2018-12-19   00:40:49
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Østdanske Kortbanemesterskaber 2014

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 1 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:48   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 1, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.88 2013-08-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jeanette Ottesen  1987  Vejle Svømmeklub Triton            24.70  Deltager ikke i finalen 
Julie Kepp Jensen  2000  JGI Svømning            25.04  Deltager ikke i finalen 
Pernille Blume  1994  Sigma Swim Birkerød            25.73   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub            26.74   
Amanda Højberg  1998  Lyngby Svømmeklub            26.77   
Emily Gantriis  1999  Helsinge Svømmeklub            26.82   
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub            26.88  Deltager ikke i finalen 
Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idræts Forening            26.88   
Maria Madsen  1995  Herlev Svømning            27.00   
10  Signe Bro  1999  Gentofte Svømme Klub            27.03   
11  Megan Forslund Hansen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup            27.07   
12  Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning            27.12   
13  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub            27.32   
14  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idræts Forening            27.43   
15  Maja Nielsen  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            27.47  Deltager ikke i finalen 
16  Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub            27.48   
17  Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub            27.51   
18  Marianne Duijm  1993  Lyngby Svømmeklub            27.56   
19  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999  Sigma Swim Allerød            27.60   
20  Sofia Altoft  1998  Hørsholm Svømmeforening            27.64   
21  Clara Schade Cantby  2000  Slagelse Svømmeklub            27.66   
21  Emilie Hørlykke  1998  Gentofte Svømme Klub            27.66   
23  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.70   
23  Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub            27.70   
25  Cæcilie Schade Cantby  1998  Slagelse Svømmeklub            27.71   
26  Caroline Øhrstrøm  1995  Gladsaxe Idræts Forening            27.79   
27  Marie-Louise Stentved  2000  Gladsaxe Idræts Forening            27.80   
27  Rikke Munkholm  1998  Swim Team Tåstrup            27.80   
29  Emilie Buurgaard Westh  1999  Farum Svømmeklub            28.07   
30  Julie Schmidt  1995  Sigma Swim Allerød            28.08   
30  Stinna Schnabl  1999  Hørsholm Svømmeforening            28.08   
32  Nina Corydon-Petersen  1999  Roskilde Svømning            28.09   
33  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.10   
34  Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.17   
35  Katrine Stampe  2000  Sigma Swim Allerød            28.21   
36  Cecilie Christensen  1997  Gentofte Svømme Klub            28.36   
37  Josefine Søgaard Andresen  2000  Lyngby Svømmeklub            28.41   
37  Sofie Kornbek  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.41   
39  Nicoline Reinstrup  1998  Helsingør Svømmeklub            28.42   
40  Emma Bjørnholdt  2000  Lyngby Svømmeklub            28.44   
41  Amanda Duus  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup            28.45   
42  Kristina Delff Andersen  1997  Korsør Sv & Livr. Klub            28.48   
43  Sofie Brøgger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.49   
44  Lærke Viereck  1997  Roskilde Svømning            28.52   
45  Adriana Natalia Bankowska  1997  Frederikssund Svømmeklub            28.54   
45  My Weitling  2000  Hillerød Svømmeklub            28.54   
47  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.63   
48  Ida Pedersen  1998  Herlufsholm Svømmeklub            28.70   
49  Sarah Missing  2001  Vest-Brøndby            28.73   
50  Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.75   
51  Julie Højer Truelsen  2000  Hillerød Svømmeklub            28.76   
52  Christina F. Eriksen  1999  Frederikssund Svømmeklub            28.88   
53  Ida Maria Nielsen  2000  Holbæk Svømme Klub            28.91   
54  Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub            28.94   
54  Regitze Munch Nielsen  2000  VAT Copenhagen-MK31            28.94   
56  Daniella Thea Johansen  2000  Slagelse Svømmeklub            28.95   
57  Nicole Bennetsen  2000  Gentofte Svømme Klub            28.96   
58  Xenia Huryn  2000  Swim Team Tåstrup            29.19   
59  Pernille Nislev  1998  Hillerød Svømmeklub            29.27   
60  Kathrine Barrett  1996  Greve Svømmeklub            29.29   
61  Frederikke Petri  2001  Søllerød Svømmeklub            29.33   
62  Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub            29.38   
63  Amanda Bundgaard Pedersen  2000  Hillerød Svømmeklub            29.61   
Ella Saarikko  2000  Lahden Uimaseura            28.83  EXTRA 
Annabelle Grønbech Ladik  1997  Ringsted Svømme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:48 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 1 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  26 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:56   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 1, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.88 2013-08-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Pernille Blume  1994  Sigma Swim Birkerød            24.74   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub            26.48   
Maria Madsen  1995  Herlev Svømning            26.86   
Emily Gantriis  1999  Helsinge Svømmeklub            26.88   
Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idræts Forening            26.89   
Amanda Højberg  1998  Lyngby Svømmeklub            26.94   
Megan Forslund Hansen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup            26.72   
Signe Bro  1999  Gentofte Svømme Klub            26.94   
Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idræts Forening            27.02   
10  Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning            27.32   
11  Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub            27.38   
12  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub            27.57   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  26 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:56 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 2 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 2, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Frederik Siem Pedersen  1991  Farum Svømmeklub            22.12  Deltager ikke i finalen 
Magnus Westermann  1995  Herlev Svømning            23.07   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            23.22   
Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub            23.43   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub            24.11  Deltager ikke i finalen 
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening            24.16   
Peter Gjerulff  1996  Hovedstadens Svømmeklub            24.20   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            24.40   
Joachim Blach Kristensen  1995  Slagelse Svømmeklub            24.51  Deltager ikke i finalen 
10  Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub            24.59   
11  Ulrik Peter Willén  1995  Søllerød Svømmeklub            24.63  Deltager ikke i finalen 
12  Søren Meier  1994  Hvidovre Svømme Klub            24.64   
13  Sebastian Kempff-Andersen  1996  Hillerød Svømmeklub            24.76   
14  Gustav Bækgaard  1997  Herlufsholm Svømmeklub            24.79   
15  Jonas Olczyk  1994  Gentofte Svømme Klub            24.82   
16  Johan Bragason  1999  Vallensbæk IF Af 1939            24.89   
17  Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            24.90   
18  Nicolai Løwenstein  1997  Herlufsholm Svømmeklub            24.91   
19  Niels Breum Hansen  1994  Helsinge Svømmeklub            24.99   
20  Søren Fritzbøger  1996  Hillerød Svømmeklub            25.10   
21  Johannes E. Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            25.11   
22  Martin Jungersen  1997  VAT Copenhagen-MK31            25.20   
23  Ditlev Balle  1996  Gladsaxe Idræts Forening            25.26   
24  Asbjørn Garne  1995  Gentofte Svømme Klub            25.27   
24  Sebastian Vang  1991  Næstved IF            25.27   
26  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub            25.29   
26  Yannick Rasmussen  1995  Roskilde Svømning            25.29   
28  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996  Sigma Swim Allerød            25.30   
29  Victor Hardenberg Jensen  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling            25.31   
30  Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            25.45   
30  Mathias Marsengo  1997  Helsingør Svømmeklub            25.45   
32  Frederik K. Mortensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            25.46   
33  Tobias Andersen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            25.50   
34  Sebastian H. Andersen  1997  Kalundborg SK            25.53   
35  Mathias Immerkjær  1999  Swim Team Tåstrup            25.54   
36  Mikkel Samsøe Borch  1997  Hvidovre Svømme Klub            25.59   
37  Thomas Bech  1998  Farum Svømmeklub            25.61   
38  Kasper Jensen  1997  Ringsted Svømme Klub            25.62   
39  Mathias Nielsen  1999  Køge Svømmeklub            25.65   
40  Mark H. Østermann  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            25.66   
41  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub            25.76   
42  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Svømmeklub            25.78   
43  Bertil Binau-Uldal  1998  Helsingør Svømmeklub            25.86   
44  Martin Zillmer  1996  Helsingør Svømmeklub            25.87   
45  Gøkhan Dagidir  1995  Vest-Brøndby            26.02   
46  Frederik O. Møller  1999  Gentofte Svømme Klub            26.06   
46  Mads Ørsted Nielsen  1999  Swim Team Tåstrup            26.06   
48  Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub            26.07   
49  Philip Agerskov  1998  Hillerød Svømmeklub            26.30   
50  Frederik Weiss  1999  Gentofte Svømme Klub            26.34   
51  Mads Ingeman Hansen  1997  Næstved IF            26.47   
Kasper Jämsä  1997  Lahden Uimaseura            25.67  EXTRA 
Olli Kokko  1994  Lahden Uimaseura            24.01  EXTRA 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:53 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 2 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:39   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 2, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Magnus Westermann  1995  Herlev Svømning            23.11   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            23.61   
Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub            23.76   
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening            24.34   
Peter Gjerulff  1996  Hovedstadens Svømmeklub            24.46   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            24.63   
Søren Meier  1994  Hvidovre Svømme Klub            24.50   
Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub            24.68   
Sebastian Kempff-Andersen  1996  Hillerød Svømmeklub            24.70   
10  Gustav Bækgaard  1997  Herlufsholm Svømmeklub            24.83   
11  Jonas Olczyk  1994  Gentofte Svømme Klub            25.11   
12  Johan Bragason  1999  Vallensbæk IF Af 1939            25.29   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:39 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 3 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:05   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 3, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.87 2013-08-08 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jeanette Ottesen  1987  Vejle Svømmeklub Triton            26.07  Deltager ikke i finalen 
Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling            27.03   
Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub            27.19   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød            27.80   
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub            28.10   
Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub            28.18  Deltager ikke i finalen 
Jessica Yu Mortensen  2000  Gentofte Svømme Klub            28.80   
Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub            28.88   
Camilla Dufour  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            28.90   
10  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød            28.97   
11  Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning            29.04   
12  Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub            29.07   
13  Eva Olsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub            29.12   
14  Marianne Duijm  1993  Lyngby Svømmeklub            29.14   
15  Nicoline Reinstrup  1998  Helsingør Svømmeklub            29.17  Deltager ikke i finalen 
16  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.46   
17  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.53   
18  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idræts Forening            29.58   
19  Katrine B. Hansen  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.60   
20  Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.80   
21  Cecilie Høgskilde  1999  Sigma Swim Birkerød            29.82   
22  Marie-Louise Stentved  2000  Gladsaxe Idræts Forening            29.84   
23  Sofie Brøgger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.85   
23  Sofie Thunø Rasmussen  2000  Hovedstadens Svømmeklub            29.85   
25  Kristine Barrett  1998  Greve Svømmeklub            30.10   
26  Emilie Buurgaard Westh  1999  Farum Svømmeklub            30.13   
27  Clara Schade Cantby  2000  Slagelse Svømmeklub            30.19   
28  Thea Laurberg Simonsen  1997  Lyngby Svømmeklub            30.20   
29  Stine Raaby Jensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.37   
30  Elina Lynge Wagner  1996  Hvidovre Svømme Klub            30.43   
31  Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub            30.50   
32  Kristina Delff Andersen  1997  Korsør Sv & Livr. Klub            30.54   
33  Nanna Sonne  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.59   
34  Katrine Stampe  2000  Sigma Swim Allerød            30.62   
35  Cecilie Christensen  1997  Gentofte Svømme Klub            30.64   
36  Ditte Friis  1999  Sigma Swim Birkerød            30.69  Deltager ikke i finalen 
37  Kajsa Gregersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.74   
38  Freja Gram  1999  Gladsaxe Idræts Forening            30.78   
39  Amanda Duus  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.80   
40  Amanda Bundgaard Pedersen  2000  Hillerød Svømmeklub            30.82   
41  Hannah Pilgaard  1999  Lyngby Svømmeklub            30.90   
42  Stinna Schnabl  1999  Hørsholm Svømmeforening            31.00   
43  Methea Wissing-Thornberg  1999  Tune I.F. Svømmeafdeling            31.04   
43  Nana Hansen  2000  Vordingborg Svømme Klub            31.04   
45  Frederikke Houen  1998  Helsingør Svømmeklub            31.05   
46  Maria Olsen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.08   
47  Luna Donde Feilberg  2000  Hovedstadens Svømmeklub            31.12   
48  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.18   
49  Kathrine Barrett  1996  Greve Svømmeklub            31.22   
50  Ida Maria Nielsen  2000  Holbæk Svømme Klub            31.25   
51  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning            31.37   
52  Emma Anne Ljungstrøm  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup            31.42   
53  Sarah Missing  2001  Vest-Brøndby            31.78   
54  Mille Rask Sander  1999  VAT Copenhagen-MK31            32.12   
55  Rosemarie Blicher  2000  Gentofte Svømme Klub            32.13   
56  Regitze Munch Nielsen  2000  VAT Copenhagen-MK31            32.32   
57  Anna Aavang Brendstrup  2000  Roskilde Svømning            33.16   
58  Marie Müller  2000  Svømmeklubben Syd            34.20   
Julie Schmidt  1995  Sigma Swim Allerød            DSQ  over 15 m u. vand 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:05 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 3 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 3, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.87 2013-08-08 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling            26.68   
Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub            27.07   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød            27.64   
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub            28.49   
Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub            28.57   
Jessica Yu Mortensen  2000  Gentofte Svømme Klub            28.83   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning            28.99   
Camilla Dufour  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.07   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød            29.12   
10  Marianne Duijm  1993  Lyngby Svømmeklub            29.31   
11  Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub            29.48   
12  Eva Olsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub            29.61   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 4 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:14   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 4, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.04 2003-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Magnus Jákupsson  1994  Sigma Swim Allerød            24.63  Deltager ikke i finalen 
Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub            25.73   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub            25.97   
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.03   
Julius Skaarup Schmidt  1988  Herlev Svømning            26.08   
Frederik K. Mortensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            26.14   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening            26.37   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998  Sigma Swim Birkerød            26.38   
Joel Subirana Sagrista  1993  Sigma Swim Birkerød            26.42   
10  Søren Fritzbøger  1996  Hillerød Svømmeklub            26.55   
11  Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.66   
12  Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            26.71   
13  Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub            26.78   
14  Simon Westh  1990  Gladsaxe Idræts Forening            26.80  Deltager ikke i finalen 
15  Oliver Huban  1996  Vest-Brøndby            26.85   
16  Magnus Carstensen  1999  Ringsted Svømme Klub            26.94   
17  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.03   
18  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub            27.10   
19  Sebastian Langhorn  1998  Farum Svømmeklub            27.22   
20  Nicolai Løwenstein  1997  Herlufsholm Svømmeklub            27.29   
21  Ditlev Balle  1996  Gladsaxe Idræts Forening            27.40   
22  Thomas Bech  1998  Farum Svømmeklub            27.47   
23  Julian Kressner Læbel  1992  Vest-Brøndby            27.51   
24  Emil Müller  1995  Svømmeklubben Syd            27.56   
25  Mads Keis Jepsen  1998  Sigma Swim Allerød            27.59   
26  Martin Jungersen  1997  VAT Copenhagen-MK31            27.66   
27  Oliver Christiansen  1999  Helsinge Svømmeklub            27.76   
28  Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.83   
29  Søren Meier  1994  Hvidovre Svømme Klub            27.91   
30  Mathias Marsengo  1997  Helsingør Svømmeklub            27.93   
31  Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub            28.14   
32  Philip Krogh Brønnicke  2000  Vordingborg Svømme Klub            28.16   
33  Kristian Svenstrup  1998  Køge Svømmeklub            28.28   
34  Johannes E. Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.42   
35  Mads Hauge Sørensen  1997  Køge Svømmeklub            28.48   
36  Danny Corell  1997  Kalundborg SK            28.89   
37  Daniel Sørensen  1999  Swim Team Tåstrup            29.41   
38  Mikkel Møller-Jensen  1995  Vest-Brøndby            29.47   
Olli Kokko  1994  Lahden Uimaseura            25.78  EXTRA 
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Idræts Forening            DSQ  esb V25 
Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub            DSQ  kryds h v/ vend 
Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  ej samt t berør V25 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:14 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 4 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 4, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.04 2003-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            25.23   
Julius Skaarup Schmidt  1988  Herlev Svømning            25.45   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub            25.71   
Frederik K. Mortensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            25.92   
Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub            26.10   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening            26.20   
Joel Subirana Sagrista  1993  Sigma Swim Birkerød            26.15   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998  Sigma Swim Birkerød            26.20   
Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub            26.84   
10  Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            26.96   
11  Søren Fritzbøger  1996  Hillerød Svømmeklub            27.03   
12  Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.11   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:53 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 5 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:12   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 5, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:06.51 2011-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Julie Aglund Lauridsen  1996  Sigma Swim Allerød    1:00.56  2:01.87  3:04.34    4:06.73   
Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerød    1:00.86  2:03.59  3:07.10    4:10.46   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:02.23  2:07.31  3:12.74    4:17.54   
Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub    1:02.94  2:08.40  3:14.84    4:20.85   
Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:02.66  2:08.25  3:15.32    4:22.81   
Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:04.01  2:10.86  3:17.01    4:23.01   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub    1:03.08  2:09.71  3:16.00    4:23.60   
Stephanie Hansen  1996  Sigma Swim Allerød    1:04.21  2:10.69  3:17.38    4:23.87   
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:02.83  2:09.69  3:17.31    4:24.72   
10  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerød    1:04.85  2:12.65  3:19.75    4:24.80   
11  Maja Nielsen  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:04.06  2:11.35  3:18.60    4:24.90   
12  Marina Heller Hansen  1994  Sigma Swim Allerød    1:04.48  2:12.34  3:19.07    4:26.25   
13  Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub    1:02.82  2:10.44  3:18.49    4:26.91   
14  Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub    1:04.13  2:11.60  3:19.21    4:28.20   
15  Emily Gantriis  1999  Helsinge Svømmeklub    1:03.87  2:11.74  3:20.95    4:28.36   
16  Louise Møller Jessen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:04.93  2:12.97  3:21.69    4:29.54   
17  Sara Fogh Myrup  1997  Sigma Swim Birkerød    1:05.57  2:13.83  3:21.91    4:29.98   
18  Rikke Munkholm  1998  Swim Team Tåstrup    1:03.44  2:11.61  3:21.23    4:31.35   
19  Emma la Cour  1999  Søllerød Svømmeklub    1:05.89  2:14.15  3:23.35    4:32.28   
20  Nanna Drewsen  1998  Vallensbæk IF Af 1939    1:04.93  2:15.29  3:24.75    4:33.22   
21  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub    1:04.85  2:14.63  3:24.76    4:34.07   
22  Josefine Strand Nielsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    1:06.14  2:15.88  3:25.79    4:34.18   
23  Helena Berg Wenk  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:07.02  2:17.13  3:27.37    4:35.73   
24  Amanda Højberg  1998  Lyngby Svømmeklub    1:05.38  2:14.64  3:25.18    4:35.83   
25  Emilie Falbe-Hansen  1999  Gentofte Svømme Klub    1:06.70  2:16.24  3:26.34    4:36.27   
26  Alberte M Hansen  2000  VAT Copenhagen-MK31    1:05.85  2:16.51  3:28.27    4:38.33   
27  Thit Bondo  2000  Sigma Swim Birkerød    1:06.22  2:17.07  3:27.67    4:38.78   
28  Sofie Kornbek  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:06.97  2:17.91  3:29.25    4:40.00   
29  Sarah Missing  2001  Vest-Brøndby    1:07.59  2:19.81  3:31.69    4:40.24   
30  Amalie Gotthard  1999  Slagelse Svømmeklub    1:07.13  2:16.75  3:28.39    4:40.51   
31  Luna Juul Lentoft  2000  Sigma Swim Birkerød    1:07.86  2:18.97  3:30.27    4:40.68   
32  Nina Toft  2000  Gentofte Svømme Klub    1:06.32  2:17.55  3:29.39    4:41.09   
33  Eline Victoria Rasmussen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:06.25  2:17.77  3:29.13    4:41.21   
34  Rikke Mundt Lohse  1996  Hillerød Svømmeklub    1:08.40  2:19.66  3:31.32    4:42.30   
35  Clara Neumann  2001  Svømmeklubben Syd    1:07.91  2:20.85  3:33.48    4:44.97   
36  Martha Vitus Tversted  2002  Søllerød Svømmeklub    1:07.05  2:19.86  3:34.59    4:48.04   
37  Frederikke Jensen  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:08.40  2:20.99  3:35.57    4:49.50   
38  Natasja Kepp  2000  Lyngby Svømmeklub    1:07.76  2:22.44  3:38.40    4:51.88   
39  Julie Højer Truelsen  2000  Hillerød Svømmeklub    1:07.55  2:19.94  3:35.36    4:52.57   
Ella Saarikko  2000  Lahden Uimaseura    1:08.19  2:22.12  3:36.80    4:53.08  EXTRA 
Essi-Maria Lillman  2000  Lahden Uimaseura    1:04.32  2:11.75  3:20.03    4:28.03  EXTRA 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:12 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 6 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:46   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Pál Joensen  1990  Aalborg Svømmeklub    56.81  1:55.39  2:53.78    3:51.06   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    56.90  1:56.57  2:56.36    3:54.30   
Niklas Broch Thielemann  1994  Sigma Swim Birkerød    57.37  1:57.88  2:58.36    3:59.06   
Mads Holm  1998  Nakskov Svømme Klub    58.57  1:59.53  3:00.98    3:59.84   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svømme Klub    58.47  1:59.37  2:59.68    4:00.40   
Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    57.42  1:58.24  2:59.33    4:00.64   
Christian Røssel  1995  Gentofte Svømme Klub    57.74  1:59.48  3:01.19    4:00.76   
Martin Nielsen  1996  Nakskov Svømme Klub    59.00  2:00.67  3:01.52    4:00.80   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    56.89  1:57.78  2:59.98    4:02.83   
10  Giano Grillo  1998  Hovedstadens Svømmeklub    59.04  2:02.27  3:05.42    4:06.74   
11  Andreas Mårtensson  1997  JGI Svømning    59.84  2:00.59  3:03.34    4:07.26   
12  Magnus Andersen  1995  Roskilde Svømning    56.23  1:59.28  3:03.38    4:08.22   
13  Oliver Marcus Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    59.25  2:02.02  3:05.77    4:08.43   
14  Jonathan Müller  1997  Svømmeklubben Syd    58.76  2:01.88  3:06.05    4:09.44   
15  Marius Rasmussen  1999  Svømmeklubben Syd    1:02.09  2:07.22  3:09.29    4:10.32   
16  Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    57.24  2:00.95  3:05.91    4:10.73   
17  Niels Breum Hansen  1994  Helsinge Svømmeklub    1:00.59  2:04.44  3:07.47    4:11.52   
18  Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    59.37  2:02.70  3:07.18    4:11.82   
19  Martin Nielsen  1997  Vest-Brøndby    59.71  2:04.06  3:10.01    4:13.75   
20  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    59.49  2:03.35  3:08.58    4:14.28   
21  Mads Ørsted Nielsen  1999  Swim Team Tåstrup    1:01.21  2:07.30  3:10.66    4:14.43   
22  Anders Juul Rasmussen  1997  Ringsted Svømme Klub    1:00.76  2:05.07  3:10.62    4:14.90   
23  Andreas Borre Heltborg  1996  Sigma Swim Allerød    1:01.27  2:06.35  3:10.84    4:15.24   
24  Victor Drevskich  1996  VAT Copenhagen-MK31    57.96  2:01.53  3:08.09    4:15.25   
25  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    59.60  2:05.00  3:11.19    4:15.52   
26  Magnus Lundgren  1996  Køge Svømmeklub    59.70  2:03.71  3:09.74    4:15.57   
27  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996  Sigma Swim Allerød    1:02.36  2:07.31  3:11.99    4:15.91   
28  Mads Midtbøll  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:02.12  2:07.15  3:11.75    4:16.05   
29  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub    1:01.59  2:06.20  3:11.36    4:17.12   
30  Tobias Edvardsen  1995  Nakskov Svømme Klub    1:01.06  2:06.80  3:11.98    4:17.56   
31  Magnus Koch Sonnenborg  1997  Sigma Swim Allerød    59.82  2:05.31  3:11.34    4:17.71   
32  Mads Steen Petersen  1997  Helsinge Svømmeklub    1:02.06  2:07.95  3:13.71    4:17.89   
33  Mathias Nielsen  1999  Køge Svømmeklub    1:00.62  2:06.02  3:12.29    4:19.13   
34  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub    1:02.45  2:08.55  3:14.39    4:19.81   
35  Emil Hedegaard  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:01.25  2:07.12  3:14.20    4:19.91   
36  Emil Toft  1998  Holbæk Svømme Klub    1:01.36  2:07.34  3:13.94    4:20.28   
37  Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub    1:02.87  2:10.17  3:15.76    4:22.48   
38  Frederik O. Møller  1999  Gentofte Svømme Klub    1:02.44  2:10.35  3:18.38    4:23.16   
39  Jacob Samuel  1998  Køge Svømmeklub    1:03.40  2:10.93  3:17.31    4:23.54   
40  Oliver Thor Sørensen  2000  Vallensbæk IF Af 1939    1:02.99  2:10.74  3:18.43    4:23.88   
41  Valdemar Mariegaard  1999  Vallensbæk IF Af 1939    1:03.80  2:10.97  3:18.11    4:24.48   
42  Victor Emil Lundgaard  1998  Gentofte Svømme Klub    1:04.31  2:13.07  3:21.52    4:30.58   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:46 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 7 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  19:46   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 7, 400m Medley Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:41.77 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Julie Aglund Lauridsen  1996  Sigma Swim Allerød    1:04.41  2:14.17  3:35.82    4:38.90   
Hannah Strunge Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:05.96  2:18.61  3:41.87    4:49.20   
Katrine B. Hansen  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:06.65  2:22.36  3:44.59    4:52.54   
Anna Boutrup  1998  Sigma Swim Birkerød    1:10.33  2:25.84  3:49.45    4:55.15   
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub    1:05.40  2:23.41  3:48.83    4:56.09   
Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    1:07.16  2:26.51  3:53.23    4:57.33   
Sabrina Wielsøe  1990  Køge Svømmeklub    1:06.87  2:22.37  3:50.45    4:59.70   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.20  2:27.89  3:50.86    5:00.45   
Megan Forslund Hansen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:10.01  2:28.71  3:54.91    5:01.77   
10  Sofie Thunø Rasmussen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    1:08.55  2:27.47  3:52.87    5:02.12   
11  Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning    1:08.85  2:24.60  3:51.77    5:03.14   
12  Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerød    1:08.77  2:28.09  3:51.76    5:03.64   
13  Eva Olsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    1:09.15  2:29.48  3:56.55    5:05.65   
14  Tone Laksafoss Sparre  1996  Sigma Swim Allerød    1:10.52  2:31.99  3:57.50    5:06.48   
15  Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub    1:10.12  2:31.27  3:58.63    5:06.85   
16  Caroline Hørlykke  2000  Gentofte Svømme Klub    1:12.14  2:31.27  3:56.65    5:07.00   
17  Johanne Carr  1999  Korsør Sv & Livr. Klub    1:11.03  2:28.48  3:55.65    5:07.64   
18  Emma F. Nystrøm  1996  Kalundborg SK    1:09.65  2:28.35  3:56.50    5:08.15   
19  Emma Lyngby Larsen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:09.76  2:28.73  3:56.77    5:08.47   
20  Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:14.19  2:32.43  4:00.87    5:08.55   
21  Emma Bjørnholdt  2000  Lyngby Svømmeklub    1:11.08  2:30.79  3:58.26    5:09.23   
22  Sofie Brøgger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:13.07  2:31.77  4:01.97    5:10.84   
23  Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:15.24  2:36.17  4:02.08    5:13.88   
24  Anna Puggaard  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:11.07  2:35.27  4:00.11    5:14.62   
25  Helena Kornerup Klejstrup  1999  Lyngby Svømmeklub    1:11.51  2:33.79  3:59.20    5:14.80   
26  Nikoline Nilsson Norby  2000  Gentofte Svømme Klub    1:16.26  2:37.55  4:02.75    5:14.99   
27  Kajsa Gregersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.36  2:29.70  4:01.77    5:15.15   
28  Hannah Pilgaard  1999  Lyngby Svømmeklub    1:08.48  2:30.35  4:01.65    5:15.40   
29  Laura Holm Junge  1998  Kalundborg SK    1:10.30  2:33.15  4:04.34    5:15.81   
30  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning    1:09.42  2:30.41  4:04.05    5:17.06   
31  Iben Helstrup Jensen  1996  Herlev Svømning    1:11.03  2:31.05  4:07.74    5:17.77   
32  Luna Donde Feilberg  2000  Hovedstadens Svømmeklub    1:13.45  2:40.48  4:10.75    5:18.35   
33  Katrine Tetzschner Madsen  2000  Gladsaxe Idræts Forening    1:12.46  2:34.34  4:04.71    5:19.93   
34  Melanie Degner  2000  Køge Svømmeklub    1:15.55  2:40.94  4:08.09    5:21.73   
35  Xenia Bonnén Sjøgren  1997  Vest-Brøndby    1:13.79  2:35.25  4:08.98    5:22.93   
36  Maria Olsen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:10.87  2:35.90  4:10.40    5:23.03   
37  Amanda Egerod Lund  2000  Sigma Swim Allerød    1:14.18  2:38.08  4:09.52    5:23.60   
38  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub    1:12.93  2:34.35  4:11.49    5:26.04   
39  Nanna Sonne  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:10.91  2:33.36  4:12.08    5:26.54   
40  Josefine Strand Nielsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    1:18.18  2:44.19  4:16.78    5:28.18   
41  Sarah Aarslew Jensen  2000  Køge Svømmeklub    1:20.64  2:41.61  4:15.89    5:29.00   
42  Cecilie Salskov Jensen  2000  Hørsholm Svømmeforening    1:14.66  2:41.63  4:14.94    5:30.68   
43  Anne Sofie Gadfelt  1999  Farum Svømmeklub    1:17.83  2:42.11  4:18.04    5:33.55   
44  Maria Munch-Menzer  2001  Gentofte Svømme Klub    1:24.80  2:49.55  4:19.14    5:34.53   
Camilla Dufour  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            DSQ  tyvstart 
Daniella Thea Johansen  2000  Slagelse Svømmeklub            DSQ  sv på mav V/125 
Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub            DSQ  esb V/100 
Nina Leisted Bertelsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub            DSQ  svøm på mav V/125 
Sofie Witthøft  1997  Kalundborg SK            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  19:46 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 8 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  20:09   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 8, 400m Medley Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 2009-12-11 
Dansk Rekord Junior: Mads Jensen (1991) 4:16.97 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Viktor Christensen  1995  Køge Svømmeklub    1:02.82  2:15.27  3:29.70    4:33.36   
Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:02.93  2:14.85  3:30.56    4:34.29   
Marcus Dan Hansen  1999  VAT Copenhagen-MK31    1:02.80  2:17.15  3:37.08    4:40.89   
Victor Drevskich  1996  VAT Copenhagen-MK31    1:04.34  2:20.27  3:42.03    4:40.94   
Hannibal Steenfos  1996  Hovedstadens Svømmeklub    1:04.97  2:17.58  3:38.36    4:41.04   
Jens Saugmann  1996  Svømmeklubben Syd    1:01.80  2:15.27  3:37.77    4:41.08   
Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    1:05.69  2:16.19  3:37.28    4:43.06   
Karim Møller  1994  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:04.73  2:14.90  3:39.51    4:44.02   
Rasmus Hasemann  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:05.35  2:18.79  3:37.87    4:44.26   
10  Jacob Weberg  1997  Sigma Swim Allerød    1:04.68  2:16.98  3:40.10    4:44.29   
11  Lasse Kriegel Skovrup  1998  Farum Svømmeklub    1:06.19  2:22.58  3:41.92    4:46.76   
12  Magnus Carstensen  1999  Ringsted Svømme Klub    1:04.07  2:21.60  3:43.64    4:48.57   
13  Oliver Christiansen  1999  Helsinge Svømmeklub    1:03.62  2:23.18  3:44.87    4:50.71   
14  Oliver H. Andersen  1999  Kalundborg SK    1:07.46  2:22.80  3:45.52    4:51.24   
15  Tobias Andersen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    1:05.75  2:20.96  3:43.45    4:52.59   
16  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:03.51  2:18.67  3:45.11    4:53.43   
17  Mikkel Fogelberg Handberg  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:05.38  2:20.23  3:45.61    4:53.80   
18  Thor Hvid Ulrich  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    1:05.63  2:23.12  3:51.11    4:59.25   
19  Alexander Aslak Nørgaard  2000  Søllerød Svømmeklub    1:09.67  2:25.17  3:51.89    4:59.45   
20  Oliver Thor Sørensen  2000  Vallensbæk IF Af 1939    1:06.02  2:22.73  3:52.72    5:00.23   
21  Kristian Svenstrup  1998  Køge Svømmeklub    1:09.37  2:24.71  3:52.78    5:02.08   
Kasper Jämsä  1997  Lahden Uimaseura    1:07.21  2:16.87  3:34.35    4:38.30  EXTRA 
Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub            DSQ  sv på mav V/175 
Mathias Rysgaard  1998  Kalundborg SK            DSQ  esb V/300 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  20:09 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 9 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  20:52   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.44 2014-10-04 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Julie Kepp Jensen  2000  JGI Svømning            28.04  Deltager ikke i finalen 
Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning            29.23   
Cecilie Høgskilde  1999  Sigma Swim Birkerød            29.45   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød            29.57   
Stine Raaby Jensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.65   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub            29.68   
Hannah Strunge Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.97   
Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub            30.20   
Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.34   
10  Signe Bro  1999  Gentofte Svømme Klub            30.45   
11  Katharina Nekhorochko  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.53   
12  Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub            30.54   
13  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød            30.60   
14  Michelle Icka Christensen  1995  Herlev Svømning            30.76   
15  Stinna Schnabl  1999  Hørsholm Svømmeforening            31.11   
16  Emma Anne Ljungstrøm  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup            31.18   
17  Jessica Yu Mortensen  2000  Gentofte Svømme Klub            31.42   
18  Nicoline M. Riisberg  1997  Sigma Swim Allerød            31.44   
19  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub            31.46   
20  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998  Hillerød Svømmeklub            31.52   
21  Sofie Witthøft  1997  Kalundborg SK            31.54   
22  Kristine Barrett  1998  Greve Svømmeklub            31.60   
23  Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.68   
24  Frederikke Houen  1998  Helsingør Svømmeklub            31.73   
25  Mathilde Olsen  1998  Hvidovre Svømme Klub            31.74   
25  Sarah Sannung  1996  Gladsaxe Idræts Forening            31.74   
27  Tanja Lylloff  1998  Herlufsholm Svømmeklub            31.76   
28  Caroline Amalie Duus  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            31.84   
29  Emily Brophy  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.86   
30  Clara Schade Cantby  2000  Slagelse Svømmeklub            32.05   
31  Cæcilie Schade Cantby  1998  Slagelse Svømmeklub            32.14   
32  Rebecca Grønlund  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            32.20   
33  Matilde Zaggai  1998  Hovedstadens Svømmeklub            32.21   
34  Marianne Duijm  1993  Lyngby Svømmeklub            32.23   
35  Kathrine Barrett  1996  Greve Svømmeklub            32.24   
36  Cecilie Jørgensen  1998  Helsinge Svømmeklub            32.30   
37  Thea Laurberg Simonsen  1997  Lyngby Svømmeklub            32.37   
38  Nina Toft  2000  Gentofte Svømme Klub            32.58   
39  Frederikke Arentoft  2000  Hørsholm Svømmeforening            32.66   
40  Emma Lyngby Larsen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            32.71   
41  Cecilie Christensen  1997  Gentofte Svømme Klub            32.74   
42  Emilie Hørlykke  1998  Gentofte Svømme Klub            32.78   
43  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub            32.85   
44  Emilia Harlund  1999  Nakskov Svømme Klub            32.87   
45  Astrid Ovesen  1999  Slagelse Svømmeklub            32.89   
46  Sara Krell Refn  1999  Farum Svømmeklub            32.92   
47  Amalie H. Falck-Schmith  1989  Hovedstadens Svømmeklub            32.95   
48  Victoria Wolsted  2000  Frederikssund Svømmeklub            33.03   
49  Mia Walter  2000  Lyngby Svømmeklub            33.04   
50  Veronika Storm  1998  Gladsaxe Idræts Forening            33.15   
51  Julie Bingen Jacobsen  1999  VAT Copenhagen-MK31            33.17   
52  Eline Victoria Rasmussen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.24   
53  Nina Leisted Bertelsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub            33.35   
54  Alba Cecilie Runge  2000  Hørsholm Svømmeforening            33.43   
55  Amanda Bundgaard Pedersen  2000  Hillerød Svømmeklub            33.55   
56  My Weitling  2000  Hillerød Svømmeklub            33.65   
57  Pernille Nislev  1998  Hillerød Svømmeklub            34.13   
58  Rosemarie Blicher  2000  Gentofte Svømme Klub            34.36   
59  Natascha Bonnén Sjøgren  2000  Vest-Brøndby            34.87   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  20:52 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 9 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  26 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:21   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.44 2014-10-04 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning            28.68   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød            29.02   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub            29.19   
Cecilie Høgskilde  1999  Sigma Swim Birkerød            29.50   
Stine Raaby Jensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.30   
Hannah Strunge Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.52   
Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub            29.75   
Katharina Nekhorochko  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.68   
Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.72   
10  Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub            30.74   
11  Signe Bro  1999  Gentofte Svømme Klub            30.94   
12  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød            31.43   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  26 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:21 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 10 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:00   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jakupsson (1994) 24.06 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Magnus Jákupsson  1994  Sigma Swim Allerød            25.46  Deltager ikke i finalen 
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svømme Klub            26.65   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.79   
Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.20   
Morten Børre  1996  Hovedstadens Svømmeklub            27.35   
Oliver Marcus Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.51   
Andreas Gerlach  1995  Hillerød Svømmeklub            28.14   
Sebastian Vang  1991  Næstved IF            28.21  Deltager ikke i finalen 
Chris Johansen  1996  Herlev Svømning            28.29   
10  William Matras  1998  Gladsaxe Idræts Forening            28.31   
11  Oliver Huban  1996  Vest-Brøndby            28.45   
12  Johan Bragason  1999  Vallensbæk IF Af 1939            28.47   
13  Mikkel Johansen  1994  Herlev Svømning            28.58   
14  Christian Sejr Aagaard  1998  Farum Svømmeklub            28.65   
15  Oliver Berggren Smidt  1997  Søllerød Svømmeklub            28.78   
16  Maxemillian Pedersen  1996  Sigma Swim Allerød            28.85   
17  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Svømmeklub            29.02   
18  Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.07   
19  Karim Møller  1994  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.10   
20  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub            29.17   
21  Phillip Riis  1998  Roskilde Svømning            29.50   
22  Jacob Samuel  1998  Køge Svømmeklub            30.06   
23  Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub            30.14   
24  Mikkel Fogelberg Handberg  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.40   
25  Victor Hardenberg Jensen  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling            30.43   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:00 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 10 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  26 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:23   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jakupsson (1994) 24.06 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svømme Klub            26.03   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.29   
Andreas Gerlach  1995  Hillerød Svømmeklub            26.69   
Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.38   
Morten Børre  1996  Hovedstadens Svømmeklub            27.60   
Oliver Marcus Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.60   
Chris Johansen  1996  Herlev Svømning            27.80   
William Matras  1998  Gladsaxe Idræts Forening            28.05   
Mikkel Johansen  1994  Herlev Svømning            28.28   
10  Oliver Huban  1996  Vest-Brøndby            28.36   
11  Johan Bragason  1999  Vallensbæk IF Af 1939            28.58   
12  Christian Sejr Aagaard  1998  Farum Svømmeklub            28.71   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  26 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:23 
 
Resultat Løb 11 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 11 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  20:41   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 11, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 29.87 2013-12-12 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 31.75 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Josefine B. Pedersen  1999  VAT Copenhagen-MK31            33.76   
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerød            33.91   
Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub            33.97   
Signe Nielsen  1998  Ringsted Svømme Klub            34.28   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbæk IF Af 1939            34.36   
Elina Lynge Wagner  1996  Hvidovre Svømme Klub            34.57   
Merle F. V. Christensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub            34.61   
Augusta Marie Christensen  2000  Sigma Swim Birkerød            34.65   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub            34.65   
10  Helena Kornerup Klejstrup  1999  Lyngby Svømmeklub            34.74   
11  Josefine Søgaard Andresen  2000  Lyngby Svømmeklub            34.76   
12  Anna Puggaard  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            34.77   
13  Karen Tanderup Hansen  1996  Slagelse Svømmeklub            34.82   
13  Sara Fogh Myrup  1997  Sigma Swim Birkerød            34.82   
15  Julie Leth-Petersen  1997  Hillerød Svømmeklub            35.00   
16  Amalie H. Falck-Schmith  1989  Hovedstadens Svømmeklub            35.02   
17  Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.20   
18  Amanda Glerup Andersen  1998  Slagelse Svømmeklub            35.25   
19  Melanie Degner  2000  Køge Svømmeklub            35.35   
20  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.38   
21  Astrid Ovesen  1999  Slagelse Svømmeklub            35.53   
22  Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub            35.57   
23  Julie Lamberth  1996  Hillerød Svømmeklub            35.59   
24  Laura Andersen  1997  Køge Svømmeklub            35.62   
25  Johanna Berthelsen  2000  VAT Copenhagen-MK31            35.67   
26  Katrine V. Sørensen  1996  Vest-Brøndby            35.72   
27  Nicole Bennetsen  2000  Gentofte Svømme Klub            35.77   
28  Julie Bak  1997  Hvidovre Svømme Klub            36.08   
29  Emma F. Nystrøm  1996  Kalundborg SK            36.12   
30  Maria Munch-Menzer  2001  Gentofte Svømme Klub            36.46   
31  Elisabeth Lyngfeldt  1999  Helsingør Svømmeklub            36.79   
32  Helena Højsted Eriksen  2000  Helsingør Svømmeklub            36.95   
33  Rikke Mundt Lohse  1996  Hillerød Svømmeklub            37.01   
34  Adriana Natalia Bankowska  1997  Frederikssund Svømmeklub            37.10   
34  Sara Tang-Holbek  2000  Lyngby Svømmeklub            37.10   
36  Sofie Strandby  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup            37.53   
37  Amalie Bonnesen  1999  Næstved IF            38.27   
38  Marta Kruse Johansen  2000  Helsingør Svømmeklub            39.85   
Essi-Maria Lillman  2000  Lahden Uimaseura            DSQ  d. arm t V/start 
Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  20:41 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 11 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  26 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:27   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 11, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 29.87 2013-12-12 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 31.75 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerød            33.23   
Josefine B. Pedersen  1999  VAT Copenhagen-MK31            33.30   
Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub            33.59   
Signe Nielsen  1998  Ringsted Svømme Klub            33.95   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbæk IF Af 1939            34.51   
Elina Lynge Wagner  1996  Hvidovre Svømme Klub            34.64   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub            33.76   
Anna Puggaard  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup            34.10   
Merle F. V. Christensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub            34.37   
10  Helena Kornerup Klejstrup  1999  Lyngby Svømmeklub            34.57   
11  Josefine Søgaard Andresen  2000  Lyngby Svømmeklub            34.77   
12  Augusta Marie Christensen  2000  Sigma Swim Birkerød            35.18   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  26 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:27 
 
