2018-08-20   17:07:47
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Öppna Nationella Knattesimmet 2014

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 1, 50m Frisim/VU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mio Heinola  2005    112          42.06   
  Nummelan Kisaajat                   
Matias Parviainen  2005    101          43.59   
  Nummelan Kisaajat                   
Ossi Barck  2005    78          47.58   
  Uimaseura Kaarina                   
Julius Sandelin  2005    62          51.42   
  Rauman Uimaseura                   
Matti Penttinen  2006    60          51.85   
  Nummelan Kisaajat                   
Patrik Reiman  2005    51          54.60   
  Uimaseura Kaarina                   
Niklas Tikkanen  2007    51          54.75   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Ilari Viitasalo  2005    46          56.62   
  Rauman Uimaseura                   
Antti Lepola  2006    40          59.41   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
10  Ferdinand Backman  2006    29          1:06.41   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 2, 50m Frisim/VU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elina Ryynänen  2005    159          42.88   
  Simmis Wanda                   
Aino Lepola  2005    121          46.98   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Siiri Pekkala  2005    116          47.72   
  Simmis Wanda                   
Kiia Alenius  2005    97          50.64   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Oona-julianna Kurkela  2005    72          55.89   
  Uimaseura Kaarina                   
Pihla Pöllänen  2006    69          56.80   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Susanna Ryynänen  2006    68          57.05   
  Simmis Wanda                   
Bettina Sandelin  2005    67          57.32   
  Rauman Uimaseura                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim/SU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Pavel Pankratov  2004    194          39.07   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Santeri Herpola  2003    194          39.07   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Sami Uusikumpu  2003    192          39.17   
  Simmis Wanda                   
Vilho Heino  2003    163          41.42   
  Rauman Uimaseura                   
Leo Parviainen  2003    148          42.77   
  Nummelan Kisaajat                   
Tuukka Inkilä  2003    133          44.29   
  Nummelan Kisaajat                   
Roope Ollikainen  2004    124          45.32   
  Porin Uimaseura                   
Markus Nuorinko  2003    123          45.42   
  Nummelan Kisaajat                   
Akseli Kotti  2004    121          45.71   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
10  Lassi Niemi  2004    108          47.46   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
11  Petteri Lepola  2003    105          47.88   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
12  Vilho Verronen  2004    103          48.24   
  Rauman Uimaseura                   
13  Oscar Taht  2003    100          48.65   
  Simmis Wanda                   
14  Miro Birkstedt  2004    94          49.70   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
15  Aku Rauska  2004    88          50.84   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
16  Miko Muuri  2004    84          51.69   
  Uimaseura Kaarina                   
17  Dan Lampinen  2003    78          52.94   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
18  Eemeli Toivonen  2004    78          52.98   
  Nummelan Kisaajat                   
19  Tommy Pehrsson  2003    77          53.09   
  IF Åland                   
20  Elias Laine  2003    74          53.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
21  Patrik Martti  2003    74          53.96   
  Uimaseura Kaarina                   
22  Samuli Kärkkäinen  2003    72          54.32   
  Simmis Wanda                   
23  Niilo Kilpeläinen  2004    69          55.08   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
24  Markus Reiman  2004    65          56.33   
  Uimaseura Kaarina                   
25  Eemil Karuveha  2003    62          57.00   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
26  Rony Kulju  2004    62          57.07   
  Simmis Wanda                   
27  Eerik Rantanen  2004    54          59.77   
  Uimaseura Kaarina                   
28  Matti Nätti  2004    53          1:00.24   
  Simmis Wanda                   
August Lindholm  2003              DSQ   
  IF Åland                   
Onni Mäkimartti  2004              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Rasmus Rauhala  2004              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
Teemu Nurminen  2003              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 4, 50m Ryggsim/SU F/T1, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Senni Mattila  2003    266          39.96   
  Porin Uimaseura                   
Matilda Saario  2003    251          40.76   
  Uimaseura Kaarina                   
Sofia Martinkauppi  2003    209          43.30   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Mimosa Rintala  2003    207          43.48   
  Rauman Uimaseura                   
Maija Nurmi  2003    204          43.64   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Siiri Konkka  2004    200          43.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Emmi Manninen  2004    191          44.59   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Kerttu Nurmi  2003    181          45.43   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Iris Hanski  2003    176          45.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
10  Linnea Ström  2003    163          47.09   
  Uimaseura Kaarina                   
11  Nea Palanen  2003    161          47.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
12  Nicole Yisrael  2004    158          47.55   
  Simmis Wanda                   
13  Liisa Penttinen  2003    154          47.95   
  Nummelan Kisaajat                   
14  Tinja Lasonen  2004    150          48.33   
  Porin Uimaseura                   
15  Aino Rantala  2004    147          48.66   
  Uimaseura Kaarina                   
16  Olivia Uusitorppa  2004    140          49.53   
  Rauman Uimaseura                   
17  Alisa Ailanen  2004    138          49.71   
  Rauman Uimaseura                   
18  Ella Nihtilä  2004    133          50.30   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
19  Manja Lindell  2004    121          51.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
20  Eevi-leena Nyman  2004    120          52.04   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
21  Olivia Sandelin  2003    118          52.36   
  Rauman Uimaseura                   
22  Hilda Helo  2003    118          52.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
23  Saga Jatkola  2004    111          53.53   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
24  Linnea Lehto  2003    109          53.72   
  Uimaseura Kaarina                   
25  Jessika Liimatta  2004    105          54.46   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
26  Lotta Ruppa  2003    100          55.34   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
27  Kia Kivelä  2003    95          56.34   
  Nummelan Kisaajat                   
28  Selina Kavka  2003    90          57.41   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
29  Nanna Tynkkynen  2003    88          57.69   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
30  Ilona Arvilommi  2003    88          57.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
31  Henni Havén  2004    80          59.74   
  Simmis Wanda                   
32  Hilla Valtonen  2003    76          1:00.67   
  Uimaseura Kaarina                   
33  Ulla Haarala  2004    62          1:04.84   
  Uimaseura Kaarina                   
Iida Herrala  2004              DSQ   
  Simmis Wanda                   
Maija Nätti  2004              DSQ   
  Simmis Wanda                   
Nita Tenho  2004              DSQ   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
Sini Salmi  2004              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
Vera Rouhiainen  2004              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 5, 100m Frisim/VU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskari Herpola  2001    333  30.68        1:04.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Eerik Tikkakoski  2001    280  32.26        1:08.72   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Pirkka Perkola  2001    279  32.55        1:08.77   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Petr Pankratov  2002    276  32.90        1:09.03   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Justus Hilaja  2002    266  32.84        1:09.85   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Ville Aaltonen  2001    258  34.20        1:10.63   
  Porin Uimaseura                   
                     
