Resultat för Eurogames 2015
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 56 (Finals) - Per Age Group with lap times
Results Event 56 (Finals) - Per Age Group with lap times |
|
|
Competition name |
Eurogames |
|
Print Date |
07 August 2015 |
|
|
Competition place |
Stockholm |
|
Print Time |
11:11 |
|
|
Organizer |
|
|
|
|
|
|
Pool |
50m |
|
|
|
|
|
Competition date |
05 August 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 56, 4X50m Freestyle Men, Finals 240 - 279 years |
|
Place |
Name |
Born |
Club |
|
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
West Hollywood Aquatics 250 |
250 |
West Hollywood Aquatic. IGLA |
|
|
|
|
|
2:19.66 |
|
|
Paulo Figueiredo |
1946 |
|
|
34.98 |
|
|
|
34.98 |
|
|
Jay Olson |
1949 |
|
|
38.84 |
|
|
|
1:13.82 |
|
|
Charles Larson |
1952 |
|
|
35.74 |
|
|
|
1:49.56 |
|
|
David Kirvan |
1964 |
|
|
30.10 |
|
|
|
2:19.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tsunami A 240 |
252 |
San Francisco Tsunami |
|
|
|
|
|
2:23.19 |
|
|
Neil Hart |
1945 |
|
|
41.88 |
|
|
|
41.88 |
|
|
Christian Hellwig |
1949 |
|
|
31.65 |
|
|
|
1:13.53 |
|
|
Louis Ceci |
1950 |
|
|
36.78 |
|
|
|
1:50.31 |
|
|
Ernst Halperin |
1964 |
|
|
32.88 |
|
|
|
2:23.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Glamourhead Sharks 254 |
254 |
Glamourhead Sharks |
|
|
|
|
|
2:34.10 |
|
|
Christian Rantzau |
1960 |
|
|
35.80 |
|
|
|
35.80 |
|
|
Peter Reid |
1952 |
|
|
40.51 |
|
|
|
1:16.31 |
|
|
James Cahill |
1942 |
|
|
43.31 |
|
|
|
1:59.62 |
|
|
Gordon Turnbull |
1952 |
|
|
34.48 |
|
|
|
2:34.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Nat Utrecht 4 men |
246 |
Nat Utrecht |
|
|
|
|
|
2:48.76 |
|
|
Bert Kwakernaak |
1955 |
|
|
38.83 |
|
|
|
38.83 |
|
|
Martin Oortwijn |
1954 |
|
|
41.65 |
|
|
|
1:20.48 |
|
|
Rob Toet |
1942 |
|
|
48.54 |
|
|
|
2:09.02 |
|
|
Hans Stevens |
1963 |
|
|
39.74 |
|
|
|
2:48.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 56, 4X50m Freestyle Men, Finals 200 - 239 years |
|
Place |
Name |
Born |
Club |
|
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
DC Aquatics Club 215 |
215 |
DCAC |
|
|
|
|
|
1:57.20 |
|
|
Eric Czander |
1965 |
|
|
30.69 |
|
|
|
30.69 |
|
|
Frederick Dever |
1965 |
|
|
29.77 |
|
|
|
1:00.46 |
|
|
Jeffrey Mead |
1956 |
|
|
28.55 |
|
|
|
1:29.01 |
|
|
Jay Calhoun |
1959 |
|
|
28.19 |
|
|
|
1:57.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
GSZ 208 |
208 |
Gay Sport Zurich |
|
|
|
|
|
2:00.13 |
|
|
Huub Faas |
1959 |
|
|
29.48 |
|
|
|
29.48 |
|
|
Roger Furger |
1967 |
|
|
30.97 |
|
|
|
1:00.45 |
|
|
Emil Eichenberger |
1955 |
|
|
32.68 |
|
|
|
1:33.13 |
|
|
André Nussbaumer |
1971 |
|
|
27.00 |
|
|
|
2:00.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
VORSPIEL BERLIN 203 |
203 |
Vorspiel SSL Berlin |
|
|
|
|
|
2:00.19 |
|
|
Michel Keemers |
1969 |
|
|
28.44 |
|
|
|
28.44 |
|
|
Dirk Dorsemagen |
1971 |
|
|
28.52 |
|
|
|
56.96 |
|
|
Eckhard Heuer |
1961 |
|
|
32.17 |
|
|
|
1:29.13 |
|
|
Buck Broker |
1956 |
|
|
31.06 |
|
|
|
2:00.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
DC Aquatics Club 216 |
216 |
DCAC |
|
|
|
|
|
2:05.01 |
|
|
Karl Wagner |
1966 |
|
|
30.26 |
|
|
|
30.26 |
|
|
Craig Franz |
1953 |
|
|
30.37 |
|
|
|
1:00.63 |
|
|
Steven Dickens |
1965 |
|
|
35.59 |
|
|
|
1:36.22 |
|
|
Kevin Majoros |
1960 |
|
|
28.79 |
|
|
|
