2018-12-13   11:54:58
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Östsvenska Mästerskapen 2014 50m

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez (1985) 1:58.42 2009-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Tina Gustafsosn (1962) 2:03.42 1980-06-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.86  1:04.17  1:37.23    2:09.03   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    30.55  1:03.86  1:37.47    2:10.70   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.57  1:04.33  1:39.28    2:12.73   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    30.97  1:05.38  1:40.10    2:14.47   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.32  1:04.26  1:39.48    2:15.04   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.34  1:08.14  1:43.93    2:17.10   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    31.76  1:06.33  1:42.39    2:17.51   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.97  1:06.53  1:42.13    2:18.77   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    31.95  1:07.14  1:43.88    2:20.48   
10  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    31.56  1:07.14  1:43.81    2:21.36   
11  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.86  1:07.84  1:45.28    2:22.20   
12  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.01  1:08.05  1:45.53    2:22.78   
13  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    31.53  1:08.24  1:45.95    2:23.13   
14  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    32.42  1:08.34  1:45.97    2:24.30   
15  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    32.28  1:08.50  1:47.25    2:25.02   
16  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.87  1:10.34  1:48.51    2:25.08   
17  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    32.78  1:09.00  1:47.09    2:25.23   
18  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.22  1:10.62  1:49.06    2:25.93   
19  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    33.35  1:10.22  1:49.00    2:26.01   
20  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    33.60  1:11.11  1:49.76    2:27.27   
21  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    33.45  1:10.92  1:49.61    2:28.67   
22  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    34.63  1:13.40  1:53.52    2:30.78   
23  Elin Bjällmark  1998  Jönköpings Simsällskap    34.83  1:13.41  1:53.66    2:31.75   
24  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    33.34  1:11.55  1:51.77    2:32.77   
25  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap    34.36  1:13.82  1:54.77    2:33.32   
26  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    35.65  1:13.72  1:54.37    2:35.24   
27  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.78  1:15.07  1:56.97    2:37.12   
Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Henrik Clevedahl (1972) 4:32.38 1989-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Henrik Clevedahl (1972) 4:32.38 1989-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.06  2:24.28  3:50.35    5:00.15   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:04.53  2:22.86  3:53.79    5:02.73   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:06.72  2:28.55  3:57.04    5:09.65   
Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:10.85  2:31.72  4:04.92    5:14.06   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.77  2:31.94  4:02.91    5:19.10   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:21.59  2:55.68  4:34.74    5:51.75   
Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    1:22.68  2:49.96  4:41.30    5:59.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:49   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
Distriktrekord Juniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.79        1:06.62   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.00        1:07.20   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    32.71        1:07.43   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    32.26        1:07.69   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.62        1:08.08   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.30        1:08.69   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    32.71        1:09.13   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.98        1:09.52   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    35.74        1:12.01   
10  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    35.21        1:12.39   
11  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.55        1:13.04   
12  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    35.57        1:13.08   
13  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.67        1:13.68   
14  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    36.33        1:13.72   
15  Sofia Zand  1997  Motala Simsällskap    34.73        1:13.73   
16  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    35.13        1:13.91   
17  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    35.36        1:14.96   
18  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    37.16        1:15.56   
19  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.14        1:15.62   
20  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.88        1:15.73   
21  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    36.84        1:16.68   
22  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    36.88        1:17.06   
23  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    37.34        1:17.27   
24  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    38.01        1:17.41   
25  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    37.57        1:17.79   
26  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    37.93        1:18.25   
27  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.34        1:18.63   
28  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    38.41        1:20.75   
29  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap    39.00        1:21.10   
30  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    38.06        1:21.24   
31  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    39.68        1:23.76   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
Distriktrekord Juniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.79        1:06.62   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.00        1:07.20   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    32.26        1:07.69   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.62        1:08.08   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.30        1:08.69   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    32.71        1:09.13   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    35.74        1:12.01   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    35.21        1:12.39   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.55        1:13.04   
10  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    35.57        1:13.08   
11  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.67        1:13.68   
12  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    36.33        1:13.72   
13  Sofia Zand  1997  Motala Simsällskap    34.73        1:13.73   
14  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    35.13        1:13.91   
15  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    35.36        1:14.96   
16  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    37.16        1:15.56   
17  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.14        1:15.62   
18  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.88        1:15.73   
19  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    36.84        1:16.68   
20  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    36.88        1:17.06   
21  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    37.34        1:17.27   
22  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    38.01        1:17.41   
23  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    37.57        1:17.79   
24  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    37.93        1:18.25   
25  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.34        1:18.63   
26  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    38.41        1:20.75   
27  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap    39.00        1:21.10   
28  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    38.06        1:21.24   
29  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    39.68        1:23.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:49 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 49.34 2002-07-29 
Distriktrekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 50.90 2004-07-15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.67        52.76   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.78        52.89   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.06        53.03   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.75        53.14   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.88        53.29   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.03        53.94   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.10        54.03   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    26.83        54.17   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    26.39        54.47   
10  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    26.23        54.49   
11  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    26.21        54.53   
12  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.54        54.79   
13  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.55        55.17   
14  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.23        55.33   
15  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.81        55.76   
16  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    26.17        55.94   
17  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.69        56.01   
18  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    26.70        56.41   
19  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.03        56.70   
20  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    27.30        57.04   
21  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    26.94        57.25   
22  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    27.45        57.27   
23  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    27.57        57.69   
24  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    27.92        58.13   
25  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    27.97        58.56   
25  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    28.35        58.56   
27  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    27.95        58.81   
28  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    28.26        58.99   
29  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    27.88        59.17   
30  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    29.18        59.65   
31  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.08        59.74   
32  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    29.43        1:00.71   
33  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    29.02        1:01.17   
34  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.03        1:01.26   
35  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    29.11        1:01.34   
36  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.18        1:01.38   
37  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    29.20        1:01.44   
38  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.87        1:01.63   
39  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    30.17        1:01.68   
40  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    29.10        1:01.92   
41  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    29.65        1:02.10   
42  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    29.48        1:02.26   
43  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap    28.51        1:02.52   
44  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    29.07        1:02.67   
45  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.51        1:03.12   
46  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    30.50        1:03.19   
47  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    30.84        1:04.40   
48  Viktor Glemne  1996  Alvesta Simsällskap    30.88        1:04.55   
49  Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap    30.96        1:05.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Therese Bergström (1987) 32.50 2009-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Vilma Ekström (1994) 33.06 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            33.10   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.22   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            34.39   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            34.52   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            35.29   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            35.53   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            35.66   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.32   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            36.63   
10  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            37.30   
11  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            37.34   
12  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap            37.35   
13  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            37.38   
14  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            37.69   
15  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.71   
15  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap            37.71   
17  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            37.75   
18  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.78   
19  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            38.11   
20  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.18   
21  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            38.66   
22  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            38.67   
23  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.00   
24  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap            39.20   
25  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS            39.22   
25  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            39.22   
27  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            39.78   
28  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            40.07   
29  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            40.21   
30  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap            40.30   
31  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            40.33   
32  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.42   
33  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            40.72   
34  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            41.07   
35  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS            41.44   
36  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            41.48   
37  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            42.64   
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Therese Bergström (1987) 32.50 2009-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Vilma Ekström (1994) 33.06 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            33.10   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.22   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            34.52   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            35.29   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            35.53   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            35.66   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.32   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            36.63   
Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            37.30   
10  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            37.34   
11  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap            37.35   
12  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            37.38   
13  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            37.69   
14  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.71   
14  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap            37.71   
16  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            37.75   
17  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.78   
18  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            38.11   
19  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.18   
20  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            38.66   
21  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            38.67   
22  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.00   
23  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap            39.20   
24  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS            39.22   
24  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            39.22   
26  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            39.78   
27  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            40.07   
28  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            40.21   
29  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap            40.30   
30  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            40.33   
31  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.42   
32  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            40.72   
33  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            41.07   
34  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS            41.44   
35  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            41.48   
36  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            42.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:09   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jakob Dorch (1985) 1:02.30 2011-06-17 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Nielsen (1984) 1:03.73 2002-07-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.26        1:06.18   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.80        1:06.76   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.28        1:07.17   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.20        1:10.57   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.28        1:12.37   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.38        1:12.85   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    34.24        1:13.09   
Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    33.85        1:14.18   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    34.29        1:14.20   
10  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.49        1:14.61   
11  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.01        1:15.60   
12  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.58        1:17.20   
13  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    37.16        1:17.34   
14  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    35.80        1:17.88   
15  Adam Palmqvist  1997  Oskarshamns Simsällskap    35.27        1:17.93   
16  Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap    37.42        1:18.31   
17  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    37.23        1:18.63   
18  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    36.95        1:19.06   
19  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    36.17        1:19.10   
20  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    36.00        1:19.17   
21  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    37.54        1:20.06   
22  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    38.67        1:21.27   
23  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    39.92        1:25.13   
24  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    39.78        1:25.62   
25  Viktor Glemne  1996  Alvesta Simsällskap    40.40        1:28.00   
Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jakob Dorch (1985) 1:02.30 2011-06-17 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Nielsen (1984) 1:03.73 2002-07-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.26        1:06.18   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.80        1:06.76   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.20        1:10.57   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.28        1:12.37   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.38        1:12.85   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    34.24        1:13.09   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    34.29        1:14.20   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.49        1:14.61   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.01        1:15.60   
10  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.58        1:17.20   
11  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    37.16        1:17.34   
12  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    35.80        1:17.88   
13  Adam Palmqvist  1997  Oskarshamns Simsällskap    35.27        1:17.93   
14  Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap    37.42        1:18.31   
15  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    37.23        1:18.63   
16  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    36.95        1:19.06   
17  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    36.17        1:19.10   
18  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    36.00        1:19.17   
19  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    37.54        1:20.06   
20  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    38.67        1:21.27   
21  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    39.92        1:25.13   
22  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    39.78        1:25.62   
23  Viktor Glemne  1996  Alvesta Simsällskap    40.40        1:28.00   
Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:09 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:14   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.86  1:09.79  1:47.46    2:26.62   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    32.54  1:09.07  1:48.27    2:29.93   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.61  1:17.48  2:03.42    2:48.71   
Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    37.88  1:22.08  2:09.68    2:57.22   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    36.61  1:21.61  2:11.62    3:02.17   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    39.84  1:28.33  2:19.03    3:07.18   
                     