Juho Laukkanen  2001    257  33.07        1:10.66   
  Simmis Wanda                   
                     
Akseli Ylikoski  2002    236  34.52        1:12.72   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Pekka Vilmunen  2001    221  34.04        1:14.28   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
10  Eetu Laine  2001    205  35.49        1:16.16   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
11  Mio Harju  2002    202  36.06        1:16.57   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
12  Tino Vehkalahti  2001    192  36.99        1:17.90   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
13  Iiro Kuusela  2001    189  36.79        1:18.32   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
14  Veeti Verronen  2002    186  37.28        1:18.75   
  Rauman Uimaseura                   
                     
15  Saku Kovanen  2001    186  37.75        1:18.77   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Ilari Silventoinen  2002    180  37.10        1:19.52   
  Simmis Wanda                   
                     
17  Samu Petteri Kallio  2002    174  37.14        1:20.48   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
18  Viljami Kuosmanen  2002    170  37.82        1:21.17   
  Rauman Uimaseura                   
                     
19  Lukas Vahtera  2001    169  37.64        1:21.24   
  Simmis Wanda                   
                     
20  Lauri-luukas Jäntti  2002    168  38.40        1:21.44   
  Porin Uimaseura                   
                     
21  Miska Birkstedt  2002    167  38.03        1:21.55   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
22  Ali Gardberg  2001    158  39.42        1:23.14   
  Simmis Wanda                   
                     
23  Nuutti Isoniemi  2001    158  38.84        1:23.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
24  Kalle Kinnala  2001    152  40.36        1:24.22   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
25  Jussi Häyrinen  2002    145  39.77        1:25.60   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
26  Arttu Seppänen  2002    139  41.20        1:26.71   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
27  Santeri Kinnunen  2002    135  40.76        1:27.71   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
28  Aaron Utulahti  2002    127  40.36        1:29.48   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
29  Pyry Mäenpää  2002    127  41.19        1:29.52   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
30  Mathias Lindfors  2002    118  42.67        1:31.61   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
31  Ville Kuusimäki  2002    110  42.41        1:33.89   
  Porin Uimaseura                   
                     
32  Ville Syrjäkoski  2002    96  45.53        1:38.21   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
33  Osku Muuri  2002    93  47.20        1:39.35   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Elmeri Eronen  2002              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 6, 100m Frisim/VU F/T13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anniina Murto  2001    471  30.90        1:05.57   
  Porin Uimaseura                   
                     
Annika Lepistö  2001    418  32.30        1:08.21   
  Porin Uimaseura                   
                     
Roosa Rantala  2002    379  34.25        1:10.46   
  Porin Uimaseura                   
                     
Ada Nyström  2001    377  33.57        1:10.61   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Olivia Weuro  2002    377  33.85        1:10.63   
  IF Åland                   
                     
Auroora Tanninen  2001    363  34.42        1:11.50   
  Porin Pyrintö                   
                     
Aino Pajari  2001    345  34.46        1:12.75   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Viivi Kuusinen  2002    341  34.36        1:13.03   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Aada Pohjala  2001    337  34.55        1:13.31   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
10  Tinja Turunen  2002    326  34.37        1:14.12   
  Simmis Wanda                   
                     
11  Mette Hyvärinen  2002    294  36.42        1:16.72   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
12  Ilona Juuri  2002    288  36.79        1:17.21   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
13  Nea Winqvist  2002    285  36.44        1:17.54   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
14  Lotta Linnea Partanen  2001    284  36.63        1:17.58   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
15  Emmi Heine  2002    277  37.73        1:18.22   
  Rauman Uimaseura                   
                     
16  Viivi Niskasaari  2002    269  36.88        1:19.05   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
17  Venla Pesu  2002    261  37.12        1:19.78   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
18  Helmi Viitasalo  2002    241  39.51        1:21.95   
  Rauman Uimaseura                   
                     
19  Siiri Haanpää  2001    235  38.85        1:22.64   
  Porin Pyrintö                   
                     
20  Nea Tahkoniemi  2002    234  40.22        1:22.74   
  Rauman Uimaseura                   
                     
21  Vilhelmiina Pusa  2001    229  39.42        1:23.42   
  Rauman Uimaseura                   
                     
22  Ella-maria Tiainen  2002    228  39.08        1:23.47   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
23  Inari Laaksonen  2002    227  39.94        1:23.63   
  Rauman Uimaseura                   
                     
24  Alina Heinonen  2001    226  39.27        1:23.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
25  Nanette Wessman  2001    203  40.60        1:26.74   
  Porin Pyrintö                   
                     
26  Saana Vähämaa  2002    203  41.89        1:26.84   
  Rauman Uimaseura                   
                     
27  Helmi Hara  2001    193  40.84        1:28.26   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
28  Helmi Niemelä  2001    188  39.88        1:28.99   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
29  Alexandra Nuuttila  2001    188  42.38        1:29.12   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
30  Ellen Melin  2002    183  42.01        1:29.85   
  IF Åland                   
                     
31  Ellen Koskinen  2002    182  1:29.96        1:29.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
32  Amanda Ahlgren  2001    181  42.06        1:30.24   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
33  Martta Haarala  2001    179  42.54        1:30.50   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
34  Aino Haarala  2001    179  42.31        1:30.57   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
35  Iiris Burjam  2002    168  1:32.39        1:32.39   
  Rauman Uimaseura                   
                     
36  Sara Rosqvist  2001    161  41.47        1:33.69   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
37  Lidian Vihervä  2002    161  44.05        1:33.79   
  Rauman Uimaseura                   
                     