2:05.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Team Florida 234 |
234 |
Team Florida |
|
|
|
|
|
2:06.28 |
|
|
David Leclair |
1967 |
|
|
29.43 |
|
|
|
29.43 |
|
|
Chris Burt |
1955 |
|
|
33.81 |
|
|
|
1:03.24 |
|
|
Bill Korey |
1963 |
|
|
30.46 |
|
|
|
1:33.70 |
|
|
David Walley |
1965 |
|
|
32.58 |
|
|
|
2:06.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Lanes Men 198 |
206 |
LANES |
|
|
|
|
|
2:06.94 |
|
|
Alan White |
1971 |
|
|
36.70 |
|
|
|
36.70 |
|
|
Bob Greene |
1968 |
|
|
28.36 |
|
|
|
1:05.06 |
|
|
Paolo Martini |
1967 |
|
|
31.56 |
|
|
|
1:36.62 |
|
|
David O´brien |
1956 |
|
|
30.32 |
|
|
|
2:06.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
FVV 200 |
201 |
FVV |
|
|
|
|
|
2:07.21 |
|
|
Federico Lupp |
1961 |
|
|
29.86 |
|
|
|
29.86 |
|
|
Juergen Gehrig |
1965 |
|
|
30.38 |
|
|
|
1:00.24 |
|
|
Thorsten Oestreich |
1966 |
|
|
36.27 |
|
|
|
1:36.51 |
|
|
Peter Haeusler |
1965 |
|
|
30.70 |
|
|
|
2:07.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Upstream 2 200 |
200 |
Upstream Amsterdam |
|
|
|
|
|
2:09.25 |
|
|
Michiel Thunnissen |
1960 |
|
|
34.01 |
|
|
|
34.01 |
|
|
Hans Vugts |
1957 |
|
|
32.94 |
|
|
|
1:06.95 |
|
|
Marco Visser |
1974 |
|
|
30.85 |
|
|
|
1:37.80 |
|
|
Emiel Lamers |
1969 |
|
|
31.45 |
|
|
|
2:09.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
HHZV Plons 6 |
203 |
HHZV Plons |
|
|
|
|
|
2:09.87 |
|
|
Marco Hogervorst |
1970 |
|
|
30.95 |
|
|
|
30.95 |
|
|
Hans Maas |
1965 |
|
|
34.64 |
|
|
|
1:05.59 |
|
|
Jan Vlasblom |
1961 |
|
|
32.63 |
|
|
|
1:38.22 |
|
|
Mark Kas |
1961 |
|
|
31.65 |
|
|
|
2:09.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
OTS M200 |
219 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
2:10.95 |
|
|
Rodrigo Ceciliano |
1978 |
|
|
30.71 |
|
|
|
30.71 |
|
|
Philip Collins |
1962 |
|
|
35.70 |
|
|
|
1:06.41 |
|
|
Ben Gifford |
1964 |
|
|
32.94 |
|
|
|
1:39.35 |
|
|
Michael Webster |
1948 |
|
|
31.60 |
|
|
|
2:10.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
TNYA D 213 |
213 |
TNYA |
|
|
|
|
|
2:11.90 |
|
|
James Damron |
1969 |
|
|
28.23 |
|
|
|
28.23 |
|
|
Randall Chamberlain |
1969 |
|
|
35.16 |
|
|
|
1:03.39 |
|
|
Charles Carson |
1954 |
|
|
30.05 |
|
|
|
1:33.44 |
|
|
Tom Malcolm |
1954 |
|
|
38.46 |
|
|
|
2:11.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Ketelbinkie 5 210 |
210 |
GLS Ketelbinkie |
|
|
|
|
|
2:13.90 |
|
|
Ad van Heijst |
1966 |
|
|
32.90 |
|
|
|
32.90 |
|
|
Franklin Nouwen |
1960 |
|
|
34.00 |
|
|
|
1:06.90 |
|
|
Michel Honders |
1969 |
|
|
31.97 |
|
|
|
1:38.87 |
|
|
Wim Sanders |
1955 |
|
|
35.03 |
|
|
|
2:13.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Cobenhagen Mermates 2 |
206 |
Copenhagen Mermates. Pan Idræt |
|
|
|
|
|
2:19.33 |
|
|
Henning Elkjær Nielsen |
1960 |
|
|
33.76 |
|
|
|
33.76 |
|
|
Jacob Helsted |
1972 |
|
|
34.19 |
|
|
|
1:07.95 |
|
|
Jørgen Dahl |
1966 |
|
|
32.72 |
|
|
|
1:40.67 |
|
|
Peter Johannsen |
1965 |
|
|
38.66 |
|
|
|
2:19.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Positive Strokes 200 x |
200 |
Positive Strokes |
|
|
|
|
|
2:30.20 |
|
|
Simon Randerson |
1957 |
|
|
36.88 |
|
|
|
36.88 |
|
|
Darcy Lovel |
1958 |
|
|
37.21 |
|
|
|
1:14.09 |
|
|
Neville Fleming |
1967 |
|
|
37.41 |
|
|
|
1:51.50 |
|
|
Marc Tonti |
1967 |
|
|
38.70 |
|
|
|