Resultat Løb 12 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 12 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:00   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 27.54 2013-11-16 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 27.88 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svømmeklub            27.56   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub            29.04   
Lasse Pittioni  1995  Gladsaxe Idræts Forening            29.52  Deltager ikke i finalen 
Julius Skaarup Schmidt  1988  Herlev Svømning            29.56   
Viktor Christensen  1995  Køge Svømmeklub            30.10   
Timon Wedekind  1996  Hovedstadens Svømmeklub            30.31   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening            30.82   
Simon Westh  1990  Gladsaxe Idræts Forening            30.85  Deltager ikke i finalen 
Sebastian H. Andersen  1997  Kalundborg SK            31.00   
10  Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.10   
11  Mark H. Østermann  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            31.33   
12  Mads Ingeman Hansen  1997  Næstved IF            31.39  Deltager ikke i finalen 
12  Rasmus B. Larsen  1997  Slagelse Svømmeklub            31.39   
14  Jonas Olczyk  1994  Gentofte Svømme Klub            31.53   
15  Esben Norup  1996  VAT Copenhagen-MK31            31.61   
16  Gøkhan Dagidir  1995  Vest-Brøndby            31.67   
17  Yannick Rasmussen  1995  Roskilde Svømning            31.77   
18  Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub            31.81   
19  Mads Keis Jepsen  1998  Sigma Swim Allerød            31.92   
20  Emil Andersen  1992  Svømmeklubben Triton Ballerup            32.01   
21  Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub            32.03   
22  Niklas Beyer Hansen  1997  Vest-Brøndby            32.48   
23  Mikkel Salmansen  2000  Vallensbæk IF Af 1939            32.53   
24  Kasper Jensen  1997  Ringsted Svømme Klub            32.61   
25  Frederik Weiss  1999  Gentofte Svømme Klub            32.80   
26  Victor Kjærsgaard  1998  Hillerød Svømmeklub            33.48   
27  Thomas Engdal  1998  Hillerød Svømmeklub            33.78   
28  Frederik Junker Neldeberg  2000  Helsinge Svømmeklub            33.92   
Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub            DSQ  esb i vend 
Mathias Wilquin  1998  Vest-Brøndby            DSQ  2 fl b eft V 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:00 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 12 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  26 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:36   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 27.54 2013-11-16 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 27.88 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub            29.06   
Julius Skaarup Schmidt  1988  Herlev Svømning            29.07   
Viktor Christensen  1995  Køge Svømmeklub            29.43   
Timon Wedekind  1996  Hovedstadens Svømmeklub            29.91   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening            30.60   
Mark H. Østermann  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.60   
Sebastian H. Andersen  1997  Kalundborg SK            31.15   
Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.26   
Rasmus B. Larsen  1997  Slagelse Svømmeklub            31.34   
10  Jonas Olczyk  1994  Gentofte Svømme Klub            31.38   
11  Esben Norup  1996  VAT Copenhagen-MK31            31.47   
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svømmeklub            DSQ  ej samt ber/25 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  26 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:36 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 13 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:04   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 13, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS Damer (1900) 7:55.34 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 8:10.39 2009-10-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m      Opnået  Status 











 
Lyngby Damer 1  Lyngby Svømmeklub            8:18.00   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      1:01.12  2:04.07      2:04.07   
  Julie Lunau  1995      58.36  2:02.39      4:06.46   
  Anna Brandt Nielsen  1998      59.40  2:04.38      6:10.84   
  Amanda Højberg  1998      1:00.33  2:07.16      8:18.00   
                     
Kvik 1 Piger  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            8:18.49   
  Hannah Strunge Nissen  1997      1:01.07  2:06.15      2:06.15   
  Phoebe Linde Atkins  2000      1:01.03  2:06.25      4:12.40   
  Josephine Holm  1999      1:00.11  2:04.82      6:17.22   
  Ida Schütt  1996      58.06  2:01.27      8:18.49   
                     
Triton Damer  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            8:19.71   
  Camilla Dufour  1996      1:01.41  2:06.90      2:06.90   
  Katrine B. Hansen  1999      1:01.03  2:06.27      4:13.17   
  Maja Nielsen  1996      1:00.49  2:04.68      6:17.85   
  Megan Forslund Hansen  1997      58.73  2:01.86      8:19.71   
                     
Sigma Swim 1  Sigma Swim            8:20.20   
  Anna Boutrup  1998      1:02.54  2:07.91      2:07.91   
  Marina Heller Hansen  1994      59.72  2:05.25      4:13.16   
  Stephanie Hansen  1996      1:01.04  2:06.72      6:19.88   
  Maj Howardsen  1997      59.01  2:00.32      8:20.20   
                     
Gladsaxe Damer  1995  Gladsaxe Idræts Forening            8:37.25   
  Marie-Louise Stentved  2000      1:02.55  2:07.41      2:07.41   
  Freja Gram  1999      1:01.03  2:06.75      4:14.16   
  Sarah Sannung  1996      1:03.88  2:12.75      6:26.91   
  Caroline Øhrstrøm  1995      1:01.20  2:10.34      8:37.25   
                     
