2017-11-23   02:27:35
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för 31:a Mora Cup

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  16:59   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Elin Svärd  1998    503  33.73        1:09.43   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Nordlund  1998    490  33.66        1:10.04   
  Falu Simsällskap                   
                     
Ine Haga Famestad  1997    396  35.93        1:15.16   
  Elverum Svømming                   
                     
Sofia Ander  1998    387  36.74        1:15.76   
  Sala Simsällskap                   
                     
Tea Olsen Lierstuen  1997    350  37.92        1:18.37   
  Elverum Svømming                   
                     
Julia Beachell Myki  1998    271  41.77        1:25.27   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Junevik  2000    512  33.45        1:09.01   
  Leksands Simförening                   
                     
Agnes Humling  2000    383  37.10        1:16.04   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Julia Budde  1999    383  36.41        1:16.04   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Alva Nyqvist  1999    375  37.51        1:16.55   
  Deje Simsällskap                   
                     
Sandra Jobs  2000    338  37.79        1:19.22   
  Falu Simsällskap                   
                     
Emma Sofie Almås  1999    338  38.54        1:19.25   
  Elverum Svømming                   
                     
Marit van Zonneveld  1999    319  39.19        1:20.75   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Madelene Nilsson  1999    289  40.40        1:23.51   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Julia Johnsson  2000    280  40.11        1:24.38   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
10  Johanne Nyutstumoen  2000    264  41.63        1:25.99   
  Hamar IL                   
                     
11  Kamilla Kleppang  2000    264  41.57        1:26.05   
  Elverum Svømming                   
                     
12  Bente Sagabraaten  2000    255  42.20        1:27.08   
  Hamar IL                   
                     
13  Hanna Karlsson  2000    232  42.15        1:29.83   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emmy Östling  2001    464  34.54        1:11.32  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap                   
                     
Jessika Borbos  2001    382  36.72        1:16.06   
  Falu Simsällskap                   
                     
Cecilia Rudqvist  2001    375  37.11        1:16.56   
  Deje Simsällskap                   
                     
Caroline Bjerkaas  2001    370  37.35        1:16.90   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Matylda Koryl  2002    356  37.58        1:17.88   
  Hamar IL                   
                     
Alva Wikström  2002    355  37.67        1:18.00   
  Falu Simsällskap                   
                     
Karin Syversveen Lie  2001    343  38.45        1:18.85   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Hilda Sander  2002    323  38.71        1:20.48   
  Falu Simsällskap                   
                     
Nora Moen Burmester  2001    319  39.67        1:20.82   
  Bærumsvømmerne                   
                     
10  Lisen Hill  2002    308  40.03        1:21.78   
  Simsällskapet Mora                   
                     
11  Paula Wiberg-Jansson  2001    299  39.98        1:22.52   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
12  Rikke Petersen  2002    255  42.14        1:27.05   
  Bærumsvømmerne                   
                     
13  Maja Wikström  2002    225  43.33        1:30.69   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
14  Agnes Olsson  2002    215  44.07        1:32.07   
  Falu Simsällskap                   
                     
15  Maja Jonsson  2002    208  47.02        1:33.21   
  Simklubben Solsta                   
                     
16  Kristin Wilhelmsen  2001    202  46.34        1:34.04   
  Elverum Svømming                   
                     
17  Nora Lindqvist  2001    201  45.56        1:34.18   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
18  Hanne Rugsveen  2002    201  45.24        1:34.20   
  Elverum Svømming                   
                     
19  Henie Torine Hurum Flaata  2002    179  46.09        1:37.98   
  Bærumsvømmerne                   
                     
20  Emilie Angel Gotteberg  2002    139  50.47        1:46.53   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Sirin Andrea Hamoudeh  2001              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tia Sauthon  2003    328  38.76        1:20.08   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Amanda Jobs  2003    228  45.38        1:30.29   
  Falu Simsällskap                   
                     
Erica Segerström  2004    220  44.47        1:31.40   
  Simklubben Solsta                   
                     
Liv Jonsson  2004    200  46.09        1:34.37   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Marie Qvigstad Eek  2003    198  46.12        1:34.67   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Ingrid Vie  2003    190  45.77        1:35.93   
  Elverum Svømming                   
                     
Linn Roos  2003    190  46.16        1:36.01   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Saga Boroåker  2004    190  46.30        1:36.04   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Estelle Gyoni  2004    187  46.82        1:36.56   
  Köpings Simsällskap                   
                     
10  Anna Grape  2004    185  46.81        1:36.78   
  Bærumsvømmerne                   
                     
10  Eline Søfting Svarstad  2004    185  48.22        1:36.78   
  Elverum Svømming                   
                     
12  Sina Ingedotter Øyen  2004    183  46.69        1:37.12   
  Elverum Svømming                   
                     
13  Anna Jönsson  2003    183  46.69        1:37.16   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
14  Amanda Johansson  2005    182  47.68        1:37.34   
  Deje Simsällskap                   
                     
15  Elise Sveen-Bratvold  2004    167  50.20        1:40.16   
  Elverum Svømming                   
                     
16  Carina Sundt Kvadsheim  2003    160  48.53        1:41.67   
  Bærumsvømmerne                   
                     
17  Emma Mathilde Erve  2004    159  48.52        1:41.74   
  Bærumsvømmerne                   
                     
18  Emelie Ekvall  2003    147  50.43        1:44.52   
  Falu Simsällskap                   
                     
19  Ingeborg Viken Lohne  2003    140  52.40        1:46.30   
  Bærumsvømmerne                   
                     
20  Moa Kvarnlöf  2004    139  51.90        1:46.61   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
21  Emma Spångberg  2005    133  50.80        1:48.03   
  Deje Simsällskap                   
                     
22  Cornelia Moberg  2003    118  54.73        1:52.50   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
Anja Zetterberg  2003              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
Una Martine Haaseth  2004              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  16:59 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:11   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Structor/Bilkompaniet 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Eirik Rugsveen  1996    458  30.50        1:03.46   
  Elverum Svømming                   
                     
Filip Antlöv  1998    401  31.71        1:06.34   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Thomas Lundberg  1998    260  36.86        1:16.63   
  Hamar IL                   
                     
Jesper Andersson  1996    236  38.61        1:19.15   
  Deje Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Structor/Bilkompaniet 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lukas Hill  1999    403  31.29        1:06.24   
  Simsällskapet Mora                   
                     
David Hambraeus  1999    374  32.40        1:07.87   
  Falu Simsällskap                   
                     
Eivind Aalstad Laakso  1999    303  35.19        1:12.79   
  Hamar IL                   
                     
Snorre Myrvold Stener  2000    295  36.53        1:13.46   
  Elverum Svømming                   
                     
Jens Fredrik Holberg  2000    272  36.75        1:15.53   
  Elverum Svømming                   
                     
Roberts Rostoks  2000              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Structor/Bilkompaniet 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mathias Renström  2001    278  35.87        1:14.96   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sondre Jakob Bratli  2001    249  38.13        1:17.74   
  Elverum Svømming                   
                     
Marcus Tägtström  2002    225  38.83        1:20.36   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Sivert Høgevold  2001    225  39.70        1:20.46   
  Elverum Svømming                   
                     
Tim Hansson  2001    215  40.09        1:21.58   
  Falu Simsällskap                   
                     
Johan Werkmästar  2002    182  42.03        1:26.21   
  Falu Simsällskap                   
                     
Peter Khabarov  2002    168  43.15        1:28.64   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Bjørn Kristian Eide  2001    124  47.22        1:37.97   
  Elverum Svømming                   
                     
Ole Tallberg Bjørlykke  2001              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Simen Littorin Birkeland  2002              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Structor/Bilkompaniet 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Milian Hestad Solberg  2003    326  33.93        1:11.07  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Bærumsvømmerne                   
                     
Malte Svärd  2003    220  39.67        1:20.97   
  Falu Simsällskap                   
                     
Daniel Ruijs  2004    161  43.54        1:29.93   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Eric Persson  2004    152  44.22        1:31.65   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Lucas Humling  2005    117  48.65        1:39.91   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  17:11 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Försök 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            28.31   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            29.36   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            29.58   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.63   
Ylva Hoffart  2001  Bærumsvømmerne            29.67   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            29.70   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            29.74   
Ine Haga Famestad  1997  Elverum Svømming            30.07   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            30.19   
10  Amalie Foosnaes  1999  Elverum Svømming            30.26   
11  Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            30.64   
12  Alva Nyqvist  1999  Deje Simsällskap            30.95   
13  Tea Olsen Lierstuen  1997  Elverum Svømming            31.03   
14  Jonna Jämte  2000  Borlänge Simsällskap            31.16   
15  Matylda Koryl  2002  Hamar IL            31.59   
16  Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap            31.71   
17  Karin Syversveen Lie  2001  Bærumsvømmerne            32.34   
18  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap            32.36   
19  Kristin Andersson  1999  Falu Simsällskap            32.37   
19  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap            32.37   
21  Tia Sauthon  2003  Bærumsvømmerne            32.38   
22  Sirin Andrea Hamoudeh  2001  Elverum Svømming            32.39   
23  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap            32.41   
24  Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap            32.50   
25  Caroline Bjerkaas  2001  Bærumsvømmerne            32.59   
26  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora            32.69   
27  Julia Beachell Myki  1998  Elverum Svømming            32.71   
28  Elin Sisell  2000  Simsällskapet Mora            32.74   
29  Alva Wikström  2002  Falu Simsällskap            32.79   
29  Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap            32.79   
31  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            32.87   
31  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora            32.87   
33  Johanne Nyutstumoen  2000  Hamar IL            32.98   
34  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            33.06   
35  Emma Sofie Almås  1999  Elverum Svømming            33.13   
36  Astrid Hillesøy  2001  Bærumsvømmerne            33.27   
37  Lisa Holberg  2002  Bærumsvømmerne            33.34   
38  Sandra Jobs  2000  Falu Simsällskap            33.46   
39  Julia Johnsson  2000  Härjedalens Simklubb            33.48   
40  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap            33.54   
41  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            33.75   
42  Kamilla Kleppang  2000  Elverum Svømming            34.20   
43  Ella Kristine Werum Johannessen  2002  Bærumsvømmerne            34.52   
44  Isabelle Asp  2001  Deje Simsällskap            34.54   
45  Hedda Rørnes Bakke  2002  Bærumsvømmerne            35.03   
46  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb            35.04   
47  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap            35.19   
48  Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap            35.32   
49  Anja Kling  2002  Sim 77 Hofors            35.36   
50  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap            35.41   
51  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap            35.65   
52  Liv Jonsson  2004  Simsällskapet Mora            35.67   
53  Bente Sagabraaten  2000  Hamar IL            35.86   
54  Rikke Petersen  2002  Bærumsvømmerne            35.89   
55  Kristin Wilhelmsen  2001  Elverum Svømming            35.99   
56  Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap            36.24   
57  Anna Grape  2004  Bærumsvømmerne            36.46   
58  Erica Segerström  2004  Simklubben Solsta            36.53   
59  Malin Seberg  2000  Sim 77 Hofors            37.08   
60  Nora Dahl Elde  2002  Bærumsvømmerne            37.16   
61  Lisa Mörth  2004  Borlänge Simsällskap            37.25   
61  Marie Qvigstad Eek  2003  Bærumsvømmerne            37.25   
63  Sina Ingedotter Øyen  2004  Elverum Svømming            37.95   
64  Alva Honak  2002  Simsällskapet Mora            38.13   
65  Malou Sjöberg  1999  Simsällskapet Mora            38.14   
66  Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap            38.17   
67  Hanne Rugsveen  2002  Elverum Svømming            38.36   
68  Eline Søfting Svarstad  2004  Elverum Svømming            39.51   
69  Carina Sundt Kvadsheim  2003  Bærumsvømmerne            40.61   
70  Ida Vinje  2003  Bærumsvømmerne            40.89   
71  Elise Sveen-Bratvold  2004  Elverum Svømming            41.36   
72  Ingrid Vie  2003  Elverum Svømming            42.16   
73  Amanda Lindow  2002  Falu Simsällskap            42.22   
74  Emelie Ekvall  2003  Falu Simsällskap            42.51   
75  Emilie Angel Gotteberg  2002  Bærumsvømmerne            42.96   
76  Mari Ravio Caspersen  2003  Bærumsvømmerne            43.15   
77  Andrine Værlien Hult  2004  Elverum Svømming            43.62   
78  Johanna Engberg  2003  Rättviks simförening            43.96   
79  Elena Henze  2006  Simsällskapet Mora            44.10   
80  Sofia Lind-Dannberg  2003  Sim 77 Hofors            44.33   
81  Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora            44.40   
82  Una Martine Haaseth  2004  Elverum Svømming            44.54   
83  Ingeborg Viken Lohne  2003  Bærumsvømmerne            46.72   
84  Emma Spångberg  2005  Deje Simsällskap            47.18   
85  Eldri Myrvold Stener  2005  Elverum Svømming            47.83   
86  Edith Trapp-Östling  2006  Simsällskapet Mora            48.22   
87  Hedda Mørne Thomassen  2004  Bærumsvømmerne            48.57   
Judith Smids  2001  Simsällskapet Mora            DNS   
Cornelia Moberg  2003  Härjedalens Simklubb            DSQ   
Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 3 (Semifinaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  14:16   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            27.66   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            29.33   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            29.46   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            29.58   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.77   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            29.83  Deltar ej i final 
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.85   
Ylva Hoffart  2001  Bærumsvømmerne            30.12   
Amalie Foosnaes  1999  Bærumsvømmerne            30.34   
10  Moa Pettersson  1997  Sim 77 Hofors            30.53   
11  Alva Nyqvist  1999  Deje Simsällskap            30.77   
12  Ine Haga Famestad  1997  Elverum Svømming            31.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  14:16 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:54   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Finaler 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening            27.37   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap            28.83   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            29.20   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            29.59   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            29.66   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  15:54 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  08:21   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Försök 0 år och äldre 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Wathne  1994              25.63   
  Bærumsvømmerne                   
Eirik Rugsveen  1996              25.67   
  Elverum Svømming                   
Edvin Persson  1999              26.00   
  Simsällskapet Mora                   
David Hambraeus  1999              26.40  Deltar ej i final 
  Falu Simsällskap                   
Lukas Hill  1999              27.15   
  Simsällskapet Mora                   
Samuel Sved  1998              27.96   
  Avesta Simsällskap                   
Victor Peltomaa  1998              27.99   
  Falu Simsällskap                   
David Bransell  1997              28.05   
  Borlänge Simsällskap                   
Eivind Aalstad Laakso  1999              28.59   
  Hamar IL                   
10  Gustav Sander  1998              28.84   
  Falu Simsällskap                   
11  Per Höijer  1998              28.97   
  Falu Simsällskap                   
12  Jesper Andersson  1996              29.25   
  Deje Simsällskap                   
13  Anton Waller-Kaustinen  2000              29.31   
  Borlänge Simsällskap                   
14  Thomas Lundberg  1998              29.47   
  Hamar IL                   
15  Snorre Myrvold Stener  2000              29.50   
  Elverum Svømming                   
16  Mathias Renström  2001              29.57   
  Falu Simsällskap                   
17  Sander Kristiansen  2001              29.66   
  Elverum Svømming                   
18  Jens Fredrik Holberg  2000              29.71   
  Elverum Svømming                   
19  Jonas Milian Hestad Solberg  2003              29.79   
  Bærumsvømmerne                   
20  Elias Persson  2002              30.22   
  Simsällskapet Mora                   
21  Jonatan Risåasen  2000              30.37   
  Bærumsvømmerne                   
22  Tim Hansson  2001              30.62   
  Falu Simsällskap                   
23  Marcus Tägtström  2002              30.66   
  Borlänge Simsällskap                   
24  Andreas Halsey  2001              30.82   
  Bærumsvømmerne                   
25  Martin Aalstad Laakso  2001              31.83   
  Hamar IL                   
25  Sivert Høgevold  2001              31.83   
  Elverum Svømming                   
27  Roberts Rostoks  2000              31.89   
  Elverum Svømming                   
28  Sondre Jakob Bratli  2001              31.94   
  Elverum Svømming                   
29  Daniel Ruijs  2004              32.25   
  Borlänge Simsällskap                   
30  Malte Svärd  2003              33.10   
  Falu Simsällskap                   
31  Leif Andersson  1961              34.37   
  Falu Simsällskap                   
32  Eric Persson  2004              35.95   
  Simsällskapet Mora                   
33  Bjørn Kristian Eide  2001              37.81   
  Elverum Svømming                   
34  Oliwer Möller Andersén  2004              39.55   
  Sim 77 Hofors                   
35  Ole Tallberg Bjørlykke  2001              42.93   
  Bærumsvømmerne                   
36  Simen Littorin Birkeland  2002              43.77   
  Bærumsvømmerne                   
37  Alvin Daniels  2004              47.32   
  Rättviks simförening                   
38  Malcolm Sjöberg  2005              51.50   
  Simsällskapet Mora                   
Rikard Andersson  1997              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  08:21 
 