2:30.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Stockholm Dolphins G 213 |
213 |
Stockholm Dolphins |
|
|
|
|
|
2:32.87 |
|
|
Jonas Winnerlöv |
1964 |
|
|
36.79 |
|
|
|
36.79 |
|
|
Mikael Björk |
1960 |
|
|
41.69 |
|
|
|
1:18.48 |
|
|
Peter Twede |
1957 |
|
|
40.49 |
|
|
|
1:58.97 |
|
|
Magnus Johansson |
1966 |
|
|
33.90 |
|
|
|
2:32.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
San Diego Swim Masters 228 |
228 |
San Diego Swim Master/Differen |
|
|
|
|
|
2:34.67 |
|
|
Daniel Howard |
1954 |
|
|
37.37 |
|
|
|
37.37 |
|
|
Charlie Kaeler |
1951 |
|
|
41.43 |
|
|
|
1:18.80 |
|
|
Ryan Tu |
1964 |
|
|
39.70 |
|
|
|
1:58.50 |
|
|
Ruben Villegas |
1963 |
|
|
36.17 |
|
|
|
2:34.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
OTS M 200 B |
212 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
2:35.56 |
|
|
Jerome Breton |
1959 |
|
|
39.03 |
|
|
|
39.03 |
|
|
Robert John |
1955 |
|
|
38.04 |
|
|
|
1:17.07 |
|
|
Terry Muscat |
1965 |
|
|
45.96 |
|
|
|
2:03.03 |
|
|
Glenn Reynolds |
1969 |
|
|
32.53 |
|
|
|
2:35.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
H2o Geneva Men 200 |
200 |
H20 GENEVA |
|
|
|
|
|
2:38.02 |
|
|
Yves Monnerat |
1965 |
|
|
35.10 |
|
|
|
35.10 |
|
|
Christoph Mohr |
1973 |
|
|
48.67 |
|
|
|
1:23.77 |
|
|
Andre Bueler |
1965 |
|
|
35.46 |
|
|
|
1:59.23 |
|
|
Hugues Chevalier |
1964 |
|
|
38.79 |
|
|
|
2:38.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Grunions B 207 |
207 |
Long Beach Grunions |
|
|
|
|
|
2:41.48 |
|
|
Barton Parnes |
1956 |
|
|
44.10 |
|
|
|
44.10 |
|
|
Scott Osmond |
1967 |
|
|
40.86 |
|
|
|
1:24.96 |
|
|
Donald Derbyshire |
1958 |
|
|
45.39 |
|
|
|
2:10.35 |
|
|
Dean Zrucky |
1972 |
|
|
31.13 |
|
|
|
2:41.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 56, 4X50m Freestyle Men, Finals 160 - 199 years |
|
Place |
Name |
Born |
Club |
|
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Upstream 1 160+ |
160 |
Upstream Amsterdam |
|
|
|
|
|
1:51.41 |
|
|
Peter van Vuuren |
1960 |
|
|
29.58 |
|
|
|
29.58 |
|
|
Willem Van der Bend |
1973 |
|
|
27.37 |
|
|
|
56.95 |
|
|
Edwin van der Meulen |
1981 |
|
|
27.40 |
|
|
|
1:24.35 |
|
|
Joost Roelofs |
1976 |
|
|
27.06 |
|
|
|
1:51.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
DC Aquatics Club 168 |
168 |
DCAC |
|
|
|
|
|
1:51.65 |
|
|
Neill Williams |
1968 |
|
|
26.80 |
|
|
|
26.80 |
|
|
Wonkee Moon |
1974 |
|
|
27.87 |
|
|
|
54.67 |
|
|
John Tustin |
1976 |
|
|
29.44 |
|
|
|
1:24.11 |
|
|
Robert Jeter |
1974 |
|
|
27.54 |
|
|
|
1:51.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
PA -1 163 |
163 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
1:52.02 |
|
|
Bruno Lefevre |
1972 |
|
|
28.30 |
|
|
|
28.30 |
|
|
Arnaud Bouquet |
1976 |
|
|
27.43 |
|
|
|
55.73 |
|
|
Jean Paul de Oliveira |
1970 |
|
|
28.79 |
|
|
|
1:24.52 |
|
|
Jean-philippe Franqueville |
1979 |
|
|
27.50 |
|
|
|
1:52.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Team Florida 161 |
161 |
Team Florida |
|
|
|
|
|
1:57.89 |
|
|
Diego Suarez |
1983 |
|
|
27.74 |
|
|
|
27.74 |
|
|
James Vaucher |
1983 |
|
|
26.82 |
|
|
|
54.56 |
|
|
Freddy Arends |
1967 |
|
|
29.25 |
|
|
|
1:23.81 |
|
|
Scott Woodburn |
1943 |
|
|
34.08 |
|
|
|
1:57.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
SC Janus M 1 |
161 |
SC Janus |
|
|
|
|
|
1:59.63 |
|
|
Marc Borgstedt |
1980 |
|
|
27.89 |
|
|
|
27.89 |
