2019-08-25   04:48:42
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open 2014

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Stævneafsnit 5

Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open    Udskriftsdato  29 marts 2014   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  17:18   
  Arrangør  Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  27 marts 2014         
 
 
Løb 20, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Westermann  1995    783  26.11  54.10  1:23.47    1:50.66   
  Herlev Svømning                   
                     
Mads Glæsner  1988    782  26.58  54.67  1:22.85    1:50.71   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Frans Johannessen  1992    779  26.28  54.10  1:22.70    1:50.81   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    779  26.01  53.85  1:22.68    1:50.85   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Pál Joensen  1990    762  26.48  54.65  1:23.22    1:51.63   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Marius Solaat Rødland  1997    762  25.89  54.04  1:22.59    1:51.65   
  Vestkantsvømmerne                   
                     
Adam Paulsson  1995    761  26.27  54.26  1:22.66    1:51.70   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Daniel Skaaning  1993    751  25.79  53.57  1:22.02    1:52.17   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    740  26.45  54.97  1:24.03    1:52.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Sebastian Ovesen  1994    739  26.06  53.89  1:23.12    1:52.79   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Kacper Majchrzak  1992    732  26.03  55.11  1:24.98    1:53.14   
  Polen                   
                     
12  Dawid Zielinski  1992    729  25.94  54.91  1:24.04    1:53.31   
  Polen                   
                     
13  Anton Bromer  1995    711  26.82  55.31  1:24.36    1:54.24   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
14  Marcin Kaczmarski  1994    706  27.23  56.54  1:25.73    1:54.50  Deltager ikke i finalen 
  Polen                   
                     
14  Nicolas Blanch  1997    706  26.69  55.45  1:24.80    1:54.50   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
16  Brendan Hyland  1994    696  27.62  57.24  1:26.65    1:55.09  Deltager ikke i finalen 
  Irland                   
                     
17  Christoffer Carlsen  1992    695  25.56  53.38  1:23.52    1:55.15  Deltager ikke i finalen 
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
18  Isak Eliasson  1996    686  26.32  54.87  1:24.57    1:55.60  Deltager ikke i finalen 
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
19  Filip Zaborowski  1994    684  27.18  56.58  1:26.44    1:55.72  Deltager ikke i finalen 
  Polen                   
                     
19  Max Mral  1993    684  26.83  56.04  1:25.70    1:55.72  Deltager ikke i finalen 
  Sg Bayer                   
                     
21  Jan Holub  1996    683  27.40  57.10  1:26.64    1:55.77  Deltager ikke i finalen 
  Wks Slask Wroclaw                   
                     
22  Rasmus Härstedt  1994    683  27.50  56.30  1:26.05    1:55.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Erik Gidskehaugen  1997    682  27.27  56.36  1:26.22    1:55.86  Deltager ikke i finalen 
  Madla Svømmeklubb                   
                     
24  Gustaf Dahlman  1997    681  27.27  56.43  1:26.55    1:55.91  Deltager ikke i finalen 
  Västerås Simsällskap                   
                     
25  Pawel Furtek  1995    681  27.83  57.68  1:27.29    1:55.93  Deltager ikke i finalen 
  Polen                   
                     
26  Sebastian Szczepanski  1995    680  26.42  55.23  1:25.67    1:55.96  Deltager ikke i finalen 
  Polen                   
                     
27  Jesper Jonsson  1993    680  26.82  55.90  1:26.08    1:55.97  Deltager ikke i finalen 
  Uddevalla Sim                   
                     
28  Frederik A. Mariegaard  1994    676  27.43  57.01  1:26.96    1:56.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
29  Morten Bordervich  1994    672  27.81  57.41  1:27.11    1:56.40   
  Madla Svømmeklubb                   
                     
30  Laust Moesgaard  1996    669  27.97  57.19  1:27.27    1:56.57   
  Herning Svømmeklub                   
                     
31  Andrew Meegan  1994    669  27.12  56.40  1:26.44    1:56.58   
  Irland                   
                     
32  Mikkel Johansen  1994    669  26.86  55.51  1:25.98    1:56.60   
  Herlev Svømning                   
                     
33  Claus Lerche Iversen  1977    666  27.52  56.86  1:27.00    1:56.77   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
34  Frederik J. Sørensen  1997    665  27.01  56.80  1:27.05    1:56.81   
  O.S.L.F.                   
                     