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.86  1:09.79  1:47.46    2:26.62   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.61  1:17.48  2:03.42    2:48.71   
Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    37.88  1:22.08  2:09.68    2:57.22   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    36.61  1:21.61  2:11.62    3:02.17   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    39.84  1:28.33  2:19.03    3:07.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:14 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:25   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            27.31   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.63   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.68   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            29.01   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            29.06   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.77   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            29.81   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            30.18   
Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.58   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.76   
11  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            31.15   
12  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.16   
13  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.27   
14  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            31.32   
15  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.89   
16  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            31.94   
17  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            32.45   
18  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap            32.83   
19  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            32.97   
20  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            33.08   
21  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap            33.17   
22  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            33.63   
23  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            33.81   
24  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            33.86   
25  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            34.01   
26  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.06   
27  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.09   
28  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.17   
29  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap            34.29   
29  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            34.29   
31  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            35.00   
32  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            35.36   
33  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            35.50   
34  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS            35.86   
David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            DNS   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            27.31   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.63   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.68   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            29.01   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.77   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            29.81   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            30.18   
Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.58   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.76   
10  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            31.15   
11  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.16   
12  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.27   
13  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            31.32   
14  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.89   
15  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            31.94   
16  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            32.45   
17  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap            32.83   
18  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            32.97   
19  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            33.08   
20  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap            33.17   
21  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            33.63   
22  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            33.81   
23  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            33.86   
24  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            34.01   
25  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.06   
26  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.09   
27  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.17   
28  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap            34.29   
28  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            34.29   
30  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            35.00   
31  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            35.36   
32  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            35.50   
33  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS            35.86   
David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            DNS   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:25 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 9, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: 4:09.32 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            4:27.48   
  Johanna Pettersson  1996      33.42  1:06.97      1:06.97   
  Alma Thormalm  1996      35.06  1:15.35      2:22.32   
  Maria Galic  1995      30.98  1:07.62      3:29.94   
  Erika Carlén  1994      27.28  57.54      4:27.48   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            4:31.18   
  Sofia Henell  1997      34.21  1:11.29      1:11.29   
  Vilma Ekström  1994      33.54  1:11.79      2:23.08   
  Tove Törnström  1991      31.11  1:06.41      3:29.49   
  Linnea Magnusson  1996      29.26  1:01.69      4:31.18   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  Kalmar Simsällskap            4:41.91   
  Isabella Hong  1998      34.02  1:10.62      1:10.62   
  Tilda Lindgren  1997      37.10  1:20.09      2:30.71   
  Miranda Arvidsson  1998      31.10  1:08.93      3:39.64   
  Linnea Wranå  1998      29.97  1:02.27      4:41.91   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            4:42.34   
  Emma Hansson  1998      36.41  1:15.34      1:15.34   
  Alice Müllern  1998      35.68  1:16.84      2:32.18   
  Emma Johansson  1997      30.71  1:08.27      3:40.45   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      29.82  1:01.89      4:42.34   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            4:42.57   
  Elin Ristl  1999      35.79  1:11.83      1:11.83   
  Wilma Johansson  2001      38.21  1:20.70      2:32.53   
  Hanna Eriksson  1999      31.02  1:06.98      3:39.51   
  Antonia Prior  1999      29.63  1:03.06      4:42.57   
                     
Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            4:48.29   
  Sofie Palm  1996      35.15  1:14.14      1:14.14   
  Emelie Gidlöf  1997      36.64  1:20.41      2:34.55   
  Erika Settland  1996      32.41  1:11.18      3:45.73   
  Emma Magnusson  1998      29.50  1:02.56      4:48.29   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            4:51.57   
  Fanny Elingfors  1998      35.90  1:13.72      1:13.72   
  Clara Örnhem  2002      40.92  1:28.35      2:42.07   
  Madelene Andersson  1991      28.46  1:03.58      3:45.65   
  Johanna Johnsson  1997      31.00  1:05.92      4:51.57   
                     
Jönköping Damer 4  Jönköpings Simsällskap            4:56.05   
  Agnes Arberg  2001      38.45  1:18.63      1:18.63   
  Adina Eriksson  1999      38.35  1:21.59      2:40.22   
  Emma Roos  1999      32.33  1:13.43      3:53.65   
  Angelica Stark  1999      29.70  1:02.40      4:56.05   
                     
Lass Damer Lag 3  Linköpings Allmänna SS            4:57.13   
  Lovisa Lampi  1999      35.99  1:15.04      1:15.04   
  Alma Fransson  1999      37.36  1:22.46      2:37.50   
  Elise Gidlöf  1999      34.25  1:14.79      3:52.29   
  Johanna Gunnarsson  1999      30.38  1:04.84      4:57.13   
                     
10  Kalmar Sim Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            5:05.62   
  Emmy Jämtin  2000      37.91  1:18.30      1:18.30   
  Sara Rasmussen  1997      41.93  1:29.24      2:47.54   
  Ellen Lindeby  1999      33.12  1:12.31      3:59.85   
  Klara Ohlson  1997      31.09  1:05.77      5:05.62   
                     
11  Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            5:06.87   
  Julia Åstrand  1999      38.36  1:18.88      1:18.88   
  Klara Leijon  1999      40.04  1:25.44      2:44.32   
  Sandra Lange  1999      32.77  1:14.70      3:59.02   
  Stina Bengtsson  1998      31.58  1:07.85      5:06.87   
                     
12  Hvetlanda SS Damer 2  Hvetlanda Simsällskap            5:09.82   
  Wilma Danlid  2000      37.23  1:18.67      1:18.67   
  Ebba Melin  1998      39.07  1:26.09      2:44.76   
  Elin Steindl  1998      34.32  1:17.29      4:02.05   
  Elin Ljunggren  2000      32.50  1:07.77      5:09.82   
                     
13  Kalmar Sim Damer Lag 3  Kalmar Simsällskap            5:16.28   
  Frida Ljungberg  2000      38.81  1:19.41      1:19.41   
  Sofie Jaensson  1997      41.29  1:29.84      2:49.25   
  Anna Sjölund  2000      34.86  1:18.97      4:08.22   
  Malin Johansson  1996      31.56  1:08.06      5:16.28   
                     
14  Hultsfred Damer  Hultsfreds Simsällskap            5:23.17   
  Linnea Waldemarsson  1996      38.17  1:17.65      1:17.65   
  Emma Juneskog  1998      40.56  1:28.97      2:46.62   
  Moa Nilsson  2000      37.25  1:27.36      4:13.98   
  Ellen Carlsson  1999      32.19  1:09.19      5:23.17   
                     
Hvetlanda SS Damer 1  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:46 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:11   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: 7:39.98 2000-07-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Lass Herrar  Linköpings Allmänna SS            7:46.65   
  Kalle Lindborg  1994      58.64  1:59.34      1:59.34   
  Oscar Ekström  1994      56.64  1:53.95      3:53.29   
  Anton Andersson  1993      56.82  1:56.61      5:49.90   
  Alexander Linge  1992      55.68  1:56.75      7:46.65   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            7:50.87   
  Axel Pettersson  1995      58.19  1:58.11      1:58.11   
  Daniel Forndal  1997      56.00  1:57.17      3:55.28   
  Markus Malm  1997      57.30  1:58.51      5:53.79   
  Victor Johansson  1998      56.28  1:57.08      7:50.87   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            8:21.81   
  Daniel Olsson  1996      59.52  2:03.74      2:03.74   
  Pontus Palmqvist  1991      58.37  2:02.20      4:05.94   
  Tom Andersson  1998      1:01.87  2:10.61      6:16.55   
  Thomas Törnström  1992      58.31  2:05.26      8:21.81   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            8:33.57   
  Martin Dahlberg  1992      58.69  2:02.37      2:02.37   
  Hugo Wiman  1997      1:00.57  2:06.78      4:09.15   
  Gabriel Olastuen  1999      1:05.57  2:16.27      6:25.42   
  Oskar Davidsson  1993      1:01.46  2:08.15      8:33.57   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            8:40.89   
  Emil Gustavsson  1995      1:00.12  2:09.70      2:09.70   
  David Larsson  1996      1:02.32  2:09.79      4:19.49   
  Jakob Clemedtson  1996      1:00.58  2:08.10      6:27.59   
  Ishak Sabic  1999      1:03.58  2:13.30      8:40.89   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            8:57.40   
  Tim Lärkfeldt  2000      1:02.98  2:10.01      2:10.01   
  Jakob Henningsson  1999      1:06.55  2:14.65      4:24.66   
  Viktor Svan  2000      1:06.80  2:19.28      6:43.94   
  Marcus Holmquist  2000      1:03.89  2:13.46      8:57.40   
                     
Lass Herrar Lag 3  Linköpings Allmänna SS            9:04.23   
  Albert Askmalm  2000      1:03.05  2:10.30      2:10.30   
  Mattias Grynning  1999      1:04.73  2:14.34      4:24.64   
  Gustav Henell  1999      1:04.95  2:17.22      6:41.86   
  Toni Nikolic  1999      1:07.06  2:22.37      9:04.23   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  Kalmar Simsällskap            9:08.42   
  Mattias Evaldsson  1997      1:05.27  2:18.61      2:18.61   
  Alexander Lundgren  1997      1:05.59  2:16.81      4:35.42   
  Robin Fröstberg  1996      1:03.81  2:19.08      6:54.50   
  Jacob Olsson  1998      1:03.72  2:13.92      9:08.42   
                     
Ljungby Simsällskap  1997  Ljungby Simsällskap            9:36.76   
  Oscar Al-Sudany  1997      1:06.57  2:18.06      2:18.06   
  David Kurilenko  1999      1:04.75  2:16.66      4:34.72   
  Garri Svensson  2000      1:07.21  2:27.05      7:01.77   
  Erik Salomonsson  1998      1:13.56  2:34.99      9:36.76   
                     