Resultat Gren 4 (Semifinaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:49   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Semifinaler 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne            26.42   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            26.65   
Eirik Rugsveen  1996  Elverum Svømming            26.91   
Eivind Aalstad Laakso  1999  Hamar IL            27.94   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            28.11   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            28.29   
Jesper Andersson  1996  Deje Simsällskap            28.71   
Per Höijer  1998  Falu Simsällskap            28.90   
Gustav Sander  1998  Falu Simsällskap            29.07   
10  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            29.23   
11  Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap            29.28   
12  Samuel Sved  1998  Avesta Simsällskap            29.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  09:49 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:58   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Finaler 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne            25.44   
Eirik Rugsveen  1996  Elverum Svømming            25.58   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            25.75   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            26.35   
Eivind Aalstad Laakso  1999  Hamar IL            27.29   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            27.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  15:58 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Peter Matsson Bil AB 
Klass A - Mia Brodén 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Elin Svärd  1998    490  32.51        1:09.81   
  Falu Simsällskap                   
                     
Tea Olsen Lierstuen  1997    346  36.35        1:18.36   
  Elverum Svømming                   
                     
Julia Nordlund  1998    324  35.70        1:20.07   
  Falu Simsällskap                   
                     
Ine Haga Famestad  1997    308  36.82        1:21.45   
  Elverum Svømming                   
                     
Julia Beachell Myki  1998              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Peter Matsson Bil AB 
Klass A - Mia Brodén 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Junevik  2000    506  32.01        1:09.08   
  Leksands Simförening                   
                     
Agnes Humling  2000    358  35.99        1:17.48   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Alva Nyqvist  1999    297  38.17        1:22.47   
  Deje Simsällskap                   
                     
Kamilla Kleppang  2000    263  39.04        1:25.89   
  Elverum Svømming                   
                     
Jonna Jämte  2000    255  39.52        1:26.76   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Johanne Nyutstumoen  2000    224  41.41        1:30.51   
  Hamar IL                   
                     
Emma Sofie Almås  1999    216  41.86        1:31.71   
  Elverum Svømming                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:59   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora Däck & Fälg 
Klass A - Sebastian Persson 57.29 - 2006 - Karlstads SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 1:00.31 - 2009 - Södertörns SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Filip Antlöv  1998    449  29.70        1:03.27   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Victor Peltomaa  1998    352  32.05        1:08.62   
  Falu Simsällskap                   
                     
Per Höijer  1998    320  33.37        1:10.87   
  Falu Simsällskap                   
                     
Jesper Andersson  1996    186  35.82        1:24.86   
  Deje Simsällskap                   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora Däck & Fälg 
Klass A - Sebastian Persson 57.29 - 2006 - Karlstads SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 1:00.31 - 2009 - Södertörns SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Persson  1999    466  29.30        1:02.50   
  Simsällskapet Mora                   
                     
David Hambraeus  1999    364  31.20        1:07.87   
  Falu Simsällskap                   
                     
Lukas Hill  1999    287  33.18        1:13.45   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Jens Fredrik Holberg  2000    283  33.80        1:13.84   
  Elverum Svømming                   
                     
Anton Waller-Kaustinen  2000    272  34.98        1:14.82   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jonatan Risåasen  2000    189  38.64        1:24.33   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Roberts Rostoks  2000    140  42.75        1:33.20   
  Elverum Svømming                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  17:59 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:12   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Flickor, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Cubic AB/Mora Chinahouse 
Klass C - Sara Junevik 33.27 - 2013 - Leksands SF 
Klass D - Hanna Orre 33.35 - 2007 - Hedemora SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ylva Hoffart  2001    403          32.99  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Bærumsvømmerne                   
Emmy Östling  2001    392          33.29   
  Falu Simsällskap                   
Sirin Andrea Hamoudeh  2001    384          33.53   
  Elverum Svømming                   
Matylda Koryl  2002    369          33.97   
  Hamar IL                   
Nora Moen Burmester  2001    351          34.56   
  Bærumsvømmerne                   
Karin Syversveen Lie  2001    348          34.64   
  Bærumsvømmerne                   
Emma Larsson  2002    300          36.40   
  Borlänge Simsällskap                   
Caroline Bjerkaas  2001    300          36.41   
  Bærumsvømmerne                   
Alva Wikström  2002    298          36.48   
  Falu Simsällskap                   
10  Hedda Rørnes Bakke  2002    280          37.26   
  Bærumsvømmerne                   
11  Astrid Hillesøy  2001    273          37.54   
  Bærumsvømmerne                   
12  Lisen Hill  2002    269          37.76   
  Simsällskapet Mora                   
13  Cecilia Rudqvist  2001    265          37.94   
  Deje Simsällskap                   
14  Lisa Holberg  2002    257          38.33   
  Bærumsvømmerne                   
15  Nora Lindqvist  2001    250          38.65   
  Borlänge Simsällskap                   
16  Nelly Antlöv  2002    244          38.99   
  Falu Simsällskap                   
17  Paula Wiberg-Jansson  2001    243          39.05   
  Nyköpings Simsällskap                   
18  Femke van Zonneveld  2002    240          39.20   
  Simsällskapet Mora                   
19  Rikke Petersen  2002    230          39.76   
  Bærumsvømmerne                   
20  Isabelle Asp  2001    214          40.73   
  Deje Simsällskap                   
21  Agnes Olsson  2002    213          40.79   
  Falu Simsällskap                   
22  Maja Jonsson  2002    210          40.99   
  Simklubben Solsta                   
23  Nora Dahl Elde  2002    205          41.30   
  Bærumsvømmerne                   
24  Elda Boberg  2001    201          41.58   
  Rättviks simförening                   
25  Maja Wikström  2002    154          45.45   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
26  Henie Torine Hurum Flaata  2002    153          45.55   
  Bærumsvømmerne                   
27  Amanda Lindow  2002    128          48.29   
  Falu Simsällskap                   
28  Kristin Wilhelmsen  2001    95          53.39   
  Elverum Svømming                   
Hanne Rugsveen  2002              DSQ   
  Elverum Svømming                   
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Cubic AB/Mora Chinahouse 
Klass C - Sara Junevik 33.27 - 2013 - Leksands SF 
Klass D - Hanna Orre 33.35 - 2007 - Hedemora SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tia Sauthon  2003    279          37.29   
  Bærumsvømmerne                   
Alva Wiker  2003    264          37.99   
  Falu Simsällskap                   
Louise Haglöv  2003    253          38.50   
  Borlänge Simsällskap                   
Amanda Jobs  2003    224          40.12   
  Falu Simsällskap                   
Erica Segerström  2004    207          41.16   
  Simklubben Solsta                   
Anja Zetterberg  2003    192          42.24   
  Falu Simsällskap                   
Emma Mathilde Erve  2004    187          42.56   
  Bærumsvømmerne                   
Julia Lindgren  2004    175          43.54   
  Falu Simsällskap                   
Anna Jönsson  2003    145          46.32   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
10  Saga Boroåker  2004    144          46.44   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
11  Amanda Johansson  2005    142          46.72   
  Deje Simsällskap                   
12  Elise Sveen-Bratvold  2004    137          47.20   
  Elverum Svømming                   
13  Lisa Mörth  2004    135          47.42   
  Borlänge Simsällskap                   
14  Estelle Gyoni  2004    133          47.69   
  Köpings Simsällskap                   
15  Eline Søfting Svarstad  2004    106          51.41   
  Elverum Svømming                   
16  Moa Kvarnlöf  2004    91          54.08   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
17  Andrine Værlien Hult  2004    89          54.51   
  Elverum Svømming                   
18  Ingrid Vie  2003    87          54.97   
  Elverum Svømming                   
Hedda Mørne Thomassen  2004              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
Ida Vinje  2003              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
Ingeborg Viken Lohne  2003              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
Linn Roos  2003              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  18:12 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:16   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass C - Erik Björklund 31.28 - 2012 - Njurunda SS 
Klass D - Oskar Ericsson 33.97 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mathias Renström  2001    335          31.38   
  Falu Simsällskap                   
Elias Persson  2002    321          31.81   
  Simsällskapet Mora                   
Tim Hansson  2001    254          34.38   
  Falu Simsällskap                   
Marcus Tägtström  2002    227          35.73   
  Borlänge Simsällskap                   
Sondre Jakob Bratli  2001    224          35.86   
  Elverum Svømming                   
Andreas Halsey  2001    221          36.03   
  Bærumsvømmerne                   
Sander Kristiansen  2001    200          37.23   
  Elverum Svømming                   
Sivert Høgevold  2001    174          39.00   
  Elverum Svømming                   
Peter Khabarov  2002    154          40.63   
  Köpings Simsällskap                   
10  Johan Werkmästar  2002    145          41.44   
  Falu Simsällskap                   
11  Martin Aalstad Laakso  2001    142          41.71   
  Hamar IL                   
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass C - Erik Björklund 31.28 - 2012 - Njurunda SS 
Klass D - Oskar Ericsson 33.97 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Milian Hestad Solberg  2003    288          33.00  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Bærumsvømmerne                   
Eric Persson  2004    160          40.08   
  Simsällskapet Mora                   
Daniel Ruijs  2004    159          40.18   
  Borlänge Simsällskap                   
Malte Svärd  2003    133          42.67   
  Falu Simsällskap                   
Lucas Humling  2005    101          46.68   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  18:16 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:39   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Kungshaga hotell 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Agnes Humling 39.40 - 2014 - Sandviken SoHK 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elin Svärd  1998    422          38.38   
  Falu Simsällskap                   
Sofia Ander  1998    399          39.10   
  Sala Simsällskap                   
Julia Nordlund  1998    355          40.64   
  Falu Simsällskap                   
Moa Pettersson  1997    304          42.80   
  Sim 77 Hofors                   
Tea Olsen Lierstuen  1997    297          43.14   
  Elverum Svømming                   
Julia Beachell Myki  1998    220          47.66   
  Elverum Svømming                   
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kungshaga hotell 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Agnes Humling 39.40 - 2014 - Sandviken SoHK 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Budde  1999    494          36.43   
  Köpings Simsällskap                   
Agnes Humling  2000    468          37.08   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
Sara Junevik  2000    438          37.91   
  Leksands Simförening                   
Amalie Foosnaes  1999    419          38.48   
  Elverum Svømming                   
Emelie Larsson  2000    371          40.08   
  Simklubben Solsta                   
Marit van Zonneveld  1999    365          40.27   
  Simsällskapet Mora                   
Kamilla Kleppang  2000    364          40.32   
  Elverum Svømming                   
Hanna Karlsson  2000    330          41.66   
  Simsällskapet Mora                   
Sandra Jobs  2000    327          41.77   
  Falu Simsällskap                   
10  Julia Johnsson  2000    321          42.02   
  Härjedalens Simklubb                   
11  Jonna Jämte  2000    313          42.38   
  Borlänge Simsällskap                   
12  Malou Sjöberg  1999    292          43.41   
  Simsällskapet Mora                   
13  Alva Nyqvist  1999    287          43.62   
  Deje Simsällskap                   
14  Kristin Andersson  1999    279          44.04   
  Falu Simsällskap                   
15  Emma Sofie Almås  1999    272          44.41   
  Elverum Svømming                   
16  Elin Sisell  2000    262          44.99   
  Simsällskapet Mora                   
17  Bente Sagabraaten  2000    198          49.40   
  Hamar IL                   
18  Malin Seberg  2000    164          52.57   
  Sim 77 Hofors                   
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Kungshaga hotell 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Agnes Humling 39.40 - 2014 - Sandviken SoHK 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ylva Hoffart  2001    376          39.88   