Kvik 2 Piger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            8:39.49   
  Sara Sylvest  2000      1:03.47  2:39.30      2:39.30   
  Sofie Brøgger  2000      1:07.87  2:10.14      4:49.44   
  Emma Wael  1993      1:04.22  2:06.19      6:55.63   
  Sofie Kornbek  2000      1:09.48  1:43.86      8:39.49   
                     
Lyngby Damer 2  Lyngby Svømmeklub            8:40.67   
  Klara Reeh  1999      1:00.90  2:05.99      2:05.99   
  Sophie Amalie Schøn  1999      1:03.38  2:10.41      4:16.40   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      1:04.00  2:13.65      6:30.05   
  Emma Bjørnholdt  2000      1:02.51  2:10.62      8:40.67   
                     
Hovedstaden Damer  1997  Hovedstadens Svømmeklub            8:42.68   
  Maria Grandt  1998      1:02.56  2:09.10      2:09.10   
  Tenna Jensen  1998      1:03.46  2:12.24      4:21.34   
  Sofie Thunø Rasmussen  2000      1:02.40  2:10.26      6:31.60   
  Eva Olsen  2000      1:02.91  2:11.08      8:42.68   
                     
Vat-Cph Ladies 1  VAT Copenhagen            8:47.06   
  Rikke Munkholm  1998      1:01.23  2:07.15      2:07.15   
  Rikke Knudsen  1998      1:05.03  2:14.89      4:22.04   
  Alberte M Hansen  2000      1:05.45  2:15.21      6:37.25   
  Nanna Drewsen  1998      1:02.58  2:09.81      8:47.06   
                     
10  Stv 1 D  1995  Swim Team Vestsjælland            8:57.18   
  Astrid Ovesen  1999      1:05.82  2:16.58      2:16.58   
  Johanne Carr  1999      1:04.99  2:13.47      4:30.05   
  Clara Schade Cantby  2000      1:02.61  2:12.98      6:43.03   
  Amalie Gotthard  1999      1:05.33  2:14.15      8:57.18   
                     
11  Hvidovre Damer  Hvidovre Svømme Klub            9:06.39   
  Simone Bukholt  1999      1:05.11  2:19.27      2:19.27   
  Frederikke Dons  1998      1:03.36  2:13.38      4:32.65   
  Elina Lynge Wagner  1996      1:04.32  2:15.83      6:48.48   
  Kristine Mikkelsen  2000      1:05.29  2:17.91      9:06.39   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:04 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 14 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  24 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  21:23   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 14, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 7:10.91 2012-04-01 
Dansk Rekord Junior: Farum Drenge (1900) 7:23.04 2008-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m      Opnået  Status 











 
Sigma Swim 1  Sigma Swim            7:33.19   
  Niklas Broch Thielemann  1994      55.03  1:54.64      1:54.64   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      56.43  1:54.06      3:48.70   
  Jacob Lercke Skytte  1984      54.62  1:52.81      5:41.51   
  Claus Lerche Iversen  1977      54.65  1:51.68      7:33.19   
                     
Kvik 1 Drenge  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            7:35.01   
  Sebastian Ovesen  1994      53.48  1:49.22      1:49.22   
  Rasmus Härstedt  1994      55.92  1:56.50      3:45.72   
  Marc Bach Nielsen  1994      55.83  1:57.16      5:42.88   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      54.49  1:52.13      7:35.01   
                     
Lyngby Herrer 1  Lyngby Svømmeklub            7:39.36   
  Mikkel-Emil Rosenbom  1999      55.35  1:54.01      1:54.01   
  Jakob Klint Axelsen  1996      56.51  1:54.55      3:48.56   
  Andreas Kaas Elmgreen  1999      56.39  1:57.20      5:45.76   
  Jonas Nervil Kistorp  1997      52.71  1:53.60      7:39.36   
                     
Gladsaxe Herrer  1995  Gladsaxe Idræts Forening            7:50.88   
  Ditlev Balle  1996      56.36  1:57.95      1:57.95   
  Jonas Vibsig Berding  1996      55.90  1:56.97      3:54.92   
  Lasse Pittioni  1995      55.62  1:56.64      5:51.56   
  William Matras  1998      57.30  1:59.32      7:50.88   
                     
Triton Herre  Svømmeklubben Triton Ballerup            7:53.46   
  Rasmus Hasemann  1996      57.89  2:01.96      2:01.96   
  Johan Müller  1998      55.46  1:55.18      3:57.14   
  Frederik K. Mortensen  1995      55.38  1:56.04      5:53.18   
  Karim Møller  1994      57.59  2:00.28      7:53.46   
                     
Lf Drenge 1 :-)  Startfællesskabet LF-SWIM            7:54.28   
  Martin Nielsen  1996      56.31  1:55.67      1:55.67   
  Mads Holm  1998      57.34  1:59.72      3:55.39   
  Tobias Edvardsen  1995      56.90  1:59.87      5:55.26   
  Jonathan Müller  1997      57.20  1:59.02      7:54.28   
                     
Vat-Cph Gentlemen 1  VAT Copenhagen            8:00.81   
  Victor Drevskich  1996      57.00  1:59.60      1:59.60   
  Marcus Dan Hansen  1999      57.72  1:58.97      3:58.57   
  Mathias Immerkjær  1999      56.52  2:02.21      6:00.78   
  Johan Bragason  1999      58.74  2:00.03      8:00.81   
                     
Kalundborg Herrer  Kalundborg SK            8:03.69   
  Sebastian H. Andersen  1997      58.63  2:00.52      2:00.52   
  Mathias Rysgaard  1998      55.02  1:53.73      3:54.25   
  Danny Corell  1997      1:00.82  2:05.82      6:00.07   
  Oliver H. Andersen  1999      58.98  2:03.62      8:03.69   
                     
Hovedstaden Herrer  1996  Hovedstadens Svømmeklub            DSQ  tyvstart 
  Giano Grillo  1998      55.77        1:57.98   
                     
Kvik 2 Drenge  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  tyvstart 
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  24 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  21:23 
 
Resultat Løb 15 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 15 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 15, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:55.04 2013-12-15 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub    29.10  1:00.37  1:31.83    2:03.33   
Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerød    29.72  1:00.99  1:32.24    2:03.45   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.99  1:00.26  1:32.57    2:04.23   
Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub    29.32  1:01.12  1:33.06    2:04.38   
Megan Forslund Hansen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup    29.16  1:00.53  1:33.19    2:05.44   
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.63  1:01.27  1:33.81    2:06.13   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub    30.56  1:03.02  1:34.78    2:06.20   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub    29.78  1:02.13  1:34.64    2:06.30  Deltager ikke i finalen 
Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub    29.54  1:01.94  1:34.23    2:06.70   
Sabrina Wielsøe  1990  Køge Svømmeklub    30.03  1:02.17  1:34.62    2:06.70  Deltager ikke i finalen 
11  Maria Madsen  1995  Herlev Svømning    29.75  1:01.97  1:34.43    2:07.01   
12  Emily Gantriis  1999  Helsinge Svømmeklub    29.65  1:01.67  1:34.67    2:07.04   
13  Maja Nielsen  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.07  1:02.93  1:35.14    2:07.13   
14  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.27  1:02.44  1:35.26    2:07.55   
15  Stephanie Hansen  1996  Sigma Swim Allerød    29.62  1:02.01  1:34.68    2:07.65  Deltager ikke i finalen 
16  Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.96  1:02.39  1:35.40    2:08.27   
17  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerød    30.93  1:03.78  1:36.77    2:08.87   
18  Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.56  1:02.30  1:35.62    2:09.07   
19  Nanna Drewsen  1998  Vallensbæk IF Af 1939    30.11  1:03.11  1:36.39    2:09.20   
20  Amanda Højberg  1998  Lyngby Svømmeklub    30.34  1:02.71  1:35.94    2:09.58   
21  Emma F. Nystrøm  1996  Kalundborg SK    29.92  1:02.42  1:36.05    2:10.27   
22  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999  Sigma Swim Allerød    31.42  1:04.55  1:38.39    2:10.48   
23  Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub    29.90  1:03.04  1:36.69    2:10.64   
24  Caroline Hørlykke  2000  Gentofte Svømme Klub    30.19  1:03.21  1:37.03    2:10.74   
25  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.35  1:05.40  1:39.06    2:10.88   
26  Sofia Altoft  1998  Hørsholm Svømmeforening    30.87  1:05.14  1:38.57    2:11.08   
27  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svømme Klub    30.93  1:04.88  1:38.61    2:11.11   
28  Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning    29.78  1:02.63  1:36.76    2:11.31   
29  Clara Schade Cantby  2000  Slagelse Svømmeklub    30.65  1:04.22  1:37.81    2:11.83   
30  Emma Bjørnholdt  2000  Lyngby Svømmeklub    30.81  1:03.79  1:37.75    2:11.84   
31  Sarah Missing  2001  Vest-Brøndby    31.16  1:04.84  1:39.34    2:11.93   
32  Emilie Falbe-Hansen  1999  Gentofte Svømme Klub    30.57  1:04.22  1:38.36    2:12.29   
33  Nina Toft  2000  Gentofte Svømme Klub    30.66  1:04.03  1:38.47    2:12.32   
34  Helena Berg Wenk  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.62  1:05.89  1:40.44    2:12.71   
35  Sofie Brøgger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.66  1:04.31  1:38.59    2:13.03   
36  Johanne Carr  1999  Korsør Sv & Livr. Klub    31.45  1:04.73  1:38.84    2:13.14   
37  Amalie Gotthard  1999  Slagelse Svømmeklub    32.16  1:05.76  1:40.20    2:14.33   
37  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub    30.74  1:04.93  1:40.35    2:14.33   
39  Sofie Kornbek  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.91  1:04.98  1:39.86    2:14.43   
40  Eline Victoria Rasmussen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.21  1:05.66  1:41.03    2:14.85   
41  Alberte M Hansen  2000  VAT Copenhagen-MK31    31.35  1:05.91  1:40.91    2:14.86   
42  Thit Bondo  2000  Sigma Swim Birkerød    30.94  1:05.47  1:40.72    2:14.90   
43  Julie Højer Truelsen  2000  Hillerød Svømmeklub    31.77  1:04.97  1:39.91    2:15.04   
44  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.23  1:05.48  1:40.55    2:15.21   
45  Kajsa Gregersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.49  1:05.70  1:41.08    2:15.22   
46  Mai Andersen  2000  Holbæk Svømme Klub    31.78  1:05.02  1:40.46    2:15.25   
47  Josefine Strand Nielsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    31.31  1:05.60  1:40.92    2:15.31   
48  Cayanne Kjær Knoth  1999  Tune I.F. Svømmeafdeling    30.68  1:04.55  1:39.94    2:15.44   
49  Frederikke Petri  2001  Søllerød Svømmeklub    32.06  1:07.29  1:42.69    2:17.32   
50  Frederikke Jensen  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.16  1:07.11  1:43.10    2:17.37   
51  Anne Sofie Gadfelt  1999  Farum Svømmeklub    32.16  1:07.11  1:42.85    2:17.60   
52  Regitze Munch Nielsen  2000  VAT Copenhagen-MK31    31.59  1:06.83  1:42.46    2:17.61   
53  Caroline Steffensen  2000  Ringsted Svømme Klub    31.83  1:06.56  1:42.35    2:17.78   
54  Clara Neumann  2001  Svømmeklubben Syd    31.96  1:06.83  1:42.72    2:17.95   
55  Nikoline Nilsson Norby  2000  Gentofte Svømme Klub    31.80  1:07.32  1:43.25    2:17.97   
56  Amanda Egerod Lund  2000  Sigma Swim Allerød    32.43  1:07.61  1:42.56    2:17.98   
57  Martha Vitus Tversted  2002  Søllerød Svømmeklub    31.91  1:06.15  1:41.87    2:18.21   
58  Luna Juul Lentoft  2000  Sigma Swim Birkerød    32.76  1:07.64  1:43.63    2:18.73   
59  Xenia Huryn  2000  Swim Team Tåstrup    32.10  1:07.58  1:45.23    2:22.97   
60  Sif Bjørk Pedersen  2000  Søllerød Svømmeklub    33.05  1:10.25  1:48.07    2:25.63   
Ella Saarikko  2000  Lahden Uimaseura    31.87  1:06.33  1:41.36    2:17.30  EXTRA 
Essi-Maria Lillman  2000  Lahden Uimaseura    30.27  1:02.63  1:35.84    2:09.07  EXTRA 
Annabelle Grønbech Ladik  1997  Ringsted Svømme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:53 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 15 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:11   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 15, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:55.04 2013-12-15 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub    29.26  59.90  1:30.87    2:01.49   
Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerød    29.21  59.78  1:30.61    2:01.59   
Julie Lunau  1995  Lyngby Svømmeklub    28.69  59.65  1:31.17    2:02.73   
Megan Forslund Hansen  1997  Svømmeklubben Triton Ballerup    29.25  1:00.94  1:33.27    2:04.26   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.16  1:00.67  1:32.68    2:04.61   
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.19  1:00.68  1:33.79    2:06.91   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub    29.54  1:00.97  1:32.59    2:04.80   
Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub    28.85  1:00.30  1:32.60    2:05.23   
Maja Nielsen  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    29.29  1:01.07  1:34.12    2:06.29   
10  Maria Madsen  1995  Herlev Svømning    29.69  1:01.66  1:34.23    2:06.49   
11  Emily Gantriis  1999  Helsinge Svømmeklub    29.37  1:01.04  1:34.19    2:06.71   
12  Phoebe Linde Atkins  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.83  1:01.91  1:34.83    2:07.14   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:11 
 
Resultat Løb 16 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 16 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:07   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:43.77 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    25.66  53.03  1:20.84    1:49.31   
Frederik Siem Pedersen  1991  Farum Svømmeklub    25.87  54.30  1:22.67    1:51.09   
Daniel Skaaning  1993  Swim Team Tåstrup    25.92  53.41  1:22.42    1:51.12   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svømme Klub    26.07  54.55  1:24.17    1:53.85  Deltager ikke i finalen 
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    26.57  55.33  1:25.39    1:54.69   
Mikkel Johansen  1994  Herlev Svømning    26.60  55.30  1:25.64    1:54.84   
Niklas Broch Thielemann  1994  Sigma Swim Birkerød    27.33  56.65  1:26.04    1:55.06   
Jonas Nervil Kistorp  1997  Lyngby Svømmeklub    27.00  55.65  1:25.77    1:55.40  Deltager ikke i finalen 
Giano Grillo  1998  Hovedstadens Svømmeklub    26.99  56.61  1:25.57    1:55.43   
10  Martin Nielsen  1996  Nakskov Svømme Klub    27.69  56.73  1:26.40    1:55.47  Deltager ikke i finalen 
11  Nicolai Løwenstein  1997  Herlufsholm Svømmeklub    27.40  57.45  1:26.70    1:55.82   
12  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.30  56.33  1:26.30    1:56.24   
13  Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    28.00  57.46  1:27.27    1:56.98  Deltager ikke i finalen 
14  Magnus Westermann  1995  Herlev Svømning    26.61  54.96  1:25.48    1:57.10   
15  Mathias Rysgaard  1998  Kalundborg SK    27.05  56.65  1:26.47    1:57.83   
16  Magnus Lundgren  1996  Køge Svømmeklub    27.56  57.62  1:27.94    1:58.12   
17  Morten Børre  1996  Hovedstadens Svømmeklub    27.64  57.06  1:26.81    1:58.23   
18  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.59  57.28  1:27.70    1:58.32   
19  Mathias Nielsen  1999  Køge Svømmeklub    27.92  58.47  1:28.69    1:58.70   
20  Oliver Berggren Smidt  1997  Søllerød Svømmeklub    27.54  57.24  1:27.93    1:58.72   
21  Hannibal Steenfos  1996  Hovedstadens Svømmeklub    28.04  58.24  1:28.60    1:58.74   
22  Victor Drevskich  1996  VAT Copenhagen-MK31    26.92  56.35  1:27.81    1:59.08   
23  Anders Juul Rasmussen  1997  Ringsted Svømme Klub    27.65  57.88  1:28.66    1:59.32   
24  Oliver Marcus Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.79  58.10  1:29.09    1:59.34   
25  Mads Ørsted Nielsen  1999  Swim Team Tåstrup    28.74  59.94  1:29.58    1:59.35   
25  Marius Rasmussen  1999  Svømmeklubben Syd    27.68  58.06  1:28.64    1:59.35   
27  Mads Holm  1998  Nakskov Svømme Klub    27.95  57.88  1:28.91    1:59.39  Deltager ikke i finalen 
28  Peter Gjerulff  1996  Hovedstadens Svømmeklub    27.78  58.46  1:29.45    1:59.72   
29  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996  Sigma Swim Allerød    28.25  58.38  1:29.10    1:59.79   
30  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.46  57.67  1:29.32    1:59.89   
31  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub    28.73  58.95  1:29.45    2:00.11   
32  Gustav Bækgaard  1997  Herlufsholm Svømmeklub    27.41  57.66  1:29.00    2:00.28   
33  Niels Breum Hansen  1994  Helsinge Svømmeklub    27.28  56.45  1:28.31    2:01.32   
34  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Svømmeklub    28.19  58.71  1:30.05    2:01.36   
35  Sebastian Kempff-Andersen  1996  Hillerød Svømmeklub    27.57  56.65  1:28.47    2:01.39   
36  Mathias Immerkjær  1999  Swim Team Tåstrup    28.26  59.21  1:30.02    2:01.45   
37  Søren Fritzbøger  1996  Hillerød Svømmeklub    27.72  58.38  1:29.82    2:01.69   
38  Magnus Koch Sonnenborg  1997  Sigma Swim Allerød    27.93  58.67  1:30.46    2:01.94   
39  Johannes E. Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.35  57.92  1:29.78    2:02.06   
40  Emil Toft  1998  Holbæk Svømme Klub    28.17  58.75  1:30.45    2:02.46   
41  Kristian Svenstrup  1998  Køge Svømmeklub    28.59  59.21  1:30.64    2:02.66   
42  Martin Zillmer  1996  Helsingør Svømmeklub    27.78  58.27  1:30.35    2:02.99   
43  Emil Hedegaard  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.60  1:00.14  1:31.86    2:03.06   
44  Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub    28.69  59.13  1:30.61    2:03.22   
45  Johan Wentorf  1999  Frederikssund Svømmeklub    28.39  59.56  1:31.60    2:03.27   
46  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub    27.18  57.36  1:30.09    2:03.28   
47  Johan Bragason  1999  Vallensbæk IF Af 1939    28.05  58.65  1:30.41    2:03.51   
48  Philip Krogh Brønnicke  2000  Vordingborg Svømme Klub    27.95  59.63  1:32.46    2:03.60   
49  Mads Midtbøll  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.93  1:00.93  1:33.02    2:03.90   
50  Tobias Andersen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    29.34  1:00.73  1:31.94    2:04.35   
51  Markus Bøjsen  1999  Holbæk Svømme Klub    28.83  59.68  1:31.99    2:04.76   
52  Philip Agerskov  1998  Hillerød Svømmeklub    28.36  1:00.01  1:33.26    2:06.25   
53  Jacob Samuel  1998  Køge Svømmeklub    29.61  1:01.79  1:34.42    2:06.65   
54  Bertil Binau-Uldal  1998  Helsingør Svømmeklub    28.32  1:00.61  1:34.40    2:07.35   
55  Mikkel Henriksen  1999  Holbæk Svømme Klub    29.27  1:01.05  1:34.03    2:07.51   
56  Asbjørn Garne  1995  Gentofte Svømme Klub    28.81  1:01.83  1:35.62    2:09.50   
Kasper Jämsä  1997  Lahden Uimaseura    29.72  1:00.40  1:30.11    2:00.00  EXTRA 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:07 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 16 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:18   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:43.77 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Daniel Skaaning  1993  Swim Team Tåstrup    25.25  52.15  1:19.45    1:46.77   
Frederik Siem Pedersen  1991  Farum Svømmeklub    24.79  51.82  1:19.11    1:46.89   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    25.12  52.54  1:21.10    1:49.83   
Mikkel Johansen  1994  Herlev Svømning    26.29  55.00  1:24.40    1:53.58   
Niklas Broch Thielemann  1994  Sigma Swim Birkerød    27.06  56.20  1:26.10    1:55.96   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    27.00  55.96  1:26.49    1:56.82   
Magnus Westermann  1995  Herlev Svømning    26.14  54.40  1:23.04    1:52.50   
Mathias Rysgaard  1998  Kalundborg SK    26.61  55.83  1:24.69    1:54.12   
Giano Grillo  1998  Hovedstadens Svømmeklub    27.03  56.51  1:25.49    1:54.96   
10  Nicolai Løwenstein  1997  Herlufsholm Svømmeklub    26.66  55.99  1:25.84    1:55.94   
11  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    26.99  56.51  1:26.75    1:56.96   
12  Magnus Lundgren  1996  Køge Svømmeklub    27.00  56.36  1:26.56    1:57.00   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:18 
 
Resultat Løb 17 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 17 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:40   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:09.32 2009-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rikke Møller Pedersen  1989  Herning Svømmeklub    33.57        1:09.70   
Katrine B. Hansen  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    34.73        1:12.37   
Josefine B. Pedersen  1999  VAT Copenhagen-MK31    34.63        1:12.39   
Signe Nielsen  1998  Ringsted Svømme Klub    34.65        1:13.12   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub    35.00        1:13.31   
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerød    34.93        1:13.39   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbæk IF Af 1939    34.61        1:13.41   
Anna Puggaard  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    35.00        1:13.56   
Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub    35.02        1:13.71   
10  Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.51        1:14.06   
11  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.64        1:14.40   
12  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.65        1:14.55   
13  Melanie Degner  2000  Køge Svømmeklub    35.28        1:14.74   
14  Josefine Søgaard Andresen  2000  Lyngby Svømmeklub    35.34        1:14.77   
15  Astrid Ovesen  1999  Slagelse Svømmeklub    35.64        1:15.03   
16  Helena Kornerup Klejstrup  1999  Lyngby Svømmeklub    36.11        1:15.58   
17  Augusta Marie Christensen  2000  Sigma Swim Birkerød    35.97        1:15.72   
18  Amalie H. Falck-Schmith  1989  Hovedstadens Svømmeklub    36.02        1:16.29   
19  Katrine V. Sørensen  1996  Vest-Brøndby    35.70        1:16.42   
20  Josephine Kruse  2002  Søllerød Svømmeklub    36.68        1:16.74   
21  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.91        1:17.13   
22  Amanda Glerup Andersen  1998  Slagelse Svømmeklub    36.18        1:17.25   
23  Johanna Berthelsen  2000  VAT Copenhagen-MK31    36.69        1:17.41   
24  Merle F. V. Christensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub    35.64        1:17.58   
25  Sara Fogh Myrup  1997  Sigma Swim Birkerød    36.49        1:17.62   
26  Emma la Cour  1999  Søllerød Svømmeklub    37.38        1:18.09   
27  Julie Bak  1997  Hvidovre Svømme Klub    37.44        1:18.44   
28  Laura Andersen  1997  Køge Svømmeklub    37.15        1:18.70   
29  Kristine Mikkelsen  2000  Hvidovre Svømme Klub    37.22        1:18.72   
30  Julie Leth-Petersen  1997  Hillerød Svømmeklub    37.10        1:18.91   
31  Rosemarie Blicher  2000  Gentofte Svømme Klub    37.15        1:19.00   
32  Emma Bjørnholdt  2000  Lyngby Svømmeklub    37.18        1:19.10   
33  Sofie Strandby  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    37.60        1:19.63   
34  Maria Munch-Menzer  2001  Gentofte Svømme Klub    38.01        1:19.69   
34  Rikke Mundt Lohse  1996  Hillerød Svømmeklub    37.85        1:19.69   
36  Helena Højsted Eriksen  2000  Helsingør Svømmeklub    38.03        1:20.48   
37  Sara Tang-Holbek  2000  Lyngby Svømmeklub    38.54        1:20.60   
38  Elisabeth Lyngfeldt  1999  Helsingør Svømmeklub    38.62        1:21.17   
39  Maiken Jakobsen  1999  Herlev Svømning    38.68        1:22.13   
40  Anna Fiedler  2001  Hørsholm Svømmeforening    38.46        1:22.18   
41  Marina Nissen Jakobsen  2000  Hørsholm Svømmeforening    38.85        1:22.21   
42  Amalie Bonnesen  1999  Næstved IF    39.24        1:22.36   
43  Marta Kruse Johansen  2000  Helsingør Svømmeklub    39.25        1:23.18   
Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub            DSQ  flyb f armt 
Tone Laksafoss Sparre  1996  Sigma Swim Allerød            DSQ  dob ben eft start 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:40 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 17 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:24   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:09.32 2009-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rikke Møller Pedersen  1989  Herning Svømmeklub    31.79        1:06.09   
Josefine B. Pedersen  1999  VAT Copenhagen-MK31    34.38        1:11.47   
Katrine B. Hansen  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    34.32        1:11.88   
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerød    34.31        1:12.66   
Signe Nielsen  1998  Ringsted Svømme Klub    34.13        1:12.85   
Maria Grandt  1998  Hovedstadens Svømmeklub    35.35        1:13.97   
Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.78        1:12.97   
Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub    34.71        1:13.03   
Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.10        1:13.14   
10  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.28        1:13.24   
11  Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbæk IF Af 1939    34.77        1:13.28   
12  Anna Puggaard  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    34.35        1:13.29   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:24 
 