Nässjö Herrar Lag 2  Nässjö SLS            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:11 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:46   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 16:49.28 2009-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 16:56.43 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:09.85  2:24.54  3:39.32  4:53.14  18:26.78   
          6:07.22  7:21.40  8:35.52  9:49.35     
          11:03.25  12:17.23  13:31.31  14:45.52     
          15:59.81  17:14.19         
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:11.28  2:26.11  3:41.15  4:55.94  19:06.91   
          6:12.25  7:28.80  8:46.67  10:04.51     
          11:22.95  12:41.08  13:59.38  15:17.81     
          16:34.70  17:51.91         
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:12.34  2:30.72  3:49.65  5:09.48  19:50.44   
          6:29.32  7:48.39  9:08.24  10:28.87     
          11:49.81  13:12.28  14:32.92  15:53.10     
          17:12.56  18:32.46         
Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:12.70  2:31.94  3:51.78  5:12.69  20:01.83   
          6:33.31  7:53.60  9:13.78  10:34.32     
          11:55.69  13:17.75  14:37.73  15:59.79     
          17:21.79  18:43.37         
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:13.82  2:33.51  3:54.63  5:16.74  20:23.71   
          6:38.56  8:00.62  9:22.81  10:44.78     
          12:07.83  13:30.75  14:54.11  16:16.59     
          17:39.51  19:02.48         
Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:13.64  2:33.41  3:54.17  5:16.54  20:28.73   
          6:38.65  8:00.75  9:23.01  10:46.47     
          12:09.85  13:33.32  14:57.36  16:19.38     
          17:44.41  19:07.30         
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 16:49.28 2009-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 16:56.43 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:09.85  2:24.54  3:39.32  4:53.14  18:26.78   
          6:07.22  7:21.40  8:35.52  9:49.35     
          11:03.25  12:17.23  13:31.31  14:45.52     
          15:59.81  17:14.19         
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:11.28  2:26.11  3:41.15  4:55.94  19:06.91   
          6:12.25  7:28.80  8:46.67  10:04.51     
          11:22.95  12:41.08  13:59.38  15:17.81     
          16:34.70  17:51.91         
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:12.34  2:30.72  3:49.65  5:09.48  19:50.44   
          6:29.32  7:48.39  9:08.24  10:28.87     
          11:49.81  13:12.28  14:32.92  15:53.10     
          17:12.56  18:32.46         
Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:12.70  2:31.94  3:51.78  5:12.69  20:01.83   
          6:33.31  7:53.60  9:13.78  10:34.32     
          11:55.69  13:17.75  14:37.73  15:59.79     
          17:21.79  18:43.37         
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:13.82  2:33.51  3:54.63  5:16.74  20:23.71   
          6:38.56  8:00.62  9:22.81  10:44.78     
          12:07.83  13:30.75  14:54.11  16:16.59     
          17:39.51  19:02.48         
Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:13.64  2:33.41  3:54.17  5:16.54  20:28.73   
          6:38.65  8:00.75  9:23.01  10:46.47     
          12:09.85  13:33.32  14:57.36  16:19.38     
          17:44.41  19:07.30         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:46 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:22   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 1:47.29 1990-08-09 
Distriktrekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 1:50.70 1986-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.64  57.87  1:27.04    1:55.18   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.27  58.23  1:28.31    1:56.56   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.16  58.03  1:27.56    1:56.68   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    27.70  57.65  1:27.85    1:57.73   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.33  58.53  1:28.85    1:58.56   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.10  58.26  1:28.67    1:58.70   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    28.27  58.58  1:29.07    1:58.97   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.91  58.78  1:29.83    2:00.35   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.82  59.63  1:30.93    2:01.72   
10  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    27.39  57.77  1:29.97    2:01.77   
11  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.42  1:00.28  1:33.15    2:05.80   
12  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    29.72  1:01.90  1:34.49    2:06.48   
13  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    29.37  1:00.86  1:34.15    2:06.51   
14  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.52  1:02.02  1:35.94    2:08.12   
15  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    29.03  1:01.19  1:34.62    2:08.26   
16  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    30.48  1:04.05  1:37.95    2:10.31   
17  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    29.42  1:02.01  1:36.37    2:10.39   
18  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    28.54  1:01.34  1:36.18    2:10.51   
19  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    30.74  1:04.13  1:37.86    2:10.69   
20  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    30.27  1:03.68  1:37.64    2:11.89   
21  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    30.81  1:04.90  1:38.62    2:12.30   
22  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    29.02  1:02.03  1:37.57    2:12.49   
23  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.78  1:04.69  1:39.79    2:14.44   
24  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    29.59  1:04.05  1:40.02    2:14.49   
25  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    30.99  1:05.54  1:40.75    2:15.04   
26  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.25  1:04.82  1:40.55    2:15.08   
27  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    30.55  1:05.07  1:40.47    2:15.23   
28  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    31.27  1:06.70  1:42.55    2:15.69   
29  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    31.26  1:05.93  1:42.11    2:15.97   
30  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    31.22  1:05.78  1:41.70    2:16.42   
31  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    31.97  1:07.45  1:43.47    2:18.17   
32  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    31.89  1:06.81  1:43.39    2:18.18   
33  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    31.13  1:06.64  1:43.45    2:18.19   
34  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    30.87  1:06.88  1:43.93    2:18.44   
35  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.93  1:06.82  1:43.03    2:19.85   
36  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    31.01  1:06.54  1:43.28    2:19.89   
37  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    30.89  1:07.05  1:44.19    2:21.29   
38  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    31.35  1:07.53  1:45.45    2:23.54   
39  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    31.50  1:07.78  1:46.92    2:26.06   
40  Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap    34.52  1:15.85  1:59.23    2:39.92   
                     