35  Oskar Ericsson  1997    662  27.29  56.57  1:26.82    1:56.99   
  Täby Sim                   
                     
36  Wiktor Jaszczak  1997    661  27.45  56.77  1:27.02    1:57.08   
  Wks Slask Wroclaw                   
                     
37  Christian V. Rasmussen  1996    656  27.10  56.44  1:26.62    1:57.39   
  Odense Svømme Klub                   
                     
38  Maciej Kuswik  1996    652  27.76  57.44  1:27.51    1:57.59   
  Mkp Szczecin                   
                     
39  Jonas Nervil Kistorp  1997    652  27.25  55.91  1:26.46    1:57.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
40  Thomas Steenberg  1994    649  27.04  56.59  1:27.35    1:57.81   
  Herlev Svømning                   
                     
41  Oscar Ekström  1994    646  27.68  57.35  1:27.50    1:57.97   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
42  Anton Andersson  1993    645  27.70  57.37  1:27.60    1:58.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
43  Bo Volf Brøchner  1996    642  28.00  58.14  1:28.26    1:58.19   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
44  Alvi Hjelm  1996    640  27.95  57.59  1:28.08    1:58.36   
  Ægir Klaksvik                   
                     
45  Jesper Svensson  1990    638  27.19  56.69  1:27.33    1:58.45   
  Uddevalla Sim                   
                     
46  Niklas Broch Thielemann  1994    632  27.71  57.20  1:28.16    1:58.81   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
47  Patrik Löfgren  1996    631  28.13  57.77  1:28.08    1:58.92   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
48  Brendan Gibbons  1995    629  27.83  57.84  1:28.31    1:59.04   
  Irland                   
                     
49  Jens Bach  1997    627  26.64  56.10  1:27.33    1:59.17   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
50  Eydbjørn Joensen  1996    625  27.59  57.80  1:28.34    1:59.27   
  Suðuroyar Svimjifelag                   
                     
51  Christian Røssel  1995    621  27.87  57.39  1:28.58    1:59.52   
  Herlev Svømning                   
                     
52  Magnus Andersen  1995    620  27.64  57.73  1:28.50    1:59.56   
  Roskilde Svømning                   
                     
53  Thomas Birkkjær  1996    618  27.89  58.02  1:28.71    1:59.71   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
54  Simon Wanna  1996    617  27.15  57.31  1:29.18    1:59.81   
  Uddevalla Sim                   
                     
55  Magnus Sloth Poulsen  1995    612  27.21  57.04  1:28.19    2:00.09   
  Herlev Svømning                   
                     
56  Alexander Berggren  1994    611  27.73  57.60  1:28.63    2:00.20   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
57  Viktor Kertes  1996    609  27.80  57.85  1:29.30    2:00.29   
  Skånes Simf¨rbund                   
                     
58  Joel Huth  1996    608  26.68  56.67  1:28.41    2:00.34   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
59  Filip Holmqvist  1994    606  28.37  58.99  1:29.72    2:00.51   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
60  Adam Staniszewski  1997    603  27.67  57.98  1:29.72    2:00.67   
  Trojka Lodz                   
                     
60  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    603  28.43  58.27  1:29.24    2:00.67   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
62  Rasmus Wetterborg  1996    598  27.87  57.96  1:28.87    2:01.06   
  Simklubben Triton                   
                     
63  Andreas Mårtensson  1997    596  27.52  57.34  1:28.83    2:01.14   
  JGI Svømning                   
                     
64  Emil Gustafsson  1995    595  28.19  58.52  1:28.82    2:01.25   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
65  Frederik Nerving  1997    594  27.86  57.88  1:29.16    2:01.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
66  Victor Drevskich  1996    592  28.30  58.72  1:30.18    2:01.42   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
67  Ditlev Balle  1996    592  28.07  58.02  1:29.66    2:01.44   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
68  Oskar Johansson  1993    591  27.91  58.39  1:29.78    2:01.53   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
69  Martin Dahlberg  1992    589  27.68  58.33  1:30.01    2:01.62   
  Växjö Simsällskap                   
                     
70  Mikkel Rathschau Sørensen  1996    588  28.49  58.85  1:30.19    2:01.75   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
71  Niels Breum Hansen  1994    587  28.51  58.32  1:30.09    2:01.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
72  Hannibal Steenfos  1996    574  27.99  59.21  1:31.22    2:02.67   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
73  Simon B. Jeppesen  1997    569  28.66  1:00.18  1:31.84    2:03.07   
  Herning Svømmeklub                   
                     
74  Tim Samuelsen  1997    557  28.43  59.25  1:31.29    2:03.91   
  Madla Svømmeklubb                   
                     
75  Peter Mandrup Madsen  1997    550  28.00  58.83  1:31.39    2:04.45   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
76  Johannes E. Mariegaard  1997    549  28.70  59.57  1:32.15    2:04.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
77  David Kruthammar  1997    481  28.40  1:00.17  1:35.22    2:10.14   
  Täby Sim                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:18 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark