Resultater for Danish Open 2015
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit 3
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open 2015 |
|
Udskriftsdato |
29 marts 2015 |
|
|
Stævne by |
Copenhagen |
|
Udskriftstidspunkt |
13:18 |
|
|
Arrangør |
Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
28 marts 2015 |
|
|
|
|
|
|
Løb 22, 400m Medley Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Barbora Závadová |
1993 |
|
745 |
1:05.79 |
2:19.31 |
3:42.10 |
|
4:56.06 |
|
|
Czech Team |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
731 |
1:09.70 |
2:27.62 |
3:52.26 |
|
4:57.89 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Alicja Tchorz |
1992 |
|
719 |
1:05.61 |
2:24.73 |
3:48.47 |
|
4:59.59 |
|
|
Polish Swimming Federation |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
697 |
1:10.15 |
2:25.86 |
3:54.43 |
|
5:02.72 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ida Schütt |
1996 |
|
694 |
1:07.80 |
2:28.36 |
3:53.71 |
|
5:03.11 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Hannah Strunge Nissen |
1997 |
|
690 |
1:07.55 |
2:26.28 |
3:54.92 |
|
5:03.75 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
|
683 |
1:07.96 |
2:26.25 |
3:52.65 |
|
5:04.71 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Katrine B. Hansen |
1999 |
|
673 |
1:09.62 |
2:29.33 |
3:54.27 |
|
5:06.27 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Helena Rosendahl Bach |
2000 |
|
662 |
1:06.87 |
2:26.43 |
3:57.83 |
|
5:07.96 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Christina Kaas Elmgreen |
1996 |
|
659 |
1:08.09 |
2:28.61 |
3:59.53 |
|
5:08.46 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Maja Nielsen |
1996 |
|
646 |
1:12.09 |
2:27.89 |
3:59.54 |
|
5:10.47 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Sara Staudinger |
1999 |
|
646 |
1:09.83 |
2:33.05 |
3:59.41 |
|
5:10.51 |
|
|
Team Switzerland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Cecilie F. Jensen |
1998 |
|
641 |
1:09.74 |
2:28.80 |
3:57.65 |
|
5:11.21 |
|
|
Herlev Svømning |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Valentine Dumont |
2000 |
|
635 |
1:08.35 |
2:30.89 |
4:03.51 |
|
5:12.25 |
|
|
Francophone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Eva Olsen |
2000 |
|
632 |
1:09.19 |
2:31.72 |
4:01.84 |
|
5:12.68 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Emma Lyngby Larsen |
1998 |
|
631 |
1:09.61 |
2:30.37 |
3:59.96 |
|
5:12.84 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Oda Gjerde |
1995 |
|
629 |
1:10.64 |
2:33.67 |
4:01.67 |
|
5:13.28 |
|
|
Bryne Symjeklubb |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Eva Bonnet |
2000 |
|
621 |
1:09.16 |
2:28.03 |
4:02.82 |
|
5:14.53 |
|
|
Francophone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Sára R. Nysted |
2001 |
|
620 |
1:15.38 |
2:36.23 |
4:05.02 |
|
5:14.65 |
|
|
Suðuroyar Svimjifelag |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Sabrina Wielsøe |
1990 |
|
613 |
1:09.83 |
2:30.77 |
4:03.83 |
|
5:15.85 |
|
|
Køge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Juliette Dumont |
2000 |
|
613 |
1:08.25 |
2:31.11 |
4:01.52 |
|
5:15.97 |
|
|
Francophone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Sofie Thunø Rasmussen |
2000 |
|
603 |
1:09.53 |
2:34.04 |
4:05.73 |
|
5:17.73 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Julie Lundorff Larsen |
2000 |
|
600 |
1:13.54 |
2:38.88 |
4:07.53 |
|
5:18.13 |
Deltager ikke i finalen |
|
Silkeborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Caroline Hørlykke |
2000 |
|
595 |
1:11.76 |
2:36.45 |
4:05.26 |
|
5:19.03 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Karen Tanderup Hansen |
1996 |
|
595 |
1:16.40 |
2:34.83 |
4:02.66 |
|
5:19.14 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Sara Sylvest |
2000 |
|
594 |
1:14.77 |
2:34.76 |
4:08.51 |
|
5:19.23 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Johanne Carr |
1999 |
|
582 |
1:13.43 |
2:34.59 |
4:05.37 |
|
5:21.47 |
Deltager ikke i finalen |
|
Korsør Sv & Livr. Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Merina Suoranta |
1999 |
|
578 |
1:11.78 |
2:33.83 |
4:08.76 |
|
5:22.12 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Emma Bjørnholdt |
2000 |
|
563 |
1:14.17 |
2:40.08 |
4:12.32 |
|
5:24.94 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Thea Anderssen Søreng |
1997 |
|
563 |
1:13.57 |
2:35.62 |
4:11.32 |
|
5:25.05 |
|
|
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Helena Kornerup Klejstrup |
1999 |
|
562 |
1:14.53 |
2:42.60 |
4:11.62 |
|
5:25.21 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Hanna Eriksson |
1999 |
|
561 |
1:09.94 |
2:32.92 |
4:11.99 |
|
5:25.28 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Nicoline Pontoppidan |
1998 |
|
561 |
1:15.86 |
2:41.45 |
4:12.87 |
|
5:25.45 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Kristine Mikkelsen |
2000 |
|
560 |
1:12.32 |
2:37.09 |
4:07.20 |
|
5:25.63 |
|
|
Hvidovre Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Nikoline Nilsson Norby |
2000 |
|
558 |
1:17.02 |
2:41.38 |
4:09.92 |
|
5:25.99 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Mariell Rivedal |
1999 |
|
551 |
1:13.65 |
2:40.41 |
4:15.98 |
|
5:27.33 |
|
|
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Camilla Rask |
1999 |
|
545 |
1:13.02 |
2:37.99 |
4:10.88 |
|
5:28.55 |
|
|
Odense Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Hannah Pilgaard |
1999 |
|
519 |
1:12.85 |
2:39.63 |
4:16.54 |
|
5:34.02 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Erica Sjöholm |
1997 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
ej samt berør v 300m |
|
Sjöbo Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.23.05 |
Udskriftsdato |
29 marts 2015 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
13:18 |
|