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 1:47.29 1990-08-09 
Distriktrekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 1:50.70 1986-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.64  57.87  1:27.04    1:55.18   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.27  58.23  1:28.31    1:56.56   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.16  58.03  1:27.56    1:56.68   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.10  58.26  1:28.67    1:58.70   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    28.27  58.58  1:29.07    1:58.97   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.91  58.78  1:29.83    2:00.35   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.82  59.63  1:30.93    2:01.72   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.42  1:00.28  1:33.15    2:05.80   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    29.72  1:01.90  1:34.49    2:06.48   
10  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    29.37  1:00.86  1:34.15    2:06.51   
11  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.52  1:02.02  1:35.94    2:08.12   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    29.03  1:01.19  1:34.62    2:08.26   
13  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    30.48  1:04.05  1:37.95    2:10.31   
14  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    29.42  1:02.01  1:36.37    2:10.39   
15  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    30.74  1:04.13  1:37.86    2:10.69   
16  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    30.27  1:03.68  1:37.64    2:11.89   
17  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    30.81  1:04.90  1:38.62    2:12.30   
18  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    29.02  1:02.03  1:37.57    2:12.49   
19  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.78  1:04.69  1:39.79    2:14.44   
20  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    29.59  1:04.05  1:40.02    2:14.49   
21  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    30.99  1:05.54  1:40.75    2:15.04   
22  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.25  1:04.82  1:40.55    2:15.08   
23  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    30.55  1:05.07  1:40.47    2:15.23   
24  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    31.27  1:06.70  1:42.55    2:15.69   
25  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    31.26  1:05.93  1:42.11    2:15.97   
26  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    31.22  1:05.78  1:41.70    2:16.42   
27  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    31.97  1:07.45  1:43.47    2:18.17   
28  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    31.89  1:06.81  1:43.39    2:18.18   
29  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    31.13  1:06.64  1:43.45    2:18.19   
30  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    30.87  1:06.88  1:43.93    2:18.44   
31  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.93  1:06.82  1:43.03    2:19.85   
32  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    31.01  1:06.54  1:43.28    2:19.89   
33  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    30.89  1:07.05  1:44.19    2:21.29   
34  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    31.35  1:07.53  1:45.45    2:23.54   
35  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    31.50  1:07.78  1:46.92    2:26.06   
36  Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap    34.52  1:15.85  1:59.23    2:39.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:22 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:25   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 4:47.82 2009-04-23 
Distriktrekord Juniorer: Sara Thydén (1989) 4:49.97 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.12  2:36.82  4:10.85    5:23.53   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:19.22  2:47.45  4:18.98    5:34.56   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    1:17.49  2:46.63  4:19.60    5:38.56   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    1:14.02  2:43.10  4:27.76    5:47.34   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:16.20  2:49.72  4:31.33    5:52.16   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            DNS   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 4:47.82 2009-04-23 
Distriktrekord Juniorer: Sara Thydén (1989) 4:49.97 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.12  2:36.82  4:10.85    5:23.53   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:19.22  2:47.45  4:18.98    5:34.56   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    1:17.49  2:46.63  4:19.60    5:38.56   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    1:14.02  2:43.10  4:27.76    5:47.34   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:16.20  2:49.72  4:31.33    5:52.16   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            DNS   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:25 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:34   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    28.63        58.21   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.67        59.24   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    31.56        1:03.28   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.55        1:03.31   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.65        1:03.34   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    31.08        1:03.54   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.24        1:04.01   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.92        1:04.04   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.42        1:05.41   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.03        1:05.45   
11  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.67        1:06.20   
12  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    32.57        1:06.89   
13  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.62        1:07.16   
14  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    33.64        1:08.09   
15  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.44        1:09.19   
16  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.17        1:09.26   
17  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.38        1:09.27   
18  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    33.55        1:09.61   
19  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.30        1:10.07   
20  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    34.35        1:10.13   
21  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.15        1:10.73   
22  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    34.71        1:11.44   
23  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    35.48        1:11.83   
24  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.35        1:12.32   
25  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    34.58        1:12.52   
26  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    35.36        1:12.90   
27  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    35.30        1:13.96   
28  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    35.81        1:14.23   
29  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS    36.60        1:15.46   
30  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    36.90        1:16.03   
31  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    37.42        1:16.28   
32  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    36.74        1:16.71   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:46   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez (1985) 56.39 2009-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Lina Edlund (1989) 56.80 2008-02-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    28.13        58.52   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.20        59.66   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    29.28        59.75   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.10        59.80   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.64        1:00.12   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    29.10        1:00.33   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    28.89        1:00.67   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    28.87        1:00.87   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    29.30        1:01.07   
10  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    30.07        1:02.04   
11  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    30.29        1:03.01   
12  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.87        1:03.15   
13  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    29.87        1:03.29   
14  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    30.61        1:03.31   
15  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    30.18        1:03.35   
16  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    30.25        1:03.41   
17  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    30.81        1:03.94   
18  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.85        1:04.07   
19  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.26        1:04.21   
20  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    31.58        1:05.04   
21  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.17        1:05.05   
22  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap    31.70        1:05.22   
23  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    31.20        1:05.64   
24  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    31.29        1:06.06   
25  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.80        1:06.33   
26  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.71        1:06.41   
27  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    31.84        1:06.68   
28  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    31.73        1:06.83   
29  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    32.54        1:06.99   
30  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.60        1:07.03   
31  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    32.10        1:07.10   
32  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.89        1:07.25   
33  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.83        1:07.37   
33  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    31.88        1:07.37   
35  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    32.15        1:07.81   
36  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    32.53        1:08.07   
37  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap    33.16        1:08.25   
38  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    32.65        1:08.32   
39  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    32.29        1:08.39   
40  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    32.49        1:08.45   
41  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.61        1:08.49   
42  Elin Bjällmark  1998  Jönköpings Simsällskap    33.83        1:09.62   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            DNS   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:46 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:57   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 16, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jakob Dorch (1985) 28.28 2011-06-18 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Nielsen (1984) 28.55 2002-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.79   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.98   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            30.16   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            30.61   
Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap            31.58   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.95   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            32.04   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            32.17   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            32.25   
10  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            32.27   
11  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.61   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            33.07   
13  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            33.16   
14  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            33.19   
15  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap            33.24   
16  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            33.29   
17  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.71   
18  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            34.02   
19  Adam Palmqvist  1997  Oskarshamns Simsällskap            34.13   
20  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.20   
21  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap            34.38   
22  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            34.84   
23  Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap            34.88   
24  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            35.41   
25  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            36.51   
26  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            36.63   
27  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap            36.66   
28  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            36.79   
29  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap            37.08   
30  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            37.17   
31  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.41   
32  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.07   
33  Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap            38.25   
34  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            38.93   
35  Viktor Glemne  1996  Alvesta Simsällskap            39.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:57 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:07   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Therese Bergström (1987) 1:09.24 2009-07-04 
Distriktrekord Juniorer: Vilma Ekström (1994) 1:11.47 2014-05-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.89        1:10.61   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    36.05        1:16.41   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    36.01        1:18.67   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.22        1:18.83   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    38.38        1:19.51   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    38.25        1:21.26   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.26        1:21.54   
Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap    39.21        1:21.91   
Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.56        1:22.08   
10  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    39.09        1:22.45   
11  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    39.66        1:22.47   
12  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    38.43        1:22.56   
13  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    38.56        1:23.01   
14  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    39.90        1:24.89   
15  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.62        1:25.67   
16  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap    41.14        1:25.93   
17  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    38.65        1:26.00   
18  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    41.99        1:26.91   
19  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    41.15        1:27.91   
20  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    41.25        1:28.17   
21  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    42.05        1:29.33   
22  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    42.11        1:29.49   
23  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    41.53        1:29.64   
24  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS    42.36        1:29.66   
25  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap    41.93        1:30.64   
26  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    42.40        1:30.71   
27  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap    42.84        1:31.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:07 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:15   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.42 1979-08-18 
Distriktrekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:01.22 1977-08-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.95  1:01.20  1:34.33    2:07.12   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    29.02  1:01.77  1:36.01    2:10.85   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.04  1:02.81  1:38.00    2:13.11   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    29.89  1:04.20  1:40.89    2:18.29   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.34  1:06.20  1:42.86    2:19.26   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.44  1:05.94  1:42.57    2:21.51   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    31.69  1:08.12  1:44.82    2:23.00   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.65  1:10.80  1:50.79    2:31.08   
Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    32.47  1:10.75  1:51.66    2:35.51   
10  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.40  1:11.75  1:53.81    2:36.48   
11  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    34.61  1:15.82  2:01.15    2:46.21   
12  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    35.99  1:18.47  2:03.35    2:50.62   
13  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    33.97  1:16.58  2:04.71    2:52.59   
14  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    37.22  1:21.40  2:07.83    2:55.86   
William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:15 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 19, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Erika Hegestig (1985) 30.28 2008-07-16 
Distriktrekord Juniorer: Caroline Palm (1992) 30.31 2010-07-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            31.21   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            31.49   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            31.66   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            32.17   
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.23   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            32.32   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            32.42   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            33.50   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.83   
10  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            33.92   
11  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            34.62   
12  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            34.76   
13  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            34.87   
14  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap            34.98   
15  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.02   
16  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            35.35   
16  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            35.35   
18  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap            35.37   
19  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            35.66   
20  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.91   
21  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            35.92   
22  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            35.94   
23  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            36.00   
24  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            36.28   
25  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            36.32   
26  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.39   
27  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            36.41   
28  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap            36.48   
29  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap            36.73   
30  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            37.15   
31  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            38.27   
Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:31 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:45   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 20, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: 3:44.64 2009-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            3:53.93   
  Axel Pettersson  1995      28.49  58.00      58.00   
  Sebastian Dobrescu  1994      30.23  1:05.99      2:03.99   
  Markus Malm  1997      27.06  57.76      3:01.75   
  Daniel Forndal  1997      25.28  52.18      3:53.93   
                     
Lass Herrar  Linköpings Allmänna SS            3:54.18   
  Pontus Palmqvist  1991      28.86  58.90      58.90   
  Anton Andersson  1993      31.60  1:07.91      2:06.81   
  Oscar Ekström  1994      25.96  55.63      3:02.44   
  Alexander Linge  1992      24.92  51.74      3:54.18   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            4:05.48   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      30.25  1:03.21      1:03.21   
  Tom Andersson  1998      32.51  1:09.43      2:12.64   
  Kalle Lindborg  1994      26.93  58.02      3:10.66   
  Thomas Törnström  1992      25.42  54.82      4:05.48   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            4:07.31   
  David Larsson  1996      32.00  1:05.98      1:05.98   
  Kevin Thorvaldsson  1995      31.28  1:07.63      2:13.61   
  Henry Kerman  1997      26.79  58.38      3:11.99   
  Victor Johansson  1998      26.49  55.32      4:07.31   
                     
Nässjö SLS Herrar Lag 1  Nässjö SLS            4:23.05   
  William Myrlander  1997      32.39  1:07.23      1:07.23   
  Erik Johansson  1994      33.25  1:12.87      2:20.10   
  Alfred Roos  1996      29.90  1:04.64      3:24.74   
  Joacim Castenson  1995      27.85  58.31      4:23.05   
                     