  Bærumsvømmerne                   
Cecilia Rudqvist  2001    371          40.06   
  Deje Simsällskap                   
Emmy Östling  2001    360          40.46   
  Falu Simsällskap                   
Karin Syversveen Lie  2001    359          40.51   
  Bærumsvømmerne                   
Nelly Antlöv  2002    354          40.70   
  Falu Simsällskap                   
Anna Hoppstadius  2001    344          41.09   
  Borlänge Simsällskap                   
Hilda Sander  2002    343          41.11   
  Falu Simsällskap                   
Alva Wikström  2002    336          41.39   
  Falu Simsällskap                   
Sirin Andrea Hamoudeh  2001    314          42.33   
  Elverum Svømming                   
10  Astrid Hillesøy  2001    303          42.84   
  Bærumsvømmerne                   
11  Caroline Bjerkaas  2001    296          43.17   
  Bærumsvømmerne                   
12  Lisen Hill  2002    280          43.99   
  Simsällskapet Mora                   
13  Nora Dahl Elde  2002    261          45.01   
  Bærumsvømmerne                   
14  Ella Kristine Werum Johannessen  2002    260          45.12   
  Bærumsvømmerne                   
15  Isabelle Asp  2001    254          45.46   
  Deje Simsällskap                   
16  Agnes Olsson  2002    246          45.93   
  Falu Simsällskap                   
17  Paula Wiberg-Jansson  2001    244          46.05   
  Nyköpings Simsällskap                   
18  Henie Torine Hurum Flaata  2002    229          47.07   
  Bærumsvømmerne                   
19  Anja Kling  2002    225          47.34   
  Sim 77 Hofors                   
19  Femke van Zonneveld  2002    225          47.34   
  Simsällskapet Mora                   
21  Jessika Borbos  2001    224          47.42   
  Falu Simsällskap                   
22  Lisa Holberg  2002    221          47.57   
  Bærumsvømmerne                   
23  Kristin Wilhelmsen  2001    197          49.42   
  Elverum Svømming                   
24  Maja Wikström  2002    166          52.36   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
25  Hanne Rugsveen  2002    154          53.67   
  Elverum Svømming                   
26  Alva Honak  2002    119          58.54   
  Simsällskapet Mora                   
Judith Smids  2001              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Kungshaga hotell 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Agnes Humling 39.40 - 2014 - Sandviken SoHK 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Louise Haglöv  2003    290          43.50   
  Borlänge Simsällskap                   
Alva Wiker  2003    284          43.81   
  Falu Simsällskap                   
Saga Boroåker  2004    272          44.44   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
Tia Sauthon  2003    267          44.70   
  Bærumsvømmerne                   
Erica Segerström  2004    259          45.13   
  Simklubben Solsta                   
Estelle Gyoni  2004    249          45.77   
  Köpings Simsällskap                   
Julia Lindgren  2004    246          45.93   
  Falu Simsällskap                   
Anja Zetterberg  2003    244          46.04   
  Falu Simsällskap                   
Amanda Jobs  2003    239          46.35   
  Falu Simsällskap                   
10  Amanda Johansson  2005    219          47.73   
  Deje Simsällskap                   
11  Liv Jonsson  2004    218          47.83   
  Simsällskapet Mora                   
12  Marie Qvigstad Eek  2003    217          47.87   
  Bærumsvømmerne                   
13  Sina Ingedotter Øyen  2004    205          48.81   
  Elverum Svømming                   
14  Mari Ravio Caspersen  2003    198          49.33   
  Bærumsvømmerne                   
15  Ida Vinje  2003    190          50.09   
  Bærumsvømmerne                   
16  Johanna Engberg  2003    189          50.10   
  Rättviks simförening                   
17  Emma Mathilde Erve  2004    189          50.14   
  Bærumsvømmerne                   
18  Carina Sundt Kvadsheim  2003    185          50.47   
  Bærumsvømmerne                   
19  Hedda Mørne Thomassen  2004    175          51.42   
  Bærumsvømmerne                   
20  Anna Grape  2004    155          53.50   
  Bærumsvømmerne                   
21  Eline Søfting Svarstad  2004    153          53.84   
  Elverum Svømming                   
22  Elise Sveen-Bratvold  2004    152          53.95   
  Elverum Svømming                   
23  Emelie Ekvall  2003    149          54.29   
  Falu Simsällskap                   
24  Cornelia Moberg  2003    147          54.52   
  Härjedalens Simklubb                   
25  Moa Kvarnlöf  2004    141          55.25   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
26  Frida Gummås  2003    140          55.44   
  Simsällskapet Mora                   
27  Eldri Myrvold Stener  2005    139          55.49   
  Elverum Svømming                   
28  Sofia Lind-Dannberg  2003    138          55.72   
  Sim 77 Hofors                   
29  Una Martine Haaseth  2004    135          56.08   
  Elverum Svømming                   
30  Ingrid Vie  2003    133          56.41   
  Elverum Svømming                   
31  Emma Spångberg  2005    124          57.65   
  Deje Simsällskap                   
32  Elena Henze  2006    110          59.96   
  Simsällskapet Mora                   
33  Edith Trapp-Östling  2006    94          1:03.13   
  Simsällskapet Mora                   
Andrine Værlien Hult  2004              DSQ   
  Elverum Svømming                   
Anna Jönsson  2003              DSQ   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
Anna Sisell  2003              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  18:39 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  11 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Pecuna Husbilar 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Filip Antlöv 33.97 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Nickolai Fredheim 36.23 - 2014 - Elverum S 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Eirik Rugsveen  1996    440          33.18   
  Elverum Svømming                   
Filip Antlöv  1998    438          33.23   
  Södertörns Simsällskap                   
Samuel Sved  1998    404          34.14   
  Avesta Simsällskap                   
Gustav Sander  1998    329          36.57   
  Falu Simsällskap                   
David Bransell  1997    328          36.58   
  Borlänge Simsällskap                   
Thomas Lundberg  1998    206          42.75   
  Hamar IL                   
Jesper Andersson  1996    147          47.75   
  Deje Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Pecuna Husbilar 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Filip Antlöv 33.97 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Nickolai Fredheim 36.23 - 2014 - Elverum S 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Persson  1999    438          33.24  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Simsällskapet Mora                   
David Hambraeus  1999    403          34.16   
  Falu Simsällskap                   
Eivind Aalstad Laakso  1999    401          34.22   
  Hamar IL                   
Jens Fredrik Holberg  2000    317          37.03   
  Elverum Svømming                   
Lukas Hill  1999    286          38.32   
  Simsällskapet Mora                   
Snorre Myrvold Stener  2000    237          40.78   
  Elverum Svømming                   
Jonatan Risåasen  2000    236          40.84   
  Bærumsvømmerne                   
Roberts Rostoks  2000    213          42.26   
  Elverum Svømming                   
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Pecuna Husbilar 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Filip Antlöv 33.97 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Nickolai Fredheim 36.23 - 2014 - Elverum S 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elias Persson  2002    335          36.33   
  Simsällskapet Mora                   
Sander Kristiansen  2001    253          39.88   
  Elverum Svømming                   
Marcus Tägtström  2002    252          39.94   
  Borlänge Simsällskap                   
Sivert Høgevold  2001    232          41.09   
  Elverum Svømming                   
Mathias Renström  2001    231          41.10   
  Falu Simsällskap                   
Sondre Jakob Bratli  2001    221          41.71   
  Elverum Svømming                   
Tim Hansson  2001    219          41.87   
  Falu Simsällskap                   
Peter Khabarov  2002    190          43.85   
  Köpings Simsällskap                   
Martin Aalstad Laakso  2001    179          44.74   
  Hamar IL                   
10  Ole Tallberg Bjørlykke  2001    135          49.17   
  Bærumsvømmerne                   
11  Simen Littorin Birkeland  2002    131          49.67   
  Bærumsvømmerne                   
12  Bjørn Kristian Eide  2001    126          50.35   
  Elverum Svømming                   
13  Johan Werkmästar  2002    124          50.59   
  Falu Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Pecuna Husbilar 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Filip Antlöv 33.97 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Nickolai Fredheim 36.23 - 2014 - Elverum S 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Ruijs  2004    261          39.48   
  Borlänge Simsällskap                   
Eric Persson  2004    114          52.06   
  Simsällskapet Mora                   
Lucas Humling  2005    108          52.86   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
Oliwer Möller Andersén  2004              DNS   
  Sim 77 Hofors                   
Alvin Daniels  2004              DSQ   
  Rättviks simförening                   
Malcolm Sjöberg  2005              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  11 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:30   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Byrackebo/Tekniktjänst AB 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sofia Ander  1998    504  30.94        1:04.07   
  Sala Simsällskap                   
                     