38  Tuuli Koivunen  2002    152  44.16        1:35.54   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Nea Juslén  2002              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 7, 50m Bröstsim/RU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mio Heinola  2005    98          54.86   
  Nummelan Kisaajat                   
Matti Penttinen  2006    74          1:00.07   
  Nummelan Kisaajat                   
Patrik Reiman  2005    51          1:08.13   
  Uimaseura Kaarina                   
Antti Lepola  2006              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Julius Sandelin  2005              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
Matias Parviainen  2005              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 8, 50m Bröstsim/RU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elina Ryynänen  2005    135          56.11   
  Simmis Wanda                   
Aino Lepola  2005    84          1:05.76   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Pihla Pöllänen  2006    67          1:10.97   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Bettina Sandelin  2005    56          1:15.34   
  Rauman Uimaseura                   
Kiia Alenius  2005    37          1:26.20   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Oona-julianna Kurkela  2005              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
Siiri Pekkala  2005              DSQ   
  Simmis Wanda                   
Susanna Ryynänen  2006              DSQ   
  Simmis Wanda                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sami Uusikumpu  2003    210  45.08        1:33.62   
  Simmis Wanda                   
                     
Pavel Pankratov  2004    160  48.85        1:42.49   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Teemu Nurminen  2003    158  46.76        1:42.79   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Vilho Heino  2003    154  50.12        1:43.85   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Roope Ollikainen  2004    145  49.45        1:45.85   
  Porin Uimaseura                   
                     
Santeri Herpola  2003    133  49.98        1:48.81   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Akseli Kotti  2004    118  52.68        1:53.41   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Leo Parviainen  2003    117  52.83        1:53.57   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Tommy Pehrsson  2003    113  54.69        1:55.00   
  IF Åland                   
                     
10  Vilho Verronen  2004    105  55.67        1:57.81   
  Rauman Uimaseura                   
                     
11  Markus Nuorinko  2003    103  54.48        1:58.81   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
12  Oscar Taht  2003    87  58.74        2:05.46   
  Simmis Wanda                   
                     
13  Lassi Niemi  2004    87  57.57        2:05.49   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
14  Dan Lampinen  2003    81  1:00.58        2:08.32   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
15  Aku Rauska  2004    70  1:04.66        2:14.75   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Onni Mäkimartti  2004    70  1:04.74        2:14.86   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
17  Eerik Rantanen  2004    63  1:07.92        2:19.87   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
18  Eemeli Toivonen  2004    63  1:04.22        2:20.04   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
19  Markus Reiman  2004    53  1:10.67        2:28.32   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
20  Niilo Kilpeläinen  2004    51  1:12.40        2:30.22   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
August Lindholm  2003              DSQ   
  IF Åland                   
                     
Eemil Karuveha  2003              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Elias Laine  2003              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Isak Jatkola  2003              DSQ   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Kasper Holopainen  2003              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim/RU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Senni Mattila  2003    254  47.00        1:38.98   
  Porin Uimaseura                   
                     
Kreetta Uusitalo  2003    252  48.12        1:39.21   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Emmi Manninen  2004    227  48.67        1:42.84   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Sofia Martinkauppi  2003    207  49.50        1:45.97   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Siiri Konkka  2004    199  52.29        1:47.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Olivia Uusitorppa  2004    195  50.36        1:48.07   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Kerttu Nurmi  2003    190  52.22        1:49.05   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Linnea Ström  2003    188  51.53        1:49.38   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Mimosa Rintala  2003    188  50.50        1:49.42   
  Rauman Uimaseura                   
                     
10  Manja Lindell  2004    186  52.63        1:49.91   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
11  Winona Forslund  2003    181  51.72        1:50.91   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
12  Maija Nurmi  2003    161  54.25        1:55.18   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
13  Alisa Ailanen  2004    158  54.53        1:55.97   
  Rauman Uimaseura                   
                     
14  Iris Hanski  2003    155  53.93        1:56.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
15  Iida Herrala  2004    150  55.82        1:57.91   
  Simmis Wanda                   
                     
16  Nicole Yisrael  2004    148  55.98        1:58.54   
  Simmis Wanda                   
                     
17  Olivia Sandelin  2003    148  57.29        1:58.59   
  Rauman Uimaseura                   
                     
18  Jessika Liimatta  2004    139  56.08        2:00.93   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
19  Liisa Penttinen  2003    136  56.50        2:02.07   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
20  Sohvi Seppänen  2003    134  57.94        2:02.57   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
21  Ulla Haarala  2004    133  58.99        2:02.85   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
22  Eevi-leena Nyman  2004    131  57.82        2:03.40   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
23  Nea Palanen  2003    130  59.21        2:03.81   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
24  Aino Rantala  2004    130  58.62        2:03.90   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
25  Nita Tenho  2004    123  59.02        2:06.18   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
26  Tinja Lasonen  2004    122  58.59        2:06.57   
  Porin Uimaseura                   
                     
27  Aleksandra Hiekka  2004    120  58.68        2:06.97   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
28  Selina Kavka  2003    118  1:01.28        2:07.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
29  Ilona Arvilommi  2003    117  1:00.94        2:08.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
30  Vera Rouhiainen  2004    115  1:01.84        2:08.82   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
31  Nanna Tynkkynen  2003    107  1:01.89        2:12.02   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
32  Ella Nihtilä  2004    95  1:06.04        2:17.54   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
33  Hilla Valtonen  2003    83  1:06.88        2:24.01   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
34  Hilda Helo  2003    74  1:09.07        2:29.42   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Kia Kivelä  2003              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Lotta Ruppa  2003              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Matilda Saario  2003              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  17:58 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 11, 200m Medley/SKU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskari Herpola  2001    354  34.89  1:14.82  2:00.58    2:37.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Pirkka Perkola  2001    289  36.74  1:18.64  2:09.78    2:48.79   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Joona Mikkola  2001    281  37.31  1:19.44  2:13.52    2:50.33   
  Simmis Wanda                   
                     
Eerik Tikkakoski  2001    276  36.74  1:20.77  2:13.09    2:51.26   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Juho Laukkanen  2001    265  37.31  1:21.84  2:14.00    2:53.75   
  Simmis Wanda                   
                     
Justus Hilaja  2002    250  41.69  1:26.39  2:18.20    2:57.07   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Petr Pankratov  2002    244  41.17  1:26.77  2:20.53    2:58.46   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Akseli Ylikoski  2002    239  40.27  1:26.38  2:19.27    2:59.73   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Saku Kovanen  2001    210  40.83  1:29.73  2:22.80    3:07.79   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
10  Ville Aaltonen  2001    209  43.98  1:31.70  2:26.18    3:07.93   
  Porin Uimaseura                   
                     
11  Mio Harju  2002    191  43.44  1:31.09  2:31.60    3:13.57   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
12  Veeti Verronen  2002    183  43.82  1:35.85  2:33.55    3:16.31   
  Rauman Uimaseura                   
                     
13  Pekka Vilmunen  2001    179  48.85  1:42.00  2:34.52    3:17.81   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
14  Iiro Kuusela  2001    173  46.17  1:38.43  2:36.56    3:20.05   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
15  Kalle Kinnala  2001    164  51.50  1:38.79  2:38.63    3:23.70   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
16  Nuutti Isoniemi  2001    160  48.71  1:42.42  2:39.88    3:25.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
17  Ilari Silventoinen  2002    159  46.79  1:42.29  2:42.62    3:25.72   
  Simmis Wanda                   
                     
18  Ali Gardberg  2001    157  45.54  1:41.26  2:43.06    3:26.69   
  Simmis Wanda                   
                     
19  Jussi Häyrinen  2002    156  46.43  1:38.92  2:41.55    3:27.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
20  Lukas Vahtera  2001    155  50.37  1:40.77  2:43.54    3:27.72   
  Simmis Wanda                   
                     
21  Miska Birkstedt  2002    152  52.09  1:39.51  2:45.25    3:29.02   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
22  Santeri Kinnunen  2002    145  50.87  1:42.92  2:43.63    3:32.37   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
23  Kristoffer Kulju  2001    143  51.00  1:42.63  2:43.82    3:33.40   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
24  Arttu Seppänen  2002    141  51.50  1:45.56  2:47.50    3:34.30   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
25  Viljami Kuosmanen  2002    134  49.51  1:44.56  2:51.40    3:38.20   
  Rauman Uimaseura                   
                     
26  Ville Kuusimäki  2002    128  50.39  1:49.27  2:50.95    3:41.60   
  Porin Uimaseura                   
                     
27  Pyry Mäenpää  2002    124  52.87  1:49.38  2:52.45    3:43.71   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Lauri-luukas Jäntti  2002              DSQ   
  Porin Uimaseura                   
                     
Samu Petteri Kallio  2002              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Tino Vehkalahti  2001              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Ville Syrjäkoski  2002              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 12, 200m Medley/SKU F/T13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Annika Lepistö  2001    447  36.73  1:19.35  2:05.33    2:42.99   
  Porin Uimaseura                   
                     
Anniina Murto  2001    421  37.52  1:22.11  2:09.11    2:46.23   
  Porin Uimaseura                   
                     
Auroora Tanninen  2001    392  39.60  1:25.84  2:14.28    2:50.30   
  Porin Pyrintö                   
                     
Ada Nyström  2001    386  39.61  1:26.25  2:09.71    2:51.15   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Roosa Rantala  2002    374  35.86  1:20.27  2:13.05    2:52.93   
  Porin Uimaseura                   
                     
Olivia Weuro  2002    332  41.02  1:26.55  2:21.52    3:00.02   
  IF Åland                   
                     
Viivi Kuusinen  2002    326  37.85  1:22.11  2:18.45    3:01.05   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Aada Pohjala  2001    325  42.75  1:29.00  2:20.71    3:01.30   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Aino Pajari  2001    324  40.88  1:27.18  2:21.85    3:01.47   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
10  Mette Hyvärinen  2002    322  41.65  1:28.02  2:19.57    3:01.78   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
11  Nea Winqvist  2002    277  38.46  1:30.01  2:25.27    3:11.11   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
12  Venla Pesu  2002    272  38.39  1:26.67  2:25.23    3:12.33   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
13  Helmi Viitasalo  2002    271  43.55  1:33.65  2:29.57    3:12.53   
  Rauman Uimaseura                   
                     
14  Ilona Juuri  2002    268  43.56  1:30.72  2:28.98    3:13.23   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
15  Anni Manninen  2001    266  45.69  1:34.18  2:31.57    3:13.77   
  Simmis Wanda                   
                     
16  Ella-maria Tiainen  2002    254  42.69  1:33.68  2:29.44    3:16.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
17  Tinja Turunen  2002    251  44.21  1:32.80  2:35.13    3:17.51   
  Simmis Wanda                   
                     
18  Lotta Linnea Partanen  2001    249  45.24  1:35.43  2:32.71    3:17.99   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
19  Natalie Wahlroos  2001    246  41.79  1:33.64  2:30.44    3:18.96   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
20  Fanny Talonpoika  2001    242  46.55  1:35.76  2:35.39    3:20.03   
  Simmis Wanda                   
                     
21  Nanette Wessman  2001    231  44.68  1:38.09  2:38.76    3:23.00   
  Porin Pyrintö                   
                     
22  Vilhelmiina Pusa  2001    229  44.76  1:42.12  2:37.37    3:23.53   
  Rauman Uimaseura                   
                     
23  Ellen Koskinen  2002    222  47.30  1:39.98  2:35.71    3:25.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
24  Saana Vähämaa  2002    219  47.17  1:40.80  2:39.14    3:26.58   
  Rauman Uimaseura                   
                     
25  Alina Heinonen  2001    216  48.71  1:41.49  2:39.83    3:27.74   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
26  Inari Laaksonen  2002    205  50.31  1:43.61  2:45.28    3:31.21   
  Rauman Uimaseura                   
                     
27  Nea Tahkoniemi  2002    204  53.46  1:46.77  2:47.59    3:31.60   
  Rauman Uimaseura                   
                     
28  Siiri Haanpää  2001    201  49.79  1:43.91  2:47.35    3:32.69   
  Porin Pyrintö                   
                     
29  Martta Haarala  2001    196  50.13  1:46.13  2:45.17    3:34.57   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
30  Emmi Heine  2002    195  49.99  1:44.46  2:49.21    3:34.97   
  Rauman Uimaseura                   
                     