Oskarshamn Herrar  Oskarshamns Simsällskap            4:26.74   
  Adam Palmqvist  1997      33.69  1:12.75      1:12.75   
  Stefan Phung  1997      34.60  1:15.52      2:28.27   
  Erik Nicklasson  1998      28.21  1:01.26      3:29.53   
  Alexander Löfqvist  1999      27.29  57.21      4:26.74   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            4:27.40   
  Oskar Davidsson  1993      30.96  1:04.78      1:04.78   
  Hugo Wiman  1997      36.73  1:19.50      2:24.28   
  Marcus Ottosson  1997      31.48  1:08.33      3:32.61   
  Martin Dahlberg  1992      25.69  54.79      4:27.40   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  Kalmar Simsällskap            4:29.32   
  Mattias Evaldsson  1997      30.65  1:04.47      1:04.47   
  Jacob Olsson  1998      35.38  1:16.10      2:20.57   
  Alexander Lundgren  1997      31.56  1:07.19      3:27.76   
  Anton Hong  2000      29.07  1:01.56      4:29.32   
                     
Lass Herrar Lag 3  Linköpings Allmänna SS            4:29.98   
  Albert Askmalm  2000      32.53  1:05.95      1:05.95   
  Gustav Henell  1999      35.25  1:16.83      2:22.78   
  Mattias Grynning  1999      29.86  1:04.68      3:27.46   
  Daniel Karlsson  2000      29.45  1:02.52      4:29.98   
                     
10  Jönköping Herrar 4  Jönköpings Simsällskap            4:46.86   
  Tim Lärkfeldt  2000      35.28  1:12.95      1:12.95   
  Filip Egelrud  2000      37.65  1:20.52      2:33.47   
  Jesper Danielsson  2000      32.14  1:11.79      3:45.26   
  Marcus Holmquist  2000      29.34  1:01.60      4:46.86   
                     
11  Nässjö Herrar Lag 2  Nässjö SLS            4:56.20   
  Victor Castenson  2000      36.68  1:15.59      1:15.59   
  Andreas Fransson  1998      39.95  1:28.50      2:44.09   
  Jonathan Myrlander  2000      32.09  1:12.01      3:56.10   
  Kim Myrlander  1991      27.92  1:00.10      4:56.20   
                     
12  Lass Herrar 4  Linköpings Allmänna SS            5:07.78   
  Oliver Tykesson  2000      38.15  1:18.28      1:18.28   
  Carl Friberg  2000      39.50  1:25.04      2:43.32   
  Anton Kilander  1999      36.91  1:20.59      4:03.91   
  Toni Nikolic  1999      29.60  1:03.87      5:07.78   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
  Jakob Henningsson  1999      32.69  1:07.58      1:07.58   
  Marcus Vilhelmsson  2000      35.70        2:24.83   
  Jakob Clemedtson  1996              3:29.38   
                     
Ljungby Simsällskap  1997  Ljungby Simsällskap            DSQ   
  Garri Svensson  2000      35.06  1:13.32      1:13.32   
  Erik Salomonsson  1998      40.79        2:45.58   
  David Kurilenko  1999              3:50.81   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:45 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 21, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: 8:19.40 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            8:44.47   
  Erika Carlén  1994      1:02.98  2:10.21      2:10.21   
  Maria Galic  1995      1:02.93  2:11.01      4:21.22   
  Hanna Eriksson  1999      1:04.36  2:12.94      6:34.16   
  Johanna Pettersson  1996      1:03.10  2:10.31      8:44.47   
                     
Lass Damer  Linköpings Allmänna SS            9:07.53   
  Sofia Henell  1997      1:05.70  2:15.99      2:15.99   
  Linnea Magnusson  1996      1:07.34  2:18.77      4:34.76   
  Vilma Ekström  1994      1:02.16  2:07.12      6:41.88   
  Tove Törnström  1991      1:10.44  2:25.65      9:07.53   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            9:24.60   
  Johanna Johnsson  1997      1:07.33  2:17.91      2:17.91   
  Madelene Andersson  1991      1:04.71  2:14.63      4:32.54   
  Malin Homman  1999      1:08.45  2:26.05      6:58.59   
  Julia Landberg  1999      1:10.55  2:26.01      9:24.60   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            9:38.35   
  Angelica Stark  1999      1:07.13  2:22.12      2:22.12   
  Wilma Johansson  2001      1:12.15  2:28.27      4:50.39   
  Antonia Prior  1999      1:08.10  2:21.74      7:12.13   
  Elin Ristl  1999      1:10.01  2:26.22      9:38.35   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            9:38.90   
  Alice Müllern  1998      1:06.47  2:17.51      2:17.51   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      1:06.98  2:18.17      4:35.68   
  Emma Johansson  1997      1:10.26  2:32.70      7:08.38   
  Emma Hansson  1998      1:12.26  2:30.52      9:38.90   
                     
Lass Damer Lag 3  Linköpings Allmänna SS            9:42.71   
  Andrea Palm  2000      1:10.16  2:26.46      2:26.46   
  Felicia Smedbäck  2000      1:10.95  2:25.32      4:51.78   
  Elise Gidlöf  1999      1:10.87  2:28.13      7:19.91   
  Alma Fransson  1999      1:08.63  2:22.80      9:42.71   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  Kalmar Simsällskap            9:51.34   
  Miranda Arvidsson  1998      1:06.00  2:14.23      2:14.23   
  Anna Sjölund  2000      1:16.62  2:42.10      4:56.33   
  Klara Ohlson  1997      1:09.84  2:26.83      7:23.16   
  Ellen Lindeby  1999      1:11.37  2:28.18      9:51.34   
                     
Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            9:54.90   
  Klara Leijon  1999      1:11.13  2:28.85      2:28.85   
  Sandra Lange  1999      1:13.37  2:30.84      4:59.69   
  Julia Åstrand  1999      1:09.77  2:25.71      7:25.40   
  Stina Bengtsson  1998      1:10.77  2:29.50      9:54.90   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            10:20.14   
  Sofie Jaensson  1997      1:12.32  2:29.86      2:29.86   
  Emmy Jämtin  2000      1:12.30  2:28.99      4:58.85   
  Sara Rasmussen  1997      1:14.75  2:34.94      7:33.79   
  Frida Ljungberg  2000      1:20.78  2:46.35      10:20.14   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  07 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:29   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 22, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-06-03 
Distriktrekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.21  2:11.61  3:18.21  4:24.25  16:22.41   
          5:30.10  6:35.75  7:41.45  8:46.85     
          9:52.71  10:58.34  12:03.91  13:09.40     
          14:14.69  15:19.98         
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:04.86  2:12.71  3:20.03  4:27.38  16:45.13   
          5:34.38  6:41.76  7:49.15  8:56.55     
          10:04.29  11:11.84  12:18.98  13:26.16     
          14:33.08  15:39.78         
Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:09.09  2:22.97  3:36.66  4:50.74  18:24.68   
          6:05.29  7:19.29  8:33.49  9:47.50     
          11:00.98  12:15.53  13:30.11  14:44.74     
          15:59.10  17:13.02         
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:08.22  2:24.08  3:38.71  4:56.98  19:03.92   
          6:12.81  7:28.77  8:46.10  10:03.12     
          11:22.62  12:39.83  13:56.60  15:15.05     
          16:32.97  17:52.00         
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:10.18  2:25.12  3:40.02  4:56.46  19:07.03   
          6:13.84  7:31.03  8:48.34  10:05.84     
          11:24.07  12:42.27  14:00.34  15:19.25     
          16:36.42  17:53.63         
Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:13.84  2:30.49  3:47.36  5:04.69  19:18.02   
          6:22.21  7:39.77  8:57.51  10:14.78     
          11:32.82  12:50.79  14:08.58  15:26.43     
          16:44.41  18:02.10         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  07 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:29 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:13   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 23, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: 3:19.93 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Herrar  Linköpings Allmänna SS            3:30.43   
  Pontus Palmqvist  1991      25.74  53.74      53.74   
  Anton Andersson  1993      25.57  53.31      1:47.05   
  Alexander Linge  1992      25.03  51.83      2:38.88   
  Oscar Ekström  1994      24.57  51.55      3:30.43   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            3:34.07   
  Filip Grimberg  1998      26.62  55.34      55.34   
  Axel Pettersson  1995      24.42  51.66      1:47.00   
  Daniel Forndal  1997      25.12  52.46      2:39.46   
  Markus Malm  1997      25.99  54.61      3:34.07   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            3:39.66   
  Thomas Törnström  1992      26.12  56.19      56.19   
  Kalle Lindborg  1994      25.91  53.98      1:50.17   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      25.15  55.34      2:45.51   
  Daniel Olsson  1996      25.22  54.15      3:39.66   
                     