Elin Svärd  1998    500  31.14        1:04.23   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Nordlund  1998    479  30.88        1:05.19   
  Falu Simsällskap                   
                     
Ine Haga Famestad  1997    458  31.58        1:06.14   
  Elverum Svømming                   
                     
Tea Olsen Lierstuen  1997    449  31.72        1:06.60   
  Elverum Svømming                   
                     
Julia Beachell Myki  1998    381  33.81        1:10.32   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Byrackebo/Tekniktjänst AB 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Junevik  2000    597  29.29        1:00.58   
  Leksands Simförening                   
                     
Agnes Humling  2000    478  31.67        1:05.22   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Julia Budde  1999    462  31.80        1:05.96   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Alva Nyqvist  1999    432  32.84        1:07.47   
  Deje Simsällskap                   
                     
Amalie Foosnaes  1999    426  32.91        1:07.76   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Emma Sofie Almås  1999    409  33.02        1:08.67   
  Elverum Svømming                   
                     
Jonna Jämte  2000    399  33.33        1:09.28   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Marit van Zonneveld  1999    367  34.22        1:11.21   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Madelene Nilsson  1999    358  33.75        1:11.83   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
10  Kamilla Kleppang  2000    355  34.74        1:11.99   
  Elverum Svømming                   
                     
11  Johanne Nyutstumoen  2000    354  35.01        1:12.06   
  Hamar IL                   
                     
12  Julia Johnsson  2000    330  35.67        1:13.80   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
13  Hanna Karlsson  2000    323  34.67        1:14.31   
  Simsällskapet Mora                   
                     
14  Emelie Larsson  2000    317  36.37        1:14.76   
  Simklubben Solsta                   
                     
15  Bente Sagabraaten  2000    278  37.40        1:18.13   
  Hamar IL                   
                     
16  Malin Seberg  2000    233  40.97        1:22.85   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Byrackebo/Tekniktjänst AB 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emmy Östling  2001    511  30.96        1:03.80   
  Falu Simsällskap                   
                     
Ylva Hoffart  2001    438  32.38        1:07.15   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Karin Syversveen Lie  2001    405  33.00        1:08.89   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Hilda Sander  2002    404  33.67        1:08.96   
  Falu Simsällskap                   
                     
Matylda Koryl  2002    404  33.18        1:09.00   
  Hamar IL                   
                     
Nora Moen Burmester  2001    397  33.02        1:09.38   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Sirin Andrea Hamoudeh  2001    389  33.20        1:09.83   
  Elverum Svømming                   
                     
Jessika Borbos  2001    386  33.67        1:10.04   
  Falu Simsällskap                   
                     
Cecilia Rudqvist  2001    376  34.24        1:10.66   
  Deje Simsällskap                   
                     
10  Nelly Antlöv  2002    363  34.17        1:11.47   
  Falu Simsällskap                   
                     
11  Emma Larsson  2002    359  35.08        1:11.76   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
12  Astrid Hillesøy  2001    346  35.05        1:12.66   
  Bærumsvømmerne                   
                     
13  Lisen Hill  2002    337  34.99        1:13.29   
  Simsällskapet Mora                   
                     
14  Anna Hoppstadius  2001    334  35.36        1:13.50   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
15  Femke van Zonneveld  2002    311  36.41        1:15.24   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Lisa Holberg  2002    305  36.50        1:15.73   
  Bærumsvømmerne                   
                     
17  Paula Wiberg-Jansson  2001    287  36.16        1:17.26   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
18  Ella Kristine Werum Johannessen  2002    283  38.30        1:17.62   
  Bærumsvømmerne                   
                     
19  Rikke Petersen  2002    280  36.58        1:17.97   
  Bærumsvømmerne                   
                     
20  Elda Boberg  2001    272  38.56        1:18.71   
  Rättviks simförening                   
                     
21  Maja Wikström  2002    271  37.37        1:18.76   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
22  Maja Jonsson  2002    263  37.80        1:19.52   
  Simklubben Solsta                   
                     
22  Nora Lindqvist  2001    263  36.95        1:19.52   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
24  Hedda Rørnes Bakke  2002    260  37.80        1:19.84   
  Bærumsvømmerne                   
                     
25  Isabelle Asp  2001    253  39.11        1:20.61   
  Deje Simsällskap                   
                     
26  Anja Kling  2002    251  39.07        1:20.76   
  Sim 77 Hofors                   
                     
26  Henie Torine Hurum Flaata  2002    251  39.09        1:20.76   
  Bærumsvømmerne                   
                     
28  Agnes Olsson  2002    233  38.43        1:22.80   
  Falu Simsällskap                   
                     
29  Hanne Rugsveen  2002    213  39.51        1:25.29   
  Elverum Svømming                   
                     
30  Nora Dahl Elde  2002    209  40.95        1:25.85   
  Bærumsvømmerne                   
                     
31  Kristin Wilhelmsen  2001    203  39.62        1:26.70   
  Elverum Svømming                   
                     
32  Alva Honak  2002    194  41.49        1:28.09   
  Simsällskapet Mora                   
                     
33  Amanda Lindow  2002    169  42.67        1:32.20   
  Falu Simsällskap                   
                     
34  Emilie Angel Gotteberg  2002    151  44.18        1:35.63   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Alva Wikström  2002              DNS   
  Falu Simsällskap                   
                     
Judith Smids  2001              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Byrackebo/Tekniktjänst AB 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tia Sauthon  2003    374  33.46        1:10.75   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Louise Haglöv  2003    315  35.28        1:14.90   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Amanda Jobs  2003    294  37.16        1:16.67   
  Falu Simsällskap                   
                     
Anja Zetterberg  2003    270  37.77        1:18.91   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Lindgren  2004    267  37.16        1:19.19   
  Falu Simsällskap                   
                     
Marie Qvigstad Eek  2003    265  38.79        1:19.36   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Sina Ingedotter Øyen  2004    246  39.67        1:21.39   
  Elverum Svømming                   
                     