|
|
Carsten Kobe |
1973 |
|
|
31.82 |
|
|
|
59.71 |
|
|
Kai Graebner |
1973 |
|
|
30.29 |
|
|
|
1:30.00 |
|
|
Arnd Sartor |
1973 |
|
|
29.63 |
|
|
|
1:59.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Stockholm Dolphins I 161 |
161 |
Stockholm Dolphins |
|
|
|
|
|
2:02.39 |
|
|
Toma Bellotti |
1979 |
|
|
30.75 |
|
|
|
30.75 |
|
|
Mattias Karlsson |
1973 |
|
|
31.10 |
|
|
|
1:01.85 |
|
|
Joachim Ståhl |
1973 |
|
|
30.16 |
|
|
|
1:32.01 |
|
|
Niklas Degerman |
1974 |
|
|
30.38 |
|
|
|
2:02.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Toronto Down Town 185 |
185 |
Toronto Down town Swim Club |
|
|
|
|
|
2:08.91 |
|
|
Donald Ainslie |
1966 |
|
|
31.66 |
|
|
|
31.66 |
|
|
Mikel Rotaeche |
1969 |
|
|
33.91 |
|
|
|
1:05.57 |
|
|
Carlos Escobar |
1969 |
|
|
32.95 |
|
|
|
1:38.52 |
|
|
Paulo Valencia |
1970 |
|
|
30.39 |
|
|
|
2:08.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Tsunami D 160 |
172 |
San Francisco Tsunami |
|
|
|
|
|
2:09.50 |
|
|
Tyson Bell |
1972 |
|
|
31.58 |
|
|
|
31.58 |
|
|
Kien Tran |
1976 |
|
|
33.85 |
|
|
|
1:05.43 |
|
|
Ian Foraker |
1963 |
|
|
34.15 |
|
|
|
1:39.58 |
|
|
David Kim |
1975 |
|
|
29.92 |
|
|
|
2:09.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Ketelbinkie 4 173 |
173 |
GLS Ketelbinkie |
|
|
|
|
|
2:10.24 |
|
|
Henk Niemansverdriet |
1967 |
|
|
32.78 |
|
|
|
32.78 |
|
|
Pim Pompen |
1972 |
|
|
32.53 |
|
|
|
1:05.31 |
|
|
Robert Zandee |
1977 |
|
|
30.80 |
|
|
|
1:36.11 |
|
|
Rodney Goijer |
1971 |
|
|
34.13 |
|
|
|
2:10.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Upstream 3 160 |
160 |
Upstream |
|
|
|
|
|
2:10.78 |
|
|
Frederik Kunst |
1969 |
|
|
34.71 |
|
|
|
34.71 |
|
|
Jan Berkvens |
1972 |
|
|
33.13 |
|
|
|
1:07.84 |
|
|
Jan Gert Notenbomer |
1966 |
|
|
32.53 |
|
|
|
1:40.37 |
|
|
Richard van de Steeg |
1962 |
|
|
30.41 |
|
|
|
2:10.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Halegatos |
160 |
Halegatos |
|
|
|
|
|
2:12.78 |
|
|
Alberto Ibañez |
1972 |
|
|
29.92 |
|
|
|
29.92 |
|
|
Juan Brandin |
1981 |
|
|
35.54 |
|
|
|
1:05.46 |
|
|
Joaquín Yeves Millán |
1964 |
|
|
34.46 |
|
|
|
1:39.92 |
|
|
Luis Manuel Diez Mendoza |
1972 |
|
|
32.86 |
|
|
|
2:12.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Glamourhead Sharks 160 |
160 |
Glamourhead Sharks |
|
|
|
|
|
2:14.90 |
|
|
Gregory Phillips |
1973 |
|
|
35.58 |
|
|
|
35.58 |
|
|
Charles Williams |
1959 |
|
|
32.05 |
|
|
|
1:07.63 |
|
|
Mark Collins |
1971 |
|
|
35.76 |
|
|
|
1:43.39 |
|
|
Dane Mcmanus |
1974 |
|
|
31.51 |
|
|
|
2:14.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
TEAM GRAND P.A 186 |
186 |
Styrmir |
|
|
|
|
|
2:17.86 |
|
|
Hjörtur Thorbjörnsson |
1979 |
|
|
33.43 |
|
|
|
33.43 |
|
|
Marteinn Tausen |
1965 |
|
|
33.68 |
|
|
|
1:07.11 |
|
|
Ólafur Högni Ólafsson |
1961 |
|
|
34.84 |
|
|
|
1:41.95 |
|
|
Stephan Jón Hufschmid |
1969 |
|
|
35.91 |
|
|
|
2:17.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
TLV Nemos 2 175 |
175 |
TLV Nemos |
|
|
|
|
|
2:18.49 |
|
|
Lior Keren |
1976 |
|
|
37.27 |
|
|
|
37.27 |
|
|
Ariel Jassan |
1981 |
|
|
32.16 |
|
|
|
1:09.43 |
|
|
Shlomo Shaul |
1957 |
|
|
34.79 |
|
|
|
1:44.22 |
|
|
Boaz Merari |
1971 |
|
|
34.27 |
|
|
|
2:18.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Hannover 164 |
164 |
SLS Leinebagger Hannover |
|
|
|
|
|
2:22.90 |
|
|
Matthias Hahne |
