2003  Skellefte Simsällskap 34            44.32   
Emma Norlin  2002  Sundsvalls Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap            27.53   
Sara Brännström  2001  Luleå Simsällskap            28.47   
Sarah Jonsson  2001  Luleå Simsällskap            28.70   
Moa Gustavsson  2001  Luleå Simsällskap            29.56   
Nicolina Heed  2001  Härnösands Simsällskap            30.15   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            30.84   
Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning            30.99   
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            31.13   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap            31.28   
10  Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap            31.45   
11  Sara Bonnedahl  2001  Umeå Simsällskap            31.87   
12  Tuva Orre Sandström  2001  Umeå Simsällskap            32.23   
13  Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap            32.70   
14  Sofia Lövby  2001  Umeå Simsällskap            34.20   
15  Ellen Larsson  2001  Skellefte Simsällskap 34            34.38   
16  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            37.56   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            27.52   
Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap            28.71   
Sanna Stenberg  1999  Piteå Sim            29.66   
Hanna Mattsson  1998  Sundsvalls Simsällskap            29.76   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            30.44   
Emmy Johansen  1999  Skellefte Simsällskap 34            31.88   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            32.20   
Anna Norberg  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            33.37   
Neila Gaied  1992  IKSU Simning            DNS   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erika Luthman  1976  Umeå Simsällskap            33.40   
                     
 
Gren 30, 50m Frisim Damer ABCDEM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  Umeå Simsällskap            31.07   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:50 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Magnus Lindström  2004  Skellefte Simsällskap 34    38.22  1:19.96  2:01.89    2:41.91   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    46.73  1:36.18  2:25.43    3:10.90   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    36.32  1:16.11  1:57.11    2:37.05   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    41.51  1:27.61  2:13.78    2:56.93   
Robin Andersson  2003  Skellefte Simsällskap 34    42.64  1:29.87  2:18.58    3:06.53   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edvin Johnsson  2001  Luleå Simsällskap    40.51  1:24.72  2:10.91    2:55.31   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    41.72  1:27.54  2:14.55    2:58.22   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    31.95  1:05.85  1:40.05    2:13.73   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    33.76  1:09.46  1:45.46    2:21.33   
Filip Orre Sandström  1999  Umeå Simsällskap    36.69  1:16.01  1:56.79    2:37.21   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tobias Marklund  1975  Piteå Sim    32.47  1:06.09  1:40.23    2:15.77   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar ABCDM, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christer Granström  1965  Umeå Simsällskap    35.93  1:15.35  1:56.35    2:35.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:14   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 32, 200m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nadja Rautiainen  2004  Sundsvalls Simsällskap    42.03  1:27.70  2:14.41    2:58.48   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    44.68  1:31.97  2:19.50    3:04.03   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    45.83  1:36.99  2:28.92    3:18.70   
Hanna Berglund  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.27  1:39.73  2:31.58    3:19.50   
Lilly Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    52.68  1:50.83  2:51.76    3:49.75   
Agnes Löfgren  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.57  1:20.27  2:02.47    2:43.49   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    40.13  1:22.79  2:06.38    2:47.32   
Cecilia Östman  2002  IKSU Simning    39.82  1:21.26  2:03.94    2:47.33   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.90  1:24.78  2:10.11    2:51.98   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    44.87  1:33.35  2:21.50    3:08.34   
Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    52.84  1:51.45  2:50.30    3:44.47   
                     
 
Gren 32, 200m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelia Boström  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.05  1:17.35  1:59.28    2:39.41   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    38.19  1:19.94  2:02.85    2:44.78   
                     
 
Gren 32, 200m Ryggsim Damer ABCDM, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    48.65  1:42.70  2:39.95    3:32.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:14 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:25   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 33, 100m Medley Herrar ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magnus Lindström  2004  Skellefte Simsällskap 34    36.13        1:19.59   
Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.13        1:22.66   
Viktor Nyström  2004  Umeå Simsällskap    40.21        1:27.10   
Jason Walterstad  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.69        1:28.64   
Axel Andersson  2004  Umeå Simsällskap    43.75        1:31.75   
William Lundmark  2004  Skellefte Simsällskap 34    42.48        1:31.90   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    43.44        1:32.77   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    46.17        1:37.51   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    46.87        1:39.77   
10  Johan Dellbring  2005  Umeå Simsällskap    52.46        1:47.16   
                     
 
Gren 33, 100m Medley Herrar ABCD, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.81        1:09.18   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    35.55        1:14.20   
Ji An Wang  2003  Luleå Simsällskap    35.59        1:14.82   
Albin Hedlund  2003  Sundsvalls Simsällskap    33.98        1:15.27   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap    36.69        1:18.41   
Samuel Norlin  2002  Umeå Simsällskap    37.43        1:21.38   
Anton Krogh-Vennemo  2002  Luleå Simsällskap    39.00        1:22.62   
Markus Näsman  2003  Sundsvalls Simsällskap    41.53        1:24.48   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    37.69        1:24.54   
10  Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap    40.82        1:24.72   
11  Josef Nordén  2003  Sundsvalls Simsällskap    40.48        1:25.19   
12  Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    43.27        1:28.78   
13  Marcus Lundmark  2002  Skellefte Simsällskap 34    41.98        1:30.31   
14  David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    45.46        1:32.93   
15  Oliver Cobian  2003  Umeå Simsällskap    48.69        1:37.65   
16  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    48.32        1:38.28   
Victor Eriksson  2003  IKSU Simning            DNS   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Otto Forslund  2002  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
                     
 
Gren 33, 100m Medley Herrar ABCD, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.91        1:14.04   
Bruno Martinsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    36.33        1:17.27   
Alfred Vikström  2001  Bureå Simsällskap    37.46        1:20.74   
Alexander Israelsson  2001  Umeå Simsällskap    49.42        1:40.44   
Edvin Käck  2000  Hörnefors Idrottsförening            DNS   
Maximilian Schmitt-Egenolf  2001  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 33, 100m Medley Herrar ABCD, Finaler 17 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    28.34        1:01.65   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    29.89        1:05.84   
William Säfström  1998  Umeå Simsällskap    33.09        1:10.47   
Isak Viklund  1998  Skellefte Simsällskap 34    31.71        1:10.89   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  28 februari 2016 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:25 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2016    Utskriftsdatum  28 februari 2016   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:51   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  27 februari 2016         
 
 
Gren 34, 100m Medley Damer ABCD, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nea Hjortsberg  2004  Södertörns Simsällskap    37.16        1:18.06   
Leia Beijron  2004  Sundsvalls Simsällskap    40.85        1:24.72   
Agnes Olsson  2004  Bureå Simsällskap    43.17        1:29.15   
Alva Andersson  2004  Luleå Simsällskap    40.40        1:29.46   
Klara Lindqvist