Estelle Gyoni  2004    233  39.92        1:22.78   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Linn Roos  2003    224  39.69        1:23.99   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
10  Erica Segerström  2004    222  39.32        1:24.19   
  Simklubben Solsta                   
                     
11  Anna Grape  2004    214  40.17        1:25.27   
  Bærumsvømmerne                   
                     
12  Anna Jönsson  2003    213  39.30        1:25.34   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
13  Liv Jonsson  2004    212  39.64        1:25.44   
  Simsällskapet Mora                   
                     
14  Amanda Johansson  2005    209  40.24        1:25.84   
  Deje Simsällskap                   
                     
15  Moa Kvarnlöf  2004    208  40.33        1:25.97   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
16  Eline Søfting Svarstad  2004    203  41.62        1:26.71   
  Elverum Svømming                   
                     
17  Elise Sveen-Bratvold  2004    196  42.29        1:27.79   
  Elverum Svømming                   
                     
18  Saga Boroåker  2004    181  42.05        1:30.13   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
19  Ingrid Vie  2003    180  40.82        1:30.34   
  Elverum Svømming                   
                     
20  Emma Mathilde Erve  2004    168  43.98        1:32.35   
  Bærumsvømmerne                   
                     
21  Emelie Ekvall  2003    159  43.01        1:34.08   
  Falu Simsällskap                   
                     
22  Cornelia Moberg  2003    149  44.02        1:36.13   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
23  Ida Vinje  2003    139  47.65        1:38.43   
  Bærumsvømmerne                   
                     
24  Andrine Værlien Hult  2004    137  45.23        1:38.85   
  Elverum Svømming                   
                     
25  Sofia Lind-Dannberg  2003    133  46.71        1:39.85   
  Sim 77 Hofors                   
                     
26  Una Martine Haaseth  2004    130  49.32        1:40.58   
  Elverum Svømming                   
                     
27  Eldri Myrvold Stener  2005    114  48.62        1:44.93   
  Elverum Svømming                   
                     
28  Ingeborg Viken Lohne  2003    110  50.81        1:46.44   
  Bærumsvømmerne                   
                     
29  Emma Spångberg  2005    106  49.79        1:47.46   
  Deje Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  09:30 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Eirik Rugsveen  1996    541  26.33        55.13   
  Elverum Svømming                   
                     
David Bransell  1997    405  28.92        1:00.71   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Filip Antlöv  1998    397  29.49        1:01.10   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Victor Peltomaa  1998    360  30.01        1:03.16   
  Falu Simsällskap                   
                     
Samuel Sved  1998    358  30.21        1:03.26   
  Avesta Simsällskap                   
                     
Per Höijer  1998    355  30.13        1:03.46   
  Falu Simsällskap                   
                     
Jesper Andersson  1996    328  30.50        1:05.12   
  Deje Simsällskap                   
                     
Thomas Lundberg  1998    315  31.30        1:06.01   
  Hamar IL                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Persson  1999    480  27.48        57.37   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Lukas Hill  1999    424  28.37        59.79   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Eivind Aalstad Laakso  1999    398  29.50        1:01.06   
  Hamar IL                   
                     
Anton Waller-Kaustinen  2000    364  30.14        1:02.89   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jens Fredrik Holberg  2000    360  30.90        1:03.13   
  Elverum Svømming                   
                     
Snorre Myrvold Stener  2000    344  31.72        1:04.09   
  Elverum Svømming                   
                     
Jonatan Risåasen  2000    306  31.23        1:06.66   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Roberts Rostoks  2000    281  32.85        1:08.57   
  Elverum Svømming                   
                     
David Hambraeus  1999              DNS   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mathias Renström  2001    340  30.56        1:04.38   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sander Kristiansen  2001    333  31.04        1:04.82   
  Elverum Svømming                   
                     
Tim Hansson  2001    304  32.42        1:06.83   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sondre Jakob Bratli  2001    297  32.26        1:07.32   
  Elverum Svømming                   
                     
Sivert Høgevold  2001    294  32.91        1:07.54   
  Elverum Svømming                   
                     
Elias Persson  2002    271  32.54        1:09.39   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Andreas Halsey  2001    266  32.97        1:09.80   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Martin Aalstad Laakso  2001    239  34.65        1:12.34   
  Hamar IL                   
                     
Peter Khabarov  2002    228  35.12        1:13.53   
  Köpings Simsällskap                   
                     
10  Johan Werkmästar  2002    206  35.71        1:16.04   
  Falu Simsällskap                   
                     
11  Bjørn Kristian Eide  2001    170  39.35        1:21.06   
  Elverum Svømming                   
                     
12  Ole Tallberg Bjørlykke  2001    131  41.97        1:28.31   
  Bærumsvømmerne                   
                     
13  Simen Littorin Birkeland  2002    115  42.65        1:32.19   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Marcus Tägtström  2002              DNS   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Milian Hestad Solberg  2003    349  31.03        1:03.78  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Bærumsvømmerne                   
                     
Malte Svärd  2003    219  35.57        1:14.54   
  Falu Simsällskap                   
                     
Daniel Ruijs  2004    208  36.75        1:15.82   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Eric Persson  2004    168  37.34        1:21.35   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Lucas Humling  2005    140  41.59        1:26.42   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Oliwer Möller Andersén  2004    138  40.48        1:26.87   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Julia Ewerbring 1:26.30 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Elin Svärd  1998    446  38.72        1:21.60   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sofia Ander  1998    363  40.47        1:27.39   
  Sala Simsällskap                   
                     
Moa Pettersson  1997    291  43.94        1:34.03   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Ida Køhl Berg  1997    274  44.46        1:35.93   
  Elverum Svømming                   
                     
Ine Haga Famestad  1997              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Julia Ewerbring 1:26.30 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Budde  1999    426  38.86        1:22.83   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Amalie Foosnaes  1999    419  38.92        1:23.30   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Agnes Humling  2000    416  39.38        1:23.50   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Kamilla Kleppang  2000    387  40.67        1:25.50   
  Elverum Svømming                   
                     
Marit van Zonneveld  1999    374  40.96        1:26.50   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Emelie Larsson  2000    345  42.80        1:28.84   
  Simklubben Solsta                   
                     
Sandra Jobs  2000    309  43.13        1:32.20   
  Falu Simsällskap                   
                     
Jonna Jämte  2000    302  43.68        1:32.87   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Hanna Karlsson  2000    294  44.27        1:33.72   
  Simsällskapet Mora                   
                     
10  Julia Johnsson  2000    275  44.14        1:35.82   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
11  Alva Nyqvist  1999    242  46.42        1:40.00   
  Deje Simsällskap                   
                     
12  Bente Sagabraaten  2000    218  49.93        1:43.58   
  Hamar IL                   
                     
13  Johanne Nyutstumoen  2000    216  48.83        1:43.80   
  Hamar IL                   
                     
Malou Sjöberg  1999              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Julia Ewerbring 1:26.30 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Karin Syversveen Lie  2001    391  40.86        1:25.24   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Hilda Sander  2002    365  41.05        1:27.25   
  Falu Simsällskap                   
                     