1975 |
|
|
32.95 |
|
|
|
32.95 |
|
|
Gerhard Goll |
1966 |
|
|
41.21 |
|
|
|
1:14.16 |
|
|
Johannes Beneke |
1981 |
|
|
36.17 |
|
|
|
1:50.33 |
|
|
David Porzer |
1974 |
|
|
32.57 |
|
|
|
2:22.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Northern Waves 182 |
182 |
Northern Wave |
|
|
|
|
|
2:22.95 |
|
|
Bing-hua Kuan |
1970 |
|
|
39.01 |
|
|
|
39.01 |
|
|
Darren Kirwin |
1969 |
|
|
34.76 |
|
|
|
1:13.77 |
|
|
David Harmes |
1980 |
|
|
33.75 |
|
|
|
1:47.52 |
|
|
Edwin Lace |
1959 |
|
|
35.43 |
|
|
|
2:22.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
GSZ 194 |
194 |
Gay Sport Zurich |
|
|
|
|
|
2:23.72 |
|
|
Anselmo Fandino |
1971 |
|
|
36.04 |
|
|
|
36.04 |
|
|
Garth Virgin |
1965 |
|
|
35.45 |
|
|
|
1:11.49 |
|
|
Armin Rieser |
1967 |
|
|
37.36 |
|
|
|
1:48.85 |
|
|
Erich Gegenschatz |
1963 |
|
|
34.87 |
|
|
|
2:23.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
ISARHECHTE I 170 |
170 |
Isarhechte |
|
|
|
|
|
2:23.80 |
|
|
Joachim Daubenmerkl |
1969 |
|
|
34.88 |
|
|
|
34.88 |
|
|
Uwe Martin |
1985 |
|
|
39.28 |
|
|
|
1:14.16 |
|
|
Olivier Pierre |
1967 |
|
|
39.33 |
|
|
|
1:53.49 |
|
|
Joachim Hold |
1969 |
|
|
30.31 |
|
|
|
2:23.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
SC Auf Ruhr 1 |
191 |
SC AufRuhr |
|
|
|
|
|
2:25.65 |
|
|
Berend Voorhaar |
1961 |
|
|
35.26 |
|
|
|
35.26 |
|
|
Jörg Nottenkämper |
1973 |
|
|
44.41 |
|
|
|
1:19.67 |
|
|
Volker Kassing |
1968 |
|
|
33.32 |
|
|
|
1:52.99 |
|
|
Reinhard Schorn |
1967 |
|
|
32.66 |
|
|
|
2:25.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
TNYA C 194 |
194 |
TNYA |
|
|
|
|
|
2:33.51 |
|
|
John Napoli |
1970 |
|
|
43.02 |
|
|
|
43.02 |
|
|
Eric Heller |
1974 |
|
|
39.49 |
|
|
|
1:22.51 |
|
|
Adam Jacobson |
1966 |
|
|
40.88 |
|
|
|
2:03.39 |
|
|
Daniel Rosemarin |
1955 |
|
|
30.12 |
|
|
|
2:33.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
GSA1 177 |
177 |
GAY SWIM AMSTERDAM |
|
|
|
|
|
2:37.01 |
|
|
Kees Karsten |
1958 |
|
|
41.04 |
|
|
|
41.04 |
|
|
Rob van Wanrooy |
1982 |
|
|
28.77 |
|
|
|
1:09.81 |
|
|
Peter Veer |
1956 |
|
|
52.19 |
|
|
|
2:02.00 |
|
|
Ronald Naafs |
1960 |
|
|
35.01 |
|
|
|
2:37.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 56, 4X50m Freestyle Men, Finals 120 - 159 years |
|
Place |
Name |
Born |
Club |
|
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
TNYA Relay A |
131 |
TNYA |
|
|
|
|
|
1:48.86 |
|
|
Michael Ferris |
1977 |
|
|
27.78 |
|
|
|
27.78 |
|
|
Lorenzo di Silvio |
1983 |
|
|
27.00 |
|
|
|
54.78 |
|
|
Audie Mcrae |
1985 |
|
|
26.67 |
|
|
|
1:21.45 |
|
|
Robert Magorien |
1983 |
|
|
27.41 |
|
|
|
1:48.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Team Oslo |
155 |
Lambertseter Oslo |
|
|
|
|
|
1:50.01 |
|
|
Kristian Tennebø |
1975 |
|
|
26.86 |
|
|
|
26.86 |
|
|
Ståle Ølberg |
1972 |
|
|
27.49 |
|
|
|
54.35 |
|
|
Tor Gunnar Bjørnstad |
1984 |
|
|
28.55 |
|
|
|
1:22.90 |
|
|
Dag Audun Andersen |
1974 |
|
|
27.11 |
|
|
|
1:50.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Stockholm Dolphins H 154 |
154 |
Stockholm Dolphins |
|
|
|
|
|
1:50.59 |
|
|
Julio Machado |
1969 |
|
|
27.25 |
|
|
|
27.25 |
|
|
Jeffrey Miller |
1977 |
|
|
29.01 |
|
|
|
56.26 |
|
|
Daniel Ljuslinder |
1978 |
|
|
27.86 |
|
|
|
1:24.12 |
|
|
Rickard Andersson |
1982 |
|
|
26.47 |
|
|
|
1:50.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