Resultat Løb 18 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 18 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten KLarskov (1992) 1:00.48 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svømmeklub    29.96        1:01.48   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub    30.35        1:03.96   
Viktor Christensen  1995  Køge Svømmeklub    30.79        1:04.49   
Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.49        1:06.43   
Timon Wedekind  1996  Hovedstadens Svømmeklub    31.41        1:06.76   
Asbjørn Munk  1995  Helsingør Svømmeklub    31.70        1:07.35   
Gøkhan Dagidir  1995  Vest-Brøndby    31.54        1:07.44   
Esben Norup  1996  VAT Copenhagen-MK31    31.97        1:07.46   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening    31.60        1:07.65   
10  Jacob Lercke Skytte  1984  Sigma Swim Birkerød    32.08        1:08.11   
11  Riyan Salem  1998  Køge Svømmeklub    32.62        1:08.15   
12  Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub    32.32        1:08.21   
13  Sebastian H. Andersen  1997  Kalundborg SK    31.97        1:08.24   
14  Marcus Dan Hansen  1999  VAT Copenhagen-MK31    32.06        1:08.66   
15  Lasse Kriegel Skovrup  1998  Farum Svømmeklub    32.02        1:08.76   
16  Rasmus B. Larsen  1997  Slagelse Svømmeklub    32.50        1:09.13   
17  Mikkel Salmansen  2000  Vallensbæk IF Af 1939    32.46        1:09.23   
18  Patrick Christensen  1985  Søllerød Svømmeklub    32.46        1:09.24   
19  Mark H. Østermann  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.19        1:09.45   
20  Magnus Carstensen  1999  Ringsted Svømme Klub    33.65        1:09.74   
21  Mads Keis Jepsen  1998  Sigma Swim Allerød    32.71        1:09.82   
22  Rasmus Hasemann  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    33.72        1:10.54   
23  Emil Andersen  1992  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.92        1:10.92   
24  Niklas Beyer Hansen  1997  Vest-Brøndby    32.91        1:11.49   
25  Oliver H. Andersen  1999  Kalundborg SK    33.61        1:11.66   
26  André Goldberg Ballerini  1999  Frederikssund Svømmeklub    33.59        1:11.69   
27  Mikkel Fogelberg Handberg  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.16        1:12.31   
28  Casper Davidsen  1999  Vest-Brøndby    34.43        1:12.37   
29  Martin Jungersen  1997  VAT Copenhagen-MK31    34.53        1:13.03   
30  Frederik Hatting Petersen  2000  Swim Team Tåstrup    34.77        1:13.09   
31  Frederik Junker Neldeberg  2000  Helsinge Svømmeklub    34.89        1:13.15   
32  Thomas Engdal  1998  Hillerød Svømmeklub    34.54        1:13.31   
33  Victor Kjærsgaard  1998  Hillerød Svømmeklub    35.01        1:14.67   
34  Mathias Nielsen  1999  Køge Svømmeklub    35.66        1:15.10   
35  Nikolai Hougaard  1999  Swim Team Tåstrup    36.42        1:15.23   
Olli Kokko  1994  Lahden Uimaseura    29.03        1:02.17  EXTRA 
Anders Juul Rasmussen  1997  Ringsted Svømme Klub            DSQ  tyvstart 
Mathias Wilquin  1998  Vest-Brøndby            DSQ  fl ben/ 50 
Philip Krogh Brønnicke  2000  Vordingborg Svømme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:51 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 18 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:29   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten KLarskov (1992) 1:00.48 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svømmeklub    28.09        59.55   
Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svømmeklub    29.50        1:02.86   
Viktor Christensen  1995  Køge Svømmeklub    30.02        1:03.34   
Timon Wedekind  1996  Hovedstadens Svømmeklub    30.96        1:05.54   
Jacob M. Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.42        1:06.44   
Asbjørn Munk  1995  Helsingør Svømmeklub    31.58        1:07.52   
Gøkhan Dagidir  1995  Vest-Brøndby    31.53        1:06.74   
Esben Norup  1996  VAT Copenhagen-MK31    32.37        1:07.47   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idræts Forening    31.92        1:07.61   
10  Riyan Salem  1998  Køge Svømmeklub    32.72        1:08.09   
11  Jacob Lercke Skytte  1984  Sigma Swim Birkerød    32.42        1:08.15   
12  Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub    32.12        1:08.24   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:29 
 
Resultat Løb 19 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 19 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:39   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 19, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub    30.79  1:05.89  1:39.94    2:15.52   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning    30.83  1:05.43  1:39.98    2:15.67   
Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    30.84  1:06.66  1:43.08    2:18.85   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød    31.17  1:06.52  1:42.62    2:18.93  Deltager ikke i finalen 
Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub    31.40  1:06.41  1:42.24    2:19.22   
Emma la Cour  1999  Søllerød Svømmeklub    31.84  1:07.26  1:43.79    2:20.38   
Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerød    32.38  1:08.16  1:43.79    2:20.40   
Hannah Strunge Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.38  1:06.93  1:43.53    2:20.91   
Sabrina Wielsøe  1990  Køge Svømmeklub    32.18  1:08.72  1:45.02    2:21.27   
10  Julie Schmidt  1995  Sigma Swim Allerød    31.40  1:06.96  1:43.25    2:21.34   
11  Eva Olsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    32.21  1:08.49  1:45.26    2:21.79   
12  Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.33  1:07.38  1:44.47    2:22.30  Deltager ikke i finalen 
13  Sofie Thunø Rasmussen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    32.98  1:09.21  1:45.93    2:22.51   
14  Thea Laurberg Simonsen  1997  Lyngby Svømmeklub    31.34  1:07.25  1:44.76    2:24.25   
15  Camilla Dufour  1996  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.72  1:07.97  1:45.76    2:25.26   
16  Regitze Gaard  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.69  1:09.61  1:47.99    2:25.45   
17  Marina Heller Hansen  1994  Sigma Swim Allerød    32.17  1:08.61  1:46.19    2:25.66  Deltager ikke i finalen 
18  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning    31.85  1:09.09  1:46.83    2:25.76   
19  Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub    33.40  1:10.84  1:48.96    2:26.09   
20  Anna Boutrup  1998  Sigma Swim Birkerød    33.23  1:10.18  1:48.70    2:26.50   
21  Katrine Stampe  2000  Sigma Swim Allerød    32.41  1:09.68  1:48.12    2:26.87   
22  Laura Holm Junge  1998  Kalundborg SK    33.06  1:10.74  1:49.48    2:27.77   
23  Hannah Pilgaard  1999  Lyngby Svømmeklub    32.36  1:09.95  1:48.14    2:28.24   
24  Kristine Barrett  1998  Greve Svømmeklub    32.08  1:09.31  1:47.85    2:28.26   
25  Amanda Duus  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.99  1:10.95  1:49.31    2:28.50   
26  Maria Olsen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.26  1:11.75  1:51.06    2:29.53   
27  Nanna Sonne  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    33.69  1:12.29  1:50.75    2:29.86   
28  Kajsa Gregersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.97  1:10.90  1:50.67    2:29.95   
29  Luna Donde Feilberg  2000  Hovedstadens Svømmeklub    34.85  1:13.09  1:51.26    2:30.05   
30  Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.47  1:11.23  1:50.59    2:30.20   
31  Iben Helstrup Jensen  1996  Herlev Svømning    33.67  1:11.93  1:52.15    2:35.53   
32  Ida Maria Nielsen  2000  Holbæk Svømme Klub    34.36  1:13.71  1:54.88    2:38.87   
33  Mille Rask Sander  1999  VAT Copenhagen-MK31    33.67  1:12.67  1:54.20    2:39.17   
34  Sofie Brøgger  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.30  1:14.50  1:56.83    2:39.39   
35  Marie Müller  2000  Svømmeklubben Syd    36.02  1:16.47  1:58.53    2:40.07   
36  Anna Aavang Brendstrup  2000  Roskilde Svømning    35.90  1:16.70  1:58.48    2:40.19   
37  Cecilie Salskov Jensen  2000  Hørsholm Svømmeforening    35.51  1:16.59  1:59.30    2:41.50   
38  Sif Bjørk Pedersen  2000  Søllerød Svømmeklub    35.44  1:17.23  2:00.10    2:42.03   
39  Daniella Thea Johansen  2000  Slagelse Svømmeklub    35.90  1:18.65  2:04.47    2:50.71   
Caroline Øhrstrøm  1995  Gladsaxe Idræts Forening            DSQ  asb eft v/150 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:39 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 19 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:46   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 19, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svømmeklub    31.15  1:05.02  1:39.33    2:14.00   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning    31.02  1:05.62  1:40.40    2:15.87   
Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    31.24  1:06.32  1:41.15    2:16.63   
Emma la Cour  1999  Søllerød Svømmeklub    31.80  1:07.06  1:42.58    2:18.91   
Christina Munkholm  1996  Køge Svømmeklub    31.18  1:05.81  1:41.42    2:19.10   
Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerød    33.09  1:08.90  1:44.85    2:20.68   
Sabrina Wielsøe  1990  Køge Svømmeklub    31.39  1:06.40  1:41.73    2:19.69   
Eva Olsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    32.05  1:08.04  1:44.46    2:20.49   
Sofie Thunø Rasmussen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    32.52  1:08.33  1:45.28    2:22.46   
10  Hannah Strunge Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.22  1:07.66  1:45.14    2:23.30   
11  Thea Laurberg Simonsen  1997  Lyngby Svømmeklub    31.65  1:08.20  1:45.77    2:24.96   
12  Julie Schmidt  1995  Sigma Swim Allerød    31.84  1:08.00  1:46.19    2:25.41   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:46 
 