31  Viivi Niskasaari  2002    192  44.92  1:41.76  2:47.83    3:35.93   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
32  Nea Juslén  2002    184  48.94  1:46.72  2:48.74    3:39.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
33  Ellen Melin  2002    172  50.25  1:55.17  2:53.51    3:43.85   
  IF Åland                   
                     
34  Iiris Burjam  2002    146  1:01.65  2:00.88  3:06.27    3:56.43   
  Rauman Uimaseura                   
                     
35  Lidian Vihervä  2002    137  57.12  2:02.48  3:09.45    4:01.50   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Helmi Hara  2001              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Vilma Adela Hottinen  2002              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  19:14   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 13, 4X50m Frisim/VUV P11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
TaTU 1 [2003]  2003    153          2:31.00   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Teemu Nurminen  2003      36.70        36.70   
  Lassi Niemi  2004      39.32        1:16.02   
  Akseli Kotti  2004      40.18        1:56.20   
  Pavel Pankratov  2004      34.80        2:31.00   
                     
NumKis miehet [2003]  2003    153          2:31.15   
  Nummelan Kisaajat                   
  Markus Nuorinko  2003      36.13        36.13   
  Tuukka Inkilä  2003      36.23        1:12.36   
  Mio Heinola  2005      42.73        1:55.09   
  Leo Parviainen  2003      36.06        2:31.15   
                     
TaTU 2 [2003]  2003    98          2:55.09   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Petteri Lepola  2003      41.56        41.56   
  Onni Mäkimartti  2004      44.54        1:26.10   
  Niilo Kilpeläinen  2004      46.26        2:12.36   
  Aku Rauska  2004      42.73        2:55.09   
                     
RaUS miehet [2003]  2003    92          2:58.96   
  Rauman Uimaseura                   
  Julius Sandelin  2005      50.82        50.82   
  Vilho Verronen  2004      40.12        1:30.94   
  Ilari Viitasalo  2005      54.41        2:25.35   
  Vilho Heino  2003      33.61        2:58.96   
                     
UiKaa Pojat  2003    76          3:10.27   
  Uimaseura Kaarina                   
  Miko Muuri  2004      42.24        42.24   
  Ossi Barck  2005      51.31        1:33.55   
  Markus Reiman  2004      49.56        2:23.11   
  Patrik Martti  2003      47.16        3:10.27   
                     
TaTU miehet [2003]  2003    52          3:36.03   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Eemil Karuveha  2003      50.51        50.51   
  Antti Lepola  2006      1:02.23        1:52.74   
  Miro Birkstedt  2004      45.18        2:37.92   
  Niklas Tikkanen  2007      58.11        3:36.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  19:14 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  05 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  19:18   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim/VUV F/T11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
ÅSK Flickor 1  2003    244          2:29.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  Siiri Konkka  2004      36.01        36.01   
  Kerttu Nurmi  2003      36.40        1:12.41   
  Nea Palanen  2003      41.61        1:54.02   
  Maija Nurmi  2003      35.26        2:29.28   
                     
RaUS naiset [2003]  2003    188          2:42.77   
  Rauman Uimaseura                   
  Alisa Ailanen  2004      40.67        40.67   
  Olivia Sandelin  2003      42.85        1:23.52   
  Olivia Uusitorppa  2004      42.48        2:06.00   
  Mimosa Rintala  2003      36.77        2:42.77   
                     
TaTU 1 [2003]  2003    184          2:44.01   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Emmi Manninen  2004      38.39        38.39   
  Eevi-leena Nyman  2004      41.94        1:20.33   
  Nanna Tynkkynen  2003      47.87        2:08.20   
  Sofia Martinkauppi  2003      35.81        2:44.01   
                     
UiKaa Tytöt  2003    181          2:44.87   
  Uimaseura Kaarina                   
  Matilda Saario  2003      37.13        37.13   
  Aino Rantala  2004      41.02        1:18.15   
  Sini Salmi  2004      45.26        2:03.41   
  Linnea Ström  2003      41.46        2:44.87   
                     
ÅSK Flickor 2  2003    168          2:48.94   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  Iris Hanski  2003      40.06        40.06   
  Selina Kavka  2003      46.22        1:26.28   
  Hilda Helo  2003      42.19        2:08.47   
  Manja Lindell  2004      40.47        2:48.94   
                     
Simmis Wanda  2003    148          2:56.28   
  Simmis Wanda                   
  Elina Ryynänen  2005      44.11        44.11   
  Iida Herrala  2004      44.07        1:28.18   
  Henni Havén  2004      49.76        2:17.94   
  Nicole Yisrael  2004      38.34        2:56.28   
                     
TaTU naiset [2003]  2003    115          3:11.61   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Jessika Liimatta  2004      46.21        46.21   
  Aino Lepola  2005      49.65        1:35.86   
  Lotta Ruppa  2003      44.99        2:20.85   
  Kiia Alenius  2005      50.76        3:11.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  05 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  19:18 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  09:37   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim/PU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pirkka Perkola  2001    213  37.44        1:21.12   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Oskari Herpola  2001    207  35.88        1:21.98   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Eerik Tikkakoski  2001    190  38.57        1:24.35   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Ville Aaltonen  2001    164  40.73        1:28.61   
  Porin Uimaseura                   
                     
Juho Laukkanen  2001    163  38.96        1:28.81   
  Simmis Wanda                   
                     
Justus Hilaja  2002    150  41.37        1:31.33   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Saku Kovanen  2001    147  40.63        1:31.83   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Mio Harju  2002    138  40.87        1:33.73   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Petr Pankratov  2002    122  44.93        1:37.87   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
10  Veeti Verronen  2002    120  44.21        1:38.28   
  Rauman Uimaseura                   
                     
11  Jussi Häyrinen  2002    118  44.37        1:38.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
12  Ali Gardberg  2001    109  46.15        1:41.39   
  Simmis Wanda                   
                     
13  Lauri-luukas Jäntti  2002    104  46.84        1:43.04   
  Porin Uimaseura                   
                     
14  Iiro Kuusela  2001    92  48.72        1:47.50   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
15  Miska Birkstedt  2002    80  52.31        1:52.61   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Pekka Vilmunen  2001    79  47.91        1:53.12   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
17  Pyry Mäenpää  2002    76  50.55        1:54.43   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
18  Ville Kuusimäki  2002    74  52.55        1:55.56   
  Porin Uimaseura                   
                     
Akseli Ylikoski  2002              DSQ   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Tino Vehkalahti  2001              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  09:37 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  09:47   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 16, 100m Fjärilsim/PU F/T13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Roosa Rantala  2002    387  35.17        1:15.55   
  Porin Uimaseura                   
                     
Annika Lepistö  2001    304  37.65        1:21.85   
  Porin Uimaseura                   
                     
Nea Winqvist  2002    291  37.61        1:23.08   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Auroora Tanninen  2001    264  40.47        1:25.85   
  Porin Pyrintö                   
                     
Ada Nyström  2001    253  39.49        1:27.02   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Aino Pajari  2001    247  41.05        1:27.71   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Viivi Kuusinen  2002    247  39.07        1:27.74   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Venla Pesu  2002    246  38.74        1:27.80   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Ilona Juuri  2002    217  42.54        1:31.60   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
10  Mette Hyvärinen  2002    215  42.64        1:31.94   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
11  Tinja Turunen  2002    214  42.61        1:31.99   
  Simmis Wanda                   
                     
12  Anniina Murto  2001    214  39.44        1:32.05   
  Porin Uimaseura                   
                     
13  Olivia Weuro  2002    213  41.91        1:32.13   
  IF Åland                   
                     
14  Ella-maria Tiainen  2002    184  44.28        1:36.80   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
15  Helmi Viitasalo  2002    182  44.10        1:37.12   
  Rauman Uimaseura                   
                     
16  Vilma Adela Hottinen  2002    168  47.08        1:39.84   
  Simmis Wanda                   
                     
17  Emmi Heine  2002    155  49.27        1:42.54   
  Rauman Uimaseura                   
                     
18  Vilhelmiina Pusa  2001    152  45.34        1:43.04   
  Rauman Uimaseura                   
                     
19  Lotta Linnea Partanen  2001    151  45.08        1:43.42   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
20  Ellen Koskinen  2002    135  47.24        1:47.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
21  Aino Haarala  2001    134  48.57        1:47.68   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
22  Ellen Melin  2002    131  48.26        1:48.28   
  IF Åland                   
                     
23  Alina Heinonen  2001    128  48.63        1:49.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
24  Saana Vähämaa  2002    126  49.64        1:49.93   
  Rauman Uimaseura                   
                     
25  Siiri Haanpää  2001    120  49.61        1:51.47   
  Porin Pyrintö                   
                     
26  Nea Tahkoniemi  2002    112  52.27        1:54.25   
  Rauman Uimaseura                   
                     
27  Iiris Burjam  2002    83  56.66        2:06.33   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Inari Laaksonen  2002              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Nanette Wessman  2001              DSQ   
  Porin Pyrintö                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  09:47 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 17, 100m Medley/SKU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sami Uusikumpu  2003    208  40.33        1:25.71   
  Simmis Wanda                   
                     
Vilho Heino  2003    200  40.63        1:26.77   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Pavel Pankratov  2004    195  40.89        1:27.50   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Santeri Herpola  2003    192  39.81        1:28.04   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Teemu Nurminen  2003    171  42.73        1:31.45   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Akseli Kotti  2004    141  47.20        1:37.55   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Roope Ollikainen  2004    140  45.76        1:37.76   
  Porin Uimaseura                   
                     
Lassi Niemi  2004    140  45.37        1:37.85   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Markus Nuorinko  2003    133  45.84        1:39.53   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
10  Vilho Verronen  2004    110  51.10        1:45.95   
  Rauman Uimaseura                   
                     
11  Dan Lampinen  2003    106  47.61        1:47.09   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
12  Onni Mäkimartti  2004    88  56.29        1:53.97   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
13  Aku Rauska  2004    83  57.41        1:56.48   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
14  Eemil Karuveha  2003    74  58.78        2:00.82   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
15  Niilo Kilpeläinen  2004    67  1:00.76        2:05.10   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Eemeli Toivonen  2004    66  57.97        2:05.51   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
17  Elias Laine  2003    61  1:00.49        2:08.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
18  Matti Nätti  2004    53  1:04.84        2:15.12   
  Simmis Wanda                   
                     
Eerik Rantanen  2004              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Leo Parviainen  2003              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Miro Birkstedt  2004              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Oscar Taht  2003              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
Petteri Lepola  2003              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Rony Kulju  2004              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
Samuli Kärkkäinen  2003              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
Tuukka Inkilä  2003              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  10:19   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 18, 100m Medley/SKU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Senni Mattila  2003    292  41.06        1:27.06   
  Porin Uimaseura                   
                     
Matilda Saario  2003    271  39.69        1:29.22   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Siiri Konkka  2004    247  43.34        1:32.08   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Emmi Manninen  2004    241  42.84        1:32.78   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Kreetta Uusitalo  2003    231  45.66        1:34.10   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Sofia Martinkauppi  2003    221  44.67        1:35.48   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Maija Nurmi  2003    213  44.66        1:36.73   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Kerttu Nurmi  2003    209  47.50        1:37.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Linnea Ström  2003    194  46.62        1:39.79   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
10  Nicole Yisrael  2004    181  46.52        1:42.06   
  Simmis Wanda                   
                     
11  Olivia Uusitorppa  2004    177  46.86        1:42.91   
  Rauman Uimaseura                   
                     
12  Iris Hanski  2003    169  50.24        1:44.48   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
13  Manja Lindell  2004    164  52.17        1:45.41   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
14  Winona Forslund  2003    159  54.27        1:46.64   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
15  Eevi-leena Nyman  2004    157  51.59        1:46.96   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Iida Herrala  2004    157  51.08        1:46.98   
  Simmis Wanda                   
                     