PA - 2 124 |
124 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
1:55.44 |
|
|
Fabrice Payan |
1980 |
|
|
29.17 |
|
|
|
29.17 |
|
|
Michel Belt |
1990 |
|
|
28.40 |
|
|
|
57.57 |
|
|
Fabien Groisard |
1990 |
|
|
30.57 |
|
|
|
1:28.14 |
|
|
Julien Laudillay |
1976 |
|
|
27.30 |
|
|
|
1:55.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Glamourhead Sharks 120 |
120 |
Glamourhead Sharks |
|
|
|
|
|
1:55.77 |
|
|
Alberto Lauros |
1982 |
|
|
29.46 |
|
|
|
29.46 |
|
|
Kodie Webb |
1978 |
|
|
28.44 |
|
|
|
57.90 |
|
|
Brendan J. Knox |
1986 |
|
|
29.95 |
|
|
|
1:27.85 |
|
|
Brent Greene |
1984 |
|
|
27.92 |
|
|
|
1:55.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
PA - 3 141 |
141 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
1:56.10 |
|
|
Julien Badre |
1976 |
|
|
28.38 |
|
|
|
28.38 |
|
|
Ulysse Bolopion |
1980 |
|
|
30.03 |
|
|
|
58.41 |
|
|
Frédéric Brandt |
1982 |
|
|
28.78 |
|
|
|
1:27.19 |
|
|
Sacha Leonard |
1980 |
|
|
28.91 |
|
|
|
1:56.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
TLV Nemos 1 145 |
145 |
TLV Nemos |
|
|
|
|
|
1:56.19 |
|
|
Ariel Druckman |
1982 |
|
|
29.61 |
|
|
|
29.61 |
|
|
Idan Levy |
1974 |
|
|
29.64 |
|
|
|
59.25 |
|
|
Sagi Krispin |
1976 |
|
|
28.82 |
|
|
|
1:28.07 |
|
|
Gilad Ronen |
1983 |
|
|
28.12 |
|
|
|
1:56.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Ketelbinkie 2 158 |
158 |
GLS Ketelbinkie |
|
|
|
|
|
1:56.80 |
|
|
Guido Moret |
1985 |
|
|
27.51 |
|
|
|
27.51 |
|
|
Harry Raven |
1994 |
|
|
29.02 |
|
|
|
56.53 |
|
|
Martin Oosters |
1972 |
|
|
30.59 |
|
|
|
1:27.12 |
|
|
Svet Gavrilov |
1975 |
|
|
29.68 |
|
|
|
1:56.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
OTS 120 |
141 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
1:57.12 |
|
|
James Gaubert |
1982 |
|
|
31.74 |
|
|
|
31.74 |
|
|
Daniel Hadden |
1986 |
|
|
27.68 |
|
|
|
59.42 |
|
|
Samuel Shepherd |
1987 |
|
|
28.37 |
|
|
|
1:27.79 |
|
|
Rhys Williams |
1973 |
|
|
29.33 |
|
|
|
1:57.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
BGS 125 |
125 |
Bgs |
|
|
|
|
|
1:57.58 |
|
|
Jure Tanko |
1986 |
|
|
28.72 |
|
|
|
28.72 |
|
|
Ruben Alonso |
1977 |
|
|
31.31 |
|
|
|
1:00.03 |
|
|
Samuli Pietiläinen |
1982 |
|
|
30.38 |
|
|
|
1:30.41 |
|
|
Pablo Lourenzo Quatra |
1990 |
|
|
27.17 |
|
|
|
1:57.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
VORSPIEL BERLIN 129 |
129 |
Vorspiel SSL Berlin |
|
|
|
|
|
1:58.71 |
|
|
Lukas Benda |
1977 |
|
|
28.38 |
|
|
|
28.38 |
|
|
Juin-Kai Chou |
1987 |
|
|
28.37 |
|
|
|
56.75 |
|
|
Miguel Ortega Rodriguez |
1981 |
|
|
34.30 |
|
|
|
1:31.05 |
|
|
Jonathan Fichman |
1986 |
|
|
27.66 |
|
|
|
1:58.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Düsseldorf Dolphins 120 1 |
120 |
Düsseldorf Dolphins |
|
|
|
|
|
2:00.13 |
|
|
Emanuele Canni |
1973 |
|
|
29.57 |
|
|
|
29.57 |
|
|
Tibor Varga |
1974 |
|
|
30.40 |
|
|
|
59.97 |
|
|
Jockel Engel |
1974 |
|
|
29.87 |
|
|
|
1:29.84 |
|
|
Ingo Hansen |
1982 |
|
|
30.29 |
|
|
|
2:00.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Tsunami C 120 |
153 |
San Francisco Tsunami |
|
|
|
|
|
2:00.67 |
|
|
Steven Welch |
1976 |
|
|
29.78 |
|
|
|
29.78 |
|
|
Casey Cheung |
1973 |
|
|
30.88 |
|
|
|
1:00.66 |
|
|
Neil Frye |
1979 |
|
|
30.86 |
|
|
|
1:31.52 |
|
|
Mason Chuang |
1979 |
|
|
29.15 |
|
|
|
2:00.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
West Hollywood Aquatics 154 |
154 |
West Hollywood Aquatics |
|
|
|
|
|
2:01.61 |
|
|
Carlos Florez |
1975 |
|
|
28.59 |
|
|
|
28.59 |
|
|
Michael Whitley |
1980 |
|
|
31.62 |
|
|
|
1:00.21 |
|
|
Nikolai Ingistov |
1975 |
|
|
31.64 |
|
|
|
1:31.85 |
|
|
Marcus Hernandez |
1976 |
|
|
29.76 |
|
|
|
2:01.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Halegatos 2 |
120 |
Halegatos |
|
|
|
|
|
2:04.44 |
|
|
Israel Ballano |
1984 |
|
|
30.53 |
|
|
|
30.53 |
|
|
Arturo Collados |
1984 |
|
|
33.27 |
|
|
|
1:03.80 |
|
|
Mohamed Abalhadj Kaddouri |
1981 |
|
|
32.11 |
|
|
|
1:35.91 |
|
|
Francisco Mota Porta |
1982 |
|
|
28.53 |
|
|
|
2:04.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
FVV 149 |
149 |
FVV |
|
|
|
|
|
2:05.89 |
|
|
Manuel Grote |
1984 |
|
|
33.46 |
|
|
|
33.46 |
|
|
Alexander Henf |
1978 |
|
|
30.32 |
|
|
|
1:03.78 |
|
|
Uwe Martin |
1985 |
|
|
32.66 |
|
|
|
1:36.44 |
|
|
Arno Knappschneider |
1981 |
|
|
29.45 |
|
|
|
2:05.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
OTS 120 B Men |
145 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
2:07.60 |
|
|
Matthew Bazeley |
1976 |
|
|
31.47 |
|
|
|
31.47 |
|
|
Emanuele Fanelli |
1982 |
|
|
32.19 |
|
|
|
1:03.66 |
|
|
Reed Landberg |
1969 |
|
|
33.90 |
|
|
|
1:37.56 |
|
|
Jonathan Daniel Tindall |
1988 |
|
|
30.04 |
|
|
|
2:07.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
PA - 4 141 |
141 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
2:07.94 |
|
|
Laurent Poirot |
1973 |
|
|
32.29 |
|
|
|
32.29 |
|
|
Vincent Lafaye |
1985 |
|
|
32.43 |
|
|
|
1:04.72 |
|
|
Mathieu Duguine |
1983 |
|
|
32.90 |
|
|
|
1:37.62 |
|
|
Franck Escoffier |
1978 |
|
|
30.32 |
|
|
|
2:07.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
HOT 142 |
142 |
HOT |
|
|
|
|
|
2:13.10 |
|
|
Juha Syri |
1975 |
|
|
35.50 |
|
|
|
35.50 |
|
|
Esa Iivari |
1981 |
|
|
35.00 |
|
|
|
1:10.50 |
|
|
Sergei Lahti |
1980 |
|
|
31.45 |
|
|
|
1:41.95 |
|
|
Janne Lämsä |
1979 |
|
|
31.15 |
|
|
|
2:13.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
PA - 5 144 |
144 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
2:14.50 |
|
|
Damien Bordreuil |
1976 |
|
|
31.16 |
|
|
|
31.16 |
|
|
Yohann Nicolas |
1976 |
|
|
38.70 |
|
|
|
1:09.86 |
|
|
Yannick Agapit |
1980 |
|
|
33.56 |
|
|
|
1:43.42 |
|
|
Timothee Kazmierczak |
1984 |
|
|
31.08 |
|
|
|
2:14.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Ketelbinkie 3 135 |
135 |
GLS Ketelbinkie |
|
|
|
|
|
2:16.45 |
|
|
Ian Barillas-Mcentee |
1989 |
|
|
35.27 |
|
|
|
35.27 |
|
|
Menno van der Elst |
1974 |
|
|
32.88 |
|
|
|
1:08.15 |
|
|
Pieter Heesbeen |
1982 |
|
|
35.93 |
|
|
|
1:44.08 |
|
|
Ferdi Smits |
1980 |
|
|
32.37 |
|
|
|
2:16.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
PA - 6 135 |
135 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
2:16.51 |
|
|
Nicolas Trimbour |
1980 |
|
|
35.79 |
|
|
|
35.79 |
|
|
Briand Nguyen |
1982 |
|
|
33.37 |
|
|
|
1:09.16 |
|
|
Jean-Victor Babeanu |
1985 |
|
|
37.47 |
|
|
|
1:46.63 |
|
|
Olivier Migette |
1978 |
|
|
29.88 |
|
|
|
2:16.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Stockholm Dolphins J 155 |
155 |
Stockholm Dolphins |
|
|
|
|
|
2:18.49 |
|
|
Robert Säker |
1981 |
|
|
33.55 |
|
|
|
33.55 |
|
|
Marko Feller |
1981 |
|
|
37.52 |
|
|
|
1:11.07 |