Nelly Antlöv  2002    363  41.06        1:27.36   
  Falu Simsällskap                   
                     
Emmy Östling  2001    361  41.97        1:27.52   
  Falu Simsällskap                   
                     
Cecilia Rudqvist  2001    336  41.66        1:29.67   
  Deje Simsällskap                   
                     
Ylva Hoffart  2001    326  43.37        1:30.57   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Anna Hoppstadius  2001    325  42.62        1:30.65   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Matylda Koryl  2002    315  43.72        1:31.58   
  Hamar IL                   
                     
Astrid Hillesøy  2001    309  43.92        1:32.16   
  Bærumsvømmerne                   
                     
10  Caroline Bjerkaas  2001    304  44.36        1:32.67   
  Bærumsvømmerne                   
                     
11  Nora Dahl Elde  2002    266  45.63        1:36.95   
  Bærumsvømmerne                   
                     
12  Agnes Olsson  2002    260  45.73        1:37.68   
  Falu Simsällskap                   
                     
13  Ella Kristine Werum Johannessen  2002    247  47.46        1:39.34   
  Bærumsvømmerne                   
                     
14  Henie Torine Hurum Flaata  2002    247  46.49        1:39.36   
  Bærumsvømmerne                   
                     
15  Isabelle Asp  2001    241  47.96        1:40.18   
  Deje Simsällskap                   
                     
16  Rikke Petersen  2002    223  48.84        1:42.80   
  Bærumsvømmerne                   
                     
17  Nora Lindqvist  2001    206  48.77        1:45.48   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
18  Maja Wikström  2002    181  52.18        1:50.09   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
19  Kristin Wilhelmsen  2001    176  51.91        1:51.16   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mattssons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Julia Ewerbring 1:26.30 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Saga Boroåker  2004    283  44.31        1:34.93   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Alva Wiker  2003    281  44.97        1:35.19   
  Falu Simsällskap                   
                     
Tia Sauthon  2003    269  45.31        1:36.59   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Julia Lindgren  2004    257  47.38        1:38.06   
  Falu Simsällskap                   
                     
Estelle Gyoni  2004    254  47.59        1:38.39   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Amanda Jobs  2003    248  48.04        1:39.22   
  Falu Simsällskap                   
                     
Erica Segerström  2004    241  47.66        1:40.11   
  Simklubben Solsta                   
                     
Amanda Johansson  2005    226  48.01        1:42.26   
  Deje Simsällskap                   
                     
Marie Qvigstad Eek  2003    209  49.73        1:45.01   
  Bærumsvømmerne                   
                     
10  Liv Jonsson  2004    207  50.34        1:45.40   
  Simsällskapet Mora                   
                     
11  Sina Ingedotter Øyen  2004    204  50.36        1:45.78   
  Elverum Svømming                   
                     
12  Emma Mathilde Erve  2004    202  51.27        1:46.21   
  Bærumsvømmerne                   
                     
13  Ida Vinje  2003    196  50.86        1:47.18   
  Bærumsvømmerne                   
                     
14  Hedda Mørne Thomassen  2004    195  51.17        1:47.36   
  Bærumsvømmerne                   
                     
15  Mari Ravio Caspersen  2003    190  52.56        1:48.38   
  Bærumsvømmerne                   
                     
16  Carina Sundt Kvadsheim  2003    187  51.55        1:48.87   
  Bærumsvømmerne                   
                     
17  Anna Jönsson  2003    180  52.20        1:50.43   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
18  Emelie Ekvall  2003    154  54.17        1:56.17   
  Falu Simsällskap                   
                     
19  Moa Kvarnlöf  2004    150  55.02        1:57.19   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
20  Cornelia Moberg  2003    148  55.31        1:57.75   
  Härjedalens Simklubb                   
                     
21  Anna Grape  2004    140  55.99        1:59.96   
  Bærumsvømmerne                   
                     
22  Sofia Lind-Dannberg  2003    128  58.02        2:03.69   
  Sim 77 Hofors                   
                     
23  Andrine Værlien Hult  2004    126  59.54        2:04.34   
  Elverum Svømming                   
                     
24  Una Martine Haaseth  2004    125  58.06        2:04.42   
  Elverum Svømming                   
                     
25  Emma Spångberg  2005    116  59.77        2:07.76   
  Deje Simsällskap                   
                     
26  Anna Sisell  2003    108  56.38        2:10.68   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Anja Zetterberg  2003              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
Lisa Mörth  2004              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Louise Haglöv  2003              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:47   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Structor/Görans motor 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Filip Antlöv  1998    453  34.46        1:12.37   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Eirik Rugsveen  1996    414  34.34        1:14.59   
  Elverum Svømming                   
                     
Samuel Sved  1998    343  38.56        1:19.38   
  Avesta Simsällskap                   
                     
Gustav Sander  1998    286  38.92        1:24.34   
  Falu Simsällskap                   
                     
Per Höijer  1998    260  40.38        1:27.04   
  Falu Simsällskap                   
                     
Thomas Lundberg  1998    159  47.16        1:42.57   
  Hamar IL                   
                     
Jesper Andersson  1996    138  49.64        1:47.40   
  Deje Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Structor/Görans motor 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Eivind Aalstad Laakso  1999    405  35.28        1:15.12   
  Hamar IL                   
                     
Edvin Persson  1999    392  34.99        1:15.95   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Jens Fredrik Holberg  2000    379  36.80        1:16.78   
  Elverum Svømming                   
                     
Snorre Myrvold Stener  2000    259  42.40        1:27.18   
  Elverum Svømming                   
                     
David Hambraeus  1999              DNS   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Structor/Görans motor 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Elias Persson  2002    330  38.30        1:20.41   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Sondre Jakob Bratli  2001    258  41.73        1:27.25   
  Elverum Svømming                   
                     
Mathias Renström  2001    255  41.98        1:27.62   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sander Kristiansen  2001    248  41.74        1:28.42   
  Elverum Svømming                   
                     
Tim Hansson  2001    230  43.05        1:30.70   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sivert Høgevold  2001    230  43.49        1:30.74   
  Elverum Svømming                   
                     
Peter Khabarov  2002    216  44.11        1:32.57   
  Köpings Simsällskap                   
                     
Martin Aalstad Laakso  2001    198  45.53        1:35.28   
  Hamar IL                   
                     
Andreas Halsey  2001    198  44.31        1:35.31   
  Bærumsvømmerne                   
                     
10  Bjørn Kristian Eide  2001    140  52.16        1:46.85   
  Elverum Svømming                   
                     
11  Ole Tallberg Bjørlykke  2001    138  49.88        1:47.42   
  Bærumsvømmerne                   
                     
Marcus Tägtström  2002              DNS   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Simen Littorin Birkeland  2002              DSQ   
  Bærumsvømmerne                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Structor/Görans motor 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Ruijs  2004    219  44.44        1:32.17   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Gustav Westman  2003    146  50.50        1:45.54   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Lucas Humling  2005    106  56.12        1:57.47   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Eric Persson  2004              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  12 april 2015 
Licensierad till: Simsällskapet Mora  Utskriftstid  10:47 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  31:a Mora Cup    Utskriftsdatum  12 april 2015   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  11:09   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  11 april 2015         
 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Klass A - Amanda Persson 33.51 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Elin Svärd 32.62 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Sara Junevik 34.95 - 2013 - Leksands SF 
Klass D - Emmy Östling 37.95 - 2013 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Nordlund  1998    451          33.49  17-999 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap                   
Elin Svärd  1998    413          34.50   
  Falu Simsällskap