17  Alisa Ailanen  2004    153  52.95        1:47.90   
  Rauman Uimaseura                   
                     
18  Tinja Lasonen  2004    153  48.71        1:47.96   
  Porin Uimaseura                   
                     
19  Liisa Penttinen  2003    142  50.16        1:50.57   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
20  Nea Palanen  2003    140  54.26        1:51.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
21  Sohvi Seppänen  2003    138  50.84        1:51.68   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
22  Nanna Tynkkynen  2003    128  53.94        1:54.49   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
23  Selina Kavka  2003    111  59.57        2:00.29   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
24  Hilda Helo  2003    105  56.38        2:02.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Ella Nihtilä  2004              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Hilla Valtonen  2003              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Ilona Arvilommi  2003              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Jessika Liimatta  2004              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Kia Kivelä  2003              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Lotta Ruppa  2003              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Olivia Sandelin  2003              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Saga Jatkola  2004              DSQ   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Vera Rouhiainen  2004              DSQ   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  10:19 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 19, 50m Ryggsim/SU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mio Heinola  2005    107          47.57   
  Nummelan Kisaajat                   
Matias Parviainen  2005    91          50.19   
  Nummelan Kisaajat                   
Ossi Barck  2005    68          55.33   
  Uimaseura Kaarina                   
Matti Penttinen  2006    67          55.64   
  Nummelan Kisaajat                   
Julius Sandelin  2005    57          58.58   
  Rauman Uimaseura                   
Ilari Viitasalo  2005    48          1:02.33   
  Rauman Uimaseura                   
Patrik Reiman  2005    47          1:02.76   
  Uimaseura Kaarina                   
Niklas Tikkanen  2007    45          1:03.62   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Antti Lepola  2006    32          1:10.91   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  10:27   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 20, 50m Ryggsim/SU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elina Ryynänen  2005    149          48.53   
  Simmis Wanda                   
Aino Lepola  2005    101          55.27   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Kiia Alenius  2005    93          56.70   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Oona-julianna Kurkela  2005    89          57.52   
  Uimaseura Kaarina                   
Pihla Pöllänen  2006    85          58.52   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Bettina Sandelin  2005    79          1:00.01   
  Rauman Uimaseura                   
Siiri Pekkala  2005    72          1:01.64   
  Simmis Wanda                   
Susanna Ryynänen  2006    69          1:02.51   
  Simmis Wanda                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  10:27 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  10:51   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 21, 100m Ryggsim/SU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskari Herpola  2001    274  36.41        1:15.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Joona Mikkola  2001    260  38.24        1:16.70   
  Simmis Wanda                   
                     
Pirkka Perkola  2001    231  37.35        1:19.79   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Eerik Tikkakoski  2001    219  38.69        1:21.22   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Justus Hilaja  2002    209  40.36        1:22.46   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
Petr Pankratov  2002    202  40.39        1:23.43   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Saku Kovanen  2001    197  41.33        1:24.12   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Ville Aaltonen  2001    190  40.83        1:25.06   
  Porin Uimaseura                   
                     
Eetu Laine  2001    176  42.03        1:27.38   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
10  Kalle Kinnala  2001    172  42.52        1:28.02   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
11  Akseli Ylikoski  2002    166  43.88        1:29.10   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
12  Miska Birkstedt  2002    165  43.75        1:29.16   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
13  Mio Harju  2002    163  43.08        1:29.64   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
14  Veeti Verronen  2002    138  46.18        1:34.67   
  Rauman Uimaseura                   
                     
15  Santeri Kinnunen  2002    136  45.59        1:35.22   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
16  Nuutti Isoniemi  2001    130  1:36.52        1:36.52   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
17  Iiro Kuusela  2001    129  47.95        1:36.80   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
18  Lauri-luukas Jäntti  2002    128  48.53        1:37.21   
  Porin Uimaseura                   
                     
19  Kristoffer Kulju  2001    122  48.50        1:38.61   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
20  Arttu Seppänen  2002    122  1:38.65        1:38.65   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
21  Ilari Silventoinen  2002    117  49.25        1:39.95   
  Simmis Wanda                   
                     
21  Jussi Häyrinen  2002    117  48.37        1:39.95   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
23  Tino Vehkalahti  2001    117  47.51        1:40.15   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
24  Mathias Lindfors  2002    100  51.65        1:45.37   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
25  Ville Kuusimäki  2002    96  53.54        1:46.75   
  Porin Uimaseura                   
                     
26  Aaron Utulahti  2002    92  49.74        1:48.34   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
27  Ville Syrjäkoski  2002    88  55.66        1:49.98   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
28  Osku Muuri  2002    72  55.95        1:57.86   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Ali Gardberg  2001              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
Elmeri Eronen  2002              DSQ   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Lukas Vahtera  2001              DSQ   
  Simmis Wanda                   
                     
Pekka Vilmunen  2001              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Samu Petteri Kallio  2002              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  10:51 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 22, 100m Ryggsim/SU F/T13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anniina Murto  2001    339  38.80        1:19.19   
  Porin Uimaseura                   
                     
Annika Lepistö  2001    331  38.90        1:19.85   
  Porin Uimaseura                   
                     
Ilona Juuri  2002    297  40.68        1:22.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Aino Pajari  2001    290  40.57        1:23.47   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Viivi Kuusinen  2002    279  40.16        1:24.48   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Auroora Tanninen  2001    279  41.71        1:24.50   
  Porin Pyrintö                   
                     
Olivia Weuro  2002    269  41.61        1:25.53   
  IF Åland                   
                     
Aada Pohjala  2001    260  42.63        1:26.56   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Mette Hyvärinen  2002    259  42.77        1:26.65   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
10  Ada Nyström  2001    259  41.97        1:26.68   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
11  Venla Pesu  2002    253  42.38        1:27.28   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
12  Anni Manninen  2001    244  43.19        1:28.36   
  Simmis Wanda                   
                     
13  Tinja Turunen  2002    225  44.44        1:30.87   
  Simmis Wanda                   
                     
14  Lotta Linnea Partanen  2001    222  44.50        1:31.22   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
15  Natalie Wahlroos  2001    217  44.14        1:31.91   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
16  Fanny Talonpoika  2001    216  44.10        1:32.01   
  Simmis Wanda                   
                     
17  Viivi Niskasaari  2002    211  45.53        1:32.72   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
18  Ella-maria Tiainen  2002    198  45.50        1:34.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
19  Nea Tahkoniemi  2002    197  47.73        1:34.99   
  Rauman Uimaseura                   
                     
20  Nea Winqvist  2002    194  45.65        1:35.48   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
21  Alina Heinonen  2001    192  46.73        1:35.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
22  Nanette Wessman  2001    192  48.90        1:35.69   
  Porin Pyrintö                   
                     