|
|
Karl Skoog |
1983 |
|
|
35.95 |
|
|
|
1:47.02 |
|
|
Fredrik Axling |
1963 |
|
|
31.47 |
|
|
|
2:18.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Upstream 4 120 |
120 |
Upstream |
|
|
|
|
|
2:33.22 |
|
|
Joost Klaren |
1994 |
|
|
33.25 |
|
|
|
33.25 |
|
|
Monllor Palacios |
1982 |
|
|
52.36 |
|
|
|
1:25.61 |
|
|
Frederic Minvielle |
1971 |
|
|
34.08 |
|
|
|
1:59.69 |
|
|
Gijs Parrel |
1974 |
|
|
33.53 |
|
|
|
2:33.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
PA - 7 139 |
139 |
Paris Aquatique |
|
|
|
|
|
2:33.46 |
|
|
Noe Testa |
1989 |
|
|
36.61 |
|
|
|
36.61 |
|
|
Xavier Chambard |
1979 |
|
|
41.89 |
|
|
|
1:18.50 |
|
|
David Bouche |
1981 |
|
|
41.02 |
|
|
|
1:59.52 |
|
|
Sylvio Tarcy |
1972 |
|
|
33.94 |
|
|
|
2:33.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
TNYA B 158 |
158 |
TNYA |
|
|
|
|
|
2:33.51 |
|
|
Daniel Hughes |
1978 |
|
|
36.95 |
|
|
|
36.95 |
|
|
Christopher Staples |
1974 |
|
|
39.23 |
|
|
|
1:16.18 |
|
|
Yong Ih Kim |
1976 |
|
|
32.67 |
|
|
|
1:48.85 |
|
|
Baltazar Villegas |
1971 |
|
|
44.66 |
|
|
|
2:33.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 56, 4X50m Freestyle Men, Finals 100 - 119 years |
|
Place |
Name |
Born |
Club |
|
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
DC Aquatics Club 115 |
115 |
DCAC |
|
|
|
|
|
1:46.18 |
|
|
Paul Quincy |
1991 |
|
|
26.18 |
|
|
|
26.18 |
|
|
Andrew Frampton |
1986 |
|
|
27.21 |
|
|
|
53.39 |
|
|
Patrick Barrett |
1981 |
|
|
26.42 |
|
|
|
1:19.81 |
|
|
Dustin Sigward |
1987 |
|
|
26.37 |
|
|
|
1:46.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
OTS 100 A |
105 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
1:48.37 |
|
|
Ethan Spibey |
1992 |
|
|
28.67 |
|
|
|
28.67 |
|
|
James Thompson |
1983 |
|
|
27.94 |
|
|
|
56.61 |
|
|
Neal Thomson |
1991 |
|
|
23.89 |
|
|
|
1:20.50 |
|
|
Tommy Ting |
1989 |
|
|
27.87 |
|
|
|
1:48.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Copenhagen Mermates 1 |
115 |
Copenhagen Mermates |
|
|
|
|
|
1:56.50 |
|
|
Jakob Edinger |
1985 |
|
|
29.30 |
|
|
|
29.30 |
|
|
Johnny Nguyen |
1986 |
|
|
29.73 |
|
|
|
59.03 |
|
|
Morten Henrik Petersen |
1989 |
|
|
27.11 |
|
|
|
1:26.14 |
|
|
Martin Ancher |
1985 |
|
|
30.36 |
|
|
|
1:56.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
OTS 100 B |
115 |
Out To Swim |
|
|
|
|
|
1:58.60 |
|
|
Tim Funnell |
1986 |
|
|
30.07 |
|
|
|
30.07 |
|
|
Adam Kenny |
1990 |
|
|
28.38 |
|
|
|
58.45 |
|
|
Nicholas Miller |
1989 |
|
|
30.60 |
|
|
|
1:29.05 |
|
|
Jasper Pearson |
1980 |
|
|
29.55 |
|
|
|
1:58.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Tsunami B 100 |
113 |
San Francisco Tsunami |
|
|
|
|
|
1:58.63 |
|
|
Nicholas Niiro |
1986 |
|
|
27.95 |
|
|
|
27.95 |
|
|
Ryan Brennan |
1987 |
|
|
31.53 |
|
|
|
59.48 |
|
|
Adel Jabbar |
1987 |
|
|
31.57 |
|
|
|
1:31.05 |
|
|
Daniel Friel |
1987 |
|
|
27.58 |
|
|
|
1:58.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
DC Aquatics Club 119 |
119 |
DCAC |
|
|
|
|
|
2:00.51 |
|
|
Sam Smedinghoff |
1984 |
|
|
30.33 |
|
|
|
30.33 |
|
|
Kevin Muehleman |
1993 |
|
|
31.88 |
|
|
|
1:02.21 |
|
|
Michael Saxvik |
1981 |
|
|
29.78 |
|
|
|
1:31.99 |
|
|
Brent Quinn |
1983 |
|
|
28.52 |
|
|
|
2:00.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
07 August 2015 |
Licensed to: Simklubben Neptun |
Print Time |
11:11 |
|