Nässjö SLS Herrar Lag 1  Nässjö SLS            3:45.40   
  Erik Johansson  1994      26.09  54.04      54.04   
  William Myrlander  1997      26.65  56.97      1:51.01   
  Joacim Castenson  1995      27.25  57.87      2:48.88   
  Alfred Roos  1996      26.61  56.52      3:45.40   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            3:46.04   
  Victor Johansson  1998      27.03  55.37      55.37   
  Kevin Thorvaldsson  1995      26.38  56.89      1:52.26   
  Jakob Clemedtson  1996      26.82  57.35      2:49.61   
  Henry Kerman  1997      26.67  56.43      3:46.04   
                     
Oskarshamn Herrar  Oskarshamns Simsällskap            3:56.30   
  Erik Nicklasson  1998      26.82  56.42      56.42   
  Alexander Löfqvist  1999      27.52  57.38      1:53.80   
  Adam Palmqvist  1997      27.93  1:01.05      2:54.85   
  Stefan Phung  1997      28.39  1:01.45      3:56.30   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  Kalmar Simsällskap            3:58.04   
  Anton Hong  2000      29.31  1:01.56      1:01.56   
  Jacob Olsson  1998      27.47  58.39      1:59.95   
  Mattias Evaldsson  1997      27.58  58.93      2:58.88   
  Robin Fröstberg  1996      27.42  59.16      3:58.04   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            4:01.18   
  David Larsson  1996      28.32  58.69      58.69   
  Tim Lärkfeldt  2000      28.33  59.93      1:58.62   
  Jakob Henningsson  1999      29.44  1:02.35      3:00.97   
  Ishak Sabic  1999      28.76  1:00.21      4:01.18   
                     
Lass Herrar Lag 3  Linköpings Allmänna SS            4:02.01   
  Daniel Karlsson  2000      30.51  1:01.83      1:01.83   
  Gustav Henell  1999      28.66  1:01.54      2:03.37   
  Mattias Grynning  1999      29.45  1:02.01      3:05.38   
  Albert Askmalm  2000      27.21  56.63      4:02.01   
                     
10  Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            4:03.00   
  Hugo Wiman  1997      28.00  58.23      58.23   
  Oskar Davidsson  1993      27.27  56.62      1:54.85   
  Gabriel Olastuen  1999      29.56  1:02.33      2:57.18   
  Mirza Dzafic  2000      31.22  1:05.82      4:03.00   
                     
11  Ljungby Simsällskap  1997  Ljungby Simsällskap            4:07.85   
  Garri Svensson  2000      29.91  1:03.14      1:03.14   
  David Kurilenko  1999      27.84  59.28      2:02.42   
  Erik Salomonsson  1998      30.65  1:07.03      3:09.45   
  Oscar Al-Sudany  1997      27.31  58.40      4:07.85   
                     
12  Nässjö Herrar Lag 2  Nässjö SLS            4:12.05   
  Jonathan Myrlander  2000      30.13  1:03.61      1:03.61   
  Kim Myrlander  1991      28.67  1:00.68      2:04.29   
  Victor Castenson  2000      31.36  1:07.55      3:11.84   
  Andreas Fransson  1998      28.37  1:00.21      4:12.05   
                     