Resultat Løb 20 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 20 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:51   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 20, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:52.19 2014-10-04 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.40  1:00.31  1:33.00    2:05.16   
Frederik K. Mortensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    28.64  1:00.06  1:32.11    2:05.62   
Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    28.82  1:00.92  1:33.40    2:06.05   
Christian Røssel  1995  Gentofte Svømme Klub    28.82  1:00.78  1:33.17    2:06.11   
Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.33  1:00.32  1:33.48    2:08.25   
Magnus Carstensen  1999  Ringsted Svømme Klub    29.49  1:02.45  1:35.68    2:09.88   
Jonathan Müller  1997  Svømmeklubben Syd    29.44  1:02.27  1:36.08    2:10.09   
Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.48  1:02.44  1:35.42    2:10.14   
Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.07  1:01.75  1:35.72    2:10.24   
10  Frederik Dalhøj Paulsen  1998  Sigma Swim Birkerød    29.49  1:02.61  1:36.29    2:10.62   
11  Mads Hauge Sørensen  1997  Køge Svømmeklub    30.07  1:03.31  1:37.42    2:11.93   
12  Andreas Borre Heltborg  1996  Sigma Swim Allerød    29.44  1:02.45  1:37.19    2:12.34   
13  Lasse Winther Andersen  1994  Holbæk Svømme Klub    30.15  1:03.15  1:37.20    2:12.68   
14  Emil Müller  1995  Svømmeklubben Syd    29.28  1:02.53  1:37.10    2:13.65   
15  Julian Kressner Læbel  1992  Vest-Brøndby    29.54  1:03.27  1:38.96    2:15.00   
16  Oliver Christiansen  1999  Helsinge Svømmeklub    29.96  1:04.69  1:40.36    2:16.40   
17  Jacob Weberg  1997  Sigma Swim Allerød    30.98  1:05.74  1:41.45    2:16.43   
18  Claus Hansen  1995  Ringsted Svømme Klub    29.97  1:04.82  1:41.29    2:16.54  Deltager ikke i finalen 
19  Mads Steen Petersen  1997  Helsinge Svømmeklub    30.45  1:04.76  1:40.14    2:17.08   
20  Philip Krogh Brønnicke  2000  Vordingborg Svømme Klub    30.22  1:05.17  1:41.63    2:17.22   
21  Frederik Lundgaard  1999  Frederikssund Svømmeklub    31.16  1:07.70  1:43.67    2:18.51   
22  Tobias Andersen  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.51  1:05.76  1:40.98    2:18.59   
23  Frederik O. Møller  1999  Gentofte Svømme Klub    29.87  1:04.90  1:41.22    2:18.62   
24  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub    30.75  1:06.59  1:42.44    2:18.83   
25  Kasper Leisted Bertelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    29.62  1:04.38  1:41.04    2:18.93   
26  Valdemar Mariegaard  1999  Vallensbæk IF Af 1939    31.06  1:06.48  1:42.70    2:19.03   
27  Victor Drevskich  1996  VAT Copenhagen-MK31    30.58  1:05.45  1:42.61    2:19.06   
28  Oliver Thor Sørensen  2000  Vallensbæk IF Af 1939    30.81  1:06.79  1:44.25    2:19.34   
29  Riyan Salem  1998  Køge Svømmeklub    32.13  1:08.23  1:43.64    2:19.60   
30  Rasmus Wegener  1997  Slagelse Svømmeklub    30.68  1:05.53  1:41.92    2:19.64   
31  Danny Corell  1997  Kalundborg SK    30.25  1:05.05  1:41.91    2:19.85   
32  Thor Hvid Ulrich  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.70  1:06.29  1:42.86    2:19.97   
33  Daniel Sørensen  1999  Swim Team Tåstrup    30.72  1:06.19  1:42.68    2:20.24   
34  Gustav Palm-Henriksen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.91  1:06.38  1:43.53    2:21.06   
35  Mikkel Henriksen  1999  Holbæk Svømme Klub    31.11  1:06.88  1:43.86    2:21.21   
36  Mikkel Fogelberg Handberg  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.71  1:06.99  1:44.50    2:21.83   
37  Mikkel Møller-Jensen  1995  Vest-Brøndby    30.65  1:06.07  1:44.09    2:23.03   
38  Mads Midtbøll  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.58  1:08.55  1:46.21    2:23.82   
39  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub    30.79  1:07.63  1:47.40    2:27.66   
40  Martin Nielsen  1997  Vest-Brøndby    31.58  1:07.88  1:47.23    2:28.22   
41  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.96  1:09.56  1:49.23    2:28.62   
42  Thomas Engdal  1998  Hillerød Svømmeklub    32.56  1:09.47  1:49.13    2:29.17   
Søren Fritzbøger  1996  Hillerød Svømmeklub            DNF   
Magnus Sloth Poulsen  1995  Herlev Svømning              Akut syg 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:51 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 20 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:55   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 20, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:52.19 2014-10-04 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.02  59.79  1:32.37    2:04.16   
Christian Røssel  1995  Gentofte Svømme Klub    28.25  59.97  1:32.50    2:05.54   
Johan Müller  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    28.52  1:00.41  1:33.00    2:05.90   
Frederik K. Mortensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    28.38  1:00.72  1:33.38    2:06.82   
Marc Bach Nielsen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.43  1:00.55  1:34.24    2:08.79   
Magnus Carstensen  1999  Ringsted Svømme Klub    29.33  1:02.38  1:36.78    2:12.87   
Jonathan Müller  1997  Svømmeklubben Syd    29.63  1:03.08  1:36.75    2:10.49   
Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.45  1:03.06  1:36.97    2:10.99   
Andreas Borre Heltborg  1996  Sigma Swim Allerød    29.63  1:03.21  1:36.96    2:11.41   
10  Mads Hauge Sørensen  1997  Køge Svømmeklub    30.65  1:04.39  1:38.55    2:12.97   
11  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.53  1:03.51  1:39.85    2:15.65   
Frederik Dalhøj Paulsen  1998  Sigma Swim Birkerød            DSQ  1 h i V / 150 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:55 
 
Resultat Løb 21 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 21 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:05   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sarah Bro  1996  Gentofte Svømme Klub    30.33        1:01.90   
Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling    30.23        1:01.93   
Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning    30.29        1:02.62   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub    30.91        1:03.17   
Cecilie Høgskilde  1999  Sigma Swim Birkerød    31.60        1:04.14   
Stine Raaby Jensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.74        1:04.16   
Emilie Falbe-Hansen  1999  Gentofte Svømme Klub    31.28        1:04.24   
Signe Bro  1999  Gentofte Svømme Klub    31.57        1:04.97  Deltager ikke i finalen 
Katharina Nekhorochko  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.52        1:05.08   
10  Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.23        1:05.26   
11  Nicoline M. Riisberg  1997  Sigma Swim Allerød    32.10        1:05.52  Deltager ikke i finalen 
12  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød    31.60        1:05.69   
13  Sarah Sannung  1996  Gladsaxe Idræts Forening    32.54        1:06.54   
14  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.51        1:06.64   
15  Sophie Amalie Schøn  1999  Lyngby Svømmeklub    32.53        1:06.67   
16  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998  Hillerød Svømmeklub    32.76        1:06.89   
17  Mathilde Olsen  1998  Hvidovre Svømme Klub    32.53        1:07.04   
18  Michelle Icka Christensen  1995  Herlev Svømning    32.69        1:07.09   
19  Caroline Amalie Duus  1998  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.86        1:07.13   
20  Klara Reeh  1999  Lyngby Svømmeklub    33.05        1:07.17   
21  Emily Brophy  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.61        1:07.21   
22  Stinna Schnabl  1999  Hørsholm Svømmeforening    31.97        1:07.28   
23  Sofie Witthøft  1997  Kalundborg SK    32.20        1:07.35   
24  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub    32.53        1:07.57   
25  Emma Anne Ljungstrøm  1999  Svømmeklubben Triton Ballerup    32.72        1:07.68   
26  Amalie Mikkelsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    33.27        1:07.93   
27  Tanja Lylloff  1998  Herlufsholm Svømmeklub    33.14        1:07.97   
28  Clara Schade Cantby  2000  Slagelse Svømmeklub    33.19        1:08.19   
29  Sofie Hansen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.96        1:08.24   
30  Jessica Yu Mortensen  2000  Gentofte Svømme Klub    33.11        1:08.39   
31  Frederikke Houen  1998  Helsingør Svømmeklub    32.73        1:08.49   
32  Emilia Harlund  1999  Nakskov Svømme Klub    33.28        1:08.81   
33  Astrid Ovesen  1999  Slagelse Svømmeklub    34.01        1:09.12   
34  Cecilie Jørgensen  1998  Helsinge Svømmeklub    33.89        1:09.38   
35  Matilde Zaggai  1998  Hovedstadens Svømmeklub    33.95        1:09.40   
36  Johanne Carr  1999  Korsør Sv & Livr. Klub    33.94        1:09.58   
37  Frederikke Arentoft  2000  Hørsholm Svømmeforening    34.45        1:09.86   
38  Julie Bingen Jacobsen  1999  VAT Copenhagen-MK31    33.46        1:10.00   
39  Sofie Kornbek  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.60        1:10.01   
40  Eline Victoria Rasmussen  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.36        1:10.39   
41  Emilie Hørlykke  1998  Gentofte Svømme Klub    33.99        1:10.93   
42  Nina Leisted Bertelsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub    34.65        1:11.04   
43  Stine Eskebo Nielsen  2001  Vest-Brøndby    34.61        1:11.12   
44  Sara Krell Refn  1999  Farum Svømmeklub    34.91        1:11.29   
45  My Weitling  2000  Hillerød Svømmeklub    34.92        1:11.65   
46  Julie Højer Truelsen  2000  Hillerød Svømmeklub    34.95        1:11.69   
47  Mia Walter  2000  Lyngby Svømmeklub    34.89        1:11.97   
48  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning    34.67        1:12.02   
49  Xenia Bonnén Sjøgren  1997  Vest-Brøndby    34.96        1:12.19   
50  Alba Cecilie Runge  2000  Hørsholm Svømmeforening    35.10        1:12.39   
51  Victoria Wolsted  2000  Frederikssund Svømmeklub    34.34        1:13.49   
52  Johanna Berthelsen  2000  VAT Copenhagen-MK31    35.92        1:13.50   
53  Victoria Martensen Norden  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    36.18        1:14.66   
Ella Saarikko  2000  Lahden Uimaseura    35.31        1:13.16  EXTRA 
Frederikke Mertins  2000  Hvidovre Svømme Klub              akut syg 
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerød            DSQ  mere 15 m 
Frederikke Jensen  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:05 
 
Resultat Løb 21 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 21 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  18:59   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sarah Bro  1996  Gentofte Svømme Klub    30.17        1:00.50   
Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svømmeafdeling    30.29        1:01.42   
Victoria Bierre  2000  Herlev Svømning    30.15        1:02.03   
Cecilie Høgskilde  1999  Sigma Swim Birkerød    30.77        1:03.54   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svømmeklub    30.77        1:03.68   
Stine Raaby Jensen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.52        1:03.90   
Emilie Falbe-Hansen  1999  Gentofte Svømme Klub    31.11        1:03.93   
Katharina Nekhorochko  2000  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.49        1:04.65   
Sara Sylvest  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.33        1:05.60   
10  Sarah Sannung  1996  Gladsaxe Idræts Forening    32.46        1:06.47   
11  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerød    32.75        1:06.66   
12  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.07        1:06.99   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  18:59 
 
Resultat Løb 22 (Indledende) - Officiel
Resultat Løb 22 (Indledende) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:35   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  24 oktober 2014         
 
 
Løb 22, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Magnus Jákupsson  1994  Sigma Swim Allerød    27.88        56.28   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svømme Klub    28.10        57.58   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.21        57.71  Deltager ikke i finalen 
Jacob Lercke Skytte  1984  Sigma Swim Birkerød    28.58        58.57   
Mathias Rysgaard  1998  Kalundborg SK    28.91        59.11   
Morten Børre  1996  Hovedstadens Svømmeklub    28.42        59.54   
Oliver Berggren Smidt  1997  Søllerød Svømmeklub    29.47        59.92   
Oliver Marcus Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.54        1:00.31   
Sebastian Vang  1991  Næstved IF    29.31        1:00.38  Deltager ikke i finalen 
10  Andreas Gerlach  1995  Hillerød Svømmeklub    29.38        1:00.42  Deltager ikke i finalen 
11  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Svømmeklub    29.76        1:00.51   
12  Maxemillian Pedersen  1996  Sigma Swim Allerød    29.93        1:01.04   
13  Oliver Huban  1996  Vest-Brøndby    28.94        1:01.21  Deltager ikke i finalen 
14  Karim Møller  1994  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.42        1:01.63   
15  Chris Johansen  1996  Herlev Svømning    29.50        1:01.77   
16  Bjørn Hansen  1998  Ringsted Svømme Klub    30.34        1:02.16   
17  Mark H. Østermann  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.11        1:02.28   
18  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub    30.33        1:02.60   
19  Mads Andersen  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.59        1:02.63   
20  Mathias Immerkjær  1999  Swim Team Tåstrup    30.55        1:02.82   
21  Jacob Samuel  1998  Køge Svømmeklub    31.10        1:03.81   
22  Christian Sejr Aagaard  1998  Farum Svømmeklub    31.55        1:04.08   
23  Simon Krøyer Svendsen  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.73        1:05.88   
24  Markus Bøjsen  1999  Holbæk Svømme Klub    32.16        1:06.52   
Kasper Jämsä  1997  Lahden Uimaseura    29.21        59.86  EXTRA 
Olli Kokko  1994  Lahden Uimaseura    28.77        59.15  EXTRA 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.16  Udskriftsdato  25 oktober 2014 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:35 
 
Resultat Løb 22 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 22 (Finaler) - Officiel 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbane Mesterskab    Udskriftsdato  25 oktober 2014   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  19:04   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Kvik Kastrup         
  Bassin </