23  Helmi Viitasalo  2002    191  46.46        1:35.95   
  Rauman Uimaseura                   
                     
24  Alexandra Nuuttila  2001    182  45.30        1:37.49   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
25  Inari Laaksonen  2002    181  47.40        1:37.61   
  Rauman Uimaseura                   
                     
26  Vilhelmiina Pusa  2001    179  47.23        1:38.01   
  Rauman Uimaseura                   
                     
27  Siiri Haanpää  2001    168  49.35        1:40.05   
  Porin Pyrintö                   
                     
28  Saana Vähämaa  2002    164  50.06        1:40.94   
  Rauman Uimaseura                   
                     
29  Ellen Koskinen  2002    158  50.77        1:42.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
30  Tuuli Koivunen  2002    157  49.50        1:42.48   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
31  Sara Rosqvist  2001    155  47.44        1:42.78   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
32  Helmi Niemelä  2001    154  49.81        1:42.98   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
33  Nea Juslén  2002    154  48.95        1:43.07   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
34  Martta Haarala  2001    150  50.67        1:43.93   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
35  Amanda Ahlgren  2001    145  52.62        1:45.03   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
36  Helmi Hara  2001    141  50.83        1:46.01   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
37  Iiris Burjam  2002    137  1:47.08        1:47.08   
  Rauman Uimaseura                   
                     
38  Aino Haarala  2001    129  51.96        1:49.30   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Ellen Melin  2002              DSQ   
  IF Åland                   
                     
Emmi Heine  2002              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Lidian Vihervä  2002              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Roosa Rantala  2002              DSQ   
  Porin Uimaseura                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  11:29   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 23, 100m Frisim/VU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Santeri Herpola  2003    238  34.25        1:12.52   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Pavel Pankratov  2004    216  35.49        1:14.86   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Sami Uusikumpu  2003    209  36.75        1:15.70   
  Simmis Wanda                   
                     
Vilho Heino  2003    185  36.74        1:18.94   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Tuukka Inkilä  2003    168  38.35        1:21.50   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Leo Parviainen  2003    167  38.60        1:21.56   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
Teemu Nurminen  2003    157  37.91        1:23.34   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Lassi Niemi  2004    134  40.40        1:27.80   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Vilho Verronen  2004    125  42.78        1:29.95   
  Rauman Uimaseura                   
                     
10  Roope Ollikainen  2004    125  43.93        1:29.98   
  Porin Uimaseura                   
                     
11  Akseli Kotti  2004    124  42.68        1:30.22   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
12  Dan Lampinen  2003    121  41.92        1:30.75   
  Pihlava Työväen Urheilijat                   
                     
13  Isak Jatkola  2003    118  42.31        1:31.59   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
14  Oscar Taht  2003    117  44.38        1:31.79   
  Simmis Wanda                   
                     
15  Petteri Lepola  2003    115  42.15        1:32.28   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
16  Onni Mäkimartti  2004    111  44.51        1:33.51   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
17  Kasper Holopainen  2003    108  44.65        1:34.44   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
18  Aku Rauska  2004    96  45.97        1:37.98   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
19  Tommy Pehrsson  2003    96  45.69        1:38.06   
  IF Åland                   
                     
20  August Lindholm  2003    92  46.68        1:39.46   
  IF Åland                   
                     
21  Miro Birkstedt  2004    89  48.79        1:40.55   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
22  Niilo Kilpeläinen  2004    88  47.38        1:40.95   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
23  Miko Muuri  2004    82  47.13        1:43.60   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
24  Elias Laine  2003    73  52.11        1:47.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
25  Samuli Kärkkäinen  2003    72  51.01        1:48.15   
  Simmis Wanda                   
                     
26  Eemil Karuveha  2003    71  51.20        1:48.36   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
27  Patrik Martti  2003    68  52.18        1:50.18   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
28  Markus Reiman  2004    66  52.06        1:51.23   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
29  Eemeli Toivonen  2004    66  52.07        1:51.44   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
30  Rony Kulju  2004    65  52.50        1:51.82   
  Simmis Wanda                   
                     
31  Matti Nätti  2004    52  55.59        2:00.02   
  Simmis Wanda                   
                     
32  Miko Mikkola  2004    43  1:01.08        2:08.70   
  Simmis Wanda                   
                     
33  Rasmus Rauhala  2004    26  1:19.51        2:32.66   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  06 april 2014 
Licensierad till: IF Åland  Utskriftstid  11:29 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  06 april 2014   
  Tävlingsort  Mariehamn    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  IF Åland         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 april 2014         
 
 
Gren 24, 100m Frisim/VU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Senni Mattila  2003    300  36.98        1:16.16   
  Porin Uimaseura                   
                     
Maija Nurmi  2003    288  36.71        1:17.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Kerttu Nurmi  2003    263  38.37        1:19.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Siiri Konkka  2004    261  38.11        1:19.82   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Matilda Saario  2003    255  38.18        1:20.39   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Sofia Martinkauppi  2003    227  39.42        1:23.58   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Kreetta Uusitalo  2003    213  40.14        1:25.40   
  Borgå Simmare-Porvoon Uimarit                   
                     
Emmi Manninen  2004    206  39.84        1:26.34   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Liisa Penttinen  2003    202  41.99        1:26.94   
  Nummelan Kisaajat                   
                     
10  Alisa Ailanen  2004    190  42.36        1:28.69   
  Rauman Uimaseura                   
                     
11  Iris Hanski  2003    188  41.58        1:29.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
12  Nea Palanen  2003    188  41.33        1:29.12   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
13  Tinja Lasonen  2004    176  42.69        1:31.10   
  Porin Uimaseura                   
                     
14  Olivia Uusitorppa  2004    169  43.93        1:32.28   
  Rauman Uimaseura                   
                     
15  Aino Rantala  2004    166  42.16        1:32.90   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
16  Manja Lindell  2004    162  44.28        1:33.54   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
17  Nicole Yisrael  2004    161  43.17        1:33.69   
  Simmis Wanda                   
                     
18  Hilda Helo  2003    159  44.87        1:34.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
19  Eevi-leena Nyman  2004    157  45.07        1:34.65   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
20  Olivia Sandelin  2003    153  45.69        1:35.40   
  Rauman Uimaseura                   
                    &nbs