Jönköping Herrar 4  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
  Marcus Holmquist  2000      29.92  1:01.51      1:01.51   
  Viktor Svan  2000              2:06.94   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:13 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:25   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 24, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez (1985) 4:13.19 2009-07-01 
Distriktrekord Juniorer: Ann Berglund (1984) 4:18.70 1999-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.91  2:16.53  3:26.14    4:34.82   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:06.20  2:17.05  3:28.63    4:40.03   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.26  2:19.91  3:32.71    4:41.27   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:09.23  2:21.61  3:34.38    4:46.08   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:07.77  2:21.80  3:36.46    4:49.89   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    1:11.33  2:27.66  3:44.32    4:59.54   
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:12.02  2:29.13  3:45.56    5:01.65   
Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:09.22  2:26.83  3:44.69    5:01.87   
Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:10.98  2:28.14  3:46.36    5:03.67   
10  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:10.64  2:28.42  3:47.44    5:06.68   
11  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:12.21  2:32.25  3:52.83    5:11.53   
12  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:13.82  2:35.10  3:56.16    5:16.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:25 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:36   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 2:00.41 2014-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 2:00.41 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    30.08  1:02.49  1:35.81    2:07.04   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    31.56  1:05.49  1:40.94    2:15.30   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.42  1:05.90  1:41.13    2:15.66   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.70  1:06.64  1:42.95    2:18.58   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    33.04  1:07.99  1:43.79    2:19.56   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.87  1:08.56  1:44.81    2:20.40   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    33.60  1:08.42  1:45.23    2:21.39   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    33.09  1:09.03  1:46.37    2:22.88   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.79  1:08.66  1:46.22    2:23.27   
10  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    33.80  1:11.13  1:48.73    2:26.03   
11  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    34.26  1:11.81  1:49.64    2:26.95   
12  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    35.72  1:14.26  1:52.58    2:29.21   
13  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    33.47  1:10.74  1:50.73    2:30.06   
14  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.75  1:14.41  1:54.06    2:31.36   
15  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.96  1:14.27  1:53.52    2:32.39   
16  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    36.29  1:14.84  1:54.51    2:32.79   
17  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.32  1:16.07  1:55.34    2:33.55   
18  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.83  1:16.64  1:57.28    2:34.83   
19  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    35.64  1:15.47  1:56.43    2:37.22   
20  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    39.60  1:20.43  2:02.91    2:41.59   
21  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS    37.96  1:20.30  2:02.31    2:42.17   
22  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    37.27  1:18.88  2:00.95    2:42.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:36 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:52   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 26, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Therese Bergström (1987) 2:31.67 2009-07-02 
Distriktrekord Juniorer: Sara Wallberg (1999) 2:32.98 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.73  1:14.76  1:55.43    2:35.17   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    38.44  1:21.70  2:06.02    2:51.65   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    39.13  1:24.12  2:10.23    2:55.06   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    40.10  1:24.08  2:09.78    2:55.07   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.64  1:24.69  2:11.24    2:55.72   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    38.75  1:22.97  2:09.53    2:55.75   
Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap    39.60  1:24.38  2:11.76    2:56.81   
Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    40.43  1:26.20  2:12.64    2:57.01   
Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    40.04  1:25.87  2:12.68    2:58.07   
10  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    39.09  1:24.63  2:12.23    2:58.86   
11  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.85  1:26.66  2:13.47    3:00.03   
12  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    41.00  1:26.81  2:14.12    3:01.54   
13  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    42.38  1:28.98  2:16.47    3:02.62   
14  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS    42.33  1:30.03  2:18.65    3:06.68   
15  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    41.73  1:29.62  2:19.53    3:07.42   
16  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    42.38  1:30.18  2:20.59    3:09.40   
17  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap    43.13  1:32.05  2:23.42    3:14.73   
18  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    46.80  1:38.84  2:32.10    3:20.76   
19  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    45.48  1:37.14  2:31.39    3:22.35   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:52 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 27, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-16 
Distriktrekord Juniorer: Marcus Piehl (1985) 24.51 2003-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            25.75   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.96   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.02   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.75   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            26.78   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.94   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            27.03   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.57   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            27.60   
10  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            27.64   
11  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            27.72   
12  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap            27.80   
13  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            27.84   
14  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            27.86   
15  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.07   
16  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            28.36   
17  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            28.45   
18  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            28.61   
19  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            28.76   
20  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            28.80   
21  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            28.87   
22  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            29.13   
23  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap            29.42   
24  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            29.47   
25  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            29.85   
26  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            29.94   
27  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            29.95   
28  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            30.03   
29  Adam Palmqvist  1997  Oskarshamns Simsällskap            30.26   
30  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.32   
31  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            30.42   
32  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            30.86   
33  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.42   
34  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            31.62   
35  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.80   
36  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap            32.36   
37  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap            32.56   
38  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            32.71   
39  Erik Salomonsson  1998  Ljungby Simsällskap            33.36   
40  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS            33.87   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 28, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Carlsson (1986) 26.25 2007-07-25 
Distriktrekord Juniorer: Erika Carlén (1994) 26.48 2013-03-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            27.18   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            27.46   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            27.56   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.70   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            27.71   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            28.14   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            28.45   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.62   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            28.65   
10  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            28.70   
11  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap            28.86   
12  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.91   
13  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            28.93   
14  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            29.12   
15  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            29.48   
16  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.52   
17  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            29.74   
18  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            29.93   
19  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.01   
20  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap            30.05   
21  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            30.09   
22  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            30.16   
23  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            30.26   
24  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            30.27   
25  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap            30.35   
26  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            30.37   
27  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.38   
28  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            30.41   
29  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            30.43   
30  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap            30.45   
30  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            30.45   
32  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            30.59   
33  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            30.75   
33  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            30.75   
35  Emmy Jämtin  2000  Kalmar Simsällskap            30.77   
36  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            30.81   
37  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap            30.92   
38  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            30.93   
39  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            30.96   
40  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            30.98   
41  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            31.04   
42  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            31.06   
43  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            31.50   
44  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            31.94   
45  Elin Bjällmark  1998  Jönköpings Simsällskap            31.97   
46  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            32.22   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:25   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 29, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Anton Andersson (1993) 2:07.64 2012-06-28 
Distriktrekord Juniorer: Anton Andersson (1993) 2:07.64 2012-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.09  1:01.55  1:40.35    2:10.03   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.10  1:01.92  1:40.70    2:12.09   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.14  1:04.54  1:43.27    2:15.11   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.97  1:04.03  1:45.57    2:17.87   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.39  1:05.54  1:47.08    2:19.37   
Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    29.93  1:09.79  1:50.78    2:21.52   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    29.71  1:06.96  1:50.48    2:21.77   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.57  1:07.45  1:50.02    2:23.08   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    31.45  1:11.48  1:50.65    2:23.88   
10  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.18  1:07.71  1:50.44    2:24.61   
11  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.42  1:10.23  1:49.60    2:25.31   
12  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    29.52  1:10.52  1:52.60    2:26.61   
13  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    30.34  1:11.26  1:54.85    2:28.31   
14  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    30.43  1:09.45  1:53.82    2:29.13   
15  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    31.22  1:09.28  1:55.22    2:29.45   
16  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    29.42  1:08.02  1:54.68    2:29.92   
17  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    31.48  1:12.93  1:54.26    2:30.75   
18  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    32.28  1:10.81  1:58.45    2:33.69   
19  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    31.74  1:11.60  1:59.01    2:33.76   
20  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    32.17  1:16.25  1:58.22    2:34.62   
21  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    32.75  1:13.60  1:59.10    2:35.19   
22  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    32.00  1:13.21  2:00.87    2:36.49   
23  Anton Hong  2000  Kalmar Simsällskap    32.86  1:16.10  2:02.21    2:37.77   
24  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    29.76  1:12.64  1:59.96    2:38.38   
25  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    34.57  1:19.39  2:08.18    2:44.09   
26  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.64  1:21.97  2:10.19    2:45.23   
27  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    37.84  1:18.18  2:14.30    2:49.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:25 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 30, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Martina Granström (1991) 58.07 2012-05-25 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 59.05 2011-06-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.25        1:04.16   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.12        1:04.53   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.61        1:05.75   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.11        1:06.79   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.36        1:08.24   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.27        1:08.36   
Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    31.35        1:08.76   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    33.17        1:09.68   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    31.67        1:09.74   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.96        1:10.87   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    32.99        1:11.15   
12  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.63        1:11.62   
13  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.34        1:12.04   
14  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    31.64        1:12.26   
15  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    33.35        1:12.38   
16  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.20        1:12.60   
17  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    32.23        1:12.63   
18  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.62        1:12.77   
19  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    33.31        1:13.13   
20  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    33.06        1:13.21   
21  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    33.10        1:13.35   
22  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    34.11        1:13.50   
23  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    34.23        1:14.11   
24  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    33.54        1:14.29   
25  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    34.21        1:14.50   
26  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.25        1:14.81   
27  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    33.23        1:14.84   
28  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    34.07        1:15.68   
29  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    34.26        1:16.37   
30  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.45        1:17.36   
31  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.59        1:18.17   
32  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    35.22        1:19.23   
33  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    36.62        1:19.41   
34  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    37.19        1:20.56   
35  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    35.30        1:23.13   
36  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap    39.94        1:26.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  08 juni 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2014    Utskriftsdatum  08 juni 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Jönköping Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  07 juni 2014         
 
 
Gren 31, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 8:02.78 1988-03-23 
Distriktrekord Juniorer: Anders Holmertz (1968) 8:08.06 1985-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.27  2:05.96  3:11.01  4:15.91  8:30.07   
          5:20.61  6:25.49  7:29.83       
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    1:05.70  2:15.52  3:23.73  4:33.09  9:12.60   
          5:42.47  6:52.53  8:02.62       
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:04.70  2:13.53  3:23.61  4:34.50  9:17.50   
          5:45.63  6:57.45  8:08.93       
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:06.63  2:18.47  3:30.10  4:41.77  9:19.90   
          5:51.41  7:01.74  8:11.18       
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:05.29  2:17.31  3:29.45  4:41.27  9:28.57   
          5:53.92  7:06.91  8:19.06       
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    1:05.99  2:17.04  3:29.97  4:42.57  9:35.57   
          5:55.49  7:09.33  8:23.85       
Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:07.66  2:20.20  3:32.60  4:45.93  9:35.62   
          5:58.92  7:11.53  8:24.87       
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:07.63  2:19.61  3:32.29  4:46.60  9:39.69